Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Mjeku pranė jush

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 28-08-2009, 02:12   #1
cedrus
??
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 64
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 642
cedrus is on a distinguished road
Points: 12,048
Pikėt nė bankė: 14,568
Total Points: 26,616
Gabim Kolesteroli

KolesteroliKohet e fundit, githmone e me teper, shihet qe flitet per kolesterolin dhe efektet e tij negative ne organizem

A eshte kjo e vertete dhe sa qendron ky konstatim?

Kolesteroli eshte nje lloj lipidi qe ndodhet ne organizmin tone me nje fuksion te caktuar.
Duhet thene qe ne fillim qe kolesteroli prodhohet nga trupi yne kryesisht dhe vetem sasira te vogla merren nga jashte.
Ai luan nje rol vendimtar ne nje sere procesesh biokimike te organizmit, vecanerisht ne ndertimin e membranes qelizore dhe perpunimin e steroideve. Vete kolsteroli eshte nje steroid i mirefillte. Eshte kolesteroli qe i jep membranes se qelizes elastilitetin e domosdoshem per te perballuar jeten, per te perballuar fumksionin e saj.
Kolesteroli eshte i patretshem ne uje (gjak) keshtu ai transportohen nga sisteme lidhese-transportuese, te tilla si lipoproteinat.

Ka pese tipe kryesore kolesteroli dhe ato variojne prej VLDL (very low density lipoprotein) deri tek HDL(High density lipoptotein). Midis tyre jane forma ndermjetese me densitet variable. Sa me i ulet densiteti aq me i demshem edhe kolesteroli

Ka teorira qe thone se kolesteroli eshte nje antioksisant, pra parandalon oksidimin e molekules. Ai ndihmon prodhimin e temthit, eshte burimi (prekursori) i Vit D, dhe shume hormoneve steroide…kortisol, aldosteron, progesterone, estrogen, terstosteron.
Sikur te kemi pak njohuri per keto hormone, atehere do te kuptohet qe ulja e nivelit te kolesterolit ka pasoja jetike.
Ka edhe shume, po, shume funksione te tjera te mrekullueshme te kolesterolit te tilla qe e vendosin ate ne perberesit me te rendesishem te struktures biologjike humane.
Rregullimi i nivelit te kolesterolit ne gjak eshte shume i komplikuar dhe akoma ka shume per te studjuar.
Ai prodhohet ne melci, eliminohet ne zorre nga temthi dhe rithithet ne zorre . keshtu kalon ne gjak.
Pra kolesteroli qe ndodhet ne gjak eshte produkt i melcise sone dhe jo dhjami apo lyra e dietes.


Pra, yndyrnat ne gjak paskan qene shume te nevojshme, jetesore. Prania e tyre eshte jo vetem funksionale por edhe burim per lende te tjera jetesore.
Nje funksion tjeter shume i rendesishem i yndyrnave (atyre qe marrim nga jashte dhe edhe atyre qe dalin ne gjak te perpunuara nga organizmi) eshte sjellja nepermjet tyre e nje sere vitaminash.
I famshmi ADEK, nuk eshte gje tjeter vecse Vitamina A, ajo D dhe E, K.
Roli i ketyre vitaminave eshte sigurisht shume i rendesishem dhe mungesa(karenca, pakesimi) e tyre shoqerohet me semundje te renda.
Keto vitamina quhet liposolubile(te tretshme ne yndyre) Keto merren vetem me yndyre, pra dieta u dashka qe te jete e pasur me yndyrna.

Njeriu pra u dashka te haje yndyrna dhe te cdo lloji, por puna eshte se sa eshte i afte organizmi i njeriut per te metabolizuar keto dhe per t'i kthyer ne kolesterol te mire HDL
Nuk duhet harruar qe kolesteroli i keq akuzohet si faktor risku per shume semundje te lidhura me demtimin e eneve te gjakut. Ateroskleroza eshte semundja qe shoqerohet me depozitimin e pllakezave ateromatoze ne intimen dhe mendia e eneve te vogla te gjakut
cedrus nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 15:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar