Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Zonė e lirė & Tema shoqėrore > Tema shoqėrore

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 24-08-2009, 02:12   #1
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 716
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 935,309
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 945,309
Gabim Vajza tė virgjėra, a gjenden mė?

Sapo u hap bisedėn, u pėlqen tė tregojnė njė batutė, tashmė shumė tė pėrhapur nė gjimnazet tona: “Ēfarė kanė tė pėrbashkėt, vajzat e virgjėra me dinosaurėt“? Dhe pėrgjigja vjen bashkė me njė tufė tė qeshurash: “Janė zhdukur 2 milionė vjet mė parė...“

Eglantina Bardhi
Sapo u hap bisedėn, u pėlqen tė tregojnė njė batutė, tashmė shumė tė pėrhapur nė gjimnazet tona: “Ēfarė kanė tė pėrbashkėt, vajzat e virgjėra me dinosaurėt“? Dhe pėrgjigja vjen bashkė me njė tufė tė qeshurash: “Janė zhdukur 2 milionė vjet mė parė...“

Nė fakt, seksi nuk ėshtė mė njė temė qė mund tė shkaktojė tė qeshura tė ndrojtura apo bishtime tek 17-18 vjeēarėt. Sigurisht qė, batutat dhe talljet nuk mungojnė, por pėrgjigjet janė tė qarta dhe nė tė shumtėn e rasteve, tė sigurta. Gjimnazistėt e sotėm nė Tiranė, nė masė (87 nga 100 tė pyetur) mendojnė se nuk ėshtė e nevojshme qė tė ruhet virgjėria deri nė mbarim tė gjimnazit. Sigurisht qė ky numėr nuk pėrputhet me numrin e tė virgjėrave apo jo tė virgjėrave, sepse ishte njė informacion qė “nuk guxuam“ t’ua kėrkonim. I pyetėm thjesht pėr mendimin mbi kėtė temė.

Edhe prindėrit janė disi “pesimistė“. Do tė donin tė gjithė, qė tė kishte mė pak ngutje nė jetėn seksuale, por mendojnė nė shumicė (41 nga 73 tė pyetur) qė ėshtė e pamundur nė ditėt e sotme qė, njė vajzė tė ruajė virgjėrinė deri nė martesė.

Mbani parasysh qė tė dhėnat e sondazheve tona japin vetėm tė dhėna fragmentare dhe nuk pretendojnė tė jenė shkencore. Ato vlejnė vetėm pėr Tiranėn dhe vetėm pėr shkollat qė pėrfshihen nė testimet tona.

Prindėrit:

Mendoni se ėshtė e mundur ende, qė vajzat ta ruajnė virgjėrinė deri nė martesė?

Janė pyetur 73 persona (nga tė cilat 60 nėna).

32 - po

41 - jo

Adoleshentėt:

Mendoni se vajzat duhet ta ruajnė virgjėrinė deri nė mbarim tė gjimnazit?

Janė pyetur 100 gjimnazistė.

87 - jo

13 - po

Vajzave qė fejohen me shkesė, u kėrkohet virgjėriaAto janė tė bindura qė fakti qė nuk janė mė tė virgjėra, mund t’u rrezikojė seriozisht tė ardhmen, sidomos tani qė “ u ka dalė fati”. Kjo ėshtė arsyeja kryesore qė pėrplas shumė vajza nė dyert e maternitetit “Koēo Gliozheni” me kėrkesėn pėr tė rikthyer virgjėrinė me anė tė kirurgjisė gjineokologjike.

Drejtoresha e kėtij materniteti, Rubena Moisiu duke i quajtur kėto kėrkesa njė “fatkeqėsi qė mundon ende mentalitetin shqiptar” pohon se kėto ndėrhyrje nuk bėhen nė maternite pasi janė tė paligjshme por ajo nuk pėrjashton mundėsinė se ato mund tė realizohen nė nė mėnyrė tė fshehtė nė klinika tė tjera private.

Po ēfarė i shtyn vajzat tė bėjnė kėto kėrkesa dhe sa tė rrezikshme janė ato pėr shėndetin e tyre....

*****

Dikush ka hyrė shkesė qė ato tė fejohen, por virgjėria ėshtė kusht, nė tė kundėrt nuk mund tė jenė kurrė nuse pėr ta. Frika se jo vetėm do tė turpėrohen por do tė mbesin pa burrė i detyron ato tė kėrkojnė tė qepin cipėn e virgjėrisė (himeni) qė tashmė e kanė humbur.

Rubena Moisiu thotė se kategoria e vajzave qė vijnė me kėtė kėrkesė, janė sidomos nga zonat rurale.

“Ėshtė e vėrteta qė ndeshemi shpesh me kėrkesa tė vajzave pėr tė qepur cipėn e virgjėrisė dhe unė kėtė e shoh si fatkeqėsi. Nuk ėshtė ajo cipė e hollė qė tregon ndershėmrinė e njė vajze dhe nuk e kuptoj se si mund tė gjenden ende pėrballė presioneve tė tilla”, pohon Rubena Moisiu duke theksuar se kėto vajza duken pėrgjithėsisht tė traumatizuara kur vijnė kėrkojnė kėtė lloj ndihme.

Ndėrkohė ajo pohon se ligjėrisht nė asnjė maternitet shtetėror nuk duhet tė realizohen ndėrhyrje tė tilla.

A janė kėto ndėrhyrje tė rrezikshme pėr shėndetin? Dr.Moisiu nuk i paraqet ato si traumatike.

“Nuk ėshtė se qepja e cipės sė virgjėrisė rrezikon shėndetin. Kjo mė shumė rrezikon rėndė emancipimin e shoqėrisė. Ėshtė e trishtueshme tė mendosh se pėr shumė njerėz vazhdon tė mbetet tabu prishja e cipės sė virgjėrisė para se vajza tė martohet. Nė kėto raste, ende fatkeqėsisht nuk vlersohet njeriu por njė cipė qė vazhdon tė mbetet simbol i ndershmėrisė, por qė nė fakt nuk ėshtė e tillė”,- pohon Rubena Moisiu.

Flet Sabireja, ish-mamija qė rindėrton virgjėrinė

Diku afėr Pazarit tė Ri ndodhet “Sabrireja” (emėr i sajuar) ish mamija qė iu rikthen “shpresat pėr tė ardhmen”, vajzave qė kanė humbur virgjėrinė. Ajo e di qė ėshtė e paligjshme ndėrhyrja qė bėn ndaj dhe nuk tregon emrin dhe mbiemrin e saj tė vėrtetė. “Mė vjen keq pėr vajzat sepse shumica e tyre nuk e bėjnė me dėshirė, por duan tė martohen dhe ka nga ata djem qė nuk i marrin po nuk qenė tė virgjėra. Mė vjen keq qė djemtė e shikojnė njė copė himeni si garanci pėr ndershmėri, po ē’ti bėsh”, thotė Sabireja.

Sipas saj kryesisht kėto ndėrhyrje janė fare tė thjeshta dhe kanė njė ēmim shumė tė lirė, pasi zgjasin vetėm pak minuta. “Pėr ata mė tė lehta qė zhvillohen edhe nė kushte shtėpiake marrin njė shumė tepėr simbolike, 1 mijė lekė tė reja, ndėrsa ata mė tė vėshtirat qė bėhen me anestezi lokale janė mė tė shtrenjta dhe shkojnė deri nė 10 mijė lekė tė reja”, pohon ajo.

Ndėrkohė ish-mamija shpjegon seqė nga dita kur bėhet qepja mund tė zgjasė maksimumi deri nė 7 ditė. Nėse brenda kėtij afati vajza nuk kryen marrėdhėnie seksuale, nuk mbetet asnjė shenjė nga “virgjėria e shtirur” pasi fillojnė e bien penjtė.

“Ekspertja” qė i bėn vajzat tė duken tė virgjėra thotė se nė shumicėn e rasteve mashtrimi ecėn dhe meshkujt e kanė tė pamundur qė ta dallojnė qė nuk kanė tė bėjnė me njė virgjėri tė vėrtetė por vetėm me njė tė sajuar. Epo, ndoshta e meritojnė, tė mashtrohen..!

*****

Virgjėria “teknike” dhe Virgjėria “sekondare”

Dr.Adem Harxhi

A ėshtė vajza e virgjėr? Kjo pyetje i ka shqetėsuar njerėzit vazhdimisht, tani mė pak se mė parė. Por, mos u ēudisni, edhe sot, shumė burra e djem pyesin, se si mund tė njihet njė vajzė e virgjėr. Pėrgjigja ime ėshtė: vetėm vajza e di nėse ka bėrė seks ndonjėherė me njė djalė.

Thuhet se njė vajzė virgjėreshė, duhet ta ketė himenin tė paprekur. Sipas kėtyre, po qe se natėn e martesės, po qe se nuk del pak gjak nė ēarēafėt, atėherė atė e kanė gėnjyer. Kjo shkakton shumė ankth tė panevojshėm. E vėrteta ėshtė se shumica e nuseve nuk gjakosen.

Sot, njė vajzė konsiderohet virgjėreshė kur nuk ka bėrė interkursė seksuale me njė burrė. Kjo ėshtė njė ēėshtje personale qė ka shumė rėndėsi pėr vetė vajzėn dhe shumė mė pak pėr tė tjerėt.

Ē’JANĖ VIRGJĖRESHAT TEKNIKE

Nuk ėshtė fjala pėr ato virgjėresha qė punojnė nė njė nga fushat me teknologji tė lartė. Jo, ėshtė fjala pėr ato vajza tė zgjuara, qė kėnaqen me pak aktivitet seksual dhe qė mendojnė se nuk ia vlen tė rrezikosh pėr shtatėzani dhe sėmundje. Metoda e tyre kontraceptive ėshtė qind pėr qind e suksesshme, sepse ato nuk bėjnė seks. Sjellja e njė vajze tė tillė, mund tė pėrmblidhet kėshtu: Ēdo gjė pranohet me pėrjashtim tė fundit. Ajo e lejon dashnorin e saj ta pėrkėdhelė, tė bėjnė masturbacion reciprok, por ajo gjithmonė refuzon interkursėn.

Nuk i imponohem askujt tė zgjedhė kėtė soj virgjėrie, por do tė pėrpiqem tė sjell disa argumente nė favor tė saj. Kjo sjellje nuk vlen pėr kėdo. Disa herė dhe nė disa rrethe shoqėrore, njė vajzė teknikisht virgjėreshė, nuk shihet me respekt tė madh. Disa tė rinj nuk kanė aq shumė vetėbesim dhe nuk janė aq tė fortė sa t’i pėrmbahen kėsaj politike. Virgjėreshat teknike, sido qė tė jetė, nuk janė mė tė preferuarat, por ato janė shumė mė pak tė trishtuara nga ēdo shoqee tyre nė klasė tė dhjetė, qė mbetet shtatzėnė.

Edhe djemtė, mund tė jenė teknikisht tė virgjėr. Ėshtė e qartė qė ata bėjnė ato forma seksi qė nuk pėrfshijnė interkursėn vaginale. Kur puna vjen pėr tė shkuar para, ata ndalojnė.

Virgjėreshat teknike mėsojnė shumė teknika seksuale, tė cilat i pėrdorin gjatė gjithė jetės, kur marrin dhe japin kėnaqėsi. Por do tė thosha se kėto teknika mund tė mėsohen nė ēdo moshė dhe nuk ka arsye tė mėsohen shumė herėt.

Ēiftet qė shoqėrohen sė bashku pėr njė kohė tė gjatė dhe qė planifikojnė tė martohen, mund ta praktikojnė virgjėrinė teknike. Kur do tė martohen, ata do tė kujtojnė nė mėnyrė shumė sentimentale, pėrkujdesjet e tyre tė vjetra e tė kėndshme me njeri-tjetrin.

* * *

TĖ JENI DHE TĖ DUKENI MIRĖ.

T’i thuash “Jo”seksit tė hershėm, mund tė jetė e vėshtirė, por ėshtė mė e lehtė nga sa tė jetosh me pasojat e seksit parakohe. Si mund ta shuani zjarrin e dėshirės seksuale pėrpara se tė bėni seks?

Tė rinjtė e thonė “ jo-nė” e tyre me mėnyrėn si veprojnė, me mėnyrėn si bisedojnė dhe me mėnyrėn se si vishen.

Vishni tesha qė ju tregojnė tė bukura por jo seksi. Tregoni se jeni vajza tė reja plot hijeshi, por nuk jeni “lodra seksi” nė duar tė djemve. Po qe se u tregoni djemve pak mish, atyre do t’u burojnė hormonet me shumicė .

Planifiko takime qė nuk pėrfundojnė nė situata tė vėshtira. Ti e di ku do tė shkosh, ēfarė do tė bėsh dhe ēfarė nuk do tė bėsh, qė tė ruash kėnaqėsinė e momentit.

Qetėsoje njė bisedė qė bėhet shumė e nxehtė. Mbani parasysh se pas fjalėve vijnė veprimet.

Vajzat duhet tė dinė se, ato qė veshin ose bėjnė, tregojnė qėllimet e tyre. Duhet tė jeni tė kujdesshme pėr veshjen qė ėshtė shumė e ngushtė, shumė e ulur dhe shumė e shkurtėr. Ju e dini, se shokėt tuaj, duke parė gjinjtė nga jakat tuaja tė shqyera dhe kofshėt nga fundet e shkurtra, gjithė kohėn flasin pėr to. A dėshironi ju qė shokėt tuaj tė flasin pėr kėtė? Pse duhet tė shikojė njė vajzė qė i shton hormonet, kur ai dėshiron ta shohė atė si shoqe. Njė djalė dėshiron ta respektojė njė shoqe, por ai ėshtėi distraktuar nga veshja e saj “seksi” dhe e kujton atė gjithmonė pėr atė tė vetmen gjė. Djemtė eksitohen nga shqisat, vajzat eksitohen nga zemrat.

* * *

Shumica e adoleshentėve qė lexojnė kėto shėnime, me siguri, janė tė virgjėr. Disa mund tė jenė “teknikisht” tė virgjėr, dhe kanė shkuar pak mė pėrpara. Mendoj se edhe ata i lexojnė kėto rreshta tamam nė kohė. Ndonjė lexues mund tė ketė shkuar edhe mė tutje. Ndonjė vajzė e rrallė mund tė ketė mbetur edhe shtatzėnė. Cilido tė qė jetė pozicioni juaj, kurrė nuk ėshtė vonė tė bėni njė fillim tė ri tė sjelljes dhe tė veprimeve tuaja.

U mundova tė shkruaj shumė gjėra tė mira pėr virgjėreshat. Por dikush mund tė mendojė: Kėto nuk vlejnė pėr mua qė, tashmė, jampėrfshirė nė marrėdhėnie seksuale.

Ka njerėz qė mendojnė se nuk ka kthim mbrapa, kur ke shkuar shumė pėrpara nė marrėdhėniet seksuale. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Kthim ka, por ai nuk ėshtė i lehtė. Ēdo ditė e re, u jep tė rinjve liri tė reja, pėr tė bėrė zgjedhjet e tyre lidhur me aktivitetin seksual.

Ē’ĖSHTĖVIRGJĖRIA SEKONDARE?

Tė besosh se seksi nuk duhet filluar herėt, edhe atėherė kur nuk e ke pasur kėtė besim mė parė.

Virgjėria sekondare ėshtė tė vendosėsh t’i ndėrpresėsh marrėdhėniet seksuale qė ke filluar, dhe ta lėsh seksin pėr mė vonė.

Mos e besoni gėnjeshtrėn se, po e shkele njė herė, nuk i kontrollon dot mė impulset e tua seksuale. Nuk do tė thotė se po tė marrėsh diēka nga ēanta e njė shoku, ti do tė vjedhėsh tėrė jetėn nė ēantat e shokėve. Nuk ėshtė e lehtė tė bėsh gjėra tė mira, por kjo do t’u bėjė tė ndjeni vetėbesim, dinjitet dhe vetėkontroll nė njė mėnyrė qė asgjė tjetėr nuk ua kthen dot.

Kthimi tek virgjėria sekondare ėshtė, padyshim, vendimi mė i mirė qė keni marrė ndonjėherė. Tė gjitha marrėdhėniet e tjera do tė ndryshojnė pėr mirė. Ju tani do tė bisedoni dhe do tė qeshni lirisht. Tensioni dhe faji do tė largohen nga ju.

TANI ĖSHTĖ KOHA

Edhe pse ėshtė e pamundur tė ktheheni nė virgjėrinė fizike tė humbur, edhe pse nuk do t’i shuani dot totalisht kujtimet dheefektet anėsore tė eksperiencave tė kaluara seksuale, ju, duke u kthyer tek virgjėria sekondare, do tė keni MUNDĖSI tė rifitoni nė mėnyrė emocionale, psikologjike dhe personale respektin pėr seksin. Ky ėshtė avantazhi i atyre qė arrijnė ta bėjnė kėtė. Virgjėria sekondare ka ndihmuar shumė adoleshentė dhe tė rritur, qė tė kthehen nė gjendje seksuale tė shėndetshme, si mendore ashtu edhe fizike.

Keni pasur ose jo, ndonjė shqetėsim nė tė kaluarėn, mos lejoni tė kaluarėn tė justifikojė qėndrimin tuaj nė tė njėjtėn mėnyrė. Jeni penduar ose jo pėr tė kaluarėn, tani qė keni informacion tė ri, llogaritni koston dhe hiqni dorė nga seksi. Mos u shqetėsoni se ēdo tė mendojė dashnori apo dashnorja juaj e mėparshme. Vendosni tė ēlironi veten nga lidhjet e kėnaqėsisė seksuale adiktive.

PSE TĖ ZGJIDHNI VIRGJĖRINĖ SEKONDARE?

Virgjėria sekondare, ėshtė ēlirimi adoleshentėve nga ndjenja se janė zėnė nė grackė, ose janė skllavėruar nga aktiviteti seksual i hershėm.

Ja disa nga arsyet pse disa adoleshentėt kanė zgjedhur virgjėrinė sekondare:

-“ Pėr njė moment ishte kėnaqėsi, por pastaj fillova tė ndjej se ai po mė pėrdorte mua”

-“Nė tė vėrtetė u shqetėsova mos infektohesha me ndonjė sėmundje infektive seksuale dhe me AIDS”

- “Sa mė shumė bėnim seks, aq mė pak bisedonim. Mė nė fund u duk sikur ishim dy tė huaj”

-“Njė shoqja ime mbeti shtatzėnė, qė nė herėn e parė qė bėri seks. Kjo mė bėri tė mendoj mos e pėsoj edhe unė kėshtu”

-“Pas kėnaqėsisė fillestare, u ndjeva jo mirė pėr atė dhe veten”

-“Unė bėra seks vetėm se mendova qė e doja me tė vėrtetė dhe se njė ditė do tė martohesha me tė. Mėnyra si veproi ai, mė bėri tė mendoj se, me tė, nuk kalohet dot gjithė jeta. Seksi kurrė nuk na afroi me njėri-tjetrin”

Sa e sa adoleshentėve u sillen nėpėr kokė kėto mendime dhe tė tjera si kėto.

Kurrė nuk ėshtė vonė pėr njė ndryshim tė ri. Ēdo i ri qė dėshiron kthimin nė virgjėrinė sekondare, mund ta arrijė atė nėse vendos tė ndryshojė dhe tė shkėputet nga zakonet e vjetra. Largohuni nga njerėzit, vendet dhe situatat qė dobėsojnė vetėkontrollin

ĖSHTĖ JETA JUAJ: VENDOSNI NDRYSHIMIN

Nėse ke vendosur qė virgjėria sekondare vlen pėr ty, ti ke hedhur njė hap tė madh pėrpara, drejt lirisė seksuale.

Kjo nuk ėshtė e lehtė, sikur nuk ėshtė e lehtė tė mbash njė dietė nga do tė heqėsh ushqimin mė tė preferuar, ose tė studiosh kur ėshtė mė mirė tė shikosh TV-nė.

Ju mund ta bėni kėtė. Zakonisht, duhen 21 ditė pėr tė formuar njė zakon tė ri. Ju e keni ndėrtuar njė rrugė nė trurin tuaj, nėpėr tė cilėn shkoni pa u menduar. Ta ndryshonikėtė rrugė, duhet tė mendoni shumė dhe tė praktikoni njė zakon tė ri, qė tė shkoni nė drejtim tė ri

BOX

Seks para martese? Vendimi mė i mirė merret nga njė njeri i stabilizuar

Shpesh flas dhe konsultoj tė rinj, qė kanė bėrė seks me njė ose mė shumė partnerė. Kur janė shumė tė rinj, i kėshilloj tė heqin dorė nga aktiviteti seksual pėr pak vjet dhe t’i pėrkushtohen rritjes sė tyre. Tė ēdo moshe qofshin ata, u rekomandoj me insistim tė pėrdorin seksin e sigurtė.

Shumica e kėtyre tė rinjve ndjehen jo mirė dhe tėdėshpėruar. Gjėja e parė qė do t’u kėshilloja adoleshentėve seksualisht aktivė ėshtė: Mos bėni seks nėn presion. Ndonjėherė, ndodh qė njė vajzė tė shkojė me njė tė moshuar, ose me njė burrė tė martuar. Nė kėtė rast kėshilla ėshtė: Largohu menjėherė nga kjo marrėdhėnie, ty po tė pėrdorin. Burrat e martuar kurrė nuk i lėnė gratė e tyre pėr njė adoleshente, ata vetėm i pėrdorin ato.

Ja dhe diēka tjetėr qė tėrinjtė e kanė vėshtirė ta bėjnė: Sapo fillojnė tė bėjnė seks, ata e kanė tė vėshtirė tė largohen. Kjo ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr vajzat. Natyrisht, kėto tė reja duhet tė inkurajohen, tė ndjekin instinktin e tyre, dhe tė kthehen mbrapsht. Tė bėhen pėrsėri fėmije dhe tė mos bėhen tė pėrdorura. Shumė nga kėto tė reja, duan ta ndėrpresin seksin pėr disa vjet, deri sa ta kuptojnė veten mė mirė dhe tė ndjejnė pėrgjegjėsinė pėr jetėn e tyre.

Vendimi pėr tė bėrė seks, qoftė edhe pėr njė grua dhe njė burrė, ėshtė njė vendim personal. Sot, ideja pėr tė bėrė seks para martesės, pranohet gjerėsisht. Por vendimi mė i mirė merret nga njė njeri qė ėshtė i stabilizuar nė karrierė, qė ka tė ardhura tė mjaftueshme pėr tė qenė i pavarur dhe ka atė ndjenjėn e sigurisė, qė tė jep marrja e njė profesioni.

Sot mosha mesatare e martesės ėshtė rritur shumė. Djemtė martohen mesatarisht nė moshėn 27-vjeēare dhe vajzat nė moshėn 24-vjeēare. T’u kėrkosh tė rinjve tė mos bėjnė seks deri sa tė martohen, ėshtė njė kėshillė qė rrallė kush do ta zbatojė. Por edhe tė fillohet marrėdhėnia seksuale shumė herėt, prapė nuk ėshtė mirė. Gjėrat qė paraqesin rrezik, lejohet tė ushtrohen nė njė moshė tė caktuar dhe me leje (licencė). Kėshtu ėshtė kur nget makinėn, kur pėrdor alkolin, duhanin, ashtu duhet tė jetė edhe kur bėn seks. Nuk lejohet njė i ri, nga mosha 13 deri nė 18 vjeē, tė dalė nė rrugė me makinė. Kėshtu nuk duhet tė bėjė edhe seks.

nga Dr.Harxhi, nė Faqet e sė Dielės, mund tė lexoni:

KUR DUHET TĖ FILLOJĖ JETA SEKSUALE

INTERVISTĖ

“21 vjeē: Pse nuk kam vendosur ende tė bėj jetė seksuale...”

Tė jetosh me rregulla, pėr shumė njerėz, ėshtė mė komforte, nga sa tė rrosh me impulse. E tillė ėshtė edhe vajza qė pranoi tė intervistohej pėr SH2-shin. Ėshtė nga Tirana, pas 4 ditėsh ekzaktėsisht, mbush 21 vjeē. Ėshtė e virgjėr. Po e quajmė pėr lehtėsi “Ejola”, por emri i saj ėshtė ndryshe.

Pėr fat tė keq, nuk mundemi tė japim mė tepėr hollėsi se kaq. Ky ishte kushti i marrėveshjes sonė pėr tė pranuar intervistėn. Ajo u vetėofrua nė redaksinė tonė me njė telefonatė, pas botimit tė shtunėn e kaluar tė historisė sė njė britanikeje, e cila ishte e virgjėr nė moshėn 105-vjeēare. Ejola na tha se e quante tė rėndėsishme tė shpjegonte kėndvėshtrimin e saj dhe tė vajzave si ajo mbi virgjėrinė.

Ajo ėshtė njė vajzė mbresėlėnėse, e bukur, inteligjente.

Na tha se duhet tė flasim pėr vajzat e virgjėra, qė e kanė zgjedhur kėtė rrugė, jo nga frika, as pse janė shumė tė preokupuara, por pėr arsye tė edukimit tė tyre familjar dhe fetar.

Ejola, virgjėria juaj ėshtė njė vendim, apo ka rrethana jetėsore dhe familjare qė kanė favorizuar kėtė situatė?

Unė nuk do t’ju kisha telefonuar nė rast se do tė ishte fjala pėr rrethana rastėsore. Ėshtė vendim, sigurisht.

Pse njė vendim i tillė, nėse na lejoni ?

Sepse besoj nė diēka: qė eksperiencat seksuale tė hershme janė, zakonisht, jo perfekte. Besoj, gjithashtu,, qė marrėdhėnia seksuale, ėshtė mė e mirė kur e krijon sė bashku me dikė qė e do. Unė dėshiroj tė rritem dhe zhvillohem brenda vetes, pėrpara se tė pėrfshihem nė marrėdhėnie intime me dikė qė do tė influencojė shumė tek unė. Nuk dėshiroj qė tė influencohem kaq fort dhe nuk lejoj dikė tjetėr tė ndėrhyjė nė jetėn time fizike dhe psikologjike, pėrpara se tė njoh mirė veten time.Po ti pyesėsh tė gjitha vajzat, kur flasin pėr lidhjet e tyre, thonė qė janė lidhur me kėtė apo me atė, por nė thelb janė duke kėrkuar njė djalė serioz dhe tė pėrkushtuar. Mendon se ka ndonjė gjė tė keqe nė kėtė mes? Nė fakt edhe vajzat e tjera, nė kėrkim tė princit tė tyre janė, apo jo, njėsoj si ti...

Sigurisht qė secila zgjedh vetė si ta jetojė rininė, por pėr mua ai seksi pėr stėrvitje qė thoni ju, mė ndjeni, po mė duket pak harbut. Sidoqoftė, ėshtė njė alternativė, por nuk ėshtė mė i miri. Siē ju thashė, preferoj tė mos bėjė fare seks deri nė kohėn e duhur dhe me njeriun e duhur.

Sipas Ejolės, cila ėshtė mosha ideale pėr t’u pėrfshirė nė kėtė marrėdhėnie intime?

Koha nė tė cilėn virgjėreshat ndjejnė se janė gati tė fillojnė seksin, nuk pėrcaktohet nga mosha qė matet me vite, por nga vetėbesimi i tyre. Disa njerėz janė tė pjekur dhe me vetėbesim nė moshėn 18 vjeē, tė tjerė zhvillohen me ngadalė. Ēdo vajzė e virgjėr dėshiron tė rritet plotėsisht, pėrpara se t’ia kushtojė trupin dhe mendjen e saj bėrjes sė fėmijve dhe kujdesit pėr ta.

Vajza qė ėshtė shumė e interesuar pėr mėsimet dhe aktivitetet e ndryshme, ndonjėherė ėshtė e keqkuptuar nga njerėzit. Ata do tė doninqė dhe ajo ta “gėzonte rininė”. Ju shqetėson kjo?

Ėshtė pak gabim qė tė bėsh njė lidhje direkte mes vajzave qė duan tė ruajnė virgjėrinė deri nė momentin e duhur dhe vajzave qė janė studioze. Nuk janė domosdoshmėrisht i njėjti person (qesh).

Njė vajzė e virgjėr, thjesht dėshiron tė mos pėrfshihet nė seks dhe ta lėrė atė pėr mė vonė, kur tė ketė kohė tė lirė, si pėr tė gjitha interesat e saj tė tjera. Jeta e tyre, nė tė vėrtetė, nuk ėshtė aq e vėshtirė sa mendojnė tė tjerėt nga jashtė.

Flisni nė familje rreth kėsaj teme?

Kam mbėshtetjen dhe aprovimin e familjes, tė miqve dhe besimin e tyre.

Keni mikesha tė ngushta?

Sigurisht qė po.

Edhe ato janė tė virgjėra?

(Qesh). Jo, tė gjitha. Po vajza virgjėreshė mund tė jetė shoqe e mirė e njė vajzės tjetėr seksualisht aktive. Shpesh ajo di mė shumė, nga sa di vajza seksualisht aktive, pėr periodat, pėr shtatzėninė dhe hapat qė duhen marrė, kur dikush ėshtė nė vėshtirėsi. Virgjėresha ka kohė tė lexojė pėr kėto ēėshtje dhe mendimi i saj i ftohtė, e bėn atė shpesh kėshilluese pėr tė tjerat.

Jeni fetare?

Kam besimin tim, mėnyrėn time pėr kėtė. Lutjet, kisha, xhamia dhe meditimi, tė gjitha i japin jetės komfort kur i beson.

Njė mesazh pėr bashkėmoshataret?

Abstenimi nga seksi, ėshtė njė jetė e disiplinuar. Ata kanė mė shumė vetėkontroll nga sa kanė moshatarėt e tyre. Kjo disiplinė ėshtė mė shume ndihmuese se e dhimbshme.

Marre nga Gazeta Shekulli
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 01-09-2009, 15:03   #2
Dea_Rei
Senior Member
 
Avatari i Dea_Rei
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: Seattle-Washington
Postet: 728
Pėlqime: 6
Pėlqyer 14 herė nė 11 postime
My Mood: Innocent
Rep: 671
Dea_Rei will become famous soon enough
Points: 15,528
Pikėt nė bankė: 1,158,887
Total Points: 1,174,416
Vendi dyte i postimeve :P lol - GhOsT A e madhe shtypit a e vogel e shtypit AKULLORJA - GhOsT 
Gabim

Paske sjell nje goxha artikull. Faleminderit Ne pergjigje te pyetjes besoj se nese vajza eshte nen moshen 10 ateher mund te egzistoi nje mundesi qe eshte e virgjer. :P
__________________
No one said it would be easy, they said it would be worth it.
Dea_Rei nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 01-09-2009, 16:31   #3
Daniel00
Senior Member
 
Avatari i Daniel00
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 364
Pėlqime: 22
Pėlqyer 20 herė nė 17 postime
My Mood: Cheerful
Rep: 657
Daniel00 will become famous soon enough
Points: 25,483
Pikėt nė bankė: 234,959
Total Points: 260,443
pije me mu se po e poi vetem me shoqero te pakten :P - GhOsT 
Gabim

Nje e vertete e dhimbshme po edhe e lezetshme per qefliet lol

Vajzat e virgjera do te thote se jane serioze qe e respektojne trupin e vet , ideja qe tek nje e fejuar te jene shfryre ca vete perpara me ftoh fare lol .
Daniel00 nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 01-09-2009, 17:14   #4
j&g
Senior Member
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: not where i want to be
Postet: 773
Pėlqime: 14
Pėlqyer 27 herė nė 24 postime
My Mood: Cheerful
Rep: 679
j&g will become famous soon enough
Points: 42,580
Pikėt nė bankė: 247,302
Total Points: 289,882
Vendi katert per postime lol - GhOsT 
Gabim

nuk e di se sa te sakta jane keto statistika por sipas artikullit i bie qe shumica ne gjimnaz nuk jane gje qe une e besoj. sepse te thuash ne 100, 87 nuk jane eshte nje perqindje e larte te pakten keshtu mendoj une.
__________________
I LOVE GOD
j&g nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 02-09-2009, 01:44   #5
Iris
Senior Member
 
Avatari i Iris
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 146
Pėlqime: 5
Pėlqyer 3 herė nė 3 postime
Rep: 636
Iris is on a distinguished road
Points: 19,200
Pikėt nė bankė: 17,410
Total Points: 36,610
Gabim

Cfare digjenerimi ka ardhur.Bota mbush me plera dhe drejtojne gishtat tek ato qe nuk jane kategoria e dinosaurve se i duan si veten,turp.
Iris nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 05-09-2009, 16:55   #6
Amajla
Moderator i/e F.Sh.
 
Avatari i Amajla
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: vendi i shqiponjave
Postet: 981
Pėlqime: 67
Pėlqyer 31 herė nė 30 postime
Rep: 691
Amajla is on a distinguished road
Points: 160,245
Pikėt nė bankė: 123,315
Total Points: 283,559
Dėrgo njė mesazh pėrmes Skype™ to Amajla
Gabim

pyetja :a ka vajza te virgjra me sot???
pergjigja: pse mos te kete???
__________________
"Stay" is a charming word in a friend's vocabulary.
Amajla nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 05-09-2009, 19:12   #7
Fiona
Durrsake
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: U.S.A
Postet: 354
Pėlqime: 34
Pėlqyer 4 herė nė 4 postime
My Mood: Busy
Rep: 645
Fiona is on a distinguished road
Points: 14,517
Pikėt nė bankė: 28,003
Total Points: 42,520
Gabim

Vajzat e virgjera: po egiztojne ne gjimnaz...

Ne universitet: muhabet tjeter.
__________________
LIVE. LOVE. LAUGH.
Fiona nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-09-2009, 10:51   #8
Amajla
Moderator i/e F.Sh.
 
Avatari i Amajla
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: vendi i shqiponjave
Postet: 981
Pėlqime: 67
Pėlqyer 31 herė nė 30 postime
Rep: 691
Amajla is on a distinguished road
Points: 160,245
Pikėt nė bankė: 123,315
Total Points: 283,559
Dėrgo njė mesazh pėrmes Skype™ to Amajla
Gabim

mos valle eshte e kunderta Fiona???? si dihet jemi ne shqiperi....jo per gje....
__________________
"Stay" is a charming word in a friend's vocabulary.
Amajla nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-09-2009, 16:55   #9
Apollyon
don't bother me
 
Avatari i Apollyon
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Vendndodhja: periferi
Postet: 106
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
My Mood: Bored
Rep: 632
Apollyon is on a distinguished road
Points: 6,715
Pikėt nė bankė: 25,281
Total Points: 31,995
Gabim

Citim:
Sapo u hap bisedėn, u pėlqen tė tregojnė njė batutė, tashmė shumė tė pėrhapur nė gjimnazet tona: “Ēfarė kanė tė pėrbashkėt, vajzat e virgjėra me dinosaurėt“? Dhe pėrgjigja vjen bashkė me njė tufė tė qeshurash: “Janė zhdukur 2 milionė vjet mė parė...“

Eglantina Bardhi
Kshu eshte kur te rinjt nisin edhe e shohin jeten vetem nga mesi e poshte! Te jesh i/e virgjer sot konceptohet si ofendim, madje nese nje femer mbi 20 vjec do jete e virgjer nisin edhe e tallin madje arrijn deri aty sa te mendojne qe ajo femer ka ndonje defekt trupor derisa ska vajt me asnje.

Ky eshte mentaliteti i te rinjve sot femra/meshkuj qofshin, te cilet shkojne nga te shkoje turma, edhe nuk ndjekin parimet e tyre. Vajza te virgjera ka plot, ka femra qe kan zgjedh te jene te tilla sepse jetojne me endrren qe ate virgjeri tja falin personit te zemres, por ka edhe femra te tjera qe ndoshta nga ideja "Tabu" rrijn akoma te virgjera deri naten e marteses. Secili ka te drejte te zgjedhe per veten e vet, fundja nje femer te mire nuk e ben virgjeria, por karakteri qe ajo ka (ktu spo flas per femra qe i nderrojn dashoret cdo jave) flas per ato femra qe jan cvirgjeruar me dike qe ua ka marr mendja se e donin, por qe me vone ska qene ashtu.
__________________
"I am patient with stupidity but not with those who are proud of it."
Apollyon nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-11-2009, 22:05   #10
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 671
Complete will become famous soon enough
Points: 353,912
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,022,529
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Gjithmone nje gje e thjeshte thuhet ne mes popullit tone: "Kerkoje kerkoje se ke per ta gjet" edhe une keshtu mendoj perkunder faktit qe vajzat e virgjera gjinden shume ralle ne vendet tona e eshte mekat te flitet per vendet me te modernizuara!

Gjithsesi ata qe duan te gjejne nje vajze te virgjer nuk e kan problem ta gjejne nje te tille! Por problemi eshte se sa e deshirojme nje te virgjer ne, populli ben kshu: "E dua nje te virgjer por po martohem me nje e cila e ka provu meqe nuk ka te virgjer" Pra ne kemi qejf vet te martohemi me ato qe kan pervoj (eksperienc) sepse do e kerkonim nese nuk do ndynim duart!
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-11-2009, 23:04   #11
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,490
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,760,267
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Me pelqeni per te vetmen arsye se gjithemone flisni ne veten e trete, asnjhere ne veten e pare.Ata ato jane.............Te virgjerat jane demode .bile tani s'lindin me femra te virgjera.ju ka ik moda!
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 08:07   #12
crackeri
Mr. Shkence
 
Avatari i crackeri
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 54
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 643
crackeri is on a distinguished road
Points: 17,646
Pikėt nė bankė: 32,167
Total Points: 49,813
Crackeri ,Pusho pak se je Lodhe nga puna ;) - Erblina 
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek crackeri
Gabim

Vertet kjo gje eshte alarmante, nuk mundi as te paramendoj se cfare eshte duke ndodhur.

Nuk mundi te paramendoj se ne qofte se martohem me dike e cila ka bere marredhenie seksuale me nje djal tjeter thjesht apsurde me dukej kjo. Mjafton qe personi i cili ka bere marredhenie seksuale me p.sh. gruan time te shof ne rruge qdo personi do t'i coptohej zemra.

Qka po ndodh more ne boten moderrne, ku kemi moral, ku kemi nder, ku kemi rrespekt. Kjo vertet eshte per t'u qmendur.

Nganjehere mendon njeriu edhe fare te mos martohet, se ne qfare pozite kemi rene ne meshkujt sidomos ne Kosove. Per shqiperi nuk i dij detalet.

Kam babane i cili merret me pajtime te ndryshme, ka qene nje nder aktivistet e grupit te "Verrat e Llukes" dhe ka pas rastin te pajtoje shume ngaterresa, qofte prishje te martesave, e shume e shume gjera tjera.

Vertet ne kohen e sodit qfare ndigjoj per femrat se per qfare arsyje e leshon mashkulli femren, vertet me perfitohet ajo bindje sikur hiq fare te mos martohem qfare raste specifike jane duke ndodhur.

Jam per vete DJ dhe beje muzike ne dasma vertet vetem ne vitin 2008 mbi 6 raste ku kam bere muzik kan ndodhur ndarjet menjeher te nesermen.

A thua te vendosim nje here gishtin ne mendje dhe te mendojm, se nuk jemi kerkah, nuk ka qene zakon i shqiptarit, qe femra te jet turp.

s'kam koment se cfare kam lexuar sot.

Ke raste te tilla edhe ne Kosove.


Me t'mira
crackeri nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 09:03   #13
Erblina
=============
 
Avatari i Erblina
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: N'Kosovė
Postet: 193
Pėlqime: 35
Pėlqyer 11 herė nė 10 postime
Rep: 649
Erblina will become famous soon enough
Points: 23,705
Pikėt nė bankė: 6,296,969
Total Points: 6,320,674
Nje per mua nje per ty ,per mendimet  e tua se po me pelqejn. - LinA 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga crackeri Shiko postimin

Qka po ndodh more ne boten moderrne, ku kemi moral, ku kemi nder, ku kemi rrespekt. Kjo vertet eshte per t'u qmendur.

Nganjehere mendon njeriu edhe fare te mos martohet, se ne qfare pozite kemi rene ne meshkujt sidomos ne Kosove. Per shqiperi nuk i dij detalet.

A thua te vendosim nje here gishtin ne mendje dhe te mendojm, se nuk jemi kerkah, nuk ka qene zakon i shqiptarit, qe femra te jet turp.

Krejt kjo ndodh per arsyje se Rinia e sotme (Kosov-Shqiperi)Mendojn me u modernizu(me marr kulture e zakone te euriopianve, a n'fakt kulture e zakone e veta po i anashkalojan) nuk jam kunder se duhet te ecim n'hap me koh ama jo te Dalim jasht Normav t'moralit...Per fat te keq n'ket drejtim po shkojnė ,kan dal jasht Normav t'moralit shumica e Femrave besa edhe Meshkujt(jo te gjithė,kuptohet)..!


Sa i perket pytjes se a gjinden Vajza te virgjėra mė..........Po Sigurisht qe GJinden ....!

Morali , Kultura, Edukata jan zbeh pak sot ne koh te sotme ,tek ne Shqiptare...!

Mendoj...!
Erblina nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 12:21   #14
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,490
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,760,267
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Ju te dy shume te prapambetur.Behuni modern!

Kur djemte bertasin e ulerasin se kan pas nga 100 te dashura ,femrat pse s'duhet te kene patur asnje???!!!

Fajen e kan djmete per kete fenomen koka ben koka peson.U modernizua mashkulli modernizoi dhe femren.cunave sot nuk ju ben pershtypje.Ata preferojne vajzat me experience.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 14:49   #15
crackeri
Mr. Shkence
 
Avatari i crackeri
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 54
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 643
crackeri is on a distinguished road
Points: 17,646
Pikėt nė bankė: 32,167
Total Points: 49,813
Crackeri ,Pusho pak se je Lodhe nga puna ;) - Erblina 
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek crackeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diamanta Shiko postimin
Ju te dy shume te prapambetur.Behuni modern!

Kur djemte bertasin e ulerasin se kan pas nga 100 te dashura ,femrat pse s'duhet te kene patur asnje???!!!

Fajen e kan djmete per kete fenomen koka ben koka peson.U modernizua mashkulli modernizoi dhe femren.cunave sot nuk ju ben pershtypje.Ata preferojne vajzat me experience.
po de po, kjo eshte pjesa qe i ka humbur shqiptarit fatkeqesisht, shumkush mendonje qe femra duhet t'i kete te drejtat e barabarta me mashkullin, nuk eshte e vertet, sikurse nje femer te lene te lire ajo eshte edhe ma e zeze se mashkulli. Ne fatkeqesi kjo liria e tyre qe eshte duhe u aplikuar sidomos ne 10 vitet e fundit ma degjeneruar krejt familjet.

Kur nje femer deshiron te kete marredhenie me nje mashkull qfare ka mashkulli qe nuk e pranon ate. Po flas ne menyren e pergjithshme te meshkujve sepse ka meshkuj te cilet edhe po t'i ofrohej ajo mundesi nuk do te pranonte sepse ende ndjen moral ne familje. e posaqerisht ne personalitetin e tij.

Besoj se nuk do te kesh ate mentalitet qe edhe femres t'i jepet liria ne menyre qe te kete mundesi te beje qfare te doje gje te cilen po biejne ne gracka dhe po merren e po shiten neper Itali e vende te ndryshme te botes, kjo eshte krejt si pasoje e moralit.

Marre vertet per te ardhur keq.....
crackeri nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 16:41   #16
Fiona
Durrsake
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: U.S.A
Postet: 354
Pėlqime: 34
Pėlqyer 4 herė nė 4 postime
My Mood: Busy
Rep: 645
Fiona is on a distinguished road
Points: 14,517
Pikėt nė bankė: 28,003
Total Points: 42,520
Gabim

Si dolem nga virgjeria tek prostitucioni ne Itali ?! Per postimin lart kjo pyetje...
__________________
LIVE. LOVE. LAUGH.
Fiona nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 17:33   #17
crackeri
Mr. Shkence
 
Avatari i crackeri
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 54
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 643
crackeri is on a distinguished road
Points: 17,646
Pikėt nė bankė: 32,167
Total Points: 49,813
Crackeri ,Pusho pak se je Lodhe nga puna ;) - Erblina 
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek crackeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fiona Shiko postimin
Si dolem nga virgjeria tek prostitucioni ne Itali ?! Per postimin lart kjo pyetje...
keto shkojne sikurse zingjiri fatkeqesisht, ky ishte vetem nje shembull
crackeri nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 18:32   #18
Fiona
Durrsake
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: U.S.A
Postet: 354
Pėlqime: 34
Pėlqyer 4 herė nė 4 postime
My Mood: Busy
Rep: 645
Fiona is on a distinguished road
Points: 14,517
Pikėt nė bankė: 28,003
Total Points: 42,520
Gabim

Mua me duket shume pa-lidhje.
__________________
LIVE. LOVE. LAUGH.
Fiona nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 19:26   #19
Princess
Ersushe
 
Avatari i Princess
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Bora-Bora
Postet: 432
Pėlqime: 6
Pėlqyer 12 herė nė 12 postime
Rep: 0
Princess is on a distinguished road
Points: 8,012
Pikėt nė bankė: 12,026
Total Points: 20,038
Shum faleminderit per respektin e vleresoj shume ;) - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga crackeri Shiko postimin
Qka po ndodh more ne boten moderrne, ku kemi moral, ku kemi nder, ku kemi rrespekt. Kjo vertet eshte per t'u qmendur.
Per te uleritur ... kane marre k*rvat rruget!!
__________________
I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.
Princess nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 19:28   #20
Princess
Ersushe
 
Avatari i Princess
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Bora-Bora
Postet: 432
Pėlqime: 6
Pėlqyer 12 herė nė 12 postime
Rep: 0
Princess is on a distinguished road
Points: 8,012
Pikėt nė bankė: 12,026
Total Points: 20,038
Shum faleminderit per respektin e vleresoj shume ;) - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fiona Shiko postimin
Si dolem nga virgjeria tek prostitucioni ne Itali ?! Per postimin lart kjo pyetje...
A lexon zonjush?! Behet fjale per moralin... me duket se keto te dyja kane shume lidhje! Mbase nuk ja kishe marre dot kuptimin fjalise... shpejtesia i ka keto gjera... lexo me ngadale zonjush e nderuar.... urte e bute...
__________________
I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.
Princess nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 03:57   #21
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,490
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,760,267
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga crackeri Shiko postimin
po de po, kjo eshte pjesa qe i ka humbur shqiptarit fatkeqesisht, shumkush mendonje qe femra duhet t'i kete te drejtat e barabarta me mashkullin, nuk eshte e vertet, sikurse nje femer te lene te lire ajo eshte edhe ma e zeze se mashkulli. Ne fatkeqesi kjo liria e tyre qe eshte duhe u aplikuar sidomos ne 10 vitet e fundit ma degjeneruar krejt familjet.

Kur nje femer deshiron te kete marredhenie me nje mashkull qfare ka mashkulli qe nuk e pranon ate. Po flas ne menyren e pergjithshme te meshkujve sepse ka meshkuj te cilet edhe po t'i ofrohej ajo mundesi nuk do te pranonte sepse ende ndjen moral ne familje. e posaqerisht ne personalitetin e tij.

Besoj se nuk do te kesh ate mentalitet qe edhe femres t'i jepet liria ne menyre qe te kete mundesi te beje qfare te doje gje te cilen po biejne ne gracka dhe po merren e po shiten neper Itali e vende te ndryshme te botes, kjo eshte krejt si pasoje e moralit.

Marre vertet per te ardhur keq.....


Je shume i prapambetur .behu pak modern dhe realist,.ca thua lol???.Kta meshkujt sot mburren e s'termburen qe kan pas shume te dashura ,qe kan miliona me drog e prostitucion ,qe kan makina te bukura po ne te vertet ata kan kokat bosh.Femrat qe kan mare rruget e italis jane vetem ato te zhgenjyerat nga mungesa e kultures dhe naiviteti.Shume prej atyre pak femrave shqiptare qe gjenden rrugeve te Europes duke u shitur nuk besoj se kan dal ne rruge per pasion.Po kushtet dhe rethanat te krijuara nga meshkujt shqiptare me dhune i kan perplasur ne kete rruge te ndyre.Moralin e shqiptarit e prishen meshkujt e etur per lek.mbajeni fajen dhe hic mos e pasoni.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 04:21   #22
Daniel00
Senior Member
 
Avatari i Daniel00
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 364
Pėlqime: 22
Pėlqyer 20 herė nė 17 postime
My Mood: Cheerful
Rep: 657
Daniel00 will become famous soon enough
Points: 25,483
Pikėt nė bankė: 234,959
Total Points: 260,443
pije me mu se po e poi vetem me shoqero te pakten :P - GhOsT 
Gabim

Nje femer qe ka qene e lidhur ndonje vit te pakten e ka qene mendjelehte do kete shku te pakten nja 50 here , qe do te thote se eshte njesoj sikur te kete shku me 50 vete . Jo flm
Daniel00 nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 07:38   #23
Erblina
=============
 
Avatari i Erblina
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: N'Kosovė
Postet: 193
Pėlqime: 35
Pėlqyer 11 herė nė 10 postime
Rep: 649
Erblina will become famous soon enough
Points: 23,705
Pikėt nė bankė: 6,296,969
Total Points: 6,320,674
Nje per mua nje per ty ,per mendimet  e tua se po me pelqejn. - LinA 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diamanta Shiko postimin
Ju te dy shume te prapambetur.Behuni modern!

Kur djemte bertasin e ulerasin se kan pas nga 100 te dashura ,femrat pse s'duhet te kene patur asnje???!!!

Fajen e kan djmete per kete fenomen koka ben koka peson.U modernizua mashkulli modernizoi dhe femren.cunave sot nuk ju ben pershtypje.Ata preferojne vajzat me experience.

Diamanta,e'h nuk jam te gjithė NJerzit njesoj,dallojn nga fiziku,mendimet,dhe veprat...!


Na thua te modernizohemi,Normale se Njeriu duhet te jet n'hap me Kohen ,por gjithmon gjithmon duhet mė i rujtė Vlerat Njėrzore,Pik se pari Morali qė ėsht burimi i tė gjitha vlerave te Njeriut,nga aty buron e tėr mirėqenja e Njeriut .....!
Erblina nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 08:03   #24
Erblina
=============
 
Avatari i Erblina
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: N'Kosovė
Postet: 193
Pėlqime: 35
Pėlqyer 11 herė nė 10 postime
Rep: 649
Erblina will become famous soon enough
Points: 23,705
Pikėt nė bankė: 6,296,969
Total Points: 6,320,674
Nje per mua nje per ty ,per mendimet  e tua se po me pelqejn. - LinA 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga crackeri Shiko postimin
sikurse nje femer te lene te lire ajo eshte edhe ma e zeze se mashkulli. .

.....
Unė do te thoja keshtu, se I gjithė Problemi qendron tek Karakteri i Njeriut Qoft Femer Qoft Mashkull jo tek Liria e Barazia ,Njeriu e ka lirin e tė zhgjedhurit,ai/ajo Krejtesisht m'varet nga karakteri i Tyre ,se qfar do te zgjedhin..!
Erblina nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 11:00   #25
crackeri
Mr. Shkence
 
Avatari i crackeri
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 54
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 643
crackeri is on a distinguished road
Points: 17,646
Pikėt nė bankė: 32,167
Total Points: 49,813
Crackeri ,Pusho pak se je Lodhe nga puna ;) - Erblina 
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek crackeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diamanta Shiko postimin
Je shume i prapambetur .behu pak modern dhe realist,.ca thua lol???.Kta meshkujt sot mburren e s'termburen qe kan pas shume te dashura ,qe kan miliona me drog e prostitucion ,qe kan makina te bukura po ne te vertet ata kan kokat bosh.Femrat qe kan mare rruget e italis jane vetem ato te zhgenjyerat nga mungesa e kultures dhe naiviteti.Shume prej atyre pak femrave shqiptare qe gjenden rrugeve te Europes duke u shitur nuk besoj se kan dal ne rruge per pasion.Po kushtet dhe rethanat te krijuara nga meshkujt shqiptare me dhune i kan perplasur ne kete rruge te ndyre.Moralin e shqiptarit e prishen meshkujt e etur per lek.mbajeni fajen dhe hic mos e pasoni.
Ehhh diamanta nese mendon qe jam i prapambetur atehere gabim e ke, sepse une jam duke magjistruar, i bjen keq te livdohem po ky eshte realiteti sa i perket prapambeturis sime.

Femra eshte si nje shtage e leht dhe e cila thyhet shume lehte. Fatkeqesisht femrat mashtrohen lehte, por kurren e kurres nuk do te munde mashkulli t'i merrte me dhune dhe t'i qonte ne Itali, sepse ato lakmojne pas pasurise e kerrave e gjerave te cilat i kane meshkujt kuptoje nje here mire keto biejne ne grack vetvetiu. Ke plot vende per punesim, vetem interesi varet. Shtrohet pyetja e thjesht, pse bre motren teme s'ma moren, ose pse s'te moren ty, ose pse se moren ate tjetren etj etj etj...... fatkeqesia e femres kjo eshte sepse i dukej jeta thjesht sikur neper filma, kan qefe ne pasuri, pare, kerra te bukur dhe normalisht bijne ne gracka.

Qfare logjike te duket ty, kur p.sh. nje femer s'ka lene gje pa bere me meshkujt e tjere dhe ne fund po martohem me dike qe eshte djal i moralshem me karakter, kemi XXXXXX raste te cilat ndodhin dhe qe i shof me syte e mi.

Fole realitetin, kurr nuk ka qene zakon i shqiptarit te mos e mbroje moralin qofte te motres, te gruas etj. Morali nder shqiptaret ka qene gjeja kyqe. Nese dike kan prekur ne moral, atehere ka hyre ne gjak me te. dhe nje gjak borgj ja ka.

Ne europe hyn njeriu me pune, me vepra te mira, me perparim te shtetit, e jo me veshje fund mini e bikini, me kultur, me zakon, me punesim e shume e shum gjera te tjera.

Kam pasur rastin t'i ta koj ca vizitor te huaj gjate prezences se tyre ne Kosove, dhe pasi qe kemi dalur me shetit me ta, ata kur kan pare femrat se si vishen, na thoshnin, a jane keto femrat prostitutka?, ne i tham jo more nuk jane prostitutka, pastaj ata na thane, ne vendin tone vetem prostitutkat vishen keshtu.

A eshte marre kjo? Nje njeri i huaj, i bere shtet mese 300 apo 400 vjet, me kultur jashtzakonisht te lart ti thote thote qe keshtu veshen prostitutkat ne vendin e tyre. dhe qe kane hyre ne evrope me vite e vite te tera, e ne sapo kemi formuar shtet deshirojme te hyjme ne evrop me veshje stilistike e karakteristike.

Pres nje pergjigje konkrete nga ti Diamanta se qfare pergjigjesh do me japesh.


Me t'mira

Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga crackeri : 07-12-2009 nė 11:10
crackeri nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 12:13   #26
HIM
The GAME
 
Avatari i HIM
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: In Her Dreams
Postet: 944
Pėlqime: 1
Pėlqyer 13 herė nė 10 postime
My Mood: Cool
Rep: 680
HIM is on a distinguished road
Points: 36,610
Pikėt nė bankė: 301,460
Total Points: 338,070
vendi shtate per postime hahhah lol - GhOsT 
Gabim

Ne ditet e sotme , mundet, por jo ne kete forum .
Rendesi ka te mos jesh e cvirgjeruar nga anet e tjera
__________________
Its Time To Play The Game
Look over your shoulder ready to run
like a good little bitch, from a smoking gun
I am the game and i make the rules, so move on out and you can die like a fool
Try and figue out what my moves gonna be
Come on over sucker why dont you ask me
Dont you forget theres a price you can pay
'Cuz i am the game and i want you play!
HIM nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 16:02   #27
Vlera
Member
 
Avatari i Vlera
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Vendndodhja: n'Xhungel!!!
Postet: 34
Pėlqime: 0
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 621
Vlera is on a distinguished road
Points: 1,036
Pikėt nė bankė: 11,717
Total Points: 12,753
Gabim

Po...................
__________________
Pse-ne kerkojeni tek vetja!!
Vlera nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 18:01   #28
dali
Junior Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 18
Pėlqime: 0
Pėlqyer 0 herė nė 0 postime
Rep: 613
dali is on a distinguished road
Points: 2,544
Pikėt nė bankė: 13,190
Total Points: 15,734
Gabim

PO gjenden..... ne filma vizatimor, atyka sate doni.
dali nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 18:03   #29
dali
Junior Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 18
Pėlqime: 0
Pėlqyer 0 herė nė 0 postime
Rep: 613
dali is on a distinguished road
Points: 2,544
Pikėt nė bankė: 13,190
Total Points: 15,734
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vlera Shiko postimin
Po...................
Vlera ,mos u be nervoze se e theve pasqyren,nuk ka vajza virgjer me joooo.
dali nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-12-2009, 20:07   #30
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,490
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,760,267
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga crackeri Shiko postimin
Ehhh diamanta nese mendon qe jam i prapambetur atehere gabim e ke, sepse une jam duke magjistruar, i bjen keq te livdohem po ky eshte realiteti sa i perket prapambeturis sime.

Femra eshte si nje shtage e leht dhe e cila thyhet shume lehte. Fatkeqesisht femrat mashtrohen lehte, por kurren e kurres nuk do te munde mashkulli t'i merrte me dhune dhe t'i qonte ne Itali, sepse ato lakmojne pas pasurise e kerrave e gjerave te cilat i kane meshkujt kuptoje nje here mire keto biejne ne grack vetvetiu. Ke plot vende per punesim, vetem interesi varet. Shtrohet pyetja e thjesht, pse bre motren teme s'ma moren, ose pse s'te moren ty, ose pse se moren ate tjetren etj etj etj...... fatkeqesia e femres kjo eshte sepse i dukej jeta thjesht sikur neper filma, kan qefe ne pasuri, pare, kerra te bukur dhe normalisht bijne ne gracka.

Qfare logjike te duket ty, kur p.sh. nje femer s'ka lene gje pa bere me meshkujt e tjere dhe ne fund po martohem me dike qe eshte djal i moralshem me karakter, kemi XXXXXX raste te cilat ndodhin dhe qe i shof me syte e mi.

Fole realitetin, kurr nuk ka qene zakon i shqiptarit te mos e mbroje moralin qofte te motres, te gruas etj. Morali nder shqiptaret ka qene gjeja kyqe. Nese dike kan prekur ne moral, atehere ka hyre ne gjak me te. dhe nje gjak borgj ja ka.

Ne europe hyn njeriu me pune, me vepra te mira, me perparim te shtetit, e jo me veshje fund mini e bikini, me kultur, me zakon, me punesim e shume e shum gjera te tjera.

Kam pasur rastin t'i ta koj ca vizitor te huaj gjate prezences se tyre ne Kosove, dhe pasi qe kemi dalur me shetit me ta, ata kur kan pare femrat se si vishen, na thoshnin, a jane keto femrat prostitutka?, ne i tham jo more nuk jane prostitutka, pastaj ata na thane, ne vendin tone vetem prostitutkat vishen keshtu.

A eshte marre kjo? Nje njeri i huaj, i bere shtet mese 300 apo 400 vjet, me kultur jashtzakonisht te lart ti thote thote qe keshtu veshen prostitutkat ne vendin e tyre. dhe qe kane hyre ne evrope me vite e vite te tera, e ne sapo kemi formuar shtet deshirojme te hyjme ne evrop me veshje stilistike e karakteristike.

Pres nje pergjigje konkrete nga ti Diamanta se qfare pergjigjesh do me japesh.


Me t'mira

Ne kete teme eshte shume veshtire te diskutosh sepse jane raste pa fund dhe me nje shumllojshmeri te pafundme.

E para do shprehem shume hapur.se me lart kam fol ca gjera qe si ndjej vet por sic i ndjejne te tjeret kur te kam thene behu modern!

Morali i familjes ku ne jetojme eshte shume i rendesishem.Nuk varet nga ai i komshise shokut apo shoqes.Ai moral eshte i trasheguar.shume rralle nje pjestar i familjes mund te devijoj nga ajo rruge qe ka ec Nena apo babai i tij.Por jo gjithmone!!!.Koherat vertet kan ndryshuar por parimet baze te organizimit te jetes ne familje jan po ato gjithe andej.Ka familje qe e kan moralin te shenjte.Ka qe se kan problem fare.Ka qe s'konceptojne dhe emrin cdo me thene moral.Ka femra qe kan braktisur familjet.Ka te tjera qe s'ndahen nga prinderit duke i ndihmuar ata ne cdo sek.Ka qe jane idjote te pa formuara ,ka qe drejtojne kompani me burra plot.Prandaj s'mund te themi dot femrat jan te tilla apo meshkujt jane te tille.Si femrat dhe meshkujt jane te llojeve te ndryshme!Po problemi qe vertet na ka tronditur dhe na ka turperuar neper bote ,fenomen i cili erdhi me ardhejne e demokracise.Jan vrasjet ,prostitucioni,droga, etja e madhe per lek.Dhe si ne start ishin meshkujt.Edhe genjeshtrat mashtirmet i bejne meshkujt.Budallackat bien ne gracka.Ndersa te zgjuarat si besojne .Ne te dy rastet Meshkujt demtuan figuren e tyre.I pe lajmet Dje kishin kap ne londer shqiptarin qe blinte prostitute lituaneze 3000 sterlina.Kishin 9 shtepi publike dhe po shtonin puntoret per lojrat olimpike 2012 .djemte jane bere vertet te dyshimt ne cdo veprim.Jan pa shpirt kur vjen puna per lek.Kan vrare dhe baban.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 23:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar