Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Shkollat Shqiptare

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 17-02-2012, 04:29   #1
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 629,142
Pikėt nė bankė: 25,116,178
Total Points: 25,745,319
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Ligji, strukturė e re pėr arsimin bazė

Ermelinda Hoxhaj
Gazeta Shqiptare


Sistemi arsimor parauniversitar ka pėsuar njė sėrė ndryshimet me ligjin e ri qė ju dha 'ok' nga Qeveria. Nė kėtė ligj tė ri tė propozuar nga Ministria e Arsimit ka ndryshuar struktura e arsimit bazė. Arsimi bazė pėrfshin arsimin fillor dhe arsimin e mesėm tė ulėt. Arsimi fillor me kėtė ligj tė ri tashmė do tė pėrbėhet nga gjashtė klasa, nga klasa e parė nė klasėn e gjashtė, ndėrsa arsimi i mesėm i ulėt pėrbėhet nga tre klasa, nga klasa e shtatė nė klasėn e nėntė. Struktura e re e arsimit bazė, sipas kėtij ligji i shtrin efektet duke filluar nga viti shkollor 2015 - 2016. Por, ky ligj njė rėndėsi tė veēantė i jep edhe gjuhėve tė huaja. Ku pėrkatėsisht saktėsohet se nė maturėn shtetėrore 2014 nis zbatimi i provimi tė gjuhės sė huaj tė parė si provim i detyruar. Pra, duke nisur nga matura shtetėrore 2014 nuk do jenė vetėm dy provime tė detyruara gjuhė-letėrsia dhe matematika, por do jetė edhe gjuha e huaj. Ndėrsa nė arsimin bazė provimi i gjuhės sė huaj do tė jetė i detyrueshėm duke filluar nga viti 2015.
Struktura
Njė prej ndryshimeve kryesore tė ligjit pėr arsimin parauniversitar ėshtė edhe struktura e kėtij arsimi i cili mė parė arsimin fillor e ka pasur katėrvjeēar tashmė do ta ketė gjashtėvjeēar. Kjo strukturėn e re, sipas kėtij ligji parashikohet tė nisi tė zbatohet nė vitin shkollor 2015-2016. Arsimi bazė pėrfshin arsimin fillor dhe arsimin e mesėm tė ulėt. Arsimi fillor pėrbėhet nga gjashtė klasa, nga klasa e parė deri nė klasėn e gjashtė. Arsimi i mesėm i ulėt pėrbėhet nga tri klasa, nga klasa e shtatė deri nė klasėn e nėntė. Shkollat e arsimit tė orientuar mund tė nisin nė klasa tė caktuara tė arsimit bazė duke siguruar formimin e mjaftueshėm tė nxėnėsve nė lėndėt e kulturės sė pėrgjithshme. Arsimi bazė me kohė tė plotė ėshtė i detyrueshėm pėr tė gjithė fėmijėt qė janė shtetas shqiptarė me banim nė Shqipėri nga mosha gjashtė vjeē deri nė moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeē. Nxėnėsi ka tė drejtė ta ndjekė arsimin bazė me kohė tė plotė deri nė moshėn shtatėmbėdhjetė vjeē. Nxėnėsi qė ka mbushur moshėn shtatėmbėdhjetė vjeē dhe nuk ka pėrfunduar arsimin bazė, lejohet tė pėrfundojė klasėn qė po ndjek. Ēdo nxėnės qė pėrfundon arsimin bazė ka tė drejtė tė regjistrohet nė arsimin e mesėm tė lartė, tė pėrgjithshėm ose profesional. Llojet e arsimit tė mesėm tė lartė janė gjimnazi, arsimi i mesėm profesional dhe arsimi i mesėm i orientuar. Nė klasėn e dhjetė tė arsimit tė mesėm tė lartė me kohė tė plotė pranohen nxėnės tė moshės jo mė tė madhe se 18 vjeē. Nxėnėsi deri nė moshėn njėzet e njė vjeē lejohet tė ndjekė arsimin e mesėm tė lartė trevjeēar, kurse deri nė moshėn njėzet e dy vjeē arsimin e mesėm tė lartė katėrvjeēar.
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Sa ėshtė paga bazė nė Europė? Diamanta Ekonomi & Biznes 0 12-01-2012 15:28
YouTube me grafik dhe strukturė tė re ZeRo Lajme teknologjike 0 02-12-2011 15:10
Rihanna stervitet ne nje baze ushtarake LoBuS Personazhe VIP 0 15-08-2011 16:30
Ballbot, nje robot me baze ne nje sfere. Dorian Shkencat e natyrės & Teknologjia 0 14-07-2011 03:01
berisha do arsimin e shqiptareve tvsh Kronika nga vendi dhe Ēėshtja kombėtare 2 08-06-2010 11:46


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 01:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar