Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Kulturė - Art - Dije > Letėrsia shqipėtare dhe botėrore > Poetėt e huaj

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 04-11-2011, 00:56   #1
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim wlliam shekspir.

Ankimi i te Dashures

Poshte nje kodre qe po fjalosej
Nje ndodhi plot ankim afrohej nga nje lugine moter,
Shpirtrat e mi filluan te kujdeseshin per kete ze te dyfishte qe te mbahej mend,
Une u ula poshte qe te vendosja ne liste rrefimin e keqtonuar;
Perpara meje dallova nje vajze te paqendrueshme plote zbehje.
Grisje letrash, thyerje unazash me dysh,
Duke e bere stuhi boten e saj, plote dhimbje shi dhe ere.

Mbi koken e saj ne floket e shtruara
Pamja e saj fortifikohej prej diellit,
Ku ndoshta mendimi here here thoshte se pa kufomen e bukurise duke u mbaruar dhe tretur:
Koha nuk e kishte kositur ate rini fillestare,
Ate rini plote nderprerje; por nga zemerimi i qiejve dhe renies se furies,
Bukuria pipetinte nepermes thurrimave te moshes se zhuritur.

Shpesh ajo bente te ngrinte peceten te syte e saj,
Te cilet shfaqnin te ajo karaktere te vanitur,
Duke lare figurat e mendafshta ne uje te kripur
Qe te zbuste mjerimin ishte bere lemsh ne lotet e saj,
Dhe shpesh duke lexuar ato qe mbante perbrenda;
Shpesh klithtte mjerim te pashquar,
Ne zhurma me masa te ndryshme, te larta dhe te uleta.

Here here syte e saj te rrafshte udhetonin me karrocen e tyre
Dhe benin vargane te gjate;
Devijonin topthat e tyre te varfer te lidhur ne token e rruzullt;
Ata po e zgjatnin drejt pamjen e tyre;
Pas pak veshtrimi i tyre jepte hua ngultas,
Ne chdo vend nje heresh dhe jo kund fiksuar,
Mendja dhe syri te perzier me hutim.

Floket e saj, as te leshuara dhe as te lidhura,
Gersheti formal,
Shfaqtte te ajo nje dore te pakkujdesshme krenarie
Per ca, te pafutur, zbriste kapela e saj si vandak,
Duke varur zbehtesine e saj dhe faqet e zhuritura vech;
Disa ne shiritin fije fije vazhdonin te duronin ne pritje,
Dhe ne skllaveri te vertete nuk mund te thyheshin
Dhe pse gershetuar me ngathtesi dhe shkujdesje te leshuar
Nje mije miratime nga nje fjalaritje qe ajo nxorri
Qelibar, kristal, dhe rruaza gagati,
Te cilat nje nga nje, ajo i hodhi ne lume.
Mbi te cilin me buzet e saj qaramane ajo qe ulur;
Si fajde, duke aplikuar njome njome,
Duart e monarkut qe nuk e lane bujarine te rrezohej
Dashja bertet disi, ku teprimi lut gjithchka.

Prej letrash te palosura ajo kish shume,
Nje me nje ajo po i lexonte me vemendje, psheretiu, i grisi,
Dhe ia dha permbytjes;
Theu nje unaze prej ari te praruar
Dhe duke i ofruar ato te gjenin varrin e tyre ne balte;
Gjeti ende gjysma letrash merzie te penuara me gjak,
Me mendafsh rreshkites veper dhe ndikim,
Mbeshtjelle dhe vulosur me kuriozitet sekret.

Keto shpesh i lante ajo ne syte e saj vershues,
I puthte, dhe shpesh pikonte lote’:
Dhe bertiti ‘O gjak i rreme, ti regjister genjeshtrash,
Ke deshmitar te paaprovuar po mbart ti!
Boja mund te kete ngjare me e zeze dhe me e mallkuar ketu!’
Kete tha, ne krye te terbimit dhe rreshtave qe ajo grisi,
Shkenaqesi e madhe duke e thyer keshtu permbajtjen e tyre.

Nje burre i ndershem qe kulloste bagetine e tij prane—
Nje shungellime, qe rrudha njihte
Prej oborri, prej qyteti, e kish lene te shkonte prane
Oret me te shpejta, vezhgonte se si ato shkisnin --
Ne drejtim ky trillim shqetesues u terhoq me shpejtesi,
Dhe, i privilegjuar prej moshes, deshironte te dinte
Shkurtimisht arsyet dhe motivet e vuajtjes se saj.

Keshtu ai rreshkiti poshte mbi shkopin e tij te regjur,
Dhe i hijshem ne distance ulet ai prane saj;
Kur ai serisht deshiron ate, duke qene i ulur;
Hidherimi i saj me degjimin e tij per te ndare dhimbjen;
Nese ajo prej tij atje mund te aplikohet disi
I cili mund ta zbuste vuajtjen e saj,
Kete premtoi me bamiresine e moshes.

‘Ati Im,’ i tha ajo, ‘ dhe pse brenda meje ti po sheh plagen e shumte,
mos e ler te te thote gjykimi yt qe Une jam e moshuar;
jo mosha, por dhimbja, mbi mua ka fuqi:
Une ndoshta ende te kem qene nje lule perhapese,
E fresket ne vetvete, nese Une e kisha vet aplikuar
Dashuri ne vetvete dhe per jo dashuri anash meje.

‘Por, vuajtja jam Une! Shume heret Une perkujdesa
Nje fustan plote rinor – ai qe per te fituar hijeshi –
Prej nje prej natyres per nga jashte kaq te rekomanduara,
Qe syte e vajzave ngecen mbi gjithe fytyren e tij:
Dashurise i mungon banesa, dhe beri ate vendin e saj;
Dhe kur ne pjeset e tij te ndershme ajo po rrinte,
Ajo ishte ristrehuar dhe serishmi hyjnuar.

Krelat e tij zeshkane po vareshin ne kachurrela te perdredhur
Dhe chdo drite qe rast i eres
Mbi buzet e tij leshuar mendafsh tufa e tyre.
Cheshte kaq e embel per te bere, per te bere vullnet aftesisht gjen:
Secili sy qe veshtroi ate me magjepsi mendjen,
Per ne pamjen e tij qe4 ne pak terhequr
Ch’madheshti mendon ne parajse do qe pare.

‘Shfaq i vogel prej burri qe ende mbi mjekren e tij;
feniksi i tij poshte filloi por te shfaqej
si kadife e pa krasitur ne ate lekure te pakfjalte
shveshja e te cilit mburrtte jashte rrjeten ngjasonte te vishej:
Ende tregonte pamjen e tij prej atij kushtimi me te shtrenjte;
Dhe hijshem ndjenja duke valezuar qendronin ne dyshim
Nese me mirshem ishte sich qe, ose me mirshem me jo jashte.

Kualitetet e tij qene bukuri si forma e tij,
Per vajzat me gjuhen si thumbi, dhe aty prane i lire;
Ende, nese njeri e levizte, ai qe nje stuhi e tille
Aq shpesh ndermjet majit dhe prrillit eshte per tu pare,
Kur ererat frymemarrin embelsi, te shfrenuara qofshin ato.
Vrazhdesia e tij keshtu me rinine e tij te autorizuar
Beri petka genjeshtrash ne nje krenari rinore.

Mirepo a mund te udhetonte ai, dhe shpesh njeriu mund te thote
‘Ai kale vrullin e tij e merr nga kaloresi:
Krenar prej nenshtrimit, fisnik prej troshitjes,
Ch’vjen rrotull, chfare hidhet me hov, shfare shtegu,
Ch’ndalim ai ben!’
Dhe kundershtues prej aty nje pyetje merr,
Ose kali prej tij u be veprimi i tij,
Ose ai tij drejtimin prej mire duke bere vrapim.

‘Por shpejt ne anen e tij vendimi shkoi:
Zakoni i tij i vertete i dha jete dhe hijeshi
Perkatjeve dhe stolive,
Te perkryera ne vetvete, jo ne rastin e tij:
Gjithe ndihmat, vetveten e bene me te ndershme prej vendit te tyre,
Erdhen duke u shtuar;
Ende, zbukurimet e tyre me synim
Nuk e copetonin hijeshine por qene te gjitha te zbukuruara prej tij.

‘Keshtu ne majen e gjuhes se tij te mposhtur
Gjithe llojet e argumenteve dhe pyetjeve te thelluara,
Pergjigje te perpikta, dhe arsye te forta,
Per perparimin e tij vazhdonte te bente zgjim dhe fjetje:
Per te bere nje buzeqeshje te fshehte, qeshjen e fshehur,
Ai kishte theksin dhe aftesi te ndryshme.
Duke kapur te gjitha pasionet me zanatin e tij te vullnetshem:

‘Qe ai beri ne pergjithesi gjoksin e tij mbreteri
Prej te rinjsh, te vjeterish; dhe sekset magjepseshin me dysh,
Per te banuar me te ne mendime, ose per te rimbetur
Ne detyre personale, duke ndjekur aty ku ai fanitej:
Miratimi joshej, para deshires se tij, dhe dhurohej;
Dhe bisedonte per ate chfare ai mund te thoshte,
Pyeste vete vullnetin e tyre, dhe bente vullnetin e tyre te bindej.
‘Shume atje qene qe moren imazhin e tij,
te sherbenin syte e tyre, dhe ne te te futnin mendjen e tyre;
Si debila qe ne ate imagjinate vlen
Mjetet e mira qe ata gjejne jashte atdheut
Prej tokash dhe vilash, shenuar ne mendimet e tyre.
Dhe duke punuar ne kenaqesi te brengosur per ti patur ato,
Me shume se sa tokepronari i vertete i enjtur i cili i zoteron ato:

Kaq shume kane, qe kurre se preken doren e tij,
Embelsisht supozoi ato vajzat e zemres se tij,
Vetja ime plote vuajtje, qe qendroi ne liri,
Dhe qe imja vete thjesht pagim, jo ne pjese!
Chfare me artin e tij ne rini, dhe rini ne art,
Hodhi ndjenjat e mia me fuqine e tij magjepsse,
Rezervoi bishtin dhe dha atij gjithe lulen time.

Ende bera Une nuk, si disa barazuese te mia bene
Ngulmim prej tij, dhe as duke u bere me deshire e dhene;
Duke gjetur veten time ne nder kaq te penguar,
Me distancen me te sigurte Une mburova nderin tim:
Pervoja per mua ndertoi shume mure mbrojtes,
Prej provash rigjak rrjedhese, te cilat rimbeten zmbrapsur
Prej ketij xhevahiri te rre4me, dhe dashurise se tij demtuese.

Por, ah, kush do qe ndriti prej rastit te me parshem
Dhe kishte fatin e semure ajo duhej te testohej ne vetvete.
Ose shmbuj te sforcuar, knder permbajtjes vete te saj,
Te fut prej te kaluares rrezik, ne rrugen e saj?
Keshillo ndalimin tim nderpak sa chfare nuk do te qendroje;
Kur ne zemerohemi, keshilla shihet shpesh
Duke na vonuar ne te bejme zgjuarsine me te mprehte.
Dhe nuk i jep kenaqesi gjakut
Qe ne duhet ta bejme fre mbi provat e te tjereve;
Te behet ndaluar embelsisht qe ngjajne kaq te mira,
Per friken demtuese qe parathote thundren tone.
O etje, prej gjykimit qendro menjane!
Ai nje nje madheshtor ka ate nevojat do te shijojne,
Dhe pse arsya fshihet, dhe qan, ‘ky eshte fundi i tyre.’

Per me tej Une mund te them ‘shvertetesine e ketij njeriu,’
Dhe dinte qe ngjasimet e ndyresise se tij mashtronin;
Degjoi aty filizat e tij ne te tjeret, pemishtet rriteshin,
Shikoi se sa mashtrime qene praruar nen buzeqeshjen e tij;
Dinte betimet qene thyes te shtigjeve te ngushte
Karaktere mendimesh dhe fjale te thjeshta por art,
Dhe dobichet e ndyresise se tij shkelnin kuroren e zemres.

Dhe gjate mbiketo te4rma Une mbajta qytetin tim,
Derisa keshtu ai serisht me lut ma: ‘vajze e mire,
Ki prerj rinise time te vuajtur disa ndjenja meshire,
Dhe behu jo prej betimeve te mia te shenjta e frikesuar:
Kjo eshte keshtu per ty betuar te asnje qe kurre thene;
Per festa dashurie Une kam qene thirrur te to,
Deri tani beri kurre ftoi, as kurre su orvat.

Gjithe fyerjet e mia qe ti sheh larg
Jane gabime te gjakut, as nje s’eshte i mendjes;
Dashuria nuk i beri ato: me akt ato mund te behen,
Ku asnje parti nuk eshte as i vertete as i perzemert:
Ata kerkuan turpin e tyre qe4 keshtu turpi i tyre po gjeti:
Dhe kaq shume pak prej turpi brenda meje rimbetet,
Prej sa shume nga mua i tyre qortimi permban.

Nder te shumtet qe syte e mi kane pare,
As nje kujt flaka zemra ime kaq shume sa e4 ngrohte
Ose ndjenjat e mia future te te rinjte me te vegjel,
Ose ndonje prej shngutjeve te mia kurre magjepsse:
Keq Une u kam bere atyre, por kurre nuk isha demtuar;
Mbajta zemrat ne fre, por vete imja qe e lire,
Dhe mbreteroi, duke komanduar monarkine e tij.

Shiko ketu, chfare nderimesh plagosje tekash
Me dergoi mua,
Prej perlash te chelura dhe rubine te kuq si gjaku;
Duke figuruar qe ata pasionet e tyre njelloj mi bene hua
Prej pikellimi dhe turpi, kuptuar me aftesi
Ne te bardhe te pakgjak dhe gjendje te kuqe;
Ndikime terrori dhe modesti e shtrenjte,
Kampuar ne zemra, por duke luftuar per nga jashte.

Dhe, duke vene re keto talente ne floket e tyre,
Me metal te perdredhur dashurisht perthurur,
Une kam marre nga shume nje sere miresishe,
Pranimi i tyre i miresjellte neper lote kerkon me ngulm me pervetesimet e perlave te mira pasuruese
Dhe soneta me zgjuaresii te thelluar qe bene zmadhim
E secilit gur natyra e shtrenjte, me vlere, dhe kualitet.

“Diamanti, -- pse, ‘ai qe i bukur dhe i forte,
Per ku tij tiparet e padukshme bene kujdes;
Smeraldi i gjelber i thelle, ne te kujt fresket perfillje
Psheretima t4e dobta rrezatimi i tyre i semure po permireson;
Safiri ngjyruar kalter dhe perzierja me opal
Me mjete te shumefishta: secili nje sere guresh,
Me menchuri te mire stemuar, buzeqeshte ose beri ca ofshaja,

“Gjithe keto trofete ndikimesh te nxehta,
Prej mendimesh te zhytura dhe nenshtruar deshiron kujdes,
Natyra ka kerkuar mua qe Une mos ti ve menjane,
Por i solli ato lart ku Une vete Une duhet ti shnderroj,
Kjo eshte, per ty, origjina ime dhe mbarimi;
Per keto, prej forc4e, duhet te tute blatimet te behen,
Qe kur Une altari i tyre, ti perkrah mua.

“ Oh, ateher, avantazhi i juaj ajo dore frazepakte,
Peshat e saj te bardha poshte peshores se ajruar prej levdate,
Mirr gjithe keto krahasime ne vete komanden tende,
Te shenjteruar me psheretima qe duke djegur mushkerite po u ngriten;
Chfare me ministrin tuaj, per bindjet tuaja,
Punon nen ju; dhe te juaji degjim vjen
Grupet e tyre te hutuara ne shuma te kombinuara.

“Ky vegel me qe derguar nga nje prift,
Ose moter e shenjteruar, nga shenimi me i shenjte;
I cili vononte veshjen e saj fisnike ne oborr ndritte,
Pasurite e saj me te rralla bene pika pikat e gonxheve;
Se ajo ishte kerkuar prej shpirtrave me petka me te shtrenjta,
Por mbajti distance te ftohte, dhe beri prej aty te levizte,
Te shpenzonte jetesen e saj ne dashuri te perjetshme.

“Por, O i embli im, ch’pune nuk eshte te ikesh
Gjeja qe ne nuk kemi, duke mjeshteruar ch’fare nuk orvatet,
Duke luajtur vendin qe jo forme mori,
Duke luajtur me durim sporte ne pranga ndrydhese?
Ajo qe fama e saj keshtu ne vetvete rregullohet,
Vragat e luftes bishtra fluturimi,
Dhe ben mungesen e saj te guximshme, por jo ndoshta e saj.

“O, me fal mua, ne te vetmburrja ime eshte e vertete:
Aksidenti qe me solli mua te syte e saj
Mbi momentin forca e saj u nenshtdrua,
Dhe tani ajo mund kafaz manastir fluturoj;
Dashuri fetare fut jashte syrin e fese:
Jo per te rene ne tundim mund ajo te behet burgosur,
Dhe tani, me ngasje, gjithe liria u gjend.

“Sa i madherishem je ti atehere, o, degjome qe them!
Gjiri i thyer qe4 me perket mua
Ka zbrazur gjithe shatervanet e tyre ne burimin tim,
Dhe timin Une zbraz oqeanin tend nder gjithchka:
Une i forte mbi ata, dhe ti mbi mua duke u bere e forte
Duhet per fitoren tende ne te gjithe te plot mbushemi,
Si dashuri e perzier te sheroje gjirin tend te ftohte.

“Pjeset e mia kishin fuqi per te joshur nje prift te shenjte,
Kush, disiplinoi, gjithmone, kuvenduar ne miresi,
Besoi syte e saj kur ata te sulmonin filluan,
Gjithe betimet dhe perkushtimet duke dhene vend:
O dashuria me e fuqishme! Bese, lidhje jo hapesire,
Brenda teje ka asnje thumb, nyje, dhe as kufi,
Se ti je gjithesia, dhe gjithe gjerat e tjera jane te tuat.

Kur ti mbresohesh, chfare vlere kane porosite,
Prej mpirjes per shmbull? Kur ti zhuritesh ne flake,
Sa me ftohtesi ato pengesa qendrojne perpara
Pasuri, frike feminore, ligj, farefis, fame!
Krahet e dashurise jane paqe, kunder rregullit:
Kunder sensit,
Kunder turpit,
Dhe embelsohet, ne therjet e vuajtura mbartet,
Kunder gjithe forcave, goditjeve, dhe frike.

“Tani gjithe keto zemra qe ne timen po varen,
Duke e ndier te thyhet, me renkime te gjakosura ato treten;
Dhe psheretimat e tyre lutese zgjaten te ty,
Per te lene vargun qe krijon ti kunder timit,
Duke dhene hua degjim te bute te vizatimi im i embel,
Dhe fryme beszenese te ai betim i lidhur me force,
Qe duhet te preferoje dhe nenmarre premtim.’

“Kete thane, syte e tij te perujtur qe ai zbertheu,
Psheretimat e te cilit deri atehere qene rrafshuar ne fytyren time;
Secila faqe nje lume rrjedhes nga nje burim
Me rryme te kripur me te poshte rridhte me shpejtesi:
Oh, si rrekeja u be perrua dhe dha hijeshi!
Kush e lemoi me hyrje te kristalte ndrichimin e luleve te dashurise.
Ajo flake nepermes ujit ngjyra e te ciles u permbyll.

‘O ati im, ky ferr genjeshtrash me mjeshteri shtrigash
Ne rruzullin e vogel te nje loti te vechante!
Por me vershimin e syve
Ch’zemer e ngurte te ujitet a nuk kerkon?
Ch’fare gjoksi kaq i ftohte qe nuk eshte ngrohur ketu?
O ndikim vjedhes! Modesti e ftohte, terbim i nxehte,
Ketu ka me dysh zjarr dhe freski shuarse.

‘Per pasionin e tij, por nje art aftesie,
Edhe aty rizgjidhi arsyen time neper lote;
Aty bardhesia ime vodhi pasterti dhe Une u marrosa,
Trondita rojtaret e mi te padehur dhe friken civile;
Shfaqju atij, sich ai me shfaqet mua,
Gjithe shkrirje; edhe pse pikat tona linden kete ndryshim,
Ai me helmoi, dhe helmi im ate e ndreqi.

‘Brenda tij nje teresi lende delikate,
Aplikuar me kujdes, gjithe forma te chuditshme,
Duke u djegur dhe skuqur, ose prej uji fshires,
Zbehtesi e mpakur; dhe ai merr dhe iken,
Me aftesine e ndokujt, si me se miri mashtron,
Skuqet ne rangun e zerave dhe qan duke u betuar.
Kthehet i bardhe dhe meket ne shfaqet tragjike.

‘Ai jo nje zemer qe eshte ne nivelin e tij erdhi,
Mund te bishtoj thirrjen e gjithe qellimit demtues te tij,
Duke, treguar natyre te drejte eshte me dysh perzemersi dhe urtesi;
Dhe, veluar brenda tyre, fitoi kush ai mund te gjymtoj:
Kunder gjese qe ai kerkoi ai mund te therrase;
Kur ai me shume i djegur ne zemer deshiroi luks,
Ai predikoi vajzen puro, dhe levdoi pastertine e ftohte.

‘Me tej thjesht me rezervim lavdie
Shveshur, dhe me fshehtesi si te dreqit ai u mbulua;
Ai me pa pervoje dha vendin me tundues,
I cili si nje keruvin vertitej mbi ata
Kush, i ri dhe i thjeshte, nuk mund te dashurohet keshtu?
Gjithmone Une! Une bie; dhe ende po bej pyetje
Ch’fare duhet te beje serisht per nje hater te tille?

‘Ajo lageshtire e infektuar e syrit te tij,
Ai zjarr i rreme qe ne faqe4n e tij eshte kaq flakerues,
Ajo rrufe e forte nga zemra e tij doli,
Ai shpirt i merzitur mushkerive te tij te buta u dhuroi frymen,
Gjithe ajo levizje e huazuar ngjante e pervetesuar,
Mundet ende serisht te tradhetoje te paratradhetuarin,
Dhe degjenerues i ri nje vajze e pajtuar!’
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 04-11-2011, 00:57   #2
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

EDUARD DE VER
I njohur me emrin
UILLIAM SHEKSPIRDramaturgu dhe poeti i madh anglez, Uilliam Shekspir, ne pergjithesi, Eshte njohur si shkrimtari me i madh i te gjitha koherave. Per identiteti e tij ka shume thashetheme, qe do ti shohim me poshte, ndersa talentin dhe arritjet asnjeri nuk ia ka vene ne dyshim.
Shekspiri shkroi se paku 36 drama, 154 sonete te vecanta dhe disa poezi. Midis dramave jane: Hamleti, Makbethi, Mbreti Lir, Jul Cezari, Othello etj.
Ne njefare menyre, krijimtaria artistike ka permbajtje te dukshme deri diku filozofike, fakt qe mund te ndikoje ne arsyetimet tona. Per shembull: kur ne dramen “Romeo & Zhulieta” (paragr. III, skena I) Princi thote: “Por i vrari ka vrare i pari dhe kush do ta paguaj gjakun e pare?”- fitojme bindjen e nje permbajtjeje filozofike dhe eshte e vertete qe kjo ndikon ne pikepamjet tona te pergjithshme politike.
Vendosja e Shekspirit ne vend te pare midis krijuesve nuk ka mosmarreveshje. Ne ditet tona, te paket jane ata qe lexojne Cezarin, Virgjilin apo Homerin. Nga ana tjeter, nje shfaqje e dramave te Shekspirit perfshin publik te madh. Aftesia e tij per te dhene fraza te persosura eshte e paarritshme. Madje, ai shpesh eshte cituar edhe nga njerez qe as e kane lexuar dhe as i kane pare veprat e tij. Pra, eshte e qarte qe popullariteti i tij nuk eshte nje mode e shkuar. Krijimtaria e tij jep kenaqesi estetike si per lexuesit ashtu dhe per shikuesit qe prej 400 vjetesh. Perderisa krijimtaria e tij i ka qendruar kohes, kemi te drejten te mendojme se pullariteti i tij do te vazhdoje dhe ne shekujt e ardhshem. Edhe pse shkruante ne anglisht, Shekspiri me plot kuptimin e fjales eshte shkrimtar i perbotshem. Dramat e tij jane perkthyer, lexohen dhe luhen ne gjithe boten. Krijimtaria e tij sa vjen dhe vleresohet gjithnje e me shume si nga kritiket letrare ashtu dhe nga masat e gjera te popullsise. Ndersa me identiteti e njeriut qe shkroi keto vepra letrare nen kete emer, kane lindur mjaft dyshime. Mendimi i pergjithshem eshte se behet fjale per te njejtin Uilliam Shekspir qe ka lindur ne vitin 1564 ne Stratford-On-Ejvn dhe qe ka vdeku po aty, nga viti 1616. Megjithate kur vleresojme me vemendje argumentet e skeptikeve dhe kunderargumentet, arrijme ne perfundimin se skeptiket kane te drejte dhe argumentet e tyre te arta dhe te fuqishme i pranojme:
Shumica e dokumenteve pohojne se Uilliam Shekspiri eshte pseudonimi i grofit XVII nga Oksfordi, Eduard de Ver, ndersa Uilliam Shekspiri eshte emri i nje tregtari te suksesshem, te cilin puna e shpuri ne Londer, por qe s’ka pasur asnje lidhje me teatrin e, aq me pak, me te shkruarit e dramave. Ne pergjithesi nuk pohojme qe De Veri t’i kete shkruar veprat e tij me emrin Shekspir. Gjate kohes se vet, Shekspiri nuk njihej si autor i dramave dhe asnjehere nuk ka patur pretendime te tilla. Ideja, qe Shekspiri eshte dramaturgu i madh Uilliam Shekspir, doli ne vitin 1623, shtate vjete pas vdekjes se tregtarit Shekspir, kur u botuan fashikujt e pare te veprave te Shekspirit. Botuesit kane perfshire ne to nje parathenie, ku aludohej (po nuk thuhej acik) se autori i veprave ishte nje njeri nga Stratford-On-Ejvn.
Qe te kuptohet pamundesia e te qenit te Shekspirit si dramaturg, duhet njohur, se pari, versioni i pergjithshem i pranuar i biografise se Shekspirit.
I ati i Shekspirit, Xhon, dikur shume i pasur, ra ne nje situate te veshtire dhe i vogli Uilliam u detyrua te rritej ne varferi. Perballe kesaj, ai u shkollua ne shkollen klasike te Stratfordit, ku u njoh me letersine klasike dhe gjuhen italiane. Kur ishte 18 vjec, Uilliami pati miqesi me vajzen e re, En Hatavaj, me te cilen shpejt u dashurua. Sic ishte zakoni, ata u kurorezuan dhe pas disa muajsh Eni lindi. Pas dy vjet e ca, lindi per se dyti, por kete radhe binjake. Keshtu, Uilliami, i ndodhur para faktit, ende pa mbushur 21 vjec ishte i detyruar te mbante gruan dhe tre femijet. Nuk ka te dhena per veprimtarine e tij dhe as per vendin se ku ndodhej gjashte vitet e fundit te jetes. Por, ne fillim te vitit 1590, ai ishte ne Londer si anetar i nje trupe aktoresh. Uilliami ishte nje aktor shume i mire, por kohen e kalonte me teper duke shkruar me teper drama apo poezi. Ne vitin 1598, vleresohej si shkrimtari me i madh i te gjitha koherave. Uilliami qendroi ne Londer gati 20 vjet, kohe gjate se ciles shkroi 36 drama, 154 sonete dhe disa poezi. Pas disa vitesh u be aq i pasur, sa arriti te bleje nje shtepi te shtrenjte ne Stratford. Gjate gjithe kesaj kohe, familjen e kishte ne Stratford, ndersa ai shkonte here pas here aty.
Sado qe te duket e cuditshme, ai nuk botoi asnje nga dramat e tij te njohura. Megjithate, botuesit jo skrupuloze kuptuan se ne to fshihej nje bashkepunim, ndaj ilegalisht botuan gjysmat e dramave. Edhe pse keto botime te jashteligjshme ishin te paarrira dhe te ngaterruara, Shekspiri nuk nderhyri.
Ne vitin 1612, ne moshen 48 vjecare, krejt papritur ndaloi se shkruari dhe u kthye per se dyti tek e shoqja, ne Stratford. Aty vdiq, ne prill te vitit 1616 dhe u varros ne oborrin e kishes. Edhe pse varri nuk mban emrin e tij, jo shume vone, ne murin e afert eshte ngritur nje permendore e tij. Tri jave para vdekjes, ai shkroi testamentin, ku pothuajse gjitha pasurine ia linte vajzes se madhe, Suzanes. Ajo dhe pasardhesit e saj jetuan ne shtepine e mire ne Stratford, derisa vdiq edhe anetari i fundit i gjinise, ne vitin 1870.
Duhet nenvizuar se pjesa me e madhe e biografise se ekspozuar deri tani eshte marre nga biografe qe kane mbrojtur versionin e pergjithshem te miratuar. Nuk ka dokumenta ose te dhena qe te vertetojne se Shekspiri ka mesuar ne shkollen klasike te Stratfordit. Nuk ka te dhena as nga bashkenxenes dhe as nga mesues qe t’i kene dhene mesim shkrimtarit te madh. Vec kesaj, me asnje te dhene nuk argumentohet te qenit e tij si aktor. Ne kundershtim me keto, ne shikim te pare, versioni zyrtar pranohet si i vertete. Por, me nje studim me te detajuar, evidentohen menjehere pasaktesira, shfaqen dyshime.
Problemi i pare, i pohuar edhe nga shume biografe te “besuar”, eshte fakti se ne dore kemi informacione te pakta per jeten e Shekspirit , me pak se sa mund te pritej per nje figure te till te shquar. Ne orvatjen per te sqaruar mungesen e te dhenave, ndonje studiues thote: “Por ai ka jetuar para 400 vjetesh dhe eshte e natyrshme qe shumica e dokumenteve per te te kene humbur”. Po te arsyetohet keshtu, atehere duhet vleresuar numri i informacioneve qe disponojme nga koha e Shekspirit:
Ai, se paku, nuk jetoi ne nje shtet te prapambetur, apo ne nje epoke te ngrysur, por jetoi ne Angline e mbretereshes Elisabet dhe ne epoken e lulezimit, kur kishte shtypshkronja, kur mjetet per te shkruar ishin mall i zakonshem dhe kur shume njerez dinin te shkruanin dhe te lexonin. Kuptohet qe dokumentet humbasin, por nga ajo kohe kane mbetur miliona dokumente origjinale.
Keshtu, breza te tere studiuesish kane kerkuar informacione per gjeniun me te madh te letrave ne bote. Sipas renditjes se te dhenave te asaj kohe, del se shumica e dokumentave flasin per cdo poet tjeter te asaj kohe, madje edhe per ndonje krijues me pak te njohur, ndersa per Shekspirin jane gjetur vetem rreth tridhjete shenime te rastesishme, ku nuk flitej sadopak qe ai te kete qene poet apo dramaturg.
Kemi ne doreshume dokumenta per jeten e Frensis Bekonit, per mbretereshen Elisabet, Ben Xhonsonin apo Edmund Spenserin, po per Shekspirin pothuajse nuk kemi asgje. Madje dime me teper per poetin qe ka jetuar para tij, Xhon Lilin. Gjithashtu ka shume informacione te detajuara per Galilein, qe ka lindur ne vitin 1313. Per 20 vjetet (1592-1612) e qendrimit te dramaturgut te madh ne Londer, ne nuk gjejme asnje shenim, qe dikush ta kete pare ne te gjalle, ne skene, apo te kete biseduar me te per poezine a te kete shkruar se bashku me te, apo te jene takuar ne rruge ose ne shetitje.
I vetmi argument sqarues eshte se autori ka shfrytezuar me sukses pseudonimin Uilliam Shekspir per te fshehur identitetin e tij. Ata qe e kane takuar nuk e kane ditur qe ai te kete qene dramaturgu i madh, Uilliam Shekspiri. Sido qe te jete, Shekspiri emri i te cilit eshte aq i ngjashem, nuk mund te fshihej pas nje pseudonimi te tille.
Nje moskuptim me i madh i versionit zyrtar eshte dhe sjellja e qytetit te lindjes ndaj tij. Ne qofte se Shekspiri ishte nje aktor i shkelqyer dhe dramaturgu me i madh i Anglise, si eshte e mundur qe asnjeri te mos e dinte kete? Por cfare mund te thuhet per doreshkrimet e dramave te shkruara me doren e vete Shekspirit? Padyshim ato duhet te tregonin se kush eshte autori. Fatkeqesisht, doreshkrime te tilla nuk ekzistojne. Madje, nuk ka as shenime, pjese te pashfaqura ose te pambaruara. Faktikisht, pervec gjashte firmave ne dokumentat gjyqesore, nuk kemi asgje te shkruar nga dora e tij. Nga sa gjykohet prej dokumentave ekzistuese, del se Shekspiri jo vetem qe nuk eshte autori, por ai ka qene gjysme analfabet ose analfabet i plote.
Mbetet problem edhe testamenti i Shekspirit: Ekziston origjinali, qe perbehet nga tri faqe, ku ne menyre te hollesishme shenohet pasuria dhe nje varg kerkesash te tjera, ndersa nuk shenohet asgje per poezite, dramat, per pjeset e pambaruara apo per te drejtat e autorit. Asgje nuk shenohet per ndonje liber personal apo dokument. Nuk shenohet as se kujt do t’ia linte dramat e pabotuara. Ky eshte testamenti i nje njeriu te paarsimuar, madje, edhe i nje tregtari pa shkolle fare.
Dokumentat e ekspozuara jane te mjaftueshme dhe nuk duhen te dhena te tjera per te vertetuar se Shekspiri nuk eshte dramaturgu i madh dhe se Uilliam Shekspiri eshte pseudonim i perdorur per te fshehur identitetin e autorit te vertete.
Thuhet shpesh se shumica e drameturgeve dhe romanciereve ne veprat e tyre trajtojne ngjarje nga jeta e tyre. Jo rralle, ato jane edhe te dhenat kryesore qe mund te shpien deri te biografia e Shekspirit. Ne veprat e tij duket qarte se ishte njeri shume i arsimuar, bie ne sy pasurimi i pabesueshem i fjalorit dhe njohja e gjuhes frenge dhe latine. Nga ana tjeter, te gjithe jane te te njejtit mendim qe Shekspiri jo vetem qe nuk ka shkelur ne universitet, por eshte edhe shume e dyshimte qe te kete vazhduar edhe gjimnazin. Per kete flet shume libri i Carlton Odbergut, me titullin “Enigmatiku Uilliam Shekspir”.
Mire qe Shekspiri nuk eshte autori i dramave, por kush tjeter eshte?
Dalin shume pikepyetje, por me e besueshmja eshte qe autori I vertete te jete filozofi i njohur, Frensis Bekon. Por vitet e fundit kane dal te dhena qe pa dyshim te drejtojne tek Eduard De Veri. Per Eduard De Verin dihen shume gjera: Ka bere nje jete plot aventura, ngjarje te cilat i gjejme te pasqyruara ne keto drama. Ka lindur ne vitin 1550. Ka qene bir dhe trashegimtar i grofit XVI nga Oksfordi, shume i pasur dhe aristokrat i larte. Eduardi i ri u stervit me stilin e zakonshem per lordet e rinj: studioi per kaloresi, gjueti, kulture ushtarake si dhe per muzike e dans. Me mesues privat ai studioi per frengjisht, latinisht e lende te tjera. Diplomen e mori ne universitetin e Kembrixhit, ndersa magjistraturen e mbrojti ne universitetin e Oksfordit. Pas kesaj studioi per drejtesi dhe punoi ne nje nga kater shoqerite kryesore te avokateve te Londres. Kur ishte 12 vjec, i vdes i ati, keshtu qe per vite me rradhe jetoi me te emen, e cila u martua per se dyti. Pas kesaj, Eduardin e mori nen kujdestari UilliamSesili, besnik mbreteror i Anglise dhe shume vite anetar i keshillit personal te mbretereshes Elisabet. Keshtu, ai ka qene nje nga njerezit me te shquar te Anglise. De Veri u be anetar i familjes se Sesilit. Fale ndikimit te ketij te fundit, De Veri arriti t’i shpetoje gjyqit per vrasjen e nje lakeu te Sesilit, gje qe e kishte bere vertet. Ne moshen 20 vjecare, De Veri u vendos ne oborr, ku u njoh me shume njerez te shquar, midis te cileve edhe me mbretereshen Elisabet, se ciles i la pershtypje shume te mira, jo vetem pse ishte i zgjuar, por pse ishte shume i rregullt, simpatik dhe me nje pamje te jashtezakonshme. Shpejt u be edhe i dashuri i saj.
Gjate pese vite divorc me gruan e tij, De Veri u dashurua me nje dame te oborrit qe u nda prej tij. Mbreteresha Elisabet, e terbuar per kete, dha urdher qe ta burgosnin ne burgun e Londres. Pas disa muajsh u lirua. Por, nje nga miqte e dames se re, i zemeruar nga kjo, e qelloi dhe e plagosi rende De Verin. Midis dy familjeve shperthyen grindje te renda qe u sheshuan me kercenimin qe u beri mbreteresha. Kjo ngjarje na shpie tek “Romeo dhe Zhuljeta”.
Ne vitin 1586, kur ishte 36 vjec, mbreteresha Elisabet i lidhi nje pension prej 1000 funt sterlinash ne vit, afersisht 100 mije dollare te sotem.
De Veri ishte i pajisur me interesa te gjera per poezine dhe teatrin, kishte miqesi me shume shkrimtare.
Problemi i vetem qe mbetet pa pergjigje, eshte mbajtja fshehur e identitetit te tij. Per kete ekzistojne disa sqarime te mundshme:
1- Ne ate kohe ekzistonte ligji, qe ndalonte fisniket te shkruanin vjersha per botim ose drama per teatrot komerciale.
2- De Veri ishte i njohur si oborrtar. Duke pare qe ne dramat e tij paraqitej jeta e oborrit, ne qofte se dihej autoresia, atehere njerezit, ne menyre te natyrshme dhe me te drejte, do te identifikonin ngjashmerine e personazhit me personin real te oborrit, gje qe mund te shkaktonte edhe skandale. Ne ate kohe, nje gje e tille, se paku te shpinte ne proces gjyqesor, ne mos ne duel.
3- Shume nga sonetet e tij, Uilliam Shekspiri ia adresonte marredhenieve me ndonje te dashur. Po te njihej autoresia e shoqja do te shqetesohej shume.

Keto argumente e te tjera, te gjitha se bashku sqarojne pse De Veri ka fshehur identitetin e tij.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 04-11-2011, 01:01   #3
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

SONETI 2: KUR DYZET DIMRA BALLIN TĖND DO TA KENĖ KAPLUAR

Kur dyzet dimra ballin tėnd do ta kenė kapluar
Dhe llogore tė thella do ta brazdojnė arėn e bukurisė tėnde,
Petku krenar i rinisė, deri tani i admiruar,
Do tė jetė bėrė zhele, askujt pėr tė nuk do t’i bjerė nė mendje.

Atėherė, nėse do tė pyesin se ku shkoi bukuria jote,
ku treti thesari i ditėve tua tė ndritura tė dikurshme,
t’iu pėrgjigjesh se ato tani nė sytė e tu janė gdhendur fort
pėr ty turp pėrvėlues do tė ishte lėvdatė e turpshme.

Sa lėvdata mė shumė do tė meritonte bukuria jote,
Nėse ti do t’ua ktheje: "Ky fėmija im bukurosh
Ėshtė fryt i bukurisė dhe vitet qė kalojnė bėn tė mos i dallosh",

duke dhėnė provė se bukuria e tij buron prej teje.
Kjo i bėn tė ndihesh i ri edhe kur plakur tė jesh,
tė vėresh gjakun tėnd tė ngrohtė, kur ai nė damarėt e tu ėshtė i ftohtė.


SONETI 21: UNĖ NUK JAM SI AJO MUZA

Unė nuk jam si ajo Muza
e frymėzuar pėr poezinė nga bukuritė bajate,
qė ka si ornament qiellin vetė
dhe ēdo bukuri e krahason me shkėlqimin e saja,

duke u rigrupuar nė shembuj solemnė
diell, hėnė, tokė dhe margaritarėt e deteve,
lulet e para tė prillit dhe gjithsa vlera
ndryn nė vete kupa qiellore nė kėtė rrotullim tė tmerrshėm.

I ndershėm nė dashuri, lejon qė unė tė shkruaj tė vėrtetėn
e pastaj besomėni, dashuria ime ėshtė e bukur sa edhe
biri i ēdo nėne, edhe pse nuk llamburit

si ato drita tė floririt fiksuar nė kupėn e qiejve:
lereni ta teprojė ai qė dashuron frazat me shumė efekte;
unė nuk lavdėroj ato qė t’i shes nuk kam qėllim.

SONETI 23: SI NJĖ AKTOR TEJET I KEQ NĖ SKENĖ

Si njė aktor tejet i keq nė skenė
harron rolin e tij nga frika i dambllosur,
apo si njė tėrbim i stėrmbushur me pezėm
sfilit, zemrėn e vet nė turrin e pasosur,

edhe unė, tek ndjehem i pasigurtė, nuk gjej fjalėt dot
pėr hymnet e domosdoshme tė ritualit tė dashurisė,
e nė kulm tė dashurisė sime mė duket vetja kot
ndrydhur nėn peshėn e fuqisė sė saj tė pakufi.

Janė kėshtu vargjet e mia, e vetmja gojėtari
dhe mesazherėt memecė tė zėrit e tė zemrės sime,
pėr t’iu pėrgjėruar dashurisė e pėr tė marrė pjesė nė shpėrblim

shumė mė tė madh se ajo gjuhė qė foli pa pushim.
Tė lutem, mėso tė lexosh heshtjen e zemrės sime
Ėshtė zgjuarsi e dashurisė tė synojė qėllimin me anė tė syve.

SONETI 24: SYRI IM ĖSHTĖ BĖRĖ PIKTOR DHE KA TRADHTUAR

Syri im ėshtė bėrė piktor dhe ka tradhtuar
Pamjen tėnde tė bukur nė portretin e zemrės sime;
Trupi im ėshtė  kornizė nė tė cilėn mbyllet
Panorama, arti i shkėlqyer piktorik,

Se nėpėrmjet piktorit duhet tė shikoni artin
Pėr tė gjetur ku ėshtė pėrfytyrimi yt i mirėfilltė i pikturuar,
Ruajtur kėtu nė shishen e gjirit tim,
Qė i ka sytė e tu dritare pėr tė shikuar.

Shiko tani si na ndihmojnė sytė nė kėtė punė, pra:
Sytė e mi kanė hetuar figurėn tėnde, ndėrsa
Sytė e tu janė dritare nė gjirin tim, ku Dielli

Arrin tė mbėshtetet dhe tė tė admirojė ty,
Megjithatė artit tė syrit i mungon cilėsia mė e mirė:
Portretizon atė qė shikon, por zemrėn nuk e njeh kurrsesi.

SONETI 25: KUSH ĖSHTĖ NĖ FAVOR TĖ YJEVE TĖ TIJ

Kush ėshtė nė favor tė yjeve tė tij
Merr ndere publike e tituj madhėshtorė,
Ndėrsa unė, qė fati mė mohon triumfe tė tillė,
Jepem pa shpresė pas asaj qė mė sė shumti ēmoj,

Favoritėt e tė fuqishmėve ēelin petale tė bukura
Vetėm si shtogu nėn shkėlqim tė diellit,
Tashmė ėshtė varrosur brenda vetes krenaria e tyre
Sepse nėn renė e parė qė vjen madhėshtia e tyre bie.

Lufta heroike, e famshme pėr vlera
Nėse pas shumė fitoresh pėson njė humbje njė ditė
Pėrgjithmonė kurorėzohesh nga mėngjesi i lavdisė

Dhe pėr mė tepėr harruar ēdo sukses trimėror
I lumtur jam unė qė dashuroj dhe mė japin dashurinė
Atje ku dashuria nuk ndryshon dhe askush dot s’e braktis.


 

SONETI 27: SFILITUR NGA LODHJA, REND SHPEJT NĖ SHTRAT


Sfilitur nga lodhja, rend shpejt nė shtrat
Tė ēlodh trupin e dėrmuar nė udhėtim;
por atėherė nė kokėn time njė tjetėr rrugė hapet
ta lodhė mendjen time tani qė pushon trupi im.

Zgjuar mendimet e mia nga larg ku gjendem
Fluturojnė nė pelegrinazh tė pafund drejt teje
Dhe mbajnė hapur qepallat e mia tė rėnda
Duke kqyrur atė terr qė e njeh vetėm i verbėri:

por ja qė pamja pėrfytyruese e zemrės sime
sjell hijen tėnde nė shikimin tim pa dritė,
qė, e ngjashme me diamantin e ruajtur nė terrin mė tė zi,

e bėn tė bukur natėn e errėt dhe tė re fytyrėn e saj plakė.
Kėshtu ditė pėrditė mendja ime e ngratė
Pėr fajin tėnd dhe timin nuk gjejnė kurrė qetėsi.

SONETI 28: KU MUND TA GJEJ PRAPĖ PAQEN TIME

Ku mund ta gjej prapė paqen time
Nėse gjumi krejt mė ka braktisur?
Nėse ankthi i ditės nuk gjen prehje natėn
Por dita tryset nga nata dhe nata nga dita tryset?

Dhe tė dyja, edhe pse armike tė njėra tjetrės,
merren vesh mirė vetėm qė tė mė torturojnė pafund
njėra me sfilitje, tjetra me ankthin
qė ndodhem larg, gjithnjė mė larg kėshtu.

Pėr t’u bėrė i lig ditės i them se je dritė
Dhe e zbukuroj nėse retė ia errėsojnė qiellin:
Kėshtu e zbardh natėn e errėt duke thėnė

Se ti e argjendon mbrėmjen nėse nuk shkėlqejnė yjet.
Por dita ēdo ditė m’i zgjat vuajtjet e mundimet
E nata ēdo natė dhimbjet mė tė rėnda m’i bėn.
 
SONETI 29: NGANJĖHERĖ, DUKE URRYER FATIN DHE NJERĖZIT
Nganjėherė, duke urryer Fatin dhe njerėzit,
Unė qaj vetmitar nė braktisjen time tė trishtė,
Dhe e trazoj qiellin shurdh me thirrjet e mia tė kota
Dhe e kundroj veten time, dhe e mallkoj fatin tim,

Duke lakmuar fatin e atyre qė janė plot me shpresa,
Tė atyre miqve tė panumėrt qė iu ka ecur nė jetė,
Duke lakmuar mendjen e disave, pushtetin e dikujt tjetėr,
Tė atyre qė janė mirė dhe mė tė pakėnaqur se unė vetė;

Por ja qė nė tė tilla mendime pothuaj vetveten duke sfilitur,
Pėrfytyrimi yt mė shfaqet, e atėherė merr fund nemitja
Dhe lauresha, nė tė aguar tė ditės, fluturon

Nga toka e errėt, lėshon hymne ndaj fronit tė qiellit:
Sepse kujtimi i dashurisė sate tė ėmbėl sjell tė tillė
Pasuri; qė me njė mbretėri unė kurrė nuk e ndėrroj.

SONETI 35: MOS TĖ TĖ VIJĖ KEQ PĖR ATĖ QĖ KE BĖRĖ


Mos tė tė vijė keq pėr atė qė ke bėrė
Trėndafilet kanė gjemba dhe baltė kanė burimet argjendorė;
Retė dhe eklipset errėsojnė diellin e hėnėn
Dhe nė lastarin mė tė bukur fshihen krimbat mė mizorė.

Ēdonjėri nga ne gabon dhe edhe unė jam mashtruar
Duke shfajėsuar fyerjet e tua me ngjashmėri
Duke poshtėruar veten time pėr tė falur mangėsitė e tua,
Duke bėrė sikur i fyeri nuk jam unė por ti:

Pasi fal mėkatet e shqisave tua nis
Ana jote e mbrapshtė tė bėhet avokati yt-
Dhe kundėr meje ndėrmerret mirėfilli njė proces:

E tillė ėshtė lufta midis dashurisė dhe urrejtjes sime,
Ku fatalisht edhe unė jam bashkėfajtor i atij
Hajduti tė dashur qė pa mėshirė gjithēka mė vjedh.Soneti 36

Megjithėse na ka bėrė "njė" miqėsia,
Lejomė tė them se duhet t'rrijmė "dy";
Kėshtu trupin qė mbulon pun't e mia
Do t'a mbaj vetėm un, jo tok me ty.
Megjithėse jetėt tona i ndan zemėrimi,
Nė zemrat tona njė qėllim jeton,
Qė, ndonėse dashurinė s'na e dobson,
Vjedh prap-se-prap nga ajo ca orė gėzimi.
Pra, qė - tashti mė duhet mos tė t'njoh,
Se mos prej meje tė zė turpi sytė;
As para botės mė mos mė ndero,
Qė mos ta heqsh at' nder nga emri yt:
.....Mos ji, pra, i tillė, tė dua aq fort -mbaje mėnd-
.....Sa, si t'kam timin ty, kam dh'e emrin tėnd.

Pėrktheu Napolon Tasi
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 04-11-2011, 01:04   #4
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

William Shakespeare (1564-1616)

Epoka

Shekspiri ėshtė shkrimtari mė i madh i rilindjes evropiane; ai ėshtė njė prej mendjeve tė fuqishme, vigane, qė lindi kjo epokė. Kuha kur jetoi ai ka qenė e stuhishme. Nė shekullin XVI nė Angli u shėndrrua tėrė jeta ekonomike shoqėrore e Anglisė. Feudalizmi u ēthur nė qytet deh nė fshat, mardhėniet kapitaliste morėn hov mė tepėr se nė cdo vend tė Evropės. Si rrjedhin shteti anglez u kthye nė njė fuqi tė dorės sė pare.

Jeta

Shekspiri lindi mė 1564 nė qytetin e vogėl Stratford. Kėtu kaloi fėmirinė dhe rininė. Ai pati mundėsi tė vėzhgojė e tė njohė mire jetėn e zakonet e krahinės angleze, tė shijojė bukuritė e natyrės qė kishin rrethinat e qytetit tė lindjes, tė dėgjojė prej gojės sė fshatarėve gojėdhėnat popullore plot poezi, tė njohė mire gjuhėn e gjallė popullore.
Nė shkollėn qė ndoqi nė vendlindje, mėsoi latinisht, pak greqisht, logjikė e retorikė.
Nė moshėn gjashtėmbėdhjetė vjeqare, pėr shkak tė keqėsimit tė gjendjes ekonomike tė familjes ( I ati kishte tetė fėmijė) Shekspiri u shtrėngua tė fitojė vetė mjetet e jetės. U muar me punė tė ndryshme.
Tetėmbėdhjetė vjeq u martua.Rreth vitit 1586, I pakėnaqur nga jeta nė Stratford, u nis e shkoi nė Londėr pėr tė kėrkuar punė. Hyri nė teatėr u bė actor. Nga viti 1590 bėri provat e para nė krijmtari, shkroi kronika dramatike, komedi dhe dy poema. Sukseset qė I pati nė teatėr e nxitėn ti kushtohet dramaturgjisė. Pėr 22 vjet ai I dha skenės e letėrsisė 37 vepra tė mrekullueshme nga ana e jetės plot gjallėri qė lėvrin nė to e nga mprehtėsia e analizės psikologjike. Kulmin e krijimtarisė e arrin nė vitet e para tė shekullit XVII, kur cfaqen nė skenė tragjeditė madhėshtore tė tijė “Hamlet”, “Othello”, “Makbeth”, “Mbreti Lir” etj. Shekspiri u bė edhe drejtor I teatrit kryesor tė Londrės. Mė 1612 hoqi dorė nga verpimtaria letrare dhe shkoi nė qytetin e lindjes. Vdiq mė 1616.

Veprat
Shekspiri ka shkruar 37 vepra teatrale, dy poema dhe njė pėrmbledhje sonetash. Pjesėt teatrale ndahen nė komedi, kronika historike, tragjedi.

Komeditė

Shekspiri rreth nė to problemin e madhė tė kohės, clirimin shpirtėror moral tė njeriut nga prangat e jetės feudale e tė mendėsisė mesjetare, mbron tė drejtėn e njeriut pėr tė qenė I lire nė vullnetin, veprimet e ndjenjat e tija.
Komditė e Shekspirit janė plot optimizėm. Nė to shprehet qartė besimi se njeriu mund tė arrijė tė bėjė njė jetė tė gėzuar, tė bukur e tė lumtur, tė mbėshtetur nė drejtėsi. Nga ana artistike ato shquhen me jetėn plot lėvizje qė lėvrin nė to, me larminė e karaktereve dhe me gjallėrinė e madhe tė dialogėve.
Ndėr komeditė shquajmė “Ėndrra e njė natė vere”, “Tregėtari i Venedikut”, “Gratė gazmore tė Uindsor-it”, “Shuamė zhurmė pėr asgjė” etj.
Kronikat historike trajtojnė subjekte tė historisė angleze si p.sh “Rikardi II”, “Rikardi III”, “Henriku IV” etj.
Nė kronikat historike Shekspiri demaskon feudalėt qė me grindjet e tyre pa fund e zhysin vendin nė gjakėderdhje, e shkatėrrojnė atė dhe pengojnė zhvillimin e kombit.

Tragjeditė


Tragjeditė trajtojnė me ngjyra thellėsisht tragjike probleme nga mė tė ndėrlikuarat e jetės, pasqyrojnė rritjen e kontradiktave shoqėrore nė Anglinė e fillimit tė shekullit XVII, dyshimet se mund tė ndreqet e keqja e se mund tė pėrmbushem idealet humaniste nė kushtet egzistuese. Duke u pėrpjekur tė depėrtojė thellė nė mardhėniet njerėzore, Shekspiri bindet se njerėzimi ėshtė ende larg lumturisė sė kulluar, pėr tė cilėn kishin ėndėrruar mendimtarėt e pėrparuar tė Rilindjes. Ai sheh se drejtėsia e lumturia nuk mund tė arrihet nė shoqėrinė ku sundon egoizmi, ambicja e hipokrizija. Por Shekspiri s’heq dorė nga idetė humaniste dhe I mbronme force ato.
Tė ngjeshura me mendime tė thella, tė ndėrtuar me mjeshtri tė madhe artistike, tragjeditė janė kryeveprat e Shekspirit. Ndėr to pėrmendim “Romeo e Zhulieta”, “Jul Cesari”, “Hamleti”, “Othello”, “Mbreti Lir”, “Makbeth” etj.
Makbethi ėshtė ndėr tragjeditė e pėrsosura nga ana artistike.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 04-11-2011, 01:07   #5
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

****************
Attached Thumbnails
images.jpg   william-shakespeare.jpg   william-shakespeare-histories-harold-bloom-hardcover-cover-art.jpg  
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 04-11-2011, 01:11   #6
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim Mallkimi i Makbethit

Mos e pėrmendni emrin e "asaj tragjedie"!...

Mos e pėrmendni emrin e "asaj tragjedie"! E papėrmendshmja konsiderohet se sjell fat tė keq pėr aktorėt qė luajnė...

Historia qė Makbethi qe e mallkuar me sa dihet u pėrhap natėn e parė tė shfaqjes, nė 1606. Aktori qė luante Zonjėn Makbeth u sėmurė nė mėnyrė misterioze dhe vetė Shekspirit iu desh tė zėrė vendin e tij. Makbethi ishte porositur dhe paguar nga Mbreti James I, i cili mori vetė pjesė nė natėn e hapjes. Ishte njė katastrofė. U deshėn tė kalojnė pesėdhjetė vite para se Makbethi tė luhej sėrish.

Makbethi flet pėr rreziqet qė shkakton etja pėr pushtet dhe tradhėtinė e miqve. Mes vetėtimave dhe rrufeve, tre shtriga gostisin gjeneralin skocez Makbeth dhe mikun e tij Bankuo me profecine e tyre. Ato shpallin "se qė kėtej e tutje do tė jetė Mbret" dhe se Bankuo do tė bėhet atė i njė linje mbretėrish. Menjėherė Makbethi fillon tė ushqejė ambicie pėr t'u bėrė Mbret i Skocisė.

Ai i shkruan tė shoqes pėr Profecinė dhe kur Mbreti Dunkan vendos qė tė qėndrojė nė shtėpinė e Makbethit nė Inverness, Zonja Makbeth hartonnjė plan pėr ta vrarė. Makbethi vret mbretin e tij, por kjo e lė atė vetė totalisht tė tronditur. Tashmė Zonja Makbeth duhet tė marrė frenat. Qė tė sigurojnė fronin, atyre u duhet qė tė vrasin sėrish...

Qė nga viti 1606, ka patur njė seri vdekjesh dhe fatkeqėsish qė lidhen me Makbethin. Nė vitin 1667, tragjedia e errėt dhe e frikshme u rishkruajt nė formėn e njė muzikali disi mė tė lehtė, kompletuar me kėrcime dhe balet.

Ky version, me tri shtriga qė kėndojnė, u pėrsėrit nė 1703 gjatė njė proteste puritane kundėr teatrit. Gjatė shfaqjes, ndodhi stuhia mė e tmerrshme e historisė sė Anglisė: pesėqind detarė gjetėn vdekjen, Bristoli u shkatėrrua dhe Londra pėsoi dėme shumė tė rėndė. Uragani ishte njė shprehje e zemėrimit tė Zotit, thanė puritanėt.

Teksti origjinal u ripėrdor nga Kemble nė Drury Lane nė vitin 1794. Gjatė njė shfaqjeje, njė aktor qė luante rolin e Makbethit pėsoi njė plagė thike pothuajse fatale. Gjatė shfaqjes pėr ta bėrė sa mė reale kishte luftime plot pasion me armė reale, dhe dihet qė njė aktor qė luante rolin e Makdufit doli nė fund pa gishtėrinj, tė cilėt i ishin prerė nga Makbethi i papėrmbajtshėm. Nė vitin 1849, pati njė protestė nė tė cilėn gjetėn vdekjen mė shumė se 30 vetė nė Astor Place Opera House, aty ku po luhej "E papėrmendshmja".

Nė prodhimin e vitit 1937 nė Old Vic London, regjisori pothuajse gjeti vdekjen nė njė aksident me makinė. Vera Lindsay, qė luante Zonjėn Makbeth, edhe ajo pėsoi plagė tė rėnda. Ylli i produksionit, aktori i famshėm Lorenc Olivier humbi zėrin dhe pothuajse gjeti vdekjen kur njė peshė nga dritat e skenės u shemb pėrtokė.

Pas kėtij incidenti, krijuesi i teatrit, Lilian Bayliss pėsoi njė atak nė zemėr dhe gjeti vdekjen natėn e shfaqjes sė parė. Mė vonė, njė pjesėtar i audiencės u godit nga njė copė e shpatės sė Olivier dhe vdiq gjithashtu nga njė atak nė zemėr.

Njė produksion i kohės sė luftės me John Gielgud nė rolin e Makbethit mund tė mbajė rekordin. Shtriga e tretė u sėmur dhe vdiq nga njė atak nė zemėr gjatė provave pėrfundimtare dhe aktori qė luante Mbretin Dunkan vdiq nga bajamet. Njė shtrigė po kėrcente pėrreth kazanit, por nuk mund tė ruante ritmin e muzikės. Ajo u shemb pėrtokė dhe vdiq mbi skenė. Dhe skenografi kreu vetėvrasje.

Nė vitin 1947, aktori i ri dhe shumė premtues Harold Norman luante rolin e Makbethit. Nė skenėn pėrfundimtare, Norman nė vend qė tė vdiste mbi skenė sic ishte bėrė gjatė provave doli nė anė tė skenės. 'Mė kanė therur", i pėshpėriti ai drejtorit tė skenės. U dėrgua menjėherė nė spital dhe aty vdiq njė muaj mė vonė.

Mė vonė u zbulua se, nė dhomėn e zhveshjes qė ai ndante me njė tjetėr aktor, Norman kish nisur tė citonte "tė papėrmendshmin", duke refuzuar tė ndalej edhe kur u paralajmėrua.

Charlton Heston e ka luajtur disa herė rolin e Makbethit. Nė vitin 1953 ai e mori rolin nė njė prodhim nė skenė tė hapur nė Fort St Catherine, Bermuda. Gjatė kohės sė provave ai pėsoi njė aksident me motor, gjatė performancės sė parė iu desh tė kalėronte njė kalė pa shalė nė skenėn e parė.

Krejt papritur, Heston nxitoi jashtė skenės, duke treguar me gisht nga kofshėt, duke ulėritur prej dhimbjes dhe duke thirrur: "Hiqmini!" Kushdo qė kish larė shalėt i kish bėrė ato me vajgur dhe djersa e kuajve si dhe nxehtėsia i shkaktoi djegie tė rėnda Hestonit.

Mė vonė, kėshtjella e Makbethit u shemb e djegur sic ishte planifikuar, por era coi tymin dhe flakėt nė drejtim tė audiencės, duke bėrė qė tė gjithė tė rendin nga sytė kėmbėt. Fatmirėsisht, askush nuk vdiq nė produksion dhe gjatė tij.

Nė vitin 1954, Old Vic doli sėrish me atė "tragjedinė skoceze". Menaxheri i kompanisė theu tė dy kėmbėt nė njė aksident me makinė, njė elektricist pėsoi djegie tė rėnda, pati njė tentativė pėr vetėvrasje dhe dy prej aktoreve pėsuan aborte. Njė vit mė vonė, Olivier luajti sėrish rolin e Makbethit, me Vivien Leigh si Zonjėn e tij.

U pėrgatit edhe njė version filmik, por producentėt hoqėn dorė duke menduar qė yje si Laurence Olivier dhe Vivien Leigh nuk mund tė garantonin tė ardhura tė mira... pasi Vivien Leigh kish luajtur tek "Bashkė me erėn" dhe versionet filmikė qė Olivier u kish bėrė Henrit V, Hamletit dhe Rikardit III kishin qenė tė gjithė super tė suksesshėm!

Nė vitin 1961, gjatė Festivalit tė Shekspirit nė Stanford, Konektikat, njė aktor me bicikletė u shtyp nga njė makinė. Nė spital, atij iu bashkua njė prej shtrigave, e cila u rrėzua nga njė prej ashensorėve tė skenės. Nė muajin e fundit tė sezonit, Frenklin Klover po luante Makbethin nė Shtepinė e Bardhė para presidentit Kenedi.

Ai u lėndua dhe mė pas iu zhvillua njė cist poshtė krahut, u operua por vazhdoi tė luajė. Njė koleg mė i ri u gjet duke vdekur pėr shkak tė plagėve tė marra nga njė thikė, ndėrkohė qė vrasėsi nuk u gjet asnjėherė. Edhe menaxheri i kompanisė u vra nė apartamentin e tij nė Boston.

Nė vitin 1970, njė aktor nė Liverpool Repertory Theatre qė luante Makbethin u godit nė sy nga njė shpatė, Zonja e tij u sėmur me grip, qė mė pas u pėrhap e u desh tė shtyhej pesė herė... e tė tjera e tė tjera...

"Nėse merr njė dramė popullore si Makbethi do tė gjesh njė katalog fatkeqėsish nė historinė e saj", ka thėnė Michael Bogdanov i English Shakespeare Company. Ai kish qenė gjashtė muaj me radhė nė njė produksion tė Makbethit pa pėsuar asnjė gjė.

Skeptikėt kanė thėnė se njė dramė qė ka kaq shumė beteja, duele dhe vrasje, qė shfaqet kryesisht natėn, me dritė tė mangėt, ėshtė e prirur tė ketė aksidente. Tė luash "atė dramėn" ėshtė emocionalisht dhe fizikisht shumė e lodhshme, dhe tė duhet tė ngjitesh e tė zbresėsh shkallė dhe tribuna, dhe prerje e plagė mund tė ketė edhe me shpata pa majė...

Besimtarėt, nga ana tjetėr, kanė vėrtetuar se Shekspiri shkoi shumė larg nė dėshirėn e tij pėr autenticitet, duke pėrdorur receta tė magjisė sė zezė. Pėrbėrėsit e krijesės sė shtrigave nė Aktin I, Skena 3 - shkalla e dragoit, dhėmbi i ujkut... - nuk ishin thjeshtė produkt i imagjinatės sė Shekspirit.

Nė librin e tij E Mbinatyrshmja mbi Skenė, aktori-regjisori Richard Huggett pretendon se ka prova tė shumta qė tre shtrigat tek Makbethi pėrdorin nė realitet yshtje tė magjisė sė zezė, dhe kėshtu qė Shekpsiri i ka dhėnė njė mallkim fatal dhe tė pakthyeshėm dramės. Vetė Mbreti James kish botuar mė herėt njė libėr mbi shtrigat dhe si tė pikaseshin ato.

Nė njė pėrpjekje pėr tė kėnaqur Mbretin, pėr skenėn e hapjes sė Aktit IV, Shekspiri riprodhoi njė ritual tė shenjtė tė magjisė sė zezė. Njė grup shtrigash kėrcenin pėrreth njė tribune tė zezė, duke hedhur nė tė ingredientė dhe duke thirrur me fraza tė cuditshme.

Disa thonė se ėshtė gjithashtu e mundur qė praktikues tė kėtyre lloj ritualeve nuk kanė qenė shumė tė argėtuar prej ekspozimit publik qė Shekspiri i bėri shtriganisė sė tyre, dhe kėshtu vendosėn tė mallkojnė dramėn...

Mbreti, shtrigat dhe Makbethi

Zgjedhja e Shekspirit pėr linjėn e mbinatyrshme me bazė historike tė Makbethit nuk ka qenė arbitrare. Mbreti skocez James VI hipi nė fron nė vitin 1603 dhe qė atėherė u bė i njohur si Mbreti James I i Anglisė. Data e Makbethit tė Shekspirit ėshtė diku mes viteve 1605 dhe 1606. Shekspiri zgjodhi njė temė qė do tė kėnaqte mbretin e ri skocez, tė dhene pas gjuetise se shtrigave.

Me qėllim qė tė fitonte miratimin e Mbretit, Shekspiri mund tė ketė shkruajtur njė dramė qė do tė ofronte njė imazh lajkatues pėr mbretin e ri. Provat qė pasardhėsit e Bankuos, qė tregohen nė Aktin 4 Skena I janė paraardhėsit e Mbretit James I jepen tek libri i Baxterit, Problemet mė tė mėdha Letrarė.

Kjo gjė nuk mund tė pėrmendet pa i kujtuar lexuesit cėshtjen e autorėsisė sė plotė tė Shekspirit nė dramė si dhe mundėsinė e ndihmės prej Francis Baconit. Njė libėr historie i titulluar Baethius, shkruajtur nė vitin 1575, ėshtė gjetur nė librarinė e Bacon.

Nė kėtė libėr, Bacon ka shkruajtur gjenealogjinė e mbretėrve skocezė pasardhės tė Banquos deri tek James V, gjithsej shtatė mbretėr; por duke iu kthyer tragjedisė, e cila u shfaq fillimisht nė Folio nė vitin 1623, Makbethi shfaqet si pasardhės i Bankuos nga motrat e cuditshme.

Mbreti James I kishte interesa tė tjerė, pėrvec gjenealogjisė ai ishte shhmė i dhėnė pas shtrigave. Ai ishte gjuetari mė i madh i shtrigave nė Angli, pėrgjegjės pėr vdekjen e mė shumė shtrigave britanike se cdo monark tjetėr nė historinė e Anglisė.

Njė pėrshkrim i gjallė i gjuetisė sė shtrigave nga James I jepet prej Anne Barstow: James nisi tė dyshojė nė vitin 1590 se njė grup shtrigash nė North Berwick po komplotonin vdekjen e tij dhe pėrmbysjen e fronit skocez. I shtrėnguar prej frikės jo vetėm tė magjisė, por edhe tradhėtisė, James mori vetė nė pyetje tė akuzuarat, duke u treguar vecanėrisht i ligė ndaj Agnes Sampson dhe Barbara Napier.

Duke iu referuar joshjes sė Evės prej gjarpėrit, ai shpjegoi se tė gjithė gratė futen nė kurth mė me lehtėsi prej djallit, se sa burrat. Nė traktatin e tij "Daemonologie" ai kėmbėngulte se tė gjithė shtrigat meritonin vdekjen me zjarr - tė gjithė moshat, tė gjithė rangjet, edhe fėmijėt.

Besimi tek dhe njohuria mbi ngatėrresat e shtriganisė ishin tė zakonshme gjatė kohės sė Shekspirit. Njė vėzhgues i rėndėsishėm, Reginald Scot na rrėfen nė librin e tij "Zbulimi i Shtriganisė": Pėrrallat e shtriganisė kanė hedhur rrėnjė kaq shpejt dhe kaq thellė nė zemrėn e njeriut, saqė shumė pak ose askush sot, nuk mund tė bėjė durim e tė presė dorėn dhe ndreqjen prej Zotit.

Fakti qė shumė akademikė mbėshtesnin besime tė tillė i bėnin ata mė tė fortė mes njerėzve tė thjeshtė. Mbreti James I u pėrpoq tė shkatėrrojė cdo kopje tė kėtij studimi mbi shtriganinė, por sigurisht qė nuk ia doli sepse shumė kopje tė tij mund ti gjesh edhe sot.

Me shumė gjasa Shekspiri u mbėshtet tek libri i Scot pėr personazhet e shtrigave tek Makbethi. Shtrigat qė Shekspiri i bėri aq popullore janė me shumė gjasa baza e konceptit modern qė ne kemi pėr shtrigat. Scot na jep njė pėrshkrim shumė tė njohur pėr ne: "Gra qė pėrgjithėsisht janė tė moshuara, me sytė gri, tė bardha nė lėkurė dhe plot me rudha".

Shtrigat njihen se kanė pesė sabate kryesore, kohėra me fuqi tė shtuar pėr shkak tė forcave natyrore planetare. Takimi i shtrigave qė tregohet nė skenėn e parė tė Makbethit nuk ėshtė nė njė periudhė tė tillė, por ėshtė thjeshtė fundi i njė takimi tė paautorizuar nga Hekati, Mbretėresha e shtrigave.

Nuk ka asnjė dyshim qė detaje tė shtriganisė, qė janė tė shumtė nė njė dramė si kjo, janė pėrfshirė te Makbethi pa dyshim pėr tė impresionuar Mbretin James I. Ky ishte njė njeri kaq shumė i dhėnė pas temės sa qė kishte shkruar edhe traktatin e tij mbi subjektin.

Shekspiri pėrzieu historinė e Skocisė me folklorin e ashtė dhe supersticionin modern pėr tė krijuar nje tragjedi qė do t'i sillte atij njė sukses shumė tė madh para mbretit. Pa e ditur, ai ėshtė shndėrruar nė njė sukses fenomenal edhe pėr brezat e shumtė qė erdhėn mė vonė.
Attached Thumbnails
macbeth300x251.jpg  
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-11-2011, 02:21   #7
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim Ai donte vdekjen, ajo veē jetėn desh ...

Ai desh vdekjen dhe premtimet e saj tė zbehta,
Nė jetėn pa shpresė tė njė djaloshi nė pėrgjėrim,
Ai desh tė vdiste, tė ndahej veē prej hidhėrimit,
Tė harronte ditėt e netėt plot dhimbje e trishtim.Ajo jetėn desh ta gėzonte plot zjarr e harrim,
Donte njerėzit dhe vitet qė shkonin plot gėzim,
Qe dhurate prej qiellit e qeshur plot gajret,
Lule e pavyshkur nė daē nė shi a erė me tėrbim.Por njė ditė prej ditėsh gjithēka ndryshoi rrjedhė,
Dashuria keq i pėrfshiu dhe nuk ditėn a benė mirė,
Se ajo shumė donte jetėn e ai vdekjen fort e desh,
Cili nga tė dy nga kjo betejė mė i fortė do dil ?Duheshin aq shumė sa ēdo gjė do sakrifikonin,
Ēdo gjė pėrreth familje e miq gati tė mohonin,
Gjithēka pėr tu dashur se ajo qe pasuri e tyre,
Por ajo desh jetėn te gėzonte e ai vdekjen desh …

Sa tė ndryshėm po aq edhe tė afėrt nė gjithēka,
Pėr dashurinė e ēmendur mes tyre merreshin vesh,
Por njeri veē pėr vdekjen ėndėrronte tė ikte fluturim,
E tjetra tė jetonte me tė desh, pa brenga e hidhėrim.


Por historia ka njė fund : tė ndaheshin me shtrėngim,
Ata qė kishin premtuar besnikėri gjer nė amshim,
E sot nė dhimbje e torturė djaloshi jetėn po e shkon,
Nga qė vajza pėr tė nė qiell lart ka shkuar fluturim ...


Ai donte vdekjen, ajo jetėn veē desh,
Ai pėr tė jetoi, ajo pėr tė dha shpirt …

William Shakespeare(Shqipėruar nga frėngjishtja nė shqip nga Vasil Qesari)
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 26-12-2011, 01:34   #8
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,067
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,844
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Nuk ka errėsirė tjetėr pėrveēse paditurisė.

Dashuria lind, jeton dhe vdes nė sy.


I gjithė faji ėshtė i hėnės; kur ajo ndodhet mė pranė tokės i bėn tė ēmendur tė gjithė.


Kush mė vjedh kuletėn, me vjedh diēka pa rėndėsi. Paratė ishin tė miat, u bėnė tė tijat, kanė qenė skllave edhe tė shumė tė tjerėve; por, kush mė merr nderin, mė vjedh diēka qė atė vetė nuk e pasuron, por mua mė lė me tė vėrtetė tė varfėr.


Buzėqesh edhe nė rast se buzėqeshja jote ėshtė e trishtuar sepse mė e trishtuar se njė buzėqeshje e trishtuar ėshtė trishtimi tė mos dish tė buzėqeshėsh.


Fjalėt dhe plagėt tė tregojnė trim.Mbarė bota ėshtė njė skenė, dhe tė gjithė njerėzit janė aktorė.
Muzika ėshtė ushqim i shpirtit.Kur flas pak them shumė.Pėr interesat e vehtvetės edhe djalli mund ta citoj Biblėn.


Mėsues, doja tė dija si jetojnė peshqit nė det. Si njerzit nė tokė: tė mėdhenjtė hanė tė vegjlit.


Nuk ka pasur kurrė njė filozof qė tė kalonte dhimbjen e dhėmbėve qetėsisht.


Njė kėshillė se si mund ti ndash dhe si mund tė sillesh me njerėzit? Duaji tė gjithė; beso vetėm nė disa prej tyre; mos i bėj keq asnjėrit.
Letėrsia ėshtė njė thelb gjithėpėrfshirės i jetės intelektuale tė njė populli.Frikacakėt vdesin shumė herė para vdekjes sė tyre; trimat e provojnė vdekjen vetėm njė herė.


Mos kėrkoni hua,mos jepni hua , sepse huaja shpeshherė tė bėn tė humbasėsh miqtė.


Atdheu i njė njeriu ėshtė atje ku ai gjen Lumturin e vet.


Dashuria nuk qėndron nė tė shikuarit nė sy, por nė tė shikuar nė tė njėjtin drejtim.Nėse nuk mban mend se dashuria tė ka bėrė tė bėsh budallėkun mė tė vogėl atėherė do tė thotė se nuk ke dashuruar kurrė.


Ēdo ankth qė tani duket vdekjeprurės nuk krahasohet me tė humburit ty.
Attached Thumbnails
shakespeare.jpg  
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Uilliam Shekspir rrugaci_i_vogel Njėrėz tė shquar 0 13-02-2010 21:48


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 18:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar