Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Arti i kuzhinės

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 10-08-2009, 02:02   #1
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim Bimėt mjekėsore, frutat e perimet qė shėrojnė tė gjitha sėmundjet!

5 tė mirat e rrepave
Rrepat janė rrėnjė me ngjyrė tė kuqe. Ato kanė shije tė ėmbėl dhe janė shumė ushqyese dhe vitaminoze, pothuajse mė tepėr se ēdo perime tjetėr. Veēanėrisht e shijshme ėshtė pjesa afėr me lėkurėn mbuluese tė rrepės. Efektet e rrepės janė tė ngjashme me ato tė spinaqit dhe tė dyja kėto bimė janė tė nevojshme e tė dobishme pėr organizmin. Rrepat pėrmbajnė folat dhe batainė, dy lėndė ushqyese tė cilat ndihmojnė nė ruajtjen e nivelit tė gjakut, rindėrtojnė arteriet e dėmtuara, zvogėlojnė rrezikun pėr sėmundjet e zemrės, etj. Mjekėsia Popullore vė theksin tek domosdoshmėria e kėsaj perimeje, madje kėshillohet tė gjithė amvisat qė tė pėrdorin sa mė shumė tė jetė e mundur nė menynė e tyre rrepėn e kuqe. Ėshtė e domosdoshme mėsimi i fėmijėve qė nė vegjėli me shijen e rrepave.


1-Zvogėlojnė rrezikun e sėmundjeve tė zemrės
2-Rindėrtojnė arteriet
3-Ruajnė nivelin e gjakut
4-Ndihmojnė anemikėt
5-Pėrmbajnė vitamina tė ndryshme

5 mėnyrat e konsumimit tė lakrės

Jo pak por 22 kalori mund tė pėrftojė gjithsecili nga ne nėse konsumon qoftė edhe 30 gramė lakėr tė gatuar. Mjekėsia Popullore ne Evropė, Azi, kohėt e fundit edhe nė Amerikė, tregon se ky ėshtė njė nga bimėt mė ēudibėrėse dhe mė tė domosdoshme, kjo edhe pėr numrin e kalorive qė pėrmban. Lakra pėrmban pėrbėrės tė cilėt stimulojnė prodhimin e enzimave nė organizėm, tė cilat realizojnė prodhimin e radikaleve tė lira dhe reduktojnė rrezikun e kancerit. Lakra mund tė hahet ashtu siē ėshtė e freskėt, mund tė gatuhet duke u zierė me kujdes apo tė merret gjatė ngrėnies sė produkteve nė fast-food-e. Nuk ėshtė i kėshillueshėm pėrdorimi i tepėrt i lakrės turshi.


1-Pėrmban 22 kalori
2-Stimulon enzimat nė organizėm
3-Reduktojnė rrezikun e kancerit
4-Rekomandohet lakra e zier
5-Nuk kėshillohet nė turshi


Gujava

Gujava ėshtė njė frut tropikal, pak i njohur nė vendin tonė, por qė ka filluar tė zėrė vend nė tryezėn e shumė vendeve evropiane. Ajo ka shije tė ėmbėl, por edhe pak tė athėt, pėr vetė sasinė e pakėt tė acideve trupore qė pėrmban. Gujava pėrmban sasi tė larta likopeni, njė antioksidant i cili lufton kancerin e prostatės. Ky frut tropikal, si asnjė prodhim tjetėr bimor pėrfshin nė pėrbėrjen e tij edhe pėrbėrėsit e domates dhe tė limonit. Nė fakt 1 gotė lėng nga fruti gujava pėrmban 688 mg potasium, njė sasi qė mund tė gjendej te njė banane. Tė urtėt kinezė, kėshillojnė qė tė gjithė njerėzit, veēanėrisht meshkujt tė konsumojnė kėtė frut, pasi thuhet qė meshkujt nuk dinė t’i zgjedhin ushqimet e tyre dhe tė hanė mė shumė yndyrna, duke lėnė mėnjanė ushqimet vitaminoze.

1-Pėrmban 688 potasium
2-Nė pėrbėrjen e tij ka domate dhe limon
3-Njė gotė lėng nga ky frut, e barabartė me njė banane
4-Pėrmban sasi tė vogėl acidesh 5-Shmang kancerit e prostatės


Lakra zvicerane

Bashkė me tė gjitha llojet e tjera tė bimėve jeshile tė shitura nė tregun e zarzavateve, nė tregun evropian dallohet edhe njė lloj tjetėr bime jeshile, nė formėn e gjethes sė lakrės. Kjo gjethe pėrmban lėndė tė nevojshme pėr mirėfunksionimin e shėndetit. Nė tė gjenden pėrbėrės tė ndryshėm ushqimorė, ndėr ta edhe betakaroteni. Nė lakrėn zvicerane gjenden kimikate tė cilat mbrojnė retinėn e syrit, si dhe pėrmban pigmente qė akumulohen dhe shfaqen nė retinėn e syrit.

1-Ka formėn e gjethes sė lakrės
2-Pėrmban lėndė tė nevojshme pėr organizmin
3-Nė tė gjenden pėrbėrės tė ndryshėm ushqimorė
4-Pėrmban betakaroteni
5-Pėrmban kimikate qė mbrojnė retinėn e syrit

Kanella

Kanella ėshtė njė nga aromat dhe erėzat mė tė vjetra tė njohura nė botė, e cila njihej pėr ndihmėn qė jepte te burrat qė kishin probleme me stomakun, vetėm nėse pėrzihej me sheqer. Kanella ndihmon nė kontrollimin e nivelit tė sheqerit nė gjak, nivelet e larta tė tė cilit pėrbėjnė rrezik pėr shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės. Sipas studimeve, u zbulua se nėse tė sėmurėt me diabet tipi-2 konsumojnė kanellė pėr 6 javė, jo vetėm ulin nivelin e sheqerit nė gjak, por edhe LDL, kolesterolin e keq.

1-Ndihmon meshkujt pėr problemet me stomakun
2-Ndihmon nė kontrollimin e nivelit tė sheqerit nė gjak
3-Ndihmon nė sėmundjet e zemrės
4-Tė sėmurėt me diabet duhet tė konsumojnė kanellė pėr 6 javė
5-Ul nivelin e sheqerit nė gjak dhe kolesterolin e keq


Purslana

Edhe pse pėr FDA, Agjencinė e Kontrollit tė Ushqimeve nė botė, kjo bimė pėrbėn njė bar tė keq, njė lloj droge, nė shumė vende tė tjera pėrfshirė Meksikėn, Kinėn dhe Greqinė, kjo bimė barishtore ėshtė shumė e njohur dhe e pėrdorur. Purslana pėrmban Omega-3, njė pėrbėrės i cili ėshtė shumė i dobishėm pėr sėmundjet e zemrės. Shkencėtarėt shprehen se nė tė pėrmbahet 10 deri nė 20 herė mė shumė edhe melatonina, njė antioksidant i cili parandalon prodhimin dhe shtimin e qelizave kancerogjene.

1-Bimė barishtore shumė e njohur dhe e pėrdorur
2-Purslana pėrmban Omega-3
3-E dobishme pėr sėmundjet e zemrės
4-Ajo pėrmban 10 deri nė 20 herė mė shumė melatonina
5-Parandalon prodhimin dhe shtimin e qelizave kancerogjene


Shega

Lėngu i shegės ėshtė pija mė e preferuar pėr dekada tė tėra, nė vendet e Mesdheut Lindor dhe tani ka filluar tė jetė edhe shumė e kėrkuar nė Amerikė. Disa shkencėtarė izraelitė kanė zbuluar se burrat qė pinė njė gotė me lėng shege nė ditė, jo vetėm mbrohen nga kanceri i prostatės, por edhe rregullojnė sistemin e tyre sistolik, punėn e zemrės dhe presionin e gjakut. Katėr gota me njė lėng tė tillė do tė plotėsonin 50 pėr qind tė nevojave tuaja ditore pėr Vitaminėn C. Kėshtu ajo ndihmon jo vetėm nė shumė procese trupore, por shton edhe rezervat e vitaminave nė organizėm.


1-Mbron nga kanceri i prostatės
2-Rregullojnė sistemin sistolik
3-Rregullojnė punėn e zemrės dhe presionin e gjakut
4-Pėrmban vitaminėn C
5-Shton rezervat e vitaminave nė organizėm


Farat e frutave

Farat e disa frutave nė mjaft raste janė jo vetėm ngacmuese, por edhe tė kujtojnė shijen e frutit nga janė marrė. Edhe pse frutat nuk mund t’i mbijetojnė kohės, me farat e tyre nuk ndodh e njėjta gjė e tillė, sidomos kur ato pėrpunohen dhe konservohen. Tė tilla janė farat e kajsisė, bajamet, frutat e ndryshme tė thata, etj. Kėto fara dhe fruta tė thata pėrmbajnė antioksidantė tė cilat reduktojnė nivelin e insulinės rezistente nė gjak e cila mund tė jetė faktor rreziku pėr shfaqjen e diabetit.


1-Farat i mbijetojnė kohės
2-Ato mund tė pėrpunohen dhe konservohen
3-Pėrmbajnė antioksidantė
4-Reduktojnė nivelin e insulinės rezistente
5-Parandalojnė shfaqjen e diabetitKumbulla e thatė

Pse janė tė shėndetshme? Kumbullat e thara pėrmbajnė sasi tė larta acidi neoklorogjenik dhe klorogjenik, antioksidantė qė janė veēanėrisht efektivė nė luftėn kundėr “radikalit superoksid anion”. Ky radikal i keq shkakton dėmtime strukturale pėr qelizat dhe dėmtim i tillė mendohet tė jetė shkaktari kryesor i kancerit. Si t’i hani? Si njė meze. Mbėshtillni njė copė tė hollė proshute rreth kumbullės sė tharė dhe ngulni njė kunj dhėmbėsh. Piqeni pėr disa minuta nė furrė derisa kumbulla tė jetė e butė dhe proshuta e tharė.

1-Pėrmbajnė sasi tė larta acidi neoklorogjenik dhe klorogjenik
2-Janė efektivė kundėr “radikalit superoksid anion”
3-Luftojnė kancerin
4-Rigjeneron qelizat e dėmtuara
5-I reziston kohės

Fara kungulli

Kėto produkte qė hidhen poshtė nga kungulli janė pjesa mė e ushqyeshme e tij. Pse janė tė shėndetshme? Kapėrdimi i farave tė kungullit ėshtė mėnyra mė e thjeshtė pėr tė konsumuar magnez. Shkencėtarėt francezė kanė zbuluar se meshkujt me nivele tė larta magneziumi nė gjak janė 40 pėr qind mė pak tė rrezikuar nga vdekja e hershme se sa ata me nivele tė ulėta. Mesatarisht, meshkujt konsumojnė 353 mg nga minerali nė ditė, ndėrsa sasia e rekomandueshme ėshtė 420 mg. Si t’i hani? Tė plota, me gjithė lėvozhgė. Lėvorja ju siguron fibėr.


1-Pėrmbajnė magnez
2-Shmangin vdekjen e hershme
3-Lėvorja e tyre ju siguron fibrėn
4-Ėshtė mirė tė hahen me gjithė lėvore
5-Janė tė shėndetshme pėr zemrėn
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:02   #2
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

Luftoni anoreksinė me ēajrat bimore

Bishtamuthi ėshtė njė nga bimėt mė tė njohura nė vendin tonė. Kjo bimė njihet si njė nga barėrat e kėqija, qė bujqve u duhet ta zhdukin gjatė periudhės sė pranverės. Krejt e kundėrta ndodh nė mjekėsinė popullore. Mjekė tė shumtė e pėrdorin kėtė bimė pėr kurimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė shumta. Lulja e bishtamuthit ndihmon nė kurimin e disa sėmundjeve, njė ndėr tė cilat ėshtė edhe anoreksia.

Anoreksia

Shumė njerėz, qė vuajnė nga ky fenomen, nė veēanti te vajzat e reja kėshillohet tė pihet ēaji i pėrgatitur me kėtė bimė. Pėr tė luftuar anoreksinė kėshillohet qė gjatė ditės tė pihen 3 gota ēaj bishtamuthi. Ėshtė mirė qė njė gotė tė pihet esėll nė mėngjes. Pėrveē efektit pozitiv, qė jep nė rastin e anoreksisė, ēaji ndihmon edhe nė stimulimin e sekrecioneve nė gjendrat e fytit. Bishtamuthi ka veēori kundėrspastik dhe kundėrirritim, si edhe kamomili pėr shkak tė pėrbamtjes sė kamuculenės. Nė rastet kur keni skuqje tė mishit tė dhėmbėve, acarim tė qiellzės apo edhe probleme tė tjera, qė mund tė shfaqen nė gojė, kėshillohet, qė me lėngun e pėrftuar nga kjo bimė tė bėhet gargarė herė pas here. Kjo kurė ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera nė pėrmirėsimin e situatės. Mjaft mirė ndikon bima edhe nė rastet e diegies sė fytit. Nė kėtė rast kėshillohet pirja e ēajit disa herė nė ditė, nga gjysmė gote. Lėngu i kėsaj bime ėshtė mjaft i mirė tė pėrdoret nė shėrimin e plagėve tė ndryshme dhe nė lehtėsimin e dhimbjeve qė ato shkaktojnė. Efekte pozitive jep kur plagėt kanė zėnė kore. Mjekėt kėshillojnė pirjen e njė gote ēaji pėr tė qetėsuar. Pirja e tij rekomandohet edhe pėr rregullimin dhe lehtėsimin e dhimbjeve e mensturacioneve te femrat. Rezultate tė shkėlqyera jep kjo bimė pėr hemorragjitė e natyrave tė ndryshme. Te personat qė vuajnė nga majasėlli, kjo bimė ka dhėnė efekte tė jashtėzakonshme. Kėshillohet pirja e 2 deri 3 gotave tė ēajit tė kėsaj bime dhe shumė shpejt kėta njerėz do shohin pėrmirėsime tė dukshme tė shėndetit. Kushdo qė e ka provuar tė vuajė nga diarreja e di shumė mirė sesa sa shqetėsuese ėshtė ajo. Prandaj, pėr tė shmangur kėtė fenomen kėshillohet tė pihet ēaji i bimės i ėmbėlsuar me sheqer.


Kurat

Shumė shpejt do shihni rezultate tė menjėhershme. Edhe nė rastet e kapsllėkut kjo bimė ka dhėnė ndihmesėn e vet. Pėr pėrgatitjen e ēajit nė kėtė rast nevojitet njė lugė nga bima e grimcuar, e cila hidhet nė njė gotė me ujė tė ngrohtė dhe lihet nė qetėsi pėr 5 minuta. Mė pas kullohet dhe pihet 2 orė para buke nė mėngjes dhe pas buke nė mbrėmje. Pėr kurimin e akneve, kėshillohet tė pihen tre gota ēaji nė ditė, kėshillohet qė tė pihet pas ushqimit. Pėr pėrgatitjen ēajit nevojitet njė litėr ujė, nė tė cilin hidhen 20 gramė gjethe ose lule tė thata. Gjethet mund te veprojnė edhe si aromatizues. Lihen nė ujė pėr 10 minuta dhe mė pas kullohet dhe pihet, me kėtė lėng mund tė lahet edhe fytyra. Personat qė janė tė ndjeshėm dhe alergjik ndaj bimėve, kėshillohet tė mos e pėrdorin ēajin e bishtamuthit dhe as ta prekin atė. Nė shumė raste bima ka shkaktuar pezmatimin e lėkurės, si shfaqja e puērave tė vogla tė shumta dhe tė skuqura. Nė kėto raste ato mund tė pėrhapen nė gjithė lėkurėn.

Paketė kėshillash

* Kėshillohet qė personat e ndjeshėm tė mos e prekin lulen, pasi acaron lėkurėn.

*Kėshillohet tė pihet 2 deri nė 3 gota nė ditė pėr parandalimin e sėmundjeve.

*Pėr tė larguar puērat nė fytyrė, kėshillohet larja ēdo mbrėmje me lėngun e bishtamuthit

*Gjethet e thata tė bimės mund tė pėrdoren edhe si aromatizues pėr rrobat.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:03   #3
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

Hudhra


Allium sativum L. e njohur si hudhra ėshtė bimė barishtore njėvjeēare me kėrcell e me gjethe si tė preshit, qė bėn nė tokė njė kokė me thelpinj tė bashkuar, qė ka erė tė fortė e tė djeg dhe qė pėrdoret si ushqim a si bimė mjekėsore.


Pėrbėrėsit

Bimėt mjekėsore, frutat e perimet qė shėrojnė tė gjitha sėmundjet!

Hudhra ėshtė njė prej produkteve mė tė pasura me vitamina, karbohidrate dhe vitaminė C. Hudhra e thatė pėrmban rreth 58 pėrqind insulinė. Njė kilogram hudhėr jep 1300 kalori. Ajo ėshtė e pasur nė kripėra tė kalciumit, jodit e squfurit


Vlerat


Bimėt mjekėsore, frutat e perimet qė shėrojnė tė gjitha sėmundjet!
Gjithashtu pėrdorimi i hudhrės ka vlera tė pakrahasueshme nė uljen e kolesterinės nė gjak. Nga studimet e bėra nė USA, ku u eksperimentuan 45 burra, qė kishin vlerė tė lartė tė kolesterinės, dhe qė pėrdorėn ēdo ditė 6 thelbinj hudhre, u arrit se vlera e yndyrės nė gjak u ul me 58 pėrqind. Lėngu i hudhrės jep njė ndihmesė tė madhe edhe nė rikthimin e flokut tė humbur. Pasi bėhet shtypja e mirė e hudhrės, me lėngun e pėrftuar bėhet masazh rreth 3 minuta nė vendin ku ka rėnė floku. Mbahet ashtu pėr 30 minuta dhe mė pas koka lahet mirė, deri sa tė largohet era e rėndė e hudhrės. Ky veprim bėhet njė herė nė javė deri nė shfaqjen e rezultateve pozitive. Njė tjetėr studim ka treguar se njerėzit, qė hanė hudhėr ēdo ditė, mund tė jetojnė mė gjatė. Studimi ėshtė bėrė nga dietologė hollandezė dhe tregon se kėta njerėz mund tė jetojnė 6 vjet mė shumė se tė tjerėt, qė s’e konsumojnė kėtė produkt. Vlerat e hudhrės gjenden si nė pėrdorimin e saj tė njomė ashtu edhe tė thatė. Efektet e saj janė tė mrekullueshme, veēse duhet patur njė kujdes tė jashtėzakonshėm. Pėrdorimi i saj nė mėnyrė tė gabuar dėmton rėndė shėndetin e personit tė sėmurė. Vetitė e saj kuruese janė edhe mė praktike, duke pasur parasysh se kjo bimė rritet gjerėsisht dhe gjendet lehtė.


Kėshilla mjekėsore

Pėr ata qė vuajnė nga hipertensioni, do t’u mjaftonte tė hanin njė thelb hudhre dhe shumė shpejt do ta ndiejnė sėrish mirė veten. Por nuk rekomandohet qė hudhra tė pėrdoret nga njerėz, qė e kanė tensionin e ulėt, pasi do tė keqėsonin shėndetin e tyre. Ajo ndihmon edhe nė qarkullimin nė mėnyrė tė rregullt tė gjakut. Mjekėt rekomandojnė 2 thelbinj hudhre nė ditė. Efekte pozitive ka dhėnė pėrdorimi i hudhrės edhe nė parandalimin e kancerit nė stomak dhe nė zorrėn e trashė. Kanceri nė zorrėn e trashė ėshtė i pėrhapur te meshkujt dhe ėshtė vėrtetuar se ata qė kanė pėrdorur hudhra kanė pasur mė pak mundėsi pėr t’u prekur nga sėmundja. Kėshillohet qė ēdo ditė tė hahen 3 deri nė 10 thelbinj hudhre. Pėr shkak tė vetive tė saj dezinfektuese, hudhra ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera te tė sėmurėt, qė vuajnė nga dhimbja e veshėve. Pėr kėta njerėz rekomandohen disa pika nga lėngu i hudhrės nė momentin e dhimbjeve. Shumė shpejt ky lėng do tė jepte efekte tė menjėhershme nė qetėsimin e veshit. Po kėshtu rezultate mjaft tė mira ka dhėnė nė shėrimin e gripit, kur ai ėshtė i shoqėruar me bllokim tė hundėve apo dhimbje tė grykėve. Njė studim i kryer nga studiues amerikanė provoi se pėrbėrėsit e hudhrės mund tė mbysnin 14 lloje tė ndryshme bakteriesh dhe mund t’i shkatėrrojnė ato. Shumė e dobishme ėshtė hudhra edhe pėr tė sėmurėt, qė vuajnė nga astma dhe kolla. Pėrdorimi i saj ose lėngu qė pėrftohet gjatė shtypjes, lehtėson rrugėt e frymėmarrjes dhe qehtėson tė sėmurin. Nė Luftėn e Dytė Botėrore, lėngu i hudhrės ka ndihmuar nė mjekimin e plagėve tė rėnda, tė marra gjatė lufimit. Edhe sot ajo vazhdon tė japė efekte tė shkėlqyera nė shėrimin sa mė tė shpejtė tė plagėve, duke zėvendėsuar kėshtu edhe antibiotikėt.


Sėmundjet

Mjekėsia moderne ka njohur aftėsinė, qė me anė tė hudhrės dhe kurave, qė e kanė nė pėrbėrje, tė shėrojnė sėmundje tė ndryshme, siē janė artero-skleroza, tensioni i lartė i gjakut dhe ērregullimet e qarkullimit tė gjakut, problemet e zemrės

Limoni dhe hudhra kurojnė kallot e kėmbėve

I zbusni kėmbėt nė njė legen me ujė tė ngrohtė, aq sa tė durojė kėmba. Pastaj i fshini dhe e pastroni dhe vendin ku ka kallo vendosni 1 fetė limoni, mbi tė vendosni 2-3 thelpinj hudhre tė shtypur dhe pak kripė tė hollė gjelle nga darka deri nė mėngjez, pėr 10 netė rresht.

Pėrdorimi

Vlerat e hudhrės gjenden si nė pėrdorimin e saj tė njomė ashtu edhe kur ajo pėrdoret e thatė. Nėse pėrdoret nė gatim kėshillohet qė mos tė skuqet shumė, pasi i humbet vlerat e saj. Gjatė skuqjes humbet me shijen e vajit.

Paketė kėshillash

*Tė sėmurėt, qė vuajnė nga tensioni i ulėt, nuk duhet tė hanė hudhėr.

*Kėshillohet pėrdorimi i 3 deri nė 10 thelbinj hudhre nė ditė kundėr sėmundjeve.

*Gjatė pirjes sė lėngut tė hudhrės ose ngrėnies sė saj, lani mirė gojėn.

*Kėshillohet ngrėnia e hudhrės pėr tė fituar imunitetin e organizmit.

*Gjatė gatimit hudhra tė jetė e butė pėr tė mos humbur vitaminat, qė ajo pėrmban.

*Hudhra shėrben edhe pėr tė ulur tensionin, pėr personat qė vuajnė nga tensioni i lartė.

*Kjo bimė pėrdoret bashkė me erėzat e tjera pėr gatim, pasi shumė njerėz e pėlqejnė shijen e saj.

*Veprimi baktericid i hudhrave pėrdoret nė industrinė e konservave pėr tė zhdukur mikroorganizmat, qė kalbin lėndėn organike.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:05   #4
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

Ananasi
Ananasi ėshtė fruti qė ndihmon nė forcimin e kockave, nė pėrmirėsimin e gjendjes shėndetėsore gjatė gripit, si dhe ndihmon nė parandalimin e problemeve dhe ul rrezikun e sėmundjeve tė zemrės. Edhe pse ėshtė pak e vėshtirė ta ndash frutin nga lėkura, rėndėsia qėndron tė pėrbėrėsit qė ky frut pėrmban. Ananasi ka vlera tė shumta pėr shėndetin e njeriut, sidomos pėr forcimin e kockave, pasi ėshtė njė frut shumė i pasur me vitaminė C. Sidomos njė ndikim tė dobishėm, ky frut ka pėr tė gjithė ata njerėz qė kanė probleme me jashtėqitjen. Ėshtė e kėshillueshme qė fruti tė jetė i freskėt dhe kjo gjė dallohet tek gjethet e tij. Ato nuk duhet tė jenė aspak tė zverdhura, por nė njė jeshile sa mė tė errėt. Mė tė mirėt janė ananaset e kultivuar nė Costa Rica, sepse pėrmbajnė mė shumė vitamina, nė krahasim me tė vendeve te tjera.

2
Bananet

Bananet janė shumė tė rėndėsishme nė pėrdorimin kundėr hemoragjise Cerebrele, po ashtu ato ulin tensionin e lartė, ulin aciditetin e stomakut, si dhe ndihmojnė kundėr diarresė. Nė qoftė se vuani nga tensioni i lartė duhet tė mendoni gjithmonė, pėr frutin tropikal tė Bananes. Dielli ėshtė ai qė ngre tensionin, ndėrsa banania bėn tė kundėrtėn e tij. Studimet kanė treguar se banania ėshtė frut shumė i pasur me Kalium, dhe si e tillė ajo ndihmon nė uljen e rrezikut tė hemoragjisė Cerebrale. Banania ėshtė burim kaliumi, njė frut i tillė ka 396 miligram ose 11 pėr qind tė mineraleve tė nevojshme tė njė dite. “y deri tre banane ne dite janė optimale”, thotė Biofisikanti David Young. Nėpėrmjet kėtij fruti ndodh ulja e ndjeshme, qė shkakton kundėr aciditetit tė lartė nė stomak. Banania mbron stomakun, pasi arrin tė bllokojė bakteret qė mund tė jenė aktive nė tė.

3
Dardha

Dardhat njihen pėr efektet e tyre pozitive nė forcimin e kockave. Ato ulin sasinė e yndyrnave nė gjak,ndihmojnė nė tretjen e ushqimit, si dhe luftojnė infeksionet e ndryshme. Nė ēėshtjen e shėndetit edhe dardha do tė vendosej krahas mollės dhe portokallit. Por fruti jeshil, ka dhe diēka tė pėrbashkėt me fasulen, pasi ka njė pėrmbajtje shumė tė dobishme pėr uljen e kolosterolit nė gjak. Dhe siē e shpjegon dhe Dr.Mary Ellen Camire, kjo ėshtė diēka e rrallė te frutat. Gjithashtu, dardhat pėrmbajnė njė mineral shumė tė domosdoshėm pėr forcimin e kockave, duke ndihmuar kėshtu, kundėr osteoporozės, qė shkaktohet si rrjedhim i mungesės sė kėtij minerali, tė gjendur te dardha. Ky frut ėshtė i dobishėm dhe pėr trurin. Dardha para ngrėnies ashtu si molla nuk duhet qėruar, pasi shumė vitamina ndodhen nė lėkurėn e saj.


4
Peshku

Vlerat e peshkut janė tė padiskutueshme. Ato ulin rrezikshmėrinė e sėmundjeve tė zemrės. Gjithashtu, mjaft vlera ka pėr ata qė pinė duhanin, pasi bėn pastrimin e infeksioneve nė laring. Njė vlerė tė madhe ka vaji i Peshkut, i cili ėshtė i pasur me omega 3, shumė i nevojshėm pėr organizmin. Eskimezet janė njerėzit qė pėrdorin peshkun mė shumė nga ēdo popull nė botė dhe sėmundjet e zemrės pėr ta janė pothuajse tė panjohura. Sipas studiuesve Omega 3, qė pėrmban peshku ka ndikimin mė pozitiv nė organizmin e njeriut. Pėrdorimi i shpeshtė i peshkut ėshtė shumė me vlera pėr njerėzit qė kanė vėshtirėsi frymėmarrjeje, pėr ata qė vuajnė nga azma, ose pėr pėrdoruesit e rregullt tė duhanit. Peshkun rekomandohet ta pėrdorim patjetėr ēdo javė, mbase dhe dy herė nė javė.


5
Vaji i ullirit

Vaji i ullirit ėshtė shumė i dobishėm pėr zemrėn dhe ndikon nė mirėfunksionimin e saj. Ky vaj ndikon nė uljen e sasisė sė kolesterolit nė gjak, si dhe ul rrezikun e shfaqjes sė kancerit te femrat. Tė gjitha llojet e yndyrnave, si gjalpi,margarina dhe vajrat pėrmbajnė kalori tė shumta, por qė nga organizmi i njeriut perceptohen nė mėnyra tė ndryshme. Greket e duan dhe janė pėrdoruesit e parė tė vajit tė ullirit dhe pėrdorin shumė pak gjalpin dhe margarinėn. Vaji i ullirit ėshtė quajtur ndryshe nga mjekėsia “Shoku mė i mirė pėr gruan”, pasi luan njė ndikim shumė pozitiv nė mbrojtjen nga kanceri i gjirit. Pėrmbajtja kryesore nė vajin e ullirit ėshtė Vitamina E, e cila ka vetinė e rigjenerimit. Nė pėrgjithėsi vaji i ullirit, rron gjatė, si dhe duhet tė mbahet nė ambiente tė freskėta dhe tė thata, tė mbrojtura nga drita.


6
Qumėshti


Qumėshti ėshtė njė ndėr komponentėt mė tė rėndėsishme nė njė dietė tė shėndetshme. Nė tė gjenden pėrbėrės tė Ēilėt luajnė rol tė rėndėsishėm nė forcimin e kockave, ulin tensionin e gjakut, si dhe nivelin e lartė tė kolesterolit nė gjak. Qumėshti ndihmon edhe nė uljen e rrezikut tė prekjes nga paraliza tė ndryshme. Me gjithė vlerat e mėdha qė ka qumėshti, pėrsėri i rekomandueshėm ėshtė pėrdorimi i qumėshtit me yndyrė tė reduktuar. Njė gotė qumėsht pėrmban 10 pėr qind yndyrė. Nė kohėt e sotme ekziston mundėsia e njė qumėshti me yndyrė tė reduktuar. Qumėshti ėshtė i dobishėm edhe pėr trurin. Nė njė studim tė bėrė u zbulua se personat qė pinin njė gjysmė litri qumėsht nė ditė kishin 50 pėr qind rezistencė mė tė fortė kundrejt trombozės. Nė uljen e tensionit dhe kolosterolit ndikon pėrmbajtja e kalciumit tė gjendur te qumėshti. Kėshillohet tė paktėn njė gotė qumėsht nė ditė.


7
Kosi

Nėse dikush do t“iu ofronte njė luge me mikroorganizma tė gjallė pėr tė ngrėnė, natyrisht qė gjithkush s“do tė pranonte. Por ēfarė do tė bėnit nėse kjo gjė do tė sillte tė mira nė shėndetin tuaj? Miliona njerėz e bėjnė kėtė gjė duke ngrėnė, organizma tė vegjėl tė gjallė nėpėrmjet kosit. Sipas studiuesve janė pikėrisht kėta mikroorganizma qė forcojnė imunitetin e njeriut. Ata mbrojnė nga infeksionet. Kosi ėshtė njė burim ideal i kalciumit. Njė e mirė e madhe e kosit ėshtė efekti kundėr mykut nė trupin e njeriut. Kjo gjė ndodh kryesisht tek femrat. Po ashtu kosi ka efekte kuruese edhe pėr ulēerėn e stomakut dhe kėto efekte i kryen njėsoj si antibiotikėt. Kosi duhet tė pėrdoret i ftohtė. Kosi i freskėt pėrmban 100 milionė baktere pėr gram, ndaj rekomandohet pėrdorimi sa mė i freskėt i tij.


8
Misri

Misri vazhdon tė jetė numri njė pėr tė mbajtur konstante nivelin e kolosterolit nė gjak, pasi ul ndjeshėm grafikun e yndyrės nė gjak. Ai luan rol nė prodhimin e energjisė trupore te njeriu. Nė jug tė Dakotės nė ShBA, popullsia qė prej vitit 1892 feston njė festė me emrin “Festa e Misrit” ku njerėzit dekorojnė gjithēka me misėr. Misri ėshtė njė burim i vėrtetė proteinash dhe vitaminash. Nė njė studim tė bėrė me meshkuj tė cilėt kishin kolosterol tė lartė, pas njė trajtimi me produkte misri, si dhe me ushqime tė varfra nė yndyre, u arrit nė rezultate mjaft tė kėnaqshme. Misri gjithashtu ėshtė burim energjie. Ai pėrmban njė lloj vitamine B (Thiaminė) qė ėshtė e domosdoshme pėr njeriun.
Nė vendin tonė njė pėrdorim tė veēantė ka zėnė “Buka e misrit” dhe gjithmonė ėshtė rekomanduar pėr njerėzit qė vuajnė nga hipertensioni.

9
Birra,
“Paradoksi francez” apo mė mirė efektet pozitive tė alkoolit tė marrė nė doza tė vogla, qė do tė ishin shkatėrruese nė doza tė mėdha, ėshtė mbėshtetur sė fundmi edhe nga mjekėsia, jo vetėm pėr verėn por edhe pėr pijet e tjera alkoolike si birra. Pėrveē kėsaj, sinteza e studimeve dhjetėvjeēare ka treguar se e pirė nė mėnyrė tė rregullt e tė moderuar, birra ndihmon nė parandalimin e njė sėrė sėmundjesh koronare apo kardiovaskulare, nė sajė tė vitaminave tė grupit B, B6, B12; nė uljen e nivelit tė kolesterolit, nė sajė tė fibrave tė mureve tė qelizave tė elbit, etj. Njė tjetėr efekt pozitiv i birrės ėshtė pikėrisht veprimi anti-oksidant i maltos dhe ai parandalues i osteoporozės. Pra, mbron mė mirė se aspirina. Nėse e pirė nė mėnyrė tė moderuar nėnkupton deri nė 2 gota nė ditė nga 20Ēl secila, nė mėnyrė tė rregullt nėnkupton pirjen e birrės gjatė vakteve dhe aplikimin e kėsaj doze ēdo ditė.

10
Mjalti


Mjalti ka aftėsi kuruese pėr vetė vitaminėn B qė pėrmban. Mjalti pėrmban veti dizinfektuese pėr plagė dhe gėrvishtje tė lėkurės. Sipas studimit tė Dr.Molan mjalti triumfon mbi 7 lloje tė ndryshme bakteresh. Pėrveē shėrimit tė jashtėm mjalti ka dhe veti kuruese tė brendshme, si nė qetėsimin e stomakut. Kėshtu pėr kėta paciente do ishte e rekomandueshme 4 lugė ēaji mjaltė nė ditė. Njė rol tė rėndėsishėm mjalti luan kundėr diarresė, sidomos pėr fėmijėt e vegjėl, pasi ėshtė njė metode, mjaft e mirė kuruese brenda njė ushqimi. Mjalti nė kėtė rast, lufton bakteret dyfish mė shpejt, se sa njė tretje sheqeri. Gjithashtu, mjalti ndihmon edhe nė rastin e problemeve me jashtėqitjen. Kujdes duhet treguar nė pėrdorimin e mjaltit nga foshnjat. Nė ndryshim nga fėmijėt e vegjėl dhe tė rriturit, foshnjat nuk mund tė pėrballojnė tretjen nė mėnyrė optimale tė tij. Mjalti ka pėrmbajtje shumė tė lartė sheqeri, 300 gram sheqer mund tė krahasohen me 250 gram mjaltė.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:06   #5
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

FRUTAT DHE PERIMET

1-Fiku
Tė gjithė tė dhėnat e mjekėsisė popullore arrijnė nė tė njėjtin pėrfundim. Fiku ėshtė i domosdoshėm pėr tė vėnė nė punė aparatin tretės dhe i jep nxehtėsi trupit. Pėr kėtė arsye rekomandohet pėrdorimi i kėtij fruti pėrgjatė gjithė kohėn e sezonit tė tij. Kryesisht tek personat qė kanė probleme me gjakun, tek fėmijėt, si dhe tek problematikėt e stomakut.


2-Molla
Janė tė padiskutueshme efektet pozitive tė kėtij fruti. Madje qė nė lashtėsi ėshtė vėnė re, domosdoshmėria e organizmit pėr mollėt e kuqe dhe jeshile. Sipas Mjekisė Popullore ky frut pastron veshkat, shėron ērregullimet nė aparatin tretės. Dhe pėrdorimi i mollės jeshile bėn tė mundur edhe rėnien nga pasha, pėr tė gjithė fanatikėt e pamjes estetike.


3-Banania
Bėn mirė pėr organin bazė tė njeriut, zemrėn, forcon muskujt dhe e ēlodh trupin. Ėshtė e kėshillueshme pėrdorimi i kėtij fruti kryesisht nė mėngjes, si dhe pėrdorimi i tij shoqėruar me qumėsht. Nga ana tjetėr nė estetikė, banania pėrdoret pėr tė relaksuar fytyrėn, pėr t’i dhėnė asaj ndriēim dhe elisticitet. Mjekėsia Popullore e rekomandon pėr tė gjitha grupmoshat.

4-Kajsija
Ky mund tė quhet edhe si futi ēudibėrės, pėr Mjekėsisė Popullore. Nėpėrmjet konsumimit tė kajsisė, trupi i njeriut pėrfton prodhimin e gjakut. Zbukuron lėkurėn dhe bėn mirė pėr flokėt. Mbi tė gjitha ėshtė e kėshillueshme kryesisht pėr femrat, pasi mjekėt e bimėve deklarojnė se pėrdorimi I kajsisė bėn tė mundur parandalimin e kancerit.

5-Vishnja
Ėshtė njė frut i ėmbėl nė shije, shpesh mund tė ngatėrrohet edhe me qershinė. Por pėr ekspertėt e Mjekisė Popullore ky frut ėshtė super i pasur me vitamina dhe mineralet bazė pėr organizmin e njeriut. Pikėrisht pėr kėtė arsye rekomandohet qė ky frut tė konsumohet nga tė gjitha grupmoshat, veēanėrisht fėmijėt dhe tė moshuarit.

6- Qitro
Ėshtė njė frut me origjinė greke, nė pamje tė parė ngjan me portokallin, por ka njė shije mė tė athėt se agrumi tjetėr i ngjashėm. Mjekėsia Popullore tregon se ky lloj fruti, i cili e ka kohėn e vet nė vjeshtė, ndihmon veēanėrisht nė tretjen e ushqimit. Gjithashtu pakėson rrjedhjen e gjakut nga mishi i dhėmbėve, si dhe shėron ftohjen dhe bėn tė mundur stabilizimin e kolesterolin.

7-Portokalli
Shumė e pėrdorin kur janė tė ftohur, ndėrkohė qė rekomandohet konsumimi i portokallėve edhe pėrpara se tė na zėrė sėmundja. Sipas tė dhėnave rezulton se portokalli jo vetėm bėn tė mundur parandalimin e ftohjes apo tė gripit por edhe ėshtė njė “aleat” shumė I mirė pėr tė gjitha sėmundjet e zemrės dhe ndihmon qarkullimin e gjakut tek tė sėmuret e paralizuar.

8- Mandarina
Duket tė jetė njė ndėr agrumet mė tė preferuar tė Grekėve tė Lashtė, pasi vetė fruti ėshtė tepėr i ėmbėl dhe ka shumė lėng nė pėrbėrjen e tij. Madje shekuj mė parė ekzistonte njė teori, sipas sė cilės mandarina ndihmon nė luftimin e infeksionit. Teori e cila mbėshtetet edhe nė ditėt e sotme, madje mė tė vjetrit e shtrydhin kėtė frut dhe e vendosin nė vendin qė ka marrė infeksion.

9-Rrushi
I bardhė apo I kuq kjo nuk ka shumė rėndėsi. Ajo ēfarė na rekomandojnė mjekėt popullorė ėshtė konsumimi i tė paktėn njė ēerek kilogrami rrush nė ditė nga tė gjithė personat, pavarėsisht moshės. Rrushi pastron veshkat, ndihmon nė eliminimin e gurėve tė vegjėl, pastron infeksionet nė mėlēinė e zezė dhe stabilizon rrahjet e zemrės.

10-Pjepri
Pėr tė gjithė ata persona tė cilėt vuajnė nga pagjumėsia por qė nuk kanė gjetur ende zgjidhje me medikamentet, apo rekomandimet e mjekėve specialist, kurat popullore japin siguri maksimale. Sipas tyre konsumimi i pjeprit largon pagjumėsinė, si dhe bėn mirė pėr kancerin e zorrėve dhe tė lėkurės. Pėr kėtė arsye pjepri rekomandohet tė konsumohet nė temperaturėn normale, pa e future nė frigorifer, pasi I humbasin vlerat.

11-Qershia
Duket e pabesueshme por ėshtė e vėrtet. Qershitė bėjnė tė mundur uljen e kolesterolit nė trup. Madje ndryshe nga shumė fruta tė tjera, pėr pėrdoruesit e qershive vjen edhe njė lajm i mirė nga Mjekėsia Popullore. Pasi ata mund tė hanė sasi tė mėdha qershisė dhe tė mos shėndoshen, pėrkundrazi ky frut bėn tė mundur rėnien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrnave nė gjak.

12-Dardha
Ėshtė njė ndėr frutat qė u rekomandohet tė gjithė njerėzve qė kanė probleme me zemrėn. Pasi dardha me tė gjitha pėrbėrjet e veta bėn tė mundur forcimin e damarėve tė zemrės si vendos ekuilibėr mes presionit tė ulėt tė gjakut. Pikėrisht pėr kėtė arsye, mjekėt popullorė kėshillojnė qė dardhat tė konsumohen ēdo ditė nga njerėzit qė kanė probleme me rrahjet e shpeshta tė zemrės, si dhe ata qė pėrjetojnė emocionet tė forta.

13- Speci
Pėr Mjekėsinė Popullore, ky perim duket tė jetė njė “fabrikė” mrekullish. Pasi konsumimi i shpeshtė i specit, rekomandohet njė i pagatuar ēdo ditė, bėn shumė mirė pėr forcimin e flokėve dhe eviton rėnien e tyre. Nga ana tjetėr nėpėrmjet specat mund tė zgjidhin edhe problemet e atyre qė i kanė thonjtė e dobėt dhe nuk u rriten. Speci ėshtė njė kurues total i lėkurės.

14-Brokoli
Preferohet tė konsumohet i zier, dhe pa asnjė yndyrė. Brokoli, njė ndėr bimėt jeshile mė tė pėrdorura nė kuzhinėn mesdhetare, pėr tė Urtėt Popullorė, veē tė tjerash ėshtė edhe “medikamenti” bazė pėr pakėsimin e rrezikut tė kancerit tė stomakut dhe tė tubit tė ushqimit. Nisur nga kjo, rekomandohet konsumimi i brokolit kryesisht nga gratė qė kanė rrezikshmėri tė lartė ndaj kancereve tė ndryshme.

15-Llahanaja
Ėshtė njė nga perimet mė tė veēanta qė kohėt e fundit, ka hyrė edhe nė tregun tonė. Libra tė tėrė tė Mjekėsisė Popullore tregojnė se nėpėrmjet kėsaj bime, bėhet e mundur edhe pengimi i plakjes dhe rigjenerimi i lėkurės. Njė arsye e mirė kjo pėr konsumimin tė pėrditshėm, kryesisht pėr tė gjithė ato femra qė harxhojnė para pa fund nė kėmbim tė rinisė sė tyre.

16- Karota
Janė tė njohura thuajse pėr tė gjithė njerėzit veēantitė dhe tė mirat e karotės. Pėrveēse u bėn shumė mirė dhėmbėve dhe ndihmon nė zbardhjen e tyre, karota i jep energji trupit tė njeriut dhe bėn tė mundur stabilizimin e nivelit tė kolesterolit nė gjak. Nuk lihen mėnjanė dhe vetitė e betakarotenit, aq shumė i kėshillueshėm edhe nga mjekėsia moderne, si njė element bazė pėr jetėgjatėsinė dhe funksionimin e mirė tė gjitha organeve tė njeriut.

17- Kastraveci
Jo mė kot, qė nė epokėn primitive, kohė kur ende nuk kishin dalė kremrat dhe produktet e paketuara tė cilat ndihmonin nė “zhdukjen” e syve tė plakur, tė enjtur dhe tė rrudhur. Edhe nė ditėt e sotme, pėrdorimi i kastravecit, duket tė ketė tė njėjtat veti ēudibėrėse. Mjekėsia Popullore vėrteton se ky produkt bėn tė numri nė rinimin e muskujve tė lėkurės, si dhe i jep elasticitet qelizave.

18- Hudhra
Hudhra ėshtė pa diskutim me vlera tė jashtėzakonshme. Sipas mjekėve pėrdorimi i saj bėn tė mundur uljen e tensionit, ndalon mpiksjen e gjakut, bėn mirė pėr zhdukjen e kancerit tė stomakut dhe forcon qėndrueshmėrinė e trupit. Pėr kėto dhe shumė tė tjera, rekomandohet pėrdorimi i hudhrės, nga tė gjitha grupmoshat.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:06   #6
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

1-Ēokollata e zezė i bėn mirė zemrės

Kura popullore ka treguar se ēokollata e zezė ėshtė diēka e mirė pėr zemrėn. Ajo ndihmon nė forcimin e arterieve tek ata qė pinė cigare dhe ka me shumė antioksidantė nė njė gram se njė gotė verė, ēaj apo luleshtrydhet. Studimi i fundit pėr ēokollatėn tregon se ēokollata e zezė mund tė jetė mė e mirė nga ē’mendohet dhe disa mund tė hanė ēokollatė pėr arsye mjekėsore. Ata qė e kanė qejf ēokollatėn duhet tė gėzohen. Mjekėt kanė disa kohė qė thonė se ēokollata tė bėn mirė. Po tė hash ēokollatė tė zezė pėr ēdo ditė nga pak, mund tė ndihmojė nė uljen e tensionit tė gjakut. Ēokollata e zezė e ul tensionin sistolik me 2.9 pikė dhe tensionin diastolik, tensionin e ulėt, me 1.9 pikė. Studime tė tjera tregojnė se ēokollata me qumėsht, ēokollata e bardhė ose ēokollata e zezė e ngrėnė me qumėsht, nuk kanė tė njėjtat efekte si ēokollata e zezė vetėm. Ēokollata e zezė pėrmban elementė tė quajtur polyphenols, i cili rrit nivelin e njė substance nė trup qė quhet oksid nitrik, i cili zgjeron vazot e gjakut duke rritur qarkullimin i cili sjell nė uljen e tensionit. Ky ėshtė njė lajm i mirė pėr ata tė cilėt vuajnė nga tensioni. Vėrtet ky ėshtė njė efekt i mirė, megjithatė ēokollata sjell shtimin nė peshė. Por edhe me tė nuk duhet tepruar. Duhet qė tė mos pėrdorėsh me shumicė ushqime qė tė pėlqejnė. Nė qoftė se e tepron, atėherė efektet pozitive nuk kanė mė vlerė. Dhe shtimi nė peshė nuk ėshtė aspak i mirė pėr tensionin.


Ēokollata kuron:
1-Ndihmon zemrėn pėr njė funksionim mė tė mirė
2-Bėn tė mundur uljen e tensionit tė gjakut
3-Bėn ekuilibrin e tensionit tė lartė dhe atij tė ulėt
4-Rekomandohet veēanėrisht ēokollata e zezė
5-Disa njerėz e pėrdorim edhe si kurė popullore

2-Pini kafe se ajo tė bėn mirė
Kafeja kėshillohet si njė terapi e mirė edhe pėr njė sėre sėmundjesh, pėrfshi atė tė zemrės. Por mos u ēudisni, edhe pėr efektet qė ka ajo te fėmijėt, sigurisht nė masėn e duhur dhe pa e tepruar. Por, nuk ėshtė e kėshillueshme pėr gratė shtatzėna dhe tė sėmurėt me ulēer nė stromak. “Kafeja,- thotė njė prej dietologėve mė tė njohur tė Italisė, - ju bėn mirė, po ashtu edhe fėmijėve. Kafeja mund tė tė lehtėsoje dhimbjet e kokės. Ajo ėshtė e mirė pėr mėlēinė dhe mund tė ndihmojė nė parandalimin e cerozės dhe gurėve nė veshka. Dhe kafeina nė kafe mund tė zvogėlojė rrezikun e krizave tė azmės, dhe ndihmon nė pėrmirėsimin e qarkullimit brenda zemrės. Nuk mund ta mohosh se kafeja nuk ėshtė e mirė pėr tė gjithė. Nėse pi mė shumė se ē’duhet mund tė tė beje nervoz, tė tė shkaktojė shpejtim tė rrahjeve tė zemrės dhe dridhje tė duarve. Gratė shtatzėna, tė sėmurėt me zemėr dhe ata qė vuajnė nga ulēera nė stomak, zakonisht kėshillohen ta shmangin kafenė. Kafeja ndikon mirė pėr zemrėn e arteriet, dhimbjet e kokės, mėlēinė, cerozėn, gurėt nė veshka, azmėn, etj. Ndėrsa aroma e kafesė sė sapo bėrė vėrtitet ēdo mėngjes nė mijėra sheshe, lajmet janė tė mira pėr miliona e miliona njerėz nėpėr botė, sigurisht edhe pėr ne shqiptarėt, qė kafen e kemi bėrė pijen mė tė preferuar tė mėngjesit. Edhe pse ajo ka efekte pozitive pėr shėndetin, asnjėherė nuk duhet tepruar me tė. Nėse kafeja merret nė doza tė larta, ajo mund tė kthehet nė njė rrezik serioz pėr shėndetin, duke u bėrė shkak pėr sėmundje tė ndryshme.


Kafeja kuron:
1-Lehtėson dhimbjet e kokės
2-Parandalon cerozėn edhe gurėt nė veshka
3-Rregullon ekuilibrin tek azmatikėt
4-I bėn mirė arterieve tė zemrės
5-Nuk rekomandohet grave shtatzėna.3-Kakaoja mbron nga sėmundje tė ndryshme
Kakaoja mbron nga sėmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtėrore. Ajo ka tė gjitha vetitė e ēokollatės.
Stimuluese, antidepresive, pėr ēdo nevojė afrodiziake. Pėr disa persona nuk ka shumė ndryshime nga njė drogė. Kakaoja, mes tė gjitha ushqimeve, ėshtė burimi mė i pasur me “flavanoli”, substanca biologjikisht aktive, tė cilat gjenden tek ushqimet bimore. Tė mos i ngatėrrojmė me “flavanoli”-t e verės, tė cilat mungojnė te kakaoja. Ato janė substanca intoksikuese, qė gjenden nė brendėsi tė saj, qė mbrojnė nga sėmundjet kardiovaskulare dhe ndihmojnė nė mbajtjen hapur tė arterieve. Pak kakao mund t‘i japė njė shtysė kujtesės. Kakaoja, si ēaji dhe kafeja, pėrmban substanca tė ngacmuese tė cilat veprojnė mbi receptorėt e sistemit nervor, duke rregulluar efektshmėrinė e qelizave. “Flavanoli” nxit njė pjesė tė mirė tė pėrgjigjeve tė neuroneve, qė ėshtė reagimi i parė nė bazė tė fenomeneve shumė tė vėshtira tė kujtesės dhe kuptimeve. Kakaoja pėrmban Flavan-3-ols, njė pėrbėrės i cili ndihmon nė uljen e presionit tė gjakut. Pėrbėrėsit e kakaos njihen si nga antioksidantėt mė tė pėrqendruar dhe qė ju mbrojnė realisht nga sėmundjet e zemrės dhe nga kanceri. Po ashtu, mos harroni edhe ēokollatėn e zezė, e cila ju mbron nga rreziku i vdekjes.

Kakao kuron:
1-Tė mbron nga sėmundjet kardiovaskulare
2-Ėshtė antidepresive
3-Bėn tė mundur uljen e presionit tė gjakut
4-Parandalon kancerin
5-Zhvillon kujtesėn
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:08   #7
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

-
laēet Popullore kundėr anemisė
Tė sėmurėt anemikė duhet tė konsumojnė ushqime tė pasura me hekur, si: mish, peshk, shpretkė, vezė, perime, fruta etj. Kėtyre tė sėmurėve u kėshillohet pėrdorimi i frutave tė freskėta, qė pėrmbajnė vitamine C, e cila ndihmon nė absorbimin ose marrjen e hekurit. Nėse pinė kafe, ēaj, kakao apo edhe lėngje tė tjera, qė pėrmbajnė kafeinė, duhet t’i marrin dy orė para ose pas ushqimit, sepse vėshtirėsojnė absorbimin e hekurit. Nė numrin e kėtij suplementi, janė pėrzgjedhur disa nga ushqimet bazė tė cilat luftojnė sėmundjen e anemisė dhe ndihmojnė tė gjithė pacientėt kronikė tė kėsaj sėmundje ta ndjejnė sa mė pak atė. Gjithēka pėrgatitet dhe konsumohet nė kushtet e shtėpisė, pa shpenzime tė mėdha financiare.HURMA
Hurma duket tė jetė edhe njė nga frutat bazė, qė ndihmon nė eliminimin e sėmundjes. Pėr kurimin e anemisė nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse tė gjitha pjesėt e bimės, frutat, gjethet, degėt, rrėnjėt etj. Nė vendet arabe ėshtė ushqim kryesor, i cili shuan urinė pėr shkak tė pėrbėrjes sė celulozės. Hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė kundėr anemisė. Edhe nė vendin tonė, mjekėt popullorė i kanė kthyer tė gjitha kėrkimet pėr sėmundjen e anemisė tek hurmat. Tezė kjo e cila hedh poshtė faktin e hurmat bėjnė mirė vetėm pėr gjėndrat tiroide. Pasi ato janė shumė tė domosdoshme tė konsumohen nga tė gjithė ata qė kanė probleme me gjakun e tyre, kryesisht mangėsira si nė rastin e anemikėve.

KAROTA
Karota ėshtė e pazėvendėsueshme pėr shėndetin e njeriut. Lėngu ditor i karotės nė sasi prej 50-150 gram ėshtė ilaē efikas te tė sėmurėt, qė vuajnė nga anemia. Karota nė periudhė rekord e rregullon pastrimin e gjakut. Kėshillohet qė tė gjithė ata persona qė vuajnė nga anemia, tė konsumojnė minimalisht 2 karota qė qėruara ēdo ditė, ndėrkohė qė nė ushqimet e tyre nuk duhet tė mungojė asnjėherė karotat. Vetėm pėrdorimi i pėrditshėm i karotave sjell eliminimin e problemeve me gjakun dhe ul riskun pėr sėmundje tė tjera.

RREPA E KUQE
Nisur edhe nga vetė ngjyra kuptohet qė rrepa e kuqe ėshtė ushqimi bazė pėr anemikėt. Kėtyre tė sėmurėve u kėshillohet pirja ēdo ditė e 150 ml lėng tė rrepės sė kuqe, para buke, apo tė konsumohet sa mė shpesh domatja. Nga ana tjetėr kėta pacientė kronikė, tė ēfarėdo grupmoshe qė tė jenė, duhet tė marrin ēdo ditė 10 - 15 fruta tė mandarinės pėr njė kohė prej 20 - 25 ditė. Injektimi i vitaminave, lėngjeve dhe sasive tė gjakut nėpėrmjet frutave dhe perimeve, sipas Mjekėsisė Popullore duket tė jetė edhe rroga mė e mirė pėr rritjen e nivelit tė gjakut nė organizėm dhe mbi tė gjitha normalizimin e sistemit organik.

GJETHE HITHRE
Njė kurė e efektshme pėr tė sėmundjen e gjakut ėshtė edhe ajo e pėrgatitur nga 250 gramė gjethe hithre, 10 gramė uthull dhe 10 gramė gjethe delli. Tė gjitha kėto vendosen nė 1 litėr ujė tė ftohtė, ku qėndrojnė 12 orė. Pastaj zihen pėr 10 minuta, ėmbėlsohen sipas dėshirės me mjaltė dhe pastaj sėrish mbyllen dhe qėndrojnė tė mbyllura pėr 20 minuta. Kullohen dhe pihen gjatė tėrė ė ditės me lugėn e kafesė. Kjo duhet tė pėrsėritet disa herė nė muaj dhe ndihmon nė qarkullimin normal tė gjakut si dhe rritjen e sasisė sė tij nė organizėm. Ėshtė njė nga bazat kryesorė tė Mjekisė Popullore.LULESHTRYDHJA
Ėshtė bimė shumėvjeēare me shije tė hidhur nė tė ėmbėl. Nė fitoterapi pėrdoren gjethet, rrėnja dhe lulet. Gjethet e reja tė kėsaj bime janė mjaft tė pasura me vitaminė C, me kripėn natyrore, e cila bėn pastrimin e gjakut. Nė shumė vende pėrdoret si sallatė, sidomos pėr ata qė vuajnė nga anemia. Luleshtrydhja pėrmban glikozidet e hidhura, insulinėn, taninet, vitaminėn B, C dhe provitaminėn A, shumė minerale, ka pėrqindje tė lartė tė kripėrave tė kaliumit, sidomos nė gjethe, karotenoide, proteinė, pektinėn, holinėn etj. Nė rast se konsumatorėt e kanė tė vėshtirė nė periudha tė caktuara qė tė gjejnė luleshtrydhe nė treg, atyre u kėshillohet edhe pėrdorimi i lėngjeve tė frutave qė me luleshtrydhe por qė nuk pėrmbajnė gaz.

FIKU
Ėshtė njė frut, qė pėrmban shumė karbohidrate, albuminė, yndyrė. Pėrdoret i freskėt, i tharė dhe i pėrpunuar nė produkte tė ndryshme. Rekomandohet tė pėrdoret nga personat e dobėsuar, nga anemikėt dhe nga ata qė ndiejnė shumė tė ftohtė, pasi i japin organizmit forcė dhe nxehtėsi. Njė tjetėr mėnyrė pėr kurimin e tė sėmurėve me anemi ėshtė edhe pirja e tri lugėve kafeje nė ditė nga masa e pėrftuar nga shalqiri, karafili, mastiku dhe sheqeri. Tre kokrra shalqiri mbushen me 50 gram karafil dhe 100 gram mastikė. Pasi piqen u hidhet sheqer. E gjithė masa e krijuar zihet derisa tė mpikset mirė dhe pihet ēdo ditė.


FARAT E ZEZA
Fara e Zezė pėrmban vaj acidik tė pangopur, vaj me eter, vitamina dhe njė sėrė substancash tė tjera tė domosdoshme pėr organizmin. Tashmė ėshtė vėrtetuar se vaji acidik i pangopur qė pėrmban fara e zezė ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinė. Por farat e zeza u bėjnė mirė edhe anemike. Kjo pasi fara pėrmban pėrafėrsisht 38 pėr qind karbohidrate, 35 pėr qind vajra tė ndryshėm, 21 pėr qind albumin dhe pjesa tjetėr pėrbėhet prej mė shumė se njėqind substanca tė ndryshme. Pėr t’u pėrmendur janė: vajrat acidike tė pangopura, acidi Linolein, acidi alfa-Linolein, vajrat me eter (nigellon, alfa-pinen etj.)


Bimėt mjekėsore qė pėrdoren pėr mjekim

Aloa Vera
Pėr kėtė bimė janė gjetur shkrime tė ndryshme edhe nėpėr papiruse, pėr tė cilėn thuhet se ėshtė bimė shumė e dobishme dhe nga ajo janė prodhuar tableta tė vogla kundėr infeksioneve tė ndryshme.

Kopra
Foshnjave tė posalindura iu jepet nė formė ēaji, pėr pengimin e dhembjeve dhe shtangimeve tė cilat e pėrcjellin foshnjėn nė muajt e parė tė lindjes. Me sukses pėrdoret edhe kundėr kollit.

Trumėza
Ėshtė ekaspektorans i mirė dhe spazmolitik i lehtė. Ka edhe veprim bakteriologjik. Pėrdoret si bar pėr shėrimin e organeve tė tretjes, si edhe ndodhet si pėrbėrės i shumė ēajrave tjera.


Kamomili
Pėrdoret kundėr dhembjeve dhe shtrėngimeve, inflamacioneve tė lėkurės dhe mukozės sė gojės, fytit, hundės, syve, po ashtu pėr rregullimin e tretjes sė ushqimit, pastrimin e rrugėve urinare nga jashtė dhe brenda, kundėr hemorroideve.

Mendra
Pėrdoret si spazmolitik (kundėr ngėrēeve dhe shtangimeve nė lukth e organe tjera), pastaj pėr qetėsimin e shtangieve tė muskujve sidomos nė organet e tretjes etj.


Lėngu i Kulfimės
Bima e kufilmės ose lulevathit ėshtė njė prej bimėve mė tė njohura, qė ndihmojnė nė qarkullimin sa mė tė mirė tė gjakut, dhe ndihmon nė funksionimin e mirė tė zemrės. Nė rrahjet e shpejta tė saj ēaji ka dhėnė rezultate shumė tė mira. Mjekėt kėshillojnė pirjen e dy gotave ēaji nė ditė.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:16   #8
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

1-LĖNGU I MOLLĖS/ZORRA E TRASHĖ


Lėngu i mollės bėn mirė pėr tretjen, si dhe pėr tė shmangur problemet me jashtėqitjen. Ata qė kanė probleme me zorrėn e trashė duhet tė pinė nga njė herė nė ditė nga njė gotė komposto frutash. Tė sėmurėt ėshtė mirė qė larjen ta bėjnė nė vaskė nė pozicionin ulur, duke i shtuar ujit lėvore tė bungut dhe kamomil. Por, pėr t’u shėruar nga infeksionet nė zorrė duhen ngrėnė qepė dhe hudhra tė freskėta. Mėlmesa me pėrbėrje tė barishteve natyrore qė pėrgatitet e bluar, ka hekur dhe e pėrmirėson shėndetin e tė sėmurėve. Pėrdorimi i kėsaj mėlmese krijon lirimin e kapsllėkut. Mėlmesa e tillė nuk duhet tė pėrvėlohet, por tė qitet nė supė apo nė gjellė ashtu e “gjallė” tė pėrzihet dhe tė hahet. Ngrėnia e njė molle tė ėmbėl para ushqimit liron zbrazjen e zorrėve. Ata qė kanė zorrė pėrtace duhet tė pinė rregullisht tri herė nė ditė nga njė gotė lėng molle para ushqimit.


-ULĒERA/MJALTI

Personat mė tė prekur nga sėmundja e ulēerės nė stomak janė pikėrisht meshkujt. Ende nuk dihet shkaku i vėrtetė i shfaqjes sė saj. Por, meqenėse ulēera, nė mė tė shumtėn e rasteve, ėshtė e pranishme te personat qė konsumojnė pije alkoolike, mendohet se mund tė jetė kjo arsyeja pse ajo ėshtė mė e pėrhapur te meshkujt. Njė prej mundėsive tė pakta qė pėrdoret pėr kurimin e ulēerės nė stomak ėshtė mjalti. Vetitė e tij kuruese janė tė dukshme, nėse ai pėrdoret tė paktėn 4 lugė ēaji mjaltė nė ditė. Nė njė studim tė bėrė nė Zelandėn e Re u vėrtetuan efektet pozitive tė tij. Mjalti kishte nė pėrbėrje tė tij elementė, tė cilėt kishin efekte rigjeneruese, sidomos te plagėt. Ai i pastronte ato dhe i mbronte nga infeksionet e ndryshme. Pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje shpesh mjalti mund tė pėrdoret me lėngun e gjetheve tė murrizit.

3-PROSTATA/HUDHRA DHE QEPA

Hudhrat dhe qepėt nuk mund tė konsiderohen ushqime galante, por ama janė parandaluese tė mira pėr organizmin mashkullor nga tumori i prostatės. Kush i ha kėto ushqime me sasi tė mėdha rrezikon qė tė sėmuret mė pak. Dhe pėr ironi tė fatit merita ėshtė pikėrisht e pėrbėrėsve qė shkaktojnė dhe erėn e rėndė. Edhe djathi vegjetarian bėn mirė pėr kolesterolin, por dhe pėr prostatėn. Djathi vegjetarian mund tė eliminojė rrezikun e pėrhapjes sė tumorit tė prostatės. Njė pėrbėrės i sojės, genisteina ngadalėson ndjeshėm rritjen e tumorit. Kjo mund tė shpjegojė dhe pse vendet orientale qė kanė njė dietė tė pasur me sojė, janė mė pak tė prekura nga ky lloj tumori. Po ashtu edhe Seleni kryen njė funksion dizinfektues, pra mbron organizmin nga shumė sėmundje, mes kėtyre dhe tumorit tė prostatės.4-KANCERI/TĖMBLAGJAKU

Tėmblagjaku, bima mjaft e njohur e zonave gurishtore e me lagėshtirė, ėshtė njė ndėr bimėt mė efektive qė ndihmon nė parandalimin e rritjes sė qelizave tė tumoreve dhe veēanėrisht shfaqjes sė kancerit tė lėkurės. Studimet mjekėsore tregojnė se kjo bimė ėshtė pėrdorur me mjaft sukses pėr parandalimin e shfaqjes sė kancerit nė lėkurė. Studimet mė tė fundit kanė treguar se bima frenon rritjen e qelizave tė tumoreve, pėr shkak tė elementeve qė ajo pėrmban. Sipas mjekėve, bima e freskėt, kur kėputet, nė vendin e prerjes nxjerr njė lėng qumėshtor me ngjyrė portokalli, shumė i pasur me alkaloide. Falė kėsaj pėrbėrjeje bari i tėmblagjakut, pas tharjes dhe grimcimit tė tij vepron dukshėm nė uljen e tensionit tė lartė tė gjakut, shumė shqetėsues ky problem nė pjesėn mė tė madhe tė moshės sė rritur.5-NERVI SHIATIK/ĒAJI DHE AKULLI

Rreth 90 pėr qind e rasteve tė tė sėmurėve, qė vuajnė nga dhembjet e nervit shiatik mund tė lehtėsohen me anė tė masazheve dhe mėnyrave tė tjera popullore. Vetėm 10 pėr qind e tyre kėrkojnė ndėrhyrje tė domosdoshme kirurgjikale. Kėto janė raste kur i sėmuri vuan qė prej 6 muajve nga kėto dhimbje ose mund ta ketė lėnė pas dore mjekimin. Pėr pėrmirėsimin e dhimbjeve tė shpinės dhe nervit shiatik, ekzistojnė kura dhe ēajra tė ndryshme tė rekomanduara nga mjekė popullorė. Njė nga mėnyrat mė tė suksesshme qė ka dhėnė rezultate nė lehtėsimin e dhimbjeve ėshtė bėrja e masazheve me vaj dhe akull. Masazhet duhet tė bėhen ēdo ditė pėr 30 minuta ēdo seancė, pėr 15 ditė. Njė tjetėr mėnyrė pėr tė lehtėsuar dhimbjet e nervit shiatik pėrdoren koret e shelgut, gjethe dhe sythe mėshtekne, lulet e shtogut, lulet e blirit, si dhe gjethet e hithrės dhe kėputje.

6-AZMA/SHEREBELA

Ēaji i sherebelės shėrben jo vetėm si freskues gjatė ditėve tė nxehta, por nė mjekėsinė popullore ndihmon edhe nė lehtėsimin dhe parandalimin e sėmundjeve tė shumta. Nė mjekėsinė alternative ekstrakti i fituar nga gjethet e sherebelės u jep njė ndihmesė tė madhe tė sėmurėve, qė vuajnė nga turberkulozi. Nė gjethet e bimės ndodhet njė fitoncid aktiv, qė lufton kėtė sėmundje tė rrezikshme. Mjekėt rekomandojnė pirjen e tre gotave ēaji tė sherebelės ēdo ditė tė ėmbėlsuar me mjaltė, pasi ndihmon nė lehtėsimin e sėmundjes. Gjithashtu, bima sjell rezultate mjaft tė mira edhe nė sėmundjet, qė mund tė prekin mėlēinė e zezė dhe tėmthin. Mėlēia ėshtė organi qendror i gjithė metabolizmit dhe gjėndra mė e madhe e trupit. Detyrat mė tė rėndėsishme tė saj janė prodhimi i proteinave tė rėndėsishme pėr jetėn dhe pėrpunimin e pjesėve pėrbėrėse tė ushqimit.


7-LEUĒEMIA/ALOE VERA DHE MJALTI

Lėngu i bimės Aloe Vera ėshtė mjaft i mirė pėr tė gjithė ata qė janė tė sėmurė nga leucemia. Aloe Vera ka dhėnė efekt tė mirė nė infeksionin nė gjak. Pėr pėrgatitjen e kurės nevojiten 900 gramė lėng nga kjo bimė dhe 100 gramė mjaltė. Masa e pėrftuar duhet tė pihet 3 herė nė ditė nga 100 gramė pėr ēdo vakt. Mjekimi me kėtė kurė duhet tė zgjasė 2 deri nė 3 muaj. Edhe Aloe Vera nė formė xheli shėrben pėr kurimin e sėmundjes. Xheli pėrzihet me 300 gramė vodka. Lihen nė qetėsi pėr 5 orė dhe pihet 3 herė nė ditė nga 50 miligramė para buke. Kura vazhdon pėr 2 muaj me radhė deri nė pėrmirėsim tė dukshėm tė shėndetit. Njė tjetėr kurė ėshtė edhe pėrzierja e verės me Lule Basani. Kjo kurė ka dhėnė rezultate tė mira, por paralel me kėtė duhet tė merrni bri kau, qė duhen djegur deri sa tė mbetet hiri.
-PANKREASI/DAFINA DHE ĒIKORE

Dafina ėshtė njė ndėr bimėt e shumta, qė pėrdoret pėr tė lehtėsuar dhimbjet e shkaktuara nga pankreasi. Bimėve mjekėsore u pėrdoren gjethet, tė cilat pasi grimcohen mund tė pėrzihen me lėvoret e portokallit edhe kėto tė grimcuara. Sė bashku hidhen nė njė enė ku mė parė ėshtė shtuar njė gotė me ujė tė valuar. Kjo masė lihet pėr 10 minuta dhe mė pas kullohet dhe ėmbėlsohet sipas dėshirės. Nga kjo pėrzierje pihen 2 deri 3 gota nė ditė. Ky ēaj pėrmirėson edhe tretjen sa mė mirė tė ushqimit nė pankreas. Edhe bima e ēikores pėrdoret pėr kėtė sėmundje. Gjethet ose rrėnjėt e grimcuara tė kėsaj bime zihen nė njė enė me ujė. Ēaji i pėrftuar kullohet dhe pihet 2 deri nė 3 doza tė tilla nė ditė. Ky mjekim e gjallėron organizmin, pėrmirėson tretjen dhe urinimin, si dhe zbrazjen e fshikėzės sė tėmthit tė pankreasit.

9-KUJTESA/PESHKU

Vazhdimisht ėshtė vėnė re se njerėzit qė pėrfshijnė nė dietėn e tyre shumė peshk, janė mė tė mbrojtur nga sėmundja e Alzhaimerit, ose mė pak nė rrezik pėr t’u prekur nga kjo sėmundje. Ekspertėt e shpjegojnė kėtė me praninė e acideve yndyrore tė llojit Omega 3 tek ushqimet e detit. Gjatė njė studimi mbi vlerat e kėtyre acideve, shkencėtarėt morėn nė shqyrtim 200 pacientė me sindromėn Alzhaimer dhe pėr efekt studimi i ndanė ata nė dy grupe. Grupit tė parė iu dha Omega 3 nė formė tabletash ēdo ditė, ndėrsa grupit tjetėr vetėm Placebo. Pas 6 muajsh, shkencėtarėt panė se disa pacientė qė morėn Omega 3, ndjeheshin mė mirė dhe sėmundja e tyre kishte pėrparuar mė ngadalė sesa tek pacientėt e tjerė, qė kishin marrė vetėm tableta tė ėmbla ose placebo.
10-GURĖT NĖ VESHKA/MOLLA

Molla jo pa qėllim quhet “fruti i artė”, pasi jo vetėm qė pėrdoret si frut freskues, por shėrben edhe pėr pėrgatitjen e lėngjeve dhe uthullės. Fruti i mollės pėr shkak tė pėrbėrjeve tė pazėvendėsueshme qė pėrmban, ndikon pozitivisht nė kurimin e shumė sėmundjeve. Ēaji qė pėrgatitet nga lulet e mollės pihet kundėr ftohjeve tė ndryshme, lehtėson etjen, forcon nervat, mushkėritė dhe zemrėn. Ky ēaj ėshtė mjet i mrekullueshėm pėr rregullimin e tretjes. Pirja e rregullt e lėngut tė mollės nuk lejon formimin e gurėve nė veshka dhe ndikon mirė te njerėzit, qė kanė vuajtur nga verdhėza. Pėr pėrgatitjen e ēajit nga lulet e mollės duhet qė nė pranverė tė mblidhen lulet e freskėta dhe tė thara tė pėrdoren gjatė vitit. Ēaji i pėrftuar nga fetat e thara tė mollės pėrdoret pėr qetėsimin psikik pas punėve tė rėnda, pėr ripėrtėritjen e mėlēisė dhe pastrimit tė veshkės.
11-BAJAMET/LULET E PJESHKĖS

Shumica prej nesh e ka provuar se ēfarė do tė thotė tė tė dhembin bajamet. Nė tė shumtėn e rasteve ato shkaktohen nga sėmundje tė tjera, siē ėshtė gripi ose ftohja. Megjithatė, nuk duhet tė shqetėsohemi, pasi mjekėt popullorė e kanė gjetur kurėn e kėsaj sėmundjeje. Shkenca dhe mjekėsia kanė vėrtetuar se ēaji me lulet e pjeshkės ndihmon nė shėrimin e bajameve. Pėr pėrgatitjen e mjekimit tė inflamacionit tė bajameve, nevojiten 15 deri 30 gramė lule pjeshke, qė mė pas duhen zier nė 500 ml ujė. Kjo masė pihet nė formė ēaji ose pėrdoret si gargarė. Pėr kėtė qėllim pėrdoret edhe pluhuri i luleve tė thara e tė imtėsuara tė pjeshkės, i cili merret me majė tė lugės pėr ēdo pėrdorim. Ēaji i pjeshkės ėshtė kura popullore mė efikase nė shėrimin e inflamacionit tė bajameve.
12-MĖLĒIA/ĒAJI I KINFUSHĖS

Bari i kinfushės nė bujqėsi konsiderohet si njė prej barėrave tė kėqija dhe vėshtirėson punėn e fermerit. Por nė mjekėsinė popullore, pėr shkak tė elementėve kurativė qė ajo pėrmban, jep njė ndihmesė tė madhe nė shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme. Njė rol tė rėndėsishėm luajnė lulet e bimės nė lehtėsimin e sėmundjes sė sheqerit. Kjo sėmundje karakterizohet nga ērregullimi nė kėmbim tė karbohidrateve, si pasojė e pamjaftueshmėrisė sė prodhimit tė insulinės. Kjo sjell ngritje tė sasisė sė sheqerit nė gjak dhe nxjerrjen e tij me anė tė urinės. Nė kėtė rast mjekėt popullorė kėshillojnė pirjen e ēajit tė pėrftuar nga lulet e bimės 2 herė nė ditė. Nė sajė tė heterocideve tė hidhura dhe tė substancave tė tjera qė ajo pėrmban, bari pėrdoret pėr tė shtuar lėngun e stomakut dhe pėr tė pėrmirėsuar oreksin. Rezultate mjaft tė mira kjo bimė jep edhe pėr tė lehtėsuar dhimbjet e stomakut.13-DJEGIET/BIMA E LIRIT

Bima e lirit ėshtė ndėr mė tė njohurat qė ka dhėnė rezultate nė mjekimin e plagėve, edhe kur ato shoqėrohen me qelb dhe kore. Pėr kėtė qėllim pėrdoren farat e bimės, tė cilat janė tė pasura me mucilagjene, pektinė, vaj, enzima. Pėr pėrgatitjen e brumit me farat e lirit kėshillohet qė mė parė tė njomen me ujė tė ngrohtė dhe tė valohen derisa pėrzierja tė kthehet nė brumė. Masa e pėrftuar mbėshtillet nė njė fasho dhe vendoset mbi plagė. Ky mjekim ndihmon nė qetėsimin e dhimbjeve, por edhe nė lėngėzimin e daljen e qelbit. Njė mėnyrė tjetėr ėshtė edhe larja e pjesės sė infektuar disa herė nė ditė me lėngun e pėrftuar nga gjethet e bimės. Farat e lirit, nė sajė tė mucilagjeneve, qė kanė nė cipėn e jashtme, bėjnė tė mundur zgjerimin e zorrėve dhe ndihmojnė nė daljen jashtė tė lėndėve tė panevojshme. Ēaji i pėrftuar prej bimės ka dhėnė efekte pozitive nė kurimin e kapsllėkut pa acaruar aparatin tretės.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-08-2009, 02:21   #9
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 715
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 934,342
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 944,342
Gabim

Sa herė qė mjekėsia moderne zbulon njė tė re, po aq herė i kthen sytė prapa, nė kohė dhe nė metodė. E thėnė me pak fjalė nė njė traditė qė lidhet me metoda tė vjetra pėr shėrimin e sėmundjeve, por qė janė po aq tė rėndėsishme sa zbulimet e fundit nė shkencėn mjekėsore. Edhe kjo ėshtė njė lloj mjekėsie, gati paralele, madje ndonjėherė duket sikur konkurron edhe mjekėsinė moderne qė ēuditėrisht bota nuk e ka braktisur. A nuk iu ka ndodhur qė tė keni njė tė sėmurė nė shtėpi dhe doktori nuk i bėn derman dhe pėr njė ēast i ktheheni mjekėsisė popullore. Ja pėr shembull: Murrizi shėron zemrėn, manaferra shėron shikimin, hithra qė djeg nėse zihet kuron rėnien e flokėve, rigoni nė ushqim dhe nė lėngje ndihmon nė zhdukjen e gurėve nė tėmth, sherebela largon astmėn dhe temperaturėn e lartė, spinaqi kuron reumatizmėn. Lulet e pjeshkės zhdukin bajamet nėse zihen dhe pihet si lėng. Dafina dhe ēikorja parandalojnė pankreasit. Kėto dhe shumė bimė tė tjera mjekėsore, por edhe fruta dhe perime qė shėrojnė sėmundjet nė trupin e njeriut, vijnė sot nė njė suplement tė rrallė. Pėr tė cilėt as vetė mjekėt nuk heqin dorė dhe nė shumė raste i rekomandojnė. Fundja njė ilaē qė marrim nė farmaci a nuk ėshtė njė bimė e pėrpunuar? Gazeta “Tirana Observer” boton gjithēka pėr pėrdorimin e duhur tė tyre dhe kėshilla speciale. E bashkė me to edhe 18 vetitė e frutave dhe perimeve. Gjithashtu brenda faqeve tė suplementit do tė mund tė gjeni bimėn apo frutin pėrkatės, pėr tė gjithė personat qė kanė tė paktėn njė shqetėsim shėndetėsor, mendor apo fizik. Mbi tė gjitha suplementi i sotėm pėrmbledh tė gjitha bimėt qė i duhen atyre qė kanė probleme me sėmundje tė ndryshme tė gjakut, veēanėrisht aneminė. Veē kėsaj do tė mund tė lexoni edhe vetitė kryesore qė kanė pėr Mjekėsinė Popullore, kafeja, kakaoja dhe ēokollata, si dhe bimė tė veēanta qė vitet e fundit kanė filluar tė hyjnė edhe nė tregun shqiptar. Si pėrgatiten ato, masat e duhura, kohėzgjatja e pėrdorimit, vetitė kryesore, si dhe kėshillat pėrkatėse.

1-ZEMRA/MURRIZI
Murrizi, ėshtė shumė i njohur nė vendin tonė. Ajo qė duhet theksuar, lidhet ngushtė me faktin se pėr Mjekėsinė Popullore, murrizi nuk ėshtė vetėm njė shkurre, qė shėrben si ushqim pėr kafshėt, por edhe njė bimė e pasur me substanca, tė cilat ndihmojnė nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve.
Kryesisht ndihmon tė gjithė ata qė kanė probleme me zemrėn, pasi forcon muskujt e kėtij organi dhe i siguron ritėm normal. Kjo bimė ėshtė e pasur me lėndė vepruese. Pėrmban substanca flavonike, adeninė, adenosinė, guaninė, aminopurinė, krategalaktone dhe derivate tritepenilė. Ēaji ndihmon edhe kur tė sėmurėt ndiejnė dhimbje tė zemrės. Nė kėto raste kėshillohet qė, pėrveē pirjes sė ēajit, i sėmuri duhet tė drejtohet patjetėr pėr vizitė te mjeku pėrkatės. Rezultate tė shkėlqyera jep ky ēaj edhe pėr tė normalizuar goditjet e forta, qė pėson ky organ.


2-MIGRENA/BAR-BLETA
Bar bleta ėshtė njė bimė mjaft e njohur nė mjekėsinė popullore. Prej kohėsh ēaji i pėrftuar nga kjo bimė ka ndihmuar nė parandalimin dhe lehtėsimin e shumė sėmundjeve. Njė rol tė rėndėsishėm lulebleta luan nė qetėsimin e dhimbjeve tė migrenės. Ēaji rekomandohet kryesisht kur ajo karakterizohet nga dhimbje tė forta tė kokės dhe sidomos nė gjysmėn e saj. Nė kėtė rast kėshillohet tė pihet menjėherė njė gotė ēaj barblete. Shumė shpejt tė sėmurėt do shohin rezultatet e shkėlqyera tė bimės. Ky ēaj ndihmon edhe nė parandalimin dhe qetėsimin e sėmundjeve tė shfaqura nė mėlēi.


3-GURĖT NĖ TĖMTH/RIGONI
Bima aromatike shpesh ėshtė me nuancė tė kuqe tė dobėt. Gjethet i ka tė holla dhe nė formė vezake. Kėrcelli i rigonit ka gjithmonė ngjyrė tė gjelbėr. Bima lulėzon nga muaji qershor deri nė shtator dhe ka njė lartėsi deri nė 15 centimetra. Gjendet nė ferra e pyje. Vetitė e rigonit nė kurimin e sėmundjeve e kanė bazėn te pėrbėrėsit e tij. Kjo bimė ėshtė e pasur me vaj kariofilenė, timolo, karvarkrolo dhe terpininė. Janė pikėrisht kėta komponentė, qė i japin bimės vlera. Rigoni ėshtė njė luftuesit kryesorė tė gurėve nė tėmth, pikėrisht pėr kėtė arsye rekomandohet pėrdorimi i rigonit gjatė konsumimit tė ushqimeve tė ndryshme.4- RĖNIA E FLOKĖVE/HITHRA
Nė mjekėsinė popullore hithra njihet si mbretėresha e bimėve mjekėsore, pėr shkak tė efekteve tė saj pozitive nė shėrimin e disa sėmundjeve. Pėrdorimi i kėsaj bime gjatė periudhės sė pranverės ndihmon nė pastrimin e gjakut dhe te tė sėmurėt me anemi. Nė kozmetikė ndihmon kundėr rėnies sė flokut dhe zbokthit. Personat qė kanė probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokės me lėngun qė pėrftohet nga zierja e hithrės. Ėshtė mirė qė larja tė kryhet dy herė nė javė dhe tė vazhdojė deri nė eliminimin pėrfundimtar tė zbokthit. Larja e kokės me ujin e hithrės kėshillohet edhe pėr ata qė kanė probleme me rritjen e ngadaltė tė flokut.


5- HIPERTENSIONI/LIMONI
Njė mėnyrė mjaft e suksesshme pėr uljen e tensionit tė lartė tė gjakut, ėshtė lėngu i limonit. Mjekėt popullorė rekomandojnė lėngun e pėrftuar nga shtrydhja e tė paktėn 4 kokrrave nė ditė. Lėngu mund tė pihet ashtu siē ėshtė ose i ėmbėlsuar. Kura me limon kėshillohet tė zgjasė pėr 2 muaj. Sėmundja e hipertensionit, ėshtė pasojė e ērregullimeve tė funksioneve tė aparateve nervore qendrore, qė marrin pjesė nė rregullimin e presionit tė gjakut. Por ajo mund tė shfaqet edhe me rritjen e moshės si dhe prej sėmundjeve tė veshkave. Shenjat e sėmundjes shfaqen gradualisht. Presioni arterial, nė fazat fillestare, lėkundet me ngritje e zbritje dhe mė vonė stabilizohet me shifra tė ngritura.


6- SPINAQI/ REUMATIZMA
Bima e sinapit para 300 vjetėsh pėrdorej nga kinezėt si erėz pėr t’i dhėnė shije ushqimeve. Mė pas njė mjek grek, pas eksperimenteve tė kryera me tė, zbuloi se sinapi mund tė pėrdorej pėr lehtėsimin e dhimbjeve tė reumatizmės. Nė sajė tė esencave, qė lirohen nga farat e sinapit, duke i shtypur dhe mbajtur nė ujė me temperaturė 25 deri 35 gradė, lėngu ka veti tė irritojė dhe tė skuqė lėkurėn. Pėr efektin qė jep nė lėkurė, sinapi nė formė banjash pėrdoret pėr tė aktivizuar qarkullimin e gjakut. Nė kėtė mėnyrė pakėson ose mund t’i largojė plotėsisht dhimbjet reumatizmale. Kurimi i sėmundjes mund tė bėhet nė dy mėnyra. Sė pari, farat e sinapit pasi bluhen pėrftohet njė pluhur, i cili pėrdoret pėr tė krijuar njė masė nė formė brumi dhe vendoset nė vendin ku ndihen dhimbjet.


7-MYKU/VAJI ETERIK
Kundėr mykut tė formuar nė lėkurė mjekėsia popullore kėshillon pėrdorimin e dy deri nė tri pika nga masa e pėrgatitur me vaj eterik dhe ujė. Kjo pėrzierje hidhet nė njė shishe me spruco dhe lyhet pjesa e lėkurės, ku ėshtė shfaqur myku. Pėr tė parė rezultatet duhet tė kalojnė plot 10 ditė. Gjatė kėsaj kohe vaji eterik do ta mbysė mykun e formuar dhe do kemi njė lėkurė tė shėndetshme. Specialistė tė kėsaj teorie theksojnė se vaji eterik ėshtė elementi bazė pėr luftimin e mykut, madje edhe medikamentet duhet tė kenė nė pėrbėrjen e tyre patjetėr nga ky lloj vaji. Gjithashtu pėrdorimi i vajit eterik, bėn mirė edhe fėmijėve tė vegjėl, madje parandalon mykun nė tė ardhmen.


8-SHIKIM I DOBĖT/MANAFERRA
Ditėt e sotme po rritet ndjeshėm numri i personave qė kanė probleme me shikimin. Kjo edhe si shkak i pėrdorimit pa kriter tė kompjuterit, me orare tė zgjatura dhe sidomos gjatė orėve tė vona tė natės. Mė mirė sė pėrdorimi i medikamenteve tė ndryshme qė m und tė blihen nė farmaci, pėr tė gjithė ata qė kanė probleme me shikimin vjen njė teori e re nga mjekėsia popullore. Sipas saj pėr tė pėrmirėsuar shikimin e dobėt pihet ēdo ditė njė gotė me lėng karote. Pėr tė pėrmirėsuar shikimin gjatė natės pėrzihen 30 pika lėng manaferrash me 50 gramė ujė. Kjo masė pihet tri herė nė ditė. Gjithashtu mund tė pihen dy gota me lėng manaferre nė ditė.


9- TEMPERATURA E LARTĖ/SHEREBELA
Bima e sherebelės ėshtė njė bimė, qė shėrben jo vetėm pėr qetėsim apo pėr kurimin e disa sėmundjes, por shumė lehtė ajo mund tė ulė edhe temperaturėn e lartė. Ēaji i pėrgatitur nga bima e sherbelės mund tė pihet ēdo mėngjes esėll dhe nė mbrėmje vonė. Kėshillohet tė pihet dy gota prej kėtij ēaji. Bari i etheve ėshtė njė nga bimėt, qė njihet nė mjekėsinė popullore si njė ndėr bimėt mė tė rėndėsishme, qė bėjnė uljen e menjėhershme tė temperaturės, edhe kur ajo pėrsėritet herė pas here dhe nė mėnyrė periodike. Pas zierjes sė barit tė ethes, lėngu i pėrftuar pihet dy herė nė ditė nga njė filxhan. Ēaji mund tė pihet i ėmbėlsuar ose jo sipas dėshirės.


10-PAGJUMĖSIA/ VALERIANA
Bima e valerianės, e njohur pėr aromėn e saj karakteristike jo fort tė kėndshme, ka edhe efekte shumė tė mira nė qetėsimin e sistemit nervor dhe rezultatin e shpejtė, qė jep pėr tė luftuar pagjumėsinė. Rrėnjėt, tė cilat ndihmojnė nė lehtėsimin e sėmundjeve, janė tė pasura me esencė, kamfen, pinen, alkaloide, si dhe shumė acide, si ai valerianik, alkoole e ketone. Janė pikėrisht kėto pėrbėrės, qė i japin bimės aftėsinė e qetėsuesit.
Nėse ndiheni nervoz dhe keni stres kėshillohet tė pini ēajin e valerianės dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme, por ēaji mund tė pihet edhe nė tė gjitha format e shfaqjes sė nervozizmit. Nė dhimbjet e kokės dhe nė veēanti ato tė migrenės ėshtė e kėshillueshme tė pini ēajin e pėrftuar nga rrėnjėt e valerianės. Ēaji tė pihet 3 herė nė ditė deri nė 1 muaj.11-DJERSITJA/SYTHET E PLEPIT
Midis bimėve tė shumta tė padėmshme pėr organizmin, qė pėrdoren nė mjekėsinė popullore pėr tė ndalur djersėn e padėshirueshme, kėshillohen edhe sythet e plepit. Sythet janė tė pasura me glukozidinė, salcinė e populinė, taninė, substanca flavonike, esencė. Nė sajė tė kėtyre pėrbėrėsve, ēaji i pėrgatitur me sythet e plepit eliminon djersėn e padėshiruar. Kėshillohet qė ēaji tė pihet pak minuta para se tė dilni nga shtėpia dhe rezultatet do tė jenė tė dukshme. Gjithashtu ēaji me sythet e plepit, me mjaft sukses pėrdoret edhe nė mjekimin e rrugėve tė urinės, pasi pėr shkak tė elementeve pėrbėrės pengon zhvillimin e mikroorganizmave, duke mos lejuar shfaqjen e infeksioneve. Prandaj pėrveē ēajit, shpesh kėshillohet edhe larja e herėpashershme me lėngun e pėrftuar prej sytheve.


12-HELMET NĖ ORGANIZĖM/ KOPRA
Bima e koprės, pėrveē shijes mjaft tė mirė qė jep nė gatime, ndikon dukshėm edhe nė pėrmirėsimin e shėndetit. Nė mjekėsinė popullore bima e koprės njihet qindra vjet mė parė. Ēaji i pėrftuar ka dhėnė rezultate tė shkėlqyera nė shkrirjen e gurėve nė veshka. Mjekėt popullorė rekomandojnė pirjen e 2 deri 3 gotave me ēaj kopre dhe shumė shpejt tė sėmurėt do tė shohin rezultatet. Bima jo vetėm qė ndikon nė veshka, por edhe nė rrugėt urinare dhe shkakton urinim tė shpeshtė, duke ndihmuar nė pastrim tė organizmit nga helmet pėrmes urinimit. Ēaji i koprės ndihmon edhe ata qė vuajnė nga anemia, apo siē i thonė ndryshe, pagjakėsia. Pėr shėrimin e sėmundjes shėrbejnė farat e koprės, 1 lugė kaēė dhe tėrfil. Dhjetė gramė nga kjo pėrzierje hidhen nė 350 miligramė ujė tė nxehtė. Mė pas kullohet dhe kėshillohet tė pihet 3 deri 4 gota nė ditė.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 21:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar