Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Arti i kuzhinės

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 10-08-2009, 00:46   #1
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 714
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 932,890
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 942,890
Gabim Frutat e thata, si t i pėrdorim kundėr sėmundjeve

Qė nė lashtėsi ėshtė zbuluar efekti kurues i frutave. Aktualisht, mė sė shumti janė kėshilluar frutat e njoma, por edhe ato tė thata, nė rast se dini mėnyrėn e pėrdorimit janė po aq tė efektshme sa edhe “tė gjalla”. Madje, disa prej tyre, kur merren tė thata janė disa herė mė kuruese pėr shumė lloje sėmundjesh. Mė poshtė po japim njė guidė tė shkurtėr tė kėtyre frutave, ato mė kryesoret.
Kajsia
Pėrveē pėrdorimit nė kuzhinė pėr pėrgatitjen e ėmbėlsirave tė ndryshme, kajsia renditet edhe si njė pemė kuruese nė mjekėsinė popullore. Nė mjekėsinė popullore pėrdoren frutat e kajsisė, tė cilat janė tė pasura me shumė vlera ushqyese. Frutat e kajsisė pėrdoren tė freskėta ose tė thata, si dhe tė pėrpunuara nė trajtė kompostoje, reēeli dhe lėngu tė kėndshėm.
Fruta e freskėt ka vlera tė mira ushqimore. Ajo pėrmban rreth 14 pėr qind sheqerna, acide organike, albumina, pektinė, kripėra minerale, si: kalium, fosfor, kalcium, vitamina tė ndryshme si provitamina A, Vitaminė B1, B2, PP, C etj. Nė frutat e thata sasia e sheqerit arrin deri nė 60 pėr qind. Thelpinjtė janė tė pasur me albumina deri 28 pėr qind dhe me vajra deri 55 pėr qind.
Frutat e kajsisė janė tė shijshme, aromatike dhe pėlqehen nga tė gjithė. Ato luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė pastrimin e gjakut. Pėrdoren me efekt edhe nė rastet e zėnies sė zėrit. Kajsitė janė ushqim i ēmueshėm pėr ata qė vuajnė nga sėmundjet e mėlēisė. Ndėrsa bėrthamat e kajsisė pėrdoren kundėr dhimbjes sė kokės. Pėr kėtė qėllim ato piqen dhe hahen me mjaltė pėr t u tretur mė lehtė.
Lajthia
Fruti i lajthisė ėshtė shumė i kėndshėm dhe i ushqyeshėm. Lajthia pėrdoret e freskėt, e thatė dhe e pėrpunuar nė ėmbėlsira tė ndryshme. Frutat pėrmbajnė rreth 60 pėr qind vaj, albuminė dhe pak sheqerna. Me miellin e saj edhe tė grurit pėrgatitet njė bukė shumė e ushqyeshme. Thelbi ėshtė i pasur nė kripėra minerale si dhe vitamina A, B1, B5, C, PP etj.
Lajthitė pėrdoren me rezultate tė mira dhe rekomandohen pėr organizma tė dobėsuar dhe anemikė, si dhe pėr gratė me barrė. Nuk kėshillohet pėrdorimi i lajthive, atyre qė vuajnė nga stomaku dhe nga dispepsia (tretje me vėshtirėsi e ushqimit dhe me dhimbje tė aparatit tretės.) Lėvorja e rrėnjės ka veti antipiretike. Pjalmi i luleve ėshtė pėrdorur kundėr epilepsisė (sėmundjes sė tokės). Gjethet e lajthisė kanė veprim qetėsues nė dhimbjet dhe infeksionet e zorrėve dhe pėrdoren kundėr diarresė, meqenėse ato pėrmbajnė lėndė tanike. Nga druri i lajthisė nxirret njė vaj eterik, qė pėrdoret kundėr dhimbjeve tė dhėmbėve; pėr kėtė do tė mjaftonin disa pika mbi dhėmbin e sėmurė. Gjithashtu, ky vaj ka dhėnė rezultate tė mira pėr luftimin e krimbave askaride. Me pėrdorim tė jashtėm jep efekt kundėr thumbimeve tė insekteve.
Limoni
Pėr qėllime mjekėsore pėrdoren lėvozhga dhe lėngu i frutit tė limonit, farat, gjethet dhe lulet e limonit. Vetitė mjekėsore tė limonit kushtėzohen nga prania nė tė e njė sasie tė madhe vitaminash, kryesisht tė vitaminave C dhe P. Nga tė gjitha agrumet, frutat e limonit kanė efekt shėrues mė tė theksuar. Ato pėrdoren kundėr sėmundjeve qė shoqėrohen me ethe, janė freskuese dhe ulin temperaturėn.
Limoni ka veti tė mira tretėse nė stomak, ėshtė freskues i kėndshėm dhe nxit oreksin qė mund tė jetė prerė nga sėmundje tė ndryshme. Nė kėto raste pėrdoret lėngu i limonit nė trajtė limonade ose i shtuar nė ēaj apo nė gjellė. Nė sajė tė vetive rrudhėse dhe antitoksike, lėngu i limonit pėrdoret me efekt kundėr barkut dhe diarresė, me pak ose pa sheqer. Rezultate tė mira ka dhėnė lėngu i limonit gjatė pėrdorimit kundėr acarimeve tė mukozės sė gojės dhe tė grykės, duke bėrė larjen dezinfektuese nė formė gargarash.
Limoni ka gjetur pėrdorim tė gjerė kundėr acarimit ose qelbėzimit tė bajameve, shėrimin e sėmundjeve tė mėlēisė. Lėngu i limonit ėshtė i dobishėm edhe pėr artritikėt. Por nuk duhet ta pėrdorin ata qė kanė stomak delikat e tė ndjeshėm, pasi shton aciditetin dhe dėmton stomakun.
Vishnja
Frutat e vishnjės janė tė shijshme, pėrdoren pėr tė kuruar mėlēinė, pastrojnė gjakun dhe luftojnė aneminė. Veē tė tjerash konsumimi i tyre rekomandohet pėr tė gjithė ata qė kanė probleme me tretjen. Ky lloj fruti pėrmban acide organike me shumicė, vitamina A, C, P, PP, B1, B2 etj. Me bishtat e frutave mjekėt popullorė kanė luftuar me sukses gurėt dhe rėrėn e veshkave.
Kuron:
-Mėlēinė
-Pastrojnė gjakun
-Luftojnė aneminė
-Tretet shpejt nga stomaku
Mjekėsia popullore e pėrdor frutėn e vishnjės pėr kurimin e sėmundjeve, vetėm nė formėn e njė ēaji. Pėr kėtė duhet tė merren 1-15 gramė bishta vishnje dhe zihen nė 200 ml ujė derisa tė mbeten ¾ e sasisė fillestare tė ujit. Ēaji pihet i ngrohtė, para buke, duke e pėrsėritur 2-3 herė gjatė ditės, pėr 10-15 ditė radhazi.
Frutat e vishnjės janė freskuese, shuajnė etjen, pranohen mirė nga stomaku, ndihmojnė tretjen, dhe kur pėrdoren nė mėnyrė sistematike, ndikojnė nė shėrimin e sėmundjeve tė mėlēisė, pastrojnė gjakun duke e pasuruar atė me elemente tė reja dhe luftojnė aneminė.
Nė kėto raste kėshillohet tė konsumohen deri nė gjysmė kilogramė vishnjė tė freskėta nė ditė, duke vazhduar mjekimin pėr 15-20 ditė. Frutat e vishnjės kanė veti direkte, ato kėshillohen t i konsumojnė ata qė vuajnė nga veshkat. Vishnja ka tė gjitha vlerat ushqimore e dietike dhe vetitė farmaceutike qė ka qershia, por ajo i ka mė tė theksuara vetitė rrudhėse e freskuese.
Shega
Lėngu i shegės pėrdoret me sukses nė sėmundjet e stomakut dhe tė zorrėve, ėshtė freskues dhe mėnjanon toksinat (helmet) e organizmit. Ai (lėngu i portokallit) i jep freski mendimit tė njeriut. Lulet e shegės pėrmbajnė taninė dhe kanė veti rrudhėse e tonike; ato rekomandohen nė dhimbjet e barkut, nė hemorragji, nė hemorroidet, si dhe pėr gargara (shpėlarje tė gojės) kundėr ėnjtjes sė bajameve dhe acarimeve tė mishrave tė dhėmbėve.
Kuron:
-Sėmundjet e stomakut
-Sėmundjet e zorrėve
-Dhimbjet e barkut
-Hemorroidet
-Ėnjtjen e bajameve
-Acarimin e mishrave tė dhėmbėve
Merren 20-30 gramė lule shege nė njė litėr ujė dhe vihen tė zihen pėr gjysmė ore. Nga ky ēaj merren 2-3 gota ēaji nė ditė. Edhe lėvozhga e frutave tė shegės ka veti regjėse. Lėvozhga e thatė, para se tė pėrdoret, duhet tė vihet nė ujė pėr disa orė qė tė zbutet. Ēaji i lėvozhgave tė shegės pėrdoret kundėr diarreve, si dhe pėr luftimin e krimbave parazitarė tė zorrėve.
Lėvozhga e frutave tė shegės lufton me sukses amebat, tė cilat e dobėsojnė shumė organizmin, e veēanėrisht te fėmijėt. Pėr kėtė merren lėvozhgat e njė kokrre shege, vendosen nė njė enė prej balte dhe zihen nė gjysmė litri ujė derisa tė mbetet gjysma e sasisė sė ujit.
Pasi ftohet lėngu, pihen dy gota likeri nė ditė, njė nė mėngjes e njė nė darkė, gjithmonė para buke, pėr 10-15 ditė. Pa pėrdorur tjetėr ilaē, organizmi do tė ēlirohet nga amebat.
Mandarina
Nė mjekėsinė popullore pėrdoren frutat, lėvozhgat e frutave, gjethet, lulet. Fruta e mandarinės ėshtė shumė e kėndshme dhe aromatike. Ajo ėshtė e pasur me vitamina A, B, C dhe sheqerna. Nga lėngu i frutave prodhohet mandarinadė shumė e shijshme.
Mandarinat janė ndėr agrumet mė tė pėlqyeshme falė aromės dhe pėrmbajtjes mė tė lartė tė sheqerit. Ato janė tretėse, freskuese dhe lėngu i tyre ėshtė i pranueshėm edhe nga stomaku i fėmijėve.
Nė sajė tė pėrmbajtjes sė vitaminave, si dhe tė njė sasie tė konsiderueshme hekuri, mandarinat pėrbėjnė njė ushqim shumė tė pėrshtatshėm pėr pastrimin e gjakut dhe pėr luftimin e anemisė.
Mjekimi me mandarina vazhdon 20-25 ditė, duke konsumuar ēdo ditė nga 10-15 kokrra ose edhe mė shumė. Lėvozhgat e frutave, gjethet, lulet kanė po ato pėrdorime si te portokalli. Nėse ato zihen dhe pihen si lėng nė formė ēaji, kur ky lėng pihet i ngrohtė, bėn mirė nė rrugėt e sipėrme tė frymėmarrjes, kur ka acarime nė grykė apo zėnie zėri. Gjethet dhe filizat e njomė tė mandarinės dhe portokallit kanė veti qetėsuese nė rastet e nevrastenisė (nevrasteni: sėmundje qė ka pėr shkak dobėsimin e force nervore).
Hurma
Nė mjekėsinė popullore pėrdoren pothuajse tė gjitha pjesėt e bimės, fruta, gjethet, degėt. Ajo pėrdoret e freskėt, e thatė, pėrgatitet reēel, marmelatė, alkool, raki dhe ėmbėlsira tė ndryshme. Fruti pėrmban rreth 17 pėr qind sheqer kur ėshtė e freskėt dhe 62 pėr qind kur thahet. Pėrmban vitamina A dhe C, proteina, yndyra, kripėra minerale, si hekur, sasi tė konsiderueshme taninė etj. Hurmat kanė gjetur pėrdorim tė mirė nė luftimin e sėmundjes sė anemisė, dobėsimit tė pėrgjithshėm tė organizmit pas kalimit tė ndonjė sėmundjeje.
Nė kėto raste pėrdoret mjekimi me hurma: Ēdo ditė konsumohen 6-15 kokrra tė tejpjekura rreth njė orė para ose pas ushqimit. Mjekimi vazhdon 15 ditė deri nė 25 ditė. Hurmat kanė dhėnė rezultate tė mira nė luftimin e sėmundjeve tė aparatit tretės, tė cilat shoqėrohen me diarre (me tė dala tė shpeshta jashtė). Mjekimi me hurma rekomandohet edhe pėr personat qė vuajnė nga diarreja kronike.
Gjithashtu, shumė tė sėmurė nga gjėndrat tiroide (fryrja e gushės), kanė pasur pėrmirėsime tė dukshme pas pėrdorimit me bollėk nė racionin ditor tė frutave tė hurmės. Farat e hurmės kanė gjetur pėrdorime nė dhimbjet shumė tė forta tė barkut.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 07:02.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar