Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Arti i kuzhinės

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 08-08-2009, 02:51   #1
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 718
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 938,581
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 948,581
Gabim si te shtrojme nje tavolin

Si te shtroni nje tavoline fine per te ftuarit tuaj

Njė tavolinė gatimesh tė shijshme meriton tė shtrohet bukur. Shtrimi estetikisht i kėndshėm i pjatave, u ngjall oreks tė ftuarėve tuaj qė nė shikimin e parė. Mos e mendoni rregullimin vetėm 5 minuta para se t’i vendosni pjatat nė tavolinė. Gjithė shija qė ato kanė humbet kur nuk di sesi t’i shėrbesh bukur.

Finesa dhe dėshira pėr tė qenė gjithēka vezėllitėse dhe e rregullt mund tė bėhet shumė shpejt pjesė e rutinės suaj tė gatimit dhe ēdo herė do tė keni ide pėr ta shtruar mė bukur se hera e parė. Kjo rubrikė ju ndihmon me disa kėshilla praktike, duke marrė si shembull tavolinėn italiane. Kėtu do tė gjeni gjithēka qė ju nevojitet: qė nga ngjyra e mbulesave tė pėrshtatshme, vendosja e pijeve dhe e gotave me klas e deri te rregullimi i pjatave, kėshtu qė gatimet tuaja do tė quhen pa frikė fantastike.

Tavolina italiane ėshtė e lehtė pėr t’u shtruar, sepse atė e karakterizon thjeshtėsia, finesa, shija e hollė. Pėr tė gjitha kėto duhet shumė pak kohė, sepse italianėt kohėn ia dedikojnė rehatshmėrisė qė festimet e tyre tė zgjasin shumė. Tė ulesh pėr tė ngrėnė ēdo ditė nė orėn 4 pasdite dhe tė ēohesh nė tetė tė darkės ėshtė mė se e zakontė pėr njė italian. Italia nuk ėshtė vetėm vendi i gatimit tė makaronave tė mrekullueshme.Gatimet e detit janė po aq tė shijshme sa edhe verėrat e zgjedhura qė mbajnė etiketat italiane. Mėsoni nga kjo eksperiencė si t’i shtoni gatimeve tuaja bukurinė shtrimit tė njė tavoline me klas:


1. Tavolina e ngrėnies ėshtė mirė tė jetė prej druri, jo qelqi. Tavolinat e punuara me njė shtresė tė lėmueshme janė shumė tė mira.

2. Tavolina duhet tė jetė e madhe pėr tė mbajtur tė gjitha pjatat dhe tė ketė hapėsirė nėn tė pėr tė shtrirė kėmbėt. Nuk duhet tė jetė panevojshmėrisht e madhe,por gjithēka e domosdoshme duhet tė jetė aty, jo tė shėrbehet mė vonė.

3. Pėrdorni mbulesa tavoline prej liri,tė hekurosura dhe me ngjyrė tė ēelėt ose tė bardha. Nuk kėshillohen ngjyrat e errėta qė ta presin oreksin. Restorantet italiane pėrdorin menten ose rozėn e hapur nė vend tė sė bardhės. Njė zgjedhje e mirė janė edhe mbulesat me katrorė

4. Shtroni peceta tė bardha, jo tė ngarkuara me figura qė ia heqin finesėn ēdo tavoline. Kurse ato me grep krijojnė bezdi dhe nuk janė praktike. Mos ia lehtėsoni vetes punėn, duke pėrdorur peceta letėr, sepse finesa atėherė merr fund.

5. Vendosni nga njė pjatė pėr ēdo person pėr gatimin qė po servirni. Kujdesuni qė ajo tė jetė e thellė, e rrumbullakėt dhe domosdoshmėrisht e bardhė. Buka duhet tė jetė nė anė tė pjatės sė gjithsecilit, jo tė vendoset nė njė pjatė tė pėrbashkėt, kėshtu qė shmangni rrėmujėn.

6. Duhet tė kujdeseni qė thikat tė presin mirė dhe pirunjtė tė jėnė me katėr dhėmbė. Thikat e ndritshme dhe gotat e verės janė ftuese, nėse janė vezėlluese.

7. Gotat mjaftojnė tė shkėlqejnė dhe tė jenė tė mėdha mjaftueshėm, pa prishur finesėn e tavolinės, sepse ato janė tė parat qė bien nė sy.

8. Mos harroni tė vendosni kripėn dhe erėzat nė enėt e tyre. Tavolina juaj, mbi tė gjitha, duhet tė jetė pikante.

9. Vera ėshtė po aq e rėndėsishme sa edhe ushqimi. Mos kurseni pėr njė shishe nga mė tė mirat. Mos mendoni se kushton shumė, njė verė e mirė qė ia vlen tė jetė shoqėruese e pjatave tuaja, asnjeherė nuk ėshtė e shtrenjtė.

10. Italianėt e shoqėrojnė verėn e bardhė me peshk, ushqime deti dhe makarona, kurse verėn e kuqe me mish. Pėrgjithėsisht, ushqimet mė tė zgjedhura italiane janė tė shoqėruara me verė tė bardhė.

11. Tavolina juaj e thjeshtė dhe fine,tashmė e kompletuar nuk ka nevojė pėr qirinj. Vendosini ata gjithkund tjetėr, ėrveēse nė tavolinė. Po shijoni njė darkė tė kėndshme me tė ftuarit tuaj, nuk po bėni spektakėl.
__________________
BANNED

Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga Albanian : 17-07-2011 nė 14:02
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 12:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar