Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Arti i kuzhinės

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 08-08-2009, 02:26   #1
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim Sallatra te ndryshme.

Sallatė me peshkPėrgatitja: 25 minuta Pjekja: 15 minuta Kalori: 460 pėr porcion

Pėrgatitja pėr 4 persona:

• 280 gr oriz pėr sallatėn
• 2 qepė tė kuqe
• 2 domate
• 4 sardele nė vaj
• 1 spec jeshil
• 100 gr sallatė
• 1 tufė borzilok
• 4 lugė vaj ulliri
• Kripė, piper

Pjekja: Lėre orizin nė 3 litra ujė tė vluar tė kriposur. Kulloje. Pėr ta ftohur fute nė ujė tė ftohtė.

Pėrgatitja: Qėrojini qepėt dhe prit nė copa tė vogla. Futi pėr 15 minuta nė ujė tė ftohtė qė tu largohet pak shija e fortė dhe mė pas kulloji. Laji e thaji domatet dhe priti imėt. Laje, pastroje specin dhe pastaj prite nė copa. Priti nė copa sardelet pasi ike kulluar. Sė bashku futi tė gjitha nė njė tas sallate bashkė me sallatėn e larė dhe tė grirė. Shto orizin. Shoqėroji me kripė, piper e vaj si dhe me borzilok tė grirė.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:26   #2
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallate me panxharPanxharit.tė kuq i priten rrėnjėt e gjethet, pastaj lahet mirė dhe zihet nė ujė tė vluar pa kripė (sepse keqėsohet shija). Kur panxhari tė jetė zier, i qėrohet lėkura, pritet nė formė rrethi ose gjysmėrrethi (kur ėshtė i madh), vendoset nė enė porcelani dhe i hidhen uthull, hudhra tė shtypura ose tė grira hollė dhe vaj ulliri. Pėr- zihet dhe lihet 2-3 orė qė tė marinohet pak dhe panxha- rit i rikthehet ngjyra e kuqe nga uthulla. Pastaj vihet nė pjatė, ku i hidhet pak kripė dhe zbukurohet me maj- danoz tė grirė hollė.

Pėr 1 kg panxhar duhen;vaj 4-5 lugė gjelle, uthull 4-5 lugė, hudhra 1 kokerr mesatare, kripė, majdanoz.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:28   #3
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallate me pule dhe perimeKjo lloj sallate eshte shume e shijshme, e lehte dhe e ushqueshme ne keto dite te nxehta qe mideja jone s’po gjen paqe per shkak te temperaturave te larta.
Pergatitja per 2 persona:
250 gr mish gjoksi pule pa kocka
1/2 kg kerpudha
2 speca jeshile te holle
2 kastraveca
sallate jeshile
2 luge pana
kripe,piper i zi
1 luge embelsire curry
pakez margarine (me pak se 1 luge gjelle).

Se pari priteni mishin e pules ne fije te holla ,jo shume te gjata.Me tej vijeni ne skuqet ne tiganin ku keni shkrire margarinen).Vijini copat e pules te skuqen , dhe nga fundi kriposini dhe hidhini dhe curry.Hiqini nga tava dhe hidhini ne tasin e sallates.Nderkohe pritini kerpudhat ne 8-10 copa te vogla secilen, pritini specat ne forma te holla dhe stergjateshe dhe kastravecat po ashtu.Vijini kerpudhat po ne taven qe skuqet copat e pules dhe lijini pak ne zjarr te ulet sa te leshojne ca leng,me tej shtoni dhe specat dhe lijini te zbuten ca ne lengun e vet.Me tej shtoni dhe panen dhe perzijini,me tej hiqini nga zjarri .Hidhini ne tas mbi pulen.
Nga ana tjeter grini sallaten dhe shtojeni dhe kete ne tas.Ne fund shtoni dhe kastravecat.Perzijini te tere asortimentet e sallates dhe sipas deshires mund ti shtoni kripe.Por mos i shtoni gje tjeter.Servireni te ngrohte.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:32   #4
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallat rusePerberesit:

Pėr 1 kg. sallatė ruse duhen

4-5 kokrra patate mesatare,

5-6 karrota mesatare,

1 kavanoz turshi,

2 filxhanė kafeje fasule,

1 filxhan kafeje ullinj,

1 kokėrr panxhare pėr zbukurim,

1 kokėrr limon,

2 kokrra veze(njė pėr majonezė, njė pėr zbukurim),

1/2 fil- xhan ēaji vaj kripė, majdanoz,

1-2 copė gogozhare pėr zbukurim.


Pergatitja:

Karotat pastrohen, lahen dhe zihen nė ujė tė vluar pa kripė. 1 hidhet aq ujė sa tė mbulohen, ziejnė 30-40 minuta derisa tė bėhen gati. Patatet e njė madhėsie (zakonisht merren mė tė voglat) lahen mirė dhe zihen tė paqėruara nė ujė tė vluar me kripė 25-30 minuta. Pastaj ndėrrohet uji dhe shpėlahen me ujė tė ftohtė qė tė mos hapen. Fasulet zihen si pėr sallatė fasulesh, nė vend tė fasuleve mund tė pėrdoren edhe bizele tė njoma. Peri- met e ziera priten nė copa kubike tė vogla afėrsisht nė madhėsi tė barabarta, vendosen nė enė prej porcelani, shtohen tranguj turshi (mundėsisht tė kavanozėve) tė prerė po nė formė kubi.kripė, paik, uthull, majdanoz i grirėdhe pėrzihen me kuJdes me dy lugė ose pirun qė tė mosprishet forma e perimeve. Nė kėtė pėrzierje shtohet gjysma e salcės miajoneze dhe pėrzihet pėrsėri me kujdes. Nė kėtė salatė mund tė pėrdoret dhe rnish viēi i zier, shpendė tė zier ose peshk. Kur kėto mishra priten nė feta tė mėdha, vihen pėr tė zbukuruar sallatėn nga jashtė,kurse kur priten nė copa tė vogla pėrzihen bashkė me tė. Sallata nė kėto raste merr emrin sipas pro- duktit qė pėrdoret, p.sh. sallatė ruse me mish, sallatė ruse me peshk ose me shpend.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:34   #5
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallat me zarzavatePerberesit:

* 1 kg patellxhane
* 2 domate mesatare
* 2 speca te kuq
* 2 thelpinj hudher
* qepe te njoma/ jeshile
* majdanoz
* koper
* limon
* vaj

Pergatitja:

Patellxhanet, domatet dhe specat verini mbi telin e furres, telin ne pjesen e zgares dhe ne rreshtin me poshte vini nje tepsi (mund te pikojne). Furren gradojeni tek ajo per zgare me 250'C. Pasi te piqen qerojini, pritini dhe shtrydhiani ujin. Pastaj shtoni pjesen tjeter te perberesve dhe perzini.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:35   #6
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallatė me speca tė pjekurPėrberja pėr 1 kg speca duhen:

* Vaj ulliri 4-5 lugė,
* uthull 2-3 lugė,
* hudhra 1 kokėrr,
* kripė, piper sipas deshirės.Pergatitja:

Pėr kėte sallatė zgjidhen speca tė mėdha me tul, piqen nė zjarr tė ngadalshėm dhe pasi tė jenė pjekur u hiqet cipa dhe farėzat. Priten nė formė rripash, vendosen nė pjatė, u hidhet vaj ulliri, uthull, kripė dhe hudhra tė shtypura.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:36   #7
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallatė me ton e brokoliPėrbėrėsit:

• Sallatė e gjelbėr,
• ton-konservė,
• kokrra misri tė ziera,
• kaēkavall i prerė nė katrorė tė vegjėl,
• lulelakėr e gjelbėr (brokoli),
• domate,
• kripė, uthull molle, vaj ulliri.

Pėrgatitja:

Brokoli vlohet 5 minuta. Toni grimcohet. Mbi fletė sallate tė vendosura nė pjatė, radhiten domatet e prera nė rrathė. Toni, misri dhe kaēkavalli pėrzihen dhe derdhen nė mes tė pjatės. Aty kėtu vendosen edhe lulet e brokolit. Me pėrzierje vaji, uthulle dhe kripė, spėrkatet sallata disa minuta para servimit./telegrafi/
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:39   #8
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Meze e kombinuar me sallatė jeshile

Pėr njė pjatancė pėr 8-10 persona nevojitet :

sallatė jeshile 500 g,

mortadel 150 g,

kaēkavall 150 g,

gjuhė ose proshutė 150 g,

vaj 3-4 lugė gjelle,

uthull 2-3 lugė gjelle,

kripė, piper, majdanoz sipas dėshirės


Pergatitja:

Sallata jeshile e grirė hollė ose gjethet nga zemra e sallatės nė formė luleje vendoset nė mes tė pjatės, rrethepėrqark saj vihen mortadel, djathė kaēkavall, gjuhė e zier ose proshutė e prerė hollė. Nė kohėn e ngrėnies sallata spėrkatet me vaj e uthull tė pėrzier me kripė e me piper./shqiperia/
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:40   #9
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallat me thjereza jeshilePerberesit:

* 1 gote uji thjerreza jeshile
* 1/2 gote uji oriz
* 1 qepe e madhe
* 3-4 qepe te njoma, jeshile
* 1-2 karrota te renduara
* domate
* koper
* majdanoz
* mendez e njome (nenexhik)
* vaj ulliri
* lengu i 1 limoni
* piper i zi
* kripe

Pergatitja:

Ne nje tenxhere hidhni thjerrezat jeshile dhe mbulojini me uje, zijini derisa te zbuten mire.
Ne nje tenxhere tjeter zini orizin me 1 gote uji uje. Kullovi thjerrezat dhe perzini me orizin. Qepet pritini ne forme gjysem rrethi dhe skuqini, siper shtoni karrotat dhe vazhdoni ti skuqni per 2-3 minuta dhe shtojani thjerrezave dhe orizit. Shtoni edhe jeshillliqet e prera, erezat, kripen dhe lengun e limonit. Zbukurojeni me domate./site gatuajme/
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiramida pėlqehet nga
syzeza (18-11-2009)
Vjetėr 08-08-2009, 02:41   #10
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallate me orizPerberesit:

* 2 gota uji oriz
* 2 gota uji uje
* 2 karrota te renduara
* kastraveca turshi
* koper
* majdanoz
* kastravec per zbukurim

Pergatitja:

Zini orizin me 2 gota uji dhe pastaj kullojeni qe te mos ngeli fare uje. Pastaj shtoni te gjithe perberesit e tjere dhe perzieni. Zbukurojeni me feta kastraveci./site gatuajme/
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Semiramida pėlqehet nga
syzeza (18-11-2009)
Vjetėr 08-08-2009, 02:42   #11
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallate amerikanePerberesit:

100g miser i zier
200g kerpudha
1/2 leng limoni
4 feta ananas
gjysem zemre selino
200g karkalec deti te vegjel
1 e verdhe veze
1/4 liter vaj ulliri
1 lk mustarde
kripe, piper
disa gjethe sallate jeshile
salce kecap

Pergatitja:

Perzihen bashke misri i zier me kerpudhat e prera ne feta dhe sperkaten siper me lengun e limonit. Ndahen grejpfrutet ne gjysem horizontalisht dhe me nje thike me maje nxirret vetem tuli. Priten fetat e ananasit ne kubik te vegjel. Qerohet dhe pritet zemra e selinos. Perzihen te gjithe perberesit shtohen siper karkalecat e qeruar, perzihen perseri dhe vendosen ne sallatiere ne fundin e se ciles jane shtruar gjethet e sallates jeshile. Pergatitet majoneza duke perzier vezen me vajin e ullirit dhe mustarden, hedhim kripe dhe piper dhe ne fund perzihet me kecapin. Kjo salce hidhet hidhet siper sallates dhe perzihet me kujdes. Sherbehet e ftohte.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:43   #12
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallate me makarona alla napoletanePerberesit

250 g makarona tub
3 domate per sallate
1 cop djathe mozarela
fileta sardeleje
kaparine
rigon
vaj
kripe dhe piper

Pergatitja:

Vihen makaronat te ziejne me uje me kripe qe valon dhe lihen 8 min ne menyre qe te mbeten te forta. Kullohen, shpelahen dhe lihen te ftohen. Priten domatet ne gjysem, pastrohen nga farat dhe pastaj priten ne feta te holla, pritet djathi ne kubik te vegjel, priten sardelet ne copeza dhe perzihen me kaparinen. Vendosen makaronat ne nje pjatance, shtohen siper domatet, djathi, sardelet, kripa, piperi dhe perzihen me kujdes. Ne fund sperkaten me vaj, perzihen dhe sherbehen.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:44   #13
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallat frutash [nektarine me kanell]Kete sallate te ftohte nektarine jua rekomandoj pas gjelles me bizele dhe melēi.Ose dhe ne ēfare ore te dites te doni mund ta perdorni.Perveēse eshte e fresket dhe e lehte, dhe shume aromatike per shkak te kanelles, do ju ulet dhe deshira per sheqerna pasi dihet se kanella e ka nje veti te tille mbi metabolizem.


Pergatitja?Fare e thjeshte:


Per nje person:
1-2 nektarina te pjekura por jo shume te buta
nje luge embelsire kanelle
Nektarinat lijini te ftohen ne frigorifer me pare , me tej pritini ne copa jo shume te vogla.Me pas hidhini siper kanellen dhe lijini nja 10 minuta ne frigorifer sa te perzihen aromat e kanelles dhe nektarines.Ne rast deshire mund ta shoqeroni dhe me nje akullore te lehte (pa yndyrna) me vanilje .
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2009, 02:45   #14
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 937,991
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 947,991
Gabim

Sallatė me mollė, portokall e qepėPėr 1 person nevojiten:

· 1 portokall e ndarė nė thela
· ½ mollė jeshile e athėt, fetat e holla tė sė cilės I ndajmė pėrgjysmė
· 1 qepė e vogėl e kuqe e prerė hollė nė feta rrethore
· Lėngu I ½ limoni pėr tė lyer fetat e mollės qė tė mos oksidohen
· 1 lugė gjelle lėng portokalli ose uthull molle ose ½ luge gjelle prej secilės qė pėrzihen bashkė
· Pak vaj ulliri e kripė
Pėr tė shėrbyer mund tė dekorohet me 6-8 fleta sallatė jeshile ose gjethekuqe.

Pėrgatitni portokallin nė thela, mollėt nė feta e qepa nė feta rrethore dhe shėrbehen nė formėn e treguar nė pjatė. Mos harroni tė lyeni fetat e mollės me lėng limoni qė ato tė mos oksidohen (tė mos marrin ngjyrė kafe). Hidhni lėngun e portokallit dhe/ose uthullėn e mollės dhe nė fund shtoni vajin e ullirit e kripėn.
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 18-11-2009, 20:40   #15
syzeza
Junior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 1
Pėlqime: 2
Pėlqyer 0 herė nė 0 postime
Rep: 0
syzeza is on a distinguished road
Points: 2,907
Pikėt nė bankė: 0
Total Points: 2,907
Gabim

me pelqeu shume sallata me thjerza jeshile .
shume e mire
syzeza nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 08:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar