Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Shkencat shoqėrore dhe tė natyrės > Shkencat informatike > Koleksion Librash (E-Books)

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 30-07-2011, 15:57   #1
piu.iuu
Junior Member
 
Avatari i piu.iuu
 
Regjistruar mė: Jul 2011
Postet: 10
Pėlqime: 0
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 403
piu.iuu is on a distinguished road
Points: 3,614
Pikėt nė bankė: 0
Total Points: 3,614
Gabim Ē'ėshtė njė rrjet kompjuterik?

Ok ēuna edhe goca, pleq edhe plaka. sot do shikojmė pak me nė brėndėsi nė rrjetet kompjuterike... Personat tė cilėt arrijnė ta lexojnė artikullin deri nė fund edhe arrin tju japin pėrgjigje pyetjeve nė fund tė kėtij artikulli, pėrfitojnė njė birrė me krikėll dhe njė qese me kokoshka nga mua.. Nė qoftė se ka edhe vajza nė qė e marrin iniciativėn, preferohen jo shume tė shumtuara dhe zeshkane ehh se bejė shaka .. Megjithatė ky ėshtė njė leksion i cili e perdor nė universitet ku jap mėsimdhėnie pra ja vlen te lexohet deri nė fundė ok gati? fillojmė..


Nė pėrgjithėsi, njė rrjet paraqet njė grup sistemesh tė lidhur me njėri-tjetrin, tė cilėt mund tė komunikojnė ndėrmjet tyre. Themi se kemi tė bėjmė me njė rrjet kompjuterik, nė qoftė se minimumi 2 kompjutera, janė lidhur nė mėnyrė tė tillė qė tė mundėsojnė shkėmbimin e tė dhėnave ndėrmjet tyre.

Ekzistojnė kėto lloje rrjetesh kompjuterike:

Rrjetet lokale (LAN -Local Area Network)

Njė LAN dallohet nga dy karakteristikave bazė: Shtrirja e tij gjeografike ėshtė e kufizuar, dhe kjo shtrirje nuk e kalon kufirin e sipėrfaqes ku ėshtė vendosur firma. I gjithė hardware-i gjendet plotėsisht nė zonėn e juridiksionit dhe nėn mbikqyrjen e njė pėrdoruesi, respektivisht tė njė firme.

Nė rrjetet lokale transferimi i tė dhėnave, nė shumicėn e rasteve, kryhet pėrmes kabllit. Karta e rrjetit administron transferimin e tė dhėnave nga kompjuteri nė kabėll dhe anasjelltas. Ajo vendoset nė tė ashtuquajturin extention slot nė motherboard. Ēdo kartė rrjeti ka njė numėr (adresė), i cili ėshtė unik dhe i pandryshueshėm nė tė gjithė botėn (MAC-Address). MAC-Address-a shėrben pėr identifikimin e qartė tė stacionit tė punės brenda rrjetit.

Rrjetet lokale pa kabėll (WLAN - Wireless Local Area Network)

Wireless Local Area Network (rrjeti lokal pa kabėll) ėshtė njė variant i LAN-it dhe dallohet nga ky i fundit nga media qė pėrdor pėr transmetimin e tė dhėnave. Pėr transferimin e tė dhėnave nė kėtė rast, nė vėnd tė kabllit pėrdoret teknologjia e radiopėrhapjes. Pėr shembull, njėri nga standardet qė pėrdoret mjaft kohėt e fundit pėr transmetimin e tė dhėnave (nė njė zonė rrethuese prej afro 10 metrash) ėshtė Bluetooth-i.

Pėrsa i pėrket aspektit tė sigurisė tek WLAN-i ka shumė elementė pėr t'u marrė nė konsideratė, elementė tė cilat sjellin pėr pasojė njė harxhim mė tė madh kohe pėr konfigurim.
  1. WLAN-i duhet tė ketė njė emėr tė koduar pėrzierje gėrmash, shifrash dhe karakteresh te veēanta). I ashtuquajturi SSID (Service Set Identifier) duhet "fshehur". Nė kėtė mėnyrė pengohet qė WLAN-i t'u njoftojė emrin e tij me transmetim nė grup (broadcast) klientėve potencialė, si dhe nga ana tjetėr arrihet qė klienti duhet tė japė saktėsisht emrin e WLAN-it nė mėnyrė qė tė lidhet me tė.
  2. WLAN-in lejohen ta aksesojnė vetėm klientėt, adresa e kartave tė rrjetit tė tė cilėve ėshtė e regjistruar nė listen e aksesit tė krijuar pėr kėtė qėllim.
  3. Transferimi i tė dhėnave nė WLAN duhet tė bėhet vetėm i koduar.

Krahasimi LAN/WLAN

Tradicionalisht i rėndėsishėm nė LAN ėshtė transferimi i tė dhėnave, nė WAN shtohen edhe elemente tė tjerė si transmetimi i zėrit (rrjeti telefonik) dhe i figurave lėvizėse (rrjeti i televizionit kabllor).

Njė karakteristikė kryesore e LAN-it ėshtė qė tė gjithė pėrbėrėsit e rrjetit zotėrohen nga firma pėrkatėse. Karakteristikė kryesore e WAN-it ėshtė qė trafiku i tė dhėnave, tė paktėn nė pjesė tė caktuara, kalon edhe nė linja tė cilat nuk janė nė pronėsi tė firmės, qė nė njė formė, apo njė tjetėr, duhen "marrė me qira".

Ndėrtimi i njė WLAN-i nė pronėsi tė vetė firmės ka kuptim dhe ėshtė rentabėl vetėm nė shumė pak ndėrmarrje, apo organizata. Kostot respektive, pėr shembull pėr kabllin, mirėmbajtjen, apo mbikqyrjen e rrjetit, do tė sillnin shpesh vlera amortizimi tė shtrira nė afate kohore mjaft tė gjata.

Nė kėtė ndėrvarėsi duhen pėrmendur termat Internet, Intranet dhe Extranet, meqė ato e bėjnė tė qartė ndryshimin, prej termave klasike LAN dhe WLAN.

MAN - Metropolitan Area Network

Shtrirja e MAN-it kufizohet nė hapėsirėn e njė qyteti, ose njė qendre industriale dhe pėrfshin largėsi prej rreth 100 km.

WAN - Wide Area Network

WAN-i, i quajtur ndryshe dhe rrjet me shtrirje tė gjerė, nuk kufizohet nė shtrirjen e tij gjeografike. Nė formėn e tij klasike ai sherbente per lidhjen e pajisjeve kompjuterike nė distanca tė largėta. Tė dhėnat, nė shumicėn e rasteve, transferohen nėpėrmjet linjave publike, pėr shfrytėzimin e tė cilave ka tarifa tė caktuara. Firmat mund ta shfrytėzojnė WAN-in si lidhje tė LAN-eve tė veēanta tė tyre.

GAN - Global Area Network

Termi GAN pėrshkruan shtrirjen e njė WAN-i nė njė dimension global. Nė njė rrjet global largėsitė ndėrmjet kompjuterave qė komunikojnė mund t'i kalojnė mijėra kilometrat. Tė dhėnat kalojnė nė rrugėn e tyre nga dėrguesi tek marrėsi, shumė stacione ndėrmjetėse (routera). Distanca kalohet jo si njė e tėrė, por e ndarė nė shumė segmente.

Interneti

Interneti ėshtė sot pėr sot GAN-i mė i madh qė egziston. Kompjutera tė panumėrt nė mbarė botėn mund tė lidhen me njėri-tjetrin nė rrugė nga mė tė ndryshmet dhe tė shkėmbejnė informacione.

Meqė gjithnjė e mė shumė fusha tė zinxhirit tė prodhimit ekonomik po ndryshojnė nė varėsi tė Internetit, flitet tashmė pėr njė "revolucion ekonomik" me pė masa tė ngjashme me industrializimin.

Intraneti

Intranet-i ėshtė njė LAN, qė ėshtė ndėrtuar duke pėrdorur teknikat e Internetit. Krahas pėrdorimit tė TCP/IP-sė si protokoll standard, vihet re pėrdorimi i Web-Serverave, te cilėt mbėshtesin komunikimin e punonjėsve bazuar nė tė ashtuquajturėn "browser technologies". Intranet-i shfrytėzon lidhjet nė rrjet tė vetė firmės pėr shkėmbimin nė gjithė firmėn e tė dhėnave nė formė teksti, grafikėsh dhe videosh.

Ekstraneti

Extranet-i ėshtė bashkimi i kontrolluar i lidhjeve tė intraneteve tė firmave tė ndryshme. Ai ėshtė hapja me jashtė e intranetit tė vetė firmave pėr aksesime tė ligjshme nga interneti, apo pėr ēiftimin me intranete tė tjera.

Siē ju thash edhe mė sipėr ėmbėlsira pėr nė fund. Pra ja ku jemi tė shikojmė ēikės sa e keni kuptuar artikullin...

  1. Nė qoftė se jeni nė njė sallė kumpjuterike pa tjetėr qė kemi tė bėjmė me njė rrjet kompjuterik.. Pra pyetja ėshtė kjo ēfarė emri posedon rrjeti kompjuterik brėnda njė salle interneti?
  2. Supozojmė se njė filial i njė isp-je (Internet Service Provider) deshiron tė lidhi dy filiale tė saj ne qytete tė ndryshme.. Mė ēfarė rrjeti kompjuterik kemi tė bėjmė nė kėtė situatė??
  3. Dhe kjo qė ėshtė e fundit, si mund tė gjendet MAC-Address-a e njė kompjuteri..
Shpresoj qė pyetjet tė mos jenė shumė tė vėshtira. Se harrova p
ėr ēdo kėshillė, apo koment mos harroni tė ma bėni tė ditur pėrpara se tju pėrgjigjeni pyetjeve.

Kalofshi nj
ė ditė tė kėndshme.
__________________
☻/
/▌
/ \ ...Ai qė qesh i fundit ndoshta nuk e merr vesh shakanė.
piu.iuu nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
C'eshte Hiri hyjnor? SOMEONE Besimtarėt e krishterė 5 05-08-2009 20:17
Ē'ĖshtĖ hareja kenaqesia gezimi lumturia... Bl@ck_E@gle Filozofi 2 02-08-2009 02:44
C'eshte Krishti ilia spiro Besimtarėt e krishterė 14 31-07-2009 15:37


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 09:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar