Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Kulturė - Art - Dije > Guidė informative

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 28-07-2011, 01:39   #1
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 630,173
Pikėt nė bankė: 25,618,501
Total Points: 26,248,674
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Durresi dhe historiku i tij

Durrėsi ėshtė qyteti i dytė mė i madh nė Shqipėri. Qyteti ka mbi 200,000 banorė dhe njėherit ėshtė qendra e prefekturės dhe qarkut tė Durrėsit. Ėshtė njė nga qytetet mė tė lashtė dhe mė tė rėndėsishėm ekonomikė tė Shqipėrisė. Durrėsi ėshtė i vendosur nė bregdetin qėndror shqiptar, rreth 33 km (21 mi), nė perėndim tė kryeqytetit Tiranė. Ai ndodhet nė njė nga pikat mė tė ngushta tė Detit Adriatik, pėrballė porteve italiane tė Barit (300 km/186 mi larg) dhe Brindisit (200 km/124 mi larg). Qyteti i Durrėsit ėshtė i populluar nga rreth 202.000 banorė(me tė dhėnat e vitit 2009). Nė qytetin e Durrėsit ndodhet universiteti mė i ri publik nė Shqipėri quajtur Aleksandėr Moisiu.

Prejardhja e emrit

Dyrrahu,- Nipi i Epidamnit. E lindi Melisa, bija e Epidamnit, me hyun e detit. Nė krahasim me gjyshin, Dyrrahu edhe lindjen e ka gjysėm tė hyjnizuar. Kėtu me rėndėsi ėshtė e dhėna qė jep Stefan Bizantini se mė pėrpara me emrin Dyrrah ėshtė quajtur gadishulli ku u ndėrtua fillimisht qyteti. Mė pas, nė njė dorė tė dytė ndėrtimi, limani i poshtėm i qytetit u quajt Dyrrah. Me kalimin e kohės, mbas njė bashkėjetese tė emrave, emri Dyrrah u bė sundues (ēka ka mundėsi tė jetė edhe refleks i njė binomi tė kultit tė Epidamnit e tė Dyrrahut njėkohėsisht; mė tej emri Dyrrah u bė pėrfundimtar. Theksojmė origjinėn e kultit tė Dyrrahut nga bota e mitologjisė detare, siē ka ndodhur me shumė legjenda tė tjera ilire. [2] Epidamni,- Hero-kulti i taulantėve, tė cilėt e mbajnė si themelues tė qytetit, nė tė vėrtetė pėrpara ardhjes sė kolonistėve dorė tė vitit 627 para erės sonė. Legjenda e jep si mbret tė "barbarėve" (kupto: "taulantėve"), qė u kultėzua si krijues jo vetėm i qytetit, por edhe i gjenealogjisė legjendare tė dinastisė mbretėrore ilire me qendėrqytetin dhe me arealin e tij tė gjerė.
Nė kėtė rast kemi njė hero vendas, jo njė hyjni nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės. Krijimi i kultit tė tij ėshtė nė natyrėn e krijimit tė miteve tė heronjve, tė hyjnizimit tė kultit tė tė parėve. I njėjti proces ka ndodhur nė krijimin e shumė legjendave ilire. Kėshtu, Stefan Bizantini shėnon legjendėn e emėrtimit tė liburnėve sipas njė heroi me emrin Liburn, legjendėn e emėrtimit tė Ambrakisė sipas Ambrakut, tė birit tė Thesprotit tė Laokonit (nė njė variant tė dytė nga Ambrakia, vajza e Egjeut), tė mbiquajtjes sė krahinės sė molosėve Afeidantes nga mbreti Afeidas, i Hellopisė nga Hellopi, i biri i Jonit (njė legjendė tjetėr shėnon se Hellopia quhej dhe krahina rreth Dodonės molose e banorėt e saj quheshin helloi dhe selloi), tė qytetit tė Efyras nga emri Efryrit, tė birit tė Amarakut tė Thesprotit, tė qytetit Lynkos tė Epidamnit ėshtė tipologjik pėr kėto lloj legjendash. Ky kult dokumentohet i fortė edhe nė kohėn kur qyteti quhej me emrin Dyrrah, sepse ėshtė zbuluar njė monument i njė personi me pushtet nė kėtė qytet nė shekullin II tė erės sonė, qė quhej Syr Epidamni, nė emrin e tė cilit Leon Hezej me tė drejtė sheh njė jehonė tė kultit tė stėrgjyshit legjendar ilir, tė themeluesit tė parė. Prokopi i Gazės nė "Panagjerikun" kushtuar perandorit tė Bizantit Aleks Durrsakut, me origjinė nga ky qytet, thotė shprehimisht se kėtu "lindi heroi vendas, qė i dha emrin qytetit". Pra, nė shekullin V e VI ėshtė i gjallė kulti i Epidamnit. Bile deri nė shekullin XI Ana Komnena e pėrmend jehonėn e kėtij emri me atribute mitologjike.
Natyrisht Epidamni nuk hyn nė "elitėn" e panteonit ilir: mė tepėr se njė hyjni tė mirėfilltė, kemi njė njeri tė vdekshėm tė hyjnizuar. Se ē'rol ka luajtur kulti i tij sot nuk jemi nė gjendje tė pėrgjigjemi me hollėsi.

Marre nga: http://sq.wikipedia.org/wiki/Durr%C3%ABs
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 28-07-2011, 01:43   #2
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 630,173
Pikėt nė bankė: 25,618,501
Total Points: 26,248,674
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Historia e Durrėsit

Historia e Durrėsit


Qyteti Epidamn Dyrak u ndertua nga Iliret Taulant, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoiler, pellazge, ngriten ne rrethinat e ketij qyteti, vendbanimet e para prehistorike. Ne kushtet e nje klime mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah. Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn. Mbreti Epidamn, ndertoi pjesen e fortifikuar te qytetit ne juglindje te Malit te Durresit, kurse nipi i tij Dyrrak, ndertoi Portin qe per shume e shume shekuj mban emrin e tij. Nga keto dy emra mbijetoi deri ne ditet tona, emri Dyrrah-Durresi, per vete rolin e tij si liman-Port. Emri i vertet i mbretit vendas Dyrrah, indentifikohej dhe me konfiguracionin gadishullor te relievit, duke shprehur qenien e dy shpateve (dy rrahe), qe duken kur hyn ne Gjirin e Durresit.
Qyteti u zhvillua me shpejtesi per te mundesuar zevendesimin e rolit te Troies, duke u bere pika me e pershtateshme nderlidhese midis Pelegi-Europe dhe Hesperise te populluar nga Tuske e Dardane. Ne shekujt X-VIII p.K u krijua Federata Taulante: Shtete me Kryeqender Dyrrahun. Ne shekujt VII-III p.K Federata Taulane e shendrroi Taulanine ne shtetin kryesor Ilire te Ultesires Perendimore Panadriatike, duke e bere kryeqendren Dyrrah, qytet me zhvillim te gjithanshem "Dere e dritare" te Europes. Ne shekujt II p.K deri X era e re , Europa Perendimore njihej me emrin Durres, qe ishte Shtet i Pavarur brenda Perandorise Romake-Bizantine.
Gjate periudhes Bizantine vazhdoi te mbetej qyteti me i rendesishem ne brigjet perendimore te Gadishullit te Ballkanit. Ai ishte kryeqendra e Provinces "Epiri i Ri", ku perfshiheshin krahinat nga lumi Mat deri tek lumi Vjosa. Ne kohen e Perandorit te Anastasit I (491-519) dhe Justianani I (527-565), qyteti pesoi transformime te ndjeshme ne strukturen urbane duke marre tiparet e nje qyteti tipik bizantino-kristian. Ne shekujt VIII u formua ne Durres, Njesia Administrative "Ahrondia e Dyrrahut", forme vetqeverisje e qytetit me krahinat perreth. Ne vitet e para te shek. IX u themelua "Thema e Dyrrahut", qe kishte per qellim mbrojtjen nga rreziku i sulmeve te Arabeve dhe Frengeve si dhe per te perballuar presionet tregtare te Venedikut. Kjo njesi ushtarake-administrative, perfshinte trojet nga Tivari ne veri e deri ne Gjirin e Vlores ne jug, ndersa ne lindje kufizohej me lumin Drin. Me Durresin, si kryeqender te saj, u krijua dhe u perhap Qyteterimi Mesjetar, kultura arbnore, u kalua ne sistemin feudal dhe ne krijimin gradual te nje shtrese fisnikesh te rinj. Gjithe ky proces, coi nga formalizimi deri tek shkeputja e plote e lidhjeve te zones Durres nga Bizanti.
Ne shek. XI-XV, Shteti Shqipetar njihet me emrin Shteti i Arberit. Ky shtet, kulmin e tij e arriti ne periudhen e mbreterimit te Gjergj Kastriotit. Sipas kronikeve Osman te shek. XVI, Durresi apo sic e cilesojne ata "Kostandinopoja e Dyte", u pushtua nga turqit me 13 Gusht 1501.
Pushtimi Osman pati pasoja te renda per Durresin. Qyteti me i madh dhe hijerende, u shendrrua ne nje qyteze me 100-120 shtepi, duke mbetur i tille per nje periudhe relativisht te gjate. Vetem ne shek XVII, qyteti filloi te rimare veten duke u bere qender e tregetise tranzite dhe skela kryesore e Shqiperise se Mesme.
Ne reformen administrative te vitit 1888, Durresi ishte Sanxhak i vilajetit te Shkodres. Ne fillim te vitit 1912 qyteti me rreth 4700 banore, ishte nyje kryesore nderlidhjeje midis qendrave te levizjes kombetare.
Me 21 Nentor 1912, ne Portin e Durresit, zbriten nje grup patriotesh te kryesuar nga atdhetari I.Qemali, te cilet vinin me misionin historik qe te shpallnin mevetesine e shtetit Shqiptar dhe me 26 Nentor ne Durres ngrihet flamuri i Pavaresise. Sundimit turk i kishte ardhur fundi, por duket se qytetin e lakmonin invazione te tjera: pushtimi serbe (1913), ai austro-hungareze (1916) dhe pushtimi italian (1918).
Gjate viteve te monarkise shqiptare (1924-1939) Durresi fitoi nje frymarrje te re dhe qytetaria fisnike durrsake e beri qytetin e vet model te zhvillimit ekonomik kapitalist. Me 7 Prill 1939 qyteti dhe rrethinat e tij u pushtuan nga trupat e ushtrise italiane dhe gjermane dhe me 14 Nentor 1944, Durresi u clirua. Periudhes se sistemit socialist (1945-1990), i perkasin investimet ne disa dege te industrise, kolektivizimi i bujqesise, masivizimi i arsimit, ngritja e nje seri objektesh social kulturore etjer. Ne fillim te viteve '90 zune fill normat e para te sistemit demokratik me shume probleme per fazen e tranzicionit, por me perspektive per te ardhmen. Sistemi i ri dhe reformat ekonomike qe u zbatuan ne Shqiperi dhe ne Durres pas vitit 1990, sollen transformime te ndjeshme ne jeten ekonomike.

Ne rrethin e Durresit jane aktualisht ne aktivitet 3511 subjekte ekonomike, midis te cilave 64 shoqeri te perbashketa (Filanto, Floryhen, Trumph, Eurotech), etjer qe merren me rieksportin e konfeksioneve te kepuceve, peshkut etjer. Ne Durres operojne aktualisht 9 banka, pjesa me e madhe e te cilave jane te huaja.
Porti i Durresit, eshte nje nga portet me te vjetra te Europes ne detin Adriatik dhe nje nga kryeurat ballkanike te komunikimit te perendimit me lindjen dhe anasjelltas. Ai eshte percaktuar si nje pike hyrje per Korridorin e 8-te te transportit qe fillon nga Shqiperia, kalon nepermjet Maqedonise dhe Bullgarise per te mbrritur ne portin e Varnas dhe Burgasit ne Detin e Zi. Objektivi kryesor i projektit eshte krijimi i nje transporti te sigurt, sipas standarteve te projektimit europian dhe nderkombetare. Gjithashtu eshte porti me i madh i vendit, i cili mbulon rreth 85% te import-eksporteve shqiptare te mallrave dhe me i rendesishem ne transportin detar te udhetareve.
Porti i Durresit ka nje siperfaqe te pergjithshme prej 1.4 km2 dhe nje akuatorium prej 0.67 km2. Kanali i hyrjes eshte 9.5m i thelle, 40 ml i gjere dhe 1.2 milje i gjate. Ne port funksionojne 11 kalata operues nga 6.60 -11m te thella me nje gjatesi rreth 2.200m. Siperfaqja totale per depozitimin e mallrave eshte 270.000m2 nga te cilat 27.000m2 jane te mbuluara. Ne portin e Durresit ngarkohen dhe shkarkohen te gjitha llojet e mallrave minerale, karburante, cimento dhe artikuj te kategorive te ndryshme. Ne port gjendet dhe terminali i trageteve, i cili ka ne dispozicion nje kalate me gjatesi 186ml dhe zhytje qe varion nga 7.40-7.90 ml. Ne kete terminal, gjate vitit 2002, u perpunuan 1.683 tragete me 600.500 pasagjere, 138.000 automjete dhe 368.000 ton mallra.
Terminali i konteniereve eshte ne fazen ndertimore. Pervec kalates dhe sheshit qe ka ne dispozicion, ne ndihme te terminalit te konteniereve ne portin e Durresit ndodhen edhe nje sere pajisjesh qe ndihmojne ne ngarkim-shkarkimin e tyre. Aktualisht ne portin e Durresit jane futur ne perdorim fondet e Bankes Boterore prej 23 milion USD, Programi PHARE me 11 milion USD, TDA me 1.9 milion USD investime keto qe kane si destinacion rehabilitimin e kalatave, shtrimin e shesheve, blerjen e elektrovincave dhe makinerive per perpunimin e konteinereve etjer. Porti i Durresit ka perfituar gjithashtu nje kredi prej 17 milion Euro nga Banka Europiane e Zhvillimit. Projekti perfshin ndertimin e teminalit te ri te trageteve dhe rikonstruksionin e tij ekzistues. 90% e vellimit te transportit detar ne Shqiperi kryhet nepermjet Portit te Durresit dhe kapaciteti vjetor i perpunimit te mallrave eshte rreth 3 miljon ton. Me krijimin e zones fiskale, kapaciteti i Portit do te arrije ne 5 milion ton mallra te perpunuara ne vit.
Ne port funksionojne rreth 75 agjensi detare spedicionere, nga te cilat 6 agjensi detare qe trajtojne 14 tragete udhetaresh dhe automjetesh. Me e madhja eshte agjensia publike “Taulantja sh.a”. Aktualisht, ne portin e Durresit eshte dyfishuar numri i trageteve krahasuar me nje vit me pare. Cdo jave ne kete port akostohen rreth 40 tragete dhe katamarane qe lidhin Durresin me portet e tjera te Mesdheut. Durresi eshte nyje e te gjitha llojeve te transportit. Nese do t’i referohemi shprehjes se vjeter qe ne kohen e Perandorise Romake se “Te gjithe rruget te cojne ne Rome”, ne Shqiperi, do te ishte: “Te gjithe rruget te cojne ne Durres”. Durresi, qytet 3000-vjecar ne zemer te Europes. Ne qender te tij ndodhet Amfiteatri me 20.000 vende, unik ne te gjithe Ballkanin.
Trashegimia arkeologjike e qytetit e ben te natyrshme qe cdo durrsak te ndjehet krenar per qytetin e tij. Durresi i cilesuar si Taverna e Adriatikut, mirepret ne kohet moderne, turist dhe vizitor nga e gjithe bota. Tashme Durresi eshte perfshire ne projekte te fuqishme te Bankes Boterore dhe Agjensive te rendesishme Nderkombetare. Ai ka hyre ne nje faze te rendesishme te zhvillimit ekonomik lokal. Turizmi dhe vlerat arkeologjike, presin cdo turist dhe vizitor per te shijuar bukurite natyrore dhe per te prekur dhe pare nga afer lashtesine.
Zhvillimi ekonomik dhe interesi i madh per te sjelle ne Durres eksperiencat me te mira te vendeve te zhvilluara, i ofrojne investitoreve dhe biznesmeneve mundesi dhe terren per te arritur sukses ne aktivitetet e tyre. Mjedisi shume i favorshem, mundeson krijimin e zonave industriale, krijimin e plazheve elitare ne zona te virgjera, studime e master plane, zbulime arkeologjike, ndertime te rrugeve te reja dhe permiresimin e infrastruktures. Politikat ekonomike financiare lokale, lehtesojne investitoret ne sipermarrjet e tyre. Nisur nga keto: Vizioni i strategjise se Bashkise per zhvillimin e qytetit te Durresit eshte: “Nyje kryesore e vendit per transportin detar, rrugor, hekurudhor, zona me e rendesishme e vendit ne fushen e turizmit masiv dhe ate elitar, qe ofron histori dhe arkeologji unike, qender kryesore per tregetine me jashte dhe industrine eksportuese, qytet i bankave dhe i shoqerive te sigurimit, me nje komunitet qe gezon nje cilesi jete te avancuar”.

Marre nga: http://sq.wikipedia.org/wiki/Historia_e_Durr%C3%ABsit
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 28-07-2011, 01:47   #3
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 630,173
Pikėt nė bankė: 25,618,501
Total Points: 26,248,674
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Informacione shtese

Gjeografia
Durrėsi ėshtė e vendosur nė brigjet e detit Adriatik, rreth 30 kilometra (nė vijė tė drejtė) nė perėndim tė Tiranės. Sot, qyteti pėrhapet jashtė nė vendbanimet e ndėrtimeve nė fushėn nga lindja. Vendi ėshtė mjaft i ulėt nė jug gjirin e Durrėsit.

Transporti
Durrėsi ndodhet rreth 35 km larg Tiranės kryeqytetit tė Shqipėrisė. Ėshtė qendra e sistemit hekurudhor shqiptar. Gjithashtu Durrėsi ėshtė edhe porti mė i rėndėsishėm nė vend dhe lidhet me Italinė me anė tė trageteve tė linjės Durrės - Bari, Durrės - Ankona, Durrės - Trieste. Lidhet me Slloveninė me anė tė tragetit tė linjės Durrės - Kuper. Pėr mė tepėr Durrėsi ėshtė edhe pikėnisja e korridorit 8, si dhe kryqėzim i linjave mė tė rėndėsishme tė autorrugėve, ku mė e rėndėsishmja ėshtė linja Durrės - Kukės - Morinė e cila lidh Shqipėrinė me Kosovėn duke shkurtuar largėsinė e udhėtimit.

Klima

Klima nė Durrės ėshtė e ulėt 5 ° C nė janar dhe e lartė 28 ° C nė Korrik dhe Gusht. Qershori, Korriku dhe Gushti janė muajt, mė tė nxehtė dhe mė tė thatė.

Marre nga: http://sq.wikipedia.org/wiki/Durr%C3%ABs
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Historiku i vizave Bl@ck_E@gle Kuriozitete 2 12-11-2010 21:31


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 12:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar