Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Seksualiteti +21

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 17-07-2011, 14:42   #1
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 632,991
Pikėt nė bankė: 26,130,871
Total Points: 26,763,862
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Ēfarė ėshtė SIDA / AIDS?

Termi AIDS nenkupton fazat me te avancuara te te infeksionit me HIV.

Simptomat e infeksioneve "opurtiniste" me te perhapura ne personat e infektuar me AIDS jane:

*Kollitje dhe shkurtim te frymemarrjes
*Mungese koordinimi dhe goditje
*Kaperdisje me dhimbje/te veshtire
*Simptoma mendore te tilla si, konfuzion dhe harrese
*Diarre te vazhdueshme
*Temperature dhe ethe
*Humbje te shikimit
*Te vjedha, dhimbje abdominale (barku)
*Renje ne peshe dhe lodhje
*Dhimbje koke
*Gjendje komatoze (Humbje te vetedijes)

Edhe femijet kane po te njejtat simptoma sikurse edhe te rrriturit, por femijet kane forma me te nderlikuara dhe me te zhvilluara infeksionesh bakteriale, si skuqje te syve (konjuktivitis,) infeksione te vesheve, dhe tonsilitis.
Te infektuarit me AIDS jane me te prirur te zhvillojne forma te ndryshme kanceri, sidomos kancere te shkaktuara nga viruse te tilla si, Sarkoma, dhe kanceri cervikal, apo kancere te sistemit imun te njohura si limfoma. Keto forma kanceroze jane me te veshtire per tu trajtuar tek personat e infektuar me AIDS, ngaqe shfaqin nje forme me agresive sesa tek njerezit pa infeksion te AIDS.
gjate kohes se infektimit me HIV, shumica e personave te infektuar kane nje renje drastike te numrit te ashtuquajturave CD4+ T-cells.
Ky fakt eshte tregues i prekjes nga infeksioni te sistimit imun.
Qendrueshmeria e personave te infektuar me AIDS varion nga individi ne individ. Nuk ka te dhena te sakta ne lidhje me kete ceshtje.
Nga disa studime te bera ka rezultuar se disa individe nuk kane shfaqur asnje lloj simptome gjate 10 vjeteve apo me shume nga infektimi me HIV. Po studiohet ne menyre sistematike per te gjetur arsyet se pse kjo kategori individesh nuk kane shfaqur simptoma.
Po eksperimentohet percaktimin e mbase karakteristikave te vecanta te sistemit te tyre imunitar, apo nese kane patur nje forme me pak agresive te virusit, apo ndoshta gjenet e tyre kane luajtur nje rol ne mbrojtjen nga virusi apo edhe mbase vetizolimin e virusit. Po punohet njekohesisht ne zbulime te reja vaksinash apo medikamentesh te ndryshme per parandalimin apo izolimin e virusit.

DIAGNOSTIKIMI

Per faktin se infeksioni me HIV, ne shume nuk paraqet asnje lloj simptome, testimi mund te behet me ane te shume teknikave dhe nder me te shpejtat dhe me te njohurat eshte testi i gjakut per te pare prezencen e antitrupave(proteinave qe luftojne infeksionet, viruset,bakteriet) ne gjak.
Antitrupat viral apo ndryshe te quajtur te HIV zakonisht nuk shfaqen ne gjak nga 1-3 muaj nga koha e infektimit me HIV. Mund te shkoje edhe deri ne 6 muaj dhe mos te kete prezence antitrupash HIV ne gjak. Kjo varet teresisht tek gjendja e organizmit te nje personi dhe varion nga individi ne individ. Sidoqofte, edhe nqse nuk ka prezence te antitrupave HIV ne gjak, mund te kete prezence te materialit gjenetik.

Nese jeni ekspozuar ndaj virusit HIV duhet qe menjehere te testohesh. Duke u testuar heret ka mundesi te parandaloni degradimin e infeksionit me ilace te ndryshme. Testet behen ne kofidencialitet te plote ne te gjitha qendrat e testimit. Testimi behet me ane te nje teknike te quajtur ELISA per te pare prezencen e antitrupave HIV ne gjak.
Femijet e lindur nga nena te infektuara me HIV mundet te infektohen ose jo me virusin HIV, por te gjithe jane bartes te antitrupave HIV te nenes se tyre. Dmth qe ata mund te infektohen shume me lehte sesa nje femije i lindur nga nje nene pa infeksion HIV. Prandaj ne kushte te tilla eshte shume et veshtire te percaktohet nje diagnoze e sakte tek foshnet e porsalindura.

KURIMI

Ne vitet e para te raportimit te AIDS, nuk kishte asnje lloj ilaci qe te luftonte kete virus vdekjeprures. Shkencetaret kane zbuluar shume rruge parandalimi dhe kurimi si per AIDS ashtu edhe per semundje te tjera vdekjeprurese.
Grupi i pare i ilaceve te perdorura per kurimin e te semurve me AIDS quhet NRTI (nucleoside reverse transcriptase inibitor,)i cili frenon shumefishimin e virusit, dmth vetekopjimin e vete virusit ne qelizat bartese dhe te infektuara nga HIV. Keto ilace ngadalsojne perhapjen e HIV ne pjese te tjera te organizmit te njeriut.
Me poshte po permend disa medikamente qe perdoren ne fazen primare te infektimin me HIV. Ato jane:

* AZT (Azidothymidine)
* ddC (zalcitabine)
* ddI (dideoxyinosine)
* d4T (stavudine)
* 3TC (lamivudine)
* Abacavir (ziagen)
* Tenofovir (viread)
* Emtriva (emtricitabine)

Gjithashtu ka edhe nje klase tjeter te quajtur NNRTIs (non-nucleoside reverse transcriptase inhibitors) te tille si:

* Delavridine (Rescriptor)
* Nevirapine (Viramune)
* Efravirenz (Sustiva) (in combination with other antiretroviral drugs)

Gjithashtu ka edhe nje kategori tjeter ilacesh te cilet perderon ne kurimin e infeksioneve me HIV. Keto ilace te quajtuar PI (protein inbibitors,) te cilet ndalojne shumefishimin apo vetkokopjimin e qelizave te infektuara me HIV.
Nder to mund te permende:

* Ritonavir (Norvir)
* Saquinivir (Invirase)
* Indinavir (Crixivan)
* Amprenivir (Agenerase)
* Nelfinavir (Viracept)
* Lopinavir (Kaletra)
* Atazanavir (Reyataz)
* Fosamprenavir (Lexiva)

Ka edhe medikamente te tjera qe perdoren ne faza te ndryshme te infeksionit por keto ishin me te rendesishmet.
Nje nder format reduktuese dhe edukuese qe perdoret intensivisht ne ditet e sotme tek te infektuarit me HIV eshe dhe e ashtequajtura HAART (highly active antiviral therapy.)=terapi antivirale shume aktive. Kjo teknike perdoret gjeresisht tek te sapoprekurit me virusin HIV. Kjo lloj terapie mgjse nuk eshte nje kure per AIDS, ka dhene nje kontribut te pakontestueshme ne uljen e numrit te fataliteteve ne mes te infektuarve me HIV, dhe ne permiresimin e gjendjes shendetsore te tyre, si dhe uljen e mases se virusit qe qarkullon ne gjak ne nivele pathuajse te padukshme.
Pervec anes pozitive qe permenda me lart, HAART ka edhe efekte anesore negative, kryesisht nga perdorimi i ilaceve antivirale.
Nder efektet anesore negative te kesaj teknike mund te permendim si:
*Te vjedha
*Diarre
*Dhe simptoma te tjera gastrointestinale

Perdorimi per nje kohe te gjate e medikamenteve te tilla mund te shkaktoje reaksione alergjike me pasoja te rrezikshme dhe fatale per jeten e te prekurve me HIV.
Sikurse ne rastet e kurimit te semundjeve te ndryshme nga perdorimi i kemikateve (medikamenteve) edhe HAART ka efektet e saje anesore.

Ketu po permend nje numer ilacesh qe perdoren rregullisht ne kurimin e infeksioneve "oportuniste" qe jane vecori e te prekurve me HIV, si infeksione te ndryshme e kancere.
Nder te cilat mund te permendim:


* Foscarnet dhe ganciclovir per te mjekuar CMV (cytomegalovirus) infeksione te syrit
* Fluconazole tper te mjekuar infeksione bakteriale dhe virale
* TMP/SMX (trimethoprim/sulfamethoxazole) ose pentamidine per te kuruar PCP (Pneumocystis carinii pneumonia)

Nje kategori tjeter ilacesh perdoren gjeresisht pe te kuruar kancere te ndryshem tek te prekurit me HIV.

PARANDALIMI


Perderisa deri me sot nuk rezulton nje vaksine per parandalimin e HIV, e vetmja menyre mbrojtese dhe parandaluese ndaj virusit HIV eshte evitimi i sjelljeve qe mund te shpien ne kontraktimin dhe infektimin nga HIV, si parandalimi i perdorimit te shiringave dhe parandalimi e kontaktit seksual te pambrojtur.
Sic e theksova edhe me siper, shumica e te infektuarve me HIV mund te mos shfaqin simptoma. Beni te pamunduren qe te qendroni larg atyre gjerave qe e lehtesojne kontraktimin e ketij virusi vdekjeprures.

Studimet ne kete fushe vazhdojne edhe ne momentet qe po flasim ketu, por deri me sot akoma nuk eshte zbuluar dicka qe te parandaloje kontraktimin e kesaj epidemie me permasa tragjike ne mbare boten.


Zbulohet vaksinė qė ul rrezikun nga AIDS

Pėr herė tė parė, njė vaksinė eksperimentale e ka ulur rrezikun e infektimit me virusin e AIDS-it.
Hulumtuesit thanė se vaksina ka ulur rrezikun pėr njė tė tretėn nė mesin e 16 mijė vullnetarėve nė Tajlandė.

Studimi ėshtė kryer nga hulumtues tajlandezė dhe amerikanė dhe ėshtė procesi mė i madh i kryer pėr vaksinėn kundėr AIDS-it.

Hulumtuesit e kanė pėrshėndetur kėtė si arritje tė madhe, duke thėnė se po ofrohet shpresa pėr zhvillimin e vaksinės kundėr virusit tė AIDS-it.

Virusi ka mbytur 25 milionė njerėz, qė kur u identifikua nė vitet 1980-ta.

Burimi materialit http://www.kosovarimedia.com/forum/T...IDA--AIDS.html
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-07-2011, 05:29   #2
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 632,991
Pikėt nė bankė: 26,130,871
Total Points: 26,763,862
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Ēka duhet tė dini pėr Sidėn

Ēka duhet tė dini pėr Sidėn

A duhet folur pėr njė sėmurje tė rėndė kur ėshtė nė pyetje
«gjėja mė e bukur nė botė»? Po! Dhe kjo sėmurje qė rrezikon jetėn nuk ėshtė e
shėrueshme.

Gjatė 20 viteve ne jetojmė me rre-zikun pėr jetė nga virusi HIv. Sida ėshtė sėmurje seksuale ngjitėse pėr tė cilėn viteve tė fundit mė sė tepėrmi flitet.Sida ėshtė njė sindrom i dobėsimit tė sistemit imun, qė shkaktohet me njė infektim «Human ImmunodeficiencyVirus» (HIV).Virusi HIV shkatėrron sistemin mbrojtės tė trupit.E bėn trupin tė paaftė pėr mbrojtje nga sėmurjet dhe infektimet qė pėr njė kohė tė gjatė janė tė pashėrueshme dhe pėrfundojnė me vdekje.

Tė pashėrueshme!
Duke iu falenderuar mundėsive mjekėsore shėruese ekzistojnė mundėsi tė mira pėr pėrmirėsim tė dobėsimit tė sistemit imun, nėse me kohė fillon terapia.Barė-
rat duhet gjatė tėrė jetės tė merren rregullisht ēdo ditė.Ato kanė shpesh pasoja tė padėshiruara dhe nuk pėrshtaten pėr tė gjithė njerėzit.

714 tė testuar me HIV-pozitiv nga viti 1985 janė lajmėruar dhe me kontrollime laboratorike janė konstatuar rezultatet me infektim HIV-pozitiv. Kėto rezultate
vlerėsohen dhe regjistrohen nė Entin federal tė shėndetsisė. Shėnimet statistkore pėr sidė dhe infektim HIV mund tė nxirren nga faqja www.bag.admin.ch Shėnimet mė tė reja tė studimeve epidemiologjike tė Entit federal tė shėndetsisė (BAG) janė evidente. Numri mė i madh i testimeve pozitive HIV janė kryesisht nga ata qė janė nė marrėdhėnie tė pėrherėshme. Vitin e ka luar nė Zvicėr 714 tė testuar kanė qenė HIV-pozitiv. 33,5% kanė
qenė tė prekura femrat. Kjo do tė thotė pėrafėrsisht dy infektime nė ditė. Infektimi HIV mė sė tepėrmi bartet gjatė seksit pa prezervativ si te heteroseksualėt ashtu edhe te homoseksualėt. Prej vitit 2004 ngritet numri me
diagnozėn HIV i mashkujėve qė bėjnė seks me mashkuj. Te grupet tjera ka njė rėnie.

Si bartet virusi?
  • Bartja – infektimi seksual: Infektimi HIV mė sė shpeshti ndodhė gjatė seksit pa prezervativ.
  • Marrėdhėniet seksuale anale pa mbrojtje paraqesin rrezik pėr tė dy personat pėr t’u infektuar me virus HIV.
  • Marrėdhėnia seksuale vaginale pa mbrojtje paraqitet si faktor i dytė rreziku pėr infektim. Meshkujt me HIV- negativ nė marrėdhėnie me njė partnere HIV- pozitiv kanė njė rrezik tė vogėl infektimi,pėrkundrazi femrat HIV- negativ nė marrėdhie me partnerin HIV-pozitiv rreziku i infektimit ėshtė shumė mė i madh. Nė marrėdhėniet seksuale tė pambrojtura anale apo vaginale edhe pa spermė ekziston rreziku i infektimit. Mjafton lėngu i lėkurės nė kontakt tė organeve gjenitale pėr bartje tė infektimit.
  • Marrėdhėniet orale seksuale paraqesin rresik infektimi, kur sperma apo gjaku i menstruacioneve bie nė gojė tė partnerit apo partneres. Seksi oral pa spermė gjegjsisht pa menstruacione ėshtė i sigurtė, nė qoftė se nuk ekziston ndonjė sėmurje tjetėr ngjitėse seksuale.
  • Rreziku pėr infektim me virusin HIV ėshtė edhe mė i lartė, nėqoftė se personat vuajnė nga ndonjė sėmurje tjetėr ngjitėse seksuale.
Bartja gjatė konsumit tė drogės:
Njerėzit, tė cilėt marrin drogė me shiringa,kanė njė rrezik tė lart infektimi me viruasin HIV, kur ata shfrytėzojnė shiringat e personave tjerė.Atėherė gjaku i infektuar drejtėpėrdrejtė futet nė sistemin e gjakut. Bartja nga nėna te fėmija: Fėmijtė e grave tė infektuara me HIV-pozitiv mund tė infektohen gjatė shtatzėnisė,lindjes dhe gjatė dhėnies gji.Pa masa tė veēanta mjeksore rreziku i bartjes sė infektimit ėshtė gadi 25%. Nė kushtet normale (me aplikim tė masave mjekėsore) shkalla e infektimit ėshtė praktikisht zero. Gjaku dhe kontrollimi i gjakut: Pėr tė penguar bartjen e virusit HIV gjatė transfuzionit tė gjakut, qė nga mesi i viteve tė 80-ta nė Zvicėr tė gjitha dhurimet e gjakut
kontrollohen.Mos keqpėrdorni dhurimin e gjakut qė tė bėni testin HIV pėr vete. Ju rrezikoni njerėzit tjerė, nė qoftė se keni pėrjetuar ndonjė situatė rreziku.
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 25-08-2012, 17:26   #3
Ciarli
Member
 
Regjistruar mė: Aug 2012
Vendndodhja: Shqiperi
Postet: 92
Pėlqime: 3
Pėlqyer 3 herė nė 3 postime
Rep: 270
Ciarli is on a distinguished road
Points: 2,498
Pikėt nė bankė: 0
Total Points: 2,498
Gabim

Me falni qe po e gjej para kohe, por SIDA eshte nje lloj 'malarjeje' vdekjeprurese, shkaktuar nga nje lloj bakteri po vdekjeprures dhe te padukshem, shume te padukshem, qe rron ne vende te pista te tilla si keneta e Afrikes etj...
Ciarli nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2013, 11:54   #4
LoReN
Junior Member
 
Regjistruar mė: Aug 2013
Vendndodhja: Greqi
Postet: 1
Pėlqime: 0
Pėlqyer 0 herė nė 0 postime
Rep: 0
LoReN is on a distinguished road
Points: 280
Pikėt nė bankė: 0
Total Points: 280
Gabim

Dhe perse duhet te beshe copy-paste per te shkrojtur keto imformacione kur jane gati ne wiki?
LoReN nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-08-2013, 15:31   #5
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,424
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,201
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LoReN Shiko postimin
Dhe perse duhet te beshe copy-paste per te shkrojtur keto imformacione kur jane gati ne wiki?


Nga e di ti qe wiki si ka kopjuar ???!!!varet cfare faqe preferojn njerzia!Pse erdhe te lexosh ktu shko ne wiki!jo te gjithe ven cdo dit ne wiki..
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
aids-hiv virus-sida tvsh Arkivat E Forumit Shqiptar 1 01-12-2010 17:33
Cfare eshte ky pasion? tvsh Kronika nga vendi dhe Ēėshtja kombėtare 0 26-09-2010 13:24
Ēfarė ėshtė humbur Diamanta Historia botėrore 0 13-09-2010 01:13
Cfare eshte Orthodhoksia ilia spiro Besimtarėt e krishterė 3 20-08-2009 18:23
ĒfarĖ s’ĖshtĖ dashuria Semiramida Dashuri dhe ndjenjė 0 20-08-2009 01:43


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 18:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar