Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Shkencat shoqėrore dhe tė natyrės > Feja dhe besimet fetare > Besimtarėt e krishterė

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 30-07-2009, 18:06   #1
Amajla
Moderator i/e F.Sh.
 
Avatari i Amajla
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: vendi i shqiponjave
Postet: 981
Pėlqime: 67
Pėlqyer 31 herė nė 30 postime
Rep: 693
Amajla is on a distinguished road
Points: 160,805
Pikėt nė bankė: 123,315
Total Points: 284,119
Dėrgo njė mesazh pėrmes Skype™ to Amajla
Gabim Ēfarė ėshtė lutja e mėkatarit?

Lutja e mėkatarit ėshtė ajo lutje qė njė person i drejton Zotit nė kohėn kur e ka kuptuar se ėshtė mėkatar dhe ka nevojė pėr njė Shpėtimtar. Lutja e mėkatarit nė vetvete nuk pėrmbush asgjė. Lutja e mėkatarit ka efeket vetėm atėhere kur ajo shpreh atė qė personi ka mėsuar dhe ka kuptuar, atė qė ai beson nė lidhje me mėkatin e tij dhe nevojėn pėr shpėtim.

Aspekti i parė i lutjes sė mėkatarit ėshtė ndėrgjegjėsimi se tė gjithė ne jemi mėkatarė. Romakėve 3:10 shpall: “Nuk ka asnjeri tė drejtė, as edhe njė”. Bliba e thotė qarte se ne tė gjithė kemi mėkatuar. Ne jemi tė gjithė mėkatarė dhe kemi nevojė pėr mėshirėn dhe faljen e Zotit (Titit 3:5-7). Pėr shkak tė mėkatit tonė ne meritojmė dėnim tė pėrjetshėm (Mateu 25:46). Lutja e mėkatarit ėshtė njė lutje pėr hir dhe jo pėr gjykim. Ėshtė njė kėrkesė pėr mėshirė dhe jo pėr zemėrim.

Aspekti i dytė i lutjes sė mėkatarit ėshtė tė dish se ēfarė ka bėrė Zoti pėr tė na nxjerrė nga pėrhumbja dhe mėkati. Zoti “u vesh” nė mish dhe u bė njeri nė Personin e Jezus Krishtit (Gjoni 1:1,14). Jezusi na mėsoi tė vėrtetėn rreth Zotit dhe jetoi njė jetė tė pėrkryer, pa mėkat (Gjoni 8:46; 2Korintasve 5:21). Mė pas Jezusi vdiq nė kryq nė vendin tonė, duke marrė dėnimin qė ne meritonim (Romakėve 5:8). Jezusi u ringjall nga vdekja pėr tė na treguar se e mundi vdekjen dhe ferrin (Kolosianėve 2:15, 1Korintasve kapitulli 15). Pėr shkak tė gjithė kėsaj mėkatet tona mund tė falen dhe ne mund tė kemi premtimin e njė banese tė pėrjetshme nė Qiell – vetėm nėse vendosim besimin tek Jezus Krishti. Gjithēka qė duhet tė bėjmė ėshtė tė besojmė se Ai vdiq nė vendin tonė dhe u ringjall nga tė vdekurit (Romakėve 10:9-10). Ne mund tė shpėtohemi vetėm nga hiri, vetėm nėpėrmjet besimit nė Jezus Krishtin. Tek Efesianėve 2:8 thuhet: “Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė”.
__________________
"Stay" is a charming word in a friend's vocabulary.
Amajla nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 06:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar