Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Zonė e lirė & Tema shoqėrore > Kuriozitete

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 30-07-2010, 01:04   #1
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,097
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,759,874
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim Letra tė famshme qė kanė bėrė histori

Historia e njerėzimit ėshtė plot me letra tė rėndėsishme. Ka nga ato qė janė shkruar me qėllimin se do tė lexoheshin nga njė audiencė e gjerė

Historia e njerėzimit ėshtė plot me letra tė rėndėsishme. Ka nga ato qė janė shkruar me qėllimin se do tė lexoheshin nga njė audiencė e gjerė. Kėto janė gjashtė prej tyre; gjashtė ndėr mė tė mirat, ose tė paktėn ato qė kanė patur mė shumė influencė nė tė gjitha kohėt.
1. Letėr nga burgu i Birmingamit. Dėrgon: Martin Luther King Jr. Merr: "Vėllezėrit klerikė"
Pjesa kryesore: "Padrejtėsia e pėrhapur ėshtė njė kėrcėnim pėr drejtėsinė gjithandej"; "Kushdo qė jeton brenda Shteteve tė Bashkuara kurrė nuk mund tė konsiderohet njė i jashtėm kudo qoftė brenda kufijve tė shtetit".
Martin Luther King Jr. u burgos nė Birmingham, Alabama, pas njė proteste paqėsore kundėr ndarjes racore nė vitin 1963. Nė 16 prill 1963, King shkroi letrėn e famshme nga burgu i Birmingamit, qė u printua tek "The Christian Century", "The Atlantic Monthly" dhe nė librin e King, "Why we can't wait" (Pse nuk mund tė presim). Letra me 11 faqe ishte reagim ndaj pohimit tė klerikėve nė Alabama, ku klerikėt bėnė thirrje qė izolimi tė marrė fund dhe kjo ēėshtje tė zgjidhjet nga gjykata.
2. Deklarata e njė ushtari. Dėrgoi: Siegfried Sassoon. Merr: Lidershipi ushtarak britanik
Pjesa kryesore: "Unė besoj se Lufta e Parė Botėrore po zgjatet qėllimisht nga ata qė kanė pushtetin t'i japin fund". Nė vitin 1917, Siegfried L. Sasson, njė poet britanik i cili shėrbeu si ushtar nė Luftėn I Botėrore, u plagos dhe mori shumė dekorata pėr guximin dhe trimėrinė. Kur u thirr tė kthehej, ai shkroi se lufta po zgjatej mė kot. Ai fliste nė emėr tė gjithė ushtarėve me ato fjalė tė guximshme. Kjo letėr ishte edhe mė e rėndė sepse rendiste vuajtjet pa fund tė ushtarėve qė vepronin kundėr vullnetit tė tyre.
3. Letra "J'accuse!" Dėrgoi: Émile Zola. Merr: Felix Faure (Presidenti i Francės)
Pjesa kryesore: "Si mund tė shpresojė dikush qė njė kėshill lufte tė shembė atė qė ka bėrė njė kėshill lufte?"
Ēėshtja "Dreyfus" ishte njė skandal politik nė Francė nė fund tė shekullit XIX. Kapiteni hebre Alfred Dreyfus u dėnua pėr tradhti, nė bazė tė evidencave tė dyshimta. Mė vonė, evidencat treguan se krimin e kishte kryer Ferdinand Walsin Esterhazy. Gjyqtarėt i kishin shpėrfillur provat, duke sjellė kėshtu vdekjen e Dreyfus. Ato i botoi Emile Zola.
4. Letėr e hapur pėr Bordin e Shkollės nė Kansas. Dėrgoi: Bobby Henderson. Merr: Bordi i Shkollės nė Kansas
Pjesa kryesore: "Unė dhe shumė tė tjerė nė tė gjithė botėn besojmė fuqishėm se universi ėshtė krijuar nga Pėrbindėshi Fluturues i Makaronave". "Ju mund tė jeni tė interesuar tė dini se ngrohja globale, tėrmetet, tornadot dhe fatkeqėsi tė tjera natyrore janė efekt i drejtpėrdrejtė i zvogėlimit tė numrit tė piratėve pas viteve 1800. Nė vitin 2005, Bordi i Shkollės sė Kansasit mbajti njė seri seminaresh, ku diskutohej nėse teoria e Dizajnit Inteligjent duhet tė studiohej pėrgjatė evolucionit nė klasa. Seancat ngjallėn debate dhe Bordi miratoi standardeve tė shkencės sė re, qė pėrfshinte mėsimet e Dizajnit Inteligjent nė klasa. Pa u pėrfshirė nė pėrmbajtje politike apo teologjike, dėrguesi i kėrkoi bordit tė pėrfshinte edhe besimin e ri nė Kishėn e Pėrbindėshit Fluturues tė Makaronave.
5. Letra pėr obesitetin. Dėrgon: William Banting. Merr: Publiku, nė veēanti, njerėzit e shėndoshė
Pjesa kryesore: "Edhe pse nuk kam masė aq tė madhe, kur u ula tė lidh kėpucėt e kisha tė pamundur tė veproja pa u vėnė nė vėshtirėsi, gjė tė cilėn vetėm njė njeri obes mund ta kuptojė. Nė vitin 1863, William Banting, njė sipėrmarrės mbipeshė anglez, vendosi tė mbajė dietė. Ai humbi 35 paund pėr 38 javė. Ai shkroi pėr dietėn e tij ku propozonte njė dietė me katėr vakte, me proteina, perime, fruta dhe verė, duke hequr ushqime tė larta me karbohidrate dhe yndyrė. Dieta e tij fitoi popullaritet dhe ėshtė baza e dietave moderne sot. Ai arriti tė dobėsohej edhe pse hante shumė; sekreti thotė se ėshtė pėrmbajtja.
6. Letėr pėr tė droguarit pas kompjuterėve. Dėrgon: Bill Gates. Merr: Tė droguarit pas kompjuterit
Pjesa kryesore: "Fakti ėshtė se askush pėrveē nesh nuk ka fituar kaq shumė para nė softuere tė shpikura pėr qejf". Nė vitin 1976, Bill Gates ishte i shqetėsuar, sepse softueri "Micro-Soft" po kopjohej falas, madje edhe shitej pėr qėllime pėrfitimi. Gates dhe kolegėt e tij shkruan njė version tė ri tė programimit bazė, qė u bė e njohur me tė droguarit pas kompjuterėve.
Pėrgatiti
KLARITA BAJRAKTAR
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Thenie dhe histori te krishtera... SOMEONE Besimtarėt e krishterė 8 21-12-2013 12:25
Konspiracionet dhe mashtrimet mė tė famshme leximtari Poetėt e huaj 0 01-04-2010 22:55
At Gjergj Fishta Tetė letra nga Korrespodenca Albanian Letėrsia shqipėtare dhe botėrore 0 28-12-2009 22:52
Mund te me ndihmoj dikush ne histori??:) Amajla Kėrkoj ndihmė 4 21-09-2009 17:20
Sa kushton tė jesh pjesėmarrės i karnavaleve mė tė famshme tė botės Semiramida Kuriozitete 0 26-08-2009 02:50


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 20:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar