Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Politika dhe Media > Kronika nga vendi dhe Ēėshtja kombėtare

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 23-06-2010, 13:03   #1
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 416,043
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,334,782
Gabim romet dhe egjyptiane(jevgjit) ne shqiperi

romet vijne nga fshatrat e romes ne itali ndersa egjyptiane(jevgjit) kane origjinen nga egjipti i afrikes dhe cdo qytet ne shqiperi ka

cashtja ka arritur sa ambasadori amerikan te flasi

http://bw.balkanweb.com/kryesore/1/w...eve-14066.html

jemi ne shqiptaret raciste ndaj tyre apo eshte genjeshter?
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-06-2010, 16:33   #2
ilia spiro
Orthodhoks
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Tirane
Postet: 287
Pėlqime: 0
Pėlqyer 3 herė nė 3 postime
Rep: 655
ilia spiro is on a distinguished road
Points: 49,648
Pikėt nė bankė: 54,568
Total Points: 104,217
Gabim

Citim:
1. Rreth 24000 njerez vdesin cdo dite nga uria apo shkaqe te lidhura me te (ose 8.760.000 fryne ēdo vit, IS). Ky numer dhjete vite me pare ishte 35000, e njezete vjet me pare ishte 41000. Tre te katertat e ketyre vdekjeve ndodhin tek femije nen moshen pese vjec.

2. Sot 10% e femijeve ne vendet ne zhvillim, vdesin pa arritur moshen pese vjec. Ky numer ishte 28% pesedhjete vjet me pare.

3. Megjithese ne shumicen e rasteve, pergjegjese per keto vdekje konsiderohen uria massive dhe luftrat, ato jane shkaktare vetem per 10% te tyre. Shumica a vdekjeve nga uria shkaktohen nga nje mangesi kronike e ushqimit. Si rezultat i nje varferie te thelle, shume familje nuk marrin dot ushqim te mjaftueshem.

4. Mangesia kronike e ushqimit, pervec vdekjeve shkakton edhe demtimin e shikimit, lodhje te pergjitheshme, pengon rritjen normale si dhe ul aftesine e organizmit per te perballuar semundje te ndryshme. Njerezit e pa ushqyer e kane te veshtire te kryejne edhe funksionet me elementare.

5. Ka vleresime qe rreth 800 milione njerez ne bote vuajne nga uria dhe mungesa e ushqimit, rreth 100 here me teper se numri i atyre qe vdesin nga uria cdo vit.

6. Ne shume raste per njerezit e varfer edhe ndihma te vogla mjaftojne qe ata te jene ne gjendje te rritin sasine e ushqimit e nevojshem. Keto ndihma mund te jene, fara per te mbjelle, vegla pune te pershtateshme dhe uje i pishem. Edhe permiresime te vogla ne praktikat bujqesore e metodat e ruajtjes se ushqimit, ndihmojne.

7. Mendimi i shume specialisteve te urise eshte qe menyra me i mire per te pakesuar urine eshte edukimi i njerezve. Njerezit e shkolluar e kane me te lehte te dalin nga hallkat e skamjes qe shkakton urine.

Burime te te dhenave:
1) Projekti kunder Urise, Organizata e Kombeve te Bashkuara
2) CARE
3) Instituti per Ushqim e Zhvillim
4) Programi Boteror per Ushqimin, Organizata e Kombeve te Bashkuara (WFP)
5) Organizata e Ushqimit dhe Bujqesise te Kombeve te Bashkuara (FAO)
6) Oxfam
7) Fondi i Femijeve i Organizates se Kombeve te Bashkuara (UNICEF)
Ndersa ambasadorit na i paska rene ndermend se romet e Shqiperise jane te varfer dhe u dashkan ndihmuar. Ka dale nje xhiro andej nga bregu i lumit, se nuk ka seriozisht cfare thote ai si perfaqeues i usa-s. po ta kishin seriozisht nuk do te lejonin te vdisnin nga uria 8 milon njerez ne vit dhe 800 milion te vuanin urie.
Mendoj se romet nuk kane pse presin me te tille figura hipokrite, qe nuk begenisin t`i hedhin asnje krodhe buke kesaj mase njerezish te uritur, por iu intereson me shume perhapja e homoseksualizmit dhe e ndyresirave te tjera.

Kush do t`jua fale mekatet z. ambasador, juve dhe vendit tuaj?
__________________
Duaje te afermin tend si veten
ilia spiro nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-06-2010, 19:18   #3
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 416,043
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,334,782
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Mendoj se romet nuk kane pse presin me te tille figura hipokrite, qe nuk begenisin t`i hedhin asnje krodhe buke kesaj mase njerezish te uritur, por iu intereson me shume perhapja e homoseksualizmit dhe e ndyresirave te tjera.

Kush do t`jua fale mekatet z. ambasador, juve dhe vendit tuaj?
ata nuk jane hmoseksuale por shume aktive seksualisht. ambasadorit nuk i pelqen te diskriminohen myslymanet. romet jevgjit jane myslymane, nga shumica qe e kane braktisur fene me dekada.

nqs ka xhami ata romeve,jevgjit iu ndalahet hyrja.

se dyti kane lekure te njejte me obames dmth sipas amerikes ndaj tyre po behet racizem
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Shkolla ne shqiperi tvsh Shkollat Shqiptare 2 28-04-2010 13:49
Inflacioni po rritet ne shqiperi pse? tvsh Ekonomi & Biznes 3 15-03-2010 02:21
Master ne Shqiperi j&g Shkollat Shqiptare 17 23-01-2010 16:16
Blerja e nje Apartamenti ne Shqiperi! filantrop2008 Ekonomi & Biznes 15 01-09-2009 12:22
Kalate dhe Fortesat ne Shqiperi Semiramida Historia e Shqipėrisė 2 09-08-2009 23:44


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 21:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar