Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Kėrkoj ndihmė

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 09-06-2010, 23:20   #1
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 630,554
Pikėt nė bankė: 25,618,501
Total Points: 26,249,055
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Sa kushton dogana e nje makine ne Shqiperi!

Ky material u more nga blogu i gazetes Biznesi dhe jep te qarte formulen e perllogaritjes se doganes per makinat.
Pergjigjen jane dhene nga Genci Celi, specialist ne Drejtorine e Pergjithshme te Doganave:
Lexojeni mbase ju hyn ne pune:

Eri shkruan:
18/10/2007 ne oren 3:28 pm

Pershendetje.
Nuk e kam te qarte se si mund te llogaris sa dogane me duhet te paguaj per te bere targat shqiptare (makina eshte me targa italiane).
Makina eshte e tipit SEAT IBIZA e vitit 11/2005 1.4 Tdi (nafte) 55kw 75 kuaj fuqi.
faleminderit.
Gjithe te mirat.

Genci Celi shkruan:
23/10/2007 ne oren 11:30 am

Pergjigje per Erin

Per te llogaritur sa duhet paguar ne dogane, per automjetin tuaj, duhet ti referoheni nje reviste e cila quhet Quattro Ruote, e cila ne faqet e fundit te saj ka disa tabela, ku gjenden cmimet e automjeteve, sipas markave, modeleve dhe viteve te prodhimit.
Konkretisht mjeti juaj ka afersisht ne reviste cmimin 8500 Euro (afersisht pasi po te me kishit dhene modelin do te ishte me e sakte.
Ketij cmimi i zbriten 30%. Pra vlera e mjetit tuaj do jete 5950 Euro.
Po te llogaritesh nje cmim mesatar transporti (psh kur mjeti vjen me traget) prej 150 Euro atehere vlera (apo me sakte vlera doganore) eshte 6100 euro ose 756 400 leke.

Taksa e importimit te automjeteve te perdorura llogaritet sipas formules :
takse fikse x cilindrata e motorit x koeficentin e viteve te prodhimit.
taksa fikse per mjetet me nafte eshte 25 000 leke, ndersa per ato me benzine 20 000 leke.
Pra kjo takse per automjetin tuaj do te jete: 1400 cc x 25000 x 0,0016= 56000 leke.

Kjo takse mblidhet me vleren doganore dhe shumezohet me 20% qe eshte pagesa e tvsh. Pra (56000 + 756400) x 20% = 162 480 leke.

Pagesa e doganes per mjetin do jete taksa e importimit + tvsh, pra totali per tu paguar eshte 162480+56000= 218 480 leke.Pagesa e detyrimeve perbehet zakonisht 2 elemente:
- Taksa e importimit te automjeteve te perdorura
- TVSH.

Taksa e importimit te automjeteve te huaja (po shpjegoj vetem autoveturat, pasi kamionet, furgonet dhe autobuzet kane menyre tjeter llogaritje), bazohet ne volumin e motorrit ne cc, llojin e karburantit, dhe me vitet e perdorimit te mjetit.
Taksa fikse qe varet nga lloji i karburantit eshte 20000 leke per mjetet me benzine dhe 25000 leke per mjetet me nafte.
Gjithashtu per vitet e prodhimit ka disa koeficente si me poshte:
- deri ne 2 vite nga data e prodhimit 0.0016
- 2 deri 4 vjet 0.0024
- 4 deri 7 vjet 0.0029
- 7 deri 10 vjet 0.0032
mbi 10 vjet 0.0048

Taksa e importimit eshte shumezimi i takses fikse me volumin ne cm3 dhe koeficentin e perdorimit perkates.

Gjithashtu paguhet edhe tvsh e cila llogaritet si me poshte:
Ne revisten italiane quattro ruote, sipas markes, modelit, dhe vitit te prodhimit gjendet vlera e perafert e mjetit. Kesaj vlere i zbritet 30%. Pastaj shtohen shpenzimet e transportit, pra sa eshte shpenzuar per ta sjelle mjetin ne Shqiperi.
Vlerat mlidhen dhe shumezohen me kursin e kembimit te euros me lekun.
Vleres qe del i shtohet taksa e importimit qe kemi shpjeguar me lart dhe shuma e tyre shumezohet me 20% (qe eshte niveli i tvsh).

Totali qe do paguhet do te jete taksa e importimit plus tvsh.
Per automjetet e reja, nuk ka takse importimi te automjeteve te perdorura por vetem tvsh.

Kjo ishte menyra e llogaritjes dhe nuk e di a isha i qarte. Gjithsesi ne pergjithesi
paguajne me pak makinat me cilindrat te vogel, dhe me benzine, si dhe jo shume te vjetra. Kuptohet qe pagesa eshte nje element, pasi elementi tjeter eshte se sa kushton makina ne momentin e blerjes. Por ligji ka llogjiken qe per shkak te ndotjes dhe hapesirave te ngushta per parking, te stimuloje importin e mjeteve te vogla e me benzine.

Se isha duke kerkuar per vete ne internet dhe mezi e gjeta mbase do ti duhet dikujt tjeter ne te ardhmen.
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Albanian pėlqehet nga
Bl@ck_E@gle (10-06-2010)
Vjetėr 15-06-2012, 16:45   #2
kastrikotzen
Junior Member
 
Regjistruar mė: Jun 2012
Postet: 1
Pėlqime: 0
Pėlqyer 0 herė nė 0 postime
Rep: 0
kastrikotzen is on a distinguished road
Points: 344
Pikėt nė bankė: 0
Total Points: 344
Gabim

pershendetje. dua te doganoj ne shqiperi nje makine, eshte opel corsa B, viti i prodh. 1998. 1.700cc diesel, per momentin eshte me targa gjermane. po pate mundesi te me ndihmosh ne gjetjene cmimit. flm
kastrikotzen nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 11-03-2014, 18:48   #3
tonitoplan
Junior Member
 
Regjistruar mė: Mar 2014
Postet: 2
Pėlqime: 0
Pėlqyer 0 herė nė 0 postime
Rep: 0
tonitoplan is on a distinguished road
Points: 290
Pikėt nė bankė: 0
Total Points: 290
Gabim

sa kushton dogana e kesaj makine '?ALFA ROMRO prollim i 2001 cilindrata 1.6 benzin 77kw 105 kuaj fuqi 17 kuaj fiskal . faleminderit
tonitoplan nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-03-2014, 23:46   #4
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 630,554
Pikėt nė bankė: 25,618,501
Total Points: 26,249,055
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim

Lexoni postimin tim me siper dhe beni llogaritjet me makine llogaritse. Postimi me siper eshte teper i qarte vetem zevendesoni shifrat perkatese me ato te tuajat.

Ai duhet te jete si rregull po ne Shqiperi vallahi nuk merren shume vesh keto gjera se ligji thote ndryshe dhe punonjesi thote ndryshe dhe ec e merre vesh kush ka te drejte.
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Sa kushton dashuria e njė mashkulli? Amajla Dashuri dhe ndjenjė 35 30-09-2012 15:02
Proze: ''Sa Kushton njė Njeri?!'' Semiramida Dossier dhe analizė 1 20-07-2010 20:37
makine elektrike Diamanta Shkencat e natyrės & Teknologjia 6 10-10-2009 01:21
Sa kushton tė jesh pjesėmarrės i karnavaleve mė tė famshme tė botės Semiramida Kuriozitete 0 26-08-2009 03:50
Pakujdesia nė kėto ditė vere po iu kushton tė ecurėn shumė tė rinjve”... Semiramida Mjeku pranė jush 22 03-08-2009 21:18


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 04:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar