Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Zonė e lirė & Tema shoqėrore > Tema shoqėrore

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 15-04-2010, 08:52   #1
ilia spiro
Orthodhoks
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Tirane
Postet: 287
Pėlqime: 0
Pėlqyer 3 herė nė 3 postime
Rep: 655
ilia spiro is on a distinguished road
Points: 49,620
Pikėt nė bankė: 54,568
Total Points: 104,189
Gabim Komuniteti Rom

Komuniteti rom mė i varfėri nė Shqipėri

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Tregu u rrobave tė pėrdorura nė Tiranė - Tė ardhurat nga tregėtia e mallrave tė pėrdorura nuk janė tė qėndrueshmePapunėsia dhe diskriminimi social e ka bėrė komunitetin rom tė jetė mė i varfėri nė Shqipėri. Nė Tiranė komuniteti rom arrin nė 25 mijė vetė. Rreth 45% e tij ėshtė e papunė dhe nomade. Disa prej tyre i vizitoi Ani Ruci.

“Hajde, sandale, kėpucė me dy mijė lekė, triko me tre mije , bluza, funde tė lira, hajde, mall firmato…..”

Kujtimi, njė rom rreth tė 40 -ve fton kėshtu ēdo ditė klientė tė blejnė nė tezgat e tij, nė tregun mė tė madh tė mallrave tė pėrdorura tė Tiranės. Tregu shtrihet nė tė dyja anėt e njė rrugice tė gjatė, disa qindra metra, paralel me shinat nė stacionin e trenit dhe atje ku mbaron Bulevardi “Zogu I-rė. Ai njihet si tregu “GABI”, emėr nga varianti i shkurtuar i fjalės ”gabel”, qė nė Shqipėri pėrdoret me tė njėtin kuptim si fjala “rom/e ” Tezgat nė konfidencė, gjysėm me shaka e gjysėm seriozisht quhen edhe butikėt” GABI” pasi mallrat jane tė firmave mė me emėr tė Europės Perėndimore: Christian Dior, Armani, Espri, etj. Bashkė me gruan e tij, Bukurien, Kujtimi i tregėton ato pasi i merr me kg nė magazine tė mėdha, nė periferi tė Tiranės.

“I marrim me thasė tek firmat qė i sjellin nga jashtė, nga Gjermania, Italia, Franca Greqia. Njė thes kushton 800 mijė lekė tė vjetra. Dimėr dhe verė kėtu rrimė. Kur kapin ndonjė pesė lekėsh hamė, kur nuk fitojmė asgjė rrimė, futemi nė borxhe tek dyqani” thotė Bukuria.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Njė studim i Bankės Botėrorė dhe PNUD-it vlerėson se 80% e romėve jetojnė nė varfėri ekstreme, krahasuar me 20% tė pjesės tjetėr, jo rome tė popullsisė

Ēmimet me tė cilat Kujtimi dhe Bukuria shesin mallrat e pėrdorura janė rreth 40 herė mė tė ulta se ato nė dyqanet e Tiranės. Megjithatė klientėt e shtresave mė tė varfėra, nė kėto kohė krize, kėrkojnė pėrsėri ulje.

“Sa i shet kėto moj motėr? A nuk mė bėn pak ulje?” pyet njė grua e moshuar.

“Pesė mijė. Pėr ty .. 1 mijė lekė mė pak” bėn kompromisin Bukuria.

Klientėt e tregut”GABI” nuk vijnė vetėm nga shtresat mė tė varfėra tė Tiranės. por edhe nga ato tė mesme.

“ Janė gjėra tė mira dhe tė lira. Janė firmato edhe pse tė pėrdorura. Gjithmonė kėtu vij tė blej”thotė njė grua e re, e mbajtur mirė.

Romėt - komuniteti mė i varfėr dhe i prapambetur

Me paratė qė fitojnė nga shitja e mallrave tė pėrdorura Kujtimi dhe Bukuria mbajnė 7 fėmijėt e tyre. Mė i madhi ėshtė 22 vjeē, me i vogli shtatė.

“ Janė nė shtėpi, pa shkollė, pa punė“ thotė Bukuria.

Por tė ardhurat nga tregėtia e mallrave tė pėrdorura nuk janė tė qėndrueshme. Burrė e grua nuk shohin asnjė shans pėr tė gjetur njė punė tjetėr.

“Pėr ne, romėt, vetėm kjo punė ėshtė.Tė shesim ndonjė leckė, tė hamė njė kafshatė. Vetėm kėtė zanat kemi, ne romėt” thotė me trishtim Kujtimi.

Papunėsia dhe diskriminimi social e ka bėrė komunitetin rom tė jetė mė i varfėri nė Shqipėri. Njė studim i Bankės Botėrorė dhe PNUD-it vlerėson se 80% e romėve jetojnė nė varfėri ekstreme, krahasuar me 20% tė pjesės tjetėr, jo rome tė popullsisė. Nė Shqipėri nuk ka njė regjistrim zyrtar tė komunitetit rom. Sipas Atllasit Gjeografik tė viti 2001, numri i romėve arrin diku nė 109 mijė vetė, shifėr qė pėrbėn 2,8 pėrqind tė gjithė popullsisė prej 3,5 milion banorėsh qė ka vendi. Nė Tiranė komuniteti rom arrin nė 25 mijė vetė. Mė shumė se 45% e tij ėshtė e papunė dhe nomade. Barakat e tij tė pėrkohshme i shoh tė shtrihen atje ku mbaron tregu “GABI”, nė njė lėndinė mes pallatesh tė reja, nė ndėrtim e sipėr dhe hedhurinash. Njė peisazhi tipik i i mjedisevee rome: baraka tė mbuluara me plastmas, tela me rroba tė ndera, fėmijė, kuaj..

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Njė familje roma nė tregun e rrobave tė pėrdorura nė Tiranė


Profesioni tjetėr: Lypja

Njė vajzė e re rome qėndron e ulur nė sheshin para kėtyre barakave me djalin e saj tė mitur. Pėrbri saj , njė burrė po merr njė sy gjumė, nė diellin e ngrohtė tė Prillit. Kur e pyes kush ėshtė dhe ēfarė bėn ajo mė pėrgjigjet

“ Quhem Dallėndyshe Sinani. Lyp rrugėve, mbledh kanaēe, ja ēfarė bėj. Nganjėherė punoj edhe nė treg, tek “GABI”. Edhe burri im - ajo tregon me dorė romin e ri qė dremit - edhe ai lyp. Nuk kemi asistencė, asgje nuk kemi. Kemi tre fėmijė pė r tė ushqyer”.

Qeveria, politika dhe ndėrkombėtarėt

Tė djathtėt nė pushtet i premtojnė komunitetit rom, tani nė prag tė zgjedhjeve parlamentare tė 28 qershorit, se kjo situatė do tė ndryshojė. Njė strategji kombėtare pėr zhvillimin dhe integrimin e kėtj komuniteti synon tė zbusė pėrjashtimin e tyre social, burimin e varfėrisė sė tij ekstreme. Ndėrkohė, Shqipėria ėshtė pjesėmarrėse e njė nisme tė vendeve tė Europės Qendrore dhe Juglindore, tė mbėshtetur nga Banka Botėrore ,UNDP dhe Fondacioni Shoqėrisė sė Hapur ”SOROS” pėr tė pėrmirėsuar gjendjen sociale, punėsimin, arsimimin dhe strehimin e romėve. Njė parti politike rome e sapokrijuar po tenton tė ketė pėrfaqėsues tė komunitetit rom nė Parlamention e ardhshėm. A beson Kujtimi tek politika,tek partite?

“ Deri tani, asnjė parti, asnjėherė nuk ka ndihmuar. Parti rome..?? Nuk e di.”thotė ai duke u lėkundur mes shpresės dhė zhgėnjimeve.

Nė fillim tė Prillit, nė Ditėn Botėrore tė Romėve edhe romėt e Shqipėrisė dėgjuan shumė premtime nga politikėbėrėsit dhe organizatat ndėrkombėtare qė operojnė nė Shqipėri. Premtime …qė presin tė mos mbeten nė letėr por tė shndrrohen nė veprim, nė konkrete pėr tė ndryshuar vėrtet situatėn e rėndė sociale dhe ekonomike tė komunitetit rom.


Autor: Ani Ruci

Redaktoi: Esat Ahmeti
__________________
Duaje te afermin tend si veten
ilia spiro nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 16-04-2010, 04:29   #2
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 628,684
Pikėt nė bankė: 25,116,178
Total Points: 25,744,861
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim

Ilia pse vetem komuniteti "ROME" ka ate problem? Po Emigrantet qe kane 20 vjet emigrim dhe serisht kur kthehen mbrapsht dhe shikojne gjithe ate mjerim qe i eshte kanasur "Shqiperise" si mendon se ndihen?

Pastaj komuniteti "ROME" historikisht ka qene i perbuzur ne Shqiperi dhe duhet te kalojne goxha vite qe te rimekembet ajo ideja qe "ROMET" jane njerez te mire pasi shumica e tyre nuk jane dhe gjithmone jane munduar ku e ku te marrin me shume dhe ku e ku te bejne jete jo normale.
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 16-04-2010, 08:49   #3
ilia spiro
Orthodhoks
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Tirane
Postet: 287
Pėlqime: 0
Pėlqyer 3 herė nė 3 postime
Rep: 655
ilia spiro is on a distinguished road
Points: 49,620
Pikėt nė bankė: 54,568
Total Points: 104,189
Gabim

Eshte komuniteti me i perbuzur dhe me i varfer ne Shqiperi. Jetojne ne kushte mizerabel dhe kurrkush nuk ofrohet per ta, qofte ne pikepamje materiale, por as per zhvillimin e tyre kulturor, arsimimin e femijeve, etj. Pavaresisht disa iniciativave te koheve te fundit, nga qeveria dhe organizata te ndryshme, po gjendja eshte po ajo. Lypesit jane pothuajse te gjithe te ketij komuniteti.
Mendoj se duhet bere dicka per ata, jo per t`i nxjerre nga varferia, por se paku nga mjerimi.
__________________
Duaje te afermin tend si veten
ilia spiro nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-04-2010, 03:38   #4
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 628,684
Pikėt nė bankė: 25,116,178
Total Points: 25,744,861
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim

Ilia je ne vete ti apo sje? Te me degjosh mua kerko per nje film qe ka luajtur "Fadil Hasa" nuk ja mbaj titullin po ka te beje me komunitetin rome, me duket se e ka "maceduni i vogel" a dicka e tille dhe ma merr mendja se do mesosh me shume per menyren e jeteses se komunitetit rome ne Shqiperi, u mundua E.Hoxha ti kthente ne njerez dhe nuk ja arriti dot qellimit dhe kur si ktheu dot ai nuk ma merr mendja se do ti kthej dot S.Berisha apo ndonje qeveri tjeter keshtuqe me mire te rrine ne ato kushte qe jane.
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-06-2010, 16:50   #5
ilia spiro
Orthodhoks
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Tirane
Postet: 287
Pėlqime: 0
Pėlqyer 3 herė nė 3 postime
Rep: 655
ilia spiro is on a distinguished road
Points: 49,620
Pikėt nė bankė: 54,568
Total Points: 104,189
Gabim

Mbasi mbrojti flakerisht homoseksualizmin, USA-s na qenka kujtuar per te varferit e Shqiperise ku romet zene vendin e pare! Shkojne per te thene se ne mbrojme edhe me te varferit, dhe jo vetem homoseksualet. Cfare hipokrizie e pashoqe. Po te beheshin vertet merak do t`ju jepnin ndonje ndihme te vogel dhe jo vetem te kalonin sa per sport andej nga bregu i lumit.
__________________
Duaje te afermin tend si veten
ilia spiro nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 27-06-2010, 08:19   #6
bens
Hyper M0DERAT0R
 
Avatari i bens
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: Bessiana
Postet: 235
Pėlqime: 36
Pėlqyer 8 herė nė 8 postime
My Mood: Innocent
Rep: 642
bens is on a distinguished road
Points: 62,018
Pikėt nė bankė: 60,620
Total Points: 122,638
Gabim

romet kan qene te perbuzur ,,, jane dhe do te jene te perbuzur gjithnje .... per te vetmen arsye ... gjat historise ne momentin kur ju ka ardh hapi te kan prer me thike ne fyt ... shembull konkret lufta e fundit ne Kosove ...

masakrat me te medha qe jane bere ne KS jane kryer nga komuniteti Rom , Ashkali ,,, andaj ata se meritojne te jen me mire do i kisha zhdukur te gjithe ... do e kisha ringjall HITLERIN edhe nje here qe ta ket edhe nje mandat qe i shfaros sllavet hebrejet dhe romet ....

njerz te pist te ndyte ...

nuk jame lokalist as racist por kam urrejtje ne shpirt per idiotat e lartepermendur .....
__________________
Rinia ėshtė e bukur me PATO's
bens nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
komuniteti rom dhe egjyptian ne shqiperi tvsh Kronika nga vendi dhe Ēėshtja kombėtare 2 08-04-2010 19:06


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 09:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar