Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Zonė e lirė & Tema shoqėrore > Pėrralla pėr vogėlushėt

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 19-01-2010, 00:32   #1
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 633,398
Pikėt nė bankė: 26,130,871
Total Points: 26,764,269
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Breshka dhe lepuri

Breshka dhe lepuri
Lepuri dhe breshka i kishin shtėpitė pranė dhe pranė. Lepuri gjithnjė e ngacmonte breshkėn pėr ngadalėsinė e saj. E quante plakė, megjithėse ata ishin moshatarė me njėri-tjetrin. Pėr t'u mburrur i kėrkonte tė bėnin njė garė vrapimi. Breshka nuk i pėrgjigjej, por kthente rrugė.Lepuri pėrsėri ia priste udhėn.
-Hė, zonja breshkė, si thua, a pranon tė bėsh njė garė me mua?
-Mirė, -tha njė ditė breshka.

Lepuri u ēudit nga fjalėt e breshkės. Lepuri e quante veten "mė tė shpejtin e kafshėve". Breshka ishte mė e ngadalta.

Lajmi se breshka dhe lepuri do tė bėnin njė garė vrapimi me njėri-tjetrin ishte pėrhapur nė tė gjithė pyllin. Tė gjitha kafshėt u ēuditėn me vendimin e breshkės.

Erdhi dhe dita e garės sė madhe. Breshka dhe lepuri u vendosėn nė vijė si atletėt dhe me t'u dhėnė sinjali u nisėn. Lepuri vrapoi me tė katra dhe u bė erė, kurse breshka lėvizte me hapa tė ngadalta. Lepuri duke vrapuar e kthente kokėn prapa. Breshka zvogėlohej dhe zvogėlohej nė sytė e tij, derisa erdhi njė ēast qė nuk u pa mė. Breshka kishte mbetur shumė prapa.

Ishte shumė vapė. Lepuri qėndroi pėr tė parė breshkėn. Ajo nuk dukej gjėkundi. Kishte mbetur shumė prapa. Lepurit i erdhi keq pėr breshkėn, ndaj mendoi tė merrte njė sy gjumė nėn hijen e pemėve derisa tė afrohej breshka. Kur breshka tė afrohej, ai do tė vraponte pėrsėri dhe do ta fitonte garėn.

Nėn pemė frynte njė erė e freskėt dhe lepurin e mori njė gjumė i thellė. Njė gjumė mė i thellė nuk bėhej. Ngadalė ngadalė, breshka arriti tek hija e drurėve. Ajo dėgjoi njė gėrhimė. Hodhi shikimin dhe pa lepurin qė po gėrhiste. Kushedi se ēfarė ėndėrrash shihte. Nuk qėndroi por vazhdoi nė udhėn e saj me tė njėjtin hap.

Ec dhe ec…

Ec dhe ec…

Breshka po i afrohej fundit tė garės.

Dikur lepuri u zgjua nga gjumi i thellė dhe hodhi sytė prapa pėr tė parė breshkėn. Ajo nuk dukej poshtė nė udhė. Lepuri filloi tė vraponte i sigurtė se breshka kishte mbetur prapa, ose e kishte lėnė garėn. Nė njė ēast ngriti kokėn dhe shumė pėrpara tij, atje ku gara pėrfundonte, pa breshkėn. U ēudit sa mė s'bėhet dhe vrapoi me tė gjithė fuqinė qė ta arrinte. Ishte vonė, sepse breshka e kishte fituar garėn. Kafshėt e pyllit prisnin ardhjen e lepurit, por atij nuk i bėnin mė kėmbėt tė vraponte. Mallkonte veten pėr gjumin e rėndė qė e kishte zėnė. Qė nga ajo ditė lepuri nuk do ta ngacmonte mė dhe nuk do tė guxonte tė futej nė garė me breshkėn. Trembej se mos pėrsėri do ta rrėmbente gjumi i rėndė.
Attached Thumbnails
breshkaLepuri.jpg  
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 18:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar