Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Zonė e lirė & Tema shoqėrore > Pėrralla pėr vogėlushėt

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 14-02-2010, 03:50   #1
Albanian
Admin
 
Avatari i Albanian
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Angli
Postet: 1,804
Pėlqime: 115
Pėlqyer 111 herė nė 100 postime
My Mood: Inspired
Rep: 20
Albanian will become famous soon enough
Points: 629,205
Pikėt nė bankė: 25,116,178
Total Points: 25,745,382
futi i birre se je lodh :P - GhOsT Boti modh me nela tu vu bane :P u bona per kafe na dhe ti nji - GhOsT ste bo dom nji me qumesht :P - GhOsT 
Gabim Kėsulėkuqja

NA ISHTE NJE HERE .........

Nje vajze e vogel e cila quhej Kesulekuqe . Ajo ishte shume e sjellshme dhe e mire sa te gjithe e donin, e kishte emrin
Kesulekuqe sepse ajo gjigjithemon mbante nje kesule te kuqe mbi koke .
Nje dite nena e saj i thote:

- Kesulekuqe , merre kete shporte me embelsira dhe ēoja gjyshes, se ka nevoj tani qe eshte e semure ne shtrat ,nisu menjehere dhe ke kujdes se mos te humbesh ne pyll.
Kesulekuqa mori rrugen per te shtepia e gjyshes qe gjendej ne pyll. Rruges takoi ujkun por ajo se dinte qe ai ishte dinak (i keq ) Nuk u frikesua nga ai por e pershendeti .
Ujku pyet Kesulekuqen : nga po shkon kaq heret qe ne mengjes ?

- Jam nisur per te shkuar te gjyshja ime e cila eshte semure, ne anen tjeter te pyllit pran atyre lisave te gjate.
Kur ujku degjoi keto fjale , qe te ishte i sigurte se do mberrinte para saj te shtepia e gjyshes i thote :
- Shiko , gjithe keto luleshtrydhe te kuqe qe ka ketu, nuk do mbledhesh disa per gjyshen ,pasi qenka dhe e semure
dhe njekohesisht ulu e pusho pak duke degjuar kengen e zogjve .
Kesulekuqa e degjoi dhe veproi si tha ujku .
Ujku vrapoi drejt shtepise se gjyshes dhe trokiti tri here ne dere .

- Kush eshte ? thirri gjyshja e semure
- Eshte Kesulekuqa , tha ujku duke e bere zerin si ajo.
Hape deren bija ime , hyr brenda . - tha gjyshja e shtrire ne shtrat
Ujku menjehere hapi deren , hyri brenda u afrua pran shtratit dhe e hengri gjyshen .

Pastaj veshi nje kemishe nate te gjyshes , nje kapuē , syzet e saj dhe u shtri ne shtrat.
Kur Kesulekuqa erdhi te shtepia e gjyshes , u befasua qe dera ishte e hapur ,ajo thirri gjyshen , por askush su pergjigj.
Kesulekuqa hyri brenda , e u afrua te shtrati i gjyshes , menjehere pa diēka te ēuditshme dhe filloi ta pyeste .

- Gjyshe , Gjyshe perse i ke veshet kaq te medhenj ?
- Qe te degjoj me mire, u pergjigj ujku me nje ze si te gjyshes.
- Gjyshe, Gjyshe perse i ke syte kaq te medhenj?
- Qe te shoh ty me mire , tha perseru ujku .
- Gjyshe, Gjyshe pse e ke gojen kaq te madhe ?
- Qe te gelltis ty me mire ! tha ujku dhe u ēua e gelltiti Kesulekuqen.

Ujku pasi hengri shume dhe u kenaq vendosi te flej dhe u kthe ne anen tjeter duke fjetur, por kur flente bente nje ze
te larte saqe u degjonte dhe jashte . Aty ne ato momente , po kalonte perpara shtepise se gjyshes nje gjyetar dhe mendoi
- Sa ze te ēuditshem benka gjyshja, te shikoj nje here brenda ē'fare po ndodh . Dhe hyri brenda , kur shikon ujkun shtrire ne shtrat te gjyshes.

Gjyetari e kuptoi , se ujku kishte gelltitur gjyshen , mori nje pale gersheredhe preu barkun e ujkut, kur aty pa jo vetem gjyshen por dhe Kesulekuqen e cila tha :

- OH sa shume i frikesova , sa nate qe ishte brenda !

Me ne fund mblodhen disa gure te medhenj e i futen ne barkun e ujkut , kur ai u zgjua donte te pinte uje .
U ngrit dhe shkoi pran nje lumi , por kur u afrua ,nga pesha e rende e gureve , ra ne lume e u fundos .

KESULEKUQA PREMTOI, QE KURRE ME NUK DO TE LARGOHET NGA RRUGA , E AS TE BISEDOJ ME NDONJE TE PANJOHUR !!!!!!
__________________
12 vjet larg... brenga tė tilla veē Shqiptarėt njohin...
"Shqipėria ē'ka qėnė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet?"
Njė fėmi qė fle rritet por njė popull qė fle VDES!
Albanian nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 04:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar