Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Komuniteti Forumit Shqiptar > Zonė e lirė & Tema shoqėrore > Humor & Barcaleta

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 27-07-2009, 16:48   #1
Erdoan
Member
 
Avatari i Erdoan
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Albania/Shkoder
Postet: 97
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 642
Erdoan is on a distinguished road
Points: 65,469
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 75,469
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Erdoan
Gabim Poezi Humoristike

Kreh balluket dit e nat
kok'n e shkret s'e le rehat
perdor vajra, xhelra, llaqe
tu bo koka porsi faqe.

Tre pasqyra na i theve
me parfum tere lagjen leve
kater pale kepuc i grise
mendjen goces dot s'ja prishe.

Ty te ndiqka fati i keq
goca t'qelloi e ftoht akull
i mjeri ti cke per te heq
do pendohesh qe je mashkull.

Por 1 dit do dashurohesh
prandaj, mos e merr me ngut
por ta dish qe do pendohesh
nusja n'shishe ka me t'fut.
Erdoan nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 27-07-2009, 16:48   #2
Erdoan
Member
 
Avatari i Erdoan
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Albania/Shkoder
Postet: 97
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 642
Erdoan is on a distinguished road
Points: 65,469
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 75,469
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Erdoan
Gabim

Hap syte, te shoh ty,
Mbyll syte, te shoh ty,
Hap televizorin, te shoh ty,
Shkoj tek dritarja, te shoh ty,
Ho mi debile, ik qe anej.
Erdoan nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 27-07-2009, 16:50   #3
Erdoan
Member
 
Avatari i Erdoan
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Albania/Shkoder
Postet: 97
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 642
Erdoan is on a distinguished road
Points: 65,469
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 75,469
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Erdoan
Gabim

Floke Jeshilja

n'internet kafe ty mi floke jeshile t'pash
me nji te pame n'dashni me ty rashe
mausin me dore e preke
t'gjith robt i mahnite e i meke

n'tastjere kur m'shkruje plot elegance
mu duk vetja sikur isha n'france
flok jeshile t'mort e mira
zemres sime iu plotsu deshira

emailin prij ekranit tat e vodha
ne me iher nji postcard dashnie ta cova
Erdoan nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 27-07-2009, 16:51   #4
Erdoan
Member
 
Avatari i Erdoan
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Albania/Shkoder
Postet: 97
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 642
Erdoan is on a distinguished road
Points: 65,469
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 75,469
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Erdoan
Gabim

Tosi, Sala, Kaso Kosa dhe arixheshka:

Tosi:
Ja ku u takuam
Nė fundin e lojės
O doktor i vdekjes
O Cub i Tropojės!

Sala:
Unė kėtu kam qėnė
Si sot dhe mė parė,
O Kryehajdut
O Megakusar?
E po kėsaj here
N’munjtsha me tė kap
Mjekrėn krejt ta rruaj
More mjekėrcjap?

Tosi:
Merr njė brisk, o, Salė
Tamam pas oxhakut
Dhe mė rruaj mjekrėn
Nė fundin e barkut.

Kaso Kosa:
E gjizose, fare
Nano, kėtė herė
Sala ėsht' Doktor
S'ėshtė aspak berber.

Arixheshka:
Jo, o, shoku Kaso
Sala s'ėshtė Doktor,
Ėshtė, o traktorist,
Ose minator.
Harrove zotėrote
Vjet se ē'na punoi
Me tritol e rruspa
Veshėt na shurdhoi.

Sala:
Arixhofkė e dreqit
A kupton ē'po thue
Tosi edhe tye
Tė paska drogue.
Se tė marr pushtetin
Kėtu ma s'do rrish
Me kallėp tritoli
Kasollėn ta prish.

Kaso:
Ē'pate arixhofkė
Qė kujton tritolin
Ē'pate qė e zgjove
Nga gjumi gogolin!?..

Tosi:
Rri rehat, o, Kaso
Mos na bėj rrėmujė
Se Berisha mbytet
Nė njė pikė ujė.

Kaso:
Meqė sot tek ne
Sytė i kanė tė tėrė
A mund tė na thuash
Katėr vjet ē'ke bėrė?

Tosi:
Do t'i them, o, Kaso
Njė nga njė me radhė
Sala la kur iku
Prapa njė gėrmadhė
Dhe le ta shikojė
Ai qė ka sy
Mbi gėrmadhė tė Salės
Bėmė shtetin e ri

Sala:
Atė shtetin tuej
Unė menjėherė
Sa tė marr pushtetin
Do ta hedh nė erė.
Prap do ta baj vendin
Det edhe tėrmet
Shqiptarėt e mi
S'kanė nevojė pėr shtet.
Kujdo si tė dojė
Le t'i presi palla
Mė kot Edi Rama
S'thotė doktor Rumpalla

Arixheshka:
Tė lutmi, Berishė
Aman, mblidhi zoqjtė
Me kėto qė thua
Na tremb kalamoqtė

Tosi:
Vazhdojmė, o Kaso
Aty ku filluam
Qindra kilometra
Rrugė neve shtruam
Nga Jugu, Veriu
Lindja, Perėndimi
Gjithė vendin e kthyem
Nė kantjer ndėrtimi.
Kush ka sy tė shohė
Unė s'kam ē'them tjetėr
Salė mezi bėri
Gjashtė kilometėr!

Sala:
Jini maskarenj
Qė kaq shumė punoni
Kėshtu me hilera
Doni tė fitoni
Kjo taktika juej
Nuk zan vend tek unė
Tė fitosh me llafe,
Jo si ju me punė.
Kjo taktika juej
Krejt, gafil mė kapi
S'asht'aspak e ndershme
Tė fitoni prapė.

Tosi:
Doktor Dinamiti
Ti e di dhe vetė
Jona s'ėshtė taktikė
Ėshtė realitet.
Pėr ēdo metėr rrugė
Qė dhe natėn shtrohet
Kampi yt BF
Si demi tėrbohet.

Arixheshka pyet Kason:
Ē'do tė thotė BF?..
Qė sapo pėrmendėn
Se unė e kuptoj,
Pak a shumė:"Bėj Fėndėn"

Kaso:
Mund tė jetė "Bėj Fėndėn!"
Siē thonė nga Vlora
Por dhe mund tė jetė!
Jepi: "Bėja Fora.."

Sala:
Fora do t'ja bėjmė
A tė humbtė vula
Se nuk jemi vetėm
Pėr byrek e pula.

Tosi:
Nė njė hu tė kalbur
Gomarin e lidhe
S'fitohet pushteti
Me pesė karavidhe..

Sala:
Ja, e nxore kokėn
Besa, pasha nderin
Me kėtė fjalor
Mė kujton Enverin
Prap me babė Enverin
Dridhe, Nano, dridhe
Ai tha pėr Ballin:
"Shportė me karavidhe!"

Tosi:
Lėre Enver Hoxhėn
Aty ku ka rėnė
Po tė ish Ai
E shihje BF-nė.
S'do hidhej Shpėtimi
Si njė karkalec
Do rrinte si pulė
Fshehur nė kotec.
Ndėrsa Theodhori
Qė e ke merak
Do futej nė ferra
Porsi njė spurdhiak
Ndėrsa ti nė bjeshkė
Do dilje kaēak

Kaso:
Ato qė ka bėrė
Nanua na tregoi
Ē'do tė bėjė Berisha
Sikur tė fitojė?

Sala:
Dihet puna ime
Kaso, o, kulish
Ē'ka ndėrtuar Nano
Unė do t'i prish.
Tė gjithė komunistėt
Do t'i tėrheq zvarrė.

Arixheshka:
Kot thonė pėr Saliun
Qė ėshtė i marrė.

Sala:
Unė marr pushtetin
S'jam aspak nė hall

Tosi:
Unė them se s'tė duan
Kėtu, or, budall
Por po tė votuan
Tė paēin hallall!
Erdoan nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Erdoan pėlqehet nga
Bl@ck_E@gle (12-11-2009)
Vjetėr 28-07-2009, 13:00   #5
ilia spiro
Orthodhoks
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Tirane
Postet: 287
Pėlqime: 0
Pėlqyer 3 herė nė 3 postime
Rep: 654
ilia spiro is on a distinguished road
Points: 49,618
Pikėt nė bankė: 54,568
Total Points: 104,187
Gabim

Bravo erdoan
__________________
Duaje te afermin tend si veten
ilia spiro nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 28-07-2009, 13:27   #6
Erdoan
Member
 
Avatari i Erdoan
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Albania/Shkoder
Postet: 97
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 642
Erdoan is on a distinguished road
Points: 65,469
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 75,469
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Erdoan
Gabim

flm po kto poezi si kam ber vet po i kam marre nga nje faqe tjeter...
Erdoan nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 08-11-2009, 17:51   #7
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 670
Complete will become famous soon enough
Points: 353,114
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,021,731
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Lere grua se c`me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s`i ngre kryet perpjete

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythe zbuluar
Sulej si qen i terbuar

I pushtonte vete te tera
Zgavra,shpella,guva,verra
Fryhej si nje patllixhan
Kur shkonte nen fustan

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot c`ka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s`i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate
Dhe s`leviz te behet burre
Te mbeti vetem per shurre

Ah moj grua moj e grate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese mend s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot

Ishe trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe tu hante verra

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha
Mazallah mbetcin me barre
I therrja i beja varre
Nuset e reja me naze
Thoja si qofte taze

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja dhe c`me thosh koka

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen

Vete i ujdisja te tera
C`me tha koka e s`e bera
Ne Europe s`lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare

Shijova bionde gjeramane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lash mendt e kokes

Kush te doje le ta provoje
Ta marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune e pati
U plaka me ra takati
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Complete pėlqehet nga
derjansi (13-11-2009)
Vjetėr 12-11-2009, 01:23   #8
Princess
Ersushe
 
Avatari i Princess
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Bora-Bora
Postet: 432
Pėlqime: 6
Pėlqyer 12 herė nė 12 postime
Rep: 0
Princess is on a distinguished road
Points: 8,004
Pikėt nė bankė: 12,026
Total Points: 20,030
Shum faleminderit per respektin e vleresoj shume ;) - GhOsT 
Gabim

Kjo qenka poezi per koke te poezis...................... edhe ti do vesh rregull ne forum?!
__________________
I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.
Princess nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 02:20   #9
Edlira
Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 61
Pėlqime: 2
Pėlqyer 5 herė nė 4 postime
My Mood: In Love
Rep: 609
Edlira is on a distinguished road
Points: 1,726
Pikėt nė bankė: 24,379
Total Points: 26,105
Gabim

ncncncnc per kte poezin e fundit...si sju vjen turp nje here
Edlira nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 05:14   #10
Iluv
Lolita <3 E
 
Avatari i Iluv
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: <3
Postet: 597
Pėlqime: 15
Pėlqyer 9 herė nė 6 postime
Rep: 666
Iluv is on a distinguished road
Points: 2,521
Pikėt nė bankė: 15,843
Total Points: 18,364
Gabim

Mendo nje cast
Nje cast per vete
Se je i shemtuar
Sa ska ku vete
Kerkoj nje premtim
Nga ty un dua
Ndroje suratin
Se sben per mua
Iluv nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 09:34   #11
LinA
AdeLinA.
 
Avatari i LinA
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Vendndodhja: Nė Karrikė Afer Pc-sė
Postet: 144
Pėlqime: 14
Pėlqyer 10 herė nė 7 postime
My Mood: Busy
Rep: 620
LinA is on a distinguished road
Points: 57,835
Pikėt nė bankė: 29,844
Total Points: 87,679
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Iluv Shiko postimin
Mendo nje cast
Nje cast per vete
Se je i shemtuar
Sa ska ku vete
Kerkoj nje premtim
Nga ty un dua
Ndroje suratin
Se sben per mua

Ndrrojes suatin se s'ben per mua..!me Pelqeu kjo
__________________
__________________
Te Dua .!
♥♥♥
LinA nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 19:08   #12
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 670
Complete will become famous soon enough
Points: 353,114
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,021,731
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Princess dhe Edlira ate poezine nuk e kam shkruar une por e ka shkruar Anton Zako Cajupi ndersa une veqsa e postova per gallate pasiqe edhe eshte tek nenforumi i humorit.
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 20:32   #13
Edlira
Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 61
Pėlqime: 2
Pėlqyer 5 herė nė 4 postime
My Mood: In Love
Rep: 609
Edlira is on a distinguished road
Points: 1,726
Pikėt nė bankė: 24,379
Total Points: 26,105
Gabim

Complete ajo poezi ka shume fjale te pa hijeshme qe ti nese e ke lexuar vet si poezi duhet te kishin vrar cik syt. Humori dhe banaliteti jan 2 gjera te ndryshme. Edhe pse ne kohen qe po jetojm shume rralle gjen humor pa banalitet...sdo te thot qe duhet ta pranojm kte gje.
Edlira nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 20:39   #14
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 670
Complete will become famous soon enough
Points: 353,114
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,021,731
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edlira Shiko postimin
Complete ajo poezi ka shume fjale te pa hijeshme qe ti nese e ke lexuar vet si poezi duhet te kishin vrar cik syt. Humori dhe banaliteti jan 2 gjera te ndryshme. Edhe pse ne kohen qe po jetojm shume rralle gjen humor pa banalitet...sdo te thot qe duhet ta pranojm kte gje.
Edlira nese ty nuk te pelqen u pelqen te tjereve. Une per vete e pelqej dhe humorin me fjale banale, por ka persona qe nuk e pelqejne nje gje te tille. Pra une vendos ta lexoj ate poezin banale ndersa personi tjeter nuk e lexon se nuk i pelqejne te tilla poezi.

Kshtu ndodh edhe ne temat qe hapen .... dikush pelqen nje teme dhe e hap at e poston ndersa tjetri as nuk e hap e aq me pak te lodhet e te postoj. (Qeshtje deshire).

Gjithsesi t'ja lem atyre lart qe te fshiejne apo jo ate postim une per vete nuk e shoh te arsyeshme, siq nuk e shoh te arsyeshme ta nervozoj dikend (kshtu nese te kam nervozuar ty dhe ndonje tjeter me ate poezine u kerkoj te falur).

Paqesisht e mbyllim
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 21:05   #15
Star
bittersweet...
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 640
Pėlqime: 20
Pėlqyer 23 herė nė 19 postime
My Mood: Amused
Rep: 668
Star will become famous soon enough
Points: 35,408
Pikėt nė bankė: 5,568
Total Points: 40,976
vendi peste per  postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edlira Shiko postimin
Complete ajo poezi ka shume fjale te pa hijeshme qe ti nese e ke lexuar vet si poezi duhet te kishin vrar cik syt. Humori dhe banaliteti jan 2 gjera te ndryshme. Edhe pse ne kohen qe po jetojm shume rralle gjen humor pa banalitet...sdo te thot qe duhet ta pranojm kte gje.
hahahhaha
Star nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 12-11-2009, 23:56   #16
Princess
Ersushe
 
Avatari i Princess
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Bora-Bora
Postet: 432
Pėlqime: 6
Pėlqyer 12 herė nė 12 postime
Rep: 0
Princess is on a distinguished road
Points: 8,004
Pikėt nė bankė: 12,026
Total Points: 20,030
Shum faleminderit per respektin e vleresoj shume ;) - GhOsT 
Exclamation

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Complete Shiko postimin
Princess dhe Edlira ate poezine nuk e kam shkruar une por e ka shkruar Anton Zako Cajupi ndersa une veqsa e postova per gallate pasiqe edhe eshte tek nenforumi i humorit.
E dija qe e kishte shkruajtur Zoti Cajup ... megjithate flm per shpjegimin. Prape nuk eshte humoristike - thjesht banale.

Edhe nga poezite e Cajupit kjo ka qene e ndalur!
__________________
I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.
Princess nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-11-2009, 00:10   #17
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,276
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,152
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Complete Shiko postimin
Edlira nese ty nuk te pelqen u pelqen te tjereve. Une per vete e pelqej dhe humorin me fjale banale, por ka persona qe nuk e pelqejne nje gje te tille. Pra une vendos ta lexoj ate poezin banale ndersa personi tjeter nuk e lexon se nuk i pelqejne te tilla poezi.

Kshtu ndodh edhe ne temat qe hapen .... dikush pelqen nje teme dhe e hap at e poston ndersa tjetri as nuk e hap e aq me pak te lodhet e te postoj. (Qeshtje deshire).

Gjithsesi t'ja lem atyre lart qe te fshiejne apo jo ate postim une per vete nuk e shoh te arsyeshme, siq nuk e shoh te arsyeshme ta nervozoj dikend (kshtu nese te kam nervozuar ty dhe ndonje tjeter me ate poezine u kerkoj te falur).

Paqesisht e mbyllim
poezia ishte madheshtore me shkriu tu qesh lol

mir ja bone qe e postove
derjansi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-11-2009, 13:55   #18
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 670
Complete will become famous soon enough
Points: 353,114
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,021,731
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Vlore
Kemi brigjet plot me skafe
turist' plot nga gjithe bota
det si yni s'ka Evropa
lum si ne qe na ka Vlora.

Mirdite
Kena pula qe hane gur
kena shkrepa me ba mur
kena pisha me ba drite
lum per na qe rrim' n'Mirdite.

Sarande
Kemi Jonin per tu lare
prane Greqise per pazar
shtepi bosh e me verande
lum si ne per k'te Sarande.

Shkodra
Kena Bunen e Liqenin
kem' Rozafen dhe humorin
kem' gjakmarrjet e shoqnine
s'ka si Shkodra per Shqipnine.

Korca
Kemi fjalet, pastertine
nikoqire e besimtare
arsimdashes e shtegtare
Korca jone nuk ke te share.

Tirana
Kemi Dajtin edhe Lanen
Parlament , aeroportin
njerez plot ,pluhur e zhurme
o Tiron te duam shume.

Durresi
Kemi portin me te madh
kemi plazhe te pamate
korridorin tete, si dhe autostrade
Durrsi i refugjatve e Teutes me varke.

Gjirokastra
Kemi keshtjellen, shtepite muze
ish- udheheqsin, te madhin Kadare
konsullaten, tregtare me shumice
Gjirokaster guri, kursen pa teprice.

Fieri
Kemi fushat myzeqare
kemi Benz-a kemi pare
bejm' kanabis e duhan
Fieri yne qe je me nam."
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 12:07   #19
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 670
Complete will become famous soon enough
Points: 353,114
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,021,731
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Djali kėrkon nuse!

Kreh baluket ditė e natė
kokėn e shkretė se le rehat
perdor vajra ,xhelra e llaqe
tu bė koka porsi faqe

Tre pasqyra na i theve
mė parfum tėrė lagjen leve
kater palė kepuce i grise
mendjen vajzes dot sja prishe

Per ty paska qėnė njė fat i keq
se vajza tė qelloi e ftohte akull
ah i mjeri cke per tė heq
do pėndohesh qė je mashkull

Dije njė ditė do dashurohesh
prandaj mos e merr me ngut
por ta dish shume do pendohesh
se nusja nė shishe ka me tė fut
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-12-2009, 12:26   #20
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 762
Diamanta will become famous soon enough
Points: 696,945
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,758,722
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Complete Shiko postimin
Djali kėrkon nuse!

Kreh baluket ditė e natė
kokėn e shkretė se le rehat
perdor vajra ,xhelra e llaqe
tu bė koka porsi faqe

Tre pasqyra na i theve
mė parfum tėrė lagjen leve
kater palė kepuce i grise
mendjen vajzes dot sja prishe

Per ty paska qėnė njė fat i keq
se vajza tė qelloi e ftohte akull
ah i mjeri cke per tė heq
do pėndohesh qė je mashkull

Dije njė ditė do dashurohesh
prandaj mos e merr me ngut
por ta dish shume do pendohesh
se nusja nė shishe ka me tė fut

__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 09-12-2009, 03:02   #21
Star
bittersweet...
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 640
Pėlqime: 20
Pėlqyer 23 herė nė 19 postime
My Mood: Amused
Rep: 668
Star will become famous soon enough
Points: 35,408
Pikėt nė bankė: 5,568
Total Points: 40,976
vendi peste per  postime lol - GhOsT 
Gabim

Afer gardhit u afrova
pashe qe token po punoje
befas sec pelliti lopa
e kuptove qe me doje

Star nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 09-12-2009, 03:09   #22
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 762
Diamanta will become famous soon enough
Points: 696,945
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,758,722
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Star Shiko postimin
Afer gardhit u afrova
pashe qe token po punoje
befas sec pelliti lopa
e kuptove qe me doje
hahaha ja kalove Ismailit
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Diamanta pėlqehet nga
Star (09-12-2009)
Vjetėr 14-12-2009, 20:49   #23
Crazie
Wild Beast
 
Avatari i Crazie
 
Regjistruar mė: Dec 2009
Vendndodhja: n'()sames
Postet: 496
Pėlqime: 9
Pėlqyer 15 herė nė 14 postime
My Mood: Devilish
Rep: 617
Crazie will become famous soon enough
Points: 6,315
Pikėt nė bankė: 9,756
Total Points: 16,071
puc - GhOsT ja dhe cmim per ty lol - GhOsT mere kte cliro pak imagjinaten dhe fantazite lol - IMPERIVM 
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Crazie Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Crazie Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Crazie Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Crazie Dėrgo njė mesazh pėrmes Skype™ to Crazie
Gabim

ne qiellin e kalter pa re
filloi te binte shi
'te dua' i thoshte ajo
'as une' i thoshte ai
__________________
-The paint may say miles , but the muscles in your eyes say inches-
Crazie nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 14-12-2009, 20:56   #24
Crazie
Wild Beast
 
Avatari i Crazie
 
Regjistruar mė: Dec 2009
Vendndodhja: n'()sames
Postet: 496
Pėlqime: 9
Pėlqyer 15 herė nė 14 postime
My Mood: Devilish
Rep: 617
Crazie will become famous soon enough
Points: 6,315
Pikėt nė bankė: 9,756
Total Points: 16,071
puc - GhOsT ja dhe cmim per ty lol - GhOsT mere kte cliro pak imagjinaten dhe fantazite lol - IMPERIVM 
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Crazie Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Crazie Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Crazie Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Crazie Dėrgo njė mesazh pėrmes Skype™ to Crazie
Gabim

mezi te thashe te dua,
mezi te thashe bejme dashuri,
mezi te thashe lamtumire,
kjo kinezcja paska qene gjuhe muti...
__________________
-The paint may say miles , but the muscles in your eyes say inches-
Crazie nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-12-2009, 00:33   #25
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 762
Diamanta will become famous soon enough
Points: 696,945
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,758,722
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

E beri Zoti seksin mashkull
kur ende s'kishte shkolle
se Zoti shkollen s'e kish dashur
ndaj s'ishte mendjeholle.

Me pas mesimet Zoti ndoqi
mes librave i strukur
u lodh dhe koken e perpoqi
dhe doli seksi i bukur.

Ju pershendes.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 23-12-2009, 16:58   #26
vesel
Junior Member
 
Regjistruar mė: Dec 2009
Postet: 18
Pėlqime: 1
Pėlqyer 0 herė nė 0 postime
Rep: 589
vesel is on a distinguished road
Points: 17,955
Pikėt nė bankė: 0
Total Points: 17,955
Gabim haha

Ndiheni i lodhur! Shtriju pak,Relaksohu,mbylli syte hapi kembet ngreji lart!
eshte koha e pampersave.
vesel nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-12-2009, 00:15   #27
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 762
Diamanta will become famous soon enough
Points: 696,945
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,758,722
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Chat-ist i vogėl jam

operatorėt frik s'i kam
10 marr ne mėsime
babin peshkatar e kam
mami shet fruta perime.

Me shoket on- line
bėjm' gallat pėrdit
t'u u sha me fjalė
mė keq se sa fėmitė.

Shoqet i kam t'mira:
ca jan' t'bukra kinge
e ca jan' shėmtira
disa shtirren t'zgjuta
dhe te fusin kunja
po un kam qen' portier
dhe nuk pys pėr bomba.

Rroft interneti
se na qiti m'drit
shėroi edhe gjyshin
qė s'shifte ka syt.

Nė shtėpine tonė
e kena bo me listė
n'orėn 5 tė mjesit
nizet kompjuteri shpisė.

I pari ėshtė babi
qe rri lexo lajme
po jan me figura
e me teta te zhveshme
se i pash i ditė
ke vrima e deres
dhe ai po thoshte:
"Ene kėto rruspie
te lejn pa menje !"

Pastaj futet gjyshi
qe kliko ke bursa
se lek ka investu
do me i shtu me teper
se Sudja i pat mor ne brekt!!!
Gjyshin e kam trim
futet dhe n chat
me emrin "i bukri"
i hodhi ne tok grat.

Pastaj gjyshja vje,
futet ne dhom
i rras gjyshit shpulla
se ngeli nė chat
me robt tu u zon
e na flliqi fare
ktė' mhallen ton.

Ka ora 7 mami vje me vrap
kliko te horoskopi
me pa a o' me fat
pastaj shko ke ca
faqe kot m koti
me lule e lajna,
ku shesin rroba t'vdekmish,
bizhuteri gabi
dhe receta supash
me lekure arabi.

Masanej m'syn gjyshja,
po mu nuk me lejn,
m bojn gati shpejt
e me nisin n'shkoll.
Gjyshja shko ke lojnat,
kazinot, bixhozi
se luhen pa pare
dhe fito dollar.
U bo nja 2 vjet
qe lu pa pushu
po gjo i mu*
ajo s'ka fitu
se i bojn me hile
- me thot ajo mu.

Deri n'orn 1
n'rrojn venet me gjyshin
karrigen ngroft e majn
deri sa vje klyshi,
- kshu m'qujn ato mu.

Pėr 5 minuta drek haj un'
i laj durt shpejt
me uj, pa sapun
shkoj dhe puth gjyshin
dhe i them t'u ju lut
venin te ma lshoj
se kam rradhn un'.
Ai m shikon dhe thot me prti:
"H mor kopil a u ktheve ti?
'ne kaq shpejt sot
apo i le or't e funit
pr me ardh n shpi?!?"
Jo mr - i them una
- kisha 6 or
dhe mezi kam ardh
se po bie ne bor !!!
Hmm ,- thot gjyshi
dhe shkon n dritare,
kur born shikon
ai habitet fare.
Bre, bre- thot' edhe kokėn tund
- dikur binte me flok
tani e hedhin kshtu me 1 cop,
po si nuk e pash fare,
po kur ra ne tok ?!?
Po kshtu ėshtė kur rri aty
ulur mbi ekran e merresh me lop !!!
- ja pret gjyshja teksa gjelln bn.

Me vrap ne karrige
shkoj e ulem un'
me miun e vogėl
klikoj tek chat-i, ose atia,
si i thot' pėr shkurt ajo teze Xhevrija.
Dhe futem ke Dhoma Shqipria
pickoj nja 2 goca
e shkruj zhgarravina,
ngacmoj Lozonjaren se ajo lu me mu
e shtyj katunaren se ajo do pak dru
i boj filma Lolitas
se ajo m'do shum' mu
kujto se jam i mir,
20 vjeē djal' me pasuni e vetur
ne kup pėr tu pir.

Ene kshu me rrena
kam zon 2 dashnore:
njėra quhet Djella tjetra Salvatore.
E para ėshtė stiliste, e dyta piktore,
thon jan' simpatike
po m'duken konviktore,
m'thon se jan puntore,
sidomos me goj, qndisje e pun' dorė.
Po gjyshi m'ka thon:
femnave naze mos u boj
se t'gjitha jon t'veanta
asnji nuk o isoj !

Dhe ort kalojn'
prindrit ne shpi vijn',
mami thesin e lakrave ke dera e hedh
shtrihet ne divan
se o bo telef.
Babi vje m von
sjell 5 a 6 peshq
duket shumė i lodhur
me flokt si dreq.
E plas muhabeti, lesh politike
Fillojn' t'shamet keq
fluturojn' jastikt,
po un rri ke dhoma e myllem me cels
Kompjuterin s'e lėshoj deri nesėr n'mjes!!!"
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-12-2009, 00:17   #28
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 762
Diamanta will become famous soon enough
Points: 696,945
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,758,722
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Tė dashures nga njė matematikan
Ty po tė drejtohem,vajzė moj syzeze
me do a sme do,kjo ėshtė hipoteze

Pamja jote e ėmbėl,posi teoreme
kur te shoh pėrpara,sikur zgjidh probleme

Ti je elegante si ekuacion
mesi yt i holle posi ypsilon

Supet delikate,pika infenksioni
qafa si cilinder,koka si trung kon


hunda si segment,posi reze drite
veshet simetrike balli si orbite

Buzet si elips,mjekra si kupole
sytė si dy vatra,vetull parabole

Cmi ke ndare aq bukur floket si spirale
oj tu thafte dora si me simetrale

reze rezatojne syt e tu te qeta
njeri reze alfa,tjetri reze beta

pėr ty psheretimat qe dalin rethore
hapen vale-vale si rathe bashkqendrore

unė e ti njė thyese lidhur ne njė bosht
ti numerusi sipėr,unė emerusi poshte

po s'tė bėra jetėn diell si pranvera
cvite me janė taksur mi shumezofte zerua

dashurisė pėr ty mos ti shuhet vapa
ēdo fjale qe tė thuash do ta fus ne kllapa

dhe oh si do ritet me hapa ritmike
sot fuqi katrore mot fuqi kubike

bukuria jote bukuri limit
mi perndau mende gjer ne infinit.

me tretė formule,me shkrive te gjallė
si njė copez akull ne plus njeqind shkalle

folme shpirti im,shpirt ne maximum'
se pa ty skam gjume as ne minimum!
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-12-2009, 00:25   #29
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 762
Diamanta will become famous soon enough
Points: 696,945
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,758,722
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Pėr here tė parė ne chat

Pėr here tė parė ne chat kur shkova
nja dy ore u mendova
me iku truni tu mendu
ca pseudonimi me vu
E kėshtu filloi chati
nicku i parė ishte "veshgjati"
Mbas pak e pash se sme shkon
e nderrova e vuna "hason"
Po dhe hason kur e vuna me ecte muhabeti vetėm me ēuna
me iku truni duke menu s`dija ca nicku me vu
Kohe te gjatė ne chat qendrova
njemije emra i nderrova
dhe njė ditė shum u mendova
veten time keshillova:
A mer Altin te rafte pika
kėtu ecka vetėm romatika
Thashe se mos mė shkon ky niku
e vuna Altin_Romantiku
Pata shans mbas nja nji ore
ne chat zuna njė dashnore
nicku i saj ishte Lule_Bore
Po jo nuk me pėlqeu fare
kishte qenė njė katunare
s`dinte tjetėr vetėm njė e dy
me sill njė fotografi
Hajt mo thash po i bėj qejfin
ka njerėz qe pėr dashuri vdesin
jo si unė qe pėr pune njė ore e zuna gocen dashnore.
Pėr sanim shkova ne librari
se nuk kisha scanner ne shpi
Fotografite i skanova
edhe goces ja dėrgova
Po me vonė me zu belaja
Gocen e zuni sevdaja
Donte te me bante pėr vete
po si ju thashė nuk me pelqente
AA po se harrova tju them
Unė ne Londer kam zon ven
Ajo mua me mashtroj
Me tha se rrinte ne velipoj
Po foton kur e pa
nderroj mendje dhe mė tha
Altin do tė te them diēka:
Rreth e rreth ma rretullonte
nė fund tha ne Londer jetonte.
Si gjithmonė pėr kontaktim
ajo kishte e-maili-in tim
Po me vonė se cme ngaterronte
donte te me telefonte
Hajt thash prapė po bėj njė gabim
dhe ja dhashe numrin tim
Mu duk vetja krejt rrote
se ishte muhabet kot
Me kėtė peshk u merzita
dhe kompjuterin e fika
Nga qe ishte kohe e mirė
dola n`ballkon me pi i birre
Sa dola tek dera e ballkonit
me ra zilja e telefonit
Edhe e keni parasysh
e hapa dhe fola anglisht
Hello!!!
s`foli
who is this?
Thash do jetė ndonjė psikopat
se ishte dhe numer privat
Alo!
kishte qenė ajo
He,, mė tha,, ckemi mirė
mu bo drita errėsirė
mu duk vetja ne shkretetire
Thashe ta plas telefonin ne toke
vete kam faj me ra ne kokė
Mirė... i thashė...ti ca bone
mu duk shpia kasaphone
Kshu filloi muhabeti
qe nuk kishte pikė lezeti
I thashė jam tek ca shokė
se me iku petlla e s`flisja dot
Hey!! i thash Bertita!!!
me mer me vonė kur te shkoj ke shpia
Telefonin e fika
mu rikthye sėrish drita
E mbylla numrin e vjetėr
shkova e bleva njė tjetėr
Thashe nga sot mos paca fat
ky do jetė numer privat
dhe ne chat kur te shkoj
nickun thashė do ta nderroj
Po mendohesha si ta vej
E vuna "kiss_of_the_day"
Nga ajo ditė ne chat lash nom
u bo chati kasaphone
Tė gjitha gocat me flisnin mu
mė thonin: Hi, How are you?
Shumė idjot rrinin duke share
tregonin veten katunare
Operatoret o bone xheloz
se u njofta si tip serioz
Nuk kishin ca me thonė
po pėrditė ma bėnin ban
Njė ditė I had a fight
Me njė "Kiss_of _the_night"
Kur e pane se sdu me ik
me vun ne auto kick
Thashe ne chat nuk rrihet ma
po nuk kisha ca me bo
Nderrova nickun se u bo nomi
dhe e vuna prap "hasoni"
Njė ditė me ftoi njėra
mė tha hajde tek #tirana
Aty gjeta njė pesė vete
tu bo i dor muhabet
nuk kaloi as njė ore
me vunen operator
Mbas ca kohėsh e hapen thesin
ma hoqen mua accessin
Ai ishte chat gomistash
stafi i tije ishte staf sexsistash
Pėr arsye personale
mu desh me thonė ca fjale banale
Nga ky chat mu desh me ik
se me vune auto-kick
Njė amoxil kishte gjithandej access
pėr #albanialove me bėri njė ftese
Aty un u bėra Aop
edhe shum shpejt Sop
pėr shans te keq me kan keq sot....
Founder ishte njė djal shkodran
emrin nuk jam duke e thonė
Ai mu duk djal trim
se kishte nickun si grushtin tim
Aty qendrova pėr kohe te gjatė
me te gjithė tu bo gallate
Unė studjoj pėr aplikim
por vdes poer programim
njė ditė pėr gallate
ndertova njė voice chat
Aty njofta njė goce
pėr muhabet ishte bombe
Si shoqe mendova ta respektoj
dhe mendova ta takoj
Tė dy kishim njė mendim
kėshtu qe lame njė takim
U takuam pimė njė birre
prapė mu duk goce e mirė
Njė ditė nderrova mendim
se me bėri njė provokim
Kshtu sme kishte bo vaki
SI me qen ne polici
Kur e pa se nuk ishte si ajo mendonte
e la s'po me provokonte
Pra ēdo gjė ka te ngjare
kur iku me futi njė te share
Po ajo nuk e mendoj
se unė do ta kuptoj
Unė asaj nuk i flas mo
sikur nga qielli te kėtė ra
Dhe ti goce mos mendo
se kshu shoqnije gjen kudo
(ėshtė e vėrtetė apo jo)
Tani me ėshtė bėrė zakon
dashnoret i bėj koleksjon
I marr tė gjitha pėrdore
momentalisht kam katėr dashnore
Ca me thonė se je rob zoti
ca te tjera me thėrrasin d[]ggy
Kjo pra ėshtė historia ime
me te drjta dhe gabime
gjithashtu me shumė shkurtime
Me duket se po nderroj
dashnoret shpesh si takoj
Shkoll, Pune edhe ke shpia
me duket se mė ka zon dashnia
Menjen ma ka marr maria.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-12-2009, 02:11   #30
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 762
Diamanta will become famous soon enough
Points: 696,945
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,758,722
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Poezi shkollore

PARA PESĖS JAM GJUNJĖZUAR
E JAM DUKE IU PĖRGJĖRUAR.

PĖR ATĖ DO RRI, DO TRETEM
ASNJĖ CIKĖ TĖ MOS MBETEM.

TĖ SHTIREM SIKUR QAJ ME LOTĖ
SE PĖRNDRYSHE NUK KALOJ DOT.

O pesė mė je dashur sa mė s'ka
Mė je nėnė, mė je motėr e vėlla.

Nga c'ka rotull, mė e shtrenjta ti mė je
Je mė e mira nga cdo gjė qė ka ky dhe.

Ty pėr natė nė ėndėr tė kam parė
Pėr ty kam djegur, kam prerė e kam vrarė.

Tė marr ca si ty , e di qė s'ėshtė kollaj
Tė tė shoh njėherė nė dėftesė, pa le tė vdes pastaj!

Pa ty do ngelja unė dhe shokėt e mi
Do shkrieshin gjimnazet kudo nė Shqipėri.

O shpirt , nga ty moj zemėr kurrė s'jam ndarė
Pranė teje kam qeshur, lag teje kam qarė.

Pėr ty c'nuk kam bėrė , dy gurė bashkė s'kam lėnė
Pėr ty qarkoren , nė c'do mur tė shkollės kam vėnė.

U treta, u dobėsova, kam nėntė muaj qė s'ha e pi
Nuk ia var mė as femrave, mėndia mė rri tek ti.

C'do natė tė thur vjersha , himne , poezi
Pa ty mė merr lumi, s'mė fusin as nė shpi.

Vlonjati betohet se pėr flamur ther dialė
Kurse unė pėr ty, ther gjithė mėhallė.

- Pesė, - belbėzova qė ditėn qė kam lerė
U cudit doktori me gjithė infermierė.

Rrallėherė kur tė shoh nė donjė fletė provimi
S'u besoj dot syve, them: - Nuk ėshtė i imi!

Kur shikoj dėftesėn e klasės sė tretė
Mė priten komplet gjunjėt, bie mbi tapet.

Sec mė vishen sytė, dhe dalėngadalė
Mė bie tė fikėt, zgjohem nė spital.

Doktori mė pyet: - C'pate more djalė?
Unė i pėrgjigjem: - Sta them dot me fjalė.

Para nja dy ditėsh isha te ballkoni
Dicka po kėrkoja te njė kuti kartoni,

Nė fund tė kutisė, mbėshtjellė me njė letėr
Gjeta njė dėftesė, tė zverdhur, tė vjetėr.

E mora nė dorė, po fillova tė kem frikė.
Njė mėndje mė thosh "hape", njė tjetėr "lėre dhe ik"!

Nga kurioziteti thashė tė rrezikoj,
Ta lexoj se c'thoshte , notat i shikoj.

Dėftesėn kur hapa, se c'mu mblodh nė fyt
Djersėt me mbuluan, zgurdudhova sytė.

Njė notė tė panjohur kisha nė c'do lėndė
Njė njėsh dhe njė zero, po emrin s'ia mbaj mėnd...
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 04:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar