Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Shkencat shoqėrore dhe tė natyrės > Psikologji & Sociologji

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 27-07-2009, 12:24   #1
cedrus
??
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 64
Pėlqime: 0
Pėlqyer 2 herė nė 2 postime
Rep: 645
cedrus is on a distinguished road
Points: 12,083
Pikėt nė bankė: 14,568
Total Points: 26,651
Gabim Kenaqesia

Kenaqesia

Janė shkruar dhe botuar mijra libra rreth konceptit tė lumturisė, duke e cilėsuar kėtė, si njė gjėndje gjatė sė cilės, qėnja humane ndihet nė ekuilibėr me ambientin dhe veten. Pėr rrjedhojė biologjikisht kjo gjėndje, pra lumturia, presupozon njė moment, njė periudhė tė shkurtėr, kur proceset e natyrshme kontradiktore brenda nesh, ekuilibrohen dhe po ashtu, ekuilibrojnė (apo kėshtu na duket) edhe proceset e tjera qė na rrethojnė. Kėshtu ato krijojnė mikroambientin ku ne jemi nė ekzistencė.

Sipas shumicės sė hulumtuesve, lumturia nuk ėshtė njė proces i jashtėm. Eksteriori luan rol sigurisht, por ėshtė pikėrisht interiori, bota e brendėshme pra, ajo qė prodhon lumturinė. Sipas kėsaj teorie, e cila ėshtė edhe teoria dominuese sot, manipulimi, pėrpunimi dhe menaxhimi i botės sonė tė brendėshme mund tė krijojė ēaste lumturie.

Sigurisht, por sė pari duhet thenė qė lumturia nuk eshte nje concept fiks, matematik. Ajo ėshtė shume relative. Pėr tė njėjtin nxitės, ne pėrgjigjemi me shkallė tė ndryshme lumturie (kėnaqesie). Nė ditė tė ndryshme, interieri ynė ka mundesi tė ndryshme pėr t’u pėrgjigjur ndaj ngacmuesve tė jashtėm.

Mbi gjithshka, ne duhet qė tė mėsojme si t’a menaxhojme lumturinė, kėnaqėsinė, mirėqėnjen. Kjo ndjenje kaq solide , e kėrkuar dhe njėkohėsisht, kaq fraxhile, ka karakter shumė tė fisme. Ajo duhet thirrur, kėrkuar dhe pastaj duhet shijuar ngadalė dhe me kujdes.

Le tė shohim njė rast tė zakonshėm: Po tė dėgjosh njė kėngė tė bukur popullore, le tė themi tė kėnduar nga Vaēe Zela, do tė ndjesh(kjo varet shume nga individi) njė kėnaqėsi qė klasifikohet, le te themi me notėn “10”. Po ashtu pas pak kohe, degjojmė njė melodi klasike tė Verdit dhe po ashtu i japim edhe kesaj noten “10”. Lumturia, pra kėnaqėsia nė tė dy rastet ėshtė e arritur. Por…sikur tė dėgjojme meloditė sėbashu, nė mėnyre simultane pra, kjo nuk do tė thotė aspak 10+10=20. Rezultati i klasifikimit do tė jetė sigurisht mė pak sė “10”. Kėnaqėsia nuk sumohet, nuk mblidhet. Ajo duhet shijuar e veēuar. Ajo duhet kėrkuar dhe pastaj si tė jesh fokusuar nė tė… tė kėrkosh qė ta ndjesh.

Lumturia ėshtė njė ndjenjė labile, jo konstante. Ajo ka ngritje dhe ulje tė pafundme. Kur ne jemi me dhimbje (fizike apo shpirterore), kjo nuk do tė thotė se nuk duhet, nuk kemi mundesi qė tė ndjejme kėnaqėsi. Jo, sė pari tė qėnit nen ndjesinė e dhimbjes, na jep “vizėn” qe tė jemi njerėz. Vetėm tė vdekurit dhe disa tė sėmurė nuk ndjejnė nė pėrgjithėsi dhe janė pa dhimbje veēanėrisht. Pra duke pasur dhuratėn e madhe qė tė ndjejmė dhimbje, pėr rrjedhojė duke qėnė njerėz, ne kemi edhe mundėsinė pėr tė ndjerė lumturinė, kėnaqėsinė.

Ēdo humbje, ēdo dhimbje dhe privim, na mėson qė tė kuptojmė, qė edhe ana tjetėr ėshtė atje diku. Ne pra duhet ta gjejmė. Eshtė e njohur shprehja e antikitetit:”Dėshto, qė tė mėsosh dhe mėsohu qė tė dėshtosh”.

Po tė shohim njė njeri tė sėmurė nga njė sėmundje e rėndė, e cila j’a shkurton jetėn, dhe ta analizojmė gjėndjen e tij shpirtėrore dhe fizike do tė kuptojme shumė. Njeriu i dėnuar me vdekje, nga njė sėmundje apo nga gjykatesi, i mpreh nė mėnyre tė pavetedijshme shqisat e tė ndjerit dhe sidomos, ai njeri mpreh shqisat e tė ndjerit tė kėnaqesisė duke frenuar ato tė vuajtjes. I sėmuri me kancer megjithse ėshtė nėn dhimbje dhe nėnefektin e sėmundjes, jeton jetė tepėr sensibile. Ai ndjen dhe qan pėr njė zog tė vrarė, apo pėr njė melodi tė bukur, si kurrė nuk do te kishte bėrė mė parė. Sikur sėmundja tė vihet nėn kontrroll dhe mjekėt t’i thonė qė je i shėruar, ky i sėmurė do tė jetojė njė tjetėr jetė, mė tė mirė, mė kėnaqesisjellėse se ajo qė do tė kishte jetuar mė parė.
Mos vallė duhet qė tė sėmuremi mė parė dhe pastaj tė jetojmė nė mėnyrė tė tillė sa tė ndjejmė kėnaqėsine? Jo aspak! Jo! Truri ynė ka aftėsinė qė tė prodhojė gjėndje tė tilla tė ngjashe me ato. Vetėm se ne duhet tė dimė qė tė kėrkojmė brenda tij. Jemi nė qė duhet ta thėrrasim lumturinė dhe sigurisht qė ajo vjen.

Mjaft njerėz dhe kultura tė ndryshme kanė pėrdorur fasadėn pėr tė fshehur emocionet. A ėshte kjo njė gjė e mire?
Jo! Tashme dihet mirė sė e qeshura dhe shoqėrizimi ka efekte positive nė organizem. E qeshura dhe kėnaqėsia, zgjatin jetėn dhe pėrmirėsojnė cilėsine e saj. E qeshura forcon sistemin imunitar tė trupit human. “Dekameroni” i Bokaēios, ėshtė njė ilustrim i bukur i kėsaj ideje. Njė grup tė rinjsh i shpėtuan sėmundjes sė murtajes, e cila ėshtė aq ngjitese sa mori 50% te Europes ne shekullin e 14, duke jetuar nė njė shoqėri tė gėzuar, diku nė rrethinat e njė qyteti tė Italisė…..

Pra, arritja e kėnaqėsisė kėrkon edhe tė jetosh nė njė mjedis tė gėzuar. Por qė mjedisi tė jetė i gėzuar, ti duhet tė japesh kėnaqėsi, t’i falėsh atij mjedisi pjesė tė emocioneve tė tua positive dhe ai do tė t’i ktheje tė shumėfishuara ato.

Gjenerozitet apo altruizem?

Unė jam me tė parėn. Ne duhet qė tė jemi gjenerosė, pra tė japim kėnaqėsi, qė tė kemi edhe mundėsinė tė marim po atė. Altruizmi, presupozon dhėnje pa nevojė pėr tė marrė. Altruizmi ėshtė vetėsakrifikim.
Mora shkas pėr kėtė shkrim nga njė libėr i prof. tė Harvardit Tal Ben-Shahar titulluar: “Happier”, Learn the Secrets to Daily Joy and Lasting Fulfillment.

Kėtė bisedė e konsumova me njė mikun tim tė mirė. Kėnaqėsia ishte e dyanshme. Dhe nuk mund tė rri pa shtuar qė do tė doja qė t’i bėja prof. Ben-Shahar tė njėjtėn pyetje qė mė bėri miku im, pyetje qė korespondon me njė ide mjaft tė pėrhapur nė katedrėn e psikologjisė sė Harvardit, ide e hedhur pikėrisht nga profesori i Ben-Shahar:
A ėshtė e mundur qė tė gjithė njerzit tė pėrfitojnė nga ky libėr, pra te rrisin shkallėn e kėnaqėsisė, gjė qė i pėrshtatet edhe titullit tė librit.

Pėr ēudi profesori………i profesorit Ben-Shahar ėshte kundėr kesaj ideje. Jo, pra tė gjithė njerzit janė tė aftė pėr tė ndjellė kėtė ndjenjė hyjnore, lumturinė. Te gjithė njerzit kanė nevojė pėr lumturine, kenaqėsinė, por jo tė gjithė kanė aftėsinė pėr ta afuar, tėrhequr atė….
Cedrus
cedrus nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-08-2009, 02:03   #2
Semiramida
Senior Member
 
Avatari i Semiramida
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 1,517
Pėlqime: 0
Pėlqyer 15 herė nė 15 postime
Rep: 717
Semiramida Keni mbyllur reputacionin
Points: 938,100
Pikėt nė bankė: 10,000
Total Points: 948,100
Gabim

Kėnaqėsinė e kemi shijuar nė shumė forma tė ndryshme, si koncept e kemi hasur tė shpjeguar nė mėnyrė filozofike, por edhe tė thjeshtė nga filozofė e teologė tė ndryshėm, tė cilėt janė munduar ta analizojnė kėtė koncept dhe tek-tuk ndonjėri ka marrė pėrsipėr njė pėrgjegjėsi shumė tė madhe: tė tregojė mėnyrėn se si mund tė arrihet kėnaqėsia e vė rtetė? A ia kanė arritur? Kėnaqėsia ėshtė diēka qė shpjegohet apo pėrjetohet pa teori tė caktuara nga gjithsecili? Mė sipėr pėrmendėm qė ėshtė mekanizmi kryesor pėr mbijetesėn: pėr tė bėhen sforco nga mė tė paparashikueshmet. Njė ēudi, edhe pse e vėrtetė: nė arritjen e kėnaqėsisė bėjnė pjesė edhe pagesa e taksave. Ēfarė ėshtė kėnaqėsia nė tė vėrtetė? Ēfarė ndodh nė mendje dhe nė trupin tonė, kur e pėrjetojmė kėtė ndjesi?

Mund tė matet kėnaqėsia? Kėnaqėsia e tė paguarit Filozofia i ka shtruar pėr herė tė parė kėto ēėshtje shumė shekuj mė parė, duke munduar tė japin pėrgjigje dhe kėshilluar norma tė sjelljes morale. Nė vitet e fundit, argumenti lidhur me kėtė ēėshtje ka filluar tė bėhet objekt i shumė studimeve shkencore. Pėr sa i pėrket nivelit biologjik, ėshtė mekanizmi mė i rėndėsishėm pėr mbijetesėn: na shtyn qė tė ushqehemi mirė (ushqimi pėrbėn njė kėnaqėsi mė vete), tė mėsojmė, tė dashurojmė ose tė japim gjithēka tonėn nė lidhje me njė ēėshtje tė caktuar. Bėni njė provė me veten: mendoni tė bėni pėr vete njė person, ju bėni diēka qė t‘i bini nė sy. A do ta bėnit tė njėjtėn gjė, nėse nuk do tė kishte kompensim mė pas? Nga pikėvėshtrimi shoqėror ėshtė njė busull qė orienton zgjedhjet tona, jo vetėm nė sensin egoist (sepse altruizmi tė jep kėnaqėsi tė mėdha). Sipas njė studimi tė realizuar nga Universiteti i Oregon-it, i cili ėshtė publikuar kohėt e fundit nė revistėn "Shkencė", tregohet se pagimi i taksave aktivizon zonėn cerebrale tė kėnaqėsisė. Tė bėjmė pyetjen mė normale qė i takon kėtij shkrimi: Ēfarė ėshtė kėnaqėsia? Nuk ėshtė e lehtė ta pėrcaktosh. Kėnaqėsia ka shumė "pamje", duke filluar nga kėnaqėsia seksuale deri nė soditjen e njė vepre arti. Pėr babanė e psikologjisė, Zigmund Frojd, kėnaqėsia ėshtė motori i tė gjitha zgjedhjeve dhe pėrbėhet nga veprime tė ndėrmarra instinktivisht.

Nga kėndvėshtrimi evolutiv "kėnaqėsia ėshtė njė karakteristikė qė natyra e ka lidhur me pėrmbushjen e nevojave primare, tė cilat janė tė domosdoshme pėr mbijetesėn", tregon Gaetano Di Chiara, farmakolog nė Universitetin e Cagliarit dhe autor i studimeve tė ndryshme lidhur me kėtė temė. "Ėshtė njė sistem inteligjent dhe i domosdoshėm, i krijuar shumė shekuj mė parė, pėr tė lidhur sė bashku disa forma si: tė ngrėnit, tė riprodhuarit dhe garantimi i vazhdimėsisė sė specieve", tregon Stefano Canali, filozof nė Universitetin Sapiensa nė Romė. Nė tė njėjtėn kohė, kėnaqėsia lejon nė njė farė mėnyre pakėsimin e stresit. Studimi i realizuar nga Ann MacLarnon dhe Stuart Semple nga Universiteti Roehampton nė Londėr, ka treguar pėrfitimet e kėtij aktiviteti. Gjatė eksperimenteve tė ndryshme (ata kishin vėzhguar njė grup majmunesh, femra), vunė re se majmunet, tė cilat kalonin tė paktėn 16 minuta nė njė orė pranė shoqėruesve tė tyre, kishin nivele mė tė ulėta tė kortizolit (hormonit tė stresit) nė gjak. Bonusi riprodhues "Gjithēka ndryshon kur vjen puna te kėnaqėsia seksuale, arritja e orgazmės. Nėse kjo gjė provohet shpesh gjatė njė akti, kėnaqėsitė si seksuale, fizike, mendore dhe shpirtėrore rriten nė njė shkallė tė lartė", shpjegojnė studiuesit. Ende nuk ekziston njė shkallė pėr tė matur intensitetin e kėnaqėsisė. Tentativa e vetme pėr ta matur ėshtė provuar nga psikologėt anglezė, Philip Snaith dhe Max Hamilton nga Universiteti Leeds.

Sipas kėtyre dy studiuesve, testi "Pleasure scale" (shkalla e kėnaqėsisė), mat aftėsinė e njerėzve pėr tė provuar kėnaqėsi jo vetėm nė seks, por edhe kėnaqėsitė e vogla qė tė ofron jeta si: tė ushqyerit, tė kalosh bukur gjatė njė dite me diell apo njė dush relaksues, tė pasurit hobi dhe lidhje me njerėz tė ndryshėm. Nėse kėnaqėsia ėshtė e vėshtirė tė matet, ajo nuk ėshtė e vėshtirė tė lokalizohet: disa zona nė tru janė "deleguar" vetėm pėr njohjen e kėnaqėsisė. Kur takohen me tė, lėshojnė disa substanca tė caktuara si dopamina dhe endorfina, substanca tė cilat tė japin ndjesi mirėqenieje. Organi i kėnaqėsisė Neurologėt nė Universitetin e Stanfordit kanė zbuluar se humori provokon njė kėnaqėsi mė tė madhe te femrat se sa te meshkujt. Mario Beauregard dhe Vincent Paquettem nga Universiteti i Montrealit kanė zbuluar se eksperienca fetare "ndez" zonat e kėnaqėsisė nė tru. Ata kanė vėzhguar 5 murgesha dhe kanė arritur nė kėtė konkluzion. Ndėrsa studiuesit nga Universiteti Udwig-Maximilians nga Munihu kanė arritur nė konkluzionin se blerja e veshjeve firmė tė jep kėnaqėsi mė tė madhe se blerja e njė rrobe tė bukur, por qė nuk ėshtė firmato. Ēfarė karakteristikash duhet tė ketė njė stimul pėr tė tė falur kėnaqėsi?

"Duhet tė prekė ndjesitė, duke aktivizuar sensualitetin dhe seksualitetin", tregon Francesko Conrotto, nga shoqėria e psikoanalistėve italianė. "Kjo mund tė ndodhė edhe nėse nuk provokohen zonat gjenitale: stimulimi mund tė pėrfshijė zona tė ndryshme tė organizmit dhe tė kėnaqėsive intelektuale (si p.sh., dėgjimi i muzikės ose leximi i njė libri). Nė kėto raste, sensualiteti ėshtė nė kulm, vetėm se ėshtė i drejtuar nga aktivitete fisnike". Nė kėnaqėsinė intelektuale, ndjesitė e pėrfshira janė tė dėgjuarit dhe tė shikuarit, tė cilat mund tė shkaktojnė emocione tė forta te njerėzit shumė tė ndjeshėm (sidomos para njė vepre arti). Kjo quhet "sindroma e Stendalit". "Mė tepėr se 50 pėr qind e neuroneve nė tru i pėrgjigjen stimulit viziv. Nuk ėshtė e thėnė se stimuli duhet tė jetė i ri pėr tė tė shkaktuar kėnaqėsi. Kėtu mund tė sjellim njė shembull ilustrativ: puthja p.sh., ėshtė studimi i njė kėnaqėsie, e cila ėshtė provuar kur kemi qenė foshnjė: pirja nga gjiri i nėnės, si dhe mė vonė puthja qė u japim partnerėve tanė pėrditė, pėrsėritja e sė cilės sjell shumė kėnaqėsi dhe relaksim", pėrfundon Lamberto Maffei, drejtues nė Institutin Neuroshkencor nė Piza./shqip/
__________________
BANNED
Semiramida nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 14:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar