Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Estetika

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 28-01-2010, 08:50   #1
pink_angel
Senior Member
 
Avatari i pink_angel
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 271
Pėlqime: 7
Pėlqyer 6 herė nė 4 postime
My Mood: Angry
Rep: 617
pink_angel will become famous soon enoughpink_angel will become famous soon enough
Points: 106,638
Pikėt nė bankė: 38,972
Total Points: 145,610
Mos u bej tap me te paren :) - {Albanian} E Merito ;) - GhOsT me gjith qef eshte nje kenaqesi ;) - GhOsT kekun qe me kerkove ;) puc;) - GhOsT mere lepije pa merak se eshte origjinale - IMPERIVM 
mjesi :P - GhOsT 
Gabim Maska per fytyre, si dhe kur ti bejme

Te aplikoni nje maske dhe ta mbani per nje kohe te gjate, shpesh ju mer shume kohe, dhe per kete arsye deshira ju iken.

Pergatisni darken, vini femijet ne gjume dhe harroni te kujdeseni per lekuren e fytyres tuaj. Maskat jane me te vertet nje element i domosdoshem dhe i cmuar per shendetin e lekures. Per me teper na ndihmojne te eleminojme papastertite e dites. Maskat, aplikohen pas pastrimit te fytyres, dhe duhet ta mbani per 15 minuta ne qetesi, beni kujdes me indikimet qe shkruhen ne kuti. Ne perfundim, shpelajeni masken me uje te vaket dhe me pas aplikoni nje krem hidratues, pasi shume maska tentojne ne tharjen e fytyres, eshte shume e rendesishme te ushqeni lekuren sa me shume te jete e mundur. E njejta teknik vlen edhe per floket.
pink_angel nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-02-2010, 06:58   #2
rrugaci_i_vogel
Moderator i/e F.Sh.
 
Avatari i rrugaci_i_vogel
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 210
Pėlqime: 13
Pėlqyer 21 herė nė 14 postime
My Mood: Fine
Rep: 659
rrugaci_i_vogel is a splendid one to beholdrrugaci_i_vogel is a splendid one to beholdrrugaci_i_vogel is a splendid one to beholdrrugaci_i_vogel is a splendid one to beholdrrugaci_i_vogel is a splendid one to beholdrrugaci_i_vogel is a splendid one to beholdrrugaci_i_vogel is a splendid one to beholdrrugaci_i_vogel is a splendid one to behold
Points: 128,611
Pikėt nė bankė: 7,167,459
Total Points: 7,296,070
Gabim

Kėshila pėr mirėmbajtje tė fytyrės


Disa kėshilla nga saloni i ondulimit dhe zbukurimit COIFFEUR & FRIZER YMERI pėr mirėmbajtjen e fytyrės.
Poashtu edhe disa lloje tė maskave mė interesante, e qė ato maska mund ti pėrgatisim vetė nė kushte tė shtėpisė. Ja disa prej tyre.
Vitrinat e dyqaneve janė plot me produkte pėr lėkuren dhe shumė prej tyre premtojnė heqjen e rrudhave, disa zbutjen e lėkurės e tė tjera janė kundėr acarimit dhe infektimit.
Maskat qė i rekomandojnė ekspertet e salonit tė ondulimit dhe tė zbukurimit coiffeur & Frizer Ymeri pėrmbajnė Acide Alfat Hidroksike. Kėto acide vijnė nga ushqime natyrale si qumėshti, portokalli, limoni, sheqeri etj. Disa nga kėto acide mund edhe tė prodhohen kimikisht.
Dermatologėt janė tė sigurt se kėto acide zbusin lėkurėn dhe ndihmojnė nė procesin e largimit tė qelizave tė vdekura duke sjellė nė pah qelizat e reja dhe tė shėndetshme.
Nė tė njėjtėn kohė kėto acide kurojnė dėmtimin e lėkurės nga rrezet e diellit, kėtu nuk bėhet fjalė pėr djegien e lėkures, por pėr efektin qe ka dielli mbi fytyrėn e ekspozuar prej njė kohe tė gjatė (rrudhat, pigmenti, qukat etj.)
Ata qė i kanė pėrdorur Acidet Alfa-Hidroksike pėr njė kohė tė gjatė dhe nė mėnyrė sistematike kanė treguar shenja pėrmirėsimi nė zbutjen e lėkurės, rrallimin e rrudhave dhe largimin e qelizave tė shtresės sė vdekur sipėrfaqėsore tė lėkurės.
Por duhet tė kini kujdes, sepse pėrdorimi i kremrave qė pėrmbajnė kėto acide e bėn lėkurėn shumė tė ndejshme ndaj rrezeve diellore prandaj duhet pėrdorur patjetėr krem plazhi kudra djegjes sė lėkurės.
Kohėt e fundit po prodhohen dhe tone qė pėrmbajnė krem qė tė mbron nga dielli me numėr 15 apo 16 dhe kjo pėrbėn njė zgjidhje fantastike.
Shoqėria duhet te sensibilizohet ndaj pėrdorimit tė kremit tė plazhit veēanėrisht nė fytyrė por edhe nė krahė, jo vetėm pėr tė ndaluar procesin e plakjes sė lėkurės por edhe pėr t’u ruajtur nga kanceri i lėkurės.
Maska pėr fytyre te yndyrshme!
1 tė bardhtė e vezės
1 lugė tė gjellės lėng tė karotave
2 lugė miell
Pėrzihen mirė tė gjitha kėto, dhe masėn e fituar e shpėrndan nė fytyrė. E len tė qėndrojė 20 minuta, pastaj fytyrėn e shpėrlanė me ujė tė nxehtė.
Maska nga vezėt (pėr lėkurė mė tė butė)
1 tė bardhte e vezės
2 lugė miell
1 lugė mjaltė
Sė pari pėrzihet te bardhte e vezės e pastaj i shtohet mjalti e mė pastaj edhe mielli. Maska e fituar shpėrndahet nėpėr fytyrė dhe e len tė qėndrojė derisa tė teret. Pastaj fytyra shpėrlahet me ujė tė nxehtė.
Maska me Mjaltė
Mund ta lyeni fytyrėn me mjaltė pasi ta keni pastruar atė mirė. Pas 20 minutash mund ta shpėrlani fytyrėn me ujė tė vaket.
Mjalti ndihmon pėr ta stabilizuar hidratimin e qelizave.
Pėr tė sheshuar rrudhat
1 te verdhte e veze
1luge kos
1 luge mjaltė
Pėrzihen te gjitha kėto bashkė deri sa te fitohet njė krem tė butė. Shpėrndajeni nėpėr fytyrė dhe nė qafė dhe lėreni tė veprojė 15 minuta. E mė pastaj shpėrlajeni fytyrėn me ujė tė vakėt.
Maska me Portokall dhe Mjaltė
Ėshtė ideale pėr tė krijuar njė efekt energji dhėnės nė lėkurė. Kjo maskė pėrgatitet shumė shpejt.
Lyhet fytyra me 3 luge mjaltė (duke evituar zonat rreth syve) dhe pastaj shpėrndaje mbi tė lėkurėn e portokallit (kjo e grire imėt). Lėreni te qėndrojė 10 minuta dhe shpėrlajeni fytyrėn me ujė te vaket.
Maske me banane (pėr lėkurė te yndyrshme)
1 banane e pjekur dhe e shtypur
1 luge kafeje kos natyral
1 luge kafeje lėng limoni
(Autori ėshtė frizer profesionist nga Prizreni)
rrugaci_i_vogel nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Te bejme filma me titra shqip (W.F.Sh.N) Complete Kėrkoj ndihmė 24 30-11-2010 01:56
Lind qingji me fytyre njeriu Amajla Kuriozitete 4 27-01-2010 00:02
Po afrojne festat, do bejme dhe do marim dhurata. pink_angel Tema shoqėrore 23 07-12-2009 05:00


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 16:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar