Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Kulturė - Art - Dije > Letėrsia shqipėtare dhe botėrore > Poetėt Shqiptarė

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 10-03-2010, 05:25   #31
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''Shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

Xhelal ferizi autorė

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve tė lindur nga guri

shqiptarė tė bijtė e gjamėve e dhimbjeve pa kufi

shqiptarė nėpėr shekuj qė laku fytin sa ngusht ua zuri

shqiptarė sa vujatjet i keni pi

''''''''''''''


o zot q' ėsht ky fenomen o zot ku e ka burimin

kah vijnė kto rrisk'zeza fatale

kto mote qė na shkruhen ku jeta e humbė kuptimin

e na rėnkojnė fusha e dete e male

''''''''''''''''''''''''

mbytu nėpėr dete mbytu nėpėr lot

mbytu nėpėr ikje e mėrgime

si dje nėpėr kohra ne shekuj edhe sot

rob tė lidhur nė mundime

'''''''''''''''''''

tė bijtė e varfrisė tė bijtė e zingjirit

tė bijtė e tragjedisė

tė bijtė e dramave qė nga koha e ilirit

tė bijtė e etnike shqipėrisė

'''''''''''''''''

tė bijtė e trotoareve tė botes endacak

pa cak po tokė e pa dhe

te bijtė e dėnesjeve nė tė shprishurin gjak

te bijtė e pėrbuzjeve nėpėr kombe e fe

''''''''''''''''

tė bijtė e ikjeve tė bijtė e eksodit bibliktė falur mėshirave tė botes

tė bijtė e shėrbimeve pėr nji metelik

nėpėr duart e pa'lara tė botes

o robėr tė planetit pa kumarė e pa mik

''''''''''''''''''

robėr tė kulteve robėr tė anarkisė

o robėr tė pshtjellimeve nga mjerimi tė ndjekur

robėr tė lugetėrve e tė padronve tė kurvrisė

o robėr pėr sė gjalli tė vdekur

''''''''''''''''''shpėrnda o robėr tė bijtė e askundit nėpėr glob

pa pikė mbėshtetje nė atdhe

o tė bijtė e vuajtjes qė ju prodhojnė kob

tė zezat kombe tė botes shum etni e fe

'''''''''''''''''

nėpėr tė huaja udhė me akuj e udhkryqe

nėpėr kalime tunelesh me plot mėrzi ftoftėsije

tė mbėshtjellur nė akuj tė huaj nėpėr skuta qyqe

mbi rrema rrėnqethės tė mbuluar me akuj hije

'''''''''''''''''''''''''''''


nė atdhe tė mbuluar me perde tė zeza

tė shtruara nga maskat mizore

si dje si sot nėpėr mote e breza

o tė bijt e provave botrore

'''''''''''''''''''''''

mbi ju o tė bijt' e eksperimenteve bizarekaluan shum intriga laboratore

o tė bijtė e shqipėrisė etnike shqiptare

ju mbyten nėpėr valle djallzore

'''''''''''''''''''

luaj pėr djallin e luaj pėr miq tė huaj

luaj pėr pėr europė e pėr grek

luaj pėr tė huaj tjerė oh mėmė sa po vuaj

luaj o i biri i vuajtjes pa shtek

'''''''''''''''''''


tė bijt' e vuajtjes tė bijtė e lojes diktat

tė bijt'ė e stėrzgjatjeve tė mbyllur nė qark

tė bijtė e kusuritjeve nga pakti nė pakt

tė bijt' e rrethit tė mbyllur n' gjysėm hark

'''''''''''''''''''

tė bijt' e europes njerkė qė pėr treg

ju ka ,e pėr karta e kazino e zare

tė bijt' e kontinentit qė ju pjekė e ju djegė

e ju shuan me premtime n' pazare

''''''''''''''''''

Autorė Xhelal Ferizi
------------------------------
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 05:26   #32
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

l
Luanim me lojė
''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Luanim un me lojė tė detyruar
duke ruajtur mirė e pastėr mbrendinė
ata me lojė tė tyre
un paraqitja mjeshtrinė
e ata me gjithfar lloj fytyre
tė dy palėt vėshtronim un isha i mėrguar
ata hulumtonin nė mua msheftėsinė
e unė nė qdo pjesė fytyre
psonisja padjallzinė
ata me qakėrdisje
nga njiher tė bukura
e me shėmtim
me plot djallzi e kombinim
''''''''''''''

me kombinime tė vjedhura nėpėr endacakeri
me dhelpra e lėkura qakajsh nė shpinė
me bėnin nji far vardisje
gati vdekatare
qfar kuisje
'''''''''''
ata me hunguri
e lehje gjithfare
un me besnikri e qendresė shqiptare
e gjith kjo ishte lojtari
topi her andej her kendej binte
neper dy fusha te dyja palėt armike shekullore
njėra dhelper e ardhur nga larg
ndėrsa un zemer vendase arbnore
u mėsova edhe un taktikė
ashtu siq imponohej loja
me thika e buzqeshje cinike
her hapur her te mshefura pas dore
lasstik na ishte goja
buzqeshnim me levizje provizore
''''''''''''''
e un me tė rrejshmen psonisje dashuri
detyrim i zi
tė ju qeshėsh derrave e te ju thuash dajė
fjalė e lashtė popullore
isha gati nga qeshja e lustruar
te shpertheja ne vaj
qfar kohe ezezė mizore
dhelpra iriqa te ngrirė te ardhur nga larg me qakaj
te dy palėt po,luanim
lojė s e jo mahi
un i lidhur nė rrol detyrueshėm
dhunshėm artist a mund ta quaj kėt dhunti
tė dy palėt po e pėrshkruanim
e aktronim
atmosferen
ata me ves bizari
e un '''''''''''
me at fatkeqsi tė mjeren
si gjithmonė un i mjerė shqiptari
mendueshėm
po e ruaja nderen
tė mbėshtjellur nė thellsi
dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar
i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha
me zgėrdheshjen bukuri
nė rrugen e cakut pėr tė mos u thy
mashtrimet po ecnin
por mbrenditė gjėmonin
nė tė dy gjuhėt
ata nė gjuhen e pushtimit e krimit
nė tė nė menduarit masakėr qe as nuk mund me fjalė tė thuhet
e un i pmbrojturi i biri i ankimit
me at ndjenjė qė nuk mund tė pėrshkruhet
po e luaja lojen e aktrimit
tė dy palėt tė etur
un pėr liri e shpėtim nga kthetrat e djajve tė uritur
ata me uri pėr sa ma shum shqiptarė tė vdekur
dhe me masken e krimit
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
akrobacion elastik reth rrotuillimit
diplomaci kozmetika
rrudhat ne fytyrė nuk na dukeshin
lekura ishte bė elastike
qfar loje armiqsh
fund ekrye taktike
rreth lojes me kurtha te mashtrimit
te dy palet armiq
un dhe ata gjoja tė dashuruar
po luanim me fiq
nė teatrin e maskuar
thikat mshefura prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr lojė e detyruar
qfar rrethanash
nuk ju besohej as syve te kti teatri
kah po e shihnim
sa e pafundme
lojė intrige
ne njeren anė engjulli shqiptarė per te mbrojtur jeten
pafajsinė
ne te anen tjeter bij e stan shtrige
nga ngricat te ardhur ne ballkan
loja po ecte
edhe kėnga pseudomiqsore
nė fyt mė ngecte
nėpėr ato vdekuri mizore
rracė e mallkuar
akull ferri
ku loja mė rrėshqiste nganjiheri
po si mund tė luaja un lojen
lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund tė behet delja skile
qė kur gojen e hap kafshria
ajo te luaj pėr shpėtim me hile
dhe mbasi mbaronte shtihimi i tė dy palve
fillonte beteja
un qė kisha pi ujė tė bekuar nga shejtria
tė bėhem si rrufeja
tė bėhem therrė ferri
edhe pse isha karajfile
te shėndrrohem nė brum tė kanibalve
nga e detyrueshmja domosdoshmėri
nga dhuna imponimet
nga kohrat kopile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 05:26   #33
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ėsht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarėt e pėrdorodhėn si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqėt
fjala
arsyen nuk e ka nė pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nėpėrkėmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bėhet mbret
nuk ecė ma fjala mbi dhe
nuk ėsht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma ndėr kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ėsht ma ikonė kurorė
besė
fjala nuk nuk rrin ma ndėr ne
hilja paraja rruleta
e rrėzuan shakull pėr dhe
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
nė mergim
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 05:27   #34
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
Nuk mė keni lėnė tė mbijė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė
---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim
---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė
---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri
---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
---
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 05:27   #35
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 05:40   #36
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 05:41   #37
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Kush tė vrau dashuri

Shkruan Xhelal Ferizi
****************

kush ishte ai qė tė vrau ty pėr nji sekond
kur un me vite tė ujita
si ta quaj kėt vrastarė fond
kush investoj nė kurtha e prita
***
tinzrija dhe dyftyrsija vret
jo vetėm dashurinė
por token me bereqet
qiellin jeten bukurinė
**********
dikushė zemren ta verbon e sytė
kur je i tepėrt nė besim mirsi
mos ujit plehra verbėrisht plehra tė ndytė
se plehrat maskohen pastaj si lule nė dashuri
e joshja e tyre tė mbytė
maskė plehu e mshehur nė saksi
******************************
Autori Xhelal Ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:06   #38
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

E kush do qė tė jet mohimtari
autori xhelal ferizi
qė shpotitė kta njerz te mallit
per atdhe qe kan qendrue
e i ka shkelur koha e hallit
---
do ti dal nje heshtė lirike
me varg shqip qe e qanė detin
me ja shpue zemren cinike
kush perqesh atdhe te vetin

kush perqeshė fatkeqt e lotit
qe dikur mes permes flake
e lan vendin n vuajtje tė motit
me dy duar kapur n' rradake

tue ikė prore me pendime
per me i dhėnė liri tė tjerve
e sot shkelin mbi flijime
gojė e keqe e tė mjerve

por se i ligu kshtu e ka
e perbuzė t' mjerė mundimtarin
qe se ndjenė ma si nji vlla
se me jargė e lpinė dollarin

.......................
autori xhelal ferizi kenge shqiptare
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:16   #39
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Ndale vashė qerpikun
-------------------
shkruan xhelal ferizi


.......................................

ndale oj vashė veq njiher qerpikun
shihi malet e e lugjet me qetsi
shihe detin ma tė bukur kaltrosh adriatikun
shihi trojet gjith ku i thonė shqipni
***


ndale t' diamantit aman at qepallė
qė si drojshėm po qilet e mbyllet
shihi ujvarat si bien pėrmbi zallė
shih si lahen bregut karajfilet

ndale e drojshme mos shiko n' dro jeten
dashurinė aq ndrojtur mos e shih oj fletė
ndal qerpikun e shihe erlehten
shih pulbardhat si flutrojn mbi det
***

shihi shprehjet qe i shpalon natyra
shija fushat si i hapė t' gjelbrimit
shihja hanen naten si i shndritė fytyra
shihja krojet t 'cemta te burimit
***

shihja shpezėt e ma tė bukurat fole
si i mbanė etnija gjithkah nė ata lisa
shih o vashė mahnitė se ka me ja vle
ndal qerpikun pėrmbi qiparisa
***

ndale oj vashė tė ndrojturin qerpikun
e me ata sy at bukuri n'drojtare
qė pėr vete e bėn lule fikun
shihi tė bukurat trojet gjith'shqiptare
***
pse tė mbyllet qerpikut aq shpesh
oj e ndrojtur bukuri shqiptare
a thue ty mbrendija tė ka veshė
e nuk beson nė ndoj dashuri tradhtare
***

apo trembesh nga ndoj dorė e pa besė
a mos trembesh nga qenje e keqe
ndal qerpikun e shihe at vesė
kah po shndritet shih me sy pa leqe
***

se shum anash po i levizė ata sy
me qerpik e thue se diqka ke
a e sheh diellin kah ti si ėsht kthy
dashurisht kah ti ėsht nisė me nxe
***

e ty qerpiku tė mbyllet shpesh'her
ndjenjė pas ndjenje aty rrahė n' kapak
mbaje ndale ah vetėm nji her
shih si ndezet ai rinori gjak
***

ndal qerpikun aman veq nji her
shih tė shtruarat rudina e shpatije
shih sa bukur shpaloset n' pranverė
gjerė e gjat sharmi i ksaj etnije
***

ndal qerpikun oj bukuri mahnije
lene syrin pak ma me guxim
rreth e qark kėsajė rrokullije
shih tė bukuren si shpėrthen n' gufim
***

shihja artin asaj qiell kaltrije
ku i thonė shqip tė qelurit qiell
shihja valėt tė bardha bukurije
ku i lajnė faqet aty hanė e diell
***

ndal qerpikun me ato fije ari
shihi lulet si t'shtrohen me erė
para sharmit tėnd me brum shqiptari
t' shkrihen n' gaz ty stinė e pranverė
***

pėr ty mahnitė tė' gurrave n' kroje
valbardhat fjal'shprehje s' gjejnė si i thonė ksajė shndritje
as shartimet ngjyrash as gurgullimė nė prroje
qe bien poshtė lmue me erė flladitje
***

as ato rrezet ku e larmojnė refleksin
kah mbi gurė sumbullbardhat ndahen
jo nuk dijnė kėt tė bukur t' ndrojtur vesin
me ta shprehė ty as rrezet qė lahen
***

sa e bukur ajo droja jote
me at hap e qerpikun qė t'levizė prej droje
njiqind shekuj ti bėj bashk e mote
ai diell qielli se gjenė me fjalė goje
***

nuk e gjen jo as hana e ylli
nuk e gjejnė jo as tjerat shprehje yje
nu e gjenė formulen as ai art pylli
se shprehje'bukurat thue i ke lidhė me nyje
***

se ti! ata sa shekujt n' mote qė kan ikė
e ata qė vijnė ti vetėm me njė fije
qė e levizė me t' krehurit qerpik
ua kalon me t' shprehur hjeshije
***

prandaj fjala sot ka mbetė tu u dridhė
nėpėr arte plot me bukuri
me at qerpik tė ndrojtur ja ke lidhė
shprehur fjalėt s' po din si me i shkri
***

Ti mahnitė e ke edhe pikturen
tė gjitha artet kahdo jan n' natyrė
ke mahnitė ylberore qiell'lidhse hark tė tij' uren
ti me qerpikun e bukuri ndrojturen fytyrė
***


ndale aman vashė ti pa dro qerpikun
se po dridhen nga ky sharm qudije
gjithkah pikat mbi dhe kah po pikun
shi e currila prej ksaj bukurije
-------------------------------------------
Shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve
qe u kendon bukurive shqiptare
----------------------------------------------
***************************************
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:18   #40
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Por se ktu ne do tė rrijmė
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fryte ari do tė mbrrijmė
me k'to germa argjentare
do ti lidhim fjal'tė shqiptare
---
nuk do te humbi s' do largohem
do te rrijmė e do tė argtohem
sa tė jem gjallė me varg e zanore
do tė kndojmė moj vashė arbnore
--
prandaj fare mos u ngrij'
se n' forum un do tė rri

e nuk humbi jo pėr jetė
sa tė jet arti i vertetė

edhe fjale e bukurisė
shqip me vlerė per me qendisė
-------
mos mbajė brenga e mos mbaj rrudhė
se nuk e humbi tė bardhen udhė

do tė jem si pa'shterrėsia
tue kėndue pėr troje t' mia

per shoqeri e per atdhe
si vet dielli kam m e nxe

e mos keni aspak merak
se do tė rri porsi bajrak

gjithmonė lart e tue value
nė gjuhė amtare tue cicrue

porsi zogu i kanarines
neper mot e kohra t' stines

neper vite sa t' jet jeta
me kendue lulet me fleta

mos me u ndalė askund me sqep
kah do ne koder mal e shkrep
porsi nuk ndalet ai bilbili
vala e kroni e as currili


por as un nuk do tė ndalem
gjithmonė artit do ti falem

si me u falė po pėr ndoj fe
e do ti kndoj gjith gurė e dhe

kahdo nė degė e pip mė pip
tue ligjrue me gjuhen shqip

mos mendo se kam harrue
gegė e toskė per me i bashkue


kahdo dheun do e nxis me folė
me art rime shkrim e shkrolė

me fjalė ari e me vlera
do tė bie i lehtė si era

me gjuhė shqipe siq dridhė teli
tue cicrue si harabeli

si ai zogu ku ėsht ma i miri
do t' ligjroj nė gjuhė iliri

gjuha shqipe le ta dij
se pa varg un nuk do tė rrij

le ta din qdo abetare
se do tė kndoj me gjuhė amtare

se un kokrrat kah jan me dhe
do i bashkoj veq me nje fe

ajo fe do te jet nje fe kombtare
pa dallime krahinare

do ta ket vetem nji plis
do ta ket nji farė e fis

e ajo farė do te jet shqiptare
porsi perla qehlibare

qe me ndejt gjith kah bashkimi
unitetit e kah trashgimi

mos me u kputė as mos me u nda
se gegė e toskė t' gjith jan nji vlla

prandaj gjith kam me ligjrue
porsi zogu prrue m' prrue

e sa te jen brigje e lugina
e sa tė ecin moti e stina

un do te jem zogu i shqiptarit
per atdhe e troje t' parit

do te kndoj ma bardh se dielli
deri sa t' mbushen toka e qielli

me shum vargje ari lirike
kahdo i thonė shqipni etnike

le tė dihet tė ndėgjohet
se liriku nuk dorzohet
do t' kndoj gjith sa tė jet jeta
per shqipni e trojet t' veta

se edhe vdekur e nen dhe
kam me kndue un shqip me fe

e per te gjallė sa te jem nder troje
nuk e ndali ket rimė goje

do te thrras prej mali e shkrepi
do te cicroj si zog prej sqepi

nė gjuhė tė bukur qe me la i pari
ku buron si gurra ari

nuk dua tjeter art me pi
as ndoj sharm as bukuri
veq ku i thonė vendit shqipni

veq ku i thonė shqipni etnike
dua te rris vargje ilirike

dua ti mbjelli e kultivoj
per dhe t' parve shqip t' kendoj
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
---------------------
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:19   #41
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr injorime e greminė
mos qofsha ma i kohrave bizare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe mospėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:19   #42
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Kam mbjellė mir'si
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kam mbjellur neper kopshtije lule paqeje me plot dashuri
kam mbjellur neper aroma iluzionesh shije bukurije
kam mbjellur neper kohė gjithkah ideale mirėsije me dashamirsi
dhe kam korrė fryte perbuzėse mosmirnjohje e pa besije
''''''''''''''''
qfar shperblimi cinik qka shperblen koha qka korrra o zot
un shqiptari qė mbolla kaq shum paqe
kam mbjellur kėngė vargje e rima sa shum neper qdo mot
e korra nga harbutėria sa shum bela e gjaqe
'''''''''''''''''
shpėrblim se jo mahi qfar korrje'!
kur un mbjellja dashuri ne tė lehta puhi
si shperblim nga koha hile fitova nji far zemer qorre
qė nuk i njofti fidane te padjallzuar te mi
''''''''''''
korrje qfar korrje absurde si shpėrblim neper vite
pėrse o i madhi zot
un kam mbjellur edhe yje shpresash nė mbrėmje e ag dite
dhe korra sa dhimbje e lot
'''''''''''''''
korrjet e mia jan korrje qudira
shpėrblime tė pa drejta me qmim
un kam mbjellur shum besė e fjalė zemėrmira
pėrse me korrė tash pendim
'''''''''''''''
u hodha pėr liri nė zjarrė e nė ujė
dola neper borė ne mal e ne vrri
nuk jam ma i yti tash jam bė i huaj
nder korrje te zeza kam mbrri

---
un me dritė hėne lirisė dashurisė i kam ndejt te koka
me flakė te pa shuar te deshires ndezė
e dheut te stergjyshve ku me lindi toka
nga brezi i brezit ne brez
''''''''
kam pritur e kam percjellur rreziqe neper dhimbje e teh
tė shpatave te ferrit kohore e tinzare
sa shum lapsat qellim mirė nė ėndrrat e mia konstruktive i kam mbrehė
pėr brezat qė vijnė me abetare

'''
absurd o shekull qenke qė pėr ty nuk po gjejė fjalė
me draper zhgėnjimi tė mallkoj
si sot qė jam burrė si dje kur isha djalė
tė kam mbjellė gėzim pėrse te korri vargoj
''''''''''

un qė e mbolla diellin kahdo ne qdo zemer
me flakė dashurije deri nė temena
te koka ju kam ndejtė atyre qė nuk e di si ju thuhet me emer
si ti quaj mosmirnjohjet demone a satana
''''''''''

shpėrblim ky per mua sa shpėrblim bizarė
pranga tė reja neper te pa djallzuara te mia kopshtije
me herrė e me korrė dhimbje qka qenka ky treg pazarė
qė mė ndjekė si e zezė e varrit nji far hije
''''''''''
si shperblim i morra dhuratat e ferrit tė pa besė
edhe nga ata qe dashuri pa djallzi ju dhurova
sa cinike qenke moj jetė me shum pak melmesė
sa kot nė ty u dashurova


kur un iluzionin e futa ne gjirin tim te virgjer tė quajtur konak
mikpritje e pa hile edhe per gjarpij edhe djaj me bisht
nuk e dija ather se isha i padjallzuar me gjen e gjak
se hije ne kopsht timin po mbilllja te trisht
''''''''''

por as buken kan thėnė mos ja jep gjithkuj
se buka e jote te vret
e gjaku qėllim mirė tė shėndrrohet ne lot e ujė
e vuajtja neper lot do te ecė si det
''''''''''

mos u lidh per djalli e as per pseudo fryti
qė rrėnjėt i ka te vizllueshme mashtruese ne ferr
se mandej do te mbetesh pendim mu ne mes fyti
i veshur per se gjalli ne terr
'''''''''''

un qe me shndritė thirra shum ylbera e yje
per me lozė argtueshėm ne qiellin me dritė hanė
un qe fllad dhurove nga shum maja e pyje
nuk po korri fryte nė etninė dardanė
'''''''''''''

i prerė ne besė nga koha mosmirnjohse i prerė ne hap e krih
i pa shpresė per ndoj rigjenerim e fluturim
e koha mashtruese ngreh e mos kėput o zot dil e shih
sa i namur ky i zi shperblim

''''''''''''''''nuk po korri fryte te mira neper stinė
as hijet e flladit tė lumturisė nuk po l'mojnė nėn asnji bli
nė dhe tė huaj mergim zi dhimbjet po me rrijnė
kam mbetur si murim e fli
'''''''''''''

un kam gėzuar shum flutura kam mbjellur shum melmesa
nė shum fletė e ne trupa kėrcyelli
un kam mbjellė currila si te ujvares qe besa
kam kendua per qdo bimė ardhmerie e pylli
'''''''''''''
ylberit nga zemra gėzimbardhė i kam dhėnė me premtim lirije e ngjyrė
me penden time te gjerė sa nji det
i kam hjeshu yjet me perkushtim ne fytyrė
sa as fuqi e fjalė per vete s' me ka mbetė

kam folė pėrgdhelshėm per barin per fjeren e per gurin
e per kokrrat qe lidhen ne secilin kalli
kam kenduar per dheun per shtizė e te dashurin flamurin
kam kenduar per shegen dredhzen per fleten ne ulli

''''''''''''''
kam kėnduar kam dhėnė gjak kontributi nga ngjyra ime e ngazllimit
nga kėshillat e etjet e quajtura perpjekje e hare
kam marrė per te tjerėt dritė nga yjete hėna e vizllimit
dritė te idealeve per kombe e per fe
''''''''''
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
________________________________________
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:20   #43
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Qeveri
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Qeveri populli po ankohet
varfria na ėsht bė kanibale
shqipėria etnike po dėrmohet
vetvrasja e popullit po shtohet
rėnkojnė nga varfrija fusha e male
'''''''''''
qeveri duam punė prodhim bashkim
duam kordinime kombėtare
mjaft mė me hile e sabotim
thėrrasin trojet shqiptare

''''''
qeveri duam tė shėndosha zhvillime e binare
duam elektrikė punėsim e turizėm
po thrrasin zemrat e djegura shqiptare
mjaft ma mjaft me cinizėm
''''''
qeveri duam begati urbanizem e punė
duam kujdesė maksimal pėr mėrgimtarė
qe nga ibri semani e nė vjosė e dri e bunė
po thrret njė komb i stervuajtur shqiptarė
'''''''''''
qeveri nuk duam ma mergim e poshtrim
vizat na i ka vu e hekurta bota
qeveri mjaft ma nė pezhgve varfrie e rrethim
mjaft ma me bjerrje tė kota
'''''''''
qeveri duam perspektivė e fabrika
duam standarde e zhvillime
nuk duam tė na prishet tradita e etika
varfrija po prodhon krime
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė i shqipėrisė etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:22   #44
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Pabesi
------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
thikė e keqe mbas shpine
kohrat tu hakmerrshin ty
gjithmonė je dinake
cakun mbarapa shpine e ke ne sy
vrafsh veten ti
moj maskė demoniake

kush nė kėt skenarė djajsh tė ka shty
ti qė mendon vetem zi
tehun ti e mbanė kthy
kahdo sillet kahja jote
lakmi e ego han e pin

sillesh me plane rreth bote
kujt ciles kohė e mot
do ti ngulėsh at gjaprorė thin
si dje si neser si sot
gjak me tinzri po pin

ti gjithnji nuk njeh tjeter ne stinė e mote
per veq kurrrize kohrash me thy
me vra shpresa e me derdhė te shekujve lote
me mbyllė zemra stinesh me dry-
kush ėsht kodėsia jote
ku je ndertuar ti
kush tė ka thurė ty me krrabza hilesh
qfar uji ti ke pi
aht ti je bi dhelprash e skilesh
shpirtin e veshė gjithmonė zi
ti nuk len zemer lulesh as karajfilesh
pa i tha me pa besi -
sa e mallkuar je
kush te ka ndertue cili arkitekt
ti je ma ekeqja mbi dhe
je thikė helmi per secilin qast
secili trembet nga ti
ti ne secilin rast
din me maskė me u zgerdhi
autori
xhelal ferizi liriku ne mergim
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:23   #45
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Tė injoruan o varg
''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
tė injoruan o i dashuri varg
fijet e ngatrruara tė pėrthurura
edhe ty o bilbil deshten tė ngatrrojnė

tė pėrbuzėn tė mohuan tė lan nga hisja larg
me hi tė zi tė mbuluan
ata qė edhe diellin e pshtynė e mallkuan
shtyllat e liga tė kohrave
ata qė edhe lulet i abuzuan
qė asnji kurriz vlere nuk e mbajnė
tė mohuan ty
ata qė hanė e pijnė debiili
qe mendjen e kan ne gjah qejfi
ata qe ushqehen me kopili
ndergjegjen e plehnojnė me myk
mos qaj o varg
ėndrrat tua do ti nxej nji dit dielli
mos u brengos
se ata ngrisin te pa lara dolli
e ti ne shpirtė mos u sakatos
se ata rriten me servili
ti mbaj fe e atdhe
mbajė emocion
se ata nuk njohin komb e atdhe
as te vertetė miqsi as dashuri

ata mbajnė miqsi me demon
e ti kendon per jetė e bukuri
e ti gjithmonė je freski e re
qė shekujt nga kllapija i zgjon-
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:23   #46
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im idhnak
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
nuk jam un k'tu per qeshtje personale qė kam dalė
ndoshta mendon kush ndonje lėmoshė kam dalė me kėrku
as mė ka shkuar mendja mua nė at drejtim ndonjeherė
dhe kushdo qė mendon se un pėr l'moshė jam duke shkru
gabon rėnd me gjithqka ka me shkrim e me mendim e me fjalė
e kush mendon
se un nuk kam mbetė ne duar te huaja si i mjerė
gabon se pse un mbijetesave gjithmonė ua kam dalė
e luftoj me penden time per drejtesi e per vlerė
prej dritave te mirsisė pra mar shprehje e fjalė
as nuk jam ziliqarė nėse dikush ma kalon me varg e me dije
as nuk jam dalė kėtu pėr tė shitė nė vargje vetem helm e vnerė
por kam dal me pendė qė vajton me ngjyrė ore lum zotnija
kam dalė per hallet qe i ka shqipnija etnike e mjerė
se ngjyra e pendes time po qanė pėr shekujt dhe thundrat kohore te pamėshira
neper te cilat tmerre e shkelur e trishtuar e sakatosur kaloj nanė shqipnija
kam dalė kėtu pėr qėllimin e mirė me dritė tė kėsajė pende pėr caqe tė e qellime te dlira
se shqipnija a nuk e shihni o tė uruar qe sa shekuj e epoka
pushtues qe ndrroj e mbytur ne gjak nė dhimbje neper kob e lot
sa shum i vuajti i renkoi dheu e toka
neper shekuj etnikja gjėmoi neper kohra e mot
sa shum u pergjak e perflak ne luftra e barot
sa shum i ka ra hiri e shkrumbi nga shkelsit dhunues e hordhi barbare
kahdo etnike kjo ishte dikurė me kufij shtri plot larmi e bukuri buzė deti
e vuajtur e shkelur ajo me kokė nė hi po dergjet edhe sot
e me mundime po kalon neper dhimbje aq shum etnija shqiptare
kur han e pin i pa ndėrgjegjshmi pushteti e deputeti
pa kqyrė aspak pėr bijt e vet e gjakuin shpernda anė e mbanė botes
a nuk e ndjeni dėnesjen si qanė dhe e shtresat e tokes minierat e kromi
a nuk e ndjeni ju se kjo ka mbetė ne bisht te pameshirshmes rrotes
e gjveshur neper loit e skamje e trullosur me klane duke folė vet me veti
e ne shum rryma perqa esht etnija kombtare
as grunė nuk ka as miser neper ara tė mbjellura tė vetat
i rrijn te djerra fusha e toka e ara tė pa ana
lodrojnė hafijet per hesap te grekut e serbit dhe diktati e mvarsija-
nga varfria e korrupcioni esht bė gazi i botes
etnike kahdo lot e mjerim po derdh etnike shqiperia
po mė o kohė thuaj nė qfar seksioni sot shqipnija etnike vendosė vet
pėr tė saj fat e zhvillim e ecje perpara
i pa zhvilluar e i pa gdhendur po i rrin pa infrastrukturė bregdeti
e kosoves nė tė gjitha anėt i kan pre copae i kan rrudhė shtatin
nuk ndjehet sot kund mirėsija veq mjerimimit neper fise tė tana

se paret kurr nuk dihen kah shkojnė e ato fonde t' grumbullimit
se arat kan mbetė pa spec pa laker pa grunaja pa pjepen e pa shalqin
Kėrdi po bėn klani e forma e hajnisė e krimit
me thueni si jetohet sot nė shqipėrinė etnike pėr veq me shkollen e mashtrimit
e krimi po e prishė si myk dal ngadal shpirtin e kombit tim
mė thueni si jetojnė shqiptarėt nė kosovė nė mal tė zi-
nė maqedoni e nė shqipėri e nė troje tjera etnike
kush ju jep me ngranė nga cila duar ushqehen
kur papunsija e anarkija e ekstremja e mjeera varfri
kerdi bėn e fise te tana ne shpresa emoral thehen
vetvrasjet droga e hashaashi ka fillue me u pi
merituesit e atdheut askund nuk shperblehen
as ata qe te drejtes kan prirje me i pri
e kahdo pas dore atdhetarėt e vertetė po lehen
kahdo fiset nė nji kulturė tjeter koha absurde ėsht duke i shkri
shumshtreasa te varfra e te mjera keq po ndjehen
atdhue si dikurė nuk po ka ma dashuri
shqiptarė nga te huajt kan fillue e po blehen
po shitet si ne treg kahdo rrena me tradhti
kohrat te kqia e ma te kqia e klanet po ndersehen
vendi u mbushė me krim e papunsi
femra me u shitė duhet lirė per nji punė qka do
sa do vend te jet ai vend pune i ligė
prandaj o vargu im me rimė dil sot e renko
se toka esht mbushur me premtime te kota e me intrigė
punsim nuk ka varrfria po vret njerz te gjorė
ne litar per pak buk po bjen qytetari
po tjetersohet edhe shpirti arbrorė
gjithnji ma ne modė po del i keqi e barbari
para po ecė ai qe i ka dy fytyra e dy bigė
i thyeshmi i pa kurrizi e ligu rrogtari e puthadori
visaret e vyrtytet askush ma po thuajse nuk i qmon
renkon toka e mjerė me shkretira e djerrina me bari
nuk mbjellet kund ara nuk shihet kund bujku as traktori
i djerrė mbi dhe thua se mbet shqiptari
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


keto vargje te lira shqiptare vazhdojn ne pjeset tjera
nga autori xhelal ferizi ne emrgim
pjesa - II-
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:24   #47
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

a nuk e shihni se anė embanė me mjegull po mbulohet me pshtjellim nanė shqipnija
pjesa - II- nga autori xhelal ferizi
nė fe e grupe e klane pameshirshėm e tarikate jan duke e gri
nuk duket e emebel sot as kjo gjysem liria
kamata e banka jan fut tė huaja kolonizuese shkelse kahdo kobndjellse
qė tė na lėn me zorr' nėper kėmbė nė ekonomi tė pėrjtshėm rrogtarė
ka mbetė hutuar gjithkah intelekti e perpjekja e tė vėrtetit e dija
nuk ka njeri tė pamvarur po thuajse njerz
e nė asnji cep tė dheut nder shqiptarė nuk shihet puna
dikush percjellė fjalėt e huaja e artin e huaj kunder shqiptarė identitetit
tallavat e kenget jevgjite kahdo bėjn kerdi
maska e krimi e mashtrimi e plaqkitja e dhuna
dikush rogtarė pėr telekom e akcione padrone pa kufi
dikush shet tarifat e kartave kahdo dheut e anes s e detit
qė buken nė darkė me shum mud ta siguroj per fėmi
nuk ka fusha te mbjellura as ara te bereqetit
asfalt as dritė as nuk sheh bukuri
qe tremij vjeq etnija qysh ne formim tė qelizes e bėrthames shqiptare
renkoi ne dhimbje e lot e thundra te huaja e roberi
kur erdhi i huaj ne voter per te na shkelė e per te na koritė
pellazget qe nė embrion kur nisi krejtsisht me i humbė e me i qit fare
rrogtarė e shėrbtorė regrutoi mercenarė i pa shpirt heleni qe filloi me u rritė
e tjerė shkelsa gjahtarė pastaj qė msynė te shtyrė kah lakmija barbare
tremij vjet nuk u ndal as loja as krimi e refreni
e pushtimet neper token e pa faj shqiptare
gjithfar shkelsi e pushtuesi e shoveni
fiset na i dhunoi e na qiti fare
e ne pushtet e vuri gjithfar rrogtari e legeni
qe kryente neper shekuj punen mercenare
per hasmin punonin disa e grryenin ne te shtrejtin atdhe
tremij vjet hasmi me forma barbare
njerz ka shit e per qellime te ti ka v ble
ka renkue neper shekuj e gjėmua toka shqiptare
armiku cili vinte na ndrronte me fe
kn renkue pyje gurė e dhe e zalle
e loti e gjaku ne vise ka shkue rrke
po sot shqipni me thuej si je me ato halle
kahdo qė me rrin buz detit pothuejse moqal me miza e mushkaja
a s mė thue si i ke gurė e dhe fusha e dushk e bari e zalle
disa ne regrutime ne spiunime te vogla e tė mėdhaja
disa pa kurriz ecin e disa per fe
ku vjen i huaji me pak pare qorba te prishura me zie me gatue nder ne
regrut me gjetė per ndoj pare hekur pėr ndoj fundrrinė me e shitė
me tarifa e kamata me na shkelė dhjetfishit modernisht me na okupue
prodhim nga dora e vet nėnė shqipnija etnija e mjerė pa qitė
konsumues te harrnave e tė lavdeve tė huaja shėrbtorė mjeran
ne lartsi hyp leht i pa meritori e pa ditė
vetem pse te huajit i sherben si zandan
ku i huaj si lemoshė na e falė ngapak dritė
po vyshket ne varfri kombi ilirian

i mvarur qytetari nga myku e paketa
qe ndihmė dikah i vjen me skadim e afate
shqiperisė etnike me lemosha po i shkon jeta
disa dorene shttrijnė si qyqe nate
e disa bien detit e disa litarit
nda jan ne shum fe e grupe e tarikate
nuk esht si dikurė ma etnija e shqiptarit
as gaz as besė nuk shihet ma ne fytyra
po e luan tash lojen maska e mercenarit
te huajt kahdo po na japin detyra
po vyshket kahdo e mjerė qendresa e atdhetarit
pengesat po aktrohen ne mija menyra
teater llafesh kjo drama e shqiptarit
sa kohra te zeza erdhen e te pa ftyra
po behen plane penguese afatgjate
ndryshku ju ka ra importeve e kamiona


nga te ndryshkurit ne varrzea te mjera me makina
e traktorrat ne ara nuk shihen neper zona
e djerrė bujqsisė i shkon moti e stina
varfria kerdi bėn e skamja kahdo duar lypsare
mbi dhe nuk shihet ma askund drejtesi
po degjenrojn veset po behen barbare
me na e ujitė token kan ardh me dredhi
qe vijn nder ne naga ane e anes ne te mjerin vatan
grupe te ndryshme me aq shum ide
qe veq lalfe pshtjellse asgjė tjeter nuk jan
me na vyshkė te mjerė e te gjallė mbi dhe
mbeturina skeleta qe mandej hudhen skavatorė
kahdo e ndryshkur teknika
po vuan ne mjerim ky komb i lashtė arbnorė
rinija ikun djem e qika
dikush i bjen detit nepe rreziqe te mdha
vdesin disa ne qellime
qajnė nėnė e bi kur nisin me u nda
rėnkon kahdo toka ime
kahdo sheh te krrusura te vyshkura fusha e male
hekur te grumbuluar importi
varreza per te krijuar anė e mbanė atdhuet e tokes
po vyshket etnija ime ngadale
se kėmben nė fyt ja ka vu i forti
e lotin po e pin kjo tash te mjerimit
shqipni etnike ku i thonė
e ka mbulua padrejtesia edhe shkolla e krimit
po qanė kahdo toka e jonė
tue pi gjithmon langun e huaj plot ndryshk e gjellen e prishur stershitse
sherbim duke raportuar padronve per qdo imtesi qe atdheu te mos zhvillohet
askund ne nji cep i nanė shqipnisė qe te mos vihet dorė
por ne shum sektorė qellimisht me shekuj te varfrohet
me vasha duke i shitė nga varfria paranė me e nxjerrė e me u bė horė
per pak zhgjyr me ja marr temenanė shqiptarja n e harem sulltanve modern
qe vijn me koncerne e fjalė breshkane tue shitė pėr meditje
pedofil laraman e hafije te mbshtjellur me gjybe fetare
disa me llafe te bukura boshe plot renditje
tue mashtrue shqiptarin disa per pak pare
dervish e kadi anadollak per ndoj hajmalli mashtruese me fe
vehab tarikgji e stershits kalirues mbi populll
harrnat duke shitė t e dyshimt qe te vdekurve ua kan kan gjveshė
fundrrina tė depova tė huaj plot myk duke ngrėnė etnija
pse liri miqsi knaqsi dashuri mi thue ti ksaj pune mbi dhe
pse pse o zot keshtu dėnohet e imja etnija
vrapojnė para e mbrapa kush me anije tė mykura
me bajtė disa fundrrina mallra te skaduara per padronin matanė deti
koridor droge e kalim pėr rrospija botrore ka mbet e gjora shqipni nanė
ne halle kahdo etnikja duke fol vet me veti
e kahdo andej kah enden diell e hanė
askund mbi fusha e ara nuk shihet bereqeti
as pemė askund nuk mbillet as perime
ne shitje e stershitje pshtillete sillet mileti
mashtrim kush kut ka te mundet me i lshue
sa shum po renkojn andej toka e deti
shqipnia ne varfri permbi dhe u shtrue
vazhdon ne pjesen - III-
nga autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:25   #48
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

SHQIPNIJA ETNIKE tue qa e tue folė gjithmonė vet me veti
vazhdon pjesa -III-
nga autori xhelal ferizi
bregdeti plot miza mushkonja qe sa shekuj te mjejrimit
i pa zhvilluar ne asnji aspekt turistik pa plane urbane
shtepia pa plan a pa fusha bereqeti
me disa hotele qe i mbaruan shpejt e shpejt disa aktorė te krimit
kapobanda grupime hafije prej t ė gjitha ane
dhe nuk mud me i besu kuj mbi dhe se rrėnjėt nuk ja din
a ėsht mafje apo vrasės i porositur nga demonė e armiq
dikurė shqiptari i padjallzuar mik e engjull ishte si nji fiq
kultur kishte por e prishen e prishen sllav helen e latin
mafioz lidhje e rrjeta kurthesh qe per pak paree shperblim
vepruan me plane te kqija e me shum dredhi
po ku dinte shqiptari tė keqe mbi dhe perveq beses e padjallzisė
e fjales se dhanun e shoqerisė e bilure besė
po ju a e dini kush ishte djali e vasha e shqipnisė
per fjalen e dhanun dashuri e gatshme gjithmon te vdesė
per mik e korrektsi dalluar nder kombe e fe
dashurin e ndihmen ta jepte pa interes
sot mbushė jan kado maska me prapėsisė
po ne e dijm se jemi deshmitarė kohorė
kur vajza arbnore e djali vdiste per besene dhanė

e tash si lopen per litari e terheqin me dorė
nder grek e talian dikund peng per ta lanė
si treg u krijua pazari mizorė
meshirė nuk mbet kund as emocion
u shtuan tash edhe servil mashtrues e puthadorė
pse liri i thue ti ksajė maske o mik-
kur ne qdo hap ndryshk sheh e myk e pislliqe
dhimbje e lot ku qenja njerzore po shitet per pak metelik
penda ime sheh po kto jan lot shkrimi qe lapsi nuk i duron
si dje si ne kohra si gjithmonė por edhe sot
per ne u konstruktua vetem plani i prisht
etnija ne ket myk nė qdo anė po gjemon
nuk mbet ma vlla kumarė a shok as mik
dheu i ynė nga varfria e zhgenjimet po renkon
po anuk shihet s e kund fabrikė nuk ka te kromit e te zinkut
shkritoret kan mbetė skelete
elbasani tymosė tmerrsisht ku gjallesat vdesin edhe bari
e droga shperndahet flliqsirat neper bregdete
vashat transport vizash lop bizare quhen kafsh seksuale
po degjeneron gjithnji e ma shum per pare i mjerė shqiptari
po merr vese krime e te zeza adete
krimi mbi dhe gjithnji ee mma shum po lulzon dal nga dale
kahdo ne ne shkollė e jetė e fe rrol po luan euro e dollari
e femra po behet ne shum vende e pa moral e perdal
padronet e tyre me syze ne ballė shesin mend me foristrada
po a nuk e shihni s e si q ajnė fusha e male
se ndrue shqiptarit sot i jan shum adete
pse liri e kala te fortė ma quan ti mik ket ndertim
ku askund muri te hajrit nuk gjenė
ku shtof pelhur as kmishė nuk prodhohet
mos o njeri mos shit opium mashtrues per kombin tim
koha e atdhetarve askund nuk duket nuk po vjen
mbret po behet ai q emerret me krim
''''''''''''
se penda ime dhimbshem po ankohet


se njerz jan bė mbas interesi si dele
etika gjithnji e ma teper po largohet
po vjen kohė e ligė teveqel e
jeta me maskė e llafi tregtarė kahdo po aktrohet
i ndershmi ne fron nuk po ka kah del
shqipnija etnike prej etike duket s e po gjymtohet
dilni e shihni anė e mbanė shqipnisė etnike
si duket si e mjerė ne pranga e tel
diktatin kahdo kolonial e politik etnisė ja imponojnė
qe nga qamerija plagė qe renkon nen dhunė
kahdo neper arat tona te djerra albanike
nuk sheh plan as mbjellje te ndoj lakre as punė
nuk jan bė vijat ktarore ashtu si un dua
qe nji pemė e vogel me nxjerrė kokrra shum
e specat vargisur me i pa neper ara vashat e gra shqiptare
duke qesh pa djallzi te embla si llokum
nuke dua o lum miku haramin
as pshtjellimin e fitimin e dyshimt nga dora e huaj
se agjenturat gjithkah ja duke e ba namin
a nuk e shihni vllezer se sa shum po vuaj
dua q e fabrikat me ken krejtsisht tonat
dua prodhim vendas te vet te baterive
te qelqit punimeve e te shtofit me pelhurė
nuk dua me kja si qyqet te vonat
ne duar te qakajve e te fajdegjijve
te mna rrijn gjithmonė mbi krye zezonat
e katarri e toka e jonė te behet livadh i te lloj lloj thive
te hauj e tjerė qe vijn me qit pengesa
falltorė e grupe e klane te fajdegjijve
qe kurr nuk dijn qka esht fjala e besė

nuk dua qe te me shesin per pak interesa

kahdo tu u tall me ne loja e e smirzijve


e te vuajn kahdo te mjera te varfra popullore shtresa


veq pse edashka prore qejfi i faqezijve

e zemra ta ndryshme katarane e katila
e per shkka te mashtruesve sarhoshve e dilingjijve
mos me pasė ma koha djem e vasha karajifla


---------
nuk dua q e bullgare turq e pronarė tjerė kahdo mbrenda nate
te vijn te mbshtjellur me maskuese te dyshimta kuleta
te dyshmimta pare qe fitojn tenderin e shqipnis etnike krahthate
mandej vijn pasojat e nxihet e jonė jeta
u pa nder shekujs e i mjerė shqiptari as mik as nuk ka as kumarė
po shtohen dallime me fe e tarikate
nuk luhet kjo lojė ma pse tallje gjith me shqiptarė
disa qthuren vyshken vetvriten porsi qyqe nate
veshtirė pewr tu gjetur dikund e verteta
vazhdon ne pjesen- IV-
Nga autori xhelal ferizi neper vitet e gjata ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:25   #49
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

na u nxjerrė pamėshirshėm plumbi e zinku e ari
e tjera kahdo minerale
vazhdon ne faqen- V-
nga autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------
me u grrye gjithkah xehet kahdo pernjiher
deri ne themel me u shfrytzue fusha e mali
nga te juaj kolon te pa mėshirė zhgrryes te pa fytyrė
kolonial feudal te zi barbar nxitsa okupimesh te pa nderė
nxitsa luftrash te ardhur me agjentura te caktuaraen me zhgjyr
e anti shqiptare deytyrė
e ne te vuajm te shfrytzuar gjithmonė ne varfri si skllever te mjerė
vajtoj gjithmon fusha e ara e shpatije
me mija vasha sot neper drita neone
te kesaj te mejere etnike shqiperie
kalojnė ne per duar te flliqure padrone
presin me u zbrazė seks zhgjyrin gjithfar llumi
neper te botes vende ku shitten e trotoare
peshperistshėm duke u gajasė shum grupe demone
vijn duke ba me gisht drejt vashes shqiptare
''''''''
e un me pendė nė dorė ktu plas e loto
lotin e pendes pa ma pa kush me sy
nuk ėsht ligshtim loti o mik mos harro
por shpresė pėr tė gjallė per etninė time qė ėsht thy
a nuk i shihni djerrinat kahdo tė shqipnisė etnike
djerrė ara ku rrin ferra e djerra
perpspektivat shqiptare te mbyllura me dry
laodrojn lakuriq ne klane grupe zgjyri e seksi loj lloj derra
etnija jonė u bė si portė publike ku qdi kush mund me dal lirshem e me hy
kamatat fajdet bankare deri nė fyt qė na kan nxanė frymė
tė huajt duke alarmuar pėr kisha e prralla e mite
na mbushin me perbuzje mohime sharje e pshtymė
na rrejnė me gjithfar maskash e premtimesh boshe ne pik dite
e pansllaviane presione na e mbushin kohen tonė me poeterė
e nder ne shperndajnė zhgjyr bertasin per te serbve mite
fundrrina ushqiimesh na i sjellin te skaduara me pleshta e morra
nuk lėnė ne jeten tonė askund me mbi punė a nderė
na duan te gjallė per se gjalli si vorrra
na duan te pa prodhim pa shkollė pa sistem e pa vlerė
ushqimet me myk transport pseudomiqsije
humanitarė gjoja te magazinave agjentureske
ku mijt kan pshurr morra e te zi pleshta elastik
llafet na i shesin kahdo bulevardeske
toka na esht mbushur kahdo tradhtarė e munafik
a nuk e shihni s e nder ne dergojn vetem ftyr vorra
shpirtzij shitsa myku te maskuar armik
miqsija jonė humbi prej pėshperitjeve vesh mė vesh
ku si kruvat shiten e blehen qenjet e liga per pak pare
punet na jan bė kahdo etnisė per shesh
po del nji modė etredhur per etni shqiptare
llumi po delė neper parada e shesh
sundojn kahdo mbi dhe te ligat barbare
jevgjitėt e serbo kapratian na i futen ne parlament
gjithqka vlelh kucovlleh qerkez e minoritarė
e punet kahdo na i kan bė lėmsh e lesh
nuk lan kund mbi dhe patriot shqiptarė
kahdo etninė tonė si ne teater vesh e gjvesh
koha po tallet me ne e tallsit e zi barbarė

na vejn gjithmon kukulla me pri
hyp nji e dil tjetri qysh se u lind e jonė etnija
na japin premtime e hile kahdo me pi
po vyshkut ne anarki e mjerė e lashtė etnija
ne arat tona po mbillet sherr i zi
por jo pema perima e buqjsia
te njejtat zhurma e pshtjellime e rrrena gjithnji per reforma
po vendnumron mėmė e mjera tokė e lasjht etnike
neper pleshta e morra agjenturesk e morra te ardhur
kahdo e mjerė e jonė etnike shqipnija shqipnija
as kund dit as fat nuk i lan te zbarrdhur
ne dukje aktron nji far pseudoliria
po shkelet etika e vlera e norma
askund nuk shihet anija e shpreses
lavdrohen me letra vizlluese e do vizita
miqsore gjoja e me te prera mbas shpine beses
qė i bėn pėrdit njifar tinzarja e msheft suita
po del loti i penses time rrokullis si pika e veses
pendes time tue vuajt po i shkon moti e dita
fshatrat mbeten tė izoluara ikė e shpėrnda kahdo malsija
fshatari nė dimer vdes nė izolim nga bora
mandej vijn do ndihma dikund nga fundrrinė helm'ėsija
myk e buzqeshjet-- shihni shqiptarit si ju ofru dora
shqiptari e shqipnija jan poligon ushtrimesh nderkombtare o mik
pėr jashtqitjet gjithkah botrore
per jargė e lojra tallje e metelik
pedofili e trajtime tjera sabotime mizore
silen kah toka e jonė unmik agjent e armik
qe sa vite e kohra vuan toka arbnore
qe sa shejkuj na blejnė me lecka e me metelik
grupe e mercenari te ndryshme klanore
i mirė ėsht vetėm i vdekuri shqiptarė
ose ndonjė i varfer leckman i mjerė
qe gjoja e dhimbshurojnė nga njiher nė ndonji media e gazetė
aktirme shtypi per te mbushur faqet me kotsira
kshtu shqiptarit po i shkon e mjera jetė
po quhet etnije demokrate pseu do e lira
por toka ka mbet pa punuae ee arat shkret
nuk shihen rrall kund punet e mira
shqipnija etnike ne sabotime ka mbetė
po vuan kahdo nga mizore papunsia
e lihen pas dore shum atdhetarė
qe nuk i jan dasht askujt per rrogtarė
keshtu mot e shekuj po i qon e mejrė etnija
keshtu vuan i mjeri shqiptarė
ne sherbim te gjith nuk hyjn ne per padronėt mizerjan
prandaj dora shtrihet ne papunsi lypsare
vuan etniku i lashtė ilirian
vuan etnija shqiptare
u be ky plan qė tena prishet vetėdija
qė tė qthuret gjithkund fisnikrija shqiptare
me buzė nė pleh qė tė bie shqipnija
nga i karrotė e shkop na japin nga plehu
kue kan pas mbjellė njiher edhe pesticid
dhe thikat mbas shpine i kan gati prej tehu
te na i lshojnė grek e shkje per gjenocid
kur do qė ju vjen qejfi e orgjija
me nxjerrė ndoj orgazėm psikopat dhunueso sadist
ta dini se shtrue ka me ra shqipni nanė etnija
nder grupe e manjak tė zi e te pist
un dashta prodhim qelqi e gotash-
deshta prodhim shtofi e pelhure
un deshta qe vet firmat tona me hapė tunele
ingjnjer tanė q e bėjn projekte ure
kahdo deshta te na vlojnė fabrika
te behet jeta e jonė si bukuri pikture
te punsohen burra e gra e mosha e djem e qika
te mis vuaj kshtu ma toka e jonė arbnore
''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
vazhdon ne pjesen -VI-
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:26   #50
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qė ta shnedrroj nė varg
kullimin e valės,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt nga larg

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėndu nderit
nė vargun tim tė gjatė

kahdo qė kam shkuar kahdo qė jam tretė
me vargun tim nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti i huaj kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo pėrmbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n' ,gjuhė tė nanės
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q ė, kam shkruar kahdo qė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qė e ka ah lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

me e,njoftė xixėllonjėn me e njoftė nektarin
e bletes cakun ,ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė helm e jargė
e bollen nė trup kur lidhet

me i njoftė deshta caqet e cakun tė prillit
qė shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t' zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisė gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė vargane

o deshta me njoftė hijet qė e,e mbulojnė token
deshta m i shėndrru nė stil
nė vargjet e miaj qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtė i kam pa
me kriju vargje si rrushi nėpėr vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri nė tė,fundit pikė
kur njė ditė, e pashė vajtueshėm,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa nė ag

vrap me vargjet e mija andej e kėndej
gjithqka nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
maniret qė nė mote jan ndrru


nė gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftė gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrė shum penda si det

vrapova kahdo qė ka qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndė r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, n'satira
nė naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave tė operes tė muzikes
mbas tingujve qė i kan,aq mahni mister
notat e zėrin qė,nxjerret,mahnitės
qe dehė tė mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare nė refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorė
mbas mendjes sė qoroditur ,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoftė mishin e njeriut pėrbėrjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e uren
pėrse e duan kėt mallkim


deshta thell kah dijet me ecė ma tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n ,pėr shknecat varg e vi


vrap me njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me e njoft,currilin
me vrap me e njoftė,mėlmesen

vrap me kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,me shegė
vrap me e shnėdrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu n' gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qė jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg t, shėndrroj,motet,n' fjalė kur n'ė ne rrijnė

deshta ti bėj dasmat varg e rresht poeti
deshta tė bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
nė varg lulesh t, langut ,me,e bė varg e jetė

deshta me e bė vargun vargjet qė jan t' mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e bė varg poeti,simbol tė knaqsisė


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n' ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijė vargun kahdo q ė,shkon udha

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e nė art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qė hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gjė n, varg e fjalė
ti je varg qė n' ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:26   #51
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Sa shum qenė tė shartuar
--------------------

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
--------------------
sa shum qenė tė shartuar kishin pas lehė pas lavdisė
e kishin pas vrapuar pas kurorave tė arit
sa shum pėr atdhe kishin pas kujisė
duke aktruar pėr dheun e shqiptarit
------------
ata ishin shartuar me bushtra e skile
me dhelpra e iriqa e rriqna nė farė
ata ishin ndersye ne cak me hile
vraponin pėr tė dalė tė parė
''''''''''''''''''''''''''''''''
disa edhe mua mė kan lehė
disa mė kan kercnuar e jan zgėrdheshė
dhėmbėt kan pėrvjelė e mbrehė
me turp duke lehė jan gjveshė
''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi-liriku nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:28   #52
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

--------------------------------------------------------------------------------

Kush Je Ti Hije E Zezė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Kush Je Ti Hije E Zezė Ndjekje
Kush Je Ti Vrastare E Shekujve E Besimit
Kush Je Ti Mos Je Ndonjė Pjellė Vdekje
E Mbarsuar Nė Faren E Zezė Tė Mallkimit
-----------
Kush Je Ti Qė Mė Ndjek Nga Pas
O E Zezė Qė Artin E Shpirtit E Vret
Kush Je Ti O E Ngrysur Qė Nuk Len Dritė Nė Gas
Gazmoret Mote Mi Len Shkret
--------
Kush Je Ti O Thėrmore
Qė Shpirtin Ma Don Nė Thėrrime
E Fatet Mi Len Mbas Dore
Nga Ti Qanė Penda Ime
-------------
Kush Je Ti O E Pandashmja Hije
Kush Je Ti Maska E Pa Mėshirė
Mbi Tokė E Hise Etnije
A S Nė Dhe Tė Huaj Nuk Mė Len Tė Lirė
--------
Kush Je Ti O Fatngrėnse Nė Gjen
Pse Diellin Ma Mbushė Me Tė Zi
Nga Shkon Nga Endesh Nga Vjen
Qė Lot Po Mė Jep Me Pi
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:31   #53
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

O toka ime perse nuk me flet
-----------------
Xhelal Ferizi liriku nga Mitrovica
-------------------------
o toka ime pse s’ mė flet
ti qė mė dhe etni gjak gjuhė e shpirtė
o toka ime o liqe lum e det
un jam jam loti i pėrjetsisė
jam dhimbja e tretur e zbraztive shkret
jam guri i luajtur nga vendi i etnike shqipėrisė
jam guri qė hilet hallet mė kan rrokullisė
un jam sizif udhėkryq me rrudha
un jam vrapi i pa krah
un jam qyqe kahdo mė qet udha
jam topi nė duart e padrejtsisė
un jam gjamė e damarit
un jam dyshimi nė pah
un jam gjaku i shqiptarit
shpėrnda nė dėnimet e pėrjetsisė
un jam vet o toka ime
un jam shpirti qė prodhoj halle
un jam vala mbi pėrvlime
qė digjem mbi gurė e zalle
un jam ai qė se pėrcaktoj dot
as piken e cakut nė arsye
un jam vet ai lot
qerpikve tė mjerė qė jam thye
me lotin gjithkah zhgėnjye
un jam pa atdhe
pa tokė pa dije
un jam ai qė nė besė jam pre
jam endacake nji hije
un jam vet hutia
nėpėr semafora me hapa
un jam o toka ime ai qė jam bre
un jam si akulli e vapa
qė nuk me shkrinė as nuk mė nxenė asnjansia
un jam i humburi jam koka
qė nuk di ku mė rėndon koka
un qė po bie plast mbi dhe
ngarendjeve pa iu gjet cak
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
jam turri qė jam pre
mėrgimin dhimbjen e kam nė gjak
dhe vuejtjen tė pėrjetshmin peshqesh
nė shpirtė nji botė me tė thara
me akull shpirtin e kam veshė
nė boten e shpirtit shekuj 'lot si ujvara
qė nuk dijnė pse ėndrrojnė e jan gjveshė
askush s’ mė flet kahdo gurė
jam pendėl sa i lehtė i pa peshė
i kputur nė qeliza nga qdo kthim urė
me ndėrgjegjen sa mėrishėm tu u ndeshė
me tė pangishmit sa ashper tu u pėrleshė
me vuajtjet duke bė gara
se kush nga ato po del ma e para
nė udhėt e shpirtit tė mjerė
vrap i ftoft i pa pikė
takim me zhgėnjimet akull
me shpresat pėr dhe shakull
pa gojė pa pa fjalė pa mburojė
top nėpėr glob pėr lojė
me shkrumbin e hirin stėrmekė
pėrplasur as gjallė as vdekė
gjykimet e kohrat nga mbrapa
pendueshėm tu i matė ma hapa
ndryshueshėm si akulli e vapa
her vdis e her merr ndonjė mashtrim
pėr tė humburin shpirtin tim
o toka ime mė poqe
nga votra pa mėshirė pse mė ndoqe
askund i askundit jam pjesė
nė udhen e ftoft tė pa besė
shqiptari jam o tokė jam shqiptari
i dhimbjes jetim mėrgimtari
qe dhimbjet s’ mi lmon as nji dhe
as plagėt e lotėt rrėke
askush nuk me njeh n’ trotoare
o toka e ime shqiptare
askush me mua nuk flet
as shekujt as toka me det
me quani disi me nji emėr
atdhe pse s’ mė ke ne zemer
prej kujtė tė pres pak mėshirė
un rob i pėrjetshėm n'zingjirė
nė pranga gjithmonė tė mėrzisė
larguar nga mshira e etnisė
harrim quhem mbi dhe
nuk kam kund tokė as atdhe
o toka ime me ara e fusha e pyje
sa keq mė kan lidhur kohrat me nyje
nuk mė lėshon ky absurd i pa kuptim
qė quhet absurd i kohes mjerim
qė tallet me shpirtin tim
o toka ime me gji
jam shkrumbi qė bėhem hi
jam vuajtja qė dėnesem nė lot duke pi
se toka e huaj kėtu nuk paska gojė
kėtu jeta qenka si plojė
dhimbje e halle e heshtje varri rrėnojė
e tė pa kuptimta formula
e akullit ėsht jeta e vula
dhe emri i stinve qenka numer hiq
qdo gjė kėtu mė quan me sy te perbuzje i huaj dobiq
e ai mishi e gjaku i huaj
zallina e dheu e lumi me ujė
e muret e dritaret mashtruese
e ajri e era dredhuese
edhe e huaja e rėndė disi puhija
e bari pa qehre e flaldi i mundimshem e ftofta hieja
e qehreja e nemitur si guri
i heshtur ktu qenka gjithqka si muri
ktu gruri nuk pas kur far hjeshije
as lulja nuk paska shije
ushqimi si balt me duket
e koka nė skuta mė struket
se koket lart nuk e mbajė
se i huaj esht dheu e bimėt e secila fierajė
kėtu qenka krejt tjeter fe
sa ftoft me trajtojn gurė e dhe
jetim ja i mjerė pa etni
ku je o etnike shqipni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:32   #54
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Mė jepni edhe mua njė pikė
------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
ma jepni edhe mua nji pikė atdhe
nji pikė ujė lirie
ma jepni nji pikė diellė nė hise kosove
ma jepni ni pikė dardanie
------
ma jepni tė pamvarsisė nji pikė aromė
ma jepni nji pikė tė asaj tė shtrejtė ere vatani
ma jepni pak gji lokje se etja na la nė komė
ma jepni nji kokėrr toke me dhe iliriani
-----
ju paskit qenė vetėm pėr vete
ma jepni nji pikė ujė pamvarsie
se ju mbulojnė lotėt si dete
nga mėrgimi qė vijnė pėr tokė e atdhe etnije
---------------
ma jepni o bij harrimi
ma jepni nji pikė ujė trolli etnik
ma jepni se ju mbulon mallkimi
dhe bini prap nėn armik
---------
ma jepni nji pikė nga ai qiell
tė shuajm etjen shekullore tė robėrisė
na lėshoni nji rreze me diell
tė na nxenė kosova e lirisė
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:33   #55
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

E pėrse nuk mė le tė qajė o lot-
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e pėrse nuk mė le tė qajė o lot
dhe dole para dėnesjes time
fjalen ma le nė dridhje e belbzim
deshta te zbrazem me fjalė per te padrejtat dje e sot
perse ti rrodhe
pse rrodhe neper faqe me emocionin plot
e un mbeta nė penden time
fjala e quajtur ndrydhje ne shekuj e mot
qe me poezinė plot ankime
tė qajė e te mos ndalem dot
e koha tė perdridhet ne aktrime
e ti mos me pasė askund zot
qe te jep shpresė as ledhatime
as dje neper kohra as sot
per se o lot heshtura ime
po rrjedhė kah bota kot
ku mėshira nuk te pret andej
kohrat nuk jan ma emocion
gjithqka u bė mashtrim e ego e pa frej
indiferente jan edhe toka e qielli
mos rrjedh si valė neper nej
se me nxe me dashuri nuk po del ma as ylli
maska ka hypur ne fron
se ty tė dihet filli
por shekulli te kulluar nuk te don-
se dhembjet ti shkakton tradhtija
e ti pa shpresa loton -
ec kah shtegu e lirija
ec kah ringjallja ne shteg
kah shpresa e kah dashurija
se buza per per mbeshtetje e dashuri mu djeg
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:33   #56
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Hajdut e vjedhsa e sarhosh
------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
hajdut mashtrues e sarhosh
vjedhsa tė pasurisė kombtare
dielli nuk mbulohet me shoshė
o maska me jargė hileqare
'''''''''''''
ne atdhe po qanė edhe guri
vetvritet nga varfria qytetari

orgjija po bjen kah ushkuri
e sytė i mbajnė kah thesari
''''''''''''
timoni drejtohet me hile
lakmisė nuk i ndahet qakalli
nga feudalėt tė rruspijave kopile
rėnkon e gjėmon dheu e zalli
''''''''''''''
po qanė edhe qielli me lot
e toka po nxjerrė plagė n' emocion
po vuan edhe i madhi zot
se globi u mbush me demon
'''''''''
te bijtė e mashtrimit hingirizqe po lahen
me kurva tė gjveshura ne lukse prrallore
e druj e bimė te kohrave po thahen
nga thundrat e hileve mizore
'''''''''
djajt vallzojnė mbi karriga
posti po mbahet me fre
e kult po bėhet e liga
dredhija lavdrohet mbi re
''''''''''''''
e ne qiell qohet servilija
lavdrohet nga friga zuzari
kah pollen kto kohra rruspija
ku mbret po shpallet tradhtari
''''''''''
njerzia po rrrin mbi dhe
me vrapin kah mbijetesa
sa kombe e fise e fe
vrapojnė me zhgenjim neper kthesa
''''''''''''
e kthesat as fund nuk kan
lakesat jan plot me falle
globi i uritur po qanė
padronėt zgerdheshen pa halle
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
________________________________________
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:38   #57
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Pse varfria pse varfria
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-----------------
pse varfria pse varfria
po i mbulon viset e mia

si nuk paska permbi dhe
as bashkim e as ide

qe te luftojnė me e mbrri suksesin
e ne ego te mos vdesin

por tregtari e qytetari
biznesmeni e aksionari

te gjith te jen bashkue n' qellim
te gjith bashk me kordinim

te fitojm betejen prore
begati per tokė arbnore

e te fitojm se plani i armikut
po na e derdhė lotin t' qerpikut

sabotime sabotime
papunsi edhe varfrime

po a s po ka shqiptarė mbi dhe
qe i bashkon si n' nji fole

shqipet bashk e me i vargisė
e zhvillim ne atdhe me nisė

---------------------
e s ' po ka askund mbi troje
me na nxjerrė ne prej ksaj ploje

nga varfria ajo kronike
qe i kaplon trojet etnike

se shqiptari thonė ne asnji cep
doren te vetit s' po ja jep


a ėsht kshtu un nuk e di
por se ne atdhe po ka kerdi

shum mjerim e papunsi

dikush lahet mbi dollarė
dikush varet mbi litarė

pse nuk ka fmijve qka u jep
kore buke mbi qerep

as nuk ka qumsht as patate
veq se vdes si i qyqe nate

prej zhgenjimi e prej mjerimi
disa plast bien prej hidhrimi

disa ne varr shkojnė prej ksaj peshe
eh moj kohė sa keq na gjveshe

keq na gjveshe e na varfrove
shum shqiptarė ti i dermove

shum i le t' mjerė pa atdhe
udhve lotin tue derdhė rrke

tue kalue detin per pare
kush n' per male e n per ugare

dikush trup per kah lugina
gjith ne vujtri shkoj moti e stina-

ve q' se egoja u mbjell mizore
per me i tha trojet arbnore

se rrallė doren kush kujt ja jep
ket po e din edhe fmiu ne djep

se perndryshe moj etni
nuk vetvritet plak e ri

shifne numrin mbi atdhe
sa vet'ra jan e shkue ne dhe

sa kan ra shqiptarė n' litarė
qė traditė nuk ish ma parė-

veq prej skamje pasha nderen
se askush sua hapi deren

as su dha dorė as ndoj shpresė
se u bė jeta interes

prandaj shum e lan ket jetė
se ndoj shteg nuk e kan gjetė-
as ndoj dalje shpetimtare
per me e gjetė ndoj shteg a qare-

o varfria ajo varfria
ka koritė shum fise t' mia

skamja e zezė sa shum ka tha
sa shum njerz per lek jan vra-

sa shum sytė tue qa jan shterrė
sa shum dyert jan mbyllė me therrė-
sa shum e lan token e te parve
me ua msy euro e dollarve

ja kthyen shpinen adriatikut
e kan msy tej atlantikutku po hahet buk e mallė
ku jan tha mbi dhe e zallė

diten ne lot kta tue kalue
per dhe te parve tue mendue

kush per pare e per qare
kush ndoj punė tue gjetė rrogtare

sa me e ngranė pak buk e merzi
ma shum lot e gjamė tue pi

e atdheu atje tue renkue
fusha e male tu i gjemue-

o varfria o varfria
ra pa shpresė mbi dhe etnia

njeri doren duke e shtri
tjeteri ne ego shet lavdi

por ta dijn toka me det
se nuk u gjet kund unitet

me i dhanė doren me i d hanė krahun
gjith ne lakmi po tue msy gjahun

sa ma shum me u pasurue
por per komb kush pa mendue

as per popull qe te punsohet
s e njeriu po tjetersohet

e dal nga dal edhe shqiptari
se ne gjak po i hyn dollari
edhe ideja veq per vete
e po harron ligje e adete

harron te vetin e harron dhe
s'' don me dit se ku ėsht le

se duhet kuj pak dorė me i zgjatė
ndonji shpresė a ndoj uratė

o ndoj gjasė me i ofru a - dritė
ne ndoj sukses edhe ai me u rritė

qe te zjgjerohet pasuria
bashkpunimi e dashuria
e shqiptarit me shqiptarin
jo me e dasht ma shum dollarin
se qdo gja tjeter mbi dhe
se farefis vatan e fe-

------------------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:43   #58
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Qani qani o ju male
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
qani qani o ju male
e ju rreze te atij dielli
se s po ka ma ideale
thue se shterrė jan toka e qielli-
-----
nuk po ka ma dorė per dorė
askund shqipe solidare
sa shum vuajn disa te gjorė
nga varfria ajo bizare
---------
qofsh mallkue mori varfri
e mos te pafshin toka e deti
sa shum ke mbjellė mbi dhe vuajtri
a thue e din vallė kombi e shteti
'''''''''
se varfrija nje pjesė po e thanė
askush brengė per ata s' po ka
guri e druri per dikend qanė
dikush ne luks lahet pa nda-
-------
ah medet shihni o rreze
qe ju prej dielli niseni prore
sa sa shum vuajti nder breza
nga varfria toka arbnore
------
sa shum njerz kan shkelė etiken
permbas pares tue vrapue
shihe o zot shqipni etniken
si u plandos n' varfri shemtue
------
po le ta din edhe perendija
edhe engjujt kah do jan
se e shemtuara ajo varfria
i ka nda po bi e nanė
-----------
babė e djalė vlla e moter
ka nxitė prishje me lakmi
e ka tha sa hise e voter
gjith ku i thonė vendit shqipni
-----------
eh varfrija ajo varfrija
sa i ka zbardhė njerzit me thija
sa shum shpirti ka qa prore
per pak buk e tė thatė kafshore -

----------
por se mshira askund su pa
shum shqiptarė mbi dhe jan tha
i ka tha varfria armike
ua ka thye zemren qelike
''''''''''
dikend qitė e ka prej nderit
disa plasė jan ra prej vnerit
prej ati vnreit te varfrisė
disa ne t' zi jan katandisė
---------
o mallkue qoftė prore varfria
qe ka joshė njerz kah lakmija
e i ka ndryshue e tjetersue
zog ma shqip s' po del me kndue
-------
se varfria i ka stermekė
disa ne shpirtė per t' gjallė jan vdekė
e jan nda me shum hendeqe
mbarė etnijna leqe leqe

----------
dikush i pasur dikush i mjerė
e ka humbė jeta qdo vlerė
sepse shpirti esht varfrue
thue mirėsitė mbi dhe jan shue
''''''''''''
nuk po ka ma kund mirsi
as te pa hile dashuri
veq se jan turrė njerz permbas vesi
mbas paraje e interesi
------
e thue vyshkė esht emocioni
thue se ne lule rrin demoni
permbi gongje e karajfile
s 'ka ma erė veq pare e hile

thue se edhe tokes i ra hileti
thue jan mykė zallina e deti
thue se vala ecė per pare
per me msy n' caqe tradhtare
''''''''''''
thue se u gjvesh edhe vet ylberi
thue se ra morali e nderi
thue nuk ka ma askund shpirtsi
per veq kultit pasuri
''''''''''
autori xhelal ferizi
..................................
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:44   #59
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

O shqiptarė kah do qe jeni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
o shqiptarė ka hdo qė jeni -
kahdo shkoni vini e veni
jeta esht me kriza e zgripe
mos harroni gjuhen shqipe
''''''''''''
mos harroni e mos ngurroni
shqipen djalit te ja msoni
edhe qupes e vajzes tuej
te mos i shkrijė kurbeti i huaj
'''''''
e mbani lidhje me atdhe
e mbani besė e fjalė mbi dhe
edhe msohuni porsi rreze
per me nxe shpresa nder breze
----------
per me mbajtė lidhje e kulturė
per me i dashtė ju dhe e gurė
per me njoftė shqiptari te vetin
e jo me lot ta mbushni detin
'''''''''''
ne zhgenjime e gjith me qa
thue s' po jan shqiptart nji vlla
se po ndahen e po coptohen
me do klane po grupohen-
--------
pa ja ditė vleren kush kujė
thue se gjaku u bė ujė
e kur po bjen nder ne armiku
te gjith po behen porsi fiku
--------
te embel te urtė edhe te shtrue
te gjith si zogjt rrijn tu u afrue
por sa te ikė i zi armiku
ma nuk jan shqiptart si fiku

----
por se te idht njeri me tjetrin
kush me te riun e kush me te vjetrin
edhe nisin keq me u sha
tue harrue kta grek e shkja
-------
nisin e ndahen me krahinė
edhe e rrokun at mėrinė
vllau me vlla si munafk
edhe ndjehen si armik
-------
kush per klan e kush per fe
pik e pesė ndahen mbi dhe
kush mbas kishe e mbas gjamije
mbas inati e mbas ndasije
'''''''''''
kah thesari e kush kah thesi
kush mbas hilje e interesi
edhe nisin me shpifė fjalė
shum ne fron turren me dalė
--------
edhe veshen ne veshje idhnake
si ne huje si ne rradake
marrin erė kah koka e zjarrė
gjak e shpirtė i qelin varrė-
---------
vuaj e vuaj mandej ne ndasi
e jo ne punė e dashuri
ata rri e toka djerrė
mblue ne shkretira e mblue me therrė-

per pa i q eshė askund bujqsia
as agrari as modernija
as pa u mbjellė ndoj kund fidane
po qanė toka iliriane
........
e nuk mbanė kush hall vatani
por se msyjn permbas satani
her me grupe e me shum turra
se q 'po ndahen gra e burra
--------
thue se buk po esht ndasija
pa ju dhimb's askujt shqipnija
ku edhe guri ben apel
ku edhe zjarri nisė e del

..........
edhe vullkani po edhe vlimi
per me me thirr per kah bashkimi
edhe toka kahdo me dhe
thrret ne bashkim sie diell me nxe
-----------
por s' po nxejn zemrat shqiptare
thue ndasija do i qet fare
thue nji nanė ata s e kan
thue s' po ndjehen ilirian
--------
veq tu u shty n' brryla e perqarje
jug veri gjithkah me ndarje
si ne shqipni e si ne dardanė
thue me i thye duan diell e hanė
-------
kush me inate e tarikate
kush me i lojė si qyqja ne shpate
kush laraskė e kush si skile
shemtojn token karajfile

-------
thua su a la trashgim i pari
q' po vrapojn mbas gospodari
e jo mbas dheu e gjakut te vet
veq se nda jan ne deputet
---------
e ne parti e ne grupacione
tu u ngacmue me i lojė demone
por s e loja zjarrė po ka
te gjith n' krahina duan me u nda
------
amanetin tue thye te parve
tue shemtue dheun e shqiptarve
tue mos lanė kund n ' degė as pip
zog te lirė me kendue shqip
---------
por tue nisė sherrin ne krahinė
kush me krisht e kush me dinė
kush per pare e kush per fe
kund dy gurė pa i lanė mbi dhe
''''''''''''
veq se nxitė po i ka i far djalli
e renkojnė shqip toka e zalli
se me gjasė shum jan shemtue
kush si ujk kush si fajkue

-----------
tue vrapue per mbas padronit
kush mbas djalli e mbas demonit
kush mbas hileve nderkombtare
tue zemrue token shqiptare
--------
her me vaj e lot tue veshė
kurr pa e lanė pak dheun me qeshė
as ndoj gurė as ndoj ledinė
a s ndoj prrue as ndoj luginė
''''''''''
se me hile e me shum klane
e mykun token iliriane
kush me hile e sabotime
kush me maska e bisedime
--------
i bėjn qejfin nderkombtarit
gjith tu i mbajtė unat e zjarrit
gati flaken per me e shti
ku do ne vend ku i thonė shqipni-
-----------
veq pse i joshė kjo hilja e huej
njeni luaj tjetri perbluej
ne nji parti e parti tjeter
nji me djaj nji me lugeter
-------
nuk din se cili po aktron
nji si djallė nji si demon
edhe terheqė si dreq me u nda
veq pse e msojnė kshtu grek e shkja
''''''''''''
pasha at zot qe endet qiellit
kurrė s' ju dihet lamshi i fillit
njeri thot se jam per dhe
tjetri qanė per komb e fe
----------
me do lot prej krokodili
tjetri duket si bilbili
por se grryejn shum nen atdhe
per me i shembė po gurė e dhe
---------
mos me e lanė bashk ndoj krahinė
as ndoj shqipe as gjeraqinė
veq me nda e me shemtue
“me at gjuhė tue ligjerue
----------
qė me ndje thua si ky s' ka
te shkon mendja me e bė vlla
por se vlla nuk bėhet djalli
nisė e flet si papagalli
--------
premton mshirė premton hjeshi
gjith ku i thonė vendit shqipni
gjith ku i thonė e lashtė etnike
don me e shitė per metelike
---------
si miniera e si qdo fletė
dushk n' shqipni ma mos me u gjetė
por me u grrye edhe nen deti
ara e fusha e bereqeti-

e mos me pasė askund n' tok'ė shtresa
per pa u grrye per interesa
pa ju grrye po fusha e male
me ja zhvatė ari e metale
--------
e ben varfrija gjakun ujė
veq se kshtu po e don i huaj
kahdo te mjerė nanen shqipni
per me e mblue ne shkrumb e hi
-----------
mos me e lanė ne tokė te vet
me i shfrytzue as dhe as det
veq e varfer me u sjellė motit
ne krim e gjak e pika te lotit -
-----------
qofsh mallkue o mercenarė
qofsh mallkue o nderkombtarė
qe nuk le njiher ne epokė
te qetė shqiponjen me dy kokė
-------
as si le qerdhe e fole
pa ja shitė e pa ja ble
as si le kund askund ndoj pare
me varfri e qite fare
--------
numrin tonė tue pergjysmue
e i ke nda po burrė e grue
e tu i ndjekė shqiptart kurbetit
kan derdh ' lot sa gurrat t' detit
-----
se shpernda jan veq per pare
se u ke nda tokat n' pazare
s' ju le punė as industri
s' ju le plang hise e shtepi
--------
ua pergjake tirqi e plis
e i ke nda me farė e fis
ku brenė gurin miza e hekur
mi ke lanė si gjysem te vdekur-
-------
her mergimit te pa shpresė
her ne atdhe ne varfri e stres
pa u dhanė dorė per ndoj fabrikė
tu i mashtrue me politikė-

.......
ndajė ne krahina e ndajė me klane
thue s' po jan t' bijt e nji nane
ndaj me pipa e ndajė me degė
mi ke nda po toskė e gegė
-----
edhe ne kosovė keq mi ke nda
kqyren mrijaz vllau me vlla
si ne drenicė e ne dukagjin
prej qakori n' boletin
-------
thue se djalli u ka hy ne bark
veq po sillen rreth e qark-
kush ne mėri kush ne parti
per karrigė po duan me u gri
---------
shkaju mbi krye u rrin e rusija
edhe tjerė rrijn kah pusija
kado ne prita armiku gati
rrin e pret kur te vjen sahati-
-------
por s e te mjert keta e te gjorė
thue ma kan zemren me borė
a me akull e kan lye
duan shqipninė per t' gjallė me e thye
'''''''''
per nji tė ligė e nji karrigė
sa nji koder mbajnė intrigė
edhe ndahen ne klane tė zeza
me i helmue shqipet nder breza-
'''''''''''''''''''
me ndasi e teritore
per me kja toka arbnore
kusn me pare e me skenare
kush me lavde ashiqare

kush me gojė e kush me shkrim
kush me helm e me pelim
por se jo me i qellim te mirė
per me u gzue shqipnija e lirė-
--------
kah ndasija keta kan msy
fjaltė e liga tu i ndersy
e jo bashk me fis e farė
me u bashku t ' gjith si shqiptarė
-----
bėn kerdi klani e partija
nda esht populli e qeverija
kush ne at anė e kush n' ket hanė
thue po ėsht shqipnija i sanė

----
o ndoj kashtel a bari i fije
per me u tall ė me tokė etnije
qani qani o muza qani
shqipni nanen mos e ndani
-------
mos e ndani e mos e leni
mos mbytni e mos e theini

te m os i qajnė po ato yje
brigje e male e lugje e pyje
--------
te mos i qajė brezi i pa faj
se ka ujq e ka qakaj
qe po i rrijn gati ballkanit
shkje e nipa te car dushanit

''''''''''''''
edhe te carit e t e putinit
me i ra rrafshit t e dukagjinit
e duan ta bėjn drenicen hi
mos me mbetė si gjurmė n' shqipni
'''''''''
prandaj o shqipe me shum fe
gjith mendo per gurė e dhe
te mos ju qajnė ju si dikurė
me ju ra brezat n' qivurė-
---------
kush shkallmue e kush coptue
qikė e vashė ju jan dhunue
e ka qa e rrqethė ėsht hana
toka e deti dheu e rana
------
edhe engjujt gjith kah ka
kur jan ra vashat nen shkja
a thue ju keni harrue
a lakmija u ka verbue-

--------------
ai harruat tridhjet mij qika
qe u jan pre ushkurt me thika
edhe barku u ėsht qa
kur kan shfry epsh grek shkja-
---------
e ju tash mbas nji karrige
mbas nji paraje asaj te lige
krejt me gjasė i keni harrue
foshnje e nanė si kan gjėmue
''''''''''''''
si gjemonin e rėnkonin
qyqet degve si vajtonin
te shtinte britma te gjallė ne dhe
kur mbi shqipet binin shkje
''''''''''
ne vasha te reja ato shqiptare
binin bandat' gjakatare
edhe humbte me gjak virgjrija
e shkumbzonte pansllavija -
-------
sytė tu i qitė shkjau porsi bisha
jan tmerrue qetina e pisha
dushku e fleta kur kan pa
degė e rrema thonė jan tha
'''''''''''''
e ju sot po keni dalė
vllau me vlla me u grindė me fjalė-
a thue ne shpirtė su mbet kujtesė
veq pozita ne interes -
---------
e harrue keni at plojė
a ju duket se ishte lojė
kur kerdi bente armiku
kur me gjak lyhej qeliku
--------
thika e shkjaut mbasi te jet shfry
deri ne mellė tehun ka shty
edhe dalė ka andej shpine
tej pertej ah gjeraqine
--------
ka pre shqipe ka pre zana
e ka kja po shqipni nana
e ju sot qitni ngatrresa
per do vota e interesa -

--------
ju me gjasė keni harrue
si ka ecė gjaku si prrue
e sa vasha nuse e gra
jan qnejrzue nen grek e shkja -
-------
si kosova si qamerija
si kahdo ne etni shqipnija
shkoj romaku e erdh bullgari
dritė as diell s 'ka pa shqiptari
-------
e ju sot po thani degė
kosovarė e toskė e gegė
nda ne parti e per nji votė
qeshin kombet kahdo ne botė
--------
thon ė sa i vogel ky komb rrin nda
thue se kurr s' paten hata
thue se armiqt fat u kan sjell
thue se gjak kta nuk kan vjellė-

---------
prandaj bota sot mahnitet
edhe dielli kur shendritet
edhe yjet pyesin prore
pse bashkim s' ka n' tokė arbnore
'''''''''''
pse partija kaq pa mshirė
grryen nen dhe shqipninė e lirė
nji parti me i parti tjeter
shkojn si djajt po me lugeter
-

ne urrejtje e hasmeri
thue se jan nga nji etni
thue se jan hasem me gjak
thue s' betohen ne nji bajrak

----------
ne nji shqipe e ne nji simbol
por se del nji taravol
edhe i shtynė neper hendeqe
njiqind fise ne prrue e leqe -

----------
edhe i ndanė ne te zeza grupore
kahdo te bijt e tok's arbnore -
e nuk len mbi tokė e dhe
shpresė bashkimi per me nxe
------------------
strofa kengesh shqiptare
autori xhe lal ferizi liriku mergimtarė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
________________________________________
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 10-03-2010, 06:45   #60
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 631
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,561
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,557
Gabim

Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Mitologjia shqiptare Bl@ck_E@gle Guidė informative 4 23-11-2009 09:14
Shqiptarė nė SHBA Semiramida Tema shoqėrore 38 25-09-2009 15:52
Kinemaja Shqiptare! Semiramida Kinematografi | TV | Muzikė 0 26-07-2009 00:05


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 21:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar