Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Pėrkujdesje nė familje

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Temė e mbyllur
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 06-12-2009, 11:40   #1
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 671
Complete will become famous soon enough
Points: 353,879
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,022,496
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim Me denoi Zoti me lindi vajze ?!

Tungjatjeta antar shpresoj tjeni tgjith mire. Po e hap kete teme qe te diskutoni per misterin "Eshte mekat te linde nje vajze ne diten e sodit" kjo per disa arsye:

1. Mund te jemi prind te rinje
2. Mund te jemi te zen me pune
3. Nuk jemi te kujdesshem
4. Nuk dijme te sillemi me te
5. Nuk bisedoj me te per tema qe ate e prekin

etj.

Mund te jemi prind te rinje

Te jesh prind i ri eshte nje mekat edhe ky sidomos kur vendosni te beni nje femije me bashkshortin/bashkshorten. Sot shohim qe vajzat po martohen ne moshen 14-16-... me nje 16-18-... vjecar dhe ky mendoj se eshte problem te pakten per te vetmen arsye sepse ata nuk mund t'i vejn balle rritjes se nje femije aq me pak te nje femije e cila i perket gjinise femerore!

Mund te jemi te zene me pune

Mund te jemi te 2 me pune njeri paradite dhe njeri pasdite pra gjysmen e kohes e kalon me njerin prind dhe gjysmen tjeter me prindin tjeter! Ne kete gjysme kohe sa nuk jemi bashk ne nuk mund edhe te afrohemi ne femiun tone me perkatsisht vajzen tone. Vajza jone do mendoj: "Me babain kaloj 6 ore ne dite" ndersa "Me mamin 6 ore tjera". Keto 6 ore nuk jane plotesisht te perkushtuara ndaj femiut te tyre (vajzes tyre) kjo do te thote qe prej gjith atyre 6 oreve vetem 2 ore i takojne bisedes Nene-Vajze apo Baba-Vajze.

Nuk jemi te kujdesshem

Pakujdesia e prinderve ndaj femiut (vajzes) eshte gjeja me problemtaike ne nje bashkjetese apo ne nje familje. Pakujdesia sjell shume probleme te cilat askush nuk i do si p.sh:
1. Vajza e cila eshte ende adoleshente (14-...) vjecare te lidhet me ndonje mashkull
2. Vajza e cila eshte ende adoleshente (14-...) vjecare te humb virgjinitetin e saj.
3. Vajza te perballet me problemet e prinderve
4. Vajza te perballet me problemet social-ekonomike etj.
5. Vajza te bashkohet me nje shoqeri te keqe.
6. Vajza te mos ndegjoj me prinderit.
7. Vajza te kthehet ne mes te nates
8. Vajza te konsumoj alkool, duhan.

etj.
etj.
Keto 8 pikat me larte jane te pranishme ne cdo vend sidomos ne vendet me te "modernizuara".

Nuk dijme te sillemi me te

Nje prind i cili nuk di te kujdeset per nje vajze te saj eshte prap nje mekat, me te vertet nje gje e tille eshte e palogjikshme me i fjale. Nje nene apo nje baba duhet te afrohet me vajzen e tij qe ne diten e pare te lindjes e asesi te mundohet ta lej ate jashte jetes se tij me justifikimin se "Eshte e vogel". Kjo vajza e vogel do te rritet por problemi eshte "Si do te rritet?" cfare do ndodhe me te etj. Sjellja e prindit ndaj vajzes duhet te jete shume e bukur, mire dhe tejet e qarte, pra te verehet qarte qellimi i babait/nenes qe po komunikon me vajzen e tij/saj.

Nuk bisedoj me te per temat qe ate e prekin

Kjo poashtu eshte nje problem tjeter qe ndodh tek ne, babai apo nena e vajzes nuk komunikon lirshem me vajzen e tyre. Nje vajze e cila ka probleme (qe eshte lidhur me nje djale, qe ka filluar kete e ka ber ate apo apo) duhet te jet e lire ne shtepi, duhet te ket dike ne familje qe te qaj hallet. Dhe jo te vij ne shtepi e te thote: Mirmengjes, ndersa ata te ia kthejne A morre 5 sot? Ky eshte absurditet sepse prinderit po harrojne qe vajza perveq shkolles ka dhe ca gjona tjera ne menje, pranaj un pot them ty antare e dashur apo antar i dashur i cili je prind "Qe vajza jote ka te dashur". Kete ta garantoj un (Complete). Por e di pse ajo sot ka nje te dashur edhe pse eshte e vogel ? Sepse ti nuk je kujdesur ashtu si duhet per te, nuk i ke treguar se car duhet tbej etj. Nuk ke qene me te afer kur ajo ka filluar te "rritet". Un (Complete) po te them ty antar/e i/e dashur qe "Vajza yte prej 6 oreve mesim ben maksimalisht 3-4 ore". Un (Complete) po te them ty antar/e i/e dashur qe "Vajza yte e pi duhanin ne shkolle, ne shtepi (ne banjo), tek shoqet etj. edhe pse eshte e vogel dhe ty nuk mund ta marri mendja".

Cfare prindi eshte ai i cili e lejon vajzen (14vjecare - 16...) te kete nje te dashur, apo te humb virgjinitetin, apo te pije alkool, duhan apo te mos bej as i ore ne shkolle etj. ?! Cfare mendoni ju se eshte ? Un (Complete) po ju keshilloj:

1. Mos beni femij
2. Nese e beni kujdesuni per te
3. Nese e beni padashje dhe femiu yt eshte i gjinise femerore dhe ju e dini qe nuk e perballoni ateher ndryshoni gjinine (ndrrojeni femiun me te dikujt tjeter).
4. Mos fillo te prodhosh femije ne moshen 15-19 ...
5. Rritu para se te martohesh.


Shpresoj nuk e zgjata!

Un medoj se nese ke nje femije (vajze) eshte denimi qe ka pergaditur Zoti yt per ty ne kete bote! Po ju si mendoni ?!!!!!!!

Complete i mbushur mllef dhe dashuri
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 13:04   #2
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,416
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,760,193
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Krijimi i familjes eshte vertet dicka e rendesishme ne jet!Duhet te mendohemi shume para se ta krijojme se ndryshe do jet vone te korigjojme gabimet.Ardhja e nje femije ne familje mendoj se eshte vertet nje fenomen fantastik.Femija eshte pasuria me e madhe e nje prindi mendoj une.Te rritesh nje femije do shume perkushtim.Rritja dhe edukimi i nje femije do nje perkushtim dhe kujdes te jashtzakonshem.Eshte nje lloj si te ndertosh nje veper arti.Te dy prinderit duhet te angazhohen ne rritjen dhe edukimin e femijes.Une nuk shof dallim midis vajze e djale .te dy i konsideroj njelloj.Te dy duan kujdes,te dy duan perkushtim ,te dy duan investim.Femija eshte si ajo lulja, sa me shume te kujdesesh per te, aq me e shendetshme behet, e aq me shume lule dhe kenaqsi na jep.Vajza dikur shifej si me delikate po ne ditet e sotme s'mendoj se egziston ky ndryshim, te pakten ktu ku jetoj une.Prinderit e mire gjithnje gjejne kohe ti falin femijes se tyre dashurin,kujdesin dhe ti perkushtohen.Ata nuk i ndalon as lodhja e punes e as nje lloj veshtiresie ,kryesorja eshte qe ata te jen te vetedijshem te sakrifikojne momente nga jeta e tyre per t'ja falur femijes se tyre.Jo te gjithe e bejne e sidomos meshkujt!.Martesat ne moshe te vogel zakonisht i bejne femijet qe jane rritur jasht kontrolli dhe ne familje me nivel te ulet.Fshatrat sidomos i kane tradite keto lloj veprimesh.Se ne boten e qyteteruar nuk ndodhin.Shqiptaret shquhen per ndihmen dhe mbeshtetjen qe i japin femijeve sidomos ata qe jetojne ne emigrim, shpresoj qe kete tradite ta ruajne dhe brezat e tjere.Amerikani 18 vjecarin e nxjer ne rruge jeto vet thot!Duke u ndeshur me veshtiresit, te fortet ja dalin, te dobtit bieh preh e droges e veseve te tjera.Amerikani i varfer, e ai qe ka pas jete te veshtire per vete, se ai i shtreses se mesme dhe i pasuri s'behet fjale.I mbajen femijet si drita e syrit, paguajn me mijra $ per shkollen.


Ps complete.Une e di qe shkruhet femija jo femiu hahhaha
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.

Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga Diamanta : 06-12-2009 nė 13:11
Diamanta nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 16:45   #3
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

denimi ma i madh qe mund te me baj mu zoti asht te me japi vajz

ma mir te me mori shpirtin lol
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 16:49   #4
Fiona
Durrsake
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: U.S.A
Postet: 354
Pėlqime: 34
Pėlqyer 4 herė nė 4 postime
My Mood: Busy
Rep: 645
Fiona is on a distinguished road
Points: 14,517
Pikėt nė bankė: 28,003
Total Points: 42,520
Gabim

Derjansss...ashtu kane thene shume veta. Po kur e shikon your little baby girl, te thyhet zemra. ;-).

Rendesi ka qe baby te jete i/e shendetshem. Pa te tjerat...ohuu...
__________________
LIVE. LOVE. LAUGH.
Fiona nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 16:50   #5
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fiona Shiko postimin
Derjansss...ashtu kane thene shume veta. Po kur e shikon your little baby girl, te thyhet zemra. ;-).

Rendesi ka qe baby te jete i/e shendetshem. Pa te tjerat...ohuu...

po te me japi vajz mas tre djemve athere jam ne rregull lol perndryshe do luj menc
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 16:55   #6
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 671
Complete will become famous soon enough
Points: 353,879
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,022,496
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fiona Shiko postimin
Rendesi ka qe baby te jete i/e shendetshem. Pa te tjerat...ohuu...
Kete mos ia thuj njeriu ti perveq nesh se le nom! Car te nevoitet shendeti kur vajzen e ke .! Mendoj se ke harruar Fiona se shkrimet tua behen publike ne Internet!!!
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 17:29   #7
Dea_Rei
Senior Member
 
Avatari i Dea_Rei
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: Seattle-Washington
Postet: 728
Pėlqime: 6
Pėlqyer 14 herė nė 11 postime
My Mood: Innocent
Rep: 671
Dea_Rei will become famous soon enough
Points: 15,528
Pikėt nė bankė: 1,158,887
Total Points: 1,174,416
Vendi dyte i postimeve :P lol - GhOsT A e madhe shtypit a e vogel e shtypit AKULLORJA - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Complete Shiko postimin
Kete mos ia thuj njeriu ti perveq nesh se le nom! Car te nevoitet shendeti kur vajzen e ke .! Mendoj se ke harruar Fiona se shkrimet tua behen publike ne Internet!!!
E per cfare te nevojitet djali nese nuk ka shendetin?? Mendoj qe ajo qe tha Fiona eshte ajo qe duhet te kerkojm te gjithe. Vajze a djal, nuk ka shume rendesi nese di te jesh prind, e te sillesh si i tille. Seksi i femijes nuk ka dhe aq rendesi, e rendesishme eshte shendeti, dhe mend ne koken e prinderve.
__________________
No one said it would be easy, they said it would be worth it.
Dea_Rei nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 17:31   #8
Dea_Rei
Senior Member
 
Avatari i Dea_Rei
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: Seattle-Washington
Postet: 728
Pėlqime: 6
Pėlqyer 14 herė nė 11 postime
My Mood: Innocent
Rep: 671
Dea_Rei will become famous soon enough
Points: 15,528
Pikėt nė bankė: 1,158,887
Total Points: 1,174,416
Vendi dyte i postimeve :P lol - GhOsT A e madhe shtypit a e vogel e shtypit AKULLORJA - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Complete Shiko postimin
1. Vajza e cila eshte ende adoleshente (14-...) vjecare te lidhet me ndonje mashkull
2. Vajza e cila eshte ende adoleshente (14-...) vjecare te humb virgjinitetin e saj.
3. Vajza te perballet me problemet e prinderve
4. Vajza te perballet me problemet social-ekonomike etj.
5. Vajza te bashkohet me nje shoqeri te keqe.
6. Vajza te mos ndegjoj me prinderit.
7. Vajza te kthehet ne mes te nates
8. Vajza te konsumoj alkool, duhan.

etj.
etj.
Keto 8 pikat me larte jane te pranishme ne cdo vend sidomos ne vendet me te "modernizuara".

PO pse djali nuk mund ti perballi kto probleme? Te gjitha kto qe ke permendur me lart mund ti ndodhin dhe meshkujve.
__________________
No one said it would be easy, they said it would be worth it.
Dea_Rei nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 17:46   #9
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 671
Complete will become famous soon enough
Points: 353,879
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,022,496
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Dea rei
E per cfare te nevojitet djali nese nuk ka shendetin?? Mendoj qe ajo qe tha Fiona eshte ajo qe duhet te kerkojm te gjithe. Vajze a djal, nuk ka shume rendesi nese di te jesh prind, e te sillesh si i tille. Seksi i femijes nuk ka dhe aq rendesi, e rendesishme eshte shendeti, dhe mend ne koken e prinderve.
Shendeti eshte me e rendesishme se nje vajze e vetedijesuar per ty dhe per Fionen ?!!!

p.sh: Vajza ime eshte e shendoshe dhe ne nje gjendje shume te mire te cilen te gjithe e marrin per lakmi ... ajo ben 1ore ne dite mesime, i pelqen kafenete dhe ajo ka pasur 1 te dashur kur ka qen ne moshen 12 vjecare, ndersa gjate periudhes 13-18 vjecare ajo ka provuar 18 te dashur te ndryshem me gjatesi dhe permasa te ndryshme, poashtu ajo e pi duhanin dhe alkoolin por gjithsesi shendeti i saj eshte ne nivel!


p.sh: Vajza ime kerkon nga prinderit (qe jemi ne) te i kushtojme me shume vemendje edhe pse 20ore kalojme me te ajo ndjen se eshte e len pasdore. Ajo mendon se shkolla do i nevoitet ne vitet vijuese ajo pelqen te lexoj dhe pelqen te dali me shoqe. Ajo ka te gjitha 5 dhe eshte vetem 15 vjecare dhe nuk ka te dashur ajo mendon se per dashurine duhet te mendon me vone. Ajo ka shoqe te cilat kan humbur virgjinitetin dhe ajo ato i quan "Reliktat e shkolles" por nje gje nuk shkon mire me vajzen time "nuk eshte mire me shendet"!


Ku eshte dallimi dhe cilen preferon ti me shume! Un perferoj te bej nje jete 30 vjecare te menqur se nje jete 80 vjecare budallalleqe!

Pra si pelqen ti qe vajza jote te jet ajo budallaqja me shendet te mire apo kjo tjetra qe nuk eshte e shendetshme por qe vajzen e pare (ato te shendetshmen) e quan "Relikta e Shkolles" ?!!!
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 17:49   #10
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 671
Complete will become famous soon enough
Points: 353,879
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,022,496
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dea_Rei Shiko postimin
PO pse djali nuk mund ti perballi kto probleme? Te gjitha kto qe ke permendur me lart mund ti ndodhin dhe meshkujve.
Veje veten tende ne poziten e nje vajze ... dhe veje burrin tende (gjithmone nese e ki nje) ne poziten e ketyre djemve qe ti thua !!!
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 18:34   #11
Fiona
Durrsake
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: U.S.A
Postet: 354
Pėlqime: 34
Pėlqyer 4 herė nė 4 postime
My Mood: Busy
Rep: 645
Fiona is on a distinguished road
Points: 14,517
Pikėt nė bankė: 28,003
Total Points: 42,520
Gabim

COMPLETE. MJAFT DHE SHEMBULLA TE RASTEVE EKSTREM. Po flasim per njerezit normale qe nga mosha 13-18 vjec, nuk kane 18 partnere. TE LUTEM!
__________________
LIVE. LOVE. LAUGH.
Fiona nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 19:23   #12
Princess
Ersushe
 
Avatari i Princess
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Bora-Bora
Postet: 432
Pėlqime: 6
Pėlqyer 12 herė nė 12 postime
Rep: 0
Princess is on a distinguished road
Points: 8,012
Pikėt nė bankė: 12,026
Total Points: 20,038
Shum faleminderit per respektin e vleresoj shume ;) - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
denimi ma i madh qe mund te me baj mu zoti asht te me japi vajz

ma mir te me mori shpirtin lol
Pika... c'eshte kjo? Je ne terezi ti? lol

Une nje vajz dua...
__________________
I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.
Princess nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 20:37   #13
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Princess Shiko postimin
Pika... c'eshte kjo? Je ne terezi ti? lol

Une nje vajz dua...
ca me bo lol qefe qefe ko dynja qefi qefit nuk i ngja

po te kem ni bajz maas tre djemve plus dy te tjer mas ksaj athere e pranoj me gjith qef lol
perdndryshe jo
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 22:49   #14
~*Rexhina*~
Senior Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 374
Pėlqime: 14
Pėlqyer 16 herė nė 16 postime
My Mood: Bored
Rep: 631
~*Rexhina*~ is on a distinguished road
Points: 8,946
Pikėt nė bankė: 26,975
Total Points: 35,921
Jo per gjo po besoj se te ka shku menja lol se me byc  :P - GhOsT 
Gabim

aman si eshte e veshtir per disa prinder te ken vajze aq e veshtir eshte te ken nje djal
~*Rexhina*~ nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 06-12-2009, 22:53   #15
Edlira
Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 61
Pėlqime: 2
Pėlqyer 5 herė nė 4 postime
My Mood: In Love
Rep: 610
Edlira is on a distinguished road
Points: 1,726
Pikėt nė bankė: 24,379
Total Points: 26,105
Gabim

Citim:
ajo ben 1ore ne dite mesime, i pelqen kafenete dhe ajo ka pasur 1 te dashur kur ka qen ne moshen 12 vjecare, ndersa gjate periudhes 13-18 vjecare ajo ka provuar 18 te dashur te ndryshem me gjatesi dhe permasa te ndryshme, poashtu ajo e pi duhanin dhe alkoolin por gjithsesi shendeti i saj eshte ne nivel!

Nqs vajza e ka maman te till ashtu do behet...keshtu qe ca nga ju ktu me te drejt qe shqehtesoheni dhe do donit mos te kishit vajza.

Pik muhabeti nese nuk mendoni se do jeni prinder te aft qe te mundeni te rrisni femijet tuaj ne menyre te rregullt atehere bejini shoqerise nder dhe mos beni as nje here femi.

Ca nuk lexon njeriu. Dhe problemi me i madh eshte se njerez me mentalitete te tilla lejohen me ligj te riprodhojne!


Un erdha pas vllait tim. Nuk e di si eshte te jesh femia i pare dhe te jesh vajz. Por do jem shume e lumtur nese zoti me jep si femi te par nje vajze....ose djal...nuk ka rendesi. Rendesi ka te ken shendet dhe te jem un prind i mire.
Edlira nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 07-12-2009, 00:49   #16
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edlira Shiko postimin
Nqs vajza e ka maman te till ashtu do behet...keshtu qe ca nga ju ktu me te drejt qe shqehtesoheni dhe do donit mos te kishit vajza.

Pik muhabeti nese nuk mendoni se do jeni prinder te aft qe te mundeni te rrisni femijet tuaj ne menyre te rregullt atehere bejini shoqerise nder dhe mos beni as nje here femi.

Ca nuk lexon njeriu. Dhe problemi me i madh eshte se njerez me mentalitete te tilla lejohen me ligj te riprodhojne!


Un erdha pas vllait tim. Nuk e di si eshte te jesh femia i pare dhe te jesh vajz. Por do jem shume e lumtur nese zoti me jep si femi te par nje vajze....ose djal...nuk ka rendesi. Rendesi ka te ken shendet dhe te jem un prind i mire.

ni duartrokitje per fieraken lol

do sdo ti fierake na do riprodhojm

tani un nuk asht se sdu goc se do me bohat goca e perdal a ku di un, thjesht du cuna ene pik. kot nuk kercasin pushk kur lind djal anej ka anet e mija.
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 07-12-2009, 02:27   #17
Dea_Rei
Senior Member
 
Avatari i Dea_Rei
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Vendndodhja: Seattle-Washington
Postet: 728
Pėlqime: 6
Pėlqyer 14 herė nė 11 postime
My Mood: Innocent
Rep: 671
Dea_Rei will become famous soon enough
Points: 15,528
Pikėt nė bankė: 1,158,887
Total Points: 1,174,416
Vendi dyte i postimeve :P lol - GhOsT A e madhe shtypit a e vogel e shtypit AKULLORJA - GhOsT 
Gabim

Complete te lutem lexoi dhe nje here ato qe ke shkruar, dhe analizoi. Shpresoj te kuptosh sa gabim je shprehur. Nese nje vajze perfundon ashtu sic e ke pershkruar ti eshte faji i prinderve qe jan mare me "edukimin" e femijes. Un jam 23 vjece, po mbaroj fakultetin ne amerike, dhe seshpejti do jem infermiere. Kame pasur te dashur qe ne moshen 18,dhe fale menyres si me kan rritur prinderit, nuk behem pishman per asnje moment qe kam kaluar me te.
Jeta ka te veshtirat e saj ashtu sic ka dhe te mirat e saj. Prinderit e vendosin nese ne do kemi me shume te veshtira apo te mira ne jete. Kam jetuar cdo sekond te jetes ashtu sic kam menduar qe ishte me e mira. I kam bere prinderit KRENAR me kte qe kam arritur e gjithashtu me faktin qe kam praktikur mesimet e tyre. Gjinia ime nuk ka ndikur ne asgje, ashtu sic nuk do ndikoi dhe gjinia e femijes tim.

Femijet, djali apo vajza, ndjek shembullin e prinderve, dhe i atyre do jet faji nese femijet deshtojn.
__________________
No one said it would be easy, they said it would be worth it.
Dea_Rei nuk ėshtė nė linjė  
Postimi i Dea_Rei pėlqehet nga
Crazie (25-12-2009)
Vjetėr 07-12-2009, 20:49   #18
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 763
Diamanta will become famous soon enough
Points: 698,416
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,760,193
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
ca me bo lol qefe qefe ko dynja qefi qefit nuk i ngja

po te kem ni bajz maas tre djemve plus dy te tjer mas ksaj athere e pranoj me gjith qef lol
perdndryshe jo


Dmth nje vajze e pese djem qe ta mbajne brenda normave.

Te paskan tmerru femrat lol!Jemi shume te miraaaaaa!!

Po te them nqs se nuk do provosh dashurin e vajzes ke per te humbur nje dashuri shume te madhe ne kete bot.Motra nena dhe goca jane tre krijesat qe e duan shume nje mashkull.Nqs se nuk e dini mesoheni nga une.S'ka si motra per vellan ,S'ka goca per baban ,e s'ka nena per djalin.Apo e dashura per te dashurin.Femra eshte gjeja me e bukur qe zoti ka sjell ne tok.


Mos u tremb nga goca .mjafton te jet nje femije normal dhe ti ke per detyre ti qendrosh prane ta edukosh.kaq!!.S'ka per te turperuar kurre.ke per te qene krenar dhe ke per ta dashur shume.Babi im per mua vdes.Po gjithe jeten e kam patur dhe e kam si shok!
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 07-12-2009, 23:10   #19
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diamanta Shiko postimin
Dmth nje vajze e pese djem qe ta mbajne brenda normave.

Te paskan tmerru femrat lol!Jemi shume te miraaaaaa!!

Po te them nqs se nuk do provosh dashurin e vajzes ke per te humbur nje dashuri shume te madhe ne kete bot.Motra nena dhe goca jane tre krijesat qe e duan shume nje mashkull.Nqs se nuk e dini mesoheni nga une.S'ka si motra per vellan ,S'ka goca per baban ,e s'ka nena per djalin.Apo e dashura per te dashurin.Femra eshte gjeja me e bukur qe zoti ka sjell ne tok.


Mos u tremb nga goca .mjafton te jet nje femije normal dhe ti ke per detyre ti qendrosh prane ta edukosh.kaq!!.S'ka per te turperuar kurre.ke per te qene krenar dhe ke per ta dashur shume.Babi im per mua vdes.Po gjithe jeten e kam patur dhe e kam si shok!

lol un e thash se nuk asht se nuk du vajz se do kem frik se do me turperoi, se nuk jam aq i lan un.

thjesht du djem shum, djemt te majn deren hap, ke perkrahje

goca shkon ne deren e dikujt tjeter, asht e jotja deri ne ni far moshe masanje ta merr tjetri lol

dashnin e motres se kam provu se skam lol
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 07-12-2009, 23:59   #20
Edlira
Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 61
Pėlqime: 2
Pėlqyer 5 herė nė 4 postime
My Mood: In Love
Rep: 610
Edlira is on a distinguished road
Points: 1,726
Pikėt nė bankė: 24,379
Total Points: 26,105
Gabim

derjanasush lol

kan ikur ato kohe ku familja e shiste vajzen tek nje familje tjeter LOL gjithashtu dhe ato kohet ku e vrisnin femien e pare nese nuk ishte djal....se dije ti kte?


Qysh do martohem un dhe do haroj familjen??? Ca jan kto budalliqe? Pse kaq negativ ti kur vjen tek femrat? Mamaja jote i ka haruar prinderit e saj?
Edlira nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 00:13   #21
~*Rexhina*~
Senior Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 374
Pėlqime: 14
Pėlqyer 16 herė nė 16 postime
My Mood: Bored
Rep: 631
~*Rexhina*~ is on a distinguished road
Points: 8,946
Pikėt nė bankė: 26,975
Total Points: 35,921
Jo per gjo po besoj se te ka shku menja lol se me byc  :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
lol un e thash se nuk asht se nuk du vajz se do kem frik se do me turperoi, se nuk jam aq i lan un.

thjesht du djem shum, djemt te majn deren hap, ke perkrahje

goca shkon ne deren e dikujt tjeter, asht e jotja deri ne ni far moshe masanje ta merr tjetri lol

dashnin e motres se kam provu se skam lol
lol dhe un dashnin e vellait se kam provu asnjehere, prandaj dhe babit i kam therritur vella dhe baba kur isha e vogel ama kurre nuk do mendoj se dikush do me marri vajzen dhe sdo jet me e imia...po qe ashtu, e njejta do ndodhej dhe me djalin...sta merr njeri femijen, ajo do jet gjithemone vajza jote
~*Rexhina*~ nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 04:29   #22
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~*Rexhina*~ Shiko postimin
lol dhe un dashnin e vellait se kam provu asnjehere, prandaj dhe babit i kam therritur vella dhe baba kur isha e vogel ama kurre nuk do mendoj se dikush do me marri vajzen dhe sdo jet me e imia...po qe ashtu, e njejta do ndodhej dhe me djalin...sta merr njeri femijen, ajo do jet gjithemone vajza jote
rexho ku je ti tash?

a je me burrin tan/

a do shkosh ku te shkoj ai apo do i thush burrit qe jo do rri ke mami e babi?
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 04:31   #23
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edlira Shiko postimin
derjanasush lol

kan ikur ato kohe ku familja e shiste vajzen tek nje familje tjeter LOL gjithashtu dhe ato kohet ku e vrisnin femien e pare nese nuk ishte djal....se dije ti kte?


Qysh do martohem un dhe do haroj familjen??? Ca jan kto budalliqe? Pse kaq negativ ti kur vjen tek femrat? Mamaja jote i ka haruar prinderit e saj?
nana ime nuk i ka harru po i shef i her ne vit kur shko per pushime (nanen se baba i ka vdek) gjyshja rri ke daja, ke cuni me i fjal.


ku kan nodh kto vrasjet lol? ka laluceria lol? se anej ka un se kam nigju naj her ket fenomen
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 07:25   #24
~*Rexhina*~
Senior Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 374
Pėlqime: 14
Pėlqyer 16 herė nė 16 postime
My Mood: Bored
Rep: 631
~*Rexhina*~ is on a distinguished road
Points: 8,946
Pikėt nė bankė: 26,975
Total Points: 35,921
Jo per gjo po besoj se te ka shku menja lol se me byc  :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
rexho ku je ti tash?

a je me burrin tan/

a do shkosh ku te shkoj ai apo do i thush burrit qe jo do rri ke mami e babi?
burri im nuk po rri tek mami dhe babi i tij, pra nuk eshte njesoj, te dy jemi larg familjes...ti mendon se djali do te te rrij pran dhe vajza nuk do te rri? nese vajza jote ka nje pune te mire apo nje karier te mire aty afer ku je ti, ska pse te largohet, po e njejta gje ndodhet me djalin tend...nese ka nje pune te mire afer ku jeton ti do te rrij pran, ama nese gjen diku tjeter nje te ardhe me te mire, mos mendo se do lej gjithecka vec qe te rrij afer teje
~*Rexhina*~ nuk ėshtė nė linjė  
Postimi i ~*Rexhina*~ pėlqehet nga
Fiona (08-12-2009)
Vjetėr 08-12-2009, 07:26   #25
~*Rexhina*~
Senior Member
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 374
Pėlqime: 14
Pėlqyer 16 herė nė 16 postime
My Mood: Bored
Rep: 631
~*Rexhina*~ is on a distinguished road
Points: 8,946
Pikėt nė bankė: 26,975
Total Points: 35,921
Jo per gjo po besoj se te ka shku menja lol se me byc  :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IMPERIVM Shiko postimin
Derjanso, ishalla te dalin 3 goca te bukura dhe mua t'me dalin cuna. Kam per t'i mesuar cunat e mi qe te t'rrijne gjithe diten poshte ballkonit dhe t'i fishkellejne gocave te tuja. Kam per ta nxi jeten.

loool katil
~*Rexhina*~ nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 10:58   #26
LinA
AdeLinA.
 
Avatari i LinA
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Vendndodhja: Nė Karrikė Afer Pc-sė
Postet: 144
Pėlqime: 14
Pėlqyer 10 herė nė 7 postime
My Mood: Busy
Rep: 621
LinA is on a distinguished road
Points: 57,905
Pikėt nė bankė: 29,844
Total Points: 87,749
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Complete Shiko postimin
!

Un medoj se nese ke nje femije (vajze) eshte denimi qe ka pergaditur Zoti yt per ty ne kete bote! Po ju si mendoni ?!!!!!!!

Complete i mbushur mllef dhe dashuri

Si mund ta thuash ket jo nuk asnje Menyr nuk esht denim....! ...!(edhe pse nuk jam e martuar ende)..!
Mendoj se femija ėsht dhurata me e shejt ,Vajz apo Djal s'ka rendesi...!


Esht shum e rendesishme qe te rritet me Edukat,dhe se Prinderit duhet ta edukojn prej lindjes e deri sa te behet e pejkur edhe te perballlet me Probleme , nese edukohet ne menyr te duhur Ajo do te jet e zoja qe te bej jet pozitive,dhe te perballet me problemet e kesaj jete ,nuk mund te ndikoj as rrethi ku jeton as shoqrija..!
__________________
__________________
Te Dua .!
♥♥♥
LinA nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 17:41   #27
Star
bittersweet...
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 640
Pėlqime: 20
Pėlqyer 23 herė nė 19 postime
My Mood: Amused
Rep: 669
Star will become famous soon enough
Points: 35,460
Pikėt nė bankė: 5,568
Total Points: 41,028
vendi peste per  postime lol - GhOsT 
Gabim

perderisa do vazhdojme ti shikojme femrat vetem si qenie seksuale sigurisht do ket debate te bazuara ne gjini ..
per mua te gjithe jan njesoj si femra si meshkuj .. vetem nje organ ju ndryshon ..
Star nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 18:04   #28
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 671
Complete will become famous soon enough
Points: 353,879
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,022,496
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Star Shiko postimin
perderisa do vazhdojme ti shikojme femrat vetem si qenie seksuale sigurisht do ket debate te bazuara ne gjini ..
per mua te gjithe jan njesoj si femra si meshkuj .. vetem nje organ ju ndryshon ..
Heh! 1?
--

Antare te dashur tema nuk eshte hap 1Per tber chitchat 2Per ttregu sensin tuj thumorit 3Per tnenvlersu dike 4Per tdiskriminu gjinine femerore! Asnjera prej ketyre tema eshte hapur per arsye se: "Te lindesh nje vajze sot eshte nje sfide e vertet te cilen shume njerez e quajne denim"! Sepse shume gjera nuk mund ti kapim ne si prinder, ne nuk dijme se ca ben vajza jone ne shkolle car ben kur shkon ke shoqet, kur shkon ke i club apo apo! Pra ne nuk dijme shume madje ne nuk dijme se ca ben vajza yne kur hyn ne banjo!!!
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 18:07   #29
Star
bittersweet...
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 640
Pėlqime: 20
Pėlqyer 23 herė nė 19 postime
My Mood: Amused
Rep: 669
Star will become famous soon enough
Points: 35,460
Pikėt nė bankė: 5,568
Total Points: 41,028
vendi peste per  postime lol - GhOsT 
Gabim

pikerisht Complete kur nuk e dine nuk mund te konceptojne dot .

lol
Star nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 08-12-2009, 22:25   #30
derjansi
malok
 
Avatari i derjansi
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Postet: 591
Pėlqime: 2
Pėlqyer 13 herė nė 13 postime
My Mood: Angry
Rep: 0
derjansi is an unknown quantity at this point
Points: 6,292
Pikėt nė bankė: 14,132,876
Total Points: 14,139,168
Vendi trete per postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IMPERIVM Shiko postimin
Derjanso, ishalla te dalin 3 goca te bukura dhe mua t'me dalin cuna. Kam per t'i mesuar cunat e mi qe te t'rrijne gjithe diten poshte ballkonit dhe t'i fishkellejne gocave te tuja. Kam per ta nxi jeten.

ti vras lol
derjansi nuk ėshtė nė linjė  
Posto temė tė re Temė e mbyllur

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 19:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar