Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Shkencat shoqėrore dhe tė natyrės > Ekonomi & Biznes

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 22-11-2009, 19:47   #1
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 673
Complete will become famous soon enough
Points: 355,044
Pikėt nė bankė: 136,988,029
Total Points: 137,343,073
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim Shtohen tė rinjtė e papunė nė Evropė

Shtohen tė rinjtė e papunė nė Evropė

Citim:
Mėsohet se nė tremujorin e parė tė vitit nė BE kanė ngelur pa punė 5 milionė tė rinj.
Kriza ekonomike globale preku edhe tė rinjtė e Evropės. Ėshtė bėrė e ditur se nė ēerekun e parė tė vitit nė Bashkimin Evropian kanė ngelur pa punė 5 milionė tė rinj.

Sipas tė dhėnave tė Institucionit Evropian tė Statistikave Eurostat, papunėsia nė moshat 15-24 qė nė pjesėn e parė tė vitit tė kaluar ishte 16,6%, kėtė vit arriti nė 18,3%.

Brenda Bashkimit Evropian papunėsia mė e lartė ėshtė nė vende si Spanja, Letonia, Italia e Estonia.

Ndėrsa vendet me mė pak papunėsi janė Holanda, Danimarka e Austria./trt
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 14-12-2009, 19:31   #2
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Complete kjo qe thua ti nuk eshte gje fare. greqia, italia jane bere pishman qe nderruan monedhen ne euro.

eshte per te qeshur kur disa thone euro me e forte se dollari. ve bast se kancelaret europiane po shkulin qimet e kokes pse monedha e tyre e re po del monedha me e forte ne bote. kjo eshte parathenie e nje katastrofe te ardhshme.

malli me i shitur ne bote nafta dhe commodities e tjera shiten me dollare
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 14-12-2009, 23:23   #3
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,627
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,404
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tvsh Shiko postimin
Complete kjo qe thua ti nuk eshte gje fare. greqia, italia jane bere pishman qe nderruan monedhen ne euro.

eshte per te qeshur kur disa thone euro me e forte se dollari. ve bast se kancelaret europiane po shkulin qimet e kokes pse monedha e tyre e re po del monedha me e forte ne bote. kjo eshte parathenie e nje katastrofe te ardhshme.

malli me i shitur ne bote nafta dhe commodities e tjera shiten me dollare

E paske dredhur! Siduket ja u kuptove lojen Amerikaneve se si dalin ne maje e groposin te tjeret!
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-12-2009, 01:08   #4
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diamanta Shiko postimin
E paske dredhur! Siduket ja u kuptove lojen Amerikaneve se si dalin ne maje e groposin te tjeret!
dredhur? shpjego me teper
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-12-2009, 01:19   #5
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,627
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,404
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tvsh Shiko postimin
dredhur? shpjego me teper


Ti vdiqe duke bertitur.Amerika ne gremin.Kush te lexonte cuditej per zotin!
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-12-2009, 02:34   #6
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diamanta Shiko postimin
Ti vdiqe duke bertitur.Amerika ne gremin.Kush te lexonte cuditej per zotin!
pse kujton se amerika eshte shume mire? akoma ne buze te gremines eshte.

po te krahasosh me te tjeret amerika eshte mrekulli. kete nuk e shkruajta.
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-12-2009, 02:36   #7
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,627
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,404
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tvsh Shiko postimin
pse kujton se amerika eshte shume mire? akoma ne buze te gremines eshte.

po te krahasosh me te tjeret amerika eshte mrekulli. kete nuk e shkruajta.

Mos i fut te gjithe ne nje grup !!!.Edhe ne Amerik ka shumellojshmeri ne te gjitha drejtimet!!.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-12-2009, 02:47   #8
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga IMPERIVM Shiko postimin
Njerezit vdesin per buke, ndersa ju talleni neper forume, qelbesirerera.
po tallet njeri? pikesepari cfare ndryshimi kane ata nga une,amerikanet? ne te njejten toke ecim, te njejtin ajer thithim, te njejtin diell shikojme etj etj

kam avantazhe me teper une dhe amerikanet? po sepse para-ardhesit e mi ndryshe nga te atyre punuan,menduan per te ardhnen e pasardheve te tyre. jo se te tyret nuk punuan.menduan po jo aq sa te mite. ka te beje cilesia etj etj plus shanci
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-12-2009, 02:57   #9
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Diamanta Shiko postimin
Mos i fut te gjithe ne nje grup !!!.Edhe ne Amerik ka shumellojshmeri ne te gjitha drejtimet!!.
ok mbase e vertete

pikpamjet e mia jane celikosur duke degjuar limbaugh, mark levin, hannity, etj
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 16-12-2009, 00:09   #10
Star
bittersweet...
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 640
Pėlqime: 20
Pėlqyer 23 herė nė 19 postime
My Mood: Amused
Rep: 671
Star will become famous soon enough
Points: 35,514
Pikėt nė bankė: 5,568
Total Points: 41,082
vendi peste per  postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tvsh Shiko postimin
po tallet njeri? pikesepari cfare ndryshimi kane ata nga une,amerikanet? ne te njejten toke ecim, te njejtin ajer thithim, te njejtin diell shikojme etj etj

kam avantazhe me teper une dhe amerikanet? po sepse para-ardhesit e mi ndryshe nga te atyre punuan,menduan per te ardhnen e pasardheve te tyre. jo se te tyret nuk punuan.menduan po jo aq sa te mite. ka te beje cilesia etj etj plus shanci
nuk varet vetem nga paraardhesit , por qe ndihmon kjo dihet .. e ben me te lehte per ty suksesin .. por nese do tja dalesh vete edhe ndodh me shume sakrifica ..
nga trendafili del gjemb .. dhe anasjelltas
Star nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 16-12-2009, 06:08   #11
Princess
Ersushe
 
Avatari i Princess
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Bora-Bora
Postet: 432
Pėlqime: 6
Pėlqyer 12 herė nė 12 postime
Rep: 0
Princess is on a distinguished road
Points: 8,014
Pikėt nė bankė: 12,026
Total Points: 20,040
Shum faleminderit per respektin e vleresoj shume ;) - GhOsT 
Gabim

Po keta sikur ishin mire?! Cfare u ndodhi?! lol

Si perfundim kush e drejtone ekonomine e botes?!
__________________
I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.
Princess nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 16-12-2009, 19:14   #12
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Princess Shiko postimin
Po keta sikur ishin mire?! Cfare u ndodhi?! lol

Si perfundim kush e drejtone ekonomine e botes?!
keta jane me mire se te tjeret por jo aq mire per veten e tyre ne mos keq

kush drejton ekonomine e botes? si thua ti?

ne nutshell konsumatori. konsumatori eshte gjaku i ekonomise po nuk levizi gjaku shume organet,qelizat plaken,vdesin por ne te vertete jane ata qe reklamojne,detyrojne etj konsumatorin te bleje.

psh. nqs konsumatoret e gjithe botes mbyllin tv per nje vit bota do kete nje krize ekonomike shume here me te madhe sesa kemi sot
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 16-12-2009, 19:22   #13
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Star Shiko postimin
nuk varet vetem nga paraardhesit , por qe ndihmon kjo dihet .. e ben me te lehte per ty suksesin .. por nese do tja dalesh vete edhe ndodh me shume sakrifica ..
nga trendafili del gjemb .. dhe anasjelltas
nje trendafil mbin nga 10 milion gjemba. fati te bjere thua ti? pse nuk krijohet fati? sigurisht po.
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 16-12-2009, 19:49   #14
Star
bittersweet...
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 640
Pėlqime: 20
Pėlqyer 23 herė nė 19 postime
My Mood: Amused
Rep: 671
Star will become famous soon enough
Points: 35,514
Pikėt nė bankė: 5,568
Total Points: 41,082
vendi peste per  postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tvsh Shiko postimin
keta jane me mire se te tjeret por jo aq mire per veten e tyre ne mos keq

kush drejton ekonomine e botes? si thua ti?

ne nutshell konsumatori. konsumatori eshte gjaku i ekonomise po nuk levizi gjaku shume organet,qelizat plaken,vdesin por ne te vertete jane ata qe reklamojne,detyrojne etj konsumatorin te bleje.

psh. nqs konsumatoret e gjithe botes mbyllin tv per nje vit bota do kete nje krize ekonomike shume here me te madhe sesa kemi sot
couldnt agree more !

brainwashed consumers .. I beg to differ .. at least I try !
Star nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-12-2009, 02:24   #15
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Star Shiko postimin
couldnt agree more !

brainwashed consumers .. I beg to differ .. at least I try !
kam harruar te them me larte edhe faktorin qeveri me politikanet sepse kontrollojne me shume se te gjithe.
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-12-2009, 02:30   #16
Princess
Ersushe
 
Avatari i Princess
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: Bora-Bora
Postet: 432
Pėlqime: 6
Pėlqyer 12 herė nė 12 postime
Rep: 0
Princess is on a distinguished road
Points: 8,014
Pikėt nė bankė: 12,026
Total Points: 20,040
Shum faleminderit per respektin e vleresoj shume ;) - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tvsh Shiko postimin
keta jane me mire se te tjeret por jo aq mire per veten e tyre ne mos keq

kush drejton ekonomine e botes? si thua ti?

ne nutshell konsumatori. konsumatori eshte gjaku i ekonomise po nuk levizi gjaku shume organet,qelizat plaken,vdesin por ne te vertete jane ata qe reklamojne,detyrojne etj konsumatorin te bleje.

psh. nqs konsumatoret e gjithe botes mbyllin tv per nje vit bota do kete nje krize ekonomike shume here me te madhe sesa kemi sot

E kisha me ironi postimin. Nuk e kisha fjalen per individin, por per shtetet/kontinentet. Nejse...
__________________
I believe in pink. I believe that laughing is the best calorie burner. I believe in kissing, kissing a lot. I believe in being strong when everything seems to be going wrong. I believe that happy girls are the prettiest girls. I believe that tomorrow is another day and I believe in miracles.
Princess nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-12-2009, 15:04   #17
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Princess Shiko postimin
E kisha me ironi postimin. Nuk e kisha fjalen per individin, por per shtetet/kontinentet. Nejse...
ironi? jo aspak,
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-12-2009, 15:10   #18
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

harrova

papunesia eshte bere fenomen global keshtu te mos qahen europianet se po iu rritet papunesia. ne amerike javen qe shkoi kane humbur punen rreth 500mije vete.

http://finance.yahoo.com/news/Stocks...&asset=&ccode=
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-12-2009, 15:15   #19
j&g
Senior Member
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: not where i want to be
Postet: 773
Pėlqime: 14
Pėlqyer 27 herė nė 24 postime
My Mood: Cheerful
Rep: 681
j&g will become famous soon enough
Points: 42,676
Pikėt nė bankė: 247,302
Total Points: 289,978
Vendi katert per postime lol - GhOsT 
Gabim

mesa po degjoj europa eshte ne fillimin e krizes. greqia & spanja jane dy vende ne zonen e euro qe kane shume probleme te medha biles per greqin po behet fjale qe pa ndihmen e EU mund te file bankruptcy. pink sipas analistve monedha dominuese se shpejti do jete perseri dollari por te shofim se ka kohe qe edhe leku u be me i forte se dollari lol. deri ne 2001 ishte dollari dominues, por ne 2001 u be euro edhe ka filluar te tregoj shenja dobesuese kundrejt dollarit kete muaj. une po lutem te forcohet dollari qe te blej nje shtepi ne shqiperi sepse atje vetem me euro flasin tani per tani lol. i miss that time kur triumfonte dollari.
__________________
I LOVE GOD
j&g nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 17-12-2009, 22:24   #20
tvsh
i/e Pėrjashtuar
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: in bleachers smoking pot
Postet: 1,435
Pėlqime: 33
Pėlqyer 7 herė nė 7 postime
Rep: 0
tvsh will become famous soon enough
Points: 417,488
Pikėt nė bankė: 4,918,739
Total Points: 5,336,227
Gabim

j&g ngritja e euro's me ngjan si bubble gritje artificiale pa substance se dollari dominon ne tregjet e commodieties, tregjet financiare etj

ne ne amerike e dime se bubble sjell kriza dhe ne europe kriza sjell lufte. te shohim.
tvsh nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 10:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar