Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Mirėqėnie dhe pėrkushtim > Pėrkujdesje nė familje

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 22-11-2009, 15:52   #1
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 673
Complete will become famous soon enough
Points: 355,197
Pikėt nė bankė: 136,988,029
Total Points: 137,343,226
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim Adoleshenca ėshtė mosha mė e ndjeshme

Ata nė kėtė moshė u duket se gjithēka ėshtė e tyre dhe veprimet e tyre nuk janė tė matura sa duhet. Madje te rastet kur ata janė tė zemėruar me shokė, shoqe, prindėr, apo kėdo tjetėr janė tė ndjeshėm dhe vėshtirė pėrmbahen nga zemėrimi.
Psikologėt mendojnė se adoleshenca ėshtė mosha mė e ndjeshme, por edhe mė e bukura njėkohėsisht . “ Si prindėrit ashtu edhe tė tjerėt duhet tė kenė mirėkuptim ndaj adoleshentėve, sidomos nė momentet kur ata janė tė zemėruar.
Por, pėrveē kėsaj, edhe vetė adoleshentėt nė momentet e adoleshencės duhet qė tė pėrmbahen dhe ta kenė vetėn nėn kontroll, nė mėnyrė qė zemėrimin e tyre ta mbajnė pėr vete dhe mos ta manifestojė te tė tjerėt tė cilėt nuk kanė faj.
Sipas saj, nė rastet mė tė shpeshta adoleshentėt zemėrimin e tyre e shprehin me tė gjithė, pėr faktin se ata mendojnė se tė gjithė u kanė faj atyre dhe vetė mosha e bėn qė ata duan tė jenė nė qendėr tė vėmendjes.
Megjithatė, siē u shpreh ajo, kur adoleshentėt janė tė zemėruar, hidhėrimin e shprehin te tė gjithė. Mirėpo, tė tjerėt duhet t’u tregojnė atyre se duhet tė jenė tė durueshėm.
Aktivitetet fizike janė posaēėrisht tė dobishme dhe adoleshentėt kur janė tė zemėruar qė mos ta shfaqin atė tek tė gjithė, duhet tė ecin, tė vrapojnė, tė ngasin biēikletėn. Kėto lloj aktivitetesh u ndihmojnė atyre qė tė mos ndihen tė lodhur dhe ta lehtėsojnė gjendjen shpirtėrore”, ka thėnė ajo.
Por, ka edhe tė atillė tė cilėt nė momentet kur janė tė zemėruar, mėrinė e tyre e fshehin pėrmes aktiviteteve tė tjera, siē janė pikturimi, marrja me poezi, muzika.
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 05:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar