Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Shkencat shoqėrore dhe tė natyrės > Filozofi

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 20-11-2009, 14:47   #1
Complete
Moderator i/e F.Sh.

 
Avatari i Complete
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 855
Pėlqime: 26
Pėlqyer 66 herė nė 56 postime
My Mood: Angry
Rep: 670
Complete will become famous soon enough
Points: 353,361
Pikėt nė bankė: 131,668,617
Total Points: 132,021,978
vendi tete per postime :P - GhOsT 
Gabim Reflektime Filozofike

Reflektime FilozofikeTė ecim vetė apo tė na terheqin?

‘’Nėse do tė pranojmė se gjendemi nė rrjedhėn e Zhvillimit, duhet tė marrim parasysh se tė gjitha rrethanat nė tė cilat ndodhemi janė tė drejta pėr ne’’ H.P Blavatski
Njė gjė ėshtė tė lihemi tė na terheqin dhe tjetėr gjė ėshtė tė ecim me mjetet tona: kjo e fundit , sipas fjalėve tė frazės sė mėsipėrme, do tė thotė tė pranojmė se ndodhemi nė rrymėn e zhvillimit. Do tė thotė tė pėrceptojmė se jeta nuk mund tė jetė njė total rrethanash tė padobishme qė pėrsėriten vazhdimisht, shumica e tė cilave na sjell mė tepėr dhimbje se sa kėnaqėsi. Pėrkundrazi, cdo ngjarje, sado qė e vogėl tė jetė, merr njė rėndėsi tė vecantė dhe na transmeton njė mėsim tė drejtė: atė qė kemi nevojė, nė kėtė moment tė ekzistencės sonė.Cfarė dua tė bėj nė jetėn time?

Cdonjeri duhet tė mund ti pėrgjigjet vetes sė tij se cfarė kėrkon nė jetėn e tij. Ėshtė e pamundur tė pėrparojmė nėse nuk dimė se ku duam tė arrijmė. Cfarė dua tė bėj nė jetėn timė? Kjo ėshtė njė pyetje e rėndėsishme. Dhe nėse nuk kemi njė ide relativisht tė qartė, atėhere cfarė fitoresh duam tė arrijmė?

Pasi tė kemi caktuar pikėnisjen tonė, na mbetet dicka tjetėr po aq e rėndėsishme: tė kryejmė rrugėn. Nuk mjafton tė shikojmė qiellin, nevojitet tė ndėrtojmė njė shkallė qė do tė bėjė tė mundur arritjen deri atje. Kėtu luajnė rolin e vet, fitoret e mėdha dhe tė vogla, fitoret e pėrditshme, qė tė shumėzuara dhe tė ngritura nė fuqi do tė na lejojnė tė arrijmė nė qėllimin tonė tė dėshiruar.Pėrse lindėm nė kėtė botė?

Pėrse lindėm nė kėtė periudhė dhe jo nė njė tjetėr? Sepse ėshtė e drejtė, ose nga nevoja personale, ose nga nevoja pėr tė ndihmuar tė tjerėt duke u bazuar tek pėrvoja qė kemi mbledhur nė periudha tė tjera. Ėshtė e mundur tė kemi jetuar shumė herė, nė rrethana tė shumėllojshme, disa tė mira, dhe tė tjera jo aq, por cdo herė ekziston dicka pėr tė mėsuar dhe pėr tė bėrė. Ne kemi lindur nė momentin e duhur: tani dhe kėtu, aty ku na korrespondon saktėsisht, pėr tė vepruar. Jemi aty ku na ka drejtuar vetė Shpirti ynė i Pavdekshėm.Sekreti i gjėrave tė vogla

Mund tė imagjinosh njė orator tė mirė qė ‘’ha’’ shumicėn e fjalėve dhe argumenteve, sepse nxitohet tė arrijė nė shfaqjen pėrfundimtare tė idesė sė tij? Mos ndoshta nuk ėshtė mė i mirė ai i cili di tė flasė ngadalė dhe pastėr, duke na udhėhequr dorė pėr dore nga njėra ide nė tjetrėn, derisa tė arrijmė nė konkluzionin pėrfundimtar? Do tė mund tė thonim se keto fjalė qė pėrbėnin kėtė fjalim retorik janė tė mėrzitshme dhe mekanike?

Kini kujdes gjėrat e vogla. Ato kanė gjuhėn e tyre, shprehjen e tyre. Tek cdo gjė e vogėl ekziston njė shpresė e madhe. Tė jesh i kujdesshėm me detajet. Mos i pėrbuz, sado qė tė parėndėsishme tė tė duken, akoma dhe nėse nuk shikohen nga tė tjerėt. Ti respektosh ato dhe tė respektosh veten tėnde: tė respektosh ato qė ti shikon dhe ti di se duhet tė bėsh. Tė respektosh gjėrat e vogla qė janė tė fshehura nė cepet e kohės dhe tė vėndit, pasi ato janė bazat e padukshme tė gjėrave tė mėdha. Mos harro, detajet bėjnė Kampionin.
__________________
Sharl Bodler - Dehuni
Complete nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 02:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar