Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Kulturė - Art - Dije > Kinematografi | TV | Muzikė > Magjia e tingujve

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 06-11-2009, 12:23   #1
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim Muzika Arabe

Kjo eshte muzika me rrengjethse qe ekziston ne bote. Ka influencuar shuuuume shtete te azise kjo lloj rryme muzikore si india,turqia,afganistani,irani etc etc etc.

Kjo muzike izolohet ne vendet perendimore per arsye se gjuha e saj eshte arabe e jo anglisht. Ka dhe shume vende perendimore te cilat kane muzike shume te bukur por arsyeja e izolimit te tyre eshte gjuha qe perdoret ne keto lloj muzikash si franca dhe italia psh .

Mgjth kjo muzike ka nje audience te papare , mbi 500 milion arabe e mos te permendim shumicen e azise jo-arabe.

Besoj se kur powers te switch-in , e kam fjalen kur kina dhe india te behen superpowers , kjo muzike ka per te marre me shume fame nderboterore.


Secili mund te vendose te preferuarat e tij/saja ne kete teme.

Une pe vendos dy te miat momentalisht .

E para eshte Amr Diab , a singer often referred as ''the father of mediterrian music'' ....ky eshte superstar ne boten arabe dhe vertet nje kompozitor egjiptian me talent te pashtershem.


something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 12:23   #2
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim


e keni dhe nje video po te kesaj kenge me perkthim ne anglisht nqs e doni .

YouTube- nancy ajram ente eih engilsh

Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga something^poetic : 06-11-2009 nė 12:30
something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 12:42   #3
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

Another song from Amr Diab

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 12:51   #4
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

Yet another song from Amr .
It has to be said though . This guy has got the body-structure of the boxer ...lol... a a rare case for a singer :PThe original video is in the link below

YouTube- Amr Diab Tamally Maak
something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 13:20   #5
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

Ca kenge te Elissa tani.
Kjo konsiderohet si mbreteresha e muzikes arabe. Nje perle lebaneze edhe per nga bukuria gjithashtu.

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 13:29   #6
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 13:32   #7
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 13:37   #8
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 13:45   #9
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 14:22   #10
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

Tani te flasim pak per Umm Kulthum.
Kengetarja egjiptiane , tenorja e muzikes arabe. Vokalet e saj , akoma e sot e kesaj dite nuk gjenden tek asnje kengetare femer . Kjo ka qene e akoma mbahet si ikone e muzikes arabe . Edhe pse ka vdek me shume se 30 vjet me pare , still kujtohet me nje respekt te papare jo vetem ne boten arabe por anembane azise. Me miliona njerez moren pjese ne funeralin e kesaj , duke e bere kete funeralin me pjesemarrje me te madhe njerezish ne historine e egjiptit.

Kur isha ne turqi , e degjoje shpesh kete kengetare neper tv e radiot turke. Turqit e cilesonin kete kengetare si founder te muzikes arabesk , nje genre i muzikes turke , i cili rrjedh prej muzikes arabe.

Te flasesh per kete ikone te muzikes , duhet shkruajt shume , por me mire le te flasin kenget per te.


something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 14:27   #11
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

Vertet i kuptoj turqit kur thone qe kjo ishte founder i muzikes arabesk.
Kjo KENGE eshte typical i muzikes arabesk turke.
Sado kengetare te njohur te kesaj muzike si Zekin Muren dhe Ibrahim Tatlises mundohen te arrijne majat e kesaj muzike , prape jane shume poshte Umm Kulthum.

Kjo muzike perqendrohet me shume tek fuqite e vokalit , e eshte vertet rrengjethse , por jo te gjithe e kuptojne.

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 15:07   #12
something^poetic
Senior Member
 
Regjistruar mė: Sep 2009
Postet: 227
Pėlqime: 0
Pėlqyer 8 herė nė 6 postime
Rep: 634
something^poetic is on a distinguished road
Points: 5,156
Pikėt nė bankė: 24,866
Total Points: 30,022
Gabim

Kenga qe do sjell tani eshte legjenda e muzikes arabe Umm Kulthum of course.
Muzika e kesaj kenge eshte simfoni e gjalle te cilen edhe moxart do e kishte zili , ashtu sikurse edhe vokalin e kesaj mbretereshe te muzikes.

Nje balade e vertet e muzikes arabe. Fatkeqesisht ne ate kohe ska pase studio-recording , keshtuqe cdo kenge kendohej live , e per kete arsye degjon zera njerezish ne salle.

Po sjell nje remake gjithashtu te chaimea , e cila e ka bere shume te bukur.Remake

something^poetic nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 15:18   #13
Pinkushja
syni vet
 
Avatari i Pinkushja
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 623
Pėlqime: 51
Pėlqyer 21 herė nė 20 postime
My Mood: Happy
Rep: 667
Pinkushja is on a distinguished road
Points: 21,131
Pikėt nė bankė: 384,467
Total Points: 405,598
vendi gjashte per postime lol - GhOsT 
Gabim

Haifa Wehbe sings "Salem Halak"

__________________
*
Pinkushja nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 06-11-2009, 19:17   #14
Star
bittersweet...
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 640
Pėlqime: 20
Pėlqyer 23 herė nė 19 postime
My Mood: Amused
Rep: 671
Star will become famous soon enough
Points: 35,519
Pikėt nė bankė: 5,568
Total Points: 41,087
vendi peste per  postime lol - GhOsT 
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga something^poetic Shiko postimin
Yet another song from Amr .
It has to be said though . This guy has got the body-structure of the boxer ...lol... a a rare case for a singer :PThe original video is in the link below

YouTube- Amr Diab Tamally Maak
I love this song ...
Star nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-11-2009, 11:34   #15
LinA
AdeLinA.
 
Avatari i LinA
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Vendndodhja: Nė Karrikė Afer Pc-sė
Postet: 144
Pėlqime: 14
Pėlqyer 10 herė nė 7 postime
My Mood: Busy
Rep: 623
LinA is on a distinguished road
Points: 58,014
Pikėt nė bankė: 29,844
Total Points: 87,858
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga something^poetic Shiko postimin
Kjo eshte muzika me rrengjethse qe ekziston ne bote. Ka influencuar shuuuume shtete te azise kjo lloj rryme muzikore si india,turqia,afganistani,irani etc etc etc.

Kjo muzike izolohet ne vendet perendimore per arsye se gjuha e saj eshte arabe e jo anglisht. Ka dhe shume vende perendimore te cilat kane muzike shume te bukur por arsyeja e izolimit te tyre eshte gjuha qe perdoret ne keto lloj muzikash si franca dhe italia psh .

Mgjth kjo muzike ka nje audience te papare , mbi 500 milion arabe e mos te permendim shumicen e azise jo-arabe.

Besoj se kur powers te switch-in , e kam fjalen kur kina dhe india te behen superpowers , kjo muzike ka per te marre me shume fame nderboterore.


Secili mund te vendose te preferuarat e tij/saja ne kete teme.

Une pe vendos dy te miat momentalisht .

E para eshte Amr Diab , a singer often referred as ''the father of mediterrian music'' ....ky eshte superstar ne boten arabe dhe vertet nje kompozitor egjiptian me talent te pashtershem.


YouTube- Translation of Khalik Maaya

Kjo esht nje keng qe shum e Kam degju edhe vazhdoj ta degjoj . e Preferuara ime esht kjo keng.
__________________
__________________
Te Dua .!
♥♥♥
LinA nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 07-11-2009, 14:54   #16
Dolores
Senior Member
 
Avatari i Dolores
 
Regjistruar mė: Jul 2009
Vendndodhja: far away
Postet: 127
Pėlqime: 1
Pėlqyer 11 herė nė 9 postime
My Mood: Cool
Rep: 648
Dolores will become famous soon enough
Points: 1,970
Pikėt nė bankė: 19,116
Total Points: 21,086
Gabim

Me pelqen Kalhed, sidomos me kengen e tij te famshme ''Aicha''.
Dolores nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-05-2010, 19:25   #17
Genci
Senior Member
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 291
Pėlqime: 11
Pėlqyer 15 herė nė 13 postime
Rep: 651
Genci is on a distinguished road
Points: 31,466
Pikėt nė bankė: 39,211
Total Points: 70,677
Gabim

FAIRUZ para se gjithash


Genci nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-05-2010, 19:28   #18
Genci
Senior Member
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 291
Pėlqime: 11
Pėlqyer 15 herė nė 13 postime
Rep: 651
Genci is on a distinguished road
Points: 31,466
Pikėt nė bankė: 39,211
Total Points: 70,677
Gabim

Genci nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-05-2010, 19:31   #19
Genci
Senior Member
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 291
Pėlqime: 11
Pėlqyer 15 herė nė 13 postime
Rep: 651
Genci is on a distinguished road
Points: 31,466
Pikėt nė bankė: 39,211
Total Points: 70,677
Gabim

Genci nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 01-06-2010, 20:17   #20
Genci
Senior Member
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 291
Pėlqime: 11
Pėlqyer 15 herė nė 13 postime
Rep: 651
Genci is on a distinguished road
Points: 31,466
Pikėt nė bankė: 39,211
Total Points: 70,677
Gabim

Majida El Roumi
Genci nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 01-06-2010, 20:19   #21
Genci
Senior Member
 
Regjistruar mė: Aug 2009
Postet: 291
Pėlqime: 11
Pėlqyer 15 herė nė 13 postime
Rep: 651
Genci is on a distinguished road
Points: 31,466
Pikėt nė bankė: 39,211
Total Points: 70,677
Gabim


Words , Kalimat
When he Dances with me, he tells me words
that aren't like any other words,
He takes me up from my arm and plants me in one of the clouds...
While the black rain fall from my eyes... heavy drops... heavy drops
He takes me with him to an evening with rosy balconies.
And I am just like a child in his hands...
Like a feather carried by the wind....
He carries for me seven moons in his hands
and a bundle of songs
He gives me sun...He gives me summer...
And a flock of swallows.....
He tells me that I am his masterpiece
and I worth thousands of stars...
And that I am a treasure.....
and I am the most beautiful portrait he has ever seen...
He tells me things that make me dizzy
make me forget the dance and the steps....
Words which overturn my history....
and make me a woman in moments!!
He builds me a castle of illusions
where I live only... for moments!! ahhhh
And I go back to my table...
Having nothing with me....
except words!!
Genci nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 18:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar