Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Kulturė - Art - Dije > Guidė informative

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

Posto temė tė re Pėrgjigje
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 23-12-2011, 02:42   #31
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 23 Dhjetor

Ngjarje


1989 – Nė Prishtinė u mbajt Kuvendi themelues i LDK-sė
1990 – Slovenia me plebiscit u ddeklarua pėr ndarje nga RSF e Jugoslavisė.

Lindje

1777 – Aleksandar I, car rus
1790 – Jean-Franēois Champollion, egiptolog francez
1889 – Nils Lundell, aktor suedez
1893 – George Schnéevoigt, regjisor danez
1902 – Nils Holmberg, gazetar dhe politikan suedez
1907 – Alice Skoglund, aktore suedeze
1909 – Maurice Denham, aktor britanez
1912 – Gene Kelly, aktor amerikan
1918 – Helmut Schmidt, politikan , kancelar gjerman 1974-1982.
1920 – Erik Molin, aktor suedez
1921 – Adil-beg Zulfikarpashiq, bisnismen dhe bamirės boshnjak
1925 – Anders Dahlgren, politikan suedez , premier 1981
1940 – Jorma Kaukonen, gitarist dhe muzikan amerikan Jefferson Airplane

Vdekje

1568 – Roger Ascham, tutor i Elizabeth I tė Anglisė
1722 – Pierre Varignon, matematikan francez
1931 – Wilson Bentley, shkencėtar amerikan
1950 – Vincenzo Tommasini, kompozitor italian
1953 – Lavrenty Beria, politikan sovjetik
1954 – René Iché, skulptor francez
1992 – Hazel Eddie, kitarist amerikan (Funkadelic)
2000 – Billy Barty, aktor amerikan
2006 – Timothy J. Tobias, kompozitor dhe muzikant amerikan
2007 – William Francis Ganong, fiziolog amerikan
2010 – K. Karunakaran, politikan indian

Festa dhe pėrvjetore

Kuvendi themelues i LDK-sė
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 24-12-2011, 04:04   #32
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 24 Dhjetor

Ngjarje

1046 – Suidger Klement i II-tė bėhet papė.
1294 – Benedetto Caetani bėhet papė me emrin Bonifac VIII.
1777 – detari anglez James Cook zbuloi ishullin Kiritimati nė Oqeanin Paqėsorė qendrorė..
1871 – Premiera e operės Aida, Giuseppe Verdi
1924 – Shqipėria bėhet Republikė
1951 – Themelohet Libia nga kolnitė italiane Cyrenaika, Tripolitania dhe
1998 – Beteja e LLapashticės – Njė ndėr mė tė vėshtirat ne LLap ku u vran shumė dėshmor (Isa Havolli, Bedri Ahmeti) etj.

Lindje


1740 – Anders Johan Lexell, astronom dhe shkencėtar finlandez
1761 – Selim i III, sulltan i Perandorisė Osmane
1812 – Karl Eduard Zachariae, ekspert gjerman i luftės
1818 – James Prescott Joule, fizikant britanike
1822 – Charles Hermite, matematikanė francez
1838 – John Morley, shkrimtar dhe politikan britanike
1845 – Fernand Cormon, artist francez
1861 – Rudolf Arborelius, arkitekt suedez
1868 – Emanuel Lasker, shahist dhe matematikanė gjerman
1884 – Carl-Harald, aktor suedez
1905 – Howard Hughes, producent amerikan
1906 – Joseph Höffner, kardinal gjerman
1907 – Cab Calloway, muzikant amerikan
1910 – Fritz Leiber, shkrimtar amerikan
1914 – Herbert Reinecker, shkrimtar gjerman
1922 – Ava Gardner, aktore amerikane
1925 – Karl-Erik Stark, aktor suedez
1929 – Mary Higgins Clark, shkrimtar amerikan
1931 – Mauricio Kagel, kompozitor argjentinas
1931 – Jill Bennett, aktor amerikan
1933 – Eva Engström, aktore dhe shkrimtare suedeze
1934 – Stjepan Mesić, politikan dhe kryetar kroat
1945 – Nicholas Meyer, shkrimtar, regjisor dhe producent amerikan
1983 – Irina Krush, shahiste amerikane
1995 – Eda Agushi,nxense ne shkollen fillore “Selami Hallaqi” Gjilan


Vdekje1486 – Ericus Olai,historian suedez
1524 – Vasco da Gama, detar dhe hulumtues portugez
1850 – Frédéric Bastiat, shkrimtar francez
1863 – William Makepeace Thackeray, letrar anglez
1927 – Vladimir Bechterev, neurolog rus
1935 – Allan Berg, kompozitor austriak
1938 – Bruno Taut, arkitekt gjerman
1942 – Bertil Schedin, aktor suedez
1957 – Norma Talmadge, aktore amerikane
1973 – Nils Johannisson, aktor suedez
1975 – Bernard Herrmann, kompozitor amerikan
1982 – Louis Aragon, shkrimtar francez
1984 – Peter Lawford,aktor britanik
1986 – Gardner Fox, shkrimtar amerikan
1987 – M.G. Ramachandran, politikan indian
1992 – Mimmo Wåhlander, aktor suedez
1994 – John Osborne, dramaturg britanik
1997 – Toshirō Mifune, aktor japonez
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 25-12-2011, 16:57   #33
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 25 Dhjetor

Ngjarje


1932 – Tėrmet nė Gansuu , Kinė dhe shkton vdekjen e 70 000 njerzve.Lindje


1942 – Sejfulla Myftari, aktor humorist shqiptar
1995 – Mimmi Sandén, kėngėtare Suedeze.


Vdekje


1977 – Charlie Chaplin, aktor amerikan me prejardhje britaneze
1990 – Dhimitėr Ēani, skulptor shqiptar
Festa dhe pėrvjetore
Krishtlindja – Festė fetare e krishterė.
(Ri)lindja e Sol Invictus. Festa dimėrore kushtuar perėndisė sė diellit nė Perandorinė Romake qė nga viti 274.
Dita e Quaid-e-Azamit – Pakistan.
Dita e Kushtetutės – Taivani nis tė qeveriset nga Republika e Kinės.
Dita e festės sė Anastasisė sė Sirmiumit.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-12-2011, 03:03   #34
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 26 dhjetor

Ngjarje
1968. – Nė kuvendin federativ tė RSFJ u aprovuan amandametet nė kushtetutė, me tė cilėn zgjerohet autonomia dhe ato fitojnė statusin e ngjajshėm me at tė republikave. Krahinat fituan kushtetutėn krahinore . Krahina e Kosovės dhe Metohisė e mer emrin Kosovė.

Lindje
1791 – Charles Babbage, matematicient , shpikes dhe ekonomist anglez
1891 – Henry Miller, letrar amerikan
1893 – Mao Zedong, politikan dhe kryetar kinez
1955 – Zlatko Lagumxhija, politikan i Bosnnjes dhe Hercegovinės
1956 – Noel Malcolm, shkrimtar, historian, poliglot dhe gazetar britanik

Vdekje

1867 – Jožef Koshiq shkrimta, historian, etnolog slloven
1977 – Howard Hawks, regjisor filmi amerikan
2006 – Gerald Rudolph Ford, kryetari i 38 amerikan
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-12-2011, 03:04   #35
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 27 dhjetor

Ngjarje

1945. – U themelua Banka Botėrore
1945. – Korea ėshtė ndarė nė dy shtete nė Korenė Jugore dhe Korenė Veriore
2007. – Nė Rawalpindi, Pakistan nga njė atentat u vra udhėheqja e opozitės dhe ish kryetarja e qeverisė Pakistaneze Benazir Bhutto.

Lindje

1571 – Johannes Kepler, matematikan gjerman, filozof, astronom, astrolog dhe specialist i optikės.
1822 – Louis Pasteur, kimist dhe biolog francez
1896 – Carl Zuckmayer, letrar gjerman
1901 – Marlene Dietrich, aktore dhe kegetare gjermano-amerikane
1934 – Larisa Latinjina, gjimnaste sovjetike
1940 – William Cliff, shkrimtar belg

Vdekje
1923 – Gustave Eiffel, konstruktor francez
1927 – Hafiz Sulejman ef. Saraq, reisu-l-ulema boshnjak
2007. – Nė Rawalpindi, Pakistan nga njė atentat u vra udhėheqja e opozitės dhe ish kryetarja e qeverisė Pakistaneze Benazir Bhutto.
1899 – Lindi Lasgush Poradeci, poet dhe shkrimtar shqiptar.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-12-2011, 03:06   #36
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 28 dhjetor

Ngjarje

1908 – Tėrmet nė Messina nė Sicili (Itali), shkaktoi 75 000 viktima.
1981 – Nė Norfolk (SHBA) u lind Elizabeth Jordan Carr, beba e parė amerikane “nga epruveta” .

Lindje


1856 – Woodrow Wilson – Ish-presidenti i ShBA.
1922 – Stan Lee – Karikaturist nga ShBA.

Vdekje


1650 – Bartol Kashiq, linguist dhe shkrimtar kroat
1703 – Mustafa II, sulltan i mbretėrisė osmane
1925 – Sergej Jesenjin, shkrimtar rus
1959 – Ante Paveliq, politikan themelues i Lėvizjes ustashe
1963 – Paul Hindemith, njemački kompozitor
1993 – William L. Shirer,gazetar dhe historian amerikan
2004 – Susan Sontag, letrare amerikane
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 30-12-2011, 03:10   #37
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 29 dhetor ...

Ngjarje tjera


1845 Texas bėhet shteti i 28 i SHBA.

1965 Pavarėsohet Bechuanaland (mė vonė Botsuana).

1989 Vaclav Havel u zgjodh president i Ēekosllovakisė.

1998 NATO kėrcėnon serbėt dhe UĒK me ndėrhyrje nė rast se nuk respektohet armėpushimi.Lindje:

1800 Charles Goodyear, kimist amerikan, shpikėsi i teknikės se vulkanizimit tė gomės (v. 11 korrik 1860).

1808 Andrew Johnson, kryetar i 17-tė i Shteteve tė Bashkuara (v. 31 korrik 1875).

1910 Ronald Coase, ekonomist, ēmimi Nobel nė Ekonomi nė vitin 1991.

1946 Marianne Faithfull, kėngėtare rock-u dhe aktore.

1994 Kako, princeshė perandorake e Japonisė.Vdekje:


1921 Paul Hermann, filolog gjerman (l. 7 gusht 1846).

1986 Harold Macmillan, kryeministėr britanik (l. 10 shkurt 1894).

2007 Narciso de Andrade, poet, prozaist dhe gazetar brazilian (b. 20 korrik 1925).
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 02-01-2012, 04:50   #38
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 30 Dhjetor

Ngjarje

1903 – Zjarr nė teatėr tė Chicagos (SHBA), 600 viktima
1922 – Vladimir Iliq Lenjin themelon Bashkimin Sovjetik
1953 – Pėrherė tė parė del nė shitje Televizori me ngjyra.
1993. – Izraeli dhe Vatikani, vendosėn mardhėnjet diplomatike.

Lindje

1673 – Ahmed i III-tė, sulltan i Perandorisė Osmane
1819 – Theodor Fontane, gazetar dhe letrar gjerman
1865 – Rudyard Kipling, letrar anglez
1895 – Hamza Humo, letrar boshnjak
1905 – Danil Harms, letrar rus
1980 – Eliza Dushku – Aktore Amerikane-Shqiptare-Daneze.
1982 – Kristin Kreuk, aktore amerikane

Vdekje

1691 – Robert Boyle, kimist anglez
1944 – Romain Rolland, dramaturg dhe muzikolog
1947 – Tefta Tashko Koēo, kėngėtare lirike dhe e muzikės qytetare shqipatare, Artiste e Popullit, lindur 1910
1947 – Alfred North Whitehead, filozof britanezo-amerikan
1968 – Trygve Lie, politikan norvegjez
2006 – Sadam Husein, diktator irakian
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 02-01-2012, 04:52   #39
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 31 Dhjetor

Ngjarje

2006 – Festat Viti i Ri dhe Bajrami i Vogėl bien nė tė njėjtėn ditė.
1999. – SHBA-tė dorzuan infrastrukturėn dhe administrimin e Kanalit tė Panamasė, shtetit tė Panamasė
2008 – Nė fshatin Llabunishtė tė Komunės sė Strugės u organizua njė manifestim solemn me rast tė ndėrrimit tė emrit sė Shkollės Fillore prej nė SH.F “Marshall Tito” nė SH.F “Murat Labėnishti” ku morrėn pjesė mė shumė se 5000 qytetar

Lindje

1981 – Delta White, aktore pornografike
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 02-01-2012, 04:54   #40
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 1 Janar

Ngjarje

1863: Abraham Linkoln fjalimi i njohur , “pė tė drejta tė barabarta” gjate luftes qytetare amerikane.
1880: fillimet e punės nė Kanalin e Panamasė.
1893: Japonia pranon kalendarin grgorian
1960: Pavarėsimi i Kamerunit

Lindje

Para shekullit tė XVIII (18)

766: ʿAlī ibn Mūsā al-Ridā, klerik iranian
1424: Ludwig IV., princ gjerman
1430: Alexander VI., papa
1449: Lorenzo de Medici, politikan italiane i qytetit Firenze
1484: Ulrich Zwingli, themelues zvicerane e Kishės Reformuar
1492: Silvestro Ganassi, kompozitor italian
1502: Gregor XIII., papa dhe iniciator tė kalendarit Gregorian
1504: Caspar Cruciger der Ältere, teolog dhe reformator gjerman
1554: Ludwig der Fromme, hercogu i Württembergit
1557: Stephan Bocskai, princ hungarės
1584: Johann Camman, avokat gjerman
1600: Heinrich von Brockdorff, oficer dhe politikan gjerman
1604: Gottfried Olearius, Teolog gjerman
1606: Siegmund Wiprecht von Zerbst, zyrtarė dhe politikanė gjerman
1618: Bartolomé Esteban Murillo, piktor spanjoll
1628: Christoph Bernhard, kompozitor dhe dirigjent gjerman
1635: Anthonius Lucius, dijetar dhe profesor gjerman
1638: Antoinette Deshouličres, poete dhe filozofe franceze
1638: Go-Sai, perandor japanez
1684: Arnold Drakenborch, Filolog holandez
1655: Christian Thomasius, jurist dhe filozof gjerman
1697: Joseph Franēois Dupleix, guvernator i pėrgjithshėm francez nė Indi

Shekulli XVIII (18)

1711: Franz Freiherr von der Trenck, oficer austriak
1714: Kristijonas Donelaitis, shkrimtar dhe pastor prusian
1732: Julie Bondeli, saloničre zviceran
1732: Johann Friedrich von Ryhiner, burrė shteti dhe gjeograf zviceran
1735: Paul Revere, ushtardhe luftėtar i lirisė amerikan
1745: Anthony Wayne, gjeneral amerikan
1748: Giovanni Furno, kompozitor italian
1748: Matthias Ludwig Leithoff, mjekė gjerman
1763: Leopold Wilhelm von Dobschütz, gjeneral dhe pronar i tokės prusian
1766: Antoine-Vincent Arnault, shkrimtar frėnqez
1766: Georg Philipp Schmidt von Lübeck, mjekė, shėrbyesit civil dhe poet gjerman
1767: Maria Edgeworth, shkrimtare britanik
1767: Andreas Tamm, jurist dhe mėsuesi gjerman
1771: Georges Cadoudal, gjeneral frėnqez
1774: André Marie Constant Duméril, zoolog frėnqez dhe profesor i anatomisė, fiziologjisė dhe patologjisė
1782: Johann Gottfried Abraham Frenzel artist gjerman
1785: John Oxley, oficer britanik
1787: Domenico Quaglio, piktor dhe artist pėr teater gjerman
1788: Étienne Cabet, politikan dhe revolucionare francez
1791: Ernst Meyer, botanist dhe autor gjerman
1792: Henrik Anker Bjerregaard jurist dhe poet norvegjez
1799: Wilhelm Eisenlohr, fizikant gjerman
1799: Johann Eduard Heuchler, arkitekt gjerman
1800: Filipina Brzezińska, kompozitori dhe pianisti polonez
1800: Francis Egerton, 1. Earl of Ellesmere, politikanė dhe shkrimtarė britanik
1800: Constantin Hering, mjeku gjerman-amerikan
1800: Vįclav Emanuel Horįk, kompozitor, muzikant kishės dhe edukatore ēeke

Shekulli XIX (19)

1803: Eduard August Feuerbach, jurist gjerman
1803: Guglielmo Libri Carucci dalla Sommaja, matematikan italian-francez
1803: Rudolf Keyser, historiani Norveqės
1806: Lionel Kieseritzky, mėsues gjerman
1806: Karl von Weber, zyrtarė, arkivist dhe historian gjerman
1807: Johan Fjeldsted Dahl, libėrshitės dhe botuese norvegjeze
1808: Pierre Chazal, gjeneral dhe politikan belgė
1810: Guido von Madai, oficer prusian
1813: Franziska Berg, kėngėtarja dhe aktorja gjermane
1813: Louis Adrien Huart, gazetar, shkrimtar dhe regjisor pėr teatėr prusian-frances
1815: Samuel Lister, shpikės dhe industrialist britanik
1819: Arthur Hugh Clough, hkrimtar britanik
1821: Viktor zu Leiningen-Westerburg***tleiningen, oficer gjerman-austriak
1823: Sįndor Petőfi, poet hungarez
1823: Hans Wachenhusen, shkrimtarit gjerman
1824: Gaston Hardouin Andlau, gjeneral francez
1826: Michael Loris-Melikow, ministri i pėrgjithshėm dhe gjeneral rus
1827: William Lewis Cabell, gjeneral amerikan
1832: Aloys Kunc, kompozitor dhe organist francez
1833: Robert Lawson, arkitekt nga Zelanda e Re
1834: Ludovic Halévy, autor francez
1834: Joseph Steiner Edler von Steinstätten, Kaizėr austriak
1835: Georg Speyer, bankier gjerman
1835: Karl von Einem, ministri i luftės prusian
1853: Hans Koessler, kompozitor gjerman
1854: James Frazer, antropolog britanik
1855: Carl Partsch, chirurg gjerman
1856: Abbott Lawrence Lowell, shkencėtar amerikan
1857: Cornelis Adriaan Lobry van Troostenburg de Bruyn, farmacist hollandės

Shekulli XX (20)

1921 – Rocky Graziano, bokser amerikan
1926 – Claudio Villa, kėgėtar italian
1928 – Frank Pourcel, muzikant francez
1940 – Mersad Berber, piktor boshnjak
1944 – Omar Hassan Ahmad al-Bashir, politikan sudanez
1949 – Pablo Escobar, politikan dhe diler droge kolumbian
1949 – Nijaz Durakoviq, politikan boshnjak
1968 – Davor Shuker, futbollist kroat
1977 – Hasan Salihamixhiq, futbollist boshnjak

Vdekje

1515 – Luixhi i XII, mbret francez
1894 – Heinrich Rudolf Hertz, fizikant gjerman
1972 – Maurice Chevalier, kėngėtar dhe aktor francez
1999 – Baris Manēo kėngėtar dhe producent dhe aktor
2003 – Ahmet Hromaxhiq, letrar boshnjak

Festa dhe pėrvjetore

Brunei, Pavarėsia e Britaniės e Madhe (1984)
Haiti, Pavarėsia e Fracės (1804)
Kuba, Dita e Ēlirimit (1959)
Festa e Vitit tė Ri
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:17   #41
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 2 Janar

Ngjarje tjera

1812 Beteja e Zitįcuaro-s (Lufta e Pavarėsisė sė Meksikės).

1959 Lansimi i Luna 1, objekt i parė i bėrė nga njeriut qė doli jashtė gravitacionit tė Tokės.


Lindje:

1699 Osman i III-tė. padishah osmalij dhe kalif (l. 30 tetor 1757).
1817 Franēois Chabas, egjiptolog francez (v. 17 maj 1882).
1822 Rudolf Clausius, fizikan gjerman (v. 24 gusht 1888).


Vdekje:

2000 Patrick O'Brian, shkrimtar britanik (l. 12 dhjetor 1914)
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:22   #42
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 3 Janar

Ngjarje tjera

1521 Shkishėrim i Martin Luterit.

1795 Traktat i fshehtė midis Rusisė dhe Austrisė pėr njė ndarje tė tretė tė Polonisė.
1833 Britania merr kontrollin e Ishujve tė Malvineve (Falkland).
1868 Heqja e shogunatit dhe restaurimi i epokės Meiji nė Japoni.

1959 Alaska bėhet shtet i 49-tė amerikan.

1998 Masakra e Ramkės gjatė luftės civile nė Algjeri.Lindje:

-106 Cicero, orator dhe burrė shteti romak (v. 43 pes.).

1196 Cushimikado, Perandor i Japonisė (v. 6 nėntor 1231).

1929 Sergio Leone, regjisor italian (v. 30 prill 1989).

1932 Orville Xavier, shkrimtar francez (v. 19 gusht 2001).

1950 Victoria Principal, aktore amerikane.

1952 Gianfranco Fini, politikan italian.

1956 Mel Gibson, aktor amerikan.
1969 Michael Schumacher, pilot gjerman i F1.


Vdekje:

1322 Philip V, mbreti i Francės (l. 1293).

1876 Şeyh Galip, poet tyrk, autor divanesh (l. 1757)

1927 Carl Runge, matematikan gjerman (l. 30 gusht 1956).

1981 Alice of Albany, princeshė britanike (l. 25 shkurt 1883).
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:27   #43
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 4 Janar

Ngjarje tjera

1610 Hudhen themelet e xhamisė Sulltan Ahmet nė Stamboll.

1896 Utah bėhet shteti i 45-tė amerikan.

1908 Mullai Abd al-Hafid u shpall Sulltan i Morokos.
1948 Pavarėsohet Burma.

1958 Sputnik 1, sateliti i parė artificial nė histori, kėthehet nė atmosferė dhe shpėrbėhet.

2010 Pėrurimi i Kalifa Burxh (828 m. lartėsi) nė Emiratet e Bashkuara Arabe.


Lindje:

1077 Song Zhezong, Perandor i Kinės (v. 23 shkurt 1100).
1643 Isaac Newton, filozof dhe shkencėtar britanik (v. 31 mars 1727).

1809 Louis Braille, shpikės francez i shkrimit pėr tė verbėr (v. 6 kallnor 1852).

1920 William Colby, drejtor i CIA-s (v. 27 prill 1996).

1924 Kadri Roshi, aktor shqiptar (v. 6 shkurt 2007).
1931 Feriz Krasniqi, biolog dhe akademik shqiptar.
1940 Brian David Josephson, fizikan britanik, ēmimit Nobel pėr Fizikė nė vitin 1973.
1945 Richard R. Schrock, kimist amerikan, ēmimi Nobel pėr Kimi nė vitin 2005.
1953 George Tenet, drejtor i CIA-s.
1960 Michael Stipe, kėngėtar amerikan, anėtar i grupit REM.
1963 Deri Lindemann, kėngėtar i gjerman i grupit Rammstein.


Vdekje:

1752 Gabriel Cramer, matematikan zvicėran (l. 31 korrik 1704).

1761 Stephen Hejls, fiziolog dhe kimisti britanik (l. 17 shtator 1677).

1941 Henri Bergson, filozof francez (l. 18 tetor 1859).

1960 Albert Camus, letrar francez, Nobel pėr Letėrsi nė vitin 1957 (l. 7 nėntor 1913).

1965 T. S. Eliot, shkrimtar britanik, Nobel pėr Letėrsi nė vitin 1948 (l. 26 shtator 1888).

2011 Ali-Reza Pahlavi, princ nga familja perandorake e Iranit (l. 28 prill 1966).
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:31   #44
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 6 Janar

6 Janar 1887

Publiku zbulon Sherlock Holmes-inSherlok Holmes dhe
Dr Watson

Publiku britanik zbuloi detektivin Sherlok Holmes dhe mikun e tij, Dr Watson, nė njė novelė tė titulluar A study in scarlet botuar nga Beeton's Christmas annual.
Autori ėshtė mjek 27 vjeēar nga Edinburg-u, Arthur Conan Doyle. Ai u frymėzua nga njė profesor i tij nė Universitetin e Edinburgut - profesorin Bell, pėr tė ndėrtuar portretin e detektivit tė tij tė famshėm.


6 Janar...


Ngjarje tjera

1017 Cnud i I-rė u shpall Mbreti i Anglisė.

1449 Konstandini XI hypi nė fronin e Bizantit.

1809 Me Traktati i Konstantinoplit, Turqia u detyrua tė pranoj aneksimin e Krimesė dhe Kubanės nga Rusia.
1842 Afganistan, Trupat britanike filluan tė largohen nga Kabuli, dhe u masakruan gjatė daljes nga forcat vendase nė Betejėn e Gandamak-ut).

1912 New Mexico u bė shteti i 47-tė i ShBA.

1938 Nė Palestinė, forcat britanike kryen njė masakėr nė fshatin ATIL, pranė Tulkarm-it, ndaj grave dhe fėmijėve palestinez.
1838 Demonstrim i parė i telegrafit nga shpikėsi, Samuel Morse.


Lindje:

1367 Richard II, mbreti tė Anglisė (v. 17 shkurt 1400).
1883 Halil Xhibran, piktor dhe shkrimtar Libanez (v. 10 prill 1931).

1892 Ludwig Berger, regjisor gjerman (v. 18 maj 1969).

1913 Edward Gierek, politikan polak (v. 2001).

1938 Adriano Celentano, kėngėtar italian.

1953 Malcolm Young, kitarist australian, anėtar i AC / DC.

1955 Rowan Atkinson, aktor.


Vdekje:

1852 Louis Braille, shpikės i sistemit tė shkrimit qė mban emrin e tij pėr tė verbėrit dhe dėmtime shikimi (l. 4 janar 1809).

1919 Theodore Roosevelt, Presidenti 26 i Shteteve tė Bashkuara, ēmimit Nobel pėr Paqe nė vitin 1906 (b. 27 tetor 1858).

1990 Pavell Ēerenkov, fizikant rus, Ēmimi Nobel nė Fizikė nė vitin 1958 (l. 28 korrik 1904).
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:34   #45
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 8 Janar

Ngjarje

1198 – Innocent III zgjedhet Papė
1297 – Pavarėsohet Monako.
1806 – Cape Colony u bė koloni britanike.
1835 – Borxhi kombėtarė i ShBA-ve pėr herė tė parė dhe tė vetme ėshtė 0 (zero).
1838 – Alfred Vail demonstroi pėrdorimin e telegrafit duke pėrdorur pikat dhe presjet si shenja komunikimi.
1912 – U themelua Kongresi Kombėtarė Afrikan.
1926 – Abdul-Aziz ibn Saud u bė mbret nė Hexhaz dhe e riemėroi vendin Arabia Saudite.
1959 – Fidel Kastro mori pushtetin nė Kubė.
1973 – U lansua misioni hapsinor rus Luna 21.
1975 – Ella Grasso u bė guvernatore nė Connecticut dhe u bė gruaja e parė guvernatore nė ShBA e cila nuk e ka pasuar burrin nė atė funksion.
1979 – Shou Password Plus nė NBC u mbajt pėr herė tė parė nga Allen Ludden.
1982 – AT&T u pajtua qė tė ndahet nė njėzet e dy divizione.
1994 – Kosmonauti rus Valeri Polyakov u largua me Soyuz TM-18 nga Toka pėr nė stacionin hapsinor Mir. Ai qėndroi nė hapėsirė gjer mė 22 mars tė vitit 1995 duke vėnė rekord 437 ditėsh tė qėndrimit nė hapėsirė.
1996 – Aeroplani bartės Antonov 32 u rrėzua nė treg nė Kinshasa, Zaire dhe la tė vdekur mė shumė se 350 njerėz.

Lindje

1870 – Miguel Primo De Rivera, ushtarak
1942 – Stephen Hawking, astrofizikan
1935 – Elvis Presley, kėngėtar amerikan († 1977)
1937 – Anton Pashku, shkrimtarė shqiptarė († 1995)
1946 – Robby Krieger, kitarist amerikan (The Doors)
1947 – David Bowie, kėngėtar roku, muzikant dhe aktor anglez
1973 – Mark Knight, dizajner i zėrit dhe violinist anglez

Vdekje

1324 – Marco Polo, udhėpėrshkrues italian (l. 1254)
1642 – Galileo Galilei, filozof dhe fizikan italian (l. 1564)
1996 – Franēois Mitterrand, politikan francez (l. 1916)
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:36   #46
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 9 Janar

Ngjarje

1760 – Afganėt mundėn Marathėt nė betejėn nė Barari Ghat.
1768 – Philip Astley paraqet cirkun e parė modern nė Londėr.
1788 – Connecticut u bė shteti i pestė i ShBA-ve.
1793 – Jean-Pierre Blanchard ėshtė personi i parė qė fluturoi me balon ajri nė Shtetet e Bashkuara.
1822 – Princi portugjez Pedro I i Brazilit vendosi tė qėndrojė nė Brazil kundėr urdhėrit tė mbretit tė Portugalisė Joćo VI, duke filluar procesin e pavarėsisė sė Brazilit.
1858 – Bėri vetvrasje Anson Jones, presidenti i fundit i Republikės sė Teksasit.
1900 – U themelua S.S. Lazio nė Romė, Itali.
1914 – U themelua kompania Phi Beta Sigma Fraternity Inc. nė kampusin Howard University.
1941 – Fluturimi i parė i aeroplanit Avro Lancaster.
1991 – Seanca konstituive e Kuvendit tė parė shumėpartiak tė Republikės sė Maqedonisė.
2008 – Kuvendi i Kosovės zgjodhi Kryetarin e Kosovės dhe Qeverinė e re nė krye me Kryeministrin Hashim Thaēi.

Lindje

1913 – Richard Nixon, kryetar i 37-tė i SHBA-sė (Vdiq mė 1994)
1922 – Ahmed Seku Ture, burrėshteti dhe shkrimtarė i Guinesė
1944 – Jimmy Page, kitarist anglez (Led Zeppelin)
1954 – Mirza Delibashiq, ylli boshnjak nė basketboll
1970 – Alex Staropoli, sintisajzerist italian (Rhapsody Of Fire)

Vdekje

1873 – Napoleon III Bonaparta, ushtarak, kryetar dhe perandor i Francės (Lindi mė 1808)
2004 – Zhou Erfu, shkrimtar kinez (Lindi mė 1914)
2011 – Peter Yates , regjisor britanik
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:38   #47
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 10 Janar

Ngjarje

49 p.e.s. – Gaius Julius Caesar me ushtri kalon Rubikon-in me fjalinė „Alea iacta est“ dhė kėshtu fillon Lufa Civile nė Romė.
1776 – Thomas Paine botoi veprėn Common Sense.
1870 – John D. Rockefeller inkorporon kompaninė Standard Oil.
1863 – Nė Londėr u hap metro e parė nė botė.
1899 – U themelua fraterniteti Tau Kappa Epsilon.
1920 – Nė Zhenevė u themelua Lidhja e kombeve.
1927 – U shfaq premiera e filmit Metropolis nga Fritz Lang.
1989 – Trupat kubaneze filluan tė largohen nga Angola.
1990 – U formua kompania Time Warner pas bashkimit tė kompanive Time Inc. dhe Warner Communications Inc.
2000 – America Online shpall marrėveshjen pėr tė blerė kompaninė Time Warner pėr 162 miliard Dollarė Amerikan, bashkimi mė i madhė korporal nė atė kohė.
2001 – Wikipedia fillon si pjesė e projektit Nupedia. Bėhet faqe nė vete pesė ditė mė vonė.
2005 – Eyre Peninsula Bushfire nė Australinė Jugore vret nėntė dhe lėndon 113.

Lindje

1802 – Carl Ritter von Ghega, inxhinier
1913 – Mehmet Shehu, ish kryeministėr i Shqipėrisė
1917 – Jerry Wexler, producent amerikan
1935 – Ronnie Hawkins, muzikant amerikan
1945 – Rod Stewart, kėngėtar britanik
1946 – Aynsley Dunbar, baterist anglez
1948 – Donald Fagen, tastierist dhe vokalist amerikan (Steely Dan)
1952 – Scott Thurston, muzikant amerikan
1955 – Michael Schenker, kitarist gjerman (UFO)
1971 – Avdi Xhaqku, dėshmor i kombit shqiptar

Vdekje

1920 – Sali Nivica, patriot, publicist, Nderi i Kombit, vritet nė njė atentat nė Shkodėr, prej Kolė Ashikut
1981 – Katherine Alexander,Aktore amerikane (b. 1898)
1986 – Jaroslav Seifert, Shkrimtar ēek fitues i ēmimit Nobel, Nobel laureate (l. 1901)
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:40   #48
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 11 Janar

Ngjarje

1569 – Lotaria arė e regjistruar nė Angli.
1805 – U krijua teritri i Michiganit.
1861 – Alabama i bashkohet Konfederates se Steteve te Bashkuar te Amerikes.
1908 – U krijua Grand Canyon National Monument.
1919 – Romania anekson Transilvaninė.
1935 – Amelia Earhart ėshtė gruaja e parė e cila fluturoi vetėm nga Hawaii nė California.
1946 – Enver Hoxha shpalli Shqipėrinė Republikė Popullore dhe veten diktator.
1957 – Vrasėsi masiv Jack Gilbert Graham u ekzekutua pėrmes komorės sė gazit.
1962 – Erupcioni i vullkanit Huascaran nė Peru shkaktoi vdekjen e 4000 njerėzve.
1972 – Pakistani Lindor riemron veten nė Bangladesh.
1986 – Zyrtarisht u hap Gateway Bridge, Brisbane nė Queensland, Australi.
1990 – Marshuan 300,000 njerėz nė favor tė pavarėsisė sė Lituanisė.

Lindje

347 – Theodosius I, perandor i romak
1859 – George Curzon, politikan britanik
1946 – Tony Kaye, pianist dhe organist anglez (Yes)
1952 – Lee Ritenour, kitarist dhe kompozitor amerikan
1970 – Mustafa Sandal, kėngtar turk
1971 – Mary J. Blige, kėngtare e muzikės Soul dhe R&B
1972 – Amanda Peet, aktore e ShBA

Vdekje

314 – Papa Miltiades
782 – Kōnin, Perandor Japonez i 49.
1055 – Konstantin IX., Perandor Bizantin
1999 – Enver Maloku, shkrimtar shqiptar
2006 – Mark Sopi, ipeshkėv i Ipeshkėvisė sė Kosovės

Festa dhe pėrvjetore

Festa nacionale nė
Shqipėri: Shpallja e Republikes
Nepal: Dita e Bashkimit
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:43   #49
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 12 Janar

Ngjarje

475 – Basiliscus u bė Perandoria Bizantine.
1528 – Gustavi i Suedisė u kurorėzua mbret i Suedisė.
1872 – Yohannes IV u emėrua perandor i Etiopisė nė Axum.
1875 – Kwang-su u bė perandor i Kinės.
1898 – Ito Hirobumi pėr herė tė tretė u bė Kryeministri i Japonisė.
1915 – Dhoma e Pėrfaqėsuesve e Shteteve tė Bashkuara refuzoi dhėnien e tė drejtės pėr votė pėr gratė.
1932 – Hattie W. Caraway u bė gruaja e tretė e zgjedhur nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara.
1940 – LDB: Bashkimi Sovjetik bombardoi qytete nė Finlandė.
1995 – Vajza e Malcolm X, Qubilah Shabazz, u arreastua nėn akuzėn pėr tentim pėr tė vrarė Louis Farrakhan.
1998 – 19 shtete Evropiane u pajtuan pėr tė ndaluar klonimin e njerėzve.
2006 – Mehmet Ali Ağca, ėshtė liruar nga burgu pas dėnimit 25 vjeēar pėr shkak tė atentatit ndaj papa Gjon Palit tė II.
2007 – Cometa McNaught arriti perihelionin duke u bėrė kometa mė e ndritshme nė 40 vitet e fundit.

Lindje

1862 – Anton Xanoni, shkrimtar shqiptar
1944 – Fatos Kongoli, shkrimtar shqiptar
1946 – Cynthia Robinson, muzikante amerikane (Sly & the Family Stone)
1946 – George Duke, muzikant amerikan
1959 – Per Gessle, muzikant suedez (Roxette)

Vdekje

1984 – Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, dėshmorė tė Kombit shqiptar
1976 – Agatha Christie, shkrimtare britanike
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 13-01-2012, 15:45   #50
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 13 Janar

Ngjarje

27 p.e.s.: Nė Romė mori fund Republika Romake.
532: Nė Konstantinopojė (Stambolli i sotshėm) filloi kryengritja e Nikės.
1822: Greqia shpall pavarėsinė.
1902: Nė Berlin hapet shkolla e parė fillore „Freie Hochschule“.
1957: Firma Wham-O prodhon Frisbee-n e parė.
1963: Halili dhe Hajria vepėr baleti shqiptar, u vu pėr herė tė parė nė skenėn e baletit.
1963: Kryetari i parė i shtetit Togo, Sylvanus Epiphanio Olympio vritet nga puēistėt.
1967: Gnassingbé Eyadéma bėhet president nė Togo.
1980: Nė Karlsruhe themelohet partia e tė gjelbėrve gjerman (Die Grünen).
1986: Filloi lufta qytetare nė Jemen.
1991: Nė natėn mes 12. dhe 13. janarit trupat ushtarake sovjetike pushtuan ndėrtesėn e radios dhe televizionit nė Vilnius, Lituani. Gjate kėtij aksioni tė dhunshėm kundėr protestuesve tė paarmatosur, u vranė 14 persona dhe u plagosėn mbi 1000.
1994: Cyprien Ntaryamira bėhet kryetari i ri i Burundit. (figura).
1995: Tėrmet nė Kobe (Japoni).
2004: Helmut Kohl fitoi ēmimin “Internationaler Adalbertpreis”.

Lindje

1927 – Luigj Gurakuqi, regjisor shqiptarė
1954 – Trevor Rabin, kitarist afrikano-jugorė (Yes)
1958 – Andrew Stanton, regjisor amerikan
1959 – James LoMenzo, bas kiatarist amerikan (Megadeth)
1977 – Orlando Bloom, aktor britanez

Vdekje

1941 – James Joyce, shkrimtar irlandez
1994 – Gjon Karma, aktor shqiptar
1998 – Muslim Mulliqi, piktor shqiptar
1999 – Shani Pallaska, aktor shqiptar

Festa dhe pėrvjetore

Togo – Dita e lirisė
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 15-01-2012, 03:23   #51
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 14 Janar

Ngjarje

1501 – Martin Luther, 17, hyn nė Universitetin e Erfurtit.
1539 – Spanja anekson Kubėn.
1832 – Shkrimtari amerikan Edgar Allan Poe shkroi tregimin e tijė tė parė tė shkurtėr “Metzengerstein”.
1858 – Napoleon Bonaparta i ik njė tentimi pėr vrasje.
1913 – Lufta e Parė Ballkanike: Greqia mundi turqit nė Bizani.
1943 – LDB: Franklin D. Roosevelt dhe Winston Churchill filluan Konferencėn e Kazablankės pėr tė diskutuar strategjinė dhe pėr tė studjuar fazėn e ardhshme tė luftės.
1953 – Josip Broz Tito u zgjodh president i Jugosllavisė.
1954 – Hudson Motor Car Company u bashkua me Nash-Kelvinator Corporation dhe formuan American Motors Corporation.
1975 – Lesley Whittle u kidnapua nga Donald Neilson, i njohur si “the Black Panther” (shqip: Panteri i Zi).
1994 – Presidenti amerikan Bill Clinton dhe ai rus Boris Yeltsin nėnshkruan Marrėveshjen e Kremlinit.

Lindje

1741 – Benedict Arnold, ushtarak amerikan
1941 – Milan Kuqan, plitikan dhe burrshteti slloven
1959 – Geoff Tate, vokalist amerikan (Queensr’che)
1961 – Mike Tramp, vokalist danez (White Lion)
1963 – Steven Soderbergh, regjisor amerikan
1967 – Zakk Wylde, kitarist amerikan (Black Label Society)
1973 – Giancarlo Fisichella, pilot i F1, italian
1982 – Vķctor Valdés,portier spanjoll

Vdekje

1676 – Pier Francesco Cavalli, kompozitor italian
1742 – Edmond Halley, astronom anglez
1753 – George Berkeley, filozof irlandez
1898 – Lewis Carroll, matematicient dhe letėrar britanez
1957 – Humphrey Bogart, aktor
1978 – Kurt Godel, matematicient
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 19-01-2012, 03:28   #52
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 16 Janar

Masakra nė Raēak


Dyzet e pesė civilė shqiptarė u masakruan nė Kosovė, nė fshatin Reēak (brenda natės sė 15/16 kallnor) nga formacionet e policisė speciale, ushtarake dhe paraushtarake serbe tė shoqėruara me mjete tė shumta tė motorizuara. Sipas dėshmitarėve qė mbijetuan krimin, rreth orės 6.30 minuta forcat serbe me artileri tė rėndė kanė filluar tė granatojnė fshatin, prej nga „Pishat“, „Gėshtenjat“, „Rrasa e Ēallakut“ dhe nga „Ēesta“ pėrmbi Reēak. Pas bombardimeve, ata fillojnė dhunėn dhe vrasin 45 civilė tė paarmatosur fare.

William Wallker: „Nga ajo qė pashė nuk ngurroj tė pėrshkruaj ndodhinė si masakėr dhe krim kundėr njerėzimit.“


16 Janar 1969

Studenti Jan Pallach, i vė zjarrin vetes nė PragėJan Pallach

Mė 16 janar 1969, Studenti 20 vjeēar ēek, Ian Pallach, i vurri vetes zjarr nė Pragė, pėr tė protestuar kėshtu kundėr pushtimit tė vendit tė tij nga trupat e Paktit tė Varshavės tė cilėt nė pėrbėrje tė BRSS, Polonisė, Bullgarisė, Gjermanisė Lindore dhe Hungarisė, patėn intervenuar mė 21 gusht 1968 “pėr tė mbrojtur socializmin nė kėtė vend tė Europės qendrore”.


16 Janar


Ngjarje tjera

929 Abd el-Rahman III bėhet kalif i Kordobės.

1547 Ivan IV bėhet car i tė gjithė Rusėve.

1900 Krijimi i Kupės Davis.
1556 Tėrmeti i madh nė Kinė, mė shkatėrruesi i tė gjitha kohėrave, ai do tė ketė bėrė rreth njė milion viktima (Shensi, Kansut, Shansi).
1956 Pavarėsohet Egjipti.

1991 Nė Irak, filloi operacioni Stuhia e Shkretirės.


Lindje:

1844 Ismail Qemali, politikan, themelues i shtetit tė pavarur shqiptar mė 1912 (v. 24 kallnor 1919).
1901 Fulgencio Batista, diktator kuban (v. 6 gusht 1973).
1928 Skėnder Xhiku, agronom shqiptar (v. 21 shkurt 2011).
1929 Jashar Rexhepagiq, shkrimtar dhe akademik shqiptar (v. 28 Janar 2010).
1959 Sade, kėngėtare britanike.

1974 Kate Moss, supermodele britanike.


Vdekje:

1962 Ivan Mestroviē, skulptor kroat (l. 15 gusht 1883).

1989 Pierre Boileau, shkrimtar francez (l. 28 prill 1906).
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 19-01-2012, 03:29   #53
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim Sot 544-vjetori i vdekjes sė Skėnderbeut

Sot shėnohen 544 vjet nga vdekja e Heroit Kombėtar Shqiptar, Gjergj Kastriot Skėnderbeut, njė nga gjeneralėt mė tė mėdhenj tė kohės.

Gjergj Kastrioti ka hyrė nė histori si njė strateg i shquar i luftimeve mbrojtėse, sepse me njė ushtri tė vogėl mundi tė pėrballonte dhe tė shkatėrronte taborret e ushtrisė osmane, mė tė organizuarat dhe mė modernet e kohės sė vet. Si njė burrė i madh shteti, ai udhėhoqi luftėn pėr pavarėsi tė kombit shqiptar kundėr pushtuesit osman si dhe punoi pėr bashkimin politiko-shtetėror tė popullit shqiptar.

Me Kuvendin e Lezhės Gjergj Kastrioti Skėnderbeu vuri themelet e njė shteti arbėr tė organizuar. Pėr 25 vjet me radhė Skėnderbeu mbrojti lirinė e popullit dhe tė vendit tė vet dhe lufta e tij pengoi pėrhapjen osmane drejt Evropės, pėr ēka fitoi mirėnjohjen e Shteteve Evropiane dhe tė Papatit tė Romės qė kur ka qenė gjallė dhe shumė mė tepėr pas vdekjes.

Emri i Skėnderbeut ka qenė burim frymėzimi pėr rilindasit, shembull i ndritur pėr t’u pasur nė betejat e ndryshimeve pėr t’i kthyer popullit lirinė, dinjitetin, bashkimin e hapur, rrugėn e pėrparimit. Nė figurėn e pavdekshme tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, populli shqiptar kurdoherė ka shembullin dhe simbolin e bashkimit, tė vėllazėrimit, tė lirisė, tė atdhedashurisė, tė harmonisė e tė demokracisė.

Nė janar tė vitit 1468 Skėnderbeu u sėmur gjatė zhvillimit tė njė Kuvendi tė thirrur nga ai, nė tė cilin ishin tė ftuar tė gjithė princat shqiptarė. Ai vdiq mė 17 Janar 1468 nė Lezhė.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.

Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga Diamanta : 19-01-2012 nė 03:37
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 19-01-2012, 03:32   #54
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 17 Janar

Ngjarje

38 p.e.s. – Oktaviani u martua me Livia Drusilla.
1595 – Henri IV i Francės i shpalli luftė Spanjės.
1605 – Pėr herė tė parė u botua Don Quixote.
1799 – U ekzekutua patrioti maltez Dun Mikiel Xerri sėbashku me shumė tė tjerė.
1913 – Raymond Poincaré u zgjodh Presidenti i Francės.
1945 – Diplomati suedez Raoul Wallenberg u zhduk nė Hungari duke qenė nėn mbikėqyrjen ruse.
1973 – Ferdinand Marcos u bė “President i Pėrjetshėm” i Filipineve.
1995 – Dridhja e tokės mė intenzitet prej 7.3 shkallėsh nė Kobe, Japoni shkaktoi dėme materiale dhe gjetėn vdekjen 6,434 njerėz.
1996 – Ēekia aplikoi pėr antarėsim nė BE.
1998 – Paula Jones akuzoi presidentin Bill Clinton pėr ngacmime seksuale.
2001 – Presidenti amerikan Bill Clinton ngriti rangun e Meriwether Lewisit nga zėvendės nė kapiten.
2002 – Eruptoi vullkani Mount Nyiragongo nė Kongo duke lėnė rreth 400,000 njerėz pa shtėpi.
2011 – Sali Nivica, patriot e publicist, dekorohet nga presidenti Bamir Topi, Nderi i Kombit

Lindje

1504 – Papa Pius V
1706 – Benjamin Franklin, shkrimtar amerikan
1820 – Anne Bronte, shkrimtare britanike
1893 – Rutherford B. Hayes. ish president i ShBA-ve
1899 – Al Capone, gangster amerikan
1912 – Mandi Koēi, fotograf shqiptar
1942 – Muhamed Ali, boksier
1949 – Mick Taylor, muzikant anglez (The Rolling Stones)
1955 – Mami Koyama, dubluese japoneze
1956 – Paul Young, muzikant anglez
1960 – John Crawford, muzikant amerikan
1962 – Jim Carrey, aktor kandez
1963 – Kai Hansen, vokalist dhe kitarist gjerman (Gamma Ray)
1980 – Zooey Deschanel, aktore amerikane

Vdekje

395 – Theodosius I, perandor i Romės
1468 – Skėnderbeu, hero kombėtar shqiptar
1982 – Jusuf Gėrvalla, poet shqiptar dhe atėdhetar i shquar
1982 – Kadri Zeka, veprimtar , atdhetar shqiptar
1982 – Bardhosh Gėrvalla, veprimtar, atdhetar shqiptar
2009 – Qamil Batalli shkrimtar shqiptar
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 19-01-2012, 03:38   #55
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 18 Janar

Ngjarje

474 – Leo II u bė perandor bizantin.
1535 – Francisco Pizarro themeloi qytetin Lima, qė ėshtė kryeqyteti i Perusė.
1670 – Henry Morgan pushtoi Panamanė.
1701 – Frederick I u bė mbret i Prusisė.
1871 – Bashkimi i Gjermanisė
1778 – James Cook ishte evropiani i parė qė zbuloi ishujt Hawaii, tė cilėt i emėroi “Ishujt Sanduiē”.
1919 – Ignacy Jan Paderewski u bė kryetare e Polonisė sė pavarur.
1919 – U themelua Bentley Motors Limited.
1955 – Filloi beteja nė Yijiangshan.
1990 – Kryetari i Washington, D.C., Marion Barry, u arrestua nga FBI pėr posedim narkotikė.
1997 – Norvegjezi Boerge Ousland u bė personi i parė qė kaloi Antarktikun i vetėm dhe i pa ndihmuar.
2002 – Lufta civile nė Sierra Leone pėrfundimisht u shpall si e pėrfunduar.

Lindje

1882 – A. A. Milne, shkrimtar anglez (vdiq mė 1956)
1935 – Pjetėr Arbnori, shkrimtar dhe politikan shqiptar
1979 – Yumiko Kobayashi, dubluese japoneze
1989 – Andi Vigani, personazh luminar
1971 – Josep Guardiola, trajner i FC Barcelona

Vdekje

1367 – Pedro I, mbret i Portugalisė (lindi mė 1320)
1862 – John Tyler, kyetari i 10-tė i SHBA-sė (lindi mė 1790)
1977 – Xhemal Bijediq, politikan boshnjak.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 22-01-2012, 20:01   #56
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim Sot 92-vjetori i Kongresit tė Lushnjės

Si sot 92 vjet mė parė ēeli punimet Kongresi i Lushnjes nė tė cilin u miratua njė akt kushtetues pėr pavarėsinė e plotė tė Shqipėrisė me kryeministėr Sulejman Delvinėn.

Ky kongres, u mbajt nė shtėpinė e patriotit lushnjar Kaso Fuga dhe aty morėn pjesė delegatė tė zgjedhur nga e gjithė Shqipėria. Qėllimi i tyre ishte studimi i situatės sė brendėshme e tė jashtėme tė vendit dhe masat qė duhet tė merreshin pėr shpėtimin e Shqipėrisė.

Kongresi jo vetėm miratoi aktin kushtetues pėr pavarėsinė e plotė tė Shqipėrisė, por zgjodhi Kėshillin e Lartė prej 4 vetash, qė do tė kryente funksionet e kryetarit tė shtetit dhe njė Kėshill Kombėtar me 37 veta. Mbas ceremonisė sė hapjes, u bė ndarja e deputetėve nėpėr grupe (komisjone) tė ndryshme, tė cilat filluan nga puna menjėherė.

Nė mbledhjen e dytė tė Kongresit, e cila u mbajt mė datėn 28 janar, u zgjodh si Kryetar i Kongresit Aqif Pashė Elbasani, ndėrsa nė mbledhjen e tretė vendosi mbas shumė diskutimesh qė tė bėheshin protestat mė tė ashpėra, kundėr vendimit tė Fuqive tė Aleatėve, pėr zbatimin e Paktit tė fshehtė tė Londrės, i cili ishte mbajtur mė 26 prill tė vitit 1915-tė, pakt i cili sanksiononte coptimin e Shqipėrisė.

Pas kėtij vendimi, mbledhja analizoi qėndrimin e qeverisė sė Durrėsit, si nė situatėn e brendėshme, ashtu dhe nė atė tė jashtėme. Nga kjo analizė u nxuarr si konkluzion se ajo qeveri kishte dalė dhe kishte vepruar jashtė programit tė dhėnė prej Kongresit tė Durrėsit, qė ishte mbajtur nė 25 dhjetor tė vitit 1918-tė. Po ashtu ajo qeveri ishte pėrpjekur me ēdo kusht pėr ta penguar mbajtjen e Kongresit tė Lushnjes.

Pėr kėtė arsye, kongresi vendosi unanimisht rrėzimin e qeverisė sė Durrėsit, e njėkohėsisht zgjodhi imzot Luigj Bumēin, Mehmet Konicėn dhe Dr. Turtullin, si pėrfaqsues legjitimė tė popullit shqiptar, nė delegacionin e Konferencės sė Paqes nė Paris.

Pas zgjedhjes sė Sulejman Delvinės kryeministrė, nė atė qevri u zgjodhėn dhe Ministėr i Brendshėm Ahmet Zogu, Ministėr i Punėve tė Jashtėme Mehmet Konica, Ministėr i Drejtėsisė Hoxhė Kadria, Ministėr i Financave Ndoc Ēoba, Ministėr i Arsimit Sotir Peci, Ministėr i Luftės Ali Riza Kolonja, Drejtor i Pėrgjithshėm i Punėve Botore Eshref Frashėri, dhe Drejtori Pėrgjithshėm i Postė-telegrafave Idhomene Kosturi.

Nė mbledhjen e pestė qė u mbajt mė 31 janar pasdite, kongresi zgjodhi antarėt e Senatit dhe u vendos qė delegatėt tė mos shpėrndaheshin derisa qeveria tė merrte nė dorė frenat e shtetit. Pas kėsaj mbledhje, atė pasdreke tė 31 janarit tė vitit 1920-tė, kongresi u dha fund punimeve tė tija, duke vendosur Tiranėn, pėr kryeqytet tė Shqipėrisė.
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 22-01-2012, 20:03   #57
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 22 Janar

Ngjarje

1889 – Columbia Phonograph u formua nė Washington, DC.
1927 – U bė emetimi i parė i drejtė pėr drejtė nė gjithė botėn i komentimit tė ndeshjes futbollistike Arsenal vs. Sheffield United nė Highbury. Ndeshja pėrfundoi 1-1.
1980 – Andrei Sakharov u arrestua nė Moskė.
1983 – Björn Borg u pensionua nga tenisi pas tė fituarit tė pes titujve nė kampionatin nė.
1987 – Politikani i Pensilvanisė R. Budd Dwyer vrau veten gjatė pres konferencės.
1990 – Robert Tappan Morris, Jr. u akuzua pėr emetimin e krimbit nė internet nė vitin 1988.
1992 – Misioni STS-42 – Dr. Roberta Bondar u bė gruaja e parė kanadeze qė ka udhėtuar nė hapėsirė.
1997 – Madeleine Albright u bė gruaja e parė sekretare e Shteteve tė Bashkuara.
1999 – Misioneri australian Graham Staines dhe dy djemt e tijė u varrosėn tė gjallė nga hindusėt duke fjetur nė veturėn e tyre nė Indinė lindore.
2006 – Evo Morales u zgjodh president i Bolivisė.
2007 – Hapet gjykimi i vrasėsit serik kanadez Robert Pickton nė New Westminster, British Columbia, Kanada

Lindje

1440 – Ivan III, princ i madh i Moskės (vdiq mė 1505)
1561 – Francis Bacon, filozof anglez (vdiq mė 1626)
1788 – George Gordon Byron, shkrimtar anglez
1949 – Phil Miller, kitarist anglez (National Health, In Cahoots, Matching Mole)
1949 – Steve Perry, kėngėtar amerikan (Journey)
1960 – Michael Hutchence, kėngėtar australian (INXS)
1965 – Steven Adler, baterist amerikan (Guns N’ Roses)

Vdekje

1901 – Mbretėresha Victoria, mbretėresha e Mbretėrisė sė Bashkuar Britanike dhe Irlandės
1922 – Papa Benedictus XV (lindi mė 1854)
1959 – Mike Hawthorn, garues me makina
1973 – Lyndon B. Johnson, president i ShBA-ve
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 25-01-2012, 14:31   #58
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 23 Janar

Ngjarje

393 – Perandori romak Theodosius I shpalli djalin e tijė nėntė vjeēarė Honorius bashkė perandor.
1793 – Rusia dhe Prusia e ndanė Poloninė.
1897 – Elva Zona Heaster u gjet e vdekur nė Greenbrier County.
1899 – U formua Lidhja e Pejės
1916 – Isa Boletini – vritet nė pritė nė Podgoricė
1919 – nė Shkodėr u botua gazeta politike, shoqrore kulturore shqip dhe frengjisht.e botuar nen drejtimin e Nikollė Ivanaj, ishte organ i klubit “Lidhja Kombėtare”.
1943 – Jewish-led Warsaw Ghetto Uprising.
1996 – U paraqit versioni i parė i gjuhės programuese Java.
2002 – Daniel Pearl u kidnapua dhe u vra nė Karachi, Pakistan.

Lindje

1857 – Andrija Mohoroviēiq, gjeofizikant kroat
1936 – Dhimitėr Anagnosti, regjisor shqiptar
1948 – Anita Pointer, kėngėtare amerikane (Pointer Sisters)
1950 – John Greaves, muzikant anglez (Henry Cow, National Health)
1953 – Robin Zander, kėngėtar amerikan (Cheap Trick)
1954 – Edward Ka-Spel, muzikant anglez (Legendary Pink Dots)
1974 – Sampsa Astala, muzikant finlandez (Lordi)
1984 – Arjen Robben ėshtė futbollist holandez, i cili momentalisht luan nė Bayern München

Vdekje

1963 – Józef Gosławski, skulptor polak
1989 – Salvador Dali, piktor spanjoll
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 25-01-2012, 14:35   #59
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 24 Janar

Ngjarje

1927 – Regjisori Alfred Hitchcock paraqiti filmin e tijė tė parė The Pleasure Garden nė Angli.
1972 – Komandanti japonez Shoichi Yokoiu gjet i fshehur nė xhumngėll nė Guam ku fshihej qė nga LDB.
1984 – Kompjuteri i parė Apple Macintosh paraqitet nė shitje.
1993 – Gazetari dhe skrimtari turk Uğur Mumcu u vra me veturė bombė nė Ankara, Turqi.
1996 – Kryeministri polak Jozef Oleksy akuzohet pėr spiunim pėr Moskėn.
2003 – Filloi veprimin operacioni United States Department of Homeland Security.
1919 – Ismail Qemali vdiq nė hotelin “Brufani” tė Peruxhia-s, ku ndodhej i ftuar nga Qeveria italiane, me qėllim pėr tė arritur “njė marrveshje me gjthė shqiptarėt e Shqipėrisė dhe delegatėt e Amerikės”, pėr tė marrė pjesė nė Konferencėn e Paqes, qė do tė zhvillohej nė Paris.

Lindje

1947 – Warren Zevon, muzikant amerikan
1949 – John Belushi, aktor dhe kėngėtar shqiptarė nga ShBA († 1982)
1958 – Jools Holland, muzikant anglez
1967 – John Myung, basist amerikan (Dream Theater)
1968 – Michael Kiske, muzikant gjerman (Helloween)
1972 – Naoshi Mizuta, kompozitor japonez
1984 – Witold Kiełtyka, baterist polak (Decapitated)

Vdekje

1822 – Ali Pashė Tepelena, patriot shqiptarė
1965 – Winston Churchill, politikan dhe kryeministėr britanik
1919 – Ismail Qemali kryetari i parė i shtetit tė pavarur shqiptarė
2006 – Chris Penn, aktor filmi amerikan
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Vjetėr 25-01-2012, 14:42   #60
Diamanta
Alluring
 
Avatari i Diamanta
 
Regjistruar mė: Oct 2009
Postet: 2,925
Pėlqime: 35
Pėlqyer 98 herė nė 89 postime
My Mood: Happy
Rep: 765
Diamanta will become famous soon enough
Points: 700,971
Pikėt nė bankė: 24,061,777
Total Points: 24,762,748
i gezofsh dhe ti festat - GhOsT Mire se ke ardhur dhe qofsh mire - Daniel00 Gezuar Krishtlindjet dhe Vitin e Ri - Albanian 
Gabim 25 Janar

Ngjarje

1879 – U themelua Banka Kombėtare Bullgare.
1881 – Thomas Edison dhe Alexander Graham Bell formuan kompaninė Oriental Telephone Company.
1890 – Nellie Bly udhėton Tokėn rrotull pėr 72 ditė.
1915 – Alexander Graham Bell inauguroi shėrbimin transkontinental telefonik tė ShBA-ve.
1919 – U themelua Liga e Kombeve.
1942 – LDB: Tailanda i shpall luftė Shteteve tė Bashkuara dhe Mbretėrisė sė Bashkuar.
1955 – Bashkimi Sovjetik pėrfundon luftėn shtetėrore me Gjermaninė.
1971 – Himachal Pradesh u bė shteti i 18-tė i Indisė.
1981 – Jiang Qing, e veja e Mao Zedong u dėnua me vdekje.
1990 – Avianca Flight 52 u rrėzua duke lėnė tė vdekur 73 udhėtarė.
2004 – Michail Saakashvili bėhet kryetar i Gjeorgjisė

Lindje

1627 – Robert Boyle, kimist anglez
1708 – Pompeo Batoni, piktor italian
1874 – William Somerset Maugham,dramaturg anglez
1882 – Virginia Woolf, letrar britanez
1894 – Micheil Tschiaureli, regjisor gruzian
1904 – Géza Fried, kompozitor hungarez
1917 – Jānio Quadros, politikan brazilian
1922 – Luigi Luca Cavalli-Sforza, shkencėtar italian
1926 – Youssef Chahine, regjisor egjiptian
1927 – Antōnio Carlos Jobim, kantautor brazilian
1933 – Corazon Aquino, politikane filineze
1935 – António Ramalho Eanes, politikan portugez
1935 – Skėnder Sallaku, artist i popullit
1938 – Leiji Matsumoto, vizatues stripash japonez
1942 – Eusébio, futbollist portugez
1951 – Bill Viola, artist amerikan
1954 – Richard Finch, basist amerikan (KC and the Sunshine Band)
1957 – Luis Alfredo Garavito Cubillos, vrases serik kolumbian
1958 – Alessandro Baricco, letrar itslian
1981 – Alicia Keys, kegetare amerikane
1981 – Toše Proeski, kėgėtar maqedon
1980 – Xavi, futbollist spanjoll

Vdekje

1947 – Al Capone, gangster amerikan
1990 – Enver Hadri, pariot shqiptar
__________________
Shume pak njerez jetojne, shumica egzistojne. ~ Oscar Wilde.
Diamanta nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Posto temė tė re Pėrgjigje

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė ON

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Thenie dhe histori te krishtera... SOMEONE Besimtarėt e krishterė 8 21-12-2013 13:25
Njė histori e vėrtetė miqėsie ... Amajla Tema shoqėrore 1 26-11-2010 13:30
Letra tė famshme qė kanė bėrė histori Diamanta Kuriozitete 0 30-07-2010 02:04
Mund te me ndihmoj dikush ne histori??:) Amajla Kėrkoj ndihmė 4 21-09-2009 18:20
Histori dashurie tė pavdekshme ndėr shekuj Semiramida Dashuri dhe ndjenjė 1 29-07-2009 02:11


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 06:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar