Forumi Shqiptar  

Get paid to share your links!
Click to log in with Facebook

Kthehu pas   Forumi Shqiptar > Forume Shtesė > Arkivat E Forumit Shqiptar

Regjistrohuni Falas Temat e Forumi Shqiptar Modifikoni Panelin e Anetarit Shikoni koleksionin tone te videove Provoni inteligjencen tuaj Mbi 400 lojra te ndryshme Programe te ndryshme per shkarkim Postimet e reja ne Forumin Shqiptar Kontaktoni Administratorin e Faqes Lidhuni me llogarine tuaj ne Facebook

 
 
Shpėrndaje nė facebook Paneli i temės Paraqitja
Vjetėr 26-03-2010, 16:06   #181
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Edvin Rama dhe poshtersia e familjes dhe veprimit antikombtarė se tij,
Edvin Poshtersia Spiun Grek,Edvin Byth Mafiozi nuk ėsht as per kryetar kooperative
te sistemit te babait te tij
dhe jo te jet per qeverine shqiptare.
Zoti e Faltė ndershmerine e Dr Sali Berisha
se po te ishte per mafiozet socialist
dhe te bashkise se Tiranes shqiperine do ta e kishte marrė lumi me kohė
do kishte ngelur Kolumbi Droge e kriminaliteti
e prostitucioni -anarkie e mjerimi deri ne shkatrrim e asgjesim
ashtu sic e paten bere ate Bolsheviket e Befotrofit te Dushan Mogoshes,
qe qeverisen per 47+8=55 vjet deri para 5 vitesh.
Mjeranet antikombtarėt socialist e mafioz e dijne shum mire se Berisha e ndryshoj shqiperinė lidhi kombin me autostrada moderne
qe nuk e beri askush ma pare sot qdo kush mund te qarkullon kah te don per per zhvillime dhe biznese
dhe nga nje shtet babanesh e cubash dr sali berisha e bėri shqiperinė ne shtet
aleat partner ne Nato e BE
duke ngritė shqiperinė ne nje konsideratė ne nivel ku Europa dhe Amerika kthejne syte nga shqiperia
dhe sa do pak ardhmeria i buzqeshe shqiptarve .

poshte veglat zhgyre te Papandreut dhe te dushan mugoshes
qe jane antishqiptarėt e betuar socialist antikombtarė ,
ata jan penguesit e perjetshem dhe sabotatoret e perjetshem te Progresit te Kombit shqiptarė ne perjetsi socialiste te papermirsueshem,
apelohet te kombi shqiptarė ti braktisini socialistet ,
e te mos shkoni pas tyre shkatrroni partine socialiste ne shqiperi .
ky shkrim u gjet ne internet dhe u vendos q e te postohet ktu
ne ket temė
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 05:46   #182
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Pershndes me dashuri vllazrore shqiptarėt ku do qe jan ,

dhe ju uroj festim te kėndshėm neper familje,

un nuk mund t ė shkoj ne kosovė sepse armiqt na e kan mbyllė rrugen,tash
sa kohė nuk kemi kah te shkojme

as neper serbi nuk mund t e kaloj as neper mal t e zi ,
as neper kroacine e urrejtjes qe e ka antishqiptare
as neper rumani e greqi as maqedoni as neper bullgari ne jemi te izoluar

jemi rober t e izolimeve torturuese te vizave kirminale mafioze

qeveritė tona nuk kujdesen per mergimtarė shqiptarė
aspak qe te ua lehtesojne shteg kalimin per ne shtepi esht politike e agjenturave te ndyra kjo

per te na e liruar nje rrrugė ne shqiptarve

ku do kishim mundur me udhtua ma lirisht per ne shtepi ,
ne festa te ndryshme pran gjirit famiiljarė
per ta festuar te pakten disa dit e per ta shijuar vendlindjen
,por qeverija jonė nuk u interesua as nuk ka dhimbje as ndjenja per mergimtarėt
as per interesa kombtare , as qeveria e tiranes as e qeveria e prishtines,
as ,kjo e ali ahmetit sot,nuk bejne gjė ne sherbim te qeshtjes kombtare

nuk ju intreson per miljona shqiptarė dhe as per t e burgosurit politik as per ushtaretqe e i kan rruget e mbyllura ku do me viza te armiqve per ne europė
dhe nga europa ne atdhe.

sidomos ata qe jan te ndjekur dhe perndjekur qe ne kalim ne mal te zi ose neper serbi mund te psojne te kqia e nga te hyjmė ne ne atdhe ne te gjorėt mergimtarė.
Qeverija asnjiher nuk e mendoj nji marrveshje me mal te zi qe te pakten t e kemi siguri kalimi te dinjitetshem
te mos na prekun te na ngacmojne e provokojne te mos na burgosin

te mos na zhdukun pa gjurmė ,po q bėn qeverija jonė per mergimtarė
ajo na rrin gati ne mergimtarve dogana te kosoves si cubat plaqkits
te pa mshirshem per te na zhvatė taksen e haraqit per te hy ne atdheun
tone turp kriminal ky turp i zi
dhe asgje tjeter, sa per sigurin tonė Zoti me ne

QEVERITė TONA NUK E NENSHKRUAN NjE MARVESHJE TE PAKTEN TE INSSISTOJNE NEPER QNEEDRA DIPLOMATIKE BOTRORE E ME KFORIN
PER TA SHFRYTZUAR RASTIN S A JAN TE HUAJT ATY

TE NESHKRUAJN NJE MARRVESHJE QE QDO QYTETAR I KOSOVES TE MOS MALTRETOHET NE KALIM TRANZIT NE KUFIJ E TE DORZOHET
NE SERBI
PA MARR PARA SYSH VEPREN E MERGIMTARIT EDHE NE QOFTE SE KA BE NDONJI VEPER POR TE DORZOHET NE KOSOVė

DHE KET OBLIGIM TA KET ME NENSHKRIM KET MARRVESHJE NDERKOMBTARE
KėT PROBLEM DO Tė KISHTE MUNDUR TA ZGJEDHė PRISHTINA E TIRANA
QEVERIJA E JONE SHQIPTARE ME NJE ANGAZHIM SERIOZ
POR QE NUK E BEN DOT GJė NE SHERBIM TE
BASHKATDHETARVE
AQ I BėN NESE DIKUSH MUND TE PERJETOJ TE KQIA NE KALIM SHTETESH QE NA URREJNE
APO GJAT KALIMIT NDONJE QE ESHT NE LISTEN E KUQE ME GJITH FAMILJE
MUND TE PėSOJ DISKRIMINI TE DORZOHET NE SERBI E NE SERBINE E PA MSHIRE QETNIKE
PASTAJ TE ZHDUKET PA GJURME NE VENDIN E KANIBALVEQEVERIJA JONė NUK MENDON PER KET PUNė ME KAQ RENDESI
AS PER MILIONA BASHKATDHETARė MERGIMTARė,
QE E I KA NE ZVICERR NE GJERMANI NE BELGJIKė SUEDI E GJITHKAH

QE AS SOT E ASAJ DITE NUK GUXOJNė ME SHKU NE ATDHE
PER SHKAK TE MALTRETIMEVE, TE SHUM SHTETEVE QE UA BEJNE MERGIMTARVE SHQIPTARė ;:::::::::
HARRESė DHE LėNJE PAS DORE E MERGIMTARVE S E JO MAHI
SA PATEN NEVOJė PER NE PER T E NA MJELIN SI KAFSHEN
NA DONIN SHUM
E TASH A ZHDUKEMI A QKA BėHET ME NE NUK ESHT INTRESANT PER TA MA
VETEM PER VIT TE RI DO TE MUND TE VINIM MILIONA MERGIMTARė
NGA EUROPA NEPER MAL TE ZI SE PAKU PER DISA DIT:::
TE KNAQEMI ME DHEU“N TONė S E PAKU KEMI VUAJT PER AT DHE
TE NENES E TE BABAES TE STERGJYSHVE DHE ESHT DHE E I JONI

NDOSHTA E MERITOJM NJI GRUSHT DHE ME E PASė NE DORė POR KET GJE NA E NDALOJ ARMIKU ME SJLLEJET E TIJ KU DO ME VIZA NEPER KUFIJ
NJI JETE SI BREZ SI GJENERATE ME SHKOJ ME VIZA E BLOKADA TE ARMIQVE SHEKULLORE TE SHQUIPTARVE IZOLIME IZOLIME DHE VETEM IZOLIME
ASHTU SI NE TURQI QE VDIQEN MERGIMTARET ME SY HAPUR ME DESHIRE E ME DEKADA PA E PA ATDHEUN PA E PASUR NJE MUNDESI TE TILLE
SPSE KRIMINELET E SHTETEVE NXJERRNIN PENGESA ARMIQSORE ME DO FAR VIZASH E PERNDJEKJESH ARMIQSORE
LE TE SHUHET KJO BOTE E ZEZE KANIBALESH SADISTESH E KRIMINALESH
QKA I DUHET KJO NJERZIMIT
BOTE E PA IDEALE BOTE KRIZASH LUFTRASH MJERIMESH

BOTE E URREJTJES E PA INTEGRUAR PRIMITIVE BOTE LOTESH DHIMBJESH MUNDIMESH E URREJTJESSH SADIZMA BARBAR BOTE KRIMESH E DHUNIMESH GRABITJESH HILEVE ZGERDHESJEVE E PA DREJTESSIVE :

BOTE E GJAKUT E LUFTRAVE E MJERIMIT DHE E HASMERIVE TE PA FUND ,

TE KOMBEVE BOTE E KRIZAVE E VARFRISė, E LOTIT E DHIMBJEVE E BOJKOTEVE BOTė E PA IDEALE BOTė KRIMI MAFIE KLANI MASHTRIMI
QE I SHKAKTON VUAJTJE NJERZIMIT ,
E NUK BėRI ASKUSH ASGJė PER TA NE KEMI QEVERI SE JO MAHI
NA E PREU RRUGEN BOTA ME VIZA MALTRETIME E PENGESA
le te shuhet kjo bote e qmimeve kanibale stratosferike plaqkitjesh e sadizmash me varfr e bojkote qi duhet kjo jete me keto mjerime kjo psikopati tradhtare ku zgerdhshen krokodilat mafiozet qe k luajn rrulet te kobshem e tallje me popujASHTU SI NE TURQI QE VDIQEN ME DESHIRE PER TA PA ATDHEUN ME VITE TE GJATA NE MERGIM

KET POLITIKė KANIBALE E KISHTE RUSIJA E EGER E STEPAVE
DHE SERBIJA KANIBALE ANTINJERZORE ,QELLIM QE

TE NA E PREJ RRUGEN ME EUROPė SIQ THOT POETI I MADH I KOMBIT
GJERGJ FISHTA
RRUGEN EUROPES ME JA PRE ,MOS ME SHIT AS MOS ME BLE

ME JA SHKATRRUE MALLRAT IDETE LEVIZJET KULTURORE
DHE NJERZIT E LEVIZJET E
LIRA NJERZORE TE QYTETARVE TE QYTETARIS TE VLERAVE TE QARKULLIMEVE CUBATE PANSLLAVISE RUSE SE BASHKU ME POLITIKEN KROATE E FRANQEZE BOSHTI RUSO SERBO KROATO FRANQEZO SPANJOLL E ORGANIZON KET BOJKOT NERAS QEVERITE TONA HESHTIN '
RUSIJA E ARRITI QELLIMIN DERI TANI DHE SHQIPTART QE JAN TE NDJEKUR ,
AKOMA NUK KAN GUXIM ME KALU TE LIR NE SHTEPI:

O ZOT KY ESHT ABSURDI MA I MADH NE BOTė ;
NJE QEVERI SHQIPTARE RRIN PASIVE INDIFERENTE KUR E DIN SA MILJON SHQIPTAR MERGIMTAR I KA JASHT ATDHEUT
DHE SE PIKRISHT ATA ME VITE IA SHPETUAN JETEN' ME KONTRIBUTIN E TYRE'
DHE NUK E BEN NJI MARRVESHJE NDERKOMBTARE
NUK E BEN PER MERGIMTARėT

NE NE DIASPORE VETEM NA KAN NDA NEPER PARTI KRAHINORE RAMUSH THAQ
ME QELLIM PERQARJE KRAHINARISTE KRIM KY I ZI
ANTIKOMBTARė

NE VEND SE TE JEMI NJI LOB NJI DIASPORė E FORTė ,
PIKRISHT NE EUROPė NE MERGIMTARėT NUK MUNDEM TE BėJMė,
as MBROJTJe minimale TE INTERSAVE TONA kombtare
NGA PERQARJA Q E VJEN NGA politika thaq ramush ,
qe i ka perqa mergimtarėt krahinarisht

DUKE NA NDA NEPER PARTI E GRUPE
SOT NE KEMI MBET GATI NE ASIMILIM a mundsi levizjesh tranzite per ne atdhe

SA DO T E KISHTE KOSOVA DHE SHQIPERIJA TURIST SHQIPTARė GJAT FESTAVE
SIKUR T E GUXONIN T E KALONIN T E LIRė ME MILIONA TURIST
kryesisht mergimtaret nga diaspora qe jan te mjere dhe te izoluar


DHE SA DOBI DO T E KISHTE ATDHEU EKONOMIKISHT TURIZMI
NGA KTO VIZITA TE MERGIMTARVE SHQIPTARE QE JETOJNE NEPER BOTE PA KURFAR TE DREJTASH
POR KUJT TI THUASH ATYRE Q E VETM KARRIGA E POZITA UA KA ZėNė SYTė E NUK SHOHIN :
DO T E KISHA DESHIRė TASH TE SHKOJ ME MAKINA NEPER KROACI E MAL TE ZI
POR NUK KAM GUXIM
KU I BESOHET ARMIKUT TE DORZOJN NE SERBI
JEMI VETMI POPULL NE PLANET ;QE NUK KEMI KURFAR MBROJTJE
AS IMUNITETI A SMBROJTJE NGA ASKUSH
MUND TE POSHTROOJN PARA FAMILJES MUND TE BURGOSIN E TI LEN FEMIJT NE RRUGė
MUND T E NGJESIN GJITHFAR LLOJ AKUZE E TIKETE PA FAJ
;E QEVERIJA JON VETEM RRIN PA KURFAR BRENGE PER QYTETARET E SAJ

; KURFAR SIGURIJE NUK KRIJON PER NE;AS GARANCION


POR UN MENDOJ SE DIKUSH NE EMER TE DIASPORES DUHET TA KRIJOJ KET GARANCI
, SI MARRVESHJE NDERKOMBTARE Q E MALI I ZI E KROACIA TE MOS GUXOJ TA BURGOS
AS TA NDALOJ ASNJI SHQIPTAR GJAT TRANZITIT NE KALIM PER R NE ATDHE DHE KY GARANCION DUHET TE KERKOHET NGA SHUM SHTETE ME MARRVESHJE NGA TURQIA ANGLIA AMERIKA DHE TE GARANTOHET SI LIGJ NE OKB :
QYSH NGA KOHRAT E VJETRA RRUGA KA QENė GJITHMON SI BUK A
E RENDESISHME LEVIZJA E LIRE TRANSPORTI DHE NJERZIT
PER KET GJė ME KAQ RENDESI JETIKE QEVERIA E JONE NUK PAT VETEDIOJE Q ETE ANGAZHOHET NEPER BOTE PER MERGIMTARET E VET
NDERSA GREKU E ARRITI KET QELLIM
PA RRUGė DHE PA BUK E PA UJ NEU KE SI JETON :

PSE KA MBET FJALA QKA TA KAM ZėNė RRUGEN;PSE A MOS JA KE ZėNė RRUGEN DYNJASė ;QE DO ME THėNė RRUGA ;
RRUGA GJITHMONė ėSHT RRUGA AJO ėSHT E SHEJT DHE NUK GUXON ASNJIHER TE NDALOHET:
RRUGA ESHT LIRI E LEVIZJES NDERKOMBTARE DHE AI QE PREKė UDHTARIN
KALIMTARIN
ESHT ARMIKU MA I MADH I TOKES DHE I ZOTIT
UDHTARI ESHT MBRET AI NUK GUXON TE PREKET

KET SADIZEM KAN DIT TA BėJN VETEM PANSLLAVISTėT

ME SADIZMIN E TYRE KRIMINAL KANIBAL TE PA FUND KUR NJERZIT NISESHIN NE RRUGė ME GėZIM
MBASI MBARONIN SHERBIMIN USHTARAK NE RRUGė I KTHENIN DHE I VRISNIN
OSE TE DERA E DALJES SE KAZERMAVE SERBE TE ISH JUGOSLLAVISE
MBASI VESHNIN TESHAT CIVILE PEER TU KTHYER NE FAMILJE PAS SHERBIMIT USHTARAK KETO VEPRIME I BENIN S ERBET E PA MSHIRSHEM KANIBAL

;O ZOT I MADH ;AI USHTARI I LIRUAR ME GZIMIN DHE SHPRESAT PER TE SHKUAR TE NJERZIT E VET E KTA DIL E VRIT E COPTO MASAKRO SHQIPTARIN QE KISHTE MBARUAR SHERBIMIN USHTARAK CUBAT KANIBAL QE I KE KAHDO RRUGES :
ATE QKA KAN DIT ME Bė SLLAVėT Nė SHQIPTARėT GJAT HISTORISė
NUK KA ASNJI SHEMBULL NE BOTE DERI Mė SOT ASKUN MBI GLOB E MBI DHE
NE BOTė Qė MUND T ė KRAHASOHET .

UDHTARI GJITHMONė DUHET ME PASė SIGURI
sepse esht udhtarė e jo sulmues

DHE RRUGA KA QENė GJITHMONė LIGJ DHE MARVESHJE NDERKOMBTARE
EDHE NE KOHRATE PARASHPELLORVE JAN MARR VESH PER RRUGEN
QE RRUGA TE LEHET E LIRė DHE UDHTARI TE MOS PREKET ,e te mos maltretohet ne rruge as me ma te voglin maltretim


SOT NE KOHRAT TONA KJO GJE NUK BEHET ASKUN NE BOTE POR PIKRISHT
KU DO NE BOTE BEHET DOBSI MALTRETIMI PIKRISHT NEPER KUFIJ

SOT QEVERIJA JON RRIN DHE RRIN PASIVE

DHE NUK LLOGARITė QFAR POTENCIALI BASHKATDHETARėSH KA NE DIASPORė
:
VETEM NGA VIZITAT TONA TE SHKURTRA DO TE BEHESHIN HYRJE E DALJE MILIONA EURO

TURIZEM NE DOBI TE KOMBIT
SEPSE UN SE PAKU PES OSE GJASHT HER NE VIT DO T E SHKOJA NE KOSOV NEPER KROACI E MAL TE ZI'
E JO NEPER SERBI
PER NE NDOSHTA I VETMI SHTEG DHE SHPRES ė QE NUK DO TE NDODHė DIQKA E KEQE
NDONJE BURGOSJE APO DORZIM NE SERBI

DIKUR PUNTORėT E VJETER NGA KETU SHKONIN NE SHTEPI
NE KOSOVE E UN SI EMIGRANT POLITIK MBETSHA SI JETIM I VETMUAR DERI SA KTHEHESHIN PUNTORET NGA PUSHIMI

MBETESHA NE DHE TE HUAJ ATA SHKONIN

SEPSE E KISHTIN PASPORTA ISH JUGOSLLAV E E UN DIGJESHA NGA MALLI DHE VUAJTJA BABAI PLAK NENA VLELZRIT FMIJT EVEGJEL TE VLELZERVE FAREFISI Q ENUK ME KISHIN PARE ME VITE UN DILJA DHE I PERCILLJA PUNTORET NEPER AUTOBUSA NE MERGIM DHE LOTET E MALLIT ME DELNIN NGA QERPIKU NGA NJIHER E ATA ME JEPNINKURAJO ME THOSHIN DO TE VIE DITA KUR EDHE TI KE ME SHKU NE ATDHE PA PROBLEM
PRITJA PUNTORėT SHQIPTAR Q E TE KTHEHEN NGA PUSHIMET
NE ATDHE KAM QENė ATHER NE VITIN 1989
SHUM I VUJATUR MNE DHE TE HUAJ I MERZITUR PA TE DREJT HYRJE NE ATDHE
KU NUK KISHTE E MIGRANT POLITIK PO THUJSE OSE SHUM PAK

SHUM RRALLė ISHIN ATA DHE UN JETOJA ME PUNTORėT E TANė SHQIPTARė
QE SHKONIN E VININ NE ATDHE E UN AS Q E GUXOJA TA MENDOJ
SHKUARJEN NE ATDHE SEPSE NE ATDHEUN TIM ISHIN KASAPET
SERB QE E KISHIN PUSHTUAR TOKEN TIME STERGJYSHORE KOSOVEN DARDANE
POR AKOMA NUK KISHA KURFAR PASAPORTE SEPSE AZILI POLITIK ISHTE NE PROQES
QE SE PAKU TE SHKOJA NE SHQIPERI

EDHE PSE BABA IM KISH PAS THėNė PO VDES POR VETEM EDHE NJIHER QE TA SHOH BIRIN TIM TE JA DEGJOJ ZERIN JA PRA SE Q NDODHE ME SHQIPTARė E BOTA SHET PRRALLA E DEMAGOGJI PER PAQE E DEMOKRACI NE FAKT ESHT BOTE Q E MERITON TE SHUHET SEPSE ESHT BOTE E SADIZMIT VUAJTJEVE PADREJTESIVE DHE MEKATEVE DERI NE FYT ME MEKATE :
POR U MUAR VESH I LIGU THONė GJITHMONė TA ZEN RRUGEN TA MERR
SHTEGUN HISEN TE DREJTEN TE GJYMTON TE SHKAKTON DHIMBJE E PADREJTESI CUBERI PLAQKE HAJDUTRI VIZA TRADHTI KURTHA MJERIME VUAJTJE COPTIME

POR MA TEPER ME TMERRON QEVERIJA JONė PASIVE
TMERR MBI TMERRET ESHT KJO INDIFERENCE DHE MOS INTERESIM
PER QYTETARET E VET PER MERFIMTARET KJO I KA ZHGENJYER AQ SHUM MERGIMTARėT
QEVERIJA JONė A MENDON NDOJHER PER NE
PER ZEMRAT E DJEGURA TE SHQIPTARVE JASHT ATDHEUT

A VETEM PER KARRIGEN E TYRE DHE PSE JAN TE TILLė KUSH DIN TA SPJEGOJ Q LLOJ QENJE NJERIU JAN KTA DHE SI .

SE KJO MARRVESHJE MUND TE BEHET NE MES TE KFORIT DHE QEVERISė TONė
E TE MALIT TE ZI e kroacise
QE TE MOS PReKEN SHTEGTARėT
e kroacia te mos ju qes viza e maltretime

QE NE ANTIKė NE KOHRAT E LASHTA KA EKZISTU MARVESHJet NDERKOMBTARE
PER SHTEGTARėT PER RRUGET E LIRA TRANZITE
POR KANIBALIZMI KROAT I PLAKITJES S E PARAVE PO JU QET VIZA SHQIPTARVE
SHTEGTARI NUK PREKET NUK MALTRETOHET
SHTEGTARIT I KAN DHENE UJ E BUK NE KALIM KESHTU ISHTE DIKURE FISNIKRIA NJERZORE E JO TE JA MBYLLIN SHTIGJET ME VIZA SIQ VEPRON KROACIA ANTI HUMANE KUNDER TE DREJTAVE TE NJERIUT QEVERI MAFIOZE E HAJDUTVE QEVERITAR KROAT Q E JU QESIN VIZA SHQIPTARVE NE KALIM TRANZITI PER TE PLAQKITUR PARA TE SHQIPTARVE QE TE JETOJ QEVERIA HAJDUTE KROATE ME PARA TE SHQIPTARVE MERGIMTAR KJO QEVERI KROATE PO PLAQKITE PARA TE SHQIPTARVE PER VIZA NE KALIM
NJEJT SI QEVERIA E MILLOSHEVIQIT ,


RRUGA ESHT E SHTEGTARIT
SHTEGTARI RRESPEKTOHET KALIMTARI NUK PREKET KALIMTARI ESHT I SHEJT
AI NUK PREKET
SHTEGTARI ESHT MBRET DHE DUHET TE RRESPEKTOHET E TE NDIHMOHET:
QEVERIJA JONė shqiptare S A po te HYJM NE DOGANA

TE ATDHEUT TONE KA QIT TARIFEN PLAQKITSE
50 EURO PER DY JAVė ME HY MERGIMTARI NE TOKEN E VET
PO KU KA MA TURP E FYERJE SE KJO
ME HY NE TOKEN TENDE ME PARA PAGUAJ QE TE HYSH NE ATDHEUN TEND SA CINIKE DHE SA KRIMINAL KY VEPRIM KANIBAL

EDHE PSE NE NE MERGIM PAGUAJM KETU PER KERRET VETURAT TONA SIGURIM TE SHTETEVE KU JETOJME :

AEROPLANAT DHE BILETAT JAN QMIMET PER NE SHQIPTARėT MA SE SHTREJTI NE BOTė NDERSA JAN ME TE PA KONTROLLUARIT TEKNIISHT E ME TE PA SIGURTIT
QFAR DISKRIMINIMI ABSURD NE VEND Q EME ATO PARA TE UDHTOJM ME AIR BUS APO LUFTHANSA ME AEROPLANAT MA LUKSOZ
PER SHKAK TE QMIMIT NE STRATOSFERE KUNDER SHQIPTARVE

;TAKSAT ZHVATJET POASHTU RRUGET PER TI PAGUAR NE QDO HAP

KAHDO NEPER AUTOSTRADA NDERKOMBTARE TAKSA ABSURDE
PLAQKITSE NE VEND SE TE JET NJI MINIMUM TAJKSE E VOGEL SIMBOLIKE PER KALIM RRUGE ITALIA KROACIA SLLOVENIA MALI I ZI I VOGEL KERKON TAKSEN VJETORE KU DO RJEPJE ZHVATJE PLAQKITJE
AUSTRIA TE THYEJN KURRZIN ME PLAQKITJE NEPER RRUGE DUKE PAGUAR EDHE TUNELET EKSTRA JA PRA QFAR ABSURDI KU DO NE QDO HAP PRIMITIVIZEM
CUBA ZHVATSA KRIMINEL QE NUK E LENE NJERIUN NE LEVIZJE TE LIRA NJERZORE
CIVILIZUESE KU NJERIU BASHKKOHORE QE KA VETEM NJE JETE MALTRETOHET Q FAR LLOJ CIVILIZIMI ESHT KY Q ENUK JA LEHTESON JETEN NJERIUT POR I QET RRUGE CUBERIE ZHVATJE E PLAQKITJE NEPER PLAZHE NEPER RRUGE RRUGET E DETI E PLAZHET JAN TE ZOTIT POR JO TE HAJDUTVE PAGUAJ NE QDO HAP CUBERINE CIVILIZIMI NJERZORE KETO JAN PLAQKITJE DHE KUNDER JETES S E
NJERIUT QE E KA VETEM NJE SEPSE VETEM NJE JETE E KA NJERIU TE CILEN CUBAT NUK ELENE QE AT TA GZOJ DUKE GJETUR KETO LLOJ FORMASH MALTRETUESE PER TA MALTRETUAR NJERIUN E CIVILIZIMIT BARBARAIA E SHEKULLIT NJIZET E NJIZET E NJI ESHT BARBARI PO THUAJSE MIZORE PRIMITIVE DISKRIMINUESE


QFAR CIVILIZIMI ESHT KY CIVILIZIM QE TE HAN MISHIN E ASHTIN E NJEROIUT ME CUBERI PLAQKITJE HAJDUTERI BIZARE TRADHTARE

KU EDHE DIELLIN TA BEJNE ME PARA NJERZVE Q E JU DUHET LIRIA E
LEVIZJES NEPER BOTE UA MBYLLIMN SHTIGJET ME HAJNI EPLAQKITJE

NDERSA NE SHQIPTARVE EDHE ME VIZA ROBERIE E IZOLUESE E TJERA KURTHA
E QEVERIJA JON PASIVE RRIN
DHE VETEM RRIN AS QE DON ME DIT SE MERGIMATRėT PO SHKRIHEN NE VUAJTJE MALTRETIMESH ;
POLITIKė KRIMINALE CUUBERIE E KUJT ESHT KJO
DėMI Qė I BėHET ATDHEUT NE KET RAST MOHIMI I MERGIMTARVE DHE LENJA E TYRE PAS DORE ESHT BARAZI ME TRADHTINė E MADHE KOMBTARE

E PRA DėM Mė I MADH SE Q ė I BėHET ATDHEUT NGA BLLOKIMI I MERGATES
LE TE LLOGARITET NE MILOINA SE SA HUMBE ATDHEU NGA TURIZMI
DėM MA I MADH NGA KJO SJELLJE NUK KA SHTETI SHQIPTARė SE SA TE LARGOJ E TE INJOROJ MERGIMTARėT :
AS MALAZEZė T NUK JAN FALENDERUES
VETėM SA HYRJE DALJET NE PARA JAN Bė PREJ SHQIPTARVE NE AT SHTET SA E SA BLERJET E NFTA E TREGTIA BLERJET NEPER DYQANE MALAZEZE NE KALIM TRANZIT NGA SHQIPTARėT KALIMTARė
NE AT REPUBLIKė SHTET TE VOGEL JAN SHPENZUAR ME MILIONA
E MILJONA NDOSHTA MILIARDDA EURO
MALI I ZI KA PERFITUAR NGA TRUIZMI VETEM PREJ SHQIPTARVE;
POR KOT ėSHT KOT
MOSMIRNJOHJE S EMOSMIRNJOHJE
ATYRE JU TEKET DHE T E BURGOSIN KOT
DHE TE DORZOJNė NE SERBI KOT
VETEM PSE NE NUK KEMI KURFAR MBROJTJE NE SHQIPTARėT AS KOMBTARE AS NDERKOMBTARE

EDHE PSE QEVERIJA JONė ME SHTETE MIKE SIQ E KA AMERIKEN
MUND TA GARANTONT E KET SIGURI PER NE E KALIMA PA VIZA NE KALIME TRANZITE
TE SHQIPTARVE :
TASH NE FESTAT E VITIT TE RI DO TE ISHIM PRAN TE AFERMVE
POR NUK MUNDEMI
SE NUK MUND TE KALOJ NEPER TOKAT E DIKUJ Q E ME BURGOSė ME KERKON VIZA
VETEM PSE JAM SHQIPTAR
E MI TEMRRON FEMIJT KET GJE PO NA E BEJN ME QELLIM QE NE TE
JEMI T E IZOLUAR EDHE PSE JEMI POPULLI MA PAQSOR NE BOTė POR MA I PA MBROJTURI NE BOTE E MBI DHE E MA I PA QEVERI

QEVERITė TONA I DREJTOJNE QENDRAT NDERKOMBTARE I DIRIGJOJNE SI TE DUAN
BASHKSIA NDERKOMBTARE ATA VE T ME PASIVITETINE TYRE TE QELLIMSHėM DHE BOJKOTET ANTISHQIPTARE KY NUK MUND TE QUHET CIVILIZIM NJERZORE DHE IDEALE TE JETES POR CUBERI E SADIZEM PRISHJE NJERZORE TE IDEALEVE DHE DEMOKRACIVE NJERZORE E LIRIVE TE DREJTAVE TE NJERIUT
PRANDAJ NJE BOTE E TILLE PLOT SADIZMA Q EI MERR SHPIRTIN NJERIUT ME MALTRETIME LE TE SHUHET LE TE SHEMBET SE NUK I DUHET GJė NJERZIS ė :

XHELAL FERIZI AUTORI I KETIJ ARTIKULLI
ARTIKULLI ESHT I KOMBINUAR QE NGA VITI 2006 KUR ESHT SHKRUAR NE NJE FORUM NGA AUTORI XHELAL FERIZI I KA DISA NDRYSHIME TE VOGLA
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 05:56   #183
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Ah enderuara bashkkombase bashkatdhtare
te faleminderit pe ket paraqitje te shkelqyer ne forum te jam mirnjohs
si gjithmon ti e shkelqyer e urtė engjellore e sjellshme
por edhe vargje nga njiher po me kushton mua te faleminderit por mos po e tepron se nuk e meritoj ndoshta
,
flm per respektin por shoqja e nye mirė xixillonja
na humbi dikah mos ka shku per vit t e ri ne kosovė.
Hajla te pershendes ty dhe familjen tėnde
duke ju dėshiruar qdo t ė mirė nė jetė dhe edukim patriotik e humanist
femijve tu te shednoshė ashtu siq ti din me ju dhėnė si shqipja e rugoves qe je aq e mahnitshme .
Uroj q ete kaloni mote te mira dhe vitin e ri ne gjitrin e ngroht me dashuri familjare ,
e shoh q e te mungon kosova dhe je larg atdheut
shum larg por edhe un shum vite kamm qe jam i ikur neper kurbete nga regjimi gjaksore kanibal i serbve qetnik vrases te pa mshirė e dinak .
Ardh't e bardha ditė per kombin tonė

ma shum duhet te punojmė e ma afer njeri tjetrit duhet t e jemi te gjith te bashkuar

,vetem ather behemi qelik i pathyeshem dhe faktoe me rendesi ne bote ku dikush do te na pyet per diqka dhe ne do t e jemi jo te pa rendesisheme te neperkembur .
Pershendes shqiptarėt ne kanada poashtu dhe ju uroj te gjitha t mirat ne jetė dhe urime ky vit i ri me shum te mira ju gezofte ju andej mergimtarve ,.
te fala nga gjermanija per ty dhe familjen tende
miku juaj i sniqert xhelali nga gjermania
leter shkembime ne mes te poetve shqiptarė autori i ksaj letre xhelal ferizi
qe u gjet ne nje forum shqiptar te vitit 2006
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 05:57   #184
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Faleminderit dhe gjithe te mirat dhe per ju e njkohesisht dhe per gjithe Familjen e juaj
Pershendetje te perzemerta dhe nga ne Familja e nderuar Rugovase dhe nga te tjer shqipetar qe gjenden nga gjitha viset e Kosoves dhe te Shiperise ku dhe atyre ua kam lezuar Poezit e tua dhe i kan par me sy shum te mir dhe me ni qmim shum te lart shpirtrore ku jen te shumtet ketu qe kaloim shum bukur nemes veti kemi ni atmosfer jashtzakonisht te bukur Shqiptaro/e e verteta eshte qe 7 vite nuk me ka ndodhur ndoi akses qoft dhe ma i vogli qe te kem me dikend apo nga dikush...kemi respekt ndaj te gjithve dhe ata ndaj ne familjes time pikerisht ...dua qe ti falinderoja shum shum ketu ne ket mesazh para teje dhe para gjithekujt...duke ju uruar gjitha te mirat nga Zoti Gj.nehu...Zoti i bekoft njerzit e mire kudo...AMIN
Te gjitha qka po i them jan te verteta i nderuar Poeti i Lart angert.
nuk dua te shtoi as ma shum e as ma pak vetem realitetin...kemi shum dhe nga Shqiperia dhe me ta kaloim shum mir qdo fest e kemi bashk me ta dhe jemi te kenaqur me njeri tjetrin...I Nderuar dhe i qmuar Lart Poet Z.Xhelal Ferizi me ni shpirt te kulluar poetik me perkushtim te lart duke i kenduar vepres dhe Historis se Kombit Shqipetar neper Vite dhe Shekuj...
Kjo pen e juaj qe shkruan e gjithe keto vargje te rendisura si rruzet tingelloin shum lart ne qdo shpirt njerzor/e...kush i kupton eka per vete e kush si kupton prap e ka per vete...por besoi qe do vije ni dite qe shum kend ka pre ti prekur dhe ra ndermen se qfare domethanje kan dhe sa kan per tvlejtur mos sot neser koha ndryshon nuk i dihet brezi qe po vjen ka per ta kuptuar dhe stdijuar shum qka mbi idealin dhe kulturen shqipetare...keshtu mendoi une....Ekush eshte Shqipetar dhe kush ka gjak shqipetari gjithmon ka per tluftuar dhe mbrojtur vendin dhe ATEDHEUN nga gjithe e keqja...Ta Luftoim me armen dhe penen si gjithmon te paret tan kush me armen e kushe me fjalen pra me penen...
une per mendimin tim e quaj dhe me te larte penen... se armen? se pena mbjelle PAQE e arma len GJAQE dhe urrejtje nder SHEKUJ dhe vite...
per tu vrar dhe shkatrruar asgje nuk na qon ne perfitime dhe veqse ne shkatrrime dhe ne humbje si ne POPULL dhe si ne PASURI...Flm

Gjithe te mirat per ju dhe Familjen e juaj inderuar Poeti angert...Miresi dhe PAQE.... per gjithe Shqiptarin ne pragun e ketyre Festave Fetare Kombetare...Gezuar per te gjithe Shqipetaret e gjitha trojeve etnike...Zoti e bekoft e gjithe Shqipetarin...AMIN

Hajla Rugovase
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

ja dhe pergjegja qe i vjen autorit xhelal ferizi nga poetja rugovase hajla ne forumin shqiptar
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 06:48   #185
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

M e shum knaqsi dhe shum ndjenja optimiste dhe entuziazėm e gezim me disponim te embel
i lexoj rreshtat tu e nderuara bashkatdhetare
letra me thurje me shum bukuri teskti urtesi e butesi njerzore

prej njji bashkatdhetarje,te mrerkullueshme poete dhe atdhetare
,un ty do te kisha shpallė ,heroinė ,te patriotizmit,
dhe dashurisė njerzore qe e ke per njeriune per atdhe atdhe ,
ti je nje engjellore e qiellit
e shoh qe ke edhe edukatė te urte njerzore kombtare e fetare e don zotin
d he familjen ,e nderauar Hajla.
UN GJITHMON KAM PAS SIMPATI PER VISETE ATDHEUT
DHE KRAHINAT E BUKRA SHQIPTARE

NDER TO KA QEN EDHE RUGOVA E BUKUR MALORE ME VISE PLOT BUKURI ROMANTIKE
ME BUKURI TE MAHNITSHME SHQIPTARE

i KAM QMUAR TRADITAT E MALSORėVE DHE GJITHMONė I KAM DASHUR MALSORėT
E M ALėSITė TON A KRENARE E TE MAHNITSHME ME BUKURI QE JAN
KRENARIA E KOMBIT TONė SHQIPTARė .
FEMRA MALSORE EDHE RUGOVASE KA KUVENDUAR EMANCIPUESHEM ME SHUM DINJITET EKULTURE ILIRE KULTURE ANTIKE BRILANTE
BALLė PER BALL ME MASHKULLIN PA KOMPLEKSE
SEPSE ISHTE KJO NJE TRADITė SHEKULLORE E SHQIPTARVE
DHE SHT NDR MALSORė AKOMA KJO E VETI VYRTYT I BUKUR CIVILIZUES ILIR
NEPER SHEKUJ
QE UN E KAM LEXUAR TE AUTORėT ANTIK KU FEMRA KUVENDON PA KOMPLEKSE
ME MASHKULLIN SEPSE ESHT TRADITE E CIVILZIMIT ILIR NEPER SHEKUJ :

KJO do me thėnė se para te gjith popujve botrorė ne e kemi pas civilizimin
shum te lashtė E TE ZHVILLUAR ,ku femra jonė ilire
ka pas emancipim te lartė dhe iu esht pergjegj mashkullit
ne kuvend ka kuvendu gju me gju me mashkullin ,
ma von erdhen shum pushtues dhe turqit qe bastardhuan kulturen tone te vjeter

dhe u munduan te na ndrydhin ket kulturė e te na eshkatrrojne shum te tjer armiq ,
e ta degjenerojnė por megjithat u ruajt
nder shekuj kultura jonė e lashtė ilire.
te iliret kan kuvenduar gratė ilire teuta etleva manja ,erana kletia irona ilera

e shum e shum vasha e gra qe kam lexuar ne antikė
pra autorėt
ehuaj na kan paraqit ne at koh ku femra dhe mashkulli kan qen te parabart
,qe ather as qe e hst menduar te kombet tjera kjo gje.
E NE KETO KOHRA PERPIQEN ME QELLIME ARMIQSORE PER TE NA I RRENUAR TE GJITHA MERITAT DHE KULTURAT E LASHTA E ANTIKE NJE POPULLI TJETE TE CIVILIZUAR DIKURE NE ANTIKEN E VJETER POR QE U SULMUA PA MSHISRSHEM NEPER SHEKUJ E JU GJYMTUA CIVILIZIMI ;
duke na shkel pameshirshem dhe barbarisht na e hojn edhe pamvarsinė
si kombe si shtet ,
a ka ma tmerr se kjo kur prej nesh kan mesuar si pjeket buka ne qerep
dhe si duhet zier mishi e si bėhet vena mjalta rakia ,ishin nomad e brabar e tash ne neperkembin duke u fry me do far civilizimesh qe akoma nuk i kan arrit kur ne i kishim para mija vjetve edhe para antike
ata sot akoma jan kanibal perndryshe si spjegohet vrasja e foshnjeve e dhunimi i femrae kanibalizmi dhe masakrat ne civil .
PER qfar civilizimi mund te na flasin keta jan prralla te tyre keto qe nuk duhet besuar ,
keta aspak nuk jan te civilizuar perkundrazi jan barbar kanibal


Ti hajla verrtet me ke perkrahur shum neper forume trierisht shum ma tepes se disa mistreca e burrreca
m dhe me ke kuptuar,sot jam gati 49 vjeqar

de qe ne moshen e re kur jam burgosur me kujtohet per here te pare kur u keqtrajtova
nga policia ne qytetin tim per shkak te nje recitimi patriotik
ku permendej shqiperia etnike ideal ky i imi qe nga djepi
nga te paret emi neper shekuj qe edhe un e trashgova
neper shekuj ti historise kombtare brez pas brezi

se pari kam qen ne klasen e shtatė fillore

me duket apo ne fund te klases s e shtat ,
ku per do recitime te ndaluara,te asaj kohe u maltretova per here te parre dhe i provovova shkopijt e policise duarve dhe kembve besa edhe trupit
e ne koke e ne gjymtyre dhe podrumin e eerrt e te zi
per shkak te disa vargjeve qe i kendova ne nje recitim publik ne lidhje me shqiperine etnike


ather me moren ne pyetje mi dhan disa pendreka duarve
dhe me than te shkoj e te mos flas ma fjal as recitime te tilla
duke me perjashtuar edhe nga shkolla
dhe me mundim t emadh u pranova prap ne nje shkolle tjeter pastaj

dhe e mora shkollen fillore,
sepse recitoja vargje atdhetare q e at koh ishte teper me rrezik
sepse kush do q e i prekte shtetin jugosllavise shkatrrohej
,

dhe me paten fut ne nji podrum t erret disa dit e me kercnuan qe e dhe njiher nese e perseris do te shkatrrojm jeten tende ne te gjitha menyrat
e pastaj me liriuan por pa te drejte qe te shkoj ne shkolle aty


ishte kjo metode e tyre qe te me fusnin ne podrumet me te kqija me eersira nen dhe
qe kishte sigurimi i shtetit
per t e ma treguar podrumin ne menyr qe te me largonin

q e un te mos recitoj ma vargje patriotike

Nuk mund te kuptoj vetemm nje gjė perse pengohem tani nga disa njerz te pa ndergjegjshem na atdhetarizem dhe veprime atdhetare ,


pse me penguan tash kohete fundit ,disa smirzi me shpirte shkjau e greku
dhe ne komunen time poashtu jan disa te pist aty

pikrisht ne komunen time njerz te papergjegjshem ,
nga te cilet u pengova poashtu

kur qe nga ather pra qe nga viti 1975 isha i perndjekur veprimtar per qeshtjen kombtare
dhe kam qen sa e sa her i demtuar i rrahur dhe i burgosur ,

megjithat bajraktart karrierist ziliareėt smirzijtė e semurė
me penguan qe vargjet emija te mos shohin drit
,e kuptoj ather regjimin jugoslllav ai regjim ruante shtetine tij dhe ne ishim armiq
dhe kjo esht normale armiku me armikun kunnershtohet e luftojne

por tash qka kan me mua disa shqipfolsa dhe pse sileln keshtu me ket zjgjyr te ndyre prapa maskave

kush me pengon

dhe nuk jam vetem un por pengohen numer i madh i shqiptarve


por krejt familjen time e pengojn

edhe kunaten time si profesor doktor e pengojne

qe ka shkruar njizet libra dhe doracakun e par ne historin e shqiptarve ,
per dermatologji dhe estetik per lekuren

edhe atee pengojn ate te cilen te gjitha kongreset botrore ia dergojne ftesen per kongrese mjeksore ne profesionin esaj
ndersa disa dhi te zgjebosura q enuk i njeh kush favorizohen si profesoresha ne universitetitn eprishtines


soj i tmerrshem me zemer shkine e shkau
qe flet shqip po na dlain ne keto kohran

nuk mund te durohen ma kta kanibal srbofil e grekofil qe pengojne progreset shqiptare


qe kan okupuar kosoven tone e shqiperine ku do e kan mberthyer per fyti me hile
e me uzurpime te pa merita njerz te vegjel per kah idealet dhe te pa vizion kan hy ne shum vende jo pak dhe epengojne atdheun pa mshirshem
e njerzt patriot dhe te progrsi dashamire te
dheut e te tokes se lashte shqiptare

ata nuk jan serb por shqipfolsa ,flasin shqip por pengojne secilen shtepi patriotike
dhe intelektuale me prirje kombtare

prandaj ka ardh koha qe gjėrat
te dalin ne shesh ,mjaft ma ,me kta uritha grabitqar.

S per vargjet t e mia

un kam thėn

dhe po e them para publikut q e ju e shihni vet
jam ne gjendje te thuri me miljona vargje pa shterrshem dhe pa fund me lehtesi

pa
asnji problem,

kerkoj nga shqiptart me ndergjegje patriotike dhe atdhetare te bashkojm fuqit
qe vargjet e mija tiqesim ne libra nese dikush mundet dhe ka mundesi

sepse jan shum dhe vetem ket pun nuk e perballoj dot
kush esht shqiptar qe ndihmon bashkohuni rreth kti qellimi ,

besoj se nuk po tregohem i tepert.

ne jan duke na shkel hajdutet dhe urithat nga mbrenda ,e nga jasht
per kenget jevgee meloset tallava jepen fonde e miliona e reklama te degjenruara

per t a degjenruar kulturen ton
ndersa vlerat shkelen me dy kemb ket

nuk po na ebejn sot serbiant pushtues ket te zeze
por politka e shqipfolsve ton
qe kan kap kosoven nan per fyti e nuk po e lshojn.

kushhdo qe e ndjen veten shqiptar bashkohuni rreth meje.

porosija ime esht te formohet lobi shqiptar ne europ ne kanada ne turqi e ku do ka shqiptar
ne bashkpunim me lobin shqiptar ne amerik.
pa nji lobi te fuqishem kombi shqiptar do ngelet ne balt te kohrave te hileve ekurthave

bashkatdhetart tan ne mergim duhet te mbrojn interesat e veta kombtare
dhe te jen te aft vet
,sepse nak kan perqa armiqt neper parti e grupe
bashkohuni rrethevetes dhe lobit
te gjith si nji e mos
leni armiq me hy ne radhet tona se paskemi pas pleshta shum.

un me plot fuqin e shpirtit u mundova ne europ ta krijoj nje lob ,
por asnji perkrahje nga biznesment dhe nga askush nuk pata
te gjith jan ne komė dhe pa aftesi ne letargji mjerane ,

dhe nuk dijn per vetveten dhe nes e vazhdohet keshtu ky komb mund t e vdes pa asnji ujitje atdhetare vetem grupime d he klane per pengesa .

kushdo q emund ta marr bajrakun ne ne bot le ta marr
por ne asnji menyr jo partiakisht

te punohet vetem si lob ,

per mbrojtjen ekombit vlerave kultures dhe liris,

ejo me u bė viktime e mjeruar pasive qe myket e rrin

pre viktim e partiakve per innteresat e tyre mjelse .

sot kombi shqiptar neper bot esht ne katandi ne agoni
per shkak te ktyre perqarsve qe e kan perqa deri ne asht.

vetem rreth nji lobi te fort ,mund te ekzistojm duke u mbajt te gjith shqiptarėt
bashk me dor e me unitet ,


keshtu i sherbejm mbrojtjes s e interesave tona kombtare dhe atyre progresive

ne pergjithsi edhe atyre ekonomike dhe atdhetare.

M e gjith deshir d o t emerja pjes ne formimin e,lobeve shqiptare pa ngjyrime partiake ,
ne europ turqi kanada e australi ezeland ekudo q ejetojn shqiptart

vetem ne form lobi mund te shpetojm pa u shue kombtarisht

,dhe mund t e ndikojm ne te atdheu yn

qe te sillen ndryshe me ne

poashtu edhe te bota nderkombtare.

keshtu te coptuar si jemi kan m na shkatrruar tmerrsisht dhe kombtarisht.


prandaj i lutem te gjith shqiptarve q e kan fuqi dhe potencial te nisen drejt kti qellimi.
Kombi nuk mbahet me fjal por me pun.

te pershendes hajla e rugoves dhe knaqem nga perkrahja jote
e fuqishme je shqipe mali dhe me nji vrull plot vullnet po me perkrah.

I pershendes edhe ata familjar qe me pershkruajte aty ,
ta dini s ekam nevoj per krahun tuaj
mos me leni jetim ,sa ma shum te jemi aq ma te bashkuar e te fort jemi
vetem esht keq dhe tmerr ,u thuaj atyre q ete me shkruajn lirisht,dhe un i pershendes te gjith atje
a e shihni sa mir ndjehem bashk dhe sa te fuqishem ndjehemi bashk
edhe moralisht edhe kombtarisht edhe ne harmoni bashkunimesh
Punen kryesore dhe sukseset me te medha i kan pas armiqt ne te gjith historin
ton kur na kan perqa
ku na kan sjell ne ket pik te tmerrshme

sot suksesin kryesor e kan pas duke na perqa ,
dhe perqarjen e kan ba me njerz te pa mend ne
kok ė shpirtkqi

qe jan luhat leht nga rruga kombtare
dhe nga etnija e vet.

PandaJnjerzit duhet t elexojn shum dhe t emendohen shum
dhe thell te analizojn se nga vij t egjitha kto fatkeqsi
per ne vetem nga perqarjet pra.

bashkimi i fuqishem i rrexon per tok klanet dhe poshtersit kurthat
te bashkuar shqiptart ndikojn ma shum,

te perqar vdesin shum shpejt si komb.


sot ne europ nukmund te gjesh njeri shqiptar ė po thuajse
qe ekthen koken kah qeshtja kombtare nuk them se jo ka por jan paksuar
numri i tyre
koken ne drejtim kombtar duhet kthyer per te kontribuar pe r komb e atdhe

por shum ia kthyen shpinen adtheut
sepse u zhgenjyen
dhe u thyen nga shpirti edhe pse kan dhan kontribut te mmadh
shqiptarte zvicrres dhe te gjermanis ,e te vendeve tjera qeveria shqiptare


i hudhi si nji cop leck pa vler ė,
i la ne vetmi dhe i thej
duke i mohuar mergimtart me miliona bashkadtehtar ,

dhe i kerkon qeveria e mjere
vetem kur te dalin jasht per ndonji interes te vetin
por jo so pjes e kombit jo si bashkatdhetar
q e te arrihet nji qellim shtetror apo unitet apo progres me ta
keshtu kan vepruar pa i dhan asnji rendesi diaspores.

kjo esht tragjike dhe duhet te ndrrohet ky qenddrim sa ma par.

shqiptart duhet t e funksionojn ne pika te forta
dhe ne lobe te fuqishme
ne bashkim te madh politik kulturor e financiar ,
keshtu mbrohemi dhe mbijetojm ne
ne ket bot ku sulmohet qd o gja.
pasnllavizmi dhe
greko ortodoksizmi e tjer armiq po tentojn te na perqajn ne menyr qe te na shpartallojn e te mos ekzistojm si komb
qellimkan tokat tona,te na shuajn por ne nuk duhet t elejojm shuarjen .

gabimi ma i madh u be ne diaspor q eu formuan partit,politike ,

disapores nuk i duhn partit politike
por lobet e shendosha kombtare lidhjet shqiptare dhe asgje tejeter.

Lidhje shqiptare lobet munden pastaj te ken ndikime te fuqishme,
asgje tjeter nuk na fuqizon ma teper se kto lidhje te forta kombtare

ju pershendet me sinqeitet miqsore
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 06:49   #186
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

letrat ne mes te poetve shqiptarė ne vitin 2005 2006 kur autori xhelal ferizi ne forumin shqiptar .com sulmohej ne te gjitha menyret dhe
pengohej qellimisht
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 06:53   #187
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Te gjitha shkrimet e juaja hajla kan shum solidaritet dhe urtsi e njerzilek,
te
pergezoj pe r et kultur dhe traditė.
familja ime ju pershendet ju dhe gezohet per ke t miqsi t e re,
na bashkoft zoti ne
atdheun e lire e demokratik

me falni pak per ket zhgenjim q eparaqita ne dis tekste ku jam zhgenjyer
ne disa njerz

por me gjithat vet jeta esht nji luft ,gjithmon duhet t eluftohet per drejtsi per fitore per mbijetes.

jeta e njeriut esht luft ,nji dit t e mos ecet mbetesh pa buk
nji dit t emos punohet jet puna shum mangut
dhe mbetem nji pun mas dore.

Pa gjithmon kerkohet luft per drejtsi ,
luft per ekzisten c un kamperjetuar padrejtsi te mdha
por vet jeta ehst e padrejt ,

dhe neket luft fiton ai q e nuk dorzohet
te tjeret rrezohen un akoma nuk e kam ndermend te dorzohem.

me penden time ne dor thrras per shpetim kombtar dhe ringjallje ,unitet.

Q gja pa unitet kombtar ehst e kot,qenja kombtare mund t e vdes nese shqiptart nuk ndihmohen njeni me tjetrin NE SHUM DREJTIME

te pershendes hajla ty dhe familjen e gjith bashkatdhetart atje,dhe ju uroj festat e fundvitit me gjith te mirat u basjhkofshim ne atdheun ton t e lir ne shqipnin etnike .


xhelal ferizi miku juaj sinqerisht
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 07:19   #188
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

18-11-2006, 11:28 #103
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005

Postime: 1,728E nderuara xixellonja.

te kuptoj ty shum mir, e kuptoj vuajtjjen shqiptare,
ni prej fatkeqsive te jete s tone,ka qen edhe varfrija,e kobshme e popullit

qe na ka shoqeruar perkrah roberiis dhe vuajtjeve te medha ,
un autori i vargjeve shqiptare quhem xhelal ferizi dhe jam nga mitrovica e kosoves


,dhe nji flladi te ibrit te bunes te drinit te vjoses te shkumbinit vjoses e lumejve tjere
te atdheut
nuk e jap per gjith hjeshin artificiale , te gjermanis

Ne gjermani ka gjelbrim dhe bukuri te rrejshme,
por mbrenda asaj ftoftesije mshefet,akulli i ftoftsis s evdekjes se pakuptimt.

ne thellesi te ati akuli mshefet monotonija dhe pakuptimsija e gjat,dhe tmerruese.


edhe standardet en gjermani kan ra dhe nuk ka ma as ,ndihma as solidaritet.

ne fabrika as drejtesi ne te ardhura nuk paguhet ka vetem shfrytzim dhe
sklaveri

dhe kudo punohet per bukene gojes.

i huaji ketu edhe njimij vjet i huaj mbetet,
sepse mbi te gjitha ketu akulli robotik,nuk shkrihet nga asnji diell.

klima ketu esht vuajtje ,dhe nuk e ndrroj me eren e dtrave te europes jugore
ku jeta qesh dhe shpirti i njeriut josh jeten entuziaste.

nuk esht jete vetem per te ngren qokolata,
por esht ambienti dhe shoqerija,njerzit e lir dhe argtimi klima qe e ndryshon psiqiken e njeriut dhe te jep vullnet ketu duken te gjith te mbyllur sepse klima ndryshon ne keto ane dhe pikrisht ajo e kushtezon njeriun

nuk i dua as pes minuta disponim te keq qofte edhe per nje bake botrore
dua gezim dhe klime harmoni shoqeri klime te bukur jugore

baza materiale esht faktor shum me rendesi e nderuara xixillonja


por vetem kah ana ekzistenciale ,
knaqesit shpirtrore i perben gjallrija e relievit era e tokes dhe njerzit klima
njerzit ne jug jan diellor
jan shpirtror jan liria e liris vet,
dh komunikimi me ata nuk esht komunikim robotik
por esht bised me pjes natyre dhe liri diellore,
perbrje te dhuntive te bukuris natyrore
elemente te shkelqyera te qe dhuron
klima relievi dhe pjeset fantastike te globit te detrave lumejve te maleve
dheut magjik te materies e ky dhe magjik esht jugu diellore

ne gjermani dhe kendej alpeve te austris te tmerron dheu
me heshtjen e vet,me ftoftesie tokene ftoft zallinore te pa anergji

me akullin e vet te ftoftesis kendej pertej austrie nuk esht klima per jeten sidomos per ata qe vijn nga vendet e nxehta jugore ku shpirti i njeriut esht ndryshe

ku nuk flet asnji gjethe
asnji fije bari,ketu ftoftsija vret ,
shkatrron qelizat e ne shpirtrave te nxeht te jgut,

qe jemi perberje e nji relievi tjeter.

si spanja si italia shqiperija greqija turqija,jan vende ku ne te ardhmen do t eturret njerzimi mbar
ne ato pika te nxehta
sot veq po turret,
ne te ardhmen nji pik vend ne ato vende do t eket vlera miliardash
sepse ,vet klima dhe perberja e struktures toksore jan gjallerija dhe kuptimi i jetes vet pika motivuese e jetes ne glob esht andej pra mikesha ime xixa prandaj me deshire viset andej do i viziroja me shum vullnet nuk jam i lindur per zonat everiut nuk i perballoj dot


gjermanija po bjen ne nji standard te keq jetese
dhe ketu punohet vetem per bukene gojes
dhe per t e paguar dritat dhe banesen asgje tjeter,

ne jetojm per nji kafshat buk si rober sklelver

me perjashtim te kapitalistve te medhej
qe ma shum e kalojn jeten ne per karibik dubai dhe malorka
e vende tjera te nxehta.
ky esht popull 80 miljonesh dhe nuk merret vesh
por mbi njiqind e pesdhejtmij gjerman e leshojn gjermanin ne vit
dhe ikun ne vendet e nxehta

kjo shifer alarmante ka alarmuar edhe vet bundestagun gjerman
dhe nuk mund ti shpetohet ikjes masive.
ne vendet nordike vetem pak sikur ta shtrengonte regjimi jeten
mund te zbrazet qdo gje vetem per nji koh te shkurter,
atje populsija mbahet me perkdhelje duke ua ofruar te gjitha kushtet qe banoret te mos ikun
sepse vendet e ftofta nuk ofrojn asgje te mir
ketu gur dhe zall jan te ftoft.
norvegjezve dhe suedezve u ofrohen gjith te mirat materiale

dhe perkdhlje nga shteti dhe kushte fantastike
por asnjiher numri i tyre nuk kalon shtatmiljonshin ,
kuptoje pra qka do te thot vendi i ftoft.
vendi i ftoft ka kuptim te vizitohet per pak koh
por jo te jetohhet gjat aty.

Ne aLpe mund te behet nji skijim i bukur 15 ditor
por nuk mund te jetohet gjithmon ne bor.

Pershendet autori nga mitrovica xhelal ferizi
i dua vendet e nxehta mesdhetare
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 07:33   #189
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

letra ne mes te forumistve shqiptarė komunikime diskutime shoqeri

tema te lira kontakte diskutime


edhe komunikimet me te thjeshta nershqiptare ku ishte aty edhe autori xhelal ferizi
her pas here i fshinin ne forumin shqiptar shkrimet
ku do qe ishte autori xhelal ferizi
qellimisht
fshiheshin shkrimet ishte qellimi per ta diskriminuar xhelalin me qdo kusht
per ta izoluar xhelalin dhe per te ja nderoee komunikimin
ket shemtim tradhtarė
ebente dora e msheft e administrates se forumit nepermes te moderatorve dinak
me urdher te albo grekut e fiori grekut dhe me hilen tradhtare te agjentit delirium tremens provokatorit dhe ndytsires me te degjnruar qe kan pasur ndonjeher forumet shqiptare ky me pisllekun e tij nu kishte kurfar fytyre as morali
pis i flliqur ma degjenrtik vshtire te gjendej
djhe ja se kend e perkrahnin keta te stafit te forumit degjenerikuin me te madh te te gjitha kohrave shpifsin intrigantin te pa moralshmin delirium tremens
keshtu u soll stafi i forumit ather qe me cenzuren helenike favorizotnte te gjith provokatoret dhe sulmuesit
e jo siq thot ky genci dezinforumesi me qellim te vet dezinformues
qe don te minimizoj gjithqka sepse qellimi ma i mdh ishte te izilohej nga shoqeria dhe te diskriminohej autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
edhe ne bisedat me te thjeshta edhe ne kontaktet me te thjeshta izolohej dhe i fhsiheshins hkrimet e kontaktet edhe kur hapeshin temat per takime ose ore letrare ose
komunikime qe fare nuk kan ldihje me gjuhen shqipe siq pretendon ky dezinformuesi genci ketu me tentim mashtrimine tij qe ti mshefe shkaqet e
verteta te perndjekjes se xhelalit dhe nuk ishte vetem xhelali qe perndjekej ne at forum por jan me qindra patriot shqiptar qe kan ikur te paknaqur e te diskriminuar

dhe nuk ka te numruar sa e sa vlersime pozitive ne forum
jan fshi qe shkruanin miqt populli njerzt e mir forumistet ne forum per xhelalin
ishte ky krim i papare i albo grekut me qellim

dhe kompanise se tij
ne at forum
ku te gjith shqiptarėt ishin grumbulluar duke qene se ishte forumi me i madh shqiptarė
dhe ishte gravitues i te gjith shqiptarve qe pastaj u diskreditua dhe u pa fytyra e tij
se
ishte ky forumi shqiptar .com
qe te gjith deshmiotaret shqiptar e dijn dhe enjohin qe ky genci po mundohet ta mbroj secilin forum duke e shty xhelal ferizin me qellim per ta lene fajtor
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 07:52   #190
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Letra komunikime ne mes te forumistve shqiptarė komunikime diskutime shoqeri forume

tema te lira kontakte diskutime ne forumin shqiptar .com dikur


edhe komunikimet me te thjeshta
ndershqiptare ku ishte aty edhe autori xhelal ferizi me diskutime
te lira ne shooqri

her pas here i fshinin ne forumin shqiptar shkrimet jo vetem te xhelalit
por dinakria ealbo grekut dhe fiori grekes e te tjerve ka fshi me mija e mija shkrime te shqiptarve

ku do qe ishte autori xhelal ferizi fshiheshin shkrimet e tij me aq sa mundesi q ekishin
dinakerisht i fshinin me pa besi

qellimisht

fshiheshin shkrimet dhe gjurmet dhe diktatai ishte qellim
ishte qellimi per ta diskriminuar xhelalin me qdo kusht
per ta izoluar xhelalin dhe per te ja
ndaluar komunikimin me shqiptar

ket shemtim tradhtarė
ebente dora e msheft e administrates se forumit shqiptar .com
nepermes te moderatorve dinak
me urdher te albo grekut e fiori grekut dhe me hilen tradhtare te agjentit delirium tremens
provokatorit dhe ndytsires me te degjnruar qe kan pasur ndonjeher forumet shqiptare

ky me pisllekun e tij nu kishte kurfar fytyre as morali

pis i flliqur ma degjenrik vshtire te gjendej

dhe ja se kend e perkrahnin keta te stafit te forumit shqiptar.com

degjenerikun me te madh te te gjitha kohrave shpifsin intrigantin
te pa moralshmin
me psoedunimin delirium tremens ne at forum

keshtu u soll stafi i forumit
ather qe me cenzuren helenike favorizotnte te gjith provokatoret
dhe sulmuesit
e jo siq thot ky genci dezinforumesi me qellim te vet dezinformues

qe don te minimizoj gjithqka
sepse qellimi ma i mdh ishte te izolohej
xhelal ferizi nga shoqeria dhe te diskriminohej autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi dhe kjo u arrit

edhe ne bisedat me te thjeshta edhe ne kontaktet me te thjeshta izolohej
dhe i fhsiheshin s hkrimet e kontaktet
edhe kur hapeshin temat per takime
te thjeshta ose letrare ose
komunikime te thjeshta qe fare nuk kan ldihje me gjuhen shqipe
dhe drejteshkrimin siq pretendon ky dezinformuesi genci ketu
ky avokati i albo grekut dhe forumeve diskriminuese shqipfolse
ky me avokaturen e vet mundohet ti mbroj kriminelet e kosova de te forumit shqiptar com te dardania de
ky genci qenka avokat i tyre kunder autoirti xhelal ferizi
me tentim mashtrimine tij qe ti mshefe shkaqet e
verteta te perndjekjes se xhelalit
neper forume
dhe nuk ishte vetem xhelali qe perndjekej
ne at forum por jan me qindra patriot shqiptar qe kan ikur te paknaqur
e te diskriminuar a thua paskan pasur te gjith problem me drejtshkrimin


dhe nuk ka te numruar sa e sa vlersime pozitive ne forum
jan fshi
qe shkruanin miqt populli njerzt e mir forumistet
ne forum per xhelalin
ishte ky krim i papare i albo grekut me qellim

dhe kompanise se tij qe ky genci na paska dalur ti mbroj te gjith armiqt e popullit shqiptar
ne at forum
ne at forum ne fillim

ku te gjith shqiptarėt ishin grumbulluar duke qene se ishte forumi me i madh shqiptarė
dhe ishte gravitues i te gjith shqiptarve
qe pastaj u diskreditua dhe u pa fytyra e tij makabre e stafit dhe moderatorve
se
ishte ky forumi shqiptar .com

qe te gjith deshmitaret shqiptar e dijn dhe e
njohin forumin shqiptar
qe ky genci po mundohet ta mbroj secilin forum duke e shty
xhelal ferizin me qellim dezinformimi per ta lene fajtor se gjoja xhelali na qenka sulmuar per drejtshkrim por keto jan prralla
te kti gencit sepse te gjith e dijm se grekofilia e albos
e nxiti ket forum qe quhet shqiptar net qe te formohet si forum si dhe forumet tjera
shkqaet jan sjelljet e albos dhe te stafit
te forumit shqiptar .com ndaj patriotve shqiptarė
prandaj shu ikne me mija nga ai forum u larguan por ky genci si duket qenka ardhur ketu qe ta mbroje secilin staf te forumeve dihet se qfar poshtersishe
behen aty e qfar padrejtesie e diskriminimesh ku me qellim nxiten njerz q ete shajne ete fyejn dhe lejohen ato shkrime nuk i largojn nga aty me qellim
ndera sa po te reagosht sa do pak kunder atyre shkrimeve te perjashtojne
pra e perjashtojn at qe reagon jo at qe shane e fyen poshtersi pra pa drejtesi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 07:58   #191
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

18-11-2006, 15:48 #104
kanarina


Anėtarėsuar: 14-10-2006
Postime: 12
Tung Poeti Nga Mitrovica
Jam Ne Ni Mendim Me Ty ,vertet Ashtu Qe Ke Then Ti Ashtu Eshte,
-nje Gje Se Kuptoj Te Njerzit ,
mendojn Se Me Pasuri (pare)je I /e Lumtur .
vertet Spanja Nuk Eshte Vendi I Pasur E Me Kushte Te Mira Si Norvegjia Psh,
ama Atje Osht Jeta Atje Jetohet, dhe ne vendet e jugut ku esht dielli dhe klima .
-une Per Mendimin Tim Mos Jem Shum E Pasur
As Shum E Varfer por mesatare ,
po Normal Me Jetu Me Ni Vend Qe Ndiesh Mir siq jan vendet e nxehta ,
qe Atje E Ndin Veten Mir ,tjesh E Lumtur ,kjo Esht E Gjitha

Qka Duet T mendojm Ne Shqiptart,-duhet Te Veprojm Si Duam Vet Ne ,
se Krejt Nje Jet Kemi,e Duet Ta Jetojm,
se Qdo Gje Njeriu Mund Te Realizoj Nese Ai /ajo Nuk Dorzoen,.se di A m ke Kuptu
Ama Jam Ne Ni Mendje Me Ty,kalo Mir ,ciao .
diskutime te regjistruara dhe te shpetuara nga lexuesit ne at forum ku fshihej gjithqka e autorit xhelal ferizi por kan shpetuar disa komunikime dhe diskutime
te disa lexuesve qe i dergojn e autorit xhelal ferizi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 09:43   #192
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Te pershendes kanarina

je vertet e mrekullueshme me shpirtin tend entuziast,
un e dua eren e kndshme te detit dheun qe jep qehre dhe ,jugun
se i jugut jam e asnjiher nuk behem ,verior .

qfar kuptimi ka jeta ne siberi,

edhe sikur te gjitha te mirat e botes te me qen aty kurr njiher nuk guxon me dal me kemish te shkurt ne diell.
q kuptim mund te ket ajo jete andej
ne at bore e akull ne at toke pa energji qe te mbane prore ne depresion ku ruset jetojne me raki me shishen e rakise ne dore apo jo


une dua dheun ku flet bukuria ku shprehet e hyn ne shpirte e ne trup energjia
,kam dehsir qe te lahem ne lum,
o sa te bukur jan lumejt liqejt tane,jam la ne lumin mat jam la ne iber,
dhe e di se kur trupi im rreshqiste ne valet mikluese ,
te lumejve shqiptar e liqejvbe e detit
shpirti me gezohej deri ne qiell,
dheu i eres me fliste
e dua token me qehre e dua vendin ku ndjehet era e lules,
ne largsi
e dua strukturen e tokes ku dhe me veqanti jep energji e te ben sikur te flet,
jemi duke gabuar shum ne njerzti e jugut qe nuk u a dijm vlerat as lumejve as liqejve# as zallinave tona as maleve,
e luleve tona,
sa ma ne jug aq ma bukur esht jugu esht jeta aty flasin relievet malet era,
dashurija jetsore qelizat e gjithkajat q ekan bukuri e shije te veqant
,njerzit andej kan veqanti dhe jan me te hapur per shkak te klimes

e ne qdo te shprehur ne qdo pore ne ne qdo pamje edhe te fytyres
edhe profil edhe direkt ka shprehje te veqant fytyra andej

ne jug sepse ka ndikim kli matike

ja plot ndjeshmeri eemocion shporehje fytyrat e jugorve
o diell i jugut o vlerė e jugut
sa miliarda vargje do te ju kisha shkruar o dashuri e jugut .
ne jugoret kjemi mrekulli te planetit
pamvarsisht s everioret i rrespektoj por me dhimbse n se ne qfar fati i ka qit zoti te jetojn
e ne qfar klime

edhe keta e kan kuptuar dhe dal ngadal e me zhgjimin e ndergjegjes
se zhvilimit dhe bukuris s e jetes
po e kuptojn edhe ket

dhe po kan deshir ta shijojn jugun me turizem duke pronotuar shkaurje te shpeshta per pushime andej ne jug ku ndjehen aq bukur
, kuptoje pra e nderuara kanarine .
pse gjermant dhe anglezt punojn aq shum gjat gjith vitit

dhe gėzimet me te medha i kan kur shkojn ne pushime ne jug ,

aty nga vet fuqija e tokes gjejn magjiken
e ndikimit dhe largimin nga stresi energji ka toka andej

andej gjejn mikpritjen gjejn qehren e njeriut dhe tokes
gjejn shiun e lezetshem qe pikon embel mbi flok
e mbi troje
dhe nxitė ndjenja,thellsije te lezetit ne shpirtesi
dhe veqantis se pergdheljeve magjike te qelizave te gjakut.


pse keta aq shum gezohen kur shijojnė italinė spanjen greqinė

dhe pse turren aq shum,drejt greqisė andej
e jugut pse dhe pse sepse aty gjejn at qe nuk e gjejn kurr ne veri ne jet te jetve ne veri nuk e gjejn dot .
veriu ehst heshtja e varrit ftoftesia ,un nuk mund ta perballoj ket vend
,por ketu me mban vetem kafshata e bukes
se femijve dhe idarja e shkretė
sepse shteti yn nuk na siguron as pune as pasuri as ardhmeri
as kulm mbi krye ne vendine diellit e te jetes .
fatkeqsija jon jan qeverija e korruptueme gjithmon dhe pushtimet,
trazimet e pa ndara te kombit shqiptar

perndryshe populi yn dhe popujt ne jug jan bukruja
e jetes jugu dhe detet evendet e nxehta jan vet jeta ne ket glob dhe kuptimi
i jetes mbi dhe
““““s ebashku me gjeografin dhe relievin perberjen strukturen e tokes andej dhe energjine qe ndikon ne trup dhe psiqiken enjeriut
.
ne lumej te jugut jam la dhe me ka rreshqi trupi ne ujin e kulluar,

jam ndje si ne prralla,
kam shiju guret e lmueshem te lumit

jam la ne detin e kaltert jam shtri ne rane e nxeht
ilaq i shpirtit ne det,kam shiju gjithqka qe nuk mund te shijoj ne vendet veriore asnjiher edhe sikur te kisha paguar miliarda ket knaqsi shpirti nuk e gjen.

Me njerzit kam biseduar ne shqiperi ne kosovė ne itali kam diskutuar per keto bukuri te jetes dhe ndryshime
ne jug ka bukuri jete ka knaqesi te mbane natyra
kudo ka harmoni dhe nxehtesi klime vet toka te ben te disponuar e te jep forcen fizike e shpirtrore klima fantastike magjike dhe struktura e tokes qiellit bimve relievit atmosferes
energjise e komunikimit me njerzit ne jug

interesant esht kjo se jo mahi thellsi dhe prekje e qdo qelize
ku ndikon ne psiqike ene trup energjija e veqant magjike e tokes dhe klimes
jugore deri ne superknaqsi magjike , e urrej klimen ftoftesin
dhe vendetklimatike me klimen e ftofte qe nuk kan energji qe ndikon ne shpirte
iritohem nga ato vende nuk e dua at klime

jam komunikativ jam temeperament jugori
dhe jam i krijuar ne jug
nuk jam lind per veriun,as nuk jam struktur as nuk mund te perballoj veriun
por zori te detyron te jetosh edhe ne akull por si ndjehesh.

Njerizit i ka kriju natyra te gjith neper vendet e tyre dhe u jan pershtat klimave
te tyre
jan brum i veqant ne e dijm se rosa apo shota ka yndyrna dhe material mbrojtes
qe nuk ka te ftoft ne uj
poashtu ariu polar e shum tjer pershtaten por nese e biem nji kanarinė
apo kengur te australis ne polin e veriut ai nuk mbijeton ,

nese dergojm nji eskimez ne afrik ai mbaron
apo nje afrikan te eskimezt ,pra zoti na ka krijuar dhe na ka nda sipas gjeografis
dhe kushteve pershtatjeve

por ne jugoret jemi lind per jugun
qelizat tona dhe knaqisja jon esht jugu ernat e jugut fjalet e jugut qehreja e jugut
na perkdhel qelizat tona na gezon na lemon gjakun ,
na entuziazmon na jep forc e disponim .
ne duam shoqeri komunikim biseda rreth te gjer me qa halle grup shoqror,
ne nuk mud te mbyllemi si verioret ku bien ne per depresione nga vetmija
dhe ftoftesia e izolimet e ftofta .
kur kam ardh ne gjermani para afro 17 vjet e gjysm me kan shkuar shum lot neper faqe kam mallkuar fatin tim dhe daten time te lindjes,ne ket lloj ftoftesie qe nuk me pelqente aspak por perdnjekja ishte perndjhekja detyrimi detyrim buk a buk

une dua nxehtesin jugu jugu esht per mua i dashur

per mua qdo gje qe esht kendej dubrovniku e spliti venediku e trieste e zare portorozhi dhe rijeke si gejografi
drejt veriut vjen zona e ftoft qe esht vrastare,per njerzit e jugut

apo pertej pjeses se malit te zi ,kuptim ka vetem ne jug jugu i italis jugu ne franc jugu ne ballkan , jugu ne spanje portugali sardenje greqia shqiperia kosova
pra kudo ku ka jug ,shqiperija kosova jan margaritarte verrtet te jetes
pastaj greqija turqija,italija jugore spanja portugalija, mali i zi kroacia
poashtu edhe disa vende te afrikes dhe azis
sikur te ishin te zhvilluara dhe kan klimen bukuroshe

por gjeneratat qe vijn do te sjellin zhvilim dhe popujt do te koncentrohen adnej ne jug .

ma i mir esht ne jug ne nje rreth shoqror e gjeografik klimatik
se qdo ushqim botror me specialitet ,
knaqsija e shpirtit nuk krahasohet me knaqsin e ngrenjes ,
ma mir ha buk dhe lėng gjize me speca se sa te gjitha te mirat e europes
ne ftoftesi e ne depresion vujatje dhe vetmi apatike te ksaj klime te ftfote qe nuk sjell gjalleri shpirti kurfare .
traditat qe i kemi pas ne shqiptart
klimen e bukur dhe jeta ne harmoni e ne bashkesi do te pendohemi qe po i leshojm,

do te nxjerrim syt taneė qfar bukurije na dhuroj perendija ne atdhe

detra vende lumej ligej briogje kullime kroje burime fusaha me lule male
dhe m,ale nxehtesi dielli,harmoni gaz e hare knaqsi jete lule bukuri livadhesh
kroje ujra e kthjelltesi deti lugina dhe te veqant energjikq e sheron
terapi e perditshme e detit
si dhe rrac energjike potencial i fuqishem por te prirur per disa mosmirnjohje
dhe sjellja q enuk na duhen
ne mund te bėjm jeten super te bukur
fytyra jugore e njeriut ishte qehre magjike qe te nxiste ne harmoni e
komuniikim

fytyr qe fliste ne sa metra disatnce me buzqeshte te formuar e nga
nga klima akoma para se te afrohej njeriu ndikoheshinshpirtrat

te gjitha keto ishin gėzim energji komunikim dhe kuptimi i jetes
,q,me duhet mua ushqimi me lot dhe vetmi e ftoftesi jete te pa kuptim
...
ne duhet te kthejm gjallerinė e shpirtin komunikimin ujrat dhe zallinat
i kemi shum te bukura
duhet te puthim token dhe te falenderojm zotin e madh qe na dha ato te mira dhe qe na dha gjuh te bukur dijen duhet ta zhvillojm vet atdheun
dhe afrimin me njeri tetrin vetem at kuptim ka jeta.

shqiptart ne g jermani praktikuan praktiken e kesaj jete te ftoft disi por te pa komunikueshme
dhe jan larguar duke menduar se po jetojn jet gjermane
por kur i shoh disa nga ata kan mbet si kufoma qe flasin vet me vete,
jan ne depresion dhe per tu dhimbsur
vetem per disa vite jan plak aq shum dhe duken te mbaruar
sepse nuk kan kurr geziome shpirtrore as disponim
dhe jan rrudhur nuk mund te komunikosh me ta
edhe pse kan para sa te duash se kan punuar ,

dhe kan ngren e kan pi po ku esht lumturija e tyre
ata kan vdek klinikisht
nga ky hap i gabuar injorant duke leshuar atdheun ,
duhet te kthehet gjallrija te populli yne te behemi miq dhe shokė e vllezer
dhe te jemi bashk

kemi nji jet per ta kaluar dhe ket nuk duhet ta kalojm ne depresion e ftoftesi pr me gzime e harmoni me antuziazem e ndikim psiqik me shum disponim e komunikime
te bukura dhe plot baskpunime emiresi atdhetarizem e forca te bashkuara
te shetpjme atdheun nga kthetrat greko sllave dhe te armiqve te tjere pra
te krijojm unitettin gjithkombtarė shqiptar .
njeriu ka lind dhe jeton per bashksi per komunikim,per klimene bukur
esht i kushtzuar si qenje,

esht i kushtzuar si qelizė si trup dhe nuk mund te jetoj pa raporte te perbashkta
njerzore

por kultura rregullon raportet ndernjeszore dhe masat e duhura ,
dikur jemi ulur bashk ne nje sofer por edhe ne tavolina e ne ndeja

dhe kemi tregu gjithqka barcoleta
kemi ndjet bashk shokun dhe shoqen kemi zhvilluar biseda edhe
thash e themet bile kan pas kuptim humori

,sot qenja jon ka vdek klinikisht me terheqjen e shqiptarve neper levozhga akulli
te egoizmit dhe mendjemadhsis
ata vranė vetveten atyre ma nuk ju duhet jeta ne keto izolime depresive .
dikur jam gezuar kur kam pa tezen jam getzuar kur kam pa dajen xhaxhain.

kur kam shkuar te xhaxhai ne fshat
trupi me esht dridh prej gezimeve nqdo qeliz

deri sa jam takuar me dashuri me te afermit
xhaxh knaqesi kan ardhur edhe te tjeret aty jan zhvilluar muhabete te kendshme

,
afersi entuziazem qe nuk blehet shpirtrisht as me bankat botrore,
kjo esht jeta argetimi shiprtrore dhe ndjenja e kenshme njerzore
klima
q me duhet mua bankat botrore kur thell qelizat e shpirtit nuk mi gezon.
letra nuk te sjell knaqsi por mjedisi shoqeria klima


njeriu esht si makina po nuk i punoj thell motorri ai ndyshket

motorri te ben levizes
shpirti argitimi entuziazmi harmonia
esht gezimi motorizmi i jetes mbi dhe
duhet te preken edhe dhelet e funditt e gjakut
nga argitmi e te ndjehen atjer ke jete nuk plakesh djhe ke psiqike e knaqsi rreth
te gjitha kur esht edhe klima ater sht jeta ma ebukur emundshme

njeriu duhet te qeshet me shpirte te jet gaz
e humor deri sa te shtirhesh mbi tavolin duke qeshur aty esht knaqsia q na duhet jeta me lot e depresion e strese e ftoftesi

,ku jan sot ato qeshje si dikur kur qeshnim me lot
nuk jan po gabin shqiptar po zhdukesh shqiptar
po lakmon ne heshtjen e varrit ne ftoftesi ne shkatrrime ne kurbete ne veri ne vendet e ftofta
,shqiptar,mjaft kemi me kalu vetmi dhe errsir ne varre
jeten duhet shftyżrtzuar qdo s ekond
dhe atdheun ta dua m e bashkimin unitettin te pasurohemi duke i ndihmuar njeri tjetrit

se vetem ke“mi per te ndejt ne zi varri
ne errsire dhe hehshtje dhe vetmi grope nen dhe kur te vdesim do kemi mjaft errsire e terr

sa te jemi gjall te vrapojm pas kultures pas harmonis
punes jetes zhvillimit pas farefisit shokve miqve dhe kontakteve
pas solidariteteit unitetit pasurise dhe raporteve
te mira me njeri tjetrin raporte te shendosha jo ne baz te interesit
te ndyr e te ftoft por duke i ndihmuar bashkatdhetarit
e jo mbas ndonje ftoftesie q e prish jeten.
askush s ka per t ejetuar gjithmon
dhe interesi nuk te ben te lumtur
ai prish vlera njeriu dhe karakter qdo norm dhe moral njerzor.

kam qen ne vizita ne shqiperi ne grykė t e valbones ne tropoj
te fisi kelmend
ku me ka mahnitur rrjedha e lumit dhe mikpritja
dhe tropojanėt mikpritsa magjik qe me shoqruan ,atje ne ato vend eplot bukuri magjike .
te kelmendasiot ne rrjedhen e valbones
kam ngrne


kryelan misri me maz e kemi perjetuar mikpritje
fantatsike
dhe ndjehej era e luleve lugines maleve kemi pi qaj mali
ndjeje er natyre dushku driśjve tokes e bari
ndjeje deri ne afshin magjik natyre te verrtet
qe te knaqte shpirtin lule sheruese ntyre sheruese
kam pa qehre malesh njerzish
bukuri natyre qe flisnin
art qe flet q e te thirrnin per knaqsi

uj te kulluar neper gur t e bardh valė te bardha pemė e natyralitete q ete dukej se te fklsinin kah shpirti te jepnin energji
qe flsinin bukuri relievi njerz te mrekulueshem te fjales dhe mikpritjes shqiptare bukurija dhe motivi me i bukur i jetes.

aty kam pa qengja aq te bukur qe kullosnin ne ato lugje me livadhe magjike
gjeta nji qengj te buku“r qe po kulloste ne livadh
blegrinte aq dhembshem sa qe te kpuste shpirtin,
i pyeta malsoret se qka ka ky qe ben keshtu ,me than se ia kan pre shokun qiftin
dhe nuk qetsohet dhe mbrenda nje jave shihe si esht bė se nuk i rrihet vetem
dhe duhet ta prejm edhe ket
se nuk jeton pa at tjetrin
ndigjoje se qfar blegrime bėn te dhimshme
na kputi ne shpirtin gati sa nuk qava me lot sa i dhimbshem
ishte ai qingj i bukur qe nuk i rrihej pa shokun e tij
ishte i mire dhe sikur lotonte ma ndali buken ne fyt
sa i bukur ishte
por ba shokune vet s mund te kulloste
kishte ra ne dofar pamjesh interesante te dhimbshme
kur afrohem syrin plot lot e kishte.

a e shini pra kafsha pa kafshen nuk jeton e jo ma njeriu
pa njeriun
qe hiq se hiq

jan mashtruar shqiptarėt qe jan larguar nga bukurite e jetes se dikurshme
nga zakonet dhe adetet e bukura e jan ndikuar nga e “huaja
e dėmshme
qe na e shiten kombet e huaja si mode gjoha per te na shemtuar
nga zilja per te na vra ne shpirte

edhe se vet nuk kishin fuqi te mbledheshin e te bashkoheshin

ma shqiptarėt kishim bashkim dhe dashuri solidaritet
motivet e tilal jetsore na knaqen neper shekuj
bashkimi i till,motiv i jetes esht farefisi kusherir daja tezja kojshija
,xhaxhai shoket miqt rrethi dhe populli yt
toka jeta klima si dhe miqsija me popuj e pasuria atdheu i lire shkolla puna dhe zhvillimi stabiliteti

ky esht kuptimi i jetes dhe mandej vijn tejrat ,

deri sa kafsha nuk jeton pa njeri tjetrin si mud te jetoj njeriu
, qfar shije ka jeta dhe pse t e jetohet vetem ne vuajtje ,
nuk ka ne voj te lindim hiq per te vuajtur ,

qe te rropatemi kot,dhe te vuajm ne derpesione tmerri,
ftoftesi emjerime varfri vende te ftofta pa unitet pa ardhmeri pa pasuri ,


dikur kam pas shku te farefisi ne atdhe kur isha
por gazi mahija humori dhe loja nuk kishte fund
zemra gjente qetsinė knaqesine tani ne kosve nuk esht ashtu ma
ka perenduar gjithqka ka ndryshuar dashuria njerzore
kot dhe pa lidhje ket shemtim e solli dikush e kuptim ka jeta pa gzime e bashkime
per se te jetohet qe te vuajm nga keto pasoja jna shfaqur vetvrasjet njerzore

te premten shkoja te shtunen
te farefisi fillonin mahit humoret te qeshurat me shpirte e melot ishte kmaqsi humoresh te pa djallzuara ne fshat dilnin njerzia e ne qytet poashtu
puna neper ara ne fshatra e
neper pemė
dhe ne mbremje loja s' kishte kufi qeshnim duke u mahitur me humore

pa prekje dhe binim e gaz per toke lotet na shkonin nga gazi dhe qeshja ,
merja pemen direkt nga trupi i dardhes
ose qershise e permien nga toka magjike

dredhzen me lėng te embel vetem era ishte ilaq shendet
sepse toka esht enbrgjike ne jug

qe sheron qdo lloj depresioni,
medet ku jemi s ot te shprendar te humbur te ftoft te mashtruar
, duke meduar se nji cop e em,belsir qokollate fabrike
me kemikalie te mban qe ruhet me vite nen ndikimine kemikalieve helmuese.

ftofja na rrin ne shpirtė ,ne jemi rrac delikate
dhe natyra jon nuke perballon ket heshtje varri
dhe klimene veriut kjo esht vrasje vetvrasje ikja nga atdheu e shpartallimi
kemi hy te gjalle ne ftoftesi per nen dhe nuk na duhet jeta ne keto ndryshime
kaq shkatrruese e vetshkatrruese .
DIKURE me qeshjen me zemer te nji shoku kusherire apo kusheriri
nuk e ndrroj me krejt fabrikat e europes
NJERIU NUK KA LINDUR VBETEM PER TE NGRENE
fabrika nuk mE BEN TE qesh vetem ma shton vuajtjen ,
fabrika ka kuptim vetem nes e shoh njerz dhe shok qe me qeshin aty
q e me japin qehre fjal miqsije dhe kontakti
por jo te shoh robot te ngrysur
qe te shtijn hatan me hallet e tyre
dhe depresionin e jetes FTOFTESINE QE NUK TE PERSHENDESIN
sikur te ishin akuj te ngrysur te huaj dhe telraget E MJERIMIT


komunikimin njerzor NA DUHET
,q me duhet akulli i ftoft e njieriut te zymt dhe te mbyllur ne nje bote qe njeriu nuk e din se q mund te jet ai e qka mendon
ndoshta esht prishur edhe me psiqkimen e shpirtin duke ndejtur ashtu me vite i mbyllur ne klimene ftoft depresive

per mua ky tmerr artificial i jetes
se mjerueshme trishtuese
ftoftsi e shekulit te mbylljes ne heshtjen e varrit
ku buza dhe zemra akuj nuk qesh vetem formalitete dimensionale te nje qeshje cinike te detyrueshme formale
, por jo te afert e njerozore
sepse jetojn formalisht dhe dimenzinalisht nen instiktin e perditshmeris
nen instiktin robotik te jetes
se dirigjuar programóre ku me asgje nuk preket knaqsija ,.

kam harruar kur jam ul ne tavolinė gazmore kam harruar nje darsem nje gezimm shqiptar
kam harruar nje qehre te sinqert
kam harruar nji grup apo rreth ku mund te bisedohet lirshem
te knaqemi shoqerisht,
mos e vrit veten shqiptar pra kush te detyron ,
mesou te ruash shum tjertrin shokun shoqen kusheririn motren nenen babain vllaun kojshin farefisin atdheun klimen bujqesine vlerat zhvillimin mirqenjet

rrespektoje dhe ndjej dhembje bile edhe per zogun pulen delen
se keshtu ndertohen raportet njerzore dhe keshtu kuptim ka jeta.
ketu ne veri ne gjermani pleqt dhe plakat milionere paguajn student
ose njerz per biseda ,te pakten nga nji or n d itje
sepse bien ne derpesion pa biseduar me asken

,por qfar mund te knaq ajo bised artificiale

kur nuk e ka shokun apo shoqen e feminis me kujtu jet dhe origjinalietete
muhabete te verteta

qfar mund te knaq studenti nji plak apo nji plake kur nuke lidh asgje me te
qka mund te bisedohet ne at pak or kohe me pagese

asgje
as muhabeti nuk esht natyral

dhe kurrgje nuk esht vetem nji lloj mashtrimi
blerje muhabeti m e pare ehhhhhhhhhhhhhh jeta e perendimit robotik
mjerim shkaktim fatkeqsije qe po mundohen ta permirsojn me para por kot e kan,
kan rreshqitur edhe pse kan kriju qindra institucione
ku mund te gjesh muhabet ajo esht artificilae
pa rreth shoqror ,
jo zoteri nuk ndertohet e kshtu jeta ,tjera ideale kam un ,

ne shqiptart e patem jeten origjinale dhe u morem lakmi robotve ,

ne ksishim “ natyren gazin harmonin kusherijt farefisin prinderit vllezrit kojshit shoket klimen dhe qdo gje tjeter
e kemi hum pasurin am te qmueshme vet
dhe kemi vra veten
duke u terheq ne vetvrasje ftoftsije te pa fund ,
ne ftoftsi nuk qendrohet nji minut e le ma gjith jeten
ktheuhni shqiptar ne jetė dhe bashkim kombtarė dhe ne unitet
sepse ne unitetin tone do i thyejn hundet te gjith armiqt edhe greku e serbi

e te tjere armiq
esht thirrja e ime e autorit xhelal ferizi nga mitrovica
kthehuni se mund te ktheheni akoma ne jete jan gjasat

,ktheuni ne kulturen ton iliriane ku knaqsija perjetohej duke dasht njeri
tjetrin farefisin

vizitoni farefisin dhe ruajeni ne radh te par kombin tuaj e pastaj edhe miqt e popujt neper bot
esht vetem kjo alternativ dhe asgje tjeter
asnji rrug tjeter nese mendoni se ka ndonji rrug tejter nga kjo qe un po e shkruaj
ketu nuk ka

ather me shkruani dhe me thoni ,me analiz
nese esht ndonje tjeter rruge

por jo te del dikush ketu ne sherbim te serbianit
apo ne sherbim te grekut e te armiqve tane
e te dezinformoj
sepse ata na e sollen ket te zez ne voter ,shqiptarve
serbi dhe greku sepse shqiptarve u ka marr lakmi bota per afresi me njeri tjetrin.

Kur isha njiher ne lezhė ne shqiperi e pash se diqka kishte ndryshuar
dhe ne hyrje te nderteses e shoh se disa familje nuk pershendeteshin
njera me tjetren edhe pse ishin ne te njejten hyrje te pallatit nderteses .
fillova te interesohem per keto raporte kaq te ftofta dhe arsyet perse

pse ishte ky ndryshim mbrenda disa viteve,
sepse edhe ne prishtine po ndodhte enjejta gjė
mos pershendtje e komshiut nga komshiu
qfar tragjedie kombtare

sepse kur isha un ne vitin 1992 kur e mora nusen ne lezhe
nji vajz lezhjane jeta ishte mjaltė dhe knaqsi
njeriu ndjehej i lumtur prej afersive njerzore dhe pershendetjeve plot kulture e dashamirsi
prej kulture dhe pershendetjeve kahdo ne pallalet per rreth
i njihja dhe me njihnin me thoni vlla kosovarė

,dashurija s kishte kufi dhe neper ndeja e biseda nuk mund te ngopeshim diskutime.

mora vesh pastaj se nji agjent i paguar grek kishte paguar nje njeri te perhapte
propaganden se ne perendim njerzit nuk pershendeteten
se nese nuk pershendetesh behesh me kultur perendimi.
o zot mora vesh se agjenturat e huaja paskan marr iniciativ per ta shkatrruar popullin tim shqiptarė dhe fillova te dridhem vuajtja sepse ne pallate tash ma pas disa vitesh kishte filluar ftotesia dhe nuk pershendeteshin njerzit si ather

nga mallengjimi i dikurshem dhe gjendja e tashme me ra loti me ra ne faqe ,
o grek i zi thash o grek i mjer o serb i zi

qe kurr per nji hajr nuk vjen ne token shqiptare,
po qfar interesi ke o grek qe e prish shqiptarin

a ma mir esht ta kesh nji kojshi qe komunikon apo ta kesh nji robot nji qenje te vdekur
qe nuk te flet o i mjer

po edhe hasmerija ka kuptim me njeriun qe flet.


jo ju thash pastaj njerzve qe i takoja neper pllate dhe hyrje ne disa vende

jo ju thash nuk qendron kjo se me mos pershendetje
mund te hyni ne kulturen perendimore perkundrazi gjermani nuk te kalon pran pa te pershendetur me mirsjellje
esht genjeshter kjo kush u ka thene shkoni ne perendim dhe shifeni vet ata komunikojne me sinqerietet
gjermant pershendteten me miresi e kulture dhe te gjith popujt europian

mos ndegjoni misionarėt agjenturesk serbo grek qe duan te ua ndrrojne zakonet e te ju shkatrrojne

dhe “agjenturat e huaja mos i ndegjoni seps ene perendim
popujt pershendeteten bashkpunojne ko,unikojne
ndrsa ju duhet edhe ma shum e ma mire e m a knaqshem se jeni te jugut
dhe bile kur t e takohen ne perendim thon pershendetje
dhe pershendeten edhe fetarisht
dhe mundohen ne grupe te takohen vikendeve dhe te gjejn ngrotesi
njeri me tjetrin
por jo nuk e gjejne ngrohtesine sa duhet se nuk ekan klimen

e duhur ,edhe pse mundohen ta gjejne edhe pse e e kan humbur
me nji lloj sjellje qe e kan praktikuar vet si nji lloj egoizmi
per tu nda,
dhe per te qen i pamvarun por de fakto e kan humb fuqin ė,

njeriu esht i fuqishem vetem kur ndegjon kur bashkpunon kur flet kur ndrron mendime
kur ka kontakte.
Njeriu q enuk ka kontakte e bashkpunime ai esht robot
jo njeri
greku don ta shemtoj shqiptarin me gjithfar lloj sabotimi
ai shqipzi qe perhapi nje lloj sabotimi

nder shqiptar thon esht dukur edhe disa her ne disa qytete shqiptare q ellomotiste se gjoja e njeh jeten jasht shtetit por genjente
,o zot thash qfar tradhtie eidiotizmi perhapin disa idiot
te shitur

,por njiher e pata pa vet ku kishte takuar ne nji tavolin shqiptar

kishte disa halabak rreth vetes

dhe se q po u prraliste ai far armiku i kombit tonė,

me vloj gjaku dhe isha me nusen time ne sheti
deshta ti kercej ne fyt armikut shekullorė qe vret kombin tonė me shekuj
ishte ky nji pis mashtruzes qe sa e sa para u kishte marr shqiptrave duke ju premtuar viza ishte ky nji grek idiot qe edinte bukur gjuhen shqipe dhe ishte ne shoqeri me nje shqiptar te prishur qe siq tregonin ky genjente njerz se ua nxjerr vizat per ne amerike
q e jep para e merr para me hile tradhtare dinake

per te prish qdo qeliz te kombit tim margaritar,,,
Populli im shqiptar qe ka qen populli ma mikprits ne bot
qe i ka marr bota lakmi per mikpritje
dhe bashkjetes , duan ta prishin fundrrinat e ndryshme sabotuese

njiher e kam pa ne nji lokal at pis pas ma treguan se kush ishte

ai mashtronte njerz me para per viza gjoja ishte nji pis i mykur ne shpirte mashtrues kriminelkurr mos i besoni grekut e serbit

,se ky vjen vetem per t ezezen tonė ne trojet shqiptare

te konmbit tonė as serbit as agjenturave te huaja
mos i besoni ndiqni nga trojet etadheut

pak kush i huaj pothuajse vjen ne tokat tona per te miren tone

nuk vjen per nje te mirpor per sabotime

vetem me na i humbė traditat me na qthurė por as per pasurinė
e gjith botes mos lejoni me u prish o shqiptarė se nuk ju duhet pastaj jeta si te
te mjere
.
shiheni s e qka i kan bė te huajt kombit shqiptar
ia kan mesuar te gjitha te zezat vrasjen pas shpine ikjen prostitucinin grabitjen plakitjen prostitucionin perqarjen
vjedhjen dhe mosbesimin ne njeri tjetrin korrupcionin ftofjen largimin nga farefisi humbjen e tradites lakuriqsin dhe homosekksuializmin,
mafiozitetin dhe drogen ,na kan mesuar ta ruajm shpinen dhe te mos jemi te qet
na kan larguar nga puna dhe prodhimi
mesuan te jetojm pa djers me krime
mesuan te genjejm te bejm be rrejshem ,
ne zot

te mos e duam te dahsuren siq jemi mesuaren te dashures te ia japim besen shqiptare se do ta duam per jet i mesiójn rinin tone te behen tradhtar me te medhej ne bot
duke prish bes e kultur duke kaluar edhe me nga dhjet fmera
duke vra zem“mra shqiptare i mesojn vetem dhimbje te shkaktoj dhe lot robotizem

ftoftsi anikultur aanikombtarizem
vraj o zot kto AGJNETURA DEGJENERIKE QE NUK LEN NJI KOMB HARMONIK MBI DHE

POR E
Me ANė TE PARASė SE PIST PRISHIN KUPTIMIN E JETES POSHT TARDHTIJA
DHE PISLLEKU RRNOFT POPULlI IM I BASHKUAR ME SHPiRT DHE ZEMER
TE BARDHE POSHT PARAJA E PIST DHE KRIMI RRNOFT UNITETEI DHE DREJTSIJA SHQIPTARE
HARMONIJA DHE VLLAZRIJA RRNOFT GJALLRIJA SHQIPTARE
DHE BASHKIMI YN NATYRAL;
RRNOFT BES E DHE SJELLJA E KULTURUAR

DHE DJEMT A VAJZAT GJEVAHIRE TE KOMBIT TON SHQIPTAR

RRNOFT BESA E DHANUN DHE MBAJTAJ E SAJ VASHE APO DJALIT DH E VLERAVE
TONA DIAMANT ;

TE GJITHA KETO POSHTERSI NA I KAN IMPONUAR ARMIQT E TON QE KAN PAS ZILI
NGA KETO VLERA QE I KEMI PASUR
SHPETOJINI O RINI VLERAT
KUPTOJE POPULLI IM JU THRRET AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

U THRET NE JET NE HARMONI E NE JETE TE UNITETIT KOMBTARė
NGA AUTORI NE MERGIM XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 09:45   #193
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Per keto shkaqe te ktyre lloj artikujve nga lart sulmohej autori xhelal ferizi o genci poltika talbanet vargjet politike ndikonin qe te nxjerrnin kokat gjithfar llumi i tradhtarve
phanta rhai ne forumin dardania
esht talibanist qe e urren xhelal ferizin dihet per q arsye
sepse xhealal ferizi nuk esht per ata qe te talibanizohet atdheu i shqiptarve
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 10:36   #194
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Ndėrtimi i njė centrali atomik nė Shqiperi paraqet rrezik pėr Europen.
Flet akoma per njė shoqeri me plot rreziqe e pa organizuar si duhet e me plot pakujdesi e papergjegjsi , nėse mungon ndjenja e pergjegjsisė mbi gjėrat madhore
dhe organizative si mund te merren ne pergjegjsi aq gjėra te mdha qe rrezikojne ballkanine dhe europen , sepse na del si e pa afte kjo shoqeri per tu konsolidur e per tu bė e peregjeshme ne nivele te duhura
akoma e papjekur per tu ju pėrballuar gjėrave tė mėdha
sfidave dhe zhvillimeve tė jetes, gjėrave madhore.
U dėshmua rasti i Gėrdecit dhe targjedia aty ,se si ka mundsi te sorollaten kalamajt ,
dhe gjithfare njerezish nėpėr municione kaq serioze e tė rrezikshme.

Sikur Gėrdeci tė kishte pėrmbajtje atomike?
Ku do tė ishte sot kontinenti i Europes nga ai shpėrthim?
Cudirat ndodhin ne shqiperi jan fenomene qe nuk kan spjegim lloj i veqant i anarkise dhe mos pergjesise dhe korrupicinit edhe sikur te shkoj bota ne ajr detyra dhe pergjegjsia nuk merret seriozisht , sepse tė cuditshėm qė jemi ne shqiptarėt me disa veprime , njihen sjelljet tona te quditshme e te rrezikshme

NDAJ PERGJEGJESIVE Tė MEDHA
dhe struktura jonė e dėshmon nė secilin hap mosaftesine pėr jetesė,
pėr organizim shoqrorė dhe shtetrorė
pra ne funksionojmė, tė mos them vetėm si njė mozaik shtet nė Europė.

Mbijetojmė me injeksionet ndėrkombtare artificiale , sepse pėrndryshe nuk do tė mbijetonim dot pėr shkak tė mosaftesisė qė e kemi si njerz ndaj organizimit
dhe pergjegjsise se civilizimit e vetedijes se larte qe duhet per gjėra te mdha ekujdese te veqanta
ne jemi akoma jo serioz ne detyra te mdha e te pergjegjshme

Shihet se ne nuk arrijme tė kordinojmė si duhet e te jemi te vetedijshem sa duhet
, nuk arrijme tė administrojmė si duhet , administrojmė punen me fise e krahina e ndjenja klanore grupore korupcione nuk vlersojme si duhet rrezikun dhe pasojat e tij

qeverisim me korrupsion klane e miqsi, ku drejtesia nuk vjen nė shprehje,
as aftesia e konsiderata ndaj individit tė aft.
Krijohet anarkia, shpejt dhe absurdi, sabotohet progresi, ndersa per organizim
te persosur mos te flasim edhe sikur shekuj e shekuj tė kalojnė
organizimin dhe ndjenjen kolektive tė ketij kushti jetik nuk e fitojn’ shqiptaret.

Dikurė i gjithe gadishulli Ballkanik ishte i popullit ilir,
parardhsve tė shqiptareve pikerisht nga sjelljet e tilla mosorganizuese dhe anarkiste
e fisnore pasive klanore indiferente, mbijetoi vetem nje fis, ilir albanėt edhe ata mbijetuan duke qene ne do pozita te favroshme ne male te larta ku nuk arriten armiqt u vonuan per ti asimiluar krejtesisht te gjith .
Tė tjert u zhduken, sepse nuk ishin tė organizuar dhe nuk e njihnin sa duhet nuk e kishin shpirtin organizativ as vetedijen elarte kombtare dhe te domethnejes atdhe e civilizim pergjegjsi komande discipline rregull zbatim detrash me orare e saktesi perpikmeri seriozittet .
Pra ndjenja kolektive e organizimit kolektiv i mungon shqiptarit,
kjo ndjenjė, ky shpirt ėshte motorri i jetes,
organizimi pra
te njerezit dhe shoqeria, organizimi dhe aftesia organizimi disciplina
shume e persosur ndikon ne nivelin dhe zhvillimin jetsor.
Ky ėsht motorri i zhvillimit, motorri i gjithckajes jetsore,
kusht numer nje i nje shteti e kombi e atdheu

Kombet europiane e kane kėte ndjenjė dhe aftesi tė fuqishme,

organizimin e nivelit te lartė shoqeror si kolektiv me pergjegjesi
dhe shume ambicie drejt zhvillimit
jane nnjerez te dishiplines, organizimit dhe punes,
njerez te pergjegjesive te medha ne punė,
me ndjenjen me te lartė te forces dhe seriozitetit ndaj pergjegjsisė n punė.
Fakti se keto shtete jane te tilla ndersa ne shqiptaret akoma na mbyt varferia
dhe pshtjellimi ne shekullin e njezet e nji, ku kemi ngecur ne secilin aspekt te zhvillimit, pra fakti flet vete pa dyshim , ne po na mbyt varferia dhe anarkia,
klanet, papergjegjsitė peshtjellimi te privilegjuarit e paafte te korruptuarit e mjerė njerez te pavetedije per zhvillimin shoqror.
Pra ndjenja KOLEKTIVE TE PERGJEGJSISE, NIVELI I LARTE I ORGANIZIMIT
e ka Gjermania, Anglia, Franca, Holanda, Norvegjia Suedia e shume popuj,
qė i pėrmbahen rregullit dhe organizimit shoqėrorė dhe punes te ne shqiptaret
nuk esht e fuqishme kjo

kjo aftesi e domosdeoshme kushti per zhvillimin e nji kombi
ėshte aq e dobet sa qė nuk di si tė shprehem,
ajo ekziston disi aq e paafte, aq e dobet,
sa qė mund ta quaj njeriun si gjysem te vdekur,
si te tharė, si te vyshkur,
prandaj jane te ne varferia, tragjedia shekullore, pushtimet,humbjet
ku secili mund te na pushtoj e tė na rrahė e tė na dhunoje,
tė na shkelė e tė tallet me ne,
sepse mungon ndjenja e organizimit tė pėrsour kolektiv disciplina rregulli
persosja
nė forma tė pėrkryera si dhe shprehija e punes,
dashuria ndaj punes.
Punen duhet ta duash ashtu si tė dashuren dhe ndjenjen e pėrgjegjsisė pėr veten, atdheun, shtetitin, zhvillimin e kualitetin, vlerat, organzimin, civilizimin prodhimin,
ZHVILLIMIN ,

NJė SHOQERI ANARKISTE ME VARFRI E TE META KATASTROFALE E PA ZHVILLIM

NUK MUND TE QUHET SHOQERI ME VETEDIJE DHE VLERA
AS ME VETEDIJE ORGANIZIMI.
NE DUHET TA PRANOJME SE SA TE META TE RREZIKSHME JANE KETO.


Ne jemi njerez qė shkojme ma teper kah mjegulla, kah peshtjellimi,
MOSPERFILLJA dhe anarkia kah mosorganizimi, MOSSUKSESI, kah mjerimi.

Une jetoj qe njezet vite nė Gjermani dhe e di se si i rrin gjermani detyres gati
dhe pėrgjegjsisė, ligjit, kryerjes sė puneve nė afat, orarit, kualitetit, precizitetit,
mbi tė gjitha seriozitetit te punes
dhe kujdesit pėr vlerat dhe arritjet e rezultate.

Sa i pėrket energjisė elektrike,trojet shqiptare duhet tė gjejnė tė gjitha metodat tjera ma tė pa rrezikshme hidrocentrale etj ,
te burimeve tjera por kurrsesi nuk guxojne tė mendojne central atomik
ne tokat shqiptare
Kjo do tė jete katastrofa mbi tokė, nėse ndertohet per shkak se nuk do te mirmbahet si duhet me pergjegjsi dhe mund te na ndodhe ndonje gerdec i ri ne trojet tona shqiptare .
Besoj se ka metoda plot tė pėrfitohet energjija elejtrike qe jan me te pa rrezikshme per kombin tone ekam per t emirene atdheut e te shqiptarve qe te mos ju hyjne rreziqeve te pa nevojshme e te rrezikshme sepse ka menyra te pa rrezikshme
per te mbuluar nevojat tona me energji sepse shtei dhe atdheu yne mund te rrezikohet nga centralet atomike nga pasiguria ne mirpmbajtje e papergjegjsia disciplinore .

shkrime opinione nga autori xhelal ferizi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 11:10   #195
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Valltari18.05.2006, 02:40:00
akuza vetem akuza ne kto forume akuza kunder djemve tane te uqk s
per djemt tane qe ia kthyen pushken armikut me te poshter dhe me t' eger qe njeh hsitorija ,
akuza mbi baza krahinash akuza mbi baza ,grupore akuza mbi baza shpifjesh
qe uqk ja te mbetet dele e zezė
e keqe dhe te mos mednohet mire per uqk n

politikė djajsh serb propagande makabre dore e zgjatur serbe kunder herojve dhe djelmoashave e vashashave trimeresha shqiptare
politike propagande amrike qe gjithmon ja sherbyer
me intriga ,kunder se mires se shqiptarve

uqk ja nuk esht e disa individve por epopullit ,natyrisht se ne uqk ka mundur
te depertoj dikush ndonji i keq qe ndoshta s' ka qen i mir
por ne uqk ka pas trima qe merrnin gjak ne vetull ka pas vasha e djelmosha patriot


diuajni uqk n e trimave vllezerve dhe motrave shqiptare ,
te bijve tane te gjakut tone shpirtrave tone te lirise
ata jan gjaku yne uqk ja esht e shejt
per ne ne e kemi endrruar me shekuj ushtrin qlirimtare ,shpetimtaree atdheut dhe mbrojtsen e popullit dhe kombit tone nga krokodolat pansllav o serbian qetnik dhe te tjerve pushtues

fatkeqsisht uqk ja nuk ishte sa duhej ne numer e ne armatim
sa duhej,
sikur te kishim mend te gjith shqiptarėt do te futeshim ne uqk,
pse qka fituan civilet qe sorrollateshin e silleshin kot
neper duar te armikut serb te gjitha motrat tona do te duhej te kapnin pushken
edhe femijt e bile me perjashtim te atyre te djepit qe
do te duhej tu ruante uqk ja ne nji teritor te lir .

uqk ja do te duhej te kishte numrin nji miljon te shqiptarve gra e burra e djem e vajza
e te gjitha moshat bile edhe nxenesa e te gjith do te duhej me qen aty

ne at ushtri te lavdishme .

lufta nuk ka mbaruar prap do te kemi luftė me shum armiq
qe duan te na marrin tokat e bukura shqiptare

dhe te lashta qe duan te na qfarosin.


UQK ESHT SHPRESAE POPULLIT TIM SHQIPTARė

UQK O DAHSHRIJA O SIMBOLI I TRIMERIS KOMBTARE
O AJKA E;OMBIT TIM RRNOFSHIN TE GJITH TRIMAT E UQK S DHE UA PUTHSHA TYTAT E PUSHKVE ATYRE TRIMAVE QE JA THYEN TURRIN ARMIKUT ME TE NDYRE QE KA NJOFTE TOKA DHE HISTORIA E SAJ
SERBI KANIBAL QE DHUNOJ EPOSHTROI MASAKROI CIVIL SHQIPTAR


INDIVIDET E E KEQI NE UQKA QE MUND TE KEN BER DIQKA TE KEQE
NUK PERJASHTOHET KJO MUNDSI TE KEN HY DISA INDIVID ATY
POR NUK E PERFAQSOJN DISA INDIVID UQK N
SHQIPTARE

EDHE MUND TE KET PAS GABIME SI NE QDO PUNė TJETER TE JETES
QE ESHT E PAMUNDUR TE MOS KET TE KQIJA E GABIME
SE TE KQIJAT NE KET BOT S NDALEN KURR
POR KA PAS SHUM DJEM PERTITA E SOKOLESHA
TRIMNESHA SHQIPTARE BIJ E BIJA TE PUSHKES
QE I TREGUAN BOTES SE SHQIPTARI LUFTON PER DHEUN E VET
:TURP ESHT PER ATA QE NUK ISHIN NE UQK
DHE U “HAMENDEN NE QASTET ME TE VESHTIRA TE HISTORIS
DUKE RA VIKTIM E MASHTRIMIT TE KARRIGGJIVE QE NUK E DONIN JETEN E MALIT

POR DONIN DHOMEN E REHATSHME ME AROMė QYQARIE E ME PAMBUK

LPENRA TE BUTA PA PAS FTOFT PERJASHTA
RREZIK DHE URI E BAROT ME PLUMBA

E PA E PA GRYKEN E PUSHKES:

DJEMT E UQK S E KAN HALLALL BUKEN DHE TOKEN SHQIPTARE

DHE ATA DUHET TE NA NDESHKOJN TE GJITH NEVE QE NUK KEMI MARR PJES NE LUFTė

SIMBAS LIGJIT TE ATDHEUT:
KUSH NUK ESHT I LUFTES DHE I PUSHKES E I MBROJTJES SE ATDHEUT
NUK I DUHET GJE ATDHEUT
DHE KUSH NUK E NDIHMON LUFTEN ESHT TRADHTARė;


TE GJITH ATA QE KAN PAS MUNDESI TE JEN NE UQK E NUK KAN QEN JAN TRADHTARė

DHE LE TE TURPROHEN PARA HISTORISė DHE ATDHEUT

ATA NUK KAN PAS GUXIM ME KAP PUSHKEN DHE KAN DASHT
jetė luksoze pa rrezik por harruan se armiku nuk pyet a don apo s don luft
ti ai pret e grin e vret e dhunon pra.
ushtria ja jon nuk kishte kushte te mira per luft

as municion as komandant te ngritur ne nivele te shkollimit
siq i kishte amerika djhe shtetet e forta

esht fakt kjo

por kishte djem trima dhe vajza qe meritojn me miloina vargje lirike kreshnike
dhe epike

ata jan heroj dhe ata jan bijt dhe bijat e verteta te tokes nėnė

djemt dhe vashat e uqk s
perpara uqk pasardhst e
MIC SOKOLIT TE AZEM GALICES HALLAL JU QOFT GJINI I NANES
HALLAL JU QOFT PUSHKA

buka trimeria ajri dhe ujt e tokes e natyra e tokes e dheu kah ju ecni me trimerine tuaj shqiptare

DHE LUFTA ME TRIMRI JU I KENI DASHST KRISMAT E PUSHKVE J TE LIRIRSE E TRIMERISE

JU JENI BURRA DHE GRA FISNIKE JU JENI LEGJENDA
UQK

DIKUSH NUK KA GUXM ME JA NDJE EREN BAROTIT DHE LLOMOTIT KOT

MUND TE KET PAS EDHE NJERZ TE KQI MBRENDA RETHIT TE UQK
QE JAN INFILTRU
KJO NUK PERJASHTOHET GJITHKUND KA POR UQK JA ESHT E SHEJT

MOS E PREKNI ATE ASNJIHER AJO ESHT SHEJTNIJA E SHQIPTARVE ;

ARMA DJELMNIA E TRIMERIA ESHT NENA JONė DHE SHPRESA E JON E ATDHEUT
SI DHE TRIMEIJA E DJEMVE TONė SOKOLA

DHE VASHAVE TONA:
TE POSHTER JAN ATA QE FRYMZONIN DEFANZIVEN DHE KAPITULLIMIN PAZARET KOT DHE NDJENJEJN E TURPIT E TE DORZIMIT ;

KUR SHQIPTARI FILLOJ PUSHKEN BOTA U DRIDH DHE E PAU SE NE E KEMI SERIOZISHT
DHE TRIMERIA SHQIPTARE ESHTE LINDUR E NATYRSHME

ATA U TALLEN SA U TALLEN ME NE

POR KUR E PANė SE UQK JA NUK BEN SHAKA DHE SHQIPTART LUFTOJN E PO BIEN PER ATDHE NJENI MBAS TJETRIT NEPER BETEJA

E PANė SE NE JEMI STERNIPAT E OSO KUKES
JEMI PO ATA QE ISHIM DHE NUK NDRYSHOJMė SE GJAKU I SHQIPTARIT ESHT GJAK TRIMNIJE:

KESAJ HERE NA KAN MASHTRUAR PACIFISTET TE ZI E TE NJOLLOSUR QOFSHIN PER JET
TE JETEVE

ATA QE E EDUKUAN SHQIPTARIN NE PERULJE E NENSHTRIM

;PO KU KA GUXU SHKJAU I SHKINES ME I MARR ERė SHQIPTARIT
QE VETEM NJI SHQIPTAR VETEM I VETMUAR LUFTONTE ME NIQND SERBIJAN QE NJIHEN SERBIANT Q ENUK KAN TRIMERI
ME KEN E NJIZET SHKIJE NUK KISHIN GUXIM ME IA MSY SHQIPTARIT
;RRUSTEM DIBRANI NGA KATNDI GRADICE PREJ DRENICE
NE KOHENE RANKOVIQIT KA LUFTUAR VETEM ME NJI KATUN SERB E MALAZEZ
NE KATUNDIN CERVADICA AFER PRILLUZHES FUSH KOSOVES
NE KOHE E RANKOVIQIT TE ;MULLIRI DHE KA RA ME FAQE TE BARDH ė SI HERO I KOMBIT

POR TRQIND VETė PERSONA SHKIE ISHIN ATY E RRUSTA ISHTE VETEM
FSHATI SERB E KISHIN RRETHU E RRUSTEN E AI NUK E KISHTE LUE KėMBEN ME IKė AS QERPIKUN SEPSE THSHTE NUK IK SHQIPTARI PA QENDRUE

TRIMI SHQIPTAR I DRENICES SE KUQE KISHTE VRA DISA SERB ATY
NE PERLESHJE
DHE KSIHTE RA EDHE VET I COPTUAR POR ME NDERė I KISHTE TRGEUAR SERBIT SE SHQIPTARI NUK TREMEBET
SA E SA RASTE KE TE TILLA KAMER LOSHI E HYSEN DRENICA
QE I KISHTE PRE ME NJI SOPAT DISA SERB NE MAL
KU TREMBDHJET SHKIE IKUN PREJ NJI SHQIPTARI NEPER MAL TE GJITH TE ARMATOSUR E KY VETEM ME NJI SOPATė ; E NJEJTA GJE KA NDODH ME AHMET DELINė
QE KY ME NJI SOPAT ME TE BIRIN MURSELIN KA VRA TREMBDHJET SERB
ATA TE GJITH TE ARMATOSUR E TE MOS FLASIM PER TE FAMSHIMIN AZEM GALICEN
QE I NDIQTE GJANDART E USHTRITE SERBE NEPER ARA :
KUJDES BURRA SE KOMBI JON KA DHAN GJAK TRIMASH

SHQIPTARI NJIHET PER TRIMNI NUK IA MERR DOREN KRAJLIT AS MRETIT;
KUR T NXEHET N GJAK SHQIPTARI LUFTON ME NJI BRIGADė;
KY ESHT GJAK TRIMASH ILIR FAR E VJETER FISNIKE
MOS U KORITNI ME FOLE KEQ PER UQK N ME LLAFE T LIGA;
BURRA KA PASė SHQIPTARIJA KUJTOJENI BEC SINANIN
DJAL SHQIPTAR I ANES SE LLAPIT
EDHE AI ME SOPAT KA BER KERDI MBI SERBIJAN
SERBET TE ARMATOSUR MANDEJ BURRAT ME DEM AHMETIN NE KRYE

KUR JAN TURR ME NXJERRė HANIFEN NGA DORA E NOVICES
TRIMAT E GJAKUT TE VALė SHQIPTARė
QE VLON NE FAREN E SHQIPTARIT
TURR E FYT ME FYT ME SERBIJAN
NE TERIOTORIN E SERBIS JAN DAL E I KN NDJEKė SERBET SI PULAT:
HARRUET TRIMNINė E ADEM JASHARIT QE NUK PYESTE PER USHTRI AS PER SHTET
AS PER TANK AS PER AVIACION AS PER RAKETė :
SHQIPTARI S NJEH RAKETė AS KURFAR TEKNIKE KUR VENDOS ME U KALLė N LUFTė

POR NA MASHTRUEN ME FORMA DREDHAKE

SE ME MIJA E MIJA TJER SHQIPTARė DALIN NE HISTORI
E MEJDANE SA ESA JAKUP FERA E OSO KUKA E SHUM E SHUM TJERė
GJAT GJITH HISTORIS QE NE POPULLI KOMBI YNE O VOGEL POR
NUK UA KEMI LSHU RRUGEN PERNADORIVE
QE TJERT KAN IK SI PULAT PARA TURQVE
E NE FYTAS ME TA JEMI SHKU ME QDO PUSHTUS:

TE NE KAN ARRIT SUKSE VETEM ME HILE DUKE MASHTRU NA KAN RRENUAR E PERQA


NJERZ TA PASHKOLLė E DISA KAN GABUAR JAN MASHTRUAR NGA DIPLOMACIA E HUAJ MASHTRUESE

DHE ARMIQT KAN ARRIT ME I PERQA NE DISA VENDE SHQIPTART
S E KTA ARMIQT HILEN E KAN NE GJAK

VETEM ME PERQARJE KAN LLOGARITė
POR MOS U DMEORALIZONI SE GJAKU JON ESHT FISNIK;

TRIMA JAN SHQIPTART NGA SOJ I TE PARVE

POR DUHET MA SHUM TE BASHKPUNOJNė NJERI ME TJETRIN
E TE KEN KUJDES PREJ HILEVE TE ARMIQVE VETEM KJO NA DUHET:


NE KUR ISHIM ATHER NE GJENERATEN E VITI PARA VITIT 1981
AS NE TREN AS NE SERBI NUK GUXONIN SERBET ME QEL GOJEN
EDHE ME QEN TRDIHJET E ME KEN VETEM NJI SHQIPTAR ė ATY SE LE MA ME KEN MA SHUM SHQIPTARė

PRANDAJ MOS U DEMORALIZONI MOS KAPITULLONI SE SERBI NUK ESHT KURKUSHI HIQ

ATA ASNJIHER NUK JAN KRAHASUAR ME TRIMRINė TONė SHQIPTARE

EDHE SOT E KSAJ DITE BESOJ SE SHQIPTARėT JAN PO ATA

QE KAN QENė DIKURE

NJI SHQIPTAR I NDJEK TRIDHEJET SERB VETEM
JAM I BINDUR VETEM KUR T FILLON ME BERTIT SHQIPTARI
TRIDHJET SERB IKUN PREJ TI


MOS GABONI ME U EDUKU NE MORAL TJETER QYQARE
VETEM NE MORALIN E TRIMNIS ė SHQIPTARE

SIQ NA KAN EDUKU T PARET TAN TRIMA:
MOS FOLNI KEQ PER UQK N TUAJ TE TRIMAVE DJELMOSHA E VASHA FFSINIKE

TRIMNESHAT TONA SHQIPTARE

MOS BėNI DALLIME PA LIDHJE NEPER GRUPE E KRAHINA
SE TE GJITHAA KRAHINAT JAN PO AI GJAK
PO AI VLLA PO AI FIS SI GJAKOVA SI
DRENICA SI DUKAGJINI JAN VLLAZNIT E NJI VÓTRE TE GJITH E KAN NJI PAMJE
TE NGJAJSHME NJI GJAK NJI KOMB SHQIPTAR

ESHT PO AI GJAK I I NJI VOTRE QE JAN SHPERNNDA NEPER HISE TE TOKES
MEM DHE JAN TE GJITH NJEJT PO AJO QELIZė TRIMERIE SHQIPTARE :
JU PERSHENDET ISH I BURGOSURI POLITK NE MERGIM
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES SHQIPTARE QE JETON NE GJERMANI NE MERGIME

KONTAKTI ME XHELAL FERIZIN integro_fat@hotmail.com

ISHTE KY NJI KOMENT NE FORUMIN KOSOVA DE I XHELAL FERIZIT NGA KOMENTE TE TILAL DHE VARGJE TE TILLA XHELAL FERIZI RA NE Y DHE PERJASHTOHEJ E I FSHIHEHSHIN TE GJITHA VARGJET PATRIOTIKE DHE GJURMET NE FORUM TRADHTI EDIKUJ E DUARVE TE ZGJATURRA TRADHTARE
QKA KISHTE KT TJETER VETEM KJO ESHT E VERTETA
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 27-03-2010, 12:09   #196
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Valltari27.07.2007, 15:21:00

pamvarsisht qka ka ndodhur nga individet ne uqk asnjiher djemt e uqk
s nuk ben te njollosen.

trimat e uqk s dhe lufta e shejt t e tyre trimrija guximi jan nderi i atdheut

shejtnia dhe ata jan te djemt trima jan shpirti dhe zemra e atdheut.

te gjith ata djem trima q eia kan kthy pushken armikut dhe lufta e tyre guximtare
e ka famen deri ne qiell pamvarsisht qka thonė pergojsit
, e kqi per ta ata jan shejterie ajka e kombit e trimerise ,

djemt e uqk s nuk ben te demoralizohen ata jan djemt e tanė gjaku
dhe
lria jonė guximi dhe burrnia djelmnia jone kombtare

dhe trimnia sakrifica dhe vendosmeria.

uqk esht mburoja dashurija ideali yne kushdo q e flet keq per uqk n e lavdishme
ai esht armik i kombit shqiptar .

ne uqk si gjihhtkund ne botė mund te ke t pas njeruz te infltruar per keq aty ktu por kjo nuk qon shum ne kandarė jan disa indiid si qdo kun ne bote q e ka

ndoshta mund te ken ken disa individ njerz qre kan hy aty jo per liri e per ideal
por per te njollos e sabotuar uqk n
dhe per qellime tjera
por kjo aspak nuk ja zbret famen uqk s dhe lavdinė e saj heroike

ne duhet te ua dijm kimetin djemve tanė trimave q e me gryken e pushkes e ndalen armikun
ma te poshter qe ka mbajt toka ndonjeher

prandaj te gjith ata q e perfshijn uqk n e nuk i dallojn rastet

gabojn raste ka gabime ka keqperdorime
ka por ne djemt dhe luften e uqk s nuk mund ta perbuzim per shkak te disa individve.


njerzit pas lufte shkruanin neper mure ne qytet parolla
dyqani eshst i zanun shtepia e sht e zanun ne emer t e uqk s ishte ky manipulim tradhti dhe mashtrim uqk ja nuk bente kso veprash por matrapazet qe nuk kishin ken kurr ne uqk

etj
ne fund
ne mure shkruanin uqk kjo aspak nuk esht e vertet qe ishin uqk ata
qe kekronin grabitjet por njerzit egoist qe jan mshef pas emrit uqk
dhe nuk kan shkuar ne uqk fare por jan strukur neper qoshe
kah u ka ik prapanica flisnin ne emer te uqk s

dhe njikohsisht nga lakmia per te grabit pasuri ne emer te uqk s

benin kso veprime ne me nyr q e te fryhen dhe te grabisin ne emer t e uqk s

uq k ja esht njollosur tepri nga gojkqijt por kujdes popull shqiptar
ushtriia dhe luftari vullnetar esht vlera hallall e atdheut tone dhe mbrojtja
jone kombtare shqiptare dhe e vetmja dalje i vetmi shpetim qe te mbroje atdheun token
nga armmiku i cili na bani helaqe na flliqi deri ne at masė
sa dhunojn me mija femra.
pikrisht pacifistet jan ata te njerz te pa kuptimt dhe demtuesit me te mdhej te atdheut
qe me politikene tyre i lan femrat ne duar te shkieve
.
kush e shpiku pacifizmin ai esht fajtor ė jo uqk ja

pikrisht ai sabotatori ka shkatrruar qeshtjen kombtare.

pacifizmi nuk ka vend ne na botė kur fillojn masakrat e dhunimet ne nji komb ather flet pushka
vetem mbrojtja e nderit dhe fuqia e armes dhe e qendreses e guximit
qdo gjė tjeter esht e gabuar
.
u be gabim katastrofal q e edhe pleqt nga 70 vjeq q e nuk u moren ne uqk
edhe te gjitha grat e vashat komplet kombi duhej t e ishte uqk
dhe asnji te mos mbetet jasht mobilizimit.

me armiq te tillė ma te poshtrit mbi dhe
si ata serbo flliqet q e ne gjat gjith historive i kem provuar
ne kurrizet tona
nuk ka tjeter alternativ vetem ajo qe edhe fóshnja
e djepit te behet uqk .

serbet krijuan plot formacione paramilitare kriminale qentike
prandaj edhe shqiptart do te duhej t e kishin grupet e veta njisitet
jo vetem uqk ja mund te ket njisite shqiptare
por do te duhej te kishte sa te duash formacione vullnetare shqiptare

e pse jo ashtu siq vepruan serbet me njisitet e tyre te shumta paramilitare
te kishte edhe grupe te ramatosura vullnetare shqiptare


Ushtria politika serbe e gjithqka tjeter edhe formacionet e rregullta
rane ne harmoni me qetnik paramilitare masakrues ordiner grupe vrassessish
serbo shki


sheshela arkana beretat tigra njiste paramilir“tare
edhe shqiptart do te duhej t e kishin kso formacione vullnetare.
a ma mir sikur te ishin te gjitha femrat neper batalione
apo q e jan dhunuar e kan vdekur per se gjalli si qyqet

sikur te isha si ato do t e mendoja te futem menjiher ne formacion luftarak
qenderes te organizuar mund te ket edhe batalione femrash
pse qfar problemi ka ktu
komanda e femrave mund te jet e femrave
dhe vet femrat te luftojn pamvarsisht nga mashkujt.

edhe grat edhe kushdo mund te krijoj batalione dhe nji si luftarake vullnetare
kur esht fjala per mbrojtjen e atdheut
por shqiptart gjithmon krijojn probleme te pa nevojsme monopüoliste perqarse pa ken nevoja te krijohen kto ferkime e perqarhe mosmarrveshje rendesi ka qe ti kthehet pushka serbit s ka rendesi a jan grupe vullnetaresh a qka le te behen grupe vullnetaresh sa te duan vetem le te lafutonin shkaun

ndersa serbet funksionuna per bukuri pa probleme me gjith ato grupe as nuk i ngacmoj ushtria as policia serbe ata


ne kosov do t e mund te krijohej edhe batalioni i policisė
edhe batalioni i
grave e i pleqve te moshuarve q e duan te luftojn vullnetarisht

do te krijohej edhe batalioni dhe fomacionet gjithfar llojesh
por kryesisht
te jen ne mardhenje te mira me njeri tjetrin
sepse luftojn per te njjetin qellim per atdhe qka ka ktu.
edhe gjat luftes nuk ekuptoj pse u qua kaq shum pluhur jo fark jo uqk
po le te luftoj kush te doj e si te doj

kryesorja le ta godet armikun serbian

qka ka ktu problem vetem te shqiptart ne gjith boten ka lloj lloj batalionesh
e formacionesh pse te ne ka gjith probleme

sepse jemi e zeza e kokes tonė vetem pengesa nxjerim

ne mes vete njeri tjetrit
po q rendesi ka kush se si lufton duhet t ejemi ma demokrat
dikush ka deshir me pas njisitin e vet le te korr suksese q rendesi ka
nese esht i aft strateg guximtar dhe korr suksese ne front
le ta ket njisitin e vet formacionin e vet e le ta emroj si te don
vetem le te jet i rrept me armikun ne betej .


pse funksionojn te te gjith bota formacionet ndersa te shqiptart
jo sepse inati esht ne pyetje inati dhe vetem inati gjelozija

gjeloz dhe pikė jemi xheloz nuk durojm nga inati e kallim por

nuk duhet t ejemi ksi tipash
ksi lloji aspak duhet t e largojm inatine xhelozin ne ket rast po flas vetem
anime

dhe po e them personalisht kur dikush esht ma i aft s e un verttet nuk ndjehem xheloz
a s nuk me vjen inati
por e dua at njeri dhe e qmoj per aftesit q e i ka
nes e i sherben verttet interesit kombtar dhe esht
i aft

menjiher kujdesem dhe brengosem qe te ja krijoj kushttet sa ma mir
e sa ma te lehta q e te ec perpara

por jo ti kriojoj pengesa dhe nderskamca
e te gjelozoj sepse xhelozija e tepert
esht jo kultur por primitivizem

mosmarrveshjet e medha te ne jan kryesisht nga inatet
dhe tendencat per te dal ma i aft s e tjetri

duke perdor edhe tinzrin shpifjen dhe pengesat ,
deri edhe ne qerim hesapesh ky fakt kjo e metė
do te na kushtooj ne jet te jetve dhe nuk do te na le te zhvillohemi si demokrat
dhe te behemi adhurues te perparimit as praktik e as te
lirė e te dashur per atdhe e per punė te porkushtuar .

marrja me vetveten siq ndodhi gjat luftes pengesat dhe kunderthenjet
kan shkkatuar vones dhe pasoja gjat luftes duke shkaktuar

demtime njsiteve furnizimeve brigadave terito“reve komandave
e qka jo tjeter gjat luftes .
shqiptart nuk duht te perqeshin asnjiher dhe te prfshijn ne perbuzje e propagandė

ushtrinė e vet

kjo esht marrzi dhe gabim ka individ antikombtarė qe infiltrorhen ne propaganda kunder uqk s shqiptare


ka qdo kund ka ne parti ne shkollė ne arsim ne ushtri e qdo kund

por per shkak te dy tre pisave kurr nuk mund te njollosesh nji ushtri .


ushtrija te shqiptart duhet te shihet s i e shejt
duhet te shkruhet me dashuri te madhe per te
djemt e uqk s kan merita te medha guximi i tyre esht legjendė

ata jan krenariia e kombit e atdheut ajka e shqiptarizmit e trimerise

e kombit luftrak guximmmtar
njerz qe kan hy ne mes te krizmave e barotit
jan tamam nipat e skenderbeut djemte vatanit
qe e kan hallal buken
kush flet e pergojon uqkn e ka gabim jetik
ben gabim jetsor esht dem i madh
shqiptart gjithmon duhet ta shohin ushtrin dhe
shpirtin luftarak si e vetmja dalje e shteg i vetmi shpetim per mbijetes

ne rrethana djemve te uqk s do te ua kisha fall gjakun
pronen
ai qe ka marr pushken dhe i ka dal armikut para
ai esht burr trim ka drejt te flas

te gjith ata q enuk e kan marr pushken dhe nuk kan dal
kunder armikut
nuk e di pse flasin

ata nuk kan te drejt te flasin

por duhet te turprohen

ndersa ne rrethana te luftes ai q enuk i del zot atdheut ne fakt ai person quhet sabotator dhe pushkatohet

nuk i duhet atdheut atdheut i duhen trimat qendrestaret burrat guximtart
por jo qyqart e llafazanat
shqiptart ne ballkan ne europ duhet te shtoojn gjithmon shpirtrisht frymen lufatrake qendrestare

vetem kjo na duhet e qdo kush q e perhap pacifizem
apo moral kapitullues ai perhap disfatė dhe poshtrim vdekje te qenjes kombtare
dhe trojeve tona
ne jemi mu ne mes te atyre qe duan te na han te gjall
te na poshtrojnė te na dhunojnė femrat te na marrin jeten trojet


prandaj edhe femiu i djepit nder shqiptart duhet te e msoj artin e luftes

burrnisė dhe qenndreses

qdo gja tjeter ne drejtim te qyqarise e sht gabim
pradaj per djemt e uqk s asnji fjal te keqe
individi
q e ka ba keq ne emer te luftes dhe profiterat e luftes
ata jan diqka tjeter
nuk jan ukq por jan njerz q e kan depertuar aty me hile tradjhtare mashtruese

tipa te till deprtojn gjithkund dhe uqk ja nuk ka ka faj per kta far tipasj rendesi ka qe uqk esht e ndershme patriote heroike kombtare shqiptare atdhetare


nuk mund te kontrollohet secili njeri
se asksujt nuk po i shkruan ne ball ė se qka esht


prandaj mos folni kurr keq per uqk

por nderoni djemt e uqk s


qe kan luftuar mbani afer rrespektoni dhe ndihmojuni atyre
qe ata te ken vende kyqe ne shoqeri

sepse jan patriotet e kombit

sigurisht ai ka perparsi sepse ka luftuar trimi

por jo ai qe ka ndejt ka ik

ne fakt ai ka ba tradhti ndaj atdheut duke ikur dhe lene atdheun

dhe duhet te denohet

por jo te qitet ne krye te vendit e te krahasohet
ai q e nuk ka ba asgja per atdhe ete krahasohet me ate qe ka sakrifikuar

per atdhe

kjo nuk duhet te ndosdh ė ne asnji menyr

ket nuk e duron as qielli as toka

perkundrazi ai qe ka sabotu dhe i esht shmangur luftes
denim sepse ka tradhtuar atdheun

uqk ja esht heroike por edhe qdo kujt si dukket nuk ia mbajti me e

kap pushken perndryshe pse iken si qyqar
trimi nuk ik prej vatani

por ai mbron me arm ne dorė vatanin

ktu tjeter nuk ka qka flitet


uqk do t e thot shejtni dhe keshtu duhet ta shoh shqiptari
gjithmon ne jet brumin e luftarit me plot dashuri

dhe respket er ata kush ka qen luftar i atdheut
do ta kisha ngrit deri ne ne qiell
ndersa ata qe kan ba punte kqija mbrenda uqk
ata duhet te identifikohen

s mund te numrohen ne gishta jan pak

prandaj ne emer te tyre te mos perlyhet uqk ja

sepse nuk esht e drejt ne uqk ka pas djem sokola s

ate duash edhe vasha sypatrembura heroina shqiptare.

nuk e kuptoj spse vashat shqiptare nuk shkuan te gjitha
ne uqk dhe do kishin shpetruar nga dhunimet

te ken jetė me dnergjegje te paster dhe te jetojn me krenari
por ata nji pjese jo evogel sot jan te dhunuara dhe te kan turpruar veten
dhe atdheun duke mos shkuar ne uqk


duke u dhunuar ndejtur kot me ra n e dore te armikut

sikur te ishiin luftare te uqk s nuk do te dhunoheshin dhe do te kishin jet tjete r krenari tjeter

nuk do te ndodhte nji gja e tillė asnjiher
pra por do t e ishim te gjith krenarė ne uqk

ne shqiptart ne rethana q e jemi ne dhe nga armiq qe rrethohemi ne
gjithmon duhet te jemi uqk komplet populli
dhe te gjitha shtresat kombtar

perndryshe do te na poshtrojn gjithmonė armiqt.

me rrespekt xhelal ferizi ne mergim shkrim nga diaspora
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 28-03-2010, 09:24   #197
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

27 Vjetori I Demonstratave Studntore Nė Kosovė

Sot mė 11 mars tė 1981, filluan Demonstratat e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės pėr kėrkesėn Kosova REPUBLIKĖ !

Qysh atėherė e deri sot kur Kosova ėshtė Shtet i pavarur, shqiptarėt ecėn nėpėr shumė zgripe e katandi. U burgosėn dhe u pėrndoqėn nė ēdo hap nga junta famėkeqe e Jufederalizmit gjakatar ! Megjithatė nuk u mposhtėn !

Vargani i qyqarėve tė asaj kohe qė lėshonin krrokamat pėr Jugosllavinė shkuan nė thyqafje. Do tė perendojnė edhe lalashėt dhe bashkėpunėtorėt e makosllavisė pėr tė pėrjetuar Pavarsinė edhe Pollog - Pellagonia ,qė ėshtė pjesė e Shqipėrisė Etnike !
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 28-03-2010, 09:26   #198
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Nė 27 vjetorin e demonstratave tė vitit 1981Roli historik i demonstratave tė pranverės sė vitit 1981Foto - demonstratat e pranverės 198 : 1 - 2Shkruan: Mehmet BISLIMI

Zvicėr, 11. III. 2008Pranvera po vjen ngadalė. Si duket nuk mund tė kalojė kaq lehtė pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve tė furishme nė Kosovė, qė zakonisht kanė ndodhur nė vazhdimėsi gjatė muajit mars. Qė nga viti 1981 e deri tė rėnia e Komandantit Legjendar, marsi ishte prehri ku mbėshteti kokėn e tij plot me halle populli ynė liridashės. Edhe mė pas kur Egzonin me shokė i pėrpiu Ibri i ftohtė e deri tek ditėt e sotme, ngrohtėsia e tokės gjatė muajit marsit sikur na forcoi, tamam si Anteun dikur. Marsi, ky muaj i legjendave qė zuri vend nė historinė tonė mė tė re, ky muaj madhėshtor!

11 mars i vitit 1981. Nomenklatura e sistemit pushtues titist, tė korruptuar e tė zhveshur nga morali, tė degjeneruar e tė dalė boje nga ideja e mirėqenies socialiste dhe vetėqeverisėse me gjithė gėnjeshtrat e saja, nėn petkun e vėllazėrim- bashkimit, kishin bėrė shumė padrejtėsi nė Kosovė, mbi kurrizin e popullit shqiptar, duke eksploatuar pasurinė e tokės sonė deri nėn thellėsitė e detit! Megjithatė, Kosova kishte mbetur njėra ndėr vendet mė tė pazhvilluara nė tėrė hapėsirat e ish pushtuesit jugosllav. Popullata jonė nėnēmohej dhe diskriminohej nė tė gjitha poret e jetės. S’do mend se kupa e mbushur prej kohėsh nuk po mbante mė dhe padyshim se ajo duhej tė pėrmbysej njė ditė, dhe kjo ndodhi, u pėrmbys pikėrisht aty ku duhej tė pėrmbysej, pra mu nė mensėn e studentėve tė Universitetit tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:42

--------------------------------------------------------------------------------

Kėtė ditė e priste populli ynė prej dekadash e priste me padurim, e priste me guxim e dashuri tė madhe, pritej kjo pranverė e madhe qė erdhi mė herėt se ajo kalendarike. Erdhi e furishme, me lulėkuqet e atij behari tė rinisė sonė mė tė bukur e tė madhėrishme studentore.

Bijtė mė tė mirė tė popullit tonė kishin punuar gjatė kohė pėr njė ditė si kjo. Hapur e fshehur, ata sollėn 11 marsin ( pas demonstratave tė fuqishme e tė pėrgjakshme tė vitit 1968 e shumė mė herėt nė vazhdimėsi ), duke u pėrballur me vuajtje e persekutime, me varfėri e diskriminim, me shtypje e degradime, me arrestime e arratisje, me vrasje e likuidime, me shpėrngulje e dėbime, deri edhe tė spastrimet etnike...

Aparati shtypės serbo-sllav nuk mund tė korrte rezultat tjetėr nė Kosovė, veē asaj qė kishte mbjellė- revoltės sė fuqishme popullore qė do tė shpėrthente e cila me kėtė rast tregoi se nuk do tė lejojė mė nėpėrkėmbjen e dinjitetit dhe lirisė sė tij- jo mė, me as njė ēmim!

Kėtu fillonte edhe fundi i njė maratone tė gjatė tė robėrisė sė Kosovės, qė pushtuesi jugosllav me hekur dhe zjarr, nėn petkun e dinakėrisė sė vetėqeverisjes e shkeli dhe shfrytėzoi Kosovėn pėr decenie me radhė. Demonstratat e pranverės sė vitit 1981 eksploduan si njė fuēi baroti nė duart e pushtuesit jugosllav. Kėto demonstrata tundėn pėr shkatėrrim themelet e ish Jugosllavisė Socialiste tė asaj kohe. 11 marsi i atij viti ėshtė fillimi i njė fundi tė pushtimit tė Kosovės nga pushteti titist serbo-sllav.

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

Jugosllavia “vetėqeverisėse”, pas kėtyre ngjarjeve, as edhe njė herė nuk morri vetėn mė, edhe pse ajo nuk la gurė pa lėvizur, duke vu nė lėvizje tėrė organizmin e sektorit tė UDB-sė (nė mesin e tyre edhe shumė puthadorėsh shqiptarė), bėnė arrestimin e mijėra tė rinjve, veēmas studentė dhe intelektualė, por edhe punėtorė tė shumtė. U ngritėn gjykata tė tėra nė kėmbė, tė yshtura nga politika zyrtare e Beogradit pėr tė dėnuar popullin e Kosovės me dėnimet mė drakonike! Po thuaj shumica e kėtyre gjyqtarėve, fatkeqėsisht puthadorė shqiptarė, suspenduan e diferencuan shqiptarėt nga puna, nga shkolla, nga fabrikat, nga shoqėria, madje shkuan aq larg sa kėrkonin edhe lėēitjen e tė gjithė atyre qė nė njė formė a tjetėr pėrkrahnin kėto demonstrata.

Me gjithė presionet e mėdha , populli ynė tė gjitha kėto trysni i pėrballoi me dinjitet duke i dhėnė njė mesazh tė qartė e tė prerė pushtuesit jugosllav se: Ne, nuk e durojmė mė jetėn e robit! Kjo ishte koha kur sakrificat mė sublime qė do tė pasonin pėr Kosovėn filluan tė gatuheshin nė zemrėn dhe mendjet e atdhetarėve mė tė mirė shqiptarė, shqiptarėt ishin zgjuar, ata nuk po flinin mė!

Kjo rrugė e gjatė, deri ku jemi sot, nuk ishte rrugė e shtruar me lule, por ishte rrugė e rimuar me gjak. Ky gjak dhe kjo aspiratė kėrkon, finalizimin e vet. Nuk ka ēmim tjetėr qė shpaguan sakrificat e shqiptarėve pėr lirinė e vet, veē bėrjes sė shtetit tė lirė dhe sovrane tė Kosovės, me tė gjithė ata qė dėshirojnė tė ndjehen tė lirė e tė jetojnė kėtu nė tokėn e Kosovės. Obligim i detyrueshėm kombėtar, morale, material, kulturor, shpirtėror e ligjėsorė, duhet qė domosdoshmėrish tė na pėrcjell brenga jonė e pėrhershme dhe pėrkujdesja jonė sistematike pėr tė gjithė shqiptarėt qė prapė “fati” i la tė ndarė nga trungu i vet!...

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

zgjuar e trembur nga gjumi i rėndė qė po bėnte nė shtratin e butė me pupla tė ish atij pushteti. Ajo, nuk ishte e gatshme qė tė rreshtohej drejt. Nė fakt, as qė priste kush njė rreshtim tė tillė, ngase ishte e palogjikshme qė nga ajo shtresė vasalesh tė presėsh diēka atdhetare. Pushtuesi kishte pėrgatitur kėtė shtresė me vite, e kishte avancuar e parfymosur me erėn marramendėse tė pushtetit dhe tė fryteve tė tij, qė nga punėsimi, makinat, banesat, shkollimi e deri tek tė bėrit e ligjit. Njė hafije pėr dy shkronjat “ K. R”, qė do tė thoshte “ Kosova Republikė!” , tė denonconte dhe fare lehtė mund tė dėnoheshe me 2 e 3 vite burg! Madje, disa gjakprishur shqiptarė tė asaj elite, shkuan aq larg, sa qė pėr ta bindur pushtuesin pėr pėrkushtimin dhe besnikėrinė e tyre ndaj tij, hoqėn dorė edhe nga pėrkatėsia e tyre kombėtare, duke u deklaruar me pėrkatėsi kombėtare jugosllave siē ishin Sinan Hasani, Ali Shukriu, Kolė Shiroka, Azem Vllasi etj.

Kėtė klasė politike e shfrytėzoi maksimalisht pushteti titist, deri sa njė ditė e hodhi pėr tokė si njė leckė tė ndyrė. Ata vazhdimisht i ranė po tė njėjtės melodi, qė nga akuzat kundėr popullit tė vet si: irredentist, ballist, nacionalist, vrimė e miut, diferencime, lėēitje e shkuan aq larg sa qė preken edhe nė simbolin tonė kombėtar! Pra, qėndrimi i kėsaj elite me kohė kishte kaluar edhe nė urrejtje tė papėrmbajtshme dhe tejet hakmarrėse kundėr bijve tė popullit tė vet! Kjo bazė e urrejtjes e mbėshtetur nga yshtjet e politikės sė Beogradit zyrtar, elitėn shqiptare tė asaj kohe e kishte bindur qė tė lehte pa ndėrprerė kundėr interesave tė popullit tė vet. Qentė po lehnin, por karvani po ecte, vėrtetė ngadalė, por sigurt!

poetj@ 11-03-2008 18:44

--------------------------------------------------------------------------------

Nė veten e parė- Mė 26 mars, u ngjita shtyllės ndriēuese tė elektrikut tė rrugės (diku pranė radio Prishtinės), dhe hoqa flamurin e Jugosllavisė, duke e pėrbaltur e pėrplasur atė pėr tokė. Sinan Hasani, mė vonė nė njė libėr tė tij, kishte shkruar se: “Njė student me njė shpejtėsi majmuni u ngjit shtyllės sė metaltė pėrpjetė, dhe pėrdhosi flamurin e Jugosllavisė!” ... Nė fakt, ai kishte tė drejtė ngase mua mė duhej njė shpejtėsi e tillė, pėr tė hequr shumė flamuj tė Jugosllavisė titiste, tė cilėt i kishin vu majmunėt e shumtė si Sinan Hasani me shokė, mu nė zemėr tė Kosovės! Ē’ėshtė e vėrteta, unė e pėrbalta flamurin e pushtuesit jugosllav, atė flamur tė cilin mė vonė e vrau me pushkėt e lirisė, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės- bijtė mė tė mirė tė popullit tanė liridashės.- Demonstratat e vitit 1981, populli ynė i pėrkrahu fuqishėm e pa u hamendur. Nė mesin e studentėve vėrshuan si lumi; nxėnės, punėtorė, qytetarė, vajza, gra, tė rinj e tė moshuar- qė tė gjithė! Vlen tė ceket, dhe nuk guxon tė anashkalohet:Tė gjitha dyert e qytetarėve atdhedashės tė Prishtinės; qėndruan hapur pėr demonstruesit ditėn dhe natėn! Ata na pritėn me bukė e kripė e zemėr, na strehuan, na i lidhėn plagėt, nga e ngrohėn shpirtin, na dhanė kurajėn dhe mbėshtetjen, prandaj edhe sot i puthi me respekt duart e tė gjitha atyre nėnave qė na dhanė bukėn e ngrohtė e na i lidhėn plagėt e njoma. Ta paēim borxh Prishtinė!- Punėtorė tė shumtė tė furrave e tė shitoreve, po shpėrndanin bukė, pijė e ushqime tė tjera, pėr demonstruesit. Sot pėr atė kohė, mė lejoni tė ju them: Ju lumtė o bijtė e atdheut, dėshmuat dashurinė dhe pėrkushtimin pėr atdheun dhe pėr bijtė tuaj!- Punėtorė tė shumtė nga organizata tė shumta punuese si: “Ramiz Sadiku”etj. me helmeta nė kokė u futėn nė gjirin e demonstruesve. Ata sollėn me vete sė bashku me pėrkrahjen morale pėr ne edhe mjete tjera barrikade si: kamionė, ekskavatorė, rrafshues, buldozerė etj. Demonstruesit u bėnė tė pakalueshėm. Kėta punėtorė u solidarizuan me bijtė e vet, duke dashur qė tė vdesin pranė dhe pėrkrah nesh! Mos e harroni kėtė kategori qė sot ėshtė si mos mė keq!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Punėtorėt e shėndetėsisė, po shpėrndanin fasha, medikamente, vaksina e gjithė ēka ishte nė mundėsinė e tyre pėr shpėtimin dhe aftėsimin e demonstruesve. E madhja Sahadete Mekuli i kishte pritur demonstruesit e plagosur nė spital me fjalėt mė tė bukura, dhe mė tė guximshme si: ME FAT PLAGĖT O TRIMAT E KOSOVĖS ! Mos e harroni kėtė akt atdhetarie, Shėndetėsi e Kosovės, mos shkelni mbi betimin e Hipokrates sonė Sahadete!- Me 2 prill, mbi fakultetin Ekonomik, nga njė tank i ish ushtrisė jugosllave shtiu nė turmėn e demonstruesve. Shtiu armata e quajtur APJ! Nga breshėria e plumbave, u kėput pėr dhe Besa Ahmeti- nxėnėse. Plagėt ia lidhėm me kėmishėn e trupit tė Fejzė Veliut nga Polaci i Drenicės dhe e futėm nė njė makinė “Reno 4”. Mbaj mend se nė momentin kur Besa ishte mes jetės a vdekjes, tek po i thoshte njė shoqes sė vet: “Mos trego nė shtėpi pėr plagosjen time, mos u trego prindėrve, thuaju se Besa ėshtė me demonstruesit!”... dhe vėrtetė emri i Besės ishte kudo me ne, ėshtė edhe sot. Mos harroni gjakun e derdhur pėr liri rrugėve tė Prishtinės, dhe Besėn e Betimin e dhėnė pėr liri tė Kosovės!- Njė grua qė kishte nė dorė njė litėr qumėsht, tė cilėn e kishte blerė diku nė treg pėr fėmijėt e sajė, na e zgjati atė qumėsht, duke na thėnė: “Merreni, po ua jap kėta qumėsht, ashtu sikur fėmijėve tė mi!”

Mos e harroni qumėshtin e nėnave tė cilat na e dhanė pėr kėto ditė, jo pėr tė shkelur mbi gjakun e derdhur rrėke pėr liri, se pastaj detyrohen e na thonė : “ Haram ju qoftė gjiri i nėnės!”...- Nė demonstratėn e prillit ishte vra edhe i riu Xhelal Maliqi, punėtor i Televizionit tė Prishtinės. Edhe njė lule e kėputur nė mesin e shumė luleve- Dėshmor tė Kombit. Me disa shokė shkuam atje qė tė pėrkuleshim pėr tė fundit herė para trupit tė tij. Si sot... nė njė oborr tė vogėl... nėn njė pemė tė madhe qė kishte qenė aty, njė djalė i ri si njė lis shtrirė nė njė arkivol tė vjetėr, shtrirė e me sy tė hapur!... Ata sy, edhe sot tė hapur qėndrojnė?! Qindra Dėshmorė tė Kosovės nuk po i mbyllin dot sytė. Mos harroni, ata sy duan qė Kosovėn ta shohin tė lirė e tė bashkuar, dhe vetėm tė lirė e tė bashkuar!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Me dy prill, nga shtėpia e Dalibashiqėve (atje afėr mensės sė studentėve), diku rreth orės 11 paradite, ishte shtėnė me armė zjarri. Dalibashiqėt kishin plagosur njė demonstrues pėr vdekje. Nė orėn 4 pasdite, kur policia u ngjit lart nė atė lagje, prapė njėri nga Dalibashiqėt doli me pushkė M 48- tė, nė dorė dhe diku 10-15 metra mbi shtėpinė e tij, qėlloi njė demonstrues i cili atė moment ishte duke manovruar me njė kamion pėr tė bėrė barrikadė nė rrugė. Nga njė largėsi prej 200 metrash mė lartė, mbrapa njė trafo-je tė rrymės, kėtė ngjarje e kemi parė me sytė tanė tre veta: unė - Mehmet Bislimi nga Prekazi, Ismet (Milazim) Kabashi nga Polaci dhe Ilaz Kolovica nga Prishtina! Nuk kam njohuri, nėse kėta dy demonstrues tė qėlluar me pushkė nga qytetari Dalibashiq, kanė vdekur, apo kanė shpėtuar me plagė tė rėnda nė trup? Atė botė, Dalibashiqėt pėr kėtė krim u dėnuan vetėm me nga 30 ditė burg kundėrvajtės!!! As kjo nuk duhet harruar!..- Nė Kosovė gjatė demonstratave tė marsit dhe prillit tė vitit 1981, milicia dhe ushtria jugosllave, vrau 11 demonstrues dhe plagosi mbi 300 tė tjerė. Burgosi mbi 2500 tė rinj kryesisht studentė, pėrjashtoi nga shkollat, Universiteti, fabrikat, dhe institucionet tjera, diferencoi, lėēiti me mijėra shqiptarė. Shumė nga tė burgosuri i mbyten edhe nė burgjet serbe si Fazli Graiqevci, Xhemaili Berishen, Zija Shemsiun, Abedin Balen, Ibrahim Krasniqin, Ibrahim Kastratin e dhjetėra tė tjerė. Vizitoni varret e tyre me respekt nė mėnyrė qė t’i kujtojmė flijimet e tyre pėr njė Kosovė tė lirė!

poetj@ 11-03-2008 18:46

--------------------------------------------------------------------------------

!- Milicia e Jugosllavisė, nė mesin e tyre edhe shumė milicė shqiptarė, me 26 mars, diku pas orės 16 u vėrsulėn rreth konvikteve tė studentėve, pėrdorėn njė dhunė tė paparė deri nė pėrmasat e njė ēmendurie, shfryer shtazėrisht e mė plotė urrejtje mbi rinin studentore. Nuk mė hiqet nga sytė flamuri nė duart e njė vajzė tė re, sė cilės mė shumė se katėr milicė nuk po mundnin tė ia hiqnin flamurin nga duart- Shqiponjės trime tė Kosovės! Mos harroni se askund nė botė nuk ndodh, qė simbolet nacionale tė pėrdhosen e pėrshtatėn pėr hir tė minoritarėve qė nė Kosovė pėrbėjnė jo mė shumė se rreth 5 %!- Shteti shqiptar, pra Shqipėria socialiste e Enver Hoxhės, ishte i vetmi shtet nė rajon dhe Evropė qė demonstratat e vitit 1981 i pėrkrahi moralisht e shpirtėrisht, pa rezervė e fuqishėm, duke i vlerėsuar kėrkesat tona si tė drejta. Shqipėria, njėkohėsisht ishte i vetmi shtet qė dėnoi dhunėn dhe represaliet qė ish aparati shtypės jugosllave i zbatoi kundėr demonstruesve duarthatė shqiptarė tė Kosovės tė cilėt po kėrkonin tė drejtat dhe lirinė e vet. As kėtė nuk duhet ta harrojmė!- Nė maj tė po atij viti Tahir e Nebih Meha, si dikur Oso Kuka, u dogjėn nė kullėn e tyre tė barotit! Ata me kėtė rast i treguan pushtuesit jugosllav se shqiptarėt njė ditė do tė detyrohen tė mbrohen edhe me armė. Tahiri atė vit vrau me pushkėn e lirisė forcat e dhunshme tė pushtuesit, vrau namin e tyre edhe pėr mė keq hodhi pėr tokė “mitin” mbi njėsitet speciale tė ish UDB-sė. Mos harroni krismėn e pushkės sė lirisė tė Tahir e Nabih Mehės. Ishte lajmėtarja e parė e pushkėve tė lirisė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:47

--------------------------------------------------------------------------------

E tėrė njė histori luftėrash e vuajtjesh pėr liri, sigurisht qė nuk i ka rrėnjėt cekėt. Ato rrėnjė janė tė thella, dhe datojnė qė kur erdhi pushtuesi nė tokat tona, prandaj rrėnjėt e lirisė nuk dukėn mbi tokė qė t’i shkuli pushtuesi kur tė dojė. Jo, ato bulojnė ēdo pranverė, bulojnė nga shtytja qė i jep fuqi gjaku i derdhur pėr liri. Historia jonė nuk ėshtė histori romantike me tė vėrshuara e me tė shkėputura, kjo ėshtė histori qė i ka futur tmerrin pushtuesit serb. Kjo histori ka kaluar pėr tehun e shpatės sė Gjergj Kastriotit, pėr mes kėshtjellės sė barotit tė Luanit tė Janinės, pėr mes kullės sė Oso Kukė Vraninės, pėr mes litarit tė Idriz Seferit e gjoksit tė Mic Sokolit e shtatit tė Jakup Ferrit, pėr mes diplomacisė sė Abdylit, Hasanit,Currit e Qemalit, pėr mes kobures sė Boletinit, pėr mes sė tehut tė sėpatės sė Ahmet Prekazit e mitralozit tė Adem Jasharit.Kjo ėshtė njė histori e tėrė, qė nuk e zhbėri as Sulltani i Turqisė, as Krajli i Serbisė, as Cari i Mosokovit e as shpifjet e Perandorit! Brezi i demonstrueseve tė vitit 1981, pėrfundimisht shembi themelet e ish Jugosllavisė pushtuese. Pushkėt e lirisė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mbėshtetur fuqishėm nga populli ynė, bėnė gėrmadhė kalanė gjakatare tė quajtur Serbi. Mos tė harrojmė edhe kėtė: Ēmimin e lirisė, deri sot populli shqiptarė e ka paguar shumėfish!

lirik 11-03-2008 19:44

--------------------------------------------------------------------------------

Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh se na kan shpernda
ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill ku i mbajta 8 burg
ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund
shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdek aktiviteti ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet
ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin
Mehmet bislimine njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt
Liria kekroj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve me nga dhjet vjet burgje sesa i poshter ishte armiku kur per nji kėkesė normale dėnonte aq poshtersisht e sillej aq brutalisht me shqiptarė
edhe pse kekresa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.
Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet fuqia e tė dominoj mbi ne.
Pėrshėndetje e nederuara poetja dhe falimenrit per ket temė qė keni hapur

sulltana 11-03-2008 20:07

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:

--------------------------------------------------------------------------------

Mesazhi Origjinal Postuar nga lirik (Postim 51209)
Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh se na kan shpernda
ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill ku i mbajta 8 burg
ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund
shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdek aktiviteti ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet
ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin
Mehmet bislimine njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt
Liria kekroj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve me nga dhjet vjet burgje sesa i poshter ishte armiku kur per nji kėkesė normale dėnonte aq poshtersisht e sillej aq brutalisht me shqiptarė
edhe pse kekresa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.
Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet fuqia e tė dominoj mbi ne.
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 28-03-2010, 09:34   #199
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

lirik 11-03-2008 19:44

--------------------------------------------------------------------------------

Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te ne nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė dhe rrethine shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh
se na kan shpernda me force dhunshem dhe nuk ishim numer i madh

ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten
ne grumbull njerzisht dhe vala e hallakama vazhdonte ne qytet deri sa na shperndan at dit
. te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė
ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish
mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill
ku i mbajta 8 vjet burg me vi te kueq qe do te thot maltretim te vazhdueshem her pas here sipas planeve

ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund mue dhe shoket na maltretonin,


shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob
po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdekur aktiviteti ne mergim e
ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet e atre kohrave

,ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin.

Mehmet bislimin e njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt per ta

Liria kerkoj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve patriot

me nga dhjet vjet burgje
sesa i poshter ishte armiku shekullor kur per nji kėrkesė normale dėnonte aq poshtersisht njerz e sillej aq brutalisht me shqiptarė

edhe pse kerkesa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.

Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet
e fuqia pansllave te mos dominoj ma mbi ne shqiptarėt .
Pėrshėndetje e nederuara poetja dhe faleminderit per ket temė qė keni hapur

me rastin e pervjetorit te demostravtave
ky shkrim esht i autorit xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:

--------------------------------------------------------------------------------

Mesazhi Origjinal Postuar nga lirik (Postim 51209)
Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh se na kan shpernda
ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill ku i mbajta 8 burg
ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund
shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdek aktiviteti ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet
ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin
Mehmet bislimine njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt
Liria kekroj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve me nga dhjet vjet burgje sesa i poshter ishte armiku kur per nji kėkesė normale dėnonte aq poshtersisht e sillej aq brutalisht me shqiptarė
edhe pse kekresa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.
Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet fuqia e tė dominoj mbi ne.
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 28-03-2010, 09:46   #200
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

--------------------------------------------------------------------------------

Nė 27 vjetorin e demonstratave tė vitit 1981Roli historik i demonstratave tė pranverės sė vitit 1981Foto - demonstratat e pranverės 198 : 1 - 2Shkruan: Mehmet BISLIMI

Zvicėr, 11. III. 2008Pranvera po vjen ngadalė. Si duket nuk mund tė kalojė kaq lehtė pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve tė furishme nė Kosovė, qė zakonisht kanė ndodhur nė vazhdimėsi gjatė muajit mars. Qė nga viti 1981 e deri tė rėnia e Komandantit Legjendar, marsi ishte prehri ku mbėshteti kokėn e tij plot me halle populli ynė liridashės. Edhe mė pas kur Egzonin me shokė i pėrpiu Ibri i ftohtė e deri tek ditėt e sotme, ngrohtėsia e tokės gjatė muajit marsit sikur na forcoi, tamam si Anteun dikur. Marsi, ky muaj i legjendave qė zuri vend nė historinė tonė mė tė re, ky muaj madhėshtor!

11 mars i vitit 1981. Nomenklatura e sistemit pushtues titist, tė korruptuar e tė zhveshur nga morali, tė degjeneruar e tė dalė boje nga ideja e mirėqenies socialiste dhe vetėqeverisėse me gjithė gėnjeshtrat e saja, nėn petkun e vėllazėrim- bashkimit, kishin bėrė shumė padrejtėsi nė Kosovė, mbi kurrizin e popullit shqiptar, duke eksploatuar pasurinė e tokės sonė deri nėn thellėsitė e detit! Megjithatė, Kosova kishte mbetur njėra ndėr vendet mė tė pazhvilluara nė tėrė hapėsirat e ish pushtuesit jugosllav. Popullata jonė nėnēmohej dhe diskriminohej nė tė gjitha poret e jetės. S’do mend se kupa e mbushur prej kohėsh nuk po mbante mė dhe padyshim se ajo duhej tė pėrmbysej njė ditė, dhe kjo ndodhi, u pėrmbys pikėrisht aty ku duhej tė pėrmbysej, pra mu nė mensėn e studentėve tė Universitetit tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:42

--------------------------------------------------------------------------------

Kėtė ditė e priste populli ynė prej dekadash e priste me padurim, e priste me guxim e dashuri tė madhe, pritej kjo pranverė e madhe qė erdhi mė herėt se ajo kalendarike. Erdhi e furishme, me lulėkuqet e atij behari tė rinisė sonė mė tė bukur e tė madhėrishme studentore.

Bijtė mė tė mirė tė popullit tonė kishin punuar gjatė kohė pėr njė ditė si kjo. Hapur e fshehur, ata sollėn 11 marsin ( pas demonstratave tė fuqishme e tė pėrgjakshme tė vitit 1968 e shumė mė herėt nė vazhdimėsi ), duke u pėrballur me vuajtje e persekutime, me varfėri e diskriminim, me shtypje e degradime, me arrestime e arratisje, me vrasje e likuidime, me shpėrngulje e dėbime, deri edhe tė spastrimet etnike...

Aparati shtypės serbo-sllav nuk mund tė korrte rezultat tjetėr nė Kosovė, veē asaj qė kishte mbjellė- revoltės sė fuqishme popullore qė do tė shpėrthente e cila me kėtė rast tregoi se nuk do tė lejojė mė nėpėrkėmbjen e dinjitetit dhe lirisė sė tij- jo mė, me as njė ēmim!

Kėtu fillonte edhe fundi i njė maratone tė gjatė tė robėrisė sė Kosovės, qė pushtuesi jugosllav me hekur dhe zjarr, nėn petkun e dinakėrisė sė vetėqeverisjes e shkeli dhe shfrytėzoi Kosovėn pėr decenie me radhė. Demonstratat e pranverės sė vitit 1981 eksploduan si njė fuēi baroti nė duart e pushtuesit jugosllav. Kėto demonstrata tundėn pėr shkatėrrim themelet e ish Jugosllavisė Socialiste tė asaj kohe. 11 marsi i atij viti ėshtė fillimi i njė fundi tė pushtimit tė Kosovės nga pushteti titist serbo-sllav.

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

Jugosllavia “vetėqeverisėse”, pas kėtyre ngjarjeve, as edhe njė herė nuk morri vetėn mė, edhe pse ajo nuk la gurė pa lėvizur, duke vu nė lėvizje tėrė organizmin e sektorit tė UDB-sė (nė mesin e tyre edhe shumė puthadorėsh shqiptarė), bėnė arrestimin e mijėra tė rinjve, veēmas studentė dhe intelektualė, por edhe punėtorė tė shumtė. U ngritėn gjykata tė tėra nė kėmbė, tė yshtura nga politika zyrtare e Beogradit pėr tė dėnuar popullin e Kosovės me dėnimet mė drakonike! Po thuaj shumica e kėtyre gjyqtarėve, fatkeqėsisht puthadorė shqiptarė, suspenduan e diferencuan shqiptarėt nga puna, nga shkolla, nga fabrikat, nga shoqėria, madje shkuan aq larg sa kėrkonin edhe lėēitjen e tė gjithė atyre qė nė njė formė a tjetėr pėrkrahnin kėto demonstrata.

Me gjithė presionet e mėdha , populli ynė tė gjitha kėto trysni i pėrballoi me dinjitet duke i dhėnė njė mesazh tė qartė e tė prerė pushtuesit jugosllav se: Ne, nuk e durojmė mė jetėn e robit! Kjo ishte koha kur sakrificat mė sublime qė do tė pasonin pėr Kosovėn filluan tė gatuheshin nė zemrėn dhe mendjet e atdhetarėve mė tė mirė shqiptarė, shqiptarėt ishin zgjuar, ata nuk po flinin mė!

Kjo rrugė e gjatė, deri ku jemi sot, nuk ishte rrugė e shtruar me lule, por ishte rrugė e rimuar me gjak. Ky gjak dhe kjo aspiratė kėrkon, finalizimin e vet. Nuk ka ēmim tjetėr qė shpaguan sakrificat e shqiptarėve pėr lirinė e vet, veē bėrjes sė shtetit tė lirė dhe sovrane tė Kosovės, me tė gjithė ata qė dėshirojnė tė ndjehen tė lirė e tė jetojnė kėtu nė tokėn e Kosovės. Obligim i detyrueshėm kombėtar, morale, material, kulturor, shpirtėror e ligjėsorė, duhet qė domosdoshmėrish tė na pėrcjell brenga jonė e pėrhershme dhe pėrkujdesja jonė sistematike pėr tė gjithė shqiptarėt qė prapė “fati” i la tė ndarė nga trungu i vet!...

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

zgjuar e trembur nga gjumi i rėndė qė po bėnte nė shtratin e butė me pupla tė ish atij pushteti. Ajo, nuk ishte e gatshme qė tė rreshtohej drejt. Nė fakt, as qė priste kush njė rreshtim tė tillė, ngase ishte e palogjikshme qė nga ajo shtresė vasalesh tė presėsh diēka atdhetare. Pushtuesi kishte pėrgatitur kėtė shtresė me vite, e kishte avancuar e parfymosur me erėn marramendėse tė pushtetit dhe tė fryteve tė tij, qė nga punėsimi, makinat, banesat, shkollimi e deri tek tė bėrit e ligjit. Njė hafije pėr dy shkronjat “ K. R”, qė do tė thoshte “ Kosova Republikė!” , tė denonconte dhe fare lehtė mund tė dėnoheshe me 2 e 3 vite burg! Madje, disa gjakprishur shqiptarė tė asaj elite, shkuan aq larg, sa qė pėr ta bindur pushtuesin pėr pėrkushtimin dhe besnikėrinė e tyre ndaj tij, hoqėn dorė edhe nga pėrkatėsia e tyre kombėtare, duke u deklaruar me pėrkatėsi kombėtare jugosllave siē ishin Sinan Hasani, Ali Shukriu, Kolė Shiroka, Azem Vllasi etj.

Kėtė klasė politike e shfrytėzoi maksimalisht pushteti titist, deri sa njė ditė e hodhi pėr tokė si njė leckė tė ndyrė. Ata vazhdimisht i ranė po tė njėjtės melodi, qė nga akuzat kundėr popullit tė vet si: irredentist, ballist, nacionalist, vrimė e miut, diferencime, lėēitje e shkuan aq larg sa qė preken edhe nė simbolin tonė kombėtar! Pra, qėndrimi i kėsaj elite me kohė kishte kaluar edhe nė urrejtje tė papėrmbajtshme dhe tejet hakmarrėse kundėr bijve tė popullit tė vet! Kjo bazė e urrejtjes e mbėshtetur nga yshtjet e politikės sė Beogradit zyrtar, elitėn shqiptare tė asaj kohe e kishte bindur qė tė lehte pa ndėrprerė kundėr interesave tė popullit tė vet. Qentė po lehnin, por karvani po ecte, vėrtetė ngadalė, por sigurt!

poetj@ 11-03-2008 18:44

--------------------------------------------------------------------------------

Nė veten e parė- Mė 26 mars, u ngjita shtyllės ndriēuese tė elektrikut tė rrugės (diku pranė radio Prishtinės), dhe hoqa flamurin e Jugosllavisė, duke e pėrbaltur e pėrplasur atė pėr tokė. Sinan Hasani, mė vonė nė njė libėr tė tij, kishte shkruar se: “Njė student me njė shpejtėsi majmuni u ngjit shtyllės sė metaltė pėrpjetė, dhe pėrdhosi flamurin e Jugosllavisė!” ... Nė fakt, ai kishte tė drejtė ngase mua mė duhej njė shpejtėsi e tillė, pėr tė hequr shumė flamuj tė Jugosllavisė titiste, tė cilėt i kishin vu majmunėt e shumtė si Sinan Hasani me shokė, mu nė zemėr tė Kosovės! Ē’ėshtė e vėrteta, unė e pėrbalta flamurin e pushtuesit jugosllav, atė flamur tė cilin mė vonė e vrau me pushkėt e lirisė, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės- bijtė mė tė mirė tė popullit tanė liridashės.- Demonstratat e vitit 1981, populli ynė i pėrkrahu fuqishėm e pa u hamendur. Nė mesin e studentėve vėrshuan si lumi; nxėnės, punėtorė, qytetarė, vajza, gra, tė rinj e tė moshuar- qė tė gjithė! Vlen tė ceket, dhe nuk guxon tė anashkalohet:Tė gjitha dyert e qytetarėve atdhedashės tė Prishtinės; qėndruan hapur pėr demonstruesit ditėn dhe natėn! Ata na pritėn me bukė e kripė e zemėr, na strehuan, na i lidhėn plagėt, nga e ngrohėn shpirtin, na dhanė kurajėn dhe mbėshtetjen, prandaj edhe sot i puthi me respekt duart e tė gjitha atyre nėnave qė na dhanė bukėn e ngrohtė e na i lidhėn plagėt e njoma. Ta paēim borxh Prishtinė!- Punėtorė tė shumtė tė furrave e tė shitoreve, po shpėrndanin bukė, pijė e ushqime tė tjera, pėr demonstruesit. Sot pėr atė kohė, mė lejoni tė ju them: Ju lumtė o bijtė e atdheut, dėshmuat dashurinė dhe pėrkushtimin pėr atdheun dhe pėr bijtė tuaj!- Punėtorė tė shumtė nga organizata tė shumta punuese si: “Ramiz Sadiku”etj. me helmeta nė kokė u futėn nė gjirin e demonstruesve. Ata sollėn me vete sė bashku me pėrkrahjen morale pėr ne edhe mjete tjera barrikade si: kamionė, ekskavatorė, rrafshues, buldozerė etj. Demonstruesit u bėnė tė pakalueshėm. Kėta punėtorė u solidarizuan me bijtė e vet, duke dashur qė tė vdesin pranė dhe pėrkrah nesh! Mos e harroni kėtė kategori qė sot ėshtė si mos mė keq!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Punėtorėt e shėndetėsisė, po shpėrndanin fasha, medikamente, vaksina e gjithė ēka ishte nė mundėsinė e tyre pėr shpėtimin dhe aftėsimin e demonstruesve. E madhja Sahadete Mekuli i kishte pritur demonstruesit e plagosur nė spital me fjalėt mė tė bukura, dhe mė tė guximshme si: ME FAT PLAGĖT O TRIMAT E KOSOVĖS ! Mos e harroni kėtė akt atdhetarie, Shėndetėsi e Kosovės, mos shkelni mbi betimin e Hipokrates sonė Sahadete!- Me 2 prill, mbi fakultetin Ekonomik, nga njė tank i ish ushtrisė jugosllave shtiu nė turmėn e demonstruesve. Shtiu armata e quajtur APJ! Nga breshėria e plumbave, u kėput pėr dhe Besa Ahmeti- nxėnėse. Plagėt ia lidhėm me kėmishėn e trupit tė Fejzė Veliut nga Polaci i Drenicės dhe e futėm nė njė makinė “Reno 4”. Mbaj mend se nė momentin kur Besa ishte mes jetės a vdekjes, tek po i thoshte njė shoqes sė vet: “Mos trego nė shtėpi pėr plagosjen time, mos u trego prindėrve, thuaju se Besa ėshtė me demonstruesit!”... dhe vėrtetė emri i Besės ishte kudo me ne, ėshtė edhe sot. Mos harroni gjakun e derdhur pėr liri rrugėve tė Prishtinės, dhe Besėn e Betimin e dhėnė pėr liri tė Kosovės!- Njė grua qė kishte nė dorė njė litėr qumėsht, tė cilėn e kishte blerė diku nė treg pėr fėmijėt e sajė, na e zgjati atė qumėsht, duke na thėnė: “Merreni, po ua jap kėta qumėsht, ashtu sikur fėmijėve tė mi!”

Mos e harroni qumėshtin e nėnave tė cilat na e dhanė pėr kėto ditė, jo pėr tė shkelur mbi gjakun e derdhur rrėke pėr liri, se pastaj detyrohen e na thonė : “ Haram ju qoftė gjiri i nėnės!”...- Nė demonstratėn e prillit ishte vra edhe i riu Xhelal Maliqi, punėtor i Televizionit tė Prishtinės. Edhe njė lule e kėputur nė mesin e shumė luleve- Dėshmor tė Kombit. Me disa shokė shkuam atje qė tė pėrkuleshim pėr tė fundit herė para trupit tė tij. Si sot... nė njė oborr tė vogėl... nėn njė pemė tė madhe qė kishte qenė aty, njė djalė i ri si njė lis shtrirė nė njė arkivol tė vjetėr, shtrirė e me sy tė hapur!... Ata sy, edhe sot tė hapur qėndrojnė?! Qindra Dėshmorė tė Kosovės nuk po i mbyllin dot sytė. Mos harroni, ata sy duan qė Kosovėn ta shohin tė lirė e tė bashkuar, dhe vetėm tė lirė e tė bashkuar!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Me dy prill, nga shtėpia e Dalibashiqėve (atje afėr mensės sė studentėve), diku rreth orės 11 paradite, ishte shtėnė me armė zjarri. Dalibashiqėt kishin plagosur njė demonstrues pėr vdekje. Nė orėn 4 pasdite, kur policia u ngjit lart nė atė lagje, prapė njėri nga Dalibashiqėt doli me pushkė M 48- tė, nė dorė dhe diku 10-15 metra mbi shtėpinė e tij, qėlloi njė demonstrues i cili atė moment ishte duke manovruar me njė kamion pėr tė bėrė barrikadė nė rrugė. Nga njė largėsi prej 200 metrash mė lartė, mbrapa njė trafo-je tė rrymės, kėtė ngjarje e kemi parė me sytė tanė tre veta: unė - Mehmet Bislimi nga Prekazi, Ismet (Milazim) Kabashi nga Polaci dhe Ilaz Kolovica nga Prishtina! Nuk kam njohuri, nėse kėta dy demonstrues tė qėlluar me pushkė nga qytetari Dalibashiq, kanė vdekur, apo kanė shpėtuar me plagė tė rėnda nė trup? Atė botė, Dalibashiqėt pėr kėtė krim u dėnuan vetėm me nga 30 ditė burg kundėrvajtės!!! As kjo nuk duhet harruar!..- Nė Kosovė gjatė demonstratave tė marsit dhe prillit tė vitit 1981, milicia dhe ushtria jugosllave, vrau 11 demonstrues dhe plagosi mbi 300 tė tjerė. Burgosi mbi 2500 tė rinj kryesisht studentė, pėrjashtoi nga shkollat, Universiteti, fabrikat, dhe institucionet tjera, diferencoi, lėēiti me mijėra shqiptarė. Shumė nga tė burgosuri i mbyten edhe nė burgjet serbe si Fazli Graiqevci, Xhemaili Berishen, Zija Shemsiun, Abedin Balen, Ibrahim Krasniqin, Ibrahim Kastratin e dhjetėra tė tjerė. Vizitoni varret e tyre me respekt nė mėnyrė qė t’i kujtojmė flijimet e tyre pėr njė Kosovė tė lirė!

poetj@ 11-03-2008 18:46

--------------------------------------------------------------------------------

!- Milicia e Jugosllavisė, nė mesin e tyre edhe shumė milicė shqiptarė, me 26 mars, diku pas orės 16 u vėrsulėn rreth konvikteve tė studentėve, pėrdorėn njė dhunė tė paparė deri nė pėrmasat e njė ēmendurie, shfryer shtazėrisht e mė plotė urrejtje mbi rinin studentore. Nuk mė hiqet nga sytė flamuri nė duart e njė vajzė tė re, sė cilės mė shumė se katėr milicė nuk po mundnin tė ia hiqnin flamurin nga duart- Shqiponjės trime tė Kosovės! Mos harroni se askund nė botė nuk ndodh, qė simbolet nacionale tė pėrdhosen e pėrshtatėn pėr hir tė minoritarėve qė nė Kosovė pėrbėjnė jo mė shumė se rreth 5 %!- Shteti shqiptar, pra Shqipėria socialiste e Enver Hoxhės, ishte i vetmi shtet nė rajon dhe Evropė qė demonstratat e vitit 1981 i pėrkrahi moralisht e shpirtėrisht, pa rezervė e fuqishėm, duke i vlerėsuar kėrkesat tona si tė drejta. Shqipėria, njėkohėsisht ishte i vetmi shtet qė dėnoi dhunėn dhe represaliet qė ish aparati shtypės jugosllave i zbatoi kundėr demonstruesve duarthatė shqiptarė tė Kosovės tė cilėt po kėrkonin tė drejtat dhe lirinė e vet. As kėtė nuk duhet ta harrojmė!- Nė maj tė po atij viti Tahir e Nebih Meha, si dikur Oso Kuka, u dogjėn nė kullėn e tyre tė barotit! Ata me kėtė rast i treguan pushtuesit jugosllav se shqiptarėt njė ditė do tė detyrohen tė mbrohen edhe me armė. Tahiri atė vit vrau me pushkėn e lirisė forcat e dhunshme tė pushtuesit, vrau namin e tyre edhe pėr mė keq hodhi pėr tokė “mitin” mbi njėsitet speciale tė ish UDB-sė. Mos harroni krismėn e pushkės sė lirisė tė Tahir e Nabih Mehės. Ishte lajmėtarja e parė e pushkėve tė lirisė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:47

--------------------------------------------------------------------------------

E tėrė njė histori luftėrash e vuajtjesh pėr liri, sigurisht qė nuk i ka rrėnjėt cekėt. Ato rrėnjė janė tė thella, dhe datojnė qė kur erdhi pushtuesi nė tokat tona, prandaj rrėnjėt e lirisė nuk dukėn mbi tokė qė t’i shkuli pushtuesi kur tė dojė. Jo, ato bulojnė ēdo pranverė, bulojnė nga shtytja qė i jep fuqi gjaku i derdhur pėr liri. Historia jonė nuk ėshtė histori romantike me tė vėrshuara e me tė shkėputura, kjo ėshtė histori qė i ka futur tmerrin pushtuesit serb. Kjo histori ka kaluar pėr tehun e shpatės sė Gjergj Kastriotit, pėr mes kėshtjellės sė barotit tė Luanit tė Janinės, pėr mes kullės sė Oso Kukė Vraninės, pėr mes litarit tė Idriz Seferit e gjoksit tė Mic Sokolit e shtatit tė Jakup Ferrit, pėr mes diplomacisė sė Abdylit, Hasanit,Currit e Qemalit, pėr mes kobures sė Boletinit, pėr mes sė tehut tė sėpatės sė Ahmet Prekazit e mitralozit tė Adem Jasharit.Kjo ėshtė njė histori e tėrė, qė nuk e zhbėri as Sulltani i Turqisė, as Krajli i Serbisė, as Cari i Mosokovit e as shpifjet e Perandorit! Brezi i demonstrueseve tė vitit 1981, pėrfundimisht shembi themelet e ish Jugosllavisė pushtuese. Pushkėt e lirisė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mbėshtetur fuqishėm nga populli ynė, bėnė gėrmadhė kalanė gjakatare tė quajtur Serbi. Mos tė harrojmė edhe kėtė: Ēmimin e lirisė, deri sot populli shqiptarė e ka paguar shumėfish

ky shkrim esht i autorit Mehmet Bislimi nga prekazi i drenices
mehmeti dhe shum shoke te gjenerates filluan demostratat e vitit 1981
mehmet bislimi dhe xhelal ferizi njihen dhe kan rrespekt per njeri tjetrin
mehmet bislimi ehst poashtu poet dhe publicist
aktivist e i madh i qeshtjes kombtare mik dhe shok i xhelal ferizit qe njihen nga ditet e ngushta
Mehmet bislimi patriot i madh i qeshtjes kombtare poet dhe krijues nji nder aktivistet e mdhej te qeshtjes kombtare aktivist patriot i denuar
per pjesmarrje aktive dhe poashtu pjestar ne grupet per organizimine demstratave te vitit 1981 ne prishtine

shumica e shokeve te xhelal ferizit ishin student profesor dijetar publicist letrarė sudent dhe shoqe e gjenerata qe sot jan mjeke arsimtare poete isht luftar dhe luftare te uqk s kritik letrar sportista
artist te artit e vizatimit ingjinjer dhe profile tjera xhelaline donte dhe rrespektonte shoqeria por tradhtaret i benin kurtha te kqia dhe ish sigurimi jugosllav
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 28-03-2010, 11:50   #201
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

bylykbashi 06-12-2008 11:26
ky person qe quhet bylykbashi esht nga komuna e drenasit

--------------------------------------------------------------------------------

Pershendetje te gjithve pasi qe i lezova te gjith me e radhė
fort mir qe kjo tem ėsht hapur,
per ngjarjet dhe demostratat e vitit 81
edhe disa emra qe u permenden ishin shokė tė mi tė burgut ,
por kam pas deshir qe te flitet pak edhe per 2 prillin
e vitit 1981
demostrata te mbajtura ne qytetin drenas,te kosoves
qe te me jepet mu mundsija qe te jap shum fakte
qe sot opinjoni nuk i di
dhe qe bazohet me disa intervista ,qe deklarohen ne opinjon.
me rrespek bylykbashi
--------------------------


xhelal ferizi angazhohej edhe ne drenas te kosoves
edhe ne vushtrri mori pjese ne demostrata ne prishtine
kishte lidhje patriotike edhe ne skenderaj e rrethinen
kishte lidhje patriotike
dhe veprimatri patriotike ne rrethina tjera neper kosove

dhe ishte organizatori i demostratave te vitit 1981 te
mitrovices dhe rrethines

edhe pse kishte shum veshtirsi financiare dhe percjellje nga spiunet ,
ai levizi
per shkak se xhelali percillej e nga njiher i duhej ndonje shok i armatosur
per te levizur neper fshatrane aktivitete kombtare ne ato kohra per organizime te ndryshme e takime te ndryshme

por nuk ishte lehte te levizej ne ato kohra

per te levizur me shpesh pasi qe kurthat dhe udbashet nuhasnin levizjet


dhe kishte veshtrisi ne qarkullime pasi duhej kryesisht te ecte kembe ,

dhe krysisht naten e ma rralle diten sepse spiunat leviznin si krymbat,


pastaj duhej siguruar vendin nga spiunet ku udb ja kishte njerzt e saj,

dhe ne fshat merrej vesh se kush ishte e qka tha te kush ndejti me ke ndejti,


ishin njerzt te veqant q e pergjonin per ud b n neper kosove
nuk ishte e lehte puna ather,


kishte raste kur xhelali nuk kishte bilete autobusi ose ndonje motorr qe te levizte me leht ,
dhe as nuk ndihmohej financairisht,

sepse ne at kohe nuk ishin financat e forta kishte mungesa
financash ,

Por edhe ne ato kushte angazhohej e ne vushtrri anagazhoj djalin e xhaxhait ,

Selman dhe Azem ferizin e disa te tjere ,

me te cilėt u moren vesh ne Mitrovice per organizim demostratash ne disa zona te kosoves veriore ne disa qytete ,


ku xhelali i thrret per planin e organizimit dhe takohen ne mitrovicė
ju thot pastaj dhe i ngarkon me detyra
te shkojn ne vushtrri e te organizojn demostraten
atje e te angazhohen me sa force q e kan aq sa munden ,

grupet e vushtrris pastaj kan vepruar ne grupe te ndryshme

ne disa grupe te ndara qe ka shkuar lidhje pas lidhje

ashtu ka ec puna ne sistemin e treshit

Bali Dervishi Dinore Curri Ilmi Muzaqi Jakup shyti ishin grupe organizatore te vushtrrise
Por djali i xhaxhait te xhelal ferizit Selman Ferizi arsimtar i gjuhes shqipe
si dhe po thuajse i gjith fisi ferizi ishin ne demostrata te vitit 1981

Selman Ferizi ishte po ashtu nji nder promotoret e organzimit te demostrates
ne vushtrri

qe mbajti fjalimin kryesor para demostruesve te ura e gurit ne vushtrri
jo larg qendres se qytetit

selmani foli me nji zjarr patriotik para demostruesve shqiptar te vushtrrise dhe rrethines

por Selman ferizi ne mitrovice beri marrveshjen me xhelal ferizin


ne vitin 1981 te dy djem xhaxhallaresh ne mes vete

dhe i ndane detyrat e organizimit te demostratave

ne per komuna me qellim qe te behen demostrata nen drejtimin e xhelalit


por xhelal ferizi ma teper forcat dhe koncentrimin
e kishte perqendruar ne rrethinen
e mitrovices qe demostrata te jet ne kto ane sa me e suksesshme


per shkak se qyteti ishte me rendesi te madhe
strategjike

dhe ishte qyteti me i fuqishem ekonomik i kishte me te lehta levizjet ne kembe ,

dhe njihte terrenin qyteti kishte rrethine te forte me njerz me potencial

fabrikash

dhe numer te madh te banorve me rrethinat dhe zonat ishin me numer jo te vogel patriotesh qe xhelai i njifte

dhe ekishte me leht te mbeshtetej aty ku kishte siguri

Mitrovica ishte vend pune vend industrial me shum banor

kishte shum puntore student nxenes e fshatra per rreth

dhe organizata punuese e shkolla e fakultete

shkollat shqipe te zveqanit me shu m numer te madh te nxenesve fshatra
me numer te madh te banorve

dhe ishte qendra ma e forte industriale e kosoves
ne at kohe pikka kryesore e kosoves qe gravitonin shum fshatra

e regjione
si shala drenica dhe fshatrat e lugines se ibrit ortakollit dhe rrafshit t e kosove s

prandaj xhelali e mori si strategji mitrovicen vendlindjen
Mitrovicen per ta organizuar komplet ne demostrata dhe protesta masive te te gjith rajonit me rrethinen


qe ishte qytet kryesor i kosoves i asaj kohe

nga i cili zhvillohej industria e kosoves

nga trepqa e fabrikat tjera te baterive e shkritorja ne zveqan
ku kishte me mija e mija puntor
prandaj xhelali mori per siper ket pike te forte te ktij vendi

edhe pse xhelali ma se tepermi kishte problem me mungesen financiare
, ku disa pune q e duhej kryer kekronin shpenzime ,
kishte mungesa te mdha financiare ne forca te veta ecte aq sa mundte,

i pa financuar nga askush vetem ne forcat e veta kryesisht ne kembe,
duke ecur

kishte raste kur nata xhelalin e e zente neper pyjeve te errta
duke ecur ne kembe maleve

xhelali kishte perqendruar kocentrimin ne kto zona te mitrovices

ku duhej pa tjeter te shperthente demostrata e vitit 1981

xhelali njihte njerz edhe atje ne drenas dhe porositi

patriotin Idriz Dibrani nga ajo komune qe te aktivizohet ne drenas


porositi mikun e tij Idriz dibranin trimin patriot nga drenica


qe te angazhohej ne demostratat e drenasit

aq sa mundet te organizoj njerz

Idrizi me ndershmeri te madhe e ka kryer detyren

dhe ishte angazhuar me trimeri te madhe ne demostratave te drenasit

Idrizi pastaj u vu ne shenjester te udb s jugosllave dhe u vra nga disa persona
me arme zjarri

plani ishte i holle e vrau agjenture se udb s serbe
duke ja qitur priten ne nje lagje te tij
ne fshatin e tij gradic te drenices

ku regjine e vrasjes e organizoj nji tradhtar famkeq

qe njihej ne ato ane per te zi
dhe lidhje me udb n jugosllave

udb ja perndiqte patriot e vriste i qitte ne kurtha e ne ngatrresa

shum nga patriotet jan plagosur e ngatrruar ne konflikte

nga provokimet e nga veglat udbashe qe punonin per udb n jugosllave

Idrizin i cili u angazhua ne drenas dhe beri aq sa mundi

ne ato demostrata me shum kusheri e miq t e tij ,

e vrane pastaj nepermes intriges krutheve pa asnji faj ,

dri sa ky po shkonte ne shtepi rruges ne nje udhe te ngushte

te fshatit te tij te lindjes ,

i dalin disa persona te armatosur dhe e vrasin pa mshirshėm ,


me pistoletė,

forcat e errta armiqsore antikombtare ,

e vrane Idrizin me qellim sepse ky ishte atdhetare dhe u deshmua si patriot
qdo her ,

nji trim patriot siq ishte Idrizi ishte aktivist patriotik kombtar
veprimtare per qeshtjen kombtare

djali i xhxhait te tij te Idrizit Rrustem Dibrani

ma pare esht vra poashtu nga serbet ne nji fshat

me kurthen e pregatitur

ku komplet fshati serb esht perleshur me nji njeri

me Rrusten deri sa serbet e kan coptuar rrusten
e
kan masakruar per shkak se rrusta ishte trim dhe patriot

nuk iku por u pelesh me nji fshat serb

te gjitha keto poshtersi kurthash qe ju ndodhnin fisit dibrani nga gradica e drenices,

ishin kurtha te pushtetit serb ,
sepse e kishin ne sy ket fis patriotik qe ishin miqt e familje s ferizi ,
udb ja i vrau me doren e zgjatur dhe i maltretoj ket fis fisin dibrani

qysh ne kohen e rankoviqit

dhe keta ishin ne shenjester dhe veglave tradhtare dhe te udb s
,
tradhtare jugosllave ,

te udb s se zeze e cila organizoj poashtu vrasjen ,

e djalit te shaban polluzhes,

tribunit t e njohur udhheqsit te kryengritjes shqiptare
ne kosove -
Fiset dhe vllazeria patriotike ishin ne shenjester te udbashve
sidomos udb ja e mitrovices ishte aktive ,

ne keto kurtha ku serbet kishin koncentruar aty disa vegla te tyre te rrezikshme,


agjentesh

qe shtrinin rrjetin ne rrethinat veriore te kosves
ne rrafsh kosove

shale drenice ku me dinakeri organizonin sherret dhe konfliktet per ti hasmuar e per ti
nxite ne gjaqe e ngatrresa familjet atdhetare shqiptare,
vrasja e ktyre njerzve dhe asgjesimi i vet vllaut te xhelait nga udb ja
te cilin e kishte ne sy
te gjitha keto veprime duke ja shkatrruar shoket me patriot
e duke i shkaktuar dhimbje xhelalit udb ja i bente me
qellim per ti gjunjzuar idealistet patriotet per ti trembur e zmbrapsur
per te ua thyer vullnetin udb ja emitrovices ka mekate shum e cila ka nxitur me mija sherre e ngatrresa ne mes te shqiptarve ajo ka nuhatur nje terren te gjere te zonave
shqiptare te veriutt e kosoves shale drenice rrfash kosove dhe ka pasur nji ndikim te madhe ne kosove
ky ishte historiku i shkurteer i nji pasqyre per autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin

por xhelali kishte shum pune ne rrethinat veriore te kosoves

ku kushtet ather ishin te kqia mungonin autmjetet per levizje

pas i qe fshatrave duhej shkuar ne kembe

vetura kishte ather por nuk ekishte xhelali

xhelali nuk levizte shum me vetura

per shkak te percjelljeve levizte me autobus por krysisht ne kembe fshatrave

Herėn e fundit ėshtė redaktuar nga zhgėnjimi : 28-03-2010 nė 11:57
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 29-03-2010, 07:20   #202
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

KJO ESHT AJO FJALA QE E KAM FOLUR KU DO DHE KAM THENE E PO THEM

mos i ardhte dita grekut e serbit , se do te ket masakra e dhunime nga me te tmershmet,

ndaj shqiptarve ,

kush esht naiv le te len familjen ne duar te tyre e do te perjetoj tmerrin ,

qe nuk e shef as ne ferr , deri kure te kuptohet se serbet dhe greket kan dale nga ferri,
edhe pse nuk mendoj ne te gjith ata ,
dhe nuk jan kulturorė,pse m e ket civilizim krenohet greqia ,
per qfar civilizimi mund te krenohet greku e serbi q e jan vrases te civilve
sadist masakrues , a do ta bente ket norvegjezi suedezi gjermani


dhunen dhe vrasjen e fmijve masakren ,

prandaj te mos krenohen kurr keta me kurfar civilizimi,

keta jan dy popuj qe shquhen per etje bishash per gjak,

edhe pse po e them se nuk i perfshij komplet shtresat greke ,

nuk mund te them se te gjith greket jan te tille ,

por mjafton qe ka forca aq te errta ne greqi e ne serbi te mos flasim per fakte ,

forcat e errta qe mund te dhunojne f emren tmerri me i ndyre dhe me i poshter mbi dhe esht dhuna ndaj fmiut e femres

kushti numer nji dhe kushtetutta e pare e civilizimit esht rrespekti ndaj fmiut femres njeriut fmiut foshnjes mshira dashuria mos cenimi i asaj femre ati fmiu

vetem manjaket psikopat te eger barbar kanibal mund te bejne at qka beri serbi
e qka ka bejn re greket ne qameri
kur lexoj civilizimin grek dhe veprat e autorve grek me gjithat ftofem
dhe nuk me nxehet emocioni ne ket civilizim qe ta quaj civilizim ,

si mund te quhet nji civivilizim ai qe ngrite dore mbi fmiun e mbi femren
e neperkembe nderin e saj
e tmerron nji fmi , habitem me ligjin e natyres dhe tokes se si e duron nje gje te till mbi dhe ,

vetem te me shkoj nder mend ta bėj me qa nje fmi rrenqethem

e ta shof nji femer te poshtruar me shkon kapaku i kokes nga rrenqethja
per nderin e saj te neperkembur dhe civilizimin e shkelur ,

per qfar civilizimi mund te flet ai qe qnjerzon femren
per mua ai esht kafshe lloj me i keq se qfar do kafshe ,as qe dua te ndegjoj per qfar do vepre tjeter te ati kombi edhe pse mund ta lexoj dhe ta marr si dituri
por per civilzim as te mos flitet nuk mund tequhet civilizim asgje ne at komb qe ka aq shum dhuhues e njerz aq te gatshem per maskrat me kriminale te mundshme
,
nese ne at komb ka njerz q e merren me dhunimin e femres e te fmiut
si dhe masakres civile te civilve te pa fajshem

ne luften e serbve ndaj shqiptarve e te tjerve pa se njeriu mund te ja kaloj qfar do lloji te kafshes ,

prandaj nuk mund te jen krenar aspak njerzimi i globit
dhe nuk mund te them se ka civilizim ne glob deri sa ka te tilla barbari ne gjenetike njerzore

--------------------------------------------------------------------------------
opinione diskutime nga autori xhelal ferizi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 31-03-2010, 14:17   #203
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Europa na ka rrethuar barbarisht me viza, europa na ka rrethuar me varfri ,me mjerime bojkote me qeveri qe jan shkatrrimtare te vendit tone te jetes dhe perparimit te progresit te shqiptarve , keto qeveri jan sabotatore demagogjike qeveri te llafeve,
qe ne fakt pengojne zvarrisin projekte shqiptare , zvarrisin ecjen para te shqiptarve ne shum drejtime, ndersa europa me rusi e sllav bashkpunon pa probleme ,
sidomos bavaria bajerni qe esht i njohur per perkushtime prosllave ku shqiptari nuk ka gjasa ne ke regjion tė bėhet asnjiher faktorė ,

Firma siemens bashkpunon me rusi ne kerkim te energjive te reja per elektriken

si dhe ne sfera tjera poashtu ,me firmat franqeze ,ashtu siq bashkpunoj ne hekurudha elektro magnetike me kinen, ndersa shqiperia e ka trenin qesharak te shekullit t e kaluar ,
ku nuk ka hekurudhe elektrike mu ne zemer te europes,
a nuk esht turp e krim ky absurd per kontinentin ,
pengese qe mund te quhet manjake por jo normale
qe nje vend ne mes te europes neper fshatra te shqierise te ecin akoma ne ket shekull
gomaret e jo hekurudha elektromagnetike
ndersa azija kina te ket ket privilegj,

pra europa esht absurde ajo nuk e rregullon kontinentin e saj ma s e pari dhe miqt jetik
siq i ka shqiptarėt ,

qe nuk i sjlelin kurr rrezik por i privilegjon serbet kanibal rusėt e
ne raport me kinezet esht shum e afert ndera me shqiptar vepron gjithmone me rracizem ,e pengesa me demagohji qe agje nuk ofron ,

,ndersa amerika rrezikoj vetveten sa e sa her per shpetimine gjermanise,
e te frances un mendoj se duhen ndryshuar gjėrat tani
qe te ndermerren masat qe gjermania austria dhe zvicrra
me gjith forcen qe e kan
ti kthehen shqiptarve ,si per energji elektrike si per gjithqka zhvillimore ,
sidomos urgjentisht duhet hekurudha elektrike,
ne trojet shqiptare ,dhe ket duhet ta financojn vendet perendimore turqia
dubai dhe arabia saudite kuvajti japonia korea jugore singapori malejzia
e te gjith se bashku qe nepermes bankes botrore qe treni elektrik te kaloj neper trojet shqiptare

ndersa autostrada prizren merdare te ndertohet urgjentisht
qe i lidhė trojet shqiptare
-
keto qe i ceka ma lart neper shekuj ishin vende ishin tradicionalisht antishqiptare
ne veprimet e tyre pa dyshim pra.

Maqedonasit qe u lulzuan me emer te huaj dhe jan bugarak peqenek tunguz tataro mongoloid te azise
ata ne zhvillim dolen para rraces iliriane vendase me zhvillim
dhe ju hoqen vizat sepse i favorizon europa

dolen para rrenjeve te lashta te gadishullit europiano ilirik te rraces ilire


edhe eskimezet jan ne perparsi para nesh
per viza e zhvillime kur esht fjala te europa ne raport me shqiptarėt .

Europa perher me ne keshtu sillet dhe ja shifeni pa besine e kroacise si si vepron me viza ndaj shqiptarve
qe doli nje shtet i pa bese dhe ne ket rast plaqkits dhe maltretues i shqiptarve;

edhe pse shqiptaret e ndihmuan ne qlirim dhe ne shpinen e shqiptarve e fitoj lirine ,

po te ishte rruga e lire neper kroaci pa viza per shqiptarėt rruga e kroacise

do te kishte diaspora shqiptare shum fitime ne para
fitime te mdha te biznesit dhe transportit e turizmit shqiptarė
por qellimishte bejne projektin fashsit antishqiptar per te na varfruar

por ket e pengon dikush kush tjeter per veq se europa rusia dhe superfuqi qe mshefen nen masken e mqisise me shqiptarėt .


Ata kemngulin qe kaq shum miliona euro te mos hyjne ne trojet shqiptare
nga levizjet e bizneseve sepse e duan shqiperine etnike ne fukarallek ne varfri izoluese

dhe te izoluar

me pasoja me rrenime me mbyllje ne qark ne ket shekull,
sa turp e mizori ka kjo bote dhe e them se truri njerzore esht plot me errsira
dhe sadizem kriminal,

qe ne se vazhdon keshtu me ket barbari nuk ka perspektive civilizimi

perse gjith ky sadizem ndaj shqiptarve ,

sepse krishti krishti ata thone krishti ma pare pastaj vini ju muslimanet

siq na quajn ne shqiptarve por harrojne se krishti me se pari u duk ne trojet ilire
para ardhjes se ktyre karpatianve tunguzo karpatian peqenek bugarak tataro sllav ,


pra europa e lendoj e hidhroj krishtin si kryqtare inkuizicionale qe po na del,

kjo simbolizon se shqiperise etnike i thuhet se ti duhet te jesh e fundit per gjithqka,
i thot shqiperise etnike edhe sikur shqiperia etnike te mos kishte ansji mysliman mbrenda keshtu do te sillej europa me ne ,

do te gjente tjera arsye per te na izoluar dhe per te na izoluuar e te ju jepte toka shqiptare
sllaveve dhe perparsi para nesh ne menyr qe ata gjithnji te na shtpyin te na i dhunojne femrat
te na shkelin te na rrahin te na shkatrrojne te na poshtrojne
esht ky edhe nji artikull i autorit xhelal ferizi
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 01-04-2010, 09:13   #204
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Lexues te dashur ka vite qe ky forum diskriminon autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin.

xhelal ferizi esht ne ket forum me pseudonimin lirik.

Dje u postua te letersia nje punim kritikė letrare per autorin xhelal ferizi - nga kritiku i madh dhe i talentuar i kombit zotri Hysen Ibrahimi

qe edhe ate e urrejn mjaft qarqe te ndryshme te caktuara klanore e fisnore
siq jemi bė ne shqiptarėt kahdo nda me grupe e fise e fe e parti e copa e pshtjellime - Siq e thash postimi u shkrua dje ndersa sot u hoq-nga fiori dhe shigjeta ketu ne forumin shqiptar .com

Pra ne ket forum ka diqka qe duhet te ndrrohet ne ket forum ka diqka inate meskine
ka diqka te msheft dinake antikosovare

ka diqka penguese ka diqka te veqant antishqiptare .


Qe nga viti 2005 ne ket forum autori xhelal ferizi pengohet pengohet diskriminohet

per shkak se shkruan edhe vargje politike qe dikujt qe nuk i konvenon
e verteta dhe urdhron pengesen ,
urdhron bllokimin e autorit me poshtersi dinake .

Ketu kan dalė njerz dhe kan fyer e kan shpotitur autorin xhelal ferizi
me fjalė te ndyra tradhtare qe nuk kan lidhje me temen -
por qellimi ishte nenqmimi fyerja ,


te gjitha komentet pozitive qe jan dhėnė per autorin xhelal ferizi dolen pastaj njerz te shkruajn fjalė fyese te zeza kunder atyre mendimeve pozitive

, qe nuk kishin lidhje me vargjet as me asgje tjeter vetem me neqmimin

, qe disa te poshter rrugaq neper forume e disa qe paraqiten si intelektual por shpirtin ekan te mykur e fyejn autorin me qellim per shkak se jan te pa edukate njerzore e kombtare ,

fyerjet ndaj autorit ishin thjesht fyerje qe lejoheshin nga stafi i foorumit shqiptar com dhe nga dardania de me qellim dhe me poshtersi lejoheshin keto nga stafi
ekstra dhe qellimisht .

Autori xhelal ferizi u mohua dhe u diskriminua u burgos tri her politikisht

ne kohen e komunizmit jugosllav

u ndoq dhe u perseuktua per shkak te vargjeve patriotike politike
thumbuese
dhe satires qe ja beri shoveinizmit jugosllav
sistemit titist ,
dhe dhe kryetarit tito te cilin e kishte ne thumb per shpoti e demaksim te politikes se tiij pansllave tradhtare anti shqiptare qe ai e udhheqte.

Pas shum vitesh burgosje e mergimi perseri xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare i kthehet aktivitettit me vargje poetike .
Pasta ja befasia autori duke menduar se esht duke shkruar ne forume shqiptare
per te shpernda te verteten
vargun fjalen autori xhelal ferizi zhgenjehet thell me veprimet dhe shkurtpamsinė e stafit te forumit -.

Ne forum dalin njerz qe nuk ju ka mbetur tjeter per veq se te shikojn punet e huaja

e te pengojnė autorė duke fyer xhelal ferizin
me te ashtuquajtura komente barbare banale rrugaqe tradhtare te pista
dhe plot fyerje me qka shkelnin rregullat e forumit e stafi administrata e forumit i lejonte fyerjet ndaj autorit .
Autori shqiptarė nga Mitrovica ra ne sy te qarqeve te caktuara antishqiptare

e te disa grupeve klanore zhgjyre - te njerzve -qe nuk kan synim tjeter perveq synimit te pengojnė e te fyejn e te provokojne -

te dezinformojnė te shpotisin autorėt ne forum.


Ata ishin alergjik ndaj komenteve pozitive ndaj xhelalit ku shu lexues shpreheshin pozitiv
dhe ku do qe flitej e shkruhej mirė per autorin xhelal ferizi -

dhe fillonin pastaj me shpoti me fjalen psikopat budalla gomarė etj me fjalet tjera fyese
qe as ordineri ma i ult nuk do ti perdorte -

I lutem stafit te mos me ngacmoj temen e te mos e prekė temen time
dhe le te sqarohet nga lexuesit perse veprohet keshtu kunder autorit xhelal ferizi-
perse u lejua fyerja shpotija ironia nga administrata e forumit
dhe u shkelen rregullate forumit te cilat gjoja forumi i shkruan se duhet te rrespektohen rregullat e forumit ku vet administrata nuk i rrespekton rregullat perse

. Ketu ne rastin e autorit xhelal ferizi ka shum padrejtesi
jo vetem ketu por kishte gjat gjith jetes se tij

dhe keto padrejtesi beheshin nga njerzit qe flisnin shqip

nga njerzit qe ma shum e donin kombin e huaj se sa nji krahinė tjeter shqiptare-

pra nga ata qe ishin te edukuar ne ndjenja krahinore fisnore klanore -

nga ata qe ishin te edukuar ne ndasi partiake fetare banale -
ne mentalitet te mbeturinave te ish sistemit komunist-

e ndoshta edhe nga sherbtorė te huaj nga veglat e ndryshme.

Autori i vargjeve shqiptare u sulmua edhe ne forume tjera ku kishte shum komente pozitive-

por atje u moren masa tjera u krijua nje metdoe -

dhe u tha komentet pozitive rreth vargjeve mund te shkruhen gjithqka negative dhe ironike ndalohet -
por pastaj u ljeua edhe aty poshtrimi qka do te thot se forumet shqiptare
lejojne poshtrimin dhe fyerjet e rrugaqve ne forume

dhe atij qe shkruan ironi e negativitete te qellimshme me shpoti

e qeillim fyerje edhe pse u tha se do ti ndalohen komentet negative

e do ti tergheqen vrejtjet-

nese i perseriten fyerjet perseri u lejuan

qka do te thot se forumet shqiptare nuk mbajne rregull e discipline

- - shum te pa kuptueshme kjo sjellje nga disa moderatorė e nga stafi i forumit dardania de dhe forumit shqiptar .com
qe lejohet sulmi e fyerja ndaj autorit me kaq poshtersi


si dhe te vargjeve shqiptare ne disa raste

xhelal ferizi fyhej nga maskat bizare agjentureske

nen maska dhe arsyetie te ndryshme

e ndonjehe me poshtersi barbare ku administrata e forumit e pa dinjitet
i shifte por me qellim i lente ashtu

gjoja qe nu ka te bej fare asgjė ne lidhje me komentin


as ne lidhje me vargun


ne temen kishte fyerje qe nuk kishin asnjiher lidhje me asgje tjeter vetem me fyerje

thjesht qellimi ishte fyerja qe shkelė ne menyren ma shkelse rreguzllat e forumit

dhe diskriminohet pa mshrishem autori xhelal ferizi
por nuk esht autori xhelal ferizi i vetmi qe fyhet me qindra njerz jan fyer ne forume
dhe forumet jan bė vende sherresh e fyerjesh .
Autori xhelal ferizi i ndaluar pas shum kohrash doli q ete shkruaj varguine fjalen per püoppullin por u sulmua ne mneryat ma bizare nga qqarqe te ndryshme te ndyra e te pa karakter njerzor teper te pist

Ne forumin shqiptar .com ishte nji person i qujtur delirium tremens

qe shpifte shpifjet me te zeza kunder autorit xhelal ferizi

gruponte njerz per fyerje kunder autorit
delte me dezinformime qe hapur shifeshin nga qindra lexues
dhe nenqmonte e sulmonte autorin xhelal ferizin
PSeudonimi delirium tremens ishte fytyra me e ndyre psikopate i cili terrorizoj psiqikisht shqiptar lexues te shumt rreth tri vite terrorizoj njerz shqiptar lexues
ne forum dhe me qindra njerz ai i ka terrorizuar ndersa ortodoksi albo administratori dhe administratorja fiori e ndihmonin at psikopat te krisur manjak
shqiptarėt ishin te etur dhe besonin ne gjithqka shqiptare qe delte ne internet dhe ishin te etur te thonin fjalene te jepnin kontributin ,por krimineli delirium tremnes krimineli delirium tremens dhe albo dhe kirminelja fiori
te gjith keta jan administrata eforumit shqiptar .com

ne at forum jan shembull per te zi i historise njerzore ne forume
deri sa te ekziston historia e njerzimit ndersa pseudonimi delirium tremens me i ndyri si qenje me i ulti dhe i psiti manjak ismuere degjenrik qe beri kerdi ne forum me paraqiztjen e tij psikopate dhe te ndyre provokuese shpifse tregoj karakterine tij me te ultin te nji bishe te ndyre e i pa fytyr ne ket glob ku poshtersia e tij ne secilind rejtim zjgjyri i tij i pa moralshem kalonte edhe ujrat me te zeza te oista te nevojtoreve botrore njeri qenje specie e veqant qe nuk kan per tu harruar
asnjiher ne forumet shqiptare dhe ky esht delirium tremens qe gjoja merret edhe me vargun dhe krijimtari por esht qenje e poshter sa s ka
ne forum jan pa te gjitha poshtersite e tij barbare shpifjet dhe sulmet e ndyra te nji manjaku te pist dhe te ndyre


pra administrata e forumit shqiptar.com
albo dhe fiori vetem per ata per te ja be qejfin atij manjakut delirium tremens

dhe disa vagabondve rrugaq tjerė veproi me shizofeni bizare te pa kritere e cila habiti komplet forumin dhe njerzit qe lexonin poshtersia e albos dhe e fiorit qe lejoninq ellimisht psikopati te tilla ne forum deshmon se ata privilegjonin kė donin per qellime manjake per te terrorizuar shqiptaret ne forum psiqikisht
ishte kjo polotike greke e tardhtise dhe e agjenturave tradhtare qe fiori e albo
pa dyshim jan ne lidhje me ta dhe si qellim e kan terroizimin psiklogjik te shum shqiptarve .

NE VITIN 2005 2006 ne forum jan fyer ne menyren ma mizore ndoshta me qindra shqiptar e ndoshta me mija ishte kjo politika e albaos dhe e fiorit me qellim qe qe shqiptaret ti helmonin me propagande e terror psiqik polotike kjo e qarqeve antishqiptare dhe shkatrruese poshtersi e ndyre dhe idiotike
ku praktikohej ironia nenqmimi shpotja tradhtia dinakeria pa besia dhe shifej se aty i
kishte dore edhe agjentura e huaj luante rrolin -
ku fyesit me te ndyre perkraheshin pra qellim dhe loje agjenture

Diskriminimi dhe ndalimi i xhelal ferizit perndjekja dhe shkatrrimi i shkrimeve
qe i esht bė autorit xhelal ferizi nuk mund te ket krahasim askund ne kohrat shqiptare
neper forume as ne te kaluaren

shum shkrime dhe vargje ne te kaluaren dhe gjurmt e shkrimeve
ja merrte sistemi komunist ne te kaluaren xhelal ferizit me perndjekje e bastisje
ne shtepi e percjellje ku rrolin e luanin spiunat

ndersa poshtersite e politikes s e sistemit komunist ndaj xhelalit
vazhduan ne disa forume dhe ne disa vende tjera te ktyre kohrave
per shkak se nji numer i shqiptarve nuk u sheruan nga pasojat ete se kaluares dhe shemtimet qe i lan pushtuesit shekullore
dhe u semuren nga veset e pushtuesit

, por edhe ne burgje kishte perndjkje ndaj xhelalit

pra perndjekje e jashtzakonshme jo e vogel

qe nuk i ka ndodhur asnji poeti apo shkrimtari shqiptarė deri me sot
ti percileln dhe ti meren shkrimet me aq armiqsi e kontroll

por edhe neper forume u pa se kryesisht ndiqet per tu sulmuar

kryesisht autori shqiptarė xhelal ferizi

pse pse pse dhe vetem pse por dihet pse -

dhe nga kush por as ketu qe disa heshtak e dijn mire e heshtin
nuk ishte e rastesishme qe vargjet e xhelal ferizit dhe gjithqka e tij u shua u fshi
as ketu pra ne forumin shqiptar net dhe gjithqka dshmon per nivelin moralin
dhe shpirtin enjerzve se qfare jan dhe kush jan edhe ata qe shtireshin si miq
nuk daline te thone te verteten se edhe ketu ne ket forum shqiptar net
xhelal ferizit ju moren te gjith vargjet dhe krijimtaria e gjurmet ku ketu ishte i regjistruar me pseudinimin lirik le te dihet pra gjithqka le te dihet
qka esht pa besia dinakeria diskriminimi dyftyrsia dhe krimi njerzt emsheft e te rrezikshem me maska se q mund te bejne viaktrime e kti morali te prishur te kohes ra autori xhelal feirizi dhe kjo esht e v ertet dhe fakt ndersa neper kohra askush nuk i ndihmoj te gjith e lan ne balt ky esht morali dhe e verteta .


a mund te diskutohet deri ne fund pse dhe perse shqiptart e lejojnė ket gjė

perse lejohet ky veprim ndaj ketij autori


ndersa ne forume pas komenteve pozitive
qe disa mundoheshin ta mbronin let autore

menjiher dilnin agjentet mijt qe rrijn gati neper fioorume dhe jan shqipfolsa
dhe fillonin fyerjet ne forume qe te mos lejohet asnji diqka pozitive ishin ata minj shqipfolsa qe menjiher sa te diktohet diqka pozitive per ndonje atdhetare dalin nga vrimet e lodrojne neper forume duke fyer e infektuar gjithqka shqiptare

viktie e ktyre poashtersive ra edhe autori xhelal ferizi

Ndersa ne vitin 2005 ortodokjsa e perbetuar antikosovare fiori

amdministtaroja e forumit shqiptar .com dhe albo ortodoksi administratori i forumit shqiptar.com e pisi me ei ndyre i botes delirium trmmens
ortdodoksi i perbetuar rarcisti me i ndyre antikoosvar qe shqiptaret e fese islame i quante qeqen
Ata me rracizmine tyre antikosovarė ne forumin shqiptar ,com organizonin komplotet me te mundshme ndaj autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit

nje montim dhe poshtersi e pa shoqe e pa shembullt
por jo vetem ndaj xhelalit diksriminimi behej ndaj te gjith patriotve shqiptar atdhetarve dhe forumi bente kerdi me grekofilizem ne at kohe prandaj shum patriot ne vitin 2005 2006 rane viktime e forumit shqiptar .com

nder ta edhe xhelal ferizi por xhelal ferizi perveq asaj si dallim nga disa te tjere ai ra viktime gjith jeten e perndjekjeve
ndersa forumi shqiptar .com dilnin me poshtersi te pa shoqe administrata dhe grekofilet e tyre dhe ia ndalnin turrin e lexuesve patriot shqiptar ua ndalnin gezimin diskutimet ua fshinin komentet dhe ua leshonin ne shpine fyesit dhe
provokuesit e ndyre agjent specuialist per terror psiqik qka autori xhelal ferizi
esht njohs i mir sepse e ka provuar ne kurriz te tij terrorizmin psiqik sllav neper burgje gjat vuajtjes s e denimit prandaj xhelal ferizi dha kushtrimin ne vitin 2005 ne fporumin shquiptar .com dhe ju tha haptas ky esht terroro psiqik grek
ndaj shqiptarve dhe ky nuk esht forum shqiptar e demaskoj qysh ather prnadaj forumi shqiptar .com edhe ma shum shtoj hkmarrjken ndaj xhelal ferizit duke i lshuar ne shpine njerz tjere provokatore e duke i fshi te gjitha komentet potztive dhe mbrojtse qe beininlexuesit patriot e q eishin ne anene xhelalit kryesisht i lente vetem ato negative te armiqve dhe te grekofilve qe fyenin
ja pra kush ishte fiori dhe albo administrata e forumit shqiptar ,com
asgje tjeter nuk ishin ata vetem disa grekofil apo minoritar grek te lindur ne shqiperi
te lidhur derejt per drejt me organizaten antishqiptare omonia
ata i diskriminonin te gjith ata patriot shqiptar lexues ne forum


te cilet donin ta mbronin autorin shqiptar te perndjekur
xhelal ferizin

ato lejuan gjithqka negative dhe fyese per shqiptaret atdhetar ne forum
ndersa gjithqka pozitive e fshinte fiori dhe albo me dinakeri greke

u hoqen sa e sa komente te bukura

dhe liheshin te shmetuarat fyeset kjo deshmon se albo dhe fiori ne forumin shqiptar .com jan djaj te vertet grekofil
qe ekan deshmuar para mija e mija lexuesve me veprimet t e tyre

dhe autori xhelal ferizi n keto kohra perveq viktime e se kalures ra edhe viktime
e forumeve qe quhen shqiptare ne fakt nuk dihet se kush i ka ne dore forumet as mediat as gazetat shqiptare xhelal ferizi ka pervoja ne keto bllokada sepse esht bllokuar nga gazetat shum heret ne rini dhe edin se ne dore te kujt jan mediat

xhelal ferizi edhe forumeve ua perplasi ne fytre fjalen e sinqert dhe ju tha se ju nuk jeni forume shqiptare dreqi e merr vesh kush mshefet pas jush

kritika e hysen ibrahimit

dhe mbrojta e qindra lexuesve

qe esht bė me mund te madh ne mbrojtje te autorit
fshohej ndersa lejoheshin sharjet me te ndyra rrugaqeria banale e delirium tremensit dhe falcifikimet e tij sulmet e rrugaqve ku po thuajssse e gjith ortodoksia vlleho greke e shqipfolsve dolen ne sulme antishqiptare ne at forum ndrsa shqiptarve te vertet ua ndaloej fjala ja se qfar forumi shqiptar ishte forumi shqiptar .com
ne vitin 2005 2006 ket e kan pa te gjith shqiptarėt lexues ne at forum

dhe terrori psiqik i agjentve qe ka zgjatur disa muaj ne at forum -
me provokimet me makabre te ndyra

ndersa asnji autori tjeter nuk i hiqej e drejta e fjales ne at kohe si xhelalit

- ku ishin qellimet dhe sjelljet e kti forumi

kush esht ky forum

ku esht stafi ia tij dhe albo administratori e fiori

qe pretendonnin se ai forum esht forum shqiptarė

dhe mund te quhet forum shqiptarė.

Autori i vargjeve shqiptare u sulmua edhe ne forume tjera
sepse ne internet dalin pisa te mallkuar qe mshefen prapa pseudonimeve

per xhelalin ku kishte shum komente pozitive

por atje u moren masa tjera pastaj

u krijua nji metodė tradhtare
dhe komentet pozitive fshiheshin

e ato negative mbahehsin q poshtersi e administrates se korruptuar tradhtare


kush esht deshmitar i asaj kohe ne forum e din mire dhe embane ne mend mire se qka ndodhi ne at kohe qfar poshtersiee padrejtesie behej ndaj forumistve shqiptar
te cilet percilelshin dhe sa po shifej se ata kan prije talent e qellime te mira kombtare
fillonte diskriminimi ndaj tyre nga iniciativa e albos dhe fiorit
ne menyrat ma dinake te mudnshme djallzore ,
nuk ishin zgjedhur kot keta persona nga dikush qe ishin djaj te vertet
dinak ,

mund te shkruhen gjithqka negative dhe ironike kunder patriotve shqiptar

por i ndalohej atij qe shkruante diqka pozitive ne dobi te atdhetarve e kombit

ironia negative favorizohej qellimisht
me shpoti e tradhti ishte politika e administrates kjo
ironiket kishin lejen nga fiori dhe albo te livadhisnin si te donin
ata me qellim ishin leshuar si bishat sepse ksihin leje nga albo
ortodoksi me psedonimin shkeqlimi dhe forca intruder prikpati delirium tremnes e shum tjere vlleho grek shqipfolsa te shqiperis nga jugu
benin kerdi ne forum qka e gjith bota lexuese aty e din
qeillimi i fyerjes ishe grekofilia ne forum qe grekofila te dominonte

dhe do ti ndalohen kontributet kombtare shqiptare

komentet pozitive ne favor te tadheut e atdhetarve
shqiptarė

e ti terheqen vrejtjet patritove shqiptar vazhdimisht

duke i kercnuar ata

kjo pra ishte masa qe merrnte forumi shqiptar.com nga ky fakt shum shqiptar jan larguar nga ai forum

tjera ndersa ketu ne ket forum shqiptar .net ka diqka krejt tjeter ky forum ia zhduku te gjitha gjurmet e xhelal ferizit dhe shkrimet e vargjet qellimishtshum e pa kuptueshme kjo sjellje por shum e kuptueshme dhe me qellime te caktuara
ne nuk po genjejm por po i themi gjith botes te verteten xhelal ferizi u duskriminua
nga shqipofolsit dhe kjo u pa ne ket keto kohra te mediave elektronike
te imnternetit pa asnji ma te voglin dyshim kjo esht e verteta
per xhelalin

Autori xhella ferizi u diskriminua keq nga te gjitha forumet shqipfolse

edhe nga disa moderatorė e nga stafi i forumit

qe lejohet sulmi e fyerja ndaj autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi

fyerje nen masken e komentit gjoja qe nu ka te bej fare asgjė ne lidhje me komentin
as ne lidhje me vargun e temen
por thjesht esht fyerje ordinere skandaloze
poshtruese e tradhtare qe shkelė ne menyren ma shkelse rreguzllat e forumit

dhe diskriminohet pa mshrishem

autori xhelal ferizi

vetem e vetem, pse ketu ishte nji person i p mbrojtur

dhe qe armiqt gruponin armiq
njerz ordiner rrugaq te ndyre qe delnin me shum pseudonime
te prositur per te fyer eprovokuar

autorin xhelal ferizi

pra vetem per ata per te ja be qejfin atij padronit dhe disa vagabondve tjerė spiun te ndyre te agjenturave te huaja .

Diskriminimi dhe ndalimi i xhelal ferizit perndjekja dhe shkatrrimi i shkrimeve
qe i esht bė autorit me shum padrejtesi do te mbahet ne mend shum kohra

ku nuk mund te ket krahasim askund ne kohrat shqiptare

as ne te kaluaren

te gjitha vargjet dhe gjurmt e shkrimeve ja mori sistemi komunist
por edhe forumet shqiptare
edhe dikure ne burgje e perndjekje i ndodhi keshtru
poshtersi e jashtzakonshme qe nuk i ka ndodhur asnji poeti

apo shkrimtari shqiptarė deri me sot

por edhe neper forume u pa se kryesisht ndiqet per tu sulmuar

kryesisht autori shqiptarė xhelal ferizi provokohet

pse pse pse a mund te diskutohet deri ne fund pse

dhe perse shqiptart e lejojnė ket gjė perse lejohet ky veprim

, dhe menjiher pas komenteve pozitive vijn fyerjet ne forume

dhe ato lejohen ,

gjithqka pozitive fshihet u hoq poaashtu kritika e hysen ibrahimit,

qe esht bė me mund te madh

qe ka zgjatur disa muaj deri sa esht pepriluar

nga hyseni ,

ndersa asnji autori tjeter nuk i hiqet -

ku jan qellimet dhe sjelljet e ktyre forumeve mjerane

kush esht ky forum kush jan keto forume ku esht stafi kush esht
administratori albo qe pretendon se ka forum shqiptarė
dhe kush mund te quhet forum shqiptarė.

GJithqka duket e pabesueshme ne ket shekull -
cenzurim fshirje mbyllje e gojes gjurmve mohim DINAKERI

ndalim i te drejtes per tu mbrojtur -padrejtesi
ndersa njerz qe shpifin kurdisin rrejnė shkruajn rrugaqeri

lejohen te shpotisin e te shpifin gjithqka antikulturore antikombtare

qe esht edhe ne kundershtim me etiken ligjin
dhe opinionin e publicistiken
rregullat etiken sepse esht e ult esht e ndaluar
esht e e pa njerzishme ndaj nji autori qe doli publikisht -
DISA Shqiptarė ankohen nga diktatura komuniste nga e kaluara nga mbyllja nga ndalesa
e fjales nga cenzura nga regjimi - por e prkatikojn edhe sot at poshtersi

ne keto kohra ,
ata ankoheshin se fyheshin dhe keqtrajtoheshin- por ata nji numer i madh sot fyejn vet- dhe keqtrajtojn te tjeret -sillen barbarisht Ata shqiptarė ankoheshin se kan vuajt nga regjimi dikatorial - ndersa sot jan vet dikatorė -nuk jan mirnjohs aspak ne ata qe u bėnė viktima kunder diktatures -e vdiqen burgjeve - e ata qe hynė burgjeve u varrosen per se gjalli
humben rininė qe ajo zgjedhė te ju heqet qafe -
a mos ju erdhi liria nga qielli jo

- por vetem nga sakrķficat e humanistve e vetflijuesve

e nder ata i sakrifices per qellime humane ndaj njerzimit e kombit esht edhe xhelal ferizi -sakrifica qe sot poshtrohet fyhet
anulohet cenzurohet nuk rrespektohet aspak nga forumi

dhe stafi

nuk mbroheej nga qakajt e fjales se keqe ordinere ne forume

pse dhe vetem pse shtrohet pyetja pra qka duan shqiptarėt a e dijn ata se qka duan -

kur them shqiptarėt gjithnji mendoj ne ata shqiptarė qe sillen me mosmirnjohje
jo ne te gjith shqiptarėt

por te nji numer i caktuar i shqipfolsave qe jan kunder shqiptarizmes

me me aq kembngulje barbare e ordinere me fyerje te pista e te poshtra
shpoti ironi e cinizma -menjiher nga dje kur u postua krtika letrare e Hysen Ibarhimit
per xhelal ferizin menjiher u hoq nga smirzijte tradhatret e fiorit e albos
apo nuk shihet ketu nje dorė nji qellim sigurisht q e po -

tash ka lindur gjelozija edhe ndaj kritikut letrarė Hysen Ibrahimit
qe shkruan kritiken letrare per vargjete xhelal ferizin

perse gjith kjo gjelozi primitive smirzeze antikuturore
-per se gjith ky kundershtim -meqense dihen shkaqet kam deshirė qe -lexuesit ti gjejnė vet dhe te japin mendimet -
ndersa administratori albo qe dy vite e ma teper heshtėte por dilte me tjeter
pseudonim kunder autorit xhelal ferizi
kur shum lexues atdhetar shqiptar ishin kunder padrejtesisė
qe ju bė autorit xhelal ferizi
albo delte me pseudonim tjeter e shkretonte kunder koosvarve

-por ka informata se edhe ata q e e kan perkrahur xhelal ferizin dhe patriotet shqiptar qe ishin shum ne numer edhe ata jan diskriminuar

ne forumin shqiptar .com

dhe ka pasė debate ne lidhje m e ket


per se pra- sepse siq duket ne forum ekziston dora e hekurt
greke qe dikton e urdhron situatat
dhe nuk kishte njeri qe dikund ato padrejtesi duhet ti ndalė .

Ajo qka nodhi ne forumin shqiptar .com ne vitin 2005 2206
me shum patriot shqiptar qe rane viktima te forumit
forum rrallė mund te ket shembuj ne forume shqiptare -dhe ku do - kishte kampanjė antishqiptare si dhe fyerje iniciative e vertetė e rrugaqve ordiner kunder patriotve shqiptar nder te cilet edhe xhelal ferizi sulmohej ne veqanti
me fjalet shpifse qe shkelnin rregullate forumit -
dhe marrzira te fjalve te poshtra nuk kishte fund ku printe me i pisti njeri me pseudonimin ai biasha delirimu tremns
poshtrime ishin qellime bizare qe nuk kishin lidhje me komentet e vargut
ndaj autorit por thjesht lojra te pista afgjenturske
diskrimimine
qe behehsin me nji autorė shqiptar kosovarė dhe me emrin e tij te vertetė
me qellim dhe te publikuar me shpifje -
qe shkelnin rregullat e forumit e ata lejoheshin nga stafi te fyejn autorin xhelal ferizi fyesit shpifsit njerz me maska kunder nji emri te vertetė te autorit
perveq fyerjeve kishte edhe kercnime - edhe nga njerz qe pretendonin se shkruajn vargje -

ata nuk kishin kurfar interesi as te hynin te tema ime e vargjeve - por hynė me qellime te shtyrė nga dikush per te fyer per te shptotitur

qe gjithqka ishte e autorit xhelal ferizi dhe gjithqka ishte jasht temave me qellime qe figura e autorit xhelal ferizi sa ma shum te perbaletej
me fjalė te pista jasht temave -
jasht komenteve te vargut dhe thelbit -
jasht rregullave te forumit

gjithqka ishte ironike nenqmuese qellimkeqe

shkelje e rregullave te forumit qe lejohej ne rastin e xhelalit
ndersa reagimete xhelalit dhe te tjerve fshiheshin me dinakeri

- ma shum se askund tjeter- u lejua shkelja e rregullvae te forumit -
sepse ata njerz perkrahehsin nga dikush qellimisht-kunder nji shqiptari kosovarė kunder autorit xhelal ferizi

dhe ky ishte antikosovarizemn pa dyshim

dhe kunder autorit te vargjeve shqiptare ishte krahinarizem dhe qellim me prapavija poltike dhe denigruese te ndyra tradhtare

qdo gjė behej me qellime te caktuara me plane dhe lejohej poshtersia
nder sa komentet pozitive dhe iniciativat e forumistve per qellime te mira ndaloheshin

qe te me shkruanin pozitivisht

ato fshiheshin me tinzri nga moderatorėt tradhtar

e si mund te quhet forum shqiptarė ky
jo ne asnji menyrė por un e quaj forum te trintrisė
ku nje grup ortdoksesh qe e udhheqė albo firi qe ka antipati per zonat e veriut

dhe kosoven

keshtu duket ky forum dhe disa forume tjera qe pretendojne se jan shqiptare

por edhe shum kujt i duket pa dyshim -

--------------------------------------------------------------------------------
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 01-04-2010, 23:00   #205
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kush_jam_un
pershendetje per te gjithe,pasiqe jam antar i ketij forumi besoj se edhe pse shum pak apo me njohen nga disa postime edhe ate vetem ne rubriken e besimeve fetare,besoj se perseri do me vlersohet mendimi,un them te drejten zotri Lirik kam lexuar shum pak per ju por aq sa lexova e kuptova se jeni njeri me nje te shkuar te veshtir dhe shpirterisht i lenduar,ketu cdo kush shpreh ate qe ka ne mendjen e tij mirepo duke pas kujdes qe mos lendonn dikend,un do te thoja nje gje,mua me vjen keq per ju pasiqe keni perjetuar torturime dhe mundime te shumta mirepo nje gje mos haroni sepse nuk jenni i vetem,shum shqiptar kan perjetuar halle dhe brenga disa nga ato edhe me te renda se ju,ju sot keni kompjuterin dhe shkruani dhe sadopak e shijoni jeten ndersa disa te tjer nga mosha ejuaj nga torturat e shumta prej shum fraksioneve sot jan ose te vdekur ose te shtrir e te semur nga rahjet dhe mallretimet qe iu jan bere andaj ajo qe jju keni deshir ta ngrisni veten moralisht esht shum pozitive se ju jeni ne luft me vetveten dhe gjithcka pozitive per ju esht e mirseardhur dhe ju sherben si nje barn,sidomos takimet me njerez dhe vlersimi i tyre per ju ne te mire kuptohet,un per vete nuk behem decid dhe te them Jo skisha pas deshir te ju takoj sepse skam dobi prej juve ose cme intereson mua kush jeni ju apo sic kish then Fierakja tek shqiparet ska shoqeri-ngadal mos i hipebolizojm gjerat askush nuk thot te shoqerohesh me dikend e tani te kepqerdoret ajo shoqeri thjesht Liriku ka shpreh deshir te dij se a duan forumistat te takohen me te ne menyr organizative dhe kjo esht shum e qart,un nuk them as si Rexhina se nje takim me Lirikun per te ishte si nje gje shum shum e madhe ngadal nuk esht asgje apo nuk ben te dramatizohen gjerat as te thjeshtesohen por ashtu sic jan ne realitet,mua me pelqeu mendimi i ETA-s ku thot te organizojm dhe te takohemi sa me shum antar te forumit e tani e shohem se kush e mer fjalen kush reciton kush keshilllon e me radh besoj jam i qarte.
Nese do kishte dikush qe do merte iniciativen e organizimit te ketij lloji un jam aty me cdo perkrahje qoft fizikisht qoft finansiarisht etj,vetem jo ne amerike sepse sme len obligimet te vij deri atje e sa per shqiperi apo maqedoni apo kosove aty jam pamvarsisht cfar kohe,po patet deshir ejani ne Gjermani un ketu jam mikprites per te gjithe,dhe jo vetem Liriku po kush don te viziton Gjermanin lirisht le te lajmrohet un jam ketu sepse e dua shoqerin dhe besoj me pasur nje mik apo mikesh me teper gje te keqe nuk ka,andaj Liriku urdhero kur te kesh mundesi te vizitosh Gjermanin pasiqe te pelqente organizimi i gjermaneve nese vjen me kontakto se un jam ketu per cdo kend,mos me thuaj e kam princip nuk takohem vec e vec sepse ne jemi meshkuj dhe nuk e mbajm gajle si Fierajak apo si quhej se po ndodh dic ne shoqerin shqiptare
ju pershendes duke shpresuar se nuk e kam tepruar dhe nuk kam then dic qe sesht dasht me then ju flm vazhoni te punonni duke deshiruar njeri tetrin ta njihni dhe ta takonni se pamvarsisht cfar fe kemi pasiqe te gjith jemi shqiptar besoj te meremi vesh dhe te duam te shohem sa me mir njeri tjetrin nuk kemi bariera perpara...me respekt M.B.

nji forumist qe shkruan ne nje forum per autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 01-04-2010, 23:03   #206
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Honey
Te them te drejten une jam kurioze te njof.Mbase do te coja ne nje restorant me nje grupe shoqesh e shokesh e do te prezantoja si nje njeri me moral te ralle.Do deshiroja te na flisje me experiencat e tua ne fusha te ndryshme te jetes.Me dukesh nje njeri me nje jet te veshtire dhe ke shume te mesosh nga ty si i ke perballu kto situata te ndryshme.Ne fund do te dhuronim dicka qe te kujtonte kete moment.Bukur do ishte ne vere ne nje mbasdite ne restorantin e nje vapori .Te shoqeruar me muzik dhe kercim.Do doja te takoja ne boston se ne shqiperi pothuaj se ndjehem e huaj.

e shkruar nga nje shqiptare nga bostoni i amerikes
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-04-2010, 08:03   #207
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

26-02-2009, 22:41 #211
bili99
mall
Anėtarėsuar: 05-04-2007
Vendndodhja: USA
Postime: 1,368
Poeti popullor Xhelal Ferizi, ca keshilla dashamirese:

Shkruaj me pak me nje fryme, dhe mos u inkuadro ne provokime nga ataqet personale.
Shiko punen tende,ka nje gershetim kombetarja ,personalja , dhembshuria nga plaget jetesore ne shpirtin tend, pasoja e dhunes dhe mohimit shihet hashiqare ne vargun tend , sic shihet dhe paranoja ne shprehje .
Suksese ne vargje , te deshiroj shendet dhe paqe !


Per frekuentuesit ne kete teme:
Asgje personale madje mund tu vleresoj nese me ka rasti tu takoj neper tema, gazmende ose pergezime ,
do tu keshilloja:
Ne nje teme si kjo nese shprehni aq nencmim , do te ishte mire mos ndaleni fare ne kete teme, per nje arsye te vetme se nuk eshte e shendetshme as per ju kjo qe beni.
Kete e them me pergjegjesi profesionale, mos shqetsoni asnjeri dhe jo nje njeri qe shqetsimin e ka te ngulitur thelle ne shpirt.
Besoj se edhe ju do te jeni me te lumtur nese nuk gjuani kripe mbi plaget e shpirtit te nje njeriu .

Per vargjet: eshte tjeter te thuhet se ju pelqejne ose jo, struktura, toni, permbajtja, rradhitja apo ne teresi poetika ose jo , e gjithe kjo nuk ju jep te drejte te atakoni personalitetin.
Nese nuk jeni te denje per nje kritike te mirfillt, leni njeriun rahat me shqetsimet qe ka, do ishte me e ndershme , me njerezore dhe me shqiptare(kete te fundit e kam prej idealizmit me duket)
Perfundimisht kini ndjeshmerine per nje te vuajtun se ju fisnikron juve, dukeni dhe ndjeheni me mire.
Une nuk do tu mbaje meri por vec sa ta dini se nuk dukeni mire ne postimet kur atakoni dhe nencmoni personalitetin ne nje teme dhe harroni temen.
Sa per vlerat artistike: vleresimi dhe kritika me vend eshte frytdhense per poetin.


me nderime,
bili99
__________________
I Ilirides jam Iliri,
dhe i lire dua me mbet.
Per cfardo xhevahiri,
Shqiperine se jap per jete

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 26-02-2009 mė 23:03.


-------------------------

Kėtu mund te shohim letrarin e madh shqiptar i drejte i sinqert realist
te quajtur mondishall ne forumin shqiptar .com


ne forumin shqiptarė.com

qe shprehet dhe del ne mbrojtje te autorit xhelal ferizi ne at forum ng sulmet qe ja bejen bishat jevgjite disa rrondokop te jugut te shqiperis bollanist te omonias adhurues te flakt te bollanos dhe vepres s e ti armike ne himare nder ta
nji nder me te flaktit esht edhe nji far shkelqesia e tij me ket pseudonom
quhet ky majmun qe esht nji provokator ortodoks agjent i grekve shqitar ortodoks nga berati i cili ne sherbim te agjentures se huaj greke si shqipfols i zi demton interesat kombtare shqiptare ne shqiperi ly i mshehur pas maskes pseudonimit si shkeqlesia e tij ky vrojtonte me kujdes dhe nuk lenete rast pa e ngacmuar
autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin
me vone u zbulua se ky kembe e krye esht mik me bollanon ne himare
dhe esht antar i zellshem ne mos diqka ne kryesi i organizates famkeqe greke anti shqiptare omonia ja pra per qfar motivesh sulmohej xhelal ferizi ne forume
sepse xhelal ferizi me vargjet plot kushtirim
thriste vraponi ne himare

vraponi ne himare o burra
atje qajne kroje e gurra
atje bolano e janullatosa
me thoika greke eme kosa
danaj nga barku ikuajve t drurit
po ithajne kahdo shqipen flamurit
vraponi u burra si lisa
vraponi ne himare me plisa

keto pra ishin motivet per se ne foorumin shqiptar .com
delnin kunder xhelal ferizit delirium tremensėt
shkelqesia angji gabelica e jugut forca intruder pink e psikopat tjer
te shumt qe kryeisht ishin adhurues te bollanos e te janllutasit
kombi shqiptar akoma nuk po e di se ne qfar tragjedie esht prej ktyre pakicave te huaja kombtare vlleh grek gabel qe neper shqiperie ne kosov flasin shqip por kahdo e grryejn shqiptarimin dhe shqiperin ne themel dhe i urrejn patriotet shqiptar te veprimtarive kombtare
nji nder shum sjhqiptaret e ndershem qe albo grekut administratorit dhe fiori prostitutes greke te forumit shqiptar.comi vine me plas nga inati kur delnin mbrojtesit e shqiptarizmes ne forum ne anen
e xhelal ferizit dhe ata ishin n szhum ne numer ndersa agjnturat tjera ma pak ne numer kryeisht donminonin patriotet por fiori kurva me albo kurven menjiher eme shum tjere ndalin hovet kur diqka ishte teper patriotike ne koment dhe kur gjykohej shum trinitria e agjentura geke kjo deshmon se politikisht ne anene kujt esht administrata greke e forumit shqiptar .com qe pretendon te quaj vetenm forumi me i madh shqiptar ne fakt esht forumi ne duart e administates greke ne krye ma albo dinako tradhtarin e me firi e shigjeten tradhtare te gjitha keto psedunome jan pseduonime psikopate njerz me maska qe mshehfen ne forum ne sherbi te grekve dhe anti shqiptarizmit prandaj xhelali dhe shum patriot tjere rane viktima e ktyre forumeve
ndersa forumi i guri syajt murgeshes phanta rhai ilir tolaj bondit musa pirro arb
skyfteri roadrunner e shum te tjer qe njihen per wehabizem e dinakeri tjera

poashtu u grupuan kunder xhelal ferizit me tallje dhe poshtersi sa po e diktuan se xhelalit nuk i pelqen gjith ai vershim wehabist ne trojet shqiptare ne kosove
pastaj nga inatet tjera si te ndyre q ejan memaska filluan ta tallin eta diskriminojne edhe duke eperjashtuar nga forumi
sepse po shifet se ne forume shqiptare po deshorohet te ecet kah fryma e imponimeve kah dikatura kah dominimi i plote i disa ideve te gjymta ne dem te interesave kombtare kah degjnrimet dhe vargu i xhelal ferizit nuk esht i mir se ardhur aty
sepse vargu i xhelalit demaskon qerdhet e tilla a antokombtare mte pisave e te ziliqwarve e te dyftyrshve qe quhet dardnaia de esht 50 perinqd forum wehabistash ku edhe aty autori xhelal ferizi ra viktime e tyre dhe e serbfiolve

sepse administrata e forumit shqiptar com ishte diskredituar dhe denoncuar si progreke me kohe nga autori xhelal ferizi
me vone albo admnistratori grekofili me strukture dinakerie i lidhur mish e shpirte me nikolas geixhin ne amerike
dhe janullatosin ne shqiperi ky armik i kombit nxiste tjer dinak qe ta sulmonin xhelalin ne forume ta denigronin ta largonin nga forumi te rrezonin vlerat e tij
me ket dinakeri jan shprehur edhe shum wehabist ne forumin dardania de
e shu serbofil e gabel e fundrrina qe d alin neper forum me maska
kurva e porstituta te paguara nga armiku
perndryshe si ka mundsi gjith keta manjak qe nuk esht num,er i vogel
por diqka e kemi vrejtur se armiqt ekombit shqiptar jan koncntruar shum ne njerz
qe flasin shqip dhe i kan regrutuar nji numer jo te vogel mercenaresh
por ketu fjalen duhet ta ket pushka shqiptare qe he r do ku r do do ti percjell ne qdo hap ata dhe sjelljete tyre se qka pshtjellin me armikun
nuk do te jet e largt dita kur mjetet me te sofistikuara me speciale do te vihen ne sherbim te kombit per qeshtje kombtare duke percjellur secilin qe flet shqip se kush esht bne te vertet ne sherbim te armiqve pastaj kur te konstatohet qind per qind kombi vet le te marr masat e duhura kunder mercenarve tradhtar
e do t i pastroj ata tradhtar qe po i mykun themelet e shqiptarizmit e po e rrezikojne atdheun

ne nji rast u s hpreh nji lexues se sa po te alrgohet xhelal ferizi nga forumet forumet do te mbushen trinitrizma e wehabiszma e klane
qe do te thot se forumet vrojtohen percileln ka vigjilent etradhtar qe dit e nat i paguar prej armikut nxite gjithfar lloj ide e degjenerime perqarje fe mallikime sharje paraqitje te ulta per te ua humbe vlerat shqiptarve si popull
keto i nushaastre xhelal ferizi dhe i godiste me vargje q ete gjith e kemi pa
diskriminimin e filloj forumi kosova de forumi shqiptar .com forumi dardania pastaj me fshirje forumi shqiptar net edhe ktu ka pas mjaft provokime autori
por edhe alb forumi e forumi ferizaj net
nper keto forume ka plot wrhabist qe bejn thirrje per gjakderdhje ka trinitrist ka klane krahinariste klane te ndyra dinak q emshefen pas pseudonimeve agjent k a pastaj serbe grekq e edijn shqipen te ushtruar te huaj tradhtar mizer pisa te ndyre ka maska qe mshehen me dy fytyra pseudonime
dhe ne shenjester te gjith ktyre u gjet xhelal ferizi penda e tij vargu i tij qe demaskonte pa mshirshem fllqisdrat ne forume siq demaskonte dikure politiken botrore e jugosllalve ashtu edhe ketu patem vargje nga autori xhelal ferizi per rendin botror per unmikun per kolonizatoret per qarqete ndryshme agjenturske per sabotimet per gjuhet dinake tradhtare per fe e per shum tjera
dhe nga motivet e poshtra e te dobta dilnin kriminelet e ndyre dhe teposhter e sa po nuk ju shkontepropaganda sepse populli i dilte krah xhelalit dhe ai vetvetes
e perjashtonin nga forumet keo ishinshoifjet eposhtersite e jo siq thot ky far genci ketu q emundohet ti mbuloj maskat e provokimeve neper forume sepse edhe ky i i tille do te jet vet q e ka sulmuar autorin diku me maske

qe shprehej me revoltė te hapur kunder shpotive te shpirtrave te ndyre te disa shqipfplsve bollanist e zervist e millosheviqist te shitur te trinitria e ortokdsia greke e serbe
dhe ironive te agjentve tė ndyrė shpotit's qe ishin provokues te ndyre ne per forume ne ratsin e xhelal ferizit ata mercenar klysh e zagarė te tradhdtisė
gjeloz
te smurė me gjak te pezier melezi manjak jevgjit rrondokop cincarė vlleh
gabel fundrrina te ndryshme qe flsinin shqip e pretendonin s ejan shqiptar

nga shum anė lajmrohesin dhe fyenin por edhe ortodoks e tradhtarė e wehabist fanatik fetarė taliban sa e pane se xhelal ferizi shprehej edhe kunder wehabiszmit e talibanizmit filluan urrejtjet e mdha sepse jo numer i vogel i antarve shqipfolsa jan regrutiar dhe smure neper keto fe ata jo q e kan shpirte fetari por jan te mbushur mekat me para jan shitur per para sepse me ua ndal ndihmat ne para ata menjiher dalin nga aho f e pshtyjn ne te i till esht shpirti i zuzarve mizore te ndyre dh xhelal ferizi i qiti per toke kto maska plot zgjyre dyftyrse qe jan vetem maska dhe jo fetar te vertet por qe punojn per para thjesht per para marrin nga 500 euro ne muaj nga greku enga irani e arabia saudite per ket shkak greku ra ne kriza te parave
sepse ka dhene para te shqiptaret ortodoks ne jug te shqiperis per qellime agjentureske per tu bė ortodoks eper ta coptuar himaren shqiptare ,
vargjete fuqishme politike qe forumet shqiptare me tradhti i fshinin u deshmua fakti se
thell ne qelizat e kombit ka hy maska tradhtia njerzt e shitur neprer klane e
fe
qe e shkatrruan shqiptarizmin me keto veprime ata sikur te guxonin do te benin edhe vepra makabre shitjen komplet te atdheut ata do te shkriheshin nga kombi kultura shqipzarizmi drejt ene taliban wehabist musliman katolik ortodoks e qka jo
ket dobsi te tyre e hetoj penda e talentuar e xhelal ferizit dhe doli me kushtrimin e fjales ne varg me titull


her ne at fe eher n ket fe
q po na digjen gur e dheedhe qane toka me pllambe
se se armiku e don nen kambe

her kryqtarei e her fetari
her tregtari e mercenari

duan ta bejn t' tyre me fe
mos me pasė shqipni mbi dhe

ndera viktima e shekullit 21 e penda etij esht xhelal ferizi


e ndytsira te ndryshme manjake qe jan te smure nga sterkqesia e shpirtit
nga smundja qe vertet paraqet fenomen dyftyrsie .
Ne nje anė kur tradhtarėt habiteshin dhe dehehesin nga bukuria e vargjeve shprehnin se ushqehen me ato vargje te xhelal ferizit harronin per nji moment ndersa poashtu shprehehsin disa wehabist e ortodoks inatin ma te madh ekishin pse xhelal ferizi nuk esht i tarikut as wehabist as ortodoks dhe kur ju delte e dehura kur knaqeshin me vargun per momentin dhe eshijonin kur pastaj padroni e smundje kronike e gjelozise i zgjonte nga endrrat ku i kishte dehur vargu i bukur i xhelal ferizit ata i thrriste smundja padroni dhe si shpirtshitur e bythshitur qe ishin te padrioni
mallkonin veten dhe padronin smundjen dhe fillonin nga sharjet psikopatike sepse ishin te smure nga sherbimet ne sherbim te djallit shpirti i tyre qe nuk kishte varg as rreze dielli qe sheron perjetsisht vetem perkohsisht sepse ishin te smure nga inatet ftare shpirtkriminale dhe gjykonin mbi baza fetare mbi baza intesh q enuk mund kurrsesi te püajtoheshin se nji autor shkruan vargun bukuri e me talent ne gjuhen shqipe
me art bukurie e ndikimi zilia dhe sherbimi ne sherbim te djallit smundja
nxiti shum e shum maska bizare qe mshefeshin pas maskave ne forume e kush e di se qka ishin ne jeten e perditshme smundje kjo vertet makabre qe deshmon se qka mund te mshefet brenda njeriut dhe ne fund te fundit edhe sikur te ishte arsyea sa do emadhe nuk do te duhej te sulmohej nji njeri ashtu e jo vetem pse xhelal ferizi shkruante vargje ne forume xhelal ferizi as kishte vra as s kishte rreh as s skishte provokuar ken as nuk esht terroist as nuk kishte bė keq ai vetemshkruante vargun shqip por meskinet esmure me fjalet me te ndyra me te ulta me te poshtra te mudnshme provokonin
due i then fjalen me dne mer mt ethene mut qelbanik psikopat udbash tradhtar
i paaft i gjymt s je poet e mija emija shprehje te ndyra qe cenonin personalitetin qe nuk kishin lidhje as pak me drejtshrkimin apo diqka tjeter siq mundohet ky gega rrenci mashtrusi dezinformatri ktu te dezinformoj se gjoja xhelal ferizi u sulmua per drejteshkrimin rrena jan keto me xhelal ferizin u tallen shum tradhtar e dyftyrsha qe ne jetene perditshme paraqiten engjuj por po te ju vie dita te kafshoujne te hane me dhemb nga zilija e gjelozija nga smundja manjake e mos suksesit te tyre kompleksit t evokelsise dhe smundjes perse nuk jan ata vet e nukd inin ata vet diqka
,duke mos u pajtuar pra ata ne asnji menyre nga motivet krahinariste nga motivet e trinitrise bizarise disa jugor ortodoks tradhtar edhe te jugut ne shqiperi qe ne vitin 1997 deshmuan urrejtje te qmendur krahinore me tre gishtri e trinitri
duke ngritur tre gishtri ne vlore duke deshmuar uirrejtje me pirje gjaku nda
veriove ata ju sulen si bishat edhe ne ket kohe pjella ezez e trinitrise bollanist klysh te bollanos nga zonat e himares beratit e disa zona tjera ortodoks nga zona e bostonit te amerikes klysh te albo rruspise albo kurves admnistratorit te forumit shqiptar .com qe hapur deshmon dashurine e tij per janullatosin
grek ju sulen me poshtersi autorit xhelal ferizi te gjith te mshefur pas maskave sa e vertetuan se ky ne shum vende ne publicistike e sulmoj ndikimin e trinitrise ne jug te shqiperis dhe bollanon e bollanistet xhelal ferizi ishte nder te paret q epa mshirshem u kyq ne nje publicistike me shum komente kunder vasil bollanos dhe ndikimit grek ne jug e poashtu ne vargje demaskoj politikat tradhtare antikombtre si tradhtise s e mbrnedshme si asaj te jashtme ku u pa ne secilin varg e ne shum vargje poemash e lirikash se si ua thynete kurrizin agjenturave dhe ndikimeve te huaja qe kolonizojne vendin tone e varfrojne blejne tradhtar e mercenar
vargui i autor xhelal ferizit i qiti per toke te gjitha maskat agjentureske te veprimeve
ua thyu kurrizin agjenturave si shum e shum tituj tituj
e titulli i kenges sot kam dal me varg mbi dhe
sot shqipnija ne dore te huaj
deg me dege tue qa per troje
gjame kombtare
kush me fe e gjuh tradhtare
ishin keto kenget lirike epike poemat kushtrimet demaskimet ne forume
ku shtrohej per dhe secila agjenturė e fe e ju thyhej kurrizi demaskohej veprimtaria antikombtare e tradhtarve ne kurriz te shqiptarve
poemat me tituj duam pune
. nuk duam vetem liri e atdhe ,
toka qet gjak
jan poema e lirika qe shtronin per dhe agjenturat nepermes vargut artistik
demoaskonin mercenarin sabotatorin tradhtarin
dhe qe maskat e forumeve ia fshinin xhelal ferizirt vargjet ia largonin dinakerisht
me poshtersi me pa besi
ne raszin e xhelal ferizit ndodhi
diqka e pa besueshme se diqka te till mund te kishte
vertet xhelal ferizi demaskoj qenjen njeri se q mund te mshefet mbrebda qenjes njeri e kush esht qenja njeri e q do te thot pa besija e dinakria e tjetrit e ajgentures klanit primitivizmit smundjeve fterare inateve krahinariste gri upeve klaneve zilive perosnale poshtersive te bythshiturve shpirtshiturve te xhitha i demskoj rasti i xhelal ferizit dhe vargut te tij dhe u deshmua vertet se sa shum mund te ket vuajtur edhe nga koha eudbashve dhe udbes kur disa shqipfolsa per bashkim vllazrim me jugosllav e per socializmin demagogjik te enver hojes kan spiunu edhe vllaun e vet
komshiun farefisin te afermin bashkfshatarin
,huaj qe shkatrronte bėrthamen kombtare shqiptare

prandaj motivet tradhtzare
prandaj u vu ne shenjester te kpoliave dina
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-04-2010, 13:06   #208
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

30-06-2009, 06:30 #377
ZANOR
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 25-09-2002
Postime: 1,135
xhelal, anipse fole me nje ton si maturie ne fillim te ketij shkrimit tend te fundit, eshte e kote te harroj mushku zanatin e tij. Nje gje dije - as piken e inatit nuk e kam ne ty edhe sikur te ishje nje Lorke a Jesenin a Nerude - do ishte krenari ime dhe e kombit tim shqiptar (qe ty tu dhie goja sikur grek) - po ti as fillin e njohurive poetike nuk e ke - as teori poetike nuk ke, ani ato mund te mesohen - po figurativisht ti shkruan, sikur duke u derdhur me pike, nje knate uji e rrxuar, pa cak pa synim realizimi poetik te vargut dhe i con dem gjith ato fjale ate mund Sizifi!

Poezia nxit ndjenjen kunder nje paknaqesie, vetie negative a pozitive te njeriut a shoqerise, e jo del ne dritare e zbras arme me kapsolla, ne mase, pa e cilesuar ate nje5iun a pjesen e mases, po ty tu ka ba magje gjithkah (si ajo gruaja e dehur duke situr miellin neper dysheme). Mendova se i more keshilla ato fjale te mia, e ti nuk ke fregoje (se edhe njeriu e ka nje). Rilexoje ate qe nuk e kuptove, venja gisht6in kokes, e jgyko cka ti shkruan!

Poezia jote me e gjate - 7 vargje te reja! Beso kurr inati nuk ia kam poetit! Rilexo edhe ate shkrimin e asaj...siper as e njoh, po ka fakte t gjalla! Jane terapi keto mendime per ty!

Mirmbetsh!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

----------------------------------------
Ky kriminel psikopat qe quhet zanor ne forumin shqiptar.com mendohet se ne jeten e perdishme esht nezir myrtaj edhe pse qind per qind nuk eshte sigurt por keshtu e kan zbuluar lexuesit
ka vite qe ky zjgyr fundrrine mundohet te emtoj xhelalin
ky njeri me shum fytyra i ka shkruar titos pezi ne kohene tij
dhe krejt ne fillim i thot xhelal it ne nje rast je poeti i madh i kombit
pastaj i merr ne nje forum tjeter disa vjersha te xhelalit i qet pa emer e mbiemer te xhelalit
edhe pse xhelal ferizi seciles poezi ose vjershe ja qet e mrine mbiemrin lart e poshte
me qellim qe te identifikohen per shkak se ktu esht internet
por kot por ky zanori qe esht neper forume her si arbias e her si murturi oddise ilira etj ky njeri esht qenje hijene
shpoti qe ironi qe i lshon ky autorit xhelal ferizi jan te quditshme
pas ky zanoir i merr do poezi te xhelal ferizit e i qet pa autorizim ne nji forum ua heq emrin dhe mbiemrin vargjeve si njeri i pshter dhe i pa ndergjegjshem qe esht grabitaqrė pis i mallkuar dyftyrsh ne vend se ta pranoj gabimin me ndergjegje
kur xhelali i thot ne nje forum
pse po ua heq emrin dhe mbiemrin poezive te mia kur secila poezi e ka posht e lart

emrin dhe mbiemrin ky i heq dhe i psoton vargjet e xhelalit
pasi qe xhelalöi i thot te mos bej veprime te tilla dhe i thot shum njerzisht
ky hijene ky zanori si i poshter qe esht fillon tit thot xhelalit ti nuk je poet ti ne seciles poezi ja qwet emrine mbiemrin si nuk ke trup etj
si nji i ndyre i pa kurfar morali as etike qe esht ky zanori ne nje ane i thot
xhelalit je poeti i madh dhe ja njeh vuajtjet deri sa filloj te ja postoj vargjet e tij
ne anen tjeter kur xhelali regon k dhe e qorton zanporin per veprimin
ky lloj bagle ky zanori me nje poshtersi i kthehet xhelait dhe i thot ti nuk je poet ti seciles poezi ja qet emrin dhe mbiemrin pra ky dinak ky zanori ka deshir qe xhelali ti qet poezit pa emer e mbimer e te tallet pastaj me xhelalin
kur xhelali i thot pse po ben kso veprimesh me vargun tim ua heq emrin dhe mbiemrin
ky zanpri i pergjegjet xhelallit interneti thot esht i te gjithve
se sa i pa ftyr esht ky zanori dhe qellimet e tij sa sa i ndyre sa dyftyrsh dinak e i pa moral sa qellim zi esht ky sa i pa drejt dhe kriminel qe lufton vetem per emer e lavdi e me u duk ne opinion sa ndytsir esht ky ku sa po nuk ja arrin qellimit te tij te ndyre
zbraz pastaj gjith helmin ne tjetrit kur vet kapet me fajet e tij ky i smure psikopat i psikopatizuar pas emrit dhe lavdise per tu ngritur lart pa merita
njeri i dyftyrsive njeri kot i pa burrni i pa bese dhe tradhtar
dhe ja me qfar qellimi i drejtohet ky xhelalit e i thot xhelal si s ke turp ku seciles poezi ja ven emrin e mbiemrin
shifeni se qfar dyftyrsie e poshtersie e mashtrimi kriminal ka te pa fytyret
qe me pa ftyrsi tradhtare kriminale te ndyre bejne poshtersi bizare ndaj nji autrori
dhe quan veten njeri te artit e te kutures e dikushi pastaj
se deri ku shkon poshtersia njerzore e pa kufj deri kus shkon dftyrsia e dredharakerai e paftyrsia e manjakve shizofren provokimet e te cilvbe ndaj autorit xhelal ferizi nuk kan fynd me paftyrsine e pacipesine e tyre re ndyre bizare
,
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 04-04-2010, 20:11   #209
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

Postuar mė: 2009-12-28 11:08
Vrasja dhe vrasjet ne trojet etnike -demtojne imazhin tone kombtarė ne bote duke na karakterizuar si popull agresiv ne pergjithsi. Ne ket menyre demtohet rėnd shpirti dhe logjika njerzore mshira njerzore emocioni dhe psiqika njerzore . Duke humbur ndjenjat njerzore ne ket menyre mendoj se duhet te merren shum masa edukimi ne brezine ri. keto krime kasaphane qe po ndodhin ne trojet tona etnike jo vetem qe barbarizojne kombin tone dhe askush nuk ka deshire te jet ne shoqeri me ne e te na lehtesohen privilegjet jetsore por ata nuk na duan as mbi faqen e dheut per ket kobi duhet te vetedijsohet. Te kombi shqiptar hero dhe trim duhet te shpallet ai qe i shmanget konfliktit mjaft ma lavdata kriminelit . Njeriu i vrasjeve dhe i konfliktit duhet te gjykohet per keq ne gjith popullin truri duhet te shkoj kah zhvillimi dhe pasurimi i ndjenjave e logjikes se menduarit por jo kah egersia e primitivizmi brutal baszard e barbar -sepse ne keto forma po demtohet civilizimi njerzorė. Mendoj se qendrat e sociologve dhe psikologve si dhe shkollat e institucioneet qendrat pedagogjike duhet te merren ma shum me njeriun tonė me qytetarin tone sepse ne shqiperi po ka shum krime dhe diqka nuk esht ne rregull ndoshta as me shendetin e logjikes se disa njerzve qe po vrasin ne ato forma kaq agresive . Populli yne nuk guxon te ket kaq shum vrases kriminel dhe agresorė egersira vrases qe i ngjajne kasaphanes barbare sepse keto sjlelje nuk na nderojne ne europe . Ne duhet te ndryshojme dhe te jemi si euroopa ne duhet te kemi vetedije dhe civilizim europian nese e duam familjen europiane dhe ddrejtimet tona europiane . Shtei duhet te ket pergjegjsi dhe institucionet qe te ndryshoj situaten ne shqiperi e ne kosove qe te mos ndodhin keto krime te tilla kaq makabre te gjendet rruga qe ktyre krimeve te ju mbyllen shtigjet. Ndoshta njerzt kan edhe probleme shendetsore si ka mundesi gjith kto vrasje dhe gjith keto krime te pa shpirte kur ne duhet te na karaktersizoj kultura dhe humanizmi butsia njerzore . Mendoj se duhet te merreen masa kombtare me te gjitha format e shkences se mundshme qe te konstatohet se ku qendron shkaku i agresivitetit dhe egersise ose jan shkaqet nga dhuna e se kaluares e pushtuesve perrndryshe si ka mundsi qe edukimi i shpirtit po shkon kah krimi e jo kah puna priodhimi edukimi por kah qthurja e njeriut kah degradimi egoja vrasja dinakria krimet makabre dhe gjendja shpitrore barbare barbarizim i shpirtit . Mendoj se shpirtin duhet ndryshuar dhe duhet orientuar kah civilizimi e paqja kah kultura e mendja e ndritur logjike. Ne trojet shqiptare paraqiten rrreziqet kriminale nga krimi e gjaknxehtesia duhet edukuar qytetarin se si te dominohet arsyeja dhe te krijohet qetsia dhe te edukohet fmiu qe te perbuzet krimi e te neveritet dhuna aktet mizore dhe te mos edukohen ne gjakderdhje mendojs e kjo kulture na duhet. Nje kulturė e tillė na duhet pa dyshim e mire njerzore dhe paqsore qe te mos largohen kombet nga ne ete na quajn agresiv ete na karakterizon dhuna krimi dhe egersia deri sa ne jemi qenje njerzore nuk kemi nevoje te jemi te tille brutal dhe kaq te eger per ,shkak se ssecili civilizim don te largohet nga ne si njerz te rrezikshem . Lexoj ne gazeta akte nga me te shemtuarat barbare masakra vrasje te pa shpirte dhe kjo te shtyne me mendue se qka po ndodhe me trurin shqiptare a esht ky tru normal i njeriut apo esht i perbere nga zjarri e benzina qe menjiher ndezet ne egersi agresivitet dhe kalon ne qerime hesapesh krime nga ma te ndryshmet . A nuk brengoset shqoeria shqiptare per ket fenomen dhe qe me ndihmen e intelegjences shkences dhe institucioneve ta edukoj njeriun e ri ne civilizimine demokracise njerzore ku do te dominoj kultura dhe sjellja njerzore e vlerat edukata dhe butesia enjeriut menquria dhe dialogu e zgjedhja e probleme me arsye e dialog . Per ndryshe disa krime dhe verpa kriminale vrasje nga motivet e ndryshme me pashpirtsi deshmojne se vertet jemi te rrezikshem si njerz dhe nuk bejm pjese ne shoqeri tjera prandaj na kan izoluar dhe nuk na duan . Kush e do njeriun e rrezikshem agresiv esht koha qe shoqeria shqiptare te mendoj per keto dukuri te rrezikshme qe po shfaqen ne keto kohra ku vrasjet jan be perditshmeri dhe ne froma te egra mizore mendoj se shteti institucionet duhet te ndermarrin diqka serioze . Me rrespekt nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi ne mergim lexoni ne internet vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes
xhelal ferizi, gjermani
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 05-04-2010, 07:03   #210
zhgėnjimi
Senior Member
 
Regjistruar mė: Nov 2009
Postet: 566
Pėlqime: 2
Pėlqyer 1 herė nė 1 postim
Rep: 629
zhgėnjimi is on a distinguished road
Points: 38,494
Pikėt nė bankė: 39,996
Total Points: 78,490
Gabim

karrieristi i qmendur vegla e wehabistve guri sylaj moderatori ne temen politika dhe kultura kombtare por ai esht person kyq ne forumin dardania ,
organizon kampanjen anti xhelal ferizi
kunder autorit xhelal ferizi neperme s te agjentiti special sekret
ne forumin dardania de
te tema prezentohuni ne pershendetje
kjo tradhti e pa shoqe e pa shembullt e nji dinaku cinik si guri sylaj
pastaj pseudonimi e martumja nji kurve qe ka per urdher nga sherbimet e huaj sekrete te degjenroj gjithqka shqiptare ne lidhje me moralin per te flliqur moralin kombtar shqiptar
nji antomoraliste e ndyre si dhe phantar rhai e pseudonimi skyfteri pseudonimi arb pseudonimi makresh te gjith keta agjent te agjenturave te ndyra makreshi agjent i wehabizimit ekstremist islamik ndersa guri sylaj merr flamurin e pare me qellim te diskreditimit te autrorit xhelal ferizi
ai guri sylaj e nxite a gjentin phanta rhei ne forumin dardania per te sha xhelal ferizin
due i thene xhelal ferizi ta q.. nane pansllavia xhelal ferizi i thot un nuk ja rrugaq zakonisht nuk shaj por nese ke zuze e je burr dil me dil per ballė mor ndytsire i lig frigacak i pa burrni ,
pas nji kohe ne menyre qe te knaqen me sharjen pasi qe e len sharjen disa dit ne forum
agjentja sekrete murgesha dhe karrieristi i smure guri sylaj vegel e msheft
wehabistve pastaj e fshijne qe te ja mbuilojne gjurmet e sharjes agjentit provokator i cili u tregue i dobt dhe vetem nji llafazan i ndyre
Guri sylaj me gjith veprimatrine e tij manjake anti feriziane vepron ne te gjitha format e mundshme per ta diskredituar xhelal ferizin ne forumin dardania
sepse guri slaj don te jet vet aty bajrajtar dhe nuk po zgjedh mjete per te diskredituar
ne te gjitha format natyra e tij prej nji ciniki ku ne secilin postim mund te shifet cinizmi i tij i smure deshmon se qfar malli e loder ne duar te kujt esht
Xhelal ferizi me ndershmeri dhe me fakte demaskoj disa forume shqiptare se kush
jan ato e si sillen ato ne duar te kujt jan ,
i pari qe e demoaskoj foeumin shqiptar.com dhe amdinistratene tij qe mbanena anen progreke me dinakeri ishte xhelal ferizi ne vitin 2005 kur u organizua kampanje e madhe kunder tij , po ashtu xhelal ferizi demaskoj forumin dardania de dhe forumin
kosova de ne forumin dardania de kan hy shum virusa ish bij te titistve vegla te millosheviqve e wehabist sepse komplet administrata e disa antar jan klane te lidhura antikombtare sa epane rrezikun se xhelal ferizi esht tjete i rrezikshem per ta ne largpamsi e larguan nga forumi kryesisht iniciativen emori guri sylaj njeriu ma dinak qe ka dardania de ,
ai se bashku me lavrien mepseudonimin e martuara dhe me lavire
tejra ne forum organizon kampanjen me te flliqur per te diskredituar me qellim figuren e autirit te vargjeve shqiptare xhelal ferizin
prandaj nese ka dikun shqiptar te vertet e ka mbetur ndonji duhet ti dalim ne ndihme xhelalit eedhe ne forume duke i demaskuar ata krokodila te ndyre dhe te ua trgeojme vendin atyre flliqsirave vegla titisteshe kakrrieristesh te pa moralshem wehabist te dy fytyrave e shum fytyrave dhe te lajmrohen foeeumistet dardan te vijn te lexojn ketu se kush jan maskat ne forum dardan sepse guri sylaj e ka perjashtuar xhelal ferizin ia ka mbyllur te drejtene fjales e vet po derdellis me klanin e tij ne forumin dardania kunder autorit xhelal ferizi .
zhgėnjimi nuk ėshtė nė linjė  
 

Bookmarks

Paneli i temės
Paraqitja

Rregullat e postimit
S`keni tė drejtė tė postoni tema tė reja.
S`keni tė drejtė ti pėrgjigjeni postimeve
S`keni tė drejtė tė ngjisni skedarė
S`keni tė drejtė tė redaktoni postimin tuaj

BB code is ON
Ikonat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFF

Zgjidh forumin

Tema tė njėjta
Tema Filluesi i temės Forumi Pėrgjigje Postimi i fundit
Q'po ndodhė me autorin e vargjeve shqiptare Xhelal Ferizin zhgėnjimi Tema shoqėrore 9 27-08-2012 17:47
Xhelal Ferizi autorė i miljona vargjeve shqiptare zhgėnjimi Poetėt Shqiptarė 260 09-10-2011 04:33


Tė gjithė oraret janė GMT. Ora tani ėshtė 03:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright ©2006 - 2011 Forumi Shqiptar