PDA

Shiko versionin e plotė : 20 shenjat e kancerit tek femrat


LoBuS
14-10-2011, 16:01
http://forumishqiptar.net/images/imported/2011/10/grua_e_semure1-1.jpg

</div> </div>

<div id="qender">

<div id="lajm">
<div id="lajm_titull"><br />20 shenjat e kancerit tek femrat</div>
<div
Pjesa mė e madhe e femrave nėnvlerėsojnė shenjat e sėmundjeve serioze, nuk i marrin seriozisht dhe nuk shkojnė tek mjeku qė nė fazat e para tė sėmundjes. Por, nė rast tė shfaqjes sė ndonjė lloj kanceri mbesin shumė vonė nė kurimin e tij.</div>
<div id="lajm_trup">Mė poshtė do japim 20 shenjat e sėmundjeve kanceroze tė nėnvlerėsuara nga femrat sipas revistės “Reader's Digest”:&nbsp; <br><br><span style="font-weight: bold;">1. Bllokim dhe&nbsp; probleme nė frymėmarrje: </span>njė nga shenjat e para qė mbajnė mend tė sėmurėt me kancer nė mushkėri, ėshtė bllokimi dhe problemet nė frymėmarrje. <br><br><span style="font-weight: bold;">2. E kollitur kronike dhe dhimbje nė kraharor: </span>shumė lloje tė kancerit pėrfshirė kėtu leoēeminė dhe tumorin e mushkėrive mund tė fillojnė me njė kollė tė keq, bronshit apo tė ngjashme. Faktikisht nė rastet e sėmundjeve tė kancerit problemet shfaqin pak kokėfortėsi dhe nėse zhduken pėr njė periudhė kohore, ato mund tė shfaqen pėrsėri mė vonė. Disa tė sėmurė tė prekur nga kanceri i mushkėrive pohojnė se pėrjetojnė dhimbje tė forta gjoksi tė cilat pėrhapen mė pas deri poshtė krahut.<br><br><span style="font-weight: bold;">&nbsp;3. Temperaturė e shpeshtė ose infeksion:</span> kėta mund tė jenė shenja tė leoēemisė, kancerit tė gjakut i cili fillon me qelizat e gjakut nė palcėn e kockave. Leoēemia shkakton njė prodhim anormal tė rruazave tė bardha tė gjakut nga ana e palcit. Kėta qeliza zhdukin dhe aftėsinė e trupit nė&nbsp; luftimin e infeksionit. Nė shumicėn e rasteve mjekėt e kuptojnė qė ėshtė kancer gjaku pasi i rrituri apo fėmija kalon disa here temperaturė, lodhje ose ankesa si grip apo ftohje.<br><br><span style="font-weight: bold;">4. Vėshtirėsi nė gėlltitje:</span> njė nga shenjat mė tė pėrhapura tė kancerit tė ezofagut apo fytit ėshtė vėshtirėsia nė gėlltitje. Kjo ankesė mund tė jetė dhe shenjė e kancerit tė mushkėrive. <br><br><span style="font-weight: bold;">5. Gjėndra limfatike tė fryra ose fryrje nė qafė, nėn sqetulla etj:</span> gjėndrat e rritura limfatike e pasqyrojnė ndryshimin nė sistemin limfatik. Edhe kjo mund tė jetė njė shenjė e kancerit. P.sh fryrjet nėn krahė apo fryrjet e gjėndrave limfatike ndonjėherė mund tė jenė dhe shenja tė kancerit tė gjirit. Njė fryrje pa dhimbje nė sqetull apo nė ije radhitet nė shenjat e para tė leoēemisė. <br><br><span style="font-weight: bold;">6. Hemorragji e pandėrprerė:</span> ėshtė njė gjendje anormale nė lidhje me rruazat e kuqe tė gjakut dhe trombocitet&nbsp; e shfaqur nė leoēemi. Krahas pikave tė kuqe nė fytyrė, qafė dhe gjoks njė grua me leoēemi raportohet se ka pasur dhe nxirje, skuqje nė vende tė tjera tė ndryshme tė trupit. <br><br><span style="font-weight: bold;">7. Lodhje dhe mungesa e fuqive:</span> njė lodhje e pėrgjithshme apo mungesa e forcave pėr t’u ngritur ėshtė njė nga shenjat e shumė llojeve tė ndryshme tė kancerit. Ju duhet tė analizoni dhe shenjat tjera pėr tė kuptuar mė mirė llojin e kancerit. Nėse vazhdoni tė jeni tė lodhur dhe kjo lodhje nuk ju kalon edhe pasi keni fjetur atėherė vizitohuni tek mjeku. <br><br><span style="font-weight: bold;">8. Fryrje ose rritje e barkut: </span>tek shumica e femrave me kancer tė vezoreve ėshtė pare njė fryrje e pashpjegueshme e cila shfaqet papritur dhe vazhdon pėr njė kohė tė gjatė. <br><br><span style="font-weight: bold;">9. Tė ndihesh e ngopur dhe tė mos konsumosh ushqim:</span> njė shenjė tjetėr e kancerit tė vezoreve ėshtė dhe mungesa e oreksit dhe moskonsumimi i ushqimit megjithėse mund tė mos keni ngrėnė pėr njė kohė tė gjatė. <br><br><span style="font-weight: bold;">10. Dhimbje barku:</span> dhimbja e barkut mund tė jetė shenjė e njė kisti tė vezoreve apo ndonjė sėmundjeje tjetėr e lidhur me sistemin riprodhues. Krahas kėsaj dhimbjet e forta tė barkut janė dhe shenjė e kancerit tė vezoreve. Me rritjen e shpretkės edhe leoēemia mund tė shkaktojė dhimbje barku. <br><br><span style="font-weight: bold;">11. Hemorragji rektale ose jashtėqitje me gjak: </span>megjithėse njerėzit mendojnė se shfaqja e hemorragjisė rektale lidhet me hemorroidet, hemoragjia rektale mund tė jetė dhe shenjė e kancerit kolorektal. Nėse pėrballeni me njė gjendje tė tillė shkoni menjėherė tek mjeku. <br><br><span style="font-weight: bold;">12. Dobėsim i pashpjeguar: </span>nėse nuk bėni dietė dhe keni vėnė njė rėnie nė peshė megjithėse nuk keni ndryshuar&nbsp; mėnyrėn e ushqyerjes atėherė duhet tė kėrkoni shkakun e dobėsimit. Rėnia nė peshė mund tė jetė shenjė e hershme e kancerit tė kolonės apo sistemit nervor. <br><br><span style="font-weight: bold;">13. Ērregullimet e stomakut ose dhimbje stomaku:</span> megjithėse mund tė duken shenja shumė tė thjeshta dhe mjekėt mund ta diagnostikojnė si ulēer ato mund tė paralajmėrojnė dhe tumorin e mėlēisė ose kancerin kolorektal. <br><br><span style="font-weight: bold;">14. Gjoks i fryre dhe i skuqur:</span> tė gjithė mund tė kontrollojnė vetė gjoksin nėse ka apo jo fryrje ose pjesė tė skuqura. Kėto shenja janė shumė tė rėndėsishme sepse mund tė paralajmėrojnė njė kancer tė gjirit. Shumė gra mund tė shohin mbi gjoks tė fryra tė ngjashme me celulitin. Ndėrsa tė tjera mund tė kenė fryrje, tė ndjejnė djegie apo shqetėsime tjera. Vizitohuni menjėherė tek mjeku nėse pėrballeni me njė situate tė tillė. <br><br><span style="font-weight: bold;">15. Ndryshime nė majėn e gjirit:</span> njė nga ndryshimet mė tė pėrhapura qė vihen re tek gjoksi i femrave para se tė diagnostikohet kanceri i gjirit ėshtė shtypja e majės sė gjirit, kthimi nė anė tė kundėrt ose nė anė. Krahas kėsaj kruajtjet nė majėn e gjirit dhe krijimi i shtresėzave janė shenja qė nuk duhen nėnvlerėsuar. <br><br><span style="font-weight: bold;">16. Cikėl menstrual i gjatė dhe me dhimbje:</span> shumė femra pohuan se kėta shenja janė shenja tė kancerit tė mitrės ose atij endometrial. Fatkeqėsisht shumica e femrave i nėnvlerėsojnė kėto shenja. Nėse keni njė cikėl tė ndryshėm nga ai rutinė dhe ndjeni dhimbje tė forta shkoni tek mjeku. <br><br><span style="font-weight: bold;">17. Fryrja e organeve tė fytyrės:</span> ėshtė raportuar se tek shumė tė sėmurė me kancerin e mushkėrive shfaqen fryrje, skuqje tė fytyrės. Disa qeliza tė kancerit tė mushkėrive bllokojnė enėt e gjakut nė gjoks dhe ndalojnė qarkullimin e gjakut nga koka nė fytyrė.<br><br><span style="font-weight: bold;">18. Plagė e pashėrueshme, e shoqėruar me hemorragji:</span> shumica prej nesh e dimė shumė mirė qė duhet tė kontrollojmė shenjat ose nishanet nė trup pėr tė kontrolluar kancerin e lėkurės. Por, pėrcaktimi i njollave tė vogla tė thata ėshtė mė i lehtė. Informohuni rreth llojeve tjera tė kancerit tė lėkurės dhe kontrolloni gjithė trupin.<br><br><span style="font-weight: bold;">19. Ndryshimet tek thonjtė: </span>ndryshimet e pashpjeguara tė thonjve tuaj mund tė jenė njė nga shenjat e llojeve tė kancerit. Vizat e zeza ose ngjyrė kafe nėn thua mund tė paralajmėrojnė kancerin e lėkurės. Deformimi i kockave tė gishtėrinjve tė kėmbės mund tė paralajmėrojė kancerin e mushkėrive. Ndėrsa thonjtė e bardhė dhe tė zverdhur mund tė jenė shenjė e kancerit tė mėlēisė. <br><br><span style="font-weight: bold;">20. Dhimbjet e shpinės ose nė pjesėn e poshtme djathtas tė shpinė:</span> ėshtė shenjė e kancerit tė mushkėrive ose vezoreve. Shpeshherė dhe kanceri i gjirit diagnostikohet me dhimbje shpine, sepse tumori nė gjoks shtyp shpinėn ose kur kanceri pėrhapet nė shtyllėn kurrizore fillon dhimbja e shpinės. <br><br>/Start/<br><br>