PDA

Shiko versionin e plotė : Xhelal Ferizi


Faqet : [1] 2

biello
30-01-2010, 20:14
Turp te kene maskarenjte.

Lavdi vepres se lavdishme te poetit Xhelat Ferizi.

zhgėnjimi
18-02-2010, 18:21
Turp te kene maskarenjte.

Lavdi vepres se lavdishme te poetit Xhelat Ferizi.

xhelal ferizi esht i gjallė , ai ka nevoje per ndihma per te ndihmuar nga varferia Shqiperine etnike .

zhgėnjimi
01-03-2010, 11:15
Eh prangat e kohes ! per dikend qenkan te pa mėshirshme ,

Un qė shkruaj nuk jam xhelali por jam nji person adhurues i vargjeve te tij,
qė shum mirė e njoh dhe kam kontakte peronalisht me xhelalin

e vizitoj her pas here dhe lexoj ne kompjuterin e tij dhe kam pas fatin e
njof qe nga feminija si fmi jemi perfaresisht moshatarė
meqense sepse kompjuter timin nuk kam lexoj ne kompjuter te tij her pas here

l vargje shqiptare ku ai ka shkruar qe me perfshijne ne ndjenja
dhe jam nganjiher ne shoqeri me poetin ,

e njof ket njeri dhe te kaluaren e tij e kam diqka te afert
xhelalin e kam diqka ne farefisshqiptarėt gjithnji me vonesa me tallje dhe nenqmime

perbuzje shkelje te drejtave te njeriut te vet

sepse te tjerve nuk ua shkelin dot te drejtat ua shkelin vetem te vetve

q' popull i quditshėm jan shqiptarėt :

U shkel pamshisrshėm dhe u mohua pamshirshėm autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
,ne forumet shqiptare ju fshine te gjitha gjurmėt dhe vargjet e tij
e forumet i thone vetes forume shqiptare eh shqiptarė sa te mjere e te roberuar qe jeni neper kohra .

Autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi mbi tridhjet vite u mohua
ishte nji nder te burgosurit me te maltrtuar ne ish jugosllavi
i denuar me vi te kuqe qe do te thot edhe maltrretim
qka rrall dikush ishte
ku nuk e lenin te qet neper burgje as pert e shkruar vargun
, sepse e dinin se po sa te del ky me fjalen tij do bėj te dal ne sperfaqe me vargun e tij
prandaj regjimi komunist jugosllav do te dridhej
dhe donte te shemtonte ti bente kurtha xhelalit dhe ta shkatrronte.


ndersa fisi i tij u perndjek neper kohra pamshirshem brez pa brezi perndjekje persekutime ,

neper shekuj pamshirshem nga pushtuesit
gjyshi dhet stergjyshi e stergjysherit tjere gjyshi i xhelalit u denuan nga turqit me burgje te gjata neper kushte te rėnda burgjesh

ishin kryengrites kunde rpushtimit turk dhe pushtimeve tjera e padrejtesive te kohrave

gjithnji ne revolucione

me fis jan fis kuq fis tipik i shqiptarve te vjeter e te lashtė ilir

me rrėnjė te vjetra nga drenica e kuqe por babai i xhelalit shpronsohet nga regjimi dhe shperngulen ne qytetine mitrovices
prandaj u thonė fisi i kuq sepse jan nga drenica e kuqe vendi i gjakut krahine epa nenshtruar shqiptare neper shekuj e pergjakshme nga kryenritjet e pa nderprera neper histori


te paret e xhelalit moren pjese neper beteja ne grykat e kaqanikut
ne betejat kunder poushtuesve turq e ne merdare e ku do kunde r pushtuesve serb
e bullgar qe pamshirshem u sulen mbi trojet shqiptare per ti kafshuar e pushtuar ,

na fisin e ferizve pushken rrinin varur neper kulal neper shekuj
katundet historike te qendreses se drenices legjendare
prekazi galica liboveci mikushnica ternafci radisheva obria gradica luftuan edhe kunder komunizmit jugosllav fise te pa nenshtruara shqiptare te lashta me preza patriotike


edhe fisi i te parve te xhelalit autorit te vargjeve shqiptare
ku do dolen per per ta ndalur serbin

vuajten nga turqit bullgarėt serbet nga komunzmi e deri ne gjeneratene fundit
te auotori shum i perndjekur xhelal ferizi
i cili u prndjek edhe nga shum shqipfolsa neper forume dhe u diskriminua
viktimė e pendes e atdhetarizmitte kulluar e kohrave si perher
xhelal ferizi viktime e padrejtesive te mdha per ta ja rrenuar penden shqiptare
por shqiptarėt e kan zakon ta saktosin te vetin

ket zakon ves shqiptarėt nuk e hoqen as ne kohrat e sotme ku siq po shifet

hane njeri tjetrin shofim ket ne shqiperi e ne kosove si ndarjet jug veri fiset partite pshtjellimet kundershtimet
pa ja ditur vleren njeriut t e tyre sepse ju mungon aftesia e te peshuarit ne kandare
per ket vetedije qe sht aq e rendesishme per jeten dhe ardhmerine e shqiptarve

gjyshrit e xhelalit moren pjese neper beteja dhe xhaxhallarėt
e babai i xhelalit ne shum kohra deri sa ket familje e rrnuan per toke duke e bllokuar mn
mee varfri plaqkite pronashe persektuime burgosje e perndjekje

babai i autorit xhelal ferizi njeri i njohur intelegjent i kohes i fjales dhe i pushkes
kunder pushtuesit
ndersa te kater vllezėrit dhe familja ferizi e fist kuq ishin te burgosur politik
te perndjekur te sakatosur neper kohra

rralle mund te gjesh fis kaq te perndjekur me breza qindra vjeqare brez pas brezi
fis kaq te perndjekur pa nderpre
neper shekutj te historise kjo esht teper interesante qe nga brezat e pare q embahen ne mend te kti fisi pa ndepre ne te gjtiha gjeneratat

qe ju qendroj neper kohra

bllokimit e perndjekjeve e varfrisė e tė bojkotuar edhe nga armiqt komunist te ish jugosllavise
dhe gjithnji ne sherbim te kombit

deri sa u lodhen nga uria varfria e bojkoti nga armiqt
e nga sistemi i jugosllavis millosheviqian por perseri nuk jan dorzuar .

Ne shenjester e kishin xhelalin sigurimi i shtetit e pergjonte sidomos xhelalin poetin
vallaun me te vogel te kater vlelzerve te familjes ferizi sepse ja kishin vrejtur penden dhe fuqine e fjales
xhela xhelo si i thonin shoqeria lirikun e kishte fjalen e fuqishme fishtiane migjeniane naimiane dhe kur vrejti serbi se ky njeri i kti fisi qe serbi kishte informata s e q fis ishte e n nga q ' regjion buronte iu hodhen si qkaj xhelalit per te ja nxi jeten dhe rinine me provokime eperndjekje e shpifje perta lodhur e rrenuar vullnetine tij kjo ishte politika e ish jugoslalvise


liriku i vargjeve i talentuar i shqiptar qe e dijn te gjith e njohin
edhe forumet shqiptare poashtu dhe interneti .
Xhelali me vargun e tij e ndante gurin me fjalene tij poetike

dhe armiku i trembej fjales se tij te fuqishme

pendes se ti,se mos ky ndikonte te shqiptarėt me fjalene tij per ndonji kryengritje
prandaj filloj ta perndjek heret kur fillon burgosjene tij duke e kontrolluar shum her shtepin e tij dhe kahdo gjurmet e xhelalit penden dhe fletoret e tij

prandaj vendosi ta persekutoj ta perndjek te ja shkatrroj materialet

te ja thej vullnetine te shpifė propaganda e te nxis njerz kunder ti
qysh heret ne rinin e tij per te ja thyer vullnetine pendes e te vargut sa e sa her u perpoqen me kercnime ta ndalojn por nuk u ndal xhelali

Armiku serb u mundua te shpife e ta qes ne pozite te pa lakmueshme
xhelalin me qellim qe ma leht ta paralizonte ta izolonte nga shoqeria

shqiptarėt ne ato kohra ne vitin 1975 1981 shumica po flenin gjumė

kur xhelali recitonte vargun e tij fuqishem dhe thrriste per permbysjen e
jugosllavise
dhe bashkimine trojeve shqiptare njerzit hapnin s yte dhe thoshin
q thot ky qunak mos ka marr ky vargje nga Gjergj Fishta ose naimi a migjeni
qe e qet fjalen kaq fuqishėm .


Nuk mbette njeri pa qanga vargu i tij kur ky e recitonte ,
por q e do ksaj familja ju mor pasuria nga serbet
dhe u nxor ne pozite te keqe ne nje rrethim urie e izolimi
familja ferizi ra per dhe pothuajse u shemb nga bojkoti i regjimit jugosllav
kur i nxoren nga puna te gjith dhe i lan te uritur xhelali ishte burgjeve dhe perndjekjeve

i denuan ket familje me bojkoti dhe perndjekje neper shekuj
ishte kjo politike e armikut shekullor
u rrenua kjo familje me aq bojkote por u ngrit ne kembe perseri
per te qendruar perseri me krenari kombtare ashtu si te mundet ne baze te kushteve
por ja qe kohrat perseri jan te papershtatshme te pa kuptimta

perseri familje e mohuar tash nga nga kohrat tjera jo ma nga armiqt e jashtem
por nga kohrat absurde shqiptare .

zhgėnjimi
01-03-2010, 11:22
Dhe ja keshtu ishte kjo punė kjo lloj historie
e nji autori te vargjeve shqiptare
njė ditė ja fshinė te gjitha gjurmet vargjet dhe prezencen e

autorit xhelal ferizi
dhe pikrisht forumet shqiptare e bėnė kėt veprim makaber atentat te fuqishem ne kulturen gjurmėt dhe vargjet feriziane shqiptare
,ėsht per tu habitur ky krim i madh ky atentat kaq dinak
kush e organizoi kush e bėri ket krim ket atentat pas shpine

nuk ėsht per te ju besuar syve kjo sjellje absurde

e kohrave moderne , te ndodhte kjo tragjedi ne mesjete nga cubat
e asaj kohe kur nuk ksihte media mund te kuptohet disi, por ne keto kohra moderne
ky mohim dhe pikrisht vargjet te autorit xhelal ferizi
u sulmuan ,qka do te thot ishte ky plan dhe qellim ,
nga dikush , dhe xhelal ferizi nuk ka ma besim ne forumet shqiptare ,
poashtu ky njeri ka mbetur keshtu ne dhėmbin e kohrave ,i pa ndihmuar nga askush ,
kohrat pamshirshem u tallen me te

zhgėnjimi
01-03-2010, 11:34
Shėnjestra dhe atentati ndaj vargjeve te autorit ishte hata mbi vargjet shqiptare
te autorit
se sa e vegel esht vetėdija kombtare dhe vetedije mbi vleren
shqiptarėt dhe forumet nuk merren me sigurimine shkrimit dhe arkivimin prandaj ua fshin kush te do gjurmet shumvjeqare te shkrimitt e te mundit te dijes popullore
dhe mos kujdesi ndaj vlerave ne forumet shqiptare esht katatastrofal mungon vetedija dhe civilizimi lartesia emdjes per te te ruajtur diqka me vlera ,
armiqt e kohes tallen me shqiptarė greku serbi e te tjeret si te duan

seps te shqiptarėt mungon vetedija e ruajtjes vlerave shkrimeve gjurmve kujdesit vetedijes
e arkivimit dhe e garancioneve te forumeve te gjurmve te shkrimit,

shqiptarėt as ne antiken e vet nuk bėnė ruajtje arkivime te kultures se shkrimit
as ndonji shkrim per ta arkivuar si fakt historik

prandaj armiqt ua vrasin vlerat sa her te duan e kta pastaj te gjorėt dalin e qajne
e lalfosen neper forume neper histori pa fakte
sepse faktet ua humbin armiqt sa her te duan ata

zhgėnjimi
01-03-2010, 13:35
Xhelal Ferizi autorė i miljona vargjeve shqiptare

xhelal ferizi redordi botrorė per nga sasia e vargjeve lirike poetike

tė tė gjitha kohrave nga krijuesit e vargut dy miljon qe jan numer vigan i vargjeve

ku jan me qindra materiale te pa botuara e publikuara e dorshkrime

neper forume u dhan disa per te deshmuar para popullit e lexuesve

si fakt i pa mohueshem
por ndodhi mohimi krimi atentatit
dhe vlera arti vargu e dorshkrime mohohet dhe shkelet pamshirshem


pamshirshem u la pas dore pamshirshem u perbuz pamshirshem u tall koha ,me
autorin shqiptar nga kosova nga kohrat e zeza bizare
viktime jetime e shekullit 21 xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare njeriu qe nuk pat komb qe i del krah birit te vet
trup apo jo turp per biznesmenet e per minitrine ekultures e firmat shqiptare
ndersa ne te gjitha forumet shqiptare u lejua tallja me autorin nga disa llaskuca te fjales hajdut provokatore rrugaq ne sherbim te armikut te shqiptarve

xhelal ferizi autori i kaq shum vargjeve shqiptare u mohua nga koha mjerane
e pa vetedije ose te them me vetedije shum te ult

kohe e civilizimit te ult
e ushkureve anarkiste te perthurura e te degjenruara egoiste indiferente
ndaj vleres
veetedija mbi vleren nuk ekziston shqiptari shkelė me te dy kembet edhe mbi monalizen

se nuk e perfillė vleren deri sa te tjeret kombet tjera japin jeten per vleren
dhe gjurmet e arkivin e faktet per madhoren ja pra vetedija mjerane qfar dallon nga civilizimi te kombeve tjera ne vend se kombi shqiptar te bej shum per vlerat
dhe te ruaj vlerat te shpalose vlerat te bej mund per vlerat te jet i kujdeshem ndaj vlerave ndaj talentit krijuesit ingjinjerit artistit poetit vleres qe rralle i linde sepse qdo vit nuk linde talenti

prandaj autori xhelal ferizi qe nuk lindi ne shekullin e duhur
u neperkemb
nga kohrat lavire ,e te maskave te ndyra hileqare tradhtare mohuese
mosmirnjohse

nga karrieristet dhe mercenarėt e profiteret edhe nga profiterėt e luftes

nga tė pa merituarit nga dyftyrshėt nga hijenat mizere flliqare

dhe nga hijenat e ngrenesit e shkrumbuesit e vlerave qenjet e vrasėtarė tradhtarė te vlerave
dhe nga qarqet bizare pa ndjenja kombtare

Autori xhelal ferizi mohohet dhe u mohua me zili e gjelozi u percoll u vrojtua me kujdes neper forume
dhe jasht forumeve edhe ne jeten eperditshme dhe u demtua u maltretua u mohua

qellimisht u provokua e sabotua me qellim ndersa ka shum qe e kan pa vleren e vargut dhe me qellim kan be mohimin edhe ne minsitri te kultures se shqiperis etnike

edhe para shum e shum kohra e vite nga mjeranet
e mohuan qarqe qe sot heshtin nga meskinitetit dhe edijne enjohin autorin xhelal ferizi qe nga feminia e nuk deshmojne ja pra shpirti i zi varfria emndjes e shpirtit mendja emjer e ult e pa aft per civilizim e klulture te shkalles s e larte te emancipimit
botrore se si mendojm ne te hyjm ne arenen botrore te zhvillimit epeprarimit e ardhmeris me kto mende klanore fisnore bastarde barbare shpellore nuk e di


ket menatlitet enigmatik qe nuk ke se si i emron ndryshe
vetem mjeran dhe mjeran te pa vetedije

qe u ka marr koka erė me vetedije gjeloze fisnore primitive disa mjernave shqipfolsa
se ata shqiptar nuk mund te jen

xhelal ferizi u izolua duke mos iu ofruar dorė nga askush as nji sponzor
per vargun shqiptar ė u mohua nga firma te mdha e te fuqishme
financiarisht u perbuz tash e sa vite tha se sponzor nuk ka bota harojn mejranet se me sponzore behen te gjitha gjėrat ne bote eh shpellori shpellori
vetedije e ult mejrane varfrie mendjes antikulturore e mendjes se anti vleres kombtare


ja pra keto jan shkaqe pse vargu i autorit mohohet e heshtetet autori edhe nga ministria e kultures e nga shum te tjere mjeran

me nje gjelozi barbare primitive te vetedijeve te ulta mjerane

te kohes absurde
dhe te pa kuptimt te kohes se zeze te errt te pa edukate
te pa civilizim te pa vizion

u mohua autori nga qarqe klanoret nga fisnorėt
edhe nga autorė te vargjeve qe enjohin q enga feminia talentin e autorit

shkrumbuesit piromanet e vlerave te artit sa te mjerė q e jan mjeranėt
oh gjelozi gjelozi mjerane as tlibanve nuk ju shkon kjo sjellje se le ma ne mes te europes te nje civilizimi mjerim o mjerim mjeran

Armiq te shqiptrarve dhe armiq te vargut shqiptar armiq te artit shqiptar armiqt te jetes se shqiptarve te progresit shqiptr te kombit e te shtetit shqiptar ė qfar kohrash
absurde jetojme qudira
ata qe nuk e duan suksesine shqiptarit as te gjuhes dhe letetrsis shqipe as te vlerave tona kurfare

autori xhelal ferizi u mohua keq neper kohra dhe me poshtersi te pa shoqe ne civilizim
edhe nga ata qe i thone vetes njerz te pendes
edhe nga vet bashkkombasit e ti u diskriminua dhe u la pas dore nuk ju ofrua nje dore bujare as nga shtypshkronjat per hire te vleres kombtare te nje sasie kaq te madhe te krijimtarise sa te vegjel ne shpirte jan njerzit e sa barbar ndaj vleres
dhe ndaj krijimtarise


vargu i tij u neperkemb pmshirshem le te mbete si kutim ajo kohe per lexuesit
ket akt e beri dikush me qellim
neper kohra u la i perkrahje financiare i izoluar poeti
ndersa ministria e kultures u tallen me te qfar poshtersie kjo
poshtersi mizore primitive

as firmat e biznesit as sponzoret nuk e perkrahen

nuk paten vetedije kombtare as te kthejn koken nga vlerat e vargut

per te ja botuar librat e miljona vargjeve shqiptare

te nji rekordi botrorė te nje sasie qe nuk e pat askush kaq shum sasi neper kohrat e hostorise se shkrimeve botrore te gjith e dijm se dy miljon vargje nuk i pat askush ne historine e njerzimit vetem kush don te genjej

dhe vetem inati ktu ben poshtersi te tilla dhe antishqiptarizmi i dikuj
qe shkatrron vlera kombtare shqiptare

mallkuar qofshin barbaret mohuesit dhe njerzt e pa aft neverits hiqat luksuszgjijt prrallagjijte e pa vlera dembelet parazit
q e vet nuk jan ne gjendje te thurin dy fjale arti e llomotisin me poshtersi
te nje shpirti te lig te dobt e te pa emocion te pa perpunim kulturorė
Autori xhelal ferizi u la nen hije me qellim nga motivet e inatet e semura te qenjeve

te ndyra te meskinve bizarė te meskinve tradhtarė krahinore fisnorė klanorė
partiak mercenarė dhe fashist fetarė njerz shpirt vegjel te pa vetedije e
te shitur
firma pasanikesh milionere qe jan tardhtare shpirtshitura
qe nuk jan ne gjendje te nje shpirti apo bujarie per te sponzorizuar dy vargje
e vlera shqiptare
ndersa me rruspia hargjojnė miliona para posht e lart djegun para pa hesapė

e nuk japin para per vlera shqiptare e nuk sponzorizojnė vlera
as te investojnė aty ku duhet


, xhelal ferizi u la nė hije ky autorė i kohes s e re

u la ne hije autori i dy miljon vargjeve shqiptare
autori i pa fajshem xhelal ferizi qe nuk beri kurfar krimi as te keqeje askuj
por pamshirshem u sulmua nga errsirat mizore te truriit te eger kafshe
dikature e kafshe kriminele autori esht sulmuar edhe fizikisht nga kriminelet rrugaqet qe i nxiste agjentura e udb's e ndyre e pist e ish jugosllavise

nga te gjith pra autori u la n hije dhe u diskriminua u shuan vargjet e tij
mundi i tij ktu ne forumin shqiptar dhe nuk dihet kush eberi kete veper
mafioze atetnatat kriminal ndaj kultures shqiptare

u ndalua u mohua pa te drejte ne menyren diskriminuese

keshtu u vperua ne menyren mafioze edhe ne kohen e komunizmit

titist
u ndalua dhe u diksriminua e ju shkatrruan me mija me qindra mija vargje

nga inati i zi meskin armik dhe egersi a tradhtare
atentat nda j vleres e kulture s shqiptare

dhe u persekutua autori tri her u denua politikisht u diskriminua
dhe u la ne hije me qellim dhe u tradhtua edhe nga bashkkombasit

sepse nji pjes e shqiptarve shqiptart po hanė me buk tradhtinė
prandaj bejn kso aktesh te ndyra edhe neper forume
dihene dhe veprimet pengeuse kunder autoirit xhelal ferizi para disa vitesh
te forumit te albo grekut forumi shqiptar.com
te gjithe dijn se q ndodhi ne ato kohra
si dhe e kompanisė se albos kunder autorit
te vargjeve shqiptare xhelal ferizit


prandaj u diskriminua kaq shum autori shqiptar


ndersa edhe ne kohene re ne forume shqiptare ndaj autorit u sollen padrjtesisht
ku lejohej gjithfar qakalli e rrugaqi e spiunė te rrugve
ta provokonte autorin xhelal ferizi si ai paranojaku tradhtari psikopati delirium tremens ne forumin shqiptar com dhe te tjeret hiejena aty
dhe ne forumet
tjera shqiptare ,prandaj esht e pa mundur tė gjenė njeriu nji krahasim si ky ne diskriminim ne kohra

siq u diskriminua dhe u mohua autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
si poet dhe autor shqiptar i krijjimtarise

nuk besoj te ket ndodhur nji krahasim i till dikun

ne kulmin e rinisė te fuqise dhe te talentit te krijimtarise

ju ndal hovi por edhe ma vone edhe ne gazeta e forume q do te thot ky primitivizem barbar ku u diskriminua kaq shum fjala e lirė shqiptare ku aq shum u diskriminua autori shqiptar xhelal feizi

dhe talenti i tij

e krijimtaria,kush esht kaq shum kunde r letersise shqipe cili esht ky armik kaq i madh i qdo gjėje shqiptare ,qofte ne talent qofte ne ekonomi qofte ne qdo aspekt shqiptarėt diksriminohen nga kush pra kush jan ata qakaj dinak ,
le te emrohen njiher me emer dhe mbiemer kush jan adresat e zeza te krimit ,
e dikriminimit te shqiptarve neper bote dhe ne atdhe


xhelal ferizi qe ne moshen 15 vjeare ne klasat fillore u mor ne pyetje ne policinė komuniste te ish jugosllavis komuniste
per shkak te nje recitimi patriotik me permbajtje te forte kombtare per bashkimin e shqiptarve dhe qe aty u mor informata se autori ka orientim irredentist armik ndaj shtetit jugosllav dhe ka prirje per krijimtari te rrezikshme qe demton interesat eshtetit jugosllav po te dal fjala e tij ne libra prandaj pa mshirshem i rabne shpate autoirt dhe vargjeve te tij ma vone ku do qe munden
dhe u kercnua autori esht perndjekur u rrah ne polici
per te mos krijuar e recituar ma ashtu
dhe pastaj vazhdoj periudha e perndjekjeve
autori nuk u ndal por as ata armiqt e shumt
nuk u ndalen

te dy palet vepruan vktima dhe qakajt e kohrave

autori u ndalua si autorė qellimisht u keqtrajtua dhe u denua me vi te kueqe me vite te gjata burgimi qe do te thot maltretim veqmas ndaj te burgosurve tjere me qellim qe te ja ahkstrojne talentin kohendhe te mos ket mundsi te koncnetrohet ne vargje e
krijimtari
te mos i dal fjala ne shesh e lire dhe e fuqishme ky ishte qellimi

ndersa qeveria demokratike shqiptare e kohrave qe po i jetiojme e as ministria e kultures se shqiperisė etnike tiranė prishtine
e e qeverite njera pas tjetres ne ministri t ekultures shqiptare

nuk i ofruan kurfar kushtesh as shansesh per pune dhe libra as por botim autorit shqiptar xhelal ferizi -

per shkak se ministria e kultures mohon dhe nuk esht e intresuar per vlera kombtare
poashtu sabotojne ministritė tjera ne shum sfera te jetes
a nuk duket kjo tradhti ndaj atdheut
shif mjerimine varfrine mohimin fukarrallekun varfrine e nji populli te mjere
te coptohet shpirti kur shef fshatarin shqiptar ė ne ket shekull akoma me lecka
te leckusur ndersa qmimet e shqiptarve ne stratosfere ma shtrejt se ku do ne europė e ndoshta edhe ne bote sipas standadeve botrore

shqiperia etnike qe nuk ka rroge as per te ngrene buk per koke banori

gjithqka esht ne sherbim te sabotimit e tradhtise kombtare

mos u dashka te sponzorizohen fatos nanot sali berishėt edi ramėt hashim thaqėt nexhat dacėt
qe lan nam te zi mjeranie ne skenen politike shqiptare
a mos duhet te investohet n e sponzore te lavireve bythcullake
e lukse te deputetve qe hane ne hotele te shtrejta
dhe kan makina luksoze e goca te reja dashnore
q e hargjohen miliona euro per kot kur populli vuan ne varfri per kafshaten egojes lufton e rropatet
e per spote reklamash ne televizzione jepem“n miliona te pa farė nga pisat e tardhtise e mashtrimeve plot zhgjyre
tjera e vizllima genjeshstrash maska mashtruese
e tjera reklama te degjenruara e te pa vlera

e te mos investohet ne ekonomi veshmbathje prodhim bujqsi e ushqim industri e vlera kulturore te kombit ne art e perparim kombtarė turizem urbanizem rrugė
hekurudha transporte punsime

e vlera te kombit -ata nuk duan as ta njohin talentin
e veqant te autorit e as vleren e askuj jo vetem te autorit xhelal ferizi por te askuj qe fklet shqip e ka talent shqip hiq
dhe hiq
as vepren e as vargun as veprat e autorit as vleren e vargut
as kurfar vepre
a do te ndodhte kshtu te kombet tjera q mendoni ju lexues te dashur

,ketu ka tradhti padrejtesi krahinarizem dhe djallezi injorim dhe krim klane shemtim vetedije te ult prapambeturi inate primitive

ndaj kultures e talentit e krijimtarise

turp le te ket qeveria dhe firmat e mjera
dhe te gjith ata qe e mohuan aq shum autorin thue se po behej nami sikur te sponzorizohej nje liber
ja pra se sa shpirtvegjel jan dhe e diskriminuan poetin e madh te kombit xhelal ferizin
do te pendohet kombi shqiptar e do te dilte mne krye te rekordit me te mdah te nji sasie krijimtarie
autorin e dy miljon vargjeve shqiptare rekord botrore
kjo do te ishte krenari kombtare ete gjitha kohrave se paku per nga sassia eper nga kualiteti do te gjykonin specialistet e kritiks letrare

pra humbi rasti i rekorit i te gjitha kohrave

sepse shqiptarėt nuk deshten te sponzorizojn nji autor shqiptar te vetin

nuk ka askund as nuk kishte ne te kalueren e botes krijues me dy miljon vargje
shqiptare

as nuk kishhte vetem kush genjen

prandaj kombi shqiptar ktu humbi nuk doli fitues

dy miljon vargje nuk ishin askun ne histori e gjith njerzia e din ket

dhe vetem genjen ai q emundohet te thot diqka

as nji shkrimtar botror nuk i kishte dy miljon vargje

vetem kombi shqiptar nder kombe tjera
pra i biri i kombit shqiptar rekord dhe me qellim u mohua per te ja rrenuar krenarinė e kombit qe kombi shqiptar te mos dal me ket rekord pra kobi u diskriminua

kombit shqiptar ia bejne ket mohim tradhtarė

biello
06-03-2010, 13:38
xhelal, po sa gjate shkruan o bure i dheut. Merr fryme njehere, clodhi gishtat se te ka marre flake tastiera. Paske edhe probleme bipolare. Xhelali hiqet si kusheri i Xhelalit. Ne qofte se je bure pranoje se je Xhelali, se keshtu i bie gjithe fisi yt te jete si Xhelali, sepse shkruan si Xhelali, gabime pa fund si Xhelali, qahesh si Xhelali, qyravitesh si Xhelali, lyp si Xhelali - i bie ti te jesh Xhelali.

zhgėnjimi
08-03-2010, 19:44
xhelal, po sa gjate shkruan o bure i dheut. Merr fryme njehere, clodhi gishtat se te ka marre flake tastiera. Paske edhe probleme bipolare. Xhelali hiqet si kusheri i Xhelalit. Ne qofte se je bure pranoje se je Xhelali, se keshtu i bie gjithe fisi yt te jete si Xhelali, sepse shkruan si Xhelali, gabime pa fund si Xhelali, qahesh si Xhelali, qyravitesh si Xhelali, lyp si Xhelali - i bie ti te jesh Xhelali.
----------

Q' tė ju themi o burrė ju pėr veq se tė kqi , njerėz tė kqi,
qė nuk keni aftėsi krijuese dhe ushqeheni nga zilia e smira
dhe dėshira pėr tė mohuar kenu humbur qėllimisht gjurmėt e poet xhelos
,
ushqeheni me qudira nga njė qudi qe nuk e kan tė tjerėt nė europė

mister qudirash enigmė jeni jeni enigmė e vėrtet ,

ju edhe yjet tuaja do ti shuanit do ti rrėnonit .
edhe diellin sikur ta kishit ne dore do ta rrokullisnit
per tu tallur kot me te keshtu jeni te lindur pėr rrėnime e doni xhelalin perseri ne forum ė pėr tu tallur me te apo jo ė,

eh mor bello sa keq tė edukuar jeni , komunist stalinist
kėshtu ju edukoj enveri e ata andej tito ,
ju jeni ata qė edhe Gjergj Fishtes ia hodhėt eshtrat nė lum
ndersa keta kendej e shuan Ukshin Hotin
komunist stalinist jeni shkelės tė bukes tė luleve tė vlerave,si mund te mendoni s e jam xhelali jo as qė mund tė mendoni s e kush jam ėsht njė befasi qe nuk mund tė ja qėlloni jo jo kot flet o bello kot nuk jam xhelali


Ne fisi ynė ndejtem neutral dhe nuk je perzier
asnjiher kemi shikuar nė heshtje

qė tė mos thonin ja se si e perkrahin sepse e kan te vetin prandaj .

xhelo as qė don te kthej koken nga forumet ate njiherr kishit nė

duar at zog cicerimi perse aq shum e gjuajtet me gurė ju ekeni zakon ti gjuani zogjt tuaj perse nuk leni neper degė zogj te shqipėrisė
zog shqiptari te cicerimes e patėt dhe nuk ditėt ta ruani
q faj kemi ne qe na vjen keq dhe na merr malli per vargjet
fajtorė jeni ju forumet e mjera .
Ne te fisit e rrespektojm aq sa mundemi por ne nuk i kemi forumet ne duar ato i keni ju o te gjorė dhe sa doli elektronika nuk e bėni asnjė punė si duhet

Xhelo ciceruesi ai tani esht i lirė dhe thot se do te provoj tė bėhet i kombeve tjera do te shkruaj ne gjuhė tjera ,dhe do te ju dhuroj kombeve tjera vargje dhe thot se nuk do tė bėj ket per imnat te sjelljeve
te shkeljes s e pamshirshme siq e shkelet dhe ja humbet vargjet e gjitqka qe kishte ktu sa te pa mshire q e jeni ju

, q do te beni sikur xhelos ti ofrojne greket shtetsi greke do mbesni me gishta ne gojė pastaj do te thonii ishte i yni ky na e moren greket

eh xhelon nuk do ta keni ma ju stalinistėt ne duar zogun e dashur te makleve e fushave shqiptare zogun e cicerimes poetike
as ju stalinistet andej kufiri e kėndej titistėt ,

qė tė talleni me te perėndoi ajo kohė , dhe nuk do tė dini kurrė
se kush jam un q ė shkruaj kot po mund te thoni jo ky esht xhelo por jo
nuk esht xhelo un bashkpunoj me ket njeri por nuk jam ai
se tani ėsht koha e sekreteve .

Xhelali ynė gaboj qė hyri nė forume pa kushte ,

ai duhej tė kishte garancion special nė forum ekxtra status tė garantuar
.
Do tė duhej qė forumet ta paguanin ate

dhe ta keni nderin tė ju vie ai ne forume ,

por ai hyri pėr hirė tė populllit falas jo pėr ju, dhe ju e trajtuat barbarisht ,
duke ja shuar gjurmet ashtu siq ja humbet fishtes eshtrat
sepse gjak komunizmi ecė neper damarėt tuaj

ashtu siq ecė gjak titizmi ne per dameret e kosovarėve qė e shkelen poetin shqiptarė me tė dy kėmbėt .

Eh mor bello pėr tė pėrqeshur jeni lindur por bota qesh me ju ,ju u tallėt
me poetin tuaj por bota tallet me anarkine tuaj ė

e thoni s e forumet na i paskit shqiptare gjoja shqiptare
q ' jan kėto prralla qė ju i flisni apo keni hallin tė dini se kush jam un qė shkruaj ,

zhgėnjimi
08-03-2010, 21:06
Kush lyp kush lypi q' jeni ju kėshtu qė flisni per poet xhelalin

per vargun ferizian per penden ferziane

as serbi as greku nuk flet kėshtu kaq armiqsisht

per poetin , siq flisni ju pėr poetin e kombit tuaj
,
bota qeshė me ju si kėshtu ju te habisni

xhelali tani esht ne rruge te mire per tu pasuruar

ai ka hy ne nje biznes ,

dhe beri mire qe hyri ne biznes q i duhen vargjet per ju per ke te shkruaj per ju ė kot dhe vetem kot


si mosmirnjohs q ė jeni o bello, ju qeshni edhe me ata qė u shkrinė

pėr ju e qeshtjen kombtare

keni qeshur edhe me ata q ė mbajten nga dyzet vite burgje
dhe i keni lene pa kulm mbi koke dhe i keni favorizuar komunistet se gjakun komunist ekeni keshtu ju edukoj tito e enveri ne ete dy anet e kufirit
dy eduukime te ndryshme por forma komuniste

ju ne regjimin e enver hogjes ndersa keta titistet kendej
qeshnin e talleshin me Adem Demaqin me poet xhelalin
njeriun e sakrifices e me te tjeret

por ju nuk e duroni as nje sekondė ne burg e pa buk

ne keqtrajtime ne shi e n e pyje ne ikje me boren maleve
siq duroj poeti me endresene gurit

JU filloni e histerisni menjiher pėr buken dhe komoditetin

qjerreni per nje kafshate buk
ja merrni dikuj nga goja medet qfar egoje ju keni deshire te fleni te hani te pini te knaqeni e ti perqeshni poetet njerzt e liirise te diskriminoni fjalene lire dhe vleren meriten vlerat e civilizimit dhe idealet
te vertten

keni o bello shumte meta perse te metat tuaja mundoheni te ja hjedhni dikujt tjeter

as te ftoftit nuk e duroni doni te fleni rehat me zonjat tuaja ne gji

ne pambuk

e te tjeret te u a sjellin lirine nga burgjete nga malet qe ju pastaj ti shani e tin quani lypsare e te ua merni buken nga goja atyre dhe fmijve te tyre apo nuk jeni keshtu prandaj jeni permbysur zoti nuk ju do ju


ju jeni ata qe pastaj ju nga komoditeti doni te flisni gjithnji mbrapsht

te llafollogjisni neper tastaturat tuaja duke perqeshur
njerit e sakrificave duke oerqeshur idealin fjalen duke vra gjurmet e artit


aman se q lloj njeriu ky njeriu i juaj
dhe quani lypsar poetin kur lypsar te tij ishit ju
ju e kerkuat lirine nga ai dhe idealistet si ai apo jo


ai nuk kerkoj gjė nga ju sepse ju as ethet nuk ja jepni njeriut
q' koprrac
q ė jeni aspak bujarė dhe bota gjoja flet per bujarine tuaj
sa qesharake kure dhe ku ekeni treguar
po sikur tė kerkoj njeriu nje pike uj nuk ja jepni o te gjorė
dhe vazhdimisht me vite me at shtrembrimin tuaj
te fjales se poeti na qenka lypsarė po ju nuk ekeni ndihmuar asnji poet tuajin as nuk ndihmoni per diqka a nuk e shifni s eku jeni ju
e ku esht bota bota po mundohet teju ndihmoj ju se ju nuk e keni pasur as buken bota ju solli ndihma buk dhe veshmbatjhje kush ja lypsret pra ju apo poeti kush na thuani pra kush hė hapeni gojen dhe filoni te genjeni perseri
diqka rreth poetit

e q kerkoj poeti nga ju hiq asgjė nuk kerkoj

asgjė nuk i dhat ju atij per veq se i moret vargjet e tij
dhe ia zhduket ju as buk as uj nuk i dhat poetit as perkrahje

as morale as materiale perse e quni lypsare ket titull nuk do te ja lente as serbia e greqia potit ndrsa ju bashkkombasit e tij po

lere o bello se e qelbe fare me keto kotsira llafesh
o xhan

xhelalin e futen ne bodrume me myk ne qelija teper te ngushta

qe i ngjanin sarkofagut e varrosen te gjallė

por nuk u dha ,ai penden vargun nuk e la as ne ato qaste
kur luante shpirti per te dalur dhe enderronte idealin ednrronte per ju
per ju qe e tallni ju i tallni edhe engjujt
ndersa ju qe ndejtet me prapanicen ne te terur
leshoni fjalet si te ua do qejfi e egoja juaj per poetin
aman po q drejtesi keni ju o xhan i te mjere e te cekt ne mendje te varfer ne shpirte

pra edhe ne qastet e rrezikut poeti edhe ather aty e mendonte
te ju te vargu te idealet te kontributi tekrijimtaria te buka dhe lkiria e juaj
ju dhe vetem ju jeni lypsrez dhe uleni koken e kerkoni falje poetit per te gjtiha shifjet e padrejtesite q eja keni bere dhe vargjet q eja keni humbur
me krim me dinakeri me pa besi me vese jashtoksore antikulturore

ai poeti mendonte gjithnji per popullin apo nuk e deshmoj ne jete dhe ne secilin varg artistik
qe ju ja keni tretur me barbari te pa shembullt me pa besi
me shemtim me mizori me atentat kulturor me qka jo

per hir t e kujt e bėtė ket atentat kaq tragjik krim ndaj artit
dhe bukurise se fjales si mund te ju sheroj natyra ju nga zilia e smira

dhe perse jeni kaq te smurė kujt i keni ngja
dhe ushqeheni me fjalen e keqe perse njiher nuk ju karakterizoj
besa
e realiteti te shquheni per sinqeritetin te shkriheni per kulturen
dhe idealin e ksaj jete te bukur qe ju e shemtoni

,kėshtu ju keni kerkuar nga ai nga xhelali vargun kontributin sakrificen
ju jeni lypsare e jo ai ai
ai beri per ju e jo ju per ate ,prandaj tash e tutje penda do te ju quaj ju lypsarė dhe vrastarė te mundit shum vjeqar ė te poetit
shkels te bukes dhe te beses te flijimeve njerzore
te pa mshire te pa emocion te pa mirnjohje e rrespekt
ndaj njerzve tuaj te sakrificave te pa dashuri
as ndaj artit as ndaj bashkkombasit e as ndaj vleres


si mund te flisni keshtu per poetin per se nuk flisni kurr realitetin e gabimeve tuaja aq mjerane te pa civilizuara
dhe krimit tuaj e shkeljeve tuaja te te drejtave te njeriut
e ju shkelni me te dy kembet mbi shqiptarin tuaj vetem se ua kerkon vesi
dhe e liga o bello prandaj o bello nenshtrjiuni drjtesis dhe fajit mos e quani lypsar poetin por vetveten iuleni koken per trupin q ekeni bere ju

ju shkelni mbi artin mbi vleren e mbi vargun

qe ai shkriu si qiriri per qeshtjen kombtare

poetin e lan njeher udbashet jugosllav kriminelet
70 dit ne errsire ne nje thellsirė nenetoksor te
territ t e zi
por poeti edhe nen dhe kendonte per shqiperi etnike
duke ja menduar bashkimin lirine dhe driten

deri sa disa llafollog ne at kohė pinin me dolli ne gotene bashkim
vllazrimit
me sllav e grek duke e quajtur vlla njeri tjetri n por kurr jo poetin

qe rrinte ne nje thellsi nentoksore
ne nje podrum burgu ne thellsi te llahtarshme nentoke

ku duhej ecur disa minuta shkallve teposhte

ne nje kazamat jugosllav teper sekret ku e futen poetin per ta shkatrruar


e varrosen per se gjalli per ta shkatrruar pra lypsare jeni ju jo xhelali
jo poeti

poetin e futen ne disa ngushtesi ku te merrej fryma

sepse ja njihnin forcen e fjales e te vargut donin ta shkatrronin

aty e lenin q e te pelciste

ku kishte vend vetem per nje trup njeriu dhe megjithat ai qendroj

sa e sa her ku pozicioni ishte aq i veshtir per te ndejtur e per e qendruar

ju pra i keni borgj atij ai ju jo asgjė nuk ja ka borgj ,

ju jeni lypsarė q e kerkoni gjithnji sakrifica te lirisė e lirine nga heronjet
e pastaj pshtyni mbi ta

e kur idealisti e sakrifikon jeten per fmijt tuaj qe ata te pshurren lirshem e ju te rrini lirshem me grate tuaja ne gji

pa u lagur fare nga shiu as nga bora

por ne butesi pambuku e rehatie duke kerkuar sakrificen nga tjeret

qe i quani lypsare pastaj lypsaret jen ju dhe vetem ju

qe kurr nuk dini te gzomni zemrat e te vuajtruve vetem te helmoni
perveq se jeni lypsarė jeni edhe egoist dhe mosmirnjohs


ju sakrifikuesit i quani lypsarė duke mos e ditur se pikrisht lypsarėt jeni ju


prandaj pėrse e keni gjuhen me llafe staliniste dhe shpirtin kolhoz komunist

si ju helmoj enver hogja keshtu e tito qe te humbni besen e te parve te teutes e te agronit e skenderbeut

dhe ua ndrroj zakonet fisnike te ilirve

te bujarise kombtare e ju msoj me llafe te liga shpifje dhe inate


me epitete te flisni per njerz te kombit ,
per poetet per njerzit qe luftojne per vlerat per driten e syve tuaj e te lirise
kush jeni ju qenje te quditshme jasht
gjithqkajave

pa asnji mirnjohje sidomos per poetin a e njihni ngjyren ekuqe ne fytyre ju

te skuqeni per poetin qe ju dhuroj bukuri te fjales e shpirte vargu e sakrificen


si mund te jeni te tille me kaq shum shpifje e padrej tesi

a e dini qe bota i percjell sjelljet tuaja

prandaj nuk ju do bota ju ndoshta un qe shkruaj jam i huaj


ku e dini ju qe jeni kaq te sigurt as mos mendoni te gjeni s e kush jam
nuk do te ja qelloni jo

ju edhe naimin kėshtu do ta tallnit e keni tallur poashtu fishten migjenin

tė tillė jeni te lindur ju i shani pendat e lirisė e te fjales ,

kush kujt i ka borgj kėtu kush jan lypsaret ju apo ata

ju jeni ata qė doni te krenoheni ne emer te tyre dhe ti dhjeni kur te ua kerkon egoja e juaj ju jeni lypsaret pra jo ata


pra jo ata rilindasit as xhelali jo por vetem ju

kerkoni dikush te ua sjell lirinė dikush tė fliijohet ti bėj tė gjitha per ju
e ju te dhjeni mbi te

mbi lirine dhe sakrificen e tjetrit e ta quani lypsare pa kurfar baze

ne vend se ta quani veten
se mos jeni ju shum te pasur me ca lecka q e keni dhe doni te perqeshni xhelain
ju jeni egoja e dheut me mosmirnjohje ,
pse nuk e pranoni se keni te meta te tilla smundje qe vargu i poetit u mundua te ua sheroj por e quani xhelalin me epitete pse .

zhgėnjimi
09-03-2010, 05:34
xhelal, po sa gjate shkruan o bure i dheut. Merr fryme njehere, clodhi gishtat se te ka marre flake tastiera. Paske edhe probleme bipolare. Xhelali hiqet si kusheri i Xhelalit. Ne qofte se je bure pranoje se je Xhelali, se keshtu i bie gjithe fisi yt te jete si Xhelali, sepse shkruan si Xhelali, gabime pa fund si Xhelali, qahesh si Xhelali, qyravitesh si Xhelali, lyp si Xhelali - i bie ti te jesh Xhelali.Pėrse o biello pėrse vetėm nė destrsuksione ju shkon gjuha mendja vepra dhe dora inati meskin devijatorė,
a dini ju te ndertoni diqka njerzore ndonjeher apo vetėm tė rrėnoni tė shkatrroni tė krijoni gjelozira zili rrėnime ,si mund ti thoni civilizim civilizimit tuaj civilizim kur dy shqiptarė nuk bėheni bashk pėr nji qellim
dhe nuk ka fuqi mbi dhe qė ua bėn bashk dy persona e moralin konstruktiv
per ndonje te mire ne sherbim te ardhmerise por vetem shkatrroni veten tuaj dhe rendin tuaj prirja juaj esht korrupcioni vuajtja pshtjellimi
premtimet e kota politika e deshtimeve dhe llafet e shumta dembelia ,
q lloj jeni dhe fara e juaj e feja e juaj ne ballkan e ne europė ,
a nuk jeni ju ata q ė bota qeshė me ju tani e keni pėrzier edhe dinakėrinė me veprimin negativ dhe si rezultat ju doli ikja eskodet deshtimet ,
pastaj shpartallimi kombarė,
je xhelali thua shkruan si xhelali qanė si xhelali ,gabon si xhelali
xhelali nuk ua solli eksodin anarkinė ai ua sölli vargun magjik
dhe vargjet magjike,

drejt shpirtit emocionit kombtarė drejt mendjes pėr tu shėruar ,

por ju nuk e doni shėrimin ju e doni shkatrimin, ju nuk e doni civilizimin ju e doni shpartallimin zilinė smiren klanin korrupcionin ndasitė errsiren
perqeshjen varfrinė zakonet shpellore prandaj gjithqka te poetit e permysni dhe e neperkembni sepse jeni lindur per sherre e vandalizma

, po ju pėrse shtrembroni prore gjithqka dhe gjithqka ndertoni mbi bazat e hiles dinakerisė
dhe veprimit shkatrrimtarė rrenues barbar
kush jeni ju dhe kush doni te jeni ju ne europė simbol i sjelljes s e keqe simbol e rrenimeve dhe pengesave te njeri tjetrit
a nuk qendron kjo evertet sigurisht qė po
e keni deshmuar .
Veprimet tuaja kan tani msheftesi dinakri fjalen nuk e mbaini ma si dikurė tė parėt tuaj por fjalene hani e perdredhni me servilosje

ju karakterizon veprimi me dy biga dhe tinzeria

se paku nji far bese e kishin te parėt tuaj tani mė as at nuk ka brezi juaj vetem tinzerine dhe veprimin antikulturorė pas shpine q civilizim ėsht ky

siq jeni deshmuar , a kjo ėsht element i kultures tuaj apo si
veprimi pas shpine dhe dinakėria tallja me mjerimine tjetrit perqeshja ,
hė pra na thuani a nuk ėsht e vėrtetė kjo po ju a nuk u rrėnuat a ishit ju lypsarė qė bota u sillte dhe perseri u sjell ndihma veshmbathje mbeturina
te botes nga kryqi i kuq te pakten poeti nuk hėngri aso buke nuk veshi harrna te tillė por veshi nga dyqanet gjermane te reja dhe te paperdorura
ruajti dinjitettin pednen fjalen vargun pastertinė por ju jeni gjeloz
te mjere neper forume xhelalin e quani lypsarė ndersa ai esht zoteri e aspak lypsarė por ne kandare ju keni vu shpirtin tuaj dhe ai po shifet
lakuriq para gjith botes ju jeni ata q e nuk mbajtet fjalen
ju dhe vetem ju dhe hani njeri tjetrin ju dhe vetem ju per se nuk flisni te verteten por proe genjeni perse nuk esht lypsar poeti xhelal ferizi por shpirti i juaj genjeshtarė mashtrues propagandaj juaj barbare e forumeve mjerane .

Po per shkatrrimin tuaj dhe shpartallimin tuaj kush esht fajtorė
s e moas thua perseri fajtorė ėsht xhelali
pėr tė gjitha kėto mjerime tuajat dhe qudira q epo qduisni boten me keto varfri tuaja emjerime ne lypsarė jeni shendrruar ju qe kekroni ndihma nga bota dhe hani ushqime te skaduara por jo xhelali q ejeton ne mes te europes si zoteeri me dinjitet q esht ky inati meskin qe e keni ndaj ti ,
pėrse nė pėr forume u veprua aq shum kunder xhelalit dhe vargut te tij

ata qė vepruan dhe u sollen ashtu jan shqiptarė hanė shqip flejnė shqip flasin shqip veprojnė shqip kalkulojnė shqip manovrojnė shqip genjejn shqip ja pra e verteta lakuriq kjo esht dhe ju duhet te shikoheni ne pasqyre e ta shifni ate jo te llomotisni me propaganden tuaj bajate meskine barbare
vazhdimisht per ta paraqitur si lypsarė si qyrraman eme dezinformie tjera
poetin dhe turprohuni turprohuni dhe vetem turprohuni .
.
Si ka mundesi shqiptari tė bėj kaq veprime tė shtrembra dinake ,

fshirje gjurmėsh vargjesh ngacmime sakatosje neperkembje

tallje ,
me kė tallet shqiptari me veten natyrisht duke qeshur prore kombet tjera me barbarinė e tij ė dhe veprimet enigmatike fenomene jeni bėrė per gjynah duke u mbytur nepr dete e eksode duke u kapur per anijesh te vjetra ne maj te hurit te anijes duke u kacavarur me fotografi qe tronditet bota dhe duart tuaja shtriheshin per nje kafshatė buk drejt botes ,
ndersa shqiptarėt tuaj kosovarė bien ne litarė sot per kafshatene bukes
mbyten neper lumej te botes kercejn nga katet e lartsive te ndertesave te larta per vetvrasje duke temrruar boten mos ju ka faj poeti
qe ne secilin varg te tij para shume shum vitesh alarmoj per kto rreziqe
e u tallen me gjithqka te tij me mundin dhe vargun e tij ,perse nuk thua o biello qysh ne at kohe esht dashur ti hapim vesht dhe te bashkohemi rreth tij dhe vargut t e tij uleni hunden dhe koken e mos i thuani poetit ma asnje fjale te lige neper forume ja pra faktet dhe fajtori jeni ju fajtorė per gjithqka por jo poeti siq provoni ju ta fasjoni neper forume me lalfet tuaja boshe e ta quani me epitete me plot genjeshtra ai ju vuri ju ne kandarė
ju mati fund e krye pranndaj perkuluni me rrespekt nes e keni diku sa do pak

sepse fshirja e vargut fjales artit shkatrrimit vandalizmit sjelljes ndaj
potit dhe humbja e nji poeti dhe vargut tė tij
esht sjellje dhe ves barbar antikulturor gjelozi barbare
nuk ėsht as nė favor tė njerzisė se le ma tė kombit

, pėrse nuk bini pėr tokė e tė vajtoni te shkulni flokėt pėr gjendjen tuaj ,shpirtrore mjerane ,perse nuk i thoni civilizimit o civilizim
ne jemi te mjeret e ksaj bote nuk njohim vetedije dhe unitet jemi krahinorė kalnorė njerz qe korruptohemi per nje pare po te jet nevoja ,
kemi ardhur ne ket bote per te munduar civilizimin botror njerzimin dhe ket bote dhe vetveten ,
edhe afrikanėt do jen me tė lumtur se ne
vetėm ne do e vrasim njeri tjetrin dhe veten do te kercejm nga katet e larta duke kerkuar azil neper botė nga se nuk e duam atdheun dhe punen
duam llafet dhe dembelinė dhe shpitine ndaj tjetrit fjalamaninė dhe antikulturen padrejtesinė dhe veprimin pas shpine

sepse ne shpirtin tonė ka klane ndasi ka shpirtkeqėsi ka inate meskine
gjelozi tė smurė jemi tė sėmurė poeti deshti tė na sheroj me vargun e tij por kot ne ia shkatrruam vargun e gjithqka se jemi tė tillė keshtu jemi krijuar prandaj i luteni botes me lutje me para lypsare duke i thene o bote na ndihmo se ne nuk dijm te punojme jemi lypsarė nuk dijm te ndertojm adteh e te mbajm atdhe
ne kemi smundje te pa shėrueshme urrejmė fshijmė fjalen
hamė njeri tjetrin gjelozojmė sabotojmė nuk kemi vetedije kombtare as patriotizem as dashuri per atdheun te bukur qe na edhuroj zoti por e duam debmeline ankimin dhe dezinformimin
edh akademikun e kemi gjeloz klanorė me e vetedije mahalle
dhe duam te jemi te gjith te parėt
me vetedije inatesh dhe shkatrrimesh edhe partitė edhe me sharjet e urrrejtjet fetare krahinore ne jemi barbar
tė sėmurė qė shkatrrojmė veten pėrse te fajsojmė dikend tjeter

Ju thoni se forumet jan shqiptare por tė gjtiha forumet pa perjashtim kan vepruan kunder poetit xhelal ferizit lirikut
te gjitha forumet po mendoj stafet e forumeve jan kunder tij
dhe kunder vargjeve te tij sepse kan inate meskine
eh cenzura stafesh e h klane mjerane

perse nuk thoni askund nuk ka kulturė dhe rrespekt ,perse mshefni t e
metat tuaja katastrofale

mendoni ju se bota nuk i shef ato i huaji

se kush jeni e si veproni ju, ndoshta un jam nji i huaj qe e njoh gjuhen shqipe ku i dihet kjo por nuk ka rendesi kjo kush jam ktu ka rednesi per qka flitet flitet per nje te vertet dhe prandaj mos e quani ma kurr poetin me epitete dhe
llafe ngjitese ngjitese si virusin e inateve q e e keni ngjites

dhe kush jam un nuk do ta dini asnjeher as q emund te mendoni as te ja qelloni
ju vrojtoj ju kontrolloj se si paraqiteni ju

ku e dini ju se kush jam
dhe q' ėsht m,e rėndėsi kjo kush jam ėsht me rendesi kush jam
apo kush jeni ju , nji njeri jam edhe sikur t e jem kush e di kush
nuk ka rendesi ,rendesi ka kush jeni ju sepse ju jeni nji shums i madh
apo jo ju po veproni per keq prandaj rendesi ka kush jeni ju .

zhgėnjimi
09-03-2010, 08:30
xhelal, po sa gjate shkruan o bure i dheut. Merr fryme njehere, clodhi gishtat se te ka marre flake tastiera. Paske edhe probleme bipolare. Xhelali hiqet si kusheri i Xhelalit. Ne qofte se je bure pranoje se je Xhelali, se keshtu i bie gjithe fisi yt te jete si Xhelali, sepse shkruan si Xhelali, gabime pa fund si Xhelali, qahesh si Xhelali, qyravitesh si Xhelali, lyp si Xhelali - i bie ti te jesh Xhelali.

--------------

Nėse faktet nuk pėrputhen me teorinė, ndrysho faktet.

thot ainshtain

ndersa ju biello faktet q e jan ne anen e xhelalit i ndryshoni jo per teorinė pozitive por per qellimin t uaj negativ meskin inatqorė ziliqarė

per marrėzinė tuaj meskine propagandistike per gjelozine tuaj biello


mediat dhe shum shqiptarė jan nėn frejt e huaj te dores se huaj
e cila i terheqė her pas here kah tė do shqiptarizmen
apo jo

jo vetem frejt e ekonomise dhe politikes por edhe ata fetarė
or xhelalin nuk e terheq kush per hunde jo
pra terheqjet ne komb i bejne te tjeret edhe ato me te thjeshtat
edhe ato ekonomike arsimore jetsore sportive diktatet dhe cenzurat
e huaja

por edhe tjer frej pra ju jeni gjelozia vet ndaj xhelalit qe i deshifroj keto gjėra ne vargun dhe prirjen e tij
dhe cektesia e mendjes biello dhe te gjith ata qė e disksriminuan xhelalin ne shekullin e 21 bėnė krim kultruror
turp do te jet dhe turp esht ky apo jo dhe ishte pra

xhelali ua theu kurrizin agjenturave me vargun e tij te mbreht
dhe te gjitha sabotimeve tradhtare
ndersa ju asnjiher nuk i dhat dorė prandaj nuk e di per se fryheni ekrenoheni
dhe e shpotisni xhelalin biello
xhelali ju dha gruht dhe deshifrim publik dhe agjenturave dukurive negative planeve armiqsore ne vargun e tij prandaj te paret q e filluan diksriminimin ndaj tij ishin janullatosėt e albos dhe stafi i tij
dhe shum tjere kuaj druri
qe kishin hy ne mediat shqiptare per te thye penden e madhe shqiptare te xhelal ferizit por ai ua theu kurrizin me fjalen e fuqishme dhe vargun ua qiti pendlat per toke atyre dhe alarmoj popullin ti hap syt e te shofin se kush jan e ku jan dhe i alarmoj kohrat si kėmbana per te zgjuar nga gjumi e letargjia shum dembel te kohes

dhe deshifroj shpirtrat fenomenet kahdo ne njeriun dhe materjen
nepermes vargut

prandaj diskriminohet ai dhe vargu i tij dhe e sht i pa deshiruar

poeti ne kto kohra ky esht fakti i pamohueshem real dhe esht ne rrezik
sepse koha e re solli shumqkaj grabits dhe mafioz interesagjij qarqe ekstreme fetare grupe klane qe xhelali i deshifron siq i ka deshifruar kur i mereej materiali me bastisje ne rini nga kriminelja udb e ish jugosllavis

prandaj u ndjek dhe u perndjek

e ne kto kohra edhe me inkuzicione me fundamentalizma me dinakri agjenturash te maskave e mjeran
nga shpifsit dhe rrenacaket llafazanet propagnaduesit shtrembruesit e te vertetes qe genjejn ma shum shoifin se sa q ehane buken
nga premtuesit
qe jan njerz kot premtues kot nuk jan gjė tjeter veqse rrenacak
q e nuk e mbajne fjalen nga ata qe nuk dijn ti ndihmojn
atdheut te vet kurr vetem te fusin virusin ne atdhe
nga klanet politike klanore e nga pendat gjeloze mistrece
duke mos ja dashur prezencen vargut te xhelalit
dhe prandaj xhelali u diskriminua por edhe
nga qarqet agjentureske provokatore
dhe tradhtare nga grupet meskine nga analfabetet nga gjelozet
nga barbaret e shekullit 21

ju nuk do ta kuptoni kurr at njeri at poet as vargun e mbreht t e ti
jo

sepse truri juaj nuk ėsht nė gjendje tė deshifroj aq thell

e tė lavroj aq thell neper metafora e materje dhe deshifrime universale
e te elementeve o biello ja pra kjo ėsht e vėrteta

edhe komentet tuaja duke mos pasur vizione shfaqen keshtu krejt te cekta

jan te tilla tė cekta qėllimkqija provokative dhe diskredituese

ndėrsa komentet e bukura dhe meritat poetit ja largonin me qėllim

neper forume qė lexuesi tė mos e shef tė verteten

si nė forumin shqiptarė com cenzura panhelene pan ortodokse

fmijet shqipfolsa te janullatosit qe quhet forumi shqiptar.com
ku albo greku e fiori grekja shigjeta grekja
e duan janullatosin me shum se babain e vet .

Aty u diskriminua xhelali aq shum qe ne fillim nga edhe nga krokodili

i knetave delirium tremens dhe t e tjeret qe ishin shum dhe te pist ne shpirte

e ne strukture gjeloz barbar me shpirtin plot egersi e errsira shpellore qe ishin ne gjendje te hane e te vrasin vargun dhe autorin

nga ndjenja e inferioriteti dhe barbarise e perkushtimit grekofil

Xhelali ishte ai qe ua theu kurrizin demagogjise se forumit albo greku.com
fiori greku.com deliriumtremens greku.com


dhe e deshifroj i pari at forum si progrek me kohė siq ka deshifruar dukurite tjera dhe taktrikat udbasheske ne rinin e tij ku ju moren shum materiale
dhe vepora e madhe me titull e zeza mbi dhe e dmebelet e asaj kohe rrinin
dri sa xhelali punonte ja pra e kohė mizori
prandaj urrehej xhelali prandaj fjalet jan te tilla si keto ketu prandaj flitet per lypsarine qka do q ete kekrosh nga bashkombasit jan propapagnade te armikut keto shpifje qe te ja bllokojn mendjen epunen kombit shqiptar qe shqiptari te mos e ndihmon kurr shqiptarin
ky esht qellimi
prandaj kur autoir xhelal ferizi e shkrou vepren emadhe ne vitin 1977 1978 me tiotull shqiptari endihmon shqiptarin afjentet e nuhaten dhe ja shkatrruan vepren duke embajtur xhelalin fhshur podrumave te udb s pa e lajmruar familjen sa e sa her ne kushte mizore
ku uf tof neper pudrumet plor uj e pisllek e inskte deri sa nga temperatura ra ne spital deri sa familja e gjore u angazhua ta shpetoj
dhe shpetoj ne spital por me temperatura te larta nga fofjet epodrumeve
udbashe duke qene me organizem shum te qnedrueshem i kalitur shpetoj
por penden nuk e heqi ng dora asnjiher
e shpetuan disa nga mjeket qe e vrejten mbrehtesine tij dhe talentin
dhe e ndihmuan me ilaqe e injeksione kunder temperatures s elarte qe nuk ju hoq gjat kohė nga pasojat e ftofjeve te mdha ne podrume
ku ne mes te qytetit spiunet q e percjellnin e kapte policia e vetem pas disa dite ne podrum lajmronte familjen se xhelali esht ktu te ne dhe sht mire ata genjenin se xhelali nuk ishte mire po r ne podrumat e erret dhe duke ja lexuar nji nga nji vargjet s e qka ka shkruar e duke ja humbur materialet


pas shum vitesh dhe mabrimitte burgjeve me shum vite si i burgosur politk autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
me ne fund arrin te dal ne forum ne forumin e qujatur
forumi shqiptar.com duke besuar s eme ne fund erdhi koha per te dal fjala elir demokratike por jo u gabua ky forum ishte forum progrek i stafit dhe administrates
keshtu vazhdoj pastaj meskiniteti ne forumin ferizaj net
ne forumin koosva de ne forumin dardania de por edhe zhgenjimi ne forumin shqiptar net ja pra e verteta kjo esht pa asnji shtrembrim

vrastarėt ne sherbim te djallit e ndjekun autirin xhelal ferizi
per shkak te fjales se vargut
ata jan ne bashkpunim me shtrigat provokatore dhe rruspijat e ushkureve te kohes duke e perndjekur pa mshirshem
duhet te thuhet hapur e verteta dhe te luftohet cenzura e dora e mshefur

as serbet me shum nuk do ta ndiqnin e nuk do ta tallnin

xhelali deshifroj edhe forume tjera wehabiste fundamentaliste persona dhe dhe dashakqij te kombit rryma te rrezkhme antikombtare
nuk ju nenshtrua askuj mbi dhe ashtu siq nuk u nenshtua as fisi i ti
sepse han buken ne hesapte vet ne nderin e vet

pra as

nuk u nenshtrua xhelali vet e as si familje e as si fisi i tij
neper shekuj
xhelali deshifroj shumqka antishqiptare q ene rini
prandaj ja projektuan kurthat e ndryshme dhe pengesat qarqet dhe
agjenturat antishqiptare kjo esht e verteta

prandaj nuke duan qarqet klanore reaksionare
gjeloze qe i tremben fjales s e lire sepse fjala esht ma errezikshme se plumbi
sepse ky esht poet revolucionar i papajtueshem me te keqen

ka shum koha meskine barbare te shitur e qorra te gjymt
te pa nder e dinjitet mercenarė kopila dhe orgji vandale
qe ja shkaktojn kto nderskamca autorit poetit
prandaj edhe pronat ia grabisin xhelalit ne atdhe
te trashguara nga stergjysherit qe dikur ishin nji nder shtepite ma te pasura ne kosove qe me breza e tzrashiguan me mundin etyre e shkathtesite
konunizmi i shkatrroj duke ua marr token epasurine
ndersa sot qarqe te ndyra mundohen te tallen me ta
prona i shlyhet duke u munauar te ja grabisin
thua se nuk ishte kurr i atyre aneve i asaj rrėnje e adrese thue se autori poeti xhelal ferizi esht i pa adrese dhe i pa atdhe e vendlindje
po ku lindi ai pra i kut esht a nuk esht xhelal ferizi i tokes dhe popullit shqiptar natyrisht s epo por disa ttadhtar nuk e duan qe ai te jet i kti populli e ksaj toke prandaj i mohuan me prona e me gjithqka
grabitqarė te mallkuar
sepse gjithqka ėsht shkelse mosmirnjohse tipike grabitse te egersirave
qe te grabisin buken tende nga goja

Ne forume e ne vende tjera u diskriminua nga disa mjeran qe jan te shitur shpirtin ia ka n shit djallit u slumua ne internet edhe nga shum shqipfolsa e u kercnua me kercnime

disa mendje qorra qe nuk mund ta arrijn driten e diksriminuan ne menyr barbare

prandaj e diskriminuan poetin nga shum nga motivbet e ulta e mosdija
merjane shum tru vegjel e shpirta te vegjel
por ka edhe tradhtar te regrutuar qe e sulmuan per motive tradhtije
ndersa te gjymtit dhe hileaqaret u munduan ta diskreditojn me fjale plot hile bizare
e disa jan ne sherbim te djallit qe veprojne
bastard mjeran siq kishte ne forumin kosova de dhe dardania de forumi shqiptar.com
armiq te urryer te kombit shqiptar qe vepronin prapa maskave
me nje persosmeri te djallzuar ato penda ishin mjaft te rrezikshme intelegjente nuk dihej se cilet perosna qendronin prapa atyre pseudinimeve
ne forume

Por ka mjaft mercenarė dhe derdimen ne kto kohrat te pakuptimta absurde

mizore njerzngrenese ,


poeti xhelali me vargun e tij me penden e tij ne dore e ka vrejtur kohen dhe rreziqet e kohes dhe qka sjell koha prandaj me prirje mori penden dhe i hyri punes
poeti mendon dhe shef boten shef rreziqet moralin rrokullisjet
socialen varfrine politiken padrjtesite luftrat klanet
e shum qka prandaj me penen ne dorė ai iu pervesh ne pun
dhe ne angazhimin etij per te ndryshuar shpirtin e ksaj bote me vargun dhe idealin e tij te drites se pendes e fjales
qe te pa mshiret barbaret e shkullit 21 ja rrokullisin
pamshirshem

S epse dikush punon per arabin dikush per wehabin

disa per helenin disa per legenin dis a per serbianin disa per italianin

shum te regrutuar per shum hesape

pra rrogtarė lypsarė te nenshtruar dembel te tredhur
qe nuk e kapin shatin dhe lopaten m,e mbjell kopshtin
apo vreshtat e rrushit arat token por i nenshtrohen shitjes se shpirtit
ku detyrohen te spiunojn bashkombasin edhe farefisin per nje lek

argat te zhgjyrur te duarve te huaja te ndyra qe duan nenshtrimin e shqiptarizmes per toke qe duan ta detyrojn shqiptarizmin
te pin uj nga varfria dhe hilet ne token tone prore
nga zhgjyret dhe legenet agjentureske

per te ja rrenuar dinjitetin siq ja rrenuan me prostituta e lypsari e eksode

xhelali q e ne rini i nuhati keto gjėra dhe rroku ponden e tij

por ne rruge i dolen me mija qakaj

ai vetem i theu bllokadat me forcen aftesin dhe diplomacine e tij
s e mos i indhmuat ju jo asnjiher prandaj kot fryheni e flisni

propagandoni peer xhelalin
s e nuk keni merita ktu kurfare xhelali arriti vet te ndihmoj vetveten

te gjith keta dhe agjenturat i theu ne rruzė te shpines vargu i poet xhelali ferizit


mos i ndihmuat diqka jo asnjiher jo prandaj me qfar te drejte e quani keshtu me ket epitet nga cili bazim i juaj i pa kurfar fakti
uleni koken mbajeni koken ulur dhe ne rstine xhelalit mos engrisni koken lart se keni be diskriminim ndaj autorit

neper vite e neper mote e mohuat

por ne e i shkelim dhe i shkelim talentet nga pirrja e jone vandale

krahinore fisnore klanore mizore shpellore
ndoshta e kemi prejardhjen jo nga iliret por nga vandalet
nuk i dihet sepse gjith kto rremuja e vandalizma e shkatrrime nder ne
ku i di het edhe mund te kemi origjine vandale

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:12
jEtA_1
" SHQIPTARE "

Avatari i jEtA_1

Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Gjinia: Femer
Postime: 2,290
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm

Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Madheshtor je ..se di , se c'mund te shkruaj dhe te them per Ty ?! Ti je vetem Ti ..je gjithmon Ti..je unike ,si ajri ...per cdo Forum , pa te cilin s'do te exzistonin "Ato " ndjenja te bukura pothuaj ne gjith Forumet Shqiptare shkrimet e tua kan jete dhe njiherit dhe une te pergezoj me nje fjal..........
Do te deshiroja ty ...gjith Dhuntite ... Qe shum ne kete Bote nuk i kane ... Do te uroja Ty, gjith miresite, ti kesh ne Jete, t'ja dalesh mbane ....etj e
__________________

Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
-----------------------------------------
ja edhe urimet e nje forumisteje shqiptare qė bėhen autorit xhelal ferizi dhe pėrgėzimet

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:47
Per ditlindjen tėnde oj mirėsi- dola ne mbreteritė e kullimeve -nder bilure -nder yje- e nder male me freskina -
mora fjalet ma te bukura per ty -e nder diamantet ma tė zgjedhura-qe me ato fjalė -
ku secila permbanė nji varg shpirti perkushtues miqsije-
te uroj ty mirsi e fate -e bukuri jete neper ,mote te kesh buzqeshje te shkelqyere argjentare margaritare

q e te behesh njiqnd vjeq eme shum urime - me shum te mira qe yjet me u sjellė me lakmi rreth mirsive tua shkelqimtare -
te uroj mbarėsi diamantore- e nė lulet ma tė bukura dhe harlisjet e tyre marr fjalet me te qeluraa per ty me ti dhurue neper aromes se vargut -
e ne mbreterinė e arteve marr te persosurat maja te artit per tu perkushtuar me fjalen ma artistike per ty -
kam zgjedhur fjalė magjike per ty -q ė me kujdesin me tė lehtė miqsorė si puhiza me ti vargisė ne gjerdanin tėnd te ditlindjes tende -

kėtu nė bukurinė e urimit -sepse ti i meriton se je bilbile shqipe -
sepse je mbrojtsja e mikesha ime ti- ti sikur me mbronė mė duket nga e keqja -
engjellsia ejote mbrone e edhe lulet nga vyshkja e famshmja rreze qiellore je ti
dhe te perjetosj ne vargun tim e nderuara

je shejtri e pyjeve e pa djallzuar me mbronė kunder syrit t e keq e te kqiave -

je imune dhe e sigurt ndaj nuk te prishin as kohrat e hileve -je si kanarina ne fluturim
te pa djallzuar - dhe te hapet qielli e pyjet per kraht t u prej bilbili -
prandaj te kam zgjedhur mikeshė magjike -
dhe je e sigurt ne perjetsi do te jeshė gjithmonė lule e mirė e pa prekur nga e keqja qe joshė puhizat erlehta-
dhe vet rrezet e buzqeshura nga qielli-

te uroj me shum perkushtim fjalėsh mahnije ditlindjen tende-

o mikesha ime e padjallzuar-dhe plot mirsi

Urime urime urime me mija e mija her

autori i vargjeve shqiptare ne ne nje forum shqiptar gjat pergezimeve dialogjeve urimeve dhe pershtypjeve te lexuesve forumist te varrgut te autorit xhelal ferizi
autori xhelal ferizi ia kthen
pergjegjen mikeshes shqiptare kosovare lexuese e flakt e vargjeve te autoirt xhelal ferizi ne forum__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:50
Funksionet e Temės
Vjetėr 22-02-10, 21:51
Gega 1

Anėtarėsuar: 02-12-09
Gjinia: Mashkull
Postime: 166
Gega 1 i dashurGega 1 i dashurGega 1 i dashurGega 1 i dashur

Gabim Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !
Te nderuar forumiste,
ne te vertete,hapja e kesaj teme do te duhej te ishte ne dore te Guri Sylajt,sepse ky ishte nismetari i kesaj ideje fisnike.Mirepo,ne nje postim te tij, Guri na beri te kuptojme se ai na e le ne te tjereve kete pune.Pasi qe kaloi nje dite dhe asnjeri nuk hapi teme ne lidhje me kete ceshtje,une po e hapi tani.
Nismen e Gurit shpejt e perkrahu fisnikja roadrunner.Mua me erdhi mire per qendrimin fisnik te ketyre dy personave dhe ju bashkangjita kesaj nisme,pastaj erdhi i nderuari Premium.
Pra,deri tani jemi 4 vete qe duam te ndihmojme,sigurisht qe ky numer nuk mjafton.
Per mendimin tim,ne duhet te jemi se paku 30 vete qe te mund te kryejme pune.

Pse duhet te ndihmojme ne botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut ?

Eshte para se gjithash vuajtja e tij per nje qellim aq te paq e madheshtor, per secilin qe i thote vetes shqiptar,vuajtja e tij per clirimin e kesaj pjese te Shqiperise dhe bashkimin e saj me shtetin ame ! Liriku ,si mijera te rinje dhe te reja te kombit tone, i fali rinine ceshtjes se atedheut tone dhe per kete meriton respekt si njeri dhe si shqiptar !Kam nje lutje per moderatoret Naki dhe Labi :

Ju lutem shume,mos lejoni qe ne kete teme te paraqiten shkrime qe ne ndonje menyre jane kunder kesaj nisme!Sepse ky nuk eshte sondazh!
Ketu kane vend vetem shkrimet e atyre qe duan te ndihmojne.

Nje propozim per lirikun.
Po te isha ne vend tendin,une do t`i zgjidhja nja 30 poezi per te cilat mendoj qe jane me te qendrueshme artistikisht dhe do t`i beja gati,por njehere nuk do t`i postoja ketu!JO,njehere do te pritja deri sa te behet numri i mjaftueshem i perkrahesve te nismes(une mendoj qe duhet te jemi se paku 30) dhe te formohet komisioni siq e propozoi Guri.
Dhe ne fund te fundit le te mbetet tema…ndoshta na duhen dy jave apo nje muaj,nuk i dihet.
Po edhe nese nuk realizohet numri i nevojshem i perkrahesve,liriku duhet te qendroje i qete dhe s`ka pse te jep ndonje koment negativ ketu.
Sinqerisht,une besoj qe ne kete forum ka me shume se 30 perkrahes te lirikut.

Me poshte do e sjell postimin e Guri Sylajt me propozimin e tij.
Propozimi i tij rreth formimit te nje komisioni per redaktim e tj. me duket shume i logjikshem.
Ne kete pike edhe njehere po e thkesoj : me qef do ta ftoja edhe personin(qe duhet te jete nga Kosova) qe ne F.SH.com e ka nofken trysil,po s`kam mundesi as ta kontaktoj,se une nuk hy me ne ate forum.Shpresoj qe ndonjeri nga forumistet ketu ka mundesi dhe e kontakton trysilin.trysili pa dyshim ka njohuri te thella ne lemine e letersise dhe komentet e tija kurre nuk permbajne asnje doze nencmimi.


Propozimi i Gurit :

(Fatkeqesisht,nuk e gjeta propozimin e pare!)


Lirik!
Une nuk po du me te qite ne "ball te oxhakut" me tema sponzorizimi as me hapje kontosh ku te tjeret do te ju dergonin pare . Kjo nuk eshte ide e imja .Por . me pergaditjen e nje permbledhjeje me vargjet tua qe te mos mbesin faqeve te internetit por ne nje permbledhje solide.
Ti medo si te duesh sepse ti si duket as nuk ke mundesi me dal nga rrethi ne te cilin je mbylle por zgjidhi ti vet 20 -30 poezi tuajat dhe mandej shohim si shkon puna!
Une nuk dij me fole shume e gjat as me ba pune te mdha por dicka si kjo besoj se do e kryejm me nder.Kurse mendimi yt per Gurin dhe fjalet ,qe jo rralle jan shume te pahieshme le te mbesin ne nderin tand!
Mos harro ,pjesa dermuse e Dardanise te perkrahe dhe ka sjellje korrekte ndaj teje prandaj ,kujdese, mos i keqperdor !
Gega 1 nuk ėshtė nė linjė

ja edhe iniciativat ne nje forum shqiptar te lexuesve per autorin xhelal ferizin lirikun e vargjeve shqiptare dhe pas iniciatives ku me mijra lexues shqiptarė shprehen gatishmerine e tyre per sponzorizim e takim me autorin
forumisti gega ne at forum me kembngulje kerkoj ket iniciativ nga te gjith lexuesit shqiptar te forumeve

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:51
Titulli: Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !
Lirik!
Une nuk po du me te qite ne "ball te oxhakut" me tema sponzorizimi as me hapje kontosh ku te tjeret do te ju dergonin pare . Kjo nuk eshte ide e imja .Por . me pergaditjen e nje permbledhjeje me vargjet tua qe te mos mbesin faqeve te internetit por ne nje permbledhje solide.
Ti medo si te duesh sepse ti si duket as nuk ke mundesi me dal nga rrethi ne te cilin je mbylle por zgjidhi ti vet 20 -30 poezi tuajat dhe mandej shohim si shkon puna!
Une nuk dij me fole shume e gjat as me ba pune te mdha por dicka si kjo besoj se do e kryejm me nder.Kurse mendimi yt per Gurin dhe fjalet ,qe jo rralle jan shume te pahieshme le te mbesin ne nderin tand!
Mos harro ,pjesa dermuse e Dardanise te perkrahe dhe ka sjellje korrekte ndaj teje prandaj ,kujdese, mos i keqperdor !
************************************************** ****
Edhe tash qendroj bashk me kete propozim.
Nuk hapa teme te vecant sepse Lirikut po i pengon angazhimi im ne kete ceshtje dhe nuk po kursen as fyerjet me te ulta duke mendu se dikush po tallet me te!
Megjitheate ,edhe pse ai ne njeren ane kerkon ndihme kurse ne anan tjeter eshte shume mosmirenjohes edhe atehere kur perkrahet ,nuk do te ishte keq qe t'a ndihmojme qe se paku nje pjese e vogel e Vargjeve te tij te botohen!
Une e kuptoj shume mire Lirikun per kete edhe jam gati te ndihmoj ne kete botim!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

dhe ja se si vazhdonte debati ne at forum shqiptar te shum e shum lexuesve

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:52
premium

Avatari i premium

Anėtarėsuar: 25-03-08
Gjinia: Mashkull
Postime: 2,891
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm

Gabim Titulli: Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !
Pergezoj temėn , ketu eshte poenta te grumbullohen votat pro botimit e vargjeve nga poetari Xhelal Ferizi.

nga antari premium antar i atij forumi prpozim dhe ide te forumistve shqiptar
neper forume shqiptare

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:54
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 8,804
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm

Gabim Titulli: Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium
Pergezoj temėn , ketu eshte poenta te grumbullohen votat pro botimit e vargjeve nga poetari Xhelal Ferizi.

Po .Edhe une e kuptoj keshtu kete teme!
Dhe jo te holla per ceshtje kombtare e per takime me bashkatdhetare!!
Une ndoshta edhe kam gabu por kam deshire me i thene fjalet shkurt ,kjarte dhe shqip.
Edhe ne pune mundohem me qen i tille .Brenda mundesive; shpejt dhe shume transparent!!
Lirik mos e ban lamsh tash!!

vazhdonin diskutimet e forumistve ku ne nje teme qe u hap u shpreh deshira e
mija forumistve qe te takohen me autorine vargjeve shqiptare xhelal ferizin

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:11
T'kndofshin defat-
----------------
t'kndofshin tingujt bukurinė
tė ruajshin yjet dashurinė
besnikėria te ectė kah gjaku
e me fat tu shplfotė duvaku
'''''''''''
tridhjet vasha te kendofshin
treqind yje te lavdrofshin
kahdo qelin lulet malit
tė falshin qehre djal pas djalit
-----------
tu shtoftė nuri e bukurija
t'pėrcjelltė fati e trashgimija
tė ardhshin lulet fleta fleta
t 'pėrgzoft gzimi sa t' jet jeta
'''''''''''
nė dasmen tende qeshtė edhe era
te sjellshin ngjyrat shum ylbera
tu knaqtė syri edhe qerpiku
n' treqind vargje t' kndoftė liriku
'''''''''''
tu bėft zemra ėmbėlsirė
ta gzoftė shpirtin vargu i lirė
kur tė hiqet ai duvaku
tė daltė qehreja si zambaku
'''''''''''
treqind zemra u gzofshin nė valle
i dridhtė tupani gurė e zalle
dasma jote u shtoftė si deti
shpirtzoftė rimat klarineti
''''''''''''''
e n' valle u lidhshin dorė per dore
treqind qika te bardha arbnore
e pėr ty u ngrittė dollija-
ti qeltė buzėt ėngjėllsia
''''''''''''''''
qė kur tė qeshesh si sheqeri
te qeshin yjet pernjiheri
me buzė te gazit si hejshija .

qe te dukesh si mahnija
''''''''''''
dasma jote u duk't madheshtore
jehoftė ne sukat kodrinore
e ne lugje tue jehue
shkofshin rimat tue e lakue
'''''''''
rimat te telit e harmonikes
i dridht yjt e galaktikes
e rreth nueses si sherbeti
embelsira u qeltė si deti
''''''''''
e nė dasem te ardht shoqeria
le te derdhė pikat rakija
si diamanti neper gota
me t' lakmue dasmen gjith bota
''''''''''''''
mandej te dukesh si zogushė
era flokun kur ta shprushė
vallja e nuses kur tė hidhet
violina ne tinguj t' dridhet
'''''''''''''''
e le t' kndojnė edhe zogjt t' larmisė
edhe hana e bukurisė
kur te qelet i yti balli
art nder yje do te shpalli
''''''''''''''
e shoqeria te pėrmallohet
stina e moti tė kujtohet
neper kohra e motmote
le t' permendet dasma e jote
'''''''''''''''''''''
variant tjeter i kenges popullore shqiptare komponuar nga autori xhelal ferizi
qe te pershtatet sipas zonave e dialekteve shqipe te kendohet ne dasma shqiptare

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:24
Idila
...me Sytė e Argusit

Avatari i Idila

Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: ..aty ku bėn gjeli vo. :D
Gjinia: Femer
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Idila e nderuar


pėrshėndetjet e mia -ti i meriton ato ne germa ari-je nji engjull i sinqert me shpirtė te bardhė si ujvara e-pyllit
ne mes te luleve te bukurisė- ti e meriton ma te bukuren lule te miqsisė se shejtė - dhe duke e vendosur ne saksinė e miqsisė shkelqyese -qe nuk do te vyshkej kurr sepse do ujitej me nji miqsi te sinqert shqiptare-


gjithnji e ma teper po e njoh shpalosjen dhe transparencen vyrtytin dhe vlerat tua ne ket faqe te mrekullueshme shqiptare te dardanis -e cila me bukurinė dhe urtsinė e sajė- na e mundsoi edhe ne ,qe ti shfaqim ti shkruajm punimet vargjet shprehjet ndjenjat tona e te njohim boten vyrtuale-e cila ne disa raste na ofron kendshmeri knaqsi e bukuri.

Pershendetje margaritare pr ty e nderuara mikesha ime-duke te uruar qe fati i kulluar plot dritė te
mbroj gjithmon hapin e rriskut tend ne jeten tende si dhe suksese brilante te uroj e ne jeten tende vetem gaz e hare e mirėsi -.
nga autori xhelal ferizi kushtuar motres shqiptare bashaktdhetare ne forum
--------------------------------I nderuari dhe shumė i respektuari Poet kombtarė , engjull misterioz, Ti qė fjalėn e shkrin nė shkronja tė arta, mbret i fjalėve tė paarritshme, ju vlerėsoj tepėr. Jam lexuese e pasionuar e vargjeve tuaja.
Vazhdoni tė shkruani mė tutje, vazhdoni tė hudhni nė shkronja frymėzimin tuaj esencial-ushqim pėr shpirtin e njeriut!
pergjegje e nje lexuesje qe i jep autorit shqiptar xhelal ferizit ne nje forum

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:28
Tė nderuar lexues kontriboni ne komente te vargjeve te autorit dhe qeshtjes ne pergjithsi por ndalohet qdo lloj sharje apo nenqmimi eprovokimi i qellimshem
tregoni shokut dhe shoqes ku q do q e jeni ne atdhe dhe mergim

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:33
Komentoni realisht pa poshtersi e tradhti me ndere e realitet pa qellime te kqia te njeanshme fyerjet denigrimet nuk lejohen

zhgėnjimi
10-03-2010, 02:20
Autori xhelal ferizi u perball me sabotime me izolimin me perndjekje
ndersa ne perendim kur iku u sabotua neper tubime ne te cilat ishte aktiv dhe ne organizime demostratash provokohej nga xhelozia disa psiave me karakter pisash
ne vend qe te ndihmoheje e te rrespektohej ngacmohej

autori xhelal ferizi u angazhua per mbarveajtjene shoqatave dhe unitetit por u pengua nga disa zemerzi sarhosh tė ndyrė dhe te pappergjegjshem ka pasur raste edhe ne mes te recitimeve dhe te ajtivitetit patriotik disa rrugaq te nxitur nga dikush
ia heqnin mikrofonin nga dora per ta penguar para mases me qellim qe te nxxisnin
konflikte provoki uese ose e prishin tekniken qe te mos mund te mbahej fjalimi e takimi.
Kur vinte dikush nga shkrimtaret dhe poetet nga kosova disa shqipfolsa te zi
mundoheshin ta mashtronin te mos ja tregonin vendin e tubimit mundoheshsin ta spostonin mundoheshin ta izolonin e ta lenin te vetmnuar kalni i zi i mallkuar i disa spiunve te ndyrė dhe tradhtarė ja pra se si esht vepruar gjith kohen ndaj autorit
pa kurfar rrespekti nga disa pisa te ndyrė dhe gjeloz vetem evetem pse xhelal ferizi esht me aftesi krijuese te vargut fjales dhe talentit organizoheshin nga klanet endyra gjith kto poshtersi e pengesa.
Ne shoqaten shqiptare shqitare i thėnshin medet pra ne shoqaten shqiptare ne qytetin ku jeton xhelal ferizi ne nje rast provokimi sa po u ul per te luajtur shah
gjat nje ndeje me nji bashkatdhetar tjeter nji grup shqipfolsash te zi vagabonda
pisa rrugaqa marrin shishene birres dhe e hudhin gati nji milimeter
per mbi koke te xhelal ferizit .
Nbdersa soirrat eshishes i bien ne sy nji bashkatdhetari tjeter ne tavoline duke ja demtuar syrin .
Ne pyetjen e xhelal ferizit qe ju bėhet atyre vagabondve
perse hidhni shishe keshtu gjuani me shishe per murit te shoqates ata per gjigjen duke u zgerdhi per pik te qejfit .
Ata perseri provokuan dhe hudhen shishe tjera neper mure te hoqates gjithqka behej me qellim per te krijuar rremuja ngatrresa e probleme ne shoqata shqiptare
ne perendim pra ne gjermani.
Vagabondet shqipfols te mjere nxiteshin nga nje dore e huaj per te bė kso ngatresash dhe problemesh .
Shoqatat shqiptare jan shkatrruar ne te gjith europen qe dikur ma me gjalleri kan funksionuar sepse aty rrrolin kryesor e ka luajtur tradhtia sabotimi injoranca karririzmi mjerania mendja e mjere naive dhe disa idiot hajvan q eja lindur per mbrapshtina egoist .
Nje popull qe e sht pa shoqata pa organizime ku te gjitha aktivitetet jan vyshkur
ne te gjith europen jan vyshkur shoqatat klubet shqiptare per shkak se dihet qfare jemi nuk jemi ne gjednje asgjė mbi ket dhe te mbajme ashtu siq nuk po jemi ne gjednje te mbajm atdhe as zhvillim ne atdhe as si politikė as si shtet
por po vuajn nga varfria emjerimi e anarkia .
Te gjitha shoqatat u shkatrruan edhe pse ne kushtet mjaft te mjera autori xhelal ferizi ne rretzhinen e tij u mundua te shpetoj disa shoqata por kot .
HIjenat prishesit dhe virusat shkatrrimtar shqipfolsa kan ndikuar ne prishjen e shoqatave ne prishjen e harmonise dhe te organizimit ndersa disa ndytsira kan provokuar situata te pa kendshme me provokimete tyre barbare primitive
duke renduar me konflikte situaten ne shoqata me fjalė fyese rrugaqerie
me qellim qe te shuhen shoqatat shqiptare te vyshken dhe te shkatrrohen .

zhgėnjimi
10-03-2010, 02:49
Ne qytetin ku jeton xhelal ferizi disa vagabond e moren shoqaten ne duar kjo u bė me dirigjim te serbise dhe qarqeve tjera antishqiptare
dal ngadal shoqata filloj te shendrrohej ne shoqate te nji klani qe
nuk e kishin ma si qellim qe shoqata te jet funskionale kulturore
por si shtepi publike hallakame dhe vagabondizem endcakesh kopila qe nxisnin urrejtje ne mes te shqiptarve me llafe te poshtra duke nxite gjithfar situatash te pa kendshme provokime konflikte duke nxitur urrejtje dhe fjale te poshtra me plot zhgjyr tradhtar duke nxite urrrejtjen fetare ekrahinore e grupore gjithqka duke nxi jeten e shoqates e te shqiptarve ishin ata te degjenruar vagabond shqipfolsa
qe kurr njjiher nuk paten guxim qe te shkojn ne shoqata serbe e te ua prishin tymin e duhanit armikut
por shisnin pordhe neper shoqata shqiptare duke provokuar shqiptarėt me qellim qe te mbyllen shoqatat shqiptare ne perendim .
Shoqaten emerrnin grupet e vagabondve endacak rrugaq
me qellim qe te benin qka do ne te
te luanin letra kumar bixhoz me lek te sjellnin lavire aty
e te benin provokime te njerzve te ndershem dhe atdhetarė
qe ishin te interesuar qe shoqatat te ruanin vleren dhe aktivitetin si shoqata ne sherbim te shoqerise e kultures e kombit por jo vagabondet ju rrinin gati me rrrjetine tyre dhe i prishinin shoqatat me qellim .

Xhelal ferizi me gjith qenjen u mundua ti shpetoj disa shoqata
ne forcat e tij por ato u rrokullisen sepse vagabondat ishin te organizuar ne grupe dhe i rrokullisen shoqtata me degjenrim
kush tjeter per veq se klanet e pisave te ndyrė
qe pa e pyetur asken merrnin ne dore situatat dhe drejtimin e shoqates qellimisht

ata ishin rrrugaq vagabond ndytsira shpirta kriminelesh
qe nxiteshin nga dikush

per keto qellime
ndeersa karrieristet e pa moral qe nuk ishin patriot nuk mbanin anen e drejtesis e te moralit kombtar por anene vagabondve
per me mbet mir me vagabondat sepse edehe ata shpirtin karrierist e kishin jo moralist e kombtarė ata rrinin mire me vagabondet dhe beheshin me ta duke ju servilosur atyre sepse ju trembeshin vagabondve prandaj
ndersa xhelal ferizi nuk ju trembte vagabondve

ja pra shkaqet per se jan rrenuar shoqatat ne perendim
pastaj ka edhe shkaqe tjera .

zhgėnjimi
10-03-2010, 02:58
Ne fund te dhjetorit te vitit 2009 e thrrasin xhelal ferizin ne shoqate gjoja per nje qeshtje me rendesi nje grup njerzish aty kur hyn xhelal ferizi ne shoqate dhe ju thot mirmbrema si jeni burra ne tavoline
duke ju folur te gjithve meradhe ne shoqate si zakon qe e kishte gjithnji te nderonte e te rrespektonte dhe pastaj xhelal ferizi don te ulet e te luaj nje loje shah pasi qe oikriht at nate ishin disa gara shahu dhe kishte shum njerz ne shoqate
provokatori i pororsitur per ta provokuar xhelal ferizin akoma pa u ulur xhelal ferizi
ai fillon provokimin
Dhe ja se qka thot provokatori :
shifeni thot shifeni ku na erdhi xhelal ferizi ky hajduti i flliqur
xhelal ferizi mezi permbahet dhe nuk flet
ketij xhelal ferizit do ja prejne koken talibanet se ky shkruan kunder talibanve ne forum
thot provokatori -ky esht xhelal ferizi qe nuk ka penis ne mes te kembve por vagine dhe haaaaaaaaaaaaaaa ahahhahahaha o haaaaaaaa hyyyyyyyyy hiiiiiiiiiiii huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu fillon qeshja e zgerdheshja e te prnishmve ne tavolinė

ne vend se ti thone provokatorit rrugaq qka flet mor ti a je ne vete me ke flet ti ashtu me poetin tone flet ti ashtu ti duhet te kesh rrespekt peer autorin e miliona vargjeve shqiptare ik hup qohu del jasht zhduku pse fyen ti njerz

zhgėnjimi
10-03-2010, 03:04
Ja pra ne vend se ti thonin keshtu provokatorit ata e perkdhelnin provokatorin sepse provokatori kishte disa vagabond tjer aty q e perkrahin dhe servilet qeshnin
qe ju serviloseshin vagabondve
se ju trembeshin provokatorve vagabond e grupit te vagabondve ju frynte prapanica nga ata prandaj nuk guxonin as me ua hap gojen vagabondve ,
xhelal ferizi i skuqur deri ne vesh nga turpi i ktij provokimi i thot vagabondit q e te ndalet e te mos provokoj dhe ta mbylle gojen se nuk i ka ndonje borxh
dhe provon qe situaten te mos e tendose por faqezzijt qeshnin me lot

sepse ishin msuar ta hane buken me turp e servili
dhe ju dukej mire qe vagabondi e kishte fyer yhelal ferizin aq rėnd pra
ne vend s e te qajne per ato fjalė provokuese fyese ndaj nji poeti

zhgėnjimi
10-03-2010, 03:11
poeti xhelal ferizi del te dera ndersa dy vagabond dalin aty te dera xhelal ferizi provon qe me marveshje te ndaloj te keqen me fjale marveshje por ishte e kote vagabondet fusin dorzat ne duar dhe njeri ja mbane duart e tjetri provon qe ta shtyj nga shkallet mbi dhjet metra lartesi nga shkallet e shoqates teper te mbrehta dhe ne nje pozicion gjyssem hark ku nese do te binte poshte poeti xhelal ferizi
shpetimi nga lendimet do ishte i pamundur
ne shpejtesi e siper xhelal ferizi ngule kembet per te mos e hedhur poshte vagabondet dhe lufton per mbijetese dhe ne rrumejn e vetmbrojtjes e lendon nji vagabond ne fytyr duke i falenderuar shkathesise natyrore poeti xhelal ferizi shpeton dhe nuk arrijn vagabondet ta rrrezojne nga shkallet ja ky esht morali i disa njerzve neper shoqata keshtu e kan perkrahur poetin xhelal ferizi edhe shoqatat edhe forumet
edhe ne te kaluaren ne forma te ndryshme mohuese
ja pra vetdija dhe kultura se ku jemi ne e kush jemi ne natyrisht
kur flas e shkruaj keshtu fjalene kam te disa te nji numer i njerzve sepse te gjith nuk jan te kqi por po mjafton nji numer per te prishur pune mjaft

zhgėnjimi
10-03-2010, 03:51
servilet e prishur qe dhjejn gjak prej vagabondve

sepse kryeisisht rrugaqet dhe provokatoret i kan shkatrruar shqoatat shqiptare

dhe ata servilet nga q e ju tremben vagabondve

e per ket qellim ju servilosen
e tremben prej vagabondve provokator ata jan servil dhe nuk kan moral

ne vend se te ndihmojne autorin poetin me deshmi te verteta e si ishte

situata ata ua mbajne anen vagabondve

sepse jan me vagabondet tremben nga vagabondet
dhe shpirtin e kan te till plot zhgjyr e poshtersi e dosi te ligė te pa
cilsiNE VEND SE TE DESHMOJNE ATA PER POETIN XHELAL FERIZIN
qe me mund te madh arriti te vetmbrohet te shpetoj jeten poeti
keta e kan hallin vagabondit perse u lendua vagabondi e nuk u lendua poeti
edhe pse vagabiondi me qdo kush donte ta rrenoj prej shkallve por rremuja fizike dhe qendresa rrezistenca epoetit e poetit ishte e fuqishme per te mos ra nga shkallet poshte
prandaj u lendua vagabondi

ata q e ekan pa ne vend se te deshmojne para gjygjit per tentim vrasje
q e ju bė autorit te vargjeve shqiptare tentim rrezimi nga shkallet

qe ju bė autorit te vargjeve shqiptare me kaq pabesi
ne krye te shkallve te shoqates mu te rreziku
i madh per jeten E POETIT
ku shkallet e atij vendi jan aq te rreezikshme dhe aq te pjerrta teposhtė
sa qe duhet pasur kujdes kur njeriu ece ne ato
se po u rrėzua mbaron


dhe vet e kan pa te pranishmit qe ishin aty prezent
dhe e kan pa komplet ngjarjen diake dhe tradhtare e kan pa vagabondin te dy vagabondet njeri ia mbante duart poetti tjetri pepriqej ta shytj nga shkallet
dhe ne rremuj e siper poeti qendroj me dy persona dhe shpetoj vetveten
ndersa njeni vagabond u lendua sepse tjetri nuk ishtze edhe aq kemnguls qe ta rrezonte poetin nga shkallet por vetem njeni nga ata dy
pra deshmitarėt ne vend se te deshmojn para gjygjit ket akt makaber e te ndyre te provokatorit vagabond rrugaqit dhe provokimin e vagabondit
kunde r poetit xhelal ferizi kta e kan hallin e vagabondit

edhe pse kta ishin aty kur provokatori vagabonti
e fyu rėnd poetin xhelal ferizi ishin aty kur e provokoj dhe tentoj ta rrezoj poshte nga shkallet ku po te binte poshte poeti do e kishte koken te thyer nga aji o lartsi pozicion i rrezkshem i shkallve te mbrehta dhe me tkhese te rrezikshme e teper rreshqitse shkalle me teh te mbreht
ja pra se si u planifikua sgjesimi i poetit por per fat poeti shpetoj ne vetmbrojtje

vetem duke i falenderuar shkathtesive fizike te tij she shpejtesis e reflekse talent i lindur perndryshe poeti do te binte i dermuar pa shpresa shpetimi
i rrokullisur me koke neper teh te shkallve ne fund te shkalleve

tani deshmitarėt disa nga ata heshtin si laviret
e disa ja mbajne anen vagabondve

sepse ju tremben vagabondve ata edhe grate do ua jepnin vagabondve

sepse nuk kan trimeri e moral ju tremben dhe ju servilosen vagabondve

me perjashtim te dy apo tre personave qe ishin aty dhe jante drejte

q e nuk ju tremben vagabondve dhe flasin te verteten

vagabondizmi neper shoqata ne perendim sidomos ne gjermani njihet
ne shum shoqata shqiptare pra ne lokalet e shoqatve ne gjermani jan nxjerrur thikat
kan gjuajtur shishet
ka psur provokime te renda ku zakonisht jan provokuiar atdhetarėt e ndershem e patriotet cak i vagabondve ishin orishja e shoqatave dhe shkatrrimi i tyre per te be te pamundur qfar do aktiviteti kombtar shqiptar ishte ky qellim i rrugaqve
vagabondve pisave rremujagjijve sabotatorve shpirtzijve antikombtar
ne shenjester vagabondve ishte edhe poeti xhelal ferizi por edhe shum verimtar tjer te qeshtjes kombtare ne perendim

neper lokalet e shoqatave jan rrahur jan therrur e jan grindur kan sabotuar ekan be pshtjellime me qellim
te ndalejs s e aktivitetiot kombtar ne shoqata dhe organizimit kombtarė

Ndersa te ky rasti qe e cekem te poeti xhelal ferizi
deshmitaret e rastit qe e kan pa ket ngjyrje me sy
u zgerdheshen aty kur vagabondi me gjak magjupi shqipfols i ndyrė kopil rrugaqi
e provokoj rėnd poetin xhelal ferizi
ndersa deshmitaret ne tavoline ne lokalet e shoqates ne qytetin ku jeton poeti xhelal ferizi jan zgerdheshur
me paturpsi te pa cipe jo vetem at nate kur esht provokuar poeti por sa e sa her
kur vagabondet provokonin edhe tjer njerz te ndershem
edhe her tjera kur vagabondet kan provokuar poetin
por edhe te tjeret

sepse zgerdheshja esht zakon i tyre ja pra keto jan fakte

te pa mohueshme sjelljet ndaj poetit
kjo esht ndihma q e i esht bė poetit nga bashkkombasit
deri me sot tjeter ndihme jo
nuk i esht ofruar perveq mohimeve e provokimeve

sa per rastin ku poeti xhelal ferizi me sukses doli ne vetmbrojtje te jetes s e tij
ku qellimisht e provokoj provokatori vagbondi
e ata qeshen
qeshen ne vend s e te qajne
sepse karakteri i tyre esht sadist dhe i
mykur
karakter i pa burrni karakter rruspiash qe nuk njohin cilsi as drejtesi
as humanizem as nuk kan burrni

zhgėnjimi
10-03-2010, 04:17
servilet e prishur qe dhjejn gjak prej vagabondve

sepse kryeisisht rrugaqet dhe provokatoret i kan shkatrruar shoqatat shqiptare

dhe ata servilet nga q e ju tremben vagabondve per ket qellim ju servilosen


spse ju tremben vagabondve provokator ė , ata jan servil dhe nuk kan moral

ne vend se te ndihmojne autorin poetin me deshmi te verteta e si ishte ngjarja

dhe situata , ata ua mbajne anen vagabondve

sepse jan me vagabondet tremben nga vagabondet


dhe shpirtin e kan te tillė plot zhgjyr e poshtersi e dobsi te ligė te pa
cilsiNE VEND SE TE DESHMOJNE DREJTESINE SE SI ISHTE E SI PROVOKOJNE VAGABONDET ATA NUK DESHMOJNE TE VERTETEN PER POETIN XHELAL FERIZIN
diasa heshtine disa mbajne anene vagabondve rrugaqve

Poeti xhelal ferizi qe me mund te madh arriti te vetmbrohet edhe ne ket rast
me shkathtesit e tij e te shpetoj jeten
ne vetmbrojtje esht diskriminuar shum her padrejtesisjht dhe provokuar
nga degjenriket dhe vagabondet tradhtar dhe spiun

ndersa keta deshmitaret e kan hallin e vagabondit perse u lendua vagabondi
vagabondi ne perleshje e nuk u lendua poeti
perse nuk u arrit suksesi qe te shtyhet poeti nga shkallet ku ishte vendi i pershtashem dhe te thuhej pastaj ra vet poti rreshqiti
ja pra deri ku shkon poshtersia dhe intriga e dis a njerzve te qthurur te pa moral e te pa njerzillek te ndyre kriminel degjenerik .

Edhe pse vagabondi me qdo mundsi donte ta rrenoj prej shkallve poetin

por rremuja fizike dhe qendresa rrezistenca e poetit e poetit ishte e fuqishme
per te mos ra nga shkallet poshte
prandaj u lendua vagabondi ne peprjekje te kota u lendua vet sepse i pa drejti nuk fiton

ata q e kan pa ne vend te gnjarjes situaten se te deshmojne para gjygjit
per tentim vrasje
q e ju bė autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit
tentim rrezimi nga shkallet me qellim dhe provokimet tjera
te vagabondve qe dihen edhe ma parė neper shqoata

qe ju bė autorit te vargjeve shqiptare me kaq pabesi por jo vetem autorit por komplet popullit sepse njerzit u largaun nji nga nji prej telasheve esherreve engatrresave dhe nuk vijne ne shoqata ma te gjith njerzt endershem jan mbyllur neper shtepia dhe izoluar shikojn hallet e veta ata nuk shkojne ma ne shoqata per te ndrruar ndonje muhabet ne lokalet e shoqatave shqiptare

ne krye te shkallve te shoqates mu te rreziku
i madh per jeten u pa me sy te ballit tencenca per ta shyt poetin nga shkallet e rrezikshme u pa si ishte kurthe e parapregatitur e rrugaqve
ku shkallet e atij vendi jan aq te rreezikshme dhe aq te pjerrta teposhtė
sa qe duhet pasur kujdes kur njeriu ece ne ato
se po u rrėzua mbaron


dhe vet e kan pa te pranishmit qe ishin aty prezent
dhe e kan pa komplet ngjarjen diake dhe tradhtare e kan pa vagabondin te dy vagabondet njeri ia mbante duart poetti tjetri pepriqej ta shytj nga shkallet
dhe ne rremuj e siper poeti qendroj me dy persona dhe shpetoj vetveten
ndersa njeni vagabond u lendua sepse tjetri nuk ishtze edhe aq kemnguls qe ta rrezonte poetin nga shkallet por vetem njeni nga ata dy
pra deshmitarėt ne vend se te deshmojn para gjygjit ket akt makaber e te ndyre te provokatorit vagabond rrugaqit dhe provokimin e vagabondit
kunde r poetit xhelal ferizi kta e kan hallin e vagabondit

edhe pse kta ishin aty kur provokatori vagabonti
e fyu rėnd poetin xhelal ferizi ishin aty kur e provokoj dhe tentoj ta rrezoj poshte nga shkallet ku po te binte poshte poeti do e kishte koken te thyer nga aji o lartsi pozicion i rrezkshem i shkallve te mbrehta dhe me tkhese te rrezikshme e teper rreshqitse shkalle me teh te mbreht
ja pra se si u planifikua sgjesimi i poetit por per fat poeti shpetoj ne vetmbrojtje

vetem duke i falenderuar shkathtesive fizike te tij she shpejtesis e reflekse talent i lindur perndryshe poeti do te binte i dermuar pa shpresa shpetimi
i rrokullisur me koke neper teh te shkallve ne fund te shkalleve

tani deshmitarėt disa nga ata heshtin si laviret
e disa ja mbajne anen vagabondve

sepse ju tremben vagabondve ata edhe grate do ua jepnin vagabondve

sepse nuk kan trimeri e moral ju tremben dhe ju servilosen vagabondve

me perjashtim te dy apo tre personave qe ishin aty dhe jante drejte

q e nuk ju tremben vagabondve dhe flasin te verteten

vagabondizmi neper shoqata ne perendim sidomos ne gjermani njihet
ne shum shoqata shqiptare pra ne lokalet e shoqatve ne gjermani jan nxjerrur thikat
kan gjuajtur shishet
ka psur provokime te renda ku zakonisht jan provokuiar atdhetarėt e ndershem e patriotet cak i vagabondve ishin orishja e shoqatave dhe shkatrrimi i tyre per te be te pamundur qfar do aktiviteti kombtar shqiptar ishte ky qellim i rrugaqve
vagabondve pisave rremujagjijve sabotatorve shpirtzijve antikombtar
ne shenjester vagabondve ishte edhe poeti xhelal ferizi por edhe shum verimtar tjer te qeshtjes kombtare ne perendim

neper lokalet e shoqatave jan rrahur jan therrur e jan grindur kan sabotuar ekan be pshtjellime me qellim
te ndalejs s e aktivitetiot kombtar ne shoqata dhe organizimit kombtarė

Ndersa te ky rasti qe e cekem te poeti xhelal ferizi
deshmitaret e rastit qe e kan pa ket ngjyrje me sy
u zgerdheshen aty kur vagabondi me gjak magjupi shqipfols i ndyrė kopil rrugaqi
e provokoj rėnd poetin xhelal ferizi
ndersa deshmitaret ne tavoline ne lokalet e shoqates ne qytetin ku jeton poeti xhelal ferizi jan zgerdheshur
me paturpsi te pa cipe jo vetem at nate kur esht provokuar poeti por sa e sa her
kur vagabondet provokonin edhe tjer njerz te ndershem
edhe her tjera kur vagabondet kan provokuar poetin
por edhe te tjeret

sepse zgerdheshja esht zakon i tyre ja pra keto jan fakte

te pa mohueshme sjelljet ndaj poetit
kjo esht ndihma q e i esht bė poetit nga bashkkombasit
deri me sot tjeter ndihme jo
nuk i esht ofruar perveq mohimeve e provokimeve

sa per rastin ku poeti xhelal ferizi me sukses doli ne vetmbrojtje te jetes s e tij
ku qellimisht e provokoj provokatori vagbondi
e ata qeshen
qeshen ne vend s e te qajne
sepse karakteri i tyre esht sadist dhe i
mykur
karakter i pa burrni karakter rruspiash qe nuk njohin cilsi as drejtesi
as humanizem as nuk kan burrni

zhgėnjimi
10-03-2010, 04:40
servilet e prishur qe dhjejn gjak prej vagabondve

sepse kryeisisht rrugaqet dhe provokatoret i kan shkatrruar shoqatat shqiptare

dhe ata servilet nga q e ju tremben vagabondve per ket qellim ju servilosen


spse ju tremben vagabondve provokator ė , ata jan servil dhe nuk kan moral

ne vend se te ndihmojne autorin poetin me deshmi te verteta e si ishte ngjarja

dhe situata , ata ua mbajne anen vagabondve

sepse jan me vagabondet tremben nga vagabondet


dhe shpirtin e kan te tillė plot zhgjyr e poshtersi e dobsi te ligė te pa
cilsiNE VEND SE TE DESHMOJNE DREJTESINE SE SI ISHTE ngjarja E SI PROVOKOJNE VAGABONDET
ATA NUK DESHMOJNE TE VERTETEN PER POETIN XHELAL FERIZIN

diasa heshtine disa mbajne anene vagabondve rrugaqve

Poeti xhelal ferizi qe me mund te madh arriti te vetmbrohet edhe ne ket rast

me shkathtesit e tij e te shpetoj jeten

ne vetmbrojtje esht diskriminuar shum her padrejtesisht dhe provokuar
nga degjenerikėt dhe vagabondėt tradhtarė dhe spiun

ndersa keta deshmitarėt disa servil e kan hallin e vagabondit
perse u lendua vagabondi e jo poeti por poeti u kap per fyti dhe ishin peprjekjet me shtyrje
ne drejtim te shkallve per ta shty ne rremuje siper u lendua vagabondi duke tentuar ta rrezoj poshte poetin kjo esht e verteta qe disa deshmitar servil e kan pa aty me sy
ngjarjen edhe provokimin

vagabondi ne perleshje u lenua por keta servilet qajne perse nuk u lendua poeti


perse nuk u arrit suksesi qe te shtyhet poeti nga shkallet
ku ishte vendi i pershtashem per ta hudhur nga shkallet
dhe te thuhej pastaj ra vet poeti rreshqiti nga shkallet

ja pra deri ku shkon poshtersia dhe intriga e dis a njerzve te qthurur te pa moral
e te pa njerzillek te ndyre kriminel degjenerik .

Edhe pse vagabondi me qdo mundsi donte ta rrenoj prej shkallve poetin

por rremuja fizike dhe qendresa rrezistenca e poetit e poetit ishte e fuqishme

per te mos ra nga shkallet poshte

prandaj u lendua vagabondi ne perpjekje te kota sepse nuk pati forva fizike aq sa pati poeti per te rrezistuar u lendua vet vagabondi sepse i pa drejti nuk fiton
vagabondi kerkon demshperblim me gjygj nga poeti per lendimin ja se qfar absurdesh ndodhin
ketu ne nje qytet te gjermanise por ne europe dhe ne gjermani siq dihet ndodhen shum te tilal absurde sepse dihet qfar mendesh ka n disa shqiptar qe me dhunene tyre dhe veprime te
pa mend na kan koritur para botes me veporime te qoroditura asburde

Ata q e kan pa ne ngjarjen dhe ishin ne vend te ngjarjes dhe situaten
nuk deshmojne para gjygjit per tentim vrasje tentim shtyrje nga shkallet e rrezikshme
per tentim vrasje nga ana e vagabondit
q e ju bė autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit

tentim rrezimi nga shkallet me qellim dhe provokimet tjera fyerjet dhe ngacmimet

te vagabondve qe dihen edhe ma parė neper shoqata

qe ju bė autorit te vargjeve shqiptare me kaq pabesi
por jo vetem autorit por komplet popullit

sepse njerzit e ndeershem u larguan pothuaj se te gjith
nji nga nji prej telasheve e sherreve e ngatrresave dhe nuk vijne ne shoqata ma

te gjith njerzt e ndershem jan mbyllur neper shtepia dhe izoluar shikojn hallet e veta
ata nuk shkojne ma ne shoqata per te ndrruar ndonje muhabet
ne lokalet e shoqatave shqiptare

Ne krye te shkallve te shoqates mu te rreziku ishin ata deshmitar qe kan pa ngjarjen

rrezikun emadh madh per jeten e poetit e kan pa me sy te ballit
u pa tencenca per ta shty poetin nga shkallet e rrezikshme
u pa si ishte kurthe e parapregatitur e rrugaqve per ket qellim

ku shkallet e atij vendi jan aq te rreezikshme
dhe aq te pjerrta teposhtė
sa qe duhet pasur kujdes kur njeriu ece ne ato se po u rrezua njeriu nga ato shkalle mbarondhe vet e kan pa te pranishmit qe ishin aty prezent por servilet nuk deshmojne te verteten


dhe e kan pa komplet ngjarjen dinake dhe tradhtare e kan pa vagabondin te dy vagabondet njeri ia mbante duart poetit tjetri pepriqej ta shtyj nga shkallet

dhe ne rremuj e siper poeti qendroj me dy persona dhe shpetoj vetveten
ne vetmbrojtje

ndersa njeni vagabond u lendua sepse tjetri nuk ishte edhe aq kembnguls qe ta rrezonte poetin nga shkallet por vetem njeni nga ata dy

pra deshmitarėt ne vend se te deshmojn para gjygjit ket akt makaber e te ndyre te provokatorit vagabond rrugaqit dhe provokimin e vagabondit
kunde r poetit xhelal ferizi kta e kan hallin e vagabondit


edhe pse kta ishin aty kur provokatori vagabondi


e fyu rėnd poetin xhelal ferizi
ishin aty kur e provokoj dhe tentoj ta rrezoj poshte nga shkallet

ku po te binte poshte poeti do e kishte koken nga aji o lartsi pozicion i rrezkshem i shkallve
te mbrehta dhe me kthese te rrezikshme e teper rreshqitse
shkalle me teh te mbreht ne lokalet e shoqates shqiptare ne qytetin ku jeton xhelal ferizi ne gjermani

ja pra se si u planifikua asgjesimi i poetit por per fat poeti shpetoj ne vetmbrojtje

vetem duke i falenderuar shkathtesive fizike te tij
he shpejtesis e reflekse talent i lindur
perndryshe poeti do te binte i dermuar pa shpresa shpetimi
i rrokullisur me koke neper teh te shkallve ne fund te shkalleve

tani deshmitarėt disa nga ata heshtin si laviret

e disa ja mbajne anen vagabondve

sepse ju tremben vagabondve ata edhe grate do ua jepnin vagabondve

sepse nuk kan trimeri e moral ju tremben dhe ju servilosen vagabondve

me perjashtim te dy apo tre personave qe ishin aty dhe jan te drejte

q e nuk ju tremben vagabondve dhe flasin te verteten

vagabondizmi neper shoqata ne perendim sidomos ne gjermani njihet

ne shum shoqata shqiptare pra ne lokalet e shoqatve ne gjermani jan nxjerrur thikat
kan gjuajtur shishet

ka pas provokime te renda ku zakonisht jan provokuar atdhetarėt e ndershem e patriotet
cak i vagabondve ishin prishja e shoqatave dhe shkatrrimi i tyre
per te be te pamundur qfar do aktiviteti kombtar shqiptar
ishte ky qellim i rrugaqve
vagabondve pisave rremujagjijve sabotatorve shpirtzijve antikombtar

ne shenjester vagabondve ishte edhe poeti xhelal ferizi
por edhe shum veprimtar tjer te qeshtjes kombtare ne perendim

neper lokalet e shoqatave jan rrahur jan therrur e jan grindur kan sabotuar e
kan be pshtjellime me qellim
te ndalejs s e aktivitetit kombtar ne shoqata dhe organizimit kombtarė

Ndersa te ky rasti qe e cekem te poeti xhelal ferizi

deshmitaret e rastit qe e kan pa ket ngjarje me sy

u zgerdheshen aty kur vagabondi me gjak magjupi shqipfols i ndyrė kopil rrugaqi

e provokoj rėnd poetin xhelal ferizi

ndersa deshmitaret ne tavoline ne lokalet e shoqates ne qytetin ku jeton poeti xhelal ferizi jan zgerdheshur

me paturpsi te pa cipe jo vetem at nate kur esht provokuar poeti por sa e sa her

kur vagabondet provokonin edhe tjer njerz te ndershem

edhe her tjera kur vagabondet kan provokuar poetin

por edhe te tjeret njer te ndershem jan provokuar ky esht shkaku perse njerzt e nderrshem largohen nga shoqatat shqiptare ne perendim per shkak te provokatorve dhe vagabondve

sepse zgerdheshja esht zakon i tyre ja pra keto jan fakte

te pa mohueshme per sjelljet ndaj poetit ne mergim

kjo esht ndihma q e i esht bė poetit nga bashkkombasit
deri me sot tjeter ndihme jo per fat te gjith nuk jan te kqi
ktu flasim vetem per nji numer te kqi qe poeti fatin ti shof me sy

pra tjeter ndihme nuk i esht ofruar poetit perveq mohimeve e provokimeve

sa per rastin ku poeti xhelal ferizi me sukses doli ne vetmbrojtje te jetes s e tij
ku qellimisht e provokoj provokatori vagbondi e ata qeshen


qeshen ne vend se te qajne sepse karakteri i tyre esht sadist dhe i
mykur

karakter i pa burrni karakter rruspiash qe nuk njohin cilsi as drejtesi

as humanizem as nuk kan burrni

zhgėnjimi
10-03-2010, 04:49
Kėtu flitet vetem e verteta nuk ka shtrembrime dhe dallavere drejt dhe kjarte

xhelal ferizi poeti u diskriminua rėnd nje jete te tij me padrejtesi

ne forumin kosova d e

de ju fshine te gjitha gjurmet dhe vargjet ,poashtu ne forumin shqiptar net dhe ne forumin shqiptar com .ju fshine gjurmete vitit 2005 qellmisht

KJo esht e vertetė e pa mohueshme u mohua autori edhe para shum vitesh

per te depertuar

edhe nga klane tjera e qendra tjera edhe ne vet qytetin e
lindjes u perbuz

nga vet qendra kulturore e disa njerzve me prirje fisnore e krahinore

nuk ju mundsua libri as vargjet ndersa nga qendra kulturore si dhe e ministris s e
kultures si ne nivel shteti si ne nivel lokal jan sponzorizuar autor tjere
ndersa xhelal ferizi jo ,perse bėhet kjo padrejtesi !

Padrejtesia bėhet sepse trojet shqiptare jan mbushur me klane e raporte mardhenjesh fisnore klanore e krahinore grupore korrupsione
raporte ne stilin ti mua un ty

,ku drejtesi nuk ka dhe gjithqka ka marr kahje familjarizmash fisesh mahallash raportesh regjionaliste dhe intervenime korrupcioniste

me miq

pra gjithqka mbi keto baza te barbarive primitive te pa qytetruara
te pa drejta ku po demtohet rėnd jeta e civilizimi i shqiptarve
,ku po krijohet padrejtesia dhe anarkia
dhe po ka zhgenjime te hatashme e padrejtesi te mdha
ku po demtohet raporti dhe mardhnjet kombtare ku vendin e qtytrimit e te kombtares
po e zen klani fisi njoftesia miqsia korrupsioni krahinarizmi blerja e njerzve dhe shitja e karaketreve gjithqka u bė treg i shitjes s e shpirtrave kjo esht e verteta e pa mohueshme e hidhur por e vertet pa dyshim

zhgėnjimi
10-03-2010, 05:16
Xhelal , mire se u ktheve tek lexuesit e tu ne rradhe te pare .

Une te falenderoj per vargjet e tua me te cilat ke stolisur si rralle kush , atdheun , token per te cilen ti dhe gjithcka , sakrifikove gjithcka .

I ndjek shkrimet e tua me interes dhe te jesh i sigurt se shpotitje , tallje ngacmime nuk do te kesh neper tema .

Na pasuro me krijimtarine tende , kalofsh sa me mire ketu !

--------------

Na vjen mire qe me ne fund e keni kuptuar se provokimet dhe shpotitė

makabre qe u bėnė ndaj kėtij autori duke mos pasur rrespekt dhe konsideratė ndaj autorit
edhe pse kėta q e shpotisinin ishin nji numer njerzish te pa ndergjegje
jo te gjith por edhe nuk ishin pak

e ngacmimet u bėnė te teperta ndaj autorit xhelal ferzi
perveq asaj diskriminet ndaj kti autori
poashtu ishin prezente neper kohra me shum padrejtesi
ju e dini se edhe ne ket forum kan ndodhur padrejtesi dhe flitet e
vertea se neper te gjitha forumet autori xhelal ferizi u diskriminua
nga forumet dhe bashkkombasit edhe pse me qindra simpatizues ishin ne anene drejtesis dhe te poetit por nji numer vagabondesh mjaftonte te shkaktonte tollovi kunder tij dhe te ja keqsonte poziten ne forume

me ne fund duhet te flitet e vertea dhe vetem e verteta

zhgėnjimi
11-03-2010, 07:49
Hipokrizi e madhe u bė po ashtu heshtja pėr autorin xhelal ferizi
ata qė heshten per autorin xhelal ferizin dhe q ė nuk duhej tė heshtnin
heshtja esht logsi dobsi shpirti shiprtė i lig me vesse njerz jo komplet
dobsi karakter i dobėt shpirtė i vogel aspak bujarė dhe i drejtė


njerit e till me shum te meta te mos themi bastarde
dobsi karakteresh pa pik burrerie
se bashku me ata q emenyren ma cinike vazhdimisht shpotiten autorin

biello
11-03-2010, 17:30
Hipokrizi e madhe u bė po ashtu heshtja pėr autorin xhelal ferizi
ata qė heshten per autorin xhelal ferizin dhe q ė nuk duhej tė heshtnin
heshtja esht logsi dobsi shpirti shiprtė i lig me vesse njerz jo komplet
dobsi karakter i dobėt shpirtė i vogel aspak bujarė dhe i drejtė


njerit e till me shum te meta te mos themi bastarde
dobsi karakteresh pa pik burrerie
se bashku me ata q emenyren ma cinike vazhdimisht shpotiten autorin

Zotni dhispononi leje ka authori i vargjeve, qi ja qitni ne forum pa lejen e tije? Tash qa Xheloja asht ba buzinesmen, baj ba ka me ju hudh ne gjiq. Ki asht e drejtna e author Xhelos? Shka ini tu bastardhu vargjet e poethit ma t math te Kosovs.

zhgėnjimi
11-03-2010, 19:38
Zotni dhispononi leje ka authori i vargjeve, qi ja qitni ne forum pa lejen e tije? Tash qa Xheloja asht ba buzinesmen, baj ba ka me ju hudh ne gjiq. Ki asht e drejtna e author Xhelos? Shka ini tu bastardhu vargjet e poethit ma t math te Kosovs.

----------


xhelo ka hy ne biznese dhe do hyn ne biznese

pse jo ai tregon aftesi ne secilin drejtim

ku e kapė xhelo ynė punen e dėshmon vehten

por ju ia kan inatė me sa kemi vrejtur

nji numer jo i vogel jo vetem neper forume

por edhe ne jeten e perdishme ka shum gjeloz e kemi pa edhe ne rastin e recitimeve
dhe fjalime kur ai fliste para popullit e mases i aktivist dikurė
ne tubime disa mjeran se si vepronin
duke ja prishur mikrofonat qellimisht spiunet e serbise edhe kur xhelo recitonte fuqishem shum her e kan sabotuar duke ja prishur mikrofonat
ka tradhtar sa te duah nuk jan numer i vogel i tradhtarve
ka njerz q e punojne oer greku e serbin

ne e dijm se spiunet e serbise e te grekut e te rusise sabotojne
ata i kemi ku do neper vende

ata nuk kan deshire qe xhelo ne asnje fushe te perparoj

ket e dijm qe sa e sa vite jemi te njoftuar per keto sabotime

shifni se si sillen ndaj tij edhe pushtetaret e ministria e kultures

dhe shum te tjere a keni sy per te pa ju a shifni ju


por mnetaliteti i ne shqiptarve ėsht i qudiitshem

ata e deshten xhelon tonė edhe miliarder edhe poet


edhe flijues edhe patriot edhe biznesmen edhe kontribues edhe neper burgje

edhe neper biznese sepse po nuk i arrite te gjitha te thone lypsarė
ata qe vet lypin e vjedhin
dhe bejne biznese me hile tradhtare pra xhelon e duan me krah
neper qiell edhe per qeshtjen kombtare edhe poet edhe triliarder
qe te ua marrin kti fisi prap pasurine dhe pronat kur keta perseri ti krijojne
keta qe u soleln keshtu em xhelon dhe fisin e tij jan me te poshter se serbet
apo jo si thoni ju

e gjithiqka tjeter sabotuan hijenat makabre njerzngrenese

por q rendesi ka kush jam un vet xhelo me ka dhene leje qe te mos jet ai vet
sepse ai thot me provokojne mua dhe me merr kohen shum postimi

me ngacmojne me nevrkosin disa lexues
prandaj postoj disa punime ne forume dhe lexo her pas here
se ty nuk kan q te thone nuk te njohin ti vetem posto punimet e mia pa problem kur te them un mjaft ather mjaft
me trego kur te shkruajn diqka te shof se q thone ata

sepse vet xhelo nuk ka vullnet ma te dal neper forume
sepse e nevrikosin
un jam ne parapension dhe me krijon knaqsi te postoj e te lexoj vargjet e tij

pra q rendesi ka kush jam un
poashtu pse esht me rendesi se ku esht xhelo
rendesi kan vargjet e tij flisni per vargjet e tij

dhe lexoni ato por te gjitha dorshkrimet q e i ka ai
nuk e ka ndermend ti postoj xhelo sepse kjo
merr kohė dhe vetem ne se e paguan dikush xhelon thot ai ather ndoshta do i perveshem punes se perndryshe nuk kam llogari thot xhelo te merr kohe ajo pune thot poeti prandaj nuk ka vullnet


sepse ka shum dorshkrime pastaj te gjitha nuk ja kuptoj

sepse i ka shkruar fjalet pergjysme

vetem ai i plotson ato fjale poetike

te xhelo esht edhe nje karakteristike e veqant


atij i mjafton vetem nje shkronje me disa pika
me nje pike shenje apo dy shkronja tri shkronja
dhe disa shenja qe te habisin kur ai i shkruan
mbi bazat e nje shenje ai nxjer shum fjale qudira keto fenomene
te habisin letrate tij esht si nje lloj gjuhe me shenja dhe hieroglife

mbi bazat eatyre shenjave ai esht ne gjendje per te nxjerrur komplet nje punim te madh qka asksuh nga poetet nuk eka ket aftesi qe mbi keto baza si lloj matematike te nxjerr fjalen

kjo esht qudi fenomen
dy deri ne tri shkronja dhe shenje
kur i bjen nde rmend nji krijim ai shkruan diku dy shkronja tri shkronja
ose shenjen
dhe disa pika te quditshme me forma
e disa shenja te jashtzakonshme
shenja qe nuk merren dot vesh ng a askush
pastaj e krijon punimin
kur te ka kohe e din e njeh komplet shenjen dhe rrjedshmerine e fjales mbi bazen e shenjes te befason kjo esht tejet enigmatike kjo

ai edin dhe me qudira nxjerr fjalen
se qka duhet te shkruaj ne baze te atyre shkronjave te qudishtme
e shenjave pershembull ne shum forma endtyshon shenjen e
ylberit
dhe mbi bazen e saj nxjerr disa punime qe te habisin dhe thot se kjo i esht shfaqur qe ne rini nga vetvetja i ka ardh si ide vet

kjo esht per tu habitur pervoj e tij tejet interesante

qe mbi bazat e disa shenjave te nxjerr poezine
e para shum kohesh
dhee nxjerr komplet qka ka dashur te thot secilen fjale ja pra studjoni
dhe analizoni vet ket fenomen ky njeri te habitė vet e kam pa kur duke pi qaj duke bė muhabet nxjerrte shenjat dhe mbrenda kohes se shkurte fjalet poetike


qudira vertet qudira nuk besoj te ket poet te til ne bote q emund ta bej ket qe mbi bazat e shenjave te tilla te nxjerr fjalen dhe sekretin e
saj kur bi shi po ashtu ai krijon disa shenja te quditshme dhe krijon
mbi bazat e shenjave
mjafton qe te krijoj nji far shenje diell shi ylber qe ai i ka bėn te veqanta
dhe kur ulet e nxjerr fjalen prej asaj shenje


xhelo esht ne gjendje qe mbi bazene disa shenjave qe i krijon te nxjerr qindra vargje e tituj pastaj nuk besoj te ket njeri q eben kso gjėrash
as krijues
ai nxjerr nje bllok i shenon ato kur ti bien nde r mend dhe pastaj i deshifron shenjat e veta me lehtesi qduriash
dhe i ben fjalė njerzit e shikojn me qudi ke t njeri si ka mundesi kshtu me ke flet ky njeri me ato shenja
dhe ket pervoj t e tij ai thot se ka deshir te ja len ndonje talenti te ri
shqiptar
kur xhelo te plaket dhe thot se ket sekret duhet te trashgoj dikush
ndonje i ri i talentuar

dhe thot se esht teper intresante sekret poetik
xhelo ka aftesi te lindura krijuese

dhe krijon edhe mi shenjat e bimeve dhe natyre
ai krijon mbi bazen e lules per shembull shef lulen ne nje pozicion
ose nje ere duke luajtur drujt
dhe komunikon me qudira duke ja vu shenjat
ka pas raste kur kam menduar q ben ky njeri kshtu
me kto shenja por kur nxjerrte fjalet poetike te habiste

mbi bazat e shenjave
si e din ky se q duhet te shkruaj pastaj

esht qudi kjo e pa spjegueshme apo jo

fenomen

por ju e shifni se me qfar tradhtie kombtare u sollen ndaj tij
mohim shperfillje shkelje

te gjith me shperfillje edhe ministria e kultures
qe ndihmon tallavat antivlerat por xhelon jo
apo nuk jante poshter ata dhe a nuk bejn krim ata
si thua ti
xhelon e duan ku do te suksesėshem
edhe balerin edhe muzikant edhe kengtarė edhe burrė shteti

edhe menagjer edhe gjeodet edhe kimist fizikant matematicient

poet pasanik
per te ua kryer punet sherbetor e per gjithqka e duan apo jo

sepse jemi siq jemi te tillė jemi e gjith bota befasohet me ne
mentalitetin ton e te komplikuar

xhelon e duan edhe mekanik edhe saldator edhe bukpjeks
edhe triliarder edhe lypsar edhe pasanik edhe poet e edhe politikan
gjithqka kerkohet prej ti apo jo
a nuk jan absurd kohrat dhe mentaliteti yne qe te hanė tė
gjallė ne jemi njerz qe hamė njeriun tonė apo jo

keshtu jemi ne shqipot e mjerė mentalitet teper i mjerė
dhe i komplikuar


te jesh i aft te kan inat te jesh i mjere te thone lypsarė

hyp se te vrava e zbrit se te vrava

ket fjale popullore e kan vetem shqiptarėt te popujt t jer nuk ekziston kjo pra gjithqka sipas struktures se njerzve
apo jo


vetem ne nji drejtim kur nuk deshmohet njeriu te shqiptarėt e hudhim

dhe e hudhim si te pa vlere ndersa per te ecur nuk e lėnė nga inatet


dhe kur esht gjithqka i themi ja se si i fute undet gjithkund
kur nuk esht ne nje drejtim themi po ky nuk di te saldoj
ky nuk di te pjek buk nuk na duhet ky

nuk ka para esht lypsarė nuk esht miliarder
esht mendjemadh
e kur esht milliarder themi po ky nuk di te krijoj vargun
nuk esht poet as nuk di gjė ky vetem at paranė ka se perndryshe esht krejt kot

te vetmit ne ket bote pra jemi ne te quditshem qe hamė
hamė njeriun per se gjalli sepse jemi te pa spjegueshem


sa per lejen nuk ka ndonji problem

xhelo tash ka ma pak kohe ndersa un jam ne para pension
dhe kam kohė sepse kur ishte xhelo ketu ju e shpotisnit
prandaj ne jemi ata qe vargjet e tij i japim per lexuesit

xhelo e din dhe her pas here e shef na ka dhene leje per ket punė
nuk thot gjė ai ka shum dorshkrime tjera te pa fund
sa qe edhe sikur i gjith
instituti te punoj nuk arrin dot ti botoj
xhelo esht nji volum i madh krijimtarie ai vargun e shkruan edhe duke ngrene buk edhe rruges edh ku do qe esht
per dy sekonda nxjerr penden dhe shkruan formulon esht i pa shterrshem ,

zhgėnjimi
11-03-2010, 20:55
Zotni dhispononi leje ka authori i vargjeve, qi ja qitni ne forum pa lejen e tije? Tash qa Xheloja asht ba buzinesmen, baj ba ka me ju hudh ne gjiq. Ki asht e drejtna e author Xhelos? Shka ini tu bastardhu vargjet e poethit ma t math te Kosovs.
------------

Po ėsht per tu quditur se tė njofti xhealo intelegjenti
ja tregova xhelos rastesisht vendin ketu ku keni shkruar ju
kėtu komente
i thash se nje far pielloja i vetgjiqisis po shkruan diqka rreth teje dhe ky
qenka idealist dhe u ushqejka me dhiqka fanthasthike
menjiher sa e pau te njofti zhelua siq e ke quajtur ti dikur me aq mallė nosthalgji

ky tha ėsht ai pielloja deliro i albo grekut ėsht i dashuri i bollanos
nje njeri pjellarė i shum fanthathsive tėlentuese

ky gjiqėqsin vehėten dhe ėsht i ethur pėr shum dije e kureshtje tjera poethike poethinė e ka shum dėshirė tė math
ka nje ethje tė mathe per thithje dhiejesh tė mėtha dhe
edhe ky vet ėsht i poethur
me shum ideale dhe shum tė math
ky vuan pėr tė math varg dhe ėsht i mbarsuar me shum idhe fanthasthike
tė pa besueshme qė e kan bothasuar sa e sa her nė
ne nje fytyrė krejt tė tillė fanthasthike

zhgėnjimi
12-03-2010, 06:10
ne kemi vendosur qė xhelo tė mos jet mė direkt psotojmė me per te vargjet e tij dhe
nese kerkon kush sherr jemi ne kėtu xhelon e kemi liruar qė tė mos ken mė as gjasa minimale tallin askush neper forume sepse mjaft pseudonime te pista e kan tallur dhe nevriskosur
kėshtu qė tani ka kush tė rrij kėtu kujdestarė dhe te postoj punimet e tij e me xhelon direkt per te biseduar ėsht vėshtirė tani vetem nepermes ne ndermjetsuesve te tij
tani as gjasa nuk keni te vini direkt ne kontakt me te vetem neper mes nesh -
iku ajo kohė kur flisnit direkt me te ka ndryshuar tash jemi ne
vargjet do i keni e me xhelon te flitet direkt esht veshtire
ne bashkarisht vendosem qe te jet keshtu puna qe te mos flitet direkt me xhelon
secili nuk mund te flas me xhelon vetem njerzit e zgjedhur
per te folur me
xhealon duhet te kesh privilegj gjithqka shkon tani nepermes zevendsve te tij
ata ju pergjigjen ne vend te xhelos direkt me xhelon te flitet tani esht veshtire se e kemi parė ne qellimin e armiqve prandaj tani e mbrojme xhelon

zhgėnjimi
15-03-2010, 18:50
Xhelal Ferizi

Krimet qė kan ndodhur mbi popullin e pafajshėm shqiptarė duhen ndertuar biblioteka botrore per ti shkruar e pershkruar e fotografuar -

sa krimet maltretimet dhunimet keqtrajtimet holokaustet gjenocicdet etnocidet burgosjet shfrasojet rracizmat psuhtimet shfarosjet shkatrrimine civilizimit ilir dhe asimilimet

jashtnbjerzorė

shpirtzi prej se erdhen nė trojet ilire -

ėsht aq mund i madh numri dhe pesha e fajit te tyre sa qe per ti numruar ėsht e pa mundur

Ata serbosllavėt krimet i kan vazhduar neper shekuj

mbi shqiptarėt ilir te pa fajshėm nė ne si popull i pafajshem

e i pa mbrojtur kan ushtruar gjenocid duksriminime shekullore nė ne -

Shqiptarėt nuk duhet ta ndalin penden e ankimin e fjalen pa ja nda kunder serbve -


duke i kekruar llogaritė dhe demshperblimet e gjenocidit


qe ka kryer serbia mbi ne me poashtersi makabre barbare

ne duhet te kerkojmė neper qendra e


neper gjykata nderkombtare desmshperblime -kombtare


pa nderpre


dhe duhet te kerkojmė trojet tona nishin leskovcin vranjen toplicen vlasinen kurshumlinė e trojet tona etnike shqiptare edhe sangjakun e novi pazarin -

por jo te lejojnė serbinė te na bllokoj ne nė pamvarsi ne okb me prrallat e sajė ne gjykaten e hages ose ne qfar do institucioni tjeter nderkombtarė -


se gjoja a ėsht apo s' ėsht e drejtė shpallja e pamvarsisė se kosoves -

ne vend se serbisė ti merret e drejta per antarsim ne okb

DHEE DREJTA E SHTETESISE SI SHTET -

si vampirske anti njerzore kriminele gjenocidiale qe u deshmua neper shekuj serbia -

esht ky turp dhe njollė e civilizimit qe serbia pas kaq krimesh makabre te jet me te drejten nderkombtare dikun prezente-

serbia duhej te kontrollohej nga shqiptarėt dhe nga shqiptarėt te mbahet nen kontroll shekullorė


bota do te duhej te na e lente ne shqiptarve nen kontroll serbinė -


qe ne ta kontrollojmė serbinė qe kjo te mos arrij kurr ma te shqetsoj eruopen e balkanin as boten kurrsesi

serbia qysh se erdhi ne balkan nė shekullin e shtatė tė mesjetes sė hershme


me invazion barbar ushtroi kanibalizem krime kanibale makabre

gjenocid etnocid mbi shqiptarėt

qe ng a ajo ditė e shkeljes se tokave tona ilire


beri krime te panumerta dhe llahtare mizore makabre

ne neper gjygje botrore duhet te rrrijm duke kerkuar


llogari e demshperblime


demshperblime te gjysherve stergjysherve pronave demtimeve te gjurmve


shkatrrimeve vandalizmit demtimeve te kultures gjenocid

te kryer ne te gjtiha epokat e historisė qe ka kryer srbi nė shqiptarė pa mėshirshem


dhe duhet te kerkojmė njohje te gjenocidit nga qendrat nderkombtare-

dhe demshperblimin nga serbija per krimet demtimet materiale pushtimet shqetsimet demtimet e kultures gjurmve te civilizimit shuarjene civilizimeve ilire ne ato zona ku sundojn e sunduan serbet e tjer sllav qe u bė me nxitjen nga politika serbe shovene barbarisht
xhelal ferizi autorė i shum apeleve mendimeve opinioneve ja edhe nje opinion
apel i autorit qe i behet moralit nderkombtarė ndergjegjes nderkombtare si thirrje
nga ana e autorit per denimin ndaj serbis ė ndaj krimeve shekullore qe serbia beri ndaj shqiptarve

zhgėnjimi
15-03-2010, 18:55
Nga nji fjalim ne nje feste kombtare nga autori xhelal ferizi

Tė dashur lexues bashkatdhetarė , ka shum shqiptarė qė gjith jeten sherbyen per qeshtjen kombtare dhe disi mundi i tyre sikur nuk po qmohet e vlersohet sa duhet

,nji numer i madh i shqiptarve gjat shekujve kan punuar

dhe jan shkri per qeshtjen madhore kombtare ,jo per tu izoluar varfruar nenqmuar

jo per ti tradhtuar ata e shkelur jo per te perbuzur ata pikrisht shqiptari

shqiptarin

jo per te rritur mendjen ndaj tyre e ftoftesine e per te ju bė atyre te padrejta

jo per te izoluar shqiptari shqiptarin

jo per te perbuzur kjo per te nenqmuar jo per te krijuar indiferencen shpirtkeqsine e sterkeqjen ndaj te mertuarve por per te krijuar lidhjen shqiptare e ndihmen s hqiptare

dhe per ti rrespektuar ata shqiptarė qe angazhohen per te miren e atdheut

e te kombit

Ai shqiptar qe nuk e ndihmon shqiptarin e nuk e qet nji guri ne themel te atdheut te vet

as nuk esht shqiptar as nuk esht njeri

pikrisht ai shqiptarė duhet vu ne shenjester e jo ai te gzoj privilegje

nji shqiptar i till qe pa merita privilegjeohet

esht kjo nje padrejtesi

ai njeri qe nuk e ndihmon atdheun ose e pengon

ai as nuk ka atdhe as nuk vlere njeriu as nuk i duhet jeta me njerz
shqiptarėt ne duhet te lufotjme per nje jete ma aktive ne dejtim te perparimit

dhe unitet

dhe te jemi me te lidhur per interesash kombtare me njeri tjerin

te bashkuar jemi me te forte te perqare do te shuhemi

dhe trojet tona do i gzojn te tjeret

mos qani e mos shisni fjalė e e prralla pastaj kur serbi te na sundoj perseri

e te na dhunoj e masakroj atdheun -
Secili shqiptar duhet doemos te ket nji lidhje dhe te bej nji veprim sa do te vogel ne te miren e shoqerisė shqiptare e te atdheut

nes e je shqiptar e nuk e ke ndonji lidhje me bashkombasin ne sherbim te perparimit te atdheut

e t e shoqeris shqiptare e te vetvetes ather pse jeton qka je dhe kush je

pse ecė mbi dhe e ben hije mbi dhe
Se pari duhet rrregulluar atdheun tend kombin shtepine tende lidhjet tua lidhjet shqiptare

punen per qellime te perbashkta te gjith shqiptarėt duhet te jen te bashkuar e tė zhvlliuar

dhe te kordinojne punėt e lidhjet

prandaj po ua jap ktu adresat e lidhjes shqiptare
ku ju mund te kontaktoni e te krijoni lidhje per qellimet tuaja e te gjeni mbeshtetjen e bashkpunimin me bashkkombasit

ja edhe adresat e lidhjes shqiptare ne botė qe besoj se nuk do te ishte keq q e secili nga ju te keni nji lidhje
shqiptaret ose duhet te ndryshojne ose te rruge tjeter nuk ka

ndryshimi do te thot te jeni te lidhur fort me njeri tjetrin
kontaktet dhe aktivitetti kan rendesi te madhe

neper vite kam qen dhe jam per idealin shqiptari lidhet me shqiptarin shqiptari e ndihmon shqiptarin shqiptari e kontakton shqiptarin
keto lidhje eaktivitete mi ka pre koha e lige ajo kohe qe u erdhi si shans njerzve te ligj qe gjithnji si qellime kishin ti dobsojn lidhjet shqiptare ekordinimet shqiptare

ja edhe adresat ku ndoshta ju te dashur lexues do te ju duhen ndonjeher per ndonji lidhje tuaj

ne jete jeta pa ndonje lidhje nuk ka vlera
prandaj aktivizohuni ne lidhje ne kontakte per qellimet te ndihmes me moton

shqiptari e ndihmon shqiptari dhe lidhja shqiptare
Nga nji manifestim ne nje feste kombtare nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:40
03-02-08, 12:30 #63
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE

Anėtarėsuar: 12-11-06
Vendndodhja: ne legjendaaa....
Postime: 2,129
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm

Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

....Z.Lirik,,,

personalisht e cmoj guximin e Juaj,qe jeni deklaruar me emer e mbiemer ne Forum,kjo eshte ceshtje private,dhe secili terheq konsekuencat e veta,...

nuk dmth se nje veper artistike vleresohet me larte nese nenvizohet me emrin e Autorit,shpesh ne keso raste mundet me ndodh qe vlersimet te vehen nen thjerreza subjektive,e jo nen thjerreza objektive,,,pasi qe apriori ne mendjen tone-subkoshience jane regjistruar informata rreth emrit-personit ne fjale,,,dhe dashas apo pa dashas kur vlersojme mundet te ndodhe qe te ndikohemi,....

rasti konkret qe JU e citoni p.sh. ISMAIL KADARE (....i cili nuk eshte i vetmi krijues i madh ,por ai arriti te depertoj ne skenen boterore,,,krijues te medhenje ne mesin e shqiptareve ka mjafte...por nje pjese dermuese shkelen nga koha dhe nga rrethanat adekuate ku jetojne,...);pra,nese lexuesi lexon nje poezi te KADARES,dhe ne fund sheh emrin e TIJ,atehere ka nje hapsire te mundshme,qe vlersimi te jet subjektiv,dmth te ndikohet nga faktore sekondar,sepse eshte i njohur ne mase,gezon autoritet dhe admirim..etj....

-po psh nese rradhisim poezine e Kadares me poezi te autoreve tjere ne nje rradhe ,por autoret te fshehur nen pseudonime,atehere BESOM se vlersimi do te jete shume me objektiv,me real...dhe nuk perjashtohet mundesia qe te vlersohet shume me teper poezia e nje autori plotesisht te panjohur...

keto qe ceka jane sipas meje KRITERE qe te vlersohet drejt nje veper,mirpo nuk dmth se jane te vetme...

qendrimin e ADIDU ,une e kuptoj objektivisht,nese ai prenoncon nje POEZI nga JU,te jeni ne dijeni se keni zgjuar respekt nga ana e TIJ,perderisa ai ne menyre profesionale i hedhe veshtrim poezise se JUAJ,duke iu fal nga koha e TIJ e cmuar.


-Melodiciteti qe e cek ADIDU,ka rendesi te posaqme per POEZINE,me nje melodicitet te akorduar poezia lene mbrese dhe ndijesi te kendshme te lexuesi,ajo rrjedh lirshem ,nuk ngurtesohet,gje qe ngacmon emocionin qe te RI_LEXOHET,....

dhe kjo eshte poenta kryesore,fuqia e RI_KTHIMIT,

....psh.UNE sa e sa here isha RI_KTHYER te lexoj poezine e FILIP SHIROKES ""shko , dallendyshe....""...te cilen jo vetem prindet e mi e kane lexuar ,ajo poezi pra ka jetu ne zemrat e lexueseve...


"......T'mujsha dhe un' me fluturue
dojsha dhe un' me u nisė me ty,
dojsha n'Shkodėr me kalue,
m'e pa prap at'vend me sy!
Por... ti shko atje... fluturim
e ti qajma fatin tim. "kuptohet qe bazament i poezise eshte QELLIMI-MENDIMI qe fsheh poezia,..i cili pastaj stoliset me METAFORA...


Z.Lirik,
besoj se kam has ne mirkuptim te JU,
dhe besoj se jeni te vetedijshem qe ELOZHA,dhe SERVILITETI nuk e mbrojne vepren artistike,ato vetem se e zbehin dhe i hedhin hije te injorances,....mirpo KRITIKA E HOLLE,e ngrit edhe me larte,e skalit,....
"Ai qe te do,ai te kritikon..."
thote nje fjale popullore....me respekt.,pra pa elozhe
Legenda

__________________
"NON TANGERE CIRCULOS MEOS."
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 03-02-08 nė 23:06.

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:41
mendime rreth autorit xhelal ferizi dhe vargjeve te tij nga forumet shqiptare te disktuese dhe antarve e te aktivistve

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:43
Urata
Motra e Shqiptares

Avatari i Urata

Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: roadruuner's eyes...!
Gjinia: Femer
Postime: 12,466
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm

Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
Fillimisht kerkoj nga Admin./Moderuesit qe komentet/polemikat e diskutues se vetequajtur e_martumja dhe te vete lirikut te fshihen nga kjo teme, vetem e vetem per respekt etike dhe kodi se pari njerezor e pastaj forumrregullash. E beje kete kerkese duke i pasur parasysh moshen, vuajtjet, torturat, dhembjen,sakrificen, qendresen,heroizmin dhe mbijetesen e lirik-Xhelal Ferizit.

Vete trajta e vargut te lirikut te shumten e rastit ne mos te gjitha herat eshte dialoguese dhe komunikimi gjithemon valvitet perbrenda deshmive jetesore dhe realitetit te perjetuar.Gjithekun ne vargun e tij takon rrafshin atdhe, moralitetin shqiptar dhe thirrjet per bashkim/dashje ne mes shqiptareve kudo qe jane, gjithemon mbizetorues dimensioni i lirizmit dhe biografizmi.

Ne mos paēit tjeter per te thene, te pakten mos lendoni, ju lutem! Pamarr parasysh sa/si dhe ku kem arritur, ti kujtojm dhe respektojm te paret dhe arritjet e tyre.

Urata
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata

zhgėnjimi
16-03-2010, 07:26
Vjetėr 28-01-08, 08:32 #18
halla e madhe

Avatari i halla e madhe

Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 8,671
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
Deri para sa ditesh nuk kame dite per kete emer te ketij poeti qe paska prirje te larte artistike te vargjeve te bukura me demethenje atedhetare.

I deshiroj poetit Lirik suksese ne jete dhe burimit te vargjeve te tij mos ju ndalte hovi kurr!!

te pershendet:halla e madhe
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe nuk ėshtė nė linjė Pėrgjigju Me Kuotė

zhgėnjimi
16-03-2010, 14:40
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nderimet e mija me te larta miqsore, per autorin dhe poetin e njohur z.Xhelal Ferizi...

gjithnje me shtohet nuri,mbi vargjet tuja kur lexoi dhe aqe me shum kur mesoi per te bukuren...Dardani e Lashte...
faktikishte per lexuesin duhet kohe per ti ren ne fund nje poezie shum te gjate....
te perbera me shum strofa,
megjithate per lexuesin e vemendshem,e ben per t'mesuar dhe kuptuar,
lashtesin e nje frymzimi te larte cilesor...krahas me Librin e shkrimtarit te Madh At Gjergj Fishtes ".
Citoi...
"O vargu yt"!
O vargu yt si kokerr gruri
nga i lexova sa ngusht ma pruri
ren me ren kah i lexova
lotet e mija s'mund i ndalova
se shum mir kete po e di
se q'ne halle, ke ra ti
kujt ti shkruash poezi?
kur lexohen me ironi,
larte e posht barten fjale,
ky autor nga ka ardhe?
hajt,se emrin paska shqiptar!


....kerkoi falje nga lexues te nderuar.

Mund t'jet qe dikush te preket nga keta rreshta qe krijova ne form poezie,por

fatkeqsishte,
kesaj radhe,eshte diqka mbi injorancat,nga disa shqiptar/e
qe po trajtoin jashte dinjitetit dhe moralit te tyre,duke fyer,dhe ofenduar me fjale me brutale,po mbi autorin e njohur z.Xhelal Ferizi...
a s'sehte per tu ardhur keqe a po jo?

Prandaj e tera eshte kjo qe me ka shtyre te beja publike,ne ket Forum
dhe ku do neper faqe interneti,edhe po te ishte ndonji autor tjeter?
une do ta beja ket zhurnal,mbi deshmi dhe fakte,per shkak te pergjegjsis morale

se si ni autor shqiptar po trajtohet nga disa provokatorėanetarė te forumeve shqiptare
,dhe njerez te ndryshem,(te maskuar) me pseudonim

po te forumeve shqiptare konkretisht nga vellezer shqipetar te Shqiperisė etnike ...!
Fakt ky qe kam deshmi dhe po ua sjelli menihere ketu disa nga keto Website
ku autori eshte i regjistruar dhe qe ka shkruar poezi duke u ndjekur e perndjekur neper forume duke u fyer rėnd nga disa spiun e tradhtarė te kombit shqiptarė shqipfolsa

, here ni forum e here ni tjeter,athua valle? do ia kan perkujtuar autorit te mjere,
ditet kur po e ndiqte UDB-a ish,Jugosllave udheve te Kosoves...!dikurė si gjithnji xhelal ferizi i perndjekur deri kurė ky autorė i perbuzur e perndjekur ........? i sharė e i fyer nga degjenrikėt e dinakėt qė mshefen parapa psueodnimeve deri kurė i mohuar
edhe nga shtresat tjera e nuk merret nen mbrojtje ....... ? dhe q' komb qenkemi ne
me keto sjellje ndyj biri t tonė shqiptarė ndaj autorit te vargjeve tė kristalta
si mund te durohen keto trajtime mohime e sjellje banale ne forum sidomos ne forumin shqiptarė .com qe u bė qėllimisht nga albo fiori e shigjeta u lejua gjithqka
diskriminuese e fyese kunder ktij autori e poashtu ne disa forume tjera e sė fundi ne forumin dardania de me kaq poshtersi
e sjellje
aq' me pak dhe kjo sjellje antishqipatre,(absurde)!,

ja ketu po i sjelli mbi forumet shqiptare ku kercnues provokues tradhtarė shqipfolsa te mjerė te mshfeur prapa maskave te pseudinimit u sillen me provokime te ndyra te shemtuara ndaj autorit ...jen keto...
http//www.Zemra Shqiptare.net
Forumi shqiptarė com
ferizaj net
kosova de
dardania de
dhe forumi shqiptarė net i cili ja fshiu pastaj te gjitha gjurmet autorit shkrimet e
disa viteve qė ėsht munduar autri dhe ka bėrė mund ato u fshinė me njė barbari te pa shembullt vetem te ne shqiptarėt mund te ndodhin kso lloj krimesh perverese absurde
e diskriminime e sjellje te tilla ndaj autorve tanė vertetė jemi mosmirnjohs
ndaj atyre qe shkrinė gjithqka per ne dhe lirinė tonė kombtare
Esht tjetri Forumi Shqiptar ...shum lehte per ta gjetur ne google..
prap tjetri ne Forumin Ferizaj.net qe deshmonte per sjelljete pa rrespekt ndaja utorit te vargjeve si dhe kosova de e sidomos shquhet per padrejtesi forumi shqiptarė.com dhe dardania de .
Autori u diskriminua edhe ne tjerė forume
Do t'thot ne keta tre venda jen ku dhe une kam qen e anetarsuar...

fakti se dhe une dhe gjithe ai/o qe kemi dal ne mbrojtje te autorit
na jen kundervu edhe armiqt e kombit shqiptarė , duke na fyer me fjalė te rėnda
,dhe duke na i fshire komentet tona ne favor te autorit
si dhe disa nga poezitė ..keto jen me se konkrete dhe fakte te dhe te sakta...
sa i perket autorit z.Xhelal Ferizi ka dhen Emrin dhe Mbiemrin e njohur ne qdo poezi
dhe temė ...me pseodonimin Lirik&Angerti(me germa te vogla)
keto jen informata te sakta nga anetare "Natyra"....faleminderit ne mirekuptim...
ju pershendes...
ps..shkeputem nga keto larte,

Duke mos dalur nga tema,shfrytezoi rastin qe te jap me pak fjale, mbi autorin e njohur dhe shum te larte z.Xhelal Ferizin...

dhe tashme te konsideruar si mik te vjeter ku do neper Forume shqiptare...

Autori Xhelal ferizi ka ni cilesi te larte artistike dhe biografike te gjitha stineve
dhe moteve gjate gjitha periudhave qe kaloi neper to,
autori i shkruan vepres dhe jetes se vuajtur te tij te kombit te njerzve te rrethanave kohrave , dhe kohes kur UDB-a ishe Jugosllave ia kaloi rinin burgjeve dhe kalldremeve,te errta!ne kazamate ku ishte nji nder me te munduarit dhe te provokuarit
prej te gjith te burgosurve shqiptar ishte i denuar me vi te kuqe qe do te thot maltretim te veqant e trajtim te veqant nga te tjeret provokime te vazhdueshme ne burgje


autori Xhelal Ferizi... me gjithe perkushtimin e tij te denjė per atdhe per veprimtari te pa ndalur patriotike ,
nuk pushoi duke shkruar jetes se tij,dhe te tjerve e torturat qe po beheshin mbi tė e tė tjerėt si dhe familjen Patriotike-Ferizi...neper breza
ku dhe babė e babgjysh,sakrifikuan jeterat e tyre,per vendin dhe Atedheun e dashur
dhe te shtrenjten, Kosoven Martire... neper te gjith brezat e historisė
per tua perkujtuar brezit qe po vjen,dhe per ti mesuar ata/o se si duhet ruajtur Atedheun Traditen dhe kulturen gjithe shqiptare...
ju mund ti gjeni dhe mesoni ku do neper vargjet e ketij autori me perspektive te larte te gjuhes dhe letersise shqiptare...
vargjet e autorit "tipike lirike" mesoin mbi letersin,dhe gjuhen e paster te nanes,
meson per Shqiperin etnike,qe aqe shum ia deshiroi ket fat,per te cilen ka sakrifikuar jeten e vet,qi ne femirin e tij.
Vargjet e autorit te mesoin dhe tregoin per vuajtjen e tij,qe ka kaluar rinin neper burgje te errta te ishe Jugosllavise...duke u maltertuar ne menyra ma mizore nga UDBASHET DHE QETNIKET e ishe Jugosllavise...e pikerishte ne vitet e 1980-81-tes- e me radhe...me shum shok te vet shqiptar...!
Prandaj uroi qe autori te gjen rrugen me te drejte dhe me te avancuar,nga perkrahje te njerzve te respektuar,
duke ndihmuar dhe ne menyra financiale,ne botimin e njemilion poezive....
per te cilat shkrini jeten dhe tere potencialin energjik,me penen e pa shterruar
duke ju shkruar trojeve nderetnike shqiptare pa dallime krahine e feje...!!!

Ju falemnderit
Natyra antare e forumit dardania de antare e forumit zemra shqiptare
me nick name drenusha ndersa antare veterane e fporumit shqiptar .com
si hajla me pseudonim gjenerata e pare e forumit shqiptar.com
por ekeqatrajtuar nga albo grekofili qe edo ma teper janullatosin se babain e tij
poashtu fiori e shigjete me plot grekofili

Shtoi, se nese autori don te publikoi ne ndonjė, Gazetė Shqiptare?ėshte i lirė nga unė qė nė emer timin tė bėj publike per krejt kėto deshmi qka shkrova per autorin edhe pse
poashtu disa gazeta e diskriminuan autorin ...Flm

po me pseodonimin
Hajla

Ishte kjo bi shqiptare e shquar shqiptare nga kosova rugovase ne forumin shqiptarė.com
ishte ky nji koment opinion i antares veterane bezi i parė i forumit
te forumit shqiptar.com qė la nji kontribut brilant me paraqitjen e saj ne at forum
por ku mund te kontriboj i mjere shqiptari
ne keto kohra te mjera ku nuk i dihet vlera askuj

kjo antare magjike ku me pranine e saj ka dhene nje kontribut ne at forum si rrall kush

zhgėnjimi
16-03-2010, 14:47
Edhe se me vones po te falėnderoi miku im,por besoi se falėnderimet kurr nuk jan
vonė tek nje miqesi e sinqert ,apo shokė miq dhe shoqe, ne nje mėnyrė dhe duhet tė kuptohemi ne mes veti se sa vlejmė per miqesinė dhe shoqerinė,edhe se kemi bere perpjekje,ne agazhime rrethe juve ,
lidhur me kritika e fyerjet qe tu bejshin nga disa shqipfoles,qe nuk njohin respektin e aqe me shum kombin...
por nuk eshte per tu habitur o mik,pase toka mban edhe te tille njerez,nuk them se njeriu nuk gabon?gabon si nuk gabon,njeriu ka lindur edhe per te gabuar,meqse kemi dhe asi qe shohin gabimet dhe me pas pendohen,(apo mesoin nga ato)kjo do t'thot eshte ni,plus,per gjithe ata qe bejn kete veprim,do t'thot se kur pendohem dim dhe te kerkoim falje,e kur kerkohet falje? duhet falur patjeter.
Eshte qe nuk pajtohem,e kur diqka behet qellimisht,dhe kinse kerkon falje,por une se fali dot,dhe kjo jam.
Sepse e ka bere qellimisht,dhe kjo nuk ka t'bej per tu arsye!
Prandaj per qka jemi kur nuk dim ta ruajm njeri tjetrin,apo te gjeim ndonje mbeshtetje ne raste te tilla,do doja te them se shum ju mungon kultura qytetare ne veqanti shqiptarve,se ku eshte problemi nuk e di,ama mund t'jen mbi 50% qe ju mungon mancipimi,apo edukata familjare,dhe kot per tu marr me kesi lloje njerzve!
Prandaj padyshim se duhet kohe,perderi sa shqipatri te civilizohet me nje demokraci te plot.
ku dhe jemi qasaj udhe duke shkuar...ndaj mos t'hezitoim qe te ngrisim ate qe meriton,e jo per ta shtyre...se armiku keshtu na don,te perqare ne mes veti!

...Ty miku im,dhe njihere te falemnderit qe m'ke ngritur aqe larte,me fjalet tuja te ndershme,megjithate une duhet pas parasyshe,qe mos t'thyej qafen,qe t'me duket vetja kush qenkam une,por dhe me shum duhet te pervetsoi veten ,apo te angazhohem,ne raste te duhura,qe me mund me arrijt call pergjysem te ketyre fjalve qe ke dhen,per mua.
Edin kete fjalen,kur malsorja e kishe pas nam djalin,qe i thot biro tu rrit mendja,po kur ai kishte rritur mendjen? qathere e kishe thyer qafen,lol!
do t'thot se mendja e madhe eshte nje send me eshemtuara per njeriun,sepse kur rrit mendjen,i humb vlerat veti,edhe sa do pak qe jen,i humb,po me qen shum,i humb me shum se gjysmen,dhe prap po bjen ne nivel te ult'a?!

kaqe per sot miku im,nuk po e zgjase kesaj radhe,me mire ti lem disa, per herat tjera,se njeriu sa jeton dhe meson...Faleminderit ne mirekuptim, me respekt te larte per ni poet si Ty,dhe gjithe njerzine...gjithe te mirat te uroi shendet dhe miresi ne familjee gjetiu...

natyra

leter shkembim ne mes te dy poetve hajla dhe liriku pra leter miqsie e gruas fisnike
rugovase derguar autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit

zhgėnjimi
16-03-2010, 14:53
Faleminderit natyra pėr komentin qė keni dhėnė ju uroj argtim tė kėndshėm nė forumin d dhe konttribut tė vyeshėm siq din ti

te gjith ne po perpiqemi t e kontribojm nga pak
kohrat jan te veshtira dhe rrethanat prej nesh po kerkohet shum punė
po kerkohet me qindra termine e vrapime poshtė e larft dhe ne fund rezultati pak

obligme per femij dhe jeten ekzistencen materiale ne vendin e hśaj n e dhe te huaj edhe te shkruajm e te kontribojm neper forume jeta me shum ngarkesa

megjithat ty te falenderoj per perkrahjen tende shumm humane morale etike fisnike njerzore
ne baza njerzore ti e mbrojte te verteten more anan e te drejtes per shkak te principeve dhe drejtesisė edhe ti u diskriminove

sikur un te mos kisha drejt dhe te isha na gabim sigurisht do t e me kunerviheshe
por ti veprove ne anen e drejtesis gjithmonė per shkak te se drejtes
prandaj je shum objektive reale dhe natyrisht ju qmoj se kontriboni pa interesa
dhe jeni me penden tuaj ne sherbim te interesit te kombit
te drejtesis tipareve karakterit te anve te mira

pse te mos kem rrespekt per njerz te tillė qe jan kunder perversve
te ndyrve qe jan aq te fismė fisnik
nuk kam rrespekt vetem pse me mbrojte mua por ne shkrimet tuaja ju keni pas edhe me tjerė polemika shum rreth te drejtes
dhe qeshtjeve te ndryshme un ato i kam lexuar ne te gjitha shkrimet
ju me kembngulje keni mbrojt drejtesin dhe pozitiven
te verteten jeni nje heroine e moralit dhe forumeve shqiptare
e fjales dhe dhuntive magjike

te falenderoj dhe te uroj fat kam deshir qe ti postosh temat tuaja ne forum
meqense ke
shum tema nese mundesh postoj se do t ejen intresant per lexuesin.
liriku autori xhelal ferizi i kthen leter pergjegje natyres hajles miqt poet ne forume shqiptare

zhgėnjimi
16-03-2010, 15:00
Emancipimi Shoqrorė E Nderuara Natyra

Shqiptarit Kjo I Duhet Si Buka Sepse Diss Reformime Na Duhen ne shum aspekte
Bota Po Ec Para Edhe Ne Me Boten Duhet
Un Gjithmon Kam Qenė Per Ket Ideal Edhe Sot Neper Vargjet E mia Kto Ideale
Mund Ti Kuptoni
Emancipimi I Shkalles S e lartė Na Nevoitet Duhet te zhvillohet te ne te gjith
Te Gjith T e jemi Sa Ma Puntorė Dhe Ma Progresiv Dhe Te Ecim Drejt Bashkpunimit
E Mirkuptimit cilsive ezhvillimeve pozitive shoqerore kombtare

Pa Kto vlera Nuk Ecė Shoqeria Sidomos Kem Nevojė Per Bashkpunim Te Gjith Ne Shqiptart Bashkpunim Te Mirfillt gjithkombtarė

Uniteti kordinimi Dhe Mirkuptimi ėsht Baza Themelore E nji Populli Qe Qon Kah Proigresi Puna E Zhvillimi dhe sjell pozicione te favorshme per brezat e progres zhvillime sociale kombtare ekonomike dhe persosmeri a vangardizem me te madh te shoqerise
si dhe emancipim kombtarė e civilizim te shkalels se lartė
si dhe pasurim vlerash e njohuri te reja ne sfera te ndryshme
leter e autorit shqiptare xhelal ferizi te vergjeve shqiptare derguar hajles
shkembime mendimesh ne mes te poetve shqiptarė

zhgėnjimi
16-03-2010, 15:03
Natyra e nderuar
secili nga ne i ka borgj atdheut atdheut i kemi borgj edhe per se vdekuri atdheu asnjiher ne nuk na ka borgj vetem ne atdheut
te punojme q e te mos neperkembemi nga armiku dhe te mos na gjej ajo qka na gjet neper shekuj
duhet te punojm te gjith ngapak per atdhe gurė gur behet kalaja

kush punon per atdhe esht njejt si me punu ne kopshtin e tij
puna sjell fryte mandej nga kopshti i vjel ato fryte qe ju ke sherbyer
per dit ngapak
keshtu esht edhe atdheu atdheu esht i te gjith neve nes e punojm per atdheun ngapak e gzojmė nes e nuk punojmė mbesim ne mjerime
dhe lot e varfri te shkelur nga armiqt

kshtu te shperndarė e te humbur do te vuajm pa organizime ekordinime

nuk ka alternativė tjeter perveq te punojmė te gjith shqiptarėt se bashku e ngapak dikush punon ma shum mvaret prej kushteve si i ka njeriu
te fala nga liriku autori i vargjeve shqiptare

zhgėnjimi
16-03-2010, 15:13
E nderuara legenda

Mė pėlqen shum mendimi yt i qetė objektiv
popujt e civilizuar nuk bėhen rober te kulteve,fatkeqsisht te ne po ndodhė te ne shqiptart kjo

ne trembemi nga emrat e mdhej ndersa te popujt tjerė punohet,nuk shikohen qfar emrash ka por ata punojn⌂ me kualitet

pamvarsisht respektit q e kan per emrat e e mdhej ata vazhdojn te punojnė dhe kshtu arrijn kualitetin:

Kultizimi apo mitizimi na robron dhe ky besim i takon primitivizmit jo modernnizmit.

ju keni shkruar qetė korekt dhe bukur e nderuara legenda
mirnjohje nga ana ime
un e kuptoj edhe melodizitetin e adidu por ai sikur ma teper po ka prirje per nji far vrazhdesie sesa mirkuptim ndaj meje
Un deshta te seleksionoj vlersimin dhe mendimet ne prozė e ti nxiten njerzit te shkojn atje te vargjet
ky ishte qellimi kryesorė q e njerzit ti lexojn vargjet atje me vemendje
mundsisht te thellohen ne sicelen domethėnje por u akuzova pak nga adidu
por nejse s paraqet shum problem
koha do te deshmoj per at qe me akuzon adidu ne komentin etij.

Sa i perket mendimit tuaj alternativ ju keni folur drejt ne rastin Kadare dhe ne poezit e tij.
Prirja jonė per tu bė rober te kulteve na e ka ndaluar progresin.

Dikurė ne rininė time ėndrroja dhe adhuroja Naimin FIshten Migjenin
dhe dridhesha nga vargjete tyre dhe thosha
o zot kta jan mbreter te pa arritshem
dhe as q e guxoja te mendoja ti ngjajė sa do pak naimit
sepse ne kokat tona ishte krijuar kufiri i kultit

me emrin qe i qunim gjeni magjik te pa arritshem

kshtu robrohej mendimi yne thehej vullneti
askush nuk thot te shqiptart
Naimi ishte vertet madheshtorė i madh por un do te pepriqem te behem ma i madh se ai

edhe nes e nuk bėhet se paku ta heqė kultin nga koka

sepse ėsht ma i lirė
ma i fuqishem

dhe ai q e krijon duhet tė mendoj lirisht pa kufij ne kokė

dhe tė thot nese ai ka krijuar ishte koha e tij ne ket kohė do te krijoj un

pamvarsisht s e ai ishte gjenial per at kohė

por ne kohen sot do te pepriqem trimrisht te krijoj un
dhe nuk trembem nga kulti .

nji popull q e mendon pe progres ai zhvillohet dhe lirohet nga kultet

Ne e qmojmė kadarenė shum lart pa dyshim te gjith shqiptart e qmojnė
por krijuesit e talentuar nuk guxojn te mbeten rober krijuesve te medhej

brezat duhet te ja tejkalojn atij natyrisht fjalen e kam

per krijuesit qe vijn nė breza.

NJI POPULL Q ė LIROHET NGA KULTET DHE NUK TREMBET NGA FAMA E TYRE AI ECė PARA ZHVILLOHET

ndersa nji popull qe mbrenda kulteve robrohet stagnon

opinion mendim i autorit xhelal ferizi

zhgėnjimi
17-03-2010, 09:05
Diplomacia dhe njerėzia shqiptare nuk duhet te shkoj neper anime ekstreme nė boten e civilizuar e as
ne grupime ekstreme qe te behemi viktima te urrejtjeve botrore

, ne jemi popull i vogel dhe duhet te depertojme leht me intelegjence kolektive kombtare dhe elokuenca mjeshtrore
ne boten nderkombtare ,
dhe duhet te pozicionohemi kah neutralizmi kah heshtja ma teper
dhe mos perzierja e tepert , dhe tė jemi veqanrisht te kujdessshėm tė shprehemi
me kujdes kur esht fjala per grupime e aleanca politike ne botė
nuk duhet te jemi ne anime sepse nuk e kemi asken vlla ne ket botė jemi jetim
nuk kemi kombe kusheri siq jan te tjeret latin arab e rracat tjera gjermanike

te gjith kta popuj ne qaste te ndryshme te hstroise sa po i rregullojne punete tyre po na e dredhin pastaj si arabėt qe ju perkushtuan miqsise me sllav
qe nga koha e titos,


por ne duhet te kemi kujdes te veqant qe ta kemi me te gjith mirė kjo esht diplomacia taktike

dhe te mos biem pre e antipative ose grupimeve
qe krijohen sepse ne afat te gjatė pastaj ma vone e kan pasoja per ne si komb e shtet per interesat tona kombtare

si komb i vogel qe jemi dhe mvaremi shum prej te tjerve

politika e jone shqiptare duhet te sillet si qengji qe i thith dy nana
perndryshe ne e kemi pa se q na gjeti me serbin ė
sa gra e femra na u dhunuan sa na kushtoj gjithka e sa na kushtoj liria ndersa muslimanet qe ne mbajm fe te tyre rrinin anash indiferent sepse ishin miq me sllav
feja nuk percakton aelancat por interesi strategjik
ne nuk duhet te shfaqemi shum me grupime ekstreme
as me anime naive
por me elokuenca me atletizma diplomatike me eleganca politike maturi
dhe me politike te persosur duke ruajtur ne neutralizmin

europa amerika arabet kan kunderthenje ne nuk duhet te biem pre e viktime e ktryre perplasjeve
te ktyre civilizime ve
qe nuk i kemi vllezer te gjakut por miq
ne mes te miqve ne nuk duhet te hyjm ne gėrshėrė plotike
qe te na pritet koka nga dikush ne pastaj te biem ne viktima
ne kemi specifika te veanta kemi tri fe dhe mbi baze te ksaj specifike specifikisht duhet te ruajm atdheun me nje mjeshtri tejet te veqant politike

ne jemi popull i vogel dhe duhet te kemi kujdes ne pozicionime

gilojtinat e kohrave te shteteve te fuqishme qe bien
pamshirshem te mos na e kap koken ne do far perzierjesh qe nuk i njohim pasojate tyre interesat e tregjeve dhe te kapitalit duhet ti shofim e ti percjellim me vemendje
ne duhet ti hyjm forcimit ekonomik dhe tregjeve
me te gjith duhet ta kemi mire per tregjet

ne nuk duhet te shkojm me vrap e te fusim koken ne giljotinė
vet
por te shmangim koken ne format ma diplomatike te mundshme

politikisht nuk esht mire qe ne ta krijojme hasmeri me izraelin
e as me arabet
dhe te ruajm raportet me ameriken kinen europen per intersa te stabilitetit dfhe tregjeve e strategjive mbrojtese
kjo do te duhej te jet mjeshtria e jone e politikes shqiptare


Tito presidenti dinte se si te sillte politiken me te gjith mbette mire
dhe rregullonte raportet pasaporta jugosllave askund nuk kishte viza qytetaret kahdo leviznin te lirė pa pasoja

ja per shembull suedia pasaporta e suedezve
nuk ka problem dhe ne gjith boten esht e mbrojtur
dhe qytetari suedez dhe ka autoritet pasaporta
sepse suedia mbane raporte te mira me gjith boten
ne menyren me te kujdesshme dhe me te persosur


pozicioni yne nuk guxon te anohet neper hasmeri te kombeve

siq tha dikush ktu te shkohet ne anime ekstreme ky i menduar esht i menduar i cekt i pa pjekur fminore nese ekstremisht ne si komb njianshem krijojm armiq te ri ne dėm te interesave tona kombtare shqiptare
ne duhet te jemi te lire ne gjith boten e te mos shifemi me sy te keq nga askush
por duhet te dijm te hyjm ne mardhenje civilizuese tregtare diplomatike kulturore shkencore me kombe ne menyren ma miqsore te mundshme
duke perdorur formen me te mire te mundshme paqsore e miqsore
opinion mendim nga autori xhelal ferizi gjat nji diskutimi ne nje forum shqiptarė

zhgėnjimi
17-03-2010, 09:13
Historia izraelite esht histori e vjeter dhe edhe ata kan vuajtur shum ne te kaluaren ne histori duhet te jemi real per te qenshmen dhe historiken per tragjiken dhe perdnjekjet e tyre neper shekuj sepse ishim ne vet shqiptarėt te perndjekur e njohim vuajtjen prandaj nuk duam qe dikush te perjetoj vuajtjet qe perjetuam ne si komb neper gjenocid e perndjekje neper shekuj


sikur harron dikush --- por arabet dhe te tjeret duhet ta dijne se ne kemi ndjenja miqsore edhe per izraelitet edhe per ata arabet edhe edhe per afrikanėt edhe kinezet amerikanėt turqit australianet europen e popuj tjere

ne kemi ndjenja miqsore natyrisht

prandaj ne duhet te ju japim me kuptu popujve se jemi nje popull paqsor ė i pa dėmshėm per planetin per shkak te natyres konstruktive dhe deshires per paqe e tregje e levizje te lira pa i demtuar interesate askuj
ne nuk jemi nga natyra pushtues as terrorist as demtues interesash te kombeve
prandaj kekrojm status ne bote q ete shihemi me sy te mire te pa rrezikshem
per asken mbi dhe qe quhet glob andaj kekrojm status neutral

dhe jemi popull qe mendojme per raporte te shendosha paqsore botrore

e per mardhenje miqsore me te gjith kta popuj te civilizimit
pa dyshim le te jen te bindur por ne nuk duam si shqiptar te

jemi

kundershtar te askuj

per veq te sllaveve pansllaveve ne fakt jo te gjith sllaveve

sepse me qek polak kroat slloven boshnjak malazez ne nuk kemi tani raporte te kqija por te mira

me perjashtim te serbve dhe rusve dhe disa te tjere sllaveve

shkrim debatues nga nje forum i autorit xhelal ferizi

zhgėnjimi
17-03-2010, 18:19
punet e mia nuk jan edhe aq keq

shiu e bora nuk po me rreh fmijt me jan rrit pak a shum

buk kam

ka edhe mė keq se un ka njerz qė vuajn pa strehė mbi kokė apo jo
prandaj mos shpotit kunder meje me cinizem barbar e mos bajė brengen time duike me quajtur lypsarė e varfanjak mė mirė tė jem i varfėr se sa i pasur
se m,os ie fitoj i pasuri pasurinė me djersė jo jo me mashtrime dhe plaqkitje rjepje te tjetrit ne shpinen e tjetrit e fitojnė te pasurit
ndersa un nuk jam i futur ne haram dhe jam krenarė

makinen e kam bicikletė kam banesen e mirė e kam nxemje ne shtepi
po buk e te gjitha te mirat i kam
qka do ti tjeter qe me shpotite me cinizem
per qfar punesh e varferie e ke ti fjalen mor derdimen kujdes se ndoshta ti je ai
qe ndoshta vuan per buken e gojes i mjerė e del ketu e provokon

nuk e di ti e disa nga ju qe po flisni do fjalė provokuese
ne lidhje me mua duke me thėnė me shpoti rregulloj punet tua o varfanjak
por si duket pikrisht ju qe provokoni jeni pikrisht ju ata q enuk ekeni buken dhe jeni
disa leckaman qe fryheni
duke provokuar mizorisht

ato

sa per qellimet e mdha ekonomike
qellime te mdha per te arritur kur ishte koha duhej
ne at kohe ne merreshim me qeshtjen kombtare
fati e caktoj qe te jemi ne anen e lirisė dhe te rreshohemi kunder armikut
shekullorė por ju qka ishit duke bėrė ather si duket keni ndejtur duke tredhur mizat
askush nuk ua ka pa hajrin per asgjė vetem delni e provokoni e flisni kot
sepse nuk keni bė diqka per tu shquar as ne sherbim te familjes tuaj as te atdheut jeni te pa hajr pra ju te gjith ata antarė ne forumin dardania de
qe me provokoni me gjuhė rrugaqerie
nji shkrim gjat diskutimeve pergjegje disa provokatorve
keshtu pergjigjej xhelal ferizi kunder armiqve qe provokonin ne forume

zhgėnjimi
17-03-2010, 18:51
Ndersa sa per biznese suksese progrese ngritje ekonomike

dhe bashkpunime te shqiptarėve me njeri tjeterin

ka komplikime qė dhe perthurjet tona shqiptare e kunderthenjet tona paragjykimet dhe ftofjet tona distancat mos kordinimet mohimet egoizmat dhe te metat tona si njerz siq po shifet ku ne shum vende ne trojet etnike ka mjerim e po ben kerdi varfria

as shkenca amerikane nuk i zgjedhė ket lloj shkatrrimi
se ka perthurje te shqiptarve zhgenjim dhe mos bashkpunim
e specifika teper te quditshme

ket mentalitet mos bashkpunues keto shkaqe te pakuptimta nuk i zgjedh dot asnji menquri vathdoni dhe rrokullisuni deri sa vet po e doni rrokullisjen duhe e mbare ju qofte as un as askush nuk mund te ju shpetoj kur vet e doni perqarjen dhe mos unitetin
shpartallimin m eklane grupore fetare pengesa paaftesi tradhti mashtrime sabotime
demtim te atdheut

personalisht kur flas per vete siq me ngacmoni ju disa forumist provokatorė
ketu ne forumin dardania de

sa per mua mos u brengosni aq shum dhe varfrine time sepse ju nuk jeni aspak bujarė qe ngacmoni e me shpotitni mua
me ka kaluar koha e mosha burgjeve
per qeshtje kombtare e jo ne perpjekje te bizneseve
ne burgje nuk ka biznese por ju disda provokues ketu qe po ngacmoni
e flisni me cinizem kunder poetit jeni te deformuar me defekte

keshtu sepse jeni provokatore te kqi qellimkqi ngacmues degjenerik barbar
prandaj turp per ju qe provokoni ne ket drejtim
por turp edhe stafi q eju lejon te ngacmoni nji poet me kaq paturpesi

ju i provokoni qellimisht te burgosurit politik ehst njejt sikur ti thuash adem demaqit per se nuk u more burgjeve me biznes vertet jeni te cekt e te pa tru

sa te kqi e te poshter jeni vertet sa gojqki jeni

te pa njerzishem te pa ideal provokatorė te qthurur jeni ju disa ketu por edhe stafi i dardanise kti forumi duket se esht i degjeneruar dhe i qellimshem


rendesi ka fmijt dhe brezi qe vjen por rritet

dhe ka synimet e veta ata
koha e jonė iku ne jemi karte e djegur u dogjem brugjeve per lirinė tuaj perse tani na ngacmoni dhe nje pyetje e kam, per ju ngacmuesit
dhe stafin e forumit dardania de a keni fytyrė ju
ose qfar qenjesh jeni ju
ja se si ju pergjigjej autori xhelal ferizi bizarve te forumit dardania qe e ngacmonin
me vite pa nderpre ne forum ashtu siq e ngacmuan me poshtersi ne forumin shqiptar com

ne mund te sherbejm me shkrime aty ktu diqka ose ndonje pune te
lehtė
tjeter nuk ka mbetur per ne q' me duhen TANI milionat ne ket moshe PARAJA DUHEJ KUR ISHTE MOSHA E DUHUR POR NE KET MOSHE QKA ?
dhe perse jeni aq te pist e te pa rrespekt ndaj te vjeterve e aq mosmirnjohs ndaj njerzve te sakrificave
keshtu me kso pergjegje ua theu hundet provokatorve ne forume provokuese
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi provokuesve tradhtarė ne nje forum
ku vet stafi i lejonte provokatoret por autori ju kundervu te gjitha propagandave te ndrya armiqsore

milionat dhe qellimet duhen ne moshen e duhur

ne nuk duhej te kalonim jeten burgjeve por e kaluam ne sherbim te shoqerise dhe atdheut qe brezat te jetojne te lire qe ju te mos dhunoheni prore nga armiqt

dhe jemi karte e djegur ne ket moshe tani pasi qe kaluam neper ferr te armikut
tani pse doni te na provokoni ne te burgosurve politik ne nuk shkuam per biznese burgjeve as per tu pasuruar aty nuk kishte banka e tregje por qelija te errta
ku kaluam vite nen pranga e keqtrajtime mizore
jemi flijimi i sakrifices ne ne nuk investohet ma
jemi te flijuar per qeshtjen kombtare nese doni te na e beni ndonje rrespekt urdhroni
nese jo se paku mos na fyeni se nuk ju kemi borgj ne ju

ndersa ju disa me mendjen naive akoma kerkoni diqka nga te burgosurit poltik
qe jan hargjuar nga sakrifica per liri
quditem me juve por nuk keni faj se i ngopuri nuk ja beson te uriturit
as ju te pa vuajturit nuk keni per te ja besu kurr te vuajturit
kshtu e ka kjo jetė e mallkuar mizore mosmirnjohse

prandaj ndaluni njiher e mendoni qka flisni e qka jeni duke folur
mos hyni ne mekat me te burgosurit politik qe i provokoni ne forum
ju disa arrogant te forumit dardania dhe turp te ket stafi qe ju nxite e ju lejon qellimisht
sepse secili i burgosur politik prej tyre qe ka mbajtur vite burg
si i burgosur ai esht i flijuar per ju dhe brezat nuk ka shkuar per tregti dhe pasuri e biznese burgjeve prandaj perse i tallni e i quani varfanjak
ajo jetė e tyre esht e deshtuar dhe e shkatrruar
burgjeve
ata jan te dalur nga burgu dhe jeta e tyre ka ndryshuar
ket e bėnė ne sherbim tė lirisė dhe atedheut
ata vetem e vetem per ideale te atdheut
qe te vehet liria ne themelet e atdheut
pse ju disa jeni mosmirnjohs te pa fre shizofren ktu ne forume dhe pa pikė cipe e stafi i forumit ju lejon me paturpesi te fyeni te burgosur politik shqiptarė

ju jeni trupruar para gjith botes ktu para lexuesve bota shef dhe lexon ndersa askush nga ju gjith keta antarė ktu nuk delni ti kundershtoni tradhtarėt dhe provokatoret te mbroni anen e kombit
dhe keni deshmuar se padhe te drejtes te mbroni anen pozitive te burgosurit politik shqiptar patriot por heshturazi dis rrijn si qyqe e disa i
jan si duket ne anen e se keqes nuk keni rrespekt per patriotet dhe deshmoni se jeni te qoroditur te ult te mjere pa guxim qytetarė perndryshe nuk do te lejonit keta gojkqi
pisa qe te fyejn kaq rėnd nje poet nje te burgosur politik dhe te tjeret atdhetarė patriot pra po e deshmoni karakterin tuaj te dobt e ta pe patriotizem


as per invalidet e luftes as per luftarėt e ushtrrise qlrimitrae as per te burgosurit politik
ne nuk ju kemi faj atyre per situatat e tyre te veshtira te knfliktit

zhgėnjimi
17-03-2010, 19:06
sa per diplomaci te ne akoma nuk ka vizon te duhur ose te them nivel te larte njohurie

nga disa individ dhe qarqe qe nuk e kan te kryer as shkollen akademike te shkencave politike as nuk kan aftesi te e veqanta te njohurive

e di se ka edhe niavitet akoma dhe shkurpamesi
dhe nuk ndertohen raporte mbi disa servilzma siq po vepron diplomacija e jone
dhe nenshtrime

por duhet ndertuar raporte mbi baza afatgjata te qendrueshme
dhe te garancioneve te ndryshme si dhe ne nje strategji largpamse

dhe formave me te pershtatshme qe ruajn interesat vitale te kombit
e te shtetit shqiptar ne pergjithsi duke analizuar hollesisht
e shkencorisht te gjitha rrethanat dhe pozicionet kombtare e nderkombtare

duhet krijuar kartat me te menqura ne cilat mund te luhet pa demtime te interesave nacionale
pra ka te ne naivitet dhe mos pervojė ne diplomaci nderkombtare
paaftesi per te depertuar ne shum qeshtje te mdha dhe me interes per kombin shqiptarė
edhe pse nuk jam un ai qe do te gjej formulen magjike

te raporteve speciale dhe formave e teorive


prandaj po jap disa mendime personale

se si duhet te gjendet brezi ne situata te tilla dhe rrethana
ku kerkohen grupime koalicionesh dhe interesa specieale
ne menyrė qe te perfshihet nji komb ne nje koalicion interesash

qe jan poashtu teper te komplikuara
e te nderthurura me interesa ku kombe e shtete qe per egot e tyre
e qellimete tyre ekspansioniste kolonialiste na grupojne e na bejne te
rreshtohemi edhe ne humbje e tragjedi
n e humbje te miqve qe nji dit do n a duhen


nuk jam sadist dhe i pa brenga per atdhe

qe populli yn te behet humbės dhe te ket pasoja ne rreshtime e anime ne deshtime
ekonomike politike
si dhe te grupimeve me anime te konflikteve botrore
per shkak te rreshtimeve te gabuara

por duhet qe shum kujdesshmem te qet hapin ne mardhjenje nderkombtare

qe jan plot me kurtha e grupime interesash
ku nder te tjera ka edhe interesa te ndyra tregjesh e interesa e qellime gjenocidesh
etnocidesh shfarosjesh etj

populli yne nuk duhet te jet hisedarė i sė keqes

as grupimeve

ku politika e jonė vazale ndoshta mund ta fus atdheun nė rruge pa krye e ne pasoja
deri sa ne jemi popull q e mvaremi nga faktori nderkombtarė
me diplomacinė me te shkelqyer tė mundshme duhet te depertojme ne bote qe te arrijm disa qellime tona jetike por me menquri
dhe me takte diplomatike dhe njerz te zgjuar
gjithsesi duhet shkollim dhe akademi shkencash politike ekonomike te kuadrave me te aft te mundsshem qe njohin gjuhet e huaja qe jan depertues dhe talent
te cilete favroizojne qeshtjen kombtare

duhet diplomaci largpamse e zgjuarsi kandare precize ekujdes i veqant
i politikes ne arenen nderkombtare sepse ne e kemi pervojen te freskt apo jo se qka ndodhi ne vitin 1999

13 shekuj nuk na u gjet asksuh pran neper ploja e shkrum e hi e pushtime dhune e lot e gjak perndjekje e gjenocid as vllezerit e fese kur ishim katilik as vlelzerit e fese kur ishim ortodoks as vlelzrit e fese kur u beme musliman

ndersa ne nje moment jetik na u gjeten judejt
lobi i tyre ne amerike medlinolbreit wesli klark e te tjeret qfar befasie sjell jeta dhe rrethanat ne nji moment te papritur asksuh as ne enderr nuk e ka pa
as ne parashikimm

qe na shpetoj nga shfarosja kryeisht lobi i judejve

dhe kjo nuk esht gje e vogel

ne nuk na shpetuan muslimanet duhet te jemi real
edhe pse e dinin se ne kosove mbi 90 per qind ishim musliman

prandaj nuk rregullohen raportet mbi baza te emocioneve fetare

ose te perkatsive fetare por mbi baza te menqurive strategjive
te ndryshm e dhe interesave te caktuara

e te raporteve te kujdeshshme dhe kryeisht interesave kombtare


prandaj izraeli zhvillon sot nji far antipatie
mbi bazat e tendences per te na grupuar ose distancuar
sepse ka qellimet e tij synimet e tij

sepse paragjykon nodshta qellimisht por diplomacia e jon e shkolluar duhet te luaj rrol kyq ne ato raporte ne interesa kombtare qe kerkohen holl e ne menyren me speciale te kordinohen ne madrhenjet nderkombtare te ppolitikes se jashtme me shtete e kombe
deri sa na kryekput mvaremi nga faktori nderkombtar


ka kombe dhe ka shtet qe deshiron te na grupj ne koalicion
duke na be borgjli por keto jan rreziqe qe ne na krijojn diksriminime dhe humbje neper bote duke na i mbyllur shtigjet e suksesve qofshin ato kombtare apo tregtare si dhe ne arritjet tona ne pergjitsi
prandaj kerkohet menquri veprimesh te kujdesshme te njerzve teper te zgjuar ne diplomaci qe te sigurojm pozionet
qe te mos kemi psoja dhe bojkote e pengesa
kerkohet diplomaci e holle qe te bisedohet e te arrihen marrveshje
te ndryshme qofshinato edhe te mshefta kur kerkohet interesi i kombit

duhet dije egjere dhe sekrete e kujdesshme dhe largpamse un mendoj per disa breza qe ata te trashgojne nje politik te menqur
ne raporte nderkombtare

opinion mendimesh nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
17-03-2010, 20:48
Puna esht qe ne shqiptarėt kemi nevoje te jemi te depertueshem ne diplomaci nderkombtare dhe kontakte dhe kerkesa

ne kombe te ndryshme ne situata
dhe depeertimet te jen me te lehta
NE KEMI NEVOJE TE MADHE PER LEVIZJE KULTURORE DIPLOMATIKE BIZNESESH TREGJE DHE KONTAKTE SHETETE TJERA NEPER BOTE
NE LEVIZJE TE LIRA NE RROLE TE NDRYSHME
per te rregulluar pozicionet tona kombtare

ne tregti e ne mardhenje te ndryshme si dhe ne biznese

dhe te sigurojm pozicion e politik te ngjajshem si suedia

ku pasaporta suedeze nuk ka kurfar veshtirsie ne gjith boten
per shkak se suedia udhheqė plotikė te kujdesshme ku ne gjith boten

i ka shtigjet e hapura dhe dhe rrespekt

nga askush nuk pengohet dhe trajtohet me rrespekt pasaporta suedeze

ne shqiptart do te duhej te kishim ket rrol qe esht ma i nevosjhem se kurr
ne historinė tonė qė tė mos kemi armiq
ne duhet ti hypim bletes ne krah diplomatik sepse ajo na qon ne mjalte
e jo mizes se miza na qon ne plehra e ne ndytsi
apo jo

ne duhet te bejme perpjekje qe pasaporta e jone te mos jet e perndjekur
dhe e diskriminuar e pa vlera
te zhbllokojme vizat ne gjith boten dhe te krijojme lidhje te fuqishme ne bote me qarqe te ndryshme botrore ku nga ai pozicion me me lehtesi mund ti mbrojmė
interesat kombtare dhe te realizojm disa synime tona
qe shqiptari neper bote te depertoj me leht e e te mos perbuzet-

qe te mos bie ne sy ose ne shenjester te dikuj

te mos shkojne shqiptarėt ne anime ekstreme neper kombe e konflikte botrore

duke marre anen her te viktimes her te agresorit per shkaqe sipmatije e fetare e qellime tjera por te ruajn raportet me shum kujdes te menqur
me gjith boten

e jo te grupohen ne anime e ne antipati
por sidomos kujdes te mos ndeshen e te bien ne kundershtim me ata qe fatin tone e kan ne dorė si jan superfuqite europa dhe amerika

por as me izraelin turqine etj sepse izraeli luan rrol te rendesishem
ne per mes lobit te vet neper bote dhe mund ti demtoj interesat tona kombtare

ne anen tjeter esht ne pyetje morali dhe e drejta dhimbja
dhe percaktimi i drejte
ndaj vuajtjeve te palestines dhe civilve te pa fajshem qe esht e pa lejueshme
per moralin dhe civilizimin
por ne si shqiptart nuk ju kemni faj as izraelit as arabve
per rrugen etyre te pa krye
dhe nuk esht e drejte qe izraeli ose arabet te na shtyjnė ne shqiptarve ne anime
ne grupime animesh te komplikuara per ne shqiptarėt

e te na quajn me emra te ndryshem jo fundamentalist etj
e arabet na quajn proamerikan duke mos e marr per baze vuajtjen tone shekullore

nga sllavet

nuk esht moral ky i mirė as i arabve dhe iranianve te cilet duhet te na kuptojne
ne rrethohemi nga armiq te shumte sllav e grek dhe tjeper te rrezikshem

ne nuk mund te rreshtohemi per krah atyre te cilet hyjn ne aleanca me sllavet
sipas interesave te tyre per te ju kundervu amerikanve
ndersa ne u gjetem para nji situate shfarosese
dhe rrodhi krejt pa pritur gjithqka
ndersa izraelitet nese duan te imponohen e te na kthejn kunder nji pjese te madhe te botes duke na quajtur borgjli as kjo nuk do te ishte drejtesi

qe te na shtyjnė ne grupime per interesat e tyre te shtrirjes se tokave
te tyre me koloni qka per boten sot esht e papranueshme
bota nuk do te lejoj nje gje te tilll dhe vet amerika nuk do te pajtohet as okb ja
me zgjerime teritoresh te izraelit mbi bazat e gjenocidit
sepse me ligje nderkombtare si dhe mbi bazat e kohrave moderne kur mbrenda sekondi nga nji skaj i botes ne nje skaj tjeter
ndegjohet informacioni e ngjarja izraeli nuk mund te arrij qellim te till shfaroses
dhe do te humb miqt e vet nese imponohet qe te perkrahet ne qellime
cioniste
ndersa ne luftonim per liri dhe ishim ne trojet tona autoktone

te ne ndryshonte gjithqka
sepse ne nuk kerkonim mosken e kievin as beogradin
por kerkonin qe trojet tona etnike shqiptare te jen te lira

e kerkonim liri

prandaj izraeli duhet te ndryshoj moralin ndaj ne shqiptarve dhe jo te na quaj terrorist
islamik
kur nje gje e till nuk qendron

dhe nuk esht ne natyren tonė se pari ne nuk jemi terrroist
dhe ky esht dezinformim i ndonje politikani te papergjegjshem izraelit

i qellimshem
dhe politika izraelite duhet te kerkoj falje shqiptarve per ket kualifikim

kaq tenendencioz dhe izraeli nuk duhet te shkel mbi parimin e miqsis
me shqiptarė
e mbi kohen kur e gjith bota qytetruese e globi e ndiqte e perbuzte
dhe izraeliti nuk gjente askun mbeshtetje mbi dhe

ne kohrat me te veshtira te historis se tyre

ne krizat me te mdha shpirtrore u gjet rreze shprese e vetme ne gjith boten per ata
le ta harrojn po te duan ata

pra izraelet gjeten perkrahjen morale dhe materiale te shqiptarve

ne kohrat me te veshtira te historis se tyre

gjeti vleren e kanunit dhe vleren e bujaris e mikpritjkes tradites shqiptare

e sot ta shkelė ate pa baza dhe pa kur far te drejte tjeter

duke mos e njohur shtetin e kosoves izraeli tregon fytyren e vet
dhe sjellje qe nuk do te duhej kursesi te praktikoheshin
me shqiptar ė

ne nuk jemi fajtor se izraelitet dhe arabet kan konflikte dhe mosmarrveshje

as ata nuk jan fajtor pse ne me sllav per gjakemi qe 1300 vjet prandaj pamvarsisht rrethanave
ata duhet te njohin kosoven si shtet
dhe te zhvillojn raportet e kohes qe kerkohen per mardhenje diplomatike e ndershtetrore
ne kohrat moderne
shtetet kan obligime te paqes dhe te mardhenjeve e te qeshtjeve politike
si dhe te kontakteve nderkombtare
e te bashkpunimeve ne qeshtje te ndryshme siguri e diplomacie
prandaj
izraeli me shqiptar nuk ben te udhheq politikė inatesh apo emocionesh e paragjykimesh fetare ose ne forma tjera grupore te interesave te ngushta

por mbi parimet e bashkpunimeve per siguri e paqe dhe te bisedimeve
per siguri e bashkpunime globale dhe obligime marveshjesh

nderkombtare si dhe ligjeve tjera q e kerkon koha dhe zhvillimet e pergjitshme
se ne shqiptart jemi andej ose kendej anojme kendej ose andej por te kemi pozicione te
pa anime na vjen keq per palet ne konflikt por ne jemi populli i vogel qe te ndikojme ne ato rrethana per te ndryshuar diqka
mendime te forumistve te politika ku diskutohej mbi izraelin rrreth nji artikulli per shqiptaret ku mendimine vet e shprehu edhe autori i vargjeve

zhgėnjimi
17-03-2010, 20:55
duhet diplomaci largpamse e zgjuarsi kandare precize e kujdes i veqant
i politikes ne arenen nderkombtare
sepse ne e kemi pervojen te freskt apo jo se qka ndodhi ne vitin 1999 me ne shqiptarėt gjenocid i pa parė ne europė

13 shekuj nuk na u gjet asksuh pran neper ploja e shkrum e hi e pushtime
dhune e lot e gjak perndjekje e gjenocid as vllezerit e fesė
kur ishim katolik as vllezerit e fese kur ishim ortodoks
as vllezrit e fese kur u beme musliman

ndersa ne nje moment jetik na u gjeten judejt

lobi i tyre ne amerike medlin olbreit wesli klark e te tjeret

qfar befasie sjell jeta dhe rrethanat ne nji moment te papritur
askush as ne enderr nuk e ka pa
as ne parashikimm

qe na shpetoj nga shfarosja kryeisht lobi i judejve

dhe kjo nuk esht gje e vogel

ne nuk na shpetuan muslimanet duhet te jemi real

edhe pse e dinin se ne kosove mbi 90 per qind ishim musliman popullata

prandaj nuk rregullohen raportet mbi baza te emocioneve fetare

ose te perkatsive fetare por mbi baza te menqurive strategjive

te ndryshm e dhe interesave te caktuara

e te raporteve te kujdeshshme dhe kryeisht interesave kombtare


prandaj nese izraeli zhvillon sot nji far antipatie

mbi bazat e tendences per te na grupuar ose distancuar nga shum vedne tjera ku ne kemi interesa tregjesh

sepse ka qellimet e tij synimet e tij


sepse poashtu per shqiptar paragjykon
nodshta qellimisht
por diplomacia e jon e shkolluar duhet te luaj rrol kyq ne ato raporte ne interesa kombtare
qe kerkohen holl e ne menyren me speciale te kordinohen ne mardhenjet nderkombtare te politikes se jashtme me shtete e kombe
deri sa na kryekput mvaremi nga faktori nderkombtar


ka kombe dhe ka shtete qe deshirojn te na grupojn ne koalicion

duke na bė borgjli por keto jan rreziqe qe ne na krijojn diksriminime
dhe humbje neper botė duke na i mbyllur shtigjet e suksesve
qofshin ato kombtare apo tregtare si dhe ne arritjet tona ne pergjithsi
prandaj kerkohet menquri veprimesh te kujdesshme te njerzve teper te zgjuar
ne diplomaci qe te sigurojm pozicionet
qe te mos kemi pasoja dhe bojkote e pengesa nga te tjeret
kerkohet diplomaci e holle qe te bisedohet e te arrihen marrveshje

te ndryshme qofshin ato edhe te mshefta kur kerkohet interesi i kombit

duhet dije e gjerė dhe sekrete te kujdesshme dhe largpamse
per embrojtur interesat nacionale
un mendoj per disa breza qe ata te trashgojne nje politikė te menqur
ne raporte nderkombtare

opinioon mendime nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
17-03-2010, 20:58
mendoj se shteti shqiptarė nuk esht shtet fetar ė esht shtet laik
dhe as fundamentalist as radikal
as qe do te behet
nuk ka nevoj izraeli ose dikush tjeter te jetoj me kto komplekse
dhe paragjykime ndaj shqiptarve e te mos njoh shtetin e shqiptarve
izraelit ose te tjerve nuk i vjen ndonje rrezik nga shqiptarėt
dhe mbi keto baza nuk ka arsye te ndertoj para gjykime

pamvarsisht se senatorėt dhe kongremsen judej e te tjerė urdhruan bombardimet
ne serbi dhe na ndihmuan
ata nuk duhet ti ndertojnė tani raportet mbi keto baza
kushtezuese te pa arsyeshme me shtetine kosoves

por duhet te marrin pozicion tjeter dhe te ken raporte tjera ne pergjithsi
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
mendime dhe opinione gjat diskutimeve te lira neper forume

zhgėnjimi
17-03-2010, 21:07
Gjithsesi qėllimi im ėsht qe ne shqiptarėt tė mos bėjm hap tė gabuar politik-

duhet kujdes i veqant maksimal

t mos bėhen e anime qe demtojne interesat tona nacionale

per shkak te emocioneve ose ndjenjave fetare

e koalicioneve te ndryshme qe paraqesin rrezik per intersat tona kombtare
-percaktimi yne ne mes te arabve dhe izraelitve esht aq i komplikuar
sa qe ne shqiptarve na shtyne ne pozita te pa lakmueshme

ne na qet ne pozita te pa lakmueshme

me ket problem do te merren superfuqitė

por jo ne te vegjlit ne jemi popull i vogel dhe ne arenen nderkombtare mvaremi nga te tjeret

arabėt dhe izraelitėt duhet tė na kuptojnė
dhe te mos na ngarkojn me fatkeqsi te reja pas kaq vuajtjesh tona shekullore


ne akoma nuke kemi shijuar dielline lirise e te kerkojn diqka nga ne
pas gjith ktyre lotve e humbjeve
nuk esht e drejt as morale qe ata per interesa te tyre dhe konflikte te pazgjithsme qe i kan te na grupojn ne neper kahje te tyre
ku ne deshirojm te mos perzihemi ne at konflikt
- ne shqiptarėt nuk jemi faktorė me rendesi as qender e vendosjes krufare
prandaj esht e pa drejte te na kerkojn qfardo grupimi rreth kti problemi


dhe ndjehemi keq jashtzakonisht kur shofim konfliktin ne mes te ktyre kombeve
qe ua duam te miren dhe qetsine

dhe nuk deshirojm shpirtriasht as moralisht qe te keqsohen pozitat e tyre
pas i qe ndaj te dy palve ndjejm dashamirsi dhe u deshirojm paqe e marrveshje
por ket nuk do te mund ta arrijn shqiptart
por fuqi tjera
ne nuk na takon si popull i vogel dhe i pa fuqishem ne asnji aspekt te hyjm
andej neper pune per te cilat nuk kemi kurfar force as ndikimi

vetem se na vjen keq
dhe nuk ua duam te keqen, ket ata duhet ta dijn si arabet poashtu edhe izraelitet ,

ata na i njofin vuajtjet tona te se kaluares

dhe tragjedite qe na i shkaktuan sllalvet pushtues
prandaj do te ishte mir qe te dy palet te na lene ne ha
llet tona jetsore dhe ata vet te zgjedhin konfliktin ne mes tyre sepse ne nuk mund te jemi faktore ndikues

deri sa nga ne asnji e keqe ne histori nuk do ju vjen nga ne

nuk kan nevoj se paku te mbajne anen e sllaveve kunder interesave tona nacionale

dhe ne ua deshirojme paqen atyre aranbve dhe izraelitve
e gjetjen e kompromisit afatgjatė per paqe te qendrueshme

e stabilitet
pra ndaj nesh ata nuk duhet te ken kurfar qendrimi negativ
ashtu siq nuk kemi ne ndaj tyre
as qe do u vjen ndonje e keqe nga ne
atyre

prandaj te mos marrin as ata qendrim diskriminues ndaj nesh
sepse nuk kan arsye kurfare
nga autori xhelal ferizi gjat diskutimeve ne forume per qeshtjen arabo izraelite

zhgėnjimi
17-03-2010, 21:09
Titulli: Izraeli i quan shqiptarėt terroristė islamikė dhe nuk njeh pavarėsinė e Kosovės

--------------------------------------------------------------------------------
Si me izraelin si me turqi si me arabėt ne na lidhin tregti e tregje interesash te mdha

levizje te lira njerzore mallra transporte pa u perzie ne punete tyre te mbrendshme ose pa shkaktuar nxitje sherrresh as anime
te nji anshme
nga ne nuk ju vjen asnji e keqe ashtu siq nuk i vjen as europes as amerikes
as te tjerve

ne jemi armiq shekullore me sllavet konkretisht me serbet e ruset


as me malazezet jo meqense ata nuk po rreshtohen ma ne anene a serbve

me malazez e kroat me bisedime do te zgjedhim porblemet

ndersa me serb e maqedon jemi armiq te pa ndryshueshem

Ne ato anė pra ne lindjen e mesme ne shqiptarėt levizim per tregje
dhe interesa tregtie TRANSPORTI e biznesesh pa komplekse

ne sillemi si ne shtepine tone si ne vendet arabe si ne iizrael
levizim lirshem thjeshte sepse ata e dijn se ne shpirtin tone te shqiptarve nu ka kqedashje
asnje e keqe nga ne nuk ju vjen

prandaj edhe nuk kan paragjyike e ngarkesa per ne

tregjet arabe izraelite turke kurde kaukaze afgane afrikane
jan te rendesishme per biznesin tonė te shqiptarve

jan me rendesi edhe tregjet tjera botrore te europes dhe amerikes

por ne nuk duam te jemi popull shkaktarė i fatkeqsive dhe nxitjeve te konflikteve botrore

kemi vuajtur vet neper shekuj dhe interesi yne madhore esht ti mbrojme tokat nga serbet e rusėt e rrezikshem

prandaj ne duhet te na kuptojn popujt e botes
dhe te mos na perfshijne ne situatat tejet te komplikuara nese duan te na riajn si miq

per se nuk duam te prishim raportet nderkombtare
me vende e popuj

por duam qe ne bote te shifemi me sy te mir
ku do neper glob e thash

per veq te ruset e serbet ndryshojn gjėrat me te tjeret kemi raporta te pa paragjykime dhe aspak te komplikuarame serbet kemi probleme teritoriale dhe ne ket drejtim jan angazhimet speciale dhe gjetjet e metodave qe kombi shqiptar me menquri duhet ti
perdori per tu pozicinuar favorshem ne ballkan .

reagim i autorit xhelal ferizi ne nje titull gazete ne nje forum gjat diskutimeve

zhgėnjimi
17-03-2010, 21:10
Titulli: Izraeli i quan shqiptarėt terroristė islamikė dhe nuk njeh pavarėsinė e Kosovės

--------------------------------------------------------------------------------
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
Arabėt dhe te gjith te tjer popuj ne duhet te na lėnė ne tė qetė,
ne shqiptarėt nuk mund tė mbajmė mjerimin e botes mbi shpatullat tona,
as tė rregullojmė konfliktet botrore,
jemi nė hall pėr vete as nji e keqe nuk i vjen askuj nga ne shqiptarėt ,

dhe kėrkojmė tė na lėnė tė qetė, ne mjaft patėm vuajtje shekullore ,

tė ferrit mbi tokė e mbi dhe , dhe ne jemi njerz paqsorė shpirtin tonė e njeh bota njerzore civilizimi
,
Ne shqiptarėt qe kur shikojmė e ndėgjojmė konflikte te pergjakshme botrore
e probleme ne mes te kombeve
botrore

na vjen keq dhe ndjehemi keq shpirtrisht deshirojme paqen ne mes tyre dhe qetsine
por nuk mund te bejm asgje per askend si popull i vogel e i varfer

dhe nuk jemi kurfar faktori vendosės,
e nuk jemi as faktorė ne botė ,as ne okb,
prandaj qka do qe kerkohet prej nesh ėsht padrejtesi
ngarjesė per ne ata tė tjerėt pra ne duhet tė na lėnė tė qet ė

nė hallet tona nė token tonė ne te drejten tonė autoktone historike

Konfliktet botrore le ti zgjedh bota si te mundet vet

ėsht detyrė e superfuqive dhe kombeve te fuqishme te mdha
e jo e shqiptarve qe jan ne reziqe per vete te rrethuar nga sllave grek
e armiq tjere te rrezikshem per rreth dhe ne botė kemi hallet tona te mdha
bota duhet te na kuptoj ne dhe poziten tonė prandaj te mos na diskrimonojnė

sepse ne nuk jemi ata qe vulosiim fatet botrore as qe i japim kahje konflikteve botrore prandaj kerkojme qe ne rastin tone te merret para sysh drejtesia njerzore e morale si dhe shum arsye tjera e rrethana

jemi komb i vogel ne te drejten tonė kekrojme te jetojme me vlera e dinjitet ne civilizim ,
dhe nuk kemi qellime pushtuese as qė jemi e keqja e dikujė

dhe tė tjerėt nuk kan arsye tė na diskriminojnė
tokat tona etnike dhe hisja e jone etnike duhet te ken garancione nderkombtare sepse jemi populli ma konstruktiv ne bote sa i perket paqes dhe pa djallzivve askend nuk e kemi pushtuar as nuk mendpojm ta pushtojme
historia flet me fakte prandaj te gjitha kombet duhhet te ken raporte te shkelqyeshme me ne shqiptarėt ne duhet ti kemi rruget hapura per tregti e biznese dhe vizita kulturore ku do ne bote pa viza si shqiptarė

tregjet e levizjet e lira neper bote dyerrte botes te jen te hapura per ne shqiptarėt
e pa djallzuar
te levizim pa komplekse neper bote per kulture tregje biznese
deri sa nuk jemi e keqja e askuj
opinione politike nga autori xhelal ferizi dķskutime te lira ne nje forum shqiptar

zhgėnjimi
17-03-2010, 21:14
Titulli: Izraeli i quan shqiptarėt terroristė islamikė dhe nuk njeh pavarėsinė e Kosovės

--------------------------------------------------------------------------------
Ruset po e nxisin me qellim konfliktin arabo izraelit
ATA ME TE GJITHA FORMAT DHE MJETET E USHQEJNE ME QELLIM DINAKRISHT

KONFLIKTIN

per te krijuar antipati ne mes te botes islame dhe amerikes
e izraelit
me qelllim qe araBet ta kthejne dashurinė dhe syte andej kah rusia
e kina e pansllavizmi
e te lidhen me rus e kinez e indian

por nese rusi sllav hyn ne tokat arabe
do te bej dhunime si ne qeeqeni merreni me mend sikur turqia
te ishte
nen ndikimin rus kush do ishte kjo do te ishte nji vend i shkrete e püer gjynah
ma zi se nigeria ne vuajtje te mjera te varfrise
te gjitha ato vende qe ishin nen rus akoma nuk po e marrin dot veten
ku i bje rusi e djeg vendin per shekuj

gjithkund ruset i qesin cunga perendimit
amerikes ata mundohen te pervetsojne te gjith aleatet botrore
kunder amerikes dhe shqiptarve per ti shkatrruar kta dy aleat

prandaj them se esht e nevojshme paqja ne mes te izraelit dhe arabve
q e te gjith se bashku te behemi bllok aleat
i fuqishem me shum kombe tjera

kunder rusve e serbve qe ti rrenojme ruset perfundimisht
sepse ata paraqesin rezik per boten dhe ardhmerine njerzimit

mendim i autorit xhelal ferzi

zhgėnjimi
17-03-2010, 21:16
liberman esht i ardhur nga rusia dhe esht me radikal ndaj palestinezve
se sharoni e netanjahu mendoj se me politiken
radikale ekstreme
nuk zgjdihen problemet paqja ne lindjen emesme duhet te vuloset perjetsisht ne mes te palestinezve dhe izraelitve
ne menyr q e dy popuj te jetojne ne harmoni fqinjsore ne paqe pa konflikte

zhgėnjimi
17-03-2010, 21:41
Ne nuk themi se sali berisha nuk ka shum pergjegjsi dhe faje e gabime te gjith ket e
e
dijnė por mos harro nji diqka i nderuar

socialistet ne shqiperi dhe ne troje shqiptare ndryshojnė ne interesin kombtarė kombtarisht jan te dėmshem dhe njihen per sabotime

perberja dhe idelogjia e veprimet jan sabotuse dhe antikombtare
ndryshojne nga
nga socialistet botrore dhe nuk jan kombtarė ata shquhen per etje per pushtet dhe idealogji ku interesat kombtare i shkelin per interes te pushtetit per te ardhur ne pushtet e per te zvarritur duke mos u brengosur per progres kombtarė
e perparime ne fusha te ndryshme ata e deshmuan gjat pushtetit te tyre nuk kan bere asgje ne dobi te atdheut ne ndonje fushe qe ja vlene te permendet

nuk them se shumica e socialistve jan antikombtarė
por vet struktura dhe perberja po
nano gjinushi rama ceka brokaj jan jnjerz te tmerrit qe dihet dhe shum te tjere
dhe jan kreu i sabotimeve kombtare
nuk them s e nuk ka patriot ne partinė socialiste ka p a dyshim se po por ata jan te manipuluar ,
se ka por vet kahja e partise dhe struktura ideologjija dhe vasaliteti i saj
ne raport me grekun ku gjithqka greke dominon dhe hyn te ne si kapital e skllaveri
per te na skllaveruar si dhe korrupcioni i madh dhe anarkia ndaj ligjit
nuk me ka krijuar simpati per socialistet
dhe nuk me e jan dukur ata se kan dashuri kombtare nacionale dhimbje e ambicje per komb e perparim te tij
me vjen keq qe duhet te shprehem keshtu

e shum qka esht ne sherbim te sabotimeve kombtare
ne sherbim te varfrise dhe rrenimit t e interesit vital te kombit

ata te pa fajshmit antarė ne at qe jan na a t parti jan viktima qe manipulohen nga at qe e dijne se qka duan se duan ta gjymtojne shqiperine mėme me varfri e anarki


por ideologjia dhe struktura e socialistve ideja kahja veprimet sabotimet
e tyre jan dėme dhe dėmet e mjerimet paraqesin akte te shemtuara antikombtare
sabotimet te orientuara per te penguar atdheun kombin ekonominė
edhe partia demokratike edhe socialistja duhen refiormuar rrenjesisht
qe te dyja dhe te mbushen me gjak te ri patriot

kombtarė

ndersa ata patriot qe jan ne ato parti ata jan disa vimtima aty

dhe kan hy duke besuar ne ato ideale te shkruara te asaj partie
por jan te gabuar pa dyshim jan vetem viktima

pa dyshim nji pjese e tyre jan patriot por nuk kan mundesi te bjen ndryshime
sepse tjeter kush e ka ne dore fatin e shqiptarve

por kreu udhheqja dhe shum te tjere aty perfaqsojn rrymen sabotim

anti komb anti interesave kombtare
disa shquhen per servbofili e grekofili e ndasi jug veri per rremuja e karrieriizem
korrupcion kurtha zvarritje rrenim te ekonomise
plane kurthash antishqiptare urrejtje jug veri grupime barbare antikombtare
klanore
ne e dijm se kush jan ata
sepse jan edhe me te kqi se socialisti e socialistet europian


se kancelari schröder qe deshti

ta shkatrroj gjermaninė ne themel per te ja shitur rusise si province


qe ta rrenoj per interesat rus e sepse nuk kan patriotizem
as besnikri e dashuri atdheu kombtarė
me vjen keq bert qe ja djal i mir patriot por socialist i manipuluar

sepse kreu dhe ideologjia e partise socialsite interesat e veta i kan permbi kombin
ndersa permbi kombin nuk gjė mbi dhe qe vihet

MERRENI SHEMBULL KANCELARIN SCHRÖDER TE GJERMANISE
e miteranin

qe edhe koken e dhe kembete gjithqka i kishte ne sherbim te rusve
sepse soialisti permbi kombin e qet idelogjine dhe qellimin e vet interesin grupor dhe personal .

Lojrat e vitit 1997 ne shqiperi i kan bė duart e huaja te zgjatura

brokaj gjinushet kan be tmerre te papershkruara dhe demtime te pa imagjunueshme ne komb e permbysje demtime shemtime te mdha

nuk them se ktu nuk ka faj edhe sali berisha e shum te tjere
paaftesia e partive shqiptare dhe qellimi i disa rremujagjive po na kushton neper shekuj
shum veprime i kam percjellur dhe nuk ishte e veshtir te shifej loja

tradhtare teatrale

dhe duart e zgjatura agjentureske te huaja qe tallen me ne

perndryshe as liriku nuk do te ishte ne kto pozicione q e jam
por tradhtia kombtare me solli ketu sepse nuk e qane koken asksuh per mergimtarėt shqiptar


armiqt dhe vasalet e tyre neper shekuj bejn kerdi ne trojet tona shqiptare
dhe njerzit
po e luan lojen kryesore

e di se q do te thot dora e zgjatur e hijenave

e di dhe e njoh ate ne kurrizin tim e kam provuar


dhe askush nuk me doli krah sa do pak qe ti shmangem shpates s e saj


por nuk arrita te gjej mbrojtje sepse me keqardhje po e them s e vetedija

e jone kombtare esht larg nga qendra e vetedijes se dukur

per te dale ne drite aty ku duhet

kshtu edhe shqiperia etnike vuan dhe nuk del ne drite nga shkatrrimtaret e saj
qe flasin shqip
armiku i mbrendshem esht i keq aq se i jashtmi


ka tridhjet vjet q e me shkyhet gurmazi bert duke bertitur

organizohuni per shpetim kombtar nen moton shqiptarie ndihmon shqiptarin shqiptari e mbrone shqiptarin

per nevojen e taktikes shqiptari me moton e ndihmon shqiptarin

dhe kot se kot nuk praktikohet kjo eshte pa mundur nje jete nje moshe me vite u peprjeka per ket ide qe nuk praktikohet dot

por tallen e qeshin me secilin veporim ne sherbim te mirsise

deri sa kombet tjera e praktikjojn ket ne ie lėmė ne balt njeriun


tone pse pse jemi te till dhe pastaj qajme e vajtojme per te kqiat qe na vijne


nese esht shkruar q ete rrokullisemi ne gremina do te rrokullisemi me kto mende

o bert s ke q i ben shqiptart jan nda ne nji mij fe e parti e klane


ata nuk jan ma nji komb e nji atdhe
de fakto e verteta kjo esht e hidhur apoe embel kjo esht
nuk njeri i menqur vepron qe te nxjerret guri qe hodhen te huajt kot

esht njihe r per njiher e kur te vjen vetedija te brezat tjer nu ke di
ata mba se do arrijn ta ndryshojn
un po thuajse nuk shkruaj ma per ket brez por shkruaj per brezin qe vjen
sepse ky brez u pa me veprimet e tiedi rama shqiptar sali berisha shqiptar perse bejn kshtu perse

as europa as kush nuk mund ti ul ne nje tavoline

si dy qenje jashtoksore sillen naj njeri tjeterit te habisin
pra shqiptart kalojne ne armiqsi te forta


sepse jemi shum interesant njerz teper interesant

poashtu rremujat ne kosove ne mes te shum te tjerve si dhe vet hashim thaqit e ramush haradinjat

perse per q arsye kshtu te ndahen ne provinca e fise te bijt e nji atdheu
pse

primitivizem barbar

sepse permbi interesin kombtar e patriotik e qesin interesin e tyre te gjith pa perjashtim

kshtu jemi ne

per fat te keq duhet ti pranojme gabimet tona katatsrfoale

vetem kur njeriu i drejtohet ndergjegjes s e vet per ta pastruar mund te bej diqka konstruktive

perse sepse jemi interesant e me shum te meta bert duhet ti pranojme te metat tona por si ti heqim ato
Te gjith tallen me ket forme dhe ide qe thash e shkruajta un

ne vend te pershendetjes me fjalen mridita te praktikohet pershendetja
shqiptari e ndihmon shqiptarin se ndihma na duhet jo fjala mirdita
qe nuk mka mbulese

un dhe nuk e marrin seriozisht ket o shqiptarit i duhet kjo pershendtje o kujt mbi dhe


as ne muhabetet ne tavolina nuk e moren serziozisht ket ide timen
me moton

shqiptari endihmon shqiptarin


qka mund te ndihmoj o vlla kshtu duhet pershendetja ejone nacionale


e jo pershendetje te zbrazta kot te pa hajr qe nuk sherbejn per asgje
ditene shohim vet nuk ka nevoj te ma tregoj diksuh se fqare esht ajonuk ka hajr prej asaj pershendetje

por duhet pershendetja shqiptari endihmon shqiptarin

ku ne secilind dyqan ne fshat e ne qytet duhet te shkruhet kjo
pershendetje

afer qdo reklame tjeter
edhe neper libraria ne tregje ne fabrika e ku do te shkruhet fjala shqiptari e ndihmon shqiptarin

sikur te kisha mundsi do ta beja detyrim per tu shkruar si titull
edhe ne reklamat televizive edhe gazetash

sepse nuk e kuptojn as kur e thash metaforisht pershendetjense pershendetja mirdita duhet te ndrrohet
me pershendtjen shqiptari endihmon shqiptarin
e pastaj me pyetjen qka mund te ju ndihmojA E SHEF SE SI NUK TE kuptojne ne qellime te mira kombtare
sepse jemi lindur per te ecur mbrapsht

dhe jemi nga njiher egoistet me te mdhej te ksaj toke
e te bote pa dyshim se jemi shpartalluar dhe kjo motot dio te kuptohet vetem ne kohrat q evijne pa dyshim

mos past pune kush me ne

njerz te pshtjjellt qe nuk dalim ne asfalt

sepse kemi deshire te hyjm neper ferra e lluga

me fe me krahina me fise me ndasi jug veri me klane

me mendjemadhsi me kapuq te madh me lavd me sabotime

me mos organizime

kemi shum te meta bert jemi enigma vet njerz te qudirave

disa njerz tane shiten per pes pare thjesht vetem per pesa pare mos harro jo ma teper se pes pare

qudira te karaktereve jan kto sepse mungon vetedija

pergjegjsia morale qytetare kombtare patriotizmi dashuria ndaj atdheut
dhe bashkkombasve

disa njerz nuk kan aspak dhimbje per torjet dhe kombin e vet as ndjenja kurfare
ketu jan ato shkaqet e deshtimeve kombtare ne shum drejtime

mendim opinion mendimesh ne disktutime
nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

zhgėnjimi
18-03-2010, 04:48
Titulli: Shqiptarėt e Turqisė nuk e harrojnė masakrėn Qame

--------------------------------------------------------------------------------
Shqiptare nga turqia mua me nxitė shum ne ndjenja patriotike kur ti del me potencialin tend aktiv rreth qeshtjes kombtare

dhe motivimeve patriotike si dhe denoncimeve qe bejne shqiptarėt ndaj se kaluares se armqive qe na shtypen ena masakruan

dhe knaqem qe ne nje forme e nrgite zerin per padrejtesite e se kalaures
prezanton protestat e shqiptarve ,
shum te pergzoj per atdhetarizmin tend te kulluar
ne ket sferė jam shum i ndjeshem prandaj reagoj nuk permbahem
sepse
qeshtja kombtare per mua esht preokupim brenge e vazhdueshme
-
prandaj te lutem na i sjell ne dardani aq sa mundesh shqiptarė
dhe shqiptare nga turqia qe dijn te shkruajn shqip ose kan deshire te forcojne gjuhen shqipe te cilen ua humben kohrat ose ndihmoju aq sa mundesh sepse jan me miljona shqiptar atje qe nuk kemi interes ti humbim sepse njerz na duhen -
se sa e rendesishme esht qe te mbahet i gjallė kontakti ne mes te shqiptarve
nuk ka flori qe e paguan ket kush esht i vetedijshem-
vazhdo e puno sepse ne dhe turqit jemi mu ne mesin e armiqve
shum te rrezikshem grekve dhe sllaveve bullgar maqdenoas serb rus ukrain e shum te tjere qe po te kishin mundsi per nji sekond do te na shuanin
e na lidhin shum interesa deytrimisht ne radhe te pare vetmbrojtja nga keta qakaj
interesi i vetmbrpojtjes se perbashkt
eshst fat qe turqia esht ktu afer e i trembet greku
se do te na kishin hėngėr te gjallė grekėt e sllavėt -
prandaj toka e bukur e turqisė duhet te ju ndihmoj shqiptarve
te ringjallen sepse vetem hajrin ua sheh dhe ua ka pa sherr jo -
shqiptari mandej ja pret grekun bullgarin serbin maqedonin ukrainin rusin
ia pret vetes dhe turqisė dhe te gjitha te zezat nga keta qakaj te eger smnirzi
pushtues qe ne qdo qelize e kan mishngrenjen dhe krimin ndaj shqiptarve
ndjnejen kanibaliste
qe i kanosen shqiptarizmit si rrezik permanent jetik qe nuk ndryshon
neper shekuj
shqiptarėt ja presin rrreziqet turqise duke luftuar kunder ktyre armiqve
qe nuk i ndahen qellimit per ngrenjen e tokave shqiptare
ja pret rreziqet turqise shqiptari siq ja ka prit me shekuj
duke i luftuar keta armiq ku shqiptari ka merr pjes vullnetarsisht ne sa e sa luftra
kunder sllaveve me shum vullnet ne rast lufte te turqve dhe serbve grekve e bullgarve rusve ukrainve shqiptari i vertetė rreshtohet ne anen e turqisė-
ashtu siq u rreshtuam ne anen e kroacise mosmirnjohse kunder serbve .
Siq jemi rreshtuar edhe ne anen e italise mosmirnjhohse neper shekuj duke e konsideruar aleate neper shekuj e cila diti te na e kthej shpinen ,

TURQIT DUHET TE VETEDIJSOHEN SE SHQIPTART NE SHEKUJ TE SHEKUJVE ASNJIHER NUK DO T E KEN DIQKA KUNDER TURQISė me perjashtim te idiotve mercenarė per te cilet nuk garantojme as ne si komb se edhe ne shqiptarve ata shqipfolsa mund te na kundervihen si tradhtarė qe jan por shumica ekombit shqiptarė ne rast te luftes se turqve me rus e me serb e me bullgar do te na ken si vullnetarė te rrreshtuar ne anen e turqve sepse jemi dy popuj aleat natyrorė dhe jemi ne nato pastaj kemi te njejtit armiq qe na i rrezikojne teritoret pra na lidhin interesat kombtare

SHQIPTARėT DO TE JEN GJITHMONė NE ANEN E TURQISE
PER KETO SHKAQE QE I CEKA PRA
DHE DO TE LUFTOJN PER STABILITETIN E SAJ
SEPSE TURQISė SHQIPTART ASNJIHER NUK JA DUAN TE KEQEN
PRANDAJ TURQIA MUND TI NDIHMOJ SHQIPTARėT ASHTU SI VETVETEN -
SE PAKU SHERRIN KUR NUK DO TE UA SHEH TURQIA SHQIPTARVE
DHE KJO MJAFTON

MENDIM I AUTORIT XHELAL FERIZI GJAT NJI DISKUTIMI NE NJI FORUM

zhgėnjimi
18-03-2010, 05:14
Ligji i luftes dhe dinakeria greke qe ajo e perdore me shqiptarė
ėsht krim kanibalizem
kohorė jashtkohorė primitiv dhe barbar kriminal i pa drejtė armik
mbi ket poshtersi tradhtare kriminale greqia mbanė situaten
qellimisht te tillė me shqiptarė ne menyrė qe te jet e suksessshme ne bllokimin e ligjit
per kthimin e pronave per qamet qe i dhunoj masakroj dhe ua sekustroj pasurine

dhe pronat ndersa amerika dhe europa nuk nderhyjne ne kushtetuten dhe ligjet greke qe jan te tilla tejet kanibale antidemokratike anti moderne bajate te dalura jasht kohe dhe nuk insiistojne as njiher per kthimine pronave te qamve shqiptarė dhe kualifikim te holokaistit gjenocidit ndaj shqiptarve dhe kthimit t e pasurise dhe te pronave
ata per qellime te tyre e gjunjzojne greqine ekonomikisht por asnjiher per qeshtjen shqiptare jo qe grekve te ju imponojnne heqenjen e atij ligji te luftes ligj makaber
dhe te fillojn me kthimine qamve ne trojet etyre dhe pasurise se tyre tani esht koha per kt veprime dhe per tu deshmuar mqisia dhe aleanca e vertet ne mes te shqiptarve dhe perendimit por lobi shqiptarė ne amerike ne truqi ne europe nuk esht i aft te luaj ket rrol qe ky qellim te arrihet
shqiptarėt nuk jan ne gjendje as ne kosove e as ne shqiperi te ndrrojne situaten e mjeruar ku me mijra patriot atdhetarė vuajn nga varfria ndersa spiunet antikombtarėt me te madhe jan pasuruar deh privilegjohen
ndersa atdhetarėt vuajn te shpronsuar ish te persektuar e te stervuajtur qe u jan marrur pronat stergjyshore nga komunistet dhe pushtuesi
ata per veq se jan shpronsuar jan privuar edhe nga qdo e drejte tjeter qytetare dhe mohohohen me keq se qamet e mjere qe jan perndjekur kahdo
ja pra se nuk jan ne gjendje shqiptarėt te bejn diqka te vyeshme per atdhe
e te madhe ne sherbim te atdheut a nuk esht nji fakt qe po shifet ky .
mendim opinion gjat diskutimeve te forumistve ne nje forum nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
18-03-2010, 05:35
Ēamėt janė shqiptarė neper shekuj autokton dhe te debuar me padrejtesi

dihet se etnikisht dhe historikisht ata kan banuar rreth lumti thyamis
e ne epirin antik
qe nga nga gjuha shqipe do te thot krahina e eper epir

ata banonin ne trojet e tyre antike midis Butrintit dhe lumit Akeron
si dhe nė lindje tė maleve tė Pindit.

Territori ku ata kane banuar ishte iliri gjithmone iliri por kurr jo greke
dhe ma vone u pushtua nga Perandoria romake .

Myslimanizimi i sė popullėsisė qame u bė gjatė pushtimit osman .
Ēamėria dhe treojet etnike shqiptare si dhe teriori i saj
ėsht aneksuar padrejtesisht nga greqia i ėshtė dhėnė Greqisė
me vendim tė Konferencės sė padrejte te Ambasadorėve te shteteve te europes
se pa drejte ndaj shqiptarve mė 1913,

ku nje pjese e vogel e vetėm disa fshatrave ju lan Shqipėrisė.

. Ēamėt u dėbuan nė shumicė pas luftės sė dytė botėrore
nga shovenet vrases dhe kriminelet kanibal
te vrasesit gjeneralit kriminel qe ishte nji millosheviq famkeq dhe quhej
Zerva
nen akuzėn se gjoja qamt kishin bashkėpunuar me nazistėt ne fakt
qamėt ishin kunder nazizimit dhe sherbyen ne anen e qlirimtarve grek nje pjese jo e vogel .

Ata qam qe barbarisht qė u dėbuan nga trojet etnike
lanė pas me mijra tė vrarė, burra gra dhe fėmijė qė u masakruan u dhunuan gra e qika vasha nga ushtarėt dhe vullnetarėt sadist grek.

Me njė vendim tė parlamentit grek, sipas ligjit tė luftės, pronat e tyre u sekuestruan

dhe u mbajtėn ashtu deri dje kur Gjykata e Lartė greke

vendosi shitjen e kėtyre pronave
sepse gjoja askush nuk ishte interesuarper pronat
qfar turpi ky i armiqve shekullorė
qe ne forma te tilla e kan shuar pellazginė e vjeter ilire
. Raporti kohorė i tė dhėnave shifra e ēamėve qė jan perndjekur
larguar me forcė nga qeveria greke fashiste barbare greke dhe vrasesit e zerves
qamet jan debuar edhe ne truqi e ku do por edhe pėr nė Shqipėri

gjatė dhe pas luftės sė dytė botėrore

ėshtė rreth 100 mijė vetė shqiptar qam .

Pasuria qė ata kanė lėnė qamėt ne duar te grekve
ėshtė shumė e madhe
pyje deri ne 300000 hektarė fusha ledina ara te punuara tokė e shqiptarve te banuar neper shekuj historik 500000 hektarė kullota fusha te bukura pjellore
te pa ana te bukura pjellore .
ndersa toka pjellore ka vleren e miliarda eurove poashtu vlera e tokes ka qmimin emiliarda eurove
pastaj demtimet dhe gjenocidin dhe dhunimet qnderim i i femrave shqiptare
qe nuk ka pasuri qe e paguan greket na kan shum borxhe qe duhet ti paguajn koha ka qene ti paguajn per se heshte morali amerikan dhe europian ndaj aleatve shqiptarė
dhe deri kure do te heshte ky moral
perse gjith kjo padrejtesi ndaj kombit shqiptar pers e

mendim opinion shkrim nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
18-03-2010, 08:27
Perseri pėrjashtime dhe pėrgenjeshtrime nė emrin dhe krijimtarinė tėnde lirik i nderuar , dhe nga shumė dashakqinjė tė kultures dhe lirikes sone shqiptare vargut shqiptarė
artit shqiptarė , dhe poashtu te historise sonė tė pėrvuajtur .
Protestoj dhe apeloj qė tė lihet i qetė qė tė krijoj dhe punoj si din dhe don xhelali vet
vete dhe jo ashtu tė provokohet nga shume idot ednacak te formeve
qe kane mundesi te paraqiten ketu me emra te rrejshėm dhe lajmrohen nga birat e thella te armiqve te kombit shqiptarė nga birat e nendheut te beogradit e athines

dhe ta denigrojnė forumin dhe kėt komunikim te shqiptarve dhe informimin kulturorė .
Prandaj ketu ka gabim dhe dorė edhe stafi drejtues i forumit dardania de
qe i toleron kėta individ provokatorė qe sillen kėndej si minjė nė stallė
dhe te dirigjuar nga anė te dyshimta antishqiptare .
Kurse atedhetarėt diskriminohen ne sy te lexuesve dhe Forumi Dardania me kėt rast
eshte vete pjesa degraduese dhe e shemtuar e saj

para lexuesve serioze te popullit shqiptarė .

Pra Forumi Dardania se bashku me stafin drejtues duhet qė urgjentisht ta ndrrojnė
kursin e sjelljes dhe tė kuptojne njė here e pergjithmonė se provokatorėt dhe penguesit e kultures shqiptare duhet te largohen e jo poetėt e kombit
dhe atedhetarėt si Liriku e te tjerėt qė kan nje jete qe angazhohen per qeshtje
kombtare dhe te ardhemen e kombit shqiptare .
Me ndalimin e shkrimit tend Lirik duket sikur u ndalua edhe shpirti artistik i kėtij forumi
pa tė cilin nuk ka tani shumė kuptim .
me rrespekt nga lexuesi blini 28
.......................


ja se si protestojne disa lexues ne forumin dardania ndaj largimit te dhunshem nga ana e stafit te autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi ku stafi i dyshimt
klan i kurdisur i banditve klanorė krahinorė i korruptuar antikombtarė
ne marveshje te heshtur ndermoren perjashtimin e autorit te vargjeve shqiptare
dhe ndaluan me mija lexues e simpatizues per tu knaqur me vargjet e autorit
dhe nje kshille per kombin
shqiptarėt jan ne kriza nga njerzit qe kan hy ne sherbime te dyshimta
ata i kan marr mediat dhe gjithqka ne dore kombi duhet te ngirtet qe gjithqka ne dore te ju jep patriotve e jo tradhtarve perndryshe kombi shqiptar po rrokulliset prej tradhtarve
perfundimisht ky alarm qe secili shqiptar duhet ta marr seriozisht
qe te kerkohen patriotet me qiri e te vendosen ata ne vendet kyqe te shqiptarise dhe te perndjeken tradhtarėt nga aty ku i kan marr timonet drejtuese

zhgėnjimi
18-03-2010, 09:08
Titulli: Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !

--------------------------------------------------------------------------------
Guri sylaj po m ė vjen keq qė mė duhet tė them hapur

un kam qenė gjithnji ne forum kunder disa cinizmave tua e shpotive neveritse
qe rralle jan pa neper forume si tuat shpotite bejn pjese ne sterkeqsi shpitrore barbare ato i paraprijne nje shpirti te lig e te keq te sterkequr
nuk jan pjese e komunikimit dhe kultures
ndjenja armiqsore nuk kam ndaj teje
por i prekur jam nga disa fjalėt tuaja qė po ngjet do far etiketimesh
dezinformuese provokuese shpotitse dhe cinizma neverits
jam i prekur nga keto sjellje te them te verteten


ti me the pse po provon te deshmohesh s e ishe burgjeve
e po paraqitesh patriot etjshum tjera fjalė te pa hijshme ke folė per mua

un as nji borxh nuk ta kam as nuk te njoh ndoshta kemi ndejtė diku bashk nuk e
di
neper qeshtje aktivitetesh kombtare jam takuar me shum njerz te them te drejten
te gjith nuk i mbajė n ė mendė se jan shum

dhe nės e ke menduar se un kėrkoj ndihmė materiale diqka nga dikush ke gabuar

e jam mosmirnjohs siq po me paraqet ti po gabon -askush nuk me ka ndihmuar qe mund te them veqant diqka e ndihmoj veten deri se kam kembe e duar prandaj rri i qetė ti e mos shpotit njerz mos krijo sklandale neper forume me cinizmat tua

primitive

temen qe e kam hapur per ndihmen te diskutimet shoqrore

me titull a duhet ne ndryshohen pershendetjet shqiptare
qe te ndrrohet pershendetja fjala mirdita me fjalen qka mund te ju ndihmoj


aspak nuk esht ne sherbim te ndihmes personale

as nuk qoj bisht perpjetė siq po me akuzon ti nuk jam asi tipi shum po gabon
me do fjalė te quditshme

tema nuk ka qellim timin aspak personal esht ne sherbim te popullit
gjithqka aty
asgje nuk ka per mua te jesh i bindur
por disi ti po i dredhon temat me do prapavija te quditshmeaty nuk ka asgje qe ka te bej as ne lidhje me mua
aspak

un flas nga nje pervoje dhe thellsi humane per dhimbjet ndaj popullit

sepse e kam pa qe fjala mirdita esht asgje nji formalitet
ne krahasim me mjerimine popullit dhe nevojat kohore te popullit per tu ndihmuar populli

koha duket teper tragjike me kto ndryshime te sterkeqjes dhe egoizmit njerzor

dhe nuk me pelqeen hiq ky ndryshim i ksaj shoqerie

per keq ka ndryshuar jo per mir pra q do te thot gjith ky egoizem

ndersa ti po bazohesh e po mendon se diqka personale
qe po kerkoj kjo nuk qendron por ti qellimisht provokon vazhdimisht provokon
dhe je duke pregaditur terrenin per perjashtimin tim nga forumi
esht ky qellim i yti sepse ti ke qellim te shesesh pallavrat tua ne forum
kjo esht taktika jote pra
fjala nuk esht aspak te liriku un jam mbi 50 e ma teper vjeq

rinia ime ka shkuar e
qka me duhen mua sot edhe sikur t e mi jepin te gjitha pasurit e botes

njeriut i duhet rinia koha rinore

por un jetoj sa jetoj tash sa per te kaluar kohen kjo pleqeri q e ka mbetur

nuk kam kurfar interesash per diqka personale

ndersa ne sherbim te popullit po kam interesa qe te jem ne sherbim te ti


per veq nje jete njeriu e ka dhe nji rini ne rini i duhen gjėrat ne pleqeri i duhet qetsia

interesat per te ken ne kontakt me bashkatdhtarė kam gjithashtu

per te miren e pergjitshme te popullit

dhe kryesisht kam deshir te kontriboj per popull

sikur te isha un bizesmen dhe miliarder

asnji shqiptar mbi dhe nuk do te ishte i papunsuar ose i varfer

ndersa te tjeret siq po e shifni po duan ta fusin at para me nder me thene ne prapanice dhe nuk ju ha prapanica aspak per popull

ndersa po te isha un miliarder dhe i pasur trojet shqiptare do te ishin nje fantazi e zhvillimeve botrore do te ishin me fantazi se dubai

por populli shqiptar po vuan nga premtuesit qe e genjejn mashtrojn ė
prandaj me urrejne mua qe e them hapur te verteten

pikrisht saboatatoret varfrojn bojkotojn mjerojn kombin shqiptar e perqajne
shesin llafe boshe dhe e zvarrisin ndersa lirku nuk esht ashtu

sikur te ishte liriku ne fuqi shqiptarėt do te hanin me lugė te diamantit ushqimin

secila shtepi e familje do te kishte jete luksoze
e kombi t tim do i merrte lakmi bota por q e do se nuk jam
po te isha un miliarder shqiptart do i punsoja

te gjith rroga ma e vogel e shqiptarit do ishte 5000 euro

me perjashtim te atyre q e kan punuar ne sherbim te armikut

ata i urrej nuk mud te shof me sy nuk i duroj dot ataprandaj mos mi ngjit fjalet ashtu per lirikun ti guri sylaj moderatore i forumit dardania
sepse je shum dezifnormues e cinik
do te duhej te ishe shembulli ktu ne dardani
per te ju kundervu propagandave te dikuj
e jo keshtu kaq cinik neverits
kunder meje

do te duhej te ishe mbrojtsi kryesor ktu si i nderuari urragani
e disa te tjer qe kan folur realitetinpara disa dite ma keni nderpree kontaktin me popullin
ne temen per oren letrare e per takimet letrare me lirikun
te gjith e dijn un pa fakte nuk flas pamvrasisht kujt i jet hatri un njihem per fjalen
nder sy te hapur dhe troq
ashtu siq esht
dhe ket mund ta deshmojn edhe te tjeret qe me njohin
bile ata thone liriku ta thot hapur at qka mendon


dhe kjo teme nese jeni moderator e administrate e forumit

dhe nese doni te provoni ndjenjen dhe dashurine e popullit per lirikun

qe un e njoh shum mir

ather qiteni ne krye te vendit temen

atje ku e ka vendin aty ku e keni qit murrizin ket zjgjyr rrugaq endacak provokatorė
te pa vlere qe nuk e do populli


qe nuk po bjen prej top liste e nuk po leviz
por po rin aty pse i qitni ne krye te vendit njerzt e degjeneruar
pra keni qellime te caktuara

un nuk vuaj nga komplekset e madheshtive te verteten e them ashtu si esht

natyren e kam te till sepse jetoj qe tridhet vjet me kultura te huaja
e me ka preke ndoshta edhe mentaliteti i tyre ku e di un por i till edhe isha

e them gjerat ashtu si jan
ndoshta edhe kam ndryshuar nga zakonet tona sepse jan tridhjet vite largimi nga atdheu ndoshta kam filluar edhe ti harroj disa nga zakonet ku e di

dikush mendon pse ky liriku i thot gjanat ashtu

por un i them si i ndjej dhe si jan

me vjen keq por mendoj se tema e ka vendin ktu

sepse vendi ktu esht vendi per poezi

nuk edi ju e dini ma mir si forum

se pari deshiroj qe komplet administrata te jet ne takort

te mos keni mosmarveshje nuk dua te jem ne kundershtim me
forumin dardania
as me stafin a s me moderatoret

me gjthat j u studjojeni si esht ma mir

por ktu esht vendi i vargjeve

konsultohuni ju si komision ku esht ma mir me ken tema

qellimi im esht gjithmone me ken bashk me popullin

prandaj nes e me ndani nga kontakti me popullin

do me shkaktoni ndarje e izolim si dikur ish jugosllavia dikur qe na ndante e na burgoste me qellim te na izolonte nga populli


populli pat deshir me ndejt me mua me u taku me mua ne oren letrare e ju e keni fshi tmeen ku u shfaqen shum te interesuar perse jeni kaq xheloz meskin ju dhe stafi o guri sylaj

kjo esht krejt natyrale qe njerzit duan te takohen me lirikun
ju po takoheni te kafeneja e forumit

e nuk po bahet nami eu

ju e dini se si pat vershu ather populli edhe lexuesi ne at forumin atje te albo greku
qe edhe ai e nderpreu organizimin e shqiptarve sepse nuk i do kontaktet e atdhetarve
ndersa takimin me janullatosin ai do ta propagandonte me plot zjarrin grekofil qe e ka

por ne me kontaktu me m ua jo sepse un jam mbi te gjitha per kombin
asnji lloj idelogjije as paraje as partie nuk ve mbi kombin prandaj ata qe nuk e duan kombin nuk me duan as mua ata te mjere devianta

ishte thjesht deshir natyrale e popullit qe ju e nderprete me qellim sepse jeni dinak dhe te organizuar klan i rezikshem qe keni marre ne dore timonin e forumeve

mos ja kputni popullit deshiren kur populli deshiron aq shum
un e di e njoh popullin
nuk behet nami nese shum bashkatdhetar

duan te takohen me lirikun ne nje takim te ores letrare

ju thash me rastin e pervejtorit pamvarsis se kosves ne suedi me kan pritur se do shkoj rreth dy mij vetė ne sallė

ku jan lexuar vargjet e mia nga nje kor i veqant artistik

kam ken i ftuar ne at takim nga nje grup shokesh atje per tu takuar
me popullin dhe ishte organnizuar pritje e veqant per mua
por nuk shkova ne mungese te kushteve materiale
ishte larg dhe mungonin mjetet


nuk kam arrit me shku se nuk pata perkrahje nuk e di a po kuptoni jume mungon perkrahja

e pergjitshme edhe ajo financiare

atje shum njerz q e me njohin e kan organizu ket takim

dhe ju kan then njerzve qe ka mundsi se do te na vjen liriku
por un financiarisht e them hapur se nuk jam i pasur te vjedhesh esht turp se jo te deaklrohesh se nuk ke pasuri

nuk jam te fuqia ekonomike se kam familje q e po mbaj kam fmi
nuk mund ta jap kafshfaten e fmijve per te shkuar ne takime te largta
ku kushtojn shum shpenzime te ja heqi fmiut kafshaten nga goja per te shkuar un atje kjo nuk shon apo jo

sepse mos harroni se ne forca te mia kam shkuar neper shum vende te europes

per qeshtje kombtare
por nuk e perballon ma kuleta ime

gjithnji nuk duhet me qen un ai q e paguaj

me erdhi keq me ju thanė atyre a ka mundsi me mi dergu disa te holla per shpenzimet e benzines s e makines

se nuk po e perballoj ket shpenzim nga gjermania deri ne suedii


por me erdhi keq te ju them
ata ndoshta akoma nuk i din shkaqet perse ka nuk shkova ne at takim


nuk mund te behem lyps duhet ta kuptoni edhe ju pak dinjitetin e
njeriut

vazhdoni dhe lexoni vargjet e mia pa pagese falas
diskutime dhe debate grindjesh ne forum ne mes te autorit
xhelal ferizi dhe moderatorve te nje forumi si dhe provokatorve

zhgėnjimi
18-03-2010, 09:51
Populli e ka kuptue se vetem ata qe e kan nėnen shkinė e babain ashkali te shqiptarizuar
gjoja vetem ata jan kunder lirikut se shqiptari i vertet jo

dhe jan disa provokues ne forume pjellė kopile e rankoviqve
e millosheviqve e urrjen
lirikun autorin e vargjeve shqiptare
e gjithqka shqiptare nes ekombi shqiptar nuk merret me pastrimine rriqnave esht ne rrezik nga rriqnat kujdes pra rriqnat jan shtuar ne sherbim te huajve

dhe pres nga populli qe ti denoj kta tradhtarė
dhe te ju ndaloj gjuhen tradhtare antishqiptare
te gjith
derdellitsve provokatore qe nxiten nga gjuha e mallkuar provokuese
propaganduese
e te ja mbyllin gojen kty re ushkuri te zgjidhur te shfrenuar
propagandistik te gjveshur e te neperkembur

goj qorape

e te ua mbyll gojen me pleh ktyre ashkalive meleza

si kti phanta rhei
qe nji person me ne imeil privat me tha ky phanta rhei e ka nanen shkine tha
dhe jan brez pas brezi fanilje rankovq

i njoh tha por nuk ua di adresen s e ku banojne

e kam pas te veshtir dikur kur populli nuk e kishte te kjart se tash ai shqiptar q ee din veten ghjak shqiptari e veq pak ka ndjenje sa do te voge
per drejtesi e
vatan e din tash se lirikun vetem serbofilat po ee sulmojne
ata q ejan te porositur per ket qllim nga dikush te paguar dhe te nxitur
populli esht ne anen time e jo te tradhtarve
me konkuru un per deputet te pavarur te kosoves per disa dit vetem me dal neper tubime ma japin voten me mija njerz
por ne anen tjeter dalin edhe armiq kundershtarė
toka esht mbushur me kundershtar te qeshtjes kombtare wehabist jehov akm shitsa te formave tenderist pervetsues pasurues te paligjshem ne sherbim te huajve
prandaj litriku nuk ka vend ne atdhe

ka nje numer qe jan jan te ndyre por un nuk hy ne politike

nuk dua
edhe kshtu mjaft kam armiq
se me hy atje me hane per se gjalli hijenat
me duhet ta kem ushtrine me vete
se ka shum hijena dhe te rrezikshme qe ja n shit
e jan ne sherbim te huajve
ata e shesin baben nanen vllaun e gjithqka
se jan hijena shtriga vampirske me gjak te prishur

reagim i xhelal ferizit ndaj provokatorve ne nje diskutim forumesh shqiptare

zhgėnjimi
18-03-2010, 09:53
Titulli: Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !

--------------------------------------------------------------------------------
O Lirik burri egziton ketu ne forum tash e sa vjet nje klan i formuar kryesishte nga njerez degjenerika te cilet kane perkrahjen e stafit te moderatorve me amatore qe mbane ndermend ndonjeher forumi. Ketu po shifet sheshazi se po keta me taktikat e tyre tash me bajate mundohen qe secilen te bardhe ta njollosin me te zeze njete sikur tek kjo tema e jote ku mundohen qe te e stopojne nje kontribut modest te anetareve te interesuar...
Fjalet qe i paske thene ti ia keme thene mbreme ketyre hijenave por shkrimi u avulloke hala pa u postuar. Kam shume per te shkruar por nuk e theme sepse e di se shkrimi do te avullohet pa gjurme. Mos bjer nivel tyre Lirik se kta qe 10 vite shkruajne edhe ende e ruajne me suksese anonimitetin e shkaqat e kesaj dihen shume mire...
Tema le te fshihet ska gajle, hape xhirollogarine ti dhe vendose tek nen-nofka sepse njerizit e arsyeshem ne kete forum i njohin keta fundrrina dhe hilet e tyre e nuk bien lehte ne keto tentava idioteske te tyre.
__________________
Unė nuk e shpika ditėn me shi, thjesht ! Kam ēadrėn mė tė mirė.

---------------------------
ja edhe perkrahja qe i vjen nga lexuesit autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit
nga forumi ka edhe njerz te drejte e shqiptar te vertet qe e thone te verteten

zhgėnjimi
18-03-2010, 09:55
elvio
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek elvio
Gjej mė shumė postime nga elvio
25-02-10, 10:00 #124
valiii
Sentinel
Anėtarėsuar: 24-12-06
Vendndodhja: "Buzė Bistricės/Anės Drinit) !"
Postime: 2,145
Titulli: Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !

--------------------------------------------------------------------------------
O Lirik burri egziton ketu ne forum tash e sa vjet nje klan i formuar kryesishte nga njerez degjenerika te cilet kane perkrahjen e stafit te moderatorve me amatore qe mbane ndermend ndonjeher forumi. Ketu po shifet sheshazi se po keta me taktikat e tyre tash me bajate mundohen qe secilen te bardhe ta njollosin me te zeze njete sikur tek kjo tema e jote ku mundohen qe te e stopojne nje kontribut modest te anetareve te interesuar...
Fjalet qe i paske thene ti ia keme thene mbreme ketyre hijenave por shkrimi u avulloke hala pa u postuar. Kam shume per te shkruar por nuk e theme sepse e di se shkrimi do te avullohet pa gjurme. Mos bjer nivel tyre Lirik se kta qe 10 vite shkruajne edhe ende e ruajne me suksese anonimitetin e shkaqat e kesaj dihen shume mire...
Tema le te fshihet ska gajle, hape xhirollogarine ti dhe vendose tek nen-nofka sepse njerizit e arsyeshem ne kete forum i njohin keta fundrrina dhe hilet e tyre e nuk bien lehte ne keto tentava idioteske te tyre.
__________________
Unė nuk e shpika ditėn me shi, thjesht ! Kam ēadrėn mė tė mirė.ja pra e verteta e reagimit se kush jan degjenriket ne at forum dhe kush i udhheq
disa forume shqiptare jemi bė per te na vajtuar bota mbushur me injroant neper
vende pergjegjse ndersa dijetaret patriotet po sillen rrugve te perdnjekur

zhgėnjimi
18-03-2010, 17:55
20-02-09, 17:17 #493
Uragani_99


Anėtarėsuar: 17-02-09
Vendndodhja: Ne Oceanus Procellarum
Gjinia:
Postime: 163
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------
Inderuari dhe shum i respektuar z.Xhelal Ferizi te pershendes perzemersisht,nga zemra dhe shpirti ,te uroj suksese e veqanerisht ne shkrimet ( vjershat) t'uaja qe me kan knaqur shpirtin gjate leximit te tyre .Eshte hera e pare qe hasa ne keto vjersha te shkruara nga ju i nderuari z.Xhelal Ferizi.Nuk te kam pare qe nga viti 1981 ,qe nga ajo kohe kur UDB-ja te burgosi dhe ne lulen e rinise t'i vuri prangat ,te denoj me 15 vite me sa me kujtohet,kalove ne per te gjitha ato burgje - kazamte serbe dhe ne asnje moment nuk u gjunjuzove para armikut ,qe me cdo metode dhune u mundua te te thyej fizikisht dhe shpirterisht.Qendrove ,nuk u dorezove para atyre bishave te egra,u bere edhe me i fort,u celikose sepse shpirti i juaj ishte i madh,forca e juaj ishte e pashterrshme ,e donit Kosoven dhe popullin e saj me shpirt dhe zemer. Dashurija per Kosoven dhe popullin e saj te dha force per t'ju kundervu nje regjimi te tere, ish te semures se Ballkanit te ashtuquajtures Jugosllavi ,e se fundit vetem Serbi,pra regjimit te asaj krijese artificiale ,qu u mundua te na shkatrroj me fare e fis.Angazhimi i juaj ,sakrifica e juaj dhe i tere potenciali i juaj fizik dhe mendor ka qene ,eshte dhe do mbetet ne te mire te kombit shqiptare ,pavaresisht.Edhe njehere te pershendes me zemer dhe shpirt ,vendas i nderuar z.Xhelal Ferizi,suksese i nderuar.Me nderime Uragani_99
------------------------
e gjetem edhe ket shkrim ne nje forum shqiptarė nga nje lexues simpatizues i autorit shqiptarė te vargjeve xhelal ferizit

zhgėnjimi
18-03-2010, 18:14
21-02-09, 09:12 #495
lirik
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------

Te faleminderit shum Uragani -vertetė po thuajse mu mbushen syt me lot -paraqitja jote pas kaq
kaq e kaq kohrash e vitesh , qe nga ajo kohė me nxiti nji far ndjenje te jashtzakonshme-
tejet mallengjyese

E di se shum nga rrethinat tona te regjionit tone andej kah mitrovica e drenica
e dijn se si qka kam vuajtur e qka kemi perjetuar rinia e asaj kohe
nen thundren e serbit mizorė
me njohin e si jan sulur mbi mua bishat dhe tradhtarėt me gjithfar lloj barbarie
-aq sa munda ju bėra ballė
bile jam penduar qe disa tradhtarve nuk ua kam thye te gjitha brijtė
me kohė ne ato kohra sepse ekan merituar ,
por i kurseva as vet nuk e di pse nganjiher mendoja serbi e ka per qellim te fus ne gjak ne shqiptarve e te na ngatrrroj prandaj nuk kisha deshire te ja bej qejfin armikut
- e disa gomarė naiv qe i nxiste udb ja qe i mashtronte si fmijt me nji qokolladė
a me pak pare nji premtim kot - disave ju thoshte therreni bjerini sulmojeni poetin

-udb ja mashtronte hajvan e gomarė me tru te kalit naiv shkurtpamsa debila
-qe nuk dinin as sa lopa me pa ma larg ata budallej -
disa vet me tregonin pastaj se qka ju kan thėnė udb ja per mua-
e qfar porosishė ju kan dhėnė-
njiher me kujtohet nji i burgosur kur vet me ka thėnė qka e kishin porositur udbashat
, i kishin thėnė bjeri poetit me hekur ne kokė gjoja se u rrahem rastesisht
ne tollovi-
e do te kesh shperblime pastaj-
kishte njerz qe me tregonin edhe gjėra tjera -
Udb ja ishte krijesa ma e poshter qe mund te mendohej mbi dhe ishte kriminele dhe bashkpunonte me kriminela hajdut ordiner dhe nuk i lente te qete
atdhetarėt e te burgosurit politik i maltretonte sidomos ata qe shkruanin fjalen patriotike e nuk pajtoheshin me ish jugoslalvine as me poshtersite e saja
dhe e deshifronine demaskonin e degradonin
kush e demaskonte jugosllavinė e me varg ose me pendė me fjalen e shkruar ai ishte ne nje perndjekje dhe rrezik jashtzakonisht te madh sepse fjales se shkruar politika mafioze kriminale pansllave i trembej
-te rasti im ishte diqka e veqant sepse me kishin ne sy per vargjet e fuqishme patriotike -
qellimi i tyre ne ish jugosllavi -ishte te ma thyejn aftesinė per penden -dhe vargun
e veprimtarinė politike -

dhe krijimitarinė -
qe te mos kem kurr ma aftesi e vullnet per kurfar pune-
qe te thyhem te nevrikosemn te shpartallohem te shkatrrohem -
te thehem moralisht -
qe te mos kem qetsi -qe te me prishin shendetin -
qe te ndalem qe te dorzohem-qe te mos veproj ma kurr per atdhe
as me pend as me kurgja -
Ata vet me kan thėnė hapur --- nuk do te bie ne mend per vargjet nese jemi ne gjallė -
gjalle nga duart tona nuk do te dalesh keto ishin kercnimet e tyre por un dola i gjallė me gjithat
ke me i hanger me gojė per se gjalli letren dhe vargun tend qe po e shkruan kunder shtetit dhe bashkim vlalzrimit te kombeve ekombsive e po kendon me vargje per shqipni etnike
per bashkim kombtar
-pastaj me kan derguar njiher ne nji vend te veqant aty ku me torturonin -
dhe per se gjalli mi kan futur ne gojė disa letra me vargje te mia patriotike -
-kur un isha i lidhur per se lidhuri e ushtronin ket torturė--- -
te gjitha letrat edhe dhe fjalet kunder jugosllavis ke me i perbi me than-
e fjalen ke me e fut kah ka dalė- kshtu me kerconin e me shanin me gjithfar fjalesh te pista -
e te ndyra gjat hetimeve e torturave udbashat e zi te shtetit te zi shovenist pushtues antishqiptarė-
Por e kam degjuar nji kangė popullore njiher kur isha i iri ne odat e drenices patriote heroike -
qe mi mbushi dy syt me lot -
ne odat tradicionale te drenices atdhetare kndohej kanga me titull j -
boll e keqe kjo serbi e shum ma t' kqi do shqiptarė t' zi-
qe po shkruhen si hafi -
qe po e shesin vllaun e vet -qe punojn per hyqymet-ather isha i ri dhe rrija ne oden e bukur shqiptare ne kulla duke i ndegjuar kengtarėt bilbila oatriot e oden rreth e rrotull - kur vija pastaj ne qytet udhes fshtrave i shihja fshatrat e bukura shqiptare
burra e gra fushat malet me dhi e dele ledinat arat natyren tonė kosoven e bukur
e te mjerė
roberinė ne token tonė shqiptare -
dhe nen ndikimin e kėngnve te odave -dhe te frymzimit tradicional e te tokes me pot bukuri
nxjerrja lapsin dhe letren e formoja poezinė vargun plot frymzim patriotik
-- e me mbusheshin syt me lot per token e roberuar
qe na e lan tė parėt-oda kishte ndikim te fuqishem te un ather
Eh e di se nga rrethina e jonė me njohin shum njerz
dhe e dijn se sa kam vuajtur jo vetem un por te gjith ata qe kan vepruar per atdhe -
mua me njohin nji numer i mirė njerzish te asaj kohe -
por ja qe kohrat kaluan shum njizet e tet vjet po bėhen nga ajo kohė njerzit jan shpernda por ja qe ka ka njerz q e nuk harrojnė-
Te pergzoj dhe te pershndes i nderuari Uragani -
te lumt
fjala e bukur o bilbil -se ma sevapė se e verteta e fjala e vertetė nuk ka -
aq ma parė po me vjen mirė qe qenke edhe atdhetarė
e nuk qenke si disa kopila te udbes qe me kan shpotitur edhe ather-
akoma pa u hapur interneti -por edhe pasi u qel interneti -
disa kopila te paketave te udbes me shpotiten
por ti dole me fjalen e deshmisė-dhe po me vjen mirė q e po me njifshe e paske informime per mua -
te lumtė dhe te rrespektoj-e di se shum kohė e gjat esht ne keto halle qe kan perfshi njerzimin -
shum kuj nuk i ra nder mend per emer t e vet- dhe harroi shumqka-
por ja qe paske mbajtur shum mirė ne mend ---------
per vuajtjet e mia dhe perndjekjet
esht deshmitare e gjith rrethina e jonė e din e dijn shum njerz se ne qfar perpjetzesh kalova -por te jesh i bindur edhe sikur t e me kishin rjepur per se gjalli kot do e kishin --
se e kam pasė vullnetin qelik me qendrue me qdo kusht pa u dorzue per asnji qmim kurfare hiq jo vetem un por shumica e shqiptarve qendruen te pa thyeshem ne ato kohra -
edhe sot mir jam mir po me shkojn punet
shyqyr nuk jam keq i falenderohem zotit nese me ndihmon e e ben edhe ma mirė
per mue -
por te bej shum te fala e te pergzoj per fjalen e sinqert atdhetare te lumtė o burr
i ndershem dhe me prirje per drejtesi

pergjegje e autorit xhelal ferizit kti miku ne forum urraganit
te gjith ata qe u sollen mire me xhelalin edhe xhelali u soll mir me ta
mirnjohje njeh xhelal ferizi nuk esht mosmirnjohs

zhgėnjimi
19-03-2010, 06:33
ka shum vite qe thrras e apeloj e kam deshmuar se perendimi amerika gjermania
anglia duhet te forcoj faktorin shqiptarė ne radhe te pare ekonomikisht
por vetem patriottet shqiptarė jo tradhtarėt
mos forcimi i faktorit shqiptarė i kapitalizmit shqiptarė i ushtrise me te fuqishme diverzante dhe policisė shqiptare e njisive speciale ,shqiptare armatimit special


jam i zhgenjyer nga europa dhe amerika dhe anglija
e cila favorizoj pasanik te dyshimt shqiptarė
qe nuk duken patriot e nuk bėjnė asgjė per atdheun e shqipeve
perkundrazi njerzit shqiptarė po vetvriten me varfri e nga varfria
dhe ka tendenca qe numer i madh ta leshoj atdheun te ikė jasht vendit
kjo esht tragjedi nacionale ku shum kush po thot ishte me mire ne kohen e titizmit
se sa ne ekspansionin e sotem te disa shteteve qe sillen keshtu me kombin shqiptarė
per qellime kolonialiste si njeri me pervoja dhe at qka ndegjoj e flas ne popull shqiptarė ka shum paknaqsi qe anglo amerikanve dhe gjermanve nuk ju bėhet vonė per
vuajtjet e shqiptarve as per ndo ji eksod te mundshem apo mjerim nga varfria
varfria po i rrezikon aq shum viset shqiptare sa qe shum kush po thot nuk na duhet as jeta as liria pra deri ne ket shkalle mjerimi e solli perendimi kosoven e shqiperine ku qmimet jan ne nje stratosfere dhe tejet absurde per gjepin dhe te ardhurat zero te shqiptarve ku komplet nje popull po thuaj se e rrezikon uria dhe skamja

gjermania anglia amerika duhet te mendojne per nje faktore te forte shqiptarė
jo per nje faktore te uritur shqiptarė sepse ne ket menyre nuk mund te perfitojne as aleancen as simpatine tonė ata duhet ta dijn ket te vetedijsohen mjaft ma me
sabotime ekonomike
kjo esht e tepert jashtzakonisht absurde

jo pastaj te lejohen grupe radikale islamike talibaniste wehabiste ne trojet shqiptare
sepse situata e varfrise po shfrytzohet nga te gjith dhe grupet islamike kush po i financon ne kosove edhe kjo dihet dhe ne ket tragjedi nacionale perednimi po heshte
pse po heshte perendimi para kti rreziku qe i kansoet shqiptarve qe esht me i rrrezikshem se pushtimi serb dikurė pra me asgjė te perednimit populli shqiptarė nuk po del i kanqur me ket politike qe ka ngjajshmeri me mashtrimet e ish sistemit titist jugosllav ku nje pjese e shqiptarve mashtroheshin me pak demagogji e me pak pasuri ndersa 90 per qind e popullit vuante

ps e te lejohen ndikime arabe greke e sllave e ruse serrbe
ne trojet shqiptare
e te behet degjenerimi dhe devijimi shkatrrimi perfundimtarė i shqiptarve
e kujt eshte kjo politike dhe perendimi a ka sy me pa se q po ndodhe ne trojet shqiptare apo qellimisht i lejon te gjitha keto mjerime e anarki
ather ku dhe si mund te jet ndonje lidhje apo mqisi ose aleance e shqiptarve me perednimin mbi cilat baza elemenatare te ndertohet ndo0nje knaqsi ose mir besim
shqiptarėt e kan humbur besimin ne te gjith
por u dasht te forcohet faktori ekonomik modern patriotik shqiptarė

patriotet modern qe nuk jan te implikuar ne komplekse klanorė e fetarė
por patriot te kulluar shqiptarė
pamshirshėm amerika gjermania anglia kyn hy ne trojet tona shqiptare me do far sjelljes qesharake sabotuese
ku varfria dhe vetvarsja pesimizmi katastrofa
shkatrrimi definitiv i kombit shqiptarė nga mjerimi e skamja .
greqia esht ne kriza pa dyshim por ja qe u lajmrua menjiher rusia qe ta blejė greqine

nuk do ta ket leht perendimi siq mendon qe ta dominoj dhe te ndikoj ne ballkan sepse gjarpri ru s nuk largohet leht prej ballkani
perendimi tragjikisht esht vonuar mbi treqind vjet
per ta bė aleat si duhet kombin shqiptarė
per te vendosur aty modernizmin dhe favorizimin e patriotve

pasurimi i te dyshimtve i shqiptarve te dyshimt qe un i quaj shqipfolsa paraqet
problem per qeshtjen tone kombtare sepse ata per veq se nuk bejne asgjė

per atdhe per kudnrazi sabotojne dhe kan ble njerz
lėmshi nuk mund tė q'mbshtjellet edhe sa vite pasi qė lėmshi sabotues ėsht mbshtjellur hatashėm ne trojet etnike shqiptare .
Shqiptarėt do tė duhej te ishin te lidhur me kapital per atdheu kapitali ne trojet shqiptare do te duhej te ishte duke vershuar si lumej me forma te mdha ku secili shqiptarė do te duhej te ishte miliarder e triliarder
ne menyre qe te dominohet e te kontrollohet ballkani nga shqiptarėt .

Gabim strategjik i bashkimit europian esht qe ti bashkoj sllavet e greket
ne te ashtuquajtur europe pa
viza qe atyre te ua lehtesoj veprimet antiperendimore antishqiptare ky esht vet asgjesim vetvrasje

e tash ja se si u deshmua projekti i gabuar kur triliarda e triliarda jan investuar per ket projekt pasi qe ka filluar te kekrohet forma se si te perjashtohet greqia nga ky bashkim .
Bashkimi i armiqve te perendimit dhe te shqiptarve nen nji ombrelle politike teritoriale
federatė te quajtur europė
sllavet e greket do ta shfrytzojne si bashkim te tyre politik e ushtarak
qellimin dhe bashkimin ektyre njesive ndersa shqiptarėt vuajn me viza kahdo e ku do
me bllokada e faktori europian nuk e kthen koken prej shqiptare merreni me mend edhe nje kroaci ju qet viza e bllokada shqiptarve qe jetojne ne perendim ku ja bllokon levizjene njerzve dhe transportin e mallrave qfar ardhmerie mund te ket kombi shqiptar ne kto rrethana per veq se nji dit do te bie edhe ky ne kthetrat sllavi kineze
e perendimi do te mbetet me gishta ne goje le te qaj pastaj e lete vajtoj perendimi
per humbjen e te vetmit aleat te sinqert ne europe e me gjere nuk ekuptoj mendjeshkurtesine e perendimorve ne rastin e popullit shqiptarė
populli shqiptarė do te duhej te ishte populli ma i pasur ne bote edhe me i pasur se dubai ejo ne shenjester koloniale e shkelje te pa mshirshme
kjo sjellje nuk esht aspak e shendetshme ndaj nesh dhe duhet te ndryshohet kursi
i sjelljeve per tre miljon shkalle jo per 360 shkalle dhe te marrin fund diksriminimet ndaj shqiptarve
autori i shkrimit te kti mendimi te lire opinion xhelal ferizi

zhgėnjimi
19-03-2010, 07:21
Oooo pershendetje pe juve i nderuar lirik,p.s.posa mesova ce jeni ju liriku ce ishe dikur ne kete FHS.
dhe per si je ti liriku i ketyre vargjeve isha pre,
si thon ni fjale,po njeriu kurr nuk din se ku koritet apo ku nerohet,
pase une cenkam korit me ty pa te pershendetur,gjithsesi kerkoj fajle i nderuar,
por mbi te gjitha, me behet cefi shum,
ce pas kace viteve ce ju jeni kthyer vargjeve tuja
ashtu si gjithe i entuziamuar per to...
po ja ce dhe une mora guximin te pershendes
duke te uruar mireseardhje,si dhe pun te mbare e te palodhshme si gjithehere liriku....Falemnderit


p.s.po mos te vije cudi nese te duket se shumcka ka ndryshuar ne kete mes,
(si dita me nat),p.s.thua se nuk jen me ata ce ishin dikur,
(apo me duket mua keshtu),se di ndoshta dhe jam gabim?!
Prandaj uroj ce t'kaloni caste sa me te mira ne mesin e gjithve...

p.s.pase as une nuk jam ajo si dikur,
po cka me ka lidhur me se shumti ne kete forum,jen te vetmet poezit e mija,
per te cilat jam e lidhur shum...
por gjithsesi dije se te falėnderoj dhe te cmoj shum lart per miqėsinė tonė te paster
dhe te pa konfrontuar te pa trubulluar ne kohra ndonjihere,
pergjithmonė do te jam mirnjohese nga do ce jam...
edhe se ishte nje kohe relativisht e e gjate ce nuk jemi ndegjuar as ne tjerat forume...
mecense une shum rralle po kycem koheve te fundit
dhe se shum pak po merrem me shkrime....
ku ndoshta dhe vullneti eshte ai ce me mungon,
ce te jem aktive,por si do ce te jete,uroj ce ju te jeni mire nga do ce jeni
dhe familja ne pergjithesi...
shum te fala dhe pershendetje me micsore-njerzore!!!

si dhe pergezime ne cdo varg te juaj...
duke shpresuar ce ata moderator/e nuk do ndermarrin ndonji veprim te tille si dikur,
sa per fjalet ne pershendetje...
duke besuar ce nuk ju pengojn si para disa viteve,
ku dhe ma ne fund treguan dobesin e vet ndaj shkrimeve tona,
duke i fshire,per vetem e vetem se i vlersojshim vargjet e tua....
dhe se di perse beheshin keso dallimeve ne mesin e antarve shqiptaro-shqiptar,
per shkaqe te grekofolise se albos e forit
dhe ce nga athere disa nga miqt qe kishim ketu,nuk me jen lajmruar qofte me ndonje pershendetje te vetme!,
edhe se nuk e dija arsyen?!

....dhe mu per kete nuk jam inkuadrua ace shum ne tema te ndryshme,
dhe sikur detyroja veten ce te rrija large dhe nga ata ce ndonjihere me kan pershendetur,
ndoshta dhe me kecardhje per ta/o,por ne fakt nuk jam ndjere e priveligjuar ne shkrime,
si me par!...

...dhe njihere te pershendes sincerisht
Hajla Rugovase
__________________
Ju qė sollėt lirinė,(flini tė qetė)
Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII per te rėnėt e per te gjallėt juve o trima patriot te kombit
shqiptarė te shumvuajtur
gjithnji do te kujtoj si njeri i rralle ne forumet shqiptare qe aq shum u diskriminove nga serbofilet e grekofilėt o poet xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga hajla : 08-02-2009 mė 00:48.
---------------------------------

leter miqsore e shkruar nga hajla rugovase adresuar mikut xhelal feizi
hajla veterane e forumit shqiptarė com leter kembim ne mes te poetve miq

forumi i fiori grekes e albo grekut dhe psikopati me i ndyre i te gjitha kohrave
ne forume shqiptare manjaku me
i ndyre i pist i pa moral tradhtari dhe shpifsi me nofken delirium tremens ne forumin shqiptarė.com
natyrisht sherbetore i armiqve te kombit shqiptarė
qė bėnė diskrimiim te madh ne autorėt shqiptarė te kosoves ne forum

por edhe ne te tjeret
sidomos ne autorin xhelal ferizi per shkak te vargjeve me permbajtje atdhetare
qė i shkruante xhelali ne forum
dhe denionconte agjenturat e huaja per veprime te pa drejta ndaj kombit shqiptar
ne shum drejtime qe i beheshin diskriminime tradhtare
fiori si armike e perbetuar e veriut te shqiptarve dhe te shqiptarve kosovarė
se bashku me grekofilin albo genjyen dhe mashtruan kombin shqiptarė
gjoja duke hapur dhe emruar forumin shqiptarė com si forum shqiptarė kryesore
ne fakt albo grekue fiori grekja grekofil te pa fre
diskriminuan aq shum autorin shqiptarė koosvarė xhelal ferizin
aq shum i ndaluan me qindra komente pozitive e vargje
aq shum e penguan e keqtarjtuan
dhe e ndaluan afrimin e popullit shqiptar me poetin
dhe komentet e ne fund e perjashtuan poetin
sa qe kėt veprim makaber antokombtar mund te bej vetem shpirti i shitur i armiqve

e bėne me urdher direkt te agjentuarave te huaja vet albo greku e fiori grekja
ku ma vone pastaj e vazhdoj shigjeta grekja

xhelal ferizi mbetet simbol i diskriminimit te kohrave absurde te shkeljes se te drejtave te njeriut dhe fjales se lire qofte ne forume qofte nga ish regjimi jugosllav qofte nga sabotimet e tjera dhe mohimet e izolimet e mediat shqipfolse

zhgėnjimi
19-03-2010, 08:12
autori xhelal ferizi u mohua edhe nga shum firma te ashtuquajtura shqiptare
si eurokoha isuf ademaj gjon berisha behgjet pacolli veton surroi behgjet sallahu firma e ndyre me shpirte te lig vetiak pa kurfar bujarie
dhe egoiste jan keto firma si dhe firma kelmendi ne gjermani

si dhe nga shum tjera firma
qe kan shpirta te vegjel sa pupla e mushkonjes
keta persona deshmuan se jan vetem zhgjyri egoist i kombit

egoist te pa shpirte njerz qenje vetiak qe maltretojne kombin shqiptar me sabotime
qe kan per qellim monopilizmin dhe varfrimin e sklalverimin e kombit shqiptarė

njerz te pa kurfar shije as kuptimi as shqiptarizmi as bujarie

qe e mohuan vazhdimisht autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferzi n
por autori xhelal ferizi e kishte edhe nji qellim
qe te provoj nga afer te njoh fytyren e tyre te gabelit
e ti demaskoj ne popull ata maskarej
dhe ne fakt esht keshtu siq thot autori xhelal ferizi shifni veprimet e tyre konkrete
per trojet shqiptare a esht duke ju pa hajri atyre jo

prandaj xhelal ferizi flet te verteten dhe vetem te verteten

keshtu e lan pas dore autorin vargjeve shqiptare xhelal ferizin
shum firma tjera
qe paraqiten me popmpozitet e propaganda
jan vetem te pjerdhura patriotike llafe boshe demagogjike te tyre rrena poshtersi mashtrime dhe te pa vlera pordhe propagandistike te tyre e ta mashtrojne popullin me propaganda tradhtare mashtruese
te gjitha jan firma kot te pshurrura gabele me gjak gabeli
per te perfituar nga situatat e mjerueshme te kombit shqiptar
mos u mashtroni ne ato firma
jan firma te njerzve te dyshimt te pa kurfar shpirti
as kurfar vetedije kombtare patriotike as dy pika gjak shqiptari nuk i kan

xhelal ferizi i qiti per toke dhe i demoskoj edhe ne vargje ne forume
e te gjitha llojet e ajgenturave e sabotantve ua theu kurrizin me vargje agjenturave
prandaj filloj urrrejtja dhe diskriminimi kunder tij qysh ne forumin shqiptarė com
nga gabeli greko kucovllehu albo dhe grekokucovllehja fiori

ne fakt a nuk po deshmohen se qfar sjelljesh po kan kto firmat shqipfolse
ndaj kombit shqiptarė
dhe nga u pasuruan ato nga burime te dyshimta

pasuria e tyre dhe veprimtaria e tyre esht teper e dyshimt
dhe me hile
veton surroi fryhej si gjel deti por nuk e ndihmoj xhelal ferizin
u bė i shurdhr gjoja nuk po e di

kush na qenka ky xhelal ferizi
edhe pse ju la letra ne zyren e tij ne prishtine qellimi dhe spjegimi
ne letra ishte shkruar gjithqka deri ne detalin e fundit dhe ishte dhene spjgeimi
e qellimi te sekretari i tij i veton surroit edhe gojarisht
ku bioseda zgjati shum dhe u spjegua qellimi
dhe kerkim takimi qellimi informimi
dhe adresa por as nuk u ftua xhelal ferizi ne takim nga veton surroi
edhe pse u la numri i telefonit dhe adresa
keta jan mendjemdhej dhe hiqa te pjerdhur
ju duket vetja se kush e di qka mentalitet gabeli
e qka tjeter te cilet sa po te ken ndonje interes te lpijne prapanicen menjiher
duke te kerkuar ku je e ku nuk je

si gabeli kur ka bėrė kos ka lyer prapanicen me ta
keshtu esht edhe ky mentalitet i hiqave
te ketyre firmagjijve te cilve duhet sekuestruar pasurinė e haramit
atyre pis ndytsirave me shpirtin e vogel aspak bujar por plot zhgjyr
e komplekse fodulle

miliarderi i sorrosit veton surroi dhe me aktiviteve te dyshimta
ne kosove qe del si lavirja her andej e her kendej neper parti
e gjuha e tij amtare esht turqishtja ne shtepi
q far me nder me thene bagle patrioti esht ky
ketyre duhet sekuastruar pasuria me ligj pasuri se dyshimt
tradhtare

ne kosove ka shum firma si ky bhegjet pacolli e veton surroi
e q e mirren me shitjen pordhve patriotike
patriotizmi u bė tash arma e te ligut per te arritur qellimin mashtrues prandaj vuan
e brengoset ne kto kohra autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

poashtu me te njejtat demagogji e pordhe patriotike propagandistike
merret edhe nexhat daci e behgjet pacolli
te cilve kurr nuk do te ua shof hajrin kombi shqiptarė
dhe qe ta din opinioini te verteten ne trojet shqiptare nuk jan te gjith shqiptarė
pamvarsisht se shum te huaj ardhacak ju pershtaten shqiptarve shqiptar te vertet ka pak ka shum kombe qerkez magjup kucovlleh vlleh cincare goran turqeili
serb me origjine enuk jan te gjith shqiptar prandaj mos u vefasoni prej gjithfar lloj llumi e sjlelljesh te shqipfolsve per shkak se gjak shqiptari ka pak numer i vogel esht
edhe pse ne trojet shqiptare flitet shqipja

Genci
19-03-2010, 18:14
Funksionet e Temės
Vjetėr 22-02-10, 21:51
Gega 1

Anėtarėsuar: 02-12-09
Gjinia: Mashkull
Postime: 166
Gega 1 i dashurGega 1 i dashurGega 1 i dashurGega 1 i dashur

Gabim Le ta ndihmojme botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut !
Te nderuar forumiste,
ne te vertete,hapja e kesaj teme do te duhej te ishte ne dore te Guri Sylajt,sepse ky ishte nismetari i kesaj ideje fisnike.Mirepo,ne nje postim te tij, Guri na beri te kuptojme se ai na e le ne te tjereve kete pune.Pasi qe kaloi nje dite dhe asnjeri nuk hapi teme ne lidhje me kete ceshtje,une po e hapi tani.
Nismen e Gurit shpejt e perkrahu fisnikja roadrunner.Mua me erdhi mire per qendrimin fisnik te ketyre dy personave dhe ju bashkangjita kesaj nisme,pastaj erdhi i nderuari Premium.
Pra,deri tani jemi 4 vete qe duam te ndihmojme,sigurisht qe ky numer nuk mjafton.
Per mendimin tim,ne duhet te jemi se paku 30 vete qe te mund te kryejme pune.

Pse duhet te ndihmojme ne botimin e nje permbledhjeje me vargje te lirikut ?

Eshte para se gjithash vuajtja e tij per nje qellim aq te paq e madheshtor, per secilin qe i thote vetes shqiptar,vuajtja e tij per clirimin e kesaj pjese te Shqiperise dhe bashkimin e saj me shtetin ame ! Liriku ,si mijera te rinje dhe te reja te kombit tone, i fali rinine ceshtjes se atedheut tone dhe per kete meriton respekt si njeri dhe si shqiptar !Kam nje lutje per moderatoret Naki dhe Labi :

Ju lutem shume,mos lejoni qe ne kete teme te paraqiten shkrime qe ne ndonje menyre jane kunder kesaj nisme!Sepse ky nuk eshte sondazh!
Ketu kane vend vetem shkrimet e atyre qe duan te ndihmojne.

Nje propozim per lirikun.
Po te isha ne vend tendin,une do t`i zgjidhja nja 30 poezi per te cilat mendoj qe jane me te qendrueshme artistikisht dhe do t`i beja gati,por njehere nuk do t`i postoja ketu!JO,njehere do te pritja deri sa te behet numri i mjaftueshem i perkrahesve te nismes(une mendoj qe duhet te jemi se paku 30) dhe te formohet komisioni siq e propozoi Guri.
Dhe ne fund te fundit le te mbetet tema…ndoshta na duhen dy jave apo nje muaj,nuk i dihet.
Po edhe nese nuk realizohet numri i nevojshem i perkrahesve,liriku duhet te qendroje i qete dhe s`ka pse te jep ndonje koment negativ ketu.
Sinqerisht,une besoj qe ne kete forum ka me shume se 30 perkrahes te lirikut.

Me poshte do e sjell postimin e Guri Sylajt me propozimin e tij.
Propozimi i tij rreth formimit te nje komisioni per redaktim e tj. me duket shume i logjikshem.
Ne kete pike edhe njehere po e thkesoj : me qef do ta ftoja edhe personin(qe duhet te jete nga Kosova) qe ne F.SH.com e ka nofken trysil,po s`kam mundesi as ta kontaktoj,se une nuk hy me ne ate forum.Shpresoj qe ndonjeri nga forumistet ketu ka mundesi dhe e kontakton trysilin.trysili pa dyshim ka njohuri te thella ne lemine e letersise dhe komentet e tija kurre nuk permbajne asnje doze nencmimi.


Propozimi i Gurit :

(Fatkeqesisht,nuk e gjeta propozimin e pare!)


Lirik!
Une nuk po du me te qite ne "ball te oxhakut" me tema sponzorizimi as me hapje kontosh ku te tjeret do te ju dergonin pare . Kjo nuk eshte ide e imja .Por . me pergaditjen e nje permbledhjeje me vargjet tua qe te mos mbesin faqeve te internetit por ne nje permbledhje solide.
Ti medo si te duesh sepse ti si duket as nuk ke mundesi me dal nga rrethi ne te cilin je mbylle por zgjidhi ti vet 20 -30 poezi tuajat dhe mandej shohim si shkon puna!
Une nuk dij me fole shume e gjat as me ba pune te mdha por dicka si kjo besoj se do e kryejm me nder.Kurse mendimi yt per Gurin dhe fjalet ,qe jo rralle jan shume te pahieshme le te mbesin ne nderin tand!
Mos harro ,pjesa dermuse e Dardanise te perkrahe dhe ka sjellje korrekte ndaj teje prandaj ,kujdese, mos i keqperdor !
Gega 1 nuk ėshtė nė linjė

ja edhe iniciativat ne nje forum shqiptar te lexuesve per autorin xhelal ferizin lirikun e vargjeve shqiptare dhe pas iniciatives ku me mijra lexues shqiptarė shprehen gatishmerine e tyre per sponzorizim e takim me autorin
forumisti gega ne at forum me kembngulje kerkoj ket iniciativ nga te gjith lexuesit shqiptar te forumeve


Xhelal,
thuaj ketij Zhgenjimit te mos i lakon fjalet , kur flet per nismen qe u be ne f. Dardania
per qellim te ndihmimit te botimit te nje libri me poezi tua !

Me vjen keq per disa ketu(ketu padyshim ben pjese edhe mod.Danieli),qe te marrin
per viktime !E ti, vec viktime s`je.

Si e arsyeton ti akuzen qe ia bere forumistit Gega 1,se gjeja ai e hapi temen
per t`u talle me ty ?!Dhe absurdi eshte edhe me i madh ,kur ti pas akuzes qe i bere atij e merr tekstin e propozimit te tij dhe e sjelle ketu !
Ku eshte respekti yt per ate qe ta zgjate doren miqesisht ?
Ku eshte sinqeriteti yt ???

Per sa i perket qendrimit te tjereve ndaj teje; nje gje dihet : ai qe te ka thene haptas se nuk i pelqejne ato qe shkruan ti, ti pa nje pa dy e ke quajt shka,antikombetar …e me te gjitha te zezat tjera.
Per sa i perket kangeve tua , kno daje,kno mos ia nal hic.Se duket qe ashtu ndjehesh ma mire.


PS : pas nismes qe u be , gadishmerine te te ndihmojne e cfaqen 10 -15 vete,
e jo mijera veta !Dhe as qe permendi kush organizim te ndonje takimi me ty.

zhgėnjimi
19-03-2010, 20:21
Xhelal,
thuaj ketij Zhgenjimit te mos i lakon fjalet , kur flet per nismen qe u be ne f. Dardania
per qellim te ndihmimit te botimit te nje libri me poezi tua !

Me vjen keq per disa ketu(ketu padyshim ben pjese edhe mod.Danieli),qe te marrin
per viktime !E ti, vec viktime s`je.

Si e arsyeton ti akuzen qe ia bere forumistit Gega 1,se gjeja ai e hapi temen
per t`u talle me ty ?!Dhe absurdi eshte edhe me i madh ,kur ti pas akuzes qe i bere atij e merr tekstin e propozimit te tij dhe e sjelle ketu !
Ku eshte respekti yt per ate qe ta zgjate doren miqesisht ?
Ku eshte sinqeriteti yt ???

Per sa i perket qendrimit te tjereve ndaj teje; nje gje dihet : ai qe te ka thene haptas se nuk i pelqejne ato qe shkruan ti, ti pa nje pa dy e ke quajt shka,antikombetar …e me te gjitha te zezat tjera.
Per sa i perket kangeve tua , kno daje,kno mos ia nal hic.Se duket qe ashtu ndjehesh ma mire.


PS : pas nismes qe u be , gadishmerine te te ndihmojne e cfaqen 10 -15 vete,
e jo mijera veta !Dhe as qe permendi kush organizim te ndonje takimi me ty.

------------------------------


Dėshira e flakt e popullit per tu takuar me xhelal ferizin u shfaq te shum forumist,kur u hap tema xhelal ferizi takimi me popullin
te cilen e fshiu moderatorja murgesha apo dikush i prorositur
a do kishit deshire te takoheni me lirikun xhelal ferizi
ishte tema dhe tema tjeter takime ne oren letrare me lirikun xhelal ferizi


mendohej ne nje ore letrare apo takim
manifestimi ose thjeshte per ta pa xhelal ferizin qe lexuesit shumica kandeshire te flakt me perjashtim te mafies udbashe dhe veglave te agjentuarave te huaja
populli e deshironte ket ne secilin forum ku u hapen dy apo tri tema te cilat i fshiu murgesha moderatore apo dikush tjeter
guri sylaj moderatore te politika dhe kultura kombtare poashtu ia fshinte te gjitha tmeat xhelal ferizit ndersa ne nje nje rast i tha i fshiu murgesha
mos u mundo te genjesh ne pik te dites sepse te gjith deshmitaret e kan dhe kan lexuar hapur se q ngacmime i beheshin xhelalit sharje fyerje
te cilat dardania de i lejonte ndersa fyesit rrugaqet i mbronte ata jan akoma nen mbrojtjen e dardanise ndersa xhelali i perndjekur
dhe perjashtuar kirminelet e zi me shpirta qetniku mbrohen neper forume
kunder autorit xhelal ferizi ket e ka pa i gjit populli me dy syt e ballit ju nuk mund ta beni popullin budalla kur jan pa sa e sa argumente fyese e sulme te shqipfolsve neper forume absolutikisht me i sulmuari ne te gjitha kohrat e mundshme te forumeve esht xhelal ferizi e nga kush nga ata qe flasine shkruajn shqip neper forume tash keni dalur ketu nga dardania per ta mbrojtur fyren tuaj te marrousr e per te arsyetuar para opinionint me rrenat tuaja mashtruese

temat me dinakeri i fhsinte murgesha
qellimi esht per ta izoluar dhe shkeputur xhelal ferizin nga opinioni nga kontakti mepopull ashtu siq e izoloj jugosllavia shum vite
per takimin me xhelal ferizin menjiher u shfaqen numer i madh i njerzve simpatizues
lexues dhe kjo ka ndodhur edhe ne tjera forume
ku ka psur jashtzakonisht numer jo i vogel i te interesuarve
por temat menjiher fshihen nga duart endyra dinake teper te mshefta
pra temat jan fshi porpopulli esht deshmitar e din

se u shfaqen te interesuar nga te gjitha anet dhe le te hapet perseri ne dardani kjo teme dhe jemi te bindur numer i madh i njerzve
do shfaqin interesim te madh per takim me xhelal ferizin
nga te gjitha anet
ka kohe dhe vite qe lexuesit kerkojne te takohen me xhelalin

me qdo kusht
dhe forumet ebllokojn ket
nga kush dirgjohen keto duar dinake e mizore
qka dshmohet se nga enverizimi rankoviqizmi e titizmi nuk e kan leht nje numer i shqiptarve te dalin nga keto smundje virusare qe u preken ne gjak e ne shpirte
dhe ka shum numer i madh bashkatdhetarėsh
qe do ta kishin ket deshire te flakt te takohen me autorin xhelal ferizi

provjeni per seri hapeni at teme dhe do te shifhni reagimin e te intereuarve dhe popullit edhe per padrejtesite qe behen
te cilen ju cenzuristet shpifsit trashguesit e diktatures pasardhsit
e regjimit manajako komunist
qe her na delni si fetarė e her si mendjemdhej neper forume
her si mendje te qoroditura provokatore
her e shani her e tallni her mahniteni ne vargjet e xhelal ferizit
kush jeni ju qfar qenjesh jeni a jeni qenje njerzore apo jashttoksore

ju jeni mendja me e quditshme e qenjes njerzore
njerz te diskredituar
qe talleni me njerz per tu tallur jeni lindur dhe per te genjyer
per te mos folur kurr drejtesine e zotit ju jeni kunder zotit kunder qiellit kunder jetes kunder qdo lloj qenje edhe kunder vet rrezeve te diellti edhe kunder qdo gjėje mbi dhe mosmirnjohje keni edhe ndaj bukes
qe e hani jeni qudia vet dhe fjalen ekam per disa jo per te gjith
sepe ne popull ka mjaft njerz te mire qe e duan xhelalin dhe duan ta takojne por disa hijena jan ata qe duan ta diskreditojn xhelal ferizin
ata e shajne e perbuzin dhe mundohen te ja krijojne terrenin per anti pati e largim perbuzje nga populli por kjo nuk po pin uj ma ne kohen e shkieve qetniko koumunist te titos po sepse e kishin ne dore xhelalin e izolonin dhe e burgosnin ne media nuk ja lenin as fjalen e as vargun por tash jo tash nuk do te arrijn ma se jan kohra tjera e fakte tjera ka mundesi ku te shkruhet e te deshmohet e te depertohet me informim dhe as nuk ka nevoje ma per gazetat e qelbura cenzuriste qe jan te gjitha te mvararura dhe te financuara nga qendra te dyshimta

ne dardani populli e do xhelal ferizin vargjet e tij poashtu
kjo esht d eshmuar jo vetem aty por ne te gjitha forumet

dhe numri i kerkesave te adhuruesve per tu takuar me xhelalin rritej nga te gjitha anet shqiptarė nga trojet etnike dhe diaspora
shfaqen interes te madh por censuruesit titist me shpate dinake ne dore nat e dit rrinin kujdestarė per te pre te gjitha mundesit e tilla u fshine temat dhe u organizuan provokatore special ne forum dihet qetnik nipa te rankoviqve per ta provokuar xhelalin dhe dihen kush ishin ata
me qellim qe xhelalit ti behen ban perjashtim duke menduar se te gjitha shtigjet do i mbyllen xhelal ferizit per informim ky esht qellimi i duarve te zgjatura tradhtare antikombtare qe veprojne neper forume
danieli dhe te gjith e dijn se qka ndodhi me temat e xhelal ferizit edhe ne ket forum ketu edhe i gjith populli e din edhe me vargjet qka ndodhi perse ndodhe kjo vetem me xhelal ferizin
ndersa per takimin per takimin me xhelalin edhe ather ne forumin shqiptar .com kishte mjaft te intresuar por dihet kur krokokodilat e janullatosit ne krye me delirium tremens dolen ne ofensiva kunder xhelal ferizit afera ka zgjatur shum kohe kur opinioni zhgenjehej dhe nebrikosej ndersa fiori e albo janullatosi gjith naten fhsinin komentet me te bukura
ne shenj perkrahje e solidariteti me xhelal ferizin
nuk ka qka te mshefet ma te gjith edijn se xhelali esht ne shenjester per shkak te pikpamjeve patriotike atdhetare ky esht shkaku e qka tjeter


ka kohe qe
interesimi rritej ka vite qe populli lexues ne forum e
deshiron te takohet me xhelalin ne ore letrare apo diku tjeter
dhe ju i fshini kto tema si ne kohen e rankoviqve e millosheviqve
dhe e vrisni deshiren e popullit fjalene popullit xheloz te smure te mallkuar
qe na keni turpruar para gjith botes mendoni ju se bota e huaj nuk percjelle nuk lexon forumet dhe raportet ne mes te shqiptarve
turp pa dyshim turp xhelal ferizit i ka thene nje i huaj hapur me qka xhelali esht befasuar dhe nuk ka besuar se ai i huaj i percjell forumet shqiptare
xhelalin do e kursejme per momentin se mjaft e goditen direkt ai le te pushon tani jemi ne ata qe i paraqesim mendimet e tij ktu direkt me xhelalin nuk ka ma kush pune dhe ne raste te takimeve do te jemi disa persona rreth tij nuk do te mbete asnjiher ma i vetmuar

zhgėnjimi
19-03-2010, 20:36
Danieli e din dhe esht deshmitarė edhe ne forumin shqiptarė com
edhe ne forumin shqiptar net se qka ndodhi me xhelal ferizin
kishte me qindra ndoshta me mija lexues qe e kan pa rremujen
dhe kundervenen e xhelalit kunde rprovokatorve ato sulme jan percjellur ne detale

dhe sulmet e shpotitė ironite diskrimimibinet perjashtimet
e diskriminimet kunder autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit
ket e din e gjith bota nuk mund te genjesh ne pik te dites me mija emija njerz qe kan lexuar poshtersite e shpotite e shum shqipfoslve element grekpofil serbofil tradhtarė provokotor gjakprishur te zi shpirtra te sterkequr manjak idiot debil kercnues

dhe njerz qe e kan nevrikosur neper forume dhe jan shprehur me gjithfar lloj fjalesh provokuese te flliqura kunder xhelal ferizit por ne mejdan nuk i dolen
kur kekrohej mejdani e burrnia e xhelalit as syri nuk ju tremb mjaft ma mos genjeni te gjitha jan te verteta te gjitha sulmet jan bė ndaj nji poeti dhe patrioti shqiptarė
dihet dhe njihet kryepsikopati me nofkne delirium tremens ne forumin shqiptarė com
zanor forca intruder pastaj ne dardani phanta rahei skyfteri pirro murrizi makresh
si dhe shpotite e pa ndalura te guri sylajt e te shum tjerve ku me ne fund u perjashtua
xhelal ferizi nga forumi pa asnji faj vetem pse mbronte dinjitetine vet e nuk perulej
q mendoni ju s eperulet xhelal ferizi para gjakut te gabelve ete sulmuesve te pist kur
ky nuk u perkul mu ne mes te qetnikve qe i benin sulmet me te rrezikshme ne burg policia se bashku me te burgosurit ordiner e bansat kriminale kur ky asnjiher nuk u nenshtrua e nuk u dorzue dhe per ket fakt edijn te gjith te burgosurit qe kan ndjetur me xhelalin xhelalin nuk nenshtrohet i gjalle ket edijn te gjith para askuj pra kot
provuan sarhoshat ta trembin e ta provokojne

vet dhe te gjith e dijn se edhe ne ket forum
xhelali ishte viktime dielli me shoshe nuk mbulohet
per her te pare pas kaq kohesh ehst kuptuar se xhelali duhet te mbrohet neper forume nga shum sulmues anonim me shpirt krimineli
prandaj danilei dhe te tjeret kan vendiosur qe te mos lejojn ktu qe secili te silelt si te don ndaj autorit xhelal ferizi
ket e dijn te gjith ne ket forum poashtu ka qen e hapur tema liriku xhelal ferizi dhe takimi a do te kishit deshire ta njihini nga afer dhe ta takoni xhelal ferizin

Genci
19-03-2010, 21:17
prandaj mos shpifni e nese je ti ai genci qe premtove e the un kam firmen dhe vet do e sponzorizoj xhelalin perse nuk u lajmrove ne emailin privat te xhelalit
as gega as askush nuk esht lajmruar ne emailin privat qe dihet qe xhelali e ka dhene
gjithmone hapur neper forume kontakti me autorin xhelal ferizi
intergo_fat@hotmail.com
lene tash mos u merrni me pallavrat tuaja e llafet propagandistike te pa verteta
sikur te ishit ju te ndihmes ete siolidaritetit ndryshe do ishit por bota po qesh me ne me kulturen tone ''bujarine'' tone dhe mentalitetitn tonė por jemi msuar te koritemi ne
lexo pak se qka ka ndodhur me femrat tona shqiptare gjat luftes ne kosove nga egoizmi i mallkuar e interedagjinjvve q e vetem per bythene tyre kujdesen ndersa femrat i lan ne duar te serbve motrat nėnat vajzat mos embulo ket turp te gjevshur
qe edin gjith bota dhe bota ne shef me tallje ata nuk te thone ndersa po ne me styre flasin per ne sigurisht habiten me ne dhe egoizmin tone makaber

Pse bre Xhelal po del kaq bukepermyst?!!
Po a te tha Gega qite xhirollogarine ne forum dhe prit 10 dite.Kush do me t`nimue, ka me t`nimue mrena 10 ditesh.Kush s`te nimo mrena qatyne 10 diteve,s`ka me t`nimue ma.E ti nuk e qite xhirollogarine hic.

A po e sheh qysh i lakon pergjegjies edhe ketu,ti s`tregove pse e akuzove Gegen per tallje ?

PS : nuk jam une genci qe ka firme.

zhgėnjimi
20-03-2010, 07:17
» PSE POLITIKA SHQIPTARE DHE DIPLOMACIA NDĖRKOMBĖTARE HESHTIN PĖR MILJONA SHQIPTARĖ TĖ TERRORIZUAR E PASTAJ TĖ MĖRGUAR?!
Postuar mė datėn: 2009-01-03 11:36:40 nga admin4 :: Kategoria: Opinione
» Opcionet pėr artikullin
Bėj favorit kėtė artikull
Pritoje kėtė artikull
Dėrgo tek shoku/shoqja
Shto koment kėtė artikull


Bota e din fort mirė qė Shqipėria kufizohet nga tė gjitha anėt nė territorin e vet me popullin e vet, mirėpo, bota nuk e din sa duhet, qė miliona shqiptarė qė jetojnė sot nėpėr botė, pėr mė tepėr se njė shekull, ata ishin tė ndjekur dhe tė terrorizuar nga sllavėt okupatorė, pothuajse nė tė gjitha anėt e kufijve tė saj!


Shkruan: Fadil SHYTI

“Demokracia” evropiane po heshtė, kur dėgjon zėrin e shqiptarėve qė kėrkojnė drejtėsi pėr ēamėt mbi tė cilėt u ushtrua shumėherė gjenocid, i tmerrshėm nė vitet 1912-1918 dhe pas Luftės sė dytė Botėrore, ata, qė kėrkojnė drejtėsi tė natyrshme pėr t’u njohur e drejta pėr trashėgiminė natyrore tė tokave tė stėrgjyshėrve tė tyre si dhe pėr dėmshpėrblimin qė u takon t’ua bėjė qeveria greke.
Nga ana tjetėr shumė shtete evropiane e kanė tė sanksionuar me ligje gjenocidin turk, qė u bė mė 1915-16 nė kohėn e perandorisė osmane, duke dėnuar qytetarėt, qė nuk e njohin kėtė gjenocid…
Kėrkojmė nga shtetet evropiane qė mos t’i mbyllin sytė pėrpara kėrkesave shumė tė drejta, tė shqiptarėve tė asaj pjese tė Shqipėrisė, qė asnjėherė nuk janė tė shtruara a shqyrtuara seriozisht nga drejtėsia ndėrkombėtare!
Jemi pėr dėnimin e ēdo gjenocidi, kudo qė ėshtė ushtruar dhe po ushtrohet e nga ēfarėdo qeverie nė botė, dhe, njėkohėsisht kėrkojmė trajtim tė njejtė me pėrmasa tė drejtėsisė ndėrkombėtare, tė sanksionuar sipas Kartės sė OKB-sė!
Kėrkojmė qė pambarimisht, tė mos tė neglizhohen tė drejtat e ēamėve derisa nuk ėshtė bėrė vonė, sikur shumėherė qė u ėshtė bėrė shqiptarėve padrejtėsi, pastaj, kanė dalė dhe jemi tė bindur se do tė dalin, Avni Rusetmė tė rinj!
Kėrkojmė qė qeveritė shqiptare nė Tiranė, Prishtinė, Shkup dhe partitė shqiptare nė Ulqin dhe nė Kosovėn Lindore, qė tė protestojnė fuqishėm para botės, qė nga Brukseli e deri nė OKB, pėr ato shpėrnguljet masive nga territoret e Shqipėrisė Natyrale, qysh nga 1878 e kėtej; kjo ēėshtje tė trajtohet drejt, siē po trajtohet ēėshtja armene, psh.
Habitemi dhe indinjohemi shumė , pėrse politikanėt shqiptarė, askund nė instancat ndėrkombėtare, kurrė , nuk e diskutojnė as e shtrojnė pyetjen : po vallė kush i dėboi gjithė ata shqiptarė, jashtė vendit tė shqiponjave, pas viteve 90 – ta?!
Po, pse nuk thonė:
Ata, janė refugjatė lufte?!
Ata, u dėbuan nga dhuna dhe terrori serb?!
Atyre, ju ndalua tė punojnė, tė lirė nė vendin e tyre?!
Atyre, ju hoq kafshata e gojės kur Serbia ua mbylli shkollat, fabrikat, kombinatet etj?!
Gjithashtu, konsiderojmė qė; e kemi tė drejtėn legjitime edhe ata bashkėkombas qė janė shpėrngulur nė Turqi, e gjetiu, tė na kthehen...
Edhe ata, duhet trajtuar si refugjatė lufte!
Ata, ikėn nga dhuna gjakatare sllavo-okupatore!
Ata, duhet t“i ndihmojmė tė riatdhesohen!
Kurse, pėr ne duhet tė ketė privilegje si dėshmi mė e re e shpėrnguljes sė dhunshme....
Ah! Sa tradhtitė po na bėhen.....e ata nė rend tė parė e kanė kthimin e kolonėve serbė nė Kosovė!!!....
...Dhe, kjo tė bėhet publike para botės, prej klasės politike nė Tiranė, Prishtinė, Shkup, nė Kosovėn Lindore dhe nė Ulqin.
Pse, politikanėt shqiptarė, nuk e kėrkojnė kthimin e refugjatėve shqiptarė nė Amerikė, psh?!

- Kėshtu, duhet treguar botės se dhuna sllavo-okupatore, gjatė etapave tė ndryshme tė historisė, miliona shqiptarė i la pa atdheun e tė parėve!

Prandaj, pse heshtet pėr kėtė gjėmė tė madhe qė e ka goditur Shqipėrinė Natyrale, kjo qė nga Ballkani, nė Bruksel dhe OKB?!

- Kjo, botė po tregohet shumė cinike dhe e pamėshirė, ndaj shqiptarėve, kjo nuk ėshtė aspak njerėzore dhe demokratike!
Kjo, pastaj po ka dhe do tė ketė konsekuenca deri nė kthimin e tyre; sepse, drejtėsia, pėr tė gjitha kombet duhet tė lulėzojė , sepse, njerėzit pa atdhe -as jetėn nuk e bėjnė dot si njerėz!
Kjo, nga politika shqiptare dhe diplomacia botėrore, gjithsesi; duhet tė shtrohet si ēėshtje pėr zgjidhje.
-Sa mė parė, aq mė mirė pėr tė gjithė!....
Suedi, mė 2 Janar 2009

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:04
ja edhe iniciativat ne nje forum shqiptar te lexuesve per autorin xhelal ferizin lirikun e vargjeve shqiptare dhe pas iniciatives ku me mijra lexues shqiptarė shprehen gatishmerine e tyre per sponzorizim e takim me autorin
forumisti gega ne at forum me kembngulje kerkoj ket iniciativ nga te gjith lexuesit shqiptar te forumeve.................................................. ...........................


gjat forumeve do te beheshin mijra simpatizues
per takimin me poetin xhelal ferizi
dhe sponzorizime e iniciativa tjera

por tema me qellim hynte ne kahje provokimesh dhe u mbyll
prandaj o genci mos dezinformo
nese do te lihej tema deri ne fund diskutimi rreth takimeve
me poetin dhe temat tjera qe jan hapur ejan fshi

kur krijimtaria e autorit ishte ne kohra dhe ne forca ishte ne majen e kulmit
kur forumistet lexonin me shum ednje e pasion
ndryshe do te ishte puna
por sa e sa fshirje te temave jan bė nga xhelozija
sa fshirje i benin aty dinaket e smure qe jan kunder dikujt me qellime te tyre te mbrapshta sipmatizuesit delnin njeri pas tjeterit edhe ata qe ma parė nuk ishhin te regjistruar dhe u regjistruan vetem per ket qellim
qe te bashkangjiteshin njerz qe dilnin njeri pas tjeterit
por fshisa kriminale cenzuriste bente gjithmone kerdi jo vetem ne forumin dardania por ne te gjitha forumet dhe ky esht nji fakt i pa mohueshem

per se genjen genc perse genc perse nuk e flet te verteten

populli dhe autori diskriminohet dhe u diskriminua
nga cenzuristet ne moderacion dhe stafe
te disa forumeve shqiptare dhe
po mendoj te administrates dhe ky esht fakt qe nuk mund ta moshon askush
sepse esht nje e vertete e pa mohueshme

nuk them se gega e kishte hapur temen me qellim te keq
ndoshta per qellim te mire
por tema u mbyll menjiher
sepse degradoi sepse moderatoret dhe stafi jan
jan te paaft qeellimqki ne pergjithsi ne forumin dardania de
dhe kan qef te jen vetem ata vet diqka dhe dikushi te fryhen
te jen vet shkop e vet mbret te bejjne ata si te duan e qka te duan dhe te fajsojne te tjeret metode komuniste e ish regjimit jugosllav te akuzon dhe te fajson

dhe ua mbajne krahun provokatorve
ne forum provokatoret kurr nuk perjashtohen as nuk mbrohen
vetem viktimat
dhe i fshijne komentet pozitive e qellim mira te popullitte pa djallzuar
kush i beketo veprime stafi dhe moderatoret e djallzuar ne krye me djallin e zi
bajraktarin analfabet te dardanisė guri sylajn e murgeshen
staf i pa emancipuar e i pa shkolluar aspak profesionist por disa bujq te thjeshte
as bujq jo
ata thyenin me qellim vullnetin enjerzve duke lejruar fyerjet e provokatorve
me qellim dardania de esht vend i belave dhe i sherrit
ku shum njerz jan ne ngatrresa ne mes vete dhe ne kercnime
per shkak se provokimet dhe fyerjet i lejon analfabeti moderatore analfabetja murgesha dhe analfabetet tjere te stafit ne at forum
ndersa as temat qellim mira as personat qellimire nuk merren ne mbrojtje
vetem provokatoret e ndyre nuk do koment pra se kush esht personi bond skyfter phanta rhei guri sylaj murgesha dhe shum e shum provokatore tjere e moderatore aty dhe stafi qe diskriminon mbi gjithfar lloj bazash qfar te duash korrupcioniste krahinore klanore dashakeqe tradhtare nxitese sherresh cinike te pa moralshme dyftyrsh e
e qka jo

dhe interesimin e njerzve te ndershem pozitiv dhe fjalet pozitive ndersa i lejojne te kqijte te shkruajn fjalet e pista qe u jepin kahje tjeter temave ne forum
pranda paraqitja e sa e sa njerzve ne ket iniciative u ndal me qeellim dhe tema u
mbyll
natyrisht se edhe vet autori xhelal ferizi e pau se tema degjeneroj murgesha esht
moderatore per te cilen nuk do koment secili mund te shift dhe te lexohet ne pjesmarrje e ne qfar morali ben pjese kush do qe i percjell forumet e shef dhe bindet per secilin
ne forumin dardania lejohen gjithfar takimesh e puthjesh takime e takime e qka jo
ndersa ne takimin lertarė me autorin xhelal ferizi jo dhe fshiheshin temat e ketij qellimi
sepse qarqe te caktuara pisash ne forum e ne staf e te moderatorve
nuk e duan takimin as oren letrare as kurfar suksesi te autorit xhelal ferizi
esht gjelozija dhe urdhri i morracakve te ndyre dhe te dirigjuar ky urdher
nuk e duan as takimin e lexuesve me autorin e vargjeve shqiptare

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:12
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Me ato lloj semundjesh zilie nuk jam dakord fare,por mos ka edhe te tjera.

Nqse ai nuk i bie me qafe njeriu nuk ka te drejte askush t'ja heqi poezite
apo shkrime te tjera.

Nqse ato bien ndesh me normat e vendosura nga forumi eshte tjeter pune.

Po te teket ty se nuk i pelqen ato poezi dhe i heq nga publikimi
eshte e padrejte.
Ju duhet te keni respekt per moshen e tij nqse ai eshte njeri me norma,
nje shqipetar patriot!
Ai ne ate moshe futet ne forume e shkruan,ndersa babai jot apo i ndonje tjetri i duket televizor PC.
Mos e keni inat per kete?
Jam shume konfuz rreth ketij personi.
Po qe se eshte i pleksur me veprimtari antishqiptare e urrej me gjithe fuqine

e shpirtit .

Po nqse ju moderatoret dhe admin e forumit i beni padrejtesi,turpi ju mbulofte!

Pres te marre me shume te dhena rreth tij.
Di qe jane disa fytyra te poshtra antishqiptare qe vegjetojne ketu tek FSH.

--------------------------------

nji nga debatet e forumistve ne forumin shqiptar com
kundershtime te hatashme te shum personave ku administrata greke e froumit pelcitte nga inati qe forumistet ua perplasnin ne fytre hapur mendimet
ishte ky reagim simpatise se madhe ndaj autrit dhe vargjeve te autorit
xhelal ferizi te shum forumistve
ne nje ane ishin patriiotet dhe djemt e vajzat e zgjuara me brum kombtarė patriotik

qe ishin me gjith me drejtesi ne anen e autorit xhelal ferizi
ndersa ne anen tjeter agjentura tradhtare greko serbe e pisave
te ndyre
deri sa nuk arrihej te shenoheshin sa e sa komente pozitive te fiorumistve
qe shkruanin ne mborjtje te autorit xhelal ferizi lirikut
sepse hijenat i fshinin hijenat e cnzurave por shum forumist e
kan kuptuar se cila ishte fytyra e vertet e forumeve
dhe kush jan forumet per fat te keq po kjo esht nje e vertete


ja pra se si disa forume tradhtare qe paraqiten shqiptare
se kush esht fytyra e vertet e tyre ku hapur i than nje spiuni qe e njifnin
se ne forume ti dhe pikrisht ti
je ai qe e perndjek lirikun
dhe nuk na len te qet te shijojm vargjet e tij at agjent te ndyre e njihnin
nji nder agjentet dhe pisa te mdhej ne forumin shqiptar com ishte edhe pseudonimi forca intruder dhe pseudonimi shkelqimi e zanori
qe pas delirium tremnesit angelines anxhi dhe shum te tjerve njihen per shpotitjet e mdha dhe gjelozite ndaj autorit xhelal ferizi

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:18
hajt bre lirik po cka po je ngusht kush cka thot
ti veq shkruj un lexoj un me punu e kam merzi se me lexu knaqna
nuk
di bash mirė me i ra sharkis po po msohna
bile po i ckrun do kange qe ngaiher pe marr edhe
sharkinė
e ato kange po i knoj
besom se un jam edhe kangatarė me sharki shum po m pelqejnė u knaqa nga vargjet tua popullore
nji lexues tjeter qe jep mendimin e tij ne dardania de per vargjet e autorit
duket si shpoti kjo cinizem

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:19
ani zeqo ani veq bjeri sharkis hiq mos ta nien
----------------

pergjegje e shkurte e autorit te vargjeve shqiptare keti zeqo analfabettit

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:32
Titulli: PSE NUK E LEJUAN PERKTHYESEN SHQIPTARė ME FEREGJE NE BERLIN

Sa me perket mua un jam i befasuar me kosoven e pas luftes

per mua ėsht befasi kjo

edhe fėmijėt e qerdhes ti bėjn disa gabime nuk falen

se le me disa q ė po kembngulin ne gabime dhe transformime e asimilime ne kultura te huaja duke u deshqiptarizuar pa nevojė dhe shkri ne talibanizma arabizma veshje e kultuara te huaja qofshin ato fetare kulturore apo qfar do qofshin duke perfshi edhe ata shqiptarė qe ndrruan emrat e mbiemrat e u bene grek pa nevojevertet fatale jan disa gabime dhe paraqitje te pas luftes te populli shqiptarė

fenomene te pa spjegushme enigma te pa spjegueshme qe paraqesin jo formim patriotik dhe kombtarė por cinizem injroant dhe te pa aftesi kulturore e formimi ne aspektin civilizues e kombtarė ne kosve dhe ma gjere
un e kam qit nji teme te diskutimet shoqerore me titull mosmirnjohja


por vertet mosmirnjohja ndaj lirise dhe sjellsve te lirise dhe kombit

e ndaj atyre qe na e sollen lirine po me befason

ne vend q e te krijojm raporte te civilizuara e sjellje

te civilizuara

pas ardhjes se lirise se shum pritur nji pjese jo e vogel e shqiptarve u shemtuan

ne vend te paraqitjes se civilizuar shpalosjes se vlerave
kombtare si dhe rruges se progresit dhe ekonomise unitetit e avansimitte qeshtjes tone kombtare e kulturore ekonomike
u shpalosen dukuritė negative neveritse te qoroditura ne pergjithsie them se shumqka u qthur pa nevoje edhe dashuria njerzore e solidariteti
vizitat me njeri tjetrin e shumqka
si deh disa dukuri tjera te rrezikshme fetare
qe jan me rrezik per interesat vitale te kombit tonė shqiptarė
vetem prej mendjes s e mjere e mendjemadhsisė e ndodhen edhe nga naivitetet
degjeneruese
disa qe hyjn nen feregje e mbulesa ato femra
jan shum te pa besė dhe nuk e besojnė at fe as

zotin ato hyjn vetem per tu dukur para dikuj per tu shitur si te ndershme duke ndrruar pamjen e veshjes dhe kultures tone kombtare

dhe per mendje te madhe e bejne per reklamim dhe interesa ekonomike sepse financohen nga qendra te dyshimta
per te ra ne sy per te terhequr vemendje por ky esht
pra mėkat

feregjeja nuk esht fe por zakon i ndonje fisi te shkretirave

feja nuk ka lidhje me harrna

harrni nuik e mbrone karakterin askuj

karakterin e mbronė vlera dhe dashuria e vertet ndaj zotit e vleres


dhe edukata

edhe feja por jo harrni , harrni esht nje tradite e ndoje fisi te prapambetur
veshje eshkretirave q e nuk ka lidhje me fe
prandaj shqiptari nuk ka nevoje te veshet me veshje te huaja

esht tradite e ndonje kulture te huaj
adet zakon i huaj neper shkretirate talibanit
qe nuk esht fare kulture e shqiptarve as civilizuese

Feregjen e qesin vetem te paguarit me pare ata jan qe paguhen ne sherbime te huaja sekrete
per te be veprime te tilla antishqiptare
per te ra ne sy te ata qe jan ne gjendje te na qfarosin
te na shuajn nga faqja e dheut
e te na i dhunojn edhe njiher femrat shqiptare

dhe qe ta dini i gjith kombi kush qet feregje
dhe mbulesa e ka vetem per mendjemadhsi dhe reklama por jo per kurfar feje e mshire


per te ra ne sy gjoja si e ndershme

dhe ajo esht e paguar nga irani
nuk punon dhe paguhet nga agjenturat e caktuara
per te shkatrruar interesat e kombit shqiptar me at pamje te shemtuar
dhe esht parazite paguhet nga te huajt

per te mbajtur feregje

lirisht pshtyni ne rruge mbi at person

qe e demton hapur me veprimtari tradhtare interesine kombit shqiptar
zoti i urren harrnagjite me pamje te shemtuar dhe serviline zoti e do vetem at q e nuk serviloset dhe lutet e do zotin me gjithqenjen pa hile e pa havale

mendim i autorit xhelal ferizi ne nje reagim opinionesh

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:41
shqiptarėt ne turqi jan favorizuar, pasurinė kombtare te turqisė

ata e kan ne duar te tyre ,
ata jan faktorė me rendesi atje

qka kombeve tjera nuk ju dha kjo perparsi

prandaj duhet ti jemi mirnjohs turqise e jo greqisė
qe per veq se i ka shuar qamet arbreshėt arvanitasit
dhe i ka mbytur mizorisht ua ka dhunuar gratė vashat ua ka rrembyer edhe pasurine

atje nuk asgjė njerzore nga greket , arvanistasit ne greqi
as nuk guxojnė te flasin shqip

ndersa ne turqi ndryshon gjithqka
natyrisht ata turqinė nuk mund ta bėjn shqiperi etnike sepse truqia esht turqi

por edhe turqit dhan jo pak per shqiptarė shqiptarėt atje u favorizuan me kapital te madh dhe luajten nje rrol te fuqishem pse ne shqiptarėt ne trojet etnike jemi prore mosmirnjohs dhe te pa aft dhe nuk treguam iniciativa te forta per ti kontaktuar bashkkombasit
ne turqi dhe per te lidhur me ata ne kontakte kulture ekonomi dhe bashkpunime askush nuk na ka faj perveq injoranca e jone shkurtpamsia
ne jemi i vetmi popull ne bote qe kemi shqiptarė me hudhė deri sa te tjeret me adoptime nga kombet e ndryshme i pervetsojne
kina me gjith numrine madh te kinezve nuk i hudhe kinezet e vet


turqit i kan favorizuar sqhiptarėt ne punet me te mira dhe shum nga ata jan qe ekan gjysmen e kapitalitte turqise ne duar te veta shqiptar jan ata

pasurine kombtare turke shqiptarėt e kan ,ne dorė,
ushtrinė komanden policinė e qka jo tjeter
jan ne vendet kyqe prandaj ne duhet ti jemi mirnjohs truqisė

dhe amerikes per ket favoirizim sepse edhe ne amerike u bė i fuqishem lobi dhe ekonomia e shqiptarve atje ndersa ne europe akoma jo


sepse edhe ne amerike jan numer i madh pasanikesh shiptarė
dhe qe luajten rrol si lob

ndersa ne greqi gjithqka ėsht e asimiluar

serbet dhe greket armiq jetik te shqiptarve
zhduken me gjurmė e me gjithqka fshatrat tona shqiptare na varfruan na penguan me shekuj
greket poashtu vepruan
arbreshet jan ne itali qe pesqind vite por nuk u favorizuan asnjiher si shqiptart
e turqise duhet te jemi real ne noten e dhėnė te sakt analitike
ne reale dhe ne te verteten

atyre pra arbreshve ne itali nuk ju dha rrol kurfare as perparsi
dhe nuk jan kurfar faktori me rendesi ne itali as nuk kan kapital as nuk u shquan per diqka ne skena
opinion i autorit xhelal ferizi mendime te lira gjat diskutimeve

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:47
Flitet per milioneret shqiptar se prapa pasurive te tyre qendron dikush tjeter

monopolist te dyshimt sekret ilegal por keto jan ndoshta llafe nuk i dihetPOR QE JAN PADRONET E TYRE DIKUSH TJETER
PRA KETA NUK JAN POSEDUESIT E PASURIVE VETEM LUAJN RROLIN

ata poseduesit e vertet thone se mshefen qe nu ju dihet adresa atyre

as e mri e as mbiemri sepse ata mshefen dhe nuk dalin ne skena

thuhet se keta far pseudomilioneret jan vetem disa kukulla
loje
teatrale ne ato prona dhe pasuri qe paraqiten si shefa por
lojtarė te kti teatri gjoja biznes milioner

por hajrin nuk ua shef populli shqiptar

ata as nuk bejn investime serioze as nuk tregojn interesime per punsimine te popullit shqiptar

jan indiferent ndaj varfris s e popullit

dhe shpetimin nga varfria kombtare nuk e organizojn ata
varfria qe ka perfshi nji popull te zhgenjyer

as nuk hapin sektore pune pra prania e tyre esht e rrezikshme
sabotuese siq duket ma teper esht e demshme se sa dobishme kjo prani e tyre

ne atdhe

nese nuk ua shohim hajrin dmth dikush me analiza te thella ne detale duhet hulumtuar

se mos jemi duke ua pa sherrin ktyre njerzve


dikush duhet percjellur detalet e sjelljeve te tyre

deri ne imtesi

qe ti deshifroj veprimet e tyre
dhe arsyet esjelljes se tyre kshtu me popull
deri sa populli nuk po shef hajr prej tyre
pse pra jan milionera kot q na duhen ataas nuk e ndihmojn diken ndonji bashkkombas ne investime apo perparime

kolektive kombtare

as nuk kan ndjenja kombtare shumica jan mendjemdhej
fodullaq na duhen kta njerz egoist vetem te na bejn hije mbi dhe

na duhen milioner patriot kombtarė por jo milioner qe tremben nga hieja e vet

qe nuk e kan shpirtin te madh as s a te mizes

te disa qe vet personalisht i njo ata qe ju duket vetja s ekan preke qiellin
vertet kjo u deshmua me sjelljet e tyre te pa fisme e aspak bujare
por sjellje te pa civilizuara mohuese e perbuzse primitive te pa kulture
flas te verteten

zhgėnjimi
21-03-2010, 07:49
01-03-10, 14:07 #950
elvio


Anėtarėsuar: 21-01-10
Vendndodhja: ne zhvendosje-por me deshire per te jetuar ne shqiperi
Gjinia:
Postime: 522
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
pasi i kam lexuar me perkushtim poezite e tij e konsideroj person me vlera,edhe me dhunti pozitive mbi ate c'ka shkruan.

poezite e tija nje buqete brilante lirike kuptimplote.


ja edhe nje simpatizues i sinqert i autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi e gjetem ne nje forum
urime e suksese

zhgėnjimi
21-03-2010, 13:53
Un ather ju kam premtuar malsorve se do te shkruaj dhe kam shkruar
per malsinė
premtimin e kam mbajtė por akoma disa vargje nuk nuk i kam postuar ne forume

Nuk mund ti harroj ato pritje te malsorve un kahdo qė kam shkuar neper malsitė

tona shqiptare
jam frymzuar te shkruaj edhe ne rugoven e bukur
kur isha ne bogaj qe me ka mahnitur
por edhe ne tropojė kah lugu i valbones te rrjedha e valbones
ku nje fis i lugines se valbones kelmendasit na priten me aq zemergjersi shqiptare duke na pjekė mish e kryelana me mazė
e specialitete malsore por nuk e harroj as gashin e krasniqen e geg hysenin
ne majen e te cilve u ngjita ne vitin 1992
Nusja ime tropojanja ishte me mua kur shkuam te halla e sajė
ne majate malit Gegėhysen nji olimp i larte i shqiptarve
dhe un qesha duke u thėnė malsorve dhe malsoreve
me ka namė nana kur isha i ri si te gjith fėmijt e lazdruar edhe un nuk isha i veqant por si te gjith femijt .
Ne si tė ri kishim merak nė sporte e ne futboll
pastaj bėheshim me balt gjal lojeve e hynim ne shtepi me marrr ndonje copė
buk e me ik vrap perseri neper fusha me luajt futboll por kur hynim me balt
e bėnim vendin me balt dho,en ose kuzhinen
dhe kso lloj sherresh tjera sherre feminore

nėna im e ka qenė shum principiele ne pasterti
e nėna
ime me ka namur dhe shperthente ne zemrim e me thoshte


hej djali im zoti te qoftė nė geg hysen
------------------

dhe ja ku erdha ne geg hysen ju thash malsorve

ja ktu me keni ne geg hysen
dhe ata ja plasen gazit te gjith
qe besa te paska namė bukur mė than
ty te ka ra mirė more nusen malsore
ore edhe ju nuk ju ka ra keq jo jeni lidhur me rrafshin e kosoves

GJITHMONė E KENI DASHT GRUNIN TONė TREGJET PERIMET E DRITHIIN DHE QESHNIM
ME HUMORE E KNAQESHIM ME MALSORėT QE POASHTU ISHIN SHUM TE ZJGUAR E TE
NJERZ GAZMORė E TE MREKULLUESHEM

TE DASHUR PATRIOT TRIMA E BUJARė SHQIPTARė


Po ku ka maje ma te bukura turistike s e male t e malsisė te malsive tona shqiptare
ato jan perla te buzkurise shqiptare
e femrat malsore si zana rrinin gju me gju me burra sepse keshtu e ka kultura tradicionale ilire .
Tash po them nėna ime kėshtu me ka namur
sepse kosova e ka dit mirė ku bjen malsija

lidhjet me malsi kan qenė gjithmonė

nuk k jan kputur kurr lidhjet malsi kosovė

prandaj edhe gratė kosovare i kan njoftė vendet e malsisė
kan ndegjuar nga burrat te cilet kan pas lidhje
neper kuvende e rruge te kohrave tregjeve dhe levizjeve luftrave lidhjeve

kan levizur prandaj i kan ndegjuar dhe folur per vendet e ngjarjet

sepse babai im ka qen ne shkoder me kali dikur per tregti dhe gjyshi e stergjyshi i tij
e kshtu me radhe
ata kan kaluar andej dhe kan bė konaqe neper kullat e
trimave te m,aleve shqiptare ku jan qlodhur e kan kaluar netet e ftofta ose verore
rruges per ne kosoven rrafshiane

shum her babai im ka sjell tabak duhani e duhan nga shkodra
e artikuj tjerė qysh ne vitin 1930
se nuk kishte perndryshe si te me
kishte namur mua nana e te permende majen e malit geghysen
q e ishte nji maje aq e lartė dhe aq e bukur shqiptare
ku rrjedhnin aq kroje dhe ujra te bardha

sa qe kur kam shkuar jam mahnitur nga bukuria

duhej nja tri ore e ma teper me u njit majave te larta andej por ajo ka ndegjuar nga gojdhanat si te gjith brezat e kosoves qe kan ndegjuar per malet shqiptare e malsin brez pas brezi neper shekuj .
Me pelqen jashtzakonisht malsia e malsorėt ata kan nji shpirt trim te pa epur dhe jan ilirt e vertetė

maslorve duhet te ju kushtohe rendesi e madhe ne zhvillim per rrugė dhe asfalt
urbanizem qe te mos i leshojnė malet mahnitse turistike qe jan perla shqiptare .
Njeriu mahnitet me pas lidhje me ta
me bukurinė e maleve dhe pritjen bujare t e malsorit me shtatgjatesin e tyre dhe te gjeraqinave zanave te tyre femrave malsore .

Un vuaj shpirtrisht dhe me coptohet shpirti qe malsitė tona po zbrazen
rugova ndoshta po shpeton s e u bė turistike
por malsitė ne shqiperi jan ne rrezik nga zbrazja
nga kushtet e dobta te jetes pa asfalt pa urbanizem .
Un mendoj s e urgjentisht zhvillimi duhet t e bartet neper malsi
prandaj apeloj te qevritė shqiptare qė
malsorėt urgjentisht ti ken para sysh qe te ua kushtojne nje zhvillim te madh urbanisitik andej sidomos qdo fshat malsorė te lidhet me asfaltin

se aty esht ajka e bujarise dhe shqiptarizmit
dhe e bukuris shqiptare
malsori duhet te shtohet e te fuqizohet dhe jet balli i kombit
shqiptarė
siq ka qen gjithnmonė ne histori
MALSIA DUHET T E ZHVILLOHET MENJIHER DHE PA VONESA
NE SECILIN FSHAT KUDO Q E KA MALSI SHQIPTARE

nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku
PERJETIME TE AUTORIT XHELAL FERIZI GJAT VIZITAVE NEPER MALSITE SHQIPTARE

zhgėnjimi
21-03-2010, 13:58
Sa Per Emancipimin Shoqrorė Qė Thua Ti E Nderuara Natyra

Shqiptarit Kjo I Duhet Si Buka

Sepse DisA Reformime Na Duhen Bota Po Ecė Para Edhe Ne Me Boten Duhet
TE ECIM
Un Gjithmon Kam Qen Per Ket Ideal
Edhe Sot Neper Vargjet E mia Kto Ideale Mund Ti Kuptoni

Emancipimi I Shkalles S e lartė shoqerore kulturore Na Nevoitet

Duhet Te Gjith T e jemi Sa Ma Puntorė
Dhe Ma Progresiv Dhe Te Ecim Drejt Bashkpunimit zhvillimit punes e Mirkuptimit
Pa Kėto kushte Nuk Ecė Shoqeria
Sidomos Kem Nevojė Per Bashkpunim Te Gjith Ne Shqiptarėt
Bashkpunim Te Mirfillt
Uniteti Dhe Mirkuptimi ėsht Baza Themelore Enji Populli Qe Qon Kah Progresi Puna E Zhvillimi
Kombtarisht na navoiten zhvillime sa me te avancuara dhe perparime
me rrespekt e nderuara mike nga miku yt xhelal ferizi

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:26
I NDERUAR te falenderoj publikisht pėr fjalet tua

DHE PERVEQ SE JE KORREKT JE EDHE KRIJUES I SHKELQYESHEM I VARGJEVE
JE EDHE VENDAS I IMI NGA MITROVICA

SHUM TE FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA URTESINE DHE KULTUREN TENDE


PERKRAHJEN MORALE E SHPIRTRORE ESHT FANTASTIKE
ASNJI USHQIM NE BOTė NUK ESHT SI PERKRAHJA MORALE E SHPIRTRORE

PRANDAJ SHQIPTART DUHET T E VETEDIJSOHEN E TI RRIJN MA PRAN NJERI TJETRIT

SE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN
TE GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU
ZOTI NGA KA KRIJUAR TE MVAREMI NGA GJITHQKA
NGA BUKA UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'

DHE DUKE QENė TE TILLė NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė
DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN
NJERIU MVARET NGA NJERIU NGA KUSHTET NDERSA
NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU
KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA PRANDAJ DUHET T E JEMI SHUM MA TE ARSYESHEM DHE MA TE KOMUNIKUAR ME MNJERI TJETRIN
ME RRESPEKT MIKU JUAJ XHELAL FERIZI

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
AJO Qė UN URREJė ėSHT MENDJEMADHSIA
AJO Qė UN E DUA ėSHT GJITHMONė MIRėSIA

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:30
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
E Nderuara Natyra Megjithat Mos U Brengos Shum
Administratori Ne At Faqe I Ka Fshi Ato Kercnime Dhe Fyerje Ne At Forum
Tash Argtou Ktu Ne Dardania Knaqu Me Shoqerinė Dhe Diskuto
Hap Tema Dhe Shkruaj Punime Vargje Ne Forumin Dardania

Kalo Mirė Ne Ket Forum Dhe Qetsohu
Me Vjen Keq Qe Edhe Ti Je Fye Per Shkka Timin Por I Ligu Kshtu E Ka Kurr Nuk Matet Me Burra Veq Me Gra
Te Uroj Suksese Ne Ket Forum Ti Je Nji Veterane E Forumeve Shum Heret Ja Ke Filluar
Krenohu Ti Ke Filluar Para Meje Neper Forume
Se Un Ma Vonė Arrita Ta Blej Kompjuterin Ne Fakt Edhe Kur E Bleva Nuk Dija Ta Perdorja Si Duhet Dhe Me Nervozonte Kaloj Bukur Nji Kohė Deri Sa U Mesova
Edhe Kur E Bleva I Hupsha Vargjet E Punimet Se Nuk Disha Me Punu Me Te Nervozohesha
Shum Pak Kam Dit Ather Te Punopj Me Kompjuter
Dhe U Msova Mandej
Pak Aty Pak Aty Dhe Ja Tash Po Shkruaj
Un Ather Kam Shkruar Me Dorė Poezi Neper Fletore Kur Ti Ke Qenė E Antarsuar Ne Forume
Mandej Erdha Un Dhe Ti Fillove Perkrahjen Time Te Faleminderit
Ti Qe Me Mbrojte Qdo Kund Me Trimni
Si Nji Femer Qe Je Dhe Nuk Tu Tremb Syri Fare Ti Je Heroin Malsore
Ndersa Aty Ishin Disa Qyqarė Mashkuj Q E Kurr Gojen Nuk E Hapnin
Vetem Shikonin Si Iriqa Te Mbledhur Kruspul Ne
Dobsitė E Qyqarit E Veta Ata Edhe Ja Thonė Vetes Por Nuk Dolen Ta Mbrojn Kurr Drejtesinė Ndersa Ti Po Vendosmerisht Prandaj Neper Forume Ne Jemi Ku Do Bashk Nuk Ndahemi Dhe Jemi Tash Miq Te Sinqert E Te Shkelqyeshem

Ti Si Nji Trimresh Dole Dhe Shkove Me Ta Fyt Per Fyt Ne Secilin Forum
Edhe Ty Te Kercnuan Dhe Ta Moren Inati
Gjithmon Me Ata Sulmuesit E Pa Cipė E Qe Me Kercnonin Mua Por Edhe Un Ju Thash
At Qe Meritojnė
Per Te Ua Thėnė
Pra Ne Secilin Forum Ti Ishe Nji Trimreshė Ti Je Veterane E Forumeve Shqiptare Te Uroj Knaqsi Dhe Qetsi Tash Ne Forumin Dardania Ti E Meriton Te Shpallesh Antare Nderi E Forumeve Shqiptare Ose Ma Mirė Te Them Mbretresha E Forumeve
Se Spe Pa U Lodhur Kontribove Ku Do Me Shkrimet Tua Te Bukura
Te Uroj Gjithmonė Mirsi E Fat Mikesha Ime Dhe Te Uroj Lumturi Ne Familje Dhe
Shum Te Mira Ne Jeten Tende Ti Je Nji Shqiptare Evertetė Me Vyrtyte Te Nji Malsorje Je Shembull Se Si Duhet Me Qenė Miqsija Dhe Emancipimi
Je Vazhdimsi E Ilirve Te Lashtė Malsorė Te Trevave Ku Femra Dhe Mashkulli Kuvendonin Lirshem Dhe Me Emancipim
Ky Esht Te Menduarit Antik I Brumit Ilir Dhe Kulturorė Ky Esht Identiteti I Shqiptarit Ejo Feregjja E Marrur Nga Shkretirat E Talibanve
Idetniteti Yne Kulturorė Ilir Duhet Te Kthehet Ne Secilen Pllėmbė Te Vendit
Tonė Harrni Dhe Mbulesa E E Maska E Dyftyrsis Nuk Embronė Karakterin Tonė As Etninė Por Pikrisht Kjo Tradita Ilire Qe Ke Ti Malsore E Nderuar Natyra
Zemra Dhe Emancipimi Kuktura E Mbronė Femren Dhe Karakteri I Sajė Edukata
Dhe Vendosmeria Ajo Esht Vula E Tipareve Por Jo Labiliteti E Cektesia Emendjes
E Harrnat Mbulesat E Ku Di Un Mshefjet Pas Gardhi Jo Jo Populli Yne E Ka Te Menduarit E Vet Kulturor Qe Nga Tradita Ilire E Lashtė Kur Greket Dhe Romaket Nuk Ekishin Te Gjith Popujt Europian Nga Ne Emoren Ket Te Menduar
Dhe Eprvetsuan Ndersa Ne Na Shkelen Turqit Dhe Na E Shkatrruan Kulturen Na E Mesuan Femren Te Mshefet Pas Gardhi
Shqiptarja Duhet Te Kuvendoj Lirshem Pa Ju Tremb Syri Dhe Duhet Te Shikoj Mashkullin Ne Drit Te Syrit Pra Ky Esht Emancipimi Dhe Te Menduarit
Te Emdnuarit Tonė Pjesruisht E Degjenruan Anadollakt Qe Peqsind Vjet Na Shkatrruan Kulturen
Per Mua Neveritse Jan Ato Femra Qe Shikojn Token Dhe Ne Shoirt E Kan Tinzrinė
E Nuk Te Flasin Emancipisht Femra Nuk Ka Qka Druhhet Nga Askush Ajo Duhet Ta Ket Te Menduarit Dhe Vendosmerinė Te Vulosur Me Percaktim Emancipues Qysh Ne Djep Dhe At Te Menduar Duhet Ta Mbaj Deri Sa Te Vdes Ky Esht Detyrim Ndaj Kultures Shqiptaro Ilire Te Tardites Dhe Emancipimit Tonė Dhe Te Jesh E Bindur E Dneruara Natyra Se Dhe Ne Malsinė E Tuzit Edhe Ne Rugovė Edhe Malsitė Etropjes Ne Malsin Emadhe Ne Mirditė E Kudo Kam Ndejt Gju Me Gju Me Malsoret
Te Cilat Te Shikonin Ne Sy Si Rrufeja Dhe Kubvendonin Si Gjeraqina
Prandaj Un Kam Aq Ndjeshmeri Dhe Perkushtim Ndaj Kultures Malsore Ndaj Identitetit Ilir
Duke Qen Se Heret E Lexova Historin E Popujve Dhe At Lilire Dhe Traditat E Tyre Antike Por Te Them Te Drejten Kshtu I Kam Pas Edhe Prind E Mi Per Fat Nuk Ka Prek Virusi I Kulturave Te Huaja
Ndersa Tash Po Dalin Gjithfar vampirsh E po Duan Ta Shkatrrojn Kulturen Tonė Tradicionale

Llooj Lloj Talibanėsh E Wehabista Te Paguar Nga Irani
Duan Ta Shkatrrojn Identitetin Tonė Europian Teper Te Sterlashtė
Iiria Ishte Drita Dhe Pėrhapja E Rrezatimit Kulturor Ne Europė

Komentoi Antari Liriku Te Fala Mikesha Ime Trimneshė Malsore
te fala nga miku juaj xhelal ferizi

neper Malsi Ma Se Tepermi U Ruajt Tradita E shqiptarit
Prandaj Vuaj per , malsi Dhe Edua Shum Jashtzakonisht Malsinė

U Dashurova Ne Malsinė Shum Heret
Dhe I Kam Shkruar Malsisė Me Dashurin Ma Te Madhe
Se Shpejti Do Ti Keni I Kam Ruajtur Per Kto Dit T E bardha

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:31
Edhe se me vones po te falinderoi miku im,por besoi se falinderimet kurr nuk jen von tek nje miqesi,apo shok dhe shoqe, ne nje menyre dhe duhet te kuptohemi ne mes veti se sa vlejm per miqesin dhe shoqerin,edhe se kam bere perpjekje,ne agazhime rrethe juve ,lidhur me kritika e fyerjet qe tu bejshin nga disa shqipfoles,qe nuk njohin respektin e aqe me shum kombin...por nuk eshte per tu habitur o mik,pase toka mban edhe te tille njerez,nuk them se njeriu nuk gabon?gabon si nuk gabon,njeriu ka lindur edhe per te gabuar,meqse kemi dhe asi qe shohin gabimet dhe me pas pendohen,(apo mesoin nga ato)kjo do t'thot eshte ni,plus,per gjithe ata qe bejn kete veprim,do t'thot se kur pendohem dim dhe te kerkoim falje,e kur kerkohet falje? duhet falur patjeter.
Eshte qe nuk pajtohem,e kur diqka behet qellimisht,dhe kinse kerkon falje,por une se fali dot,dhe kjo jam.
Sepse e ka bere qellimisht,dhe kjo nuk ka t'bej per tu arsye!
Prandaj per qka jemi kur nuk dim ta ruajm njeri tjetrin,apo te gjeim ndonje mbeshtetje ne raste te tilla,do doja te them se shum ju mungon kultura qytetare ne veqanti shqiptarve,se ku eshte problemi nuk e di,ama mund t'jen mbi 50% qe ju mungon mancipimi,apo edukata familjare,dhe kot per tu marr me kesi lloje njerzve!
Prandaj padyshim se duhet kohe,perderi sa shqipatri te civilizohet me nje demokraci te plot.
ku dhe jemi qasaj udhe duke shkuar...ndaj mos t'hezitoim qe te ngrisim ate qe meriton,e jo per ta shtyre...se armiku keshtu na don,te perqare ne mes veti!

...Ty miku im,dhe njihere te falemnderit qe m'ke ngritur aqe larte,me fjalet tuja te ndershme,megjithate une duhet pas parasyshe,qe mos t'thyej qafen,qe t'me duket vetja kush qenkam une,por dhe me shum duhet te pervetsoi veten ,apo te angazhohem,ne raste te duhura,qe me mund me arrijt call pergjysem te ketyre fjalve qe ke dhen,per mua.
Edin kete fjalen,kur malsorja e kishe pas nam djalin,qe i thot biro tu rrit mendja,po kur ai kishte rritur mendjen? qathere e kishe thyer qafen,lol!
do t'thot se mendja e madhe eshte nje send me eshemtuara per njeriun,sepse kur rrit mendjen,i humb vlerat veti,edhe sa do pak qe jen,i humb,po me qen shum,i humb me shum se gjysmen,dhe prap po bjen ne nivel te ult'a?!

kaqe per sot miku im,nuk po e zgjase kesaj radhe,me mire ti lem disa, per herat tjera,se njeriu sa jeton dhe meson...Faleminderit ne mirekuptim, me respekt te larte per ni poet si Ty,dhe gjithe njerzine...gjithe te mirat te uroi shendet dhe miresi ne familjee gjetiu...

natyra

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:31
leterkembime ne mes te poetve shqiptarė neper foru me shqiptare

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:32
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lirik
faleminderit natyra per komentinė qė keni dhėnė ju uroj argtim tė kėdshėm ne forumin dardania dhe konttribut te vyeshem
te gjith ne po perpiqemi t ekontribojm nga pak kohrat jan te veshtira dhe rrethanat prej nesh po kekrohet shum po kerohet me qindra termine e vrapime posht elarft
obligme per femij dhe jeten ekzistencen materiale ne vendine hśaj nd edhe te huaj edhe te shkruajm e te kontribojm neper forume jeta me shum ngarkesa
megjithat ty te falenderoj per perkrahjen tende shumm humane ne baza njerzore ti embrojte te verteten more anan e te drejtes per shkak te principeve dhe drejtesisė
sikur un te mos kisha drejt dhe te isha na gabim sigurisht do t eme kunerviheshe por ti veprove ne anen e drejtesis gjithmonė per shkak te se drejtes prandaj je shum objektive reale dhe natyrisht ju qmoj se kontriboni pa interesa dhe jeni me penden tuaj ne sherbim te interresit te kombit te drejtesis te anve te mira
pse te mos kem rrespekt per njerz te tillė nuk kam rrespekt vetem pse me mbrojte mua por ne shkrimet tuaja ju keni pas edhe me tjer polemika shum rreth te drejtes dhe qeshtjeve te ndryshnme un ato i kam lexuar ne te gjitha shkrimet ju me kembngulje keni mbrojt drejtesin dhe pozitiven
te verteten
te falenderoj dhe te uroj fat kam deshir qe ti postosh temat tuaja ne forum meqense ke
shum tema nese mundesh postoj se do t ejen intresant per lexuesin.
miku juaj xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:32
Pershendetje per autorin e shquar lirik,njiherit dhe z.Xhelal Ferizi...te paqim borgj fjalet e mira o poet i larte,i sakrefices dhe vuajtjes,por i pa mposhtur kurr,I epur per lirin,dhe per gjithe kombin shqiptar....per konsideraten qe ke dhe jep mbi njerzimin....te falemnderit shum....
Duke mos harruar,se jemi nje qenie njerzore, ngase Zoti na ka krijuar me te veqantit ne ket Bot.Sepse na i ka dhen te gjitha,(dhe na ka dalluar nga te qenurit e kafsheve&insekteve),keshtu qe mos t'harroim te falinderoim Zotin per mrekullirat qe i ka dhen njeriut...Te falemnderit o ZOT.

natyra

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:38
lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
06-02-08, 19:33 #90
Murgesha
Hanum inxhe
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Gjinia:
Postime: 37,101
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Pėrshėndetje Lirik.
Isha unė qė tė fshiva "faqen" 89 e 90.
Mė duhet patjetėr tė tė pėrkujtoj se kėtu gjindemi tek nėnforumi letėrsia e presim biseda letrare.

Tė falemnderit pėr mirėkuptim.

Murgesha!
__________________
Nė ēdo bestytni, tė menēurit shkojnė pas budallenjve!


Fundi i njė fillimi.....


ja se si ja fshinte autorit shqiptarė temat nji far hanum ingjja analfabete moderatore
ne forumin dardania de vetem e vetem pse donte te hapej nje ore letrare nji takim letrarė ku takimin letrar do e mbante autori xhelal ferizi
ja pra se qfar diskriminimesh beheshin ne forumin dardania de e ne forumin kosova de kunder autorit xhelal ferizi dhe paraqiten si te shurdher gjoja nuk po dijme kur dihet se edhe ne forumin shqiptar .net i jan fshi autorit xhelal ferizi te gjitha gjurmet
e ma parshme
pra e verteta ehst e vertete xhelal ferizi u godit dhe esht viktime e ksaj kohe qe para vitetve 1981 e deri ne kohet e tashme neper forume shqiptare
viktime dhe vetem viktime e tradhtise karrierizmi bajraktarizmit klaneve veprimeve pas shpine te shqipfolsve kjo esht e vertet e pa mohueshme

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:41
ne fillim murgesha gjoja me ironi e cinizem i kerkonte falje xhelal ferizit
por pastaj i ngulte thoken tradhtare pas shpine me dinakeri ne bashkpunim me bajraktarin dinak te klanit dinak bajraktari karrierist guri sylaj ne forumin dardania i cili don te mbretroj vet aty si shotani injorant ne mes te shotave
guri sylaj nji cinik dinak e i pa bese i cili me klanin murgesha bond dhe te tjeret ne tinzri e dinakeri organizuan ban perjashtim te autorit xhelal ferizi nga dardania de
pa kurfar arsye
a nuk po ndiqet autori i vargjeve si ne kohen e komunizmit a nuk esht e vertet kjo po pa dyshim

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:48
05-02-08, 18:56 #72
e_martumja
Merita
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 13,949
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Ju faliminderoj per fshirjen e mendimit tim ne kete teme !!!!
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.
Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.


Kjo me nofken e martuemja
ne forumin dardania de
ishte nje fundrrine simbol i turpit te shqiptarve ne forumin dardania
e degjeneruar lecke plehu nji nder te parat zjgjyre
porstitucioni ne at forum
e cila me gojen e qelbur te nji lavireje mundohej ta diskreditonte autorin xhelal ferizi ne forumin dardania
e martuemja si disa te tjera ne at forum
u treguan dhe deshmuan se jan prostituta
te pa cipe ku ne temen e dardanise te quajtur pa cenzure
te qthurjet bizare seksuale lan nam duke poshtruar kombin shqiptarė
e duke i qite hije te zeze kombit
autori xhelal ferizi i gjyokonte keto poshtersi e sjellje te ndyra antikombtare
prandaj u perjashtua nga karrieristet e klanet e smura te atij forumi

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:51
kush do q eu mundua ta poshtroj ne forume xhelal ferizin ra vet ne grope
nuk kan thene kot kush mundohet te ja bėj gropen tjetrit bjen vet ne te
sepse drejtesia esht ajo qe nuk e la autorin xhelal ferizi te bie por rane te tjeret nji nga nji dhe gojet etyre te qelbura u deshmuan se sa dinak e sulmues te ndyre jan
e sa dyftyrsh jan te gjith ata qe e sulmuan
ndersa ne forumin shqiptarė .com esht pseudonimi zanori fundrrina qe te gjith e dijn me emer embimer se kush e sht ai pis qe mundohej ta ulte ne forum me provokime autorin xhelal ferizi

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:02
06-02-08, 00:24 #77
adidu


Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
E beje kete kerkese duke i pasur parasysh moshen, vuajtjet, torturat, dhembjen,sakrificen, qendresen,heroizmin dhe mbijetesen e lirik-Xhelal Ferizit.

Se pari flm i nderuar urata per kete fraze qe me ka prekur sinqerisht thelle.

Po e nis pergjigjen me ju, perpara postimit te mesiperm drejtuar mua, te Zoteri Xhelal, megjithese postimi yt eshte i meposhtem.
Pra po e nis me kah nga poshte, per te arritur lart.
Me vjen shuuuume keq i nderuar urata qe ne njefare menyre prenoncimi im apo edhe i te tjereve(nuk dua te flas aspak ne emer te tyre) trajtohet si "keqardhje" dhe "lutje"
per zoteriun Xhelal dhe vuajtjet e tij.
Nese duhet ta shohim si nje qenie te vuajtur, qe ka hequr pafundesisht ne burgjet famekeqe, dhe torturat e zeza si i denuar me vi te kuqe ekstra per te maltretuar
per shkak te talentit te pendes se tij
jam i pari ne shenj rrespekti dhe ndjenje ne kete cast qe i bie ne gjunje ketij martiri.
Madje e kam per nder ti bie ne gjunje si nje guri themeli te ngjizur me gjak,
mbi te cilin ngrihen muret e lirise tone.
Kete cast , ne kete fraze, flet zemra ime prej shqiptari
dhe jo profesioni im prej artisti dhe letrari.

Por nese diskutohet per vepren letrare te ketij martiri, atehere punet dhe kahu i tyre ndryshojne.
Nje shkrim letrar(poezi, apo proze) nuk eshte domosdoshmerisht e bukur vetem duke patur parasysh se c'ka hequr krijuesi.
Bota ka shume shembuj qe njerez qe nuk kane vuajtur aspak ne trysni fizike ,
kane hapur epoka dhe revolucione me vargjet dhe rradhet e tyre.
Ne kete kontekst mendoj se zoti Xhelal nuk eshte per tu "meshiruar",
pasi ka vertet vargje me vlera midis atyre qe kam lexuar,
por dhe te fetishizohen vargjet dhe te ngrihen ne piedestal vetem e vetem per vuajtjet qe ka hequr, kjo nuk eshte e drejte.
Nisur nga kjo edhe une i bera nje prenoncim te disa vargjeve te tij,
pa e ditur aspak se sa ka hequr dhe martir eshte.
Shkurt, nese vargjet e martirit desheroni ti shohim nen kendeveshtrimin martirizues
te siguroj edhe nje here qe une i pari ju ulem ne gjunje.
Por nese do ti shohim ne aspektin profesional, atehere une do te jem i pari qe po aq sa i vleresoj , po aq edhe do te jap kritiken time ne aspektin profesional.

Si duhet ta trajtojme kete martir me pak fjale?
Si nje martir artist, apo si nje artist martir?
Ju pa kuptuar kerkoni ta ndihmoni , por ne fakt e meshironi dhe mua nuk me vjen mire aspak,
pasi si artist ndjej se ky njeri ka vlera ,
por duhet te pranoje qe ka edhe amatorizem ne menyren e te perifrazuarit te vargjeve te tij.
Respekte te gjitheve martirisht dhe artistikisht

p.s nese lexoni me vemendje se ckam shkruar me lart do ta kuptoni se une nuk kam pasur aspak tendence gjykuese per kete zotni,
por jam prekur nga disa reagime te tij qe ndoshta jan keqkuptime

prandaj rrespekt
shkruar nga artisti letrari Ardian Dule mendime per autorin poetin xhelal ferizi

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:04
Vllai adidu, me shkrimet e tij te bukura, artin, fjalet e artikuluara ku permes vizionit te tij poetik/intelektual shperthen nga vetja-ndegjegjshem dhe behet domethenie, porosi, dhe mesazh per te gjithe ne!

O sa mire per ne qe kem rast t'lexojm!
opinione mendime neper forume shqiptare

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:05
06-02-08, 19:45 #91
lirik
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Respekt Per Te Nderuarin Adrian Dule Per Vargjet Q E Mi Kushton Un Kam Besim
Se Do T E Mirkuptohemi Vargje Me Keni Kushtuar Ti Dhe Shum Kush I Kam Te Regjistruara Ktu Flm Prej Jush Te Dashur Bashkatdhetarė Edhe Nga Urata U I Ruaj Shum Vargje Qe Mi Ka Kushtuar Por Edhe Nga Te Tjeret Tash Po I Marr Vargjet E Adrianit E Po I Memorizoj Hami Deshti Ta Shuaj Xhelal Ferizin Te Jeni Te Bindur Me Shum Veshtrisi U Regjistrova Ne Komunen Time Pas Lufte
O Zot Sa Veshtirsi Hoqa Per Fat E Patem Fqi Kryetarin Ekomunes Mursel Ibrahimin Djali I Agjes Se Patriotit Te Madh Hysen Ibrahimit Ne Suedi Aktivistit Qe Ka Mbi Pesmij Procese Te Mbajtuar Politike Njeriut Ma Aktivist Te Te Gjitha Kohrave Ne Shtete Skandinave Njeriut Qe E Don Atdheun
Hysen Ibrahimit Ju Vra Vllau Ne Demostrata Ne Vitin 2004 Me Rastin E Mbytjes S E Tre Femijve Ne Lumin Iber Nga Serbt:
Para S E Te Dalin Ne Demostrata Isak Ibrahimi Nga Lagjja Shupkofc E Mitrovices
Emerr Ne Telefoion Hysenin Dhe Tu Ju Dridh Zeri Gati Si Ne Vaj Thot Ah Bre Vlla
Hysen Ma Kputen Shpirtin Tre Femijt Eqabres Shu Ih Qka Po Na Ben Shkjau
Po Me Duket Sikur Jan Fmijt E Mi:
Zemra E Shpirti Po Me Qet Tym Ishin Kto Fjalt E Vllaut Te Hysenit Isakut Deshmorit T E Kombit Shqiptarė:
Pas Nji Bisede Ku Hyseni Jashtzakonisht Merzitet Nga Suedia Ky Aktivist Patriot I Madh Hysen Ibrahimi E Pyet Vllaun Isakun Qka Ekeni Ndermen D Me Ba
I Thot Isaku Vlla Ma I Vogel Hysenit Hysen Vlla Po Pregatitet Demsotratė E Madhe Nuk Durohet Kshtu Ma
Ishalla Hjar O Vlla I Dashur I Thot Hyseni Dhe Te Dy Vllezrit Me Lot Ne Sy Si Zoti Me U Trgeu Se Nuk Do Te Ndegjohen Ma Pershendeten Per Te Mos U Ndegjuar Ma Me Isakun Isaku Vritet Ne Demostrata Nga Serbet Me Snajper Mu Te Ura E Ibrit Direkt Goditet Ne Zemer Nga N“snajperist Serb Matan Ures S E Ibrit
Dhe Mbetet Deshmor I Kombit
Kjo Familje Patriotike Dhaa Shum Per Kombin Edhe Djalin E Agjes Se Hysenit Qe Ja Vran Serbet Pa Meshirė Para Luftes Ne Vitin 1997 Abaz Ibrahimin
Ndersa Hysenit Jeten I An Nxiu Tradhtari I Kombit Gjyktsi Jusuf Mejzini
Tradhtari I Ndyr Q Edenonte Shqiptar Si Kasap Ekishte Hysenin Gjak Te Zi Se Ishin Grindur Sa E Sa Her Dhe E Futi Ne Burg Eja Mori Nji Pjes Te Rinis
Vetem Pse Hyseni Mendonte Edhe Ather Kombtarisht
Sa Hakmmarrsa Dhe Sa Njerz Te Poshter Ishin Ather Kta Udbasha Ishalla Nuk Thon Sot Neper Popull Ne Kemi Ndihmuar Larg O Zot Qka Kan Ba Kta Ne At Kohen Etyre S A Tradhtar Ishin Jam Vet Deshmitar I Kohes

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:25
06-02-08, 19:45 #91
lirik
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Respekt Per Te Nderuarin Adrian Dule Per Vargjet Q E Mi Kushton
Un Kam Besim
Se Do T E Mirkuptohemi Vargje Me Keni Kushtuar ju disa
I Kam Te Regjistruara Ktu

Flm Prej Jush Te Dashur Bashkatdhetarė
Edhe Nga Urata U I Ruaj Shum Vargje Qe Mi Ka Kushtuar
RRESPEKT DHE FALENBDERIM
Por Edhe Nga Te Tjeret Tash Po I Marr Vargjet E Adrianit
E Po I Memorizoj


Me veshtrisi u regjistrova ne komunen time pas lufte
se koha Deshti Ta Shuaj Xhelal Ferizin
nga regjistri ku esht lindur
Te Jeni Te Bindur Me Shum Veshtrisi U Regjistrova Ne Komunen Time Pas Lufte
ne kosove
O Zot Sa Veshtirsi Hoqa
Per Fat E Patem Fqi Kryetarin E komunes Mursel Ibrahimin
Djali I Agjes Se Patriotit Te Madh isak basri dhe Hysen Ibrahimit

Hyesin esht Ne Suedi Aktivistit politik
Qe Ka Mbi Pesmij Procese Te Mbajtuara Politike
dhe disa libra te shkruara per mergaten shqiptare
aktivist i pa lodhur politik
Njeri nga aktivistet e pa lodhur shqiptar ne suedi
Ne Shtete Skandinave Njeriut Qe E Don Atdheun

Hysen Ibrahimit Ju Vra Vllau Ne Demostrata
isaku dhe djali i axhes Abazi po ashtu ne demostrata ne sherbim te lirise se kosoves

Ne Vitin 2004 Me Rastin E Mbytjes S E Tre Femijve Ne Lumin Iber Nga Serbt:
Para S E Te Dalin Ne Demostrata
Isak Ibrahimi Nga Lagjja Shupkofc E Mitrovices
Emerr Ne Telefoion Hysenin

Dhe Tu Ju Dridh Zeri Gati Si Ne Vaj Thot Ah Bre Vlla

Hysen Ma Kputen Shpirtin Tre Femijt E qabres qe u mbyten nga serbet
Shum zi e terr Po Na Ben Shkjau
Po Me Duket Sikur Jan Fmijt E Mi:

Zemra E Shpirti Po Me Qet Tym
Ishin Kto Fjalt E Vllaut Te Hysenit Isakut Deshmorit T E Kombit Shqiptarė isak ibrahimi :
Pas Nji Bisede Ku Hyseni Jashtzakonisht Merzitet
Nga Suedia
Ky Aktivist Patriot I Madh Hysen Ibrahimi
E Pyet Vllaun Isakun Qka E keni Nder men Me Ba
I Thot Isaku Vlla si Ma I Vogel Hysenit

Hysen Vlla Po Pregatitet Demsotratė E Madhe

Nuk Durohet Kshtu Ma por do te jen protesta te pergjakshme

Ishalla Hjar O Vlla I Dashur I Thot Hyseni
nga suedia ne telefon
Dhe Te Dy Vllezrit Me Lot Ne Sy Si Zoti Me U Trgeu
Se Nuk Do Te Ndegjohen Ma
Pershendeten Per Te Mos U Ndegjuar Ma

Me Isakun Isaku Vritet Ne Demostrata Nga Serbet Me Snajper
Mu Te Ura E Ibrit
Direkt Goditet Ne Zemer Nga N“snajperist Serb
Matan Ures S E Ibrit
Dhe Mbetet Deshmor I Kombit

Kjo Familje Patriotike Dha Shum Per Kombin

Edhe Djalin E Agjes Se Hysenit Qe Ja Vranė Serbet Pa Meshirė
Para Luftes Ne Vitin 1997 Abaz Ibrahimin

Ndersa Hysenit Jeten Ia n Nxiu Tradhtari I Kombit Gjyktasi Jusuf Mejzini
dhe disa lavire etradhtare te asaj kohe
me montime te ndyra vetem pse kjo familje ishte patriotike

Tradhtari I Ndyrė kapllan baruti kryeprokurori i mitrovices ismaet emra jusuf mejzini
Q e denonte Shqiptar Si Kasap
E kishte Hysenin Gjak Te Zi nga inati
sepse hyseni ishte patriot
Se Ishin Grindur Sa E Sa Her
dhe personalisht jusuf mejzini gjykatsi ma i ndyre i mitrovices
se bashku me shum fundrrina tjera si ismet emra
E Futi Ne Burg hysenin
Eja Mori Nji Pjes Te Rinis pa fajshem per disa qeshtje personale
hyseni ishte me shum grupe tjera aktive te autorit xhelal ferizi
nen udhheqejen e xhelal ferizit ne mitrovicen dhe rrethinen gjithnji i gatshem per te kryer detarat patriotike qe ua shperndante grupeve atdhetare autori xhelal ferizi

Vetem Pse Hyseni Mendonte Edhe Ather Kombtarisht jusuf mejzini gjykatsi i ndyre e urrente Hysen Ibrahimin

Sa Hakmmarrsa Dhe Sa Njerz Te Poshter Ishin Ather Kta Udbasha
Ishalla Nuk Thonė Sot Neper Popull Ne Kemi Ndihmuar shqiptarė

Larg O Zot Qka Kan Bė Kta pisa Ne At Kohen E tyre #
S A Tradhtarė te ndyre qe Ishin
Jam Vetem Deshmitarėt e Kohes ata qe e
i njohin keta armiq te kombit ne krye me kryetradhtarin shefin e sigurimit
te udb s se mitrovices sylejeman arifin nji nder qelbaniket me te mdhej te kohes antishqiptarė i ndyre e i pist se bashku me tradhtarin faruk mehmetin
agjent i poshter dhe i ndyre i sigurimitte udb s dhe shefi kryesore i udb s per mitrovicen dhe rrethinen keta udbash ne ato kohra kan percjellur hap pas hapi e kan burgosur rinine patriotike shqiptare duke i keqtarjtuar ne forma mizore

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:27
06-02-08, 22:58 #94
Pupi
It's Back
Anėtarėsuar: 11-02-07
Vendndodhja: Aty-Kėtu!
Gjinia:
Postime: 2,521

Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Tė nderuar Forumist, bashkėkuvendues tė sofres Dardane.

Antari i ri nė mesin tonė Xhelal Ferizi-Liriku nuk e meriton njė nėpėrkėmbje tė tillė.
Ėshtė dashur tė prisni e tė lexoni nga Loriku pak mė tepėr, e qė tė mund tė nxjerrni konkludime tė tilla: Si vargje tė kėqija, e ku ta dijė unė.

I nderuari Ferizi pėr kohėn sa ėshtė nė mesin tonė, ka shpjeguar tė tėrė historin e jetės sė tijė, neve nuk e kemi bėrė kėtė!
Mirė apo keq, ai ka marrė guximin dhe ja ka kris me mėnyrėn e artit tė tijė!

Them se duhet tė keni marrė i ēik kohė mė tepėr, nė mėnyr qė tė kuptoni se nė ē'kohėra mund tė ketė jetuar Xhelal Ferizi, dhe se i gjithė faji nuk i bie mbi supe Lirikut.

Naki kishte cekur shumė bukur, se si i kėndon Liriku jetės tė cilen e ka jetuar, dhe nė ē'kohėra.
Ndėrsa pėr kritikėt letrar ka gjithmonė vendė edhe pėr kritika, e sygjerime!
Aha, Kritikėt letrar !
__________________
Shqiptarėt nuk kanė Atdhe tjetėr, e as Zot !
-------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 07-02-08 nė 02:16. Arsyeja: Shkruar me shkronja tė zmadhuara

Pupi
Shiko Profilin Publik
Gjej mė shumė postime nga Pupi
07-02-08, 14:43 #95
lirik
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:29
lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
07-02-08, 17:01 #96
Paradox_13
Moderator
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 12,739
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Urata
Pershendetje publiku dardan!
Poetin Xhelal Ferizi , e kam takuar ne nje forum tjeter dhe qe n'fillim e kam kuptue se Fjalet/vargu i tij reflekton dashuri per kombin dhe vendin, dhe t'bind se ka nje shpirt te vertet shqiptari, qe n'keto ditet e sotme eshte veshtire te lexosh dhe takosh te tille...!

Te flasim per poezit e tij!
Si dhe sa i lexoni?
Si dhe sa e vleresoni punen e tij/krijimtarin poetike?


Ju ftoj ne diskutim dhe mirenjohje mbi poetin lirik! A nuk eshte nder per Dardanin te kete lirikun antare...?

Urata


Ka kohė qė lexojė rrethė dhe pėr autorin nė fjalė edhepse mendimet e mia shpeshė bien ndesh me ate qa flitet e pėrflitet apo pėr tė qenė sa mė real edhe vetė bindja ime rrethė kėti autori nuk mundė pėrqendrohet dhe nuk munde te funksionoj si njė bindje e plotė.
Disa shkrime mė lėn pėrshtypjen sikur pas tyre qėndronė njė autorė,poet qė letėrsisė shqipe i jepė njė zė tė qartė individual, porė pėrnga mėnyra e artikulimit tė tekstit shpesh delė nė pahė njė ndryshimė .Zakonishtė vjershat e tija nisin nga fusha e revoltit tė theksuar pėr tu qfaqur mė vonė si kėngė me ngjyra tė ndieshme elegjiake.Kjo vrehet mjaftė edhe nė mėnyrėn e ndėrtimit tė vargut tė poezisė ,nė njė anė, vjershat e barazpeshuara me njė vargė tė matur e tė rimuar me figura tė ndėrtuara mbi trashėgimin poetike shqipe.
Kurė lexojmė kėto vargje vetvetiu shtrohet pyetja;a barazohet poezia me tė vėrrtėtėn..??
Pėrgjigja mungon,..ngase as pyetja nukė ėshtė shtruar e eksplikuar.
Megjithatė mendoj se vargjet e kėti autori tė cilat nuk ndjekin ndoj model shkrimi posė qė mbėshteten nė rrėfime personale japin para sė gjithash njė dėshmi,dėshmin pėr ankthin e jetės nėpėr tė cilėn kaluam si popull.
Kurė figurimi I vjershės gjenė mbėshtetje nė trashėgimin popullore si urti e nė kėt process hyjnė ndjesia personale nė njė anė e ndodhura reale e rrethit nė anėn tjetėr,vjersha nė tė shumtėn e rasteve del e suksesėshme,ngase fiton jo vetėm ndjeshmėri porė edhe njė dramacitet tė mbrendshėm.
Pėr tė mos e zgjatur ngase shpeshė kurė lexoj ksajde mė bėhet sikur jam nė ndoj fushatė paralektorale dua tė theksoj se nė njė masė tė konsiderueshme ndaj mendim te njejtė me disa paradiskutues, e nė veqanti me tė nderuarit Adidu dhe Legenda rrethė kritikave dhe sygjerimeve nė adres tė autorit.

Paradoxi…

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:30
07-02-08, 23:37 #97
Dilaver
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,172
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Eh, dhėmbi i kohės ėshtė i pamėshirshėm, me shekuj na gici etnosin tonė.
Poezitė dhe vargjet e poetit Xhelal Ferizi, gėrshetojnė njė kolorit tė pasur figurativ. Edhe pse tė papėrpunuara mirė, kanė vlerė tė patjetėrsueshme.
Krijimtaria e poetit Xhelal Ferizi rrėshqet nėpėr formalitete e mejdane pėr tė shprehur lėndėn dhe figuracionin e tij duke e shtrirė nė gjersinė dhe thellsinė e vargjeve tė veta.
Poeti Xhelal Ferizi duke jetuar larg bukurive tė atdheut, larg miqėve e shokėve, shpesh nuk mund tė pajtohet me epokėn e tij e cila ėshtė e begatshme edhe me njė dozė jo simbolike trishtimi. Nė kėtė botė plot me dhembje e mallė poeti ndihet se ka mbetur fillikat, si zė i vetmuar e i humbur andaj shpesh edhe kėrkon pėrkrahjen e bashkkombasve.


Xhelal Ferizi pena jote mos pushoftė kurrė sė dhėni perla poetike zemrave tona.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:31
08-02-08, 11:32 #100
BE LK
Kalimtar
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Gjinia:
Postime: 4,289
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Mua me duket njeri i sinqerte dhe ka nje pasion te madh per poezine....

une nuk kam lexuar shume poezi te tija ketu ne FD pasi spo kam shume kohe, por nga ato qe kam pare me kane pelqyer....

Shkruan bukur dhe qarte, mundohet te nxjerre ne pah ate qe njeriu duhet te ndjeje ne shpirt dhe te ndjeke ne rrugen e tij ne kete jete dhe mendoj se ja arrin mjaft mire.....

Keshillon per ndjenje dhe ndjen vertete ne ate qe shkruan......

Respekte nga ana ime...

EB LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Murgesha : 08-02-08 nė 17:42.

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:31
08-02-08, 12:02 #102
Guri i madh
Kafir Arrnaut
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Gjinia:
Postime: 9,833

Titulli: Si do tė ju dukej

--------------------------------------------------------------------------------
kam pas rastin edhe nė nji forum tjter me lexue poezit e lirikut


LIRIK tė lumt keni shkrime tė bukura shkronjat tuaja jan tė ARTA


respekt

zhgėnjimi
21-03-2010, 15:35
armiku ka duar tė zgjatura shum ma shum se q ė ne mendojmė

pervoja ime u jep ket keshillė hapni syte se armiku na shkatrron


mallkuar qioftė udba e zezė nder shekuj
se bashku me tradhtarėt dhe veglat kuisilinge

vdekje tradhtarve liri popullit
poshtė armiqt e kombit shqiptarė


rnnoft paqja botrore
dhe miqsija ne mes popujve nė nji botė te lirė dhe demokratike
liri brezave
vdekje dinakrisė rrnoft sinqeriteti dhe civilizimi i ndershem
poshtė kanibalizmi shoven fashit rracist

rrnoft liria demokracia dhe barazia

rnoft shqipria etnike e bashkuar me troje

nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim

zhgėnjimi
21-03-2010, 17:07
Shum e nderuara Jeta
JU keni shpalosur zemren tuaj karajfile
dhe i keni dhėnė qehre brilante faqes se fporumi e hjeshi magjike

me ket koment tuajin sepse komentet tua e hjeshojnė faqen dardania
kur jan kaq te qela e te sinqerta

ti aq hjeshem si lulja pranveren
gjithkund e ke hjeshu forumin me shkrimet tua
dhe mund te them se jeni vertet e mrekullushme
shum tė falenderoj qe i dhe ksaj faqje atraksion ne shprehje e ne koment
faqja vetem me komente te sinqerta te bashkatdhetarve ka bukuri e gjallri
nuk i dua tipat e heshtur e tė shkretė qyqarė qė mbi vargjet e bukurinė kalojnė pa koment pa emocion
sikur kur kalon qyqja pran varreve ata jan njerz te pa dije dhe te pa emocioon te varfer nga shpirti e qytetrimi dhe nuk kan fare ndonje njohuri
Vargu i fuqishem zgjon gurin e jo njeriun
por qka tė bėsh se kjo botė nuk ėsht e pėrbėrė vetem nga lulet
por edhe nga guret e varreve e qyqet qė kan heshtur
ti je vertet lule madheshtore
qdo kudn ke dhanė kontributit tend te kulluar si diamanti e drita
e ti
fantastike
fantazi je edhe ti ne shkrimet tuaja si dhe vargjet tua
qe i kam lexuar je shum brilantike
poete e mrekullueshme me shpirt margaritari me shum edukate e kulture tejet e formuar ne kualitete mirsie njerzore
nga miku yt xhelal ferizi ne mergim

UN TE PERSHENDES TY DHE TE FALENDEROJ QE KONTRIBON NE FAQEN I JEP SHKELQIM
dhe rrezatim me komentet e kulluara shqiptare dhe shum te sinqerta fjala jote tingllon shum bukur tatam siq esht tingllima shqiptare e e ndoj melodie me plot kėndshėri shpirtrore
Tė PėRSHENDES E NDERUARA SHQIPTARE E KULLUAR O JETA VAJZ E MREKULLUSHME
DHE TE UROJ MIRSI DERI NE QIEll E REALIZIM TE GJITHA ENDRRAVE TUA VERTET JEN MBRESLėNSE
FALEMINDERIT

zhgėnjimi
21-03-2010, 18:20
Te burgosur tė tillė trima si Abedin Bala i drenices

ka qen edhe nji far lepaja emrin e te cilit e kam harruar

qe e kan vra ne at kohė policia ne burgje jugosllave
ashtu siq e vrane Abedinin

sigurimi i shtetit vriste bojkotonte maltretonte te burgosurit politik shqiptarė
te kosoves
ata gjithmon trembeshin mos po shkruaj un diqka rreth ktyre rasteve
dhe situatave tjera
nuhasnin si qentė i trembeshin penes time se mos diku diqka po shkruaj
vezhgonin nuhasnin dhe vrojtonin ata zuzarė barbar


un ruhesha nga ata qetnik te zi se jeta ime ishte ne fije te penit edhe un isha
shikues vezhgues i situatave me largpamesi

e dija se dosja ime eshte e trashė dhe armiqt me vrojtonin

ata mendonin se kur te dal do te bej kryengritje demostrata
e trubullira te reja do te organizoj perseri diqka kunder shtetit jugosllav

i trembeshinn nuhatejve dhe planeve te mia ne qdo hap

dhe e dinin mirė se sa larg shoh un e qka isha ne gjendje te bej
sikur te me krijoheshin kushtet

si skile qe ishin ata dhe silleshin me nuhatje te rrezikshme
krymbat e udb s per qdo lloj spiunimi


LEPAJEN E VRANė SE ISHTE I BIRI I SHQIPTARIT

TRIM DHE RRIDHTE NGA NJE FAMILJE ATDHETARE

BABAIN E KISHTE TE PERNDJEKUR POLITIK

E KY NUK DURONTE SHOVENISTėT SERB ZULLUMQARė
NE BURG DHE I GODISTE PAMSHIRSHEM
DHE AS PROVOKATORET NE BURG NUK I DURONTE

QE E PROVOKONIN ME URDHER TE UDB S
E SULMONIN HER PAS HERE ATA

ISHTE FAMILJE Q E KISHTE SHKUAR SI FMI NGA KOSOVA
NE RRETHINEN E SPLITIT QYTET NE KROACI
KET E SULMUAN DISA HER NJISI POLICORE
DHE TE BURGOSUR SPIUNA VEGLA TE TYRE
KY MANDEJ DISA SPIUNA PROVOKATORė TE UDB S
I KA THERRė ME THIKė QE E KISHTE MBARUR NE PUNTORINE E BURGUT

NE MAKINA
KUR ATA E SULMUAN ME SULME GRUP I TYRE PISA TE BURGOSUR
KRIMINEL ORDINER TE ULT NE MORAL VEGLA TE UDB S

LEPAJA ISHTE TRIM I QARTUR DHE NUK U DORZUA
AS PARA PRESIONIT TE POLICVE ASNJIHER
DJALOSH I GJATE DHE I PASHEM TRIM SHQIPTAR I VERTET

NE PAMJE HERO DHE HERO I VERTET

MA VONė ME URDHER TE ARMIQVE TE KOMBIT SHQIPTARė
ME NJISI SPECIALE E KAN MARRė
E KAN QIT JASHTA BURGUT SE GJOJA PO E TRANSFEROJME NE BURG TJETER
E GJOJA SE LEPAJA RREZISTOJ NDAJ POLICISE DHE E KAN VRA

NDERSA NJI TJETER SHQIPTARė TRIM PATRIOT

POASHTU DJALOSH TRIM SHQIPTARė EMRIN E TE CILIT NUK PO E MBAJ NE MEND
PER MOMENTIN
SE KOHė SHUM E GJATė KA KALUAR E KAN MBYT POLICIA JUGOSLLAVE E ISH JUGOSLLAVISE NE LUBLANė
NE MENYR MIZORE

DUKE E GODITė pamshirshem ne koke me mjete te forta

NE NJI KAFANE PAS I KA DAL NGA BURGU

POASHTU NJI SHOK TIMIN QE E KAN PAS NE SY NGA GJAKOVA

ISH I BURGOSUR POLITIK PASI KA IKUR NE ITALI
NGA REGJIMI I NDYRE JUGOSLLAV

IKU SI EMIGRANT POLITIK VEGLAT E UDB S E KAN THERRE ME THIKA '

DHE E KAN VRA '
UDB JA VRISTE SHQIPTARė KU DO E KAHDO EDHE NE ARMATE
NDERSA NE BURGJE I PROVOKONTE DHE I MALTRETONTESHOKUN TIM TE BURGUT E KAN THERR ME THIKA MBI NJIZET HER E
KAN THERR ė JA KAN Bė SHOSHė TRUPIN

PER TE CILIN UN KAM QA SHUM E JAM MERZITUR

DHE JAM MERZIT SHUM POR ATE DUAR TE MSHEFTA UDB ASHE E KAN VRA
KRIMINEL ORDINER TE UDB S NDYTSIRA

SI DHE NJI SHOK TIMIN TJETER NGA PRIZRENI

DJAL SHUM I MIRė I BESES SHOK I IMI NE BURG KEMI NDEJT BASHK
E KAN QIT NE PRITė UDB JA KUR KA DAL NGA BURGU

SE KA QENė DJALė BESNIK PATRIOT KOMBTARė I KY SHERBYER KOMBIT TE VET PRANDAJ MIZORET E KAN VRA
ISHTE
TRIM DHE I PASTER

PRA EDHE DISA NGA SHOKET E MI OSE I KAN SHKATRRU OSE I KAN VRA OSE I KAN
LENDU NE SHENDET

EDHE MUA PO ASHTU MI KAN DEMTU VESHT VESHKAT DHE RITMIN E ZEMRES
POR EDHE DAMARėT E QARKULLIMIT TE GJAKUT
HUNDEN MA KAN DEMTUE ME RRAHJE E POR SIDOMOS VESHT NGA DAJAKU MI KAN SHKYE TE DY TIMPANET NGA TE GODITURAT DHE DHUNA E POSHTER UDBASHE

NJE KOH TE GJATė ME MERRESHIN MENDėT PREJ KTYRE PASOJAVE
PASI QE VESHT JAN TE LIDHUR ME QENDREN E DREJTPESHIMIT

DHE KAM VUAJTUR NGA PASOJAT E UDBASHVE TE DEGJENERIKVE KANIBAL
ANTISHQIPTARė NGA PROVOKIMET E NDYRA TE ZUZARVE NE BURGJE E SULMET ORDINERE QE NXITESHIN GA ZUZARET UDBASH


POPULLI SHQIPTARė NEPER BREZA PATI KSO VUAJTJESH E DHUNE NGA SERBI KRIMINEL
ME MIJA TE VRARE E TE SAKATOSUR E BURGJEVE GRA E VASHA TE DHUNUARA

DJEM TE TKHYER NE SARKOFAG NGA ARMATA USHTARAKE E ISH JUGOSLLAVISE
DJEM TE BURGSOUR NE SHERBIM USHTARAK
KRIME MASAKRA KURTHA PROVOKIME SHUM VJEQARE
KURTHA NEPER BURGJE VUAJTJE PSIKOLOGJIKE MALTRETIME NERVOZIME

PER TI SHKATRRUAR SHQIPTARėT NE TE GJITHA FORMAT
SERBO SLLAVET JAN TREGUAR TE PA MSHIRSHEM ME KOMBIN TONE NEPER KOHRA ATA DUHET PRITUR VETEM ME PUSHKE
POPULLI SHQIPTARė NUK GUXON TE RRIN ASNJI QAST I PA ARMATUSUR
SERBIA NUK MUND TE FUS MA KAMBEN ASNJIHER MBRENDA TROJEVE SHQIPTARE

SHQIPTARėT NUK GUXOJNE TE BIEN MA NEN SUNDIMIN SERB
DHE QDO LLOJ FJALE ME SERBET ESHT E TEPERT
PER ATA DUHEN VETEM ARMET DHE DUHET TE VROJTOHEN E TE VEZHGOHEN
USHTRIA DHE POLICIA SHQIPTARE DUHET TE JET E ARMATSUR DERI Nė DHėMB DHE PER ASNJI QAST NUK GUXON TE JET ME E DOBT SE SERBIA NE ARMATIM
KUJTIME NGA E KALUARA NGA AUTORI XHELAL FERIZI

zhgėnjimi
21-03-2010, 19:39
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
06-01-09, 02:36 229
aroza
Anėtar i F.SH.
Regjistruar mė: 04-12-2008
Postet: 5
Rep: 0
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pa mėdyshje lexoj me ėndje dhe me knaqėsinė mė tė madhe krijimet tuaja tė pafundme, vargun e radhitur dhe skalitur me unin e veqant si askush tjetėr, me unin e lirikut gjithsesi magjik dhe tė pa krahasueshėm.
Nga liriku mund tė mėsohet se vargu jo vetem se ėshtė i pafund por ėshtė edhe pafundsisht i bukur, gjithpėrfshirės, i ėmbėl, i sert, i zjarrt, i gjall, premtues, kėshillues, ledhatues, ėshtė gjith'qkaja, gjith'sia, perendia, bile edhe perendia e perendive.
liriku e bėnė jetėn varg dhe vargun jet, kėtė dhunti e lakmojn tė gjithė madje edhe ziliqaret, shum'qka nė jetė mund tė mėsohet, fitohet apo arrihet por shpirti ndezės i poetit ėshtė i lindur, Ai (shpirti) mund tė shpėrthej nė moshė tė ndrshme, mund tė farkohet por kurr tė sajohet, tė imagjinohet. Krijues jemi tė gjithė sepse tė gjithė krijojm diēka me varg apo me vegel, por krijues tė pavdekshem janė ata qė kanė lindur si tė tillė, ata janė pak, shumė pak.

I riu Migjeni thonė se ka vdek. Nuk e dijė!!?
Madje dikush shkrojti:
Vdiē Naimi, vdiē Naimi
moj e mjera Shqipėri
mendje larti, zemer trimi
vjershėtori si Ai.
Edhe pse ky varg shprehte realen, realizmin, ishte realiteti vet pėr kohėn, periudhen, shekullin e shkrimit, megjithat' tani paksa mund te ndryshohet apo korigjohet!!!(mendimi im) psh:
s' vdiē Naimi, s' vdiē Naimi
moj e lumja Shqipėri
mendje larti, zemer trimi
ėshtė liriku si Ai.
Natyrisht se vend pėr vėrejtje, korigjime, pėrmirsme ka gjithmonė dhe ėshtė mirė qė ka sepse pikėrisht kjo na bėnė qė gjithmonė tė shkojm apo tė synojm tutje, dhe pėr lirikun mendoj se sugjerimi ėshtė i rėndėsishėm dhe i dobishėm por mė i drejti dhe mė i merituari ėshtė komplimenti./arozaaroza
Shiko profilin publik
Gjej mė shumė postime nga aroza
Shto aroza tek lista e kontakteve

06-01-09, 00:35
-----------------------------------------------------------------------------------------------

ishte ky poashtu nji koment i nji lexuesje simpatizuese e vargjeve te autorit xhelal ferizi lirikut
edhe kjo shkriuan mendimin e e vet un nuk po them asgje ne lidhje me ket mendim se nuk me takon te flas qellimi im esht ti permbledhi mendimet ktu te mos i lė andej kendej te shperndara meqense ktu esht temė e imja dhe le te mbesin shkrime
ne dardania forum si gjurmė dokumentare


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::

Keto shkrime jan gjetur kur dikurė forumistja antarja aroza ne forumin shqiptarė net
i dha per autorin xhelal ferizi
jan kerkuar disa opnione dhe mendime neper forume per tu permbledhur rreth autorit mendime te arozes jan nje nder mendimet me te bukura te forumistve
per autorin dhe vargun e tij
vertet forumistja antarja aroza tha fjalė tė ėmbla
fjale te mira per poetin xhelal ferizi
fjale te kendshme fjale te bukura te fuqishme
dhe deshmoj se ky shpirte njeriu nuk ka gjelozi por fjala i del nga sinqeriteti i pa kurfar interesash por vetem nga nje vlersim fisnik dhe plot moral
fjalen e bukur nuk mud ta nxjerrin vetem ata qe kan shpirte te varfer
ndersa fjalen e shemtuar e qesin te smuret me shpirtine smure plot zili te prishur

zhgėnjimi
21-03-2010, 19:53
Pajtohem me ate qe ka then Danieli keshtuqe ska nevoj te shtoj dic me teper

o i nderuar Xhelal Ferizi-
a ste hahet buka pse kan dal ca rrugac dhe te fyejn apo qka e ke punen


a ke haruar o burr se FARA e Shqiptarit esht shemtuar
dhe eshte duke vazhduar te rritet ne ate formė qe
Qellim primar e ka TE VETIN KURRė MIRė MOS ME e PA

e sheh sa ke ketu qe lehin si qenė Shqiptaria

SHqiperia,Skenderbeu,N.tereza,
ti thu se vdesin per atdhe,te gjith pallavra i kan
(mendoj ca prej forumistave)
sepse kur del nje poet nje i burgosur politik,nje njeri me vuajtje,
dhe rrefen per jeten e tij,dhe mundohet te pasqyron para popullit te vet
ate qe ska mundur me vite,
ne jemi ata qe e shajm dhe e urrejm sepse e kemi ne gjak te mbyllur,
ne
tonin kurr s'duam ta shohem mir dhe te perparuar,
e ta hamė dhe vazhdojmė te ham ė cka s,hahet,
dhe themi pse vall krejt bota shkoi para ne mbetem ku jemi?
sepse ne akoma sjemi kapur per njeri tjetrin,
sepse ne nuk e shterngoim fort wllaun tone shqiptar
kur ai esht ne hall dhe vuajtje
sepse ne jemi ata qe flejm rehat
dhe per komshiun sna e nien ama hiq
se a ka me hėngėr a jo,me nje fjalė ,ka humb shum moti wllazeria kombetare
se per at fetare mos flasim,
a se sheh jemi duke dashur tė hamė njeri tjetrin prej inati,
edhe kanibal behemi per nje ceshtje me te vogel feje,
po lere fe po edhe per komb kur esht pyetja ja pra se si sillemi,
c'te keqe ju ke pru atyre qe te shajnė,c'te keqe ka forumi qe ty ti fshijn poezitė,
por ti mos u lodh ti mos u dorzo,
se ne fund te fundit mir qe esht dikush lart dhe i sheh te gjitha,
dhe dije se ai esht sundimtari dhe i drejti,
ai hile nuk ben,ai nuk ben dallime ne mes njerzive,
keshtuqe me qen si ti s'ua ve veshin ama hiq,
se ne fund te fundit mos harro se ka edhe grek ke ketu qe hyjn vetem te prishin ambientin,edhe ate mbahen me shqiptare se ne.....

mos habiten shqiptaret,sepse keto qe i them nuk jan fjal nga mendja ime,keto fjal jan me se realitet
dhe dijeni se pa ia shtrir doren njeri tjetrit ne skemi per te perparuar
as nga hunda jone,dhasht zoti te hyn dashuria ndermjet keti populli,
sepse mjaft copa prej trupi na kan shkeputur,
bugari,serbi,greku,e shum te tjer,e sot kur gezojm lirin
dhe mundesin te behemi nje trup,akoma nuk e shfrytezojm,duke harruar se mund te ndodh edhe me keq se ajo qe ka ndodh perpara.....

per teprim dhe per ndoj gabim kerkoj falje

vetem nje jam i sigurt dhe nuk kthej dot.

ne jemi i vetmi popull qe publikisht,edhe zyrtarisht,edhe ne cdo menyre,qoft institucionale,qoft shteterore,po qoft edhe ne nje lagje,ne shajm dhe urrejm njeri tjetrin

Zot lesho meshir mbi ket popull

---------------------------------------------------------------------

pastaj vjen nji komentues tjeter aty qe ka mendim pozitiv per vargjet dhe lirikun
xhelal ferizi
dhe shprehet keshtu ky pseudonim quhet njoni dhe esht antare i forumit shqiptar.com

zhgėnjimi
21-03-2010, 20:02
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
17-03-2009, 02:59 #17
Brari
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 23-04-2002
Postime: 11,209
shkelqim..


asgje nuk shkelqen ne karakterin tend..
me kto postime ne temat e LIRIKUT.. e meriton nickun.. felliqesia..ose myzeqarisht..pocaqia.. ose libofsherisht vrromė..

zhduku o pocaqi.. nga ketej..

pergezime juve qe nderhyte e i treguat udhen ketij pleshti te edvin blush caushve..

infinut.. veri nje m asaj n-se.. e ik dhe ti o tartabiq.. e shih temat e tua..

..

lirik..

nuk i di hallet e tua e persekutimet.. qe te behen.. por nje gje e di se un ty te lexoj ne kte forum.. e jo dikund tjeter..
pra ti je poet per mua e te tjere nga keto poezi qe ke postuar ne kte forum..

dua te them se kjo do te thote se e ke ketu ne kte forum lirine qe i duhet nje poeti..

pra mere me qetesi..

cdo te mire e krijimtari te mbare....
---------------------------------------------------------------------------------

ja se si reagoi brari i nderuar i cili esht publicist i njohur dhe aktiv neper shum artikuj publicistik

ky i tha kti agjentit grek qe quhej me pseudonim ne forum shkqelqesia e ti -
largou nga provokimet ndaj lirikut xhelal ferizi dhe ja se qka i shkruan atij shkelqesia e tij qe un e quaja jo shkeqesi por nje drras qenefi greke nuk je gjė tjeter
ky njeri ky pra me ket pseudonim qe quhet shkelqesia e tij ky i shte njeri i pa cipė i ndyrė pis

pa dyshim nje nder pendat e mdha te publicistikes shqiptare esht edhe brari
por edhe Agim Doqi poeti shqiptarė
te cilet than me plot bindje se poeti xhelal ferizi esht gjergj fishta i kohrave
tona ndersa ne forumin e zemrave shqiptare xhelal ferizi esht quajtur naimi migjeni fishta i diteve tona pra penda te mdha shqiptare
e vlersojne lart vargun e xhelal ferizit
xhelal ferizi ishte i persektuar dhe i ndaluar i perndjekur nuk kishte mundesi
te botoj ne ato kohra sepse ndiqej e perndiqej burgosej nga regjimi jugosllav
dhe nuk mund te delte jasht shteti pasi qe e dhe pasaporte nuk i kishin dhene asnjiher jugosllavet por embanin mbrenda shteti nen kontroll dhe burgosnin
disa her autori tentoj te dal ne truqi apo ne gjermani per te botuar librat por pa sukses
ma vone autori del ne gjermani por autori akoma nuk ka sukses ne botimin e
librit per shkaqe qe nuk duam ti cekim ne forum

zhgėnjimi
22-03-2010, 05:09
Xhelal,
thuaj ketij Zhgenjimit te mos i lakon fjalet , kur flet per nismen qe u be ne f. Dardania
per qellim te ndihmimit te botimit te nje libri me poezi tua !

Me vjen keq per disa ketu(ketu padyshim ben pjese edhe mod.Danieli),qe te marrin
per viktime !E ti, vec viktime s`je.

Si e arsyeton ti akuzen qe ia bere forumistit Gega 1,se gjeja ai e hapi temen
per t`u talle me ty ?!Dhe absurdi eshte edhe me i madh ,kur ti pas akuzes qe i bere atij e merr tekstin e propozimit te tij dhe e sjelle ketu !
Ku eshte respekti yt per ate qe ta zgjate doren miqesisht ?
Ku eshte sinqeriteti yt ???

Per sa i perket qendrimit te tjereve ndaj teje; nje gje dihet : ai qe te ka thene haptas se nuk i pelqejne ato qe shkruan ti, ti pa nje pa dy e ke quajt shka,antikombetar …e me te gjitha te zezat tjera.
Per sa i perket kangeve tua , kno daje,kno mos ia nal hic.Se duket qe ashtu ndjehesh ma mire.


PS : pas nismes qe u be , gadishmerine te te ndihmojne e cfaqen 10 -15 vete,
e jo mijera veta !Dhe as qe permendi kush organizim te ndonje takimi me ty.

--------------------------------------------------------------------------------
jo 10 “ , 15 vetė por do te dilnin shum njerz
ashtu siq u nis turri i madh
por tema u nderpre per shkak se filloj poshtersia provokuese
dhe jan fshi emrate tyre qe deshironin te jepnin kontribut
te gjitha fshirjet i bente murgesha dinake moderatorja dinake
se bashku me dinakun guri sylaj

dhe moderatoret idiot kan faj qe nuk jan ne gjendje te seleksionojn te miren nga e
keqja

ata moderatorė me ndergjegje te kalbur qė zakonisht i fshijnė fjalet e njerzve te mirė
dhe fjalet dashamirse
ndersa fjalet e provokatorve nuk i fshijne
ketu qendron dallimi i kėsajė poshtersie
sepse aty per aty publikisht duhet te ju terheqet vrejtja provokatorve
dhe te ju fshihen provokimet

pastaj nese nuk marrin vesh heren e dyt te perjashtohen
keshtu duhet te veproj nji staf i ndershem

te mos ju jap hapsire provokatorve dhe atyre qe degjenerojne temat
por jo te provokohet nji poet nga gjithfar lloj halabakesh

prandaj tema nuk ishte e suksesshme

guri sylaj njihet si ciniku me i madh i te gjitha forumeve qe ka pasur ndonjeher gjuha shqiptare ne internet

cinik me te madh se ai nuk ka ai esht vetem nji cinik analfabet karrierist

qe ka uzurpuar forumin per tu bė bajraktarė i forumit qe shitet per emer e lavdi asjė nuk ėsht puna e tij hiq


sikur tė dėshironit ti ndihmonit lirikut ju e keni pasur imeilin e tij privat
por asnji nuk i jeni lajmruar ne imeil privat

vetem llafe keni ju

llafazan jeni dhe asgjė tjeter jeni ra ne te gjitha provat dhe jeni degraduar e gjveshur per toke keni ra


jeni vetem zhurmagji asgjė tjeter

liriku ua qiti pendlat per toke te gjith llafazanve

dhe derdimenve qe derdellisin e nuk bejne
asgjė
vetem kan disa llafe kot sa per tu dukur ne forum por hajri i tyre nuk ėsht

zhgėnjimi
22-03-2010, 05:15
pastaj temen nuk e hapi liriku xhelal ferizi as qe i ka interesuar nje hapje e tilel e temes ai edhe nuk reagoj njiher ne at teme por filloj tema te zgjerohet reagoj
pra pse e leni fajtor ju atje ne dardani ai as nuk e hapi temen

zhgėnjimi
22-03-2010, 05:19
liriku as diti gjė per temen temen e ka hapur guri sylaj ciniku ma i madh
i forumeve shqiptare njeriu qe provokon si gjarpri qfar te mire mund te ket njeriu nga nji cinik liriku as qe ka ditur per at teme aspak kjo ishte vetem nji tallje ejuaj me lirikun
por ju keni tallur veten keni degraduar

zhgėnjimi
22-03-2010, 17:24
Pse bre Xhelal po del kaq bukepermyst?!!
Po a te tha Gega qite xhirollogarine ne forum dhe prit 10 dite.Kush do me t`nimue, ka me t`nimue mrena 10 ditesh.Kush s`te nimo mrena qatyne 10 diteve,s`ka me t`nimue ma.E ti nuk e qite xhirollogarine hic.

A po e sheh qysh i lakon pergjegjies edhe ketu,ti s`tregove pse e akuzove Gegen per tallje ?

PS : nuk jam une genci qe ka firme.-------------------
mendoj se duhet te keni sy me pa se qfar lojrash luhen neper forume shqiptare

ndaj autorit xhelal ferizi ashtu siq luhen shum lojra me shqiptarė me popullin e mjerė shqiptarė ne qdo aspekt ku po jetoni ju zotri ne cilat kohra e a keni sy me pa se q far lojrash te pista po luhen

a keni sy ju pra

at qe beri serbia dikure ndaj xhelalit e bejne disa ne kohrat qe jemi pa mshirshem
a e keni e pa ju se xhelal ferizi u perjashtua
nga dardania de

pas gjith kontributit te tij falas dhe vetem falas qe sa vite aty

dhe ku te qitet llogaria ku........?
perse flisni kot ju lutem perse..............?


XHELAL FERIZI MENJIHER ESHT PERJASHTUAR NGA FORUMI DARDANIA DE
“NUK E DI A KE SY ME PA APO PO LUAN TEATER

ku ta hapė xhelal ferizi llogarine kur u perjashtua nga forumi
menjiher pas hapjes qe i bete ju temes

pikrisht nga guri sylaj u perjashtua
nga inciativa e tij si njeri i pa bese qe esht dhe qe vepron pas shpine
dhe shum te tjere qe jan te pa bese aty nuk jan pak


po nga kush tjeter

prandaj mos e fasjsoni xhelalin e mos e quani buk permbyst
se kot je duke e fajsuar

fajsone guri sylajn bajraktarin e forumit karrieristin guri sylajn murgeshen
dhe stafin dardania ata duan te jen koqabash te forumit aty

pastaj at agjentin spiunin veglen e serbise
tradhtarin epopullit shqiptar me pseudonimin skyfteri
dhe pseudonimin e te degjenruarit spiun
phanta rhei

te dy agjent te sherbimeve sekrete serbe


perse e fajsoni xhelal ferizin

pse nuk hapi llogari kur ky u perjashtua


nga forumi menjiher


q jan kto akuza te pa baza po ju deri kure keshtu me keto akuza

kaq te pa baza fajsoni tradhtarėt agjentet qe po kurdisin plane
kunder mediave shqiptare

ku do

per se te akuzohet xhelal ferizi
a keni sy ju me pa xhelali e ka baned ne dardania de

esht perjashtuar
dhe nuk hyn ma aty i esht ndaluar hyrja ne forum

ja pra kush jan stafi i forumit aty dhe qfar shqiptarėsh e patriotesh kan disa forume

shqiptare

pra at qe beri udb ja serbe me vite ndaj xhelal ferizit
duke ja shkatrruar rinine jeten burgjeve perndjekjeve

dhe punimet me te bukura e me te fuqishme te rinise se tij te kohes
ato vargje do te kishin sot vlera te mdha margaritare ne letersine shqipe

vargjet ma fantastike qe ishin te asaj kohe ju shkatrruan

spiunet epergjonin hap pas hapi dhe ne nje mulli te mshefur udb ja
ia gjeten revistat materialet gazetat vargjet

autori u ndalua ku do dhe as emri i tij nuk guxonte te figuronte dikun

as pasaparte shteti nuk i jepej as leternjoftiom
as kurfar dokumenti se esht banore i shtetit

as sigurim shendetsore nuk donin ti jepnin
u perjashtua perjetsisht nga qdo lloj fakultetit e gjasa shkollimi e
punsimi u bojkotua me varfri siq bojkotohet edhe ne kto kohra


u ndalua nga studimet i vetmi student ne ish jugosllavi

qe studimet e tij ne ish jugoslavi u ndaluan perjetssisht e jo perkosisht
pas daljes nga burgu i ndalohej qdo kontaklt me njerzit dhe kerkohej te asgjesohej perndjekej dhe i ndalohej qdo punsim apo studim ishte me vi te kueq ne percjellje te vazhdueshme
ne at shtet shovbenist antishq iptarė po r si duket tjeter kush esht bukpermbyst e mosmirnjohs ndaj xhelalitxhelal ferizi si rralle kush u perndjek
dhe diskriminua e u propagandua e u shpif kunder tij u fye edhe neper forume u provokua

dhe duke e izoluar e ndaluar qdo lloj botimi
te tij ne ato kohra te ish jugosllavis
qofte edhe te vargut ma te thjeshte te tij
ndersa ne burg u denua me vi te kuqe qe do te thot maltretim i vazhdueshem
deri ne shkatrrim qe xhelali mbijetoj

kjo ndodhe edhe sot e njejta veper dhe diskriminim dhe padrejtesi

ne forma te ndryshme ndaj autorit perndjekje

se pari perndjekjen e filloj forumi me i madh shqiptarė com

pastaj filluan te tjeret te sillen sipas dinakerise greke serbe

vetem se tash diskrimimin shqipfolsat

po e bejn mediat shqiptare forumet shqiptare

pse a veshtire e kishte stafi i forumit dardania ta mbroj autorin xhelal ferizi jo aspak

por ata nuk eduan suksesin e autorit as daljjen ne drite te poetit


ashtu si nuk e deshti ish jugosllavia dhe shum kush

pse njerzit a nuk kan sy me pa neper forume
po kan sigurisht
por nuk duan

gjithqka esht pa shum bukru dhe hapur por me qellim anashkalohen gjėrat dhe bėhet poshtersi diskriminuese

autorin xhelal ferizi e njohin te gjitha forumet shqiptare kjo nuk esht diqka e msheft dhe dihet por as nje dore ndihme nujk ju ofrua deri me sot
perkundrazi vetem demtime
ne kohen me te fuqishme ne vitin 2005 2006
kur ne forumin shqiptarė com ishte kulmi i foces dhe kur lexuesit
deshten ta takojne numer i madh i tyre te gjitha temat dhe reagimet e lexuesve u fshine nga dora emsheft armike me dirigjim te armiqve
jan fshi komentet me te fuqishme dhe deshirate mdha te lexuesve
qe te bejne diqka per xhelal ferizin duke u angazhuar secili ne
menyren e vet por fiori grekja dhe albo greku menjiher i binin shpate dhe i prenin te gjitha iniciativat me qellime antikombtare behej kjo te duarve te zgjatura sekrete
kjo ndodhi edhe ne dardani dhe ky esht kulmi
por fatkeqsisht kjo ndodhi edhe ne forumin shqiptar.net keto jan te verteta te pa mohueshme fakte te gjalla dikush po vepron kunder interesave te kombit qellimisht
sa per mediat shqiptare nuk dua te flas se di“het gjithqka kush i dirigjon ato edhe televizionin edhe gazetat jemi te befasuar e te zhgenjyer pa mase nga kohrat
le te dihet se koha e shkeli pa mshirshem nje poet shqiptarė i madh apo i vogel ky poet do ta vlersoj ardhmeria

zhgėnjimi
22-03-2010, 18:22
socialistet shqiptarė ne shqiperi po e marrin ne qafė atdheun
duke ja lekundur stabilitetin me destabilizime e permasa reziqesh e pershkallezimesh te situatave
qdo shqiptarė qė flet shqip dhe ka vetem nji pike gjak shqiptari
nuk duhet te shkoj ne mitingje pas socialistve

pas nji stabiliteti relativ te shqiptarve

ku shqiptarėt jan ne prag te suksesit
per te levizur pa viza neper bote ne tregti e ne levizje te lira
dhe ne integrime te reja edhe pse suksese te mdha nuk jan arritur
por partia socialiste nuk esht e interesuar as per pushtetin
as per timonin as per vizat ajo esht e interesuar per rremuja dhe veprime si ato te vitit 1997 sepse agjenturat ehuaja nuk e duan shqiperine as tursitike as stabile as si hije mbi dhe dhe trubullirat duan ti arrijne permes partise socialiste
shqiptarėt nuk duhet te ken naivitet dhe mendjeshkurtesi e te shkojne verbrisht
pas ketyre cubave qe paraqesin rrezik per atdheun tone edhe pse partia demokratike e meriton nje boks hundve per ta rrezaur njiher per dhe
pas i qe pas kaq vitesh pushteti po ece me hapa breshke
dhe nuk e shfrytezoj shansin qe e pati ne dore qe ti bllokoj socialistet njiher e mire nga qdo mundesi e tyre sepse ata jan rreziku kryesore i atdheut

por partia socialiste ka karakter kryekput antikombtarė dhe anti shqiptarė
ajo parti nuk i sjell kur far te mire kombit shqiptarė e demton stabilitetine vendit
dhe esht kunder qdo gjė pozitive ne atdhe
partia socialiste e don destabilitetin e vendit qe u arrit me aq mund e gjak e dhimbje vuajtje luftra e lot ne trojet shqiptare
Partia demokratike urgjentisht duhet ti ofroj ndryshime popullit dhe privilegje
qe ti terheqe masat nga vetja te liroj qmimet te rris rrogat e pensionet dhe te bej disa reforma tjera te premtoj kredi popullit dhe reforma te mdha e rritje standardesh
dhe ne miting qe ta terheq popullit nga vetja ne menyre q e ti bllokoj socialistet qe askush te mos shkoj pas tyre ne protesta
qdo shqiptar q e flet shqip ne trojet etnike duhet te flas ndonje te afermi qe te mos shkoj ne protesta pas socialistve
nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi

Genci
22-03-2010, 18:35
-------------------
mendoj se duhet te keni sy me pa se qfar lojrash luhen neper forume shqiptare

ndaj autorit xhelal ferizi ashtu siq luhen shum lojra me shqiptarė me popullin e mjerė shqiptarė ne qdo aspekt ku po jetoni ju zotri ne cilat kohra e a keni sy me pa se q far lojrash te pista po luhen

a keni sy ju pra


a e keni e pa ju se xhelal ferizi u perjashtua
nga dardania de

pas gjith kontributit te tij falas dhe vetem falas qe sa vite aty

dhe ku te qitet llogaria ku........?
perse flisni kot ju lutem perse..............?


XHELAL FERIZI MENJIHER ESHT PERJASHTUAR NGA FORUMI DARDANIA DE
“NUK E DI A KE SY ME PA APO PO LUAN TEATER

ku ta hapė xhelal ferizi llogarine kur u perjashtua nga forumi
menjiher pas hapjes qe i bete ju temes

pikrisht nga guri sylaj u perjashtua
nga inciativa e tij si njeri i pa bese qe esht dhe qe vepron pas shpine
dhe shum te tjere qe jan te pa bese aty nuk jan pak


po nga kush tjeter

prandaj mos e fasjsoni xhelalin e mos e quani buk permbyst
se kot je duke e fajsuarNdegjo Xhelal;
a po te duket edhe ty,a jemi tue teprue qe po flasim ne kete forum per gjanat qe ndodhen ne forumin tjeter ?!

Megjithate, po t`i them disa fjale si pergjegjie ketij postimit tend.

E para;
qe u perjashtove, e kuptova ketu.Kjo me habiti.
Sic e di edhe ti,kur e akuzove hapesin e temes, se e ka hape temen per t`u talle me ty,nje forumiste(qe te perkrahte me pare!) propozoi perjashtimin tend !Po ti nuk u perjashtove atehere.
Dhe ti kurre nuk me tregove ,pse e fajesove ate qe me zemer donte te te ndihmoje?!

Ne temen qe u hape per ty,qe tani eshte e mbyllur,s.mod. e tha shume qarte : jepe xh.llogarine dhe ne ta vejme ketu ne temen tende edhepse eshte mbylle tema.Dhe ajo te deshiroi-si u shpreh vete : " sic ta do zemra, botimin e librit ne fjale..."

Keto mund te lexohen edhe tani ne ate teme.
E ti nuk e vure xh.llogarine.
Prandaj,me pengon kur me pyet,nese une kam sy?!
Une nese nuk i takoj turmes,se dihet qe s`i takoj, te verteten e shoh ne sy.
Pra, e verteta eshte se ti nuk u perjashtove menjehere pas mbylljes se temes.

Nuk kam te drejte te flas per problemet tua private,sepse ato jane vec tuat e te askujt tjeter.Ama ne nje vend e ke thene vete : ke pase shume probleme me shqiptare dhe te eshte dashur(dhe te duhet ende) te harxhosh shume per avokate...
tegjitha keto do te mund te ken ndikue ne mosgadishmerine tende per ta hape me kohe xh.llogarine ne fjale...

Mod.et dhe Smod.et e atij forumi , qe ti i fajeson pa ia nda, i njoh poaq sa ti.Madje, do te thoja i njoh edhe me pak se ti.

zhgėnjimi
22-03-2010, 18:50
30-09-09, 20:00 #917
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Gjinia:
Postime: 2,090
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
O poeti lirik mara! Dje Poet u ke kallezu qe i Madh je , i madh je sha Zoten edhe i pa arritshem per qato hijenat edhe urithat e nentokes se shkrolave qe dolen, dolen si paidentitet dhe zombi te sulmojne atehere kur u shkruajte qe po shkon.
I madh je Poet edhe per keto krijesat te neveritshme edhe 10 here me ja nisen e me sosen evolucioni nuk mund i ndryshon asnje milimeter prej asaj ku jane.

Te kerkoj falje poet, te kerkoj falje dhe me erdhi Turp shume turp per sjelljet e botes se tyre shtazore e virtuale, ama nje mos harro poet, njerzorja per here dhe gjithmone ka fituar mbi boten e zombieve edhe krijesave te padentitet.

Edhe mos u merzite se gabelet po i kthejne tu Kosova, rri pa frike shoq se dje e kane vertetu, argumentu edhe vulos me peqeat sha zoten qe gabelt ishin qiknenaj ne forum, sepse e njejten e bene sikur gabelt... ata nuk sulmuan shqiptaret para lufte por kur u bene me xhelatin i hyne valles, e qita gabelt e forumit ne momentin qe ju tha se po largohesh u bene bashke dhe krijuan hordhine e tyre . A nuk jane qita qe shkruajne per moralin, filozofine, sjelljen, humanizmin e qka te gjejne qishtu ne berllogun virtual me tane fasaden e tyre ne politure, ama i rren mara vetevehtja se mutacion pa identitet mara jane.

Rrespekt Poeti Lirik, xhelal ferizi

se qfar gjelozesh kishte e sa te poshter jan ata qe ekan ne dore vulen e
vendimit ne dardania de shifet se si u perjashtua ky antari spongebob
vetem evetem pse e mbronte autorin xhelal ferizi
edhe ketij ju dha baned dhe shum kush u diskriminua dhe nuk privilegjohej ose ne forma te ndryshme poshtrohej kur vihej ne mbrojtje te xhelalit ne flasim me fakte

zhgėnjimi
22-03-2010, 19:06
Ndegjo Xhelal;
a po te duket edhe ty,a jemi tue teprue qe po flasim ne kete forum per gjanat qe ndodhen ne forumin tjeter ?!

Megjithate, po t`i them disa fjale si pergjegjie ketij postimit tend.

E para;
qe u perjashtove, e kuptova ketu.Kjo me habiti.
Sic e di edhe ti,kur e akuzove hapesin e temes, se e ka hape temen per t`u talle me ty,nje forumiste(qe te perkrahte me pare!) propozoi perjashtimin tend !Po ti nuk u perjashtove atehere.
Dhe ti kurre nuk me tregove ,pse e fajesove ate qe me zemer donte te te ndihmoje?!

Ne temen qe u hape per ty,qe tani eshte e mbyllur,s.mod. e tha shume qarte : jepe xh.llogarine dhe ne ta vejme ketu ne temen tende edhepse eshte mbylle tema.Dhe ajo te deshiroi-si u shpreh vete : " sic ta do zemra, botimin e librit ne fjale..."

Keto mund te lexohen edhe tani ne ate teme.
E ti nuk e vure xh.llogarine.
Prandaj,me pengon kur me pyet,nese une kam sy?!
Une nese nuk i takoj turmes,se dihet qe s`i takoj, te verteten e shoh ne sy.
Pra, e verteta eshte se ti nuk u perjashtove menjehere pas mbylljes se temes.

Nuk kam te drejte te flas per problemet tua private,sepse ato jane vec tuat e te askujt tjeter.Ama ne nje vend e ke thene vete : ke pase shume probleme me shqiptare dhe te eshte dashur(dhe te duhet ende) te harxhosh shume per avokate...
tegjitha keto do te mund te ken ndikue ne mosgadishmerine tende per ta hape me kohe xh.llogarine ne fjale...

Mod.et dhe Smod.et e atij forumi , qe ti i fajeson pa ia nda, i njoh poaq sa ti.Madje, do te thoja i njoh edhe me pak se ti.genci ne e kuptojme angazhimin tend dhe te disa qellim mirve por ti nuk na kupton ne un jam zhgenjimi dhe shkruaj mendimet dhe sugjerimet e shkrimet e xhelalit qe ai i shkruan ne kompjuter te tij un i qes ne forum
xhelali direkt nuk del ne forume per shkak te problemeve te shumta siq e dini ju vet por vetem shkrimet e tij ai i shkruan e un ja qes ne forum keshtu jemi marr vesh jam zhgenjimi


nuk themi se gega e disa te tjere ishin qellimire
por xhelali u perjashtua e gega nuk ehapi gojen e as nuk qeli zė ne forum
jo vetem gega por askush
dhe nuk ka problem as per ket forum sepse problemine xhelali
ferizit e njohin te gjitha forumet shqiptare e dijne se shenejstrat armike e pergjojne
kjo u mor vesh tani ma edhe ky forum ketu ka mekate dhe nuk esht pa mekate e dijnė keta vet por heshtin
gjurmet dhe vargjete gjithqka e xhelal ferizit ketu nuk jan shlyer rastesisht
as ne ket forum pa dyshim qe e dhe ketu gjėrat jan bė qellimisht nga dikush

por ti nese je aq adhurues i xhelalit dhe vargjeve te tij perse nuk del atje te luftosh ne mejdan ne at forum ku u perjashtua xhelal ferizi
lufta behet me kembngulje ne mejdan dhe me fjalene fuqishme
sa per ndejat e mshefjet nuk kemi nevoje ka ardhur koha e satres e shpates o patriotizmi do fitoj o tradhtia vetem dy rruge i ka kombi shqiptarė nese fiton tradhtia ne do te shuhemi bne nje afat si
komb nes e fiton patriotizmi ather edhe partiotine fundit duhet gjetur ku esht e ku nuk esht e tradhtise duhet me ja humbe faren
tradhtia na mori ne qafe kombin shqiptar
a nuk e sheh o burre se ne qfar gjendje esht shqiptaria
e se kush jemi ne
e se qka i bejme ne njeri tjetrit
ne ja bjeme bashkkombasit at qe ja ben serbi e greku ku do me pengesa e sabotime

ne e kemi befasuar boten me veprimet tona shkatrrues e vetshkatrruese dhe te njeri tjetrit ne jemi katasrofa e vetvetes
nuk kan nevoje te na lufotojne armiqt ne luftojme njeri tjetrin
armiqt vetem zgerdheshen duke shikuar shqiptaret se si e hane njeri tjetrin
keshtu ishte kjo neper shekuj dhe esht
xhelali na ka thene e na ka spjeguar ne histori detalet e
veprimeve ne histori se si e per qfar shkaqesh jan shkatrruar shqiptarėt

veprime te quditshme duke e rrenuar njeri tjetrin
keto jan mistere vandale
a nuk e tradhtoj nipi i vet skenderbeun
e sa e sa tradhti e kundershtime te shqiptarve neper shekuj
a nuk e more vesh se milet jemi ne e shef ti apo nuk e shef s
e socialistet jan ngritur ne kembe tash per ta rrenuar shqiperine
e shef ti se qfar njerzish kemi ne
qe sa vite pas lufte e pas diktaturave nuk bejn asgje ne sherbim te atdheut vetem sabotojne e varfrojne kombin shqiptarė

zhgėnjimi
22-03-2010, 19:13
deri sa xhelali deshti te rregulloj gjirollagarine per dy tri dit
deri sa po merrej vesh per ket qeshtje me disa persona te besuar
u perjashtua
nga forumi nga marrveshjete mshefta agjentureske ne prapaskena


ishte ky qellim dhe veprim i nje agjenture taktike armike

qe i rrin gati vrojtimeve ne forume shqiptare

vrojtuesit agjenturesk nuk lajmrohen ne forume
as me pseudonime ose pseudonimet i kan formalisht dhe rrijn pasiv nuk aktivizihonen
ose ka edhe nga ata qe aktivizohene nxisin jan te formave te ndryshme pra
ata vrojtojne dhe urdherojne pastaj kryejn pune heshturazi
ne forma tjera qe ju nuk i njihni sepse nuk keni pervoja
ne keto kurtha dinake te vrojtuesve te veqant
secili forum shqiptarė percilet dhe lexohet edhe nga te huajt mos mendoni s e jo

zhgėnjimi
22-03-2010, 20:11
genci
xhelali ka pase problem jo me shqiptar por me shqipzi me tradhtarė
qe flasin shqip e jo me shqiptarė sepse shqiptari i vertet patriot
qe nuk esht ne sherbim te serbve e grekve nuk e sulmon xhelalin
ket duhet ta ken te kjarte njiher e mir te gjith shqiptarėt


por shqipziu i shitur tradhtarė
qe e ngacmon xhelalin esht shqipezi manjak i ndyre
provokatore dhe ne sherbim te armiqve
te kombit shqiptar
xhelali ka nevoje per mbrojtje nga kombi shqiptarė

xhelalin u munduan te rrezojne nga shkallet e shoqates me koke nga mbrapa
me pa besi dhe dinakeri
disa shqipezi por xhelali nguli kembet me aq force ne shkalle dhe si njeri me pervoja u vet mbrojt per bukuri
ata shqipezi qe sulmuan xhelalin jan gjak gabeli te nenave gjakprishura skile
e krokodile
e jo njerzore ata jan porositur nga serbet per ket qellim

ata jan myk tradhtie qe flasin shqip por gjak shqiptari nuk kan
ata

por jan kopila te ndyre dinak te shqipo shkinave njerz te poshter

tradhtarė te porositur me qellim per te degraduar e shkatrruar xhelalin

ndodhi kjo ne fund te dhjetrorit 2009
para vitit te ri ne lokalet e shoqates
ne qytetin ne gjermani ku jeton xhelali
kur dy persona provokatore te ndyre sidomos njeni nga ata

mundohet qe nga lartesia e shkalleve te shoqates ta rrezoj me koke poshte
shkalleve xhelal ferizin poetin dhe kjo u bė me plan dhe qellmisht

personi qe u mundua me force ta rrezoj poshte shkallve i kishte ngjitur dorezat
ne duar qe te humbte shenjat gjurmet e krimit
dhe ishte gati me gjith forcen ta shtyje xhelalin nga shkallet e mbrehta
dhe disa metra lartesi te rrezikshme
shkallesh te rrezikshme
dhe te mbrehta ku nese rrezohet njeriu nga atje lart poshte
mbetet ne vend thyhet ne koke e kocka
e ku do ne trup ky ishte qellim i armiqve

aty ju pregatit kurtha xhelal ferizit

por xhelali me shpejtesi elastike i shmanget dhe ne rrmuje e siper ne perleshje
armiku i xhelalit lendohet por e gjith kjo ka ndodhur ne perleshje e kacafytje
policia gjermane e ka konstatuar qind per qind se xhelali ishte ne vetmbrojtje
nuk esht kjo kurtha e vetme ndaj xhelalit
i jan pregatirur edhe ma pare kurtha tradhtare e dinake
njiher ne shoqate disa tradhtarė shqipozi te pororositur nga agjentura serbe
e kan gjuajtur me shishe birre ne lokalet e shoqates
e gjuajten nga mbrapa koke pa ditur asgje xhelali

dhe pa i pa
deri sa ishhte i kthyer me shpine nga ata

gjuajtja nga mbrapa e shishes shkoi vetem disa milimetra mbi koken
e xhelalit

dhe u perplas per muri me nje force te jashtzakonshme

ata ishin dehur pak gjoja ne m,enyre qe nese goditej xhelali ne koke me shishe te arsyetoheshin se gjoja ishin te dehur

dhe nuk i kan njohur veprimet e tyre si te dehur

qe te ju gjendej alkool ne gjak

ja se me qfar kopilie esht menduar ky skenar i tradhtarve
kush i nxite tradhtarėt ata e dijn vet

per fat shishja e birres u thye per muri

por shkoj vetem disa miimetra mbi koken e xhelalit

nga nji distance deri sa ky po luante shah ne lokalet shoqate s

me nje person burre i vjeter dhe patriot shqiptar
edhe ai
qe kishte vepruar mbi tridhjet vjet per atdhe

ata tradhatarėt gjuajn me shishe nga mbrapa

deri sa xhelali dhe ai burri i vjeter po luanin shah ne tavoline

ne shoqate

tre persona shqipfolsa gjuajn me shishe nga mbrapa shpine

me gjith forcen

dhe shishja shkon disa milimetra mbi koke n e xhelalit

e bie ne muri perplaset
spirrat e shishes shperndahen me force te madhe
dhe i bien ne sy atij burrit t e vjeter
dhe e lendojne ne sy ku ai pat edhe intervenim mjeksore

dhe behet shamatė e rrėmujė ne shoqatė pastaj

ku nderhyjnė rreth njizet burra per te nda katastrofen

perndryshe ishte duke u bė nami ne shoqate

pra nuk esht hera e pare qe provokohet xhelali nga shqipėzijtė
shqipfolsat
tradhtar te porositur

por ksaj radhe u munduan ta hedhnin nga shkallet

nese do ta hidhnin ata do te thonin pastaj ka rreshqitur xhelali vet


personi qe i vuri dorzat nė duar qe kishte detyre per ta shty xhelalin
nga shkallet
u bė gati dhe u versul si bisha mbi xhelalin

por xhelali qendroj me shkathtesi te jashtzakonshme

duke mbrojtur jeten e tij
dhe ne vetmbrojtje e lendoj personin sulmuesin ne fytyrė

xhelali shpetoj duke i falenderuar elasticitetit dhe mjeshtrise
e forces s e madhe fizike sepse xhelali esht i ushtruar
qe ne rinin e tij

dhe duke i falenderua aftesive te mdha luftarake

si i ushtruar dhe foces shpetoj nga katatsrofa e sigurt
dhe arriti te vetmbrohet

policia gjermane ka fotografuar shkallet
dhe ka konstatuar se rremuja ka ndodhur neper shkalle teposhte
dhe xhelali ishte ne vetmbrojtje po mbronte jeten e tij

nga sulmuesit tradhtarė

dhe xhelali ishte absolut i pa fajshem ishte i sulmuar befasisht
dhe i provokuar pa shtegdalje nuk i lan shteg tjeter per veq se te vetmbrohet

keshtu qe neper shkalle u lendua sulmuesi i xhelalit

kacafytja ndodhi ne krye te shkalleve
pastaj shkalle per shkalle teposhte
ku armiku dinak i xhelalit psoj lendimin

ishte fajtor vet dhe sulmues vet xhelali u mbrojt me sukses

por turp dhe poshtersi esht kjo

ne shoqaten e qytetit ku jeton xhelali jan nji grup tradhtarėsh
shqipzi pisa provokatore fyes nenqmues

vegla te agjenturave te huaja spiun qe provokojne qdo shqiptar te ndershem me fjalet me fyese tradhtare

jan dinak ngacmues zullumqare qe nuk lene njeri pa ngacmuar
ata e kan shkatrruar shoqaten shqiptare
duke i larguar njerzit e ndershem nga aty

tradhtarėt veprojne keshtu ku do duke i shkatrruar shpoqatat shqiptare

ata kan arritur q e me grupe provokatoresh ne sherbim te armiqve te kombit shqiptar

ti shkatrrojne te gjitha shoqatat shqiptare ne gjermani

zhgėnjimi
22-03-2010, 20:46
Ndegjo Xhelal;
a po te duket edhe ty,a jemi tue teprue qe po flasim ne kete forum per gjanat qe ndodhen ne forumin tjeter ?!

Megjithate, po t`i them disa fjale si pergjegjie ketij postimit tend.

E para;
qe u perjashtove, e kuptova ketu.Kjo me habiti.
Sic e di edhe ti,kur e akuzove hapesin e temes, se e ka hape temen per t`u talle me ty,nje forumiste(qe te perkrahte me pare!) propozoi perjashtimin tend !Po ti nuk u perjashtove atehere.
Dhe ti kurre nuk me tregove ,pse e fajesove ate qe me zemer donte te te ndihmoje?!

Ne temen qe u hape per ty,qe tani eshte e mbyllur,s.mod. e tha shume qarte : jepe xh.llogarine dhe ne ta vejme ketu ne temen tende edhepse eshte mbylle tema.Dhe ajo te deshiroi-si u shpreh vete : " sic ta do zemra, botimin e librit ne fjale..."

Keto mund te lexohen edhe tani ne ate teme.
E ti nuk e vure xh.llogarine.
Prandaj,me pengon kur me pyet,nese une kam sy?!
Une nese nuk i takoj turmes,se dihet qe s`i takoj, te verteten e shoh ne sy.
Pra, e verteta eshte se ti nuk u perjashtove menjehere pas mbylljes se temes.

Nuk kam te drejte te flas per problemet tua private,sepse ato jane vec tuat e te askujt tjeter.Ama ne nje vend e ke thene vete : ke pase shume probleme me shqiptare dhe te eshte dashur(dhe te duhet ende) te harxhosh shume per avokate...
tegjitha keto do te mund te ken ndikue ne mosgadishmerine tende per ta hape me kohe xh.llogarine ne fjale...

Mod.et dhe Smod.et e atij forumi , qe ti i fajeson pa ia nda, i njoh poaq sa ti.Madje, do te thoja i njoh edhe me pak se ti.

------------


nuk ka problem qe te diskutohet sepse forumet e dijne lexuesit e dijne tani ma nuk ka asgje te fsheht
xhelali esht ne te gjitha forumet shqiptare
prezent
te gjith lexuesit e njohin dhe e dijne se q poshtersi ndodhen
por mos e fajso xhelalin u tha se ka njerz qe tallen
ne forume dhe ka njerz qe krijojne kurtha
asnji nuk esht lajmruar ne imeil privat ishin vetem tallje per tu tallur me halle te xhelalit siq tallen me shum ken neper forume
ndersa perjashtimi ndodhi mu ato dit kur xhelali po merrej vesh per hapjen e gjirollogarise dhe menyrat me nje person te aferm ne kosove
sepse shefi i shtypshkronjes nuk ishte aty dhe ne nderkohe xhelali u perjashtua me qellim nga duart e zgjatura agjenturske te serbise agjenti ishte personi me pseudonimin skyfteri dhe phanta rhei
ata duke e pa se mund te ket ndonje sukses kjo iniciative filluan provokimet prandaj beso o burre se nuk kemi nevoje te genjejjkme
xhelali nuk te genjen si ka mundesi qe ti nuik beson
botimi i librit te xhelalit do te ishte krenari
dhe rritje fame e qdo forumi shqiptar qe do te merrej me ket puune
do te rriste nderin dhe emrin e tij
por ket nuk edijn naivet dhe firmat mendjeshkurtra
sepse jan te cekt ne mendje

kjo do te ishte krenari dhe forumi do te rriste famen e vet
por q ti bėsh q e nuk dijne

sa per perjashtimin nga forumi mos e akuzoni xhelalin

jan kurtha keto kurtha me qellim

murgesha e mbylli temen ne vend qe te ua mbyllte gojen agjentve

provokatorve qe prishin punet ne forum
forumi dardania esht i mbushur me agjent
dhe tradhtarė e vehabist ju e dini se xhelali u provokua nga wehabistet dhe u kercnua

pra me plot antikombtarė jan mbushur forumet
edhe pse ne forume ka patriot shqiptar plot por ka edhe tradhtar
dihet kjo ne shenjester te tradhtarve esht xhelali jo ne shenjester te patriotve kuptijeni

tradhtar ka qe nuk jan pak ne numer
edhe pse aty ka patriot dhe njerz te ndershem
xhelali ishte duke qitur llogarine por nuk e lan kuptoje pra
e perjashtuan me qellim para se te arrhej ky sukses

ashtu si vepruan ne forumin shqiptar com

ku mu ne kulmin e suksesit e ndaluan agjenturat
agjenturat vrojtojne dhe veprojne akoma nuk ekeni kuptuar se xhelai esht ne shenjesterr te agjenturave
llogaria rrregullua edhe marrveshja
dhe do te dilte ne forum
por perjashtimin e organizoj pseudonimi phanta rhei
e skyfteri agjenti i beogradit ne forumin dardania

dhe gjirollogaria ishte duke dalur ne forum

por pikrisht u perjashtua xhelali me ban pergjithmone

deri sa po rregullohej llogaria

pra ndodhi perjashtimi ka ndodhur ato dit

por ti nese je aq i intresuar dhe je ne at forum lufto dhe hape temen
shtro pyetje pse ndodhin keto gjėra
ku jan qellimet dhe fenomenet
rrenjet jan te agjenturat ta them un
ne forume ka njerz qe vrojtojne situatat dhe nuk ia duan te miren kombit shqiptar

dhe mund te vertetosh shum qka

por ata pisa kan per ta fshi temen do te bindesh vet

ata jan pisa dhe mos ju beso atyre

ata i kan nga shtatqind ftyra ti hape temen dhe pyet perse ndodhin keto poshtersi dhe bindu akoma pa e hapur temen do ta mbyllin se jan te poshter

edhe ne forumin shqiptar .com esht hapur tema
disa her por ata i fshinin i mbyllnin
sepse liria e
fjales dhe e suksesit t e patriotve neper forume ndalohet
patriotet jan ne shenjester
esht koha e tejeter kuj jo e patriotve si nuk e kupton
patriotet jan shtresa ma e diskriminuar te shqiptart
a po nuk e shef ti genci si nuk edin ket gje ti

zhgėnjimi
22-03-2010, 20:49
ketu jemi ne temen e xhelait dhe per xhelalin
forumet jan treguar penguese dhe diskriminuese te gjitha ndaj autorit
kjo nuk ka pse mshefet ma
poashtu edhe disa gazeta para disa vitesh
te tilla u treguan nuk duam ti qesim edhe disa gjėra tjera qe jan shum intresante
ato le te mbesin ashtu por qe kan ndodhur

zhgėnjimi
22-03-2010, 20:55
lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
01-10-09, 02:46 #921
lirik
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postuar mė parė nga lirikk
-------------------------------------------------------

disa jan kėngė disa jan poezi vargje gjithnji kam thėnė se dikujt i pelqen vargu rima dikuj te gjata dikuj kenga dikuj poezia-
kam shkruar modele te ndryshme per te gjitha shijet-
ne nji forum tjeter ka kohė qė kam pas thėnė-
nji autorė nuk mund te ket te gjitha vargjet apo
vjershat qind per qind te suksesshme -
ne mes te tridhjet vjershave tri nese jan te sukseshme mirė ėsht-
keshtu e ka s ecili autorė sikur te ishte ashtu qe secila krijimtari te ishte e sukseshme do te kishin njerz qudira

Unė nuk tė kam lexuar dhe mund tė kem njė opinion tė gabuar; kam lexuar nė fillim nja dy " Poezi" dhe mendova aso kohe qė " nuk ishin poezi" dhe mė vonė s'kam lexuar mė shumė por nėse krahasojm MIgjenin, qė ka bėrė poezi gati 80 vjetė mė parė dhe disa qė krijojn sot - e sotshmja na duket shumė e dhimbshme!
Ėshtė e vėrtetė qė krijimtari e sukseshme ėshtė vetėm Ajo qė i qėndron kohės. Servantesi ka bėrė shumė krijime por vetėm njė e tij mbahet mendė; Rifat Kukaj apo edhe Rexhep Hoxha kanė shkruar shumė por njė u ka mbetur dhe ka qėndruar!
Apo edhe Bedri Dedja e tė mos pėrmendė njė plejad tė tėrė tė krijuesve pėr tė rritur: Ali Podrimja ėshtė perlė e artė nė Poezi por qė tė gjithė mbajnė mendė vetėm " Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet" dhe librin e tij " Lum Lumi" tė shkruar pėr Lumin e tij!
Nė Kohėn e Servantesit ka qenė njė Krijues Spanjoll qė kishte bėrė gati 1000 krijime tė ndryshme; Poezi, Prozė ( Roman dhe Novela) Dramė. Nga ato qė ka bė ai tė gjitha janė harruar nga Historia e letersis Jo vetėm Ajo Botėrore por edhe ajo spanjolle!
Unė do tė doja tė tė bėjė njė kėrkesė sado qė mund tė jetė kėrkesa jo "e qėlluar: Zgjidhė nja tre a katėr Poezi qė ti i konsideron si tė qėlluara nga ana Juaj, sjelli qė t'i lexoj dhe tė kem njė pasqyrė megjithėse nė fund tė fundit nuk jam ndonjė faktor tė cilit Ti duhet domosdo ti dėshmosh diēka!
Unė njohė djalin e Dervish Shaqės i cili gjithnjė ankohet qė s'po ka tekste pėr kėngė. Ofroja ato sepse atij i bėhet qejfi!
__________________


nji diskutim ne mes te nje lexuesi dhe xhelal ferizit
lirikut ne nje forum shqiptar

Genci
22-03-2010, 21:26
------------


nuk ka problem qe te diskutohet sepse forumet e dijne lexuesit e dijne tani ma nuk ka asgje te fsheht
xhelali esht ne te gjitha forumet shqiptare
prezent


zhgenjim, ti te me falish,une nuk merrem me ty.S`i ke letrat ti.
Xhelali eshte tjeter.

zhgėnjimi
22-03-2010, 21:28
ti je nje xheloz vandal primitiv barbar pa pik te arsimimit e te kultures
-
je thjesht njeri me aftesi te kufizuara dhe nuk ndegjon kshillat e askuj per veq te padronit qe te fut ne tarikat e skete fetare radiklale -ti del e maskohesh me gjithfar emrash neper forume -

dhe shpif kunder meje te njoh kush je ne paraqitje por akoma nuk e di ku banon e prej nga po shkruan -

- je dinak sepse her servilosesh e her me hakrrohesh pa ftyrsisht -

dhe ti e ke deshmuar fytyren tende ,maskė e laraskė servile se kush je-

pra je shum i ngjajshem me dinakrinė serbe -

vetem ti ke qen ai qe me ke quajtur ashtu me trillime e shpifje te ndyra or dinak qe nuk del si burrat per mejdan -

por lexuesit menjiher filluan e te gjykuan -
dhe ti me bisht nder kemb ike sepse askund ne forume nuk ka fuqi propagandistike
qe me diskrediton mua
sepse me njohin ku do lexuesit kot e keni ju shpifsat-intrigant

pra ti ke shpifė per mua

dhe askush tjeter -per veq teje nuk mund te ishte -po mendon ti se nuk e di un qka ben ti o preshevarė -

me shtatqind ftyra qe je sipas te gjitha gjasave student ne zvicerr
sipas disa informatave q ekam -


dhe je ekstremist fanatik mugjahedin wehab taliban kunder kombit shqiptarė-


ne fillim e lshove baglen shpifse per goje -kunder meje -
duke me etiketuar pa faj e pa drejtesisht -
si do te dukej ty nese un them ty se je spiun agjent i serbve -
a do te vinte mirė jo natyrisht-

nese do te shpifja e genjeja -

por un nuk jam si ti me ngjit poshtersira makabre idioteske -


me u sherby me te ngjitne te pista-sepse qdo kush sot mund te shkruan ne forum nji etiketim kjo fare nuk esht veshtirė -

sa mir te paska msu feja me u sherby me dinakri -

e me ngjit e me u paraqit me shum ftyra -


por kur shpife per mua dhe kur tu lshuan ne shpinė publiku u terhoqe si lavire dhe fillove me u tjetersu -


pa marr para sysh se shum ekstremista shpifa dhe karaktere te liga te ndyra
te ndryshem me urrejn pse nuk jam ne tariqete tyre por jam zog i lire poetik i fjales


ka fanatik fetarė fanatik shovenist fanatik prosllav ziliqarė te smurė kokshkretė bajraktarė krahinarist -ekstremist fetarė - egoist uzurpues monopolist
qe
dijn aq me fanatizem te urrejn per hesape te huaja por kursesi kombtare .

un jam lis i vjeter qe rri me rrenje te forta ne token shqiptare-


ne token e te parve ne token e teutes dhe agronit-
ne gjuhen dhe traditen time ne modernizmine shqiptarve me emancipim

modern bashkohor

nuk pranoj kulturė as imponim tjeter -
nuk behem as afgan as harap as kinez as japan sllav e turk e pangjap e iran
per pare as per kurfar bankash botrore nuk shitem -per kurfar pasurie
mbi dhe


nuk kam kurgja kunder arabve as kunder kombeve
perkundrazi i dua shum kuturat muziken artin dhe kam rrespekt per kombet
dhe kombet dhe i rrespektoj ato fe te tyre me kusht qe te mos ja vejn flaken botes -

por krojet e mia dardane bukuritė shqiptare kombtare teritoriale fushat dhe malet
e shqiperis etnike gjuhe modernizmin kulturen artin muziken zakonet shqiptare
nuk i jap per shkretirat e arabisė
dhe per asnji qmim ne botė-
e ti qe ke shpifur o majmun e ke fye aty mendon ti se njerzit nuk e njohin shkrimin dhe fjalet tua wehabiste talibane po sigurisht qe po

sepse je dinak me shtatqind ftyra -

her me lavdron e me qon ne qiell bashk me vargjet

e her me fyen e me aukzon me shpifje -
ti je preshevari dhe ktu je me disa pseodonime i regjistruar -
turp te kesh o faqezi tradhtarė i kombit -

familjen tonė e njohin te gjith -

sikur te isha ashtu siq thua ti


ndryshe do te ishte pozita e ime -

e jo vuajtjet e gurit qe i kam pasur un dhe familja pikrisht nga udb ja e zezė kanibale -
makabre -
jasht ne atdhe e ku do e neper burgje shovene kanibale qe me deshire do te hanin mish shqiptari


pastaj sulmet dhe provokimet kurthat ne burg me vite te gjata te cilat nuk do ti duronte as guri as hekuri as qeliku -

por ti je shpifs intrigant i ult
propaganden kunde rmeje e ben per shkaqe fetare esktremiste talibane
ma ke ngjit at shpifje -ju i urreni poetet
njiher the e ushqej shpirtin me vargjet tua por ne fakt ju jeni kunder poetve
po ti je qen bir qeni dinak e shpifs -

intrigant qe nuk e ka shoqin per dyftyrsi -

dhe me urrren perse nuk jam un islamo centrist as per centrizma tjera

e te tjeret me urrejn pse nuk jam katolikocentrist e ortodokso centrist pansslavo centrist pansllavist pan islamist -por jam demokrat modernist i fjales se lire dhe nuk diskriminoj as fe as atdhe te dikuj por atdheun tim nuk ejap as per pare a sper fe
ne radhe te pare un vuaj per kombin tim gjakun tim egjuhen time shqiptare
feja esht si partia vllaun shqiptar ekonsideroj shqiptar vlla te gjakut tim pa marr para syhs qfar feje ka dhe nuk ejap per asnji qmim as vllaun shqiptar katolik as vllaun shqiptar ortodoks as vllaun shqiptar musliman sepse ku do qe i thone shqipni etnike un ja fali gjakun e gjithqka kam asaj toke e gjuhe e kombit tim qe edua pa mase me gjith dheun e bekuar prandaj mos me akuzo pa lidhje me shpifje te pa burrni


sepse un kam botkuptime moderne per jeten -
dhe civilizimin eper rendin botrorė- sa per ato fe qe jan fe un jam demokrat nga ideali
dhe nuk diskriminoj as fjalene lire as fe e as tregjete lira jam per demokraci dhe per opcione jete e per ideale demokratike por brenda ligjit
prandaj ju me akuzoni per se nuk shkruaj vargje poetike per fe
ju do te me donit si poet fetar e jo kombtarė
un idealet i kam kombtare dhe nuk i shkeli ato
dashuria ime esht kombi atdheu

por ne radhė te parė feja ime esht shqiptaria -

siq ka thėnė pashko vasė shkodrani -

un nuk e jap kombin tim per asnji qmim e asnji fe -

feja e ka vendin e vet dhe duhet te ket rrol ma te vogel se kombi e shteti -

ne shoqeri e ne atdhe-

ndersa ju doni ti shendrroni kombet ne wehab e taliban ne ligje sheriate e centriste dikatature inkuzicione ne prapambeturi mesjetare deri sa kohrat jan moderne
a jeni ne vete ju leni njerzit te jetojne ne liri e harmoni te kohrave mos na ktheni ne kohrat egurit te diktarurave shpellore kur vizioneve e vizionarve ju esht pre koka me shpate -


si mundesh te asimilohesh ti te behesh taliban
kur je shqiptar pa tu dhimsur aspak fyelli kavalli plisi gjaku ndjenja gjuha kombtare muzika shqipja melodia vlerat shqiptarizmi-
e miljona karakteristika tjera kombtare-

sikur te isha ai un siq ke llomotitur ti i ndyre shpifsi


un do te kisha jetuar si mbret neper kohrat e jo me me plot mjerime te pa fundme -

qe mbijetoj familja ime neper shekuj me breza nga pushtuesit -

duke u perndjekur gjysh pas gjyshi

-
e sot nuk do te isha ktu ku jam ne kto pozicione
por do te isha tjeter kund o hafije i ahmadinegjadit -

kend e ke te veshi qe po te peshperit ndonji kshilltar te ahmadinegjadit-

nga irani qe po te mson apo jo-

un sa te vjen proaganda dikah ja lshoj syrin e di perafersisht se nga cila fe vjen
nga cila parti nga cila qender propagandistike -
sepse jam me pervoja jetsore nga kurthat e ndyra dinake


por un jam thjesht nji njeri i paanshem por kombtarisht i edukuar dhe modernisht me vizione moderne demokratike
ne radhė te parė i perkushtuar ndaj idealit te lirise e demokracise -

as nuk jam partiak as nuk njoh dredhi e tradhti
as nuk behem antarė i grupeve as klaneve
por jam vetem e veq me zotin -e me familjen time
nuk ka qmim ne botė as bankė botrore as lakmi qe me blen mua
as kur isha i i mitur i till kam ken me plot vetedije dhe i pregatitur -
me vizion kombtarė
edhe pse ma te vogel se sot
ka mjaftu qe te jem shkemb graniti i paluhatshem per interesat kombtare

sikur te isha asi qe pjell mendja jote e zez
do ti kisha ndryshe pozitat edhe ather-

sikur te isha i till siq po qet pleh goja jote e ndyrė -

edhe tash mor idiot qelbanik -

qe lshon llafe propagandistike -

ti nuk ke shansa me me perlye mua asnjiher -

sepse te gjitha forumet me njohin - tash kam dalur ne siperfaqe qe sa vite ne internet dhe me njohin tash te gjith
por njerzia na njeh edhe si familje -

ne nuk jemi te iranit te rusisė e te serbisė por te shqiperis etnike -

prandaj fisin tim ti nuk ke me e fut kurr nen fustan te shkretirave

e as nen urdhrat e serbis e te rusis aleato pansllavo iraniane wehabiste -


ti pa pik turpi llom,otite atje ne forum


te njoh un ty qfar dhelpre je


sepse qendra q ete ushtron ty esht dhelper e regjur -


ata i kan provuar me mua metodat


por kan hasur ne guri te fortė


ku i kan thyer dhembet jo vetem ata por shum kush -

liriku esht gurė graniti gurė kufini qe nuk nuk luan

me levizje labile -

por aty ku te ngulet mbetet e jo si krande e thatė megje-
per te thyer gjithkush me nji shkelje

per ta pshurr gjithfar lloj udbe e organizate faqesh te zeza -


liriku e do driten jeten moderninė emancipimin e shoqerisė shqiptare -

nuk i denon njerzit e saj me burgje te gjata-
as me vuajtje te pa mbarim por i mban neper hotele
e shetit me taksia -
kah te ua do shpirti e ua mbush gjepat pare o hajvan kok kungull -


por ua paguan biltetat per ne moskė siq ja paguanin shum kuj hotelet -

per me shku e me e shit vllaun e vet-

per pak pare

un ha mishin tim e nuk bej turpe as ndtysira as tradhti kombtare
te tilla qe me trishtojn edhe ne enderr se le ma

ish jugosllavia mė ka humb jeten ardhmerinė shkollen dhe me ka maltretuar nje jete te rinise pata vetem vuajtje eperndjekje burgje nuk me lan as te jetoj as te dashuroj as te gezoj shkollim aaspunsim as shoqeri por me mbanin nepoeer errsira e podrume
ne maltretime te vazhdueshmee gjithqka te keqe por ne te kater vllzerit
menduan

ishim te gjith familja ne burg politikisht edhe baba
ne pjesmarrje te iniciativave kombtare
baba plak shtadhjet e pes vjet me plis ne ballė -

komplet familja ime ishim dhe farefisi im ne vitin 1981 -

ne demostratat e para te kosoves -
ndersa shum kohė me parė neper probleme te pa fund me udb t e pushtuesve shekullorė-vllaun e madh pastaj ma helmuan udb a

ishte ne sy te udb s per veprimtari kombtare atdhetare -

dhe i burgosur politik
ai vdiq ne vitin 1986 i helmuar nga sigurimi i shtetit jugosllav
kur un isha ne burg duke vuajtur denimin ate e helmuan ne mitrovicė -
la gruan e re dhe kater vajza jetime te bojkotuar vunim per buken e gojes
se mos na ndihmove ti o taliban me ndonje thes miell o i poshter llafazan harbut
si shum te tjere harbut qe po na ngacmojne e kurr nuk kan ndihmuar me asgjė

ndersa baba i maltretuar heret nga ud b ja ka vuajt neperr ktehtar te udb s
ishte i denuar me pushkatim pastaj ja kan kthyer ne njizet vjet burg
vuante prej syve gjith jeten -

nga keqtrajtimi i udbashve -

sepse e kan demtuar ne sy e mandej me kalimin e kohes u verbua

- tjerin vlla po ashtu ja shkatrruan shendetin -neper burgje

ndersa tjetri ndejti gjasht muaj ne lengim nga rrahjete udb s

ne lekuren e deles i mshtjellur duke u sheruar nga shoqja e vet mjeke -
nga pasojat e udbashve po ju talibane ku ishit qka ishit duke be ather q epo me fyeni tash ne kto kohra si disa lahpera tjere q enuk ishin kerkushi as nuk vepruan per atdhe por daline fyejn ne forume e llomotisin -
ne na kan munduar na kan bojkotuar na kan shkatrruar na kan urrejtur regjimi ish jugosllav -regjimi jugosllav nuk shkatrronte njerzt e vet e me i ndjek prej atdheu o
o kok kungull-

qeni i bushtres sa i pa ftyr qe je -

po si ke mundur me e qit per goje at shpifje per mua o pleh i ndyre vegel e armiqve te kombit shqiptar je ti pa dyshim -
o ndytsirė dinake
ne forumi menjiher e kam
kuptuar se ti je ai shpifsi-dhe etiketuesi -
sepse ti je gjak irani por kurr gjak shqiptari jo -sepse me ka treguar dikush ne privat qe te ka njohur nga paraqitja-

por edhe un te njoha nuk do koment mendon ti se un nuk i njoh njerzit nga paraqitja

sa do qe maskohen me nga dhjet pseudonime -


gjat grindjes ne nje forum ne mes te autorit xhelal ferizi dhe nji talibanisti radikalist
ekstremist sepse nuk e donin poetin xhelal ferizi pasi q e nuk e pervetsuan dot

zhgėnjimi
22-03-2010, 21:39
zhgenjim, ti te me falish,une nuk merrem me ty.S`i ke letrat ti.
Xhelali eshte tjeter.

--------------

xhelali ka zgjedhur nje rruge tjeter dhe jemi ne marrveshje
xhelali nuk do te jet ma direkt me njerz ne kontakte ne forume
sepse po ka probleme me shum provokues
vetem nepermes meje mund te kontaktohet me xhelalin
kush do te kontaktoj besimine ka xhelali vetem ne mua
dhe nese e jep lejen xhelali
esht marr vendimi qe do te jet me veshtire te kontaktohet me xhelalin pasi qe shum u sulmua ne forume dhe esht ndrrruar tash ma taktika
sepse u bė mjaft me diskriminime un jam i besueshem i xhelalit dhe ai me ka lene per lidhje e kontakte un i postoj shkrimet e tij me autorizim te ti ai don te qlodhe koken pak nga pjesmarrjet
dhe mi len shkrimet mua e un ja postoj direkt nuk ka deshire te kontaktoj
me njerz sepse e keqperdoren bujarine dhe paraqitjen e tij
por kjo nuk ka problem kur ka diqka te rendesishme ai me autorizon mua per kontakte direkt vetem ne raste te jashtzakonshme mund te kontaktohet me xhelalin ka ndrruar tani situata nuk esht ma si dikure puna xhelali vet po i shmanget situatave dhe me la mua si te besuar por ai e ka imeilin
e tij ne forume qe e ka lene vet perse nuk jeni lajmruar ne imeilin e tij
privat
gjithqka na ka bė te dyshojme prandaj xhelali thot nuk kam deshire te kem kontakte direkte me njerz por neper mes dikuj tjeter vetem ne raste te jashtzakonshme
e qka deshte te thuash me ket fjalen si ke letrat ti q esht kjo fjale jemi kurshtar te dijme pse e the

zhgėnjimi
22-03-2010, 21:40
28-10-09, 02:51 #929
lirik
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
1.AUTORė XHELAL FERIZI
23/05/2008 ne oren 10:21
25 Bastardhimi i gjuhes shqipe nga kush po bėhet shpeshher mendoj ėsht ky ndikim ose ndjenjė inferioriteti ndaj gjuhve tjera siq e kemi ne shqiptart zakon tė ndjehemi gjithmonė inferior ndaj gjuhve tjera ,dhe
kulturave tjera.
Internacionalizimi i njė gjuhe ėsht humbje e njė vlere tė nji civilizimi:
Humbja e gjuhes tonė kombtare po ndodhė ngadal dhe sigurt,shtrohet pyetja pse.
Nji nder shkaqet kryesore ėsht vetėdija e ult dhe mos aftėsia e jonė si komb se q’ do tė thot gjuha kombi dhe atdheu cilat jan vlerat dhe bukuritė e tij dhe rėndėsia,qka pėrbėjnė ato .
Gjuha jonė njė gjuhė shum e bukur qė ėsht gjuhė kreshnike e fuqishme qė u ruajt ndėr shekuj nga tė parėt tanė po humbet sot nga disa njerz qė jan mediokėr dhe paraqesin senzacionet gazetareske e antivlerat nėpėrmes tė fryrjeve tė tyre se gjoja zbulova njė shprehje term internacional etj.
Ne tė gjith e dijmė se gjermant pėr shembull trenit aeroplanit e shum tjera fjalve ju thonė nė gjuhen dhe identitetin e tyre gjuhsorė.
Asimilimi i gjuhes tonė po bėhet nga njerzit fatal gazetaruc e disa mendjemdhje njerz me komplekse pėr tu ngritur ne lartsitė e lavdisė duke prezentuar gjoja zbulime internacionaliste nė tė shprehur qka e sakatosė gjuhen tonė gurren dhe pasurinė e sajė fantastike.
Gjuha jonė si nė teater si nė muzikė si nė film ka njė bukuri tė rrallė nė tė shprehur .
Gjelozia manjake pėr rreth e kombeve qė deshten ta zhdukun nga faqja e dheut ėsht primitivizėm sepse un sikur tė ksiha mundesi do ti ringjallja gjuhėt e maqedonasve tė vjeter thrakasve hetitve e te shum popujve tė vjeter qė ja zhdukur.
Sot nėpėr metropolet e europes paraqiten muzika indiane pllaka muzikore te tyre e po bėhet shumqka qė ajo gjuhė e kulturė tė mos humbet paraqiten me mija filma e gjurmė tė tyre ndersa per ilirt dhe gjurmt etyre dhe gjuhen asnjė paraqitje asnjė gjurmė gjuha e tyre ėsht gjallY dhe tenton tė zhduket.
Me mija vjetersina pepriqen te ringjallen e restaurohen ndersa ne dalim me tendenca ta zhdukim vetveten bukurinė identitetin tonė gjuhen gurren ma tė bukur ma dinamike nė europė kur sot gjithnji e ma nė skenė si i rėndėsishėm po del trualli shqiptarė nė europė shqipėria dhe kosova.
Vetvrasja jonė gjuhsore vjen edhe nga mos investimi e dhėnja rėndėsi kultures gjuhtarve akademikve mungesa e atdhetarizmit dhe mbrojtjes ,mos motivimi i njerzve tė kultures artit akademisė arsimit.
Me i rėndėsishėm ėsht sot njė reklamagji biznesmen apo tallavagji se sa njė akademik apo njeri i kultures poet apo gjuhtarė dhe ja ku jan pasojat kur nė dorė e merr situaten tallavgjija hajduti gazetaruci mediokri analfabeti“naivi njeriu i pa vetėdije kombtare.
Kėtu qėndrojnė pak a shum shkaqet e ksaj sakatosje tė gurres tė gjuhes sė lashtė tė bukur e tė shejt shqipe.
Mos rrespektimi i vlerave tua kush do tė jet ai qė ty ti mbronė vlerat kur ti nuk i mbronė e nuk i don nuk kujdesesh,nuk ka qenė asnjiher zakon qe dikush nga larg tė vjen e ti ujit lulet tua nė kopsht ato duhet ti ujisėsh ti vet rregullisht e me kujdes.
Gjuhen shqipe dhe vlerat tona tona ti mirmbajm ne vet mjaft ma me hajdutri e tallava tė investohet edhe nė kulturė nė njerz tė kultures artit poezis gjuzhtarve etimologve akademikve profesorve kujdesit ndaj gjuhes dhe vleres perndryshe ne do tė jemi mbi dhe barbar tė pa identitet tė gjith do tė na ndjekun pastaj si hebrejt dikurė
nėpėr botė sepse njeriu pa troll e pa identitet gjusorė kulturorė ku do perbuzet ndiqet i bėhet padrejtėsi rracizėm mohim .
Vtevrasja dhe vrasja e gjuhes tonė elmentit kurriz zemer shpirtė kusht shtyllė bazė i ekzistences sė njė populli mua mė shkon shpeshher mendja se ndoshta e ka bazen edhe te veprimet etė huajve te qarqe te ndryshme antishqiptare siq vepruan deri mė tani nė shum sektorė tonė duke na sakatsour nė shum aspekte edhe ne aspektin kulturorė njerzorė ekonomik por edhe ne at gjuhsorė e muziokorė edukativ.
Muzika shqiptare nuk ka ma kurfar identiteti ajo ėsht kryekput antikulturė barbarizėm jevgjite e perzier me kultura dhe bastardizma
tė tė gjitha kėngve kot qė dalin skutave tė botes.
Pasuria e botes dhe e globit pa dyshim jan kombet por ato duhet ti ruajm me marrveshje nderkombtare duke embrojt secilen qe ekziston.
Mua mė pėlqejnė kombet arti dhe muzika e tyre vlerat e tyre pasurtia e tyre dhe ashtu siq brengosem per vetveten time kulturen time do te brengosesha nėse humbė ddiqka franqeze spanjolle angleze gjermane arabe greke afrikane kineze italiane .
PIKRISHT DO Tė BRENGOSESHA SEPSE VARFROHET GLOBI
Megjithat tė gjith nuk e kan kėt vetėdije ka njerz shoven e medioker qė nuk dijn se qka ėsht vlera e globit as arti as tėrsia as komponenti as vet gjevahiri kulturorė gjuhsorė e jetsorė qė pėrbqn globin jeten dhe idealin pasurinė dhe larminė e vlerave ta patejetersushme te planetit
Ku din njė biznismen apo tallavgji se q’ėsht vlera e njė muzike
apo e njė arti gjurme kulture antike pėrbėrj ,brumi etnije vlere civilizimi,kultivimi.
Nė botė ka njerz qė do ti kishin rėnuar tė gjith muzetė vlerat kalatė
kullen e parisit e vet athinen romen e lashtė e gjithqka tjeter sepse ku e dijn ata qka do tė thot vlera.
Vlerat duhet lėnė nė dua tė atyre qė dijnė se qka jan ato e si duhet kultivuar pikrisht ata njerz duhet paguar mirė dhe duhet motivuar.
“GJITHQKA DUHET Tė JET Nė MBROJTJE VLERA KULTURA GJUHA DUHEN INVESTIME Nė KėT DREJTIM .
Bota nuk mund tė ekzistoj pa vlerat pa gjuhėt kulturat dhe kombet pa artin identitetin kulturorė muziken dhe vleren e secilit por ato duhet ruajtur nga secili pra duhet marrveshje nderkombtare qė pamvarsisht luftrave e konflikteve te ruhen vlerat e popujve sepse planeti pa kultura te ndryshme gjuhė te ndryshme nuk mund tė mbijetoj dhe fare nuk ėsht intresant jeta pa kto larmi tė llojlojshme qė jan vet motivi jetsorė qė jan intresante qė jeta pa to nuk mendohet,prandaj secilile ta ruaj historinė gjuhen artin muziken vlerat e veta dhe dientitetin kombtarė.
Me rrespekt per lexuesit Xhelal Ferizi NGA Mitrovica Gjermani

zhgėnjimi
22-03-2010, 21:50
27-09-09, 16:17 #913
lirik
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
More burre po ti na mbyte me kete ceshtjen Kombetare. A mos te ka hi edhe mendja qe ceshtja Kombetare eshte prone private e jotja?

Boll mo me ate burgun tond, e te hekat tua. Na ke bind sa s'ka ku shkon ma.

Tash eshte koha me u kthy per se mari. Si nje Lirik i forumit, qe iu ben qasje me normale temave, e nuk i personalizon, me te kalumen e Xh. F. dhe punen e tij te madhe ne sherbim te kombit.

---------------------------

Ti nuk le kund pa u perzie ne qeshtje politike e nuk le vend pa kritiku qeveri e njerz -qe sa esa vite je duke e bė ket far ankese -

po un qe me esht ndaluar fjala me vite e vite -
si rrallė kuj perse deshiron te ma ndalesh fjalen -

vetem pse i shpalosa disa te verteta e keto nujk jan hiq asgjė ne krahsim me ate qka duhet shpalosur neper shkrime - -
me vjen keq por qeshtja kombtare nuk kryhet kurr -

ajo ka gjithmonė -diqka per t shkruar rreth saj-
ka ikur koha kur ndalje fjala e diskriminohej njeriu nuk jemi ma ne komunizem -fjala elirė dhe vrejtja i permrison dhe i korigjon deri diku civilizimet dhe rendet sistemet-
sepse heshtje esht pajtim me te keqen por duhet folur duhet me ja qellu problemit -
jan msuar te lvadhsin si te duan pa ua prishur kurr kush -
jo jo ngadal pak se del dikush ete thot troq faktin dhe at qka mendon -
prandj ty o arb mos te prishet shum terezia per shpalosjet e disa rasteve -
keto nuk jan asgjė duhet treguar shum e shum sakatosje qe u jan bė te burgosurve politik-
duhet shkruar romane per ta -
ata e dhanė jeten humben dashurinė familjet shkuan ne qelijat e errsirave me nga 15 vjet duke shemtuar e flijuar jeten e tyre perjetuan hata u shkattruan ju iku jeta e lulja e rinisė i lan te dashurrat dhe hyn burgjeve vuajten naten neper pyetje te maltretuar duke i shkatrruar edhe psiqikisht neper burgje te serbisė e pse -
vetem qe ti dhe te tjeret ta lironi prapanicven tuaj sepse ata per vete i kishin punet mirė edhe me stduime i kishin te dashurat etyre dhe ishin te ri te shendoshė si molla-
por tipat si ti u tallen dhe po tallen me ta -
ata ehumben shkollen ardhmerinė punen nu ndaluan studimet e disa e dhan edhe jeten e te mos llogarisim sa e sa deshmorė tjerė e ti thua mos fol per qeshtjen kombtare a te flasim per nipatr e ali shkurisė e te sinan hasanit dhe farefisin e tyre si thua ti o arb -
Serbia e qoj boten ne kembe per organe gjoja se ju jan hequr organet ne burrel shqiperi-
serbve -

duke u munduar te genjej gjėra te pa qena ndersa ne nuk paskemi te drejt o arb as te flasim per qeshtje kombtare e as per hallet tona -
ndersa per hajan po ka bukė spote reklama kravata vizllima merita te pervetsuara -
per hajduta po ka gjithnji emisione fryrje propagamnda te rrejshme mashtrime dhe ytre kurr nuk ju thua boll-tash po besoj se ti jeton ne beograd -
dhe se kjo esht e vertet sepse kam lexuar nga nje antarė ketu ne dardani qe tha se ti jeton ne beograd -
dhe kur un te pyeta ti nuk reagove qk a do te thot se qenka e vertetė
ferkime dhe lloje grindjesh ne mes te disa antarve ne nje forum
dhe autorit xhelal ferizi opüinione pergjegje diskutime

zhgėnjimi
22-03-2010, 21:52
Lirik ti patriot je ne gjendje te Bėsh analize te qarte te ngjarjeve ne trojet shqiptare

pasi flet me dije dhe jo me militantizem partish.

Fatkeqesisht shqiptaret ne mbare trojet shqiptare s 'janė nė gjendje ta gjykojnė situaten

dhe jane mberthyer ne tifozllek partishė qe interes kane vjedhjen dhe zhdukjen e kombit.

rezultatet e tyre po i shohim perdite si ne shqiperi, ashtu dhe ne kosove
e maqedoni.

ne jemi pak zera qe kerkojme ndryshim.


shumica ketu jane te kenaqur me ate cka kane sot.

ndoshta keshtu e deshten shtetin kosovaret.

shtet pa shtet,


pavaresi pa qene i pavarur, ushtri pa ushtri, kufinj pa vije kufitare dhe pa ushtri.

keshtu e don dhe serbia kosoven.

une dhe ti po jua themi qarte situaten por lokalistet dhe krahinaristet s jane ne gjendje ta kuptojne.

do e kuptojne kur tu kete rreshqitur prape nga duart kombi

dhe kur atyre qe sot ju falin komuna neser te shpallin pavaresine ne keto komuna sic bejne serbet e bosnjes.
----------------------

Te nderuar bashkatdhetarė po e jap ketu edhe nje mendim te antarit te forumit dardania te bertit-

qe e gjeta te tema politika -per autorin xhelal ferizi

zhgėnjimi
22-03-2010, 21:54
Banned


Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Postuar mė parė nga lirik file:///C:/DOKUME%7E1/xhelal/LOKALE%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif
Behgjet pacolli sipas se drejtes morale kombare nuk do te duhej me hy nė politken e sotme kombtare shqiptare ne aq lartsi politike deri ne marjen e timonit te vendit -

sepse ishte kuader titist i kohes se titos
dhe ia zen vendin ndonje patrioti qe ka vuajtur ne ato kohra neüer lagshti maltretime e qelija burgjesh e vuajtjesh
per shembull ne kohen kur ky jetonte neper hotele luksoze jugosllave
ne sheti me bashkim vllaizrimin jugosllav kur dikush vuante ne qelijat e errta te regjimit jugosllav -

spese behgjeti ishte kuader komunist jugosllav i perbetuar i politikes se bashkim vllazrimit-ky esht nji fakt i pa mohueshemkishte lidhje te ngushta me shum kuadra projugosllav edhe me mahmut bakallin
e shum te tjerė element prosllav te asaj kohe ndersa patriotet vuanin burgjeve -


Ne kohen kur un i kam shkruar leter direkte pacollit-
jo njiher por tri her -
dhe kam dashur te takohem si shqiptarė per te vertetuar vet nga afer

se sa esht ne gjendje te ndihmoj bashkimin e biznesmenve shqiptarė-

dhe jasht qdo lloj politke por thjesht kam dashur te bisedoj ne lidhje me biznesin-
ekonominė kombtare te shkatrruar ne radhė te parė e te bsedojm gjer e gjat per keto probleme pikrisht ne kohen kur behgjeti dilte ne gazeten bota sot si patriot paraqitej
jo vetem me ate por kam dashur ta organizoj nji bashkim te te gjith biznesmenve qe te flitet per ket q eshtje madhore kombtare por jam mohuar e nuk jam perfillur hiq jam injoruar nga pozita e fodullizmit dhe mendjemadhsise -


kam dashur te takohem me shum biznesmeen
ne te cilin takim ka ken i ftuar edhe pacolli -
qe te diskutohet per disa projekte kombtare e fabrika etj -
disa projekte strategjike ekonomike qe disa i mbaja si ide sekrete -
te miat personale-

sepse secili nuk e njihte ekonominė dhe politiken ne at kohė sa duhet -

ndoshta as un jo por aq sa kisha kaqik kisha dhe nuk e kisha idene vetem te bisedojme peor shum perosna se bashku -
dhe idetė e gjendjen e pergjitshme -
prandaj deshta te hyj ne nje test me anė te pervojave te mia natyrisht-
duke perdorė mjeshtrinė dhe artin tim diplomatik
dhe aftesitė ato qe i kisha aq sa i kisha -
sepse secili e ka nji lloj stili e sjellje te tij nji lloj paraqitje e forma te aftesive personale -
ne at kohė ishin me interes disa projekte fabrika qe rrezikoheshin per te na u marrė nga te huajt gje qe ndodhi ne te vertete
-pasi qe un e kam ditur gjithnji ne vetedijen dhe shpirtin tim se i huaji asnjiher nuk te ndihmon pa ndoj interes
por pasojat do te jen kolonizimi shfrytzimi i fabrikave dhe pasurive tona miniereave etj-
por un asnjiher
nuk e heqja vemendjen prej kontributit kombtarė atdhetarė dhe vargjeve shqiptare -dhe e km deshmuar ne vargje shfyrtzimin kolonizimin qe na
e bejne


-


sa per takimin me behgjetin te cilen deshta ta realizoj para shum vitesh ishte ky qellim per interesa dhe isha kureshtar te njoh kahjet e tij -
por jo vetem me behgjetin por me shum te tjerė biznesmen shqiptarė-

-
ne te cilat kam dashur te mas pulsin ekonomik-

por ai si dhelper e regjur qė ėsht me rus e me serb -

as nuk u afrua te un
as te atdhetarėt e vertetė
por te njerz te caktuar qe mund te ja kryejn sherbimet e tij
siq don ai vet dhe interesi i politikave te tjeter kuj -

ai behgjet pacolli kerkon masha per qellime e destinacione te planeve te tij
e te tjerve
por jo atdhetarė rreth vetes dhe qeshtjes kombtare-
jo

sepse e din se me patriot qe kan kurriz nuk mund ta thej kurrizin e
tyre kah te do ai vet-as timonin e lojes -

prandaj ai kerkonte vegla lojale te tij dhe qellimeve te ti -

vegla me te cilat ai mund te veproj si te don ai vet per qellime sunduese e dominuese ne planet e ti -

dhe arriti ti blej njerzit ai blenė njerz me para duke shfrytzuar mjerimin e njerzve shqiptarė -

-siq blejnė te tjeret njerz edhe ky po blenė njerz -

tregu ma i madh botrorė sot esht njeriu dhe blerja e tij per qellime qe pastaj ti drejtojn kah te dojn si masha me ket politikė po sherbehen te gjith edhe fuqitė e mdha ushtarake
vazhdon ne pjesen II nga autori xhelal ferizi liriku ne mergim
sipas kujtimeve tė autorit ne mergim

Genci
22-03-2010, 21:55
--------------

xhelali ka zgjedhur nje rruge tjeter dhe jemi ne marrveshje
xhelali nuk do te jet ma direkt me njerz ne kontakte ne forume
sepse po ka probleme me shum provokues
vetem nepermes meje mund te kontaktohet me xhelalin
kush do te kontaktoj besimine ka xhelali vetem ne mua
dhe nese e jep lejen xhelali
esht marr vendimi qe do te jet me veshtire te kontaktohet me xhelalin pasi qe shum u sulmua ne forume dhe esht ndrrruar tash ma taktika
sepse u bė mjaft me diskriminime un jam i besueshem i xhelalit dhe ai me ka lene per lidhje e kontakte un i postoj shkrimet e tij me autorizim te ti ai don te qlodhe koken pak nga pjesmarrjet
dhe mi len shkrimet mua e un ja postoj direkt nuk ka deshire te kontaktoj
me njerz sepse e keqperdoren bujarine dhe paraqitjen e tij
por kjo nuk ka problem kur ka diqka te rendesishme ai me autorizon mua per kontakte direkt vetem ne raste te jashtzakonshme mund te kontaktohet me xhelalin ka ndrruar tani situata nuk esht ma si dikure puna xhelali vet po i shmanget situatave dhe me la mua si te besuar por ai e ka imeilin
e tij ne forume qe e ka lene vet perse nuk jeni lajmruar ne imeilin e tij
privat
gjithqka na ka bė te dyshojme prandaj xhelali thot nuk kam deshire te kem kontakte direkte me njerz por neper mes dikuj tjeter vetem ne raste te jashtzakonshme
e qka deshte te thuash me ket fjalen si ke letrat ti q esht kjo fjale jemi kurshtar te dijme pse e the

S`i ke letrat ti,se ti s`je poet.Kupton tashi!
Dhe nofka jote nuk me pelqen aspak.Ti e trupezon deshtimin,mua nuk me pelqen kjo.Me njerez te deshpruar(qe shume here jane te deshtuar) s`kam qef te rri,se ma prishin disponimin.

Persa i perket Xheles...ai eshte tjeter.
Xhelen vec kryetar nuk e kisha bere,se pak me ia prishe tymin,na kish fut ne lufte.
Xhelali eshte i mire,po ta lavdosh.
Po bani e kritikove,ka me te mbete n`qafe...dhe koxha me komplikime se.
Sepse ia nise e te thote,antikombetar,shka,udbash e qeso sene te ngjashme...
Vec nje gje s`mund ta kuptoj te Xhelali.Si eshte e mundur qe,kush eshte kunder tij,qenka kunder shqiptarise?!
A di ta spjegosh ti kete marifet ?

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:14
politike ekonomike -
sepse kekrohen njerz lojal per te gjitha seksionet qofshin politike apo te gjitha te gjitha llojet e ndermarrjeve-nuk ka sot njerz te pa varur as politikė te pavarur as kurgja gjtihqka jan nen drejtime dhe kahje ku drejtuesi bossi padroni e mbanė busollen e orientimeve si te ju konevon atyre per qellimet e tyre pra - -


qfare do qofshin ato --------po sherbehen me ket lloj biznesi sepse tregu pervetsim blerje e njeriut tregu ma i interesant esht pervetsimi i njeriut -
blerja e tij per interesa te caktuara -

por un liriku nuk shitem kollaj -nuk ka para qe me blenė mua as kapital as kuirfar diamanti as fuqie malli as banke qe me blenė eme pervetson kah te don e si te don -

sepse nuk ka para as pasuri qe me blen mua dhe vetedijem time te kulluar kombtare
e te pa luhatur
jam ne sherbim te kombit e atdheut -
sepse un ne moshė shum te re 22 vjeqarė si i ri kisha vetedije
dhe nuk bija leht ne kurtha mashtrimesh
ishe si i ri neorganizim te njizet mij vetve ne demostrata
pra i ri ne moshe
kur ather si i ri e kisha vetedijen te pa luhatur
e sot as nuk vjen ne shprehje qe te ma manipuloj dikush vetedijen shum te qelikt
e te pa thyeshme kombtare -

ne vitin 1981 ne moshen e re nuk u luhata as nuk u mashtrova -
dhe kisha formime vetedije kombtare -
pra prirja dhe intelegjenca ishin te un qysh ather -

por armiqt e mbrendshem dhe te jashtem e kan bojkotuar familjen tonė
intelegjente -me te gjitha format dhe mjetet -


me kohė e kan bojkotuar-edhe sot na bojkotojne qellimisht
ka pasė edhe shum familje tjera atdhetare qe jan bllokuar ne kosovė-
dhe jan bojkotuar dhe bijkotohen
duke e pa atdhetarizmin e tyre te vendosur -
ato qellimisht bojkotohen

esht politikė precize e dikuj kjo qe behet
dhe e dijn ekspertet armiq nderkombtare dhe te mbrendshem shqipfplsa
se perse behet kjo formė diskriminimi ne menyre q e ma leht te thyejn kurrizin ekombit
me kukulla e vegla te ndegjueshme prandaj familjet patriotike shqiptare
dhe patriotet jan n e rrezik urije dhe zhdukje nga armiqt e jashtem e te mbrendshem
dhe qarqet e caktuara e dijn shum mir pse veprone keshtu -
natyrisht se familjeve atdhetare ju tremben ata
dhe i favorizojne kryesisht ata qe jan te pa kurriz kombtarė -
per ti orientuar kah te duana ata per qellimete tyre koloniale


NE si familje kan rrenuar per toke qysh ne kohen e serbisė se parė me 1913
dhe ka vazhduar deri ne kohene rankoviqit e te titos
edhe sot vazhdon bojkoti-armiqsore

qysh ather na kan rrenuar per toke
duke na perndjekur e duke na i marr pronat
duke na e marr pasurinė pronat
dhe duke na bllokuar kah do e duke na perndjekur politikisht -
si shum familje tjera te kohrave

sepse beogradi ka bė plane te hershme
edhe para treqind vjete se si ta kolonizoj kosoven e si ti shkatrroj te gjitha familjet atdhetare shqiptare -
deri sa shum shtete te ballkamiot kan fjetur -
beogradi ka punuar-

Tregojnė se stergjyshim im qysh ne at kohė ju tregonte fshtarve qeshtjen kombtare
e plane politike te shteteve-edhe pse ishte i pa shkollė kishte prirje te hatashme per atdhe e fe thonė tregimet

ma vonė vazhduan xhaxhallaret e mi ket aktivitet e babai qe ishin te njohur per talentine tyre veprues ne rrethina-

pra jemi fis me prirje por te bojkotuar heret -
e te diskriminuar-

e sa per mua un as nuk shitem as nuk blehem -
nuk e shes fytyren time as dheun e te parve-
as principet e mia nuk i shes asnjiher


E sa per biznesin ekonomik dhe njekohsisht patriotik gjithnji ne sherbim te atdheut -
un kisha qellime te mdha dhe kisha deshir qe te hyj ne kontajkte me disa biznesmen shqiptar qe ata te bashkohen e ti ndajn interesat -

duke shpetuar fabrikat perpara grabitjes se huaj dhe ta shpetojn kosoven nga kolonizimi -

por fatkeqsisht pata punė me zemra te vogla e shpirta te vegjel -

me njerz te pa emocione atdhetare dhe shum te vegjel qe trembeshin prej hijes se vet-njeriu q enuk guxon me dalė naten me u pshurrė nuk ka gja prej ti -


Un nuk kisha qellime jo vetem te pacolli-

por un ushtroja edhe aktivitete patriotike -
pastaj ksiha edhe si qellim botimine disa librave dhe materialeve te mia qe presin botim tash e tridhjet vjet -

bile ma s e paku e kisha qellimin me hy te pacolli por qellimi ishte qe edhe te marr pjes ne bashkimin e biznesmenve si njeri i pasur qe ishte ne menyr ė qe te krijohej vetedija kombtare per bashkim jo vetem te biznesmenve por te gjitha kuadrave te kombit ne nji front nacional per shpetimin politik dhe ekonomik te atdheut -

qellimi im ishte qe te perfitoja nje biznes edhe me te tjeret -

dhe ksiha per qellim bahskimin e shqiptarve por natyrisht planet dhe bashkpunimi ishin per qellime te mira gjithsesi-
duke menduar se jemi shqiptarė e mund te merremi vesh ne gjihen shqipe te krijojm marrveshje -

qellimi im ishte te arrij bashkimin e biznesmenve per te marr firmat e mdha shquptare per ti shpetuar nga shfrytzimi eksploatimi kolonizimi qe ju kanosej nga te huajt pastaj kur ata do te hynin ne atdheun tonė e do te benin qorbė gjithqka siq ne te vertet u veprua dhe parashikimi im doli i sakt -
sepse u plaqkiten minierat u shkatrruan firmat dhe nuk prodhohet asgjė hiq -
atdheu vuan nga papunsia dhe mos zhvillimi -


un deshta dhe endrroja ma mir te them kisha iluzione naive -

sepse te them te drejten me disa shqiptarė as ne gjenet nuk shkohet se le me a me ba ndonje punė me ta -
ne vazhdim nga autori xhelal ferizi
lexoni
sipas kujtimeve te nje ditari te autorit

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:16
S`i ke letrat ti,se ti s`je poet.Kupton tashi!
Dhe nofka jote nuk me pelqen aspak.Ti e trupezon deshtimin,mua nuk me pelqen kjo.Me njerez te deshpruar(qe shume here jane te deshtuar) s`kam qef te rri,se ma prishin disponimin.

Persa i perket Xheles...ai eshte tjeter.
Xhelen vec kryetar nuk e kisha bere,se pak me ia prishe tymin,na kish fut ne lufte.
Xhelali eshte i mire,po ta lavdosh.
Po bani e kritikove,ka me te mbete n`qafe...dhe koxha me komplikime se.
Sepse ia nise e te thote,antikombetar,shka,udbash e qeso sene te ngjashme...
Vec nje gje s`mund ta kuptoj te Xhelali.Si eshte e mundur qe,kush eshte kunder tij,qenka kunder shqiptarise?!
A di ta spjegosh ti kete marifet ?do ta pyes xhelalin dhe te jap pergjigje do ta ftoj kletu te lexon ai vet

ai lexon dhe me jep mua shkrimin pergjegjen e un ja postoj keshtu jemi marr vesh

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:22
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
XHELAL FERIZI, POET DHE ATDHETAR Krijimtaria e atdhetarit dhe poetit tė njohur z. Xhelal Ferizi.
Pjesa e dytė.

n Nga Hysen Ibrahimi*, politolog.
n Suedi-Förslöv, 10 prill 2009
nPėr nderė tė 28 vjetorit tė organizimit tė demostratave nė Mitrovicė, me 3 dhe 4 prill, me nė krye Kordinatorin e Grupit Organizativ tė kėtyre demostratave, z. Xhelal Feriz
Ėshtė e pa mundur qė njeriu tė lexoi krijimtarinė e poetit Xhelal Ferizi, e tė heshtė pa e dhėnė opinionin e tij, krijimtari e cila po arrinė njė shifėr rekord rreth njė milion vargje poetike tani mė tė shkruara dhe njė pjesė bukur e mirė janė tė publikuara nėpėr forume shqiptare, webfaqe, gazeta e qė sė shpejti do tė botohen nė disa libra, tė cilat do tė promovohen nėpėr vende tė ndryshme tė Kosovės dhe Europės.
Po e them qysh nė fillim tė kėtij opinioni tim, se poeti i talentuar z. Xhelal Ferizi, i pėrmasave tė poetėve tė mėdhenjė kombėtarė, posaqėrisht posedon njė shtrirje tė gjėrė tė talentit tė tij nė strukturimin e ngjarjeve pėrmes krijimtarisė sė tij poetike, me njė pėrshkrim tejet pėrmbajtėsor me pasuri vlerash poetike dhe krijuese.
Lexuesi, do tė hasė nė njė krijimtari poetike mė tė veēant nė krahasim me krijuesit tjerė, e cila krijimtari ėshtė mė konkrete, mė nxitėse, mė avansuese, mė joshėse, mė e pasur nė shprehje, mė universale, mė e mbrendshme, mė provokuese, mė inspiruese dhe mė e veēanta e krijimtarisė sė poetit Ferizi ėshtė mė e moderuar dhe mė me vlerė tė shprehjeve.
Kufiri i krijimtarisė sė gjėrė tė poetit Ferizi, nuk shifet nė ditėt e sotme, as tė nesėrmen. Por do tė shkojė kohė e gjatė pėr tė hap kėtė tem tė „Kufiri krijues“ po qe se mund ta quajmė tė poetit nė fjalė, duke marrė parasysh pėrmasat e krijimtarisė sė tij me njė funksionalitet tė vrullshėm krijuesi.


Ku qėndron i tėrė ky frymėzim aq i madh i poetit Xhelal Ferizi pėr krijmin e krijimtarisė sė tij poetike. Duke e njohur autorin, mendoj se janė disa elemente bazė e kėtij frymėzimi:-Pėrndjekja
-Burgosja
-Mėrgimi
-Talenti-Pėrndjekja
Po nisemi nga e para pėrndjekja. Familja e Xhelal Ferizit, ėshtė njė familje nacionaliste, kombėtare e patriotike shqiptare, e cila gjithnjė ka qenė nė shėnjestėr tė okupatorit Serb, e pėrndjekur hap pas hapi nė veprimtarinė e tyre. Familja Ferizi, nga Mikushnica e komunės sė Skenderajt, ėshtė e detyruar pėr shkak tė rezistencės kundėr regjimit tė shkjaut ku familja Ferizi, duke mos i pėrfilluar ligjet e tyre diskriminuese ndaj popullit shqiptar, detyrohet tė shpėrngulet nė Mitrovicė. Edhe aty pėrgjohen lėvizjet e tyre qė kanė qenė tė akuzuar me pretekst, se “Baba i Xhelal Ferizit, Adem Ferizi, po funrizon me armė tė gjithė shqiptarėt, dhe po pėrgaditen pėr kryngritje masive”, i cili ishte denuar pėr pushkatim, qė ndėrkohė duke ndėrhy me para, denimi nga pushkatimi i kthehet nė 20 vite. Ai mban 7 vite burg tė rėndė politik, si bashkėpunėtor i forcave nacionaliste tė asaj kohe. Me qė ishin nė pėrcjellje e sipėr kjo familje, nga bashkėpunėtor tė serbisė (bazi-buzukėt e shkjaut) edhe nga Mitrovica janė tė detyruar tė shpėrngulen, e gjejnė njė vend nė Shupkovc, fshat afėr Mitrovicės, ku Adem Ferizi kishte edhe miqt nė at fshat. Adem Ferizi, ishte njė intelektual (autodidakt), i frymėzuar nga tė parėt e tij pėr ēėshtjen Kombėtare, tė cilėt kishin marrė pjesė nėpėr tė gjitha betejat kundėr kolonializimit Serb mbi Kosovėn. Adem Ferizi, merr pjesė nė demostratatė e viti 1981 nė 3 dhe 4 prill, krah pėr krah me rininė nė moshė tė shtyrė tė pleqėrisė, i cili dallohej me plisin e tij tė bardh nė kokė, duke ju dhėnė kurajo tė gjithė pjesėmarrėsve, se shkjau mbaroi, e pat puna e tij. Xhelal Ferizi, i rritur nė kėtė frymė patriotike, duke qenė i vetėdishėm se ishte prej njė familje atdhetare, nuk u ndal, por qysh nė rini, filloi nė ngritjen e tij intelektuale duke e krijuar njė rreth tė shoqėrisė..............!
Xhelal Ferizi, bazamentin e frymės patriotike nuk e ka vetėm nga trashigimia e babait dhe tė parėve tė tij Ferizi, por edhe nga dajėt e tij me banim nė Shupkovc siq ishte Babėgjyshi i tij Zeqir Mujani, (i njohur nė tėrė treven e Shalės dhe regjionin e Mitrivicės e mė gjėrė, pėr patriotizmin e tij) i cili ishte luftėtar i lirisė pėrkrah patriotėve tė asaj kohe siq ishin: Ibrahim Lutfiu, Ymer Berisha, Shaban Polluzha, Ukshin Kovaēica, Adem Voca, Xhafer Deva e shumė e shumė patriot tė tjerė. Ishte pjesėmarrės nė luftėn kundėr hordhive ēetrnike nė Pazarin e Ri (Novi Pazar). Pastaj, djali i tij Brahim Mujani (daja i Xhelalit), vazhdoi rrugėn e babait Zeqirit, i cili rezistoi kundėr padrejtėsive qė ushtroheshin kundėr popullit shqiptar. I ndjekur nga hegjemonizmi i shkjaut, ishte i detyruar tė emigroi nė Turqi me tėrė familjen, qė atje edhe ndėrron jetė me tė vetmen dėshirė qė edhe njė herė tė vetmen ta shof Kosovėn, Shupkovcin vendlindjen e tij tė dashur ku u rrit, u brymos nė frymėn Kombėtare.

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:22
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
-Burgosja
Xhelal Adem Ferizi, njė intelektual dhe patriot i shquar Kombėtar, merr masat pėr pėrgaditjen e organizimit tė demostratave tė viti 1981, nė Mitrovicė, pikėrisht mė 3 dhe 4 prill.
Xhelali, pėrveēse ėshtė atdhetar, ai mė tepėr nė natyrėn e tij, ėshtė revulucionar, njeri i kryengritjeve patriotike, i guxmishėm, orator dhe tejet i shkathėt. Duke qenė i lidhur ngushtė me procesin e demostratave nė Prishtinė, duke qenė edhe vet pjesėmarrės nė kėto demostrata, ai vendos qė me njė organizim tejet profesional dhe revulucionar, formon Grupin Organizativ, dhe lėshon Kushtrimin pėr tė demostruar kundėr bishave Serbe. Kundėr padrejtėsive qė u shtroheshin mbi popullin Shqiptar, kundėr deskriminimit dhe spasrtrimeve etnike, me parullėn: “Kosova Republikė”.
Edhe pse i vetėdishėm se ishte nėn pėrcjelljen e sigurimit “shtetėror” Serb, ai me njė guxim tė pa parė, i’u priu demostratave duke ju dhėnė zemėr dhe kurajo qė tė demostrojnė kundėr kėsaj bishe tė maleve tė Karpateve qė quhet Serbi. Ishin demostratatė mė tė organizuara me pėrfshirje tė regjionit tė Mitrovicės duke pėrfshi Vushtrrin, Skenderajnė, Zveēanin, Albanikun dhe vet Mitrovicėn.
Duke i njohur mirė politikat e shovenizmit Serb qė kishin pėrgaditur plane nėpėr akademit e tyre mbi shfarosjen e popullit shqiptar me spastrime etnike, masakra, vrasje, burgosje, etiketime, dhe me procese tė montuara politike, tė arrijnė qėllimin e tyre, bile nė Mitrovicė mos tė organizoheshin demostrata, sepse kishin arritur qė Bashkėsinė Ndėrkombėtare ta bindin se Mitrovica ėshtė e tyre dhe se aty janė tė gjithė Serb.
Demostrata e organizuar nga Grupi Organizativ me nė krye Xhelal Ferizin, ja demantojnė tė gjitha kėto propaganda Serbisė, dhe dual nė pah, se Mitrovica ėshtė shqiptare, se aty linden, banuan dhe jetuan deri nė vdekje Isa Boletini, Xhafer Deva, Ukshin Kovaqica, Ahmet Selaci, Bislim Bajgora, Adem Voca, e deri te gjeneratatė e reja qė u sublimuan pėr lirinė e Kosovės, siq ishin Xhevat Isufi, Shemsi Ahmeti, Mahė Uka, Sylejman Vidishiqi, Abaz dhe Isak Ibrahimi dhe shumė e shumė atėdhetarė tė tjerė.
Xhelal Adem Ferizi, arrestohet dhe burgoset si organizatori kryesor i demostratave tė Mitrovicės dhe denohet me burg prej 8 viteve e gjysė burg tė rėndė politik................!

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:22
-Mėrgimi
Pas daljes nga burgu, Xhelal Ferizi, ishte i detyruar qė ta lėshoj Kosovėn, ose tė burgosej prap nga i njejti regjim, tani mė i turbuar ngase nuk kishte mundur tė ja then mendjen e Xhelal Ferizit, i cili burgun e tij e kishte kaluar krenar dhe aspak i penduar pėr at se ēfar ka bėrė pėr Kosovėn dhe Mitrovicėn. Pėrkundrazi, tani ishte mė me pėrvojė, mė i rryer dhe mė i pėrgaditur nė ēdo aspekt. Kėshtu qė ai detyrohet tė dal nė Gjermani, dhe prap vazhdon aktivitetin, me organizimin e shqiptarėve nė Gjermani. Mėrgimi pėr Xhelal Ferizin ishte tejet i rėndė, tė cilin e pėrjetoi si njė tragjikė, e cila prekė thellė shpirtin e patriotit. Duke qenė i lidhur ngusht me familjen, me vendin, me Kosovėn, me Dardanin Antike, Xhelal Ferizi, i kthehet poezisė, qė sė paku nė poezi ta shpreh mallin ndaj vendlindjes sė tij.
Ai shpėrthen sikur njė vullkan i pa parė, me krijimtrainė e tij, e akumuluar me vite e vite, pa pasur mundėsinė pėr tė krijuar...................!

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:23
Talenti Sa i pėrket talentit tė poetit Xhelal Ferizi, ai njihet si atdhetar, revulucionar, sportist dhe sė fundi poet i shquar dhe i pa zbuluar gjer mė tani. Duke e njohur qysh nga fėmijėria, tė them tė drejten ai gjithėmonė ka recituar, ka kėnduar dhe janė vėrejtur elementet e njė poeti. Kur lexonim libra, revista dhe gazeta tė ndaluara, ilegale, reptėsisht tė ndaluara nga okupatori Serb me Xhelalin, kemi vėrejtur se ka prirje nė fushėn poetike. Por si tė rinjė, ne nuk ishim tė dhanun pas krijimtarisė pėr tė krijuar, por si tė ballafaqoheshim me serbėt edhe nė mėnyrė fizike, tė frymėzuar nga njė frymė nacionaliste.
Xhelali, zakonisht na i lexonte poezitė, dhe artikujt e gazetės “Zėri i Popullit”, “Zėri i Kosovės” qė botohej nė mėrgim, pastaj vargje nga “Lahuta e Malėsisė” e Gjergj Fishtės, “Gjarpėrinjėt e Gjakut” e Adem Demaqit, e shumė e shumė gazeta tjera. Tė gjitha kėto i lexonim nėpėr pėrroje ose vende tejet tė sekrete.
Kėtu ėshtė vėrejtur talenti i Xhelal Ferizit, sidomos vargje nga “Lahuta e Malėsisė” i lexonte dhe i pėrjetonte me shpirtė, u mallėngjejshim tė gjithė gjatė leximit tė tij.
Kėtu mund tė them se i kemi vėrejtur elementet e para tek Xhelali, qė ka njė talent nė fushėn e poezisė.......................!

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:23
Unė kam nxjerrur disa vargje pėr t’i komentuar gjė qė u’a jap rastin lexuesėve qė vet t’i lexojnė tė gjitha, tė binden pėr krijimtarinė e poetit Xhelal Ferizi. Kurse unė do t’i komentoi pjesėrisht.


Kėsaj radhe do tė ndalem tek poezitė e poetit tė mirėnjohur z. Xhelal Ferizi, nė adresen elektronike tė forumit, http://lirikk.wordpress.com , ose mund tė shkoni pėrmes webfaqes
http://www.google.com / Blogu Xhelal Ferizi, ku mund t’i gjeni njė pjesė tė poezive mė tė reja tė poetit Ferizi, e qė mua personalishtė mė kanė bėrė pėrshtypje.


Poezinė me tė cilėn do tė filloi me opinion ėshtė : “Kujdes lulja e bukurisė” ! Po marrim dy strofatė e para tė kėsaj poezie:Lexo:
“Kujdes lulja e bukurisė”

zhgėnjimi
23-03-2010, 06:21
Poshte tradhtia pabesia dredhia zhgjyri dyftyrsia padrejtesia klanet mafiozitetit korrupsioni mosmirnjohja shkelja e te drejtave te njeriut
barbaria mohimi perbuzja indiferenca e njerzve te pa ndjenja qe jan vetem disa copa akujsh te hiles
se pa shpirte e pa emocion

zhgėnjimi
23-03-2010, 07:54
S`i ke letrat ti,se ti s`je poet.Kupton tashi!
Dhe nofka jote nuk me pelqen aspak.Ti e trupezon deshtimin,mua nuk me pelqen kjo.Me njerez te deshpruar(qe shume here jane te deshtuar) s`kam qef te rri,se ma prishin disponimin.

Persa i perket Xheles...ai eshte tjeter.
Xhelen vec kryetar nuk e kisha bere,se pak me ia prishe tymin,na kish fut ne lufte.
Xhelali eshte i mire,po ta lavdosh.
Po bani e kritikove,ka me te mbete n`qafe...dhe koxha me komplikime se.
Sepse ia nise e te thote,antikombetar,shka,udbash e qeso sene te ngjashme...
Vec nje gje s`mund ta kuptoj te Xhelali.Si eshte e mundur qe,kush eshte kunder tij,qenka kunder shqiptarise?!
A di ta spjegosh ti kete marifet ?poshtrimi dhe perulja ishte qellimi i tradhtarve jo ashtu si thua ti

-----------

jo nuk qendron kjo qe ju flisni me nji far tendence

pak a shum te njeanshme
bisedova me xhelalin dhe mora mendimine tij

nuk esht xhelali ashtu ne asnje menyre qe me kundershtaret bisedon me at gjuhe pse dialog e quan ti at kur xhelali shahej dhe sharjet me te ndyra adresoheshin e poshtersite ne adres s te tij por te gjith ata zuzare u treguan te dobt dhe rane si pulat e lagura nji nga nji para xhelalit
xhelali nuk perulet nuk poshtrohet per se gjalli kjo nuk ndodhe as nuk ka ndodhur xhelali mund te vritet por jo te poshtrohet i gjalle as perluljen enenqmimin eposhtrimin nuk epranon
ti thua kthe prapanicen te gjith kalimtarve dhe mos reago le te bej secili kalimtare kush q te do jo o njeri dinjiteti nuk jepet

por morali esht i dobt ne forume sot dhe egoizmi i madh
duke mos i larguar ju te gjith tradhtarėt dhe provokatoret nga forumet

dhe provokatoret tendencioz neper forume
qe nuk kan te bejne me dialogun konstruktiv por me fllqisira provokimesh
ju e lat xhelalin vetem te perballet me disa degjenrik
ju shikonit degjenriket si qyqare dhe mendonit se a do te trembet xhelali nga ata xhelali nuk esht trembur edhe nga rrethana tjera shum me te veshtira se le ma nga rrugaqet efyesit dilingjijte te pa bese qe mshfefen pas ushkureve te pseudonimeve por nuk paten zue ti dalin para vetem bėnė zhurma kot duke u mshefur pas pseudonimeve turp esht ky kur e sulmojne nje poet e publiku rrin anash anonim duhet marre anen e drejtesise poeti duhet te mbrohet nga rrugaqet dhe kriminelet ordiner
qe shajne e kercnojne poetin
dhe deri kure duhet ta kuptoni ju se xhelali nuk esht vetem i pendes por ai u morr edhe me organizime tjera dikure dhe te ilegales dhe aktiviteteve tjera ai ju doli ne ndihme shqiptarve neper burgje atyre shqiptarve qe sulmoheshin nga armiqt neper burgje nese shum armiqt ne ish jugoslavi
ne burg sulmonin nji shqiptar sa do numer i madh i armiqve te ishte aty xhelali i dilte krah shqiptarit te vet edhe fizikisht po qe nevoja por edhe ne shum e shum konflikte embrojtje ne dialog kur mbaheshin mbeldhjet ai ua perplaste ne sy fjalet armiqve dhe drejteorise se burgut e jurispondences

ndersa ju nuk patet guxim te perballeshit me rrugaqet
dhe shum her keni ndejtur neutral si shikues kur xhelali ne forume perballej me ordineret spiunet provokatoret rrugaqet ciniket
e lat xhelalin vetem qe te parballet me ta
ndersa administrata e forumit i lejonte provokimet ndaj xhelalit
e nuk esht trup dhe egoizem ky

edhe pse kishte njerz qe mbanin anen e xhelalit
perseri stafi forumi nuk mbante drejtesi nuk embronte autorin nga rrugaqet

dhe elente xhelalin vetem te kacafytej me tradhtarėt
dhe rrugaqet poshtersi dhe prova jan keto apo jo

nga tradhtarėt dhe shqipfplsat ne forum
te gjith nuk jan shqiptarė por ka serb e grek qe e dijn gjuhen shqipe
ata deshten ta perulin dhe rrezojne per toke xhelalin
te ja ulin dinjitetin
po ti pse nuk dole per ta mbrojtur xhelalin dhe shum si ti ndejten anash
edhe pse kishte nga ata qe i dolen nemmbrojtje

se mos mendove se xhelali do behet pule
e do e shes dinjitetine do nenshtrohet

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:01
perulja gjveshja lakuriqsia ishte qellim i provokatrove qe fryheshin me qellim per ta bere lecke autorin e vargjeve xhelal ferizin
dhe per ta trembur per ta diskredituar
e per te qeshur me te pastaj para mase dhe formeve
per ti thene mases ja se kend e keni ktu
nji qyqare nji hiq nji kot
por jo u gabuan dhe u mbeti fjala ne zuzė zuazrve provokatore

ju thye kurrizi atyre hajdutve te fjales ordinerve rrugaqve
dinakve dhe te pa beseve
se hasen ne gozhde dhe u bėnė si pulat para xhelalit te gjith provokatoret
dhe than hyn fjale kah dole nga zuza dole ne zuze hyn perseri

se menduan se mund te tallen ata me xhelalin siq jan talle me shum ken
por me xhelalin ju doli me ndryshe

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:16
ja edhe disa kujtime te xhelalit nga koha e burgut qe i kam ketu para
dhe do i postoj pasi e kam autorizimin

-------------
ishim duke shetitur ne oborrin e burgut me disa shoke shqiptarė dhe po bisedonim
disa muhabete te lira si q jan hallet jetsore etj

papritmas degjojme nje britme prapa nderteses s e
burgut bertime q e te kpuste shpirtin te rrenqethte qe kekronte ndihme

vrapuam te shohim se q po ndodhte

disa ordiner kriminel e pederast te burgosur kishin kapur nje njeri paqsore
te nje feje paqsore ata te asaj feje ishin njerz qe nuk shkojne ushtare dhe nuk pranojne pushken por pranonin burgun
i doja ata njerz paqsore dhe i nderoja shum per moralin e tyre kunder dhunes
dhe mahnitesha me idealin e tyre te forte dhe humanizmin

qe i gjith burgu e quanin pop at njeri keshtu thirrrej nofka e tij
ishte nji slloven me origjine jude qe ishte ne fe jehove
ate donin ta gjveshnin pederastet te burgosurit kriminel te incesteve e pervers
te degjenruar antinjerz i urreja antinjerzit dhe isha ne gjendje te filloj luften me ta
sikur te pajtohej i gjith njerzimi te hyn ne lufte kunder perverse do te rreshtohesha ne ushtri me njerzimin ne anen e moralit dhe dinjitetit
ata pervetrset ekishin futur prapa nderteses se burgut at njeri paqsore dhe donin
dhe ta qnjerzonin ishin gati duke ja gjveshur pantallonat

ne burg ishin rreth tremij te burgosur per vepra te ndryshme
qdo dit delin e hynin rreth njiqind vete per vepra te reja dhe sa po pashe skenen bertita
bini vllezer bjeruni zhgjyrve o sot o kurr
ishim nji gru p jo i vogel i shqiptarve duke shetitur ne shetitoren e burgut si te denuar


dhe me vrap e shpejtesi ordieneret u goditen me grushta e shqelma
nga ne shqiptarėt e burgosur u goditen deri ne pergjakje
dhe u shpetua nderi i jehovait paqsore te cilin ishin gati per ta gjveshur dhe qnjerzuar
pastaj gjat diskutimeve u fol per rastin gjer e gjat dhe u be teme ku do ne burg ky rast pra kishte njerz te ndyre burgjeve te pa shpirte te poshter dhunues ordiner kriminel vrases hajdut te ndyre burgu esht problem ma problem jan te burgosurit se burgu

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:18
pra ketu e shofim nje kujtim te xhelalit
xhelali nuk esht per nenshtrimin ai e adhuron urtesine dhe humanizmin e nen terezes por edhe qendresen e Adem Jasharit

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:36
Xeni 01-06-2008, 11:31pm

Me ka mahnitur kritika e z. Hysen Ibrahimi, pėr formėn e formulimit dhe mėnyrėn e tė shprehurit. Kam konsideratė tė veēant pėr kėtė kritikė. Unė kam lexuar edhe kritikėn e z. Hysen Ibrahimi pėr krijimtarinė poetike tė z. Xhelal ferizi, gjė qė dėshmon se ka njė prirje tė mahnitshme nė kritikėn letrare.
Unė pėrgėzoi z. Ibrahimi, me shpresė se ai prap do tė na freskoi me tė tilla kritika letrare poetike.
Suksese edhe z. Ibrahimi edhe pooetėve. Zoti ju ndihmoft.
Shkelzen Ganiu, (Xeni) Zvicėr.
------------------------
ja se si reagon nji lexues nga zvicrra edhe pse kritika letrare e hysen ibrahimit ka edhe shum per te thene rreth vargjeve te xhelal ferizit

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:37
Krijimtarija Poetike e z. Shefki Ollomani
Liridon Jashari 28-04-2008, 05:57pm

Unė e lexova kritikėn letrare tė xhelal ferizit e z. Shefki Ollomani, e cila krijimtari ėshtė e pasur.
Por dua tė shprehi konsideratėn time mė tė lartė tė kritikut letrar z. Hysen Ibrahimi, qė me njė profesionalizėm letrar, ka arritur tė komentoi poezinė e z. Ollomani. Unė e pėrghėzoi z. Hysen Ibrahimi, dhe kisha pėr ta lutur qė ai edhe mė tutje tė del me tė tilla kritika qofshin potike, romane, publiciztikė etj.

Unė banoi nė Zvicėr, dhe asnjhėrė gjer mė tani nuk kam lexuar njė kritikė aq e komentuar mirė dhe fuqishėm. Tė lumt o z. Hysen Ibrahimi.
Vėrtetė qenke mė shumė kritik se sa politolog, ky ėshtė mendimi im.

Tė tillė na duhen. Unė kam shkruajtur poezi, por si tė vi nė kontakt me z. Hysen Ibrahimi. Lus redaksinė tė mė ndihmoi.

Me respekt Doni.

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:48
te gjith keta lexues nga te gjitha anet e botes shprehin entuziazmin e tyre por kryekrimineli zanori odesi arbias forca intruder vlleho grekofili delirium tremens albo greku fiori grekja dhe tradhtarė
e xhelaoz armiq te kombit shqiptar si vlleho greku qe merret me vargje ne forumin shqiptarė qe esht me nofken delirium tremens dhe ai tjetri forca intruder si deh antishqiptari me nofken shkelqimi qe esht ne forumin shqiptar com
dhe shum fundrrina tjera qe kombin shqiptar ne kosove e quajn komb qeqen
ata nga urrejtja dhe gjelozia tradhtare u leshuan si bishat mbi vargjet e autorit xhelal ferizi dhe per ti perbuzur ato e per ta perjashtuar nga forumi
keta jan tradhatret dhe armiqt me te cilet u perball xhelal ferizi neper forume
si dhe nofka e prishur diti ilir dardani dardan shkreli ne forumin zemrat shqiptare e ne forumin shqiptar net ne forumin ferizaj net e ne forumin dardania
sa e sa pervers anti kombtarė tradhtar xheloz te smure qe treguan fytyren dhe te metat e tyre perverse agjentureske kafshrore ata jan penduar dhe kan ngrene gjuhen dhemb pse dolen ashtu kunder xhelalit xhelali per veq se i beri per pes pare i pjerdhi ne te gjitha aspektet ata treguan se kan zuze qe ju fryne dhe jan te ult
jan meskin kan inte helmesh te pa shpirte dhe jan primitiv gjeloz e te ligj
u diskredituan para mases me poshtersi te tyre sulmuese nga motivet e inatet e gjelozia e vargut shqiptarė nga bukuria e vargut ferizian
dhe nga ndjenja einferioritetit dhe motive e ulta te tradhtise kombtare
gjaku i atyre jevgjitve u tregua se esht gjhak i lig jo gjak shqiptari i vertet e bujare aspak por te vegjel ne qdo aspekt dhe te merdhire te ult ne qellime e ne veprime te ndyre ne fjalore qe kan karakter por jan te dobt e qe mundoheshin te tregoheshin si poet vargjesh e publicist gjoja por ishin disa poerdhejere qe ne vargjet dhe krijimatarine e tyre nuk jepte kush as pes para ata ishin ne anen e armikut
nji nder talibanet e zi ne forumin dardania ku ksihte shum taliban e wehabist ishte edhe pseudonimi makresh qe provokoj gjat autorin xhelal ferizi por me ne fund ky u ndergjegjsua dhe i kerkoj falje ndersa ata te tjeret jo
por pisi me i ndyre ne forumin dardania i degjenruar esht pseudonimi phanta rhai

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:57
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Ignis


Anėtarėsuar: 09-05-09
Gjinia:
Postime: 368 Titulli: erdhi raca e paster Ilir@

--------------------------------------------------------------------------------

Nuk mundesha pa thėnė dy fjalė edhe unė sepse mendoj si pasardhėse Ilire e kam kėtė tė drejtė. Por nė rradhė tė parė desha t'iu uroj mirėse ardhjen tuaj!

Shpirti i lirė..... Shpirt i lirė ėshtė edhe Liriku, madje besoj se ėshtė aq lirė sa ka lejuar vetveten tė bij viktimė e sjelljeve ē'njerėzore, ndoshta nga aty buron dhe ai egoqendrizėm i tij shumė herė i theksuar......
Por mendimi im ėshtė qė nuk shkoni mė pas, edhe tek ju ky egoqendrizėm ėshtė po ashtu tejet i theksuar....

Flitet kėtu pėr rracė tė bukur Ilire dhe gjypsa ballkanik....Nė njė shoqėri prej gati trembėdhjet mijė anėtarėsh siē ėshtė FD nuk mund tė jeni ju , dy ilir dhe tė gjithė tė tjerėt gjypsa ballkanik...

Unė me kėtė pak mendje qė kam me fjalin ' Rracė e bukur Ilire' kuptoj njė rracė qė din tė dojė, tė falė, tė mirėkuptoj, njė rracė qė nuk din tė dhunoj. Ndėrsa me 'Gjypsat ballkanik' kuptoj njė rracė tė poshtėr qė fatkeqėsisht na qėlluan fqinj, njė rracė dhunuese, pushtuese njė rracė mohuese qė shkel ē'do lloj tė drejtė njerėzore....... Mė falni por mė kujtoni kėtė rracėn e dytė.....

Kush jeni ju?!
Pėrse mendoni se jeni mė shumė Ilir se sa miliona shqiptar qė fati i shpėrndau nėpėr botė?!
Mos ndoshta jetoni akoma nė epokėn e gurit apo tė hekurit duke u flijuar kėshtu pėr Shqipėtarėt e tjerė?!
Personalisht mė lodh kjo hipokrizi, mė lodh ky ligj i marketingut duke bėrė reklamė tė keqe pėr rivalin pėrfitojmė ne.

Me respekt pėr vargjet e juaja, por me indiferentizėm pėrsa i pėrket ideve , komenteve dhe vetėvlerėsimeve tuaja.

--------------------------
ishte ky nji shkrim i antares ignis antare e forumit dardania
qe dha nje mendim per lirikun gjat nji diskutimi ku ilira
dhe odisea dy antarė te dardanisė fyenin lirikun -
dhe ja se si i thyen hundet e nderuara ignis
antarja e nderuar e foriumit dardan
ketij pisit odisea dhe asaj ilira degjenrikes

dy pseudonimeve lavire ne forumin dardania
qe provokonin xhelal feerizin nga inati i rivalitetit ne vargje dhe motivet tjera te dobta e te ulta se pse nuk kan moral

dhe me qfar fjalesh e diskrediton nofke ket nofken odise pas se ciles dyshohet se mshefet palaqoja nezir myrta xheloz zeza mjerani

zhgėnjimi
23-03-2010, 08:59
te ultit dolen dhe e sulmuan si kafshet autorin xhelal ferizi
por nje gje le te dihet
nuk mbahet ne mende n e jeten e tij qe xhelal ferizi te ket filluar ndonjeher konfliktit apo te ket ngacmuar njeri i pari ose te ket be dikuj padrejtesi
as ne forume as ne jetene perditshme ndersa esht
ne vetmbrojtje esht mbrojtur po

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:00
lirik13-05-08, 11:18

Gabimet e shekullit tė kaluar si duket europes do ti kushtojnė shtrejt-
dhe amerikes e perendimit nė pėrgjithsi,

Gjithnji e ma shum prania ruse nė mal tė zi e nė trojet etnike shqiptare shqetson.

Nga vonesa e pa kuptimt amerikanve dhe anglezve e australianve zelandezve kanadezve anglishtfoles -
dhe mungesa e kordinimeve te tyre dhe ndikimet ne kto anė -

mali i zi dal ngadal po hyn ne kthetra tė rusve-

e ne shqiptarve do te na kputen damrėt e jetes -

dhe levizjeve te lira -

si tranziti levizja enjerzve transporti tregu turizmi etj-

si tregu su rruga pėr nė europė-

por kjo do ti ndodhė edhe europes-

ku do ti prehet tregu dhe lidhja me jugun ne europen jugore -

dhe me greqinė e turqinė-

pika synuese e rusisė esht mali i zi -

po rrethohet nga bolla e akullt siberiane dal ngadal-
Ariu polarė ka hapė gojen tash drejt adriatikut amerikanėt e ngatht e ngadalshėm
qe po na befasojnė me ngathtesi e kriza -
tė cilve ju ka ra dollari -e standardi -dhe jan mbushur borgje deri ne fyt -


dhe ju mbeti vetem emri si duket-

po humbin nė fushen e dominimit.

Rėnja e dollarit pengon edhe forcen e tyre vepruese ne europė -

dhe mė gjerė -

dhe rusija me kapitalin e saj dal ngadal po fut hundet neper pika synimi kryesorė deri edhe ne nigeri te puse4t e naftes atje e ne disa vende te ballkanit serbi mali i zi
tash pėr tash ėsht mali i zi ne shenjester te rusisė -si rrugė gjeostrategjike qe e thanė ne kurriz europen dhe perendimin e ameriken nese ajo i nderprehet -
por si duket amerikanet me shum vonesa po i shohin disa rreziqe -
e ndikime


ku amerika si duket po e humbė betejen.
ose nuk po ka fuqi me ndikue

Nė sy tė rusisė si duket nė shėnjester ėsht valdanosi -baza e dikurshme afer ulqinit e adriatikut

nji nder pikat ma te bukura ne adraitik afer ulqinit ne zonen etnike shqiptare.
me shum bukuri e pyje jo larg zonave bregdetare ku ishin te stacionuara bazat serbe dhe arsenali i madh tekniko luftarak i ish jugosllavisė pansllavo ruse serbijane -


Mbasi hrushovi dikurė provoj ta vendosė nji bazė ushtarake ne shqiperi afer karaburunit ne ne pasha liman dhe deshtoj me

bazat ruse
dhe nuk arriti ti vendoste ather afer perednimit dhe detit adriatik--


tash pasardhsi i ti-

breva ruse

putini -

agjenti i kg“b s tejet i rrezikshėm syrin ja ka vu valdanost.dhe krejt malit te zi-
Ka kohė e vite qe i kam alarmuar disa biznesmen shqiptarė
dhe disa personalitete me rendessi me nji leter shkrimi per rrezikun-

qe na kanoset nga ruset ne ato zona ku mund ti blejn te gjitha objektet turistike e ti vendosin ndikimet e tyre pansllave me anė te pasurisė se tyre qe e investon komplet kgb ja agjenturė ruse per shkaqe te ndikimit pansllav kolonialist ---por un kam thanė dhe po e them -

sa i perket pasanikve shqiptarė-

fjalen e kam pėr disa prej tyre-

mos ta prefshin rrugen-

ata me duken kombtarisht shum tė dyshimt-

dhe nuk me duken se i sherbejn interesit kombtarė.


Ka vite qė paralajmroj pėr kėt rrezik-te blerjes se objekteve nga ruset ne mal te zi-


sepse rusia dal ngadal po e shtrinė ndikimin ne mal tė zi -

e amerikanėt si duket ju intreson vetem te vendosin njė bazė ushtarake dikund -

dhe te izolohen nė te-

nė at oborr tė mjerė-te tyre te ngushtė e teper shkurtpams ku ata a thua nuk e dijn se prej nga mund te rjedh paraja e te ardhurat
qe ju shkojn rusve qe ata dal nga dal nji pjes e tyre po pasurohen -e shqiptart po varfrohen-


thua se amerikanve nuk ju intreson se qka ndodhė pėr rreth-

ndersa europa tradicionalisht sillet akoma me mbeturinat e simpative prosllave


Ritja e euros karshi dollarit pengon praninė amerikane nė kto anė


ME KOHė JU KAM SHKRUAR LETRA DISA STRUKTURAVE DHE BIZNESMENVE SHQIPTARė

te gjejn forma dhe ti kapin ato pika me investime


dhe prani etnike


por kujt ti thuash e kujt ti flasėsh

shqiptari neper shekuj nė gjumė si gjithmonė-

hataja e kokes se tij mendjemadhsia-

injorimi -

kokė perpjetė mediokrtiteti-
shkurtpamsija-

gjithmonė me vonesė duke i pa gjėrat -

dhe mandej duke shit dokrra -

ashtu siq po shesin per mitrovicen-qe sa vite e mitrovica u bė de fakto etrni serbe ne veri edhe pse nuk ishte asnjiher mbi 3 perqind serb prandaj absurdet vazhdojnė e ne mitrovicė nuk po kthehen njiqndmij shqiptatrt e ikur nga zona e mitrovices dhe zveqanit -me rrethina

per kto probleme per te cilen ne kohrat e para luftes publikisht dhe hapur jam shprehur neper tubime

ne mergimin e largėt por ather nuk kisha internet por shkruaja neper letra -te cilat i mbaja ne dosjen time te shenimeve por q i duhej kujt kjo kur gazetat mendjemdha nuk ti botojn letrat
sepse gazetat tona veprojn me te njofshem e me klane ashtu si edhe mediat e televizioni
qe vetem djalli e di se ne sherbim te kujt jan -
por nuk me duken se jan ne sherbim te qeshtjes kombtare


se ajo zonė gjendet ne rrezik pra uqlini e valdanosi e komplet mali i zi rruga e jonė jetike e shqiptarve dhe e perendimorėve nga perendimi -


Por ja qė per fat te keq analfabetat po kan perparsi-

dhe gjithmon po dalin ne krye te zhvillimeve-

kush ishin ata shkurtpamsa qė e lan mitrovicen nen serb-

te ciles sot po ja shohim sherrin-

e do te ja shohim me shekuj-

ata pra ata te cilėt un i njoh kush jan-

dhe kam informata per ta -

e di se sa kan vlerė dhe menquri -

ata nuk shohin ma larg se hunda e tyre-

as nuk ishin asnjiher njerz te shquar e te denjė per diqka kombtare por dolen si mizat pürej dheut

duke mos qenė ma parė kurfar veprimtarsh as kurfar faktorėsh
vetem te ne shqiptart njeriu behet mbret mbrenda nate askund tjeter ne botė jo pa derdhur djers te mdha neper vite me kontribute
Pra ata edhe na u bėnė dikusha gjat rrokullisjes sė ngjarjeve -

dhe futen hundet aty ku nuk e kishin vendin -sepse nuk ishin te zotet as nuk dinin


edhe pse nuk kishin kurfar largpamsije strategjike
as njohuri politike as ushtrake-

as kurfar pregatitje -

e deshmuan me shkurtpamsinė e tyre katastrofale .pasojat ete cive sot po i ndjejmė -
Te kalojm tash pak te mali i zi Fjala ishte te valdanosi -

njė parajs e vertetė mbi tokė njė gjiri i ulqinit-

ku agjentet e kgb s ruse si investorė tė maskuar po i sillen teritorit per ta vu shputen e ariut siberian
aty dhe ndikimin --

dhe te mbeten aty te pranishem me shekuj-ku do te mund te ushtronin ndikim -


ka mundesi qe pregatisin aty pastaj edhe bazė raketore ruse siq tentuan ne pasha liman -

dhe karaburun dikurė -

gjat kohes se sundimit te Enver Hogjes.


Sa u gėzuam pak qė u hoq ndikimi ushtarak serb ne gjirin e kotorrit e ne baza tjera e ne valdanos-

rreziqet te cilat po sillen tash nuk jan te vogla -

perendimi po paraqet vonesė tragjike -

MALIN E ZI DUHET PRANUAR MENIHER NE EUROPė-

SOT -

TASH-

PA HUMBUR KOHė ASPAK AS NJI MINUT -

DHE PRANIA EUROAMERIKANE DUHET TE JET NE SECILEN PLLėMBė TE MALIT TE ZI-

KJO ėSHT ARTERIE ZEMRE QE LIDHė EUROPEN -

KU DUHET TE LIDHET AUTOSTRADA PER KROACI-

BREGDETI PER MAL TE ZI SHQIPERI GREQI TURQI-

E PASTAJ NE AZI -

PASTAJ NE TE NJEJTEN VI EDHE HEKURUDHA -

NDIKMI RUS ATY NUK GUXON TE JET I PRANISHEM ASPAK -

NE ASNJI FORMė-

AS SA NJI FLETė DUSHKU -

POR JA Qė NDIKIMI DITA DITES PO SHTOHET-
BIZNISMENET RUS PO BLEJN ANDEJ GJITHQKA -

PER FAJIN E EUROPIANVE DHE EMRIKANVE E SHQIPTARVE TE VONUAR E TE NGDALSHEM-

E SHQIPTARVE QE KURR NUK ARRITEN TE ORGANIZOHEN NE FUQI INVESTUESE SEPSE SHQIPTART JAN TMERSOSHT TE PERQARė DHE VUAJN NGA NGATHTESIA EMEGALOMANIA EGOIZMI MOS SOLIDARITETIT E MOSNJOHURITė LARGPAMSE

AUTORė I SHKRIMIT XHELAL FERIZI LIRIKU NE MERGIM

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:01
FARE NUK FIGURON AS IDEJA MA E VOGEL E bashkimit te pasanikve shqiptarė -PER TU FUQIZUAR E PER TE BLE OBJEKTE AS NE TROJET ETNIKE E AS NE VENDE TJERA ME INTERES STRATEGJIK

projekt te cilin u mundova heshturazi ta realizoj me vite por nuk arrita per shkak te nji lloj mentaliteti -

E KOKėTRASHSIE TE DISA AHMAKVE QE NUK NJOHIN KURFAR STRATEGJIJE LARGPAMSE DHE TE LARGOHEN NGA MENDJEMADHSIA E TYRE E HAJVANLLEKU -

qe me len pa koment PA DITURIA E te ktyre njerzve plot shpirtvopgelsi -

dhe mendjemadhsi qe nuk ka shembull ne botė .


Duke u vonuar tragjikisht dhe duke mos kordinuar asnjiher planet e perbashkta
vendet dhe teritoret hotelet po blehen nga rusėt- ne mal te zi -

me para ne dorė te cilat i jep direkt kgb ja ruse u a jep per qellime politike gjeostrategjike dhe te pranisė e ndikimeve -

per qellime invazioni-dhe pasurimi per qellime dominimesh -

per te ja mbyll shtigjet europes-

praninė dhe tregun-

ne mal te zi dhe per ta shtri ndikimin serbo rus-

amerikanve si duket ju intresoj vetem bonstili ne kosovė asgje ma teper -

ajo pikė dhe asgjė tjeter


si ka mundesi pra gjith ky mjerim ne kosovė dhe gjith kjo vonesė e kjo indiferencė duke mos u bė kurfar perpjekje per te parandaluar qellimet e rusve ne ballkan-.


KOSOVA e te gjith shqiptarėt e gjorė te shperndarė

SOT PARAQET NJI VARFRI EKSTREME-

QKA SIPAS MENDIMIT TIM
me keto veprime te superfuqive-

nuk paraqitet ndonje vullnet i veqant per aleanca dhe vllazrim me ne-

as bashkpunim serioz-

perveq talljes me ne te kriimit-kolonizimit papunsisė ngecjes qe te mos na marrin asnjiher serizoisht si partner aleat - as si zhvillim ekonomik as integrim as partner serioz per luftra te perbashkta kunder armiqve te perbashkt -por vetem objekt te nji mozaiku ne ballkan -kryesisht lojra me ne


shqiperia dhe kosova na paraqiten si dy tampon zona mozaik-
te interesave te caktuara por jo ne favor te shqiptarve -por jo si aleat serioz dhe partner-


perndryshe do te ju ndihmohej nė fuqizime ne ekonomi-

dhe fuqizim poltitik e ushtarak -

qė tė jen partner dhe miq e aleat te perendimit -

te pasur dhe te fuqishem-

e jo gjithkund shqiptart te varfer e te rrethuar me viza-


qe nuk paraqesim kurfar faktori-

ku me perjashtim te nji teritori koloni ku te gjitha firmat i skllavrojnė te huajt kolonizojn shfyrtzojn barbarisht minierat tona
dhe
sabotojn kryesisht te te huajt i bejn kto veprime antishqiptare

e ne mbesim me gishta ne gojė te varfer dhe kurfar faktoresh-

nuk e shoh nga aspekti i aleances nji sjellje te tillė -

por nji tallje me ne -

forma mozaike tampone zonash dhe si nji koloni -ku shqiptart trajtohen si sklelver te kohrave moderne -


ku vijn e zhgrryejn -kolonizojn thithin minerat tona pa kurfar kriteresh -


kush te don-

mbi pasurin e trojet e hiset e te parve qe na i lan stergjysht -

njė gjė tė till kolonializem e shfrytzim e bente edhe serbia-

te minierave shqiptare -

pra ma teper me duket se sikur kemi ndrru sundues se sa sikur kemi gjet aleat.

--------------------------------------------------------------------------------

shkrim nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:03
I lutem stafit dhe moderatorve te te forumit shqiptar .com qe te ken mirkuptim per gabimet ne ndonjė harresė te germave ne ortografi dikund dikund ne vargje -
nuk po jam ne gjendje ti kontrolloj te gjitha gabimet ne vjersha -


ka gabime ne disa germa -per shembull ne vend se te shkruhet shkrep esht shkruajtur sqep ose dikund nodj germė esht harruar por besoj se lexuesi e kupton

te cilat nuk kam mundur ti kontrolloj-
per shkak se thjesht nuk po mundem ti kontrolloj -

as nuk po arrij ne secilen germė te koncentrohem-

nuk po kam ma koncentrim sa duhet ti kontrolloj-

te gjitha -

dhe mendoj se un e meritoj
nji tolerim te vogel apo jo -

edhe pse po bashkpunoj me forumin qe te mos lė gabime ne ndonje germė per shkak se edhe nganjiher po kam dhimbje te syve pra gabimet po behen pa qellim besoj se kuptohemi drejt pa hile e tendenca -

ka raste kur mendoj se nuk ka gabime por megjithat kur i rilexoj her pas here e shoh se gjej gabime ne vjersha aty ktu germat kan lshime per shembull kam dashur te shkruaj shkrepi e kam shkruajtur sqepi kam gabuar-


poashtu moderatorėt nuk duhet te bien pre e gjithfar lloj psikopati e manjaku e njeriu naiv e gjithfar lloj antikombtari e provokatori te qellimshem qe dalin ne forume vetem per te provokuar --
qe u deshmuan me veprimet e tyre rrugaqe te smura e destruktive -

forumi nuk duhet te dorzohet para gjithfar lloj njerzve qellimkqi provokatorė-

por duhet te ket gjykimet e veta te drejta -dhe te paanshme -

baraspeshat e veta dhe principet e veta te gjith jemi shqiptarė me te drejta te barabarta pa dallim -


provokatoret kur jan regjistruar te gjith i kan pranuar rregullat e forumit -

dhe te gjith e kan shkelur betimin sepse me fyerje dhe provokime kan penguar dhe shkelur rregullat e forumit -

nuk paten te drejt me fye e me denigru njerz publikisht -

sidomos ata qe mshefen pas maskave e fyejn njerz-

fyejn ata njerz qe kan dalur me emer e mbiemer -
ku qendron ktu drejtesia as nuk esht fer aspak

-
te gjith ata njerz nese jan trima e burra le te qerojn hesapet ne privat mesazhe -

por jo te fryhen ktu
para lexuesve -


te mshefur pas maskave dhe le te dihet se te gjith ata qe nuk qerojn hesapet privat mesazhe ose nuk japin imeila privat per tu shkruar e per te qeruar hesapet qoft ne dialogje qoft fizikisht por ne publik e mshefen pas maskave jan njerz te ligj -te pa trimni te pa zemer frigacak te pa vlerė prandaj shoqeria nuk duhet te jap as pers pare ne ta se nuk jan te fism as burra as trima
jan thjesht njerz te ligj qe fryhen ne publik

jan te pa vlerė as nuk jan burra as trima as nuk kan kurfar vlerash -


deri sa ekziston trimeria ekziston burreria le ta tregojn ne privat-

si fyerjen si kundershtimin si dyluftimin -e te mos e shqetsojnė shoqerinė llafazani e provokoatroi kurr nuk ka burrni as trmieri as nuk ka zemer per kurfar dyluftimi vetem te mshefet pas maske e te lalfazanoj si nji lavire bushter qe lehė prapa mureve -----prandaj shoqeria e as forumi nuk duhet te ju jep rendesi atyre njerzve qenje te mykura te shoqerisė llumi i shoqerisė por rrespekti duhet te ju jepet njerzve qe mbajnė principe e kulturė-
te gjith ata qe provokojn dhe nuk dialogojnė ne menyrė te fisme e kulturore ose me arsye me edukatė pa fyerje
per mua ata jan bastard te pa edukatė dhe te pa civilizuar -jan njerz destruktiv qe nuk kan kulturė-


prandaj shoqeria forumet dhe i gjith kombi ne ata njerz qe nuk kan vlera te fisme e as kurfar burrnije-

e nuk kan zemer te mos i marr fare per njerz me vlera -dhe te mos brengoset shum per ta ma shum le te brengoset per drejtesi se sa per ata te pa fismė

dhe te mos jep pes pare per ta -

sepse ata nuk jan qytetarė qe vlejn as sa nji mizė-

trimi e burri e i fismi del ne privat-

aty shtrengohen dhembet e mbrehen shpatat ose dialogu por jo pas maskave lavire -

burrninė e tregon ne privat mesazh secili ose duke e dhen imeilin privat per qfardo qerimi te hesapeve -

ne privat mesazh kerkon dyliftym-

qfare do qoftė por jo provokime ne publik-per te shetqsuar shoqerinė e per te penguar forumin e diskutimet e njerzve

per te penguar te tjeret -
prandaj ka ardh koha qe ne shqiptart duhet ti ndajm njerzit e vklefshem dhe te pa vlefshem-

kush do qofshin ata pqa marr para sysh se qka i kemi e kush jan-

dhe po e them hapur se praktika e maskave e njerzve pa adresa qe mshefen pas emrave aspak nuk me pelqen ne forum-


KOMENTET NEGATIVE ne temen time le te ndalohen -po mendoj destruktivbe provokative-

por ajo te atyre njerzve qe jan te entuziazmuar e qellim mirė te japin mendimin e tyre rreth vargjeve te mia -

sepse kjo ngjan ne diktaturė dhe diskriminim -

pastaj shum leht esht te dihet komenti negativ e ai pozitiv qellimkeq -

qe esht jasht teme dhe ne funksion te qellimit te keq -

te gjitha komentet jasht temave do te duhej gjykuar-dhe dallohet natyra e provokimit te gjith e dallojmė

e jo te diskriminohen ata qe jan ne lidhje me temen dhe flasin me qellimin e mirė pa fjalė fyese e poshtruese -


NE RASTIN TIM MODERATORET KAN LEJUAR FYREJET NE KET FORUM SHUM GJAT KOHė SEPSE KAN PRIVILEGJUAR MANJAKET
ose nuk ekan kuptuar me kohė ose kan lejaur per arsye tjera -

ne forum fyerjen ndaj meje te gjith e dijnė ket fakt te pa mohueshem --

dhe gjithqka jash temave dhe provokatoret qka ka ken ne kundershtim te rrept me rregullat e forumit-

ne rastin tim jan shkelur ligjet dhe rregullat e forumit pamshirshem .


ME NDERIME autori i vargjeve shqiptare Xhelal Ferizi


gjithmonė kunder diktatures -

gjithmonė per fjalen e lirė te arsyeshme dhe te dinjitetshme -


gjithmonė kunder pisllekut-

ligsisė dhe rrugaqerisė-

degjenrimit dhe zhgjyrit e gjelozive te smura -

gjithmonė kunder tendeciozes-

me negativitete e poshtersi dyftyrshe -


kunder genjeshtres e pa besisė-
dhe pa ftyrsisė -

kunder njerzve te ligj provokatorve -


te pa kurfar feje e pa kurfar etike -

gjithmonė kunder te pa fismes -

e dinakrisė e shpirtzijve te pist-


gjithmonė kunder atyre njerzve te pa personalitet -

te pa princip te pa kriter te pa besė dinak


edhe ma parė e ua ndaluan publikut fjalėt e lira -

esht dashur te ndalohen negativitetet e tyre e jo te publikut te entuziazmuar por te manjakve provokatorė -
qe lshojn e gjuajn fjalė mbi mua-

e tentojnė te njollosin emrin tim pa baza e pa arsye -

nga motivet e smura armiqsore antishqiptare qe i kan ne shpirtė e ne gjenetikė -


-sepse njerz te tillė nuk jan normal ne psiqikė por te luajtur mendsh-


per shkak se un asnji borgj atyre nuk ua kisha -


perndryshe si ka mundsi qe shizofrenia e tyre nuk ndalet me vite kunder meje -

e nuk kam deshirė qe moderatoret e nji forumi kaq te madh shqiptarė-

te bien ne kurthat e tyre te horrave psikopat e manjak-

gjoja me do far vrejtjesh ndaj meje-por qellimi ishte provokimi -


paraqiteshin ne fakt ishte thejsht sadizemn i tyre manjak i pa kufi-

prombleme mentale shizofrene -

qe nuk ndaleshin -

ishte barbari primitivizem poshtersi e ndyrė -
e pa fund bajate sadizem gallatė manjake shpoti te pa fundme te smura te njerzve qe nuk dijn kur dhe ku jan kufijt

e normales -thjesht barbar te smurė te pa kulturė provokatorė -
me defekte shpirtrore -

prandaj i lutem stafit e moderatorve -

te percaktojn ma mirė vendine pozicionin tim -

qe te mos neperkembem ma nga barbaret-

e te mos i ndalojn komentet pozitive por vetem ato negative-

se un askuj nuk i kam borgj por edhe gabimet-
ne vjersha -

qe do ti permirsoj te mos me qesin para faktit te kryer me diktaturė-

se nuk jemi ma ne kohen e regjimit enverian-

por me bashkpunim e mirkuptim arrihen te gjitha-

pra un po bashkpunoj dhe po tregoj se cila vjersh mund te fshihet -

ose nese ju lodheni per ti fshi ato qe them leni te djyat ate me gabime dhe ate pa gabime-

e di se esht e bezdishme kjo por nuk po arrij dhe nuk po arrij qe ti kontrolloj te gjitha gabimet -


Gabimet aty ktu ortografike jan po ka por thjesht nga e kaluara ime me vuajtje jan shfaqur edhe veshtirsitė e harresa- dhe nuk po mundem ma secilen germė ta kontrolloj e te koncentrohem -
e vertetė esht po ka gabime -

por moderatoret kan mundsi te fshijn at vjershė qe them un-
ku ka gabime -
per shkak se un po shkruaj shum jo vetem vargje por jam i angazhuar edhe me punime tjera-dhe detyra tjera e strese ditore -

--------------------------------------------------------------------------------
ky shkrim i i autorit xhelal ferizi i esht adresuar dikurė ne nji formė tjeter forumit ma te madh shqiptarė forumi shqiptar .com e ma vonė pastaj esht ndryshuar pak ne tekst dhe ju esht shkruar
stafit dhe moderatorve te forumit per shkak te provokimeve te shumta kunder autorit qe pastaj ma vonė provokimet u ndalen
por kan zgjatur shum nga disa njerz te smurė nga zilija e shpirti defekt barbar i mykur

-----------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:05
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
lirik
Anėtar i F.SH.


Regjistruar mė: 02-06-2007
Postet: 2,633
Rep: 34
Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

Tė nderuar bashkatdhetarė

shum gjat kohė kam menduar dhe kam provuar ta bėj nji organizim ose organizatė pa ngjyrime partiake me emrin shqiptari ndihmon shqiptarin
nė at organizim antarsim kam menduar tė hyjnė tė gjitha shtresat
tona kombtare duke filluar nga moshat mbi 18 vjeq
nė at organizim kam menduar tė pėrfshihen tė gjith por qeveria tč mos ket tė drejt ndikimi aty as ndonjji parti politike nė mėnyrė qė organizata tė mos korruptohet apo te partiakizohet tė mos ndikohet nga ngjyrimet politike por antar mund te jet secili edhe kryetari i shtetit po deshti
Kjo organizatė do tė kishte qėllim tė ndihmonte shqiptarin ku do qė ėsht duke verifikuar normalisht gjithqka ma parė para se ta ndihmoj
nėse diksuh ka nevojė pėr ndihmė ta ndihmoj
kjo organizatė do ti kishte te gjitha edhe njerzt e fuqishem qė mbrojnė
qė do te kishin autorizimin si policia do ti kishte ekonomistat njerzt akademik projektuesit biznesmenėt tregtarėt ideologt e shum profile tjera
nuk do tė ndikohej nga asnji ideologji por statusi i sajė do tė ishte kompromisi nė mes tė njerzve tė nji kombi
ndėrsa shpirti i sajė neni i veqant kodi i marrveshjes do tė ishte
deri ku mund te bashkpunojn dy persona me idelogji te ndryshme deri aty shkon bashkpunimi
banka e ksaj organizate do te ishte banka ma e fuqishme nė botė organizata do te duhej te regjistrohej pran shtetit dhe duhet ta ket
me statut te ndaluar te zgjedh njerz tė dyshimt
ndėrsa me rastin e denoncimit tė gabimeve me tė drejt vote ta shkarkoj menjiher drejtuesin me mbledhje te jashtzakonshme
qė asksuh tė mos ndjehet i pėrjetshėm
Kjo organizatė do tė duhej ta siguronte falas kanalin televiziv dikund
duke kėrkuar vazhdmisht me aftesit e saja nji mundsi tė tillė
kanali televiziv radio dhe gazetat e organizates revistat tė jen tė gjitha tė pa mvarura tė pa ndikuara nga ndonji ndikim te dikuj tjeter jashta interesave tė organizates
organizata shqiptari endihmon shqiptarin duhet te ket qellimin dhe kodin e parė zhdukjen e varfrisė tė tė gjith shqiptarve dhe aftesimin e tyre lobin e vet interesimin dhe regjistrimin e qdo shqiptari qė flet shqip
shpetimin e shqiptarve per te mos u rrrezikuar me asimilim
dhe shfrytzimin e potencialit tė ti
secili shqiptarė do te duhej organizates tri dergonte informata per biznese dhe ekonomi etj per produkte mandej nga cili regjion esht ta informoj organizaten se sa shqiptar jan me qka merren dhe per qka jan te aft te kontribojnė nė mėnyrė qė organizata tė ket informime qe pastaj ajo te dij si ti shfyrtzoj ata per qellimin e mirė nė shėrbim tė organizates
kryetari dhe serketari e gjith kryesia me ligj dhe status te organizates nuk guxojn te ken ne krye nji natyrė hajduti matrapazi te dyshimt politik
te ndoj familje te dyshimt qe mund te jet ne sherbim te armikut
por duhet te ken te gjith te kaluar te deshmuar atdhetare
angazhimi i roganizates do te ishte lobomi neper botė gjetja e sponzorve dhe fondacionet banka e fuqishme per kredi ku nė atdhe do te ndihmonte dhe specializonte te gjith shqiptart per ide dhe biznese
organizata do te duhej te kishte kompetencat ne secilen firmė deri sa ai qe merr kredi te fillon seriozisht aktivitetitn pastaj ai ta marr persiper
aktivitetin e formes s e vet ne bazė te suksesit te deshmuar dhe fitimit
e pastaj ta paguaj organizaten e cila e ka ngritur
shqiptari ndihmon shqiptarin shqiptari ngritė shqiptarin do te ishte organizata ma e fuqishme solidare nė botė lidhjet dhe motivet do te ishin shum te fuqishme ku secili antarė i saj do te merrte obligim ndersa specialsitet e fuqishem te saj neper qendra te marrin lidhje shum te fuqishme me kombe tjera per biznese dhe ndihma organizates
secili antarė do te vlersohej sa ka kontribuar dhe sa ka gjet e sa ka sjell dobi per organizaten
do te shkohej ne sistemin ebletes ndersa ne lobom dhe angazhim do tė bėhej si e fuqishme ne lobim qe do te ua kalonte lidhjes se judejve ne organizim te persosur per dallim nga kjo organizata do te duhej te ket percjelljen ekontributit dhe dhėnjen e llogarisė
secili antar do te duhej me dhan llogari me shkrim sa ka kontribuar dhe shkaqet pse nuk ka kontribuar mbrenda gjasht mujorit per organizaten
Hyrje daljet e parasė ne banken e organizates apo fondin do te kishin sistemin ma te madh te sigurisė ne botė po mendoj dhenjen e llogarive ne menyr mikroskopike
Bilanci hyrje daljet e parave te regjistrohen per qdo jav ne gazet informative dhe revista e internet ne menyr qe secili te ket mundsi ti percjell hyrje daljet per qka ėsht dhėnė paraja sasia dhe ku ėsht dhėnė sa ėsht e suksesshme kush e si ne detale


NJI SHKRIM I AUTORIT LIRIK NE DISKUTIOME NEPER FORUME TJERA

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:06
Titulli: Qka Mendoni Pėr Idenė Time

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Qielli
more Lirik, je dashamire i njerezimit dhe sidomos i kombi tend. Te uroj per idene. Te tregoj dicka. Ketu ku jetoj une (ne Gjermani), ne nje qytet me shume shqiptare, nuk ka asnje klub, apo shoqate, apo dicka te tille qe do te mblidhte shqiptaret. Dikur thone se ishte nje por aty mblidheshin per t'u share e goditur, per te pire e thyer dhe arsyetimi: "hajt more se shqiptar eshte, shkojme pime dhe nuk paguajme!" Keshtu kane thene, nuk kam qene aty. Edhe po qe se e tera nuk eshte e vertet, gjysma se pakut po. Sepse diskoteka shqiptare qe ishte ketu pas nje viti e mbylli policia. Pse, sepse gjermanet nuk mund t'i duronin bemat "E mira" te shqiptareve. Pra, gjithmone, sa here kishte kengetare, intervenimi policor ishte i pashmangshem. Megjithate, mire eshte te provohet.


ndaj propozimit te autorit xhelal ferizi prononcim i antarve
prorononcime te antarve jan be edhe neper forue tjera
por dihet sjellja e degjenerikve

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:10
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
92. xhelal ferizi
06/10/2007 ne oren 11:48
92
ne histori te autoret ma te lashtė peremndet s e kerkyra ishte tokė e ilirve-
e fiseve ilire enkelejve kerkyrasve dhe fiseve tjera shqiptare qe kishin ardhur per ta mbrojtur ujdhesen nga invazionete ndryshme e plaqkitsit barbar endacak e pirat si dhe nga romaket me te cilet ishin ne rivalitet te madh aty ishin prezent edhe japodet e lburnet e dalmatet me anijet e tyre te shpejta qe kishin vendosur bazat ushtarake te caktuara nga mbreteria ilire nga shtetit ilir
per te ,mbrojur kerkyrasit ose siq quheshin shqip kyamėt

ose qamėt e kishin ishullin pronė te tyre
ata her pas here thirrnin fiset detare ilire vllezrit e gjakut
per te mrbojtur tokat nga shovenet e terbuar grek te ardhur nga egjipti -
fise endacake pushtuese dhe nga disa pjesė te azisė ,

fise te ndryshme konglomerate helenesh spartan maqedonas akej grek

e qka jo
por merrėnj nga egjipti e mesopotamia invaduan greqinė pellzgjike.


pellazgt ishin paraardhsit e ilirve

dhe nuk ishte e rastit q e fiset ilire shkonin her pas here ne ndihmė andej ne jug

por nuk esht a s e rastit
se trojen e mbrojten dardanėt dhe poenet e tjera fise ilire

sepse kudo pra trojet iliriane ishin ne rrezik nga ardhcakt grek te pa identitet ne at kohė por tokat e kufijt e ujdhesat mbroheshin nga vullnetaret trima qe dergoheshin nga qendrat ilire

kta greket njiher qe ne fillim te historis se tyre queheshin akej qe mbi treqind vjet u enden neper azi te vogel e ne ballkan pastaj u vemdosen ne peloponezin pellazg te parardhsve te shqiptarve

mandej u vetquajten helen -
e grek
keta u munduan me ndihmen e konglomerat popujve te perzier
te krijojn histori spartanėt qė i shn me origjinė diaka krejt tjeter dyshohet se ata gjat dyndjeve ishin nji fis i vjeter pers te ardhur nga persia
diqka krejtsisht tjeter me hlenet
por te asimiluar mandej ne hleen
itakasit kretasit poashtu nuk kishin te njejten origjinė me greket
epirotet emathianet maqedonasit e vjeter thrakianet e qindra e qindra fise tjera te vogla qe ma vonė u rriten ishin ne te nji substrati me pellazget e ma vonė me iliret emathianet ishin maqedonasit e vjeter

ndrsa shum fise greke ishin te ardhura konglomerate nga egjipti mesopotamia anadolli -dhe populluan tokat pellazge andaj sot komplet toka helene ne dhe qendron me gjurmė pellazge te vjetra ku greket erdhen dhe ndrruan civilizimin e tyre greket edhe sot kan ngjashmeri me egjiptasit nuk ngajnė aspak ne rracė europiane me asgje

kta ishin
gjenetikisht fise tjera konlomerate por u formuan dhe u bashkuan ne nji far gjuhe te ashtuquajtur helene greke.
Nuk jan te rastit qe shum her iliret thirrnin ne ndihmė fiset e mbrendhsme vullnetare te ilirisė lindore e perendimore fiset dardane liburne e dalmate qe shquhesin per trimerie luftra e fuqi detare e kalorsie
dhe ket gjė e benin qamet kyamet korkyrkiamia e vjeter ujdhesa e sotme e korfuzit qe e ka shtetit grek ne administrim

pra epiri korkyra janina ishin toka te shqiptarve

ku gjat gjith brgdetit rrinin gati edhe histret rjapodet her liburnet her rizonasit ne gjirin e kotorrit

anijet
per ndihmė kunder helenve
helenet dhe historianet antik ne nji rats i permendin ne shekullin e shtatė para eres se re

kur liburnet kishin vendosur bazat ne kerkyrė per ti mbrojtur vllezrit e vet ilir te korfuzit
dhe aty ne krofuz vijn pastaj pushtuesit grek
vijn helenet pushtues duke i ndjekur nga andej liburnet dhe fiset tjera ilire.
pra qe nga kohrat ma te hershme permenden fiset ilire ne jug te ilirisė e ne trojet e grekve sot

artikull i shkruar ne diskutime te lexuesve ne blog te gazetes shekulli nga autori
xhelal ferizi

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:13
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Sa per Kosovo-Metohine, Pacolli nuk ka mbledhur akoma shumen i duhet te blere veton kineze, se per ate ruse nuk behet fjale per shitje. Nuk besoni se kemi cecene me teper se c'duhet ne Shqiperi, e me qindra km2 toka te pushtuara nga cecenet, por tashme u dashka te shartohemi me ta?! Apo ju njerezve te kulturuar, ... i kini shpelare duart me Dheun-At, dhe e kini levizur menderen pergjithe jeten nga ajo Toke, ju intereson vetem perimetri, dhe jo c'do te ndodhe perbrenda siperfaqes?! Hidhni nje sy nga Tirana, Durresi, Korca etj, per te pare konsekuencat!!!
Delirium Tremens
__________________

TE SHOHIM SE KUSH ESHT Ky DELIRIUM TREMENS
KY SOJ JEVGJITI MAGJUPI RRONDOKOP
KY ESHT NJE NIHILIST SHIZOFREN ME GJASė I PERZIER JEVGO SHQIPTARė
NGA KORQA DIKUND
QE SHKRUAN VARGJE NE FORUM IN SHQIPTARė .COM
DISA THONE SE ASHT VET ALBO GREKU KY
DHE KY ISHTE PISI ME E I NDYRė Qė ėSHT PA NE FORUMET SHQIPTARE

SE SA E URREN KY KOSOVEN E KOSOVARėT SHQIPTARė
E SI SHPREHET KY DEGJENERIK
NE FAVOR TE GREKVE
SHIQONI NE SHKRIMIN MA LART QE E KAM GJETUR NE FORUMIN SHQIPTARė
SE SI SHPREHET KY JEVG I ALBO GREKUT E JANULLATOSIT ADHURUES I OMONIAS

KY GJITHNJI SHPREHET ME DASHURI PER SERBET
I QUAN PATRIOT ME FE E ME GJAK

NDER SA I GJYKON ANGLOAMERIKANET

ME FE ESHT ORTODOKS KY ALBI DHE FIORI TE FORUMIT SHQIPTAR COM


DHE JA PSE E NISI KY URREJTJEN E SHPIFJEN KUNDER AUTORIT TE VARGJEVE SHQIPTARE NGA KOSOVA XHELAL FERIZI T

KY MAGJYP i degraduar

MENDON SE ESHT RRACė MA E AFT MA E BUKUR SE KOSOVARėT

KY I URREN JASHT MASE SHQIPTARėT KOSOVARė
DHE NGA INATI E GJELOZIJA I KA IRONIZUAR KOSOVARėT PER EDHE SHQIPTARėT E TE GJITHA TROJEVE KY VUAN PER TRINITRI E SA PER KOMB KY ESHT ANTIKOMBTARė DHE KUNDER SHQIPERIS ETNIKE PA DYSHIM

SEPSE NE VARGJET E TIJ NUK DELTE ASKSUSH ME DHANė KOMENTE

DHE U TURR ME GJITH KAFSHERINė PER TA PENGUAR AUTORIN XHELAL FERIZIN
NE KOHEN KUR MA SE SHUMTI AUTORI PERKRAHEJ NE FORUMIN SHQIPTAR :COM NGA LEXUESIT NE FORUM

JA PRA SE QKA SHKRUAN PER KOSOVEN DHE KOSOVARET MAGJYPI I KORQES
NJI ZAGARė JEVGJIT FRIGACAK BAGEL PREJ KARAKTERI I LIG
DHE I NDYRė I PA BURRNI KY DHE AI NOFKA SHKELQIMI NGA BERATI

I PA TRIMNI NJI PALAQO LLUM SHPIFS INTRIGANT I NDYRė
QE SHKRUAN VARGJE GJOJA POR NE FAKT PA KUFIJ E URREN SHQIPTARIZMIN
DHE KOMBIN
SIDOMOS MALSORėT KOSOVARėT DHE TE GJITH ATA QE NUK JAN MAGJUP DHE QE NUK JAN NGA FEJA E TI E NGA MINORITETI JEVGJIT I TIJ SEPSE KY ESHT JEVGJIT PA DYSHIM POR JO SHQIPTARė KY E FYEN EDHE TE MADHIN GJERGJ FISHTA DUKE E QUAJTUR MAGJYP POR KY ESHT NJI PIS I NDYRE PA DYSHIM
QE POSHTERSIA E TIJ NUK KA KUFIJ PO ESHT AQ I POSHTER E I PA MORAL
KY
jan disa njerz q ete befasojn qe jan te pa fre ne urrejtje dhe poshtersine etyre virusare bizare pisllek pisllek q te thuhet tjeter

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:24
XHELAL FERIZI

08/05/2008 ne oren 20:37

13
NJė JETė Mė SHKOJ ME VIZA -DHE QEVERIT TONA KOSOV SHQIPERI
NUK JAN TE AFTA TE BEJN DIQKA PER QYTETARET E TYRE -SE PAKU TRANZIT VIZA NEPER KROACI -TE N A HIQET -
QFAR ABSURDI
SI KA MUNDSI QE QEVERIT SHQIPTARE AS NDER MEND NUK JU SHKON TE BEJN AS VEPRIMIN MA TE VOGEL NE DOBI TE MIJLONA QYTETARVE TE TYRE NEPER EUROPė -

PER TU HABITUR-

ATA PER VETE NUK KAN PROBLEM SE KAN PASAPORTA DIPLOMATIKE-


NDERSA PER NE NUK E QAJN KOKEN FARE -
AS TE BISEDOJNė ME NDONJE QEVERI APO ME VENDET TE CILAT NA BLLOKOJNė
NE QDO HAP ME REGJIMIN ABSURD TE VIZAVE-


REGJIMI I VIZAVE ESHT LUFTė SPECIALE PSIKOLOGJIKE NDAJ SHQIPTARVE-

NE JEMI POPULL KOMPLET I ZIOLUAR DHE I MALTRETUAR NE KET PLANET-


VUAJTJET QE JA SHKAKTOJNė KTI POPULLI DUKE MOS JA LėNė LEVIZJEN NE LIRė

KJO MUND TE QUHET SADIZEM DHE RRACIZEM ANTISHQIPTARė


TMERR I VERTET-TERRORISTA PSIKOLOGJIK TE NJI POPULLI

PER KOHEN E SOTIT-

PER KOHEN PER TE CILEN FLITET PER INTEGRIME-


NDALIM QARKULLIMI I SHQIPTARVE-

KUR GREKėT LIVADHISIN KAH TE DUAN-

ESHT PER TU HABITUR QEVERIT TONA NUK BEJN KURFAR PERPJEKJESH PER TA NDRYSHUAR KET SITUATė


A NUK E SHT TURP QE NJI POPULLI TI VEHEN VIZA DHE PSE SHQIPERIA NUK VEN VIZA PER TE GJITHA KTO SHTETE-

QE NA VEJN NE VIZA EDHE NE KALIM TE THEJSHT TRANZIT -
POR TE NJEJETEN GJė DUHET TA BEJ EDHE KOSOVA TASH-

NESE TE KERKON VIZė DIKUSH KERKOJ EDHE TI VIZė QDO GJė RECIPROKE
ESHT

MENDOJ SE NE SE VAZHDON KY REGJIMI I VIZAVE NE JEMI POPULL PA ARDHMERI

PA PERSPEKTIVė

ASNJIHER NUK DO TE INTEGROHEMI NE BASHKIMIN EUROOPIAN


KALUAN DEKADA E DEKADA VITE DHE I NJEJTI QENDRIM NDAJ NESH


ME VIZA-

MENDOJ SY KY ESHT TURP DHE ARMIQSI KRIMINALE KUNDER NJI POPULLI TE PAFAJSHME -


HABITEM PSE EDHE VENDET SI SHQIPERIA KOSOVA TURQIA NUK QESIN REGJIM VIZASH PER ATO VENDE QE SILLEN KSHTU ME NE


TE GJITHA SHTETET QE JAN TE BLLOKUARA ME SISTEM VIZASH DUHET TE BEJN NJI MARRVESHJE TE PERBASHKT

PER TE JU IMPONUAR ATYRE SHTETEVE QE NXJERRIN REGJIME VIZASH


VETEM KSHTU TE BASHKUARA MUND TE DALIN NGA KTHETRAT E PAMESHIRSHME TE ATYRE SHTETEVE QE SILLEN NE MENYR SI TE THEM MENYR MALTRETUESE

MALTRETIMI I PA FUND I SISTEMIT T E VIZAVE SIDOMOS I VIZAVE TE NE MERGIMTARVE

QE KEMI QENDRIM TE PERHERSHEM NE SHTETET PERENDIMORE

KJO ESHT TEPER E PA KUPTIM TEPER ARMIQSORE

PROVKUESE MALTRETIM


MUND TE THEM LIRISHT

DHE KY ESHT MENDIM E SHUM NJERZVE

SE NE SHQIPTARVE QEVERITė TONA NA LėNė GJITHMONė PAS DORE

DHE NUK KUJDESEN FARE PER NE
SIDOMOS PER MERGATEN

NUK E BESOJ NE BOTė QE KA SHTET QE SILLET KSHTU INDIFERENT

NDAJ MERGATES

S E VET SI KOSOVA DHE SHQIPERIA ME MERGIMTARėT E VET TE CILėT PLOTSISHT I LARGON I MOHON


NUK INTRESOHET PER TA FARE- QUDI KJO E PAPARė DERI ME SOT MBI GLOB-
E
MBI TOKė

REGJIMI I VIZAVE KY ANTISHQIPTARIZEM SIDOMOS KROACIA
Q E ME KA BEFASUAR FARE KU SHQIPTARėT DHAN KONTRIBUT
PER KROAT -

ATA ME AQ PABESI NA E KTHYEN SHPINEN DHE SILLEN SOT

NDAJ NESH ME REGJIM VIZASH
SE PAKU TE NA JEPNIN VIZAT NE KUFI
POR NA SOROLLATIN POSHT E LART NEPER KONSULLATA
TE TYRE

MENDOJ SE KY ESHT KULMI
PROVOKIM
NDAJ SHQIPTARVE DHE SJELLJE PERBUZSE

NDERSA QEVERIT TONA FARE NUK REAGOJN
AS NUK BEJN PERPJEKJE TE KERKOJN AS MA TE VOGLIN SQARIM PER KET PUNė


KISHA PROPOZUAR Q E TE GJITHA MALLRAT KROATE MARVESHJET APO KONTRATAT TE BOJKOTOHEN
DERI SA TE JET NE FUQI REGJIMI I VIZAVE NDAJ SHQIPTARVE

IMPORTI KROAT TE BOJKOTOHET NE KOSOV E SHQIPERI

OSE ATA TE NDRROJN SJELLJET NDAJ NESH

PERFUNDIMISHT TI HEQIN VIZAT NDAJ SHQIPTARVE

VETEM ME TE TILLA KUSHTE ARRIHET DIQKA
PERNDRYSHE KSHTU DO TE NA MBAJN GJITH JETEN NE IZOLIM

GJAT GJITH KOHES U INJORUA DIASPORA SHQIPTARE
DHE U ND A PARTIAKISHT PER INTERESA TE KARRIERISTVE

DIASPORA NUK ARRITI TA THEMELOJ LOBIN E VET
PER SHKAK TE PARTIAKIZMIT DHE NDARJEVE

PRANDAJ EDHE NUK ARRIN TI MBROJ INTERESAT E VETA PRANDAJ

ESHT E DOBT
DHE E SHPARTALLUAR
PERNDRYSHE SIKUR TE ISHTE E FUQISHM E DHE E BASHKUAR NDRYSHE DO TE ISHTE POZICIONI I SAJ


SHKRIM I AUTORIT XHELAL FERIZI NE VITIN 2008 NE BLLOGUN E GĮZETES SHEKULLI
AUTRI NUK EKISHTE NDERMEND TE DNANTE PRESIONIN ESHKRIMEVE DERI SA KROACIA TE HQITE VIZAT RRUGA E SHQIPTARVE PER LEVIZJE NEPER BOTė DUHET ME KENė E LIRė

DHE E PAPNEGUAR
SEPSE NUK E EMRITPJNė SHQIPTART IZOLIMIN

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:25
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
XHELAL FERIZI

23/05/2008 ne oren 8:58

46
Vizat ndikojnė keq te njė popull nė karakterin e njė populli krijohet njė revoltė ndjenjė e pėrbuzjes dhe armiqsi tė mos them.
Koha ėsht qė tė bėhet presion i madh nė tė dy qeveritė shqiptare
nė tiranė dhe nė prishtinė,qė ato tė angazhohen pėr liberalizimin e vizave
pėr shqiptarė .
Mjaft ma me izolimin e kėtij populli popullit shqiptarė duhet ti liberalizohet levizja ne duhet dal ngadal tė mėsohemi nė integrime europiane prandaj edhe lėvizja e lirė ėsht e nevojshme.
Nuk i kuptoj disa shtete qė sillen aq primitvisht dhe aplikojn sistemin e vizave pėr rruge tranzite dhe kalimin e lirė qysh nė kohrat parahistorike jan bė marrveshje kalimi ndersa sot disa shtete sillen sot nė kėt shekull
me viza .
Rruga e lirė qarkullimi i njerzve dhe i mallrave duhet tė jet ideali njerzorė i sė ardhmes dhe sa ma lairisht e me ma pak shpenzime tė lėvizin njerzit aq ma e bukur do tė jet jeta dhe pėrpunimi i njeriut

-----------------------------
Reagimet e autorit xhelal ferizi kunder regjimit te vizave kroate neper forume
filluan dhe pa ndepre nuk u ndalen shkrimet kundershtimet

ky esht po ashtu nji nder shum shkrimet me reagim kunder vizave dhe maltretimit
qe kroatet po beni ndaj shqiptarve
me viza duke i munduar per viza neper konsulata kroate-shkrimi esht shkruar ne bllogun e gazetes shekulli ne vitin 2008

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:48
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Bota e pa meshirshme dhe politika e sajė e pa larė zgjyre -

qendrat e ndryshme agjentureske na e shkatrruan sitemine industrisė shqiptare ne trojet etnike shqiptare -

dhe sitemin e organizimit te punes me qellim per ta rrenuar ekonomine tone kombtare
e per te na varfruar per te na turpruar e nenshtruar

sistemin e prodhimit e shkatrruan me ane te agjenturave dhe nuk e lene te ringritet dhe e lan vetem nji koridor te mbijeteses -krimin tregti haramesh e mashtrimin korrupcionin padrejtesine dhe bizarine tregtine me njerz


ky esht koridori i kirmit degjenerimit qe ju löa shqiptarėve -
te gjitha shtigjet tjera te nderit dhe te punes te fitimit me djersene ballit
jan te mbyllura -
per veq koridorit te krimit droges prostitucionit e qthurjes -

deri ne shkatrimin perfundimtarė te kombit tonė te shumvuajtur-jan keto qenje e qendra te pamshrishme manjake te semura shpirtrisht qe na e kan caktuar ket fat
kombit shqiptar fat tjeter e shteg tjeter nuk ka -
e shihni se si e sabotojn industrinė e progresin perparimin zhvillimin fabrikat -
zhvillimin prodhimin bujqsinė industrinė e lehtė e gjithqka si dhe punsimin -
gjithqka esht ne katastrofė te popullit te mjere te diskriminuar -

vetem koridoret e krimit i kan lanė hapur si shtigje
per nji elitė te caktuar te pasurve
ndersa pjesa me amdhe e popullsisė do te vuajn nga varfria
deri sa te shemben te vyshkur per dhe
ose do te detyrohen qe secili ne formen e vet te pasurohet-
qendrat miq e armiq qe na paraqeten po e luajn ket lojė ka vite qe ne vargjet e mia e kam pershkruar ket sjellje atrmiqsore ndaj kombit tonė-

ku perveq qellimeve koloniale te skllaverisė papunsisė dhe moszhvllimit
si dhe sabotimit e pengesave nuk kan qellime tjera
por keto jan qellime vrastare te nji kombi qe sabotojnė neper shekuj-
jan keto veprime makabre dinake ndaj nesh si popull me strategji perfide
naten mik e diten vrit
esht kjo politika e vampirve te nates
qe diten behen engjuj -dhe me keto forma e kan varfruar nji komb
me te cilin tallen tash sa shekuj pamshirshem
duke e tallur dhe rropatur neper vuajtje e luftra te imponuara
-perndjekje te pa fund e zhurma premtime te kota
duke u paraqitur si miq ndaj ti
disa
por disa duke vepruar me armiqsi e kan sjellur ket popull para katastrofes s evarfrisė prandaj jan te detyruar-
te gjendet format e mbijtesave
sepse njeriu kur mbshtetet per muri nga varfria nuk ka kah ja mban e joshė pasuria
dhe lakmija per te shpetuar nga kthetrate vuajtjes
dhe frika e krizave e hyn ne biznese te rrezikshme
e te pandershme
sepse ne rrugen dhe shtigjet
enderit nuk ka asgjė te siguruar , -
prandaj po ndodhin dukuri te shemtuara ne trojet shqiptare
dhe botrore
sepse elitat kriminale mafioze qe sjellin keshtu rroten e historisė meritojn shkelje ne fyt nga popujt e pafajshem e te diskriminuar -
sepse ata me politiken e tyre te paskurpullt plot hile po i sjellin deri ne ket ktaklizmė
morale situatat e qenjes njeri
te cilin po e qorodisin me forma varfrie e bojkoti
pastaj me demagogji te pispillosur i mbajnė fjalime mashtruse
kur njeriu i thejshtė qytetari nuk ka qka i jep fmiut me ngranė e me pi -
ky esht absurdi i zi i feudalve dhe qifligarve bashkkohore mafioz

qe ndertojnė politikė skllavruese ndaj popujve e qytetrimit
me politiken e tyre ne mnyr qe vetem nji perqindje te jen te pasur
te tjeret do jen te varfer -
do te vie nji kohė qe kur popujt ta kuptojn kėt diskriminim tradhtarė
ata
qe po sillen kshtu me popujt do te jen ne rrezik te madh
vendin askund nuk do ta ken pra ata qifligaret feudalet emdhej
qe e kan timonin e botes ne duar qe e zhvillojn feudalizmin
e jo demokracine lirine

duke e mbuluar me masken e modernizmit-
dukee maskuar si demokraci bashkkohore
qe ne fakt nuk esht por fund ekrye regjime kanibale shfyrtzuese
te pa drejta
kur te varfrit jan ne shenjester
per tu tallur me ta

e te pasurit me forma te paskurpullta e me hile duke grumbulluar pasuri haram-
kjo esht bota e pa drejtė e rendit
bota rrumbullake globi ku rrin padrejtesia e mykur
ku krymbat e hanė mollen nga mbrenda
duke emashtruar me ligje te cilat ne fakt perveq se jan ne leter nuk kan ndonji domethenje sepse prapaskenat e bejn ligjin -

shkrim i autorit xhelal ferizi para disa vitesh opinione diskutime mendime te lira neper forume,,,,,,,,,,,,,

zhgėnjimi
23-03-2010, 09:52
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Nuk jemi duke e tepruar fare ne shqiptarėt nėse themi sangjaku ėsht i yni-
ne shqiptarve na e kan marrė komplet ilirinė sllavėt ardhacak te invaziioneve nomade barbare
ata na kan shum borgje per shkretimin ilirisė antike shqiptare -

dhe nė shum vise tė ish jugosllvisė sheh fytyra te ngjashme me shqiptarėt -

qka dėshmon se ne kohrat e shekullit te shtatė e tetė pas eres se re shum fise ilire shqiptare u sllavizuan-

nen ndikimin e shum shtypjeve dhe asimilimeve -


e trysnive terrosiste pansllave poullsia e lashtė ilire esht
asimiliuar

se iliret ishin shqiptarė qe jan sllaviziuar e asimiluar -


bosnja komplet dalmatija mali i zi istria-


ndersa viset ne lindje te ballkan it -


serbia kroacia lindore andej jan ma shum sllave-

sepse ndodhi ma heret invazioni nomad sllav -

por keta sllavėt

ishin shovenist dinak i kan mbuluar te gjitha gjurmet ilire te ishqytetrim it te vjeter ilir

m e mjeshtri dinake dhe
dhunen barbare -


Pansllavet

jan kanibal te grabitjeve te tokave gjurmve dhe qytetrimeve dhe civilizimeve -


ndersa sangjaku e peshteri te gjitha fiset i ka shqiptare -me tradita neper shekuj -

aty shkollat serbishte kan bė kerdi kan asimiluar shqiptarė-

prandaj duhet te qelet unviersitetit shqip ne sangjak-

e shkollat shqip-

ata te gjith jan fise shqiptare -

quhen gegaj drenaj kasaj pepaj lajqi teritori lidhej dikurė me zonat e ibrit -


te kolshajt -

me luginen e bardhė dhe drenicen mitrovicen dhe zonat perendimore te kosoves deri ne vishegrad -

pa ndepre-

sllavet i goditen keto fise me qellim per te ju afrue detit ilir durrsit -
por kur erdhen te drenica u vonuan -


sepse aty fiset shqiptare edhe pse ndrruan fe -

nuk u asimiluan port rrezistuan ruajeten gjuhen shqipe nuk u serbizuan -
prandaj vonesa drejt detit adriatik ndodhi -

sepse po te shkonte me hapa aq te shpejt durrsi do te fliste serbisht sot-


pa dyshim se sangjaku nuk ėsht tokė serbe -por tokė shqiptare
me fise shqiptare-

edhe me pamje edhe me traditen veshjes kombtare dhe gjurmet qe akoma jan shum te gjalla dhe sikur te kujdeset dikush me shprejtesi te madhe ato gjurmė mun dte ringjallen-sepse sangjaku akoma me shum vbise flet shqip dhe te vjetrit akoma kan plisa te badrhė
neper shum vende qka deshmon traditen shqiptare
-


krahina e psehterit duhet ti kthehet kosves -

dhe ti mbyllen perfundimisht rruget serbisė drejt detit adriatik-

etnikisht ti mbyllen te gjitha shtigjet kah ajo serbia mendon ta shtrijė ndikimin politik ekonomik etnik -
dhe poashtu shtigjet e lugines se presheves rruga drejt greqisė vetem ather ne mund ta kontrollojm serbinė -

andej kah lugina e presheves dhe kufijt me maqedoni ku serbia akoma del lirisht dhe zhvillon raporte e mardhenje politike ekonomike me greqinė si dhe kordinime armoqsdore antishqiptare -

vetem ky kontroll i perhershem qe mund ti behet greqisė e serbisė nga ana e shqiptarve -
mund ti garantoj jeten dhe tregjet me perendimin si dhe shtigjet e lira e sukseset e shqiptarve -
sllavt i kan grabitur keto toka per te ua mbyll shtigjet gjermanve franqezve anglezve

e tash se fundi edhe amerikanve e te italianve e austriakve e vikingve miqve dhe aleatve tanė ma te shtrejt e te perjetshem miqve mna te dashur qe i kemi miq qe na e garantojn jeten dhe lirinė miqve te cilet i kemi miq natyral e te pa ndryshueshem deri sa te ekzistojnė shekujt -


sllavt dhe europiant e tashe edhe amerioakėt jan armiq dhe konkurent me te cilet jan ne konkurenca neper shekuj per dominime ushtarakae gjeostrategjike politike ekonomike dhe te fuqisė e ndikimit te pergjitshem -


ne shqiptarėt me ndihmen ealetve perendimorė duhet te bejm perpjekje maksimale per te mbyllur keto shtigje te rusisė greqisė e serbisė -

perfundimisht me keto forma ne dhe perendimi ma leht mund ti kontrollojm
sllavėt dhe greklet e rrezikshem -

esht ky interes i i perendimit -

qe sangjaku dhe lugiant e presheves te hyjn ne n administraten e teritorin e kosoves shqiptare qe ti kthehen kosoves qe i jan marrur dhunshem.
gjat padrejtesive shekullore te historisė dhe grabitjeve bįrbare#

shkrim nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
23-03-2010, 14:07
Gjithmonė Kam Menduar Edhe Per Ndryshimet Gjenetike
Dhe Feno Tipike
Duke Krahasuar Te Ndryshuarat dhe konstantet

Por Gjithnji Kam Thėnė Dhe Qendroj Pran Asaj Pse dhe vetem perse
Nuk vazhdon evolucioni

Ecolucioni Nuk Do Te Ishte Ndalur por do te kishte vazhduar nese veq thuhet se evolucioni ėsht faktori i zhvillimeve te qenjeve dhe materjes
Prandaj Edhe Nuk i Besoj Shum Kėsaj Teorie
Evolucioni Do T ė kishte Bė Aq Shum Gabime Nė perkryerje perfekte
Aq Sa Ne nuk do te ekzistonim te tillė siq jemi por kush e di se qka e si e qfar kahje do kishim ne zhvillime
dhe nuk Besoj Se do Mund Te ekzistonim perse
evolucioni nuk sjell ndryshime tjera ose eksplodime te planeteve e zjarreve ose gabime tjera ne hapsira e ne glob dhe ne materje
gjat zhvillimit per se u ndal ne ket perkryerje evolucioni

Vetem Gjenialja Zhvillon te duhuren dhe kushtet qe shifen tė pėrkryera

a thua qendron teoria eveolucionit nėse shofim gjithqka
Sipas Parimeve Tė Sė Krijuares dhe ekzistentes
Mbi Bazen e Te Ciles Ajo Qendron e pa Ndryshuar
dhe e vazhdueshme ne kohra e shekuj
perse mbi token tonė evolucioni nuk qet diqka te jashtzakonshme mbi token tonė
qe akoma nuk e ka pa njeriu
per shembull perse nuk dalin bimė tjera mbi dhe te jashtzakonshme
por del vetem ajo qka i nevoitet njeriut dhe gjallesave e jetes
organizmave

m bi bazat e kesaj teorie faktike nuk na duket e bindshme teoria e evolucionit
sepse vet spontaniteti nuk mund te jet aq gjenial
secila logjikė vet e rrėxon kėt teori dhe kjo ėsht kėshtu pa dyshim

mendime te autorit xhelal ferizi mbi temen evolucioni dhe teoria e tij nga qarls darvin

zhgėnjimi
23-03-2010, 14:19
Tė Mos Mė Kekquptoj Ndoshta Dikush Se U Bė Shum Vėshtirė
Me Diskutu Sot ne keto kohra

Prej Keqkuptimeve
Dikush Ndoshta Mendon Se Un Dua te uli vleren enodnje shkenctari

Se Po Dua Te Tregohem ne variante etj por ne fakt un shprehu bindjen time
duke mos u poajtuar se si qenje njerzore na ka krijuar
vetvetiu ndonje evolucion

dhe kam menduar shum mbi materjet dhe organizmat


Un Vetem Jap Mendimin Bindjet e mia

Asgje Ma Teper

Dhe Rrespektoj Perpjekjet e Shkenctarve dhe menqurine e tyre por ne teorinė e volucionit nuk besoj
Nuk Kam Qellim Te Ia Rrėzoj Askujė teorinė
por thjesht po i shfaqi mendimet e mia
Por Vet Bindja Mė rrin Disi Nė Shpirtė
Duke Kėrkruar Secilen Arsye dhe duke kerkuar
llogari perfekte nga secila qenje
Dhe Duke Dalė Gjithqka Llogari

diskutime opinione mendime nga autori xhelal ferizi

Genci
23-03-2010, 15:03
poshtrimi dhe perulja ishte qellimi i tradhtarve jo ashtu si thua ti

-----------

jo nuk qendron kjo qe ju flisni me nji far tendence

pak a shum te njeanshme
bisedova me xhelalin dhe mora mendimine tij

nuk esht xhelali ashtu ne asnje menyre qe me kundershtaret bisedon me at gjuhe pse dialog e quan ti at kur xhelali shahej dhe sharjet me te ndyra adresoheshin e poshtersite ne adres s te tij por te gjith ata zuzare u treguan te dobt dhe rane si pulat e lagura nji nga nji para xhelalit
xhelali nuk perulet nuk poshtrohet per se gjalli kjo nuk ndodhe as nuk ka ndodhur xhelali mund te vritet por jo te poshtrohet i gjalle as perluljen enenqmimin eposhtrimin nuk epranon
ti thua kthe prapanicen te gjith kalimtarve dhe mos reago le te bej secili kalimtare kush q te do jo o njeri dinjiteti nuk jepetNdermjetesues,
eshte e vertete qe Xhelen e kane sulmue shpesh neper forume,nuk diskutohet kjo.
Poashtu,dihet qe Xhela sulmueseve ua ka kthye dyfish me pergjegjiet e tij dy-tri faqeshe…dhe s`eshte kenaqe me aq,po i eshte kthye te njejtit postim nga dy - tri here...d.mth deri sa eshte lodhe vet.

Mirepo,ne kete pike nuk ke si t`i ikesh pyetjes : pse u sulmue aq shpesh Xhela ?

Edhe pergjegjia eshte e thjeshte,me duket mua.
Xhela eshte marre shpesh me tema madhore,tema qe kane te bejne me problemet e kombit tone,e ne anen tjeter me shkrimet e tija te shkaktonte neveri te vazdhdueshme,sepse nuk kishte parasyshe drejtshkrimin dhe bente
gabime te vazhdueshme gjuhesore.

E kupton ti ?!

Te merresh me tema serioze e ne shkrimin tend te mos vesh
askund presje dhe rrallekund(apo askund) pike,ti e neperkembe gjuhen tone,qe do te thote na neperkembe te gjithe neve dhe nencmon te gjithe ata qe t`i lexojne shkrimet e tilla !Me pak fjale,te merresh me tema serioze e te mos dish te shkruash si duhet shqip,ti pervecse e ke zhyte tavolinen tende, e ke fye edhe intelegjencen e atyre qe te lexojne !
Dhe pastaj vijne natyrshem sulmet…

Dhe ne lidhje me kete,spjegimi me absurd,me i palogjikshem dhe me nencmues eshte ai i llojit :
“ po nuk po kam kohe me i rregullue shkrimet….jo po me dashte une ,nuk bej gabime …etj.


Edhe nje tjeter gje.Ti diku me lart e permende se mos qenkam adhurues i vargjeve te Xheles.Je gabim.
Une i adhuroj vargjet e Lasgushit dhe te Fishtes e Migjenit.

zhgėnjimi
23-03-2010, 19:54
Ndermjetesues,
eshte e vertete qe Xhelen e kane sulmue shpesh neper forume,nuk diskutohet kjo.
Poashtu,dihet qe Xhela sulmueseve ua ka kthye dyfish me pergjegjiet e tij dy-tri faqeshe…dhe s`eshte kenaqe me aq,po i eshte kthye te njejtit postim nga dy - tri here...d.mth deri sa eshte lodhe vet.

Mirepo,ne kete pike nuk ke si t`i ikesh pyetjes : pse u sulmue aq shpesh Xhela ?

Edhe pergjegjia eshte e thjeshte,me duket mua.
Xhela eshte marre shpesh me tema madhore,tema qe kane te bejne me problemet e kombit tone,e ne anen tjeter me shkrimet e tija te shkaktonte neveri te vazdhdueshme,sepse nuk kishte parasyshe drejtshkrimin dhe bente
gabime te vazhdueshme gjuhesore.

E kupton ti ?!

Te merresh me tema serioze e ne shkrimin tend te mos vesh
askund presje dhe rrallekund(apo askund) pike,ti e neperkembe gjuhen tone,qe do te thote na neperkembe te gjithe neve dhe nencmon te gjithe ata qe t`i lexojne shkrimet e tilla !Me pak fjale,te merresh me tema serioze e te mos dish te shkruash si duhet shqip,ti pervecse e ke zhyte tavolinen tende, e ke fye edhe intelegjencen e atyre qe te lexojne !
Dhe pastaj vijne natyrshem sulmet…

Dhe ne lidhje me kete,spjegimi me absurd,me i palogjikshem dhe me nencmues eshte ai i llojit :
“ po nuk po kam kohe me i rregullue shkrimet….jo po me dashte une ,nuk bej gabime …etj.


Edhe nje tjeter gje.Ti diku me lart e permende se mos qenkam adhurues i vargjeve te Xheles.Je gabim.
Une i adhuroj vargjet e Lasgushit dhe te Fishtes e Migjenit.

---------------------

Me keqardhje them se ju i perdredhni gjėrat per tu nxjerrur kėtu nga situata
para lexuesve dhe per te mbuluar fajin e shum armiqve antikombtarė

dhe shpirtave te prishur te mykur
nuk e di pse i mbroni shpirtrat e mykur
dhe a jeni te vetedijshem ju se sa pisi i mallkuar qe flet shqip
e ka sulmuar xhelalin
ky esht krim e shkuar krimit qe nuk ka askun shembull ne historine e forumeve deri me tani
askun

dhe ju qe po beheni avokat i kriminelve po gaboni

ata fillonin me sharjet dhe provokimet
me te ulta

qe nuk kishin te benin asgje me drejteshkrimin
ata shpifnin per xhelalin fjale te ndyra duke e akuzuar e perflliqur
me poshtersi e ekiteketime q' lidhje kishte kjo me drejtshkrimin
KURFARE HIQ DHE KJO PROPAPAGANBDE NUK TE PIN UJE SEPSE JAN ME MIJA DESHMITARE
lexues njerz q e i kan pa sulmet shpotitė gjelozitė sulmet nga motivet e dobta te ulta
qe nuk ishte veshtire per ti dalluar s e beheshin nga karakteri i dobet
por me veremin e ashtit ne shpirte
te prishur te smirave dhe cinizmave te njerzve te lig e te ndyre
dhe ne urdhrin qe merrnin nga tradhtarėt padronet e tyre

ata ishin njerz qellimkqij dhe te poshter qellimin e kishin per ta rrenuar
ne themel xhealin dhe per ta maltretuar ne qdo forum
per ta perulur e poshtruar nuk kishte lidhje askun me vrejtjet dhe drejtshkrimin por me fyerje sharje etiketime dezinformime epitete fjale fyse ngacmime pa kurfar burrnije por te ligj dhe aspak trima as
burra por te lig e te dobt sa s ka sa qe jan trupi i turpeve
simbolte te dobsise dhe trupit thjesht ishin disa rruspija mashkullore
te pa karakter qe mshefeshin pas pseduonimeve njerz te pa bese me
nje dyftyrsi te pa edukate dhe te ndyre

dhe vetem kur e tepronin me poshtersi e cinizma e fyerje
ather xhelali i merzitur dhe i egersuar nga tradhtaret
dhe provokatoret edhe ma pare neper vite te aktiviteteve te jetes se tij
ky natyrisht esht egersuar nga provokimete tradhtise
sepse as xhelali nuk ishte dikure aq i ndjeshem
por qnjerzorja paftrysia i ka kaluar kufijt e njerzores qe e ka tjetersue
edhe xhelalin xhelalin
mendoj se tipa te tillė tė pa karakter edhe engjullin e bėjnė
dreq ti nuk e di
se ka pas ndytsira te pista qe e kan fye xhelalin

ata nxiteshin nga poshtersia dhe tradhtia e tyre
dhe motivet e ulta sadiste tradhtare perse i mshefe njerzit e smure me ndtysi legena ne shpirte te dobt te karakter
pervers ne qdo qelize dhe te poshter me plot kuptimine fjales
perse po eperdredh gjuhen andej e kendej
qfar fytyre mund te ket ky odisea ne forumin dardania de
kur gjithqka qe kishte ne vargun e xhelalit e perqeshte duke e quajtur poerdhjera vargun e xhelalit dhe poashtu doli me pseudonimin ilira
ndrronte pseudonimet si kurva partneret

ndersa ne forume tjera delnin me pseudonime tjera e i postonin vargjet e xhelalit pa autorizimin e xhelalit duke ja hequr emrin dhe mbiemrin e poeziose se xhelalit
ku xhelali ne qdo poeuzi e kishte shkruar
dhe pikrisht ishin keto shkaqe e detyruan xhelalin qe secilen poezi te ja qes emrin
ky ishte shkaku perse xhelali i detyrua te veproj
keshtu
sepse xhelali kur ka filluar njiher ne fillim ka pas postuar pa
emer por e kur e pau
se flliqsirat filluan te tallen ja vuri pastaj vargjeve te veta identitetin

dhe ju i kualifikoni ndryshe fajet e kriminelve
dhe nuk jeni aspak real por i qellimshem sigurisht je edhe ti nji nga ata qe provokuar dikun
sulmi i xhelalit nuk kishte tė bėnte aspak me drejtshkrimin
por me natyren e dyftyrshave spiunve tradhtarve shpifsve
dhe te pa beseve dhe shpirtrave te prishur
dhe xheloz te ndyre te pa vlera njerzore

xhelali disa her u deklarua se nuk jemi ne promovime librash
dhe ne kongrese te gjuhes e te drejtshkrimeve dhe nuk kishte kohe qe te shkruante aq kujdesshem qdo kund .
poashtu vargjet qe i nxori te rregullta pikrisht ai odise
qe i quante vargjet e xhelalit poerdhjera i postonte me emrin pseudonimin si
murturi ne nji forumin bashkimi kombtarė
dhe kur e pyeti xhelal ferizi pse i ben keto veprime ai tha internetio esht i te gjithve sepse esht ne hapsire po shpija e tij a esht e te gjithve sepse edhe ajo esht ne hapsire por ky murturi odesie ilira me sa e sa pseudonime sipas te gjitha gjasave esht nezir myrtaj qe veq po e njeh interneti ky e ha buken me turp korija per te esht asgjė ky esht i pa fytyrė i pa besė majmun hesapi
prandaj pse ti genci i arsyeton njerzit dhe behesh avokat i tradhtarve

zhgėnjimi
23-03-2010, 20:16
Motivet e sulmeve ndaj xhelalit nuk ishin te drejtshkrimit
as te asaj natyre por motive püoashtersi barbare vandale

dhe kjo qe thua ti kurr nuk mund te jet e vertete
jan percjellur situatat me vigjlence perse e mshefe barbarine
barbaret e kan sulmuar xhelalin shpirti barbar i zi
qenje te ndyra shpellore te liga e te pa besa tradhtare
legena barbar
e motivete fyerjeve dhe natyra e fyerjeve vandale kriminale
shpirtra gjarpijsh
qe nuk ka pasurt te bej asnjiher me drejtshkrimin
ju jeni nje maske e rrezikshme qe mshefeni e dezinformoni
pas ksaj avokature
ku ju i mbroni armiqt e ndyre lexuesit nuk jan budallej
dhe i kan pa shpotitsit e sulmuesit se prej cilave motive sulmojne
ndersa ju poashtu po tregoni se jeni edhe je i pa qendrushem
dhe i luhatshem
me shum teha ku asnji sopate nuk ju pret ne nje vend as njiher

ne nje ane me thua mua ti nuk je poet dhe nuk do te bisedosh me mua
por me poet xhelalin thua ai esht poet me at do te bisedosh
e flet per botimet e xhelalit
ne anen tjeter thua nuk i pelqej vargjet
e xhelalit
por vetem te lasgushit fishtes etj
a ke bere ndonjeher ndonje krahasim te vargjeve te xhelait
dhe domethenjes se vargut e bukurise e se vargut t e xhelalit
dhe a i ke krahasuar vargjet e xhelalit me te ndonji poeti tjeter
secilin varg e fjalė dhe a e di se si bėhet krahasimi

krahasimi behet ne lidhjen logjike e domethenjen e fjaleve
ne poezi
qellimin ne firma mjshtrore artistike duke nxjere arsyen dhe qellimin
dhe forca e fjales merret por meren shum karaktaristika edhe shpirti i poezise
dhe plot kuptimi

artin mjeshtrine dhe metaforen si mjet special a eke analizuar te xhelali
per te lidhur cakun dhe domethenjen e seciles nisme dhe definim
dhe kuptimin esencen kuptimin kuptimplote te vargut poetik

dhe artin ku nxjerret qellimi final i metafores
dhe caku i domethenjes se artistikes mjeshtrise metaforike
ne varg te au tor xhelal ferizit


ju ve nuk mund te ju besohet aspak

as edhe nji milimeter ju kerceni poshte e lart neper dege dhe shifet qe ju keni antipati per xhelalin
dhe e arsyetoni tradhtine e larte kombtare te armiqve provokatorė
intrigen komplotin kurthen e tradhtarit te cilet kishuin motuive te flliqura gjelozie
disa ishin gjelozi se mos xhelali po delte me i aft se ai disa ishin xhelozi klanore krahinore disa ishin xhelozi armiqsore disa urdhra te nxitur disa thjesht sepse smirzijte ishin te smure e disa i nxiste armiku pra per drejtshkrimin ju flsini kot ne vargje pak ka gabime aty ketu por ju keni halle tjera dinakerie

mendon ti se njerzit jan ashtu siq paraqiten

a nuk te ka ra ne sy ty mllefi i kadarese dhe qoses
e shum te tjerve se si shpotiten me ironi e armiqsi edhe akademiket
apo nuk e njef ti shpirtin e njeriut dhe te atyre q e mshefen pas bukurise
e kravatave e paraqitjes s e bukur se qka mund te mshefet aty

xhelali esht origjinal prandaj ju falcifikatėt e urreni sepse jeni msuar me falcifikatin
te xhelali ka gjithqka natyrale

Genci
23-03-2010, 20:27
---------------------


ata fillonin me sharjet dhe provokimet
me te ulta

qe nuk kishin te benin asgje me drejteshkrimin
ata shpifnin per xhelalin fjale te ndyra duke e akuzuar e perflliqur
me poshtersi e ekiteketime q' lidhje kishte kjo me drejtshkrimin
KURFARE HIQ DHE KJO PROPAPAGANBDE NUK TE PIN UJE SEPSE JAN ME MIJA DESHMITARE ....prandaj pse ti genci i arsyeton njerzit dhe behesh avokat i tradhtarve

Xhele,kupto njehere : nuk ka tradhtare te kombit qe merren me ty as me mue!
Beso qe nuk ka !Sepse ti,si une,je krejt i parendesishem per tradhtaret e kombit!
Gjithsesi ka ngucakeqe.Te tille ka ne cdo kuvend tonin.Kur te tilleve t`u shtohet mentaliteti yne-kryesisht mentalitet fshatar, te ndodhin keto qe po te ndodhin.Mirepo,nje pjese te fajit e mban vet,kete s`ke si ta mohosh.Te mbahesh per poet e te mos shkruash drejt shqip,do te jesh vazhdimisht i sulmuar...jo nga tradhetaret e kombit,po nga ata qe s`ta falin t`ua pordhosh
gjuhen.

zhgėnjimi
23-03-2010, 20:33
Vollständige Ansicht

Diese E-Mail wurde als Junk-E-Mail eingestuft und wird nach zehn Tagen gelöscht.
Aus Sicherheitsgründen wurden Anlagen, Bilder und Links in dieser E-Mail blockiert. Inhalt anzeigen
Xhelal Ferizi na mori malli!‏
Von: webmaster@forumishqiptar.com (webmaster@forumishqiptar.com)
Möglicherweise kennen Sie den Absender nicht.Als sicher markieren|Als Junk-E-Mail einstufen
Gesendet: Montag, 22. März 2010 05:06:25
An: xhelal_ferizi@hotmail.com

I/e dashur Xhelal Ferizi! Nė radhė tė parė urojmė qė ky mesazh t'iu gjejė shėndoshė e mirė si ju edhe familjen tuaj. U bė njė kohė e gjatė qė nuk keni marrė pjesė nė komunitetin tonė tek Forumi Shqiptar dhe tė gjithė e kemi ndjerė mungesėn tuaj. Forumi dhe temat e shumta tė tij kanė nevojė si pėr praninė si pėr mendimin tuaj. Nėse keni harruar fjalėkalimin, mund tė kėrkoni ta ndryshoni atė nė formularin mė poshtė: http://www.forumishqiptar.com/login.php?do=lostpw Nėse keni pyetje apo nevojė pėr ndihmė, mos nguroni tė kontaktoni me email administratorėt e forumit nė adresėn webmaster@forumishqiptar.com. Mirėulexofshim sė shpejti nė forum,Forumi Shqiptarhttp://www.forumishqiptar.com/

Antworten
Allen antworten
Weiterleiten
Neu
|
Löschen
Junk-E-Mail
Dies ist keine Junk-E-Mail
|
Markieren als ▼
Ungelesen
Gelesen
Betrügerischer Phishing-VersuchVerschieben ▼
Posteingang
Junk-E-Mail
Entwürfe
Gesendet
Gelöscht
email
Vjershat|
Leeren

|

------------------------------------------
hė sa qesharake e dyftyrshe forumi shqiptarė com e thrret xhelon
hė deri sa vet e perjashtojnė e diskriminuan
q hipokrizi

zhgėnjimi
23-03-2010, 20:57
NDĖRGJEGJJA HUMANITARE NĖ FUNKSION TĖ ĒĖSHTJES KOMBĖTARE
12 March 2010
5 Stars - Excellent4 Stars - Good3 Stars - Average2 Stars - Fair1 Stars - Poor

PRINTOJE
ME POPULLORET
VERSION PDF
VERSION XML
TXT versionNga pėrurimi i librit


Autor :
Prof.dr. Mehmet HALIMI
Reklamoni tek Tribuna Shqiptare
Reklamoni tek njė nga publikimet
mė serioze shqiptare nė internet
http://tribunashqiptare.com

AlbemigranT.com
Faqja e emigrantėve shqiptar
www.albemigrant.com
Nga Prof.dr.Mehmet HALIMI

(Hysen Ibrahimi, KOSOVA nė zemrėn e mėrgatės nė Suedi, Prishtinė 2009, 289, f.)
Popullit e atdheut mund ti ndihmojmė ne tri mėnyra: Me dituri, me pasuri dhe me
trimėri (me jetė), duke sakrifikuar jetėn pėr tė. Nė muajt e fundvitit 2009, doli nga
shtypi libri i autorit dhe veprimtarit, Hysen Ibrahimit, pjesėtar i mėrgatės shqiptare nė
Suedi, me titull: ”KOSOVA nė zemrėn e mėrgatės ne Suedi”, ku spikaten mėnyrat e format e
veprimtarisė sė kėsaj mėrgate gjatė viteve 1998-2009, ku vihet nė spikamė, pėrveē aktiviteteve
kulturore nė kėtė diasporė edhe ndėrgjegjja humanitare nė fuksion tė ēėshtjes kombėtare.
Mirėpo, para se tė bėjė njė vėshtrim mė tė hollėsishėm pėr veprėn nė fjalė, po veēoj rastin e
kontaktit tė parė me autorin e veprės nė fjalė dhe njohjen e drejtpėrdrejtė me veprėn.
-Rasti thonė ėshtė mbret i botės-. Unė duke qenė nė shoqėri me shokėt e mi: Prof.
dr.Shefki Sejdiun, dr.Mehmet Rukiqin dhe dr. Jusuf Osmanin,rastėsisht u takuam me
autorin e veprės pėr te cilėn e kemi fjalėn, i cili gjithashtu kishte qenė nė shoqėri me axhėn
e vet, Ali Ibrahimi, me z.Mursel Ibrahimi, ish kryetar I Komunės sė Mitrovicės, njė burrė
i urtė dhe i qetė, me sjellje modeste, i cilli erdhi mė vonė nė kėtė shoqėri me dy kusherinj
tė tjerė tė Hysenit, tė cilėve nuk u’a mėsova emrat. Ndonėse, u takuam rastėsisht, ne do tė
mbetemi miq pėrjtėsisht. Sepse pėrveē ndenjės sonė e bisedės sonė tė pėrbashkėt, pėr njė
kohė tė shkurtėr krijuam raporte shoqėrore e ndėrvėllazėrore sikur tė ishim njohur kaherė.
Mirėpo, lidhjen tonė mė tė fortė e bėri libri me titull: ”KOSOVA nė zemrėn e mėrgatės nė
Suedi”, tė cilėn atė ditė tė lumtur na e dhuroi autori i saj z.Hysen Ibrahimi, sepse libri ėshtė
pėrmendore e pėrmendoreve. Ai me kėtė vepėr, jo vetėm qė na nderoi, por edhe na gėzoi
dhe na afroi duke krijuar raporte afrimi e bashkimi rreth njė synimi e qėllimi tė pėrbashkėt
kombėtar. Sepse, njerėzit e njė gjaku, tė njė gjuhe, tė njė trualli e historie, ėshtė atdheu, ėshtė
KOSOVA ajo, qė i bashkon, ėshtė bukuria e shija, ėshtė aroma e atdheut, janė vuajtjet e
gėzimet, janė pėripetitė e kujtimet, janė synimet e qėllimet, idealet e pėrpjekjet e pėrbashkėta
pėr ēlirim e bashkim kombėtar, qė e afrojnė ēdo shqiptar njėrin me tjetrin. Dhe sa mė tė afėrt,
sa mė tė thjeshtė e mė kokulur qė tė jenė shqiptarėt ndaj njėri-tjetrit, aq me ballėlartė e mė
krenar do tė jetė atdheu ynė para botės sė qytetėruar duke na lakmuar pėr dashurinė dhe
harmoninė ndėrvėllazėrore dhe unitetin tonė kombėtar.
Vetėm kėshtu ne e nderojmė popullin e atdheun tonė tė dashur e tė shtrenjtė –
KOSOVĖN MARTIRE. Dhurata mė e mirė dhe dėshmia mė konkrete e nderimet qė na bėri
z.Hysen Ibrahimi, ėshtė dhurimi i veprės nė fjalė. Ndaj, le tė mė lejohet qė nė emrin tim e tė
shokėve tė mi nė shenjė mirėnjohjeje e falėnderimi shoqėror e vėllazėror, tė them disa fjalė
miradie dhe afirmative pėr veprėn: ”KOSOVA nė zemrėn e mėrgatės nė Suedi”, pėr autorin e
saj, pėr shokėt e tij veprimtarė, pėr rolin e mėrgatės nė diasporėn shqiptare nė Suedi dhe pėr
ndėrgjegjen e tyre humanitare nė funksion tė ēėshtjes kombėtare, dedikuar kryesisht Kosovės
martire.
Ēdo pjesėtar i mėrgatės sonė nė diasporė, ėshtė njė pėrfaqėsues, qė prezenton jo vetėm
veten si individ, familjen e kabilen, lagjen e fshatin apo mė gjerė edhe trevėn, prej nga e
heq ai zanafillėn, nga njėra anė, por ai ėshtė njė pėrfaqėsues tipik dhe i drejtė i popullit
dhe kombit shqiptar, ėshtė njė ”plis-dheu” i humanizuar i vendlindjes dhe atdheut tė vet,
i cili kudo qė tė shkojė nė koordinata e meridiane tė rruzullit tokėsor, ai pėrveē mallit e
nostalgjisė, respektit dhe dashurisė ndaj atdheut, bart me vete edhe mikpritjen e bujarinė,
sinqeritetin e fisnikėrinė, besėn e zemėrgjerėsinė, virtyte kėto qė e shquajnė dhe e stolisin si
pjesėtar tė denjė tė njė populli me kulturė tė lashtė autoktone, banor i tėrthoreve tė Ballkanit
dhe Evropės, nga ana tjetėr. Ky ėshtė identiteti i tij kombėtar, kudo qė gjendet ai. Me njė
fjalė, pjesėtari i mėrgatės shqiptare nė diasporė ėshtė si njė ambasador tipik e origjinal qė nė
mėnyrėn mė tė denjė manifeston cilėsitė dhe tiparet e kombit dhe shtetit tonė.

Pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, mė 17 shkurt 2008, shtet i pavarur dhe sovran, ēdo
shqiptari tė Kosovės, pėrveē pėrgjegjėsisė personale e kombėtare, i shtohet edhe pėrgjegjėsia
shtetėrore. Ai tani ėshtė edhe pjesėtar e qytetar i shtetit tė Kosovės. ”Madhėshtia e njė kombi
nuk matet me fuqinė e tij, por me menēurinė dhe besimin. Nėse dimė tė udhėhiqemi nga
kėto virtyte tė larta njerėzore, nuk kemi pse tė frikėsohemi pėr atdheun qė do t’ua lėmė
trashėgim brezave tanė tė ardhshėm ”(Citat, marrė nga fjalimi i Presidentit SEJDIU nė
seancėn solemne tė Kuvendit tė Kosovės, me rastin e ditės sė Pavarėsisė Bota sot, e enjte 18
shkurt 2010, f.12). Prandaj, Mėrgata jonė, kudo qoftė ajo, nuk jeton mė vetėm me hallet e
dertet e veta personale e familjare, por ajo ėshtė vetėdijėsuar, ndėrgjėgjėsuar e humanizuar,
duke jetuar edhe me hallet e dertet, synimet e qėllimet, idealet shtetėrore qė veprojnė e
frymojnė bashkė me problemet e Kosovės pėr ta bėrė Kosovėn shtet e pėr ta ndėrtuar e
mbajtur si shtet ballėlartė e krenar.

Mėrgata shqiptare si kudo gjetkė, ashtu edhe nė Suedi, nuk pėrfaqėson mė njė turmė
njerėzish tė paorganizuar si punėtorė krahu fizik e analfabetė, por ajo paraqet njė shoqėri
tė organizuar e tė vetėdijėsuar e tė ndėrgjegjėsuar nėpėr klube e shoqata kulturore e
humanitare nė raste lufte edhe nė kontigjente tė mobilizuara ushtarake, qė jeton e vepron
shqip, qė fiton e krijon, qė sillet e frymon kudo qė gjendet si shqiptar, qė e flet, e ruan
dhe e kultivon gjuhėn tonė tė bukur amtare shqipe, duke u nisur nga familja e shoqėria e
organizuar nėpėr klube e shoqata, ajo me veprat e veta krijon dhe e kultivon kulturėn e vet
gjuhėsore e kombėtare. Duke e nderuar dhe respektuar kėshtu Kosovėn tonė tė dashur e tė
shtrenjtė, shtet tė pavarur e sovran, shtetin mė tė ri nė botė, i cili jeton me krenari e dashuri
edhe nė zemrėn e mėrgatės sonė nė Suedi. Kėtė nė mėnyrė tė denjė, reale dhe faktike e
dėshmon libri i veprimtarit tonė tė zellshėm e aktiv me njė ushtri veprimtarėsh tė tjerė e
atdhetarėsh humanistė me titull: ”KOSOVA NĖ ZEMRĖN E MĖRGATES NĖ SUEDI”.
Populli thotė: ”Meshkujt e mirė qofshin pėr dynja”. Kosova mburret e krenohet me Ju. Pėr
tė gjitha veprat tuaja nė sherbim dhe nė interes tė popullit e atdheut, qė Ju i keni kontribuar
e ndihmuar me dituri, me pasuri e me sakrifica edhe jetėsore, neve jo vetėm na nderojnė
e respektojnė, por na bėjnė edhe mė ballėlartė e mė krenar para botės sė qytetėruar, e
posaēėrisht para shoqėrisė sė shtetit tė Suedisė, ku Ju jetoni e veproni dhe ku Ju gėzoni tė
drejtat njerėzore e kombėtare ta zhvilloni e pėrparoni gjuhėn (sepse gjuha ruhet atje ku
shkruhet), letėrsinė e kulturėn tonė kombėtare, shqiptare. Ndaj tė jeni mirėnjohės ndaj tyre,
sepse duke qenė mirėnjohės, ju shtoni numrin e miqve shqiptarė ne Suedi, e miqtė janė
krahėt e shtyllat e forta tė njė shteti tė ri, siē ėshtė KOSOVA. Sepse thuhet: ”Mė mirė njė mik
se njė ēifllik”, dhe se “miku i vėrtetė nuk blihet me kuletė”, ndaj meritė juaja nė Suedi ėshtė
tė bėni sa mė tepėr miq. Me kėtė vepėr Ju dėshmoni edhe kulturen tuaj ndaj miqve tanė, me
ndihmen e tė cilėve synimi historik i popullit tė Kosovės u realizua. Endrra jonė shekullore u
bė realitet, mė 17 shkurt 2008.
Duke Ju pėrgėzuar pėr kėtė vepėr, ku manifestohet veprimtaria e ndėrgjegjja juaj
humanitare nė funksion tė ēėshtjes kombėtare, urojmė edhe pėr vepra tė tjera nė shėrbim tė
popullit e tė atdheut tė Kosovės, gjuhės, letėrsisė e kulturės kombėtare shqiptare!


Nė emėr tė grupit: Prof. dr.Shefki Sejdiu, Prof. dr.Mehmet Rukiqin, Prof. dr. Mehmet Halimi
dhe Dr. Jusuf Osmani,


Prishtinė, mė 18 shkurt 2010 Prof.dr.Mehmet HALIMI, Kėshilltar Shkencor
i Institutit Albanologjik tė Prishtinės.


| Mė tepėr

K O M E N T E :


Jeni tė lutur tė komentoni artikujt e botuar tek Tribuna Shqiptare. Mos harroni tė vendosni njė emėr apo njė pseudonim sepse kur shkruhet "guest" duket si makina pa targa. Ju mund tė pėrdorni OpenID tuaj pėr tė komentuar tek TSH. Mos harroni se duke komentuar ju ndihmoni...ADMIN--------------------------------------------------------------------------------Vij shpesh kėtu dhe ushqehem me nektarėt e shkrimeve tuaja kombėtare dhe kulturore qė ofroni pėr lexuesit.Ju lumtė pėr kėtė punė thesar

zhgėnjimi
24-03-2010, 05:09
genci ti ke shtrembruar natyren e sulmeve ndaj xhelal ferizit dhe nuk don te flasesh te verteten
ne sulmet neper forume qė jan bė ka pasur edhe vrejtje ndaj gabimeve gjuhsore
natyrisht shkrimi ka gabime por ato vrejtje nuk kan qene gridnese me xhelalin por vrejtje te buta aty ktu ndonje vrejtje qe nuk e ka nxite xhelalin ne nervozitet
aspak
dhe mne reagime ndersa poshtrime sharjet dh fyerjet montimet dhe shpifjet
dhe ngacmimet tjera si dhe dezinformimet tjera me tentim te peruljes dhe kercnimet
nuk ishin te natyres se drejtshkrimit por sulme te poshtre me motive qellim kqija
port i qenke nnji nder ata qe ke sulmuar dikun dhe don ti maskosh tash te gjitha pa dyshim edhe ti qenke nji nder ata qe ke sulmuar dikun

Genci
24-03-2010, 15:05
genci ti ke shtrembruar natyren e sulmeve ndaj xhelal ferizit dhe nuk don te flasesh te verteten
ne sulmet neper forume qė jan bė ka pasur edhe vrejtje ndaj gabimeve gjuhsore
natyrisht shkrimi ka gabime por ato vrejtje nuk kan qene gridnese me xhelalin por vrejtje te buta aty ktu ndonje vrejtje qe nuk e ka nxite xhelalin ne nervozitet
aspak
dhe mne reagime ndersa poshtrime sharjet dh fyerjet montimet dhe shpifjet
dhe ngacmimet tjera si dhe dezinformimet tjera me tentim te peruljes dhe kercnimet
nuk ishin te natyres se drejtshkrimit por sulme te poshtre me motive qellim kqija
port i qenke nnji nder ata qe ke sulmuar dikun dhe don ti maskosh tash te gjitha pa dyshim edhe ti qenke nji nder ata qe ke sulmuar dikun


Une nuk jam njeri nga ata qe te kane sulmue,e sidomos jo me maske.
Po te sulmoja,do ta beja keshtu shkurt shqip,pa maske.

Eshte e vertete qe disa here jam ndje keq, kur shihja se si te sulmojne !
Kur i kam lexue pastaj disa shkrime tua me vemendje dhe e kam kuptue qe ti s`ke fare respekt per drejtshkrimin e gjuhes sone,une nuk ndjej me keqardhje kur shoh se te sulmojne!

Thelbi i problemeve tua me njerez, eshte shkretimi qe ti ia ben gjuhes sone ne shkrimet tua.
Kjo eshte arsyeja e ferkimeve tua me njerez,tjerat jane vetem pasoja te kesaj.

Nuk do te ishte aq katastrofike qe ti shkreton kur shkruan shqip,po te mos merreshe me tema aq serioze…
ka me qindra njerez qe shkruajne neper forume dhe e shkretojne fare gjuhen tone,por te tilleve nuk u merret per te madhe, perderisa nuk rrahin gjokes se bejne art!Sepse nuk i dihet,ndonjeri s`ka patur fare mundesi te ndjek deri ne klaset e fundit mesimet ne gjuhen shqipe,ndonje tjeter eshte i rritur jashte atedheut dhe keto gjera kuptohen.
Mirepo,te thuash,kam qene ne burg per ceshtje atedheu,bej poezi me vlere dhe ne anen tjeter te shkretosh me shkrime si keto ketu,ku nuk ve asnje presje e as nje pike,eshte nje shkretim mendor!

E pastaj del e flet : jo agjenturat…jo tradhetaret e jo leshi….Hic fare!As agjenturat as te tjeret,po ti !
Ti qe s`ke respekt per gjuhen tone,kete pjese me te sigurt te identitetit te te gjithe shqiptareve!
Bile te mundohesh deri diku,po jo…per ty nuk egzistojne as presjet as pika.
E pra, i bajshe me shendet ferkimet dhe sulmet, qe s`kane per tu heqe kurre nga qafa !

zhgėnjimi
25-03-2010, 11:13
Une nuk jam njeri nga ata qe te kane sulmue,e sidomos jo me maske.
Po te sulmoja,do ta beja keshtu shkurt shqip,pa maske.

Eshte e vertete qe disa here jam ndje keq, kur shihja se si te sulmojne !
Kur i kam lexue pastaj disa shkrime tua me vemendje dhe e kam kuptue qe ti s`ke fare respekt per drejtshkrimin e gjuhes sone,une nuk ndjej me keqardhje kur shoh se te sulmojne!

Thelbi i problemeve tua me njerez, eshte shkretimi qe ti ia ben gjuhes sone ne shkrimet tua.
Kjo eshte arsyeja e ferkimeve tua me njerez,tjerat jane vetem pasoja te kesaj.

Nuk do te ishte aq katastrofike qe ti shkreton kur shkruan shqip,po te mos merreshe me tema aq serioze…
ka me qindra njerez qe shkruajne neper forume dhe e shkretojne fare gjuhen tone,por te tilleve nuk u merret per te madhe, perderisa nuk rrahin gjokes se bejne art!Sepse nuk i dihet,ndonjeri s`ka patur fare mundesi te ndjek deri ne klaset e fundit mesimet ne gjuhen shqipe,ndonje tjeter eshte i rritur jashte atedheut dhe keto gjera kuptohen.
Mirepo,te thuash,kam qene ne burg per ceshtje atedheu,bej poezi me vlere dhe ne anen tjeter te shkretosh me shkrime si keto ketu,ku nuk ve asnje presje e as nje pike,eshte nje shkretim mendor!

E pastaj del e flet : jo agjenturat…jo tradhetaret e jo leshi….Hic fare!As agjenturat as te tjeret,po ti !
Ti qe s`ke respekt per gjuhen tone,kete pjese me te sigurt te identitetit te te gjithe shqiptareve!
Bile te mundohesh deri diku,po jo…per ty nuk egzistojne as presjet as pika.
E pra, i bajshe me shendet ferkimet dhe sulmet, qe s`kane per tu heqe kurre nga qafa !

-------------------

prit pak ti guri sylaj se do marrėsh ti nje pergjigje te merituar sa te biesdojme pak me xhelalin mos ke merak pasi njėr jemi duke postuar disa punime te xhelalit pastaj do marrėsh pergjegje ti e sa per ata qe thua ti
nuk do te heqen sulmuesit nga qafa ne i heqim ne qafe ata

zhgėnjimi
25-03-2010, 12:15
Coptimet shpirtėrore neper shekuj te pa mėshirshėm tė hsitorisė tragjike te shqiptarve
dhe shkatrrimi i kėti populli ne shum forma duke asgjesuar pothuajs e civilizimin ilir dhe humbur pjesen me te madhe te gadishullit ballkanik
qė shum prisjsa te shquar dhe rilindasit emdhej
u pėrpoqėn ta mbajnė- bashk ket komb shqiptarė si pasrdhes te ilirve
me mish e me shpirtė-
armiqt shekullorė pushtuesit per llogari te veta erdhen shkuan ndejten me shekuj
dhe penguan ket bashkim fetarisht shpirtersisht duke e perqa ne format me mizore
edhe fetarisht me politiken makabre perqaje e sundo
sot ky komb esht krejtesisht i perqare dhe jo unik
armiqt shekullorė romaku heleni truku sllavi bullgari
as nuk lan shkronjė as gjurmė shqipe askund por as ata as nje fjale shqiptare nuk e shenuan dikund edhe pse ishin me shekuj ne kto troje
-
nese paska qenė aq i mirė romaku e katoliku
turku egreku per se nuk e ka shkruar gjat gjith sundimit te tij qoftė edhe nje fjalė shqipe nga trojet tona shqiptare

por ka mundsi qe edhe ato germa shqipe qe
ishin diku te shkruara do ti ket djegur ato edhe ato gjurme e akte shqiptare ilire -
per se turku per pesė shekuj sundimi nuk e la te shklruar asnje germė shqipe
as kurfar shkolle por as bizanti e romaku
e per sllave bulgar te mos flasim
per veq injorances pengeses me mos arsim
shkatrrimit pengesave perqarjeve dhe vuajtjes malarjes mjerimit
pushrtimit dhunimit dhe kurfar progresi tjeter nuk la -

as kurfar zhvillimi as te kultures shqiptare
as kurfar shkollimi as kurfar diturie ose civilizimi per tu shquar vetem varfri e pasoja e fe perqarse
sikur te na kishte lėnė turku e romaku e greku te shkollohemi
teoritė e dijetarve tanė sot do te kishin bė bum te madh ne botė
por per veq injorances dhe fesė se tyre me sherr perqars nuk na lan diqka tjeter
per veq prapambeturisė gjakut lotit dhunes sundimit roberisė skllavrimit dhe zisė varfrisė e pasojave me fe as nje te mirė nuk na e lan vetem dhunen pas dhe sherrin ku -
perveq motrave te dhunuara nenave grave vashave rrenimeve tatimeve pasojave

.per se ather shqiptari rrenjoset e kapet kaq shum per te huajit e gjakut e fe
te huaj

per nji zullumqari qe la zi e nam ne trojet tona kombtare
e pasoja te pa riparueshme -
per se shqiptart i mbajnė kto fe te pushtuesve -
po sikur te na impononte neve serbi at fe te tyren ndersa djepat na i ka pre fmijtė gra na ka dhunuar

sa loti e britmna esht ndegjuar ne at kosovė te mjerė shqiptare dardane -
e sikur ne te mbanim fe te ortodoksit serb po te njejten gjė e ka shkaktuar edhe greku edhe romaku edhe turku edhe bullgari asgjė te mirė nuk kan lėnė per veq se djegje shtepishė vuajtje
dhunė poshtrim femrash shqiptare e qka jo zi e ma zi
ndersa numri i ynė dikurė si popullsi ka qenė numri ma i madh ne botė pikrisht greket romaket turqit na kan shfarosur -
turqit prenin krena te shqiptarve te rraces se bukur shqiptare e mbi krenate tyre ndertonin gjamija ku injorantet e pa shkolluar pastaj faleshin -
e njejta gjė ndodhte me romakun e me grekun
kujdes se si ne kisha si ne gjamija faleni mbi kafkat e prera te kokave ilire te gjakut tonė paraardhsve tonė
qe gjemojnė e qajnė shpirtrat e tyre kur na e shohin ne te mjeruar duke u nda per fe te huaja e sherrin qe na embollen me pushtime

autorė i artikullit xhelal ferizi

zhgėnjimi
25-03-2010, 12:49
Nuk esht e veshtirė kjo pėr tu zbuluar sensi dhe ndjenja e ideali i xhelal ferizit

frymzimi dhe ideali ideja per shpetim ka ardhur qe ne rinine e tij te hershme
duke e pa mjerimin e shqiptarve
duke i pa vllezrit e nje nėne tė njė babai te ndarė per shkak te kurthave tė huaja shekullore
tragjedi dhe mashtrime vetmahstrime historia u tall pamshirshem me popullin shqiptarė si do te gjej shtigjet ky popull ne ket bote ku shtigjet gjithnji e ma shum po mbyllen shtigjet ku e kah do ti ket ky popull deri me sot po shifet shtegu i tij esht varfria perqarja me fe vetvrasja dhe ne fund do te viee dhe te vllavrasja
per fe te shergjijve qe lan gjurme te pashlyeshme dhune
e molla sherri nder shqiptarė shqiptari te vret pe r romakun per serbin per grekun
e derdhe gjakun e te veteti per dhunen si kult qe ja la i huaj smundje psiqike kjo

kur e shihja murin hendekun ne mes te katolikut dhe muslimanit-
i kam ndje nga afer katolikt dhe muslimanėt ortodokset shqiptarė
te ndare me nje akull shpirti si muri ne mes
edhe pse ata i ka lindur nje nene dhe ekan nji gjake nji gjuhe nje qelize
ata per fe te dhunuesit jan ne gjendje te vrasin vllaun kjo esht e verteta
ndersa xhelal ferizi as nuk e gervish vllaun per kurfar qmimie kurfar feje ate ma ka lindur nen a dhe esht vla i imi ne radhe te pare kommbi gjaku fisi
e sa per fe le te na fale zoti mekatin me vlal nuk mund te prishem per grek e per shkja
dhe e kam studjuar secilen qelizė kombtare -
ne mbrendesinė e qelizave kishte fenomene qe ne te menduar mund te shkruaje romane dhe vargjet te pa fund orandaj u percaktova per kto ideale pas shum analizash
thot apo nuk thot dikush diqka rendesi ka fakti dhe e verteta
shqiptarėt jan ne rreeth vicioz dhe lojra interesdash
ket nuk e sheh qdo kush-
ndasia dhe hendeqet shqiptare me fe e klane e krahina
esht tmerri vet i tyre kobi dhe zymtesia e ardhmerise se pa ardhmeri
tragjkikja primitivja shkurpamsia dhe absurdja -
greket nuk jan budallej qe thonė je grek dhe je ortodoks
pikė dhe nuk ka diskutim shqiptaet duhet te thone je shqiptar dhe pik

ndersa un them shqiptarė dhe fe shqipe pikė dhe nuk ka diskutim

nga i merguari autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
25-03-2010, 13:10
ne qoftė se ne shqiptarėt nuk jemi ne pjesen perberse te kti planeti e

Nė qoftse nuk bejme pjese edhe ne ne faktorin njeri qe vet zoti e krijoj
dhe nese zoti nuk na do ne shqiptarve
ather kot e kemi ne qfar do gjuhe e feje qe te lutemi apo ne qfar do feje qe jemi
ne fe te krishter ne fe islame apo ne fe shqiptare -
mendoj se zoti e ka lanė edhe per ne nje shteg ne ket botė
nese ne shqiptarėt jemi krijesa t e tij
ne fakt ne jemi krijesa te tij por kush do na e gjej shtegun ne shqiptarve drejt suksesit apo jeta e jone do te jet gjithmone si e nji toi ku n do te jemi neper kembet e te tjerve te na shutoj secili hundve ku ne i dalim para ne ket glob te pa mshire me fe e interesa e dhune perverse e bizare kirme e korrupcione pushtuese e diskriminime
autori i kti opinioni xhelal ferizi

zhgėnjimi
25-03-2010, 13:57
Nuk ėsht e vertetė se ilirėt filluan te ndertojnė shtepi duke marr model nga kristinizmi-

ose dikush tjeter siq po propagandohet-


iliret civilizimi antik ishte i ndertuar me kohė te hershme -

te cilin pikrisht kristianet e shkatrruan-


Tė parėt qė kan dalur nga shpellat prej gurve ne glob ishin ilirėt -

sepse vet vendi ku kishte kushte per jetesė qė ėsht vendi ma i bukur nė botė -

jan tokat shqiptare ilire antike -


dardania ėsht vend nė tė cilin te gjith yjt e qiellit e bėjnė pushimin nė liivadhet e bukura tė krehura -

me gjelbrime ku zemra e natyres pushon me kėndshmėri e flladin kthjelltėsitė magjike te veres -
nje tokė kaq te bukur si shqipnija etnike nuk e kishte kush-

as klimen as detin lumejt e liqejt malet -

prandaj te paret e krijuan civilizimin ilirėt mbi keto troje energjike
-

sepse kishte ujė kroje livadhe e tė gjitha kushtet pėr civilizim por jeten ua prishen rrėnuesit vandalėt nomad ardhacakėt -gjithqka qė kan mėsuar nga edhe gjėrat ma elementare nga ne i mesuan dhe i kopjuan grekėt e romakėt pa dyshim -
edhe si pjeket buka ne qerep nga ne e kan mesuar edhe si pjeket mishi edhe si krijohen vererat alkoolike edhe mjalta edhe punimet e tekstilit -

edhe anijet e ndertimit -edhe veshjet edhe gjithqka ata i vodhen me kopje nga ne-

dhe duke per fituar nga shpirti i tyre dinak-

ata arriten te na krijojnė kurtha pushtimesh e rrenimesh per shqiptarėt e pa djallzuar-
dhe te sinqert q e kult e kishin besen e civilizim,in -Per se romaket gjat sundimit te tyre mijra vjeqarė njimij vjet e ma teper qe ndejten ne trojet ilire nuk e kan shkruar as nje fjalė shqipe e pėrse na thuani pra ju perse ja q enuk e dini as kėt sepse ata e kishin shpirtin dhe urrejtjen anti ilire
dhe donin te na shuanin nga ndjenja e konkurences xheloze banale antinjerzore ndjenje katrane shpirtzeze e dhunes kriminale dhe kekronin te na e zhbėnin te na e asgjėsonin civilizimin -

ja pra se sa te civilizuar paska ken ata romakėt qe ju katolicizmi katolikocentrizmi
i mbani ata pushtues si shejtrorė -

e gjith ajo prezencė e romakve administrative pushturse e sa e sa kronistve e
administratorve e ushtarakve si nuk tha njiher ndonjeri nga ata ose te shkruaj ne nje leter
se si i thonė lisit shqip ne gjuhen ilire te asaj kohe por as nje gjurme apo fjale nuk na elan -
ose si i thone fletes se drurit ose gurit therres apo pemes -

ishin aty ne trojet ilire si pushtues pra me shekuj dhe shkruanin e kishin shkrimin -

perse nuk shkruan se si quhej ne shqip qoftė edhe nji artikull mbi dhe -
per se aty perse nuk u gjet as nji njeri nga romaket pushtues njimij vjeqare qe te pakten-

te shkruaj se si i thonė iliret bukes ja pse sepse ata kan ardhur per dhunen psuhtimin dhe pervetsimin e tokave ilire asmnilimin dhe shkeljen e pa mshrishme sepse na konsideronin si armiq dhe na trajtuan si armiq dhe na asimiluan edhe me fe
e me te shum tjera
vese te tyre qe na lan pasoja qe po i vuajm prapse nuk shkruan as edhe te vetmen fjale shqip romaket sa e sa kronolog qe ishin ne trojet ilire qe ta kemi si fakt ne kto kohra
apo paskan ken te gjith ilirėt memec ose romaket te veqant -

jo por urrejtja qe kishin ndaj nesh e perbuzja sundimi dhe tirania zilia
etj ndoshta edhe shkrimet ne shqip ilirisht qe ishin aty na i kan zhdukur
romaket -


romaket mshefnin te gjitha gjurmet e civilizimit ilir -

edhe shkrimin pikturat e rrenonin kulturen materiale dhe vlerat e shtetsisė-

muret shtepitė etj-

sepse ishin gjeloz pushtues fanatik tamam si serbet e greket fashist-

ne shpirtė smirzi edhe romaket te till ishin neper shekuj dhe na shkretuan e na sabotuan -

rracist anti ilir ishin asgjė tjeter -------------edhe ata askend nga kombet sikur ilirinė dhe iliret trima nuk e asgjesuan asnji popull tjeter nuk emunduan si ne nuk e torturuan e nuk e poshtruan e shkatrruan dhe ne fund e lan nen thundren sllave bullgare greke e serbe e te tjerve turqve

askend tjeter ne at nivel nuk i kishin inatė per asgjesim te plotė siq i kishin iliret inatė per ti asgjesuar-

nuk e kan pas inatė aq shum ndoj civilizim tjeter -sa ne qe na kishin ne shenjester romaket -


per ti shkatrruar fiset dhe civilizimet ilire kombin gjuhen shtetet artin kalate vlerat gjuhen muziken kombin dhe per ta asimiluar e per ti shuar gjurmet kombtare te ilirve -

se e ksihin edhe konkurent ne civilizim -


prandaj ja shkatrruan komplet civilizimin e ilirve gjurmėt dhe vlerat ilire pikrisht nga romaket e greket e sllavet
autori i ketij shkrimi xhelal ferizi

zhgėnjimi
25-03-2010, 18:41
Anadrinia ose podrimja e vjeter nuk ėsht as njiher dhe nuk ishte rrafsh i dukagjinit
por regjion nė vete pa dyshim

tipik regjion i kosoves por me veqoiri te vetat ne vete,
ashtu siq esht hasi regjion ne vete tipik ne vete dhe nerodimja e ferizajt ,
pra secili regjion me dallimet e tij
deri afer kaqanikut krahine ne vete tipike ne vete e dallueshme natyrisht
e dallueshme esht edhe nerodimja

ne veqori te saja dialektesh e nen dialektesh te shqipes

ndersa anadrinia ose siq quhej ndryshe podrimja
podrime dhe podrimqak siq jan quajtur banoret e podrimes


gjat gjith historisė

dhe dhe kan pasur vallet veshjet folkorin te folurit e tyre te veqanta

edhe tupani edhe defi kur ka rrahur,
kan thene krisja nji valle podrimqe krisja nji podrimqe ,
dhe drenicasit e kan pas shum qef vallen podrimqe, anadrini ,
dhe ju kan thene podriqmak anadrinasve

dhe kndohet kenga ne drenice kur thuhet

neper shekuj


qyky jam tha podrimqaku se bej dert pse derdhet gjaku


,kjo esht legjende neper shekuj qe podrimja kishte veqorite e saj ,e nuk kan thėnė krisja valles dukagjinqe por krisja podrimqe
dhe kjo nuk mund te ndryshohet

sepse esht veqori tipike e vendit ,natyrale neper shekuj, gjithqka qe esht bime natyrale nuk mund te ndrrohet si veqori faktike .

ashtu siq thuhet hasjanqe has hasi hasjanet .

pra te mos ngatrrojme veqorite karakteristikat e regjioneve -

-ashtu siq ishte llapusha regjion ne vete -qe zakonet dhe te gjitha tjerat veqori -
llapusha zakonet i ka jashtzakonisht te ngjashme me drenicen dhe neper shekuj kshtu i kishte te ngjajshme zakonet me drenicen -
deri ku esht kufiri bardhania te bardhania ose belanica
siq e quante administrata e dhunshme serbe vendin ,nje qytet kur perfundon regjioni i drenices ne jug te kosoves
neper shekuj ishte kshtu qe dihet me histori dhe pa tjetersim
pra vendi ai qytet quhej bardhana e jo belanica
e serbet e shkruanin belanica sepse e kishin administraten ne duar
,te tyre ata .
Po thuajse te gjitha adetet dhe mentalitetin me perjashtime tejet te vogla
krahina e llapushes i ka si drenica .

Ngjashmerite llapusha i mbante me drenicen edhe veshjet e zakonet popullore

dikur neper shekujt e ma hershem llapusha ishte regjion i drenices
dhe pepruthej me te gjitha zakonet si me artin si me muziken si me te gjitha tjerat veqori
Sadik Rama i gjurgjevikut kieva e Ramadan Shabanit
e te gjitha keto anė
neper shekujt jan mbajtur me adete me drenicen

por disa karakteristika t e veqanta e kan bė nėn zonė ose vet zonė llapushen

prap se prap si te veqant te veqant duke e quajtur llapushė

edhe pse me tabjatet adete zakonet e moqme te vjetra me te gjitha karakteristikat
e vjetra ,mbahet dhe mbahej me drenicen, ne gjuhen e vjeter gegnishte ,tabia ,
ose fjala tabe quhej zakon ,
megjithat zona u quajt llapushė, por kjo ndodhi ma vone ky emrim
si duket ne kohen e turqve ,
qe donin ta ndanin regjionin per ta sunduar ma leht me taksa,
e duke e kontrolluar sipas pushtimit e sundimit ,
sepse njihet si nje regjion qe mbahet me zakone
me drenicen ,qe nuk paguanin taksa turkut
neper shekuj


Neper shekujt e historise llapusha si me te folur si me te gjitha te tjerat veqori e specifika

edhe me kengen edhe me dialektin qe shum pak dallon nga dialekti drenicas,
mbahej me drenice por megjithat pikrisht keto veqori e lan si llapushe, por ishte edhe fisi i llabushve ,
dhe drenajve qe ishin te nji kulle e vllazerie dihet kjo historikisht
qe ishin te nje zjarri e nji vendi ,
nji kulle nji gjaku nji zjarri nji ogjaku,
dy fise te mdha shqiptare qe ishin te afert me gjak, dhe rrejdhnin nga i njejti gjak ,
por te ndare nga nji zjarrė ,pra si duket emri labian dhe dren ishin emra shqiptaro ilir ,
qe serbet donin ti pervetsonin e asimilonin ,
ndersa prapashtesa ush prapashtesa si fjala vjen zogush voglush,
jan pergdhelse ne gjuhen shqipe, labushi ose emri ibo ibe qe esht emer i vjeter shqiptar,

qe quhej ibush ose ibe ibushe, ose meta metush mani manush gjini gjinush ,
kan karakteristika te veqorive te fjales perkdhelse te shqiptarėt ,
edhe ne gjuhen ilire fusha ėsht quajtur faonė faona ,
por per shkak se syri i njeriut e ka perkdhelur me shikime te gjere e
bukuri gjersi gjelbrimin e saj, te gjere dhe dashuri emocionale si e gjere dhe e bukur ,

por ėsht kthye ne emertimin fushe si perkdhelse
qe perkdhel syri bukuri gjelbrimi ,
Edhe emri mallushe vend i mollave keshtu i esht shtuar prapashtesa ush
por vend et ilire edhe quheshin mollatria

ose vendet mollare mollatare qe pastaj te huajt i ua shtonin prapashtesen
kastra ,
qe ne gjuhen ilire ishte ngastra mollangastra mallakastra,

disa zona te disa fshatrave shqiptare i thonin molles malla
ose mailla por ky esht dialekt ,
prandaj esht quajtur mallusha mollusha pagarusha me ush fjale perkdhelse shqipe
. pagisa pakize emertim i vjeter ilir pogia pagania pagena pagra pagera pigra pigrima,
pagrusha pagarusha sepse ne disa zona nuk esht folur me fjalen qka po thue por qka pa thush qka pa thu qa the ,

Legjenda te iliret flet se vetem pas pritjes s e gjate dhe lindjes se djalit
ja mshefnin emrin e vertet djalit disa kohe nuk ja tregonin ,
ose ja shtremmbronin disa germa me qellim per shkak te msyshit

per shkak te msyshit .
dhe kjo ka te ngjare qe jan be edhe ne rastin e ksaj historie te ktyre fiseve

sepse e dhe drenit e drenushes shqiptart i thrrasin me perkdhelje

-sepse ne rregulloren shqip do te ishte dren dhe drenia denika drenisa -
por jo drenusha
dhe mandej ja tregonin pas sa kohe te lindjes se djalit ia tregonin emrin e vertet -

sepse djali ishte me aq vlera -
pranda j sjhum e rendeishme ishte me pas djalė te shqiptarėt
sa qe kaloj ne legjende te kujdesit te veqant kur linddte djali ,
ndersa per vajzat merziteshin kur lindnin - zakone te vjetra te shqiptarve

,-
si duket zakonet ishin te tilla
mbi keto baza disa nga fiset ja kan ndrruar disa germa te emrit djalit
per te mos marr msysh üer te mos e püa syri i keq
syri i keq dhe ia kan perdredhur me prapashtesen ush

sepse lidndja e djali ne trojet shqiptare ka qene gzim i veqant
dhe sidomos nga msyshi disa besime teper te vjetra ia kan mshefur tri germat
e fundit
ose emrin e vertetė

besim ky shum i vjeter i iliro shqiptarve prandaj drenush ė labush-


dhe vet fjala ush paraqet prapashtese perkdhelse te fmiut te vogel -
te shqiptart- sidomos te vegjelve ua kan vu emrat perkdhels -
dhe kan mbetur pastaj ashtu -

nuk dihet se sa vllezer do te ken qenė te atyre fiseve-

por nuk ka dyshim se llapusha dhe drenica jan prej te njejtve vllezer
te nji shpije-

te nji kulle te ndare nji zjarri te nje familje-

prandaj edhe jan aq te afert me zakone e veqori -

qe nga kohrat e lashta ne menyre krejt te natyrshme -


nuk dihet nese e ndau administrata turke regjionin per ta sunduar ma leht -


por drenajt dhe labajt ishin nji vlla mbiemra shqiptarė dhe emra
drenushi dhe labushi nga e njejta kullė nga i njejti ogjak -


djemt e nji babai e te nje nene te te njejt prindve nga ku u ndane ne fise


dhe emrat i moren regjionet pastaj-

pjesa tjeter e drenajve pastaj sipas kesaj u emertue regjioni drenica -


nga fiset shqiptare te drenajve drenushve -
nje pjese e kti fisi kaloj ne llap-

por qe jan i njejti gjak kusheri fis kulle zjarrė familje -


dhe i njejti dialekt e zakone pothtuajse me perjashtime te vogla -


ndersa nga fisete kuqit te drenices disa fise jan te dalura ne pejė
qe edhe esht ne histori e dokumentuar -
apo admnistrata serbe ma vone i ndau poashtu per qellime te veta -


per ti sunduar e mbajtur nen kontroll-


por qe llapusha mbahet ma teper me drenicen dhe zakonet e saj -

ky esht fakt esht natyrale dhe diqka qe shifet natyralisht-

dhe kan ngjashmeri ne dialekte ne te folur -

ndersa drenica dhe llapi kan shum pak dallim ne te folur por jo shum -


edhe pse mund te themi qe llpausha nuk esht tamam drenice tamam
ashtu siq duhet -

sepse luhatet per shkak te disa veqorive te saja ne zakone -dhe ka disa thekse te veqanta -


por ngjashmeri te mdha kan me denicen ne te folur e dialket sidomos me drenicen jugore -

dha ka mjaft tipare qe llapusha per te qenė edhe me drenicen-

por edhe regjion ne vete -

mvaret se si vendoset kjo-

e si percaktohet por natyralisht mund te jet drenice -

per shkat te se kalueres ku ajo natyralisht rrjedh nga ai gjak nga ai fis
nga po ajo kulle zjarri e ogjaku -

disa thone jemi drenicė deri te belanica -

ish bardha dhe te reqaku e gryka e carraleves - por jan nda amdinistrativisht -

as vet galica e drenices nuk ndejti ne administrate me skenderajn -

por shkoj me vushtrri -
dhe ndarjet administrative nuk luajn rrol shum-
por natyralja veqoria e qenshmja zakonet -
prej nga dhe kush je nga buron me gjak me kulla e me fis -

cilin ke kusheri me te afertin dhe farefis nga buron-
dhe e ke rrenjen prej kur rrjedh me te verteten historike -

nga vjen dhe kush je ne te vertet -


kjo esht saktesia e adreses se secilit fis ose regjion -

siq dihet per shembull rugovasit qe jan i njejti fis me malsinė e kelmendasve ne malsi-

ndersa drenica perbehet prej ma shum fisesh
por kryesisht edhe ata jan fise malsoresh gash hot krasniq
berishe kuq bytyq -


por drenica e vertet esht me ne veri te kosoves -

ndersa ne drenicen krejt veriore dikure ishte edhe kollashini e bernjaka
-pjes e saj
por fiset e drenices ne ato kohra u perndjeken nga caret e vojvodet serb
me dhune e gjak dhe fiset u shtyne me ne jug -

drenica perjetoj perndjekje spastrime etnike -


dhe u shtyne me ne jug ne drenicen jugore kendej lumit iber
- deri afer bjeshkve te kotorrit e radisheves -

ne fakt drenica veriore ishte qe ne kohrat e lashta ilire shum me ne veri
dhe regjioni quhej kleta dhe e kishte adhurim shqiponjen -

ne drenicė deri vonė esht ruajtur thenja shqipe kleta -


qe do te thot shqipe t' lehta lehta esht dialekt i jugut -


ndersa gegnishtja e veriut nuk e ka perdorur bashktinglloren h-

por pa h te leta pra shqipe t leta-


neper djepat e drenices esht vizatuar gjithmone ne djep shqipja shqiponja
dhe ka pasur shum ninulla te fmijve rreth saj -


zakonisht dhe esht perkundur fmija nga nena me perkundje e kengen e trimerise -


gjumi gjumi mire se te gjeta rritmu bir si shqipe kleta -


deri sa un ne shkolle msoja fjalen te lehta sipas rregullore s se gjuhes shqipe-


populli thoshte nga njiher kleta
dhe kur mora besh pastaj se nje regjion jo i vogel i drenices esht quajtur kleta -


drenica gjat historise s e hershme u ngushtua me ne jug pastaj-

dikurė ishte deri pertej bernjake me teritor


dhe liqenit te gazivodes qe quhej ne gjuhen e vjeter shqipe drenicase
gia svau vau giases- giasa-
ose ka- ga i ngjashem -giasi va qe serbet e pervetsuan dhe
ia dhan merin gazvoda atij regjioni dhe e kan pushtuargiasa ka giase te rritet
nga rrenja dhe toponimi ilire i quajtur ne gjuhen ilire giasa vau
vau i giases qe kishte gjasa

Pra shum fshatra te drenit dhe te leshakut e te anes se majt te ibrit e kollashinit e zubin potoku ribariqi ribariqi jan nga fisi nga fisi rribajt e drenices

dihen mbiemrat shqiptar rribaj rrobaj rraboshta rrabani

qe te huajt por edhe vet sllavet keshtu i quanin fiset ilire jo arban por raban
her arbanasi


kolsha kaloshaj kuqi kaqi berrnika dreni labajt ishin vllazri fisesh te drenices

si regjion qe ma se tepermi u godit ne mesjeten e hershme
-nga invazioni serb ne mesjeten e hershme
. dhe mu ne mes te drenices se sotme jan provuar asimilimet
-pastaj si ndrrimi i fiseve te emrave ne vojvod dobra -
prekaj
prekiq turajt jan bė turiq shkruar nga administrata serbe edhunshme pushtuese
-
tarajt terrnavci ternac rabaj rishajt grishajt jan shkruar radish sopajt zubq
prekajt prekaz
libajt labajt libovec ose lubavec likajt dhe shanajt e drenices

jan shkruar me shtrembrime serbe si fshati ljikoshane likoshan

mikushnica quhej mikelaj sipas gojdhana dikur mikushnica dikur esht
quajtur kurgjegj edhe sot e ksaj dite esht ruajtur emri i vendbanimit te hershem qe quhet lugu i kurgjegjit emertim

deoba dubova ose dubovac bataj dubofci fhsat i drenices qe quhej dikur bataj
bata esht emer i vjeter ilir

si dhe fshati beoti beta beqiq poashtu fshat i drenices
beta esht emertim i bjeter ilir e kohrave te lashta

ndersa poashtu fshati kozita ose kasana sipas gojdhanave te vjetra
kozhica fshat ne drenice i shkruar sipas administrates s erbe i ndryshuar


pastaj fshati gardona qe serbet e emertuan gradica dhe fhsati

dashaj qe serbet e shkruan ne adminstraten e tyre si deshevac

dardhana krushevac palatia polac polance shtushia shtutica
fshatra keto te drenices te shkruara siaps administrates s e rbeboranika brinaka brikena
pra brinaka ose bernjaka brikena emer ilir pra serbet i kan ndryshuar emrate fhsatravbe sipas serbizmave per ti pervetsuar

siq e quajn serbet
ishte toke e shqiptarve te drenices
zubqi dhe zubin potoku sopina ilire
nga fisi sopaj shqiptarė drenicas te asimiluar

qe ishin dikure shqiptare-por ky regjion u vu ne shenjester heret nga serbet ardhacak -


dhe u synua qe te merret e te pervetsohet te serbizohet-

nga presionet e mdha ne ket regjion ne mesjete nji pjese e madhe e kti teritori te quajtur drenice jan ikur ne zona tjera te atdheut -


ne peje ne llap ne rrethet e gjilanit ne zheger ne gjakove prizren ferizaj prishtine mitrovice vushttri lipjan-
edhe ne tropoje ka fis mangjalli manaj

qe jan nje fis me mangjollet e mikushnices s e drenices

latinet i quanin magni te mdhej shtatgjat

magnjallet manaj manjallet
nuk dihet e sigurt se si jan quajtur dhe drejtshkruar

por se kan lidhje farefisnie esht e sigurt kjo -pra ikjet e drenicasve kan datuar neper histori n e rrethina tjera
per shkak te persekutimeve te vazhdueshme dhe sidomos ne kohene car dushanit

sepse drenica ishte ne shenjester te armiqve neper shekuj

per shkakte kryngritjeve te shpeshta kunder pushtuesve


nuk kishte dite qe dikush nuk pergjakej e nuk vritej ose ngatrrohej me pushtuesin-

duke u munduar ti rezistoj te mos jap haraqin etj -

dhe popullata e saj perndiqej neper shekuj
dhe pjese te mdh a te drenicasve kan ikur neper vende tjera-


dhe jan perndjekur edhe nga turku e
serbia dhe ka te ikur edhe ne mirdite qe jan fisi i loshve

ikur nga drenica
losh kemi ne fshatin
padalishte te drenices fshati quhej palisa ose polisa
siq e quanin defteret e bizantit ne kohrat e vjetra
pra iken s enuk deshten te behen ortodoks

meqens e ishin katolik te kishes romake iken nga zullumi nga bizanti e nga serbia -


drenica si rrafshnalte tejet strategjike ne mes te kosoves -


synohej per tu marr nga te gjith pushtuesit

dhe nga perndjekjet vazhduan neper shekuj -


deri ne kotorr dhe radishevė ku erdhen serbet me shtyrje megjash -


ndersa fshatrat tiniq kerligat zubq stermc stermci suhagerla syrigana

ne kohrat ilire quhej stermisa e dreanises

ose stremisa
ndersa zubqi quhej buzq ose buzaj fshat i dreanises buze ibrit

fshat i drenicasve i asimiluar ne serb ne kohen e stefan nemanjes


dhe car dushanit te asimiluar dhunshem

por qe ruajn shum zakone te shqiptarve drenicas -


dhe ato jan shum te dallueshme edhe pse ata mbahen si serb ne kto kohra -


shum fshatra tjera ju moren drenices veriore shqiptare nga serbet .


komplet ana e majt e lumit iber dhe kolshajt zubin potoku ribariqi kollashini dhe tutina-

kollashini tutina u quajt titana
drenisa keshtu ne kohen romake ku vija e kufijve shkonte ne ane e majt deri te metrovia mitrovica -

titana dreanisa qe flet kjarte ne nje dokument te gjetur ne arkivat e romes -


se kujt i takonte regjioni

pra tutini i drenices qe ne fakt perndjekjet e drenicasve shqiptarė ne kohen e car dushanit ishin te tmerrshme -


duke ua pre buzet veshet dhe duart per mos kalim ne fe ortodokse -


nga katolicizmi sepse shqiptaret ishin te fese latine katolike


dihet asimilimi serb ne drenic qe

marash kapaj qe quhej edhe millosh kopiliqi por kopiliqi quhej kapaj dhe milloshi ishte marash


millosh kopiliq dhe fisin e fshtin kapaj e beri kopiliq
qfar domethenje ka kjo kopiliq serbisht kurfare hiq
por fshati quhej kapaj
dhe milloshi ishte marashi i denices
por serbet qdo gjė e ndrronin ne toponimi dhe emertime dokumente e prrallat etyre
me qellim per ti pervetsu trojet

dhe tendencat per asimilimin dhe shuarjen e ksaj treve iliro shqiptare
-
qe ne kohrat sot duhet ti kushtohet rendesi e veqant-

nga i gjith kombi drenices presheves dhe mitrovices si zona teper te rendesishme

te atdheut dhe ne rrezik te perhershem-
nga sulmet dhe shenjestrat serbe te serbise -

alli i ksaj shqiperie etnike duhet te ruhet ne veqanti me nje strategji te veqant duke i kushtuar rendesi maksimale
e mos ndodhe perseri si me mitrovicen
e te thone shqiptarėt pastaj jo nuk e paskemi ditur ,
sepse zonat e atdheut ne veri jan shum ma teper ne rrezik nga thonjet grabitqare te serbve ardhacak ,
prandaj shterpces graqanices presheves mitrovices drenices ne veri ti kushtohet rendesi e madhe dhe e veqant -

sepse jan zona tejet te ndjeshme dhe me strategji te madhe kombtare
me rendesi tejet te madhe dhe ne rrezik te perhershem prej armikut
serbijan me qellim per tu gjymtuar


rekonstruime sipas kujtimeve te autorit xhelal ferizi punimet e te cilit i merrte nen kontroll
me bastisje te vazhdueshme nga ish udb jugosllave kur autori perndiqejdikur udb ja jugosllave kur autori perndiqej
dhe merrte shenime neper fletore ne kushte teper te mjera te bllokadave

emertimet e ktyre emrave autori i ka zbrthyer neper hulumtime
dhe i ka zberthyer se jan emra
ilir e jo sllav siq i ka shkruar
administrata serbe
e pushtuesit qe u imponua dhunshem neper shekuj me falsiifikime -

kunder shqiptarve-
per ti pervetsuar trojet shqiptare
ja faktet qe sjell autori se si jan quajtur vendbanimet sipas vet hulumtimit te autorit
dikure
dhe pse ne kushte te mjerushme autori me mund te madh
i ka nxjerur dikur keto toponime emertime ilire

ne vite ehershme te rinise nxori toponimine e emrave te vendbanimeve shqiptare
por shum fletore i jan marr nga e zeza udb
sepse autori xhelal ferizi
percillej qdo hap nga ish spiunet e udb ja e ish jugosllavise

dhe ishte krejtesisht i pa perkrahje ne te gjitha kohrat
siq po shifet edhe ne keto kohra nuk perkrahet

zhgėnjimi
26-03-2010, 16:06
Edvin Rama dhe poshtersia e familjes dhe veprimit antikombtarė se tij,
Edvin Poshtersia Spiun Grek,Edvin Byth Mafiozi nuk ėsht as per kryetar kooperative
te sistemit te babait te tij
dhe jo te jet per qeverine shqiptare.
Zoti e Faltė ndershmerine e Dr Sali Berisha
se po te ishte per mafiozet socialist
dhe te bashkise se Tiranes shqiperine do ta e kishte marrė lumi me kohė
do kishte ngelur Kolumbi Droge e kriminaliteti
e prostitucioni -anarkie e mjerimi deri ne shkatrrim e asgjesim
ashtu sic e paten bere ate Bolsheviket e Befotrofit te Dushan Mogoshes,
qe qeverisen per 47+8=55 vjet deri para 5 vitesh.
Mjeranet antikombtarėt socialist e mafioz e dijne shum mire se Berisha e ndryshoj shqiperinė lidhi kombin me autostrada moderne
qe nuk e beri askush ma pare sot qdo kush mund te qarkullon kah te don per per zhvillime dhe biznese
dhe nga nje shtet babanesh e cubash dr sali berisha e bėri shqiperinė ne shtet
aleat partner ne Nato e BE
duke ngritė shqiperinė ne nje konsideratė ne nivel ku Europa dhe Amerika kthejne syte nga shqiperia
dhe sa do pak ardhmeria i buzqeshe shqiptarve .

poshte veglat zhgyre te Papandreut dhe te dushan mugoshes
qe jane antishqiptarėt e betuar socialist antikombtarė ,
ata jan penguesit e perjetshem dhe sabotatoret e perjetshem te Progresit te Kombit shqiptarė ne perjetsi socialiste te papermirsueshem,
apelohet te kombi shqiptarė ti braktisini socialistet ,
e te mos shkoni pas tyre shkatrroni partine socialiste ne shqiperi .
ky shkrim u gjet ne internet dhe u vendos q e te postohet ktu
ne ket temė

zhgėnjimi
27-03-2010, 05:46
Pershndes me dashuri vllazrore shqiptarėt ku do qe jan ,

dhe ju uroj festim te kėndshėm neper familje,

un nuk mund t ė shkoj ne kosovė sepse armiqt na e kan mbyllė rrugen,tash
sa kohė nuk kemi kah te shkojme

as neper serbi nuk mund t e kaloj as neper mal t e zi ,
as neper kroacine e urrejtjes qe e ka antishqiptare
as neper rumani e greqi as maqedoni as neper bullgari ne jemi te izoluar

jemi rober t e izolimeve torturuese te vizave kirminale mafioze

qeveritė tona nuk kujdesen per mergimtarė shqiptarė
aspak qe te ua lehtesojne shteg kalimin per ne shtepi esht politike e agjenturave te ndyra kjo

per te na e liruar nje rrrugė ne shqiptarve

ku do kishim mundur me udhtua ma lirisht per ne shtepi ,
ne festa te ndryshme pran gjirit famiiljarė
per ta festuar te pakten disa dit e per ta shijuar vendlindjen
,por qeverija jonė nuk u interesua as nuk ka dhimbje as ndjenja per mergimtarėt
as per interesa kombtare , as qeveria e tiranes as e qeveria e prishtines,
as ,kjo e ali ahmetit sot,nuk bejne gjė ne sherbim te qeshtjes kombtare

nuk ju intreson per miljona shqiptarė dhe as per t e burgosurit politik as per ushtaretqe e i kan rruget e mbyllura ku do me viza te armiqve per ne europė
dhe nga europa ne atdhe.

sidomos ata qe jan te ndjekur dhe perndjekur qe ne kalim ne mal te zi ose neper serbi mund te psojne te kqia e nga te hyjmė ne ne atdhe ne te gjorėt mergimtarė.
Qeverija asnjiher nuk e mendoj nji marrveshje me mal te zi qe te pakten t e kemi siguri kalimi te dinjitetshem
te mos na prekun te na ngacmojne e provokojne te mos na burgosin

te mos na zhdukun pa gjurmė ,po q bėn qeverija jonė per mergimtarė
ajo na rrin gati ne mergimtarve dogana te kosoves si cubat plaqkits
te pa mshirshem per te na zhvatė taksen e haraqit per te hy ne atdheun
tone turp kriminal ky turp i zi
dhe asgje tjeter, sa per sigurin tonė Zoti me ne

QEVERITė TONA NUK E NENSHKRUAN NjE MARVESHJE TE PAKTEN TE INSSISTOJNE NEPER QNEEDRA DIPLOMATIKE BOTRORE E ME KFORIN
PER TA SHFRYTZUAR RASTIN S A JAN TE HUAJT ATY

TE NESHKRUAJN NJE MARRVESHJE QE QDO QYTETAR I KOSOVES TE MOS MALTRETOHET NE KALIM TRANZIT NE KUFIJ E TE DORZOHET
NE SERBI
PA MARR PARA SYSH VEPREN E MERGIMTARIT EDHE NE QOFTE SE KA BE NDONJI VEPER POR TE DORZOHET NE KOSOVė

DHE KET OBLIGIM TA KET ME NENSHKRIM KET MARRVESHJE NDERKOMBTARE
KėT PROBLEM DO Tė KISHTE MUNDUR TA ZGJEDHė PRISHTINA E TIRANA
QEVERIJA E JONE SHQIPTARE ME NJE ANGAZHIM SERIOZ
POR QE NUK E BEN DOT GJė NE SHERBIM TE
BASHKATDHETARVE
AQ I BėN NESE DIKUSH MUND TE PERJETOJ TE KQIA NE KALIM SHTETESH QE NA URREJNE
APO GJAT KALIMIT NDONJE QE ESHT NE LISTEN E KUQE ME GJITH FAMILJE
MUND TE PėSOJ DISKRIMINI TE DORZOHET NE SERBI E NE SERBINE E PA MSHIRE QETNIKE
PASTAJ TE ZHDUKET PA GJURME NE VENDIN E KANIBALVEQEVERIJA JONė NUK MENDON PER KET PUNė ME KAQ RENDESI
AS PER MILIONA BASHKATDHETARė MERGIMTARė,
QE E I KA NE ZVICERR NE GJERMANI NE BELGJIKė SUEDI E GJITHKAH

QE AS SOT E ASAJ DITE NUK GUXOJNė ME SHKU NE ATDHE
PER SHKAK TE MALTRETIMEVE, TE SHUM SHTETEVE QE UA BEJNE MERGIMTARVE SHQIPTARė ;:::::::::
HARRESė DHE LėNJE PAS DORE E MERGIMTARVE S E JO MAHI
SA PATEN NEVOJė PER NE PER T E NA MJELIN SI KAFSHEN
NA DONIN SHUM
E TASH A ZHDUKEMI A QKA BėHET ME NE NUK ESHT INTRESANT PER TA MA
VETEM PER VIT TE RI DO TE MUND TE VINIM MILIONA MERGIMTARė
NGA EUROPA NEPER MAL TE ZI SE PAKU PER DISA DIT:::
TE KNAQEMI ME DHEU“N TONė S E PAKU KEMI VUAJT PER AT DHE
TE NENES E TE BABAES TE STERGJYSHVE DHE ESHT DHE E I JONI

NDOSHTA E MERITOJM NJI GRUSHT DHE ME E PASė NE DORė POR KET GJE NA E NDALOJ ARMIKU ME SJLLEJET E TIJ KU DO ME VIZA NEPER KUFIJ
NJI JETE SI BREZ SI GJENERATE ME SHKOJ ME VIZA E BLOKADA TE ARMIQVE SHEKULLORE TE SHQUIPTARVE IZOLIME IZOLIME DHE VETEM IZOLIME
ASHTU SI NE TURQI QE VDIQEN MERGIMTARET ME SY HAPUR ME DESHIRE E ME DEKADA PA E PA ATDHEUN PA E PASUR NJE MUNDESI TE TILLE
SPSE KRIMINELET E SHTETEVE NXJERRNIN PENGESA ARMIQSORE ME DO FAR VIZASH E PERNDJEKJESH ARMIQSORE
LE TE SHUHET KJO BOTE E ZEZE KANIBALESH SADISTESH E KRIMINALESH
QKA I DUHET KJO NJERZIMIT
BOTE E PA IDEALE BOTE KRIZASH LUFTRASH MJERIMESH

BOTE E URREJTJES E PA INTEGRUAR PRIMITIVE BOTE LOTESH DHIMBJESH MUNDIMESH E URREJTJESSH SADIZMA BARBAR BOTE KRIMESH E DHUNIMESH GRABITJESH HILEVE ZGERDHESJEVE E PA DREJTESSIVE :

BOTE E GJAKUT E LUFTRAVE E MJERIMIT DHE E HASMERIVE TE PA FUND ,

TE KOMBEVE BOTE E KRIZAVE E VARFRISė, E LOTIT E DHIMBJEVE E BOJKOTEVE BOTė E PA IDEALE BOTė KRIMI MAFIE KLANI MASHTRIMI
QE I SHKAKTON VUAJTJE NJERZIMIT ,
E NUK BėRI ASKUSH ASGJė PER TA NE KEMI QEVERI SE JO MAHI
NA E PREU RRUGEN BOTA ME VIZA MALTRETIME E PENGESA
le te shuhet kjo bote e qmimeve kanibale stratosferike plaqkitjesh e sadizmash me varfr e bojkote qi duhet kjo jete me keto mjerime kjo psikopati tradhtare ku zgerdhshen krokodilat mafiozet qe k luajn rrulet te kobshem e tallje me popujASHTU SI NE TURQI QE VDIQEN ME DESHIRE PER TA PA ATDHEUN ME VITE TE GJATA NE MERGIM

KET POLITIKė KANIBALE E KISHTE RUSIJA E EGER E STEPAVE
DHE SERBIJA KANIBALE ANTINJERZORE ,QELLIM QE

TE NA E PREJ RRUGEN ME EUROPė SIQ THOT POETI I MADH I KOMBIT
GJERGJ FISHTA
RRUGEN EUROPES ME JA PRE ,MOS ME SHIT AS MOS ME BLE

ME JA SHKATRRUE MALLRAT IDETE LEVIZJET KULTURORE
DHE NJERZIT E LEVIZJET E
LIRA NJERZORE TE QYTETARVE TE QYTETARIS TE VLERAVE TE QARKULLIMEVE CUBATE PANSLLAVISE RUSE SE BASHKU ME POLITIKEN KROATE E FRANQEZE BOSHTI RUSO SERBO KROATO FRANQEZO SPANJOLL E ORGANIZON KET BOJKOT NERAS QEVERITE TONA HESHTIN '
RUSIJA E ARRITI QELLIMIN DERI TANI DHE SHQIPTART QE JAN TE NDJEKUR ,
AKOMA NUK KAN GUXIM ME KALU TE LIR NE SHTEPI:

O ZOT KY ESHT ABSURDI MA I MADH NE BOTė ;
NJE QEVERI SHQIPTARE RRIN PASIVE INDIFERENTE KUR E DIN SA MILJON SHQIPTAR MERGIMTAR I KA JASHT ATDHEUT
DHE SE PIKRISHT ATA ME VITE IA SHPETUAN JETEN' ME KONTRIBUTIN E TYRE'
DHE NUK E BEN NJI MARRVESHJE NDERKOMBTARE
NUK E BEN PER MERGIMTARėT

NE NE DIASPORE VETEM NA KAN NDA NEPER PARTI KRAHINORE RAMUSH THAQ
ME QELLIM PERQARJE KRAHINARISTE KRIM KY I ZI
ANTIKOMBTARė

NE VEND SE TE JEMI NJI LOB NJI DIASPORė E FORTė ,
PIKRISHT NE EUROPė NE MERGIMTARėT NUK MUNDEM TE BėJMė,
as MBROJTJe minimale TE INTERSAVE TONA kombtare
NGA PERQARJA Q E VJEN NGA politika thaq ramush ,
qe i ka perqa mergimtarėt krahinarisht

DUKE NA NDA NEPER PARTI E GRUPE
SOT NE KEMI MBET GATI NE ASIMILIM :pa mundsi levizjesh tranzite per ne atdhe

SA DO T E KISHTE KOSOVA DHE SHQIPERIJA TURIST SHQIPTARė GJAT FESTAVE
SIKUR T E GUXONIN T E KALONIN T E LIRė ME MILIONA TURIST
kryesisht mergimtaret nga diaspora qe jan te mjere dhe te izoluar


DHE SA DOBI DO T E KISHTE ATDHEU EKONOMIKISHT TURIZMI
NGA KTO VIZITA TE MERGIMTARVE SHQIPTARE QE JETOJNE NEPER BOTE PA KURFAR TE DREJTASH
POR KUJT TI THUASH ATYRE Q E VETM KARRIGA E POZITA UA KA ZėNė SYTė E NUK SHOHIN :
DO T E KISHA DESHIRė TASH TE SHKOJ ME MAKINA NEPER KROACI E MAL TE ZI
POR NUK KAM GUXIM
KU I BESOHET ARMIKUT TE DORZOJN NE SERBI
JEMI VETMI POPULL NE PLANET ;QE NUK KEMI KURFAR MBROJTJE
AS IMUNITETI A SMBROJTJE NGA ASKUSH
MUND TE POSHTROOJN PARA FAMILJES MUND TE BURGOSIN E TI LEN FEMIJT NE RRUGė
MUND T E NGJESIN GJITHFAR LLOJ AKUZE E TIKETE PA FAJ
;E QEVERIJA JON VETEM RRIN PA KURFAR BRENGE PER QYTETARET E SAJ

; KURFAR SIGURIJE NUK KRIJON PER NE;AS GARANCION


POR UN MENDOJ SE DIKUSH NE EMER TE DIASPORES DUHET TA KRIJOJ KET GARANCI
, SI MARRVESHJE NDERKOMBTARE Q E MALI I ZI E KROACIA TE MOS GUXOJ TA BURGOS
AS TA NDALOJ ASNJI SHQIPTAR GJAT TRANZITIT NE KALIM PER R NE ATDHE DHE KY GARANCION DUHET TE KERKOHET NGA SHUM SHTETE ME MARRVESHJE NGA TURQIA ANGLIA AMERIKA DHE TE GARANTOHET SI LIGJ NE OKB :
QYSH NGA KOHRAT E VJETRA RRUGA KA QENė GJITHMON SI BUK A
E RENDESISHME LEVIZJA E LIRE TRANSPORTI DHE NJERZIT
PER KET GJė ME KAQ RENDESI JETIKE QEVERIA E JONE NUK PAT VETEDIOJE Q ETE ANGAZHOHET NEPER BOTE PER MERGIMTARET E VET
NDERSA GREKU E ARRITI KET QELLIM
PA RRUGė DHE PA BUK E PA UJ NEU KE SI JETON :

PSE KA MBET FJALA QKA TA KAM ZėNė RRUGEN;PSE A MOS JA KE ZėNė RRUGEN DYNJASė ;QE DO ME THėNė RRUGA ;
RRUGA GJITHMONė ėSHT RRUGA AJO ėSHT E SHEJT DHE NUK GUXON ASNJIHER TE NDALOHET:
RRUGA ESHT LIRI E LEVIZJES NDERKOMBTARE DHE AI QE PREKė UDHTARIN
KALIMTARIN
ESHT ARMIKU MA I MADH I TOKES DHE I ZOTIT
UDHTARI ESHT MBRET AI NUK GUXON TE PREKET

KET SADIZEM KAN DIT TA BėJN VETEM PANSLLAVISTėT

ME SADIZMIN E TYRE KRIMINAL KANIBAL TE PA FUND KUR NJERZIT NISESHIN NE RRUGė ME GėZIM
MBASI MBARONIN SHERBIMIN USHTARAK NE RRUGė I KTHENIN DHE I VRISNIN
OSE TE DERA E DALJES SE KAZERMAVE SERBE TE ISH JUGOSLLAVISE
MBASI VESHNIN TESHAT CIVILE PEER TU KTHYER NE FAMILJE PAS SHERBIMIT USHTARAK KETO VEPRIME I BENIN S ERBET E PA MSHIRSHEM KANIBAL

;O ZOT I MADH ;AI USHTARI I LIRUAR ME GZIMIN DHE SHPRESAT PER TE SHKUAR TE NJERZIT E VET E KTA DIL E VRIT E COPTO MASAKRO SHQIPTARIN QE KISHTE MBARUAR SHERBIMIN USHTARAK CUBAT KANIBAL QE I KE KAHDO RRUGES :
ATE QKA KAN DIT ME Bė SLLAVėT Nė SHQIPTARėT GJAT HISTORISė
NUK KA ASNJI SHEMBULL NE BOTE DERI Mė SOT ASKUN MBI GLOB E MBI DHE
NE BOTė Qė MUND T ė KRAHASOHET .

UDHTARI GJITHMONė DUHET ME PASė SIGURI
sepse esht udhtarė e jo sulmues

DHE RRUGA KA QENė GJITHMONė LIGJ DHE MARVESHJE NDERKOMBTARE
EDHE NE KOHRATE PARASHPELLORVE JAN MARR VESH PER RRUGEN
QE RRUGA TE LEHET E LIRė DHE UDHTARI TE MOS PREKET ,e te mos maltretohet ne rruge as me ma te voglin maltretim


SOT NE KOHRAT TONA KJO GJE NUK BEHET ASKUN NE BOTE POR PIKRISHT
KU DO NE BOTE BEHET DOBSI MALTRETIMI PIKRISHT NEPER KUFIJ

SOT QEVERIJA JON RRIN DHE RRIN PASIVE

DHE NUK LLOGARITė QFAR POTENCIALI BASHKATDHETARėSH KA NE DIASPORė
:
VETEM NGA VIZITAT TONA TE SHKURTRA DO TE BEHESHIN HYRJE E DALJE MILIONA EURO

TURIZEM NE DOBI TE KOMBIT
SEPSE UN SE PAKU PES OSE GJASHT HER NE VIT DO T E SHKOJA NE KOSOV NEPER KROACI E MAL TE ZI'
E JO NEPER SERBI
PER NE NDOSHTA I VETMI SHTEG DHE SHPRES ė QE NUK DO TE NDODHė DIQKA E KEQE
NDONJE BURGOSJE APO DORZIM NE SERBI

DIKUR PUNTORėT E VJETER NGA KETU SHKONIN NE SHTEPI
NE KOSOVE E UN SI EMIGRANT POLITIK MBETSHA SI JETIM I VETMUAR DERI SA KTHEHESHIN PUNTORET NGA PUSHIMI

MBETESHA NE DHE TE HUAJ ATA SHKONIN

SEPSE E KISHTIN PASPORTA ISH JUGOSLLAV E E UN DIGJESHA NGA MALLI DHE VUAJTJA BABAI PLAK NENA VLELZRIT FMIJT EVEGJEL TE VLELZERVE FAREFISI Q ENUK ME KISHIN PARE ME VITE UN DILJA DHE I PERCILLJA PUNTORET NEPER AUTOBUSA NE MERGIM DHE LOTET E MALLIT ME DELNIN NGA QERPIKU NGA NJIHER E ATA ME JEPNINKURAJO ME THOSHIN DO TE VIE DITA KUR EDHE TI KE ME SHKU NE ATDHE PA PROBLEM
PRITJA PUNTORėT SHQIPTAR Q E TE KTHEHEN NGA PUSHIMET
NE ATDHE KAM QENė ATHER NE VITIN 1989
SHUM I VUJATUR MNE DHE TE HUAJ I MERZITUR PA TE DREJT HYRJE NE ATDHE
KU NUK KISHTE E MIGRANT POLITIK PO THUJSE OSE SHUM PAK

SHUM RRALLė ISHIN ATA DHE UN JETOJA ME PUNTORėT E TANė SHQIPTARė
QE SHKONIN E VININ NE ATDHE E UN AS Q E GUXOJA TA MENDOJ
SHKUARJEN NE ATDHE SEPSE NE ATDHEUN TIM ISHIN KASAPET
SERB QE E KISHIN PUSHTUAR TOKEN TIME STERGJYSHORE KOSOVEN DARDANE
POR AKOMA NUK KISHA KURFAR PASAPORTE SEPSE AZILI POLITIK ISHTE NE PROQES
QE SE PAKU TE SHKOJA NE SHQIPERI

EDHE PSE BABA IM KISH PAS THėNė PO VDES POR VETEM EDHE NJIHER QE TA SHOH BIRIN TIM TE JA DEGJOJ ZERIN JA PRA SE Q NDODHE ME SHQIPTARė E BOTA SHET PRRALLA E DEMAGOGJI PER PAQE E DEMOKRACI NE FAKT ESHT BOTE Q E MERITON TE SHUHET SEPSE ESHT BOTE E SADIZMIT VUAJTJEVE PADREJTESIVE DHE MEKATEVE DERI NE FYT ME MEKATE :
POR U MUAR VESH I LIGU THONė GJITHMONė TA ZEN RRUGEN TA MERR
SHTEGUN HISEN TE DREJTEN TE GJYMTON TE SHKAKTON DHIMBJE E PADREJTESI CUBERI PLAQKE HAJDUTRI VIZA TRADHTI KURTHA MJERIME VUAJTJE COPTIME

POR MA TEPER ME TMERRON QEVERIJA JONė PASIVE
TMERR MBI TMERRET ESHT KJO INDIFERENCE DHE MOS INTERESIM
PER QYTETARET E VET PER MERFIMTARET KJO I KA ZHGENJYER AQ SHUM MERGIMTARėT
QEVERIJA JONė A MENDON NDOJHER PER NE
PER ZEMRAT E DJEGURA TE SHQIPTARVE JASHT ATDHEUT

A VETEM PER KARRIGEN E TYRE DHE PSE JAN TE TILLė KUSH DIN TA SPJEGOJ Q LLOJ QENJE NJERIU JAN KTA DHE SI .

SE KJO MARRVESHJE MUND TE BEHET NE MES TE KFORIT DHE QEVERISė TONė
E TE MALIT TE ZI e kroacise
QE TE MOS PReKEN SHTEGTARėT
e kroacia te mos ju qes viza e maltretime

QE NE ANTIKė NE KOHRAT E LASHTA KA EKZISTU MARVESHJet NDERKOMBTARE
PER SHTEGTARėT PER RRUGET E LIRA TRANZITE
POR KANIBALIZMI KROAT I PLAKITJES S E PARAVE PO JU QET VIZA SHQIPTARVE
SHTEGTARI NUK PREKET NUK MALTRETOHET
SHTEGTARIT I KAN DHENE UJ E BUK NE KALIM KESHTU ISHTE DIKURE FISNIKRIA NJERZORE E JO TE JA MBYLLIN SHTIGJET ME VIZA SIQ VEPRON KROACIA ANTI HUMANE KUNDER TE DREJTAVE TE NJERIUT QEVERI MAFIOZE E HAJDUTVE QEVERITAR KROAT Q E JU QESIN VIZA SHQIPTARVE NE KALIM TRANZITI PER TE PLAQKITUR PARA TE SHQIPTARVE QE TE JETOJ QEVERIA HAJDUTE KROATE ME PARA TE SHQIPTARVE MERGIMTAR KJO QEVERI KROATE PO PLAQKITE PARA TE SHQIPTARVE PER VIZA NE KALIM
NJEJT SI QEVERIA E MILLOSHEVIQIT ,


RRUGA ESHT E SHTEGTARIT
SHTEGTARI RRESPEKTOHET KALIMTARI NUK PREKET KALIMTARI ESHT I SHEJT
AI NUK PREKET
SHTEGTARI ESHT MBRET DHE DUHET TE RRESPEKTOHET E TE NDIHMOHET:
QEVERIJA JONė shqiptare S A po te HYJM NE DOGANA

TE ATDHEUT TONE KA QIT TARIFEN PLAQKITSE
50 EURO PER DY JAVė ME HY MERGIMTARI NE TOKEN E VET
PO KU KA MA TURP E FYERJE SE KJO
ME HY NE TOKEN TENDE ME PARA PAGUAJ QE TE HYSH NE ATDHEUN TEND SA CINIKE DHE SA KRIMINAL KY VEPRIM KANIBAL

EDHE PSE NE NE MERGIM PAGUAJM KETU PER KERRET VETURAT TONA SIGURIM TE SHTETEVE KU JETOJME :

AEROPLANAT DHE BILETAT JAN QMIMET PER NE SHQIPTARėT MA SE SHTREJTI NE BOTė NDERSA JAN ME TE PA KONTROLLUARIT TEKNIISHT E ME TE PA SIGURTIT
QFAR DISKRIMINIMI ABSURD NE VEND Q EME ATO PARA TE UDHTOJM ME AIR BUS APO LUFTHANSA ME AEROPLANAT MA LUKSOZ
PER SHKAK TE QMIMIT NE STRATOSFERE KUNDER SHQIPTARVE

;TAKSAT ZHVATJET POASHTU RRUGET PER TI PAGUAR NE QDO HAP

KAHDO NEPER AUTOSTRADA NDERKOMBTARE TAKSA ABSURDE
PLAQKITSE NE VEND SE TE JET NJI MINIMUM TAJKSE E VOGEL SIMBOLIKE PER KALIM RRUGE ITALIA KROACIA SLLOVENIA MALI I ZI I VOGEL KERKON TAKSEN VJETORE KU DO RJEPJE ZHVATJE PLAQKITJE
AUSTRIA TE THYEJN KURRZIN ME PLAQKITJE NEPER RRUGE DUKE PAGUAR EDHE TUNELET EKSTRA JA PRA QFAR ABSURDI KU DO NE QDO HAP PRIMITIVIZEM
CUBA ZHVATSA KRIMINEL QE NUK E LENE NJERIUN NE LEVIZJE TE LIRA NJERZORE
CIVILIZUESE KU NJERIU BASHKKOHORE QE KA VETEM NJE JETE MALTRETOHET Q FAR LLOJ CIVILIZIMI ESHT KY Q ENUK JA LEHTESON JETEN NJERIUT POR I QET RRUGE CUBERIE ZHVATJE E PLAQKITJE NEPER PLAZHE NEPER RRUGE RRUGET E DETI E PLAZHET JAN TE ZOTIT POR JO TE HAJDUTVE PAGUAJ NE QDO HAP CUBERINE CIVILIZIMI NJERZORE KETO JAN PLAQKITJE DHE KUNDER JETES S E
NJERIUT QE E KA VETEM NJE SEPSE VETEM NJE JETE E KA NJERIU TE CILEN CUBAT NUK ELENE QE AT TA GZOJ DUKE GJETUR KETO LLOJ FORMASH MALTRETUESE PER TA MALTRETUAR NJERIUN E CIVILIZIMIT BARBARAIA E SHEKULLIT NJIZET E NJIZET E NJI ESHT BARBARI PO THUAJSE MIZORE PRIMITIVE DISKRIMINUESE


QFAR CIVILIZIMI ESHT KY CIVILIZIM QE TE HAN MISHIN E ASHTIN E NJEROIUT ME CUBERI PLAQKITJE HAJDUTERI BIZARE TRADHTARE

KU EDHE DIELLIN TA BEJNE ME PARA NJERZVE Q E JU DUHET LIRIA E
LEVIZJES NEPER BOTE UA MBYLLIMN SHTIGJET ME HAJNI EPLAQKITJE

NDERSA NE SHQIPTARVE EDHE ME VIZA ROBERIE E IZOLUESE E TJERA KURTHA
E QEVERIJA JON PASIVE RRIN
DHE VETEM RRIN AS QE DON ME DIT SE MERGIMATRėT PO SHKRIHEN NE VUAJTJE MALTRETIMESH ;
POLITIKė KRIMINALE CUUBERIE E KUJT ESHT KJO
DėMI Qė I BėHET ATDHEUT NE KET RAST MOHIMI I MERGIMTARVE DHE LENJA E TYRE PAS DORE ESHT BARAZI ME TRADHTINė E MADHE KOMBTARE

E PRA DėM Mė I MADH SE Q ė I BėHET ATDHEUT NGA BLLOKIMI I MERGATES
LE TE LLOGARITET NE MILOINA SE SA HUMBE ATDHEU NGA TURIZMI
DėM MA I MADH NGA KJO SJELLJE NUK KA SHTETI SHQIPTARė SE SA TE LARGOJ E TE INJOROJ MERGIMTARėT :
AS MALAZEZė T NUK JAN FALENDERUES
VETėM SA HYRJE DALJET NE PARA JAN Bė PREJ SHQIPTARVE NE AT SHTET SA E SA BLERJET E NFTA E TREGTIA BLERJET NEPER DYQANE MALAZEZE NE KALIM TRANZIT NGA SHQIPTARėT KALIMTARė
NE AT REPUBLIKė SHTET TE VOGEL JAN SHPENZUAR ME MILIONA
E MILJONA NDOSHTA MILIARDDA EURO
MALI I ZI KA PERFITUAR NGA TRUIZMI VETEM PREJ SHQIPTARVE;
POR KOT ėSHT KOT
MOSMIRNJOHJE S EMOSMIRNJOHJE
ATYRE JU TEKET DHE T E BURGOSIN KOT
DHE TE DORZOJNė NE SERBI KOT
VETEM PSE NE NUK KEMI KURFAR MBROJTJE NE SHQIPTARėT AS KOMBTARE AS NDERKOMBTARE

EDHE PSE QEVERIJA JONė ME SHTETE MIKE SIQ E KA AMERIKEN
MUND TA GARANTONT E KET SIGURI PER NE E KALIMA PA VIZA NE KALIME TRANZITE
TE SHQIPTARVE :
TASH NE FESTAT E VITIT TE RI DO TE ISHIM PRAN TE AFERMVE
POR NUK MUNDEMI
SE NUK MUND TE KALOJ NEPER TOKAT E DIKUJ Q E ME BURGOSė ME KERKON VIZA
VETEM PSE JAM SHQIPTAR
E MI TEMRRON FEMIJT KET GJE PO NA E BEJN ME QELLIM QE NE TE
JEMI T E IZOLUAR EDHE PSE JEMI POPULLI MA PAQSOR NE BOTė POR MA I PA MBROJTURI NE BOTE E MBI DHE E MA I PA QEVERI

QEVERITė TONA I DREJTOJNE QENDRAT NDERKOMBTARE I DIRIGJOJNE SI TE DUAN
BASHKSIA NDERKOMBTARE ATA VE T ME PASIVITETINE TYRE TE QELLIMSHėM DHE BOJKOTET ANTISHQIPTARE KY NUK MUND TE QUHET CIVILIZIM NJERZORE DHE IDEALE TE JETES POR CUBERI E SADIZEM PRISHJE NJERZORE TE IDEALEVE DHE DEMOKRACIVE NJERZORE E LIRIVE TE DREJTAVE TE NJERIUT
PRANDAJ NJE BOTE E TILLE PLOT SADIZMA Q EI MERR SHPIRTIN NJERIUT ME MALTRETIME LE TE SHUHET LE TE SHEMBET SE NUK I DUHET GJė NJERZIS ė :

XHELAL FERIZI AUTORI I KETIJ ARTIKULLI
ARTIKULLI ESHT I KOMBINUAR QE NGA VITI 2006 KUR ESHT SHKRUAR NE NJE FORUM NGA AUTORI XHELAL FERIZI I KA DISA NDRYSHIME TE VOGLA

zhgėnjimi
27-03-2010, 05:56
Ah enderuara bashkkombase bashkatdhtare
te faleminderit pe ket paraqitje te shkelqyer ne forum te jam mirnjohs
si gjithmon ti e shkelqyer e urtė engjellore e sjellshme
por edhe vargje nga njiher po me kushton mua te faleminderit por mos po e tepron se nuk e meritoj ndoshta
,
flm per respektin por shoqja e nye mirė xixillonja
na humbi dikah mos ka shku per vit t e ri ne kosovė.
Hajla te pershendes ty dhe familjen tėnde
duke ju dėshiruar qdo t ė mirė nė jetė dhe edukim patriotik e humanist
femijve tu te shednoshė ashtu siq ti din me ju dhėnė si shqipja e rugoves qe je aq e mahnitshme .
Uroj q ete kaloni mote te mira dhe vitin e ri ne gjitrin e ngroht me dashuri familjare ,
e shoh q e te mungon kosova dhe je larg atdheut
shum larg por edhe un shum vite kamm qe jam i ikur neper kurbete nga regjimi gjaksore kanibal i serbve qetnik vrases te pa mshirė e dinak .
Ardh't e bardha ditė per kombin tonė

ma shum duhet te punojmė e ma afer njeri tjetrit duhet t e jemi te gjith te bashkuar

,vetem ather behemi qelik i pathyeshem dhe faktoe me rendesi ne bote ku dikush do te na pyet per diqka dhe ne do t e jemi jo te pa rendesisheme te neperkembur .
Pershendes shqiptarėt ne kanada poashtu dhe ju uroj te gjitha t mirat ne jetė dhe urime ky vit i ri me shum te mira ju gezofte ju andej mergimtarve ,.
te fala nga gjermanija per ty dhe familjen tende
miku juaj i sniqert xhelali nga gjermania
leter shkembime ne mes te poetve shqiptarė autori i ksaj letre xhelal ferizi
qe u gjet ne nje forum shqiptar te vitit 2006

zhgėnjimi
27-03-2010, 05:57
Faleminderit dhe gjithe te mirat dhe per ju e njkohesisht dhe per gjithe Familjen e juaj
Pershendetje te perzemerta dhe nga ne Familja e nderuar Rugovase dhe nga te tjer shqipetar qe gjenden nga gjitha viset e Kosoves dhe te Shiperise ku dhe atyre ua kam lezuar Poezit e tua dhe i kan par me sy shum te mir dhe me ni qmim shum te lart shpirtrore ku jen te shumtet ketu qe kaloim shum bukur nemes veti kemi ni atmosfer jashtzakonisht te bukur Shqiptaro/e e verteta eshte qe 7 vite nuk me ka ndodhur ndoi akses qoft dhe ma i vogli qe te kem me dikend apo nga dikush...kemi respekt ndaj te gjithve dhe ata ndaj ne familjes time pikerisht ...dua qe ti falinderoja shum shum ketu ne ket mesazh para teje dhe para gjithekujt...duke ju uruar gjitha te mirat nga Zoti Gj.nehu...Zoti i bekoft njerzit e mire kudo...AMIN
Te gjitha qka po i them jan te verteta i nderuar Poeti i Lart angert.
nuk dua te shtoi as ma shum e as ma pak vetem realitetin...kemi shum dhe nga Shqiperia dhe me ta kaloim shum mir qdo fest e kemi bashk me ta dhe jemi te kenaqur me njeri tjetrin...I Nderuar dhe i qmuar Lart Poet Z.Xhelal Ferizi me ni shpirt te kulluar poetik me perkushtim te lart duke i kenduar vepres dhe Historis se Kombit Shqipetar neper Vite dhe Shekuj...
Kjo pen e juaj qe shkruan e gjithe keto vargje te rendisura si rruzet tingelloin shum lart ne qdo shpirt njerzor/e...kush i kupton eka per vete e kush si kupton prap e ka per vete...por besoi qe do vije ni dite qe shum kend ka pre ti prekur dhe ra ndermen se qfare domethanje kan dhe sa kan per tvlejtur mos sot neser koha ndryshon nuk i dihet brezi qe po vjen ka per ta kuptuar dhe stdijuar shum qka mbi idealin dhe kulturen shqipetare...keshtu mendoi une....Ekush eshte Shqipetar dhe kush ka gjak shqipetari gjithmon ka per tluftuar dhe mbrojtur vendin dhe ATEDHEUN nga gjithe e keqja...Ta Luftoim me armen dhe penen si gjithmon te paret tan kush me armen e kushe me fjalen pra me penen...
une per mendimin tim e quaj dhe me te larte penen... se armen? se pena mbjelle PAQE e arma len GJAQE dhe urrejtje nder SHEKUJ dhe vite...
per tu vrar dhe shkatrruar asgje nuk na qon ne perfitime dhe veqse ne shkatrrime dhe ne humbje si ne POPULL dhe si ne PASURI...Flm

Gjithe te mirat per ju dhe Familjen e juaj inderuar Poeti angert...Miresi dhe PAQE.... per gjithe Shqiptarin ne pragun e ketyre Festave Fetare Kombetare...Gezuar per te gjithe Shqipetaret e gjitha trojeve etnike...Zoti e bekoft e gjithe Shqipetarin...AMIN

Hajla Rugovase
__________________
Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

ja dhe pergjegja qe i vjen autorit xhelal ferizi nga poetja rugovase hajla ne forumin shqiptar

zhgėnjimi
27-03-2010, 06:48
M e shum knaqsi dhe shum ndjenja optimiste dhe entuziazėm e gezim me disponim te embel
i lexoj rreshtat tu e nderuara bashkatdhetare
letra me thurje me shum bukuri teskti urtesi e butesi njerzore

prej njji bashkatdhetarje,te mrerkullueshme poete dhe atdhetare
,un ty do te kisha shpallė ,heroinė ,te patriotizmit,
dhe dashurisė njerzore qe e ke per njeriune per atdhe atdhe ,
ti je nje engjellore e qiellit
e shoh qe ke edhe edukatė te urte njerzore kombtare e fetare e don zotin
d he familjen ,e nderauar Hajla.
UN GJITHMON KAM PAS SIMPATI PER VISETE ATDHEUT
DHE KRAHINAT E BUKRA SHQIPTARE

NDER TO KA QEN EDHE RUGOVA E BUKUR MALORE ME VISE PLOT BUKURI ROMANTIKE
ME BUKURI TE MAHNITSHME SHQIPTARE

i KAM QMUAR TRADITAT E MALSORėVE DHE GJITHMONė I KAM DASHUR MALSORėT
E M ALėSITė TON A KRENARE E TE MAHNITSHME ME BUKURI QE JAN
KRENARIA E KOMBIT TONė SHQIPTARė .
FEMRA MALSORE EDHE RUGOVASE KA KUVENDUAR EMANCIPUESHEM ME SHUM DINJITET EKULTURE ILIRE KULTURE ANTIKE BRILANTE
BALLė PER BALL ME MASHKULLIN PA KOMPLEKSE
SEPSE ISHTE KJO NJE TRADITė SHEKULLORE E SHQIPTARVE
DHE SHT NDR MALSORė AKOMA KJO E VETI VYRTYT I BUKUR CIVILIZUES ILIR
NEPER SHEKUJ
QE UN E KAM LEXUAR TE AUTORėT ANTIK KU FEMRA KUVENDON PA KOMPLEKSE
ME MASHKULLIN SEPSE ESHT TRADITE E CIVILZIMIT ILIR NEPER SHEKUJ :

KJO do me thėnė se para te gjith popujve botrorė ne e kemi pas civilizimin
shum te lashtė E TE ZHVILLUAR ,ku femra jonė ilire
ka pas emancipim te lartė dhe iu esht pergjegj mashkullit
ne kuvend ka kuvendu gju me gju me mashkullin ,
ma von erdhen shum pushtues dhe turqit qe bastardhuan kulturen tone te vjeter

dhe u munduan te na ndrydhin ket kulturė e te na eshkatrrojne shum te tjer armiq ,
e ta degjenerojnė por megjithat u ruajt
nder shekuj kultura jonė e lashtė ilire.
te iliret kan kuvenduar gratė ilire teuta etleva manja ,erana kletia irona ilera

e shum e shum vasha e gra qe kam lexuar ne antikė
pra autorėt
ehuaj na kan paraqit ne at koh ku femra dhe mashkulli kan qen te parabart
,qe ather as qe e hst menduar te kombet tjera kjo gje.
E NE KETO KOHRA PERPIQEN ME QELLIME ARMIQSORE PER TE NA I RRENUAR TE GJITHA MERITAT DHE KULTURAT E LASHTA E ANTIKE NJE POPULLI TJETE TE CIVILIZUAR DIKURE NE ANTIKEN E VJETER POR QE U SULMUA PA MSHISRSHEM NEPER SHEKUJ E JU GJYMTUA CIVILIZIMI ;
duke na shkel pameshirshem dhe barbarisht na e hojn edhe pamvarsinė
si kombe si shtet ,
a ka ma tmerr se kjo kur prej nesh kan mesuar si pjeket buka ne qerep
dhe si duhet zier mishi e si bėhet vena mjalta rakia ,ishin nomad e brabar e tash ne neperkembin duke u fry me do far civilizimesh qe akoma nuk i kan arrit kur ne i kishim para mija vjetve edhe para antike
ata sot akoma jan kanibal perndryshe si spjegohet vrasja e foshnjeve e dhunimi i femrae kanibalizmi dhe masakrat ne civil .
PER qfar civilizimi mund te na flasin keta jan prralla te tyre keto qe nuk duhet besuar ,
keta aspak nuk jan te civilizuar perkundrazi jan barbar kanibal


Ti hajla verrtet me ke perkrahur shum neper forume trierisht shum ma tepes se disa mistreca e burrreca
m dhe me ke kuptuar,sot jam gati 49 vjeqar

de qe ne moshen e re kur jam burgosur me kujtohet per here te pare kur u keqtrajtova
nga policia ne qytetin tim per shkak te nje recitimi patriotik
ku permendej shqiperia etnike ideal ky i imi qe nga djepi
nga te paret emi neper shekuj qe edhe un e trashgova
neper shekuj ti historise kombtare brez pas brezi

se pari kam qen ne klasen e shtatė fillore

me duket apo ne fund te klases s e shtat ,
ku per do recitime te ndaluara,te asaj kohe u maltretova per here te parre dhe i provovova shkopijt e policise duarve dhe kembve besa edhe trupit
e ne koke e ne gjymtyre dhe podrumin e eerrt e te zi
per shkak te disa vargjeve qe i kendova ne nje recitim publik ne lidhje me shqiperine etnike


ather me moren ne pyetje mi dhan disa pendreka duarve
dhe me than te shkoj e te mos flas ma fjal as recitime te tilla
duke me perjashtuar edhe nga shkolla
dhe me mundim t emadh u pranova prap ne nje shkolle tjeter pastaj

dhe e mora shkollen fillore,
sepse recitoja vargje atdhetare q e at koh ishte teper me rrezik
sepse kush do q e i prekte shtetin jugosllavise shkatrrohej
,

dhe me paten fut ne nji podrum t erret disa dit e me kercnuan qe e dhe njiher nese e perseris do te shkatrrojm jeten tende ne te gjitha menyrat
e pastaj me liriuan por pa te drejte qe te shkoj ne shkolle aty


ishte kjo metode e tyre qe te me fusnin ne podrumet me te kqija me eersira nen dhe
qe kishte sigurimi i shtetit
per t e ma treguar podrumin ne menyr qe te me largonin

q e un te mos recitoj ma vargje patriotike

Nuk mund te kuptoj vetemm nje gjė perse pengohem tani nga disa njerz te pa ndergjegjshem na atdhetarizem dhe veprime atdhetare ,


pse me penguan tash kohete fundit ,disa smirzi me shpirte shkjau e greku
dhe ne komunen time poashtu jan disa te pist aty

pikrisht ne komunen time njerz te papergjegjshem ,
nga te cilet u pengova poashtu

kur qe nga ather pra qe nga viti 1975 isha i perndjekur veprimtar per qeshtjen kombtare
dhe kam qen sa e sa her i demtuar i rrahur dhe i burgosur ,

megjithat bajraktart karrierist ziliareėt smirzijtė e semurė
me penguan qe vargjet emija te mos shohin drit
,e kuptoj ather regjimin jugoslllav ai regjim ruante shtetine tij dhe ne ishim armiq
dhe kjo esht normale armiku me armikun kunnershtohet e luftojne

por tash qka kan me mua disa shqipfolsa dhe pse sileln keshtu me ket zjgjyr te ndyre prapa maskave

kush me pengon

dhe nuk jam vetem un por pengohen numer i madh i shqiptarve


por krejt familjen time e pengojn

edhe kunaten time si profesor doktor e pengojne

qe ka shkruar njizet libra dhe doracakun e par ne historin e shqiptarve ,
per dermatologji dhe estetik per lekuren

edhe atee pengojn ate te cilen te gjitha kongreset botrore ia dergojne ftesen per kongrese mjeksore ne profesionin esaj
ndersa disa dhi te zgjebosura q enuk i njeh kush favorizohen si profesoresha ne universitetitn eprishtines


soj i tmerrshem me zemer shkine e shkau
qe flet shqip po na dlain ne keto kohran

nuk mund te durohen ma kta kanibal srbofil e grekofil qe pengojne progreset shqiptare


qe kan okupuar kosoven tone e shqiperine ku do e kan mberthyer per fyti me hile
e me uzurpime te pa merita njerz te vegjel per kah idealet dhe te pa vizion kan hy ne shum vende jo pak dhe epengojne atdheun pa mshirshem
e njerzt patriot dhe te progrsi dashamire te
dheut e te tokes se lashte shqiptare

ata nuk jan serb por shqipfolsa ,flasin shqip por pengojne secilen shtepi patriotike
dhe intelektuale me prirje kombtare

prandaj ka ardh koha qe gjėrat
te dalin ne shesh ,mjaft ma ,me kta uritha grabitqar.

S per vargjet t e mia

un kam thėn

dhe po e them para publikut q e ju e shihni vet
jam ne gjendje te thuri me miljona vargje pa shterrshem dhe pa fund me lehtesi

pa
asnji problem,

kerkoj nga shqiptart me ndergjegje patriotike dhe atdhetare te bashkojm fuqit
qe vargjet e mija tiqesim ne libra nese dikush mundet dhe ka mundesi

sepse jan shum dhe vetem ket pun nuk e perballoj dot
kush esht shqiptar qe ndihmon bashkohuni rreth kti qellimi ,

besoj se nuk po tregohem i tepert.

ne jan duke na shkel hajdutet dhe urithat nga mbrenda ,e nga jasht
per kenget jevgee meloset tallava jepen fonde e miliona e reklama te degjenruara

per t a degjenruar kulturen ton
ndersa vlerat shkelen me dy kemb ket

nuk po na ebejn sot serbiant pushtues ket te zeze
por politka e shqipfolsve ton
qe kan kap kosoven nan per fyti e nuk po e lshojn.

kushhdo qe e ndjen veten shqiptar bashkohuni rreth meje.

porosija ime esht te formohet lobi shqiptar ne europ ne kanada ne turqi e ku do ka shqiptar
ne bashkpunim me lobin shqiptar ne amerik.
pa nji lobi te fuqishem kombi shqiptar do ngelet ne balt te kohrave te hileve ekurthave

bashkatdhetart tan ne mergim duhet te mbrojn interesat e veta kombtare
dhe te jen te aft vet
,sepse nak kan perqa armiqt neper parti e grupe
bashkohuni rrethevetes dhe lobit
te gjith si nji e mos
leni armiq me hy ne radhet tona se paskemi pas pleshta shum.

un me plot fuqin e shpirtit u mundova ne europ ta krijoj nje lob ,
por asnji perkrahje nga biznesment dhe nga askush nuk pata
te gjith jan ne komė dhe pa aftesi ne letargji mjerane ,

dhe nuk dijn per vetveten dhe nes e vazhdohet keshtu ky komb mund t e vdes pa asnji ujitje atdhetare vetem grupime d he klane per pengesa .

kushdo q emund ta marr bajrakun ne ne bot le ta marr
por ne asnji menyr jo partiakisht

te punohet vetem si lob ,

per mbrojtjen ekombit vlerave kultures dhe liris,

ejo me u bė viktime e mjeruar pasive qe myket e rrin

pre viktim e partiakve per innteresat e tyre mjelse .

sot kombi shqiptar neper bot esht ne katandi ne agoni
per shkak te ktyre perqarsve qe e kan perqa deri ne asht.

vetem rreth nji lobi te fort ,mund te ekzistojm duke u mbajt te gjith shqiptarėt
bashk me dor e me unitet ,


keshtu i sherbejm mbrojtjes s e interesave tona kombtare dhe atyre progresive

ne pergjithsi edhe atyre ekonomike dhe atdhetare.

M e gjith deshir d o t emerja pjes ne formimin e,lobeve shqiptare pa ngjyrime partiake ,
ne europ turqi kanada e australi ezeland ekudo q ejetojn shqiptart

vetem ne form lobi mund te shpetojm pa u shue kombtarisht

,dhe mund t e ndikojm ne te atdheu yn

qe te sillen ndryshe me ne

poashtu edhe te bota nderkombtare.

keshtu te coptuar si jemi kan m na shkatrruar tmerrsisht dhe kombtarisht.


prandaj i lutem te gjith shqiptarve q e kan fuqi dhe potencial te nisen drejt kti qellimi.
Kombi nuk mbahet me fjal por me pun.

te pershendes hajla e rugoves dhe knaqem nga perkrahja jote
e fuqishme je shqipe mali dhe me nji vrull plot vullnet po me perkrah.

I pershendes edhe ata familjar qe me pershkruajte aty ,
ta dini s ekam nevoj per krahun tuaj
mos me leni jetim ,sa ma shum te jemi aq ma te bashkuar e te fort jemi
vetem esht keq dhe tmerr ,u thuaj atyre q ete me shkruajn lirisht,dhe un i pershendes te gjith atje
a e shihni sa mir ndjehem bashk dhe sa te fuqishem ndjehemi bashk
edhe moralisht edhe kombtarisht edhe ne harmoni bashkunimesh
Punen kryesore dhe sukseset me te medha i kan pas armiqt ne te gjith historin
ton kur na kan perqa
ku na kan sjell ne ket pik te tmerrshme

sot suksesin kryesor e kan pas duke na perqa ,
dhe perqarjen e kan ba me njerz te pa mend ne
kok ė shpirtkqi

qe jan luhat leht nga rruga kombtare
dhe nga etnija e vet.

PandaJnjerzit duhet t elexojn shum dhe t emendohen shum
dhe thell te analizojn se nga vij t egjitha kto fatkeqsi
per ne vetem nga perqarjet pra.

bashkimi i fuqishem i rrexon per tok klanet dhe poshtersit kurthat
te bashkuar shqiptart ndikojn ma shum,

te perqar vdesin shum shpejt si komb.


sot ne europ nukmund te gjesh njeri shqiptar ė po thuajse
qe ekthen koken kah qeshtja kombtare nuk them se jo ka por jan paksuar
numri i tyre
koken ne drejtim kombtar duhet kthyer per te kontribuar pe r komb e atdhe

por shum ia kthyen shpinen adtheut
sepse u zhgenjyen
dhe u thyen nga shpirti edhe pse kan dhan kontribut te mmadh
shqiptarte zvicrres dhe te gjermanis ,e te vendeve tjera qeveria shqiptare


i hudhi si nji cop leck pa vler ė,
i la ne vetmi dhe i thej
duke i mohuar mergimtart me miliona bashkadtehtar ,

dhe i kerkon qeveria e mjere
vetem kur te dalin jasht per ndonji interes te vetin
por jo so pjes e kombit jo si bashkatdhetar
q e te arrihet nji qellim shtetror apo unitet apo progres me ta
keshtu kan vepruar pa i dhan asnji rendesi diaspores.

kjo esht tragjike dhe duhet te ndrrohet ky qenddrim sa ma par.

shqiptart duhet t e funksionojn ne pika te forta
dhe ne lobe te fuqishme
ne bashkim te madh politik kulturor e financiar ,
keshtu mbrohemi dhe mbijetojm ne
ne ket bot ku sulmohet qd o gja.
pasnllavizmi dhe
greko ortodoksizmi e tjer armiq po tentojn te na perqajn ne menyr qe te na shpartallojn e te mos ekzistojm si komb
qellimkan tokat tona,te na shuajn por ne nuk duhet t elejojm shuarjen .

gabimi ma i madh u be ne diaspor q eu formuan partit,politike ,

disapores nuk i duhn partit politike
por lobet e shendosha kombtare lidhjet shqiptare dhe asgje tejeter.

Lidhje shqiptare lobet munden pastaj te ken ndikime te fuqishme,
asgje tjeter nuk na fuqizon ma teper se kto lidhje te forta kombtare

ju pershendet me sinqeitet miqsore
xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

zhgėnjimi
27-03-2010, 06:49
letrat ne mes te poetve shqiptarė ne vitin 2005 2006 kur autori xhelal ferizi ne forumin shqiptar .com sulmohej ne te gjitha menyret dhe
pengohej qellimisht

zhgėnjimi
27-03-2010, 06:53
Te gjitha shkrimet e juaja hajla kan shum solidaritet dhe urtsi e njerzilek,
te
pergezoj pe r et kultur dhe traditė.
familja ime ju pershendet ju dhe gezohet per ke t miqsi t e re,
na bashkoft zoti ne
atdheun e lire e demokratik

me falni pak per ket zhgenjim q eparaqita ne dis tekste ku jam zhgenjyer
ne disa njerz

por me gjithat vet jeta esht nji luft ,gjithmon duhet t eluftohet per drejtsi per fitore per mbijetes.

jeta e njeriut esht luft ,nji dit t e mos ecet mbetesh pa buk
nji dit t emos punohet jet puna shum mangut
dhe mbetem nji pun mas dore.

Pa gjithmon kerkohet luft per drejtsi ,
luft per ekzisten c un kamperjetuar padrejtsi te mdha
por vet jeta ehst e padrejt ,

dhe neket luft fiton ai q e nuk dorzohet
te tjeret rrezohen un akoma nuk e kam ndermend te dorzohem.

me penden time ne dor thrras per shpetim kombtar dhe ringjallje ,unitet.

Q gja pa unitet kombtar ehst e kot,qenja kombtare mund t e vdes nese shqiptart nuk ndihmohen njeni me tjetrin NE SHUM DREJTIME

te pershendes hajla ty dhe familjen e gjith bashkatdhetart atje,dhe ju uroj festat e fundvitit me gjith te mirat u basjhkofshim ne atdheun ton t e lir ne shqipnin etnike .


xhelal ferizi miku juaj sinqerisht

zhgėnjimi
27-03-2010, 07:19
18-11-2006, 11:28 #103
angert
i/e regjistruar


Anėtarėsuar: 20-10-2005

Postime: 1,728E nderuara xixellonja.

te kuptoj ty shum mir, e kuptoj vuajtjjen shqiptare,
ni prej fatkeqsive te jete s tone,ka qen edhe varfrija,e kobshme e popullit

qe na ka shoqeruar perkrah roberiis dhe vuajtjeve te medha ,
un autori i vargjeve shqiptare quhem xhelal ferizi dhe jam nga mitrovica e kosoves


,dhe nji flladi te ibrit te bunes te drinit te vjoses te shkumbinit vjoses e lumejve tjere
te atdheut
nuk e jap per gjith hjeshin artificiale , te gjermanis

Ne gjermani ka gjelbrim dhe bukuri te rrejshme,
por mbrenda asaj ftoftesije mshefet,akulli i ftoftsis s evdekjes se pakuptimt.

ne thellesi te ati akuli mshefet monotonija dhe pakuptimsija e gjat,dhe tmerruese.


edhe standardet en gjermani kan ra dhe nuk ka ma as ,ndihma as solidaritet.

ne fabrika as drejtesi ne te ardhura nuk paguhet ka vetem shfrytzim dhe
sklaveri

dhe kudo punohet per bukene gojes.

i huaji ketu edhe njimij vjet i huaj mbetet,
sepse mbi te gjitha ketu akulli robotik,nuk shkrihet nga asnji diell.

klima ketu esht vuajtje ,dhe nuk e ndrroj me eren e dtrave te europes jugore
ku jeta qesh dhe shpirti i njeriut josh jeten entuziaste.

nuk esht jete vetem per te ngren qokolata,
por esht ambienti dhe shoqerija,njerzit e lir dhe argtimi klima qe e ndryshon psiqiken e njeriut dhe te jep vullnet ketu duken te gjith te mbyllur sepse klima ndryshon ne keto ane dhe pikrisht ajo e kushtezon njeriun

nuk i dua as pes minuta disponim te keq qofte edhe per nje bake botrore
dua gezim dhe klime harmoni shoqeri klime te bukur jugore

baza materiale esht faktor shum me rendesi e nderuara xixillonja


por vetem kah ana ekzistenciale ,
knaqesit shpirtrore i perben gjallrija e relievit era e tokes dhe njerzit klima
njerzit ne jug jan diellor
jan shpirtror jan liria e liris vet,
dh komunikimi me ata nuk esht komunikim robotik
por esht bised me pjes natyre dhe liri diellore,
perbrje te dhuntive te bukuris natyrore
elemente te shkelqyera te qe dhuron
klima relievi dhe pjeset fantastike te globit te detrave lumejve te maleve
dheut magjik te materies e ky dhe magjik esht jugu diellore

ne gjermani dhe kendej alpeve te austris te tmerron dheu
me heshtjen e vet,me ftoftesie tokene ftoft zallinore te pa anergji

me akullin e vet te ftoftesis kendej pertej austrie nuk esht klima per jeten sidomos per ata qe vijn nga vendet e nxehta jugore ku shpirti i njeriut esht ndryshe

ku nuk flet asnji gjethe
asnji fije bari,ketu ftoftsija vret ,
shkatrron qelizat e ne shpirtrave te nxeht te jgut,

qe jemi perberje e nji relievi tjeter.

si spanja si italia shqiperija greqija turqija,jan vende ku ne te ardhmen do t eturret njerzimi mbar
ne ato pika te nxehta
sot veq po turret,
ne te ardhmen nji pik vend ne ato vende do t eket vlera miliardash
sepse ,vet klima dhe perberja e struktures toksore jan gjallerija dhe kuptimi i jetes vet pika motivuese e jetes ne glob esht andej pra mikesha ime xixa prandaj me deshire viset andej do i viziroja me shum vullnet nuk jam i lindur per zonat everiut nuk i perballoj dot


gjermanija po bjen ne nji standard te keq jetese
dhe ketu punohet vetem per bukene gojes
dhe per t e paguar dritat dhe banesen asgje tjeter,

ne jetojm per nji kafshat buk si rober sklelver

me perjashtim te kapitalistve te medhej
qe ma shum e kalojn jeten ne per karibik dubai dhe malorka
e vende tjera te nxehta.
ky esht popull 80 miljonesh dhe nuk merret vesh
por mbi njiqind e pesdhejtmij gjerman e leshojn gjermanin ne vit
dhe ikun ne vendet e nxehta

kjo shifer alarmante ka alarmuar edhe vet bundestagun gjerman
dhe nuk mund ti shpetohet ikjes masive.
ne vendet nordike vetem pak sikur ta shtrengonte regjimi jeten
mund te zbrazet qdo gje vetem per nji koh te shkurter,
atje populsija mbahet me perkdhelje duke ua ofruar te gjitha kushtet qe banoret te mos ikun
sepse vendet e ftofta nuk ofrojn asgje te mir
ketu gur dhe zall jan te ftoft.
norvegjezve dhe suedezve u ofrohen gjith te mirat materiale

dhe perkdhlje nga shteti dhe kushte fantastike
por asnjiher numri i tyre nuk kalon shtatmiljonshin ,
kuptoje pra qka do te thot vendi i ftoft.
vendi i ftoft ka kuptim te vizitohet per pak koh
por jo te jetohhet gjat aty.

Ne aLpe mund te behet nji skijim i bukur 15 ditor
por nuk mund te jetohet gjithmon ne bor.

Pershendet autori nga mitrovica xhelal ferizi
i dua vendet e nxehta mesdhetare

zhgėnjimi
27-03-2010, 07:33
letra ne mes te forumistve shqiptarė komunikime diskutime shoqeri

tema te lira kontakte diskutime


edhe komunikimet me te thjeshta nershqiptare ku ishte aty edhe autori xhelal ferizi
her pas here i fshinin ne forumin shqiptar shkrimet
ku do qe ishte autori xhelal ferizi
qellimisht
fshiheshin shkrimet ishte qellimi per ta diskriminuar xhelalin me qdo kusht
per ta izoluar xhelalin dhe per te ja nderoee komunikimin
ket shemtim tradhtarė
ebente dora e msheft e administrates se forumit nepermes te moderatorve dinak
me urdher te albo grekut e fiori grekut dhe me hilen tradhtare te agjentit delirium tremens provokatorit dhe ndytsires me te degjnruar qe kan pasur ndonjeher forumet shqiptare ky me pisllekun e tij nu kishte kurfar fytyre as morali
pis i flliqur ma degjenrtik vshtire te gjendej
djhe ja se kend e perkrahnin keta te stafit te forumit degjenerikuin me te madh te te gjitha kohrave shpifsin intrigantin te pa moralshmin delirium tremens
keshtu u soll stafi i forumit ather qe me cenzuren helenike favorizotnte te gjith provokatoret dhe sulmuesit
e jo siq thot ky genci dezinforumesi me qellim te vet dezinformues
qe don te minimizoj gjithqka sepse qellimi ma i mdh ishte te izilohej nga shoqeria dhe te diskriminohej autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
edhe ne bisedat me te thjeshta edhe ne kontaktet me te thjeshta izolohej dhe i fhsiheshins hkrimet e kontaktet edhe kur hapeshin temat per takime ose ore letrare ose
komunikime qe fare nuk kan ldihje me gjuhen shqipe siq pretendon ky dezinformuesi genci ketu me tentim mashtrimine tij qe ti mshefe shkaqet e
verteta te perndjekjes se xhelalit dhe nuk ishte vetem xhelali qe perndjekej ne at forum por jan me qindra patriot shqiptar qe kan ikur te paknaqur e te diskriminuar

dhe nuk ka te numruar sa e sa vlersime pozitive ne forum
jan fshi qe shkruanin miqt populli njerzt e mir forumistet ne forum per xhelalin
ishte ky krim i papare i albo grekut me qellim

dhe kompanise se tij
ne at forum
ku te gjith shqiptarėt ishin grumbulluar duke qene se ishte forumi me i madh shqiptarė
dhe ishte gravitues i te gjith shqiptarve qe pastaj u diskreditua dhe u pa fytyra e tij
se
ishte ky forumi shqiptar .com
qe te gjith deshmiotaret shqiptar e dijn dhe enjohin qe ky genci po mundohet ta mbroj secilin forum duke e shty xhelal ferizin me qellim per ta lene fajtor

zhgėnjimi
27-03-2010, 07:52
Letra komunikime ne mes te forumistve shqiptarė komunikime diskutime shoqeri forume

tema te lira kontakte diskutime ne forumin shqiptar .com dikur


edhe komunikimet me te thjeshta
ndershqiptare ku ishte aty edhe autori xhelal ferizi me diskutime
te lira ne shooqri

her pas here i fshinin ne forumin shqiptar shkrimet jo vetem te xhelalit
por dinakria ealbo grekut dhe fiori grekes e te tjerve ka fshi me mija e mija shkrime te shqiptarve

ku do qe ishte autori xhelal ferizi fshiheshin shkrimet e tij me aq sa mundesi q ekishin
dinakerisht i fshinin me pa besi

qellimisht

fshiheshin shkrimet dhe gjurmet dhe diktatai ishte qellim
ishte qellimi per ta diskriminuar xhelalin me qdo kusht
per ta izoluar xhelalin dhe per te ja
ndaluar komunikimin me shqiptar

ket shemtim tradhtarė
ebente dora e msheft e administrates se forumit shqiptar .com
nepermes te moderatorve dinak
me urdher te albo grekut e fiori grekut dhe me hilen tradhtare te agjentit delirium tremens
provokatorit dhe ndytsires me te degjnruar qe kan pasur ndonjeher forumet shqiptare

ky me pisllekun e tij nu kishte kurfar fytyre as morali

pis i flliqur ma degjenrik vshtire te gjendej

dhe ja se kend e perkrahnin keta te stafit te forumit shqiptar.com

degjenerikun me te madh te te gjitha kohrave shpifsin intrigantin
te pa moralshmin
me psoedunimin delirium tremens ne at forum

keshtu u soll stafi i forumit
ather qe me cenzuren helenike favorizotnte te gjith provokatoret
dhe sulmuesit
e jo siq thot ky genci dezinforumesi me qellim te vet dezinformues

qe don te minimizoj gjithqka
sepse qellimi ma i mdh ishte te izolohej
xhelal ferizi nga shoqeria dhe te diskriminohej autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi dhe kjo u arrit

edhe ne bisedat me te thjeshta edhe ne kontaktet me te thjeshta izolohej
dhe i fhsiheshin s hkrimet e kontaktet
edhe kur hapeshin temat per takime
te thjeshta ose letrare ose
komunikime te thjeshta qe fare nuk kan ldihje me gjuhen shqipe
dhe drejteshkrimin siq pretendon ky dezinformuesi genci ketu
ky avokati i albo grekut dhe forumeve diskriminuese shqipfolse
ky me avokaturen e vet mundohet ti mbroj kriminelet e kosova de te forumit shqiptar com te dardania de
ky genci qenka avokat i tyre kunder autoirti xhelal ferizi
me tentim mashtrimine tij qe ti mshefe shkaqet e
verteta te perndjekjes se xhelalit
neper forume
dhe nuk ishte vetem xhelali qe perndjekej
ne at forum por jan me qindra patriot shqiptar qe kan ikur te paknaqur
e te diskriminuar a thua paskan pasur te gjith problem me drejtshkrimin


dhe nuk ka te numruar sa e sa vlersime pozitive ne forum
jan fshi
qe shkruanin miqt populli njerzt e mir forumistet
ne forum per xhelalin
ishte ky krim i papare i albo grekut me qellim

dhe kompanise se tij qe ky genci na paska dalur ti mbroj te gjith armiqt e popullit shqiptar
ne at forum
ne at forum ne fillim

ku te gjith shqiptarėt ishin grumbulluar duke qene se ishte forumi me i madh shqiptarė
dhe ishte gravitues i te gjith shqiptarve
qe pastaj u diskreditua dhe u pa fytyra e tij makabre e stafit dhe moderatorve
se
ishte ky forumi shqiptar .com

qe te gjith deshmitaret shqiptar e dijn dhe e
njohin forumin shqiptar
qe ky genci po mundohet ta mbroj secilin forum duke e shty
xhelal ferizin me qellim dezinformimi per ta lene fajtor se gjoja xhelali na qenka sulmuar per drejtshkrim por keto jan prralla
te kti gencit sepse te gjith e dijm se grekofilia e albos
e nxiti ket forum qe quhet shqiptar net qe te formohet si forum si dhe forumet tjera
shkqaet jan sjelljet e albos dhe te stafit
te forumit shqiptar .com ndaj patriotve shqiptarė
prandaj shu ikne me mija nga ai forum u larguan por ky genci si duket qenka ardhur ketu qe ta mbroje secilin staf te forumeve dihet se qfar poshtersishe
behen aty e qfar padrejtesie e diskriminimesh ku me qellim nxiten njerz q ete shajne ete fyejn dhe lejohen ato shkrime nuk i largojn nga aty me qellim
ndera sa po te reagosht sa do pak kunder atyre shkrimeve te perjashtojne
pra e perjashtojn at qe reagon jo at qe shane e fyen poshtersi pra pa drejtesi

zhgėnjimi
27-03-2010, 07:58
18-11-2006, 15:48 #104
kanarina


Anėtarėsuar: 14-10-2006
Postime: 12
Tung Poeti Nga Mitrovica
Jam Ne Ni Mendim Me Ty ,vertet Ashtu Qe Ke Then Ti Ashtu Eshte,
-nje Gje Se Kuptoj Te Njerzit ,
mendojn Se Me Pasuri (pare)je I /e Lumtur .
vertet Spanja Nuk Eshte Vendi I Pasur E Me Kushte Te Mira Si Norvegjia Psh,
ama Atje Osht Jeta Atje Jetohet, dhe ne vendet e jugut ku esht dielli dhe klima .
-une Per Mendimin Tim Mos Jem Shum E Pasur
As Shum E Varfer por mesatare ,
po Normal Me Jetu Me Ni Vend Qe Ndiesh Mir siq jan vendet e nxehta ,
qe Atje E Ndin Veten Mir ,tjesh E Lumtur ,kjo Esht E Gjitha

Qka Duet T mendojm Ne Shqiptart,-duhet Te Veprojm Si Duam Vet Ne ,
se Krejt Nje Jet Kemi,e Duet Ta Jetojm,
se Qdo Gje Njeriu Mund Te Realizoj Nese Ai /ajo Nuk Dorzoen,.se di A m ke Kuptu
Ama Jam Ne Ni Mendje Me Ty,kalo Mir ,ciao .
diskutime te regjistruara dhe te shpetuara nga lexuesit ne at forum ku fshihej gjithqka e autorit xhelal ferizi por kan shpetuar disa komunikime dhe diskutime
te disa lexuesve qe i dergojn e autorit xhelal ferizi

zhgėnjimi
27-03-2010, 09:43
Te pershendes kanarina

je vertet e mrekullueshme me shpirtin tend entuziast,
un e dua eren e kndshme te detit dheun qe jep qehre dhe ,jugun
se i jugut jam e asnjiher nuk behem ,verior .

qfar kuptimi ka jeta ne siberi,

edhe sikur te gjitha te mirat e botes te me qen aty kurr njiher nuk guxon me dal me kemish te shkurt ne diell.
q kuptim mund te ket ajo jete andej
ne at bore e akull ne at toke pa energji qe te mbane prore ne depresion ku ruset jetojne me raki me shishen e rakise ne dore apo jo


une dua dheun ku flet bukuria ku shprehet e hyn ne shpirte e ne trup energjia
,kam dehsir qe te lahem ne lum,
o sa te bukur jan lumejt liqejt tane,jam la ne lumin mat jam la ne iber,
dhe e di se kur trupi im rreshqiste ne valet mikluese ,
te lumejve shqiptar e liqejvbe e detit
shpirti me gezohej deri ne qiell,
dheu i eres me fliste
e dua token me qehre e dua vendin ku ndjehet era e lules,
ne largsi
e dua strukturen e tokes ku dhe me veqanti jep energji e te ben sikur te flet,
jemi duke gabuar shum ne njerzti e jugut qe nuk u a dijm vlerat as lumejve as liqejve# as zallinave tona as maleve,
e luleve tona,
sa ma ne jug aq ma bukur esht jugu esht jeta aty flasin relievet malet era,
dashurija jetsore qelizat e gjithkajat q ekan bukuri e shije te veqant
,njerzit andej kan veqanti dhe jan me te hapur per shkak te klimes

e ne qdo te shprehur ne qdo pore ne ne qdo pamje edhe te fytyres
edhe profil edhe direkt ka shprehje te veqant fytyra andej

ne jug sepse ka ndikim kli matike

ja plot ndjeshmeri eemocion shporehje fytyrat e jugorve
o diell i jugut o vlerė e jugut
sa miliarda vargje do te ju kisha shkruar o dashuri e jugut .
ne jugoret kjemi mrekulli te planetit
pamvarsisht s everioret i rrespektoj por me dhimbse n se ne qfar fati i ka qit zoti te jetojn
e ne qfar klime

edhe keta e kan kuptuar dhe dal ngadal e me zhgjimin e ndergjegjes
se zhvilimit dhe bukuris s e jetes
po e kuptojn edhe ket

dhe po kan deshir ta shijojn jugun me turizem duke pronotuar shkaurje te shpeshta per pushime andej ne jug ku ndjehen aq bukur
, kuptoje pra e nderuara kanarine .
pse gjermant dhe anglezt punojn aq shum gjat gjith vitit

dhe gėzimet me te medha i kan kur shkojn ne pushime ne jug ,

aty nga vet fuqija e tokes gjejn magjiken
e ndikimit dhe largimin nga stresi energji ka toka andej

andej gjejn mikpritjen gjejn qehren e njeriut dhe tokes
gjejn shiun e lezetshem qe pikon embel mbi flok
e mbi troje
dhe nxitė ndjenja,thellsije te lezetit ne shpirtesi
dhe veqantis se pergdheljeve magjike te qelizave te gjakut.


pse keta aq shum gezohen kur shijojnė italinė spanjen greqinė

dhe pse turren aq shum,drejt greqisė andej
e jugut pse dhe pse sepse aty gjejn at qe nuk e gjejn kurr ne veri ne jet te jetve ne veri nuk e gjejn dot .
veriu ehst heshtja e varrit ftoftesia ,un nuk mund ta perballoj ket vend
,por ketu me mban vetem kafshata e bukes
se femijve dhe idarja e shkretė
sepse shteti yn nuk na siguron as pune as pasuri as ardhmeri
as kulm mbi krye ne vendine diellit e te jetes .
fatkeqsija jon jan qeverija e korruptueme gjithmon dhe pushtimet,
trazimet e pa ndara te kombit shqiptar

perndryshe populi yn dhe popujt ne jug jan bukruja
e jetes jugu dhe detet evendet e nxehta jan vet jeta ne ket glob dhe kuptimi
i jetes mbi dhe
““““s ebashku me gjeografin dhe relievin perberjen strukturen e tokes andej dhe energjine qe ndikon ne trup dhe psiqiken enjeriut
.
ne lumej te jugut jam la dhe me ka rreshqi trupi ne ujin e kulluar,

jam ndje si ne prralla,
kam shiju guret e lmueshem te lumit

jam la ne detin e kaltert jam shtri ne rane e nxeht
ilaq i shpirtit ne det,kam shiju gjithqka qe nuk mund te shijoj ne vendet veriore asnjiher edhe sikur te kisha paguar miliarda ket knaqsi shpirti nuk e gjen.

Me njerzit kam biseduar ne shqiperi ne kosovė ne itali kam diskutuar per keto bukuri te jetes dhe ndryshime
ne jug ka bukuri jete ka knaqesi te mbane natyra
kudo ka harmoni dhe nxehtesi klime vet toka te ben te disponuar e te jep forcen fizike e shpirtrore klima fantastike magjike dhe struktura e tokes qiellit bimve relievit atmosferes
energjise e komunikimit me njerzit ne jug

interesant esht kjo se jo mahi thellsi dhe prekje e qdo qelize
ku ndikon ne psiqike ene trup energjija e veqant magjike e tokes dhe klimes
jugore deri ne superknaqsi magjike , e urrej klimen ftoftesin
dhe vendetklimatike me klimen e ftofte qe nuk kan energji qe ndikon ne shpirte
iritohem nga ato vende nuk e dua at klime

jam komunikativ jam temeperament jugori
dhe jam i krijuar ne jug
nuk jam lind per veriun,as nuk jam struktur as nuk mund te perballoj veriun
por zori te detyron te jetosh edhe ne akull por si ndjehesh.

Njerizit i ka kriju natyra te gjith neper vendet e tyre dhe u jan pershtat klimave
te tyre
jan brum i veqant ne e dijm se rosa apo shota ka yndyrna dhe material mbrojtes
qe nuk ka te ftoft ne uj
poashtu ariu polar e shum tjer pershtaten por nese e biem nji kanarinė
apo kengur te australis ne polin e veriut ai nuk mbijeton ,

nese dergojm nji eskimez ne afrik ai mbaron
apo nje afrikan te eskimezt ,pra zoti na ka krijuar dhe na ka nda sipas gjeografis
dhe kushteve pershtatjeve

por ne jugoret jemi lind per jugun
qelizat tona dhe knaqisja jon esht jugu ernat e jugut fjalet e jugut qehreja e jugut
na perkdhel qelizat tona na gezon na lemon gjakun ,
na entuziazmon na jep forc e disponim .
ne duam shoqeri komunikim biseda rreth te gjer me qa halle grup shoqror,
ne nuk mud te mbyllemi si verioret ku bien ne per depresione nga vetmija
dhe ftoftesia e izolimet e ftofta .
kur kam ardh ne gjermani para afro 17 vjet e gjysm me kan shkuar shum lot neper faqe kam mallkuar fatin tim dhe daten time te lindjes,ne ket lloj ftoftesie qe nuk me pelqente aspak por perdnjekja ishte perndjhekja detyrimi detyrim buk a buk

une dua nxehtesin jugu jugu esht per mua i dashur

per mua qdo gje qe esht kendej dubrovniku e spliti venediku e trieste e zare portorozhi dhe rijeke si gejografi
drejt veriut vjen zona e ftoft qe esht vrastare,per njerzit e jugut

apo pertej pjeses se malit te zi ,kuptim ka vetem ne jug jugu i italis jugu ne franc jugu ne ballkan , jugu ne spanje portugali sardenje greqia shqiperia kosova
pra kudo ku ka jug ,shqiperija kosova jan margaritarte verrtet te jetes
pastaj greqija turqija,italija jugore spanja portugalija, mali i zi kroacia
poashtu edhe disa vende te afrikes dhe azis
sikur te ishin te zhvilluara dhe kan klimen bukuroshe

por gjeneratat qe vijn do te sjellin zhvilim dhe popujt do te koncentrohen adnej ne jug .

ma i mir esht ne jug ne nje rreth shoqror e gjeografik klimatik
se qdo ushqim botror me specialitet ,
knaqsija e shpirtit nuk krahasohet me knaqsin e ngrenjes ,
ma mir ha buk dhe lėng gjize me speca se sa te gjitha te mirat e europes
ne ftoftesi e ne depresion vujatje dhe vetmi apatike te ksaj klime te ftfote qe nuk sjell gjalleri shpirti kurfare .
traditat qe i kemi pas ne shqiptart
klimen e bukur dhe jeta ne harmoni e ne bashkesi do te pendohemi qe po i leshojm,

do te nxjerrim syt taneė qfar bukurije na dhuroj perendija ne atdhe

detra vende lumej ligej briogje kullime kroje burime fusaha me lule male
dhe m,ale nxehtesi dielli,harmoni gaz e hare knaqsi jete lule bukuri livadhesh
kroje ujra e kthjelltesi deti lugina dhe te veqant energjikq e sheron
terapi e perditshme e detit
si dhe rrac energjike potencial i fuqishem por te prirur per disa mosmirnjohje
dhe sjellja q enuk na duhen
ne mund te bėjm jeten super te bukur
fytyra jugore e njeriut ishte qehre magjike qe te nxiste ne harmoni e
komuniikim

fytyr qe fliste ne sa metra disatnce me buzqeshte te formuar e nga
nga klima akoma para se te afrohej njeriu ndikoheshinshpirtrat

te gjitha keto ishin gėzim energji komunikim dhe kuptimi i jetes
,q,me duhet mua ushqimi me lot dhe vetmi e ftoftesi jete te pa kuptim
...
ne duhet te kthejm gjallerinė e shpirtin komunikimin ujrat dhe zallinat
i kemi shum te bukura
duhet te puthim token dhe te falenderojm zotin e madh qe na dha ato te mira dhe qe na dha gjuh te bukur dijen duhet ta zhvillojm vet atdheun
dhe afrimin me njeri tetrin vetem at kuptim ka jeta.

shqiptart ne g jermani praktikuan praktiken e kesaj jete te ftoft disi por te pa komunikueshme
dhe jan larguar duke menduar se po jetojn jet gjermane
por kur i shoh disa nga ata kan mbet si kufoma qe flasin vet me vete,
jan ne depresion dhe per tu dhimbsur
vetem per disa vite jan plak aq shum dhe duken te mbaruar
sepse nuk kan kurr geziome shpirtrore as disponim
dhe jan rrudhur nuk mund te komunikosh me ta
edhe pse kan para sa te duash se kan punuar ,

dhe kan ngren e kan pi po ku esht lumturija e tyre
ata kan vdek klinikisht
nga ky hap i gabuar injorant duke leshuar atdheun ,
duhet te kthehet gjallrija te populli yne te behemi miq dhe shokė e vllezer
dhe te jemi bashk

kemi nji jet per ta kaluar dhe ket nuk duhet ta kalojm ne depresion e ftoftesi pr me gzime e harmoni me antuziazem e ndikim psiqik me shum disponim e komunikime
te bukura dhe plot baskpunime emiresi atdhetarizem e forca te bashkuara
te shetpjme atdheun nga kthetrat greko sllave dhe te armiqve te tjere pra
te krijojm unitettin gjithkombtarė shqiptar .
njeriu ka lind dhe jeton per bashksi per komunikim,per klimene bukur
esht i kushtzuar si qenje,

esht i kushtzuar si qelizė si trup dhe nuk mund te jetoj pa raporte te perbashkta
njerzore

por kultura rregullon raportet ndernjeszore dhe masat e duhura ,
dikur jemi ulur bashk ne nje sofer por edhe ne tavolina e ne ndeja

dhe kemi tregu gjithqka barcoleta
kemi ndjet bashk shokun dhe shoqen kemi zhvilluar biseda edhe
thash e themet bile kan pas kuptim humori

,sot qenja jon ka vdek klinikisht me terheqjen e shqiptarve neper levozhga akulli
te egoizmit dhe mendjemadhsis
ata vranė vetveten atyre ma nuk ju duhet jeta ne keto izolime depresive .
dikur jam gezuar kur kam pa tezen jam getzuar kur kam pa dajen xhaxhain.

kur kam shkuar te xhaxhai ne fshat
trupi me esht dridh prej gezimeve nqdo qeliz

deri sa jam takuar me dashuri me te afermit
xhaxh knaqesi kan ardhur edhe te tjeret aty jan zhvilluar muhabete te kendshme

,
afersi entuziazem qe nuk blehet shpirtrisht as me bankat botrore,
kjo esht jeta argetimi shiprtrore dhe ndjenja e kenshme njerzore
klima
q me duhet mua bankat botrore kur thell qelizat e shpirtit nuk mi gezon.
letra nuk te sjell knaqsi por mjedisi shoqeria klima


njeriu esht si makina po nuk i punoj thell motorri ai ndyshket

motorri te ben levizes
shpirti argitimi entuziazmi harmonia
esht gezimi motorizmi i jetes mbi dhe
duhet te preken edhe dhelet e funditt e gjakut
nga argitmi e te ndjehen atjer ke jete nuk plakesh djhe ke psiqike e knaqsi rreth
te gjitha kur esht edhe klima ater sht jeta ma ebukur emundshme

njeriu duhet te qeshet me shpirte te jet gaz
e humor deri sa te shtirhesh mbi tavolin duke qeshur aty esht knaqsia q na duhet jeta me lot e depresion e strese e ftoftesi

,ku jan sot ato qeshje si dikur kur qeshnim me lot
nuk jan po gabin shqiptar po zhdukesh shqiptar
po lakmon ne heshtjen e varrit ne ftoftesi ne shkatrrime ne kurbete ne veri ne vendet e ftofta
,shqiptar,mjaft kemi me kalu vetmi dhe errsir ne varre
jeten duhet shftyżrtzuar qdo s ekond
dhe atdheun ta dua m e bashkimin unitettin te pasurohemi duke i ndihmuar njeri tjetrit

se vetem ke“mi per te ndejt ne zi varri
ne errsire dhe hehshtje dhe vetmi grope nen dhe kur te vdesim do kemi mjaft errsire e terr

sa te jemi gjall te vrapojm pas kultures pas harmonis
punes jetes zhvillimit pas farefisit shokve miqve dhe kontakteve
pas solidariteteit unitetit pasurise dhe raporteve
te mira me njeri tjetrin raporte te shendosha jo ne baz te interesit
te ndyr e te ftoft por duke i ndihmuar bashkatdhetarit
e jo mbas ndonje ftoftesie q e prish jeten.
askush s ka per t ejetuar gjithmon
dhe interesi nuk te ben te lumtur
ai prish vlera njeriu dhe karakter qdo norm dhe moral njerzor.

kam qen ne vizita ne shqiperi ne grykė t e valbones ne tropoj
te fisi kelmend
ku me ka mahnitur rrjedha e lumit dhe mikpritja
dhe tropojanėt mikpritsa magjik qe me shoqruan ,atje ne ato vend eplot bukuri magjike .
te kelmendasiot ne rrjedhen e valbones
kam ngrne


kryelan misri me maz e kemi perjetuar mikpritje
fantatsike
dhe ndjehej era e luleve lugines maleve kemi pi qaj mali
ndjeje er natyre dushku driśjve tokes e bari
ndjeje deri ne afshin magjik natyre te verrtet
qe te knaqte shpirtin lule sheruese ntyre sheruese
kam pa qehre malesh njerzish
bukuri natyre qe flisnin
art qe flet q e te thirrnin per knaqsi

uj te kulluar neper gur t e bardh valė te bardha pemė e natyralitete q ete dukej se te fklsinin kah shpirti te jepnin energji
qe flsinin bukuri relievi njerz te mrekulueshem te fjales dhe mikpritjes shqiptare bukurija dhe motivi me i bukur i jetes.

aty kam pa qengja aq te bukur qe kullosnin ne ato lugje me livadhe magjike
gjeta nji qengj te buku“r qe po kulloste ne livadh
blegrinte aq dhembshem sa qe te kpuste shpirtin,
i pyeta malsoret se qka ka ky qe ben keshtu ,me than se ia kan pre shokun qiftin
dhe nuk qetsohet dhe mbrenda nje jave shihe si esht bė se nuk i rrihet vetem
dhe duhet ta prejm edhe ket
se nuk jeton pa at tjetrin
ndigjoje se qfar blegrime bėn te dhimshme
na kputi ne shpirtin gati sa nuk qava me lot sa i dhimbshem
ishte ai qingj i bukur qe nuk i rrihej pa shokun e tij
ishte i mire dhe sikur lotonte ma ndali buken ne fyt
sa i bukur ishte
por ba shokune vet s mund te kulloste
kishte ra ne dofar pamjesh interesante te dhimbshme
kur afrohem syrin plot lot e kishte.

a e shini pra kafsha pa kafshen nuk jeton e jo ma njeriu
pa njeriun
qe hiq se hiq

jan mashtruar shqiptarėt qe jan larguar nga bukurite e jetes se dikurshme
nga zakonet dhe adetet e bukura e jan ndikuar nga e “huaja
e dėmshme
qe na e shiten kombet e huaja si mode gjoha per te na shemtuar
nga zilja per te na vra ne shpirte

edhe se vet nuk kishin fuqi te mbledheshin e te bashkoheshin

ma shqiptarėt kishim bashkim dhe dashuri solidaritet
motivet e tilal jetsore na knaqen neper shekuj
bashkimi i till,motiv i jetes esht farefisi kusherir daja tezja kojshija
,xhaxhai shoket miqt rrethi dhe populli yt
toka jeta klima si dhe miqsija me popuj e pasuria atdheu i lire shkolla puna dhe zhvillimi stabiliteti

ky esht kuptimi i jetes dhe mandej vijn tejrat ,

deri sa kafsha nuk jeton pa njeri tjetrin si mud te jetoj njeriu
, qfar shije ka jeta dhe pse t e jetohet vetem ne vuajtje ,
nuk ka ne voj te lindim hiq per te vuajtur ,

qe te rropatemi kot,dhe te vuajm ne derpesione tmerri,
ftoftesi emjerime varfri vende te ftofta pa unitet pa ardhmeri pa pasuri ,


dikur kam pas shku te farefisi ne atdhe kur isha
por gazi mahija humori dhe loja nuk kishte fund
zemra gjente qetsinė knaqesine tani ne kosve nuk esht ashtu ma
ka perenduar gjithqka ka ndryshuar dashuria njerzore
kot dhe pa lidhje ket shemtim e solli dikush e kuptim ka jeta pa gzime e bashkime
per se te jetohet qe te vuajm nga keto pasoja jna shfaqur vetvrasjet njerzore

te premten shkoja te shtunen
te farefisi fillonin mahit humoret te qeshurat me shpirte e melot ishte kmaqsi humoresh te pa djallzuara ne fshat dilnin njerzia e ne qytet poashtu
puna neper ara ne fshatra e
neper pemė
dhe ne mbremje loja s' kishte kufi qeshnim duke u mahitur me humore

pa prekje dhe binim e gaz per toke lotet na shkonin nga gazi dhe qeshja ,
merja pemen direkt nga trupi i dardhes
ose qershise e permien nga toka magjike

dredhzen me lėng te embel vetem era ishte ilaq shendet
sepse toka esht enbrgjike ne jug

qe sheron qdo lloj depresioni,
medet ku jemi s ot te shprendar te humbur te ftoft te mashtruar
, duke meduar se nji cop e em,belsir qokollate fabrike
me kemikalie te mban qe ruhet me vite nen ndikimine kemikalieve helmuese.

ftofja na rrin ne shpirtė ,ne jemi rrac delikate
dhe natyra jon nuke perballon ket heshtje varri
dhe klimene veriut kjo esht vrasje vetvrasje ikja nga atdheu e shpartallimi
kemi hy te gjalle ne ftoftesi per nen dhe nuk na duhet jeta ne keto ndryshime
kaq shkatrruese e vetshkatrruese .
DIKURE me qeshjen me zemer te nji shoku kusherire apo kusheriri
nuk e ndrroj me krejt fabrikat e europes
NJERIU NUK KA LINDUR VBETEM PER TE NGRENE
fabrika nuk mE BEN TE qesh vetem ma shton vuajtjen ,
fabrika ka kuptim vetem nes e shoh njerz dhe shok qe me qeshin aty
q e me japin qehre fjal miqsije dhe kontakti
por jo te shoh robot te ngrysur
qe te shtijn hatan me hallet e tyre
dhe depresionin e jetes FTOFTESINE QE NUK TE PERSHENDESIN
sikur te ishin akuj te ngrysur te huaj dhe telraget E MJERIMIT


komunikimin njerzor NA DUHET
,q me duhet akulli i ftoft e njieriut te zymt dhe te mbyllur ne nje bote qe njeriu nuk e din se q mund te jet ai e qka mendon
ndoshta esht prishur edhe me psiqkimen e shpirtin duke ndejtur ashtu me vite i mbyllur ne klimene ftoft depresive

per mua ky tmerr artificial i jetes
se mjerueshme trishtuese
ftoftsi e shekulit te mbylljes ne heshtjen e varrit
ku buza dhe zemra akuj nuk qesh vetem formalitete dimensionale te nje qeshje cinike te detyrueshme formale
, por jo te afert e njerozore
sepse jetojn formalisht dhe dimenzinalisht nen instiktin e perditshmeris
nen instiktin robotik te jetes
se dirigjuar programóre ku me asgje nuk preket knaqsija ,.

kam harruar kur jam ul ne tavolinė gazmore kam harruar nje darsem nje gezimm shqiptar
kam harruar nje qehre te sinqert
kam harruar nji grup apo rreth ku mund te bisedohet lirshem
te knaqemi shoqerisht,
mos e vrit veten shqiptar pra kush te detyron ,
mesou te ruash shum tjertrin shokun shoqen kusheririn motren nenen babain vllaun kojshin farefisin atdheun klimen bujqesine vlerat zhvillimin mirqenjet

rrespektoje dhe ndjej dhembje bile edhe per zogun pulen delen
se keshtu ndertohen raportet njerzore dhe keshtu kuptim ka jeta.
ketu ne veri ne gjermani pleqt dhe plakat milionere paguajn student
ose njerz per biseda ,te pakten nga nji or n d itje
sepse bien ne derpesion pa biseduar me asken

,por qfar mund te knaq ajo bised artificiale

kur nuk e ka shokun apo shoqen e feminis me kujtu jet dhe origjinalietete
muhabete te verteta

qfar mund te knaq studenti nji plak apo nji plake kur nuke lidh asgje me te
qka mund te bisedohet ne at pak or kohe me pagese

asgje
as muhabeti nuk esht natyral

dhe kurrgje nuk esht vetem nji lloj mashtrimi
blerje muhabeti m e pare ehhhhhhhhhhhhhh jeta e perendimit robotik
mjerim shkaktim fatkeqsije qe po mundohen ta permirsojn me para por kot e kan,
kan rreshqitur edhe pse kan kriju qindra institucione
ku mund te gjesh muhabet ajo esht artificilae
pa rreth shoqror ,
jo zoteri nuk ndertohet e kshtu jeta ,tjera ideale kam un ,

ne shqiptart e patem jeten origjinale dhe u morem lakmi robotve ,

ne ksishim “ natyren gazin harmonin kusherijt farefisin prinderit vllezrit kojshit shoket klimen dhe qdo gje tjeter
e kemi hum pasurin am te qmueshme vet
dhe kemi vra veten
duke u terheq ne vetvrasje ftoftsije te pa fund ,
ne ftoftsi nuk qendrohet nji minut e le ma gjith jeten
ktheuhni shqiptar ne jetė dhe bashkim kombtarė dhe ne unitet
sepse ne unitetin tone do i thyejn hundet te gjith armiqt edhe greku e serbi

e te tjere armiq
esht thirrja e ime e autorit xhelal ferizi nga mitrovica
kthehuni se mund te ktheheni akoma ne jete jan gjasat

,ktheuni ne kulturen ton iliriane ku knaqsija perjetohej duke dasht njeri
tjetrin farefisin

vizitoni farefisin dhe ruajeni ne radh te par kombin tuaj e pastaj edhe miqt e popujt neper bot
esht vetem kjo alternativ dhe asgje tjeter
asnji rrug tjeter nese mendoni se ka ndonji rrug tejter nga kjo qe un po e shkruaj
ketu nuk ka

ather me shkruani dhe me thoni ,me analiz
nese esht ndonje tjeter rruge

por jo te del dikush ketu ne sherbim te serbianit
apo ne sherbim te grekut e te armiqve tane
e te dezinformoj
sepse ata na e sollen ket te zez ne voter ,shqiptarve
serbi dhe greku sepse shqiptarve u ka marr lakmi bota per afresi me njeri tjetrin.

Kur isha njiher ne lezhė ne shqiperi e pash se diqka kishte ndryshuar
dhe ne hyrje te nderteses e shoh se disa familje nuk pershendeteshin
njera me tjetren edhe pse ishin ne te njejten hyrje te pallatit nderteses .
fillova te interesohem per keto raporte kaq te ftofta dhe arsyet perse

pse ishte ky ndryshim mbrenda disa viteve,
sepse edhe ne prishtine po ndodhte enjejta gjė
mos pershendtje e komshiut nga komshiu
qfar tragjedie kombtare

sepse kur isha un ne vitin 1992 kur e mora nusen ne lezhe
nji vajz lezhjane jeta ishte mjaltė dhe knaqsi
njeriu ndjehej i lumtur prej afersive njerzore dhe pershendetjeve plot kulture e dashamirsi
prej kulture dhe pershendetjeve kahdo ne pallalet per rreth
i njihja dhe me njihnin me thoni vlla kosovarė

,dashurija s kishte kufi dhe neper ndeja e biseda nuk mund te ngopeshim diskutime.

mora vesh pastaj se nji agjent i paguar grek kishte paguar nje njeri te perhapte
propaganden se ne perendim njerzit nuk pershendeteten
se nese nuk pershendetesh behesh me kultur perendimi.
o zot mora vesh se agjenturat e huaja paskan marr iniciativ per ta shkatrruar popullin tim shqiptarė dhe fillova te dridhem vuajtja sepse ne pallate tash ma pas disa vitesh kishte filluar ftotesia dhe nuk pershendeteshin njerzit si ather

nga mallengjimi i dikurshem dhe gjendja e tashme me ra loti me ra ne faqe ,
o grek i zi thash o grek i mjer o serb i zi

qe kurr per nji hajr nuk vjen ne token shqiptare,
po qfar interesi ke o grek qe e prish shqiptarin

a ma mir esht ta kesh nji kojshi qe komunikon apo ta kesh nji robot nji qenje te vdekur
qe nuk te flet o i mjer

po edhe hasmerija ka kuptim me njeriun qe flet.


jo ju thash pastaj njerzve qe i takoja neper pllate dhe hyrje ne disa vende

jo ju thash nuk qendron kjo se me mos pershendetje
mund te hyni ne kulturen perendimore perkundrazi gjermani nuk te kalon pran pa te pershendetur me mirsjellje
esht genjeshter kjo kush u ka thene shkoni ne perendim dhe shifeni vet ata komunikojne me sinqerietet
gjermant pershendteten me miresi e kulture dhe te gjith popujt europian

mos ndegjoni misionarėt agjenturesk serbo grek qe duan te ua ndrrojne zakonet e te ju shkatrrojne

dhe “agjenturat e huaja mos i ndegjoni seps ene perendim
popujt pershendeteten bashkpunojne ko,unikojne
ndrsa ju duhet edhe ma shum e ma mire e m a knaqshem se jeni te jugut
dhe bile kur t e takohen ne perendim thon pershendetje
dhe pershendeten edhe fetarisht
dhe mundohen ne grupe te takohen vikendeve dhe te gjejn ngrotesi
njeri me tjetrin
por jo nuk e gjejne ngrohtesine sa duhet se nuk ekan klimen

e duhur ,edhe pse mundohen ta gjejne edhe pse e e kan humbur
me nji lloj sjellje qe e kan praktikuar vet si nji lloj egoizmi
per tu nda,
dhe per te qen i pamvarun por de fakto e kan humb fuqin ė,

njeriu esht i fuqishem vetem kur ndegjon kur bashkpunon kur flet kur ndrron mendime
kur ka kontakte.
Njeriu q enuk ka kontakte e bashkpunime ai esht robot
jo njeri
greku don ta shemtoj shqiptarin me gjithfar lloj sabotimi
ai shqipzi qe perhapi nje lloj sabotimi

nder shqiptar thon esht dukur edhe disa her ne disa qytete shqiptare q ellomotiste se gjoja e njeh jeten jasht shtetit por genjente
,o zot thash qfar tradhtie eidiotizmi perhapin disa idiot
te shitur

,por njiher e pata pa vet ku kishte takuar ne nji tavolin shqiptar

kishte disa halabak rreth vetes

dhe se q po u prraliste ai far armiku i kombit tonė,

me vloj gjaku dhe isha me nusen time ne sheti
deshta ti kercej ne fyt armikut shekullorė qe vret kombin tonė me shekuj
ishte ky nji pis mashtruzes qe sa e sa para u kishte marr shqiptrave duke ju premtuar viza ishte ky nji grek idiot qe edinte bukur gjuhen shqipe dhe ishte ne shoqeri me nje shqiptar te prishur qe siq tregonin ky genjente njerz se ua nxjerr vizat per ne amerike
q e jep para e merr para me hile tradhtare dinake

per te prish qdo qeliz te kombit tim margaritar,,,
Populli im shqiptar qe ka qen populli ma mikprits ne bot
qe i ka marr bota lakmi per mikpritje
dhe bashkjetes , duan ta prishin fundrrinat e ndryshme sabotuese

njiher e kam pa ne nji lokal at pis pas ma treguan se kush ishte

ai mashtronte njerz me para per viza gjoja ishte nji pis i mykur ne shpirte mashtrues kriminelkurr mos i besoni grekut e serbit

,se ky vjen vetem per t ezezen tonė ne trojet shqiptare

te konmbit tonė as serbit as agjenturave te huaja
mos i besoni ndiqni nga trojet etadheut

pak kush i huaj pothuajse vjen ne tokat tona per te miren tone

nuk vjen per nje te mirpor per sabotime

vetem me na i humbė traditat me na qthurė por as per pasurinė
e gjith botes mos lejoni me u prish o shqiptarė se nuk ju duhet pastaj jeta si te
te mjere
.
shiheni s e qka i kan bė te huajt kombit shqiptar
ia kan mesuar te gjitha te zezat vrasjen pas shpine ikjen prostitucinin grabitjen plakitjen prostitucionin perqarjen
vjedhjen dhe mosbesimin ne njeri tjetrin korrupcionin ftofjen largimin nga farefisi humbjen e tradites lakuriqsin dhe homosekksuializmin,
mafiozitetin dhe drogen ,na kan mesuar ta ruajm shpinen dhe te mos jemi te qet
na kan larguar nga puna dhe prodhimi
mesuan te jetojm pa djers me krime
mesuan te genjejm te bejm be rrejshem ,
ne zot

te mos e duam te dahsuren siq jemi mesuaren te dashures te ia japim besen shqiptare se do ta duam per jet i mesiójn rinin tone te behen tradhtar me te medhej ne bot
duke prish bes e kultur duke kaluar edhe me nga dhjet fmera
duke vra zem“mra shqiptare i mesojn vetem dhimbje te shkaktoj dhe lot robotizem

ftoftsi anikultur aanikombtarizem
vraj o zot kto AGJNETURA DEGJENERIKE QE NUK LEN NJI KOMB HARMONIK MBI DHE

POR E
Me ANė TE PARASė SE PIST PRISHIN KUPTIMIN E JETES POSHT TARDHTIJA
DHE PISLLEKU RRNOFT POPULlI IM I BASHKUAR ME SHPiRT DHE ZEMER
TE BARDHE POSHT PARAJA E PIST DHE KRIMI RRNOFT UNITETEI DHE DREJTSIJA SHQIPTARE
HARMONIJA DHE VLLAZRIJA RRNOFT GJALLRIJA SHQIPTARE
DHE BASHKIMI YN NATYRAL;
RRNOFT BES E DHE SJELLJA E KULTURUAR

DHE DJEMT A VAJZAT GJEVAHIRE TE KOMBIT TON SHQIPTAR

RRNOFT BESA E DHANUN DHE MBAJTAJ E SAJ VASHE APO DJALIT DH E VLERAVE
TONA DIAMANT ;

TE GJITHA KETO POSHTERSI NA I KAN IMPONUAR ARMIQT E TON QE KAN PAS ZILI
NGA KETO VLERA QE I KEMI PASUR
SHPETOJINI O RINI VLERAT
KUPTOJE POPULLI IM JU THRRET AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA

U THRET NE JET NE HARMONI E NE JETE TE UNITETIT KOMBTARė
NGA AUTORI NE MERGIM XHELAL FERIZI AUTORI I VARGJEVE SHQIPTARE

zhgėnjimi
27-03-2010, 09:45
Per keto shkaqe te ktyre lloj artikujve nga lart sulmohej autori xhelal ferizi o genci poltika talbanet vargjet politike ndikonin qe te nxjerrnin kokat gjithfar llumi i tradhtarve
phanta rhai ne forumin dardania
esht talibanist qe e urren xhelal ferizin dihet per q arsye
sepse xhealal ferizi nuk esht per ata qe te talibanizohet atdheu i shqiptarve

zhgėnjimi
27-03-2010, 10:36
Ndėrtimi i njė centrali atomik nė Shqiperi paraqet rrezik pėr Europen.
Flet akoma per njė shoqeri me plot rreziqe e pa organizuar si duhet e me plot pakujdesi e papergjegjsi , nėse mungon ndjenja e pergjegjsisė mbi gjėrat madhore
dhe organizative si mund te merren ne pergjegjsi aq gjėra te mdha qe rrezikojne ballkanine dhe europen , sepse na del si e pa afte kjo shoqeri per tu konsolidur e per tu bė e peregjeshme ne nivele te duhura
akoma e papjekur per tu ju pėrballuar gjėrave tė mėdha
sfidave dhe zhvillimeve tė jetes, gjėrave madhore.
U dėshmua rasti i Gėrdecit dhe targjedia aty ,se si ka mundsi te sorollaten kalamajt ,
dhe gjithfare njerezish nėpėr municione kaq serioze e tė rrezikshme.

Sikur Gėrdeci tė kishte pėrmbajtje atomike?
Ku do tė ishte sot kontinenti i Europes nga ai shpėrthim?
Cudirat ndodhin ne shqiperi jan fenomene qe nuk kan spjegim lloj i veqant i anarkise dhe mos pergjesise dhe korrupicinit edhe sikur te shkoj bota ne ajr detyra dhe pergjegjsia nuk merret seriozisht , sepse tė cuditshėm qė jemi ne shqiptarėt me disa veprime , njihen sjelljet tona te quditshme e te rrezikshme

NDAJ PERGJEGJESIVE Tė MEDHA
dhe struktura jonė e dėshmon nė secilin hap mosaftesine pėr jetesė,
pėr organizim shoqrorė dhe shtetrorė
pra ne funksionojmė, tė mos them vetėm si njė mozaik shtet nė Europė.

Mbijetojmė me injeksionet ndėrkombtare artificiale , sepse pėrndryshe nuk do tė mbijetonim dot pėr shkak tė mosaftesisė qė e kemi si njerz ndaj organizimit
dhe pergjegjsise se civilizimit e vetedijes se larte qe duhet per gjėra te mdha ekujdese te veqanta
ne jemi akoma jo serioz ne detyra te mdha e te pergjegjshme

Shihet se ne nuk arrijme tė kordinojmė si duhet e te jemi te vetedijshem sa duhet
, nuk arrijme tė administrojmė si duhet , administrojmė punen me fise e krahina e ndjenja klanore grupore korupcione nuk vlersojme si duhet rrezikun dhe pasojat e tij

qeverisim me korrupsion klane e miqsi, ku drejtesia nuk vjen nė shprehje,
as aftesia e konsiderata ndaj individit tė aft.
Krijohet anarkia, shpejt dhe absurdi, sabotohet progresi, ndersa per organizim
te persosur mos te flasim edhe sikur shekuj e shekuj tė kalojnė
organizimin dhe ndjenjen kolektive tė ketij kushti jetik nuk e fitojn’ shqiptaret.

Dikurė i gjithe gadishulli Ballkanik ishte i popullit ilir,
parardhsve tė shqiptareve pikerisht nga sjelljet e tilla mosorganizuese dhe anarkiste
e fisnore pasive klanore indiferente, mbijetoi vetem nje fis, ilir albanėt edhe ata mbijetuan duke qene ne do pozita te favroshme ne male te larta ku nuk arriten armiqt u vonuan per ti asimiluar krejtesisht te gjith .
Tė tjert u zhduken, sepse nuk ishin tė organizuar dhe nuk e njihnin sa duhet nuk e kishin shpirtin organizativ as vetedijen elarte kombtare dhe te domethnejes atdhe e civilizim pergjegjsi komande discipline rregull zbatim detrash me orare e saktesi perpikmeri seriozittet .
Pra ndjenja kolektive e organizimit kolektiv i mungon shqiptarit,
kjo ndjenjė, ky shpirt ėshte motorri i jetes,
organizimi pra
te njerezit dhe shoqeria, organizimi dhe aftesia organizimi disciplina
shume e persosur ndikon ne nivelin dhe zhvillimin jetsor.
Ky ėsht motorri i zhvillimit, motorri i gjithckajes jetsore,
kusht numer nje i nje shteti e kombi e atdheu

Kombet europiane e kane kėte ndjenjė dhe aftesi tė fuqishme,

organizimin e nivelit te lartė shoqeror si kolektiv me pergjegjesi
dhe shume ambicie drejt zhvillimit
jane nnjerez te dishiplines, organizimit dhe punes,
njerez te pergjegjesive te medha ne punė,
me ndjenjen me te lartė te forces dhe seriozitetit ndaj pergjegjsisė n punė.
Fakti se keto shtete jane te tilla ndersa ne shqiptaret akoma na mbyt varferia
dhe pshtjellimi ne shekullin e njezet e nji, ku kemi ngecur ne secilin aspekt te zhvillimit, pra fakti flet vete pa dyshim , ne po na mbyt varferia dhe anarkia,
klanet, papergjegjsitė peshtjellimi te privilegjuarit e paafte te korruptuarit e mjerė njerez te pavetedije per zhvillimin shoqror.
Pra ndjenja KOLEKTIVE TE PERGJEGJSISE, NIVELI I LARTE I ORGANIZIMIT
e ka Gjermania, Anglia, Franca, Holanda, Norvegjia Suedia e shume popuj,
qė i pėrmbahen rregullit dhe organizimit shoqėrorė dhe punes te ne shqiptaret
nuk esht e fuqishme kjo

kjo aftesi e domosdeoshme kushti per zhvillimin e nji kombi
ėshte aq e dobet sa qė nuk di si tė shprehem,
ajo ekziston disi aq e paafte, aq e dobet,
sa qė mund ta quaj njeriun si gjysem te vdekur,
si te tharė, si te vyshkur,
prandaj jane te ne varferia, tragjedia shekullore, pushtimet,humbjet
ku secili mund te na pushtoj e tė na rrahė e tė na dhunoje,
tė na shkelė e tė tallet me ne,
sepse mungon ndjenja e organizimit tė pėrsour kolektiv disciplina rregulli
persosja
nė forma tė pėrkryera si dhe shprehija e punes,
dashuria ndaj punes.
Punen duhet ta duash ashtu si tė dashuren dhe ndjenjen e pėrgjegjsisė pėr veten, atdheun, shtetitin, zhvillimin e kualitetin, vlerat, organzimin, civilizimin prodhimin,
ZHVILLIMIN ,

NJė SHOQERI ANARKISTE ME VARFRI E TE META KATASTROFALE E PA ZHVILLIM

NUK MUND TE QUHET SHOQERI ME VETEDIJE DHE VLERA
AS ME VETEDIJE ORGANIZIMI.
NE DUHET TA PRANOJME SE SA TE META TE RREZIKSHME JANE KETO.


Ne jemi njerez qė shkojme ma teper kah mjegulla, kah peshtjellimi,
MOSPERFILLJA dhe anarkia kah mosorganizimi, MOSSUKSESI, kah mjerimi.

Une jetoj qe njezet vite nė Gjermani dhe e di se si i rrin gjermani detyres gati
dhe pėrgjegjsisė, ligjit, kryerjes sė puneve nė afat, orarit, kualitetit, precizitetit,
mbi tė gjitha seriozitetit te punes
dhe kujdesit pėr vlerat dhe arritjet e rezultate.

Sa i pėrket energjisė elektrike,trojet shqiptare duhet tė gjejnė tė gjitha metodat tjera ma tė pa rrezikshme hidrocentrale etj ,
te burimeve tjera por kurrsesi nuk guxojne tė mendojne central atomik
ne tokat shqiptare
Kjo do tė jete katastrofa mbi tokė, nėse ndertohet per shkak se nuk do te mirmbahet si duhet me pergjegjsi dhe mund te na ndodhe ndonje gerdec i ri ne trojet tona shqiptare .
Besoj se ka metoda plot tė pėrfitohet energjija elejtrike qe jan me te pa rrezikshme per kombin tone ekam per t emirene atdheut e te shqiptarve qe te mos ju hyjne rreziqeve te pa nevojshme e te rrezikshme sepse ka menyra te pa rrezikshme
per te mbuluar nevojat tona me energji sepse shtei dhe atdheu yne mund te rrezikohet nga centralet atomike nga pasiguria ne mirpmbajtje e papergjegjsia disciplinore .

shkrime opinione nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
27-03-2010, 11:10
Valltari18.05.2006, 02:40:00
akuza vetem akuza ne kto forume akuza kunder djemve tane te uqk s
per djemt tane qe ia kthyen pushken armikut me te poshter dhe me t' eger qe njeh hsitorija ,
akuza mbi baza krahinash akuza mbi baza ,grupore akuza mbi baza shpifjesh
qe uqk ja te mbetet dele e zezė
e keqe dhe te mos mednohet mire per uqk n

politikė djajsh serb propagande makabre dore e zgjatur serbe kunder herojve dhe djelmoashave e vashashave trimeresha shqiptare
politike propagande amrike qe gjithmon ja sherbyer
me intriga ,kunder se mires se shqiptarve

uqk ja nuk esht e disa individve por epopullit ,natyrisht se ne uqk ka mundur
te depertoj dikush ndonji i keq qe ndoshta s' ka qen i mir
por ne uqk ka pas trima qe merrnin gjak ne vetull ka pas vasha e djelmosha patriot


diuajni uqk n e trimave vllezerve dhe motrave shqiptare ,
te bijve tane te gjakut tone shpirtrave tone te lirise
ata jan gjaku yne uqk ja esht e shejt
per ne ne e kemi endrruar me shekuj ushtrin qlirimtare ,shpetimtaree atdheut dhe mbrojtsen e popullit dhe kombit tone nga krokodolat pansllav o serbian qetnik dhe te tjerve pushtues

fatkeqsisht uqk ja nuk ishte sa duhej ne numer e ne armatim
sa duhej,
sikur te kishim mend te gjith shqiptarėt do te futeshim ne uqk,
pse qka fituan civilet qe sorrollateshin e silleshin kot
neper duar te armikut serb te gjitha motrat tona do te duhej te kapnin pushken
edhe femijt e bile me perjashtim te atyre te djepit qe
do te duhej tu ruante uqk ja ne nji teritor te lir .

uqk ja do te duhej te kishte numrin nji miljon te shqiptarve gra e burra e djem e vajza
e te gjitha moshat bile edhe nxenesa e te gjith do te duhej me qen aty

ne at ushtri te lavdishme .

lufta nuk ka mbaruar prap do te kemi luftė me shum armiq
qe duan te na marrin tokat e bukura shqiptare

dhe te lashta qe duan te na qfarosin.


UQK ESHT SHPRESAE POPULLIT TIM SHQIPTARė

UQK O DAHSHRIJA O SIMBOLI I TRIMERIS KOMBTARE
O AJKA E;OMBIT TIM RRNOFSHIN TE GJITH TRIMAT E UQK S DHE UA PUTHSHA TYTAT E PUSHKVE ATYRE TRIMAVE QE JA THYEN TURRIN ARMIKUT ME TE NDYRE QE KA NJOFTE TOKA DHE HISTORIA E SAJ
SERBI KANIBAL QE DHUNOJ EPOSHTROI MASAKROI CIVIL SHQIPTAR


INDIVIDET E E KEQI NE UQKA QE MUND TE KEN BER DIQKA TE KEQE
NUK PERJASHTOHET KJO MUNDSI TE KEN HY DISA INDIVID ATY
POR NUK E PERFAQSOJN DISA INDIVID UQK N
SHQIPTARE

EDHE MUND TE KET PAS GABIME SI NE QDO PUNė TJETER TE JETES
QE ESHT E PAMUNDUR TE MOS KET TE KQIJA E GABIME
SE TE KQIJAT NE KET BOT S NDALEN KURR
POR KA PAS SHUM DJEM PERTITA E SOKOLESHA
TRIMNESHA SHQIPTARE BIJ E BIJA TE PUSHKES
QE I TREGUAN BOTES SE SHQIPTARI LUFTON PER DHEUN E VET
:TURP ESHT PER ATA QE NUK ISHIN NE UQK
DHE U “HAMENDEN NE QASTET ME TE VESHTIRA TE HISTORIS
DUKE RA VIKTIM E MASHTRIMIT TE KARRIGGJIVE QE NUK E DONIN JETEN E MALIT

POR DONIN DHOMEN E REHATSHME ME AROMė QYQARIE E ME PAMBUK

LPENRA TE BUTA PA PAS FTOFT PERJASHTA
RREZIK DHE URI E BAROT ME PLUMBA

E PA E PA GRYKEN E PUSHKES:

DJEMT E UQK S E KAN HALLALL BUKEN DHE TOKEN SHQIPTARE

DHE ATA DUHET TE NA NDESHKOJN TE GJITH NEVE QE NUK KEMI MARR PJES NE LUFTė

SIMBAS LIGJIT TE ATDHEUT:
KUSH NUK ESHT I LUFTES DHE I PUSHKES E I MBROJTJES SE ATDHEUT
NUK I DUHET GJE ATDHEUT
DHE KUSH NUK E NDIHMON LUFTEN ESHT TRADHTARė;


TE GJITH ATA QE KAN PAS MUNDESI TE JEN NE UQK E NUK KAN QEN JAN TRADHTARė

DHE LE TE TURPROHEN PARA HISTORISė DHE ATDHEUT

ATA NUK KAN PAS GUXIM ME KAP PUSHKEN DHE KAN DASHT
jetė luksoze pa rrezik por harruan se armiku nuk pyet a don apo s don luft
ti ai pret e grin e vret e dhunon pra.
ushtria ja jon nuk kishte kushte te mira per luft

as municion as komandant te ngritur ne nivele te shkollimit
siq i kishte amerika djhe shtetet e forta

esht fakt kjo

por kishte djem trima dhe vajza qe meritojn me miloina vargje lirike kreshnike
dhe epike

ata jan heroj dhe ata jan bijt dhe bijat e verteta te tokes nėnė

djemt dhe vashat e uqk s
perpara uqk pasardhst e
MIC SOKOLIT TE AZEM GALICES HALLAL JU QOFT GJINI I NANES
HALLAL JU QOFT PUSHKA

buka trimeria ajri dhe ujt e tokes e natyra e tokes e dheu kah ju ecni me trimerine tuaj shqiptare

DHE LUFTA ME TRIMRI JU I KENI DASHST KRISMAT E PUSHKVE J TE LIRIRSE E TRIMERISE

JU JENI BURRA DHE GRA FISNIKE JU JENI LEGJENDA
UQK

DIKUSH NUK KA GUXM ME JA NDJE EREN BAROTIT DHE LLOMOTIT KOT

MUND TE KET PAS EDHE NJERZ TE KQI MBRENDA RETHIT TE UQK
QE JAN INFILTRU
KJO NUK PERJASHTOHET GJITHKUND KA POR UQK JA ESHT E SHEJT

MOS E PREKNI ATE ASNJIHER AJO ESHT SHEJTNIJA E SHQIPTARVE ;

ARMA DJELMNIA E TRIMERIA ESHT NENA JONė DHE SHPRESA E JON E ATDHEUT
SI DHE TRIMEIJA E DJEMVE TONė SOKOLA

DHE VASHAVE TONA:
TE POSHTER JAN ATA QE FRYMZONIN DEFANZIVEN DHE KAPITULLIMIN PAZARET KOT DHE NDJENJEJN E TURPIT E TE DORZIMIT ;

KUR SHQIPTARI FILLOJ PUSHKEN BOTA U DRIDH DHE E PAU SE NE E KEMI SERIOZISHT
DHE TRIMERIA SHQIPTARE ESHTE LINDUR E NATYRSHME

ATA U TALLEN SA U TALLEN ME NE

POR KUR E PANė SE UQK JA NUK BEN SHAKA DHE SHQIPTART LUFTOJN E PO BIEN PER ATDHE NJENI MBAS TJETRIT NEPER BETEJA

E PANė SE NE JEMI STERNIPAT E OSO KUKES
JEMI PO ATA QE ISHIM DHE NUK NDRYSHOJMė SE GJAKU I SHQIPTARIT ESHT GJAK TRIMNIJE:

KESAJ HERE NA KAN MASHTRUAR PACIFISTET TE ZI E TE NJOLLOSUR QOFSHIN PER JET
TE JETEVE

ATA QE E EDUKUAN SHQIPTARIN NE PERULJE E NENSHTRIM

;PO KU KA GUXU SHKJAU I SHKINES ME I MARR ERė SHQIPTARIT
QE VETEM NJI SHQIPTAR VETEM I VETMUAR LUFTONTE ME NIQND SERBIJAN QE NJIHEN SERBIANT Q ENUK KAN TRIMERI
ME KEN E NJIZET SHKIJE NUK KISHIN GUXIM ME IA MSY SHQIPTARIT
;RRUSTEM DIBRANI NGA KATNDI GRADICE PREJ DRENICE
NE KOHENE RANKOVIQIT KA LUFTUAR VETEM ME NJI KATUN SERB E MALAZEZ
NE KATUNDIN CERVADICA AFER PRILLUZHES FUSH KOSOVES
NE KOHE E RANKOVIQIT TE ;MULLIRI DHE KA RA ME FAQE TE BARDH ė SI HERO I KOMBIT

POR TRQIND VETė PERSONA SHKIE ISHIN ATY E RRUSTA ISHTE VETEM
FSHATI SERB E KISHIN RRETHU E RRUSTEN E AI NUK E KISHTE LUE KėMBEN ME IKė AS QERPIKUN SEPSE THSHTE NUK IK SHQIPTARI PA QENDRUE

TRIMI SHQIPTAR I DRENICES SE KUQE KISHTE VRA DISA SERB ATY
NE PERLESHJE
DHE KSIHTE RA EDHE VET I COPTUAR POR ME NDERė I KISHTE TRGEUAR SERBIT SE SHQIPTARI NUK TREMEBET
SA E SA RASTE KE TE TILLA KAMER LOSHI E HYSEN DRENICA
QE I KISHTE PRE ME NJI SOPAT DISA SERB NE MAL
KU TREMBDHJET SHKIE IKUN PREJ NJI SHQIPTARI NEPER MAL TE GJITH TE ARMATOSUR E KY VETEM ME NJI SOPATė ; E NJEJTA GJE KA NDODH ME AHMET DELINė
QE KY ME NJI SOPAT ME TE BIRIN MURSELIN KA VRA TREMBDHJET SERB
ATA TE GJITH TE ARMATOSUR E TE MOS FLASIM PER TE FAMSHIMIN AZEM GALICEN
QE I NDIQTE GJANDART E USHTRITE SERBE NEPER ARA :
KUJDES BURRA SE KOMBI JON KA DHAN GJAK TRIMASH

SHQIPTARI NJIHET PER TRIMNI NUK IA MERR DOREN KRAJLIT AS MRETIT;
KUR T NXEHET N GJAK SHQIPTARI LUFTON ME NJI BRIGADė;
KY ESHT GJAK TRIMASH ILIR FAR E VJETER FISNIKE
MOS U KORITNI ME FOLE KEQ PER UQK N ME LLAFE T LIGA;
BURRA KA PASė SHQIPTARIJA KUJTOJENI BEC SINANIN
DJAL SHQIPTAR I ANES SE LLAPIT
EDHE AI ME SOPAT KA BER KERDI MBI SERBIJAN
SERBET TE ARMATOSUR MANDEJ BURRAT ME DEM AHMETIN NE KRYE

KUR JAN TURR ME NXJERRė HANIFEN NGA DORA E NOVICES
TRIMAT E GJAKUT TE VALė SHQIPTARė
QE VLON NE FAREN E SHQIPTARIT
TURR E FYT ME FYT ME SERBIJAN
NE TERIOTORIN E SERBIS JAN DAL E I KN NDJEKė SERBET SI PULAT:
HARRUET TRIMNINė E ADEM JASHARIT QE NUK PYESTE PER USHTRI AS PER SHTET
AS PER TANK AS PER AVIACION AS PER RAKETė :
SHQIPTARI S NJEH RAKETė AS KURFAR TEKNIKE KUR VENDOS ME U KALLė N LUFTė

POR NA MASHTRUEN ME FORMA DREDHAKE

SE ME MIJA E MIJA TJER SHQIPTARė DALIN NE HISTORI
E MEJDANE SA ESA JAKUP FERA E OSO KUKA E SHUM E SHUM TJERė
GJAT GJITH HISTORIS QE NE POPULLI KOMBI YNE O VOGEL POR
NUK UA KEMI LSHU RRUGEN PERNADORIVE
QE TJERT KAN IK SI PULAT PARA TURQVE
E NE FYTAS ME TA JEMI SHKU ME QDO PUSHTUS:

TE NE KAN ARRIT SUKSE VETEM ME HILE DUKE MASHTRU NA KAN RRENUAR E PERQA


NJERZ TA PASHKOLLė E DISA KAN GABUAR JAN MASHTRUAR NGA DIPLOMACIA E HUAJ MASHTRUESE

DHE ARMIQT KAN ARRIT ME I PERQA NE DISA VENDE SHQIPTART
S E KTA ARMIQT HILEN E KAN NE GJAK

VETEM ME PERQARJE KAN LLOGARITė
POR MOS U DMEORALIZONI SE GJAKU JON ESHT FISNIK;

TRIMA JAN SHQIPTART NGA SOJ I TE PARVE

POR DUHET MA SHUM TE BASHKPUNOJNė NJERI ME TJETRIN
E TE KEN KUJDES PREJ HILEVE TE ARMIQVE VETEM KJO NA DUHET:


NE KUR ISHIM ATHER NE GJENERATEN E VITI PARA VITIT 1981
AS NE TREN AS NE SERBI NUK GUXONIN SERBET ME QEL GOJEN
EDHE ME QEN TRDIHJET E ME KEN VETEM NJI SHQIPTAR ė ATY SE LE MA ME KEN MA SHUM SHQIPTARė

PRANDAJ MOS U DEMORALIZONI MOS KAPITULLONI SE SERBI NUK ESHT KURKUSHI HIQ

ATA ASNJIHER NUK JAN KRAHASUAR ME TRIMRINė TONė SHQIPTARE

EDHE SOT E KSAJ DITE BESOJ SE SHQIPTARėT JAN PO ATA

QE KAN QENė DIKURE

NJI SHQIPTAR I NDJEK TRIDHEJET SERB VETEM
JAM I BINDUR VETEM KUR T FILLON ME BERTIT SHQIPTARI
TRIDHJET SERB IKUN PREJ TI


MOS GABONI ME U EDUKU NE MORAL TJETER QYQARE
VETEM NE MORALIN E TRIMNIS ė SHQIPTARE

SIQ NA KAN EDUKU T PARET TAN TRIMA:
MOS FOLNI KEQ PER UQK N TUAJ TE TRIMAVE DJELMOSHA E VASHA FFSINIKE

TRIMNESHAT TONA SHQIPTARE

MOS BėNI DALLIME PA LIDHJE NEPER GRUPE E KRAHINA
SE TE GJITHAA KRAHINAT JAN PO AI GJAK
PO AI VLLA PO AI FIS SI GJAKOVA SI
DRENICA SI DUKAGJINI JAN VLLAZNIT E NJI VÓTRE TE GJITH E KAN NJI PAMJE
TE NGJAJSHME NJI GJAK NJI KOMB SHQIPTAR

ESHT PO AI GJAK I I NJI VOTRE QE JAN SHPERNNDA NEPER HISE TE TOKES
MEM DHE JAN TE GJITH NJEJT PO AJO QELIZė TRIMERIE SHQIPTARE :
JU PERSHENDET ISH I BURGOSURI POLITK NE MERGIM
XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E KOSOVES SHQIPTARE QE JETON NE GJERMANI NE MERGIME

KONTAKTI ME XHELAL FERIZIN integro_fat@hotmail.com

ISHTE KY NJI KOMENT NE FORUMIN KOSOVA DE I XHELAL FERIZIT NGA KOMENTE TE TILAL DHE VARGJE TE TILLA XHELAL FERIZI RA NE Y DHE PERJASHTOHEJ E I FSHIHEHSHIN TE GJITHA VARGJET PATRIOTIKE DHE GJURMET NE FORUM TRADHTI EDIKUJ E DUARVE TE ZGJATURRA TRADHTARE
QKA KISHTE KT TJETER VETEM KJO ESHT E VERTETA

zhgėnjimi
27-03-2010, 12:09
Valltari27.07.2007, 15:21:00

pamvarsisht qka ka ndodhur nga individet ne uqk asnjiher djemt e uqk
s nuk ben te njollosen.

trimat e uqk s dhe lufta e shejt t e tyre trimrija guximi jan nderi i atdheut

shejtnia dhe ata jan te djemt trima jan shpirti dhe zemra e atdheut.

te gjith ata djem trima q eia kan kthy pushken armikut dhe lufta e tyre guximtare
e ka famen deri ne qiell pamvarsisht qka thonė pergojsit
, e kqi per ta ata jan shejterie ajka e kombit e trimerise ,

djemt e uqk s nuk ben te demoralizohen ata jan djemt e tanė gjaku
dhe
lria jonė guximi dhe burrnia djelmnia jone kombtare

dhe trimnia sakrifica dhe vendosmeria.

uqk esht mburoja dashurija ideali yne kushdo q e flet keq per uqk n e lavdishme
ai esht armik i kombit shqiptar .

ne uqk si gjihhtkund ne botė mund te ke t pas njeruz te infltruar per keq aty ktu por kjo nuk qon shum ne kandarė jan disa indiid si qdo kun ne bote q e ka

ndoshta mund te ken ken disa individ njerz qre kan hy aty jo per liri e per ideal
por per te njollos e sabotuar uqk n
dhe per qellime tjera
por kjo aspak nuk ja zbret famen uqk s dhe lavdinė e saj heroike

ne duhet te ua dijm kimetin djemve tanė trimave q e me gryken e pushkes e ndalen armikun
ma te poshter qe ka mbajt toka ndonjeher

prandaj te gjith ata q e perfshijn uqk n e nuk i dallojn rastet

gabojn raste ka gabime ka keqperdorime
ka por ne djemt dhe luften e uqk s nuk mund ta perbuzim per shkak te disa individve.


njerzit pas lufte shkruanin neper mure ne qytet parolla
dyqani eshst i zanun shtepia e sht e zanun ne emer t e uqk s ishte ky manipulim tradhti dhe mashtrim uqk ja nuk bente kso veprash por matrapazet qe nuk kishin ken kurr ne uqk

etj
ne fund
ne mure shkruanin uqk kjo aspak nuk esht e vertet qe ishin uqk ata
qe kekronin grabitjet por njerzit egoist qe jan mshef pas emrit uqk
dhe nuk kan shkuar ne uqk fare por jan strukur neper qoshe
kah u ka ik prapanica flisnin ne emer te uqk s

dhe njikohsisht nga lakmia per te grabit pasuri ne emer te uqk s

benin kso veprime ne me nyr q e te fryhen dhe te grabisin ne emer t e uqk s

uq k ja esht njollosur tepri nga gojkqijt por kujdes popull shqiptar
ushtriia dhe luftari vullnetar esht vlera hallall e atdheut tone dhe mbrojtja
jone kombtare shqiptare dhe e vetmja dalje i vetmi shpetim qe te mbroje atdheun token
nga armmiku i cili na bani helaqe na flliqi deri ne at masė
sa dhunojn me mija femra.
pikrisht pacifistet jan ata te njerz te pa kuptimt dhe demtuesit me te mdhej te atdheut
qe me politikene tyre i lan femrat ne duar te shkieve
.
kush e shpiku pacifizmin ai esht fajtor ė jo uqk ja

pikrisht ai sabotatori ka shkatrruar qeshtjen kombtare.

pacifizmi nuk ka vend ne na botė kur fillojn masakrat e dhunimet ne nji komb ather flet pushka
vetem mbrojtja e nderit dhe fuqia e armes dhe e qendreses e guximit
qdo gjė tjeter esht e gabuar
.
u be gabim katastrofal q e edhe pleqt nga 70 vjeq q e nuk u moren ne uqk
edhe te gjitha grat e vashat komplet kombi duhej t e ishte uqk
dhe asnji te mos mbetet jasht mobilizimit.

me armiq te tillė ma te poshtrit mbi dhe
si ata serbo flliqet q e ne gjat gjith historive i kem provuar
ne kurrizet tona
nuk ka tjeter alternativ vetem ajo qe edhe fóshnja
e djepit te behet uqk .

serbet krijuan plot formacione paramilitare kriminale qentike
prandaj edhe shqiptart do te duhej t e kishin grupet e veta njisitet
jo vetem uqk ja mund te ket njisite shqiptare
por do te duhej te kishte sa te duash formacione vullnetare shqiptare

e pse jo ashtu siq vepruan serbet me njisitet e tyre te shumta paramilitare
te kishte edhe grupe te ramatosura vullnetare shqiptare


Ushtria politika serbe e gjithqka tjeter edhe formacionet e rregullta
rane ne harmoni me qetnik paramilitare masakrues ordiner grupe vrassessish
serbo shki


sheshela arkana beretat tigra njiste paramilir“tare
edhe shqiptart do te duhej t e kishin kso formacione vullnetare.
a ma mir sikur te ishin te gjitha femrat neper batalione
apo q e jan dhunuar e kan vdekur per se gjalli si qyqet

sikur te isha si ato do t e mendoja te futem menjiher ne formacion luftarak
qenderes te organizuar mund te ket edhe batalione femrash
pse qfar problemi ka ktu
komanda e femrave mund te jet e femrave
dhe vet femrat te luftojn pamvarsisht nga mashkujt.

edhe grat edhe kushdo mund te krijoj batalione dhe nji si luftarake vullnetare
kur esht fjala per mbrojtjen e atdheut
por shqiptart gjithmon krijojn probleme te pa nevojsme monopüoliste perqarse pa ken nevoja te krijohen kto ferkime e perqarhe mosmarrveshje rendesi ka qe ti kthehet pushka serbit s ka rendesi a jan grupe vullnetaresh a qka le te behen grupe vullnetaresh sa te duan vetem le te lafutonin shkaun

ndersa serbet funksionuna per bukuri pa probleme me gjith ato grupe as nuk i ngacmoj ushtria as policia serbe ata


ne kosov do t e mund te krijohej edhe batalioni i policisė
edhe batalioni i
grave e i pleqve te moshuarve q e duan te luftojn vullnetarisht

do te krijohej edhe batalioni dhe fomacionet gjithfar llojesh
por kryesisht
te jen ne mardhenje te mira me njeri tjetrin
sepse luftojn per te njjetin qellim per atdhe qka ka ktu.
edhe gjat luftes nuk ekuptoj pse u qua kaq shum pluhur jo fark jo uqk
po le te luftoj kush te doj e si te doj

kryesorja le ta godet armikun serbian

qka ka ktu problem vetem te shqiptart ne gjith boten ka lloj lloj batalionesh
e formacionesh pse te ne ka gjith probleme

sepse jemi e zeza e kokes tonė vetem pengesa nxjerim

ne mes vete njeri tjetrit
po q rendesi ka kush se si lufton duhet t ejemi ma demokrat
dikush ka deshir me pas njisitin e vet le te korr suksese q rendesi ka
nese esht i aft strateg guximtar dhe korr suksese ne front
le ta ket njisitin e vet formacionin e vet e le ta emroj si te don
vetem le te jet i rrept me armikun ne betej .


pse funksionojn te te gjith bota formacionet ndersa te shqiptart
jo sepse inati esht ne pyetje inati dhe vetem inati gjelozija

gjeloz dhe pikė jemi xheloz nuk durojm nga inati e kallim por

nuk duhet t ejemi ksi tipash
ksi lloji aspak duhet t e largojm inatine xhelozin ne ket rast po flas vetem
anime

dhe po e them personalisht kur dikush esht ma i aft s e un verttet nuk ndjehem xheloz
a s nuk me vjen inati
por e dua at njeri dhe e qmoj per aftesit q e i ka
nes e i sherben verttet interesit kombtar dhe esht
i aft

menjiher kujdesem dhe brengosem qe te ja krijoj kushttet sa ma mir
e sa ma te lehta q e te ec perpara

por jo ti kriojoj pengesa dhe nderskamca
e te gjelozoj sepse xhelozija e tepert
esht jo kultur por primitivizem

mosmarrveshjet e medha te ne jan kryesisht nga inatet
dhe tendencat per te dal ma i aft s e tjetri

duke perdor edhe tinzrin shpifjen dhe pengesat ,
deri edhe ne qerim hesapesh ky fakt kjo e metė
do te na kushtooj ne jet te jetve dhe nuk do te na le te zhvillohemi si demokrat
dhe te behemi adhurues te perparimit as praktik e as te
lirė e te dashur per atdhe e per punė te porkushtuar .

marrja me vetveten siq ndodhi gjat luftes pengesat dhe kunderthenjet
kan shkkatuar vones dhe pasoja gjat luftes duke shkaktuar

demtime njsiteve furnizimeve brigadave terito“reve komandave
e qka jo tjeter gjat luftes .
shqiptart nuk duht te perqeshin asnjiher dhe te prfshijn ne perbuzje e propagandė

ushtrinė e vet

kjo esht marrzi dhe gabim ka individ antikombtarė qe infiltrorhen ne propaganda kunder uqk s shqiptare


ka qdo kund ka ne parti ne shkollė ne arsim ne ushtri e qdo kund

por per shkak te dy tre pisave kurr nuk mund te njollosesh nji ushtri .


ushtrija te shqiptart duhet te shihet s i e shejt
duhet te shkruhet me dashuri te madhe per te
djemt e uqk s kan merita te medha guximi i tyre esht legjendė

ata jan krenariia e kombit e atdheut ajka e shqiptarizmit e trimerise

e kombit luftrak guximmmtar
njerz qe kan hy ne mes te krizmave e barotit
jan tamam nipat e skenderbeut djemte vatanit
qe e kan hallal buken
kush flet e pergojon uqkn e ka gabim jetik
ben gabim jetsor esht dem i madh
shqiptart gjithmon duhet ta shohin ushtrin dhe
shpirtin luftarak si e vetmja dalje e shteg i vetmi shpetim per mbijetes

ne rrethana djemve te uqk s do te ua kisha fall gjakun
pronen
ai qe ka marr pushken dhe i ka dal armikut para
ai esht burr trim ka drejt te flas

te gjith ata q enuk e kan marr pushken dhe nuk kan dal
kunder armikut
nuk e di pse flasin

ata nuk kan te drejt te flasin

por duhet te turprohen

ndersa ne rrethana te luftes ai q enuk i del zot atdheut ne fakt ai person quhet sabotator dhe pushkatohet

nuk i duhet atdheut atdheut i duhen trimat qendrestaret burrat guximtart
por jo qyqart e llafazanat
shqiptart ne ballkan ne europ duhet te shtoojn gjithmon shpirtrisht frymen lufatrake qendrestare

vetem kjo na duhet e qdo kush q e perhap pacifizem
apo moral kapitullues ai perhap disfatė dhe poshtrim vdekje te qenjes kombtare
dhe trojeve tona
ne jemi mu ne mes te atyre qe duan te na han te gjall
te na poshtrojnė te na dhunojnė femrat te na marrin jeten trojet


prandaj edhe femiu i djepit nder shqiptart duhet te e msoj artin e luftes

burrnisė dhe qenndreses

qdo gja tjeter ne drejtim te qyqarise e sht gabim
pradaj per djemt e uqk s asnji fjal te keqe
individi
q e ka ba keq ne emer te luftes dhe profiterat e luftes
ata jan diqka tjeter
nuk jan ukq por jan njerz q e kan depertuar aty me hile tradjhtare mashtruese

tipa te till deprtojn gjithkund dhe uqk ja nuk ka ka faj per kta far tipasj rendesi ka qe uqk esht e ndershme patriote heroike kombtare shqiptare atdhetare


nuk mund te kontrollohet secili njeri
se asksujt nuk po i shkruan ne ball ė se qka esht


prandaj mos folni kurr keq per uqk

por nderoni djemt e uqk s


qe kan luftuar mbani afer rrespektoni dhe ndihmojuni atyre
qe ata te ken vende kyqe ne shoqeri

sepse jan patriotet e kombit

sigurisht ai ka perparsi sepse ka luftuar trimi

por jo ai qe ka ndejt ka ik

ne fakt ai ka ba tradhti ndaj atdheut duke ikur dhe lene atdheun

dhe duhet te denohet

por jo te qitet ne krye te vendit e te krahasohet
ai q e nuk ka ba asgja per atdhe ete krahasohet me ate qe ka sakrifikuar

per atdhe

kjo nuk duhet te ndosdh ė ne asnji menyr

ket nuk e duron as qielli as toka

perkundrazi ai qe ka sabotu dhe i esht shmangur luftes
denim sepse ka tradhtuar atdheun

uqk ja esht heroike por edhe qdo kujt si dukket nuk ia mbajti me e

kap pushken perndryshe pse iken si qyqar
trimi nuk ik prej vatani

por ai mbron me arm ne dorė vatanin

ktu tjeter nuk ka qka flitet


uqk do t e thot shejtni dhe keshtu duhet ta shoh shqiptari
gjithmon ne jet brumin e luftarit me plot dashuri

dhe respket er ata kush ka qen luftar i atdheut
do ta kisha ngrit deri ne ne qiell
ndersa ata qe kan ba punte kqija mbrenda uqk
ata duhet te identifikohen

s mund te numrohen ne gishta jan pak

prandaj ne emer te tyre te mos perlyhet uqk ja

sepse nuk esht e drejt ne uqk ka pas djem sokola s

ate duash edhe vasha sypatrembura heroina shqiptare.

nuk e kuptoj spse vashat shqiptare nuk shkuan te gjitha
ne uqk dhe do kishin shpetruar nga dhunimet

te ken jetė me dnergjegje te paster dhe te jetojn me krenari
por ata nji pjese jo evogel sot jan te dhunuara dhe te kan turpruar veten
dhe atdheun duke mos shkuar ne uqk


duke u dhunuar ndejtur kot me ra n e dore te armikut

sikur te ishiin luftare te uqk s nuk do te dhunoheshin dhe do te kishin jet tjete r krenari tjeter

nuk do te ndodhte nji gja e tillė asnjiher
pra por do t e ishim te gjith krenarė ne uqk

ne shqiptart ne rethana q e jemi ne dhe nga armiq qe rrethohemi ne
gjithmon duhet te jemi uqk komplet populli
dhe te gjitha shtresat kombtar

perndryshe do te na poshtrojn gjithmonė armiqt.

me rrespekt xhelal ferizi ne mergim shkrim nga diaspora

zhgėnjimi
28-03-2010, 09:24
27 Vjetori I Demonstratave Studntore Nė Kosovė

Sot mė 11 mars tė 1981, filluan Demonstratat e studentėve tė Universitetit tė Prishtinės pėr kėrkesėn Kosova REPUBLIKĖ !

Qysh atėherė e deri sot kur Kosova ėshtė Shtet i pavarur, shqiptarėt ecėn nėpėr shumė zgripe e katandi. U burgosėn dhe u pėrndoqėn nė ēdo hap nga junta famėkeqe e Jufederalizmit gjakatar ! Megjithatė nuk u mposhtėn !

Vargani i qyqarėve tė asaj kohe qė lėshonin krrokamat pėr Jugosllavinė shkuan nė thyqafje. Do tė perendojnė edhe lalashėt dhe bashkėpunėtorėt e makosllavisė pėr tė pėrjetuar Pavarsinė edhe Pollog - Pellagonia ,qė ėshtė pjesė e Shqipėrisė Etnike !

zhgėnjimi
28-03-2010, 09:26
Nė 27 vjetorin e demonstratave tė vitit 1981Roli historik i demonstratave tė pranverės sė vitit 1981Foto - demonstratat e pranverės 198 : 1 - 2Shkruan: Mehmet BISLIMI

Zvicėr, 11. III. 2008Pranvera po vjen ngadalė. Si duket nuk mund tė kalojė kaq lehtė pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve tė furishme nė Kosovė, qė zakonisht kanė ndodhur nė vazhdimėsi gjatė muajit mars. Qė nga viti 1981 e deri tė rėnia e Komandantit Legjendar, marsi ishte prehri ku mbėshteti kokėn e tij plot me halle populli ynė liridashės. Edhe mė pas kur Egzonin me shokė i pėrpiu Ibri i ftohtė e deri tek ditėt e sotme, ngrohtėsia e tokės gjatė muajit marsit sikur na forcoi, tamam si Anteun dikur. Marsi, ky muaj i legjendave qė zuri vend nė historinė tonė mė tė re, ky muaj madhėshtor!

11 mars i vitit 1981. Nomenklatura e sistemit pushtues titist, tė korruptuar e tė zhveshur nga morali, tė degjeneruar e tė dalė boje nga ideja e mirėqenies socialiste dhe vetėqeverisėse me gjithė gėnjeshtrat e saja, nėn petkun e vėllazėrim- bashkimit, kishin bėrė shumė padrejtėsi nė Kosovė, mbi kurrizin e popullit shqiptar, duke eksploatuar pasurinė e tokės sonė deri nėn thellėsitė e detit! Megjithatė, Kosova kishte mbetur njėra ndėr vendet mė tė pazhvilluara nė tėrė hapėsirat e ish pushtuesit jugosllav. Popullata jonė nėnēmohej dhe diskriminohej nė tė gjitha poret e jetės. S’do mend se kupa e mbushur prej kohėsh nuk po mbante mė dhe padyshim se ajo duhej tė pėrmbysej njė ditė, dhe kjo ndodhi, u pėrmbys pikėrisht aty ku duhej tė pėrmbysej, pra mu nė mensėn e studentėve tė Universitetit tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:42

--------------------------------------------------------------------------------

Kėtė ditė e priste populli ynė prej dekadash e priste me padurim, e priste me guxim e dashuri tė madhe, pritej kjo pranverė e madhe qė erdhi mė herėt se ajo kalendarike. Erdhi e furishme, me lulėkuqet e atij behari tė rinisė sonė mė tė bukur e tė madhėrishme studentore.

Bijtė mė tė mirė tė popullit tonė kishin punuar gjatė kohė pėr njė ditė si kjo. Hapur e fshehur, ata sollėn 11 marsin ( pas demonstratave tė fuqishme e tė pėrgjakshme tė vitit 1968 e shumė mė herėt nė vazhdimėsi ), duke u pėrballur me vuajtje e persekutime, me varfėri e diskriminim, me shtypje e degradime, me arrestime e arratisje, me vrasje e likuidime, me shpėrngulje e dėbime, deri edhe tė spastrimet etnike...

Aparati shtypės serbo-sllav nuk mund tė korrte rezultat tjetėr nė Kosovė, veē asaj qė kishte mbjellė- revoltės sė fuqishme popullore qė do tė shpėrthente e cila me kėtė rast tregoi se nuk do tė lejojė mė nėpėrkėmbjen e dinjitetit dhe lirisė sė tij- jo mė, me as njė ēmim!

Kėtu fillonte edhe fundi i njė maratone tė gjatė tė robėrisė sė Kosovės, qė pushtuesi jugosllav me hekur dhe zjarr, nėn petkun e dinakėrisė sė vetėqeverisjes e shkeli dhe shfrytėzoi Kosovėn pėr decenie me radhė. Demonstratat e pranverės sė vitit 1981 eksploduan si njė fuēi baroti nė duart e pushtuesit jugosllav. Kėto demonstrata tundėn pėr shkatėrrim themelet e ish Jugosllavisė Socialiste tė asaj kohe. 11 marsi i atij viti ėshtė fillimi i njė fundi tė pushtimit tė Kosovės nga pushteti titist serbo-sllav.

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

Jugosllavia “vetėqeverisėse”, pas kėtyre ngjarjeve, as edhe njė herė nuk morri vetėn mė, edhe pse ajo nuk la gurė pa lėvizur, duke vu nė lėvizje tėrė organizmin e sektorit tė UDB-sė (nė mesin e tyre edhe shumė puthadorėsh shqiptarė), bėnė arrestimin e mijėra tė rinjve, veēmas studentė dhe intelektualė, por edhe punėtorė tė shumtė. U ngritėn gjykata tė tėra nė kėmbė, tė yshtura nga politika zyrtare e Beogradit pėr tė dėnuar popullin e Kosovės me dėnimet mė drakonike! Po thuaj shumica e kėtyre gjyqtarėve, fatkeqėsisht puthadorė shqiptarė, suspenduan e diferencuan shqiptarėt nga puna, nga shkolla, nga fabrikat, nga shoqėria, madje shkuan aq larg sa kėrkonin edhe lėēitjen e tė gjithė atyre qė nė njė formė a tjetėr pėrkrahnin kėto demonstrata.

Me gjithė presionet e mėdha , populli ynė tė gjitha kėto trysni i pėrballoi me dinjitet duke i dhėnė njė mesazh tė qartė e tė prerė pushtuesit jugosllav se: Ne, nuk e durojmė mė jetėn e robit! Kjo ishte koha kur sakrificat mė sublime qė do tė pasonin pėr Kosovėn filluan tė gatuheshin nė zemrėn dhe mendjet e atdhetarėve mė tė mirė shqiptarė, shqiptarėt ishin zgjuar, ata nuk po flinin mė!

Kjo rrugė e gjatė, deri ku jemi sot, nuk ishte rrugė e shtruar me lule, por ishte rrugė e rimuar me gjak. Ky gjak dhe kjo aspiratė kėrkon, finalizimin e vet. Nuk ka ēmim tjetėr qė shpaguan sakrificat e shqiptarėve pėr lirinė e vet, veē bėrjes sė shtetit tė lirė dhe sovrane tė Kosovės, me tė gjithė ata qė dėshirojnė tė ndjehen tė lirė e tė jetojnė kėtu nė tokėn e Kosovės. Obligim i detyrueshėm kombėtar, morale, material, kulturor, shpirtėror e ligjėsorė, duhet qė domosdoshmėrish tė na pėrcjell brenga jonė e pėrhershme dhe pėrkujdesja jonė sistematike pėr tė gjithė shqiptarėt qė prapė “fati” i la tė ndarė nga trungu i vet!...

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

zgjuar e trembur nga gjumi i rėndė qė po bėnte nė shtratin e butė me pupla tė ish atij pushteti. Ajo, nuk ishte e gatshme qė tė rreshtohej drejt. Nė fakt, as qė priste kush njė rreshtim tė tillė, ngase ishte e palogjikshme qė nga ajo shtresė vasalesh tė presėsh diēka atdhetare. Pushtuesi kishte pėrgatitur kėtė shtresė me vite, e kishte avancuar e parfymosur me erėn marramendėse tė pushtetit dhe tė fryteve tė tij, qė nga punėsimi, makinat, banesat, shkollimi e deri tek tė bėrit e ligjit. Njė hafije pėr dy shkronjat “ K. R”, qė do tė thoshte “ Kosova Republikė!” , tė denonconte dhe fare lehtė mund tė dėnoheshe me 2 e 3 vite burg! Madje, disa gjakprishur shqiptarė tė asaj elite, shkuan aq larg, sa qė pėr ta bindur pushtuesin pėr pėrkushtimin dhe besnikėrinė e tyre ndaj tij, hoqėn dorė edhe nga pėrkatėsia e tyre kombėtare, duke u deklaruar me pėrkatėsi kombėtare jugosllave siē ishin Sinan Hasani, Ali Shukriu, Kolė Shiroka, Azem Vllasi etj.

Kėtė klasė politike e shfrytėzoi maksimalisht pushteti titist, deri sa njė ditė e hodhi pėr tokė si njė leckė tė ndyrė. Ata vazhdimisht i ranė po tė njėjtės melodi, qė nga akuzat kundėr popullit tė vet si: irredentist, ballist, nacionalist, vrimė e miut, diferencime, lėēitje e shkuan aq larg sa qė preken edhe nė simbolin tonė kombėtar! Pra, qėndrimi i kėsaj elite me kohė kishte kaluar edhe nė urrejtje tė papėrmbajtshme dhe tejet hakmarrėse kundėr bijve tė popullit tė vet! Kjo bazė e urrejtjes e mbėshtetur nga yshtjet e politikės sė Beogradit zyrtar, elitėn shqiptare tė asaj kohe e kishte bindur qė tė lehte pa ndėrprerė kundėr interesave tė popullit tė vet. Qentė po lehnin, por karvani po ecte, vėrtetė ngadalė, por sigurt!

poetj@ 11-03-2008 18:44

--------------------------------------------------------------------------------

Nė veten e parė- Mė 26 mars, u ngjita shtyllės ndriēuese tė elektrikut tė rrugės (diku pranė radio Prishtinės), dhe hoqa flamurin e Jugosllavisė, duke e pėrbaltur e pėrplasur atė pėr tokė. Sinan Hasani, mė vonė nė njė libėr tė tij, kishte shkruar se: “Njė student me njė shpejtėsi majmuni u ngjit shtyllės sė metaltė pėrpjetė, dhe pėrdhosi flamurin e Jugosllavisė!” ... Nė fakt, ai kishte tė drejtė ngase mua mė duhej njė shpejtėsi e tillė, pėr tė hequr shumė flamuj tė Jugosllavisė titiste, tė cilėt i kishin vu majmunėt e shumtė si Sinan Hasani me shokė, mu nė zemėr tė Kosovės! Ē’ėshtė e vėrteta, unė e pėrbalta flamurin e pushtuesit jugosllav, atė flamur tė cilin mė vonė e vrau me pushkėt e lirisė, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės- bijtė mė tė mirė tė popullit tanė liridashės.- Demonstratat e vitit 1981, populli ynė i pėrkrahu fuqishėm e pa u hamendur. Nė mesin e studentėve vėrshuan si lumi; nxėnės, punėtorė, qytetarė, vajza, gra, tė rinj e tė moshuar- qė tė gjithė! Vlen tė ceket, dhe nuk guxon tė anashkalohet:Tė gjitha dyert e qytetarėve atdhedashės tė Prishtinės; qėndruan hapur pėr demonstruesit ditėn dhe natėn! Ata na pritėn me bukė e kripė e zemėr, na strehuan, na i lidhėn plagėt, nga e ngrohėn shpirtin, na dhanė kurajėn dhe mbėshtetjen, prandaj edhe sot i puthi me respekt duart e tė gjitha atyre nėnave qė na dhanė bukėn e ngrohtė e na i lidhėn plagėt e njoma. Ta paēim borxh Prishtinė!- Punėtorė tė shumtė tė furrave e tė shitoreve, po shpėrndanin bukė, pijė e ushqime tė tjera, pėr demonstruesit. Sot pėr atė kohė, mė lejoni tė ju them: Ju lumtė o bijtė e atdheut, dėshmuat dashurinė dhe pėrkushtimin pėr atdheun dhe pėr bijtė tuaj!- Punėtorė tė shumtė nga organizata tė shumta punuese si: “Ramiz Sadiku”etj. me helmeta nė kokė u futėn nė gjirin e demonstruesve. Ata sollėn me vete sė bashku me pėrkrahjen morale pėr ne edhe mjete tjera barrikade si: kamionė, ekskavatorė, rrafshues, buldozerė etj. Demonstruesit u bėnė tė pakalueshėm. Kėta punėtorė u solidarizuan me bijtė e vet, duke dashur qė tė vdesin pranė dhe pėrkrah nesh! Mos e harroni kėtė kategori qė sot ėshtė si mos mė keq!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Punėtorėt e shėndetėsisė, po shpėrndanin fasha, medikamente, vaksina e gjithė ēka ishte nė mundėsinė e tyre pėr shpėtimin dhe aftėsimin e demonstruesve. E madhja Sahadete Mekuli i kishte pritur demonstruesit e plagosur nė spital me fjalėt mė tė bukura, dhe mė tė guximshme si: ME FAT PLAGĖT O TRIMAT E KOSOVĖS ! Mos e harroni kėtė akt atdhetarie, Shėndetėsi e Kosovės, mos shkelni mbi betimin e Hipokrates sonė Sahadete!- Me 2 prill, mbi fakultetin Ekonomik, nga njė tank i ish ushtrisė jugosllave shtiu nė turmėn e demonstruesve. Shtiu armata e quajtur APJ! Nga breshėria e plumbave, u kėput pėr dhe Besa Ahmeti- nxėnėse. Plagėt ia lidhėm me kėmishėn e trupit tė Fejzė Veliut nga Polaci i Drenicės dhe e futėm nė njė makinė “Reno 4”. Mbaj mend se nė momentin kur Besa ishte mes jetės a vdekjes, tek po i thoshte njė shoqes sė vet: “Mos trego nė shtėpi pėr plagosjen time, mos u trego prindėrve, thuaju se Besa ėshtė me demonstruesit!”... dhe vėrtetė emri i Besės ishte kudo me ne, ėshtė edhe sot. Mos harroni gjakun e derdhur pėr liri rrugėve tė Prishtinės, dhe Besėn e Betimin e dhėnė pėr liri tė Kosovės!- Njė grua qė kishte nė dorė njė litėr qumėsht, tė cilėn e kishte blerė diku nė treg pėr fėmijėt e sajė, na e zgjati atė qumėsht, duke na thėnė: “Merreni, po ua jap kėta qumėsht, ashtu sikur fėmijėve tė mi!”

Mos e harroni qumėshtin e nėnave tė cilat na e dhanė pėr kėto ditė, jo pėr tė shkelur mbi gjakun e derdhur rrėke pėr liri, se pastaj detyrohen e na thonė : “ Haram ju qoftė gjiri i nėnės!”...- Nė demonstratėn e prillit ishte vra edhe i riu Xhelal Maliqi, punėtor i Televizionit tė Prishtinės. Edhe njė lule e kėputur nė mesin e shumė luleve- Dėshmor tė Kombit. Me disa shokė shkuam atje qė tė pėrkuleshim pėr tė fundit herė para trupit tė tij. Si sot... nė njė oborr tė vogėl... nėn njė pemė tė madhe qė kishte qenė aty, njė djalė i ri si njė lis shtrirė nė njė arkivol tė vjetėr, shtrirė e me sy tė hapur!... Ata sy, edhe sot tė hapur qėndrojnė?! Qindra Dėshmorė tė Kosovės nuk po i mbyllin dot sytė. Mos harroni, ata sy duan qė Kosovėn ta shohin tė lirė e tė bashkuar, dhe vetėm tė lirė e tė bashkuar!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Me dy prill, nga shtėpia e Dalibashiqėve (atje afėr mensės sė studentėve), diku rreth orės 11 paradite, ishte shtėnė me armė zjarri. Dalibashiqėt kishin plagosur njė demonstrues pėr vdekje. Nė orėn 4 pasdite, kur policia u ngjit lart nė atė lagje, prapė njėri nga Dalibashiqėt doli me pushkė M 48- tė, nė dorė dhe diku 10-15 metra mbi shtėpinė e tij, qėlloi njė demonstrues i cili atė moment ishte duke manovruar me njė kamion pėr tė bėrė barrikadė nė rrugė. Nga njė largėsi prej 200 metrash mė lartė, mbrapa njė trafo-je tė rrymės, kėtė ngjarje e kemi parė me sytė tanė tre veta: unė - Mehmet Bislimi nga Prekazi, Ismet (Milazim) Kabashi nga Polaci dhe Ilaz Kolovica nga Prishtina! Nuk kam njohuri, nėse kėta dy demonstrues tė qėlluar me pushkė nga qytetari Dalibashiq, kanė vdekur, apo kanė shpėtuar me plagė tė rėnda nė trup? Atė botė, Dalibashiqėt pėr kėtė krim u dėnuan vetėm me nga 30 ditė burg kundėrvajtės!!! As kjo nuk duhet harruar!..- Nė Kosovė gjatė demonstratave tė marsit dhe prillit tė vitit 1981, milicia dhe ushtria jugosllave, vrau 11 demonstrues dhe plagosi mbi 300 tė tjerė. Burgosi mbi 2500 tė rinj kryesisht studentė, pėrjashtoi nga shkollat, Universiteti, fabrikat, dhe institucionet tjera, diferencoi, lėēiti me mijėra shqiptarė. Shumė nga tė burgosuri i mbyten edhe nė burgjet serbe si Fazli Graiqevci, Xhemaili Berishen, Zija Shemsiun, Abedin Balen, Ibrahim Krasniqin, Ibrahim Kastratin e dhjetėra tė tjerė. Vizitoni varret e tyre me respekt nė mėnyrė qė t’i kujtojmė flijimet e tyre pėr njė Kosovė tė lirė!

poetj@ 11-03-2008 18:46

--------------------------------------------------------------------------------

!- Milicia e Jugosllavisė, nė mesin e tyre edhe shumė milicė shqiptarė, me 26 mars, diku pas orės 16 u vėrsulėn rreth konvikteve tė studentėve, pėrdorėn njė dhunė tė paparė deri nė pėrmasat e njė ēmendurie, shfryer shtazėrisht e mė plotė urrejtje mbi rinin studentore. Nuk mė hiqet nga sytė flamuri nė duart e njė vajzė tė re, sė cilės mė shumė se katėr milicė nuk po mundnin tė ia hiqnin flamurin nga duart- Shqiponjės trime tė Kosovės! Mos harroni se askund nė botė nuk ndodh, qė simbolet nacionale tė pėrdhosen e pėrshtatėn pėr hir tė minoritarėve qė nė Kosovė pėrbėjnė jo mė shumė se rreth 5 %!- Shteti shqiptar, pra Shqipėria socialiste e Enver Hoxhės, ishte i vetmi shtet nė rajon dhe Evropė qė demonstratat e vitit 1981 i pėrkrahi moralisht e shpirtėrisht, pa rezervė e fuqishėm, duke i vlerėsuar kėrkesat tona si tė drejta. Shqipėria, njėkohėsisht ishte i vetmi shtet qė dėnoi dhunėn dhe represaliet qė ish aparati shtypės jugosllave i zbatoi kundėr demonstruesve duarthatė shqiptarė tė Kosovės tė cilėt po kėrkonin tė drejtat dhe lirinė e vet. As kėtė nuk duhet ta harrojmė!- Nė maj tė po atij viti Tahir e Nebih Meha, si dikur Oso Kuka, u dogjėn nė kullėn e tyre tė barotit! Ata me kėtė rast i treguan pushtuesit jugosllav se shqiptarėt njė ditė do tė detyrohen tė mbrohen edhe me armė. Tahiri atė vit vrau me pushkėn e lirisė forcat e dhunshme tė pushtuesit, vrau namin e tyre edhe pėr mė keq hodhi pėr tokė “mitin” mbi njėsitet speciale tė ish UDB-sė. Mos harroni krismėn e pushkės sė lirisė tė Tahir e Nabih Mehės. Ishte lajmėtarja e parė e pushkėve tė lirisė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:47

--------------------------------------------------------------------------------

E tėrė njė histori luftėrash e vuajtjesh pėr liri, sigurisht qė nuk i ka rrėnjėt cekėt. Ato rrėnjė janė tė thella, dhe datojnė qė kur erdhi pushtuesi nė tokat tona, prandaj rrėnjėt e lirisė nuk dukėn mbi tokė qė t’i shkuli pushtuesi kur tė dojė. Jo, ato bulojnė ēdo pranverė, bulojnė nga shtytja qė i jep fuqi gjaku i derdhur pėr liri. Historia jonė nuk ėshtė histori romantike me tė vėrshuara e me tė shkėputura, kjo ėshtė histori qė i ka futur tmerrin pushtuesit serb. Kjo histori ka kaluar pėr tehun e shpatės sė Gjergj Kastriotit, pėr mes kėshtjellės sė barotit tė Luanit tė Janinės, pėr mes kullės sė Oso Kukė Vraninės, pėr mes litarit tė Idriz Seferit e gjoksit tė Mic Sokolit e shtatit tė Jakup Ferrit, pėr mes diplomacisė sė Abdylit, Hasanit,Currit e Qemalit, pėr mes kobures sė Boletinit, pėr mes sė tehut tė sėpatės sė Ahmet Prekazit e mitralozit tė Adem Jasharit.Kjo ėshtė njė histori e tėrė, qė nuk e zhbėri as Sulltani i Turqisė, as Krajli i Serbisė, as Cari i Mosokovit e as shpifjet e Perandorit! Brezi i demonstrueseve tė vitit 1981, pėrfundimisht shembi themelet e ish Jugosllavisė pushtuese. Pushkėt e lirisė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mbėshtetur fuqishėm nga populli ynė, bėnė gėrmadhė kalanė gjakatare tė quajtur Serbi. Mos tė harrojmė edhe kėtė: Ēmimin e lirisė, deri sot populli shqiptarė e ka paguar shumėfish!

lirik 11-03-2008 19:44

--------------------------------------------------------------------------------

Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh se na kan shpernda
ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill ku i mbajta 8 burg
ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund
shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdek aktiviteti ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet
ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin
Mehmet bislimine njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt
Liria kekroj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve me nga dhjet vjet burgje sesa i poshter ishte armiku kur per nji kėkesė normale dėnonte aq poshtersisht e sillej aq brutalisht me shqiptarė
edhe pse kekresa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.
Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet fuqia e tė dominoj mbi ne.
Pėrshėndetje e nederuara poetja dhe falimenrit per ket temė qė keni hapur

sulltana 11-03-2008 20:07

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:

--------------------------------------------------------------------------------

Mesazhi Origjinal Postuar nga lirik (Postim 51209)
Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh se na kan shpernda
ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill ku i mbajta 8 burg
ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund
shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdek aktiviteti ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet
ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin
Mehmet bislimine njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt
Liria kekroj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve me nga dhjet vjet burgje sesa i poshter ishte armiku kur per nji kėkesė normale dėnonte aq poshtersisht e sillej aq brutalisht me shqiptarė
edhe pse kekresa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.
Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet fuqia e tė dominoj mbi ne.

zhgėnjimi
28-03-2010, 09:34
lirik 11-03-2008 19:44

--------------------------------------------------------------------------------

Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te ne nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė dhe rrethine shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh
se na kan shpernda me force dhunshem dhe nuk ishim numer i madh

ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten
ne grumbull njerzisht dhe vala e hallakama vazhdonte ne qytet deri sa na shperndan at dit
. te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė
ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish
mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill
ku i mbajta 8 vjet burg me vi te kueq qe do te thot maltretim te vazhdueshem her pas here sipas planeve

ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund mue dhe shoket na maltretonin,


shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob
po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdekur aktiviteti ne mergim e
ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet e atre kohrave

,ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin.

Mehmet bislimin e njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt per ta

Liria kerkoj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve patriot

me nga dhjet vjet burgje
sesa i poshter ishte armiku shekullor kur per nji kėrkesė normale dėnonte aq poshtersisht njerz e sillej aq brutalisht me shqiptarė

edhe pse kerkesa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.

Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet
e fuqia pansllave te mos dominoj ma mbi ne shqiptarėt .
Pėrshėndetje e nederuara poetja dhe faleminderit per ket temė qė keni hapur

me rastin e pervjetorit te demostravtave
ky shkrim esht i autorit xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Citim:

--------------------------------------------------------------------------------

Mesazhi Origjinal Postuar nga lirik (Postim 51209)
Poete e nderuar pėrgėzimet e mia i takoj asaj gjenerate nė at kohė ne po pregatisnim nė mitrovicė me rrethinė demostratat e fuqishme nė at kohė poashtu vlonte mitrovica vuqiterna dhe drenasi nė kosovėn e shumvuajtur
demostratat ishin te pergjakshme
te plagosur pati qdo kund ne qytete dhe tė lėnduar
nė pėrleshje me policinė edhe te nė Mitrovicė
Demostrata ne mitrovicė shperthyen me dy prill 1981 te ejten ku ne perleshje
te pergjakshme me policin nuk arritem te dalim ne shesh se na kan shpernda
ndersa mua deshten te me kapin edhe pse me mbajten per floksh dhe deshten te mi dredhin duart nga perleshja e madhe nuk arriten te premten me tre prill shpertheu e fuqishmja demostratė ku nuk kishin guxim te me arrestonin sepse ishte masė e madhe njerzish mbi njizetmij demostrues
me arrestuan pas gjasht dite me daten 9 prill ku i mbajta 8 burg
ne kazamatet e ish jugosllavis neper maltretime te pa fund
shoven ma antishqiptarė e ma brutal se serbet nuk ka ne glob po vjen 27 vjetori por
sikur ka vdek aktiviteti ne kosovė asnjiher ma nuk po perkujtohen ngjarjet
ksaj lirie si duket shum pak po ja dijn kimetin
Mehmet bislimine njoh personalisht dhe ismet kabashin te dy jan atdhetar te mirė patriot kam rrespekt
Liria kekroj shum viktima ua mori jeten rinore te rijve me nga dhjet vjet burgje sesa i poshter ishte armiku kur per nji kėkesė normale dėnonte aq poshtersisht e sillej aq brutalisht me shqiptarė
edhe pse kekresa ishte e drejt dhe ne kishim dalė me duar thatė ne protesta
ata vinin me tanke e artileri dhe njisi speciale.
Dhasht zoti qe ai armik aq i eger kurr ma te mos i kthehet fuqia e tė dominoj mbi ne.

zhgėnjimi
28-03-2010, 09:46
--------------------------------------------------------------------------------

Nė 27 vjetorin e demonstratave tė vitit 1981Roli historik i demonstratave tė pranverės sė vitit 1981Foto - demonstratat e pranverės 198 : 1 - 2Shkruan: Mehmet BISLIMI

Zvicėr, 11. III. 2008Pranvera po vjen ngadalė. Si duket nuk mund tė kalojė kaq lehtė pa u hetuar “koincidenca” e vlimeve tė furishme nė Kosovė, qė zakonisht kanė ndodhur nė vazhdimėsi gjatė muajit mars. Qė nga viti 1981 e deri tė rėnia e Komandantit Legjendar, marsi ishte prehri ku mbėshteti kokėn e tij plot me halle populli ynė liridashės. Edhe mė pas kur Egzonin me shokė i pėrpiu Ibri i ftohtė e deri tek ditėt e sotme, ngrohtėsia e tokės gjatė muajit marsit sikur na forcoi, tamam si Anteun dikur. Marsi, ky muaj i legjendave qė zuri vend nė historinė tonė mė tė re, ky muaj madhėshtor!

11 mars i vitit 1981. Nomenklatura e sistemit pushtues titist, tė korruptuar e tė zhveshur nga morali, tė degjeneruar e tė dalė boje nga ideja e mirėqenies socialiste dhe vetėqeverisėse me gjithė gėnjeshtrat e saja, nėn petkun e vėllazėrim- bashkimit, kishin bėrė shumė padrejtėsi nė Kosovė, mbi kurrizin e popullit shqiptar, duke eksploatuar pasurinė e tokės sonė deri nėn thellėsitė e detit! Megjithatė, Kosova kishte mbetur njėra ndėr vendet mė tė pazhvilluara nė tėrė hapėsirat e ish pushtuesit jugosllav. Popullata jonė nėnēmohej dhe diskriminohej nė tė gjitha poret e jetės. S’do mend se kupa e mbushur prej kohėsh nuk po mbante mė dhe padyshim se ajo duhej tė pėrmbysej njė ditė, dhe kjo ndodhi, u pėrmbys pikėrisht aty ku duhej tė pėrmbysej, pra mu nė mensėn e studentėve tė Universitetit tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:42

--------------------------------------------------------------------------------

Kėtė ditė e priste populli ynė prej dekadash e priste me padurim, e priste me guxim e dashuri tė madhe, pritej kjo pranverė e madhe qė erdhi mė herėt se ajo kalendarike. Erdhi e furishme, me lulėkuqet e atij behari tė rinisė sonė mė tė bukur e tė madhėrishme studentore.

Bijtė mė tė mirė tė popullit tonė kishin punuar gjatė kohė pėr njė ditė si kjo. Hapur e fshehur, ata sollėn 11 marsin ( pas demonstratave tė fuqishme e tė pėrgjakshme tė vitit 1968 e shumė mė herėt nė vazhdimėsi ), duke u pėrballur me vuajtje e persekutime, me varfėri e diskriminim, me shtypje e degradime, me arrestime e arratisje, me vrasje e likuidime, me shpėrngulje e dėbime, deri edhe tė spastrimet etnike...

Aparati shtypės serbo-sllav nuk mund tė korrte rezultat tjetėr nė Kosovė, veē asaj qė kishte mbjellė- revoltės sė fuqishme popullore qė do tė shpėrthente e cila me kėtė rast tregoi se nuk do tė lejojė mė nėpėrkėmbjen e dinjitetit dhe lirisė sė tij- jo mė, me as njė ēmim!

Kėtu fillonte edhe fundi i njė maratone tė gjatė tė robėrisė sė Kosovės, qė pushtuesi jugosllav me hekur dhe zjarr, nėn petkun e dinakėrisė sė vetėqeverisjes e shkeli dhe shfrytėzoi Kosovėn pėr decenie me radhė. Demonstratat e pranverės sė vitit 1981 eksploduan si njė fuēi baroti nė duart e pushtuesit jugosllav. Kėto demonstrata tundėn pėr shkatėrrim themelet e ish Jugosllavisė Socialiste tė asaj kohe. 11 marsi i atij viti ėshtė fillimi i njė fundi tė pushtimit tė Kosovės nga pushteti titist serbo-sllav.

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

Jugosllavia “vetėqeverisėse”, pas kėtyre ngjarjeve, as edhe njė herė nuk morri vetėn mė, edhe pse ajo nuk la gurė pa lėvizur, duke vu nė lėvizje tėrė organizmin e sektorit tė UDB-sė (nė mesin e tyre edhe shumė puthadorėsh shqiptarė), bėnė arrestimin e mijėra tė rinjve, veēmas studentė dhe intelektualė, por edhe punėtorė tė shumtė. U ngritėn gjykata tė tėra nė kėmbė, tė yshtura nga politika zyrtare e Beogradit pėr tė dėnuar popullin e Kosovės me dėnimet mė drakonike! Po thuaj shumica e kėtyre gjyqtarėve, fatkeqėsisht puthadorė shqiptarė, suspenduan e diferencuan shqiptarėt nga puna, nga shkolla, nga fabrikat, nga shoqėria, madje shkuan aq larg sa kėrkonin edhe lėēitjen e tė gjithė atyre qė nė njė formė a tjetėr pėrkrahnin kėto demonstrata.

Me gjithė presionet e mėdha , populli ynė tė gjitha kėto trysni i pėrballoi me dinjitet duke i dhėnė njė mesazh tė qartė e tė prerė pushtuesit jugosllav se: Ne, nuk e durojmė mė jetėn e robit! Kjo ishte koha kur sakrificat mė sublime qė do tė pasonin pėr Kosovėn filluan tė gatuheshin nė zemrėn dhe mendjet e atdhetarėve mė tė mirė shqiptarė, shqiptarėt ishin zgjuar, ata nuk po flinin mė!

Kjo rrugė e gjatė, deri ku jemi sot, nuk ishte rrugė e shtruar me lule, por ishte rrugė e rimuar me gjak. Ky gjak dhe kjo aspiratė kėrkon, finalizimin e vet. Nuk ka ēmim tjetėr qė shpaguan sakrificat e shqiptarėve pėr lirinė e vet, veē bėrjes sė shtetit tė lirė dhe sovrane tė Kosovės, me tė gjithė ata qė dėshirojnė tė ndjehen tė lirė e tė jetojnė kėtu nė tokėn e Kosovės. Obligim i detyrueshėm kombėtar, morale, material, kulturor, shpirtėror e ligjėsorė, duhet qė domosdoshmėrish tė na pėrcjell brenga jonė e pėrhershme dhe pėrkujdesja jonė sistematike pėr tė gjithė shqiptarėt qė prapė “fati” i la tė ndarė nga trungu i vet!...

poetj@ 11-03-2008 18:43

--------------------------------------------------------------------------------

zgjuar e trembur nga gjumi i rėndė qė po bėnte nė shtratin e butė me pupla tė ish atij pushteti. Ajo, nuk ishte e gatshme qė tė rreshtohej drejt. Nė fakt, as qė priste kush njė rreshtim tė tillė, ngase ishte e palogjikshme qė nga ajo shtresė vasalesh tė presėsh diēka atdhetare. Pushtuesi kishte pėrgatitur kėtė shtresė me vite, e kishte avancuar e parfymosur me erėn marramendėse tė pushtetit dhe tė fryteve tė tij, qė nga punėsimi, makinat, banesat, shkollimi e deri tek tė bėrit e ligjit. Njė hafije pėr dy shkronjat “ K. R”, qė do tė thoshte “ Kosova Republikė!” , tė denonconte dhe fare lehtė mund tė dėnoheshe me 2 e 3 vite burg! Madje, disa gjakprishur shqiptarė tė asaj elite, shkuan aq larg, sa qė pėr ta bindur pushtuesin pėr pėrkushtimin dhe besnikėrinė e tyre ndaj tij, hoqėn dorė edhe nga pėrkatėsia e tyre kombėtare, duke u deklaruar me pėrkatėsi kombėtare jugosllave siē ishin Sinan Hasani, Ali Shukriu, Kolė Shiroka, Azem Vllasi etj.

Kėtė klasė politike e shfrytėzoi maksimalisht pushteti titist, deri sa njė ditė e hodhi pėr tokė si njė leckė tė ndyrė. Ata vazhdimisht i ranė po tė njėjtės melodi, qė nga akuzat kundėr popullit tė vet si: irredentist, ballist, nacionalist, vrimė e miut, diferencime, lėēitje e shkuan aq larg sa qė preken edhe nė simbolin tonė kombėtar! Pra, qėndrimi i kėsaj elite me kohė kishte kaluar edhe nė urrejtje tė papėrmbajtshme dhe tejet hakmarrėse kundėr bijve tė popullit tė vet! Kjo bazė e urrejtjes e mbėshtetur nga yshtjet e politikės sė Beogradit zyrtar, elitėn shqiptare tė asaj kohe e kishte bindur qė tė lehte pa ndėrprerė kundėr interesave tė popullit tė vet. Qentė po lehnin, por karvani po ecte, vėrtetė ngadalė, por sigurt!

poetj@ 11-03-2008 18:44

--------------------------------------------------------------------------------

Nė veten e parė- Mė 26 mars, u ngjita shtyllės ndriēuese tė elektrikut tė rrugės (diku pranė radio Prishtinės), dhe hoqa flamurin e Jugosllavisė, duke e pėrbaltur e pėrplasur atė pėr tokė. Sinan Hasani, mė vonė nė njė libėr tė tij, kishte shkruar se: “Njė student me njė shpejtėsi majmuni u ngjit shtyllės sė metaltė pėrpjetė, dhe pėrdhosi flamurin e Jugosllavisė!” ... Nė fakt, ai kishte tė drejtė ngase mua mė duhej njė shpejtėsi e tillė, pėr tė hequr shumė flamuj tė Jugosllavisė titiste, tė cilėt i kishin vu majmunėt e shumtė si Sinan Hasani me shokė, mu nė zemėr tė Kosovės! Ē’ėshtė e vėrteta, unė e pėrbalta flamurin e pushtuesit jugosllav, atė flamur tė cilin mė vonė e vrau me pushkėt e lirisė, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės- bijtė mė tė mirė tė popullit tanė liridashės.- Demonstratat e vitit 1981, populli ynė i pėrkrahu fuqishėm e pa u hamendur. Nė mesin e studentėve vėrshuan si lumi; nxėnės, punėtorė, qytetarė, vajza, gra, tė rinj e tė moshuar- qė tė gjithė! Vlen tė ceket, dhe nuk guxon tė anashkalohet:Tė gjitha dyert e qytetarėve atdhedashės tė Prishtinės; qėndruan hapur pėr demonstruesit ditėn dhe natėn! Ata na pritėn me bukė e kripė e zemėr, na strehuan, na i lidhėn plagėt, nga e ngrohėn shpirtin, na dhanė kurajėn dhe mbėshtetjen, prandaj edhe sot i puthi me respekt duart e tė gjitha atyre nėnave qė na dhanė bukėn e ngrohtė e na i lidhėn plagėt e njoma. Ta paēim borxh Prishtinė!- Punėtorė tė shumtė tė furrave e tė shitoreve, po shpėrndanin bukė, pijė e ushqime tė tjera, pėr demonstruesit. Sot pėr atė kohė, mė lejoni tė ju them: Ju lumtė o bijtė e atdheut, dėshmuat dashurinė dhe pėrkushtimin pėr atdheun dhe pėr bijtė tuaj!- Punėtorė tė shumtė nga organizata tė shumta punuese si: “Ramiz Sadiku”etj. me helmeta nė kokė u futėn nė gjirin e demonstruesve. Ata sollėn me vete sė bashku me pėrkrahjen morale pėr ne edhe mjete tjera barrikade si: kamionė, ekskavatorė, rrafshues, buldozerė etj. Demonstruesit u bėnė tė pakalueshėm. Kėta punėtorė u solidarizuan me bijtė e vet, duke dashur qė tė vdesin pranė dhe pėrkrah nesh! Mos e harroni kėtė kategori qė sot ėshtė si mos mė keq!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Punėtorėt e shėndetėsisė, po shpėrndanin fasha, medikamente, vaksina e gjithė ēka ishte nė mundėsinė e tyre pėr shpėtimin dhe aftėsimin e demonstruesve. E madhja Sahadete Mekuli i kishte pritur demonstruesit e plagosur nė spital me fjalėt mė tė bukura, dhe mė tė guximshme si: ME FAT PLAGĖT O TRIMAT E KOSOVĖS ! Mos e harroni kėtė akt atdhetarie, Shėndetėsi e Kosovės, mos shkelni mbi betimin e Hipokrates sonė Sahadete!- Me 2 prill, mbi fakultetin Ekonomik, nga njė tank i ish ushtrisė jugosllave shtiu nė turmėn e demonstruesve. Shtiu armata e quajtur APJ! Nga breshėria e plumbave, u kėput pėr dhe Besa Ahmeti- nxėnėse. Plagėt ia lidhėm me kėmishėn e trupit tė Fejzė Veliut nga Polaci i Drenicės dhe e futėm nė njė makinė “Reno 4”. Mbaj mend se nė momentin kur Besa ishte mes jetės a vdekjes, tek po i thoshte njė shoqes sė vet: “Mos trego nė shtėpi pėr plagosjen time, mos u trego prindėrve, thuaju se Besa ėshtė me demonstruesit!”... dhe vėrtetė emri i Besės ishte kudo me ne, ėshtė edhe sot. Mos harroni gjakun e derdhur pėr liri rrugėve tė Prishtinės, dhe Besėn e Betimin e dhėnė pėr liri tė Kosovės!- Njė grua qė kishte nė dorė njė litėr qumėsht, tė cilėn e kishte blerė diku nė treg pėr fėmijėt e sajė, na e zgjati atė qumėsht, duke na thėnė: “Merreni, po ua jap kėta qumėsht, ashtu sikur fėmijėve tė mi!”

Mos e harroni qumėshtin e nėnave tė cilat na e dhanė pėr kėto ditė, jo pėr tė shkelur mbi gjakun e derdhur rrėke pėr liri, se pastaj detyrohen e na thonė : “ Haram ju qoftė gjiri i nėnės!”...- Nė demonstratėn e prillit ishte vra edhe i riu Xhelal Maliqi, punėtor i Televizionit tė Prishtinės. Edhe njė lule e kėputur nė mesin e shumė luleve- Dėshmor tė Kombit. Me disa shokė shkuam atje qė tė pėrkuleshim pėr tė fundit herė para trupit tė tij. Si sot... nė njė oborr tė vogėl... nėn njė pemė tė madhe qė kishte qenė aty, njė djalė i ri si njė lis shtrirė nė njė arkivol tė vjetėr, shtrirė e me sy tė hapur!... Ata sy, edhe sot tė hapur qėndrojnė?! Qindra Dėshmorė tė Kosovės nuk po i mbyllin dot sytė. Mos harroni, ata sy duan qė Kosovėn ta shohin tė lirė e tė bashkuar, dhe vetėm tė lirė e tė bashkuar!

poetj@ 11-03-2008 18:45

--------------------------------------------------------------------------------

- Me dy prill, nga shtėpia e Dalibashiqėve (atje afėr mensės sė studentėve), diku rreth orės 11 paradite, ishte shtėnė me armė zjarri. Dalibashiqėt kishin plagosur njė demonstrues pėr vdekje. Nė orėn 4 pasdite, kur policia u ngjit lart nė atė lagje, prapė njėri nga Dalibashiqėt doli me pushkė M 48- tė, nė dorė dhe diku 10-15 metra mbi shtėpinė e tij, qėlloi njė demonstrues i cili atė moment ishte duke manovruar me njė kamion pėr tė bėrė barrikadė nė rrugė. Nga njė largėsi prej 200 metrash mė lartė, mbrapa njė trafo-je tė rrymės, kėtė ngjarje e kemi parė me sytė tanė tre veta: unė - Mehmet Bislimi nga Prekazi, Ismet (Milazim) Kabashi nga Polaci dhe Ilaz Kolovica nga Prishtina! Nuk kam njohuri, nėse kėta dy demonstrues tė qėlluar me pushkė nga qytetari Dalibashiq, kanė vdekur, apo kanė shpėtuar me plagė tė rėnda nė trup? Atė botė, Dalibashiqėt pėr kėtė krim u dėnuan vetėm me nga 30 ditė burg kundėrvajtės!!! As kjo nuk duhet harruar!..- Nė Kosovė gjatė demonstratave tė marsit dhe prillit tė vitit 1981, milicia dhe ushtria jugosllave, vrau 11 demonstrues dhe plagosi mbi 300 tė tjerė. Burgosi mbi 2500 tė rinj kryesisht studentė, pėrjashtoi nga shkollat, Universiteti, fabrikat, dhe institucionet tjera, diferencoi, lėēiti me mijėra shqiptarė. Shumė nga tė burgosuri i mbyten edhe nė burgjet serbe si Fazli Graiqevci, Xhemaili Berishen, Zija Shemsiun, Abedin Balen, Ibrahim Krasniqin, Ibrahim Kastratin e dhjetėra tė tjerė. Vizitoni varret e tyre me respekt nė mėnyrė qė t’i kujtojmė flijimet e tyre pėr njė Kosovė tė lirė!

poetj@ 11-03-2008 18:46

--------------------------------------------------------------------------------

!- Milicia e Jugosllavisė, nė mesin e tyre edhe shumė milicė shqiptarė, me 26 mars, diku pas orės 16 u vėrsulėn rreth konvikteve tė studentėve, pėrdorėn njė dhunė tė paparė deri nė pėrmasat e njė ēmendurie, shfryer shtazėrisht e mė plotė urrejtje mbi rinin studentore. Nuk mė hiqet nga sytė flamuri nė duart e njė vajzė tė re, sė cilės mė shumė se katėr milicė nuk po mundnin tė ia hiqnin flamurin nga duart- Shqiponjės trime tė Kosovės! Mos harroni se askund nė botė nuk ndodh, qė simbolet nacionale tė pėrdhosen e pėrshtatėn pėr hir tė minoritarėve qė nė Kosovė pėrbėjnė jo mė shumė se rreth 5 %!- Shteti shqiptar, pra Shqipėria socialiste e Enver Hoxhės, ishte i vetmi shtet nė rajon dhe Evropė qė demonstratat e vitit 1981 i pėrkrahi moralisht e shpirtėrisht, pa rezervė e fuqishėm, duke i vlerėsuar kėrkesat tona si tė drejta. Shqipėria, njėkohėsisht ishte i vetmi shtet qė dėnoi dhunėn dhe represaliet qė ish aparati shtypės jugosllave i zbatoi kundėr demonstruesve duarthatė shqiptarė tė Kosovės tė cilėt po kėrkonin tė drejtat dhe lirinė e vet. As kėtė nuk duhet ta harrojmė!- Nė maj tė po atij viti Tahir e Nebih Meha, si dikur Oso Kuka, u dogjėn nė kullėn e tyre tė barotit! Ata me kėtė rast i treguan pushtuesit jugosllav se shqiptarėt njė ditė do tė detyrohen tė mbrohen edhe me armė. Tahiri atė vit vrau me pushkėn e lirisė forcat e dhunshme tė pushtuesit, vrau namin e tyre edhe pėr mė keq hodhi pėr tokė “mitin” mbi njėsitet speciale tė ish UDB-sė. Mos harroni krismėn e pushkės sė lirisė tė Tahir e Nabih Mehės. Ishte lajmėtarja e parė e pushkėve tė lirisė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!

poetj@ 11-03-2008 18:47

--------------------------------------------------------------------------------

E tėrė njė histori luftėrash e vuajtjesh pėr liri, sigurisht qė nuk i ka rrėnjėt cekėt. Ato rrėnjė janė tė thella, dhe datojnė qė kur erdhi pushtuesi nė tokat tona, prandaj rrėnjėt e lirisė nuk dukėn mbi tokė qė t’i shkuli pushtuesi kur tė dojė. Jo, ato bulojnė ēdo pranverė, bulojnė nga shtytja qė i jep fuqi gjaku i derdhur pėr liri. Historia jonė nuk ėshtė histori romantike me tė vėrshuara e me tė shkėputura, kjo ėshtė histori qė i ka futur tmerrin pushtuesit serb. Kjo histori ka kaluar pėr tehun e shpatės sė Gjergj Kastriotit, pėr mes kėshtjellės sė barotit tė Luanit tė Janinės, pėr mes kullės sė Oso Kukė Vraninės, pėr mes litarit tė Idriz Seferit e gjoksit tė Mic Sokolit e shtatit tė Jakup Ferrit, pėr mes diplomacisė sė Abdylit, Hasanit,Currit e Qemalit, pėr mes kobures sė Boletinit, pėr mes sė tehut tė sėpatės sė Ahmet Prekazit e mitralozit tė Adem Jasharit.Kjo ėshtė njė histori e tėrė, qė nuk e zhbėri as Sulltani i Turqisė, as Krajli i Serbisė, as Cari i Mosokovit e as shpifjet e Perandorit! Brezi i demonstrueseve tė vitit 1981, pėrfundimisht shembi themelet e ish Jugosllavisė pushtuese. Pushkėt e lirisė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, mbėshtetur fuqishėm nga populli ynė, bėnė gėrmadhė kalanė gjakatare tė quajtur Serbi. Mos tė harrojmė edhe kėtė: Ēmimin e lirisė, deri sot populli shqiptarė e ka paguar shumėfish

ky shkrim esht i autorit Mehmet Bislimi nga prekazi i drenices
mehmeti dhe shum shoke te gjenerates filluan demostratat e vitit 1981
mehmet bislimi dhe xhelal ferizi njihen dhe kan rrespekt per njeri tjetrin
mehmet bislimi ehst poashtu poet dhe publicist
aktivist e i madh i qeshtjes kombtare mik dhe shok i xhelal ferizit qe njihen nga ditet e ngushta
Mehmet bislimi patriot i madh i qeshtjes kombtare poet dhe krijues nji nder aktivistet e mdhej te qeshtjes kombtare aktivist patriot i denuar
per pjesmarrje aktive dhe poashtu pjestar ne grupet per organizimine demstratave te vitit 1981 ne prishtine

shumica e shokeve te xhelal ferizit ishin student profesor dijetar publicist letrarė sudent dhe shoqe e gjenerata qe sot jan mjeke arsimtare poete isht luftar dhe luftare te uqk s kritik letrar sportista
artist te artit e vizatimit ingjinjer dhe profile tjera xhelaline donte dhe rrespektonte shoqeria por tradhtaret i benin kurtha te kqia dhe ish sigurimi jugosllav

zhgėnjimi
28-03-2010, 11:50
bylykbashi 06-12-2008 11:26
ky person qe quhet bylykbashi esht nga komuna e drenasit

--------------------------------------------------------------------------------

Pershendetje te gjithve pasi qe i lezova te gjith me e radhė
fort mir qe kjo tem ėsht hapur,
per ngjarjet dhe demostratat e vitit 81
edhe disa emra qe u permenden ishin shokė tė mi tė burgut ,
por kam pas deshir qe te flitet pak edhe per 2 prillin
e vitit 1981
demostrata te mbajtura ne qytetin drenas,te kosoves
qe te me jepet mu mundsija qe te jap shum fakte
qe sot opinjoni nuk i di
dhe qe bazohet me disa intervista ,qe deklarohen ne opinjon.
me rrespek bylykbashi
--------------------------


xhelal ferizi angazhohej edhe ne drenas te kosoves
edhe ne vushtrri mori pjese ne demostrata ne prishtine
kishte lidhje patriotike edhe ne skenderaj e rrethinen
kishte lidhje patriotike
dhe veprimatri patriotike ne rrethina tjera neper kosove

dhe ishte organizatori i demostratave te vitit 1981 te
mitrovices dhe rrethines

edhe pse kishte shum veshtirsi financiare dhe percjellje nga spiunet ,
ai levizi
per shkak se xhelali percillej e nga njiher i duhej ndonje shok i armatosur
per te levizur neper fshatrane aktivitete kombtare ne ato kohra per organizime te ndryshme e takime te ndryshme

por nuk ishte lehte te levizej ne ato kohra

per te levizur me shpesh pasi qe kurthat dhe udbashet nuhasnin levizjet


dhe kishte veshtrisi ne qarkullime pasi duhej kryesisht te ecte kembe ,

dhe krysisht naten e ma rralle diten sepse spiunat leviznin si krymbat,


pastaj duhej siguruar vendin nga spiunet ku udb ja kishte njerzt e saj,

dhe ne fshat merrej vesh se kush ishte e qka tha te kush ndejti me ke ndejti,


ishin njerzt te veqant q e pergjonin per ud b n neper kosove
nuk ishte e lehte puna ather,


kishte raste kur xhelali nuk kishte bilete autobusi ose ndonje motorr qe te levizte me leht ,
dhe as nuk ndihmohej financairisht,

sepse ne at kohe nuk ishin financat e forta kishte mungesa
financash ,

Por edhe ne ato kushte angazhohej e ne vushtrri anagazhoj djalin e xhaxhait ,

Selman dhe Azem ferizin e disa te tjere ,

me te cilėt u moren vesh ne Mitrovice per organizim demostratash ne disa zona te kosoves veriore ne disa qytete ,


ku xhelali i thrret per planin e organizimit dhe takohen ne mitrovicė
ju thot pastaj dhe i ngarkon me detyra
te shkojn ne vushtrri e te organizojn demostraten
atje e te angazhohen me sa force q e kan aq sa munden ,

grupet e vushtrris pastaj kan vepruar ne grupe te ndryshme

ne disa grupe te ndara qe ka shkuar lidhje pas lidhje

ashtu ka ec puna ne sistemin e treshit

Bali Dervishi Dinore Curri Ilmi Muzaqi Jakup shyti ishin grupe organizatore te vushtrrise
Por djali i xhaxhait te xhelal ferizit Selman Ferizi arsimtar i gjuhes shqipe
si dhe po thuajse i gjith fisi ferizi ishin ne demostrata te vitit 1981

Selman Ferizi ishte po ashtu nji nder promotoret e organzimit te demostrates
ne vushtrri

qe mbajti fjalimin kryesor para demostruesve te ura e gurit ne vushtrri
jo larg qendres se qytetit

selmani foli me nji zjarr patriotik para demostruesve shqiptar te vushtrrise dhe rrethines

por Selman ferizi ne mitrovice beri marrveshjen me xhelal ferizin


ne vitin 1981 te dy djem xhaxhallaresh ne mes vete

dhe i ndane detyrat e organizimit te demostratave

ne per komuna me qellim qe te behen demostrata nen drejtimin e xhelalit


por xhelal ferizi ma teper forcat dhe koncentrimin
e kishte perqendruar ne rrethinen
e mitrovices qe demostrata te jet ne kto ane sa me e suksesshme


per shkak se qyteti ishte me rendesi te madhe
strategjike

dhe ishte qyteti me i fuqishem ekonomik i kishte me te lehta levizjet ne kembe ,

dhe njihte terrenin qyteti kishte rrethine te forte me njerz me potencial

fabrikash

dhe numer te madh te banorve me rrethinat dhe zonat ishin me numer jo te vogel patriotesh qe xhelai i njifte

dhe ekishte me leht te mbeshtetej aty ku kishte siguri

Mitrovica ishte vend pune vend industrial me shum banor

kishte shum puntore student nxenes e fshatra per rreth

dhe organizata punuese e shkolla e fakultete

shkollat shqipe te zveqanit me shu m numer te madh te nxenesve fshatra
me numer te madh te banorve

dhe ishte qendra ma e forte industriale e kosoves
ne at kohe pikka kryesore e kosoves qe gravitonin shum fshatra

e regjione
si shala drenica dhe fshatrat e lugines se ibrit ortakollit dhe rrafshit t e kosove s

prandaj xhelali e mori si strategji mitrovicen vendlindjen
Mitrovicen per ta organizuar komplet ne demostrata dhe protesta masive te te gjith rajonit me rrethinen


qe ishte qytet kryesor i kosoves i asaj kohe

nga i cili zhvillohej industria e kosoves

nga trepqa e fabrikat tjera te baterive e shkritorja ne zveqan
ku kishte me mija e mija puntor
prandaj xhelali mori per siper ket pike te forte te ktij vendi

edhe pse xhelali ma se tepermi kishte problem me mungesen financiare
, ku disa pune q e duhej kryer kekronin shpenzime ,
kishte mungesa te mdha financiare ne forca te veta ecte aq sa mundte,

i pa financuar nga askush vetem ne forcat e veta kryesisht ne kembe,
duke ecur

kishte raste kur nata xhelalin e e zente neper pyjeve te errta
duke ecur ne kembe maleve

xhelali kishte perqendruar kocentrimin ne kto zona te mitrovices

ku duhej pa tjeter te shperthente demostrata e vitit 1981

xhelali njihte njerz edhe atje ne drenas dhe porositi

patriotin Idriz Dibrani nga ajo komune qe te aktivizohet ne drenas


porositi mikun e tij Idriz dibranin trimin patriot nga drenica


qe te angazhohej ne demostratat e drenasit

aq sa mundet te organizoj njerz

Idrizi me ndershmeri te madhe e ka kryer detyren

dhe ishte angazhuar me trimeri te madhe ne demostratave te drenasit

Idrizi pastaj u vu ne shenjester te udb s jugosllave dhe u vra nga disa persona
me arme zjarri

plani ishte i holle e vrau agjenture se udb s serbe
duke ja qitur priten ne nje lagje te tij
ne fshatin e tij gradic te drenices

ku regjine e vrasjes e organizoj nji tradhtar famkeq

qe njihej ne ato ane per te zi
dhe lidhje me udb n jugosllave

udb ja perndiqte patriot e vriste i qitte ne kurtha e ne ngatrresa

shum nga patriotet jan plagosur e ngatrruar ne konflikte

nga provokimet e nga veglat udbashe qe punonin per udb n jugosllave

Idrizin i cili u angazhua ne drenas dhe beri aq sa mundi

ne ato demostrata me shum kusheri e miq t e tij ,

e vrane pastaj nepermes intriges krutheve pa asnji faj ,

dri sa ky po shkonte ne shtepi rruges ne nje udhe te ngushte

te fshatit te tij te lindjes ,

i dalin disa persona te armatosur dhe e vrasin pa mshirshėm ,


me pistoletė,

forcat e errta armiqsore antikombtare ,

e vrane Idrizin me qellim sepse ky ishte atdhetare dhe u deshmua si patriot
qdo her ,

nji trim patriot siq ishte Idrizi ishte aktivist patriotik kombtar
veprimtare per qeshtjen kombtare

djali i xhxhait te tij te Idrizit Rrustem Dibrani

ma pare esht vra poashtu nga serbet ne nji fshat

me kurthen e pregatitur

ku komplet fshati serb esht perleshur me nji njeri

me Rrusten deri sa serbet e kan coptuar rrusten
e
kan masakruar per shkak se rrusta ishte trim dhe patriot

nuk iku por u pelesh me nji fshat serb

te gjitha keto poshtersi kurthash qe ju ndodhnin fisit dibrani nga gradica e drenices,

ishin kurtha te pushtetit serb ,
sepse e kishin ne sy ket fis patriotik qe ishin miqt e familje s ferizi ,
udb ja i vrau me doren e zgjatur dhe i maltretoj ket fis fisin dibrani

qysh ne kohen e rankoviqit

dhe keta ishin ne shenjester dhe veglave tradhtare dhe te udb s
,
tradhtare jugosllave ,

te udb s se zeze e cila organizoj poashtu vrasjen ,

e djalit te shaban polluzhes,

tribunit t e njohur udhheqsit te kryengritjes shqiptare
ne kosove -
Fiset dhe vllazeria patriotike ishin ne shenjester te udbashve
sidomos udb ja e mitrovices ishte aktive ,

ne keto kurtha ku serbet kishin koncentruar aty disa vegla te tyre te rrezikshme,


agjentesh

qe shtrinin rrjetin ne rrethinat veriore te kosves
ne rrafsh kosove

shale drenice ku me dinakeri organizonin sherret dhe konfliktet per ti hasmuar e per ti
nxite ne gjaqe e ngatrresa familjet atdhetare shqiptare,
vrasja e ktyre njerzve dhe asgjesimi i vet vllaut te xhelait nga udb ja
te cilin e kishte ne sy
te gjitha keto veprime duke ja shkatrruar shoket me patriot
e duke i shkaktuar dhimbje xhelalit udb ja i bente me
qellim per ti gjunjzuar idealistet patriotet per ti trembur e zmbrapsur
per te ua thyer vullnetin udb ja emitrovices ka mekate shum e cila ka nxitur me mija sherre e ngatrresa ne mes te shqiptarve ajo ka nuhatur nje terren te gjere te zonave
shqiptare te veriutt e kosoves shale drenice rrfash kosove dhe ka pasur nji ndikim te madhe ne kosove
ky ishte historiku i shkurteer i nji pasqyre per autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin

por xhelali kishte shum pune ne rrethinat veriore te kosoves

ku kushtet ather ishin te kqia mungonin autmjetet per levizje

pas i qe fshatrave duhej shkuar ne kembe

vetura kishte ather por nuk ekishte xhelali

xhelali nuk levizte shum me vetura

per shkak te percjelljeve levizte me autobus por krysisht ne kembe fshatrave

zhgėnjimi
29-03-2010, 07:20
KJO ESHT AJO FJALA QE E KAM FOLUR KU DO DHE KAM THENE E PO THEM

mos i ardhte dita grekut e serbit , se do te ket masakra e dhunime nga me te tmershmet,

ndaj shqiptarve ,

kush esht naiv le te len familjen ne duar te tyre e do te perjetoj tmerrin ,

qe nuk e shef as ne ferr , deri kure te kuptohet se serbet dhe greket kan dale nga ferri,
edhe pse nuk mendoj ne te gjith ata ,
dhe nuk jan kulturorė,pse m e ket civilizim krenohet greqia ,
per qfar civilizimi mund te krenohet greku e serbi q e jan vrases te civilve
sadist masakrues , a do ta bente ket norvegjezi suedezi gjermani


dhunen dhe vrasjen e fmijve masakren ,

prandaj te mos krenohen kurr keta me kurfar civilizimi,

keta jan dy popuj qe shquhen per etje bishash per gjak,

edhe pse po e them se nuk i perfshij komplet shtresat greke ,

nuk mund te them se te gjith greket jan te tille ,

por mjafton qe ka forca aq te errta ne greqi e ne serbi te mos flasim per fakte ,

forcat e errta qe mund te dhunojne f emren tmerri me i ndyre dhe me i poshter mbi dhe esht dhuna ndaj fmiut e femres

kushti numer nji dhe kushtetutta e pare e civilizimit esht rrespekti ndaj fmiut femres njeriut fmiut foshnjes mshira dashuria mos cenimi i asaj femre ati fmiu

vetem manjaket psikopat te eger barbar kanibal mund te bejne at qka beri serbi
e qka ka bejn re greket ne qameri
kur lexoj civilizimin grek dhe veprat e autorve grek me gjithat ftofem
dhe nuk me nxehet emocioni ne ket civilizim qe ta quaj civilizim ,

si mund te quhet nji civivilizim ai qe ngrite dore mbi fmiun e mbi femren
e neperkembe nderin e saj
e tmerron nji fmi , habitem me ligjin e natyres dhe tokes se si e duron nje gje te till mbi dhe ,

vetem te me shkoj nder mend ta bėj me qa nje fmi rrenqethem

e ta shof nji femer te poshtruar me shkon kapaku i kokes nga rrenqethja
per nderin e saj te neperkembur dhe civilizimin e shkelur ,

per qfar civilizimi mund te flet ai qe qnjerzon femren
per mua ai esht kafshe lloj me i keq se qfar do kafshe ,as qe dua te ndegjoj per qfar do vepre tjeter te ati kombi edhe pse mund ta lexoj dhe ta marr si dituri
por per civilzim as te mos flitet nuk mund tequhet civilizim asgje ne at komb qe ka aq shum dhuhues e njerz aq te gatshem per maskrat me kriminale te mundshme
,
nese ne at komb ka njerz q e merren me dhunimin e femres e te fmiut
si dhe masakres civile te civilve te pa fajshem

ne luften e serbve ndaj shqiptarve e te tjerve pa se njeriu mund te ja kaloj qfar do lloji te kafshes ,

prandaj nuk mund te jen krenar aspak njerzimi i globit
dhe nuk mund te them se ka civilizim ne glob deri sa ka te tilla barbari ne gjenetike njerzore

--------------------------------------------------------------------------------
opinione diskutime nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
31-03-2010, 14:17
Europa na ka rrethuar barbarisht me viza, europa na ka rrethuar me varfri ,me mjerime bojkote me qeveri qe jan shkatrrimtare te vendit tone te jetes dhe perparimit te progresit te shqiptarve , keto qeveri jan sabotatore demagogjike qeveri te llafeve,
qe ne fakt pengojne zvarrisin projekte shqiptare , zvarrisin ecjen para te shqiptarve ne shum drejtime, ndersa europa me rusi e sllav bashkpunon pa probleme ,
sidomos bavaria bajerni qe esht i njohur per perkushtime prosllave ku shqiptari nuk ka gjasa ne ke regjion tė bėhet asnjiher faktorė ,

Firma siemens bashkpunon me rusi ne kerkim te energjive te reja per elektriken

si dhe ne sfera tjera poashtu ,me firmat franqeze ,ashtu siq bashkpunoj ne hekurudha elektro magnetike me kinen, ndersa shqiperia e ka trenin qesharak te shekullit t e kaluar ,
ku nuk ka hekurudhe elektrike mu ne zemer te europes,
a nuk esht turp e krim ky absurd per kontinentin ,
pengese qe mund te quhet manjake por jo normale
qe nje vend ne mes te europes neper fshatra te shqierise te ecin akoma ne ket shekull
gomaret e jo hekurudha elektromagnetike
ndersa azija kina te ket ket privilegj,

pra europa esht absurde ajo nuk e rregullon kontinentin e saj ma s e pari dhe miqt jetik
siq i ka shqiptarėt ,

qe nuk i sjlelin kurr rrezik por i privilegjon serbet kanibal rusėt e
ne raport me kinezet esht shum e afert ndera me shqiptar vepron gjithmone me rracizem ,e pengesa me demagohji qe agje nuk ofron ,

,ndersa amerika rrezikoj vetveten sa e sa her per shpetimine gjermanise,
e te frances un mendoj se duhen ndryshuar gjėrat tani
qe te ndermerren masat qe gjermania austria dhe zvicrra
me gjith forcen qe e kan
ti kthehen shqiptarve ,si per energji elektrike si per gjithqka zhvillimore ,
sidomos urgjentisht duhet hekurudha elektrike,
ne trojet shqiptare ,dhe ket duhet ta financojn vendet perendimore turqia
dubai dhe arabia saudite kuvajti japonia korea jugore singapori malejzia
e te gjith se bashku qe nepermes bankes botrore qe treni elektrik te kaloj neper trojet shqiptare

ndersa autostrada prizren merdare te ndertohet urgjentisht
qe i lidhė trojet shqiptare
-
keto qe i ceka ma lart neper shekuj ishin vende ishin tradicionalisht antishqiptare
ne veprimet e tyre pa dyshim pra.

Maqedonasit qe u lulzuan me emer te huaj dhe jan bugarak peqenek tunguz tataro mongoloid te azise
ata ne zhvillim dolen para rraces iliriane vendase me zhvillim
dhe ju hoqen vizat sepse i favorizon europa

dolen para rrenjeve te lashta te gadishullit europiano ilirik te rraces ilire


edhe eskimezet jan ne perparsi para nesh
per viza e zhvillime kur esht fjala te europa ne raport me shqiptarėt .

Europa perher me ne keshtu sillet dhe ja shifeni pa besine e kroacise si si vepron me viza ndaj shqiptarve
qe doli nje shtet i pa bese dhe ne ket rast plaqkits dhe maltretues i shqiptarve;

edhe pse shqiptaret e ndihmuan ne qlirim dhe ne shpinen e shqiptarve e fitoj lirine ,

po te ishte rruga e lire neper kroaci pa viza per shqiptarėt rruga e kroacise

do te kishte diaspora shqiptare shum fitime ne para
fitime te mdha te biznesit dhe transportit e turizmit shqiptarė
por qellimishte bejne projektin fashsit antishqiptar per te na varfruar

por ket e pengon dikush kush tjeter per veq se europa rusia dhe superfuqi qe mshefen nen masken e mqisise me shqiptarėt .


Ata kemngulin qe kaq shum miliona euro te mos hyjne ne trojet shqiptare
nga levizjet e bizneseve sepse e duan shqiperine etnike ne fukarallek ne varfri izoluese

dhe te izoluar

me pasoja me rrenime me mbyllje ne qark ne ket shekull,
sa turp e mizori ka kjo bote dhe e them se truri njerzore esht plot me errsira
dhe sadizem kriminal,

qe ne se vazhdon keshtu me ket barbari nuk ka perspektive civilizimi

perse gjith ky sadizem ndaj shqiptarve ,

sepse krishti krishti ata thone krishti ma pare pastaj vini ju muslimanet

siq na quajn ne shqiptarve por harrojne se krishti me se pari u duk ne trojet ilire
para ardhjes se ktyre karpatianve tunguzo karpatian peqenek bugarak tataro sllav ,


pra europa e lendoj e hidhroj krishtin si kryqtare inkuizicionale qe po na del,

kjo simbolizon se shqiperise etnike i thuhet se ti duhet te jesh e fundit per gjithqka,
i thot shqiperise etnike edhe sikur shqiperia etnike te mos kishte ansji mysliman mbrenda keshtu do te sillej europa me ne ,

do te gjente tjera arsye per te na izoluar dhe per te na izoluuar e te ju jepte toka shqiptare
sllaveve dhe perparsi para nesh ne menyr qe ata gjithnji te na shtpyin te na i dhunojne femrat
te na shkelin te na rrahin te na shkatrrojne te na poshtrojne
esht ky edhe nji artikull i autorit xhelal ferizi

zhgėnjimi
01-04-2010, 09:13
Lexues te dashur ka vite qe ky forum diskriminon autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin.

xhelal ferizi esht ne ket forum me pseudonimin lirik.

Dje u postua te letersia nje punim kritikė letrare per autorin xhelal ferizi - nga kritiku i madh dhe i talentuar i kombit zotri Hysen Ibrahimi

qe edhe ate e urrejn mjaft qarqe te ndryshme te caktuara klanore e fisnore
siq jemi bė ne shqiptarėt kahdo nda me grupe e fise e fe e parti e copa e pshtjellime - Siq e thash postimi u shkrua dje ndersa sot u hoq-nga fiori dhe shigjeta ketu ne forumin shqiptar .com

Pra ne ket forum ka diqka qe duhet te ndrrohet ne ket forum ka diqka inate meskine
ka diqka te msheft dinake antikosovare

ka diqka penguese ka diqka te veqant antishqiptare .


Qe nga viti 2005 ne ket forum autori xhelal ferizi pengohet pengohet diskriminohet

per shkak se shkruan edhe vargje politike qe dikujt qe nuk i konvenon
e verteta dhe urdhron pengesen ,
urdhron bllokimin e autorit me poshtersi dinake .

Ketu kan dalė njerz dhe kan fyer e kan shpotitur autorin xhelal ferizi
me fjalė te ndyra tradhtare qe nuk kan lidhje me temen -
por qellimi ishte nenqmimi fyerja ,


te gjitha komentet pozitive qe jan dhėnė per autorin xhelal ferizi dolen pastaj njerz te shkruajn fjalė fyese te zeza kunder atyre mendimeve pozitive

, qe nuk kishin lidhje me vargjet as me asgje tjeter vetem me neqmimin

, qe disa te poshter rrugaq neper forume e disa qe paraqiten si intelektual por shpirtin ekan te mykur e fyejn autorin me qellim per shkak se jan te pa edukate njerzore e kombtare ,

fyerjet ndaj autorit ishin thjesht fyerje qe lejoheshin nga stafi i foorumit shqiptar com dhe nga dardania de me qellim dhe me poshtersi lejoheshin keto nga stafi
ekstra dhe qellimisht .

Autori xhelal ferizi u mohua dhe u diskriminua u burgos tri her politikisht

ne kohen e komunizmit jugosllav

u ndoq dhe u perseuktua per shkak te vargjeve patriotike politike
thumbuese
dhe satires qe ja beri shoveinizmit jugosllav
sistemit titist ,
dhe dhe kryetarit tito te cilin e kishte ne thumb per shpoti e demaksim te politikes se tiij pansllave tradhtare anti shqiptare qe ai e udhheqte.

Pas shum vitesh burgosje e mergimi perseri xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare i kthehet aktivitettit me vargje poetike .
Pasta ja befasia autori duke menduar se esht duke shkruar ne forume shqiptare
per te shpernda te verteten
vargun fjalen autori xhelal ferizi zhgenjehet thell me veprimet dhe shkurtpamsinė e stafit te forumit -.

Ne forum dalin njerz qe nuk ju ka mbetur tjeter per veq se te shikojn punet e huaja

e te pengojnė autorė duke fyer xhelal ferizin
me te ashtuquajtura komente barbare banale rrugaqe tradhtare te pista
dhe plot fyerje me qka shkelnin rregullat e forumit e stafi administrata e forumit i lejonte fyerjet ndaj autorit .
Autori shqiptarė nga Mitrovica ra ne sy te qarqeve te caktuara antishqiptare

e te disa grupeve klanore zhgjyre - te njerzve -qe nuk kan synim tjeter perveq synimit te pengojnė e te fyejn e te provokojne -

te dezinformojnė te shpotisin autorėt ne forum.


Ata ishin alergjik ndaj komenteve pozitive ndaj xhelalit ku shu lexues shpreheshin pozitiv
dhe ku do qe flitej e shkruhej mirė per autorin xhelal ferizi -

dhe fillonin pastaj me shpoti me fjalen psikopat budalla gomarė etj me fjalet tjera fyese
qe as ordineri ma i ult nuk do ti perdorte -

I lutem stafit te mos me ngacmoj temen e te mos e prekė temen time
dhe le te sqarohet nga lexuesit perse veprohet keshtu kunder autorit xhelal ferizi-
perse u lejua fyerja shpotija ironia nga administrata e forumit
dhe u shkelen rregullate forumit te cilat gjoja forumi i shkruan se duhet te rrespektohen rregullat e forumit ku vet administrata nuk i rrespekton rregullat perse

. Ketu ne rastin e autorit xhelal ferizi ka shum padrejtesi
jo vetem ketu por kishte gjat gjith jetes se tij

dhe keto padrejtesi beheshin nga njerzit qe flisnin shqip

nga njerzit qe ma shum e donin kombin e huaj se sa nji krahinė tjeter shqiptare-

pra nga ata qe ishin te edukuar ne ndjenja krahinore fisnore klanore -

nga ata qe ishin te edukuar ne ndasi partiake fetare banale -
ne mentalitet te mbeturinave te ish sistemit komunist-

e ndoshta edhe nga sherbtorė te huaj nga veglat e ndryshme.

Autori i vargjeve shqiptare u sulmua edhe ne forume tjera ku kishte shum komente pozitive-

por atje u moren masa tjera u krijua nje metdoe -

dhe u tha komentet pozitive rreth vargjeve mund te shkruhen gjithqka negative dhe ironike ndalohet -
por pastaj u ljeua edhe aty poshtrimi qka do te thot se forumet shqiptare
lejojne poshtrimin dhe fyerjet e rrugaqve ne forume

dhe atij qe shkruan ironi e negativitete te qellimshme me shpoti

e qeillim fyerje edhe pse u tha se do ti ndalohen komentet negative

e do ti tergheqen vrejtjet-

nese i perseriten fyerjet perseri u lejuan

qka do te thot se forumet shqiptare nuk mbajne rregull e discipline

- - shum te pa kuptueshme kjo sjellje nga disa moderatorė e nga stafi i forumit dardania de dhe forumit shqiptar .com
qe lejohet sulmi e fyerja ndaj autorit me kaq poshtersi


si dhe te vargjeve shqiptare ne disa raste

xhelal ferizi fyhej nga maskat bizare agjentureske

nen maska dhe arsyetie te ndryshme

e ndonjehe me poshtersi barbare ku administrata e forumit e pa dinjitet
i shifte por me qellim i lente ashtu

gjoja qe nu ka te bej fare asgjė ne lidhje me komentin


as ne lidhje me vargun


ne temen kishte fyerje qe nuk kishin asnjiher lidhje me asgje tjeter vetem me fyerje

thjesht qellimi ishte fyerja qe shkelė ne menyren ma shkelse rreguzllat e forumit

dhe diskriminohet pa mshrishem autori xhelal ferizi
por nuk esht autori xhelal ferizi i vetmi qe fyhet me qindra njerz jan fyer ne forume
dhe forumet jan bė vende sherresh e fyerjesh .
Autori xhelal ferizi i ndaluar pas shum kohrash doli q ete shkruaj varguine fjalen per püoppullin por u sulmua ne mneryat ma bizare nga qqarqe te ndryshme te ndyra e te pa karakter njerzor teper te pist

Ne forumin shqiptar .com ishte nji person i qujtur delirium tremens

qe shpifte shpifjet me te zeza kunder autorit xhelal ferizi

gruponte njerz per fyerje kunder autorit
delte me dezinformime qe hapur shifeshin nga qindra lexues
dhe nenqmonte e sulmonte autorin xhelal ferizin
PSeudonimi delirium tremens ishte fytyra me e ndyre psikopate i cili terrorizoj psiqikisht shqiptar lexues te shumt rreth tri vite terrorizoj njerz shqiptar lexues
ne forum dhe me qindra njerz ai i ka terrorizuar ndersa ortodoksi albo administratori dhe administratorja fiori e ndihmonin at psikopat te krisur manjak
shqiptarėt ishin te etur dhe besonin ne gjithqka shqiptare qe delte ne internet dhe ishin te etur te thonin fjalene te jepnin kontributin ,por krimineli delirium tremnes krimineli delirium tremens dhe albo dhe kirminelja fiori
te gjith keta jan administrata eforumit shqiptar .com

ne at forum jan shembull per te zi i historise njerzore ne forume
deri sa te ekziston historia e njerzimit ndersa pseudonimi delirium tremens me i ndyri si qenje me i ulti dhe i psiti manjak ismuere degjenrik qe beri kerdi ne forum me paraqiztjen e tij psikopate dhe te ndyre provokuese shpifse tregoj karakterine tij me te ultin te nji bishe te ndyre e i pa fytyr ne ket glob ku poshtersia e tij ne secilind rejtim zjgjyri i tij i pa moralshem kalonte edhe ujrat me te zeza te oista te nevojtoreve botrore njeri qenje specie e veqant qe nuk kan per tu harruar
asnjiher ne forumet shqiptare dhe ky esht delirium tremens qe gjoja merret edhe me vargun dhe krijimtari por esht qenje e poshter sa s ka
ne forum jan pa te gjitha poshtersite e tij barbare shpifjet dhe sulmet e ndyra te nji manjaku te pist dhe te ndyre


pra administrata e forumit shqiptar.com
albo dhe fiori vetem per ata per te ja be qejfin atij manjakut delirium tremens

dhe disa vagabondve rrugaq tjerė veproi me shizofeni bizare te pa kritere e cila habiti komplet forumin dhe njerzit qe lexonin poshtersia e albos dhe e fiorit qe lejoninq ellimisht psikopati te tilla ne forum deshmon se ata privilegjonin kė donin per qellime manjake per te terrorizuar shqiptaret ne forum psiqikisht
ishte kjo polotike greke e tardhtise dhe e agjenturave tradhtare qe fiori e albo
pa dyshim jan ne lidhje me ta dhe si qellim e kan terroizimin psiklogjik te shum shqiptarve .

NE VITIN 2005 2006 ne forum jan fyer ne menyren ma mizore ndoshta me qindra shqiptar e ndoshta me mija ishte kjo politika e albaos dhe e fiorit me qellim qe qe shqiptaret ti helmonin me propagande e terror psiqik polotike kjo e qarqeve antishqiptare dhe shkatrruese poshtersi e ndyre dhe idiotike
ku praktikohej ironia nenqmimi shpotja tradhtia dinakeria pa besia dhe shifej se aty i
kishte dore edhe agjentura e huaj luante rrolin -
ku fyesit me te ndyre perkraheshin pra qellim dhe loje agjenture

Diskriminimi dhe ndalimi i xhelal ferizit perndjekja dhe shkatrrimi i shkrimeve
qe i esht bė autorit xhelal ferizi nuk mund te ket krahasim askund ne kohrat shqiptare
neper forume as ne te kaluaren

shum shkrime dhe vargje ne te kaluaren dhe gjurmt e shkrimeve
ja merrte sistemi komunist ne te kaluaren xhelal ferizit me perndjekje e bastisje
ne shtepi e percjellje ku rrolin e luanin spiunat

ndersa poshtersite e politikes s e sistemit komunist ndaj xhelalit
vazhduan ne disa forume dhe ne disa vende tjera te ktyre kohrave
per shkak se nji numer i shqiptarve nuk u sheruan nga pasojat ete se kaluares dhe shemtimet qe i lan pushtuesit shekullore
dhe u semuren nga veset e pushtuesit

, por edhe ne burgje kishte perndjkje ndaj xhelalit

pra perndjekje e jashtzakonshme jo e vogel

qe nuk i ka ndodhur asnji poeti apo shkrimtari shqiptarė deri me sot
ti percileln dhe ti meren shkrimet me aq armiqsi e kontroll

por edhe neper forume u pa se kryesisht ndiqet per tu sulmuar

kryesisht autori shqiptarė xhelal ferizi

pse pse pse dhe vetem pse por dihet pse -

dhe nga kush por as ketu qe disa heshtak e dijn mire e heshtin
nuk ishte e rastesishme qe vargjet e xhelal ferizit dhe gjithqka e tij u shua u fshi
as ketu pra ne forumin shqiptar net dhe gjithqka dshmon per nivelin moralin
dhe shpirtin enjerzve se qfare jan dhe kush jan edhe ata qe shtireshin si miq
nuk daline te thone te verteten se edhe ketu ne ket forum shqiptar net
xhelal ferizit ju moren te gjith vargjet dhe krijimtaria e gjurmet ku ketu ishte i regjistruar me pseudinimin lirik le te dihet pra gjithqka le te dihet
qka esht pa besia dinakeria diskriminimi dyftyrsia dhe krimi njerzt emsheft e te rrezikshem me maska se q mund te bejne viaktrime e kti morali te prishur te kohes ra autori xhelal feirizi dhe kjo esht e v ertet dhe fakt ndersa neper kohra askush nuk i ndihmoj te gjith e lan ne balt ky esht morali dhe e verteta .


a mund te diskutohet deri ne fund pse dhe perse shqiptart e lejojnė ket gjė

perse lejohet ky veprim ndaj ketij autori


ndersa ne forume pas komenteve pozitive
qe disa mundoheshin ta mbronin let autore

menjiher dilnin agjentet mijt qe rrijn gati neper fioorume dhe jan shqipfolsa
dhe fillonin fyerjet ne forume qe te mos lejohet asnji diqka pozitive ishin ata minj shqipfolsa qe menjiher sa te diktohet diqka pozitive per ndonje atdhetare dalin nga vrimet e lodrojne neper forume duke fyer e infektuar gjithqka shqiptare

viktie e ktyre poashtersive ra edhe autori xhelal ferizi

Ndersa ne vitin 2005 ortodokjsa e perbetuar antikosovare fiori

amdministtaroja e forumit shqiptar .com dhe albo ortodoksi administratori i forumit shqiptar.com e pisi me ei ndyre i botes delirium trmmens
ortdodoksi i perbetuar rarcisti me i ndyre antikoosvar qe shqiptaret e fese islame i quante qeqen
Ata me rracizmine tyre antikosovarė ne forumin shqiptar ,com organizonin komplotet me te mundshme ndaj autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizit

nje montim dhe poshtersi e pa shoqe e pa shembullt
por jo vetem ndaj xhelalit diksriminimi behej ndaj te gjith patriotve shqiptar atdhetarve dhe forumi bente kerdi me grekofilizem ne at kohe prandaj shum patriot ne vitin 2005 2006 rane viktime e forumit shqiptar .com

nder ta edhe xhelal ferizi por xhelal ferizi perveq asaj si dallim nga disa te tjere ai ra viktime gjith jeten e perndjekjeve
ndersa forumi shqiptar .com dilnin me poshtersi te pa shoqe administrata dhe grekofilet e tyre dhe ia ndalnin turrin e lexuesve patriot shqiptar ua ndalnin gezimin diskutimet ua fshinin komentet dhe ua leshonin ne shpine fyesit dhe
provokuesit e ndyre agjent specuialist per terror psiqik qka autori xhelal ferizi
esht njohs i mir sepse e ka provuar ne kurriz te tij terrorizmin psiqik sllav neper burgje gjat vuajtjes s e denimit prandaj xhelal ferizi dha kushtrimin ne vitin 2005 ne fporumin shquiptar .com dhe ju tha haptas ky esht terroro psiqik grek
ndaj shqiptarve dhe ky nuk esht forum shqiptar e demaskoj qysh ather prnadaj forumi shqiptar .com edhe ma shum shtoj hkmarrjken ndaj xhelal ferizit duke i lshuar ne shpine njerz tjere provokatore e duke i fshi te gjitha komentet potztive dhe mbrojtse qe beininlexuesit patriot e q eishin ne anene xhelalit kryesisht i lente vetem ato negative te armiqve dhe te grekofilve qe fyenin
ja pra kush ishte fiori dhe albo administrata e forumit shqiptar ,com
asgje tjeter nuk ishin ata vetem disa grekofil apo minoritar grek te lindur ne shqiperi
te lidhur derejt per drejt me organizaten antishqiptare omonia
ata i diskriminonin te gjith ata patriot shqiptar lexues ne forum


te cilet donin ta mbronin autorin shqiptar te perndjekur
xhelal ferizin

ato lejuan gjithqka negative dhe fyese per shqiptaret atdhetar ne forum
ndersa gjithqka pozitive e fshinte fiori dhe albo me dinakeri greke

u hoqen sa e sa komente te bukura

dhe liheshin te shmetuarat fyeset kjo deshmon se albo dhe fiori ne forumin shqiptar .com jan djaj te vertet grekofil
qe ekan deshmuar para mija e mija lexuesve me veprimet t e tyre

dhe autori xhelal ferizi n keto kohra perveq viktime e se kalures ra edhe viktime
e forumeve qe quhen shqiptare ne fakt nuk dihet se kush i ka ne dore forumet as mediat as gazetat shqiptare xhelal ferizi ka pervoja ne keto bllokada sepse esht bllokuar nga gazetat shum heret ne rini dhe edin se ne dore te kujt jan mediat

xhelal ferizi edhe forumeve ua perplasi ne fytre fjalen e sinqert dhe ju tha se ju nuk jeni forume shqiptare dreqi e merr vesh kush mshefet pas jush

kritika e hysen ibrahimit

dhe mbrojta e qindra lexuesve

qe esht bė me mund te madh ne mbrojtje te autorit
fshohej ndersa lejoheshin sharjet me te ndyra rrugaqeria banale e delirium tremensit dhe falcifikimet e tij sulmet e rrugaqve ku po thuajssse e gjith ortodoksia vlleho greke e shqipfolsve dolen ne sulme antishqiptare ne at forum ndrsa shqiptarve te vertet ua ndaloej fjala ja se qfar forumi shqiptar ishte forumi shqiptar .com
ne vitin 2005 2006 ket e kan pa te gjith shqiptarėt lexues ne at forum

dhe terrori psiqik i agjentve qe ka zgjatur disa muaj ne at forum -
me provokimet me makabre te ndyra

ndersa asnji autori tjeter nuk i hiqej e drejta e fjales ne at kohe si xhelalit

- ku ishin qellimet dhe sjelljet e kti forumi

kush esht ky forum

ku esht stafi ia tij dhe albo administratori e fiori

qe pretendonnin se ai forum esht forum shqiptarė

dhe mund te quhet forum shqiptarė.

Autori i vargjeve shqiptare u sulmua edhe ne forume tjera
sepse ne internet dalin pisa te mallkuar qe mshefen prapa pseudonimeve

per xhelalin ku kishte shum komente pozitive

por atje u moren masa tjera pastaj

u krijua nji metodė tradhtare
dhe komentet pozitive fshiheshin

e ato negative mbahehsin q poshtersi e administrates se korruptuar tradhtare


kush esht deshmitar i asaj kohe ne forum e din mire dhe embane ne mend mire se qka ndodhi ne at kohe qfar poshtersiee padrejtesie behej ndaj forumistve shqiptar
te cilet percilelshin dhe sa po shifej se ata kan prije talent e qellime te mira kombtare
fillonte diskriminimi ndaj tyre nga iniciativa e albos dhe fiorit
ne menyrat ma dinake te mudnshme djallzore ,
nuk ishin zgjedhur kot keta persona nga dikush qe ishin djaj te vertet
dinak ,

mund te shkruhen gjithqka negative dhe ironike kunder patriotve shqiptar

por i ndalohej atij qe shkruante diqka pozitive ne dobi te atdhetarve e kombit

ironia negative favorizohej qellimisht
me shpoti e tradhti ishte politika e administrates kjo
ironiket kishin lejen nga fiori dhe albo te livadhisnin si te donin
ata me qellim ishin leshuar si bishat sepse ksihin leje nga albo
ortodoksi me psedonimin shkeqlimi dhe forca intruder prikpati delirium tremnes e shum tjere vlleho grek shqipfolsa te shqiperis nga jugu
benin kerdi ne forum qka e gjith bota lexuese aty e din
qeillimi i fyerjes ishe grekofilia ne forum qe grekofila te dominonte

dhe do ti ndalohen kontributet kombtare shqiptare

komentet pozitive ne favor te tadheut e atdhetarve
shqiptarė

e ti terheqen vrejtjet patritove shqiptar vazhdimisht

duke i kercnuar ata

kjo pra ishte masa qe merrnte forumi shqiptar.com nga ky fakt shum shqiptar jan larguar nga ai forum

tjera ndersa ketu ne ket forum shqiptar .net ka diqka krejt tjeter ky forum ia zhduku te gjitha gjurmet e xhelal ferizit dhe shkrimet e vargjet qellimishtshum e pa kuptueshme kjo sjellje por shum e kuptueshme dhe me qellime te caktuara
ne nuk po genjejm por po i themi gjith botes te verteten xhelal ferizi u duskriminua
nga shqipofolsit dhe kjo u pa ne ket keto kohra te mediave elektronike
te imnternetit pa asnji ma te voglin dyshim kjo esht e verteta
per xhelalin

Autori xhella ferizi u diskriminua keq nga te gjitha forumet shqipfolse

edhe nga disa moderatorė e nga stafi i forumit

qe lejohet sulmi e fyerja ndaj autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizi

fyerje nen masken e komentit gjoja qe nu ka te bej fare asgjė ne lidhje me komentin
as ne lidhje me vargun e temen
por thjesht esht fyerje ordinere skandaloze
poshtruese e tradhtare qe shkelė ne menyren ma shkelse rreguzllat e forumit

dhe diskriminohet pa mshrishem

autori xhelal ferizi

vetem e vetem, pse ketu ishte nji person i p mbrojtur

dhe qe armiqt gruponin armiq
njerz ordiner rrugaq te ndyre qe delnin me shum pseudonime
te prositur per te fyer eprovokuar

autorin xhelal ferizi

pra vetem per ata per te ja be qejfin atij padronit dhe disa vagabondve tjerė spiun te ndyre te agjenturave te huaja .

Diskriminimi dhe ndalimi i xhelal ferizit perndjekja dhe shkatrrimi i shkrimeve
qe i esht bė autorit me shum padrejtesi do te mbahet ne mend shum kohra

ku nuk mund te ket krahasim askund ne kohrat shqiptare

as ne te kaluaren

te gjitha vargjet dhe gjurmt e shkrimeve ja mori sistemi komunist
por edhe forumet shqiptare
edhe dikure ne burgje e perndjekje i ndodhi keshtru
poshtersi e jashtzakonshme qe nuk i ka ndodhur asnji poeti

apo shkrimtari shqiptarė deri me sot

por edhe neper forume u pa se kryesisht ndiqet per tu sulmuar

kryesisht autori shqiptarė xhelal ferizi provokohet

pse pse pse a mund te diskutohet deri ne fund pse

dhe perse shqiptart e lejojnė ket gjė perse lejohet ky veprim

, dhe menjiher pas komenteve pozitive vijn fyerjet ne forume

dhe ato lejohen ,

gjithqka pozitive fshihet u hoq poaashtu kritika e hysen ibrahimit,

qe esht bė me mund te madh

qe ka zgjatur disa muaj deri sa esht pepriluar

nga hyseni ,

ndersa asnji autori tjeter nuk i hiqet -

ku jan qellimet dhe sjelljet e ktyre forumeve mjerane

kush esht ky forum kush jan keto forume ku esht stafi kush esht
administratori albo qe pretendon se ka forum shqiptarė
dhe kush mund te quhet forum shqiptarė.

GJithqka duket e pabesueshme ne ket shekull -
cenzurim fshirje mbyllje e gojes gjurmve mohim DINAKERI

ndalim i te drejtes per tu mbrojtur -padrejtesi
ndersa njerz qe shpifin kurdisin rrejnė shkruajn rrugaqeri

lejohen te shpotisin e te shpifin gjithqka antikulturore antikombtare

qe esht edhe ne kundershtim me etiken ligjin
dhe opinionin e publicistiken
rregullat etiken sepse esht e ult esht e ndaluar
esht e e pa njerzishme ndaj nji autori qe doli publikisht -
DISA Shqiptarė ankohen nga diktatura komuniste nga e kaluara nga mbyllja nga ndalesa
e fjales nga cenzura nga regjimi - por e prkatikojn edhe sot at poshtersi

ne keto kohra ,
ata ankoheshin se fyheshin dhe keqtrajtoheshin- por ata nji numer i madh sot fyejn vet- dhe keqtrajtojn te tjeret -sillen barbarisht Ata shqiptarė ankoheshin se kan vuajt nga regjimi dikatorial - ndersa sot jan vet dikatorė -nuk jan mirnjohs aspak ne ata qe u bėnė viktima kunder diktatures -e vdiqen burgjeve - e ata qe hynė burgjeve u varrosen per se gjalli
humben rininė qe ajo zgjedhė te ju heqet qafe -
a mos ju erdhi liria nga qielli jo

- por vetem nga sakrķficat e humanistve e vetflijuesve

e nder ata i sakrifices per qellime humane ndaj njerzimit e kombit esht edhe xhelal ferizi -sakrifica qe sot poshtrohet fyhet
anulohet cenzurohet nuk rrespektohet aspak nga forumi

dhe stafi

nuk mbroheej nga qakajt e fjales se keqe ordinere ne forume

pse dhe vetem pse shtrohet pyetja pra qka duan shqiptarėt a e dijn ata se qka duan -

kur them shqiptarėt gjithnji mendoj ne ata shqiptarė qe sillen me mosmirnjohje
jo ne te gjith shqiptarėt

por te nji numer i caktuar i shqipfolsave qe jan kunder shqiptarizmes

me me aq kembngulje barbare e ordinere me fyerje te pista e te poshtra
shpoti ironi e cinizma -menjiher nga dje kur u postua krtika letrare e Hysen Ibarhimit
per xhelal ferizin menjiher u hoq nga smirzijte tradhatret e fiorit e albos
apo nuk shihet ketu nje dorė nji qellim sigurisht q e po -

tash ka lindur gjelozija edhe ndaj kritikut letrarė Hysen Ibrahimit
qe shkruan kritiken letrare per vargjete xhelal ferizin

perse gjith kjo gjelozi primitive smirzeze antikuturore
-per se gjith ky kundershtim -meqense dihen shkaqet kam deshirė qe -lexuesit ti gjejnė vet dhe te japin mendimet -
ndersa administratori albo qe dy vite e ma teper heshtėte por dilte me tjeter
pseudonim kunder autorit xhelal ferizi
kur shum lexues atdhetar shqiptar ishin kunder padrejtesisė
qe ju bė autorit xhelal ferizi
albo delte me pseudonim tjeter e shkretonte kunder koosvarve

-por ka informata se edhe ata q e e kan perkrahur xhelal ferizin dhe patriotet shqiptar qe ishin shum ne numer edhe ata jan diskriminuar

ne forumin shqiptar .com

dhe ka pasė debate ne lidhje m e ket


per se pra- sepse siq duket ne forum ekziston dora e hekurt
greke qe dikton e urdhron situatat
dhe nuk kishte njeri qe dikund ato padrejtesi duhet ti ndalė .

Ajo qka nodhi ne forumin shqiptar .com ne vitin 2005 2206
me shum patriot shqiptar qe rane viktima te forumit
forum rrallė mund te ket shembuj ne forume shqiptare -dhe ku do - kishte kampanjė antishqiptare si dhe fyerje iniciative e vertetė e rrugaqve ordiner kunder patriotve shqiptar nder te cilet edhe xhelal ferizi sulmohej ne veqanti
me fjalet shpifse qe shkelnin rregullate forumit -
dhe marrzira te fjalve te poshtra nuk kishte fund ku printe me i pisti njeri me pseudonimin ai biasha delirimu tremns
poshtrime ishin qellime bizare qe nuk kishin lidhje me komentet e vargut
ndaj autorit por thjesht lojra te pista afgjenturske
diskrimimine
qe behehsin me nji autorė shqiptar kosovarė dhe me emrin e tij te vertetė
me qellim dhe te publikuar me shpifje -
qe shkelnin rregullat e forumit e ata lejoheshin nga stafi te fyejn autorin xhelal ferizi fyesit shpifsit njerz me maska kunder nji emri te vertetė te autorit
perveq fyerjeve kishte edhe kercnime - edhe nga njerz qe pretendonin se shkruajn vargje -

ata nuk kishin kurfar interesi as te hynin te tema ime e vargjeve - por hynė me qellime te shtyrė nga dikush per te fyer per te shptotitur

qe gjithqka ishte e autorit xhelal ferizi dhe gjithqka ishte jasht temave me qellime qe figura e autorit xhelal ferizi sa ma shum te perbaletej
me fjalė te pista jasht temave -
jasht komenteve te vargut dhe thelbit -
jasht rregullave te forumit

gjithqka ishte ironike nenqmuese qellimkeqe

shkelje e rregullave te forumit qe lejohej ne rastin e xhelalit
ndersa reagimete xhelalit dhe te tjerve fshiheshin me dinakeri

- ma shum se askund tjeter- u lejua shkelja e rregullvae te forumit -
sepse ata njerz perkrahehsin nga dikush qellimisht-kunder nji shqiptari kosovarė kunder autorit xhelal ferizi

dhe ky ishte antikosovarizemn pa dyshim

dhe kunder autorit te vargjeve shqiptare ishte krahinarizem dhe qellim me prapavija poltike dhe denigruese te ndyra tradhtare

qdo gjė behej me qellime te caktuara me plane dhe lejohej poshtersia
nder sa komentet pozitive dhe iniciativat e forumistve per qellime te mira ndaloheshin

qe te me shkruanin pozitivisht

ato fshiheshin me tinzri nga moderatorėt tradhtar

e si mund te quhet forum shqiptarė ky
jo ne asnji menyrė por un e quaj forum te trintrisė
ku nje grup ortdoksesh qe e udhheqė albo firi qe ka antipati per zonat e veriut

dhe kosoven

keshtu duket ky forum dhe disa forume tjera qe pretendojne se jan shqiptare

por edhe shum kujt i duket pa dyshim -

--------------------------------------------------------------------------------

zhgėnjimi
01-04-2010, 23:00
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kush_jam_un
pershendetje per te gjithe,pasiqe jam antar i ketij forumi besoj se edhe pse shum pak apo me njohen nga disa postime edhe ate vetem ne rubriken e besimeve fetare,besoj se perseri do me vlersohet mendimi,un them te drejten zotri Lirik kam lexuar shum pak per ju por aq sa lexova e kuptova se jeni njeri me nje te shkuar te veshtir dhe shpirterisht i lenduar,ketu cdo kush shpreh ate qe ka ne mendjen e tij mirepo duke pas kujdes qe mos lendonn dikend,un do te thoja nje gje,mua me vjen keq per ju pasiqe keni perjetuar torturime dhe mundime te shumta mirepo nje gje mos haroni sepse nuk jenni i vetem,shum shqiptar kan perjetuar halle dhe brenga disa nga ato edhe me te renda se ju,ju sot keni kompjuterin dhe shkruani dhe sadopak e shijoni jeten ndersa disa te tjer nga mosha ejuaj nga torturat e shumta prej shum fraksioneve sot jan ose te vdekur ose te shtrir e te semur nga rahjet dhe mallretimet qe iu jan bere andaj ajo qe jju keni deshir ta ngrisni veten moralisht esht shum pozitive se ju jeni ne luft me vetveten dhe gjithcka pozitive per ju esht e mirseardhur dhe ju sherben si nje barn,sidomos takimet me njerez dhe vlersimi i tyre per ju ne te mire kuptohet,un per vete nuk behem decid dhe te them Jo skisha pas deshir te ju takoj sepse skam dobi prej juve ose cme intereson mua kush jeni ju apo sic kish then Fierakja tek shqiparet ska shoqeri-ngadal mos i hipebolizojm gjerat askush nuk thot te shoqerohesh me dikend e tani te kepqerdoret ajo shoqeri thjesht Liriku ka shpreh deshir te dij se a duan forumistat te takohen me te ne menyr organizative dhe kjo esht shum e qart,un nuk them as si Rexhina se nje takim me Lirikun per te ishte si nje gje shum shum e madhe ngadal nuk esht asgje apo nuk ben te dramatizohen gjerat as te thjeshtesohen por ashtu sic jan ne realitet,mua me pelqeu mendimi i ETA-s ku thot te organizojm dhe te takohemi sa me shum antar te forumit e tani e shohem se kush e mer fjalen kush reciton kush keshilllon e me radh besoj jam i qarte.
Nese do kishte dikush qe do merte iniciativen e organizimit te ketij lloji un jam aty me cdo perkrahje qoft fizikisht qoft finansiarisht etj,vetem jo ne amerike sepse sme len obligimet te vij deri atje e sa per shqiperi apo maqedoni apo kosove aty jam pamvarsisht cfar kohe,po patet deshir ejani ne Gjermani un ketu jam mikprites per te gjithe,dhe jo vetem Liriku po kush don te viziton Gjermanin lirisht le te lajmrohet un jam ketu sepse e dua shoqerin dhe besoj me pasur nje mik apo mikesh me teper gje te keqe nuk ka,andaj Liriku urdhero kur te kesh mundesi te vizitosh Gjermanin pasiqe te pelqente organizimi i gjermaneve nese vjen me kontakto se un jam ketu per cdo kend,mos me thuaj e kam princip nuk takohem vec e vec sepse ne jemi meshkuj dhe nuk e mbajm gajle si Fierajak apo si quhej se po ndodh dic ne shoqerin shqiptare
ju pershendes duke shpresuar se nuk e kam tepruar dhe nuk kam then dic qe sesht dasht me then ju flm vazhoni te punonni duke deshiruar njeri tetrin ta njihni dhe ta takonni se pamvarsisht cfar fe kemi pasiqe te gjith jemi shqiptar besoj te meremi vesh dhe te duam te shohem sa me mir njeri tjetrin nuk kemi bariera perpara...me respekt M.B.

nji forumist qe shkruan ne nje forum per autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin

zhgėnjimi
01-04-2010, 23:03
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Honey
Te them te drejten une jam kurioze te njof.Mbase do te coja ne nje restorant me nje grupe shoqesh e shokesh e do te prezantoja si nje njeri me moral te ralle.Do deshiroja te na flisje me experiencat e tua ne fusha te ndryshme te jetes.Me dukesh nje njeri me nje jet te veshtire dhe ke shume te mesosh nga ty si i ke perballu kto situata te ndryshme.Ne fund do te dhuronim dicka qe te kujtonte kete moment.Bukur do ishte ne vere ne nje mbasdite ne restorantin e nje vapori .Te shoqeruar me muzik dhe kercim.Do doja te takoja ne boston se ne shqiperi pothuaj se ndjehem e huaj.

e shkruar nga nje shqiptare nga bostoni i amerikes

zhgėnjimi
04-04-2010, 08:03
26-02-2009, 22:41 #211
bili99
mall
Anėtarėsuar: 05-04-2007
Vendndodhja: USA
Postime: 1,368
Poeti popullor Xhelal Ferizi, ca keshilla dashamirese:

Shkruaj me pak me nje fryme, dhe mos u inkuadro ne provokime nga ataqet personale.
Shiko punen tende,ka nje gershetim kombetarja ,personalja , dhembshuria nga plaget jetesore ne shpirtin tend, pasoja e dhunes dhe mohimit shihet hashiqare ne vargun tend , sic shihet dhe paranoja ne shprehje .
Suksese ne vargje , te deshiroj shendet dhe paqe !


Per frekuentuesit ne kete teme:
Asgje personale madje mund tu vleresoj nese me ka rasti tu takoj neper tema, gazmende ose pergezime ,
do tu keshilloja:
Ne nje teme si kjo nese shprehni aq nencmim , do te ishte mire mos ndaleni fare ne kete teme, per nje arsye te vetme se nuk eshte e shendetshme as per ju kjo qe beni.
Kete e them me pergjegjesi profesionale, mos shqetsoni asnjeri dhe jo nje njeri qe shqetsimin e ka te ngulitur thelle ne shpirt.
Besoj se edhe ju do te jeni me te lumtur nese nuk gjuani kripe mbi plaget e shpirtit te nje njeriu .

Per vargjet: eshte tjeter te thuhet se ju pelqejne ose jo, struktura, toni, permbajtja, rradhitja apo ne teresi poetika ose jo , e gjithe kjo nuk ju jep te drejte te atakoni personalitetin.
Nese nuk jeni te denje per nje kritike te mirfillt, leni njeriun rahat me shqetsimet qe ka, do ishte me e ndershme , me njerezore dhe me shqiptare(kete te fundit e kam prej idealizmit me duket)
Perfundimisht kini ndjeshmerine per nje te vuajtun se ju fisnikron juve, dukeni dhe ndjeheni me mire.
Une nuk do tu mbaje meri por vec sa ta dini se nuk dukeni mire ne postimet kur atakoni dhe nencmoni personalitetin ne nje teme dhe harroni temen.
Sa per vlerat artistike: vleresimi dhe kritika me vend eshte frytdhense per poetin.


me nderime,
bili99
__________________
I Ilirides jam Iliri,
dhe i lire dua me mbet.
Per cfardo xhevahiri,
Shqiperine se jap per jete

--------------------------------------------------------------------------------
Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 26-02-2009 mė 23:03.


-------------------------

Kėtu mund te shohim letrarin e madh shqiptar i drejte i sinqert realist
te quajtur mondishall ne forumin shqiptar .com


ne forumin shqiptarė.com

qe shprehet dhe del ne mbrojtje te autorit xhelal ferizi ne at forum ng sulmet qe ja bejen bishat jevgjite disa rrondokop te jugut te shqiperis bollanist te omonias adhurues te flakt te bollanos dhe vepres s e ti armike ne himare nder ta
nji nder me te flaktit esht edhe nji far shkelqesia e tij me ket pseudonom
quhet ky majmun qe esht nji provokator ortodoks agjent i grekve shqitar ortodoks nga berati i cili ne sherbim te agjentures se huaj greke si shqipfols i zi demton interesat kombtare shqiptare ne shqiperi ly i mshehur pas maskes pseudonimit si shkeqlesia e tij ky vrojtonte me kujdes dhe nuk lenete rast pa e ngacmuar
autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin
me vone u zbulua se ky kembe e krye esht mik me bollanon ne himare
dhe esht antar i zellshem ne mos diqka ne kryesi i organizates famkeqe greke anti shqiptare omonia ja pra per qfar motivesh sulmohej xhelal ferizi ne forume
sepse xhelal ferizi me vargjet plot kushtirim
thriste vraponi ne himare

vraponi ne himare o burra
atje qajne kroje e gurra
atje bolano e janullatosa
me thoika greke eme kosa
danaj nga barku ikuajve t drurit
po ithajne kahdo shqipen flamurit
vraponi u burra si lisa
vraponi ne himare me plisa

keto pra ishin motivet per se ne foorumin shqiptar .com
delnin kunder xhelal ferizit delirium tremensėt
shkelqesia angji gabelica e jugut forca intruder pink e psikopat tjer
te shumt qe kryeisht ishin adhurues te bollanos e te janllutasit
kombi shqiptar akoma nuk po e di se ne qfar tragjedie esht prej ktyre pakicave te huaja kombtare vlleh grek gabel qe neper shqiperie ne kosov flasin shqip por kahdo e grryejn shqiptarimin dhe shqiperin ne themel dhe i urrejn patriotet shqiptar te veprimtarive kombtare
nji nder shum sjhqiptaret e ndershem qe albo grekut administratorit dhe fiori prostitutes greke te forumit shqiptar.comi vine me plas nga inati kur delnin mbrojtesit e shqiptarizmes ne forum ne anen
e xhelal ferizit dhe ata ishin n szhum ne numer ndersa agjnturat tjera ma pak ne numer kryeisht donminonin patriotet por fiori kurva me albo kurven menjiher eme shum tjere ndalin hovet kur diqka ishte teper patriotike ne koment dhe kur gjykohej shum trinitria e agjentura geke kjo deshmon se politikisht ne anene kujt esht administrata greke e forumit shqiptar .com qe pretendon te quaj vetenm forumi me i madh shqiptar ne fakt esht forumi ne duart e administates greke ne krye ma albo dinako tradhtarin e me firi e shigjeten tradhtare te gjitha keto psedunome jan pseduonime psikopate njerz me maska qe mshehfen ne forum ne sherbi te grekve dhe anti shqiptarizmit prandaj xhelali dhe shum patriot tjere rane viktima e ktyre forumeve
ndersa forumi i guri syajt murgeshes phanta rhai ilir tolaj bondit musa pirro arb
skyfteri roadrunner e shum te tjer qe njihen per wehabizem e dinakeri tjera

poashtu u grupuan kunder xhelal ferizit me tallje dhe poshtersi sa po e diktuan se xhelalit nuk i pelqen gjith ai vershim wehabist ne trojet shqiptare ne kosove
pastaj nga inatet tjera si te ndyre q ejan memaska filluan ta tallin eta diskriminojne edhe duke eperjashtuar nga forumi
sepse po shifet se ne forume shqiptare po deshorohet te ecet kah fryma e imponimeve kah dikatura kah dominimi i plote i disa ideve te gjymta ne dem te interesave kombtare kah degjnrimet dhe vargu i xhelal ferizit nuk esht i mir se ardhur aty
sepse vargu i xhelalit demaskon qerdhet e tilla a antokombtare mte pisave e te ziliqwarve e te dyftyrshve qe quhet dardnaia de esht 50 perinqd forum wehabistash ku edhe aty autori xhelal ferizi ra viktime e tyre dhe e serbfiolve

sepse administrata e forumit shqiptar com ishte diskredituar dhe denoncuar si progreke me kohe nga autori xhelal ferizi
me vone albo admnistratori grekofili me strukture dinakerie i lidhur mish e shpirte me nikolas geixhin ne amerike
dhe janullatosin ne shqiperi ky armik i kombit nxiste tjer dinak qe ta sulmonin xhelalin ne forume ta denigronin ta largonin nga forumi te rrezonin vlerat e tij
me ket dinakeri jan shprehur edhe shum wehabist ne forumin dardania de
e shu serbofil e gabel e fundrrina qe d alin neper forum me maska
kurva e porstituta te paguara nga armiku
perndryshe si ka mundsi gjith keta manjak qe nuk esht num,er i vogel
por diqka e kemi vrejtur se armiqt ekombit shqiptar jan koncntruar shum ne njerz
qe flasin shqip dhe i kan regrutuar nji numer jo te vogel mercenaresh
por ketu fjalen duhet ta ket pushka shqiptare qe he r do ku r do do ti percjell ne qdo hap ata dhe sjelljete tyre se qka pshtjellin me armikun
nuk do te jet e largt dita kur mjetet me te sofistikuara me speciale do te vihen ne sherbim te kombit per qeshtje kombtare duke percjellur secilin qe flet shqip se kush esht bne te vertet ne sherbim te armiqve pastaj kur te konstatohet qind per qind kombi vet le te marr masat e duhura kunder mercenarve tradhtar
e do t i pastroj ata tradhtar qe po i mykun themelet e shqiptarizmit e po e rrezikojne atdheun

ne nji rast u s hpreh nji lexues se sa po te alrgohet xhelal ferizi nga forumet forumet do te mbushen trinitrizma e wehabiszma e klane
qe do te thot se forumet vrojtohen percileln ka vigjilent etradhtar qe dit e nat i paguar prej armikut nxite gjithfar lloj ide e degjenerime perqarje fe mallikime sharje paraqitje te ulta per te ua humbe vlerat shqiptarve si popull
keto i nushaastre xhelal ferizi dhe i godiste me vargje q ete gjith e kemi pa
diskriminimin e filloj forumi kosova de forumi shqiptar .com forumi dardania pastaj me fshirje forumi shqiptar net edhe ktu ka pas mjaft provokime autori
por edhe alb forumi e forumi ferizaj net
nper keto forume ka plot wrhabist qe bejn thirrje per gjakderdhje ka trinitrist ka klane krahinariste klane te ndyra dinak q emshefen pas pseudonimeve agjent k a pastaj serbe grekq e edijn shqipen te ushtruar te huaj tradhtar mizer pisa te ndyre ka maska qe mshehen me dy fytyra pseudonime
dhe ne shenjester te gjith ktyre u gjet xhelal ferizi penda e tij vargu i tij qe demaskonte pa mshirshem fllqisdrat ne forume siq demaskonte dikure politiken botrore e jugosllalve ashtu edhe ketu patem vargje nga autori xhelal ferizi per rendin botror per unmikun per kolonizatoret per qarqete ndryshme agjenturske per sabotimet per gjuhet dinake tradhtare per fe e per shum tjera
dhe nga motivet e poshtra e te dobta dilnin kriminelet e ndyre dhe teposhter e sa po nuk ju shkontepropaganda sepse populli i dilte krah xhelalit dhe ai vetvetes
e perjashtonin nga forumet keo ishinshoifjet eposhtersite e jo siq thot ky far genci ketu q emundohet ti mbuloj maskat e provokimeve neper forume sepse edhe ky i i tille do te jet vet q e ka sulmuar autorin diku me maske

qe shprehej me revoltė te hapur kunder shpotive te shpirtrave te ndyre te disa shqipfplsve bollanist e zervist e millosheviqist te shitur te trinitria e ortokdsia greke e serbe
dhe ironive te agjentve tė ndyrė shpotit's qe ishin provokues te ndyre ne per forume ne ratsin e xhelal ferizit ata mercenar klysh e zagarė te tradhdtisė
gjeloz
te smurė me gjak te pezier melezi manjak jevgjit rrondokop cincarė vlleh
gabel fundrrina te ndryshme qe flsinin shqip e pretendonin s ejan shqiptar

nga shum anė lajmrohesin dhe fyenin por edhe ortodoks e tradhtarė e wehabist fanatik fetarė taliban sa e pane se xhelal ferizi shprehej edhe kunder wehabiszmit e talibanizmit filluan urrejtjet e mdha sepse jo numer i vogel i antarve shqipfolsa jan regrutiar dhe smure neper keto fe ata jo q e kan shpirte fetari por jan te mbushur mekat me para jan shitur per para sepse me ua ndal ndihmat ne para ata menjiher dalin nga aho f e pshtyjn ne te i till esht shpirti i zuzarve mizore te ndyre dh xhelal ferizi i qiti per toke kto maska plot zgjyre dyftyrse qe jan vetem maska dhe jo fetar te vertet por qe punojn per para thjesht per para marrin nga 500 euro ne muaj nga greku enga irani e arabia saudite per ket shkak greku ra ne kriza te parave
sepse ka dhene para te shqiptaret ortodoks ne jug te shqiperis per qellime agjentureske per tu bė ortodoks eper ta coptuar himaren shqiptare ,
vargjete fuqishme politike qe forumet shqiptare me tradhti i fshinin u deshmua fakti se
thell ne qelizat e kombit ka hy maska tradhtia njerzt e shitur neprer klane e
fe
qe e shkatrruan shqiptarizmin me keto veprime ata sikur te guxonin do te benin edhe vepra makabre shitjen komplet te atdheut ata do te shkriheshin nga kombi kultura shqipzarizmi drejt ene taliban wehabist musliman katolik ortodoks e qka jo
ket dobsi te tyre e hetoj penda e talentuar e xhelal ferizit dhe doli me kushtrimin e fjales ne varg me titull


her ne at fe eher n ket fe
q po na digjen gur e dheedhe qane toka me pllambe
se se armiku e don nen kambe

her kryqtarei e her fetari
her tregtari e mercenari

duan ta bejn t' tyre me fe
mos me pasė shqipni mbi dhe

ndera viktima e shekullit 21 e penda etij esht xhelal ferizi


e ndytsira te ndryshme manjake qe jan te smure nga sterkqesia e shpirtit
nga smundja qe vertet paraqet fenomen dyftyrsie .
Ne nje anė kur tradhtarėt habiteshin dhe dehehesin nga bukuria e vargjeve shprehnin se ushqehen me ato vargje te xhelal ferizit harronin per nji moment ndersa poashtu shprehehsin disa wehabist e ortodoks inatin ma te madh ekishin pse xhelal ferizi nuk esht i tarikut as wehabist as ortodoks dhe kur ju delte e dehura kur knaqeshin me vargun per momentin dhe eshijonin kur pastaj padroni e smundje kronike e gjelozise i zgjonte nga endrrat ku i kishte dehur vargu i bukur i xhelal ferizit ata i thrriste smundja padroni dhe si shpirtshitur e bythshitur qe ishin te padrioni
mallkonin veten dhe padronin smundjen dhe fillonin nga sharjet psikopatike sepse ishin te smure nga sherbimet ne sherbim te djallit shpirti i tyre qe nuk kishte varg as rreze dielli qe sheron perjetsisht vetem perkohsisht sepse ishin te smure nga inatet ftare shpirtkriminale dhe gjykonin mbi baza fetare mbi baza intesh q enuk mund kurrsesi te püajtoheshin se nji autor shkruan vargun bukuri e me talent ne gjuhen shqipe
me art bukurie e ndikimi zilia dhe sherbimi ne sherbim te djallit smundja
nxiti shum e shum maska bizare qe mshefeshin pas maskave ne forume e kush e di se qka ishin ne jeten e perditshme smundje kjo vertet makabre qe deshmon se qka mund te mshefet brenda njeriut dhe ne fund te fundit edhe sikur te ishte arsyea sa do emadhe nuk do te duhej te sulmohej nji njeri ashtu e jo vetem pse xhelal ferizi shkruante vargje ne forume xhelal ferizi as kishte vra as s kishte rreh as s skishte provokuar ken as nuk esht terroist as nuk kishte bė keq ai vetemshkruante vargun shqip por meskinet esmure me fjalet me te ndyra me te ulta me te poshtra te mudnshme provokonin
due i then fjalen me dne mer mt ethene mut qelbanik psikopat udbash tradhtar
i paaft i gjymt s je poet e mija emija shprehje te ndyra qe cenonin personalitetin qe nuk kishin lidhje as pak me drejtshrkimin apo diqka tjeter siq mundohet ky gega rrenci mashtrusi dezinformatri ktu te dezinformoj se gjoja xhelal ferizi u sulmua per drejteshkrimin rrena jan keto me xhelal ferizin u tallen shum tradhtar e dyftyrsha qe ne jetene perditshme paraqiten engjuj por po te ju vie dita te kafshoujne te hane me dhemb nga zilija e gjelozija nga smundja manjake e mos suksesit te tyre kompleksit t evokelsise dhe smundjes perse nuk jan ata vet e nukd inin ata vet diqka
,duke mos u pajtuar pra ata ne asnji menyre nga motivet krahinariste nga motivet e trinitrise bizarise disa jugor ortodoks tradhtar edhe te jugut ne shqiperi qe ne vitin 1997 deshmuan urrejtje te qmendur krahinore me tre gishtri e trinitri
duke ngritur tre gishtri ne vlore duke deshmuar uirrejtje me pirje gjaku nda
veriove ata ju sulen si bishat edhe ne ket kohe pjella ezez e trinitrise bollanist klysh te bollanos nga zonat e himares beratit e disa zona tjera ortodoks nga zona e bostonit te amerikes klysh te albo rruspise albo kurves admnistratorit te forumit shqiptar .com qe hapur deshmon dashurine e tij per janullatosin
grek ju sulen me poshtersi autorit xhelal ferizi te gjith te mshefur pas maskave sa e vertetuan se ky ne shum vende ne publicistike e sulmoj ndikimin e trinitrise ne jug te shqiperis dhe bollanon e bollanistet xhelal ferizi ishte nder te paret q epa mshirshem u kyq ne nje publicistike me shum komente kunder vasil bollanos dhe ndikimit grek ne jug e poashtu ne vargje demaskoj politikat tradhtare antikombtre si tradhtise s e mbrnedshme si asaj te jashtme ku u pa ne secilin varg e ne shum vargje poemash e lirikash se si ua thynete kurrizin agjenturave dhe ndikimeve te huaja qe kolonizojne vendin tone e varfrojne blejne tradhtar e mercenar
vargui i autor xhelal ferizit i qiti per toke te gjitha maskat agjentureske te veprimeve
ua thyu kurrizin agjenturave si shum e shum tituj tituj
e titulli i kenges sot kam dal me varg mbi dhe
sot shqipnija ne dore te huaj
deg me dege tue qa per troje
gjame kombtare
kush me fe e gjuh tradhtare
ishin keto kenget lirike epike poemat kushtrimet demaskimet ne forume
ku shtrohej per dhe secila agjenturė e fe e ju thyhej kurrizi demaskohej veprimtaria antikombtare e tradhtarve ne kurriz te shqiptarve
poemat me tituj duam pune
. nuk duam vetem liri e atdhe ,
toka qet gjak
jan poema e lirika qe shtronin per dhe agjenturat nepermes vargut artistik
demoaskonin mercenarin sabotatorin tradhtarin
dhe qe maskat e forumeve ia fshinin xhelal ferizirt vargjet ia largonin dinakerisht
me poshtersi me pa besi
ne raszin e xhelal ferizit ndodhi
diqka e pa besueshme se diqka te till mund te kishte
vertet xhelal ferizi demaskoj qenjen njeri se q mund te mshefet mbrebda qenjes njeri e kush esht qenja njeri e q do te thot pa besija e dinakria e tjetrit e ajgentures klanit primitivizmit smundjeve fterare inateve krahinariste gri upeve klaneve zilive perosnale poshtersive te bythshiturve shpirtshiturve te xhitha i demskoj rasti i xhelal ferizit dhe vargut te tij dhe u deshmua vertet se sa shum mund te ket vuajtur edhe nga koha eudbashve dhe udbes kur disa shqipfolsa per bashkim vllazrim me jugosllav e per socializmin demagogjik te enver hojes kan spiunu edhe vllaun e vet
komshiun farefisin te afermin bashkfshatarin
,huaj qe shkatrronte bėrthamen kombtare shqiptare

prandaj motivet tradhtzare
prandaj u vu ne shenjester te kpoliave dina

zhgėnjimi
04-04-2010, 13:06
30-06-2009, 06:30 #377
ZANOR
i/e regjistruar
Anėtarėsuar: 25-09-2002
Postime: 1,135
xhelal, anipse fole me nje ton si maturie ne fillim te ketij shkrimit tend te fundit, eshte e kote te harroj mushku zanatin e tij. Nje gje dije - as piken e inatit nuk e kam ne ty edhe sikur te ishje nje Lorke a Jesenin a Nerude - do ishte krenari ime dhe e kombit tim shqiptar (qe ty tu dhie goja sikur grek) - po ti as fillin e njohurive poetike nuk e ke - as teori poetike nuk ke, ani ato mund te mesohen - po figurativisht ti shkruan, sikur duke u derdhur me pike, nje knate uji e rrxuar, pa cak pa synim realizimi poetik te vargut dhe i con dem gjith ato fjale ate mund Sizifi!

Poezia nxit ndjenjen kunder nje paknaqesie, vetie negative a pozitive te njeriut a shoqerise, e jo del ne dritare e zbras arme me kapsolla, ne mase, pa e cilesuar ate nje5iun a pjesen e mases, po ty tu ka ba magje gjithkah (si ajo gruaja e dehur duke situr miellin neper dysheme). Mendova se i more keshilla ato fjale te mia, e ti nuk ke fregoje (se edhe njeriu e ka nje). Rilexoje ate qe nuk e kuptove, venja gisht6in kokes, e jgyko cka ti shkruan!

Poezia jote me e gjate - 7 vargje te reja! Beso kurr inati nuk ia kam poetit! Rilexo edhe ate shkrimin e asaj...siper as e njoh, po ka fakte t gjalla! Jane terapi keto mendime per ty!

Mirmbetsh!
__________________
HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

----------------------------------------
Ky kriminel psikopat qe quhet zanor ne forumin shqiptar.com mendohet se ne jeten e perdishme esht nezir myrtaj edhe pse qind per qind nuk eshte sigurt por keshtu e kan zbuluar lexuesit
ka vite qe ky zjgyr fundrrine mundohet te emtoj xhelalin
ky njeri me shum fytyra i ka shkruar titos pezi ne kohene tij
dhe krejt ne fillim i thot xhelal it ne nje rast je poeti i madh i kombit
pastaj i merr ne nje forum tjeter disa vjersha te xhelalit i qet pa emer e mbiemer te xhelalit
edhe pse xhelal ferizi seciles poezi ose vjershe ja qet e mrine mbiemrin lart e poshte
me qellim qe te identifikohen per shkak se ktu esht internet
por kot por ky zanori qe esht neper forume her si arbias e her si murturi oddise ilira etj ky njeri esht qenje hijene
shpoti qe ironi qe i lshon ky autorit xhelal ferizi jan te quditshme
pas ky zanoir i merr do poezi te xhelal ferizit e i qet pa autorizim ne nji forum ua heq emrin dhe mbiemrin vargjeve si njeri i pshter dhe i pa ndergjegjshem qe esht grabitaqrė pis i mallkuar dyftyrsh ne vend se ta pranoj gabimin me ndergjegje
kur xhelali i thot ne nje forum
pse po ua heq emrin dhe mbiemrin poezive te mia kur secila poezi e ka posht e lart

emrin dhe mbiemrin ky i heq dhe i psoton vargjet e xhelalit
pasi qe xhelalöi i thot te mos bej veprime te tilla dhe i thot shum njerzisht
ky hijene ky zanori si i poshter qe esht fillon tit thot xhelalit ti nuk je poet ti ne seciles poezi ja qwet emrine mbiemrin si nuk ke trup etj
si nji i ndyre i pa kurfar morali as etike qe esht ky zanori ne nje ane i thot
xhelalit je poeti i madh dhe ja njeh vuajtjet deri sa filloj te ja postoj vargjet e tij
ne anen tjeter kur xhelali regon k dhe e qorton zanporin per veprimin
ky lloj bagle ky zanori me nje poshtersi i kthehet xhelait dhe i thot ti nuk je poet ti seciles poezi ja qet emrin dhe mbiemrin pra ky dinak ky zanori ka deshir qe xhelali ti qet poezit pa emer e mbimer e te tallet pastaj me xhelalin
kur xhelali i thot pse po ben kso veprimesh me vargun tim ua heq emrin dhe mbiemrin
ky zanpri i pergjegjet xhelallit interneti thot esht i te gjithve
se sa i pa ftyr esht ky zanori dhe qellimet e tij sa sa i ndyre sa dyftyrsh dinak e i pa moral sa qellim zi esht ky sa i pa drejt dhe kriminel qe lufton vetem per emer e lavdi e me u duk ne opinion sa ndytsir esht ky ku sa po nuk ja arrin qellimit te tij te ndyre
zbraz pastaj gjith helmin ne tjetrit kur vet kapet me fajet e tij ky i smure psikopat i psikopatizuar pas emrit dhe lavdise per tu ngritur lart pa merita
njeri i dyftyrsive njeri kot i pa burrni i pa bese dhe tradhtar
dhe ja me qfar qellimi i drejtohet ky xhelalit e i thot xhelal si s ke turp ku seciles poezi ja ven emrin e mbiemrin
shifeni se qfar dyftyrsie e poshtersie e mashtrimi kriminal ka te pa fytyret
qe me pa ftyrsi tradhtare kriminale te ndyre bejne poshtersi bizare ndaj nji autrori
dhe quan veten njeri te artit e te kutures e dikushi pastaj
se deri ku shkon poshtersia njerzore e pa kufj deri kus shkon dftyrsia e dredharakerai e paftyrsia e manjakve shizofren provokimet e te cilvbe ndaj autorit xhelal ferizi nuk kan fynd me paftyrsine e pacipesine e tyre re ndyre bizare
,

zhgėnjimi
04-04-2010, 20:11
Postuar mė: 2009-12-28 11:08
Vrasja dhe vrasjet ne trojet etnike -demtojne imazhin tone kombtarė ne bote duke na karakterizuar si popull agresiv ne pergjithsi. Ne ket menyre demtohet rėnd shpirti dhe logjika njerzore mshira njerzore emocioni dhe psiqika njerzore . Duke humbur ndjenjat njerzore ne ket menyre mendoj se duhet te merren shum masa edukimi ne brezine ri. keto krime kasaphane qe po ndodhin ne trojet tona etnike jo vetem qe barbarizojne kombin tone dhe askush nuk ka deshire te jet ne shoqeri me ne e te na lehtesohen privilegjet jetsore por ata nuk na duan as mbi faqen e dheut per ket kobi duhet te vetedijsohet. Te kombi shqiptar hero dhe trim duhet te shpallet ai qe i shmanget konfliktit mjaft ma lavdata kriminelit . Njeriu i vrasjeve dhe i konfliktit duhet te gjykohet per keq ne gjith popullin truri duhet te shkoj kah zhvillimi dhe pasurimi i ndjenjave e logjikes se menduarit por jo kah egersia e primitivizmi brutal baszard e barbar -sepse ne keto forma po demtohet civilizimi njerzorė. Mendoj se qendrat e sociologve dhe psikologve si dhe shkollat e institucioneet qendrat pedagogjike duhet te merren ma shum me njeriun tonė me qytetarin tone sepse ne shqiperi po ka shum krime dhe diqka nuk esht ne rregull ndoshta as me shendetin e logjikes se disa njerzve qe po vrasin ne ato forma kaq agresive . Populli yne nuk guxon te ket kaq shum vrases kriminel dhe agresorė egersira vrases qe i ngjajne kasaphanes barbare sepse keto sjlelje nuk na nderojne ne europe . Ne duhet te ndryshojme dhe te jemi si euroopa ne duhet te kemi vetedije dhe civilizim europian nese e duam familjen europiane dhe ddrejtimet tona europiane . Shtei duhet te ket pergjegjsi dhe institucionet qe te ndryshoj situaten ne shqiperi e ne kosove qe te mos ndodhin keto krime te tilla kaq makabre te gjendet rruga qe ktyre krimeve te ju mbyllen shtigjet. Ndoshta njerzt kan edhe probleme shendetsore si ka mundesi gjith kto vrasje dhe gjith keto krime te pa shpirte kur ne duhet te na karaktersizoj kultura dhe humanizmi butsia njerzore . Mendoj se duhet te merreen masa kombtare me te gjitha format e shkences se mundshme qe te konstatohet se ku qendron shkaku i agresivitetit dhe egersise ose jan shkaqet nga dhuna e se kaluares e pushtuesve perrndryshe si ka mundsi qe edukimi i shpirtit po shkon kah krimi e jo kah puna priodhimi edukimi por kah qthurja e njeriut kah degradimi egoja vrasja dinakria krimet makabre dhe gjendja shpitrore barbare barbarizim i shpirtit . Mendoj se shpirtin duhet ndryshuar dhe duhet orientuar kah civilizimi e paqja kah kultura e mendja e ndritur logjike. Ne trojet shqiptare paraqiten rrreziqet kriminale nga krimi e gjaknxehtesia duhet edukuar qytetarin se si te dominohet arsyeja dhe te krijohet qetsia dhe te edukohet fmiu qe te perbuzet krimi e te neveritet dhuna aktet mizore dhe te mos edukohen ne gjakderdhje mendojs e kjo kulture na duhet. Nje kulturė e tillė na duhet pa dyshim e mire njerzore dhe paqsore qe te mos largohen kombet nga ne ete na quajn agresiv ete na karakterizon dhuna krimi dhe egersia deri sa ne jemi qenje njerzore nuk kemi nevoje te jemi te tille brutal dhe kaq te eger per ,shkak se ssecili civilizim don te largohet nga ne si njerz te rrezikshem . Lexoj ne gazeta akte nga me te shemtuarat barbare masakra vrasje te pa shpirte dhe kjo te shtyne me mendue se qka po ndodhe me trurin shqiptare a esht ky tru normal i njeriut apo esht i perbere nga zjarri e benzina qe menjiher ndezet ne egersi agresivitet dhe kalon ne qerime hesapesh krime nga ma te ndryshmet . A nuk brengoset shqoeria shqiptare per ket fenomen dhe qe me ndihmen e intelegjences shkences dhe institucioneve ta edukoj njeriun e ri ne civilizimine demokracise njerzore ku do te dominoj kultura dhe sjellja njerzore e vlerat edukata dhe butesia enjeriut menquria dhe dialogu e zgjedhja e probleme me arsye e dialog . Per ndryshe disa krime dhe verpa kriminale vrasje nga motivet e ndryshme me pashpirtsi deshmojne se vertet jemi te rrezikshem si njerz dhe nuk bejm pjese ne shoqeri tjera prandaj na kan izoluar dhe nuk na duan . Kush e do njeriun e rrezikshem agresiv esht koha qe shoqeria shqiptare te mendoj per keto dukuri te rrezikshme qe po shfaqen ne keto kohra ku vrasjet jan be perditshmeri dhe ne froma te egra mizore mendoj se shteti institucionet duhet te ndermarrin diqka serioze . Me rrespekt nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi ne mergim lexoni ne internet vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi tregoni shokut shoqes
xhelal ferizi, gjermani

zhgėnjimi
05-04-2010, 07:03
karrieristi i qmendur vegla e wehabistve guri sylaj moderatori ne temen politika dhe kultura kombtare por ai esht person kyq ne forumin dardania ,
organizon kampanjen anti xhelal ferizi
kunder autorit xhelal ferizi neperme s te agjentiti special sekret
ne forumin dardania de
te tema prezentohuni ne pershendetje
kjo tradhti e pa shoqe e pa shembullt e nji dinaku cinik si guri sylaj
pastaj pseudonimi e martumja nji kurve qe ka per urdher nga sherbimet e huaj sekrete te degjenroj gjithqka shqiptare ne lidhje me moralin per te flliqur moralin kombtar shqiptar
nji antomoraliste e ndyre si dhe phantar rhai e pseudonimi skyfteri pseudonimi arb pseudonimi makresh te gjith keta agjent te agjenturave te ndyra makreshi agjent i wehabizimit ekstremist islamik ndersa guri sylaj merr flamurin e pare me qellim te diskreditimit te autrorit xhelal ferizi
ai guri sylaj e nxite a gjentin phanta rhei ne forumin dardania per te sha xhelal ferizin
due i thene xhelal ferizi ta q.. nane pansllavia xhelal ferizi i thot un nuk ja rrugaq zakonisht nuk shaj por nese ke zuze e je burr dil me dil per ballė mor ndytsire i lig frigacak i pa burrni ,
pas nji kohe ne menyre qe te knaqen me sharjen pasi qe e len sharjen disa dit ne forum
agjentja sekrete murgesha dhe karrieristi i smure guri sylaj vegel e msheft
wehabistve pastaj e fshijne qe te ja mbuilojne gjurmet e sharjes agjentit provokator i cili u tregue i dobt dhe vetem nji llafazan i ndyre
Guri sylaj me gjith veprimatrine e tij manjake anti feriziane vepron ne te gjitha format e mundshme per ta diskredituar xhelal ferizin ne forumin dardania
sepse guri slaj don te jet vet aty bajrajtar dhe nuk po zgjedh mjete per te diskredituar
ne te gjitha format natyra e tij prej nji ciniki ku ne secilin postim mund te shifet cinizmi i tij i smure deshmon se qfar malli e loder ne duar te kujt esht
Xhelal ferizi me ndershmeri dhe me fakte demaskoj disa forume shqiptare se kush
jan ato e si sillen ato ne duar te kujt jan ,
i pari qe e demoaskoj foeumin shqiptar.com dhe amdinistratene tij qe mbanena anen progreke me dinakeri ishte xhelal ferizi ne vitin 2005 kur u organizua kampanje e madhe kunder tij , po ashtu xhelal ferizi demaskoj forumin dardania de dhe forumin
kosova de ne forumin dardania de kan hy shum virusa ish bij te titistve vegla te millosheviqve e wehabist sepse komplet administrata e disa antar jan klane te lidhura antikombtare sa epane rrezikun se xhelal ferizi esht tjete i rrezikshem per ta ne largpamsi e larguan nga forumi kryesisht iniciativen emori guri sylaj njeriu ma dinak qe ka dardania de ,
ai se bashku me lavrien mepseudonimin e martuara dhe me lavire
tejra ne forum organizon kampanjen me te flliqur per te diskredituar me qellim figuren e autirit te vargjeve shqiptare xhelal ferizin
prandaj nese ka dikun shqiptar te vertet e ka mbetur ndonji duhet ti dalim ne ndihme xhelalit eedhe ne forume duke i demaskuar ata krokodila te ndyre dhe te ua trgeojme vendin atyre flliqsirave vegla titisteshe kakrrieristesh te pa moralshem wehabist te dy fytyrave e shum fytyrave dhe te lajmrohen foeeumistet dardan te vijn te lexojn ketu se kush jan maskat ne forum dardan sepse guri sylaj e ka perjashtuar xhelal ferizin ia ka mbyllur te drejtene fjales e vet po derdellis me klanin e tij ne forumin dardania kunder autorit xhelal ferizi .

zhgėnjimi
05-04-2010, 07:54
karrieristi i qmendur vegla e wehabistve guri sylaj moderatori ne temen politika dhe kultura kombtare ne forumin dardania de
por ai esht person kyq ne forumin dardania ,
organizon kampanjen anti xhelal ferizi per perbaltjen dhe diskreditimin e figures se xhelal ferizi t
dhe vepron me nje pohstersi tradhtare dinake me organizim te klanit te tij
kunder autorit xhelal ferizi neperme s te agjentiti special sekret qe ne forumijn dardania quhet skyfteri dhe tjetri phanta rhei pastaj pirro arb roadrunner murgesha dhe shum te tjer lahpera e rrugaq e pisa te pist te forumit dardania qe ne forma te ndryshme jan regjistruar aty si ajo a martumja e kan organizuar me nga pes apo gjasht pseudonime temat me te flliiqzra per moralin ekombit shqiptar fllliqari seksuale te pa shembullta
ne forumin dardania de ku autori xhelal ferizi i qiti per toke maskat e tyre dhe ata ju hakmoren ashtu si forumi shqiptar .com qe ju versul me klanet e tij ashtu siq ju versulen per te ja zhdukur gjurmet ne forumin kosova de ashtui siq ju versulen edhe ketu ne ket forum per te ja fshi te gjitha gjurmet dhe tem,at e para disa viteve pra ne forumin shqiptar .com nder sa ne alb forum klanet si abratas me shoke qe ne fillim e penguan xhelal ferizin jan agjentura dhe klane te veqanta te ndyra qe kudeo e pengojne e perndjekun mee urdhra te mshefta provokimesh
nderrsa provokimet kunder autorit xhelal ferizi ne forumin dardania de i organizon guri sylaj
shkoni dhe shifni te tema prezentohuni ne pershendetje te dardania de binduni dhe kundervenju magjupit guri sylaj rodrunner dhe te martuemes kjo e martuemja
esht simboli i shtepis publike shqiptare flliqarja e moralit te kombit mund ti shifni postimete saj te degjenruara pra kurvat dhe klanet publike kan ngritur kampanjen kunder xhelal ferizit
per ta denigruar populli duhet ti dal ne ndihme e ti luftoj klanet zhgjyre


kjo tradhti e pa shoqe e pa shembullt e nji dinaku cinik si guri sylaj ,

pastaj pseudonimi e martumja nji kurve prostitute ne at forum
qe trupron kombin shqiptar me shum prostituta tjera ne temen pa cenzure

ne temen e pa turp te pa cipe teme antishqiptare qe degradon moralin e
shqiptarve xhelal ferizi ra viktime i atyre klaneve duke u munduar ta mbroj moraline kombit
ne vargjet e xhelalit jan pa te gjitha qellimet dhe idealet por ne kembe jan klanet dhe pisat qe po organizojne tema te veqanta tradhtare me qellim shpifje kunder autorit
xhelal ferizi pasi qe e kan perjashtuar autorin nga aty dhe jan kan marr te drejten
e fjales dhe te mbrojtjes ja pra shifeni se kush esht tradhtia dhe morali i guri sylajt qe eperjashton xhelalin nga forumi pastaj nis kunder tij kampanjen e turpit rrenacak e shpifsqe ka per urdher nga sherbimet e huaj sekrete sidimos nga wehabija e talibanizmi disa e disa tjere nga agjentura tjera qe kan per qellim


qe te degjenerojn gjithqka shqiptare ne lidhje me moralin qe autori xhelal ferizi ju kundervihet me pendene tij ne mbrojtje te qeshtjes kombtare

ndersa ata luftojn per te flliqur moralin kombtar shqiptar

nji antomoraliste e ndyre si phantar rhai ne at forum
e pseudonimi dinak skyfteri pseudonimi arb pseudonimi makresh
e te gjith keta agjent te agjenturave te ndryshme te ndyra
qe guri sylaj i mbrone por nuk duket shum ne skene
ky makreshi dhe shum te tjere aty jan agjent te wehabizimit te maskuar
ekstremist islamik shqipfolsa ndersa guri sylaj merr flamurin e parė
me qellim te diskreditimit te autrorit xhelal ferizi por me nje dinakri siq e ka ai zakon
ne fakt ai i mbrone te gjith tradhtaret

ai guri sylaj e nxite a gjentin phanta rhei ne forumin dardania per te sha xhelal ferizin


duke i thene xhelal ferizi ta q.. nane pansllavia

o xhelal ferizi
xhelal ferizi i thot un nuk ja rrugaq te shaj zakonisht nuk shaj

por nese ke zuze e je burr dil si burrat nga maska e psedunimit e me dil per ballė
me shaj mor ndytsire i lig frigacak i pa burrni ,aty tregohet mejdani dhe burrni aty shaj pastaj se prapa pseudonimeve esht leht mor idiot tradhtari

,pas nji kohe ne menyre qe te knaqen me sharjen “. pasi qe e len sharjen disa dit ne forum,
ky guri sylaj dinaku i regjur hileqar ,


agjentja sekrete murgesha krye moderatorja e atij forumi
dhe karrieristi i smure kryemoderator dhe i lidhur me klanin e administrates dardania
njeri me shum psedunime ne forum ky guri sylaj vegel e msheft dinake i rrezikshem me shum ftyra
thjesh nji pis dhe njeri i cili luan rrol ne dardani pas ky e shfrytzon moderacionin dhe e sht i lidhur me klanet aty ne forum si bandat e ndyra te agjentit phanta rhei dhe te tjerve wehabist e taliban qe gjoja jan perjashtuar njiher per tu regjistruar me emra tjere
kosova esht ne rrezik prej wehabistve e talibanve dhe rrymave tjera agjentureske antishqiptare ,

pastaj banda klani i guri sylajt d he murgeshes e roadruner
keto tri pseudonime ne forum, e fshijne sharjen e agjentit sekret phanta rehei qe ne forum perdor tjeter emer per tu para qitur i mire ndersa me masken tjeter me poshtersi vepron
dhe ja se qfar flliqsirash makabre per dor ky guri sylaj aty
e qe te ja mbuilojne gjurmet e sharjes agjentit provokator
me pseudonimin phanta rhai i cili u tregue i dobt frigacak dhe i pa burrni

dhe vetem nji llafazan i ndyre gru sylaj organizoj nje kapmanje tjeter me mjeshtri kunder xhelal ferizit pra nji kohe te gjate guri sylaj embrojti wehabistin me psedunimin
makresh dhe wehabistet tjere kur ata shkonin hapur ne forum kunder autorit xhelal ferizi ndersa masa qyqare nuk kishte zemer te kalonte ne anen e shqiptarizmit ku ishte xhelal ferizi qe ju kundrvihej te gjitha klaneve agjentureske edhe talibanve por rrinin si qyqe qyqare tani pas i qe e kan perjashtuar xhelalin nga forumi dardan jan que ne kembe
dis a klanor te guri sylajt bajges me te madhe te forumit dardania ,
njeriut me cinik e dinak qe ka forumi i cili i mbrone te gjith ata qe jan te rrymave antikombtare dhe wehabiste me mejshtri duke mos u dukur shum por ju jeps siguri ne forum .Guri sylaj me gjith veprimatrine e tij manjake anti feriziane vepronte dinakerisht
duke ngacmuar me ironi e shpiti ose nxiste te tjeret atyre nuk u thoshte asgje kur ata shanin e provokonin vetem xhelalit kur ky u kundervihej me qka u deshmua se guri sylaj esht ne anene talibanve e e kalneve te tjera antishqiptare dhe esht ne partine e te degjenruarve si ajo e martuemja qe ka thene fjalet me te flliqura seksuale ne forum se bashku me te tjerat ku do ne mbrojtje te ktyre njerzve gjeednet guri sylaj

ne te gjitha format e mundshme per ta diskredituar xhelal ferizin ne forumin dardania de
,fakti flet mjaft s ene anen ekujt esht ky basdard prandaj kerkohen vullnetar nga fiorumet shqiptare qe te shkojne njiher perkossisht atje ne mbrojtje te xhelal ferizit

e ti ju tregohet vendi atij pisi te ndyre dhe shum te tjerve ne at forum

,
sepse guri sylaj don dhe kerkon te jet vet aty bajraktar i klaneve te ndyra antishqiptare


dhe nuk po zgjedh mjete per te diskredituar autorin xhelal ferizi

ne forum ,
ne te gjitha format e mundshme , natyra e tij eguri sylajt natyra prej nji ciniku
teper dinak ku ne secilin postim mund te shifet cinizmi i tij i smure
demonian deshmon se qfar malli e loder ne duar te kujt esht ky idiot
sepse ky esht paguar nga qarqet wehabiste nuk ka dyshim
,


Xhelal ferizi me ndershmeri dhe me fakte demaskoj disa forume shqiptare
se kush qka esht dhe nuk e meriton te mbetet vetem i pa mbrojtje
kush i ka dy pika gjak shqiptari dhe ka thithur qumshtin enenes shqip le te dal ne mbrojtje te drejtsis ne anen e xhelalit kur ka fakte sa te duash per ket drejtesi dhe fakte mbi te cilat shum, padrejtesi jan be ne kurriz te xhelalit


u pas ne disa forume se si sillen ato kush jan ato
e si sillen ato ne duar te kujt jan ,ne duar te qfar administrate jan


i pari qe e demoaskoj foeumin shqiptar.com dhe amdinistratene tij qe mban anen progreke me dinakeri ishte xhelal ferizi ne vitin 2005

kur u organizua kampanje e madhe kunder tij , po ashtu xhelal ferizi demaskoj forumin dardania de dhe forumin ferizaj net dhe poshtersite e tyre tradhtare te maskave
qe dolen ety per ta ngacmuar dhe perndjekur autorin ashtu siq dolen shu maska
tjera ne forume tjera qe vet forumistet ku do i kan pa

si dhe ne kosova de ne forumin dardania

de kan hy shum virusa ish bij te titistve vegla te millosheviqve e wehabist talibanist enverist element progrek e proserb

sepse komplet administrata e disa antar jan klane te lidhura me klane te korruptuara
antikombtare sa e pane rrezikun se xhelal ferizi esht tjete i rrezikshem
per ti demaskuar
ne largpamsi e larguan nga forumi kryesisht iniciativen e mori guri sylaj
njeriu ma dinak qe ka dardania de ,i zgjedhur jo rastesisht nga stafi
per at post dinaku si dinak i regjur


ai se bashku me laviren me pseudonimin e martumja dhe me lavire
tjera ne forum organizon kampanjen me te flliqur per te diskredituar me qellim figuren
e autorit te vargjeve shqiptare xhelal ferizin

prandaj nese ka dikun shqiptar te vertet e ka mbetur ndonji
duhet ti dalim ne ndihme xhelalit e edhe ne forume tjera
sidoomos ne forumin shqiotar .com dhe ne forumin dardania de .
duke i demaskuar ata krokodila te ndyre dhe te poshter

dhe te ua trgeojme vendin atyre flliqsirave vegla titiste e kakrrieristesh
te pa moralshem wehabist te dy fytyrave e shum fytyrave
prorgek e proserb pro taliban por gjithqka vetem shqiptar jo
dhe poashtu te lajmrohen forumistet ne dardani qe jan manipluar nga guri sylaj
demaskimin per pisat e stafit ne dardani dhe klanit qe te dihet se kush jan ata
pasi qe aty klani i stafit nuk lejon keto shkrime ,


te vijn te lexojn ketu se kush jan maskat ne forum dardan ne krye me guris sylajn
dhe talibanet qe duan ta marrin ne qafe kosoven me talibanizem


sepse guri sylaj e ka perjashtuar xhelal ferizin nga forumi dardania

dhe ia ka mbyllur te drejtene fjales
e vet po derdellis me klanin e tij ne forumin dardania i lirshem pa e penguar askush

kunder autorit xhelal ferizi duke grupuar rreth vetes llume si ajo e martuara turpi i kombit shqiptar nje prostitut e ndyre e porositur nga armqit serb per ta paraqitur popullin shqiptar si te flliqur moralisht .

Pra viktime e ktyre flliqarve esht autori xhelal ferizi dhe klanave te ndyra qe nxisin kampanja
me qellim te ndyre si tradhtar dhe antikombtar qe jan ne vend se ta perkrahin autorin xhelal ferizi ata organizojne tema lkunder tij ja pra kush eshst fytyra e ndyre e forumit dardania de shkoni dhe shifni binduni vet dhe kthehuni perseri ktu ne ket forumin tuaj vetem binduni se q, poshtersi bėhet
shifni pastaj aty te tema pa cenzure se si tallen me moralin e kombit shqiptar
disa fundrrina te pa cipe e te ndyre e te pa moral
nuk eka shkruar kot autori xhelal ferizi vjershen me titull morali dhe sa esa vargje etike e morale

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:24
Drenushaa
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek Drenushaa
Gjej mė shumė postime nga Drenushaa
02-04-10, 18:54 #10
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
o falemineres po te mir tek jini po m pelqeni shum shoqni e mir tek jeni edhe mikpritsa

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:25
ja se si filloj aty poshtersia e provokimeve ne dardania de te tema prezentoni veten

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:26
shfletuesi_
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek shfletuesi_
Gjej mė shumė postime nga shfletuesi_
02-04-10, 19:28 #12
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Eu Qekiqi mire se erdhe se po te mos ishe ti une sdo e gjeja SuzuKiiiiiiin tem e tash e pash qe Idila ma paska vjedhur.


o mir se te gjeta djal i mir qysh je e te k je djal i mir edhe ti

eu s e kisha besu qa te k jini ju mikpritsa ju, pu knaqka njeri ktu a po lodhni hiq
nime koki gjinsa a jini moti ktu qe sa vjet jini ju ktu,
un me ju kallxu drejt kom marak edhe kapak me knu ,e i bie sharkis kogja mir knoj
e pata qef do qi po dishin ktu me shkru per do kong shum t m ira
kogja kom qef se edhe ushtroj
sporte po kur ti kryj ushtrimet kom qef me knu
bile vinn do kojshi aty
kaniher knaqum
kur i biem sharkis po kom ni qe n dardani jan do qe jan kan zanat me shkru vjersha
per kangen

thash hajt ti kqyri do se marak kom edhe me knu

kogja mir di me knu edhe mir i bi sharkis
na jena te ardh prej katuni ne sheher para lufte bile po edhe n katun i kom kusherit atje shkojna knaqum kur knojna me sharki

--------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga qekiqi : 02-04-10 nė 19:32.

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:27
qekiqi

Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek qekiqi
Gjej mė shumė postime nga qekiqi
02-04-10, 19:36 #13
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Drenushaa
pershendetje qekiqi uroj tja kalosh mir ketuo pershendtje drenusha qysh je ti a je mir falmeineres shum pej teje per kit pritje
se kisha besue qe m pritni ka mir kshtu po ju te k jini t mir a ju pilqen sharkija m falni qe po ju ves po nashta kini qef meni sharkine veq pata qef me dit
un knoj po ne televizor nuk kom qef me dal se m vjen zor
po kogja m shkon zani veq kom marak kur m ngon dikush kur ka kallabllak
knoj kogja mir e kom ni shok ai mi shkrun kogja mir do kang edhe ai shum
burr i mir osht edhe ai ja ka zanat i bje mir sharkis

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:28
02-04-10, 19:45 #14
panta_rhei
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 1,650
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Aaaa po gjaja qi koke more qekiq, mazamakeq per ty e per neve...
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:34
ky phanta rhei dora e djatht e guri sylajt deh makreshi e shum te tjere guri sylaj ka marrveshje te mshefta me ta edhe me skyfterin me murgeshen e me bondin me
te tjeret bandit ne forum ku re duan ja lshojn pastaj diken ne qaf dikuj
dhe ky pseudonimi qekiqi reagoj per shkak se ky phanta rhei i tha ti je gjo e gjall
qe do do te thot je lop e gjall
esht karajteristike se nuk ka vend ku ky pisi i ndyre ko phanta rhai nuk ka vend ku ky nuk provokon ne forum dhe nuk ka vend ku nervozon njerz me qellim

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:36
02-04-10, 19:52 #15
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Aaaa po gjaja qi koke more qekiq, mazamakeq per ty e per neve...

qy qyre ky kerkush nuk ma tha kshtu veq ky po ti tek je gjo e lope e kali bre hajvan
bre magar po qka t bana une ty eu po i poshter tek je
bre gjaja e gjall kush t ka piell ty bollica a haaaaaaaaaaaaaaa
u po i poshter tek je qysh more ti ashtu
mor lopa e gjall krejt lop tek ke jeja se si filloj te reagoj pseduonimi qekiqi pas kti provokimi te phanta rhei ne forumin dardania de phanta rhei esht me nder me thene muti me i madh nji nder mutet me te mdhej ne forumin dardania de qe nuk ka rast ku nuk provokon me fjalene keqe e nuk shane njerz
ja ky pra ka marveshje te mshefta me guri sylajn

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:38
pastaj pason sharja e ndyre qe beri phanta rhei dhe per disa minuta guri sylaj dhe murgesha ia kan fshi pas ksaj sharje pason reagimi i pseudinimit qekiqi

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:39
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
02-04-10, 20:52 #16
turisti
traktorist
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Gjinia:
Postime: 40,617

Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qekiqi
Jam qekiqi dhe mir se ju gjej ne forumin dardania, besoj se kėtu do tė kalojmė mirė
me te gjith forumistat perndryshe me profesion jam karatist merrrem kryeisht me karate dhe ushtrime te sporteve luftarake ,
kam dalė pak me u relaksu ne forumin dardania
dhe besoj se ketu do te kemi qaste te kendshme perndryshe jam nga prishtina jo i vjeter ne moshe dhe me pelqejn shum sportet luftarake kik boks dhe karate
poashtu me pelqen shum muzika dhe filmi e garat me kerre e me motorra
si dhe boksi ,
poashtu me pelqen veshja e mir kam qef te veshem mir


O mire se erdhe -qekiq-.

Qe ti pruna do dhuratat me ushtrue se ketu ka tuli tuli azgani ........... e mos te gjejne te pa pergatitun se mos vet,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha ha.

Kalo bukur.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI.


__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:41
02-04-10, 20:56 #17
Idila
...me Sytė e Argusit
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Gjinia:
Postime: 9,135
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qekiqi
qy qyre ky kerkush nuk ma tha kshtu veq ky po ti tek je gjo e lope e kali bre hajvan
bre magar po qka t bana une ty eu po i poshter tek je
bre gjaja e gjall kush t ka piell ty bollica a haaaaaaaaaaaaaaa
u po i poshter tek je qysh more ti ashtu
mor lopa e gjall krejt lop tek ke je

Qekiq, po ti mysafir i ri si fillim duhet tė rrish urtė djal, ti e ngrite zėrin.. pupupuuuu...
...fillove tė gėrmosh me ēekiē pak si fuqishėm,
"ndalu beg se ka hendek"!
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.-------------------

ne vend se te sulmojn tradhtarin dhe ndytsrien me te poshter te provokimeve flliqarin
phanta rhei forumi nis provokimet ne pseudonimin qekiqi
ja se kush jan klaanet dhe bandat e organizuara ne forumin dardania de

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:43
02-04-10, 22:30 #18
Buqja_ch
Prishtinalike
Anėtarėsuar: 03-03-07
Vendndodhja: Diku po !!!
Gjinia:
Postime: 15,073
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Qekiq, po ti mysafir i ri si fillim duhet tė rrish urtė djal, ti e ngrite zėrin.. pupupuuuu...
...fillove tė gėrmosh me ēekiē pak si fuqishėm,
"ndalu beg se ka hendek"!diqysh ky Qekiqi si me kan binak me Lirikun .... sidoqoft mire se paska ardh ..
e Ti Idila le djalin rehat
__________________
Shkėputja e Yllit nga qielli nuk lidhet pėr fatin e askujt ...ketu shifet fundrrina e poshter dinake pseudonimi buqja te ciles liriku dikur i ka kushtuar vargje pasi ne forumin dardan liriku ju kushtonte vargje shum kuj pa hile vargje te bukura per te qetsuar shpirtrat e shqiptarve per ti sherbyer bukurise njerzore

ja se si fillon kjo dhija e kalbur kjo buqja
te provokoj

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:44
Buqja_ch
Shiko Profilin Publik

Dėrgo njė mesazh privat tek Buqja_ch
Vizito Faqen E Internetit tė Buqja_ch!
Gjej mė shumė postime nga Buqja_ch
02-04-10, 22:45 #19
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Qekiq, po ti mysafir i ri si fillim duhet tė rrish urtė djal, ti e ngrite zėrin.. pupupuuuu...
...fillove tė gėrmosh me ēekiē pak si fuqishėm,
"ndalu beg se ka hendek"!


------------------------------------
Eu niher mu dokt t mir po vini tu m dal pej huj

qka ju bana bre ku qka te kokit ju qy jo azgana e jo kshtu e ashtu eu

un ju kallxova drejt se ushtroj ju kallxova drejt qa kom zor mi ju rrejt

un merrna me qito ushtrime mus besofshi kur t doni hajde kqyrne vet

te ni shpi private jom jau kallxoj adresen hajde hini e kqyrni qka kom n podrum
e shini vet qka boj quditni

edhe me thik kom gjujt prej vogjlije ta rroku drunin shejen pa problem ku t dush
edhe ne uqk jom kon


veq edhe sharkin e due ju kallxova drejt edhe deshta me ju kallxu se ku jom n yu tube tu knu me sharki po qitash masi ja nist qishtu jo as njet se kom

edhe n yu tube jom kon me sharki po s po u bojka n qit forum hiq
une kishe ju jini te drejt ju s kokit hiq ven si me i than qati phanta rheit hup ta qifshin thit nanen ju nuk i that kurgjo te ligj tek jeni gja hiq nuk po vyjshi

ku qka ish qiky phanta rhei qka m tha bre kogja m vrau n shpirt me qat fymje bre ja qift bota nanen ne vorr e mbi vorr po i keq ish ai far lope e ethur e qift nanen evet ai qkerdhate muti i poshter veq po dridhna pej qasaj fymje
nji mij nana ja qkerdheft kina e shkinia
e krejt miletet e botes edhe ne vorr e pertej vorri ja qkerdhesfshin nanen

qati phanta rhei qi ma prishi qit lezet ne forum edhe ti boll e keqe tek je
hiq e mir s tek je


por se ne kofsha i gjall qat fymje qati phanta rheit s kom me ja harru per pa ja qkerdhy shtatijn nana para e mbrapa ku i ka se lshoj


qysh bre qito vjet i kam ba e s ka dal bir nane qe m thot mu qashtu

se ne ven e kalli
pa ja fal sekundin hiq pa ja fal sekundin e fshij pej toke
eu qka m tha pisi bre
po keq me fyjti pa i ba kurgja bre
ja qift serbia e rusia nanen po i poshter ish qaj phanta rhei

qysh bre pi leni at pis ktu nuk pi largoni me jau prish forumin
po edhe ju qasi edhe ju tek jini po get
hiq ma t mir jo masi mu po m lshohni shpin pa faj e jo ati

edhe ju teknefeca qasi haramash tek jini po get

nejse me juve s po u bojka hiq

po get ju tek jini krejt ni bande bashk po get

qysh nuk i that qati muti pse e fyjte qashtu qekiqin e me i than a e di ti se qekiqi te ngulet mn krye s paska pa ai tarak hala po get

po ti po m thu mue qysh e tek hajt bre see dhe ti qasi malli si phanta rhei te k je


hiq nuk po vyjshe as ti kurgja
po qaj muti phanta rhei m tha mua ti je gjo e gjall qka i bana bre
pse

a e pat vet qitu ju vet bre bre thit nanen ja qifshin po i poshter ish
qito vjet i kom bo e kerkush qishtu s m ka than
veq qiky phanta rhei po veq n hift n bir t nans vet

se pa ja qkerdhy tana nanat s e lshojm, se kurkush s ka guxu mu me than qashtu
ku ku qitash e lexun do shok t mi u kallen krejt

se mem thon dikush mua qat fymje ne ven i bie me maje t qekiqit n krye ja boj kryet me njimi
bira un se nguci kerkan po me m nguc ja qkerdhej tana nanat kush te lyp

gjall mi dhe se lshoj menjiher pa e kall

qa i bana ati un more ja qqkerdhesfshin kualt nanen e mzett
pisit qati phanta rhait po fort m nervozoj me qat fymje po mir ja nisum qitu mu knaq
n qit forum e m i prishi krejt nervat me qat fymje

qa u ba tash qa ju gjet po q ndryshut edhe ju

qa kini qe u hallakatt krejt me ju marr me t mir ma shum po u trimnojshi ju

ani qaj lopa phanta rhei qi e paska pjell bollica ja qift kishku nanen e paska qkerdhy mzati bollicen e u pjell qaj phanta rhei bre e qkerdheft nanen e vet ai


qe ja nisi ma i pari me m fy aj m tha gjo e gjall tek je
qysh more gjo e gjall a e din kujnna i tha ai qashtu qe e kalli krejt e kalli me qka ka
qito vjet i kom bo kerkan nguc se kom perpara veq kush ka lyp me ja qkekrdhy nanen ja kum qkerdhy edhe phanta rheit kom me qkerdhy atje ku e ka

ati muti bre robt e fis e qka ka ja qkerdhefshaqe pasha neren qito vjet i kom bo e s um ka than kush qishtu

se me pas perpara dikun ne ven pa s ja fal i sekundin qati majmun phanta rhei

se ja bon dikush kryet bira bira me qekiq

ai po lypke me ja qi bota nanen more qysh m tha ashtu

po i poshter ish bre qka i bana un ati plehi sa erdha

n forum mos osht naj shka more ja qift dreqi nanen m falni pash neren qi po shaj se m ka bo nervoz qaj pis phanta rhei

po mir kesh qitu dola pak me hiq do merzi thash hajt t boj shoqni qitu pak
kur qe ky phanta rhei qa m tha bre kraleva nanen ja qkerdheft
po rrrospi mashkull ish
o po i mir ish me e qu dikun e me ti qi nanen me te prish per nimi vjet
mos me ju hyp ma kamve t veta ai pis


qoj krye e m fyjti po lypke me ja bo njimi bira ne krye me qekiq
bre e qift nanen e vet po i poshter ish

po lypke me maje te qekiqit me ti hi n krye me e gjbirue per s gjalli at pis

ni mi bira ma s paku me ja bo n krye

qati phana rhait

po shum um ranoj bre nanen kina e e krejt botra ja qift e ja qkerdheft pederit

se pa ja qkerdhy at nanė n vorr ne gjetsha naj her diku n se lshoj

eu po mir ja nisa qitu nd ardani bre qka m ka qit pej kontakti qaj pis muti phanta rhei e keq m dul me juve bre le se s koka kon mir me hi qitu hiq

po ktu s pu rrik a hiq n ime tek jini t kqi ma mir po largohna pej kti hamom forumi
se qysh po doket te kqi tek jini kokna mashtrue n juve s tek jini t hajrit ju
ku meniher ja nist me me fy e me kso far
fjalsh kurgja nuk po vajshi po kan than sa ma shum me i marr me t mir njerzit ma t kqi jon
s po u bojka qitu hiq

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:45
02-04-10, 22:49 #20
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti
O mire se erdhe -qekiq-.

Qe ti pruna do dhuratat me ushtrue se ketu ka tuli tuli azgani ........... e mos te gjejne te pa pergatitun se mos vet,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha ha.

Kalo bukur.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI.


jo more te shppija ushtroj un a qasi paska ktu a qe valal nime fort po dushka mu shterngue veq qaj qi t um nguc te ka honger keq a mi nguc kurkan se nguci

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:48
02-04-10, 22:52 #21
e_martumja
Merita
Anėtarėsuar: 13-04-05
Vendndodhja: ne dhome me 4 qyshe qe gjindet ne katund
Postime: 14,019
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Buqja_ch
diqysh ky Qekiqi si me kan binak me Lirikun .... sidoqoft mire se paska ardh ..
e Ti Idila le djalin rehat

Ashtu me shkoj mendja dhe mu ne folne por ky paska humor more


Mire se erdhe Qekiq ne mesin tone. Bash kemi pas nevoj ne shume raste nje qekiq Tash e tutje do te kemi mundsi mi mshu naj kujt hahahahahaa


Pershendetje
__________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.ja kjo rruspija e famshme qe gjithqka qe flitet ne forum nga dikush kjo thot liriku

sepse liriku deri sa u protestua njiher dhe ju fshine shum prvokime te saj te kesaj degjenrikje te forumit prandaj pseudinimi qe nuk ishte liriku u acarua nga provokimet e ndyra te disa pisave manjak ne forum qe menjiher jan ne gjednje te perlyejn lirikun per diqka se sa te poshter jan

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:49
02-04-10, 22:52 #22
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Buqja_ch
diqysh ky Qekiqi si me kan binak me Lirikun .... sidoqoft mire se paska ardh ..
e Ti Idila le djalin rehatoj buqe qa po thu bre
ja ktu spu rrika hiq n kit far forumi nime forum i fllqit te koka erdha kishe me bo shoqni ktu tek jon gjithscili ma ngucakeq se tjetri

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:50
liriku ju ka thene sa e sa her ne forum q ete ndalen provokimet ndaj tij por kot
ato vazhduan ne menyrat me te ndyra dinake dyftyrshe

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:54
02-04-10, 22:45 #19
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
Qekiq, po ti mysafir i ri si fillim duhet tė rrish urtė djal, ti e ngrite zėrin.. pupupuuuu...
...fillove tė gėrmosh me ēekiē pak si fuqishėm,
"ndalu beg se ka hendek"!

------------------------------------
Eu niher mu dokt t mir po vini tu m dal pej huj

qka ju bana bre ku qka te kokit ju qy jo azgana e jo kshtu e ashtu eu

un ju kallxova drejt se ushtroj ju kallxova drejt qa kom zor mi ju rrejt

un merrna me qito ushtrime mus besofshi kur t doni hajde kqyrne vet

te ni shpi private jom jau kallxoj adresen hajde hini e kqyrni qka kom n podrum
e shini vet qka boj quditni

edhe me thik kom gjujt prej vogjlije ta rroku drunin shejen pa problem ku t dush
edhe ne uqk jom kon


veq edhe sharkin e due ju kallxova drejt edhe deshta me ju kallxu se ku jom n yu tube tu knu me sharki po qitash masi ja nist qishtu jo as njet se kom

edhe n yu tube jom kon me sharki po s po u bojka n qit forum hiq
une kishe ju jini te drejt ju s kokit hiq ven si me i than qati phanta rheit hup ta qifshin thit nanen ju nuk i that kurgjo te ligj tek jeni gja hiq nuk po vyjshi

ku qka ish qiky phanta rhei qka m tha bre kogja m vrau n shpirt me qat fymje bre ja qift bota nanen ne vorr e mbi vorr po i keq ish ai far lope e ethur e qift nanen evet ai qkerdhate muti i poshter veq po dridhna pej qasaj fymje
nji mij nana ja qkerdheft kina e shkinia
e krejt miletet e botes edhe ne vorr e pertej vorri ja qkerdhesfshin nanen

qati phanta rhei qi ma prishi qit lezet ne forum edhe ti boll e keqe tek je
hiq e mir s tek je


por se ne kofsha i gjall qat fymje qati phanta rheit s kom me ja harru per pa ja qkerdhy shtatijn nana para e mbrapa ku i ka se lshoj


qysh bre qito vjet i kam ba e s ka dal bir nane qe m thot mu qashtu

se ne ven e kalli
pa ja fal sekundin hiq pa ja fal sekundin e fshij pej toke
eu qka m tha pisi bre
po keq me fyjti pa i ba kurgja bre
ja qift serbia e rusia nanen po i poshter ish qaj phanta rhei

qysh bre pi leni at pis ktu nuk pi largoni me jau prish forumin
po edhe ju qasi edhe ju tek jini po get
hiq ma t mir jo masi mu po m lshohni shpin pa faj e jo ati

edhe ju teknefeca qasi haramash tek jini po get

nejse me juve s po u bojka hiq

po get ju tek jini krejt ni bande bashk po get

qysh nuk i that qati muti pse e fyjte qashtu qekiqin e me i than a e di ti se qekiqi te ngulet mn krye s paska pa ai tarak hala po get

po ti po m thu mue qysh e tek hajt bre see dhe ti qasi malli si phanta rhei te k je


hiq nuk po vyjshe as ti kurgja
po qaj muti phanta rhei m tha mua ti je gjo e gjall qka i bana bre
pse

a e pat vet qitu ju vet bre bre thit nanen ja qifshin po i poshter ish
qito vjet i kom bo e kerkush qishtu s m ka than
veq qiky phanta rhei po veq n hift n bir t nans vet

se pa ja qkerdhy tana nanat s e lshojm, se kurkush s ka guxu mu me than qashtu
ku ku qitash e lexun do shok t mi u kallen krejt

se mem thon dikush mua qat fymje ne ven i bie me maje t qekiqit n krye ja boj kryet me njimi
bira un se nguci kerkan po me m nguc ja qkerdhej tana nanat kush te lyp

gjall mi dhe se lshoj menjiher pa e kall

qa i bana ati un more ja qqkerdhesfshin kualt nanen e mzett
pisit qati phanta rhait po fort m nervozoj me qat fymje po mir ja nisum qitu mu knaq
n qit forum e m i prishi krejt nervat me qat fymje

qa u ba tash qa ju gjet po q ndryshut edhe ju

qa kini qe u hallakatt krejt me ju marr me t mir ma shum po u trimnojshi ju

ani qaj lopa phanta rhei qi e paska pjell bollica ja qift kishku nanen e paska qkerdhy mzati bollicen e u pjell qaj phanta rhei bre e qkerdheft nanen e vet ai


qe ja nisi ma i pari me m fy aj m tha gjo e gjall tek je
qysh more gjo e gjall a e din kujnna i tha ai qashtu qe e kalli krejt e kalli me qka ka
qito vjet i kom bo kerkan nguc se kom perpara veq kush ka lyp me ja qkekrdhy nanen ja kum qkerdhy edhe phanta rheit kom me qkerdhy atje ku e ka

ati muti bre robt e fis e qka ka ja qkerdhefshaqe pasha neren qito vjet i kom bo e s um ka than kush qishtu

se me pas perpara dikun ne ven pa s ja fal i sekundin qati majmun phanta rhei

se ja bon dikush kryet bira bira me qekiq

ai po lypke me ja qi bota nanen more qysh m tha ashtu

po i poshter ish bre qka i bana un ati plehi sa erdha

n forum mos osht naj shka more ja qift dreqi nanen m falni pash neren qi po shaj se m ka bo nervoz qaj pis phanta rhei

po mir kesh qitu dola pak me hiq do merzi thash hajt t boj shoqni qitu pak
kur qe ky phanta rhei qa m tha bre kraleva nanen ja qkerdheft
po rrrospi mashkull ish
o po i mir ish me e qu dikun e me ti qi nanen me te prish per nimi vjet
mos me ju hyp ma kamve t veta ai pis


qoj krye e m fyjti po lypke me ja bo njimi bira ne krye me qekiq
bre e qift nanen e vet po i poshter ish

po lypke me maje te qekiqit me ti hi n krye me e gjbirue per s gjalli at pis

ni mi bira ma s paku me ja bo n krye

qati phana rhait

po shum um ranoj bre nanen kina e e krejt botra ja qift e ja qkerdheft pederit

se pa ja qkerdhy at nanė n vorr ne gjetsha naj her diku n se lshoj

eu po mir ja nisa qitu nd ardani bre qka m ka qit pej kontakti qaj pis muti phanta rhei e keq m dul me juve bre le se s koka kon mir me hi qitu hiq

po ktu s pu rrik a hiq n ime tek jini t kqi ma mir po largohna pej kti hamom forumi
se qysh po doket te kqi tek jini kokna mashtrue n juve s tek jini t hajrit ju
ku meniher ja nist me me fy e me kso far
fjalsh kurgja nuk po vajshi po kan than sa ma shum me i marr me t mir njerzit ma t kqi jon
s po u bojka qitu hiq

qekiqi
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek qekiqi
Gjej mė shumė postime nga qekiqi
02-04-10, 22:49 #20
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti
O mire se erdhe -qekiq-.

Qe ti pruna do dhuratat me ushtrue se ketu ka tuli tuli azgani ........... e mos te gjejne te pa pergatitun se mos vet,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha ha.

Kalo bukur.

thjeshte & sinqerte,
TURISTI.

zhgėnjimi
05-04-2010, 08:58
duke e provokuar nofken qekiqi e duke ja fshi fyerjet e phanta rheit me dikaneri sepse phanta rhei ku do neper forume ka sha e ka nenqmue njerz dhe sa hyri ky qekiqi
ne forum phanta rhei filloj me provokime natyrisht sinjalin dihet nga kush emerr ne forumin dardania
dhe phanta rhei njihet si fyesi dhe arroganti epposhtruesi ma i madh i njerzve ne foeumin dardania ndersa gusi sylaj e perkrah secilin qe e sulmon lirikun
kush do qoft ai qee sulmon lirkun ky guri sylaj eperkrah dhe pastaj ato qe ka shkruar si dinak qe e sht hde modarator i fshin
ja kjo esht dyftyrsia e disa fundrrinave ne forumin dardania de shofeni maskene tyre pra

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:00
GURI SYLAJ
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek GURI SYLAJ
Gjej mė shumė postime nga GURI SYLAJ
03-04-10, 22:13 #26


Oqeani
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Gjinia:
Postime: 14,947
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Edhe une i uroj mireseardhej qkiqit demek Lirikut!!
Lirik maje vetin burr se si nalt e virrshe dohere e tash po munohesh ni forum me e mashtru .
Nuk ban kshtu Liriko se burrnija bjen ne fund te pusit!!Mendova se po i thua - : Kjo ftyre eshte , nuk eshta bahēe me e lavru kur te duash !

__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:02
ja shihni se si fillojn provokimet dal nga dal edhe pse pseudonimi qekiqi ju tha nuk jam lirku sa e sa her ata perseri prandaj pasuan sharjet e pseudonimit liriku
sepse pseudonimi qekiqi u nevrikos dhe i shau pasi ky phanta rhei i tha ti je lop e gjall

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:03
03-04-10, 22:18 #27
GURI SYLAJ
Moderator
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 9,010
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Jo tybe mire e ke po une nuk pashe ftyre kurrkund!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:04
me poshtersi e ironi ky guri sylaj e quan ket qekiqin lirik me qellim dhe enevrikos
dhe e quan te pa fytyre me ironi deri sa qekiqi plas nga inati dhe i fyen ata por qekiqi nuk esht liriku

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:07
roadrunner
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek roadrunner
Vizito Faqen E Internetit tė roadrunner!
Gjej mė shumė postime nga roadrunner
03-04-10, 23:17 #29
GURI SYLAJ
Moderator
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 9,010
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Po nuk ka de !Se ,ata qe kan pak ftyre tybe nuk bajn kshtu si ky Liriku!! Here patriot e here rrugaq qe kercnon dhe ate me emra te te tjereve qe , ma merr menja, as qe i njeh!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,vetevetenja perseri paftyrsia e guri sylajt qe me qdo kusht kerkon denigrimine lirikut edhe pse disa forumist thone nuk esht ky liriku por guri sylaj ky pa ftyr qellmisht deshiron me qdo kusht se bashku me ket degjeneriken roedrunner dhe e martuemja degjenrikja
te denigrojne lirikun
me nje poshtersi duke e tallur pafundesisht
jeta bizar te zi provokator e ndytsira ngacmuese qe kan qellim ngacmimi te njerzve ne forum

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:08
03-04-10, 23:48 #30
qekiqi
Banned


Anėtarėsuar: 02-04-10
Gjinia:
Postime: 63
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Edhe une i uroj mireseardhej qkiqit demek Lirikut!!
Lirik maje vetin burr se si nalt e virrshe dohere e tash po munohesh ni forum me e mashtru .
Nuk ban kshtu Liriko se burrnija bjen ne fund te pusit!!
E sa per sporte luftarake paske ba mire se jam kan vetun si -Mjeshter i Aikidos!


------------

O shka i pa bes nuk jom liriki un shkavello a merr vesh ti

jom dikush tjeter qi ju kurr nuk duhet mi dit kush jom

se me juve duhet qishtu

e mus ja ngjit nierit pa faj se muti ma i madh n krejt shyptarin ishe ti
qitu n qit forum bashk me qit rruspoine gilanit qit roaderunner

kejtj bota e kan pa qe nuk osht liriki qitu o psikopata
nuk osht po osht tjeter kush qitu qe po shkrun pa kurfar dyshimi garant qitu nuk poo shkrun liriki le ta din kejtr dardania e kejt bota qe jo
e kurr s kini mi marr vesh kush jom plasni

tjeter kush po shkrun jo liriki e ti je qaj qi e ke perjashtu lirikin me urdhen t serbis
ti vet guri sylaj gjeloz i smut tradhtar na kan kallxu neve kejt qka u ba ktu
e qysh ka shku pouna ktu pej tradhtarve e kejt qka i kan bo lirikit
qitu pisat e serbis jo veq ktu po n kejt forumet marre be nonen e tradhtarve po pisat qe ishit


po ju thom se jena ardh qitu per pak dit nashta vjen liriki e qkrun n qit pseudonim nashta jo ai e din po ai ka thon s du me pas pun me ta kurr mo
me pisa nuk e beosjm qi shkrun
ju ja kini inati lirikit se jeni pedera t shkieve shkiet ju qkerdhejn juve disave
e te m falin dardania se ka gjin t mir qitu veq disa lypshin
plum n goj be ju qift deri nonen ma t poshter s kish
veq un edhe do persona vet deshtum mi vertetu do sene
liriki nuk osht qitu hiq as nuk esht ne qytet t vetin hiq ka shku dikun nuk osht intresant per juve mi dit ku ka shku

kom desht mi vertetu do sene vet
edhe kom qkru liriki nuk osht ktu po ju jini t pa bes tradhtar
ju pi dini se qyky qrim nuk osht i lirikit po me qellim po hani mut

tana t zezat po munohni mi ja ngjit lirikit
be pisa t poshter ishit niher nuk besosjhim kur na pa kallxu lirki
pu po nime kokit t poshter te kokshit be
rriqna t pa bes shki be shkie tuk jeni kejt shkie

po kur s kini me mujt me ja ngjit be kurr lirikit
se kejt poplli shyptar e njeh lirikin po ju me qellim po i bani kto qpifje
kunra ti ani ti ti qe nina n dy komt ma qpifs nuk kish per ty na kan kallxiu edhe do tjer se qfar muti je e kush muti je

un po ju thom jom qekiqi munet kush t don mi vertetu jom i gaqum
ju po hani mut jo liriki liriki
o lesha t mutit ishi ju disa te poshter be t pa bes t pa bes ishit
sa her me ju thon o mut qi nuk jom liriki kjo kollaj osht mu vertetu

po dal ku te doni e po ju kallxoj kush jom un qe kom qkru


qe ju jeni ju t pa bes e t pa kurfar karakteri nuk ju ka kush faj

po ju thom qe nuk jom liriki nuk jompo ju thom qi nuk jom liriki
nuk jom jo liriki o psikopata o tradhtar jom qekiqi ksshtu m thirirn kejt shoqnia


ku t pyetsh ne preshev kejt e din ma dijn qit emen kon te vetsh n preshev t kallxojn per qekiqin kush o qekiqi na jena aty te ardhun pi lojani
e qe do vjet jetojna n fush kosov me shpi

edhe me na ngu neve liriki nuk ka kurr pun me juve me magjup jini ju be

se ma pisa se ju nuk kish be

liriki nuk osht ktu as nuk osht tu shkru n qit pseudonim asni fjal

me grancion se n kit pseudonim s ka shkru qkru liriki

as ni gjys fjale tjeter kush jena na krejt qe ju kurr nuk bon me dit

kush u bo marak me ju qkerdhy nona na i dalim ja jepim djakun e qkoqim
ose i bejm diqka edhe ma keq po emna nuk jepim
po liriki be nuk jena merrni vesh o lesha idiota
qishtu duhet me juve disa te poshter qi ma te poshter nuk paska be qitash pi besojna qa ka vujliriki me juve qitu po ju ma te zi se shkit kokshit

qekiqi
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek qekiqi
Gjej mė shumė postime nga qekiqidhe si reagoj qekiqi dhe reagimi i qekiqit
pasi qe ja plasen barkun me ngacmime e provokime ky ironiku guri sylaj
ky pis i pa ftyr i pa ndergjegje ironik dinak

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:20
Dardania.de > Tė ndryshme > Prezantoni vetėn
Mirdita
Emri Ta ruaj informacionin?
Fjalėkalimi

Hap faqen...


Faqja 3 nga 3 < 1 2 3

Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Dje, 08:24 #31
GURI SYLAJ
Moderator
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 9,010
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Mire mjes Lirik !
Falemineres per komplimente!Sepse njerezit si ti , kur te shajn, te bejne ncder.
Vetem nje njeri din dhe mundet me shkru si qekiqi dhe ai eshte Liriku.
Nuk po te them mos u ban hore se edhe nuk mundesh me shume -fatkeqesisht!!
Por me e tepru mos e tepro .Shko ne ate forumin e ri qe e kishe reklamu ktu e ndoshta eshte me rehatshem ...derisa te njohin edhe atje!!!
Lirik ,vertete me vjen keq, koheve te fundit edhe gjynah ,prej teje!!
Ishalla me shendet je mire e keto tjerat kalojne!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:29
poshtersite e guri sylajt nuk ka n fund dhe vetem e vetem qe ky te jet mbret ne dardani qe ky me klanet e tij te shkruajn aty qka te dojn ata aty

te favoizoj wehabist e taliban e rryma tjera antikombtare ne forum
dhe nuk u aprovua kerkesa ne forum per mbylljen e rrymave talibaniste
edhe pse gjat ngatrreses ne forum liriku propopzoj qe te ju mbyllet hapsira

ne forume shqiptare talibanve sepse e rrezikojn interesin nacionale ne kosove
e ne trojet shqiptare
dhe paraqesin rrezik kombtar per ne shqiptarėt por shum kush ne at forum e beri
veshin e shurdher ne vend qe kombtarisht te reagojn e te miratojn kerkesen
por disa dinak ne at forum klane klanore grupe qe jan e njihen ne mes vete ata

disa qe dijn te bashkohen si klan e te sakatosin me dinakeri

njerz me llafet e tyre dyftyrshe qe vetem ata dijn ti paraqesin si skile

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:35
Dallandyshja_718
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek Dallandyshja_718
Gjej mė shumė postime nga Dallandyshja_718
Dje, 17:26 #34
Gentiani
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Ne Luginen e EU-se !
Gjinia:
Postime: 3,003
Titulli: Mirdita

--------------------------------------------------------------------------------
Miredita !

E kam limituar numrin e postimeve me numrin 3000, ama mu desht ta beja nje perjashtim e te vije te them edhe une miredita qiknenaj!

Dje kalimthi, e kam lexuar "mirediten" e qekiqit qitu... ama nuk e mbaj ne mend ne tere periudhen sa kam shkruajtur ne dardani, qe kam qeshur ndonjehre me ndonje postim tjeter aq shume sa me "mirediten" e qekiqit... Oh,ha.haaaaaaaaaa ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaa
Bam, bam, bame e bum, bum, bum e gozhdoj derrasen

Pershkrimi i sporteve luftarake, pastaj ajo teknika e re - gjuajtja me qekiq ne rreth Oh, hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Ama nje gje mund ta them, style i shkrimit te qekiqit, nuk mund te jete shkrim i lirikut, per kete mundem te shkoj deri ne 95 % te besueshmerise sime, qe qekiqi nuk mund te jete liriku... Nuk dua te jap mendime lidhur me kush e cili, ama qekiqi nuk mund te jete liriku.
__________________
Unė nuk jam i pari, por jam Nr.1, kėte qė po e shkruaj e din edhe ti !!!


.................................................. ...

edhe per kunder reagimeve te lexuesve ne forum qe shprheshin se ky qekiqi

nuk esht liriku qe shkruan

perseri guri sylaj dhe e martuemja sidomos kjo e martuemja me nje degjenerim
te pa parė ka flliqur forumin dardan
me gjithfar lloj llafesh rreth seksit flliqar

e poshtersirave degjenerike duke flliqur fare forumin se bashku me te tjeret
idiot flliqarė sidomos te tema ne dardani tema pa cenzur
ku kjo e martuemja esht numer nji per kah fllqisia e turpi i forumit
simbol i degjenerimit
simbol i poshtersis
nji nder te ndyrat e forumit

zhgėnjimi
05-04-2010, 09:52
dhe shtrohet pyetja q lidhje ka guri slyaj nese erdhi deri te perplasja aty per tay e fyerjeve ne mes te fyerjeve te pseduonimit qekiqi dhe phanta rhei
ja po ju tregojm ne pse
sepse guri sylaj esht duke kerkuar vazhdimisht sherr me xhelalin vazhdimisht dhe pa nderpre kush do qe del dikush apo qfar do lloj teme qe ishte ne mes te disktutuesve
qe nuk kishte lidhje me guri sylajn por ne mes te atij dhe xhelalit gu ri sylaj dilte dhe ja mbante krahun anen kundershtarit te xhelalit
e qfar do teme qe ishte pa marr para sysh a ka diqka lidhje apo jo qka deshmon se guri sylaj esht nji pis i ndyre prvokotaor dhe kerkon ti mbetet ne dore xhelalit
dhe edhe ne ket rast kur pseudinimi qekiqi me phanta rhei hyne ne fyerje e
grindje veqmas guri sylaj del dhe thot qekiqi esht liriku pa epyetur askush as pa qene fjala per te as pa u fyer ky pseudonimi qekiqi me guri sylajn
as pa u ferkuar fare me guri sylajn ky guri sylaj del e kembngul dhe fut hundet ku do qe ka te bej diqka me temen i treti kur dy persona hyjn ne ferkime ose diskutime si cinik i ndyre ky ka nevrikosur shum njerz
ka provokuar shum njerz me ironine tij dhe cinizmin e tij ky guri sylaj
esht i smure psikopat idiot esht i pa ndalshem dhe vertet i smure manjak
dhe u deshmua se ky dhe vetem ky gur sylaj vetem ky dhe askush tjeter ky i ka nxitur pseudonimin phanta rhei njeriun me te ndyre ne forum qe fyen vazhdimisht dhe skyfterin vetem ky dhe ky enxite edhe degjenriken pseudonimine quajtura e martueme ky dhe vetem ky guri sylaj me klanet e tij jan i njejti klan ne dardani
qe bejn zullum kunder autorit sepse ky guri sylaj nji fanatik fhsataresk klanor
ky ben kso grupimesh fanatike per te qen vet shkop e vet mbret ne dardani
dhe sa po te heton se dikush din dhe ka vizione ky lufton per ta diskredituar me banden dhe klanet e tij ky i ka veglat ne forum dardaia de

zhgėnjimi
05-04-2010, 20:31
xhelal ferizi

08/12/2007 ne oren 19:43

26
Ka ardh koha te ju tregohet se ku e kan vendin fundrrinat virusale qe ne vendin ton n p rmes degjenerikve te pa kurriz te cil t mendojn se kombi shqiptarizmi q shtja kombtare sht nji pazar duke mos ditur se me qeshtjen kombtare nuk luhet me identitet kombtar nuk luhet dhe
me q shtjen e atdheut nuk luhet
te gjith ata q i sherbejn ne formen ma te vogel greqizmit ne shqiperi
jasht nga shqiperia fashist fanariot ,apo keni harruar se qysh nga ardhja
e grekve ne ballkan asnjiher nuk ndalen helmin shoven panhelen kunder trupit shqiptar
dhe presim kohen kur kta do t lajn m katet dhe borgjet.
Sikur te isha un ne token shqiptare ne pushtet T kisha fuqi kund goj fanarioti apo sherbtor i tij nuk do te guxonte te hapej ne token shqiptare.
BORGJET NUK HARROHEN LEHT DHE VUAJTJET QE NA SHKKATUAN NDERSA SOT me prapashtesa panhelene po mendojn te ndrrojn strukturen etnike te popullsis shqiptare mbiemrat
nga njiher po mendoj mos jam n nd rr
se qka qenka kjo bot ne vend se te kekrohet llogari nga kta helenet qe shkatrruan civilizimin pellazg kta paskan te drejt edhe te ngrejn krye tash ne jugun e shqiperis ne at pak cop vend ku na mbeti sa per te kthyer makiinen nga grabitsit e pa kurfar skrupulli
te cilet nuk do t e ngopeshin as me afriken as me madhsin e kines
njerz te pangopur laKMIQAR TE TOKAVE TE HUAJA:
OMONIA KY VIRUS I RREZIKSHEM NE VENDIN TON DUHET TE SHUHET NGA FAQJA E DHEUT TE SHQIPERIS ME GJITH FANARIOTIZMIN DHE SHERBTOR T E TYRE m esht mbushur mendja se pikrisht qarqe te caktuara te perendimit po e lejojn lirshem omonian dhe janulatosat fanariot nepermes te kishave panortodokse helenizimin e shqiperis
po shqiptart ku do te bejn vendin
ku do te jetojn nes e ju meret hapsira
ku te mbyten thuani pra .
MENDOJ S E KY VIRUS KY MYK I RREZIKSHEM QE I KA HY NE TRUP SHQIPERIS SE JUGUT DUHET URGJENTISHT TE MERREN MASA NE FORMA TE NDRYSHME TE PASTROHET perndryshe paraqitet rrezik
qe omonia organizat kuaj druri me gjarpij mbrend te helmojn trupin
e m m shqiperis
duke filluar nga jugu si gangren drejt veriut
SOKOLAT SHQIPTAR E KAN FJALEN TANI DHE NE JUG duhet ti hapim syt dhe te koncetrojm te gjitha forcat kunder mykut virusit kunder gjarpijve fanariot te cilet kan nxjerr thinin tani dhe gati jan te kafshojn trupin e himares ne mos e kan kafshuar.
OMONIA DUHET LARGUAR DHE PERZAN NGA SHTETI SHQIPTAR SE BASHKU ME TE GJITH ARGATET
E TYRE
TE DAL LIGJI QE TE GJITH QE
VEPROJN TRADHTISHT KUNDER TOKES SHQIPTARE TE JU MERRET PRONA DHE TE JU SHPERNDAHET PATRIOTVE
propozoj q ne himar te shkojn grupe folkolorike shqiptare te k ngve dhe te valleve te bashkpunojm me jugun ne kombinimin e kengve dhe valleve te shartimitt e kultures son jug veri dhe me prezencen ton te pastrojm mykun e armikut nga aty
dhe te gjitha gjurmet e
sh mtimit
qe la aty fanarioti ne kto vitet e pas tranzicionit
ku punoi lirshem si ne tapin e babes per shkak se shqiperia u gjet shtepi e shkret pa zot shtepie
pa dyer e pa dritare
pa kurfar energjie
atdhetare
aty
qe te mbrohet nga virusi fanariot
propozoj qe sa ma shum grupe aktive
nga veriu dhe kosova te kordinojm bashk artin muziken dhe te afrojm sa ma shum me jugun
kombinimet dhe afrimet tona dhe bashkarisht te marrim masa te mbrohemi kunder ndikimit te ktyre bizanttinve qe kurr nuk ndrrojn qellim as mendje dhe gjithmon pa e ndalur armiqsin
cakun perfundimtar e kan aneksimin e trojeve
shqiptare ne jug
FUQIA JON JUG VERI KOSOV E PERBASHKT DHE E KORDINUAR ME KONTAKTE TE SHPESHTA DHE ME KORDINIM NE ART KULTUR MUZIK
DHE AKTIVITETE TJERA ME BASHKPUNIM TE SHPESHT TE ALRMOJM POPULLIN TI HAPI SYT NGA KY RREZIK I NDERSYER NDERSA OMONIA
DUHET TE NDIQET NGA TROJET SHQIPTARE TE LARGOHET DHE TE NDALOHET SI ORGANIZAT TERRORISTE ANTISHQIPTARE ANTIPERENDIMORE:
SHPETIMI KOMBTAR MBAS KOSOVES MENJIHER FILLON NE JUG NGA KY RREZIK PERMANENT
detyra kryesore e shqiptarve esht te pastrohet jugu nga element t progrek te cilet p r para te bler
pepriqen te turbullojn gjendjen ne jug ne viset tona shum te bukura shqiptare
aty jan gjet qerdhe te pershtatshme gjarpijt e omonis por mbi ta do te leshohen shqiponjat me kthetra nga te gjitha anet shqiptare
propozoj qe te gjenden fonde te fuqishme per luft kunder ndikimit grek ne shqiperi
dhe neper vende kyqe gjithqka ne dor te ken familjet atdhetare shqiptare
ne m nyr qe te nderpritet ndikimi fanariot
panhelen shoven
qe edhe ne kohen e sotme ne ket shekull mbeti po ai si ne kohrat e shpellave
i njejti qellim llabrues ngr n s perbindsh
si ne kohrat e fashistve zervist si ne kohrat e bizantit si ne kohrat e invazionit
koha esht tani te ndermerren masa ne jug te shqiperis ku as radio as televizion as k ng greke kund te mos d gjohet as ne treg as ne automobil
askund te behet ky ligj i pa shkruar por i zbatuar
mbi dhe
qe te shlyhen gjurmt panhelene shovene qe po na rrezikojn
aty
sepse pikrisht nepermes rracizmit kulturor
po b het p rpjekja
kryesore qe te helenizohet etnia shqiptare
n jug
autori i k tij shkrimi xhelal ferizi n mergim

zhgėnjimi
05-04-2010, 20:44
xhelal ferizi

11/12/2007 ne oren 13:34

34
OMONIA ORGANIZAT PANHELENE GREKE armike e perbetuar e shqiptarve kerkon shpalljen e nji miljon grekve n shqip rin e jugut
a nuk sht ky sulm direkt ne sovranitetin tonė toksorė e teritorial
sulm armik direkt ne integritetin tone shtetrorė e kombtar

qka duhet tė bė j ma teper omonia se sa te kercnoj parlamentin tonė shqiptarė
ku jan strukturat tona shtetrore ku ėsht ministria shqiptare
organizata shovene omonia jan duke bė kerdi ne jugun e shqiperis ė
duke manipuluar me numrin grek ne shqiperi ne shqiperine jugut

atje ne himare jo vetem arti dhe muzika greke greke mbreterojne por edhe greqishtja
por edhe greqishtja si gjuhė qe luan rrol esht radio dhe emisionet televizive
ne gjuhen greke
ne fakt mungon vetem shpallja e pamvarsis se shqiperis se jugut me tentim te bashkangjitjes greiqse

dhe kjo ė sht vetem q ėshtje kohe pra nese nuk meren masa energjike nga ana e shqiptarve

opinione mendime te autorit xhelal ferizi gjat vieteve ne blog te gazetes shekulli

zhgėnjimi
06-04-2010, 04:19
:luftim::luftim::luftim:Hashim thaqi dhe qeveria e tij i trahtojnė mergimtarėt shqiptar si te huaj dhe ua veshtiresojne hyrjen ne atdhe duke u marr haraq ne kufi para gjoja sisigurim makine,
paguaj per te hy ne atdhe vendasi qe e esht i atij vendi , kjo duket si nje fyerje e madhe kombtare fyerje e rende per mergimtarėt shqiptar .
Fyerja kombtare shqiptare e mergimtarve qe ndjehen te pa kurfar perkrahje paraqet nji lloj tradhtie ndaj tyre sjellja e tillė esht nje loje zullumi dhe plaqkitje.
Po te nisesh me automobil me antar te familjes per ne atdhe pason plaqkitja dhe zhvatja ne qdo hap dhe ne qdo pusi e prite te cubave te kohes rjepasave .
Kudo neper rruge tatime austradash viza neper kroacia tatime rrugesh plaqkitje zhvatje pusi cuubash neper rruge se gjoja ke vozitur shpejt per te maltretuar
njerz rruges per te mos i lene te gzohen me mundine vet qe bejne ne shtetet perendimore duke punuar si skellever .
Turpi i ketyre qeverive qe dalin per te plaqkitur njerz neper autostrada esht turp mafioz dhe kjo nuk paraqet ardhmeri te mire integrimesh.
Italia apo kroacia apo kush do qe qet pengesa rruges si lypsarė e plaqkits duke maltretuar udhtarėt rruges e duke i zhvatur secila republike per vete esht poshtersi qifligare e kohes cuberi kriminale duke ua zėnė rrugen kalimtarve dhe per te mos i lėnė levizjet e lira tranzite as te njerzve as te mallrave duke i matretuar familjet me cuberi e haraqe rrugesh duke i matretuar njerzt kalimtar e hallegji qe shkojn ne kahje te veta .
Maltretimi i badave te haraqeve qe quhen qeveri ku do neper shtete duhet te marr fund udhtari nuk duhet maltretuar as me viza e as me plaqkitje as me haraq e.
Shqiptarėt rober te shekujve skllever jan ne gjendjen ma qyqare te te gjitha kohrave qe mund te mendoj historia njerzore populli me i pa intresuar per te drejtene tij dhe jeten e tij populli me i pa organizuar ku para hundve dikush ia merr jeten dhe te drejtat sepsee esht shendrruar ne nje qudi te pa spjegueshme fenomen aq sa ka filluar te flitet e te thuhet mjer ai qee sht shqiptar .
Gjith keto padrejtesi dhe nuk mund te ket njerz qe organizohen me demostrata e protesta e peticione para gjygjit te strasburgut per keto padrejtesi kriminale qe behen ne kurriz te nji populli .
Kroacia na plakite dhe na maltreton ashiqare ne rruge kalimi duke u tallur me ne ,
zvicrra me padrejtesi diskriminuese ku nxori ligjin duke mohuar te ardhurat per fmi dhe pensionin ne atdhe pamvarsisht se sa ka punuar e skllavruar ne pune shqiptari si nji skllav duke e ndertuar zvicrren.
Pabesia eketyre cubave qe quhen civilizime e jan kriminel te kohrave kriminel e hadut vjedhs te parave e mundit te njerzve plaqkits dhe vrases te jetes ku gjithqka zhvatin dhe nuk lene njerzimin te jetoj edhe pse dihet se skellverit e kan ndertuar zvicrren dhe europen kryesisht te huajt duke punuar dikur edhe per nga tri marja gjermane e per nga tri franga ne ore e duke punuar si skllever edhe falas per buk goje ndersa ne keto kohra behen diskriminime ku ne pyetje vjene dhe pensioni .
Kohra te ferrit dhe antinjerzore kohra ferri dhe mizorie ku me triliarda e triliarda para vidhen nga burokracia e hajdutet burokrat ne shpine te popujve ete sklleverve ku padrejtesia ben kerdi .
Jam i zhgybjyer krejtesisht ne sistemin e ashtuqujtur demokratik dhe ne ket lloj feudalizmi kanibalist ku nuk ka te drejta njerzore por vetem skllaveri e shfrytzime .
Habitem me popujt botrore qe nuk ngriten ne revolucione te pergjakshme me moton o jet o vdekje nese vdekje vdekje ma mire se sa kso lloj jete sklalverie padrejtesie ku mbrenda nate diksuh behet triliarder dhe vjedh parane e puntorit ndersa ne anen tjeter behet nji diskrimin i pa shembullt i puntorit dhe qytetarit .
Sklaveria moderne e kohes zhvatjet cuberia dhe shkelja e te drejtave te njeriut nuk po ka fund ne bote n me plot mund dhe varfri me plot sklalveri e padrejtesi .
Poujt e botes duhet te qohen ne revolucione e kryengritje te pergjakshme
kunder ketyre regjimeve makabre regjime cubash feudalesh plaqkitsish e qifligaresh qe nuk lėnė demokracine njerzore dhe lirine te zhvillohet por organizijne kriza dhe
veshtirsi jetsore sa qe deri aty e kan shty njeriun qe te bej vetvrasje per shkak te varfrise .
Sadizmi i tille poashtu qe bejne disa shtete me sistem vizash me nje tradhti te poa shoqe zhvatje te parave cuberi ne r rruge ndalim kufijsh me maltretime te p fund duke mos lene civilizimin ne integrime moderne bashkkohore , ky sadizem kriminal dhe zhvats cuberi kirminale qe nuk len njerzit me leviz lirshem per ne atdhe esht nje lloj barbarie antinjerzore .
Sjellja e tile paraqet primitivizem kanibal cuberi zhvatje hajduteri me do pseudoligje qe ja thjesht kriminale hajnash qe zhvatin puntoret ne boten ejashtme pasi qe ne atdhe qeveria nuk esht eaft te ju krijoj kushte e pune
,por i mohon pamshirshem ,deri sa jeta me varfri e detyron qytetarin ne adthe te ja ven vetes litarin ne fyt per tu vetvra.
Motoja e njerzimit nuk duhet te jet ma o liri o vdekje sepse ai ishte mashtrim por o jet o vdekje sepse o liri o vdekje esht nji lloj mashtrimi i demagogve te tile te cubave qifligar te kohrave moderne .
Qifligarėt po jan kryeisht qeverite hajdute te kohrave moderne qe po plakisin epo zhvasin pa mshirshem njerz te pafajshem dhe po skllaverojne ,
I zhgenjyer jam ne keto sisteme te ashtuquajtrua demokratike qe jan ne fakt feudalizma te faraonve hajdut te qeverive botrore qe po i shkatrrojn kombet me varfri eligje diskriminuese .
Duhet te marrin fund keto ligje cuberie dhe ligje shkatrruese per njerzine
popujt duhet te msohen me revolucoione te pergjakshme e te mos lejojne skllaveri te tillė askund ne vendet botrore sepse kjo cuberi sklalveri varfri nuk motivon jeten por shemton jeten dhe mjaft me me demagogjine ne emer te lirise nuk i duhet askuj liria kur shum njerz me me deshir do vdisnin do te vetvareshin nga situatat qe po u krijojn cubat e qeverive botrore me varfri e padrejtesi diskriminuese sidomos me bojkote ligjesh diskriminuese padrejtesi haraq papunsi varfri ketu nuk ka qka te filozofohet per veq s e nevoiten revolucione te pergjakshme antifeudaliste skllavopronare jo ma si dikur me moton mashtruese me parollen o vdekje o liri po o jet o vdekje .
Revolucionet botrore nuk duhet harruar sepse liri do te thot vetvrasje dhe varfri ligje cubash sundime cubash hajduteri papunsi zhvatje haraqe te pa drejta .
Jeta si do qe te jet ajo nuik guxon te ket njerz te varfer dhe te pa pune perndryshe nji fmi nuk ka pse te vie ne ket bote per te vuajtur sepse esht vetem nje jet e jo dikush te plakis sa te don e dikush te vuan pertej qdo kufiri njerzor prandaj nevoiten revolucionet e pergjakshme kunder kesaj padrejtesia makabre antinjerzore te klasave feudale qifligare te cubave te kohrave moderne .
nga autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
06-04-2010, 04:59
Shum qeveri botrore po bejen padrejtesi te madha ne popujt e tyre ne kohrat moderne me diskriminime te ndryshme
.Hashim thaqi dhe qeveria e tij i trajtojnė mergimtarėt shqiptarė si te huaj
edhe pse ata kan pasaporta te vendit
dhe ua veshtiresojne hyrjen ne atdhe-
duke u marr haraq para te majme ne ne kufi para gjoja si sigurim makine automjetesh dhe tatime te mdha per qdo mall nga jasht ,

VENDASIT MERGIMTAR PARA HARAQE DHE PLAKQITJE
paguaj per te hy ne atdhe ne dheun ku esht lindur
a nuk esht poshtersi dhe nenqmim kjo
vendasi qe e esht i atij vendi te paguaj para me hy ne atdhe sa te pa msisrshem e kriminal u treguan ndaj mergimtarve

, kjo duket si nje fyerje e madhe kombtare fyerje e rende per mergimtarėt shqiptar .
Fyerja kombtare shqiptare e mergimtarve qe ndjehen jetim te pa kurfar perkrahje
paraqet nji lloj tradhtie ndaj tyre sjellja e tillė esht nje loje zullumi dhe plaqkitje.

Po te nisesh me automobil me antar te familjes per ne atdhe pason plaqkitja
rruges s haraqi neper rruge duke paguar ne qdo hap
dhe zhvatja e paskurpullt zdhtarve ne qdo hap dhe ne qdo pusi e prite te cubave
nga secili shtet ne emer te ligjeve diskriminuese por kjo esht hajni plaqke e kohes bizare
te hajnave te kohes moderne te rjepasave kriminal .
Kudo neper rruge tatime austradash viza neper kroaci neper tranzit kalimesh
diskriminime tatime rrugesh plaqkitje zhvatje pusi cuubash
neper rruge, se gjoja ke vozitur shpejt per te maltretuar udhtrtarin qytetarin e lire ne format cuberia pusie barbarie me taksa plakitje e haraqe ,duke maltretuar njerz rruges per te mos i lene te jetojne e te pasurohen


duke plakitur ne menyren ma hajdutqe njerz rruges

per te mos i lene te gzohen me mundin e vet qe bejne ne shtetet perendimore
duke punuar si skellever pa te drejta kurfare .
Turpi i ketyre qeverive qe dalin per te plaqkitur njerz neper autostrada esht turp mafioz dhe kjo nuk paraqet ardhmeri te mire integrimesh te demokracive elirive njerzore te qytetrimeve por pengesa dhe diskriminime mafioze .
REgjimi zhvats Italian mafioz apo apo kroat mafioz
po mendoj sistemet e tyre mafioze si dhe ai kosovar poashtu mafioz me haraq cuberie ne kufij ku plaqkitet pa mshirshem qytetari

te gjitha keto i quaj keshtu sepse apo kush do qe qet pengesa rruges si lypsarė
e plaqkits duke maltretuar udhtarėt rruges e duke i zhvatur secila republikė per vete

esht poshtersi qifligare e kohes cuberi kriminale

duke ua zėnė rrugen kalimtarve dhe per te mos i lėnė levizjet e lira tranzite
as te njerzve as te mallrave duke i maltretuar familjet me cuberi e haraqe rrugesh

duke i matretuar njerzt kalimtar e hallegji qe shkojn ne kahje te veta .


Maltretimi i bandave te haraqeve qe quhen qeveri ku do neper shtete qe me do far logjesh ju organizojne prita haraqesh udhtarve te lirise
kjo plakitje taksash rrugore duhet te marr fund
udhtari nuk duhet maltretuar as me viza e as me plaqkitje as me haraq e ne kalim tranzitesh ene forma tjera per ta plakitur udhtarin .
Plaqkitja dhe zhvatja dallon vetem se nuk behet me arme si dikur cubat por behet me detyrim ndryshe por esht plaqkitje rruga duhet te lihet e lire per udhtar.

Shqiptarėt rober te shekujve skllever jan ne gjendjen ma qyqare te te gjitha kohrave

ku pa mshirshem ju shkelen te drejtat njerzore dhe nuk demostrojne ,
kjo varfri shum e ndyre dhe si me e pamshirshmja qe mund te mendoj historia njerzore
krize ekonomike me qmimet ne stratosfere dhe plaqkitje ashiqare e qytetarve
ben kerdi por ky popull esht populli me i pa intresuar per te drejtene tij dhe jeten e tij,
populli me i pa unitet ne bote populli me i pa organizuar

ku para hundve dikush ia merr jeten dhe te drejtat
e varfron elen pa pune e zhvate e plaqkite sepse esht shendrruar ne nje qenje
qudi te pa spjegueshme fenomen ku qka do qe te ndodhe ky popull nuk levize drejt reevolucionit ,
aq sa ka filluar te flitet e te thuhet mjer ai qe e sht shqiptar e qe lind shqiptar per shkak te padrejtesive te mdha papunsi e qmimet ne stratosfere qmime absurde jete absurde te pa derejta integrimeshe punsimesh varfri makabre zhgenjim papunsi lenje pas dore emergimtarve e qytetarve dhe qka jo tjeter .
Gjith keto padrejtesi dhe nuk mund te ket njerz qe organizohen me demostrata e protesta
e peticione deri para gjygjit te strasburgut per keto padrejtesi kriminale qe behen ne kurriz te nji populli te pa fajshem .
Kroacia na plaqkite dhe na maltreton ashiqare ne rruge kalimi me viza taksa plaqke me para
duke u tallur me ne ,per nji kalim tranziti per te shkuar ne atdhe

zvicrra me padrejtesi diskriminuese ku nxori ligjin duke mohuar te ardhurat per fmi
dhe pensionin ne atdhe pamvarsisht se sa ka punuar e skllavruar ne pune shqiptari si nji skllav duke e ndertuar zvicrren me ne fund diksriminohet pa pension e te ardhurabper fmi
.Kudo pra shtrengime ligjesh fashiste diskriminuese faraoniste feudaliste qe nuk kan lidhje me demokracine
Pabesia e ketyre cubave qe quhen civilizime e jan kriminel te kohrave kriminel e hajdut,
vjedhs te parave e mundit te njerzve plaqkits dhe vrases te jetes ku gjithqka zhvatin dhe nuk lene njerzimin te jetoj
edhe pse dihet se skelleverit e huaj e kan ndertuar zvicrren dhe europen+
kryesisht te huajt duke punuar per pak para

haram e kan gjithqka zhvatsat e cubat

, dikur sklleverit e huaj kan punuar edhe per nga tri marka gjermane oren


e per nga tri franga ne ore e duke punuar si skllever edhe falas per buk goje ndersa ne keto kohra behen diskriminime ku ne pyetje vjen e dhe pensioni .

Kohra te ferrit dhe antinjerzore kohra ferri dhe mizorie ku me triliarda e triliarda para vidhen nga burokracia e hajdutet burokrat te mafies qeveritare nderkombtare emafies ne forma tjera ne shpine te popujve ete sklleverve ku padrejtesia ben kerdi .
Kjo nuk esht demokraci por faraonizem qifligarizem demagogji padrejtesi cuberi zhvatje cuberie plaqkitje
Jam i zhgynjyer krejtesisht ne sistemin e ashtuqujtur demokratik botror

dhe ne ket lloj feudalizmi kanibalist makaber antinjerzor ku nuk ka te drejta njerzore por vetem skllaveri e shfrytzime demagogji mashtruese papunsi e varfri .
Habitem me popujt botror qe nuk ngriten ne revolucione te pergjakshme me moton
o jet o vdekje nese vdekje vdekje ma mire se sa kso lloj jete skllaverie padrejtesie

ku mbrenda nate dikush behet triliarder dhe vjedh parane e puntorit

ndersa ne anen tjeter behet nji diskrimin i pa shembullt i puntorit dhe qytetarit .


Skllaveria moderne e kohes zhvatjet cuberia dhe shkelja e te drejtave te njeriut

nuk po ka fund ne bote n me plot mund dhe varfri me plot sklalveri e padrejtesi .

Poujt e botes duhet te qohen ne revolucione e kryengritje te pergjakshme

kunder ketyre regjimeve makabre regjime cubash feudalesh plaqkitsish e qifligaresh

qe nuk lėnė demokracine njerzore dhe lirine te zhvillohet por organizijne kriza dhe


veshtirsi jetsore sa qe deri aty e kan shty njeriun qe te bej vetvrasje per shkak te varfrise .
Sadizmi i tille poashtu qe bejne disa shtete me sistem vizash me nje tradhti te poa shoqe zhvatje te parave cuberi ne r rruge ndalim kufijsh me maltretime te p fund duke mos lene civilizimin ne integrime moderne bashkkohore , ky sadizem kriminal dhe zhvats cuberi kirminale qe nuk len njerzit me leviz lirshem per ne atdhe esht nje lloj barbarie antinjerzore .
Sjellja e tile paraqet primitivizem kanibal cuberi zhvatje hajduteri me do pseudoligje qe ja thjesht kriminale hajnash qe zhvatin puntoret ne boten ejashtme pasi qe ne atdhe qeveria nuk esht eaft te ju krijoj kushte e pune
,por i mohon pamshirshem ,deri sa jeta me varfri e detyron qytetarin ne adthe te ja ven vetes litarin ne fyt per tu vetvra.
Motoja e njerzimit nuk duhet te jet ma o liri o vdekje sepse ai ishte mashtrim por o jet o vdekje sepse o liri o vdekje esht nji lloj mashtrimi i demagogve te tile te cubave qifligar te kohrave moderne .
Qifligarėt po jan kryeisht qeverite hajdute te kohrave moderne qe po plakisin epo zhvasin pa mshirshem njerz te pafajshem dhe po skllaverojne ,
I zhgenjyer jam ne keto sisteme te ashtuquajtrua demokratike qe jan ne fakt feudalizma te faraonve hajdut te qeverive botrore qe po i shkatrrojn kombet me varfri eligje diskriminuese .
Duhet te marrin fund keto ligje cuberie dhe ligje shkatrruese per njerzine
popujt duhet te msohen me revolucoione te pergjakshme e te mos lejojne skllaveri te tillė askund ne vendet botrore sepse kjo cuberi sklalveri varfri nuk motivon jeten por shemton jeten dhe mjaft me me demagogjine ne emer te lirise nuk i duhet askuj liria kur shum njerz me me deshir do vdisnin do te vetvareshin nga situatat qe po u krijojn cubat e qeverive botrore me varfri e padrejtesi diskriminuese sidomos me bojkote ligjesh diskriminuese padrejtesi haraq papunsi varfri ketu nuk ka qka te filozofohet per veq s e nevoiten revolucione te pergjakshme antifeudaliste skllavopronare jo ma si dikur me moton mashtruese me parollen o vdekje o liri po o jet o vdekje .
Revolucionet botrore nuk duhet harruar sepse liri do te thot vetvrasje dhe varfri ligje cubash sundime cubash hajduteri papunsi zhvatje haraqe te pa drejta .
Jeta si do qe te jet ajo nuik guxon te ket njerz te varfer dhe te pa pune perndryshe nji fmi nuk ka pse te vie ne ket bote per te vuajtur sepse esht vetem nje jet e jo dikush te plakis sa te don e dikush te vuan pertej qdo kufiri njerzor prandaj nevoiten revolucionet e pergjakshme kunder kesaj padrejtesia makabre antinjerzore te klasave feudale qifligare te cubave te kohrave moderne .
nga autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
06-04-2010, 05:05
Mbi dhjet tema ja fshiu regjimi kriminal i albos administratori i cubave grek te janullatosit e te bijt e omonias pan helene pan ortodokse ne forumin shqiptar .com

temat ishin te thella dhe me interesa kombtare ia kan fshi autorit xhelal ferizi

si zakonisht administrata e albos ne krye me albo grekun shigjeta greken dhe fiori greken
dhe albo e tjer cuba moderator si pratolini grek darius grek
etj te gjith bollanist grek qe genjejn masen popullore shqiptare se gjoja se jan shqiptar e forumi gjoja na qenka forumi shqiptar

temat perbenin diskutime intresante me intresa kombtare

Me ket forumi shqiptar.com deshmon gjithnji grekerine e tij shovenizmin e terbuar cenzuriist anti shqiptar antikosovarė padrejtesi dhe diskrimin
duke deshmuar qe esht i pist tradhtar dhe dinak i pa bes
forum i pa denj pa asnji element njerzilleku e civilizimi as demokracie por cuberi tradhtare q e shkel fjalen e lir tradhtare

mendoj se duhet urgjentisht qe ai forum te bojkotohet nga secili qe i thot vetes shqiptar dhe ia ka dy pika gjak shqiptari

zhgėnjimi
06-04-2010, 05:26
vargje nga autori xhelal ferizi padrejtesi tradhti diskriminim mosperfillje hile dredhi

ndaj autorit te diskriminuar xhelal ferizi neper kohra kohrat jan te ndyra

zhgėnjimi
07-04-2010, 05:41
Mohimi qe ju behet mergimtarve ne atdhe duhet te marr fund nga qeveria shqiptare,
ne atdhe duhet te ndryshoj gjithqka kjo pergjegjsi per ta ndryshuar gjendjen i takon qeveris shqiptare dhe strukturave tjera te kombit e te shtetit ,
kombi shqiptar duhet te kordinoj bashkimet dhe vlerat eperbashkta dhe punen e perbashkt ne intersa te te gjithve kombi shqiptar duhet te jet i pa ndarė dhe nji si ata ne atdhe si ata ne mergim ku esht i nevojshem kordinimi,
sepse shfaqet rreziku jo vetem i asimilimit por edhe i varfrise dhe anarkise kolektive :
Mohimi dhe sjellja indiferente ndaj bashkatdhatrve dhe varfria e bojkoti qe u behet atyre nuk i takon mendjes se ndritur as vizionit t e perparimit por esht sjellje antikombtare dhe e demshme per interesat shqiptare .
Vet populli shqiptar duhet te bej presion te madh mbi qeverine qe te ndryshoj kursin per mergimtarėt shqiptarė ne menyr qe qeveria shqiptare ne radhe te pare te punoj per interesat kombtare ne ket kuader poashtu nji kordinim plan te persosur per mergimtarėt qe jan pjes e atdheut .
Qelsi me i mire i suksesit do ishte ardhja e shqiptrarve te mergimit ne atdhe qe te ju lirohen rruget me te shkurta te mundshme toksore pa viza dhe te ju lejohen mallrat me dogana simbolike e jo me plaqkitje kaq te mdahe taksash .
Qeveria por edhe strukturat tjera duhet te ken lidhje te ngushta kontaktesh e shpirtrore me diapsoren shqiptare ne vende te huaja ne menyre q ete kordinohen lidhjet dhe e dobishmja ne sherbim te kombi t e te atdheut .
Ky mohim dhe perbuzje indifenrence dhe trajtim mohues i mergimtarve nga ana e qeveris esht nji krim qe nuk ja fal historia kombtare .
Mendoj se do te ishte ne interesin e pergjithshem kombtarė qe te ndertohet nje strategji kombtare shqiptare per nji unifikim dhe kordinim te lidhjeve dhe
veprimeve ne sherbime te ndryshme qofshina to tregtare kombtare elidhje tjera qe sherbejn per te dobishmen ne funskion te nje shoqerie shqiptare me te
sukseshme me te kordinuar me te vlefshme per shoqerie sherbime mė
ne sherbim te dobishmes kordinuese e vlerave
Showeria shqiptare ne atdhe dhe ne mergate duhet te jen me te koordinuara me te lidhura ne sherbim te nje fuqie madhore per qeshte te ndryshme te bashkpunimit kombtar per bashkatdhetarėt duhet te hiqetn kufijt e hekurt dhe mohimet kjo fuqi esht fuqi emadhe investuese dhe kontaktuese jan njerz te atdheut dhe duhet te ju jepen mundsi te mdha ne atdhe riintegrime dhe mundsi per investime
mundesi per levizje te lira urgjentisht duhet te ju lirohen te gjitha rruget emudnshme pa viza per te ardhur ne atdhe levizjet e lira dhe ne sherbim te lirise e vendit sepse mergata i ka te afermit ne atdhe dhe e meriton atdheun lirine e dashurine e atdheut per te cilin ajo sherbeu e sherbeu e sherben
.Qeveria duhet te ndergjegjsohet dhe te vetdijsohet q ene kontaketet esaja diplomatike me shtetet e bashkuara te amerikes te ndikoj te ajo fuqi dhe te fuqite tjera qe shqiptaret te mos ken viza as nje lloj maltretimi rrugve per ne atdhe por te vijn si te duan e kah te duan pa pengesa me mallra e dogana me pak tatime ,ndersa ne kosove duhet te hiqet haraqi dhe taksa qe ju merret mergimtarve si takse per te hy ne token e tyre ne atdhe sepse esht turp te paguash per te hy ne dheun tend e token tende .
Shiperia etnike duhet te behet vend me dinitet vend i punes dhe vlerave i pasurise se madhe kombtare duhet ti ngjaj nji dubai ose kuavaiti sepse i ka te gjitha kushtet
dhe resurset edhe ato turistike bujqsore etj .
Mendoj se ka ardhur koha qe te ndryshohen sjelljet e qeverive ndaj mergates shqiptare dhe te intervenohet te te gjitha shtete botrore qe ndaj shqiptarve ne bote te ndryshohen sjelljet dhe veprimet si ne viza si ne sjellje tjera pasaporta shqiptare nuk duhet te ket viz askund ne bote ne asnji vend te botes
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-04-2010, 00:51
populli e ka pa tradhtine e forumit shqiptar. com ndaj autorit xhelal ferizi e ka pa poshtersine e administrates greke te atij forumi
ket e ka pa i gjith kombi shqiptar prnadaj i gjith kombi shqiptar duhet te bej qmos qe at forum ose ta bojkotoj sepse esht i administrates progreke ,
ose ta marr at forum komplet ndonje organizate patriotike shqiptare ete ndiqen grekt te gjith nga aty grekofilet q e e kan ne dore qe ne vitin 2005 tradhtia e asaj adminsitrata deshporj me mija zmera te lexuesve shqiptar duke ja ndal hovin xhelal ferizit kur i gjith populli ne forum kerkonte vargune tij
tradhtarja fiori tradhtari albo tradhtari delirium tremens me akte barbare makabre e perjashtuan nga forumi xhelalin por nuk ishte i vetmi xhelali numer i madh i njerzve
qe mbanin kah shqiptarizma patriotike perjashtoheshin
ne forumin shqiptar com sa po e hap xhelal ferizi nje tem shum njerz marrin pjes aty menjiher sa po e largojn xhelalin ne forum shum pak shafqen inetresime ne tema dhe at forum do ta bojkotojn shqiptart e ndershem patriot
deri sa te ndrrohet komplet styfi aty dhe edhe moderatori ma i fundit qe jan te gjith grekofil shqipfolsa te mallkuar diskriminues te shqiptarve te te gjitha aneve sidomos te kosovarve dhe veqmas te autorit xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-04-2010, 00:54
diskriminimi qe i beri nji forum shqiptar com dhe forumet tjera xhelal ferizit sdo te mbahet ne mend kjo tradhti dinake pabesi makabre
.dinakerine qe ta zabtojn me pa besi kunder tradites shqiptare por tipik duke veporuar si armiqt shekullor greku e serbi i pari qe i msoj ne ket paudhsi ishin grekofonet grekofilet administrata grekofile e forumit shqiptar com e cila ishte ma dyftyrshja ete gjitha kohrave te mundshme ne internet ma e pa besa ma dinakja ma e mshefta
ajo administrate tregoj nje rracizem te poshter e te pa permbajtur
xhelozie e rarcizmi antikosovar veqmas kunder xhelal ferizit dhe ideve e vargjeve te tij

zhgėnjimi
09-04-2010, 01:15
forumi shqiptar .com

duhet te bojkotohet nga shqiptaret dhe te gjith patriotet e ndershem qe kan gjak shqiptari

duhet ta bojkotojn at forum mashtrues diskriminues antishqiptar po mendojme antishqiptare esht administrata e atij forumi

ne krye me albo grekun qe nuk esht shqiptar por forum i admnistrates grekofile

qe me sy ne ballė gjat viteve e kan pa te gjith lexuesit qe jan diskriminuar
dhe kan ik me mija nga ai forum
me mija kan ikur dhe jan larguar per shkak te diskriminieve
dhe sjelljeve te poshtra diskriminuese tradhtare fshirjes se temave me dinakri greke
padrejtesive dhe diskriminieve

qe u deshmua dhe u zbulua nga shum shqiptar patriot
te kombit te cilet me qindra jan larguar nga ai forum ,

deri sa te largohet perfundimisht grekofili albo dhe grekofilja fiori e shigjeta ,

ne at administrate dinake tejet dinake tejet te ndyre dhe tejet administrate
tinzare antikombtare teper teper dinake nje dinakeri e till nuk esht pa
keshtu dijn
vetem greket te jen kaq dinak ,

pra te largohet si pronar i asaj faqeje grekofili mashtruesi albo i cili mund te jet vet nikolas geixh qe maskohet me emrin albo


por qe mashtron shqiptar me qellim gjoja se kam hapur forum shqiptar com

por ket e ben me qellim qe ti mashtroj shqiptaret per qellime qe dihen se qfare i kan greket .

Me qindra ndoshta ne mija shqiptar e njohin dyftyrsine e forumit shqiptar .com
pabesine veprimet dhe dinakerine dyftyrshe e se qka i bėri ai forum xhelal ferizit e shum shqiptarve tjer patriot ne at forum qe dhan kontribut
Forumet qe po quhen shqiptare nuk jan mirnjohse ndaj njerzve q e
po japin kontribut per popullin pa pagese -

DIHET ahum mir ne at forum te administrates tradhtare
dhe diskriminimin qe ajo administrate ua ka bė patriotve shqiptar
neper vite ne at forum dhe dinakerine eposhter qe e ka praktikuar

ne at forum komplet administrata shqiptar.com administrata e albos jan janullatosa bollanista omonia grekofila komplotist dhe gjarpij te rrezikshem qe mundohen ti hyjn ne gji kombit shqiptar

aty jan disa minoritar grek te shqiperis se jugut ne at administrate
qe nuk duan ta ndegjojn as emrin e xhelal ferizit dhe te patriotve tjer shqiptar
per shkak se dihet tash ma ne internet se kush esht xhelal ferizi
dhe pikpamjet e tij per kombin per atdhe e shqiptarizem
por qarqet endyra e te poshtra e diskriminojn neper forume
ket emer duke e sha ekercnuar duke ja diskriminuar punimet e temat
duke ja fshi tmeat e punimet e kontributin
e keto administrata quhen pastaj administrata shqiptare e forume shqiptare
me qfar te drejte mund te thuhet kjo se ato jan administrata shqiptare
kur diskriminojn shqiptar patriot ku jan qellimet e tyre pse mund te quhen ato
administrata te forumeve shqiptare kur ato veprojn kunder patriotve qe nat e dit shkruajn per komb e atdhe pse ather sepse jan kunder qeshtjes dhe interesave kombtare pikrissht per keto shkaqe
xhelal ferizin e ka perndjekur udb ja qe nga rinia dhe e njejta perndjekje

e diskriminim i ndodhi ne forume ne keto kohra qe duket vertet e
pa besueshme

zhgėnjimi
09-04-2010, 01:31
Forumi shqiptar .com nuk esht forum shqiptar por adminstrate e forumit e tre gishtrijve
te bollanistve te trinitrisė greke
ne krye me pseudonimin albo administratorin e atij forumi

qe mund te jet vet nikolas geixhi greku armiku numer nji i shqiptarve
ne amerike

duhet te bojkotohet ai forum i asaj administrate te ndyre anrikombtare e banditve
dhe moderatorve dinak dyftyrsh te pa bes te pa kurfar etike njerzore
diskriminues rracist te terbuar antikosovarė
qe jan komplet grekofil te bojkotohen nga shqiptaret dhe te gjith patriotet e ndershem
qe kan gjak shqiptari e jan anatarsuar ne at forum

duhet ta bojkotojn at forum mashtrues diskriminues antishqiptar
po mendojme antishqiptare esht administrata e atij forumi qe dihet pa kurfar dyshimi dhe me mija e mija njerz aty ket sjellje te albos e fiorit mund ta deshmojne


pra deri sa te jet forumi i till ne krye me albo grekun qe nuk esht shqiptar por forum i admnistrates grekofile asnji shqiptar te mos hyn ne at forum ,


qe me sy ne ballė gjat viteve e kan pa te gjith lexuesit qe jan diskriminuar
dhe kan ik me mija nga ai forum
per shkak te paknaqsive dhe padrejtesive qe i jan bė patriotve shqiptar

me mija kan ikur dhe jan larguar per shkak te diskriminieve


dhe sjelljeve te poshtra diskriminuese tradhtare fshirjes se temave me dinakri greke
padrejtesive dhe diskriminieve

qe u deshmua dhe u zbulua nga shum shqiptar patriot

te kombit te cilet me qindra jan larguar nga ai forum ,

deri sa te largohet perfundimisht grekofili albo dhe grekofilja fiori e shigjeta ,

ne at administrate dinake tejet dinake tejet te ndyre dhe tejet administrate

tinzare antikombtare teper teper dinake nje dinakeri e till nuk esht pa
keshtu dijn
vetem greket te jen kaq dinak ,

pra te largohet si pronar i asaj faqeje grekofili mashtruesi albo
shigjeta dhe te gjith gjarpoijt e zi moderator simpatizant te flakt te janulaltosit
bollanos dhe omonias greke ai forum ose duhet te shuhet ose duhet ta marrin ne duar patriotet shqiptar administrat e atdhetarve shqiptar
ket rrol duhet ta luaj vet politika amerikane dhe e shqiperis e shqiptarve
pasi qe mu ne mes te amerikes eksistojn ksi gjarpij qe jan kunder amerikes dhe aleatit besnik te ameriks siq esht populli shqiptar amerika nuk duhet te lejoj qe armiq te till te ushtrojn aktivitete si gjarpiij qe jan e te sillen kaq lirshem me tradhti ne truallin e saj
nderaa forumi shqiptart qe lexojn aty dhe jan antarsuar aty ne shenj proteste
ndaj grekofilise dhe diskriminimit te shum patriotve shqiptar e te xhelal ferizit
duhet te largohen nga te gjith nga forumi shqiptar .com

Albo greku i cili mund te jet vet nikolas geixh qe maskohet me emrin albo


por qe mashtron shqiptar me qellim gjoja se kam hapur forum shqiptar com


por ket e ben me qellim qe ti mashtroj shqiptaret per qellime qe dihen se qfare i kan greket ndaj shqiptarve .

Me qindra ndoshta ne mija shqiptar e njohin dyftyrsine e forumit shqiptar .com


pabesine veprimet dhe dinakerine dyftyrshe te asaj administrate tradhtare ne krye me albo grekofilin ose ky albo mund te jet pa dyshim minoritar grek qe shifet ne veprimet dhe sjelljet e tij ne forum se bashku me fiorin se q veprime kan be ata qe nga vitit 2005 ne at forum


e se qka i bėri ai forum xhelal ferizit e shum shqiptarve tjer patriot ne at forum
qe dhan kontribut patriotik vullnetar pa pagese por harbuteria antikombtarimzi diskriminimi
e tradhtia nuk kan fund ne at forum
Forumet qe po quhen shqiptare dhe nuk jan mirnjohse ndaj njerzve q e
po japin kontribut per popullin pa pagese -

DIHET shum mir ne at forum te administrates tradhtare

dhe diskriminimin qe ajo administrate ua ka bė patriotve shqiptar

neper vite ne at forum dhe dinakerine e poshter qe e ka praktikuar

ne at forum komplet administrata shqiptar.com administrata e albos

jan janullatosa bollanista omonia grekofila komplotist
dhe gjarpij te rrezikshem qe mundohen ti hyjn ne gji kombit shqiptar

aty jan disa minoritar grek te shqiperis se jugut ne at administrate,

qe nuk duan ta ndegjojn as emrin e xhelal ferizit dhe te patriotve tjer shqiptar

per shkak se dihet tash ma ne internet se kush esht xhelal ferizi

dhe pikpamjet e tij per kombin per atdhe e shqiptarizem


por qarqet e ndyra e te poshtra e diskriminojn neper forume


ket emer duke e sha ekercnuar duke ja diskriminuar punimet e temat

duke ja fshi tmeat e punimet e kontributin


e keto administrata quhen pastaj administrata shqiptare e forume shqiptare

me qfar te drejte mund te thuhet kjo se ato jan administrata shqiptare

kur diskriminojn shqiptar patriot ku jan qellimet e tyre pse mund te quhen ato

administrata te forumeve shqiptare kur ato veprojn kunder patriotve qe nat e dit shkruajn
per komb e atdhe pse ather sepse jan kunder qeshtjes dhe interesave kombtare pikrisht per keto shkaqe

xhelal ferizin e ka perndjekur udb ja qe nga rinia dhe e njejta perndjekje

e diskriminim i ndodhi ne forume ne keto kohra qe duket vertet e
pa besueshme