PDA

Shiko versionin e plotė : Kush janė vipat e pavdekshėm botėrorė


Complete
07-08-2011, 00:45
Kur vipat e mėdhenj vdesin kalojnė nga historia nė legjendė. Duke marrė shkas nga vdekja e Michael Jackson, duam tė kujtojmė personazhe tė tjerė mitik. Njė galeri me ikonat e pavdekshme, tė cilėt kaluan nga suksesi nė pavdekėsi.

Marilyn Monroe
Emri i saj i vėrtetė ėshtė Norma Jeane Baker. Ajo lindi nė Los Angeles, mė 1 qershor 1926 dhe vdiq mė 5 gusht 1962. Monroe ėshtė njė seks simbol jashtė ēdo kohe, njė ikonė e vėrtetė bukurie. Vdekja e saj misterioze nė moshėn 36-vjeēare kontribuoj nė krijimin e mitit tė saj.

Elvis Presley
Lindi nė Tupelo, mė 8 janar 1935 dhe vdiq nė Memphis, mė 16 gusht 1977. Ai ėshtė njė ndėr kėngėtarėt rrok i tė gjitha kohėrave, aq sa u quajt “The King”. Elvis vdiq nė moshėn 42-vjeēare.

James Dean
Lindi nė Marion, mė 8 shkurt 1931 dhe vdiq nė Cholame, mė 30 shtator 1955. Megjithėse nuk jeton mė, ai vazhdon tė pėrfaqėsojė rininė nė Shtetet e Bashkuara. James Dean vdiq nė moshėn 24-vjeēare, nė njė aksident rrugor.

John Lennon
Lindi nė Liverpool, mė 9 tetor 1940 dhe vdiq nė New York, mė 8 dhjetor 1980. John Lennon u vra nga njė i psikik, i cili e qėlloi me pesė plumba pistolete duke thėnė: “Ehi, zoti Lennon! Po futeni nė histori”.

Kurt Cobain
Lindi nė Aberdeen, mė 20 shkurt 1967 dhe vdiq nė Seattle, mė 5 prill 1994. U gjet i vdekur nė shtėpinė e tij nė Saettle, zyrtarisht u tha se kishte qėlluar veten me pushkė. Me Nirvana-t, Kurt Cobain i dha njė ndryshim muzikės rrok.

Brandon Lee
Lindi nė Oakland, mė 1 shkurt 1965 dhe vdiq nė Wilmington, mė 31 mars 1993. Brandon Lee ishte i biri Bruce Lee. Vdiq nga njė aksident tragjik gjatė xhirimeve tė filmit “Korbi”, duke u bėrė menjėherė njė figurė shumė e adhuruar nga tė rinjtė.

Jimi Hendrix
Lindi nė Seattle, mė 27 nėntor 1942 dhe vdiq nė Londėr, mė 18 shtator 1970. U gjet i vdekur nė apartamentin e tij, deri mė sot nuk ka njė version tė sigurt tė vdekjes sė tij. Jimi Hendrix ėshtė konsideruar si njė nga kitaristėt mė tė mėdhenj nė historinė e muzikės.

Jim Morrison
Lindi nė Melburne, mė 8 dhjetor 1943 dhe vdiq nė Paris, mė 3 korrik 1971. Ishte transferuar nė Francė me qėllimin qė t’i dedikohej vetėm poezisė dhe tė linte alkoolin, por u gjet i vdekur nė vaskėn e banjės nė shtėpinė e tij nė Paris. Jim Morrison i ashtuquajtur “Mbreti hardhucė”, ishte njė nga eksponentėt mė tė rėndėsishėm nė revolucionin e kulturės nė vitet ‘68. U pėrshkrua si poeti i seksit dhe i vdekjes, kujtohet si njė ndėr figurat me joshės nė historinė e muzikės rrok.

Bob Marley
Lindi nė Nine Mile, mė 6 shkurt 1945 dhe vdiq nė Miami, mė 11 maj 1981. Vdiq pėr shkak tė njė tumori, pėr tė cilin refuzoi tė kurohej, sepse sipas besimit tė tij, trupi njerėzor duhet tė mbetet i paprekur. Bob Marley ėshtė kėngėtari i muzikės reggea pėrgjithmonė.

Freddie Mercury
Lindi nė Stone Town, mė 5 shtator 1946 dhe vdiq nė Londėr, mė 24 nėntor 1991. Vdiq pėr shkak tė njė bronkopneumonie, njė ditė pasi kishte deklaruar publikisht qė ishte i infektuar me AIDS. Freddie Mercury, frontmeni i Queen, ėshtė njė nga artistėt mė tė mėdhenj nė historinė e muzikės.

Michael Jackson
Lindi nė Gary, mė 29 gusht 1958 dhe vdiq nė Los Angeles, mė 25 qershor 2009. U deklarua zyrtarisht i vdekur nga njė arrest kardiak, i ardhur nga shkaqe ende jo tė qarta.

SystemA
07-08-2011, 11:40
Do i shtoja listes edhe Ikonen Marlon Brando-n,sidomos citati i tij origjinal madheshtor:
Aktori me i madh i botes eshte qeni im.Kur ai ka uri,ben kinse(gjoja) sikur me do.
Legjende.