PDA

Shiko versionin e plotė : Xhelal Ferizi autorė i miljona vargjeve shqiptare


Faqet : [1] 2

zhgėnjimi
07-01-2010, 21:51
xhelal ferizi redordi botrore i vargjeve lirike poetike te te gjitha kohrave
pamshirshem u la pas dore nga kohrat e ushkureve nga kohrat lavire e temaskave te ndyra hileaqere tradhtare mosmirnjohse nga karrieristet dhe mercenaret ne profiteret e luftes te pa merituarit dyftyrshet nga hijenat mizere flliqare te pa ndjenja kombtare

Autori xhelal ferizi mohohot dhe u mohua me zili dhe gjelozi barbare primittive te ult dhe me poshtersi te pa shoqe nga vet bashkkombasit e ti u diskriminua dhe u la pa perkrahje financiare

u la nen hije me qellim nga motivet e inatet e semura te qenjeve te ndyra te meskinve bizarė te meskinve tradhtarė

,u la nen hije nga te gjith edhe ne kohen e komunizmit titst u ndalua
dhe u persekutua tri her u denua politikisht u diskriminua dhe u tradhtua

sepse nji pjes e shqiptarve shqiptart po han me buk tradhtine prandaj u diskriminua do edhe ne forumet shqiptare u duk disrkriminua si poet
ne kulmuin e ririsė dhe taletit e te talentit te ti

u ndalua si autore ndersa qeveria e re njera pas tjetres nuk i ofruan kurfar kushtesh as shansesh per pune dhe libra as por botim-

per shkak se ministria e kultures si dhe ministrite tjera te gjith jan tradhtarė te atdheut e te kombit -ata nuk duan as ta njohin talentin
e veqant te autorit e as vleren e e ti as veprat e ti

,ketu ka tradhti padrejtesi krahinarizem dhe djallezi injorim dhe krim ndaj kultures e talentit turp le te ket qeveria dhe te gjith ata qe e mo huan aq shum dhe e diskriminuan poetin e madh te kombit xhelal ferizin

Daniel00
18-02-2010, 21:26
Xhelal , mire se u ktheve tek lexuesit e tu ne rradhe te pare .

Une te falenderoj per vargjet e tua me te cilat ke stolisur si rralle kush , atdheun , token per te cilen ti dhe gjithcka , sakrifikove gjithcka .

I ndjek shkrimet e tua me interes dhe te jesh i sigurt se shpotitje , tallje ngacmime nuk do te kesh neper tema .

Na pasuro me krijimtarine tende , kalofsh sa me mire ketu !

zhgėnjimi
09-03-2010, 09:46
dhe ja disa vargjet te autorit sepse un i lexoj vargjet e tij rregullisht
dhe disa qe i gjeta ktu ne nje dorshkrim te ti

mbi dhe e nė dhe qortim
akuzė edhe ne varre shekullore
kahdo mbi mua e mbi kombin tim fajsim
nga kohrat e pushtimet mizore

e ec neper pėrthurje kohė mendjesh o penda jetime
nė lėmshin e kohes enigmatike
nyjet gordiane zgjedhi me cicerime
te globit e shqiperis etnike

ja edhe vargu i madh i autorit xhelal ferizi
ja edhe ankimi i tij
ja dhe fjala e tij gjejeni dhe krahasojeni

zhgėnjimi
09-03-2010, 09:51
Oh un pifsha ujė te detit
autori xhelal ferizi
ne at perlen bregdetare
me ato fusha t' bereqetit
n' qoft s e s'dua un tokė shqiptare

e nuk them se jam shqiptarė
e nuk i dua ato zallina
e nuk kndoj me varg kombtarė
shqip e ėmbėl ne mot e stina

ne qoft se s' them te dua shqipni
kahdo je e bardhė etnike
ne qoftė se n' t' famshmen dashuri
nuk te quaj mėmė idlike

pifsha helmin nese nuk t' due
edhe ne vorr e kur jam n' dhe
ne perjetsi s' kam me t' harrue
tue t' permend nder kombe e fe

e nder lule tue t' lavdrue
kur harliset bukuria
nese s' shkoj tue cicerue
por si zog per vise t' mia

autori xhelal ferizi
-------------------------dhe ja tjetra poezi dashuria e madhe e autorit
per atdhe qe ju dashurine e tij kaq te madhe qe ju disa vertet nuk e
keni merituar

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:23
Deshta ta mbėrrijė njiher nje mollė
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
deshta ta mbėrrijė nji her njė mollė
ishte aq bukur nė njė degė o zot si mė shtyu lakmia
ju afrova ngadal' ajo rrinte nė njė rremė tė hollė
ishte si vet bukuria
''''''''''''''''''
sa e zgjata doren pėr pak nuk e arrita
ma lart ishte se qė e mendova
mollė e ndaluar nė dėshprim zhgėnjyeshėm bėrtita
dhe rriskun tim nė mėri e mallkova
''''''''''''''''''''''''''''
eca pastaj duke belbėzuar vet me vete
shikova kah qielli me qortim -
duke pyetur pėrse per mua nuk u gjet njė shkallė
lartėsi...! pėrse mundin tim aq pa mėshirė ma trete?
qė loti tash i pendes time tė rrokulliset me mallė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim


Shkela njiher mbi nji kėrmill
autori xhelal ferizi
me hapin tim tė pa kujdesė
un nuk e kisha pa
rastėsisht i thash mė fal pa interes
e ai me qelbin pa ja nda
bertiste si i pa besė

ankohej per vlerat e ti
mi shkele me thoshte vlerat

un plasa se qeshiri nga ai kėrmill i zi
nga qeshja e i tillė ves
kur ai lavdrohej se vlera kishte pi
nga gazi i papritur -

edhe shekulli deshti me plasė e tė vdes

e shum dėshmitarė nė at ankim tė tij
se vetja i dukej art
e qelbi i dukej ngjyrė
e era i dukej aromė
e quante veten me fytyrė
mendjen e kishte komė
dhe hunden e vjerrte lart
e trupin e tij plot zhgjyr
e quante veten vigan
hapin e quante madhorė

mundohej tė quhej mbret
dhe tė quhej fis me taban
por ishte kėrmilli vet

me tė parė e fis e farė
mundohej tė quhej koder
mundohej tė quhej dijetarė
por nuk e shihte se ishte i ngatht
se askush as ndėr kafshė nuk ja ka varė
se ishte nji kermill bizarė
aspak nuk ishte i shkatht
as si nji uri nuk ishte mbi dhe
por donte te behej sundimtarė
tė dilte me qelbin rrėke

tė quhej i madh si ujvarė
i thash kėrmill je e jo tjeter
i thash se nuk je gjeraqinė
i thash nuk bėn pjesė ndėr mbreter

pse don te jesh mbi njerzinė
autori xhelal ferizi
vazhdojme te publikojm ketu disa vargje te autorit
dhe mendime te autorit shqiptar xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:26
Si duhet tė jetė shqiptari
xhelal ferizi autori
Zemren o shqiptarė duhet ta kesh' guri
gjakun duhet ta kesh' barot
qėndrimin tė drejtė porsi shtizė flamuri
trimėrinė si i madhi Gjergj Kastriot
-----------
djem e vajza tė duhen si trima me fletė
tė pėrsosur duhet ta kesh organizimin
nėse don me pasė mbi dhe komb e jetė
nė shpirtė nuk duhet ta kesh' skllavėrimin
------------
puna ty tė duhet si askujtė mbi dhe
shekujt duhet me i pasė si qeliku
turrin porsi flaka qė bashkon shum rrrfe
nga vdekja tė mos trembet qerpiku
------------
mos me pranu kurrė me ta prekė dinjitetin
i gateshėm me kenė pėr te gjith me vdekė
me e dashtė shqiptari gjithmonė vlla tė vetin
mos me e leju hasmin tė vetin me ja prekė
----------
nderin duhet mbrojtur e bashkatdhetarin
armen duhet mbajtur gjithmonė pėr armikun
mbi dhe mos me e lanė hasmin as tradhtarin
pėr shkelsin e huaj me mbrehė gjith qelikun
----------
llafet nuk tė duhen asnjiher qyqare
veprat jan ma tė mira qdo her
e ta ruaj secili traditen shqiptare
mos e lejo hasmin me t' prekė n' ftyrė e nderė
--------
mėsohu me vdekė ashtu si me le
mėsohu me njerz tu me e gjet kompromisin
bashko si tė mundesh shqiptartė me tri fe
mendo pėr faren shqiptare e fisin
-----------
mos e le armikun te i yti me ndikue
pėrdore sa tė mundesh artin e mjeshtrinė
vllaun tėnd pran vetes sa tė mundesh me afrue
mbje nė thumb grek e pansllavinė
-----------------
aman qyqarinė mos e fut n' program
se jeta e njeriut ėsht luftė nė qdo hap
pushka e shqiptarit tė jehoj bam bam
i gjallė shqiptari tė mos lidhet tė mos bėhet zap
-----------
mos u bėn si qyja nė rrema gjith me kndue
por pushkė qit gjithmonė e gjallė mos u jep
pėr qėndresė e atdhe fmijtė n' breza me i msue
nana kur t' i lindė nė djep
---------
e mos ndėgjo prralla pacifiste kote
se ato jan qyqare disfata
e gjithfar pallavrash agjenture e bote
e llafae tė pa fudnme tė gjata
----------
mos harro kurrė se fara e shqiptarit
e pat mbrojtė nderin e pat mbrojtė lirinė
se qėndresat burrnore traditė i ka prej tė parit
nė gjak e ka trimėrinė
-------
jo pse nuk na duhet i urti kuvendi
e fjala e pena e mjeshtrisė
por kur e kėrkon ndera momenti e rendi
pushka le tė flet e trimrisė
--------
mos pranoni kurrė pashė hatrin e zotit
me u gjveshė femra shqiptare nėn grek a nėn shkja
sa tė jet e gjallė pushka e barotit
e gryka e sajė plumbat qė i qet pa ja nda
--------
se jeta luftė ėsht qysh se nisė nė djep
luftė ėsht edhe buka e kur lyp me lėvizė fulqia
mos kjani siq qyqet qė vajtojnė nė shkrep
se trimrinė e don etnike shqipėria
---------
egon mos e merrni kurr nė tuajin gjak
bukė nėpėr shekuj ta keni dijen e barotin
le tė ju vlon n' nji fe shqipja me bajrak
pini ujė t' kulluar e jo gjamė e lotin
--------
edhe pse armiku na ka nda n' tri fe
e shpirtė pėr sė gjalli na ka sakatue
shqipria nė nji gjuhė mund t' jetoj mbi dhe
por duhet si zanė si shqiponjė me lftue
---------
nėse i madhi zot e la tokė e qiellin
me pas gjuhė e kombe mbi dhe
pa trimri e qėndresė askush se gzon diellin
se gjakun pa faj hasmi ta derdhė rrke
---------
mos hyni nė prralla pacifiste mashtruese
se luftė nė qdo hap ėsht jeta
pena shkolla e pushka e shejtė jehuese
ti mbrojė nėpėr shekuj gjithkah trojet t' veta
--------
shqiptari nuk duhet asnjiher me lejue
robėri e poshtrim as kėmben ma ja qit armiku
me vlla tė vet duhet gjithmonė me u pajtue
i shejt le tė jet zakoni e miku
-----------
e mbi tė gjitha le tė qmohet trimi
i squeti luftari e shkollari
le tė dal mbi glob flaka e zhari e timi
por nėnshtrim mbi dhe tė mos njoh shqiptari
--------
tė mos ju mashtrojnė me gjithfar ide e fe
me sekte e ndasi aziate
aman o shqiptarė pėrngjani nė rrufe
e jo nė vajtime porsi qyqe nate
---------
paqja ėsht e mirė por jo qyqaria
shqiptart duhet tė jen tė gjith si oso kuka
nė poshtrim kur msyjn pushtimi e barbaria
me flakė e barot duhet me u ngranė buka
---------
e tė gjith shqiptart qė rrijnė veshė me ato tė huaja fe
nė gjak e nė damarė e nė zemer
shqip duhet tė thrrasin e tė vdesin pėr nji dhe
shqipni kahdo i thonė gurė mė gurė me emer
-------
nė gjak le tė kndohet trimnija shqiptare
damarve duhet tė rrjedhė gjuha shqipe prore
armikut flakė duhet dhanė e batare
nji fe e don shqip toka e lashtė arbnore
------------
vdisni ma mirė nėse nuk mbjellni organizimin
e me ditė nė gjenetikė me e kultivue
tė huajt do tė ju mbjellin nė qeliza poshtrimin
qyqe do tė mbesni degve tue vajtue
----------
por q'ėsht ajo fjalė pashė tė madhin zotin
qyqarė me mbetė shqiptari e me u poshtrue me qika e me gra
tue pasė sot arma aq flaktarė barotin
e ma trim se shqiptari nuk ka grek as shkja
----------
jo kurrė qe besa zoti mos ta shkruaj
as nė qiell tė gjerė as mbi tė jetes dhe
nėpėr kohra e mote e shekuj e muaj
pushka e lirisė i shkreptė porsi rrfe
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-03-2010, 14:50
Sahit muja gjak malsori

porsi ylli e meteori

autori xhelal ferizi penda mergimtare

e ndihmoj qeshtjen kombtare

po e kish zemren argjentare

por si gurrė qe del prej mali

at kullim atdheut ia fali

kaloj shtete nderkombtare

tue ndjekė hijet ziliqare

kush me e gri e kush me e pre

veq pse i thonė shqiptarė me felindė e rrit ė n 'male kreshnike

ne shqipninė e lashtė etnike

po i ka ndjenjat patriote

e don token kastriote

ku e kan lindur mėmė e at

prej tropoje nė lazarat

prej kosove n' qameri

gjith ku i thonė vendit shqipni

i kish ndjenjat atdhetare-

ndihmoj luften qlirimtaresi sokol ai si zog zane

e ka ndihmue ushtrinė dardanezemra e tij zemer malsore

gjith tue dashtė token arbnorefort i shkatht thonė si rrymė rrfeje

gjaku shqip po i rrjedhė nder dejepo ma kish zemren bujare

e i ka hapė ato thesaresi e hapė dielli driten tė arit

ashtu e qelė qehren t' dollarit

me i ndihmue prore shqiptaritper biznes mjeshter i rrallėvargu im ylė e ka shpallėpatriot me shenj t' simbolitky sternip i mic sokolitfort i njohur per suksese

i leht si zog flutron n' bizneseja hjeshon artin zanatitpor si zog shkon n' maja t' shpatit

lart e ma lart u njit sahitigjak shqiptari e zog petritimori famė e mori emer

plot me dritė ma kish at zemer

po ma kish zemren bujare

perkushtue per troje te parve

shquhet ne punė por si vizllima

lindė n malsi e u rrit me trima

vlera e mallit kapitale

ka shkue lart sa i bjeshk me male

depertues esht por si zhgjeta

lidhė me shpirt per troje t' veta

-

Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:07
Aurora
:::::::::
autori xhelal ferizi ne mergim
e bardhė je si bora
ne shpirtė si ėmbėlsia
nder fauna e nė flora
tė shquhet bukuria

-----------
me hark si ylbere
sharmin si mahnija
porsi ai zog vere

tė shkėlqen larmia
.......
gjakun si lulkuqe
eren trandofile
buzqeshjen si burbuqe
qeljen karajfile

........
kėshtu dukesh prore

kur endesh si porsi puhija

e lehtė fllanzė arbnore

porsi vet mirėsia

........
po te dėrgoj nė varg

disa fjalė lulėzimi

me mallė k'tu nga larg

ku me ka trete mergimi

............
nė at kosove dardane

ku ti rrin kah krojet

n' per yj e dritė hane

me ti qendisė trojet

--------
ne trojet argjentare

me vargje poetike

n'qendisje kombtare

ne shqipni etnike
............

ti dergoj si era

n'per fusha shqiptare

me zogj kah pranvera

n' vlera cicrimtare

......
vargjet idilike

por si vet liria

n' troje albanike

ku rrin flladi e hieja

......
atje nder qetina

e nen fletė te malit

por si kanarina

t' kndohen djal pas djalit
nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:16
Neper forume kam hasur nė djem e vajza tė mira tė kombit
qė jan lule tė arbėrisė
kėto fjalė kaq madhėshtore e tė fuqishme mund tė dalin nga zemra e shpirti
e nje poeteje
tė talentuar siq je ti e dashura motra ime bashkatdhetare

un vertet u mundova per mir ne jeten time jeta ka befasira dhe
batica e zbatica
vale furtuna stuhi diell puhi hare hidhrime rrembime vuajtje miresi gezime
te gjitha jan pjese te ksaj jete te quditshme por qe me gjithat po jetohet

un e di se menjiher e shof personin ne sjellje
dhe ne levizje e kendveshtroj
me ke lene pershtypje ne sjelljet tua
dhe nuk mund te te shprehem as ne varg ne talentin e tim
per shpirtin gjevahir qe e paske e dashura moter shqiptare
te pergezoj per tiparet
e kualitetet tua gjevahire
dhe te deshiroj knaqesi jete si te lules kur qel ne bukurine e pranveres

me gjith hjeshine halrilsjen dhe ngazlllimet e saj
te jesh lule ne te gjitha stinet dhe m,otet esht urimi im per ty e dashura
bashkatdhetare
qe din te ndertosh miqsi te shejt e vllazri kombtare
pergjegje e autorit xhelal ferizi nje forumisteje shqiptare

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:27
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jEtA_1
Madheshtor je ..se di , se c'mund te shkruaj dhe te them per Ty ?! Ti je vetem Ti ..je gjithmon Ti..je unike ,si ajri ...per cdo Forum , pa te cilin s'do te exzistonin "Ato " ndjenja te bukura pothuaj ne gjith Forumet Shqiptare shkrimet e tua kan jete dhe njiherit dhe une te pergezoj me nje fjal..........
Do te deshiroja ty ...gjith Dhuntite ... Qe shum ne kete Bote nuk i kane ... Do te uroja Ty, gjith miresite, ti kesh ne Jete, t'ja dalesh mbane ....etj e

---------------------
pergjegje e lirikut
ku qendron ky fenomen i fjales tende ku te gjej urime per ty qe ta kthej borgjin magjik
te fjalės magjike qė ma dergove me kaq bujari

ku qendron kjo energji mahnitse sekerete gjevehire e emocionit nė ty
ne shpirtrat qe i ruan dardanja e urtė lule bukurie e shejterie
idilike qė kohrat e sulmuan por nuk ja kan hubur bukurin
ajo ne gjirin e saj sekret ruan engjuj tė bukur e tė mir


ata do te dalin nji dit te flutuirojn ne qiellin e liris'
dardanja antike e urtė do ti lėshoj lart ata si pllumbat
nder ata je edhe ti o pelölumbesha e qiellit
e fjales qe fluturon plot me art
ti je mahnitse qė emocionin kalterite e qiellit magjik e rete e bardha
i mbushe me hare bukurie me fjalen tende margaritare qehlibare


te uroj te mirat e te mirave

se ti i meriton engjellushe shqiptare

ju qe mi jepni kraht e tuaj per t e fluturuar neper shpresa e optimizma
ne poezi ne varg me flatra poetikedeshta te jem i mir si ju por me ndane dhunshem furtunat

deshta te jem me paqen e puhise e te flladit emocional por mbeta ne luftra me furtunen

deri kur do te kem fuqi te mbrohem i vetmuar nga furtunat e pamėshira e hijet e zeza e kohrat e pamshrira mikesha ime e dashur

emocionet e ngrira kohore po me krijojn acare te ftofta apatije nga njiher sa qe as vargu im plot rreze nuk i shkrine merzite e dimrore

por engjuj si ti me shtojn forcen e drangonit ti je diell qe vjen kur ngrirja esht gati te me ngrine
te pergezoj per fjalet magjike
ma kalon me artin tend te fjales
rrespekt per nje motrushe si ti

pergjegje letra diskutime ne mes te poetve shqiptar kosovarė dardan
autori xhelal ferizi ia kthen pershendetjet forumistes dardane shqiptare e cila e pergzon per vargjete bukura shqiptare ne forume

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:28
Mallkua qoftė gjithmonė tradhtari
-----------
autori xhelal ferizi
---------
mallkua qofė gjithmonė tradhtari
qe s' po len kund fryt as fe
ble me pare e ble me ari
ndoj bimė shqip s' po e len mbi dhe
------
mallkoe o zot per jetė armikun
qe e sulmonė lirinė shqiptare
qe na e msyu adriatikun
bashk me veglat mercenare
......
edhe lirikun e ka msy
penen e tij me ngjyrė ylbere
e ka marrė ne thum e ne sy
me ja thye po qdo varg vlere
------
mos me e lanė kund shqip me kndue
as per troje as per malsi
per dardanė me ligjerue
e gjith ku i thonė vendit shqipni-
-----

se jan bė kohrat dy f'tyra
mendja e cekt kan dalė sa i gogel
e po bėhen punė tė ndyra
po e luan rrolin shpirti i vogel-
----------

rrol po luan kahdo tradhtari
ku do i mblon forumet ploja
se po e nxitė ai gospodari
me zhgjyr t'lig me u luajtur loja

---------
edhe e bėn aktin e armikut
puthadori kahdo i mjerė
ja krijon kurthat lirikut
mos me kndue si zog n' pranverė
-----
mos me kndue askund n' per troje
moe me u ndje emer shqipni
mos me dalė cicėrimė per goje
as ligjerim per te bardhė etni-
-------
vargun e zemres lidhė ja kan
kohrat plehe plot mallkim
pena e bardhė sot shqip po qanė
kahdo ne kurtha e bojkotim
------
veq pse u mbush toka tradhtarė
veq se diell s' po ka zemer
as kund besė nuk mbet per farė
e bishta te kombit po bejn emer-
-----
por se emri i humbė t' vertetit

atij bilbili zemerbardhė

qe emocionin ja luan detit

por se ditė si vjen e bardhė

------
se rrethue ėsht me shpendkeqe

kahd o e ndjekun ziliqarė

e po i qesin kurtha e leqe

veq pse kan smirė e nakarė

---------
poshtė rrogtari i armikut

poshtė mbi dhe e smurė zilija

poshtė tradhtija e munafikut

rrnoftė mbi dhe veq dashurija

---------
tjeter e zezė zemer mbi glob

mos u paftė nder kombe as fise

as n 'shqipni i zi ndoj kob

mos u paftė nder farė e fise

--------

se qe besa prej tradhtije

fort po thyhen lisa te malit

s 'po qelė lulė kund bujarije

se po e vyshkun djal pas djalit

------
se po i vyshkė kahdo armiku

me pengesa e me bojkot

prandaj e kjanė penden liriku

se armiqt po i derdhin lot
------

Po ja derdh lotin tradhtari

po ja qet kurthen moskova

se perkrahu askund shqiptari

as shqipnija e as kosova
-------
as malsi as qamerija

ilirida as trojet tjera

po i qanė pendes bukurija

mbyllė ka mbetė jetime e mjera
-------

se su gjet kund ndoj shqiptarė

qe e ka lindė nana me kmishė

zemergjerė e kuvendarė

qe ma ka syrin si pishė
----------

me i shtrengua doren lirikut

me i dhanė shpresė e me i dhanė zemer

porsi palcen e qelikut

me i forcue penes at emer

-------

e me e quajt pena kombtare

qė t' shpėrthej kjo si vullkani

neper vargje ndriqimtare

me marrė vrull si urragani

------------

por su gjet as djalė as qikė

ne djep qe i dha nana gji shqip

as ne europė as ne amerikė

su gjet zog mbi degė as pip-

..........

nuk u gjet ndoj zog shqiptari

qe i thot vargut tu ngjat jeta

se kah euro e kah dollari

fort jan turrė do qyqe te shkreta

---------

por per komb e penė shqiptare

nuk u gjet ndoj djalė si zhari

me e qelė zemer rrezatare

por si e pat zakon shqiptari-


--------

nuk u gjet as pertej deti

as kndej bjeshke e kah ballkani


dielli as hana kund se gjeti

ndoj djalė nane iliriani

---------
qe din doren me e shtrengue

me ndjesi per troje t' veta

plot miqsi n' kuvend me u shtrue

e me u hapė njiher kuleta
---------
per ndoj veper kaq madhore

me i shtrengue doren lirikut

nuk u gjet mbi tokė arbnore

kund ndoj zemer e qelikut
--------

per varg shqip njiher me dalė

e m e ngritė zanin ne qiell

as nuk doli me besė e fjalė

kund zog shqipje nen ket diell


-----------
me ja dhanė vleren si ari

me ja dhanė te bardhė botimin

se i ka dehė shqipet dollari

kan marr ne sy veq sabotimin-

.......

tjeter fe s' po ka shqiptare


per veq egos se mjerė mizore

prandaj penat kangatare

kan me qa ne gjuhė arbnore
--------

autori xhelal ferizi
---------------


kushtoni rendesi krijimtarisė shqiptare

mos i perbuzni mos i mohoni poetet popullorė

bashkpunoni me ta lidhuni me ta perkrahni ata -

mos u bėni shpirtvegjel e te ngushtė

vetem püermbas interesi pa ndihmu e sponzoru pa perkrah kurr ndoj poet shqiptarė-
kjo vlenė per biznesmenet qe derdhin paranė ne luks

mjafton vetem nnji dit te mos e bejn qejfin dhe mund te perkrahin shum libra me vlera e rendesi kombtare
-
kontakti me autorin xhelal feriziintegro_fat@hotmail.com

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:34
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shum postime nga lirik

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:35
Qerpiku Im

Shkruan Xhelal Ferizi autori ne mergim

O Qerpiku Im Sa Shum mbajte Lot
Pėr Shum Lloje Ndjenjash Me Emocione
Sa Shum Mbajte Nė Shekuj e mot
Lotin Pėr Gjithfar Zezone

Ti Mbajte Lotin Pėr Luften e zharin
Ti Mbajte Lotin Kur Shqiptart Jan Perqa
Ti Mbajte Lotin Se Ta Vranė Shum Shqiptarin
Qerpiku im i Dashur Ah Sa Shum Ke Qa

Ti E Mbajte Lotin Por Edhe E Rrodhe
Ti Shum Lotin E Ke Pikė
Sa Her Nė Kapak Lotueshėm U Mblodhe
Sa Motet Dėnes'shėm Tė Kan Ikė

Ti Ke Qa Per Dhe Ti Ke Qa Pėr Hise
Ti Ke Qa Pėr Troje Tė Lashta Etnike
Ti Ke Qa Pėr Komb Pėr Farė E Pėr Fise
Kur Ti Vriste Tyta E Armes Armike

Ti Ke Qa Pėr Te Vedekur Ti Ke Qa Pėr Tė Gjallė
Ti Ke Qa Pėr Gzime Pėr Fat E Dashurinė
Ti Ke Qa Mėrgimit Me Dhimbje E Me Mallė
Ti Ke Derdhur Lotin Kur T# Sollen Robėrinė

Ti Ke Qa Kur Prangat Ta Kan Lidhė Etniken
Shqiperinė Kahdo Tė Bukur Shqiptare
Ah Sa Ke Lotue Me Lirikė E Epiken
Kur Tė Kan Nxitė Dhimbshėm Vargjet Kushtrimtare

Autori Xhelal Ferizi ne mergim vargje shqiptare

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:35
Ku jan vllezrit e mi malsorė
------------
autori xhelal ferizi
-----------
ku jan motrat e vllezrit e mi malsorė
o gurėt e maleve pėrse heshtni e nuk flisni
ku jan hoti e gruda e tuzi plava e gucia
ku jan malet e tyre e zėri i shqiponjave mbi gurėt shkėmborė
ku ėsht trimnesha e shekujve malsia

------

ku jan tuz e dinoshė tė shejtat troje shqiptare
mė thuaj o dielli i arit
ku jan zanat e bukura malsore me veshjen kombtare
me thuaj o vargu im i fanarit
-------

mė thuaj o bardha penda e motit
ku jan bijt e bijat me sy zane
sternipt e gjakut ilir te kastriotit
po pyesin tash fushat dardane
--------

ku jeni o male kryelarta me krenare maja
zėri i malsorit qė jehon ku mbeti
kushtrimi e shqiponjat nė fluturim pėr mbi pllaja
mė thuani o ju male kah treti
--------
ku mbeti e lashta aq magjike gjubleta
malsorja nė pshtjellak si zanė
ne malet e trimėrisė ka shqipe tė verteta
e vasha e gra magjike me fytyrė si hanė

-----------
po pysin shkrepat e gurė e qetina
ahijet e shqipnisė e te lashtit lisa
e te qamerisė arat e fushat me lugina
po pyesin te atdheut ata plisa

-----

kėtu ėsht malsija si nji gurė graniti
qė kurrė sa tė jen' motet nuk do ti lshojnė shkrepat
deri sa te jen shekujt moti e stina e viti
malsije shqiptare ka me i perkundė djepat
-----
nuk i lshon malsija trojet e agronit
se shkrepat e malet jan tė shejta troje
sa t' ket bijė e bija si zana tė drangonit
shqip do tė flas malsija me lugje e me prroje

.........
edhe te bardhat maja do te ushtojnė me nje fe
shqip do t' jehon feja e zemra kombtare
shqip do t' kndoj malsia me ata gurė e dhe
me majat kreshnike e me bjeshkė shqiptare
--------
se nuk shprishet gjaku as nuk do t' luan guri
malsori pėr maleve i ka lidhė shtat zemra
shqipja e kastriotit me valim flamuri
do t'i thrras malsorėt nė kushtrim me emra-
-------
qe ata nji dit t' bardhė kur tė qelė shqipnija
mu nė ag tė diellit porsi rreze ari
porsi trandofile ka me qelė malsija
me lirinė e bardhė e me gjuhė shqiptari

-----------
e bardha malsija me ato monopate
e me ato shpatije e suka e grigje
ka me u veshė si dielli me te argjendta fate
kahdo ku i ka te shejta ato kodra e brigje
--------
e deri sa te jen shekujt shqip ka me jehue
ne per birgje te cemit lahet karajfili
at malsi kreshnike zotie past bekue
neper mote t bardh shqip do kndon bilbili-
-------
merre moj malsi vargun e lirikut
ta kam sjellė prej te gjerave fushave dardane
se ti neper shekuj i ke qendrue armikut
ti je gjeraqina e shqipja iliriane
-----------
e ke me qendrue sa te jet gjithsia
bukuria e jote me joshė meteore
do te ligjroj shqip e bardha malsija
permbi ato bjjeshkė e t' bardha bregore
--------
ka me u ndėgju zani por si vet kullimi
kur e lshon ndoj krue andej kah gurgullima
e malsores trime edhe malsorė trimi
ka me i shkrepun pushka por si e rrept vetima
-----
se ato te shejta troje zoti i ka bekue

ato jan shqiptare te lashta ne shekuj per mbi dhe

neper te bardha mote proe ka jehue

e do t ' jehoj shqip sa te ket diell me nxe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-03-2010, 15:36
Kur rrrezen e lshova si art
autori xhelal ferizi
kur rrezen e leshova si art ma thyen
kur krahve ju nxora filiza te ri
kur rrugen e nisa ne cak ma prenė
lulet kur i nisa me qel mi thyen
e me plot kanibale meri

cakun neper paqe ma brenė

un mbeta neper shtėrgata e humbtira ne vetmi

se dielli i huaj nuk te nxene

sa yj qellim mire mi kan shkri

egjra e hieja e zilisė lulen e artit me qel nuk ma len

e di

se koha e ndyre pin dolli ne legen

e shekkulli esht i zi

se dielli im nuk po vjen

me nxe te bardhen miqsi

satanet ne kohra hedhin valle

ne qender te vemendjes ne teater

e di se qajne gure e zalle

e vargut tim i bien sater

mjaft ma kohe lope mjaft palle

ah si nuk mbarojn keto poetike halle

ah si deshten me me perly

intrigat e netve mizorre

neper errsiren sterrė

e hisen ma moren arbrore

vargun deshten te me mbulojn me therr

ata qe duan emocionet ti bejn vorre

ata

qe mua nga hisja me kan shty

ata pra ata qe jan qenje djerrė

mendje te pa ndjenja me plot varfri

ata qe lulet shkojn duke i herrė

e mbjellin neper fusha e ara kurveri

deshten lotet poetike me mi shterr

te me lene pa dashuri

ata

hapin neper kohra ma ndrynė

eh o rrudha

flisni dhedeshmoni

per qellimin tim

kahdo qe ishte shpirtrore e bardhe udha
ishte vargu im
emocionin donte ta bente cicerim

por shekujt e hiles me gjuanin mee krim

qe te perbaltin
qe te thajne damrin tim

lidhjet te mi kpusin

me seclen fije

miqsi te mos shoh syri im

dhe eimja dije

te mbetet prore syrgjyn

burgje kahdo e hije

deshten te me mbushin me pendim

e un rilidnja neper hi

ringjallesha si feniksi

sa her ju kam thirre ne ndihmė

por shpirti i juaj i shurdher

ne mashtrime optike

i dehur ne nga maskat demagogjike


u bene emocione anemike

nuk u preken nga arti im

se hijet mbi shqperin etnike

mbuluan me nenqmim

syte e tuaj

qe ju te mos shihni vargjet lirike

qe un prore te vuaj

i lidhur ne prangat qelike

ne shekuj e muaj

i kputur nga fiset ilirike

gjithmone te bejn te huaj

hilet tradhtare armike


e ju nuk me degjonitas deshiren time magjikese muri i demonit

shpresat e takimit i kishte nda

mes per mes emocionit

me muri i kishte ra

na ndau me mure plot hile

sa lulet i ka tha

e ndjenja bashkkombase karajfile

kush si grek e si shkja

qe e luanin lojen kopile

e un ne mes te rrugeve terthore

deshta qe te punoj ne mahninė mė tė dlirė

per ju e troje

stergjyshore

me vargun e lirė

mu ne mes rrenoje

te behem shpirtesi kohore

qe mes per mes ploje

te lulzoj nje shqiperi e lirė

e ti jepet fund makabre ksaj loje

ku vampiret e pshtirė

te mos ju ngulin dhėmb

por ju te hani e te pini ne hoje

liri me embelsirė

un per ju u bėra granit e shkėmb

dhe kepta sa her zigjirė

e shkova fyt per fyt e dhemb per dhemb

me armikun e pa mshirė

qe ju dhe vetem ju

ne breza te lulzoni te lir


eh sa kurthat e kohes


te maskuar me masken e pshtirė

udhet vargut ja prenė

ku ishit ju o te mirė

damaret uaj nuk me ndjenė

sa djajt me ndoqen me brirė

as sot koha nuk shkelqen

per vargun tim te lir


e h sa rimat kohore mu thyen

e planet mi kan nxipor hijenat kahdo hynė

sa lotin e dridhur e kam pi


ma ndalen dhe fjalene lirė

sa motet ne moshe mi kan nxi

se deshta per dheun ete parve liri

sepse linda me ket deshirė

qe toka te mbushet me dashuri

shqiptari te jet i lirė

nuk deshta nuk deshta roberi

te mbihet askund mbi te lashtin dhe

ata me me ndoqen me mėri


ku ishit ju deri dje


ju pyes ju me refren

kush ata i nderseu
ata kanibali i ndersen

kohrat mbprapsht mi kthyen
dielli neper mote shkon e vjen

por edhe ate me hile ma rrembyen

qka esht tash q e me nxenė

ringjallja ringjallaja me shpresė


e di


e di se se ti don atdhe

se ti je e embla melmesė


dhe je e kulluar si vesė

se paqen e don nder fe

pa hile e interes

e un me krah pa hile
zog deshta te mbes

shqip te ciceroj mbi dhe

e per ju me vargje shqiptare

qdo ndjenj me art me ju nxe

si dje e pardje

ne shekujt e kohes shqiptare

e ju nuk me deshtet pse

vargjet mi lat mergimtare


por hijet e shumta zuzare

na gjuajn plot shtiza me smirė

ne rruget e caqet shqiptare

te mos ket kund zog te lirė

e tash i plagosur kah te mbajė
kur hijet nuk me lene kund rreze

e di se arti yt do te qaj

e syri yt qe sheh larg nder breze

por rruget jan plot qakaj

nese mundesh fluturo e lirė

mbi maja e mbi qdo pllajė

mbaju me nje deshirė

e cakut te jetes mos ju ndajė

atdheu duhet te jet i lirė

komb vetem atdhetari mund te mbajė

e jo maska e pshtirė

prandaj o lule mos qajė

u do te jem prap zog i lirė

se kraht e mi poetik

do te fluturojne

qeillit te endrrave te lirise

kahdo per bukuri shpirtrore do te kendojne

e ne sherbim te miresise

miqsise neper synime shpirtbardha

emocione ciceruese do te ju kendojne

mos u ben akulll e ngrirė

optmizmin mbaje sie diell

se do te vie nji dit ne qiellin e lirė

e mbi tokė

me i bukuri prill

qe bashkon miq e shokė


ne qellimin e mirė

e ne seclin mal e suk e bok

shqip do te fluturoj zogu i lirė

fjalen magjike do ta sjell

pranverat do i dehė me knaqsi

te keqen shekkulli qdo kund nuk mund ta mbjell

nji dit do te lulzoj ajo dashuri

e sekreti i tokes ne garancion do ta mbshtjell

qe bloza e hileve te mos e nxij


djajt duke luajtur me zjarrin nji dit do te piqen ne hell

secli hilen e vet do ta pij

beso beso mikesha ime

beso se ka perendi

e nuk do te mbijne mbi dhe vetem krime e mashtrime

pengesa e kurvri

kenga e shpirtesise time

qellimire mbi dhe do te mbij


ne token shqiptare trime

shekujt do te lulzojn mbi liri


autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:07
T'kndofshin defat-
----------------
t'kndofshin defat bukurinė
tė ruajshin yjet dashurinė
besnikėria te ectė kah gjaku
e me fat tu shplfotė duvaku
'''''''''''
tridhjet vasha te kendofshin
treqind yje te lavdrofshin
kahdo qelin lulet malit
tė falshin qehre djal pas djalit
-----------
tu shtoftė nuri e bukurija
t'pėrcjelltė fati e trashgimija
tė ardhshin lulet fleta fleta
t 'pėrgzoft gzimi sa t' jet jeta
'''''''''''
nė dasmen tende qeshtė edhe era
te sjellshin ngjyrat shum ylbera
tu knaqtė syri edhe qerpiku
n' treqind vargje t' kndoftė liriku
'''''''''''
tu bėft zemra ėmbėlsirė
ta gzoftė loqken vargu i lirė
kur tė hiqet ai duvaku
tė daltė qehreja si zambaku
'''''''''''
treqind zemra u gzofshin ne valle
i dridhtė tupani gurė e zalle
dasma jote u shtoftė si deti
shpirtzoftė rimat klarineti
''''''''''''''
e n' valle u lidhshin dorė per dore
treqind qika te bardha arbnore
e pėr ty u ngrittė dollija-
ti qeltė buzėt ėngjėllsia
''''''''''''''''
qė kur tė qeshesh si sheqeri
te qeshin yjet pernjiheri
me buzė te gazit si hejshija .

qe te dukesh si mahnija
''''''''''''
dasma jote u duk't madheshtore
jehoftė ne sukat kodrinore
e ne lugje tue jehue
shkofshin rimat tue e lakue
'''''''''
rimat te defit te harmonikes
i dridht yjt e galaktikes
e rreth nueses si sherbeti
embelsira u qeltė si deti
''''''''''
e nė dasem te ardht shoqeria
le te derdhė pikat rakija
si diamanti neper gota
me t' lakmue dasmen gjith bota
''''''''''''''
mandej te dukesh si zogushė
era flokun kur ta shprushė
vallja e nuses kur tė hidhet
violina ne tinguj t' dridhet
'''''''''''''''
e le t' kndojnė edhe zogjt t' larmisė
edhe hana e bukurisė
kur te qelet i yti balli
art nder yje do te shpalli
''''''''''''''
e shoqeria te pėrmallohet
stina e moti tė kujtohet
neper kohra e motmote
le t' permendet dasma e jote
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ka gjetur ehde n e shtresat popullore
mbeshtjen e vargun per vashat shqiptare qe shkojne nuse
dhe me keto vargje i uron ato ne nuseri te tillė te bukur
te kenges popullore shqiptare
duke i thure vargjet per nuset shqiptare me kso vargje bukurie
ne menyre qe ato te entuziazmohen ne dasma shqiptare -

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:12
TE PAFSHA NUSE ME VIZLLIMė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
te pafsha nuse me vizllimė
te kndoftė vargu ne strofė e rimė
si bilbila nder ndoj hije
kur ktheJnė sytė preJ bukurije
''''''''''''''
kur ne breg ndjeJnė karajfilin
kur ne sqep e piJnė currilin
kur e ndjejnė flladin magjik
kur nxjerrė zėrin melodik
'''''''''''
mu nė ballė ti pafsha dritat
ato larmi e koloritat
prej dukati rreth vargisur
pėrmbi vetull ne ballė qendisur
'''''''''''''
u bėftė me krushq dasėm e madhe
u gzofshin lulet nder livadhe
trandafilat qelshin fjalė
yllė nė qiell mos mbettė pa dalė
---------
per me me pa hjeshi me sy
mos mbetė dritė pa folė per ty
edhe zemrat e larmisė
kahdo qiellit t e rrezanisė
'''''''''
e dhe damarėt nder ato bimė
e kahdo ka edhe notė e rimė
si ne kavall si nė tel sharkije
kah ka valle melodije
---------
ta lavdrofshin ty duvakun
e siq e lmon era zambakun
ashtu leht ta lmoftė puhija
sharmi i qiellit e bukurija
''''''''''''''
nurin tend e driten te ballit
si pasqyra ne ujė te zallit
kur prej qiellit kah kaltrija
bjen refleksi e rrezanija-
''''''''''''
hije te pastė ne bel kollani
edhe i nusrisė i bardhė fustani
e bardha ngjyrė e livojzina
si lulebardha nder ledina
''''''''''''''
te bardha shtofet e mahnisė
me jelek mbi shtat t selvisė
kahdo qelet ne vija ari
me at qehre qehlibari
''''''''''''''
edhe tu mbloft belholli ai shtati
ne rrathė stolije prej dukati
permbi vetulla kthye harkore
t' shndritshin pikat ballinore
''''''''''''
e ne qiell u paftė lakmija
e joshtė e jotja ne sharm nusėrija
me ato rrath ari ne kollane
ne pika ari n per fustane
....................
te ndejshin supet drejt n krahnore
te lavdrofshin meteore
me shkelqim te lavdroftė rubina
ta gzfotė dasmen violina -
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
kenge shqiptare per nusen shqiptare arkzen qe do te behet nuse per te trashguar brezat shqiptarė
si shum nuse te mrekullueshme shqiptare q ejan te bijat ezanave bukurija ma eshquar e europes -

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:14
LE TE MOS MBETET KUND DOLLI
autori xhelal ferizi
le te mos mbete kund dolli
kahdo dheut i thonė shqipni
kahdo etnike ėsht n' behare
kahdo i thonė etni shqiptare

-----
deri ne det te adriatikut
kahdo u kndoft vargu i lirikut
qikė e nuse e n dasma tona
ne varg e rimė u ndjeftė jehona

''''''''''
vargu i lirė si magji hane
u derdhtė ne gjuhen iliriane
drejt nga zemra kudo ne zemer
gjith ku i thonė shqipni me emer
'''''''''
e siq derdhet a ri kullue
ashtu vargu shkoftė skurrue
siq skurron gurra e ndoj prroni
kahdo te njomet dhe i joni
--------
ne varg te bukur ne fije dielli
porsi shi qe bjen nga qielli
ne dritė te ylberit me currila
qe u bjen fletve n 'karajfila
--------
ashtu bjen vargu i lirikut
thue e lshon dielli prej qerpikut
me dritė te artit neper rreze
me ndrique gjithmonė nder breze
'''''''''''''''''

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:25
Njė violinė
autori xhelal ferizi
l.i.r.i.k.u.
''''''''''''''''''''''''''''
nji violinė qė ma le me nji lule ma nxite aq shum mallin
sa qe telat e kohes se zemres mi prekė
ah vetem qelizat e stinve jan ato qe ma dijnė hallin
vetem kujtimi ma i mallengjyeshmi qe nuk ka vdekė
''''''''''''
un e dua aq shum edhe gitaren
e dua edhe magjikshėm edhe klarinetin
un lotin e derdhi mallengjyeshem per ato porsi ujvaren
se tingulli i tyre ma kujton detin
::::::::::::::
tingujt e ttyre mi kujtojnė shpirtzimet
kur un krah fluturimi i dhash zemres time
mi kujton te zemres dashuritė e rimimet
kur u shkri e deh nė art dashurie koha ime
'''''''''''''''''
Prandaj mu ne lot ne mbrendi te sajė
nė thelssitė ndjenjėtare te lotit qe duket si vesė
un qeshi nga malli por edhe dhimbshėm qajė
se nuk dua nga flutrim kujtimet mbi tokė ma te zbres
'''''''''''''''''''
Ti ma kujtove nji magji
un secilin tingull te saj e kam emrue
tik tak zemre e malli i kam quajtur me gjuhen e quajtur dashuri
dhe diellorisht neper mallin tim i kam perque
'''''''''''''''''
prandaj mua ma nxiti mallin violina
e dora e artit tend oj magjike
un e di se ti me mjeshtri shpirtzon mote e stina
e di se je ikonė idilike
''''''''''''''
kot nuk te quajn ty idilė
rrezet e than kur jan reflektue
secili zog me krah e secili bilbil
kur ty te kan ndje tue ligjrue
''''''''''''''
edhe sa e sa lule qe ti u ke perque
dashuri neper damret e tyre aromatare
karajfilet per ty vet artin e kan shpalue
e telat muzikes te quajten magji ndjenjėtare
'''''''''''''''''
idilė un shkrihem ejap shpirtė per gitaren
edhe per secilin tingull te violines
pyete ne secilen ndjenjė per mua pyet shegen e naren
e zogjt pranverorė kahdo te cicerimes
'''''''''''''''''''''''
un me violinen nga zemra ne zemer
drejt per drejt me tinguj ndjenja jemi shpirtėzu
ajo e din secili ind i imi si quhet me emer
si vdiset e jetohet per art duke kendu
'''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
L.-I-.R-I-.K-.U-.TE FALA MARAGRITARE IDILA ME SHUM MIQSI E SINQERITET
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:29
Ura e kėputur e dashurisė

xhelal ferizi autori ne mergim

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me diell
ishe ti ajo q ė me lute
nuk jam ma i gjerė si qiell

perse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me zemer
pėrse nuk ndriqove me dritė qdo lloj skute
pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer

pėrse i ua kėpute fijet yjeve
infuzion ky i dashurisė jetik
pėrse i lidhe psehet nyjeve
perse dashurinė e bėre armik


pėrse uren e kėpute tė harkut
qė lidhej nga arti nė art
pėrse tash i dhe kaq shum dhimbje vargut
qė nė palcen qiellit prekė e ndihet lart

pėrse i zgjidhe besatimet
qe lidhė i kishim pėr bese
pėrse i ke ngri vlimet
e gzimet nėpėr mėngjese

perse i gzimet i vrave
perse urat me i djegė
si krande ndjnejat i thave
cicrimen e bilbilit nė degė

autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:30
Valėt e lotit

shkruan autori ne mergim xhelal ferizi

nėpėr valėt e lotit secila shekull'dridhje qė vret
nėpėr dridhjet e tyre dėnestare
nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret
po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare

jam shekull'ziu i monotonisė
ku secili qast ėsht epokė
a thua nuk jam ma i etnisė
e gurėt e huaj i kam shokė

Dridhur'dnesjet e mia e luajn fundin e vullkanit
luajn shpirt'FUNDIN E DETIT
nė secilen'dridhje valė loti i vatanit
dhe vdeksija zymtare e kurbetit

me kodėr vuajtjet tė mėdha si pllaja
Qė shėndrrohen nė peshė tė shpirtit tim
mė vijnė vala vala oqean'kujtimlargta tė mdhaja
dridhtare secila me valen pėrthyese mallėngjim

shekulltare tė tej'zgjatura kujtesa qė dėrmojnė
secila me artin e tė kaluares qė nxitė mallė e lot
gurė'qėndresen ato e thėrmojnė
kur e sjellin nė shpirt'kujtesė secilin tė largtin mot

autori xhelal ferizi nė mergim

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:30
Nė zėrin e nji violine larg

autori xhelal ferizi nė mergim

oh ajo me zė po dridhej nga larg tinguj'nate
melankolik stėrlakim i sajė tingull'mallė nxitės
mė kujtonte njiher nji qyqe nė monopate
nji zog tė sajė shpirt'plagosur shpres'pritės

pran gote buza mė prekte dridhshėm nė mashtrimet qelqtare
nė rrethin e gotes 'mbėshtetse ndjenjė shpėtim
sikur nė gotė gjeja t'fundit shpresat qėndrestare
mbi lotsjellsin e pa fund i quajtur mėrgim

Para i kisha rrudhat e shpirt'motet qė mė digjnin nė qeliza
nė secilen qelizė nga nji shkrumbues learg'sjellėse dikurshmėri
tingujt e violines sikur mė sjellnin dikah larg disa tė kputura kujtim' puhiza
dhe nji tė kėputur me ndėrprerje shpirtėdhimbje shpirtlidhshmėri

q' ėsht kjo ndjenjė qė her kėputet her ringjallet
nėpėr mes tingujve tė violines djegė'sisht pėrloton
q'ėsht kjo shpirtsi aq ndjeshmėrisht mallėngjyeshėm qė shpirt'kallet
q'ėsht kjo largsi qė nė pėr shekuj tė shpirti'zgjim ndjnejve shqetson

gota sikur me shikon nė tavolinė
vetmija sikur mė jet'shkrinė e mė dėnesė'shpirtson
tinguj'lakesa shpirt'prekse q ė i nxjerrė kjo mallėngjyese violinė
shekuj ndjenjat vaj' ndjellshėm po mi mishėron

Un jam pa atdhe pa komb pran nji gote
jam pa tokė pa liri
un jam pran nji shishje jam mėrgim i huaj trup rreth bote
nuk kam shtet as qeveri

i kujt jam un o zėri shpirtdridhės i violines
un jam iksi me shpirtsi lot'deti burimorė
jam jetimi i shekujve i kohes e stines
un jam pran gotes i huaj nji shpirtgjorė

as violina nuk qanė ma dridhshėm se shpirti im
as gota e vetmia e vuajtur nuk mund ta pasqyron
se qfar dėnesje ka i madhi shpirt'deti im
as zogu pėr fole ndjenjėsisht kėshtu nuk' shpirt'vajton

kujtesat mė rrenonin kalanė shpirtrore
ngadal e gurė nga nji gurė
e violina me thell'preksit shpirtėzues tinguj ndjenja lakore
mė bėnin tė vajtueshėm shpirt'urė

o un jam mergimtari
qė kurr nuk pata liri as atdhe
un jam bilbil vajtimtari
nėpėr tunguj mallėngjime me ndje


vajto tash qajė violinė
tingujt ti pin i imi loti
un nuk ja kanarinė
por jam i askundit qė moti


shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve shqiptare

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:31
Pėrse po vuajn damarėt

autori xhelal ferizi

damarė po vuajn se gjakun na e kan bė ujė
kohrat e zeza mizore
na shkeli barbari i huaj
me veglat mercenare tradhtore

damrėt po vuajn se na i prenė
aty kah ecte besa
na e pėrzien etninė e fenė
me klane e interesa

damarėt po vuajn se jan vyshkė
pa dritė e pa ndoj rend
se na furnizojn me ndryshk
na shesin prralla n' kuvend

na shesin gjithmonė premtime
na shesin shartime me t' zi
na shesin veq dhimbje e krime
na mbajnė PER gjak me na pi

damarėt po vuajn se n lidhjet shqiptare
nervin duan me ua kputė
simbolet tona kombtare
e shqiponjen sqeperkrrutė

damarė po vuajn se tradhtari
nuk don emer etnik
po vuaj se nderkombtari
NA bleU me ' metelik

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:31
Duan tė na shprishin

autori xhelal ferizi vargje shqiptare

duan tė na prishin
qelizė tė mos na lėnė tė organizuar
duan tė na e ndajnė shpirtin e mishin
na duan gjithmonė tė shpartallaur

duan tė na ushqejnė vetėm me tradhti
me plehra paketa ndihmash dhe iluzione
na duan gjithmonė nė kurvri
me krushqi mercenare e demone

nuk duan bukuri ndėr ne
varfrinė na e duan nė gjak
nė damarė ardhmėrie duan me na pre
shqipen e duan tė pėrthurur nė lak

na duan pa moral pa besė pa etikė
na e duan femren vetem si prostitutė
mbas shpine vetėm thikė
nė seciln zhvillim e institut

na duan ne vetėm tė ligė
si pleh na duan nėpėr botė
tė mykurit na i duan mbi karrigė
tė tjerėt tė lidhur nė rrotė

kėshtu na duan pedofilėt analitik
ata qė nė sy kan helm
ata qė zotin e kan armik
nėn thunder na duan nėn shqelm

ata kundermojnė nga myku bizarė
ata jan agjent virusgji
ata jan ushujza program antishqiptarė
jan tmerri qė bjen mbi ne si orgji

shtrengohuni shqiptarė
ndaloni ata sarhosh
unik mundeni ma mbarė
tė luftoni qakaj e kaposh

autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:31
Sėmundja e klanorit

autori xhelal ferizi

klanori ėsht qenje fatale
ai ėsht qenje pengestare
klanori ėsht brerje virusale
i pa vetėdije kombtare

klanori ėsht harbut debil
klanori nuk ėsht vizionarė
klanori pengomn secilion kombtarė bilbil
klanori nuk ėsht shqiptarė

klanori e pengon zhvillimin
ai edde bagla pranon pėr klan
klanori e don ndikimin
pėr grupin e tij satan

klanori pengon atdhe
klanori vret kombtarė interesin
klanori ėsht shpirtė qė ėsht ble
tė sėmurė e ka myk vesin

ai ėsht vrastari i progresit
ai ėsht i zi gllabrues n' hile
ai ėsht per hallin e thesit
ta mbushė pėr vete me skile

klanori ėsht i zi
ai s njeh tejeter veq klane
ai nė karrigė permbi
nuk njeh ma as gji nane

klanori ne pushtet
ėsht kob per ni atdhe
ai qėshtjen kombtare e vret
e diellin nuk len me nxe

zhdukne fshine klanorin
se nuk ka mbi dhe ma bizarė
ata kult e kan puthadorin
nuk jan as dy gram shqiptarė

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:32
Flliqsirat grupore

autori xhelal ferizi

u mbush me flliqsira
te ndershmit ku do tė bėjn vend
po mbushet ma shum hapsira
si mjegulla bota u dend

vraponi o shpetimtarė
merrni tė gjith antimjegull
diell ma shum rrezatarė
qė boten tė veni nė rregull

ndriqoni me dije errsiren
dhe skutat nė kokat mizore
se boten token e mjerė zemermiren
po e hanė hijenat klanore

po e hanė siq han krokodili
me gojen e madhe nė knetė
mbi botė nuk sundon bilbili
por vrasėsat qė vrasin jetė

ata me gojen plot
mish njeriu tė pėrgjakur
globit po i derdhin lot
lirinė po e shkrumbojnė tė pėrflakur

ata jan tė zi mason
ata jan tė zi si katran
ata qytetrimin gjithmonė
a vrasin se jan satan

ata jan tė bijt e thikes
tė bijt jan tė parasė
ata dhunen etikes
nuk ja ndajnė as fukarasė

ata jan te bijt e krimit
te bijt armėve vrastare
ata jan prodhues tė dhimbjeve t' njerzimit
ata jan simbol i grupeve barbare

ata e mbajn karrigen
ata e drejtojnė timonin
ne botė e pjellin intrigen
dhe lart e ngrisin demonin

autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
09-03-2010, 16:32
Puthja e parė e dashurisė

Autori xhelal ferizi nė mėrgim liriku

puthja e parė e dashurisė mu duk si yjet me detra bashk nė vėrshime ėmbėlsore
mu duk sikur tė gjitha shprehjet e metaforave nepėr aorten time kalonin
mu duk sikur u pėrquan tė gjitha rrymimet aromatare elektrisht ndjenjėsore
mu duk sikur tė gjitha vlimet deh’tare lumturisht mė pėrshkonin

nė at dehje mu duk vetja si nė mahnitė e fluturimit
mu duk vetja sikur mė pėrkdhelnin e mė pėrshendetnin tė gjitha yjet
thua se tė gjitha artet e lehta tė violinave luanin dashurisht vallzimit
nėpėr zemrėn time thue se kishin ra tė gjitha mjeshtritė pėrkdhelse tė puhizave tė pyllit

as artistėt vrojtues tė sė bukures nė piktura
nuk do tė dinin ta pikturonin qehre’shije kėt mbretėri tė shijeve ma thelbėsore
as majat e artit as ylberat me gjysm’hark qė me qiell lidhin ura
nuk do ti shfaqnin dot kto pėrjetime mahnitore

un rashė i dorzuar nė at mbretėri me qilima fluturues qiellorė
ku secila ndjenjė njė qiell pėrplot ndjenjėsi ishte
edhe sikur margritarėt tė shkrinin fjalėt nė ujė diamantorė
e ingjia nė aorten e dashurisė gjak lulje tė kishte

prap them se nuk do tė arrinte ndjenjėsisht tė shprehte kėt fjalorė
o zot sa bibliotekė shijesh ishin shartuar shprehur fjalė
secili yllė i universit me artin e tij vezullorė
ksaj ndjenje mahnije me bukuri spjeguese nuk do tė ja kishte dalė

un nė puthjen e parė jam shkri si ingjija me miliona damarė
nėpėr secilin damarė kaloj nji far ėnėgjėllorė pėrqimi
ah fija e flokut tė sajė nė krahrorė kur mė mbeti varė
buza gati u shkri qiellorisht me buzėt e saja prej vlimi

o dashuri e parė o mbi qiellore dhunti
nuk e harroj mbėshtetjen e kraharorit tė sajė e ballin
un si nji nji rob i kti arti plot urti
qetsisht po shkrihesha nė tė sajė qerpik e mallin

un nė krahnorė tė sajė i dorzuar
si hana e yje nė netėt e qeta tė bukurisė
si arti i ylberit me etjen i shartuar
kur pėrqon nėpėr ngjyra nga gurrat e kullimsisė

as vet nuk e di se si nėpėr mua kto mbretėri plot shije
ku secila pejzė shpirtrore mu bė madhėshtorė pėrqim
ishte nji puhi deh'se nė kėt qast mahnije
qė jeten e shpirtin mi mbushte me shkėlqim

tė gjitha yjet at'her patėn ra
thue se prej qiellit jan shkulė
kur buzėt tona u pėrputhen aq gjat pa u nda
thue se buzėt tona secila rrudhė quhej dashuri me vulė

nuk kishte karajfil qė na ndante me ndoj sharm mbi dhe
nuk kishte qiell qė na tėrheqte nė vemendje
ne aq shum dashurisht nė shkrirje ishim nxe
gati po vdisinim lumturisht mbi puthjet me zemrat plot ngarendje

tė gjitha yjet i kemi mahnitė bukurisht
thue se “qendisė at puthje e kan rrezet me safire
un me miliarda shpirtndjenjat e shprehura dashurisht
me tė gjitha mbreteritė e shijeve mbi token ilire

aty te nji urė druri romantike
o zot te do shelgje rrumbullake me fletė si gjysėm faqe
si ka mundėsi qė nga njė puthje tė vijnė tė gjith qenjet galaktike
tė zbresin si tė dehurat puhiza mbi aromen manshuaqe

tė dy te ai lum i vogėl me bilure
nė bukurinė madhėshtore pran detit
ajo puthje u bė nji lloj lidhje aortė ure
qė i lidhi dy zemra nė mes vetit

nuk e them dot me fjalė sa kronikan zemrash po shkruanin nė arkivat zemrore
edhe lulet kishin ardhė me tė githa frymzimet
edhe ngazllimet qė i lidhin aq ndjenjėsisht dy krahnore
nė vrap pėrshkrueshėm nuk ja delnin pershkrim qastit yllė pėrshkrimet

me dy duar shkruante ylberi e deti
me aortat e fijeve qė pėrqonin tė barit
ky qast ishte nji far mbi qiellorė mbreti
qė e shkrinte edhe stilin e gjuhen e arit

udha si mallėndgjyeshėm’ admironte e tė gjitha pushtetet e dashurive
kishin ardhė pėr ta pikturu kėt qast pėr secilen shkollė
edhe vet mbretresha e tė bukurave e thelbsorja e magjive
e panteonėt ma tė lartė me gjith artin e stėrhollė

tė gjitha bukuritė nė at qast kishin shpėrnda pėshpėrimat
peshqit kishin dalė tė kėrcejnė mbi kaltrinė detare
zogjt kishin shpėrnda sihariqt diamantėrisht cicėrimat
lulet kishin pėrcjellė sharmin e kėtij qasti e pėrbėrjen aromtare

nuk ishte ndje askund ksi qasti ndėr mahni
si puthja jonė! ajo kohė mbretėri e materjes ishte shpallė
tė gjitha artet nė kronika e kan shprehė si art nė’ mjeshtri
a do tė ket ma ksi qasti mbi dhe vallė

thonė se at'her veq sa kish fillu pranvera
kur nė krahrorin tim ra ajo flutur belholla me bukuri magjike
menjiher pipat aroma e ngjyrat e bukura e era
u shkrinė nė qastin e asaj kohe pėrjetsisht unike

tė gjith donin ta pėrshkruanin kė qast unikat
kėt puthje mbretreshė e qastit interpret
edhe engjujt secili me pendė e me deshirė e uratė
kishte zbritė edhe kurora e qiellit vet

ather bilbilat kishin perhapė cicrimen
kahdo neper mbreterinė e lumturisė
edhe vala e detit kish ndalė shungullimen
e ra nė dorzim tė melankolisė

krahnori i jonė e buzėt dredhz’kuqe
e faqet e fijet t’ qerpikut
o zot kishin sjellė sa joshje e burbuqe
dhe vet ėmbėsinė e ma tė ėmblit fikut

tė gjith kishin ardhė nė kėt nismė tė dashurisė
krushq ma tė bukur nuk pat ather mbi dhe
porsi nji ditlindje qė ylli e nisė
ashtu puthja e jonė nisi fat pėr ne

o zot kahdo kishte shije nė lang e farė
si nė shegė e nė qershi
edhe vet ngjyra qė shkėlqen nė arė
nuk mund ta pershkruanin dot kėt dashuri

un i shkrumburi pėr dashuri e atdhe
mbahesha pėr belit tė sajė
sa pendat ylltare po derdheshin rrėke
pėrjetsisht nė mendė qastin do ta mbajė

xhelal ferizi autori ne mergim

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:23
Shteg vetėm pėr nė vdekje
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
Nga autori Xhelal Ferizi liriku
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
Vetėm pėr nė vdekje tė lėnė shteg
kohrat e maskat e regjimeve tė pa emocion
ose kėngė vet me vete kėndo si qyqja breg mė breg
tė thot sot toka e pa ndejnja e jonė
-----------
udhėt kah do tė pėqeshin
individualiste ėsht gjith'qkaja
egot vetėm pėr vete teshat e bukura i veshin
tė shkelin kaho brrylat e shputat e mėdhaja
-----------
nėse gjenė ndonjė zgjedhje prap koha tjetėr tė pėrbuzė
kėto mohime kufij tė qesin nė zemer
shtegun e ke hapur nė shkrumb e nė shpuzė
se garat vrapojnė secila pėr emer
------------
sa vdekje kohore e pa vlerė
sa shteg i detyrueshėm i pa burrni
koha nuk tė len as tė vdesėsh me nderė
lavire ėsht koha tė qet me krye n' hi
-----
o kohė e blozė e namur
sa indiferente e pa gojė
sa e ftoft je pėr skamnorin e skamur
tė varfrin e ven nė lojė

shtigjet ti tregojnė me gisht nė vetvarje
me njė mimikė lėvizėse tė ftoft robotike
emocionet e poetve dėnesin nė qarje
o dielli ynė ku ike
------
eh koha e toka ime
pėrse gjith ky akull vallė
garat i mbushe me krime e pelime
poetėt tė vdesin me mallė
----------------
Nga autori Xhelal Ferizi
---------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:24
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Nėn hijen e akullit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
nėn hijen e akullit ju keni lėnė njė diell
pėrmbi i keni vu njė tė ngirė shtresė
ju nuk e vendosni pėrsėri diellin nė qiell
por e leni tė ngrirė nė akull tė vdes
---
dielli nuk e ka vendin nėn akull
ai kėrkon shekujt me i nxe
ju po e leni si shakull
gjithmonė rrėzuar mbi dhe
---
nėn akull rėnkon ai me rreze
nė zemra tė stinve don kthim
kėrkon me nxe nder breze
pranverat e kombit tim
---
prandaj pse e leni
mos e leni nėn akull prore
kurorė tė ngrirė pse i veni
pse nė gjuhė nuk e mbani arbnore
---
as psehen nuk po e dini pėr kėt shkak
as vdekjeve s' ju kėrkoni arsye
diellin pse e leni tė ngrihet nė gjak
ngricat akujt kan me ju thye
---
largoni akujt e zi
mos leni ngrica nė tė diellit gjak
e diellit jepni me pi
sherbetin e fjales shqip pa lak
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:25
lirik VIPlirik VIPlirik VIPlirik VIPlirik VIPlirik VIPlirik VIPlirik VIP

Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''Le tė vdes shqip duke dashtė atdhe
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''
le tė vdes duke dashtė atdhe
damarve duke u dhėnė infuzion shqip
le tė vdes shqip me fe
pėr secilen degė e pip

---
le tė vdes shqip duke dashuruar token
shqip duke pėrkdhelė barin
le tė vdes shqip nė etnike shqipni loken
shqip duke ligjru pėr shqiptarin
---
shqip e dua varrin e gurin
shqip i dua yjet
shqip le tė vdes duke e puthė flamurin
arat e malet e pyjet
---
le tė vdes shqip duke shijuar gurrat
dhe e baltė e zalle
majat shqip ti pushtoj suka e kodra e currat
shqip dua tė vdes mbi halle
---
shqip du tė vdes nė tokė
shqip du tė vdes me zemer
shqip o miq e shokė
shqipni ku i thonė me emer
---
le tė vdes nga dashuria
shqip duke shqipzuar
amanetet shqip tė mia
shqip nė atdheun e bekuar
---
dhe nuk dua asnjė fe tjeter
shqip dua tė jemė me mushkėri
me zemer e gjak te vjeter
shqiptarė i etnikes shqipėri
---
dhe dua shqip tė ndrroj jetė
shqip duke dashur atdhe
shqip nė nėn dhe nė varr kam me u tretė
por shqipja do t' m' rrin mbi dhe
---
---
Nga autori Xhelal Ferizi liriku

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:25
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''Shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''

Xhelal ferizi autorė

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''shqiptarė tė bijtė e vuajtjeve tė lindur nga guri

shqiptarė tė bijtė e gjamėve e dhimbjeve pa kufi

shqiptarė nėpėr shekuj qė laku fytin sa ngusht ua zuri

shqiptarė sa vujatjet i keni pi

''''''''''''''


o zot q' ėsht ky fenomen o zot ku e ka burimin

kah vijnė kto rrisk'zeza fatale

kto mote qė na shkruhen ku jeta e humbė kuptimin

e na rėnkojnė fusha e dete e male

''''''''''''''''''''''''

mbytu nėpėr dete mbytu nėpėr lot

mbytu nėpėr ikje e mėrgime

si dje nėpėr kohra ne shekuj edhe sot

rob tė lidhur nė mundime

'''''''''''''''''''

tė bijtė e varfrisė tė bijtė e zingjirit

tė bijtė e tragjedisė

tė bijtė e dramave qė nga koha e ilirit

tė bijtė e etnike shqipėrisė

'''''''''''''''''

tė bijtė e trotoareve tė botes endacak

pa cak po tokė e pa dhe

te bijtė e dėnesjeve nė tė shprishurin gjak

te bijtė e pėrbuzjeve nėpėr kombe e fe

''''''''''''''''

tė bijtė e ikjeve tė bijtė e eksodit bibliktė falur mėshirave tė botes

tė bijtė e shėrbimeve pėr nji metelik

nėpėr duart e pa'lara tė botes

o robėr tė planetit pa kumarė e pa mik

''''''''''''''''''

robėr tė kulteve robėr tė anarkisė

o robėr tė pshtjellimeve nga mjerimi tė ndjekur

robėr tė lugetėrve e tė padronve tė kurvrisė

o robėr pėr sė gjalli tė vdekur

''''''''''''''''''shpėrnda o robėr tė bijtė e askundit nėpėr glob

pa pikė mbėshtetje nė atdhe

o tė bijtė e vuajtjes qė ju prodhojnė kob

tė zezat kombe tė botes shum etni e fe

'''''''''''''''''

nėpėr tė huaja udhė me akuj e udhkryqe

nėpėr kalime tunelesh me plot mėrzi ftoftėsije

tė mbėshtjellur nė akuj tė huaj nėpėr skuta qyqe

mbi rrema rrėnqethės tė mbuluar me akuj hije

'''''''''''''''''''''''''''''


nė atdhe tė mbuluar me perde tė zeza

tė shtruara nga maskat mizore

si dje si sot nėpėr mote e breza

o tė bijt e provave botrore

'''''''''''''''''''''''

mbi ju o tė bijt' e eksperimenteve bizarekaluan shum intriga laboratore

o tė bijtė e shqipėrisė etnike shqiptare

ju mbyten nėpėr valle djallzore

'''''''''''''''''''

luaj pėr djallin e luaj pėr miq tė huaj

luaj pėr pėr europė e pėr grek

luaj pėr tė huaj tjerė oh mėmė sa po vuaj

luaj o i biri i vuajtjes pa shtek

'''''''''''''''''''


tė bijt' e vuajtjes tė bijtė e lojes diktat

tė bijt'ė e stėrzgjatjeve tė mbyllur nė qark

tė bijtė e kusuritjeve nga pakti nė pakt

tė bijt' e rrethit tė mbyllur n' gjysėm hark

'''''''''''''''''''

tė bijt' e europes njerkė qė pėr treg

ju ka ,e pėr karta e kazino e zare

tė bijt' e kontinentit qė ju pjekė e ju djegė

e ju shuan me premtime n' pazare

''''''''''''''''''

Autorė Xhelal Ferizi
------------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

l
Luanim me lojė
''''''''''''''''''''''''''''

Xhelal Ferizi autorė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Luanim un me lojė tė detyruar
duke ruajtur mirė e pastėr mbrendinė
ata me lojė tė tyre
un paraqitja mjeshtrinė
e ata me gjithfar lloj fytyre
tė dy palėt vėshtronim un isha i mėrguar
ata hulumtonin nė mua msheftėsinė
e unė nė qdo pjesė fytyre
psonisja padjallzinė
ata me qakėrdisje
nga njiher tė bukura
e me shėmtim
me plot djallzi e kombinim
''''''''''''''

me kombinime tė vjedhura nėpėr endacakeri
me dhelpra e lėkura qakajsh nė shpinė
me bėnin nji far vardisje
gati vdekatare
qfar kuisje
'''''''''''
ata me hunguri
e lehje gjithfare
un me besnikri e qendresė shqiptare
e gjith kjo ishte lojtari
topi her andej her kendej binte
neper dy fusha te dyja palėt armike shekullore
njėra dhelper e ardhur nga larg
ndėrsa un zemer vendase arbnore
u mėsova edhe un taktikė
ashtu siq imponohej loja
me thika e buzqeshje cinike
her hapur her te mshefura pas dore
lasstik na ishte goja
buzqeshnim me levizje provizore
''''''''''''''
e un me tė rrejshmen psonisje dashuri
detyrim i zi
tė ju qeshėsh derrave e te ju thuash dajė
fjalė e lashtė popullore
isha gati nga qeshja e lustruar
te shpertheja ne vaj
qfar kohe ezezė mizore
dhelpra iriqa te ngrirė te ardhur nga larg me qakaj
te dy palėt po,luanim
lojė s e jo mahi
un i lidhur nė rrol detyrueshėm
dhunshėm artist a mund ta quaj kėt dhunti
tė dy palėt po e pėrshkruanim
e aktronim
atmosferen
ata me ves bizari
e un '''''''''''
me at fatkeqsi tė mjeren
si gjithmonė un i mjerė shqiptari
mendueshėm
po e ruaja nderen
tė mbėshtjellur nė thellsi
dhe tremebesha
nga rentgeni i tyre barbar
i mbrehti zbulimtari sy
dhe veshesha
me zgėrdheshjen bukuri
nė rrugen e cakut pėr tė mos u thy
mashtrimet po ecnin
por mbrenditė gjėmonin
nė tė dy gjuhėt
ata nė gjuhen e pushtimit e krimit
nė tė nė menduarit masakėr qe as nuk mund me fjalė tė thuhet
e un i pmbrojturi i biri i ankimit
me at ndjenjė qė nuk mund tė pėrshkruhet
po e luaja lojen e aktrimit
tė dy palėt tė etur
un pėr liri e shpėtim nga kthetrat e djajve tė uritur
ata me uri pėr sa ma shum shqiptarė tė vdekur
dhe me masken e krimit
o zot sikur po na shihte qielli qfar loje
akrobacion elastik reth rrotuillimit
diplomaci kozmetika
rrudhat ne fytyrė nuk na dukeshin
lekura ishte bė elastike
qfar loje armiqsh
fund ekrye taktike
rreth lojes me kurtha te mashtrimit
te dy palet armiq
un dhe ata gjoja tė dashuruar
po luanim me fiq
nė teatrin e maskuar
thikat mshefura prapa buzqeshjeve
tmerr o tmerr lojė e detyruar
qfar rrethanash
nuk ju besohej as syve te kti teatri
kah po e shihnim
sa e pafundme
lojė intrige
ne njeren anė engjulli shqiptarė per te mbrojtur jeten
pafajsinė
ne te anen tjeter bij e stan shtrige
nga ngricat te ardhur ne ballkan
loja po ecte
edhe kėnga pseudomiqsore
nė fyt mė ngecte
nėpėr ato vdekuri mizore
rracė e mallkuar
akull ferri
ku loja mė rrėshqiste nganjiheri
po si mund tė luaja un lojen
lojen e demonit a mund ta luaj mirsia
a mund tė behet delja skile
qė kur gojen e hap kafshria
ajo te luaj pėr shpėtim me hile
dhe mbasi mbaronte shtihimi i tė dy palve
fillonte beteja
un qė kisha pi ujė tė bekuar nga shejtria
tė bėhem si rrufeja
tė bėhem therrė ferri
edhe pse isha karajfile
te shėndrrohem nė brum tė kanibalve
nga e detyrueshmja domosdoshmėri
nga dhuna imponimet
nga kohrat kopile
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''
Xhelal Ferizi autori
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Fjala

Titulli fjala ėsht shkruar nga Xhelal Ferizi
autori nė mergim

Fjala nuk ecė ma
Kėmbėt ia mori djalli
Nuk ecė ma fjala
tė drejten ia mori pseudo'ligji
mbrapa'skena
kėrcnuesi me maskė demokrati
krahėt ia preu koha e pa kohė

lirinė ia mori pranga
vendin ia zuri hiqi
vleren ia mori hilja
Nuk ecė ma fjala
Se forca ia mori erzin
Se intriga ia shtrydhi gjakun
Se lufta ia mori paqen,
se paqja ia mori vleren
vullnetin ia mori degjenerimi
fronin ia mori myku
se brerjen ia futi i ligu
koken ia kputi injoranca
e vrullin ia ndali brryltari
i padijshmie e la pa famė
me te u tall analfabeti
nė gara mbeti shum mbrapa paraje
rrespektin ja vrau interesi
rrencarėt e pėrdorodhėn si njala
mashtruest e shtynė ne grenmina si vala
e poshtruan dobiqėt
fjala
arsyen nuk e ka nė pushtet
askund nuk pritet si mbretreshė
e shkeli paraja e korrupti
e shkelen shum luget
pėrthurjet ja ngatrroi laku
e loti i rrejshėm gradat ia hoqi
e shundi e kiqi lakuriq e lan
fjalen e gjveshi moda e re bizare
ajo nuk mund tė ecė cullak
mbretreshė nuk ėsht ma fjala
ajo nuk ecė ma as n' grada
ajo ngeci mbet
pothuajse shkret
e nėpėrkėmbi koha bajate
secili nalet
mbeti fjala krahthate
paraja po bėhet mbret
nuk ecė ma fjala mbi dhe
nuk ėsht ma ligj as fe
as pushtet
ajo nuk ėsht ma mbret
nuk ecė ma ndėr kombe e fe
fjala tash ėsht paraja
aj e ka ble
fjala
nuk ėsht ma ikonė kurorė
besė
fjala nuk nuk rrin ma ndėr ne
hilja paraja rruleta
e rrėzuan shakull pėr dhe
nuk ecė ma nuk ecė ma fjala
se i ligu lirė e ka ble

Titulli fjala nga autori Xhelal Ferizi
nė mergim

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''
Nuk mė keni lėnė tė mbijė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nuk mė keni lėnė tė mbijė
nė asnjė shekull me qelė
por si lule me fletė do tė vijė
nuk dua ma luleshkelsit me mė shkelė
---
do tė mbijė bukurisht me petale
natyren do ta kem mėmė e gjelbrim
nuk mundem pa fusha e male
pa diellin e kombit tim
---
nuk mundem bukurinė pa e shpalosė
nuk mundem pa dalė mbi ledinė
do tė kėrkoj ujė se shum jam plagosė
me vuajtje e mallė nė qdo stinė
---
do tė vijė me varg me qel art e ngjyrė
do tė vijė me mbi pėrsėri
lulediellit dua ti ngjajė nė fytyrė
mos mė mbani pėr kėt hap mėri
---
mė leni tė mbijė pa djallzi
mė leni mbi token time tė parėve
mos mbani aman zili
o vesi i bajraktarve
---
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:27
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:40
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Penda ime
''''''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

fajtore je ti
qė je robėruesja e gjakut tim
ti je fajtore qė mė joshė kahdo nėpėr bukuri
mbas vrapit tėnd nė pėrshkrim
---
ti po mė nxitė nėpėr maja
nėpėr gurra e shtojzovalle
nė brigje e male e pllaja
nė valė e gurė e zalle
---
fajtore je ti robėruesja ime
mė ke lidhė pėr globeve me dhe
ti mė nxitė me artet e tua intime
pas kureshtjeve ndėr kombe e fe
---
ti me at ngjyren tėnde qė nuk shterret
shekuj'tėrisht mė robron
me fjalen tėnde qė nuk djerret
joshė'sisht mė hipnotizon
---
ti mė nxitė tė vrapoj pas detit
pas luleve e artit tė jetes
ti mė merr kudo pas vetit
nė cak tė vrapoj pas t'vėrtetes
---
ti mė ke lidhė me zingjirėt e lakmisė
pas vrapimeve tua tė pa fund
un jam rob i yti qė vdes pas dashurisė
pas fjales qė e fitoj nga ti me djers e mund
---
Tė dua domosdo se jam rob i yti
por bukuri ka kjo robėri
vrapi pas teje nėpėr djersė mė mbyti
her nė gaz her nė gjykime e mėri
---
un tė dua e her nė ty zemrohem
se dua tė jem zog i lirė
sa bukurisht nganjiher nga ti robėrohem
o penda ime e mirė
---
se ti mė ke nxitė pas dielli e hane
tė vrapoj pas etikave e seciles fe
shqip mė ke joshė me at gjuhė tė lashtė nane
ta mbjelli mu nė dashuri fjalen e shejt atdhe
---
vrapi pas teje kalon male e fusha
me zemren time fluturuese me krah
oh ti ja ma e bukura shpirtbardha ime engjėllusha
qė mė fluturon ngazllyeshėm gjithkah
---
tė dua robėrisht me kėt bukuri mistere
o zot sa je ti magjike
un pas teje do tė jem si nji zog vere
me cicėrima kahdo poetike
---
e duam njėri tjetrin tė dy jemi tė beses
e di se e mbajmė tė dy fjalen
sa he mė ke shėndrruar lot bardhė tė veses
kur thellsisht ta kam ndje poetike valen
---
ti pas fjales mė tėrheq mė dirigjon
mė tregon me gisht gjithqkajat
dhe kah menquria e kėrkimet mė dikton
andej ku jan thelbet e majat
---
mė menquron kur un nganjėher dua tė rri nė cektėsi
ti mė zhyt thell nė kėrkime
nė secilin detal nė secilin detal ne secilen imtsi
mė jep cak e spjegime
---

Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 06:41
Kush tė vrau dashuri

Shkruan Xhelal Ferizi
****************

kush ishte ai qė tė vrau ty pėr nji sekond
kur un me vite tė ujita
si ta quaj kėt vrastarė fond
kush investoj nė kurtha e prita
***
tinzrija dhe dyftyrsija vret
jo vetėm dashurinė
por token me bereqet
qiellin jeten bukurinė
**********
dikushė zemren ta verbon e sytė
kur je i tepėrt nė besim mirsi
mos ujit plehra verbėrisht plehra tė ndytė
se plehrat maskohen pastaj si lule nė dashuri
e joshja e tyre tė mbytė
maskė plehu e mshehur nė saksi
******************************
Autori Xhelal Ferizi autori nėpėr vite me vargje shqiptare

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:06
E kush do qė tė jet mohimtari
autori xhelal ferizi
qė shpotitė kta njerz te mallit
per atdhe qe kan qendrue
e i ka shkelur koha e hallit
---
do ti dal nje heshtė lirike
me varg shqip qe e qanė detin
me ja shpue zemren cinike
kush perqesh atdhe te vetin

kush perqeshė fatkeqt e lotit
qe dikur mes permes flake
e lan vendin n vuajtje tė motit
me dy duar kapur n' rradake

tue ikė prore me pendime
per me i dhėnė liri tė tjerve
e sot shkelin mbi flijime
gojė e keqe e tė mjerve

por se i ligu kshtu e ka
e perbuzė t' mjerė mundimtarin
qe se ndjenė ma si nji vlla
se me jargė e lpinė dollarin

.......................
autori xhelal ferizi kenge shqiptare

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:16
Ndale vashė qerpikun
-------------------
shkruan xhelal ferizi


.......................................

ndale oj vashė veq njiher qerpikun
shihi malet e e lugjet me qetsi
shihe detin ma tė bukur kaltrosh adriatikun
shihi trojet gjith ku i thonė shqipni
***


ndale t' diamantit aman at qepallė
qė si drojshėm po qilet e mbyllet
shihi ujvarat si bien pėrmbi zallė
shih si lahen bregut karajfilet

ndale e drojshme mos shiko n' dro jeten
dashurinė aq ndrojtur mos e shih oj fletė
ndal qerpikun e shihe erlehten
shih pulbardhat si flutrojn mbi det
***

shihi shprehjet qe i shpalon natyra
shija fushat si i hapė t' gjelbrimit
shihja hanen naten si i shndritė fytyra
shihja krojet t 'cemta te burimit
***

shihja shpezėt e ma tė bukurat fole
si i mbanė etnija gjithkah nė ata lisa
shih o vashė mahnitė se ka me ja vle
ndal qerpikun pėrmbi qiparisa
***

ndale oj vashė tė ndrojturin qerpikun
e me ata sy at bukuri n'drojtare
qė pėr vete e bėn lule fikun
shihi tė bukurat trojet gjith'shqiptare
***
pse tė mbyllet qerpikut aq shpesh
oj e ndrojtur bukuri shqiptare
a thue ty mbrendija tė ka veshė
e nuk beson nė ndoj dashuri tradhtare
***

apo trembesh nga ndoj dorė e pa besė
a mos trembesh nga qenje e keqe
ndal qerpikun e shihe at vesė
kah po shndritet shih me sy pa leqe
***

se shum anash po i levizė ata sy
me qerpik e thue se diqka ke
a e sheh diellin kah ti si ėsht kthy
dashurisht kah ti ėsht nisė me nxe
***

e ty qerpiku tė mbyllet shpesh'her
ndjenjė pas ndjenje aty rrahė n' kapak
mbaje ndale ah vetėm nji her
shih si ndezet ai rinori gjak
***

ndal qerpikun aman veq nji her
shih tė shtruarat rudina e shpatije
shih sa bukur shpaloset n' pranverė
gjerė e gjat sharmi i ksaj etnije
***

ndal qerpikun oj bukuri mahnije
lene syrin pak ma me guxim
rreth e qark kėsajė rrokullije
shih tė bukuren si shpėrthen n' gufim
***

shihja artin asaj qiell kaltrije
ku i thonė shqip tė qelurit qiell
shihja valėt tė bardha bukurije
ku i lajnė faqet aty hanė e diell
***

ndal qerpikun me ato fije ari
shihi lulet si t'shtrohen me erė
para sharmit tėnd me brum shqiptari
t' shkrihen n' gaz ty stinė e pranverė
***

pėr ty mahnitė tė' gurrave n' kroje
valbardhat fjal'shprehje s' gjejnė si i thonė ksajė shndritje
as shartimet ngjyrash as gurgullimė nė prroje
qe bien poshtė lmue me erė flladitje
***

as ato rrezet ku e larmojnė refleksin
kah mbi gurė sumbullbardhat ndahen
jo nuk dijnė kėt tė bukur t' ndrojtur vesin
me ta shprehė ty as rrezet qė lahen
***

sa e bukur ajo droja jote
me at hap e qerpikun qė t'levizė prej droje
njiqind shekuj ti bėj bashk e mote
ai diell qielli se gjenė me fjalė goje
***

nuk e gjen jo as hana e ylli
nuk e gjejnė jo as tjerat shprehje yje
nu e gjenė formulen as ai art pylli
se shprehje'bukurat thue i ke lidhė me nyje
***

se ti! ata sa shekujt n' mote qė kan ikė
e ata qė vijnė ti vetėm me njė fije
qė e levizė me t' krehurit qerpik
ua kalon me t' shprehur hjeshije
***

prandaj fjala sot ka mbetė tu u dridhė
nėpėr arte plot me bukuri
me at qerpik tė ndrojtur ja ke lidhė
shprehur fjalėt s' po din si me i shkri
***

Ti mahnitė e ke edhe pikturen
tė gjitha artet kahdo jan n' natyrė
ke mahnitė ylberore qiell'lidhse hark tė tij' uren
ti me qerpikun e bukuri ndrojturen fytyrė
***


ndale aman vashė ti pa dro qerpikun
se po dridhen nga ky sharm qudije
gjithkah pikat mbi dhe kah po pikun
shi e currila prej ksaj bukurije
-------------------------------------------
Shkruar nga xhelal ferizi autori i vargjeve
qe u kendon bukurive shqiptare
----------------------------------------------
***************************************

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:18
Por se ktu ne do tė rrijmė
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
fryte ari do tė mbrrijmė
me k'to germa argjentare
do ti lidhim fjal'tė shqiptare
---
nuk do te humbi s' do largohem
do te rrijmė e do tė argtohem
sa tė jem gjallė me varg e zanore
do tė kndojmė moj vashė arbnore
--
prandaj fare mos u ngrij'
se n' forum un do tė rri

e nuk humbi jo pėr jetė
sa tė jet arti i vertetė

edhe fjale e bukurisė
shqip me vlerė per me qendisė
-------
mos mbajė brenga e mos mbaj rrudhė
se nuk e humbi tė bardhen udhė

do tė jem si pa'shterrėsia
tue kėndue pėr troje t' mia

per shoqeri e per atdhe
si vet dielli kam m e nxe

e mos keni aspak merak
se do tė rri porsi bajrak

gjithmonė lart e tue value
nė gjuhė amtare tue cicrue

porsi zogu i kanarines
neper mot e kohra t' stines

neper vite sa t' jet jeta
me kendue lulet me fleta

mos me u ndalė askund me sqep
kah do ne koder mal e shkrep
porsi nuk ndalet ai bilbili
vala e kroni e as currili


por as un nuk do tė ndalem
gjithmonė artit do ti falem

si me u falė po pėr ndoj fe
e do ti kndoj gjith gurė e dhe

kahdo nė degė e pip mė pip
tue ligjrue me gjuhen shqip

mos mendo se kam harrue
gegė e toskė per me i bashkue


kahdo dheun do e nxis me folė
me art rime shkrim e shkrolė

me fjalė ari e me vlera
do tė bie i lehtė si era

me gjuhė shqipe siq dridhė teli
tue cicrue si harabeli

si ai zogu ku ėsht ma i miri
do t' ligjroj nė gjuhė iliri

gjuha shqipe le ta dij
se pa varg un nuk do tė rrij

le ta din qdo abetare
se do tė kndoj me gjuhė amtare

se un kokrrat kah jan me dhe
do i bashkoj veq me nje fe

ajo fe do te jet nje fe kombtare
pa dallime krahinare

do ta ket vetem nji plis
do ta ket nji farė e fis

e ajo farė do te jet shqiptare
porsi perla qehlibare

qe me ndejt gjith kah bashkimi
unitetit e kah trashgimi

mos me u kputė as mos me u nda
se gegė e toskė t' gjith jan nji vlla

prandaj gjith kam me ligjrue
porsi zogu prrue m' prrue

e sa te jen brigje e lugina
e sa tė ecin moti e stina

un do te jem zogu i shqiptarit
per atdhe e troje t' parit

do te kndoj ma bardh se dielli
deri sa t' mbushen toka e qielli

me shum vargje ari lirike
kahdo i thonė shqipni etnike

le tė dihet tė ndėgjohet
se liriku nuk dorzohet
do t' kndoj gjith sa tė jet jeta
per shqipni e trojet t' veta

se edhe vdekur e nen dhe
kam me kndue un shqip me fe

e per te gjallė sa te jem nder troje
nuk e ndali ket rimė goje

do te thrras prej mali e shkrepi
do te cicroj si zog prej sqepi

nė gjuhė tė bukur qe me la i pari
ku buron si gurra ari

nuk dua tjeter art me pi
as ndoj sharm as bukuri
veq ku i thonė vendit shqipni

veq ku i thonė shqipni etnike
dua te rris vargje ilirike

dua ti mbjelli e kultivoj
per dhe t' parve shqip t' kendoj
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
---------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:19
Kur isha etja
--------
kur isha vet etja nuk mė shuat etjen o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje nuk erdhėt fare
ju o kohra paskit lindur vetėm pėr injorime e greminė
mos qofsha ma i kohrave bizare
--------
kur isha vet etja sa mospėrfillse ishit o mizere
dhe mospėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve nė tė pshtirosur maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:19
Kam mbjellė mir'si
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

kam mbjellur neper kopshtije lule paqeje me plot dashuri
kam mbjellur neper aroma iluzionesh shije bukurije
kam mbjellur neper kohė gjithkah ideale mirėsije me dashamirsi
dhe kam korrė fryte perbuzėse mosmirnjohje e pa besije
''''''''''''''''
qfar shperblimi cinik qka shperblen koha qka korrra o zot
un shqiptari qė mbolla kaq shum paqe
kam mbjellur kėngė vargje e rima sa shum neper qdo mot
e korra nga harbutėria sa shum bela e gjaqe
'''''''''''''''''
shpėrblim se jo mahi qfar korrje'!
kur un mbjellja dashuri ne tė lehta puhi
si shperblim nga koha hile fitova nji far zemer qorre
qė nuk i njofti fidane te padjallzuar te mi
''''''''''''
korrje qfar korrje absurde si shpėrblim neper vite
pėrse o i madhi zot
un kam mbjellur edhe yje shpresash nė mbrėmje e ag dite
dhe korra sa dhimbje e lot
'''''''''''''''
korrjet e mia jan korrje qudira
shpėrblime tė pa drejta me qmim
un kam mbjellur shum besė e fjalė zemėrmira
pėrse me korrė tash pendim
'''''''''''''''
u hodha pėr liri nė zjarrė e nė ujė
dola neper borė ne mal e ne vrri
nuk jam ma i yti tash jam bė i huaj
nder korrje te zeza kam mbrri

---
un me dritė hėne lirisė dashurisė i kam ndejt te koka
me flakė te pa shuar te deshires ndezė
e dheut te stergjyshve ku me lindi toka
nga brezi i brezit ne brez
''''''''
kam pritur e kam percjellur rreziqe neper dhimbje e teh
tė shpatave te ferrit kohore e tinzare
sa shum lapsat qellim mirė nė ėndrrat e mia konstruktive i kam mbrehė
pėr brezat qė vijnė me abetare

'''
absurd o shekull qenke qė pėr ty nuk po gjejė fjalė
me draper zhgėnjimi tė mallkoj
si sot qė jam burrė si dje kur isha djalė
tė kam mbjellė gėzim pėrse te korri vargoj
''''''''''

un qė e mbolla diellin kahdo ne qdo zemer
me flakė dashurije deri nė temena
te koka ju kam ndejtė atyre qė nuk e di si ju thuhet me emer
si ti quaj mosmirnjohjet demone a satana
''''''''''

shpėrblim ky per mua sa shpėrblim bizarė
pranga tė reja neper te pa djallzuara te mia kopshtije
me herrė e me korrė dhimbje qka qenka ky treg pazarė
qė mė ndjekė si e zezė e varrit nji far hije
''''''''''
si shperblim i morra dhuratat e ferrit tė pa besė
edhe nga ata qe dashuri pa djallzi ju dhurova
sa cinike qenke moj jetė me shum pak melmesė
sa kot nė ty u dashurova


kur un iluzionin e futa ne gjirin tim te virgjer tė quajtur konak
mikpritje e pa hile edhe per gjarpij edhe djaj me bisht
nuk e dija ather se isha i padjallzuar me gjen e gjak
se hije ne kopsht timin po mbilllja te trisht
''''''''''

por as buken kan thėnė mos ja jep gjithkuj
se buka e jote te vret
e gjaku qėllim mirė tė shėndrrohet ne lot e ujė
e vuajtja neper lot do te ecė si det
''''''''''

mos u lidh per djalli e as per pseudo fryti
qė rrėnjėt i ka te vizllueshme mashtruese ne ferr
se mandej do te mbetesh pendim mu ne mes fyti
i veshur per se gjalli ne terr
'''''''''''

un qe me shndritė thirra shum ylbera e yje
per me lozė argtueshėm ne qiellin me dritė hanė
un qe fllad dhurove nga shum maja e pyje
nuk po korri fryte nė etninė dardanė
'''''''''''''

i prerė ne besė nga koha mosmirnjohse i prerė ne hap e krih
i pa shpresė per ndoj rigjenerim e fluturim
e koha mashtruese ngreh e mos kėput o zot dil e shih
sa i namur ky i zi shperblim

''''''''''''''''nuk po korri fryte te mira neper stinė
as hijet e flladit tė lumturisė nuk po l'mojnė nėn asnji bli
nė dhe tė huaj mergim zi dhimbjet po me rrijnė
kam mbetur si murim e fli
'''''''''''''

un kam gėzuar shum flutura kam mbjellur shum melmesa
nė shum fletė e ne trupa kėrcyelli
un kam mbjellė currila si te ujvares qe besa
kam kendua per qdo bimė ardhmerie e pylli
'''''''''''''
ylberit nga zemra gėzimbardhė i kam dhėnė me premtim lirije e ngjyrė
me penden time te gjerė sa nji det
i kam hjeshu yjet me perkushtim ne fytyrė
sa as fuqi e fjalė per vete s' me ka mbetė

kam folė pėrgdhelshėm per barin per fjeren e per gurin
e per kokrrat qe lidhen ne secilin kalli
kam kenduar per dheun per shtizė e te dashurin flamurin
kam kenduar per shegen dredhzen per fleten ne ulli

''''''''''''''
kam kėnduar kam dhėnė gjak kontributi nga ngjyra ime e ngazllimit
nga kėshillat e etjet e quajtura perpjekje e hare
kam marrė per te tjerėt dritė nga yjete hėna e vizllimit
dritė te idealeve per kombe e per fe
''''''''''
autorė xhelal ferizi liriku ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
________________________________________

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:20
Qeveri
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Qeveri populli po ankohet
varfria na ėsht bė kanibale
shqipėria etnike po dėrmohet
vetvrasja e popullit po shtohet
rėnkojnė nga varfrija fusha e male
'''''''''''
qeveri duam punė prodhim bashkim
duam kordinime kombėtare
mjaft mė me hile e sabotim
thėrrasin trojet shqiptare

''''''
qeveri duam tė shėndosha zhvillime e binare
duam elektrikė punėsim e turizėm
po thrrasin zemrat e djegura shqiptare
mjaft ma mjaft me cinizėm
''''''
qeveri duam begati urbanizem e punė
duam kujdesė maksimal pėr mėrgimtarė
qe nga ibri semani e nė vjosė e dri e bunė
po thrret njė komb i stervuajtur shqiptarė
'''''''''''
qeveri nuk duam ma mergim e poshtrim
vizat na i ka vu e hekurta bota
qeveri mjaft ma nė pezhgve varfrie e rrethim
mjaft ma me bjerrje tė kota
'''''''''
qeveri duam perspektivė e fabrika
duam standarde e zhvillime
nuk duam tė na prishet tradita e etika
varfrija po prodhon krime
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi shqiptari kosovarė i shqipėrisė etnike
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:22
Pabesi
------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
thikė e keqe mbas shpine
kohrat tu hakmerrshin ty
gjithmonė je dinake
cakun mbarapa shpine e ke ne sy
vrafsh veten ti
moj maskė demoniake

kush nė kėt skenarė djajsh tė ka shty
ti qė mendon vetem zi
tehun ti e mbanė kthy
kahdo sillet kahja jote
lakmi e ego han e pin

sillesh me plane rreth bote
kujt ciles kohė e mot
do ti ngulėsh at gjaprorė thin
si dje si neser si sot
gjak me tinzri po pin

ti gjithnji nuk njeh tjeter ne stinė e mote
per veq kurrrize kohrash me thy
me vra shpresa e me derdhė te shekujve lote
me mbyllė zemra stinesh me dry-
kush ėsht kodėsia jote
ku je ndertuar ti
kush tė ka thurė ty me krrabza hilesh
qfar uji ti ke pi
aht ti je bi dhelprash e skilesh
shpirtin e veshė gjithmonė zi
ti nuk len zemer lulesh as karajfilesh
pa i tha me pa besi -
sa e mallkuar je
kush te ka ndertue cili arkitekt
ti je ma ekeqja mbi dhe
je thikė helmi per secilin qast
secili trembet nga ti
ti ne secilin rast
din me maskė me u zgerdhi
autori
xhelal ferizi liriku ne mergim

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:23
Tė injoruan o varg
''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
tė injoruan o i dashuri varg
fijet e ngatrruara tė pėrthurura
edhe ty o bilbil deshten tė ngatrrojnė

tė pėrbuzėn tė mohuan tė lan nga hisja larg
me hi tė zi tė mbuluan
ata qė edhe diellin e pshtynė e mallkuan
shtyllat e liga tė kohrave
ata qė edhe lulet i abuzuan
qė asnji kurriz vlere nuk e mbajnė
tė mohuan ty
ata qė hanė e pijnė debiili
qe mendjen e kan ne gjah qejfi
ata qe ushqehen me kopili
ndergjegjen e plehnojnė me myk
mos qaj o varg
ėndrrat tua do ti nxej nji dit dielli
mos u brengos
se ata ngrisin te pa lara dolli
e ti ne shpirtė mos u sakatos
se ata rriten me servili
ti mbaj fe e atdhe
mbajė emocion
se ata nuk njohin komb e atdhe
as te vertetė miqsi as dashuri

ata mbajnė miqsi me demon
e ti kendon per jetė e bukuri
e ti gjithmonė je freski e re
qė shekujt nga kllapija i zgjon-
'''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:23
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Vargu im idhnak
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
nuk jam un k'tu per qeshtje personale qė kam dalė
ndoshta mendon kush ndonje lėmoshė kam dalė me kėrku
as mė ka shkuar mendja mua nė at drejtim ndonjeherė
dhe kushdo qė mendon se un pėr l'moshė jam duke shkru
gabon rėnd me gjithqka ka me shkrim e me mendim e me fjalė
e kush mendon
se un nuk kam mbetė ne duar te huaja si i mjerė
gabon se pse un mbijetesave gjithmonė ua kam dalė
e luftoj me penden time per drejtesi e per vlerė
prej dritave te mirsisė pra mar shprehje e fjalė
as nuk jam ziliqarė nėse dikush ma kalon me varg e me dije
as nuk jam dalė kėtu pėr tė shitė nė vargje vetem helm e vnerė
por kam dal me pendė qė vajton me ngjyrė ore lum zotnija
kam dalė per hallet qe i ka shqipnija etnike e mjerė
se ngjyra e pendes time po qanė pėr shekujt dhe thundrat kohore te pamėshira
neper te cilat tmerre e shkelur e trishtuar e sakatosur kaloj nanė shqipnija
kam dalė kėtu pėr qėllimin e mirė me dritė tė kėsajė pende pėr caqe tė e qellime te dlira
se shqipnija a nuk e shihni o tė uruar qe sa shekuj e epoka
pushtues qe ndrroj e mbytur ne gjak nė dhimbje neper kob e lot
sa shum i vuajti i renkoi dheu e toka
neper shekuj etnikja gjėmoi neper kohra e mot
sa shum u pergjak e perflak ne luftra e barot
sa shum i ka ra hiri e shkrumbi nga shkelsit dhunues e hordhi barbare
kahdo etnike kjo ishte dikurė me kufij shtri plot larmi e bukuri buzė deti
e vuajtur e shkelur ajo me kokė nė hi po dergjet edhe sot
e me mundime po kalon neper dhimbje aq shum etnija shqiptare
kur han e pin i pa ndėrgjegjshmi pushteti e deputeti
pa kqyrė aspak pėr bijt e vet e gjakuin shpernda anė e mbanė botes
a nuk e ndjeni dėnesjen si qanė dhe e shtresat e tokes minierat e kromi
a nuk e ndjeni ju se kjo ka mbetė ne bisht te pameshirshmes rrotes
e gjveshur neper loit e skamje e trullosur me klane duke folė vet me veti
e ne shum rryma perqa esht etnija kombtare
as grunė nuk ka as miser neper ara tė mbjellura tė vetat
i rrijn te djerra fusha e toka e ara tė pa ana
lodrojnė hafijet per hesap te grekut e serbit dhe diktati e mvarsija-
nga varfria e korrupcioni esht bė gazi i botes
etnike kahdo lot e mjerim po derdh etnike shqiperia
po mė o kohė thuaj nė qfar seksioni sot shqipnija etnike vendosė vet
pėr tė saj fat e zhvillim e ecje perpara
i pa zhvilluar e i pa gdhendur po i rrin pa infrastrukturė bregdeti
e kosoves nė tė gjitha anėt i kan pre copae i kan rrudhė shtatin
nuk ndjehet sot kund mirėsija veq mjerimimit neper fise tė tana

se paret kurr nuk dihen kah shkojnė e ato fonde t' grumbullimit
se arat kan mbetė pa spec pa laker pa grunaja pa pjepen e pa shalqin
Kėrdi po bėn klani e forma e hajnisė e krimit
me thueni si jetohet sot nė shqipėrinė etnike pėr veq me shkollen e mashtrimit
e krimi po e prishė si myk dal ngadal shpirtin e kombit tim
mė thueni si jetojnė shqiptarėt nė kosovė nė mal tė zi-
nė maqedoni e nė shqipėri e nė troje tjera etnike
kush ju jep me ngranė nga cila duar ushqehen
kur papunsija e anarkija e ekstremja e mjeera varfri
kerdi bėn e fise te tana ne shpresa emoral thehen
vetvrasjet droga e hashaashi ka fillue me u pi
merituesit e atdheut askund nuk shperblehen
as ata qe te drejtes kan prirje me i pri
e kahdo pas dore atdhetarėt e vertetė po lehen
kahdo fiset nė nji kulturė tjeter koha absurde ėsht duke i shkri
shumshtreasa te varfra e te mjera keq po ndjehen
atdhue si dikurė nuk po ka ma dashuri
shqiptarė nga te huajt kan fillue e po blehen
po shitet si ne treg kahdo rrena me tradhti
kohrat te kqia e ma te kqia e klanet po ndersehen
vendi u mbushė me krim e papunsi
femra me u shitė duhet lirė per nji punė qka do
sa do vend te jet ai vend pune i ligė
prandaj o vargu im me rimė dil sot e renko
se toka esht mbushur me premtime te kota e me intrigė
punsim nuk ka varrfria po vret njerz te gjorė
ne litar per pak buk po bjen qytetari
po tjetersohet edhe shpirti arbrorė
gjithnji ma ne modė po del i keqi e barbari
para po ecė ai qe i ka dy fytyra e dy bigė
i thyeshmi i pa kurrizi e ligu rrogtari e puthadori
visaret e vyrtytet askush ma po thuajse nuk i qmon
renkon toka e mjerė me shkretira e djerrina me bari
nuk mbjellet kund ara nuk shihet kund bujku as traktori
i djerrė mbi dhe thua se mbet shqiptari
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''


keto vargje te lira shqiptare vazhdojn ne pjeset tjera
nga autori xhelal ferizi ne emrgim
pjesa - II-

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:24
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

a nuk e shihni se anė embanė me mjegull po mbulohet me pshtjellim nanė shqipnija
pjesa - II- nga autori xhelal ferizi
nė fe e grupe e klane pameshirshėm e tarikate jan duke e gri
nuk duket e emebel sot as kjo gjysem liria
kamata e banka jan fut tė huaja kolonizuese shkelse kahdo kobndjellse
qė tė na lėn me zorr' nėper kėmbė nė ekonomi tė pėrjtshėm rrogtarė
ka mbetė hutuar gjithkah intelekti e perpjekja e tė vėrtetit e dija
nuk ka njeri tė pamvarur po thuajse njerz
e nė asnji cep tė dheut nder shqiptarė nuk shihet puna
dikush percjellė fjalėt e huaja e artin e huaj kunder shqiptarė identitetit
tallavat e kenget jevgjite kahdo bėjn kerdi
maska e krimi e mashtrimi e plaqkitja e dhuna
dikush rogtarė pėr telekom e akcione padrone pa kufi
dikush shet tarifat e kartave kahdo dheut e anes s e detit
qė buken nė darkė me shum mud ta siguroj per fėmi
nuk ka fusha te mbjellura as ara te bereqetit
asfalt as dritė as nuk sheh bukuri
qe tremij vjeq etnija qysh ne formim tė qelizes e bėrthames shqiptare
renkoi ne dhimbje e lot e thundra te huaja e roberi
kur erdhi i huaj ne voter per te na shkelė e per te na koritė
pellazget qe nė embrion kur nisi krejtsisht me i humbė e me i qit fare
rrogtarė e shėrbtorė regrutoi mercenarė i pa shpirt heleni qe filloi me u rritė
e tjerė shkelsa gjahtarė pastaj qė msynė te shtyrė kah lakmija barbare
tremij vjet nuk u ndal as loja as krimi e refreni
e pushtimet neper token e pa faj shqiptare
gjithfar shkelsi e pushtuesi e shoveni
fiset na i dhunoi e na qiti fare
e ne pushtet e vuri gjithfar rrogtari e legeni
qe kryente neper shekuj punen mercenare
per hasmin punonin disa e grryenin ne te shtrejtin atdhe
tremij vjet hasmi me forma barbare
njerz ka shit e per qellime te ti ka v ble
ka renkue neper shekuj e gjėmua toka shqiptare
armiku cili vinte na ndrronte me fe
kn renkue pyje gurė e dhe e zalle
e loti e gjaku ne vise ka shkue rrke
po sot shqipni me thuej si je me ato halle
kahdo qė me rrin buz detit pothuejse moqal me miza e mushkaja
a s mė thue si i ke gurė e dhe fusha e dushk e bari e zalle
disa ne regrutime ne spiunime te vogla e tė mėdhaja
disa pa kurriz ecin e disa per fe
ku vjen i huaji me pak pare qorba te prishura me zie me gatue nder ne
regrut me gjetė per ndoj pare hekur pėr ndoj fundrrinė me e shitė
me tarifa e kamata me na shkelė dhjetfishit modernisht me na okupue
prodhim nga dora e vet nėnė shqipnija etnija e mjerė pa qitė
konsumues te harrnave e tė lavdeve tė huaja shėrbtorė mjeran
ne lartsi hyp leht i pa meritori e pa ditė
vetem pse te huajit i sherben si zandan
ku i huaj si lemoshė na e falė ngapak dritė
po vyshket ne varfri kombi ilirian

i mvarur qytetari nga myku e paketa
qe ndihmė dikah i vjen me skadim e afate
shqiperisė etnike me lemosha po i shkon jeta
disa dorene shttrijnė si qyqe nate
e disa bien detit e disa litarit
nda jan ne shum fe e grupe e tarikate
nuk esht si dikurė ma etnija e shqiptarit
as gaz as besė nuk shihet ma ne fytyra
po e luan tash lojen maska e mercenarit
te huajt kahdo po na japin detyra
po vyshket kahdo e mjerė qendresa e atdhetarit
pengesat po aktrohen ne mija menyra
teater llafesh kjo drama e shqiptarit
sa kohra te zeza erdhen e te pa ftyra
po behen plane penguese afatgjate
ndryshku ju ka ra importeve e kamiona


nga te ndryshkurit ne varrzea te mjera me makina
e traktorrat ne ara nuk shihen neper zona
e djerrė bujqsisė i shkon moti e stina
varfria kerdi bėn e skamja kahdo duar lypsare
mbi dhe nuk shihet ma askund drejtesi
po degjenrojn veset po behen barbare
me na e ujitė token kan ardh me dredhi
qe vijn nder ne naga ane e anes ne te mjerin vatan
grupe te ndryshme me aq shum ide
qe veq lalfe pshtjellse asgjė tjeter nuk jan
me na vyshkė te mjerė e te gjallė mbi dhe
mbeturina skeleta qe mandej hudhen skavatorė
kahdo e ndryshkur teknika
po vuan ne mjerim ky komb i lashtė arbnorė
rinija ikun djem e qika
dikush i bjen detit nepe rreziqe te mdha
vdesin disa ne qellime
qajnė nėnė e bi kur nisin me u nda
rėnkon kahdo toka ime
kahdo sheh te krrusura te vyshkura fusha e male
hekur te grumbuluar importi
varreza per te krijuar anė e mbanė atdhuet e tokes
po vyshket etnija ime ngadale
se kėmben nė fyt ja ka vu i forti
e lotin po e pin kjo tash te mjerimit
shqipni etnike ku i thonė
e ka mbulua padrejtesia edhe shkolla e krimit
po qanė kahdo toka e jonė
tue pi gjithmon langun e huaj plot ndryshk e gjellen e prishur stershitse
sherbim duke raportuar padronve per qdo imtesi qe atdheu te mos zhvillohet
askund ne nji cep i nanė shqipnisė qe te mos vihet dorė
por ne shum sektorė qellimisht me shekuj te varfrohet
me vasha duke i shitė nga varfria paranė me e nxjerrė e me u bė horė
per pak zhgjyr me ja marr temenanė shqiptarja n e harem sulltanve modern
qe vijn me koncerne e fjalė breshkane tue shitė pėr meditje
pedofil laraman e hafije te mbshtjellur me gjybe fetare
disa me llafe te bukura boshe plot renditje
tue mashtrue shqiptarin disa per pak pare
dervish e kadi anadollak per ndoj hajmalli mashtruese me fe
vehab tarikgji e stershits kalirues mbi populll
harrnat duke shitė t e dyshimt qe te vdekurve ua kan kan gjveshė
fundrrina tė depova tė huaj plot myk duke ngrėnė etnija
pse liri miqsi knaqsi dashuri mi thue ti ksaj pune mbi dhe
pse pse o zot keshtu dėnohet e imja etnija
vrapojnė para e mbrapa kush me anije tė mykura
me bajtė disa fundrrina mallra te skaduara per padronin matanė deti
koridor droge e kalim pėr rrospija botrore ka mbet e gjora shqipni nanė
ne halle kahdo etnikja duke fol vet me veti
e kahdo andej kah enden diell e hanė
askund mbi fusha e ara nuk shihet bereqeti
as pemė askund nuk mbillet as perime
ne shitje e stershitje pshtillete sillet mileti
mashtrim kush kut ka te mundet me i lshue
sa shum po renkojn andej toka e deti
shqipnia ne varfri permbi dhe u shtrue
vazhdon ne pjesen - III-
nga autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:25
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

SHQIPNIJA ETNIKE tue qa e tue folė gjithmonė vet me veti
vazhdon pjesa -III-
nga autori xhelal ferizi
bregdeti plot miza mushkonja qe sa shekuj te mjejrimit
i pa zhvilluar ne asnji aspekt turistik pa plane urbane
shtepia pa plan a pa fusha bereqeti
me disa hotele qe i mbaruan shpejt e shpejt disa aktorė te krimit
kapobanda grupime hafije prej t ė gjitha ane
dhe nuk mud me i besu kuj mbi dhe se rrėnjėt nuk ja din
a ėsht mafje apo vrasės i porositur nga demonė e armiq
dikurė shqiptari i padjallzuar mik e engjull ishte si nji fiq
kultur kishte por e prishen e prishen sllav helen e latin
mafioz lidhje e rrjeta kurthesh qe per pak paree shperblim
vepruan me plane te kqija e me shum dredhi
po ku dinte shqiptari tė keqe mbi dhe perveq beses e padjallzisė
e fjales se dhanun e shoqerisė e bilure besė
po ju a e dini kush ishte djali e vasha e shqipnisė
per fjalen e dhanun dashuri e gatshme gjithmon te vdesė
per mik e korrektsi dalluar nder kombe e fe
dashurin e ndihmen ta jepte pa interes
sot mbushė jan kado maska me prapėsisė
po ne e dijm se jemi deshmitarė kohorė
kur vajza arbnore e djali vdiste per besene dhanė

e tash si lopen per litari e terheqin me dorė
nder grek e talian dikund peng per ta lanė
si treg u krijua pazari mizorė
meshirė nuk mbet kund as emocion
u shtuan tash edhe servil mashtrues e puthadorė
pse liri i thue ti ksajė maske o mik-
kur ne qdo hap ndryshk sheh e myk e pislliqe
dhimbje e lot ku qenja njerzore po shitet per pak metelik
penda ime sheh po kto jan lot shkrimi qe lapsi nuk i duron
si dje si ne kohra si gjithmonė por edhe sot
per ne u konstruktua vetem plani i prisht
etnija ne ket myk nė qdo anė po gjemon
nuk mbet ma vlla kumarė a shok as mik
dheu i ynė nga varfria e zhgenjimet po renkon
po anuk shihet s e kund fabrikė nuk ka te kromit e te zinkut
shkritoret kan mbetė skelete
elbasani tymosė tmerrsisht ku gjallesat vdesin edhe bari
e droga shperndahet flliqsirat neper bregdete
vashat transport vizash lop bizare quhen kafsh seksuale
po degjeneron gjithnji e ma shum per pare i mjerė shqiptari
po merr vese krime e te zeza adete
krimi mbi dhe gjithnji ee mma shum po lulzon dal nga dale
kahdo ne ne shkollė e jetė e fe rrol po luan euro e dollari
e femra po behet ne shum vende e pa moral e perdal
padronet e tyre me syze ne ballė shesin mend me foristrada
po a nuk e shihni s e si q ajnė fusha e male
se ndrue shqiptarit sot i jan shum adete
pse liri e kala te fortė ma quan ti mik ket ndertim
ku askund muri te hajrit nuk gjenė
ku shtof pelhur as kmishė nuk prodhohet
mos o njeri mos shit opium mashtrues per kombin tim
koha e atdhetarve askund nuk duket nuk po vjen
mbret po behet ai q emerret me krim
''''''''''''
se penda ime dhimbshem po ankohet


se njerz jan bė mbas interesi si dele
etika gjithnji e ma teper po largohet
po vjen kohė e ligė teveqel e
jeta me maskė e llafi tregtarė kahdo po aktrohet
i ndershmi ne fron nuk po ka kah del
shqipnija etnike prej etike duket s e po gjymtohet
dilni e shihni anė e mbanė shqipnisė etnike
si duket si e mjerė ne pranga e tel
diktatin kahdo kolonial e politik etnisė ja imponojnė
qe nga qamerija plagė qe renkon nen dhunė
kahdo neper arat tona te djerra albanike
nuk sheh plan as mbjellje te ndoj lakre as punė
nuk jan bė vijat ktarore ashtu si un dua
qe nji pemė e vogel me nxjerrė kokrra shum
e specat vargisur me i pa neper ara vashat e gra shqiptare
duke qesh pa djallzi te embla si llokum
nuke dua o lum miku haramin
as pshtjellimin e fitimin e dyshimt nga dora e huaj
se agjenturat gjithkah ja duke e ba namin
a nuk e shihni vllezer se sa shum po vuaj
dua q e fabrikat me ken krejtsisht tonat
dua prodhim vendas te vet te baterive
te qelqit punimeve e te shtofit me pelhurė
nuk dua me kja si qyqet te vonat
ne duar te qakajve e te fajdegjijve
te mna rrijn gjithmonė mbi krye zezonat
e katarri e toka e jonė te behet livadh i te lloj lloj thive
te hauj e tjerė qe vijn me qit pengesa
falltorė e grupe e klane te fajdegjijve
qe kurr nuk dijn qka esht fjala e besė

nuk dua qe te me shesin per pak interesa

kahdo tu u tall me ne loja e e smirzijve


e te vuajn kahdo te mjera te varfra popullore shtresa


veq pse edashka prore qejfi i faqezijve

e zemra ta ndryshme katarane e katila
e per shkka te mashtruesve sarhoshve e dilingjijve
mos me pasė ma koha djem e vasha karajifla


---------
nuk dua q e bullgare turq e pronarė tjerė kahdo mbrenda nate
te vijn te mbshtjellur me maskuese te dyshimta kuleta
te dyshmimta pare qe fitojn tenderin e shqipnis etnike krahthate
mandej vijn pasojat e nxihet e jonė jeta
u pa nder shekujs e i mjerė shqiptari as mik as nuk ka as kumarė
po shtohen dallime me fe e tarikate
nuk luhet kjo lojė ma pse tallje gjith me shqiptarė
disa qthuren vyshken vetvriten porsi qyqe nate
veshtirė pewr tu gjetur dikund e verteta
vazhdon ne pjesen- IV-
Nga autori xhelal ferizi neper vitet e gjata ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:25
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

na u nxjerrė pamėshirshėm plumbi e zinku e ari
e tjera kahdo minerale
vazhdon ne faqen- V-
nga autori xhelal ferizi ne mergim
-----------------------------
me u grrye gjithkah xehet kahdo pernjiher
deri ne themel me u shfrytzue fusha e mali
nga te juaj kolon te pa mėshirė zhgrryes te pa fytyrė
kolonial feudal te zi barbar nxitsa okupimesh te pa nderė
nxitsa luftrash te ardhur me agjentura te caktuaraen me zhgjyr
e anti shqiptare deytyrė
e ne te vuajm te shfrytzuar gjithmonė ne varfri si skllever te mjerė
vajtoj gjithmon fusha e ara e shpatije
me mija vasha sot neper drita neone
te kesaj te mejere etnike shqiperie
kalojnė ne per duar te flliqure padrone
presin me u zbrazė seks zhgjyrin gjithfar llumi
neper te botes vende ku shitten e trotoare
peshperistshėm duke u gajasė shum grupe demone
vijn duke ba me gisht drejt vashes shqiptare
''''''''
e un me pendė nė dorė ktu plas e loto
lotin e pendes pa ma pa kush me sy
nuk ėsht ligshtim loti o mik mos harro
por shpresė pėr tė gjallė per etninė time qė ėsht thy
a nuk i shihni djerrinat kahdo tė shqipnisė etnike
djerrė ara ku rrin ferra e djerra
perpspektivat shqiptare te mbyllura me dry
laodrojn lakuriq ne klane grupe zgjyri e seksi loj lloj derra
etnija jonė u bė si portė publike ku qdi kush mund me dal lirshem e me hy
kamatat fajdet bankare deri nė fyt qė na kan nxanė frymė
tė huajt duke alarmuar pėr kisha e prralla e mite
na mbushin me perbuzje mohime sharje e pshtymė
na rrejnė me gjithfar maskash e premtimesh boshe ne pik dite
e pansllaviane presione na e mbushin kohen tonė me poeterė
e nder ne shperndajnė zhgjyr bertasin per te serbve mite
fundrrina ushqiimesh na i sjellin te skaduara me pleshta e morra
nuk lėnė ne jeten tonė askund me mbi punė a nderė
na duan te gjallė per se gjalli si vorrra
na duan te pa prodhim pa shkollė pa sistem e pa vlerė
ushqimet me myk transport pseudomiqsije
humanitarė gjoja te magazinave agjentureske
ku mijt kan pshurr morra e te zi pleshta elastik
llafet na i shesin kahdo bulevardeske
toka na esht mbushur kahdo tradhtarė e munafik
a nuk e shihni s e nder ne dergojn vetem ftyr vorra
shpirtzij shitsa myku te maskuar armik
miqsija jonė humbi prej pėshperitjeve vesh mė vesh
ku si kruvat shiten e blehen qenjet e liga per pak pare
punet na jan bė kahdo etnisė per shesh
po del nji modė etredhur per etni shqiptare
llumi po delė neper parada e shesh
sundojn kahdo mbi dhe te ligat barbare
jevgjitėt e serbo kapratian na i futen ne parlament
gjithqka vlelh kucovlleh qerkez e minoritarė
e punet kahdo na i kan bė lėmsh e lesh
nuk lan kund mbi dhe patriot shqiptarė
kahdo etninė tonė si ne teater vesh e gjvesh
koha po tallet me ne e tallsit e zi barbarė

na vejn gjithmon kukulla me pri
hyp nji e dil tjetri qysh se u lind e jonė etnija
na japin premtime e hile kahdo me pi
po vyshkut ne anarki e mjerė e lashtė etnija
ne arat tona po mbillet sherr i zi
por jo pema perima e buqjsia
te njejtat zhurma e pshtjellime e rrrena gjithnji per reforma
po vendnumron mėmė e mjera tokė e lasjht etnike
neper pleshta e morra agjenturesk e morra te ardhur
kahdo e mjerė e jonė etnike shqipnija shqipnija
as kund dit as fat nuk i lan te zbarrdhur
ne dukje aktron nji far pseudoliria
po shkelet etika e vlera e norma
askund nuk shihet anija e shpreses
lavdrohen me letra vizlluese e do vizita
miqsore gjoja e me te prera mbas shpine beses
qė i bėn pėrdit njifar tinzarja e msheft suita
po del loti i penses time rrokullis si pika e veses
pendes time tue vuajt po i shkon moti e dita
fshatrat mbeten tė izoluara ikė e shpėrnda kahdo malsija
fshatari nė dimer vdes nė izolim nga bora
mandej vijn do ndihma dikund nga fundrrinė helm'ėsija
myk e buzqeshjet-- shihni shqiptarit si ju ofru dora
shqiptari e shqipnija jan poligon ushtrimesh nderkombtare o mik
pėr jashtqitjet gjithkah botrore
per jargė e lojra tallje e metelik
pedofili e trajtime tjera sabotime mizore
silen kah toka e jonė unmik agjent e armik
qe sa vite e kohra vuan toka arbnore
qe sa shejkuj na blejnė me lecka e me metelik
grupe e mercenari te ndryshme klanore
i mirė ėsht vetėm i vdekuri shqiptarė
ose ndonjė i varfer leckman i mjerė
qe gjoja e dhimbshurojnė nga njiher nė ndonji media e gazetė
aktirme shtypi per te mbushur faqet me kotsira
kshtu shqiptarit po i shkon e mjera jetė
po quhet etnije demokrate pseu do e lira
por toka ka mbet pa punuae ee arat shkret
nuk shihen rrall kund punet e mira
shqipnija etnike ne sabotime ka mbetė
po vuan kahdo nga mizore papunsia
e lihen pas dore shum atdhetarė
qe nuk i jan dasht askujt per rrogtarė
keshtu mot e shekuj po i qon e mejrė etnija
keshtu vuan i mjeri shqiptarė
ne sherbim te gjith nuk hyjn ne per padronėt mizerjan
prandaj dora shtrihet ne papunsi lypsare
vuan etniku i lashtė ilirian
vuan etnija shqiptare
u be ky plan qė tena prishet vetėdija
qė tė qthuret gjithkund fisnikrija shqiptare
me buzė nė pleh qė tė bie shqipnija
nga i karrotė e shkop na japin nga plehu
kue kan pas mbjellė njiher edhe pesticid
dhe thikat mbas shpine i kan gati prej tehu
te na i lshojnė grek e shkje per gjenocid
kur do qė ju vjen qejfi e orgjija
me nxjerrė ndoj orgazėm psikopat dhunueso sadist
ta dini se shtrue ka me ra shqipni nanė etnija
nder grupe e manjak tė zi e te pist
un dashta prodhim qelqi e gotash-
deshta prodhim shtofi e pelhure
un deshta qe vet firmat tona me hapė tunele
ingjnjer tanė q e bėjn projekte ure
kahdo deshta te na vlojnė fabrika
te behet jeta e jonė si bukuri pikture
te punsohen burra e gra e mosha e djem e qika
te mis vuaj kshtu ma toka e jonė arbnore
''''''''''''''''''''''''''''''''
nga autori xhelal ferizi
vazhdon ne pjesen -VI-
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:26
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qė ta shnedrroj nė varg
kullimin e valės,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt nga larg

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,nė shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėndu nderit
nė vargun tim tė gjatė

kahdo qė kam shkuar kahdo qė jam tretė
me vargun tim nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti i huaj kalmegji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo pėrmbi kaltri
me i larmu ma shum valbardhat n' ,gjuhė tė nanės
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q ė, kam shkruar kahdo qė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin e filimin

kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah turr e vrap,
me nxjerrė,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin me nxjerrė mahninė
qė e ka ah lulja nė fletė
me e nxjerrė at vrull qė e shtynė rininė
me u sjellė rreth globit nė jetė

me e,njoftė xixėllonjėn me e njoftė nektarin
e bletes cakun ,ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė helm e jargė
e bollen nė trup kur lidhet

me i njoftė deshta caqet e cakun tė prillit
qė shtyn pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t materjes t' zanafillit
e diten,qe lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
e nyjet qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisė gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė vargane

o deshta me njoftė hijet qė e,e mbulojnė token
deshta m i shėndrru nė stil
nė vargjet e miaj qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtė i kam pa
me kriju vargje si rrushi nėpėr vneshta
por vargu ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtryrdhi deri nė tė,fundit pikė
kur njė ditė, e pashė vajtueshėm,me lak
hanen e diellin tue ikė

mbas tyre besa e ndera e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa nė ag

vrap me vargjet e mija andej e kėndej
gjithqka nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
maniret qė nė mote jan ndrru


nė gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftė gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrė shum penda si det

vrapova kahdo qė ka qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndė r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, n'satira
nė naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave tė operes tė muzikes
mbas tingujve qė i kan,aq mahni mister
notat e zėrin qė,nxjerret,mahnitės
qe dehė tė mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare nė refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorė
mbas mendjes sė qoroditur ,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoftė mishin e njeriut pėrbėrjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e uren
pėrse e duan kėt mallkim


deshta thell kah dijet me ecė ma tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n ,pėr shknecat varg e vi


vrap me njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me e njoft,currilin
me vrap me e njoftė,mėlmesen

vrap me kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me fol,me eren,me shegė
vrap me e shnėdrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu n' gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qė jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg t, shėndrroj,motet,n' fjalė kur n'ė ne rrijnė

deshta ti bėj dasmat varg e rresht poeti
deshta tė bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
nė varg lulesh t, langut ,me,e bė varg e jetė

deshta me e bė vargun vargjet qė jan t' mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e bė varg poeti,simbol tė knaqsisė


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n' ,qdo pemė
deshte me ba varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijė vargun kahdo q ė,shkon udha

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e nė art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qė hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gjė n, varg e fjalė
ti je varg qė n' ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:26
Sa shum qenė tė shartuar
--------------------

Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
--------------------
sa shum qenė tė shartuar kishin pas lehė pas lavdisė
e kishin pas vrapuar pas kurorave tė arit
sa shum pėr atdhe kishin pas kujisė
duke aktruar pėr dheun e shqiptarit
------------
ata ishin shartuar me bushtra e skile
me dhelpra e iriqa e rriqna nė farė
ata ishin ndersye ne cak me hile
vraponin pėr tė dalė tė parė
''''''''''''''''''''''''''''''''
disa edhe mua mė kan lehė
disa mė kan kercnuar e jan zgėrdheshė
dhėmbėt kan pėrvjelė e mbrehė
me turp duke lehė jan gjveshė
''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi-liriku nė mėrgim
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:28
--------------------------------------------------------------------------------

Kush Je Ti Hije E Zezė
---------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Kush Je Ti Hije E Zezė Ndjekje
Kush Je Ti Vrastare E Shekujve E Besimit
Kush Je Ti Mos Je Ndonjė Pjellė Vdekje
E Mbarsuar Nė Faren E Zezė Tė Mallkimit
-----------
Kush Je Ti Qė Mė Ndjek Nga Pas
O E Zezė Qė Artin E Shpirtit E Vret
Kush Je Ti O E Ngrysur Qė Nuk Len Dritė Nė Gas
Gazmoret Mote Mi Len Shkret
--------
Kush Je Ti O Thėrmore
Qė Shpirtin Ma Don Nė Thėrrime
E Fatet Mi Len Mbas Dore
Nga Ti Qanė Penda Ime
-------------
Kush Je Ti O E Pandashmja Hije
Kush Je Ti Maska E Pa Mėshirė
Mbi Tokė E Hise Etnije
A S Nė Dhe Tė Huaj Nuk Mė Len Tė Lirė
--------
Kush Je Ti O Fatngrėnse Nė Gjen
Pse Diellin Ma Mbushė Me Tė Zi
Nga Shkon Nga Endesh Nga Vjen
Qė Lot Po Mė Jep Me Pi
-----------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:31
O toka ime perse nuk me flet
-----------------
Xhelal Ferizi liriku nga Mitrovica
-------------------------
o toka ime pse s’ mė flet
ti qė mė dhe etni gjak gjuhė e shpirtė
o toka ime o liqe lum e det
un jam jam loti i pėrjetsisė
jam dhimbja e tretur e zbraztive shkret
jam guri i luajtur nga vendi i etnike shqipėrisė
jam guri qė hilet hallet mė kan rrokullisė
un jam sizif udhėkryq me rrudha
un jam vrapi i pa krah
un jam qyqe kahdo mė qet udha
jam topi nė duart e padrejtsisė
un jam gjamė e damarit
un jam dyshimi nė pah
un jam gjaku i shqiptarit
shpėrnda nė dėnimet e pėrjetsisė
un jam vet o toka ime
un jam shpirti qė prodhoj halle
un jam vala mbi pėrvlime
qė digjem mbi gurė e zalle
un jam ai qė se pėrcaktoj dot
as piken e cakut nė arsye
un jam vet ai lot
qerpikve tė mjerė qė jam thye
me lotin gjithkah zhgėnjye
un jam pa atdhe
pa tokė pa dije
un jam ai qė nė besė jam pre
jam endacake nji hije
un jam vet hutia
nėpėr semafora me hapa
un jam o toka ime ai qė jam bre
un jam si akulli e vapa
qė nuk me shkrinė as nuk mė nxenė asnjansia
un jam i humburi jam koka
qė nuk di ku mė rėndon koka
un qė po bie plast mbi dhe
ngarendjeve pa iu gjet cak
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''
jam turri qė jam pre
mėrgimin dhimbjen e kam nė gjak
dhe vuejtjen tė pėrjetshmin peshqesh
nė shpirtė nji botė me tė thara
me akull shpirtin e kam veshė
nė boten e shpirtit shekuj 'lot si ujvara
qė nuk dijnė pse ėndrrojnė e jan gjveshė
askush s’ mė flet kahdo gurė
jam pendėl sa i lehtė i pa peshė
i kputur nė qeliza nga qdo kthim urė
me ndėrgjegjen sa mėrishėm tu u ndeshė
me tė pangishmit sa ashper tu u pėrleshė
me vuajtjet duke bė gara
se kush nga ato po del ma e para
nė udhėt e shpirtit tė mjerė
vrap i ftoft i pa pikė
takim me zhgėnjimet akull
me shpresat pėr dhe shakull
pa gojė pa pa fjalė pa mburojė
top nėpėr glob pėr lojė
me shkrumbin e hirin stėrmekė
pėrplasur as gjallė as vdekė
gjykimet e kohrat nga mbrapa
pendueshėm tu i matė ma hapa
ndryshueshėm si akulli e vapa
her vdis e her merr ndonjė mashtrim
pėr tė humburin shpirtin tim
o toka ime mė poqe
nga votra pa mėshirė pse mė ndoqe
askund i askundit jam pjesė
nė udhen e ftoft tė pa besė
shqiptari jam o tokė jam shqiptari
i dhimbjes jetim mėrgimtari
qe dhimbjet s’ mi lmon as nji dhe
as plagėt e lotėt rrėke
askush nuk me njeh n’ trotoare
o toka e ime shqiptare
askush me mua nuk flet
as shekujt as toka me det
me quani disi me nji emėr
atdhe pse s’ mė ke ne zemer
prej kujtė tė pres pak mėshirė
un rob i pėrjetshėm n'zingjirė
nė pranga gjithmonė tė mėrzisė
larguar nga mshira e etnisė
harrim quhem mbi dhe
nuk kam kund tokė as atdhe
o toka ime me ara e fusha e pyje
sa keq mė kan lidhur kohrat me nyje
nuk mė lėshon ky absurd i pa kuptim
qė quhet absurd i kohes mjerim
qė tallet me shpirtin tim
o toka ime me gji
jam shkrumbi qė bėhem hi
jam vuajtja qė dėnesem nė lot duke pi
se toka e huaj kėtu nuk paska gojė
kėtu jeta qenka si plojė
dhimbje e halle e heshtje varri rrėnojė
e tė pa kuptimta formula
e akullit ėsht jeta e vula
dhe emri i stinve qenka numer hiq
qdo gjė kėtu mė quan me sy te perbuzje i huaj dobiq
e ai mishi e gjaku i huaj
zallina e dheu e lumi me ujė
e muret e dritaret mashtruese
e ajri e era dredhuese
edhe e huaja e rėndė disi puhija
e bari pa qehre e flaldi i mundimshem e ftofta hieja
e qehreja e nemitur si guri
i heshtur ktu qenka gjithqka si muri
ktu gruri nuk pas kur far hjeshije
as lulja nuk paska shije
ushqimi si balt me duket
e koka nė skuta mė struket
se koket lart nuk e mbajė
se i huaj esht dheu e bimėt e secila fierajė
kėtu qenka krejt tjeter fe
sa ftoft me trajtojn gurė e dhe
jetim ja i mjerė pa etni
ku je o etnike shqipni
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:32
Mė jepni edhe mua njė pikė
------------------
Autori Xhelal Ferizi
---------------------
ma jepni edhe mua nji pikė atdhe
nji pikė ujė lirie
ma jepni nji pikė diellė nė hise kosove
ma jepni ni pikė dardanie
------
ma jepni tė pamvarsisė nji pikė aromė
ma jepni nji pikė tė asaj tė shtrejtė ere vatani
ma jepni pak gji lokje se etja na la nė komė
ma jepni nji kokėrr toke me dhe iliriani
-----
ju paskit qenė vetėm pėr vete
ma jepni nji pikė ujė pamvarsie
se ju mbulojnė lotėt si dete
nga mėrgimi qė vijnė pėr tokė e atdhe etnije
---------------
ma jepni o bij harrimi
ma jepni nji pikė ujė trolli etnik
ma jepni se ju mbulon mallkimi
dhe bini prap nėn armik
---------
ma jepni nji pikė nga ai qiell
tė shuajm etjen shekullore tė robėrisė
na lėshoni nji rreze me diell
tė na nxenė kosova e lirisė
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:33
E pėrse nuk mė le tė qajė o lot-
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e pėrse nuk mė le tė qajė o lot
dhe dole para dėnesjes time
fjalen ma le nė dridhje e belbzim
deshta te zbrazem me fjalė per te padrejtat dje e sot
perse ti rrodhe
pse rrodhe neper faqe me emocionin plot
e un mbeta nė penden time
fjala e quajtur ndrydhje ne shekuj e mot
qe me poezinė plot ankime
tė qajė e te mos ndalem dot
e koha tė perdridhet ne aktrime
e ti mos me pasė askund zot
qe te jep shpresė as ledhatime
as dje neper kohra as sot
per se o lot heshtura ime
po rrjedhė kah bota kot
ku mėshira nuk te pret andej
kohrat nuk jan ma emocion
gjithqka u bė mashtrim e ego e pa frej
indiferente jan edhe toka e qielli
mos rrjedh si valė neper nej
se me nxe me dashuri nuk po del ma as ylli
maska ka hypur ne fron
se ty tė dihet filli
por shekulli te kulluar nuk te don-
se dhembjet ti shkakton tradhtija
e ti pa shpresa loton -
ec kah shtegu e lirija
ec kah ringjallja ne shteg
kah shpresa e kah dashurija
se buza per per mbeshtetje e dashuri mu djeg
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:33
Hajdut e vjedhsa e sarhosh
------------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
hajdut mashtrues e sarhosh
vjedhsa tė pasurisė kombtare
dielli nuk mbulohet me shoshė
o maska me jargė hileqare
'''''''''''''
ne atdhe po qanė edhe guri
vetvritet nga varfria qytetari

orgjija po bjen kah ushkuri
e sytė i mbajnė kah thesari
''''''''''''
timoni drejtohet me hile
lakmisė nuk i ndahet qakalli
nga feudalėt tė rruspijave kopile
rėnkon e gjėmon dheu e zalli
''''''''''''''
po qanė edhe qielli me lot
e toka po nxjerrė plagė n' emocion
po vuan edhe i madhi zot
se globi u mbush me demon
'''''''''
te bijtė e mashtrimit hingirizqe po lahen
me kurva tė gjveshura ne lukse prrallore
e druj e bimė te kohrave po thahen
nga thundrat e hileve mizore
'''''''''
djajt vallzojnė mbi karriga
posti po mbahet me fre
e kult po bėhet e liga
dredhija lavdrohet mbi re
''''''''''''''
e ne qiell qohet servilija
lavdrohet nga friga zuzari
kah pollen kto kohra rruspija
ku mbret po shpallet tradhtari
''''''''''
njerzia po rrrin mbi dhe
me vrapin kah mbijetesa
sa kombe e fise e fe
vrapojnė me zhgenjim neper kthesa
''''''''''''
e kthesat as fund nuk kan
lakesat jan plot me falle
globi i uritur po qanė
padronėt zgerdheshen pa halle
'''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''
________________________________________

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:38
Pse varfria pse varfria
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-----------------
pse varfria pse varfria
po i mbulon viset e mia

si nuk paska permbi dhe
as bashkim e as ide

qe te luftojnė me e mbrri suksesin
e ne ego te mos vdesin

por tregtari e qytetari
biznesmeni e aksionari

te gjith te jen bashkue n' qellim
te gjith bashk me kordinim

te fitojm betejen prore
begati per tokė arbnore

e te fitojm se plani i armikut
po na e derdhė lotin t' qerpikut

sabotime sabotime
papunsi edhe varfrime

po a s po ka shqiptarė mbi dhe
qe i bashkon si n' nji fole

shqipet bashk e me i vargisė
e zhvillim ne atdhe me nisė

---------------------
e s ' po ka askund mbi troje
me na nxjerrė ne prej ksaj ploje

nga varfria ajo kronike
qe i kaplon trojet etnike

se shqiptari thonė ne asnji cep
doren te vetit s' po ja jep


a ėsht kshtu un nuk e di
por se ne atdhe po ka kerdi

shum mjerim e papunsi

dikush lahet mbi dollarė
dikush varet mbi litarė

pse nuk ka fmijve qka u jep
kore buke mbi qerep

as nuk ka qumsht as patate
veq se vdes si i qyqe nate

prej zhgenjimi e prej mjerimi
disa plast bien prej hidhrimi

disa ne varr shkojnė prej ksaj peshe
eh moj kohė sa keq na gjveshe

keq na gjveshe e na varfrove
shum shqiptarė ti i dermove

shum i le t' mjerė pa atdhe
udhve lotin tue derdhė rrke

tue kalue detin per pare
kush n' per male e n per ugare

dikush trup per kah lugina
gjith ne vujtri shkoj moti e stina-

ve q' se egoja u mbjell mizore
per me i tha trojet arbnore

se rrallė doren kush kujt ja jep
ket po e din edhe fmiu ne djep

se perndryshe moj etni
nuk vetvritet plak e ri

shifne numrin mbi atdhe
sa vet'ra jan e shkue ne dhe

sa kan ra shqiptarė n' litarė
qė traditė nuk ish ma parė-

veq prej skamje pasha nderen
se askush sua hapi deren

as su dha dorė as ndoj shpresė
se u bė jeta interes

prandaj shum e lan ket jetė
se ndoj shteg nuk e kan gjetė-
as ndoj dalje shpetimtare
per me e gjetė ndoj shteg a qare-

o varfria ajo varfria
ka koritė shum fise t' mia

skamja e zezė sa shum ka tha
sa shum njerz per lek jan vra-

sa shum sytė tue qa jan shterrė
sa shum dyert jan mbyllė me therrė-
sa shum e lan token e te parve
me ua msy euro e dollarve

ja kthyen shpinen adriatikut
e kan msy tej atlantikutku po hahet buk e mallė
ku jan tha mbi dhe e zallė

diten ne lot kta tue kalue
per dhe te parve tue mendue

kush per pare e per qare
kush ndoj punė tue gjetė rrogtare

sa me e ngranė pak buk e merzi
ma shum lot e gjamė tue pi

e atdheu atje tue renkue
fusha e male tu i gjemue-

o varfria o varfria
ra pa shpresė mbi dhe etnia

njeri doren duke e shtri
tjeteri ne ego shet lavdi

por ta dijn toka me det
se nuk u gjet kund unitet

me i dhanė doren me i d hanė krahun
gjith ne lakmi po tue msy gjahun

sa ma shum me u pasurue
por per komb kush pa mendue

as per popull qe te punsohet
s e njeriu po tjetersohet

e dal nga dal edhe shqiptari
se ne gjak po i hyn dollari
edhe ideja veq per vete
e po harron ligje e adete

harron te vetin e harron dhe
s'' don me dit se ku ėsht le

se duhet kuj pak dorė me i zgjatė
ndonji shpresė a ndoj uratė

o ndoj gjasė me i ofru a - dritė
ne ndoj sukses edhe ai me u rritė

qe te zjgjerohet pasuria
bashkpunimi e dashuria
e shqiptarit me shqiptarin
jo me e dasht ma shum dollarin
se qdo gja tjeter mbi dhe
se farefis vatan e fe-

------------------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:43
Qani qani o ju male
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autorė xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''
qani qani o ju male
e ju rreze te atij dielli
se s po ka ma ideale
thue se shterrė jan toka e qielli-
-----
nuk po ka ma dorė per dorė
askund shqipe solidare
sa shum vuajn disa te gjorė
nga varfria ajo bizare
---------
qofsh mallkue mori varfri
e mos te pafshin toka e deti
sa shum ke mbjellė mbi dhe vuajtri
a thue e din vallė kombi e shteti
'''''''''
se varfrija nje pjesė po e thanė
askush brengė per ata s' po ka
guri e druri per dikend qanė
dikush ne luks lahet pa nda-
-------
ah medet shihni o rreze
qe ju prej dielli niseni prore
sa sa shum vuajti nder breza
nga varfria toka arbnore
------
sa shum njerz kan shkelė etiken
permbas pares tue vrapue
shihe o zot shqipni etniken
si u plandos n' varfri shemtue
------
po le ta din edhe perendija
edhe engjujt kah do jan
se e shemtuara ajo varfria
i ka nda po bi e nanė
-----------
babė e djalė vlla e moter
ka nxitė prishje me lakmi
e ka tha sa hise e voter
gjith ku i thonė vendit shqipni
-----------
eh varfrija ajo varfrija
sa i ka zbardhė njerzit me thija
sa shum shpirti ka qa prore
per pak buk e tė thatė kafshore -

----------
por se mshira askund su pa
shum shqiptarė mbi dhe jan tha
i ka tha varfria armike
ua ka thye zemren qelike
''''''''''
dikend qitė e ka prej nderit
disa plasė jan ra prej vnerit
prej ati vnreit te varfrisė
disa ne t' zi jan katandisė
---------
o mallkue qoftė prore varfria
qe ka joshė njerz kah lakmija
e i ka ndryshue e tjetersue
zog ma shqip s' po del me kndue
-------
se varfria i ka stermekė
disa ne shpirtė per t' gjallė jan vdekė
e jan nda me shum hendeqe
mbarė etnijna leqe leqe

----------
dikush i pasur dikush i mjerė
e ka humbė jeta qdo vlerė
sepse shpirti esht varfrue
thue mirėsitė mbi dhe jan shue
''''''''''''
nuk po ka ma kund mirsi
as te pa hile dashuri
veq se jan turrė njerz permbas vesi
mbas paraje e interesi
------
e thue vyshkė esht emocioni
thue se ne lule rrin demoni
permbi gongje e karajfile
s 'ka ma erė veq pare e hile

thue se edhe tokes i ra hileti
thue jan mykė zallina e deti
thue se vala ecė per pare
per me msy n' caqe tradhtare
''''''''''''
thue se u gjvesh edhe vet ylberi
thue se ra morali e nderi
thue nuk ka ma askund shpirtsi
per veq kultit pasuri
''''''''''
autori xhelal ferizi
..................................

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:44
O shqiptarė kah do qe jeni
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''
o shqiptarė ka hdo qė jeni -
kahdo shkoni vini e veni
jeta esht me kriza e zgripe
mos harroni gjuhen shqipe
''''''''''''
mos harroni e mos ngurroni
shqipen djalit te ja msoni
edhe qupes e vajzes tuej
te mos i shkrijė kurbeti i huaj
'''''''
e mbani lidhje me atdhe
e mbani besė e fjalė mbi dhe
edhe msohuni porsi rreze
per me nxe shpresa nder breze
----------
per me mbajtė lidhje e kulturė
per me i dashtė ju dhe e gurė
per me njoftė shqiptari te vetin
e jo me lot ta mbushni detin
'''''''''''
ne zhgenjime e gjith me qa
thue s' po jan shqiptart nji vlla
se po ndahen e po coptohen
me do klane po grupohen-
--------
pa ja ditė vleren kush kujė
thue se gjaku u bė ujė
e kur po bjen nder ne armiku
te gjith po behen porsi fiku
--------
te embel te urtė edhe te shtrue
te gjith si zogjt rrijn tu u afrue
por sa te ikė i zi armiku
ma nuk jan shqiptart si fiku

----
por se te idht njeri me tjetrin
kush me te riun e kush me te vjetrin
edhe nisin keq me u sha
tue harrue kta grek e shkja
-------
nisin e ndahen me krahinė
edhe e rrokun at mėrinė
vllau me vlla si munafk
edhe ndjehen si armik
-------
kush per klan e kush per fe
pik e pesė ndahen mbi dhe
kush mbas kishe e mbas gjamije
mbas inati e mbas ndasije
'''''''''''
kah thesari e kush kah thesi
kush mbas hilje e interesi
edhe nisin me shpifė fjalė
shum ne fron turren me dalė
--------
edhe veshen ne veshje idhnake
si ne huje si ne rradake
marrin erė kah koka e zjarrė
gjak e shpirtė i qelin varrė-
---------
vuaj e vuaj mandej ne ndasi
e jo ne punė e dashuri
ata rri e toka djerrė
mblue ne shkretira e mblue me therrė-

per pa i q eshė askund bujqsia
as agrari as modernija
as pa u mbjellė ndoj kund fidane
po qanė toka iliriane
........
e nuk mbanė kush hall vatani
por se msyjn permbas satani
her me grupe e me shum turra
se q 'po ndahen gra e burra
--------
thue se buk po esht ndasija
pa ju dhimb's askujt shqipnija
ku edhe guri ben apel
ku edhe zjarri nisė e del

..........
edhe vullkani po edhe vlimi
per me me thirr per kah bashkimi
edhe toka kahdo me dhe
thrret ne bashkim sie diell me nxe
-----------
por s' po nxejn zemrat shqiptare
thue ndasija do i qet fare
thue nji nanė ata s e kan
thue s' po ndjehen ilirian
--------
veq tu u shty n' brryla e perqarje
jug veri gjithkah me ndarje
si ne shqipni e si ne dardanė
thue me i thye duan diell e hanė
-------
kush me inate e tarikate
kush me i lojė si qyqja ne shpate
kush laraskė e kush si skile
shemtojn token karajfile

-------
thua su a la trashgim i pari
q' po vrapojn mbas gospodari
e jo mbas dheu e gjakut te vet
veq se nda jan ne deputet
---------
e ne parti e ne grupacione
tu u ngacmue me i lojė demone
por s e loja zjarrė po ka
te gjith n' krahina duan me u nda
------
amanetin tue thye te parve
tue shemtue dheun e shqiptarve
tue mos lanė kund n ' degė as pip
zog te lirė me kendue shqip
---------
por tue nisė sherrin ne krahinė
kush me krisht e kush me dinė
kush per pare e kush per fe
kund dy gurė pa i lanė mbi dhe
''''''''''''
veq se nxitė po i ka i far djalli
e renkojnė shqip toka e zalli
se me gjasė shum jan shemtue
kush si ujk kush si fajkue

-----------
tue vrapue per mbas padronit
kush mbas djalli e mbas demonit
kush mbas hileve nderkombtare
tue zemrue token shqiptare
--------
her me vaj e lot tue veshė
kurr pa e lanė pak dheun me qeshė
as ndoj gurė as ndoj ledinė
a s ndoj prrue as ndoj luginė
''''''''''
se me hile e me shum klane
e mykun token iliriane
kush me hile e sabotime
kush me maska e bisedime
--------
i bėjn qejfin nderkombtarit
gjith tu i mbajtė unat e zjarrit
gati flaken per me e shti
ku do ne vend ku i thonė shqipni-
-----------
veq pse i joshė kjo hilja e huej
njeni luaj tjetri perbluej
ne nji parti e parti tjeter
nji me djaj nji me lugeter
-------
nuk din se cili po aktron
nji si djallė nji si demon
edhe terheqė si dreq me u nda
veq pse e msojnė kshtu grek e shkja
''''''''''''
pasha at zot qe endet qiellit
kurrė s' ju dihet lamshi i fillit
njeri thot se jam per dhe
tjetri qanė per komb e fe
----------
me do lot prej krokodili
tjetri duket si bilbili
por se grryejn shum nen atdhe
per me i shembė po gurė e dhe
---------
mos me e lanė bashk ndoj krahinė
as ndoj shqipe as gjeraqinė
veq me nda e me shemtue
“me at gjuhė tue ligjerue
----------
qė me ndje thua si ky s' ka
te shkon mendja me e bė vlla
por se vlla nuk bėhet djalli
nisė e flet si papagalli
--------
premton mshirė premton hjeshi
gjith ku i thonė vendit shqipni
gjith ku i thonė e lashtė etnike
don me e shitė per metelike
---------
si miniera e si qdo fletė
dushk n' shqipni ma mos me u gjetė
por me u grrye edhe nen deti
ara e fusha e bereqeti-

e mos me pasė askund n' tok'ė shtresa
per pa u grrye per interesa
pa ju grrye po fusha e male
me ja zhvatė ari e metale
--------
e ben varfrija gjakun ujė
veq se kshtu po e don i huaj
kahdo te mjerė nanen shqipni
per me e mblue ne shkrumb e hi
-----------
mos me e lanė ne tokė te vet
me i shfrytzue as dhe as det
veq e varfer me u sjellė motit
ne krim e gjak e pika te lotit -
-----------
qofsh mallkue o mercenarė
qofsh mallkue o nderkombtarė
qe nuk le njiher ne epokė
te qetė shqiponjen me dy kokė
-------
as si le qerdhe e fole
pa ja shitė e pa ja ble
as si le kund askund ndoj pare
me varfri e qite fare
--------
numrin tonė tue pergjysmue
e i ke nda po burrė e grue
e tu i ndjekė shqiptart kurbetit
kan derdh ' lot sa gurrat t' detit
-----
se shpernda jan veq per pare
se u ke nda tokat n' pazare
s' ju le punė as industri
s' ju le plang hise e shtepi
--------
ua pergjake tirqi e plis
e i ke nda me farė e fis
ku brenė gurin miza e hekur
mi ke lanė si gjysem te vdekur-
-------
her mergimit te pa shpresė
her ne atdhe ne varfri e stres
pa u dhanė dorė per ndoj fabrikė
tu i mashtrue me politikė-

.......
ndajė ne krahina e ndajė me klane
thue s' po jan t' bijt e nji nane
ndaj me pipa e ndajė me degė
mi ke nda po toskė e gegė
-----
edhe ne kosovė keq mi ke nda
kqyren mrijaz vllau me vlla
si ne drenicė e ne dukagjin
prej qakori n' boletin
-------
thue se djalli u ka hy ne bark
veq po sillen rreth e qark-
kush ne mėri kush ne parti
per karrigė po duan me u gri
---------
shkaju mbi krye u rrin e rusija
edhe tjerė rrijn kah pusija
kado ne prita armiku gati
rrin e pret kur te vjen sahati-
-------
por s e te mjert keta e te gjorė
thue ma kan zemren me borė
a me akull e kan lye
duan shqipninė per t' gjallė me e thye
'''''''''
per nji tė ligė e nji karrigė
sa nji koder mbajnė intrigė
edhe ndahen ne klane tė zeza
me i helmue shqipet nder breza-
'''''''''''''''''''
me ndasi e teritore
per me kja toka arbnore
kusn me pare e me skenare
kush me lavde ashiqare

kush me gojė e kush me shkrim
kush me helm e me pelim
por se jo me i qellim te mirė
per me u gzue shqipnija e lirė-
--------
kah ndasija keta kan msy
fjaltė e liga tu i ndersy
e jo bashk me fis e farė
me u bashku t ' gjith si shqiptarė
-----
bėn kerdi klani e partija
nda esht populli e qeverija
kush ne at anė e kush n' ket hanė
thue po ėsht shqipnija i sanė

----
o ndoj kashtel a bari i fije
per me u tall ė me tokė etnije
qani qani o muza qani
shqipni nanen mos e ndani
-------
mos e ndani e mos e leni
mos mbytni e mos e theini

te m os i qajnė po ato yje
brigje e male e lugje e pyje
--------
te mos i qajė brezi i pa faj
se ka ujq e ka qakaj
qe po i rrijn gati ballkanit
shkje e nipa te car dushanit

''''''''''''''
edhe te carit e t e putinit
me i ra rrafshit t e dukagjinit
e duan ta bėjn drenicen hi
mos me mbetė si gjurmė n' shqipni
'''''''''
prandaj o shqipe me shum fe
gjith mendo per gurė e dhe
te mos ju qajnė ju si dikurė
me ju ra brezat n' qivurė-
---------
kush shkallmue e kush coptue
qikė e vashė ju jan dhunue
e ka qa e rrqethė ėsht hana
toka e deti dheu e rana
------
edhe engjujt gjith kah ka
kur jan ra vashat nen shkja
a thue ju keni harrue
a lakmija u ka verbue-

--------------
ai harruat tridhjet mij qika
qe u jan pre ushkurt me thika
edhe barku u ėsht qa
kur kan shfry epsh grek shkja-
---------
e ju tash mbas nji karrige
mbas nji paraje asaj te lige
krejt me gjasė i keni harrue
foshnje e nanė si kan gjėmue
''''''''''''''
si gjemonin e rėnkonin
qyqet degve si vajtonin
te shtinte britma te gjallė ne dhe
kur mbi shqipet binin shkje
''''''''''
ne vasha te reja ato shqiptare
binin bandat' gjakatare
edhe humbte me gjak virgjrija
e shkumbzonte pansllavija -
-------
sytė tu i qitė shkjau porsi bisha
jan tmerrue qetina e pisha
dushku e fleta kur kan pa
degė e rrema thonė jan tha
'''''''''''''
e ju sot po keni dalė
vllau me vlla me u grindė me fjalė-
a thue ne shpirtė su mbet kujtesė
veq pozita ne interes -
---------
e harrue keni at plojė
a ju duket se ishte lojė
kur kerdi bente armiku
kur me gjak lyhej qeliku
--------
thika e shkjaut mbasi te jet shfry
deri ne mellė tehun ka shty
edhe dalė ka andej shpine
tej pertej ah gjeraqine
--------
ka pre shqipe ka pre zana
e ka kja po shqipni nana
e ju sot qitni ngatrresa
per do vota e interesa -

--------
ju me gjasė keni harrue
si ka ecė gjaku si prrue
e sa vasha nuse e gra
jan qnejrzue nen grek e shkja -
-------
si kosova si qamerija
si kahdo ne etni shqipnija
shkoj romaku e erdh bullgari
dritė as diell s 'ka pa shqiptari
-------
e ju sot po thani degė
kosovarė e toskė e gegė
nda ne parti e per nji votė
qeshin kombet kahdo ne botė
--------
thon ė sa i vogel ky komb rrin nda
thue se kurr s' paten hata
thue se armiqt fat u kan sjell
thue se gjak kta nuk kan vjellė-

---------
prandaj bota sot mahnitet
edhe dielli kur shendritet
edhe yjet pyesin prore
pse bashkim s' ka n' tokė arbnore
'''''''''''
pse partija kaq pa mshirė
grryen nen dhe shqipninė e lirė
nji parti me i parti tjeter
shkojn si djajt po me lugeter
-

ne urrejtje e hasmeri
thue se jan nga nji etni
thue se jan hasem me gjak
thue s' betohen ne nji bajrak

----------
ne nji shqipe e ne nji simbol
por se del nji taravol
edhe i shtynė neper hendeqe
njiqind fise ne prrue e leqe -

----------
edhe i ndanė ne te zeza grupore
kahdo te bijt e tok's arbnore -
e nuk len mbi tokė e dhe
shpresė bashkimi per me nxe
------------------
strofa kengesh shqiptare
autori xhe lal ferizi liriku mergimtarė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
________________________________________

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:45
Mos mos mė vrisni
------------
Autori xhelal ferizi
-----------------
mos mos mė vrisni ju lėndime tė pa mėshira
kush kaq bastardhueshėm ju mbolli
nė kopshtin tim mu nė mes tė ndjenjave tė lira
shekulli im i pafajshėm sa her nga ju volli
-----------
e tash gjak e lot po vjellė edhe e imja liria
dėnesjet nuk mi ndalė as mehlemi i shpreses
qfar tė mbjellurash nė kopshtin tim ku rrinte pafajsia
tradhtia e bizarve mė la sizif i ankeses
-----------
ikni qofshi mallkuar
tė mbjellura zezonash katrane
shpirtin ma keni shtruar
si qirit mbi flakė e zandane
--------
dhe merrni me vete faren e tradhtisė
larg kopshtijeve te zemres time tretne nga keni ardhė
mė leni nėn qielline perendisė
tė pi sa i curril ndonjė ditė tė bardhė
-----------
ikni ju tė mbjellura qorre
pjella e pėrthurjeve qė nuk len rrisk tė mirė
mbjelluni nė vdekėsi nė humbtira e vorre
mė leni diell n' zemer si zambak i lirė
-------------
Autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:46
Nėse mua penda mė lindi
-----------------------
Autori xhelal ferizi
---------------
nėse mua penda mė lindi pse qeshni
nės e mua penda mė dha varg pėr zemer
shpirtat me kėshillat e sajė pse nuk i veshni
qė engjuj te quheni me emer
------------------------------
Autori xhelal ferizi
xhela i mitrovices

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:47
Deshta tė radhitem pėr pushkatim vullnetarė
------------------------------
Autorė xhelal ferizi
----------------------
deshta tė radhitem para pushkatimit tė kohes
vrastarė e kisha zhgėnjimin
tytė e kisha thyerjen
plumb e kisha mėrgimin
vdekje e kisha fyerjen
dhe thash qitni tash
me gjoksin tim hapur bėrtita
-
edhe pse lulet flokt po i nxirrnin nga lemeria
ato nuk doninqe un te pushkatohesha
nė gatishmėri u ngrita
mė vritni ju thash
thyerje e ju maska
tė pista
e ti shekull i zi
ju tė pa besa laraska

qė gjak keni pi
---
e ti mashtruese dashurija
jetėra tė pa faj qė ke nxi
dhe asnji pikė jetė pėr lamtumirė nuk deshta me e pi
as pendim

kur ju thash qitni
qit o kohorė mallkim
edhe pse ofertė etjen pėr jetė e kisha
trimėrinė ma shikonte koha vrastare me zili
koha pra koha arti i thyerjeve
qitni bėrtita si bishė

te varri im ma leni nji bli
amaneteve ju thash me zemer
anktheve ua lash ekzekutimin
por papritmas mė ndali nji emer
qė e ,mbante peng vendimin
ishte nje zemėr
qė ma ktheu pėr jetė mendimin
tash nuk dua tė vdes pėr hirė tė sajė
le ta pi kupen le ta pi pelimin
jeta mė duhet edhe nėse esht e tėra me vajė
se emrit qė nuk e them dot
borgj ja kam pėrkushtimin
le tė jetoj edhe me lot
por ajo mė ktheu nė jetė
ajo mė mbanė sot
pa fajsia e sajė
engjėllsija e saj vet
qė peng do tė mė mbajė
tyta plumb nuk do tė qet
se jeta mė duhet pran sajė
ajo nuk mė ka la ti urdhroj thyerjet
tė ma bėjnė varrin e pushkatimin
edhe nėse jetoj me ndryrjet

asajė do ja fal pėrkushtimin
-----------------------
Autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:49
Un nė njė natė
----------------
xhelal ferizi autorė
----------------------------
un nė jė natė vendosa pran gotės tė gjitha kohrat e nostalgjisė
tė gjitha mallėngjimet e shpirtit i bėra oratorė
i kuJtova nji nga nji tė gjitha qastet e miqsisė
dhe i rashė nė prehėr mallėngjimit nė dorė
----------
tė gjitha kohrat dhe hapat e mi tė jetes i kujtova
qastet pėr t i spjeguar i bėra ndjenjat violinė
nėpėr tinguj tė gjith ata mallėngjyeshėm i shpirtzova
dhe dėnesa dhimbshėm pėr dashurinė
----------
mandej thirra kohrat tė gjitha nė emocion
dridheshin vibrueshėmy aty motet
mu kujtua e kristalt dashurija jonė
dhe ranė e rrodhen prej shekuj ndjenjave lotėt
----------
gota gati u lag me lotėt e mi
o zot se q' gjuhė shpirti qenka nostalgjija
o jetė q' je ti kob a mahni
mė thoshte e larmishmja ndjesia
---------
shekujt e kujeteses mė vallzonin nėpėr zemer
isha vetm un me vetminė
nuk dija si ti quaj kohrat me emer
fėmirinė dashurinė miqsinė
---------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:49
Kosovė o mėmėdhe atdhe
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
kosovė o atdhe pėr ty lulet e prillit mė kan tregue
kosovė o atdhe pėr ty vet prilli mė ka nxitė
dimri vera vjeshta pėr ty mė kan thanė me shkrue
pėr ty kosovė mė ka mallėnngjye secila ditė
--------
pėr ty o atdhe secila fletė vjeshtore
me qehre tė vet mė ka folė
pėr ty oj nanė shqipni etnike arbnore
ndjenjė mė ėsht bė secila shkrolė

---------------
pėr ty atdhe mė ka ndje secila fije bari
pėr ty mė ka ndje secila qelizė e diellit
pėr ty kam derdhė lot zemre e prej pende ari
kam shqiprue gjithkah edhe qelizat e qiellit
--------
pėr ty kam folė me shekuj e lule gzime
per ty kam kja hall me lule vajtimi
per ty jam dridhė nėpėr pėrmallime
dėnesshėm me lot kujtimi
------
pėr ty o i dashur mėmė dhe u bėra harrim
pėr ty u bėra pėr sė gjalli mėrgim varr
pėr ty o mėmėdhe u bėra mėrgim i gjallė murim
e din secili dru ah e bung e qarr
-------
e din secila lule qė e kam njomsue me lot
e din se cila fije bari
e din secili yllė nga qielli dje e sot
qė mė ka pa nė dorė me pendė shqiptari
----------
a e sheh kosovė nė secilen shkronjė time ka zemer
nė secilen shkronjė ka qelizė me dashuri
nė secilen shpirtė'shkronjė ka shqiptarė me emer
ka ndjenjė nė secilen shkronjė ka qelizė etnike shqipėri
-----------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:51
Shpirtin me diell
--------
xhelal ferizi autori i varrgjeve shqiptare
liriku
-----------------------------------
shpirtin me diell dua ta lidhi direkt nga lart me rreze
qė paqėsisht tė pėrqon shekujt rrezanisht
se ti vet o diell nė ideal ma ndeze
qė un tė ua flas gjuhen damarve diellorisht
---------
nė mua dėrgove misionare shum rreze
ti vet mua kahdo nė seclen ėndje mė shpirtzove
ti mė the zemėrsisht ndriqo pėr shum breze
zemren nė pendė ma shėndrrove
--------
ti ma msove gjuhen tuaj e hana
e paqja e urtėsia e karajfilit
nė gjuhen rrezanike shqip qė ma msoj nana
mė bėre ligjėrim tė bilbilit
-------
gjuhen ma m'suan yjet kur un mocė po rritesha me lule
duke shetitė at'her bukurive diellore
nė zemer ma le paqen me njė shejtėri vule
dhimbjet mi shpalose arbnore
-------
e pse mua mė gjete ndėr shum lule bari
e penden ma le fat e cak
me kullue shpirta me kto lot shqiptari
dėnesjet duke m' notuar n' pėr gjak
--------
mirė shum o diell se tė dua fjalen nuk ta kthej
pranga rrezesh mė ke lidhė nė zemer
ti mė thua rrezet tua bėj njerzve dej
engjuj ti pagzoj me emer
--------
po vargu im po ndriqon nė errsira
por e gjerė qenka sterra e pa fund
le tė mė falė dritėsi shejtėria mė e mira
se penda po mė qanė nėpėr mund
---------
kėta tė kti globi nuk po duan gjuhė dielli
as tė zotit kėshillė paqsore
ma jep njė letėr tė gjerė sa qielli
tė ua shpalosi me shkrim porositė diellore
------------
Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
----------------------
Kombin tim e dua deri nė vuajtje shkon dashuria ime
pėr te
por kombi im duhet ta duaj mė shum jeten
lirinė barazinė pėrkushtimin
punen mirsinė paqen
dhe zhvillimin e bashkatdhetarin
si dhe mqisinė e bashkpunimin me popuj
-----------------------
Autori Xhelal Ferizi liriku i harruar afro tridhjet vjet
nga kohrat e pa mėshira
---------------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:53
Kush je ti qe don tė na bėhesh e pa ndarė
------------------------------'
nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kush je ti qė don tė mė bėhesh e pa ndarė
si sot si neser si dje
ik moj rriskzezė e pa tharė
ti je loti rreke
zhduku moj e mos rri mbi dhe
ik ne ferrin tend ik andej
nga ke ardhur
se ti
para diellit je le
e njerzve nuk ju ndahesh
ti vret kombe e fe
dhe me dhimbje e gjak lahesh
ti globin e veshė me te zi
ti
qe derdhesh per shum qka
her per kob e lakmi
e her pe grabitje e liri
e her per cakun tėnd
mos u bėn shok me ne
as me mua
as me globin
ik
ti je mallkimi mbi dhe
ne diellin e duam
e gzimin
fatin e lumturinė
mirėsinė e argtimin
por jo tėnde lagshtinė
se ti je armik
qė e lagė dhimbshėm
secilin shpirtė e qerpik
-----------
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:53
Vargu nuk ėsht pėr krokodila
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

vargu nuk ėsht pėr krokodila
pėr tė pa ndjenja mizorė
vargu ėsht pė karajfila
nuk ėsht pėr puthadorė
'''''''''''''''''''''''''
nuk ėsht pėr rrogtarė tė armikut
nuk ėsht pėr zemrat qorre
nuk ėsht pėr shėrbtorė t 'metelikut
as pėr shpirta t' shartuar me vorre
''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Vargu ėsht pėr njeri
nuk ėsht pėr kanibal
nuk ėsht pėr tu mbjellė nė tradhti
por nė fushė nder lule e nė mal
'''''''''''''''''''''''''
vargu nuk ėsht pėr bizarė
nuk ėsht pėr akuj t' sibirit
por ėsht pėr shpirtgjerė dijetarė
me gjuhė e me gjak tė ilirit
''''''''''''''''''''''''''
vargu nuk ėsht pėr harbut
tė pa ndjenja perversa n' mėri
nuk ėsht per sherbtorė e hajdut
por pėr shpirta qė kan mirsi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:54
Po ecja pyllit nji her nė mendime
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
po ecja pyllit nji her nė mendime
mė lexuan rrudhat e drurit
mė vrejten degėt nė tė thella kujtime
e palca e hallet e gurit
''''''''''''''''''
mė than pse ke dalė nė pyllė
pse vet me vete flet
mė pyeti kureshtarė qielli e secili yllė
secili rremė druri e fletė
''''''''''''''''''
ju thash un vet me veti
pse pyesni o kureshtarė
halli im ėsht sa deti
yjeve ju thash qė rrijnė varė
'''''''''''''''''''
ju thash se po thellohet secili hendek
jeta e atdheut ėsht mbushur me halle
tradhtarėt duan qė etnija me vdekė
tokes mėmė i qajnė gurė e zalle
'''''''''''''''''''''
ju thash degėve e fletėve se jan shtuar tradhtarėt
mashtruesit e ndasitė
ju thash se kan filluar shqiptarėt
ti humbin shpirtė bukuritė
''''''''''''''''
ju thash se jan shtuar ngatrresat
ndasitė e mėdha krahinore
ju thash se jan bė intresat
kult mbi token arbnore
''''''''''''''''''
ju thash se jan nda edhe me fe
se ka ble shum tradhtarė armiku
se me dhimbset nė shpirtė ky dhe
zot k'tu ėsht bė meteliku
'''''''''''''
e yjet qė rrinin varė
gati u k'puten nė zemer
a thua than do te ket shqiptarė
shqipni etnike me emer
''''''''''''''''''''
nuk e di thash e din zoti
u mbėshteta per nji druri
dhe etnik nga qerpiku m' ra loti
rrėshqiti nė mal mbi nji guri
''''''''''''''''''''
pse qanė mė than yjet lirik
armiku nuk do t'ket sukses
ti ishe si qelik
penda nuk tė ' prenė ty nė besė
''''''''''''''''''
mos qajė mė than o ideal
mė than edhe tė drujve shqipet lėvore
shekull'loti mė tha ndal
se shqipėri do tė ket arbnore
''''''''''''
qakajt nuk do ta shqyejnė
mos vuaj me hall kaq shum o lirik
as kurr' nuk do ta thyejn
tradhtari me tė ziun armik
''''''''''''''''
sa tė jet pushka e vashave e djemve petrita
mė tha kullimi i nji prroni
armiqt me kurtha e prita
nuk mbijnė ma kah dhe i joni
'''''''''''''
dhe qava disi me gėzim
e shpresa pėrlotshėm mu ringjall
u bėra edhe me vullnet e ma trim
e penda mu bė e mbrehtė por si pallė
''''''''''''''''
pallė kėrkohet e mbreht skenderbegiane shqiptare
shpatė e shtizė skenderbeut
qė shpon zemrat tradhtare
e kushtrim atdhetarė t i l'shon atdheut
'''''''''''''''
e yjet mė dhan kurajė
e krah mė dha edhe qielli
e toka me dha uzdajė
shqip mė 'rrezatoj dielli
'''''''''''
mė than se tradhtarė e fe
as klane e as krahinorė
shqipninė se ndajnė as nuk e thyjen dot mbi dhe
sa tė ket vullkan trimėrije arbnrorė
'''''''''
as grek as rus e as shkja
as zemer me blozė bizare
shqipninė per tė gjallė nuk ka me e nda
etnike do t' jet neper shekuj shqiptare
'''''''''''''''''''
mos qaj mė than se nuk je jetim
nji dit te kuptojnė dituritė
hapin mbaje drejt mos u thyej nė lakim
se ne tė japim dritė
'''''''''''''''''''''
kėshtu mė than tė argjendta te qiellit yjet
e penda ime u gėzue
me vrap e shend ajo u nis kah pyjet
nė shqip me kėngė bardha nė rimė duke cicėrue
''''''''''''''''''''''
mbasi i premtuen yjet unitet
e i than se nė zemra shqiptare
ku do ka kah ka male fusha e bregdet
nji fe do t ė jet kombėtare
''''''''''''''
e u gėzua me krah me penden nė dorė liriku
flutroj porsi zog mbi dhe
kah jugu e veriu e kah adriatiku
kėndonte me vargun rrėke
'''''''''''''''''''''
se yjet i dhan garancion
e malet ia dhanė nje besė
se nuk ndahet shqnpnija e jonė
se globi mund tė vdes
'''''''''''''''''''
se nuk ndahet shqipnija etnike
kosova e qamėrija
se zemrat i ka qelika
se do t' vjen e bardha lirija
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku i kengve shqiptare
penda shqiptare e diskriminuar e pėrndjekur nėpėr mote
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 07:55
Nėpėr djeg'je

::::::::::::::::::::
Shkruan autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Nėpėr djeg'je me shpirtė ,nė gji
duke ecur trup flakes lakuriq
zbathur pa mburojė e kėpucė shprese un hallegji
pa mbrojtje shpirti as solidariteti nė thelb e lekurė si tė isha dobiq
------------------
trup zjarrit nėpėr pėrcėllim,duke kėrkuar nė hiq mėshirė
e mbrojtje nga engjujt e zoti
mundimet e mia e gjithqka ,ishin pazare shum lirė
thue se fare nuk mi njihte mosmirnjhsi moti
---------------
kėshtu flaka e mundimit mė digjte e gazrat sadiste nėn kėmbė nėpėr prush
djeg'je nėpėr jetė ishte pėrjetimi shekull'kallje nė'qdo qelizė
dhe ėndrroja borbardha nėpėr pllaja e her lulet fushė
mu nė mes djeg'je ėndrroja sikur jam mbi krihleheten puhizė
-----------------
kėshtu po ėndrrojka njeriu i djegur nė zjarrė
duke menduar qė tė shpėtoj pa u djegė
duke mbrojtė lirinė dashurinė djajt pėr tė' mos ia marrė
satanėt e feshehur ,nėn lule e pip'shegė


ujvara indiferente nuk mė jepte shkumbardhė
aty nė at pėrcėllim
as dorė nuk mė jepte ndonjė ditė e bardhė
kahdo zjarrė ecje kalvare mbi flakė e pėrvlim
----------------

un kėrceja nėpėr flakė nėpėr gaca e shkėndija
me lėkuren time tė pa mbrojtur mbėshtjellė
o zot pse po mė digjej kėshtu rinija
e qielli qfar gjygji ky mbi mua kto zjarre pse i vjellė
--------------

zjarr nė tokė e zjarrė e prush mbi kokė
kahdo e prush ferri pėrmbi dhe e qiellė
i mbetur nė kėt zjarrė pa miq e pa shokė
nėpėr kohen mjegull hi tym nuk shihet as dritė as diell

----------------
dashurinė shpresė kapjen nė breg e kėrkova por nuk e gjeta
thash se ajo do tė mė mbrojė
a thue veq zjarr na qenka kjo jeta
nji fjalė aktruese sa pėr me la gojė ,
nji zjarrė qė djeg si lojė
---------------------------
titullin nėpėr djeg'je
Shkruar nga autori nė mėrgim
xhelal ferizi
--------------------
nė secilen poezi vargjesh poemė apo lirikė
emri dhe mbiemri i autorit vendoset me qėllim identiteti
tė poezisė
qė tė dihet identiteti i poezis i vjershave dhe autorit
pėr shkaqe qė
lexuesi sigurisht i kupton vet
---------------------------------
-------------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:02
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

Arsyes i kam thirrė m nga e mundshmja
---
Nga e mundshmja i kam thirrė arsyes
tė mundshmes i kam thirrė nga arsyeja
u bėra logjikė u bėra gjykim i tė mundshme pasqyres
qė ti thrras nė qendėr tė vetdėdijes tė dyja
---
kur mbjellja kėt farė nė cak
mbihej arsyeja nė tė mundshmen lulzonte
dhe lėmueshėm e mundshmja ecte nėpėr gjak
arsyeja nė tė mundshmen ligjėronte
-----
por kur i thirra tė mundshmes mbi arsyse
e arsyen mbi tė mundshmen ndoj her
kam mbetė si caku i pėrthye
qėllim i munduar i mjerė
---
Autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:02
Titulli: Vargje Nga autori Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Po pse

shkruan xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
po pse ti oj fletbardha e g'zume
nuk ma hodhe nji ylber
lidhė pėr zemre ditve t' lume
nė at kosovė dikund n'pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes
nuk ma hodhe “k'ndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t' shkumbardhes
kah etnisė i thonė atdhe
po pse ti oj fjalbardha e motit
s' ma dėrgove nje tė falė me hije
a' s' mi sheh qeprikt e lotit
Kah po m' pikun n'mallė etnije
po ti shpirtė a ke e zemėr
a ke gjak qė tė ecė n' damarė
po pėr shqipni at t' lashtin emėr
digjem i mjeri mėrgimtarė
po a se sheh ti oj oj drit'gzume
e ju tjerė o tė bijtė e hirit
pashė at rreze t' reflektueme
pse s' ēonė sh'ndritje n' gjak t' ilirit
po un ilir jam kėtu i mundimit
po un jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit
mbetė kam shkelė nder kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin
qe s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin
qe pin ujė mbi shkumbė e valė
po a' s' ja merr atijė prej sqepi
ndoj cicrrimė shqip nder zallina
kur bjen poshtė prej maje shkrepi
pėr me pi nėpėr kthjelltsina
po pse ti oj karajfile
kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po un nė gjak n' mergim s' kam hile
pse ktu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni
se ju me djegė fort jeni msu
por se kėtu gjėmim i joni
nėpėr breza ka me ushtu
e ju tjerė qė flisni arbnore
gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dore
tue lpi lukset n' llump e mjaltė
veē ta dini mėrgimtari
nuk harron si ju n' harresė
e ju ai fieri edhe bari
do tė ju kjajnė nė tė pikshmen vesė

autori i vargjeve xhelal ferizi nga Mitrovica
mergimtarė shumvjeqar
ose xhela siē njihet nga shoqerija dhe emri pėrgdhels nga fėminija
pėrndryshe njihej si xhela i mitrovices

kontakti me autorin integro_fat@hotmail.com
autori shqiptarė

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:03
Kėrkim
---------------------
shkruan xhelal ferizi
autori xhelal ferizi
------------------------
kahdo me krah,imagjinarė kėrkova
si krojet e mia nuk gjeta
kahdo mbi rreze tė huaja,udhtova
sa shumė rrug'tova e u,treta
--------------------------------
ku ta gjejė nje shije skur tė fijeve tė mia
tė barit tė fjeres qė mė flet
ku ta gjejė nji vend siq' ėsht dardania
ku dheu ,e hisja ,jan jetė

---------------------------------------
Autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:03
E bardha ikė nga te zezat-
'''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''
e bardha ikė nga te zezat
kahdo hapsirave e qiellit
e perndjekur neper shekuj

ikė dhe ikė qysh se njihen brezat
ikė e pa faj ne drejtim te diellit
---
nga kthethtrat e zeza e bardha pse ikė
nga mbrapa gjithmonė te zezat e nxira
te bardhen hijet e zeza duan ta therrin me thikė

e shekujt e zi mizorė


qe ajo tė mos jet ma e bardha ma e lira
ajo edhe si shi i bardhė kahdo nga qielli pikė
e maskat e zeza e ndjekun me zgerdheshje te pshtira

secili shekull sa cinik
kush jan te zi me krah ata gjakpirsa te namur vampira
qe te bardhen e ndjekun me krah

kahdo ajo ciceron krahlira
kah do ajo ligjeron urtesisht gjithkah
kahdo do ajo shembull ėsht e bardhė zemermira

kush jan kėta pėrndjeks tė zi demon
qė e ndjekun kahdo paqsore te bardhen
shekujve kohrave e hapsirave kohore

e ku do duan ta fusin nė tė pa'mėshira kthetra
sa tė pa mshirshme te zazat jan
e bardha ikė nga te zezat mizore

o bardhė edhe sikur ti kesh njiqind jetėra
duan ti marrin ty tė zezat gjaksore
ato nuk i duan bardhesitė tua as engjelloret vepra

sepse ata jan krimogjenetik satan
ato tė zeza jan
tė zezat i duan nė te bardhat letra

ato kahdo ideale kriminele kan
ato i duan vetem kohrat lakore
por nuk e duan asnjiher zemerbardhsinė

se paqen ato me hile e hanė
e buken ! e ujin me tradhti e pijnė
ato nuk e duan lirinė

te zezat jan shum ! e krah po kan
ato e duan tiraninė

o bardhsi e dashur kush do ti jap ty edhe nji palė krah
edhe nji palė sy
e forca te reja

qe te mos jeshė viktimė perndjekje e tė zezave qe dalin gjithmonė per gjah
qe te mos munden me te thy
qe te jeshė ma e rrept se rrufeja

e bardhė ti je krahlehtė
te zezat te ndjekun prore
ti je per globin jetė
e bardhė sa shum je vizllore


ti je e verteta vet
e bardhė si pellumb dukesh
e ndjekesit jan si lakuriqa nate
e bardhė ti dukesh si liri
ti ne labirinte te reve nganjiher humbesh

ti dukesh nga njiher krahthate
ti dukesh si bukuri

e bardhė ti je si drita
ti je si margaritari
ti je si fjala paqsore
ti je per ne shpresa e rrita
ti je si kaltersia qiellore
ti je e kulluar si a ri

te zezat kan krah e ngatrresa
ato te ndjekun ty
ato jan te pa besa
ato duan me te thy

fluturo e bardhė ne krah te shekujve te mirsisė
dhe mos bjer ne kthetrat e zeza hijanete
ne duart bastarde te thojve te pa ngirė

ik kah arti i bukurisė
kalo male e dete
dil te j hemisferes se ngrirė

andej shko nga gjithsija e paqes
mbaje zemren si te karajfilit
duku si qehre e manushaqes


e gjuhen ligjeroje si t' bilbilit

ik bardhsi se te zezat jan shum
ato kan thonj barbar
ato te shkyejn ne zemer
kalo breg e shteg e lum
e kur te vijsh ne trollin shqiptarė
bėhu shqipe me emer .
autori xhelal ferizi
-------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:04
Un nuk jam i yti
'''''''''''''''''''''''''''''''''
vargje kushtuar anonimėsive
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un nuk jam i yti
as si personifikim
pėr se tė jem

kur shekulli pa mshrishėm caqet mi mbyti
pėr se o fati im-
---
nuk dua te jem i yti as si metaforė
as si shembull e varg
as si pronė

un nuk dua te jem i yti as si qast e as si shekull i gjorė
perse te jem i gjorė
nuk dua qe vargu im tė gjėmon

nuk dua te jem mjet i yti as nga afer e as nga larg
nuk dua tė mbajė per ty vetem kumonė
me mė mbajt ti si dekoracion

e ti me mė qaujt mua pronė
ti e pa meritė
nuk dua se nuk e di a je qenje apo demon

thell ne metaforen time ket vulė e kundershtoj
aty ne mbrendesi te shpirtit do tė bėhem dry
muri proteste heshtur ne seclin emocion do tė ndertoj

qė nga ti e virusi yt mashtrim hyrės nė pėrjet'si tė mos lėngoj
nuk dua qė thehem me qeliza nė ty
nuk dua tė pseudo'dashuroj
---
pėrse tė jem pronė e yte
e mall i yti qe ti me mė ble
per se te jem rob

ti gjithqkajat vet i mbyte
ti je art i kthetrave mbi dhe

ti qe je maskė bukurije e lindur per kob


un nuk do t e jem i yti
edhe pse per ty paskam le
edhe pse magjija e jote me mbyti
nuk dua te jem loti rrke

---------
nuk jam i yti asnjiher
heshtja do te jet i imi murė
ti nuk ke me e kalu protestė kundershtuese timen at tė granitit sekret

un do te bėhem perseri zog i lirė si nė dikurshmen pranverė
nuk do te jem i plagosuri gurė
nuk do tė jem gjith lot det-

nuk jam i yti mbaje nė mend
se ti per kėptutjet e shpirtrave ke faj
e shkyerjet e zemrave me thoj te pa besisė

un do tė shpalosem nji dit ne nji te drejtė kuvend
nuk do te mbetem mish per qakaj
do te shihni ket fakt kur te vjen ora e mirsisė-

un nuk dua ma vet mashtrueshėm e zhgenjyeshėm tė qajė


nuk dua tė mbajė hilet tua te shekullit ne mendė-

dua te shapllem i lirė i pa faj
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:05
Kur un kam dashur ta them nje fjalė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
kur un kam dashur ta them nje fjalė
prangat me lidhen me dry
hijet me mjegulla me mbulonin

balta pa mshirshem , me gjuante

shekulli i hileve nuk me lente askund ne siperfaqe me dalė
koha hijanete nuk me shikonte drejt nė sy
penda ime vuante
rrethi i ferrit me flakė me rrethonte
plumbi i kohes me kercnonte
ne vend te engjullit rastet ma sillnin demonin
sa keq neper caqet jam ringjallė e jam thy
atdheu ather renkonte
koha me sillte dry
penda ime gjėmonte
sa her jam njitė e ri thy
sa her ne jet jam ri'kthy
fati per mua qalonte
ne te bardha perpjekje djajt mundoheshinn me mė ndalė
qe un te mos arrij ne te dashurin cak e hak


me emrin liri mos me dalė
ujin ata qe e quanin gjak
e gjakun e kishin ujė
ata kurriz nuk kishin neper kohra deprtotnin si njalė
ata quheshin lak
e un mbi token time gjithmonė i huaj
rrezja nuk flsite me mua aspak
e tash sa pėrmallshėm po shkruaj
''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:06
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Sa her e formulova fjalen
''''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
sa her e formulova fjalen
e hiqi mė tha pėrse bėn formulime
kur kohrat pėrbuzėse nė asnje kurreshtje nuk ndalen
pse formulon o penda ime
fjala ėsht hiq mė nė fund
pėrse at'her emocionet formueset e kėtyre opcioneve nuk u ndalen
q' motive
por pėrse mė shtyjnė
kur gjithqka pa para qenka mund
kur kohrat fjalen e pshtyjnė
kur fjala nuk mbinė askund
paranė formimet le ta msyjnė
se fjala pastaj do tė mbihet qdo kund
kur tė bėhet monedhė
ajo pastaj do tė quhet fe
shejtnore ndėr servil
askund ma nuk do tė ma ndryjnė
me para tė gjith tė quajn bilbil
do tė jet vlerė me vle
formimi i fjales time mbi dhe
do ta quajn mandej karajfil
tė gjith tregtarėt qė dijnė me shitė e me ble
fjala
do tė jet mbretėreshė pastaj kur tė formohet si para
ma nuk do ta pėrbuzin e ta shtyjnė
ajo kur tė bėhet para servilėt do i shkundė
ajo mandej qdo kund ka me vle
por nėse fjala nuk ėsht para
qenka hiqi vet
askend nė shpirtė nuk ka me e nxe
edhe nėse magjike derdhet si det
askush nuk ka me e ble
nėse nuk ėsht para tregtare qe blenė e shet
mohimet qdo kund kan me e tha
edhe nėse ajo ėsht menquri e sasi si det
hiqi kahdo e pret
ajo nuk do tė ket moter as vlla
as komb as atdhe as shtet
nėse nuk quhet para
se koha tregtare ėsht
medet
fjala thesarė nėse nuk ka
nuk bėhet nė shpirtė kohrat tregtare-
mbretėreshė as mbret-
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:06
Mė kujtohet dehja mbi token
----------------------------
autori xhelal ferizi

aq shum kisha pi kujtime e mallė
sa qė kur u deha lot' e sherbet'ėrisht
rashė shqip mbi gurė e zallė
dhe puthesha shqip me token kombtarisht
---------------------------
puthjet tona shqip me dhe
joshen kureshtjen e diellit
un shqip isha dehur me fe
nga dashuria e tokes e qiellit
--------------
dhe i dehur nga dashuria shqipe
po e shkrija artin mė tė ėmbėl tė ėndjeve lirike
un shqiptoja sharmin nėpėr degė e pipe
nė prehrin e nėnes shqipėri etnike
--------------
Autori xhelal ferizi
-------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:06
Pėrse nuk pėlcet guri
.......................................

Autori Xhelal ferizi
-----------------------------
pėrse nuk pėlcet guri e fjala nuk i del
kur e sheh se kėrdi bėn padrejtėsia
kur fjalen e lidhin me pranga gjemba e tel
satani hajduti e mizoria
"""
guri nė heshtje bluan mendimin
palca i dėnesė nė mbrendi
tė heshtur e mbanė pėrjetimin
heshtur vuan pėr drejtėsi
''''''
Autori Xhelal Ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:07
Sytė e pendimit
----------------
****************
Shkruan Xhelal Ferizi
*******************

kush don tė lexoj zhgėnjime pendime
ejani dhe shihni sytė e pendimit
kudo mund ti lexoni
nė dashuri ne zhgėnime
nėpėr mashtrimet e njerzimit
ne viktima e nė dheun me mashtrime
lexoni edhe nė sy tė hėnės shihen
edhe nė diell
edhe nė yje shihen
nė det nė tokė e nė qiell
--------------------------
******************
Shkruar nga Xhelal Ferizi mėrgimtari
-----------------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:07
Nė fjalen e shekullit
****************

Autori Xhelal Ferizi
********************
nė fjalen e shekullit vulosa pohimin vulė 'lot
pohimi im nuk paska qenė vulė fati
para diellit ishte ai pohim betim at mot
pse u betova vetmashtrueshėm un krah'thati
***
betohu nė tė'rrėshqitshmen dhelpri tė kėsajė jete
ku vulat e fatit nuk i ke vet nė dorė
sa qesharak ky iluzion them tash vet me vete
njeri o kukull e teatrit tė gjorė
***
pse a nuk je nė teater
jeta a nuk ėsht vetėm njė lojė skenė
njeri pėr tė kujt hirė e hater
mbi dhe nėpėr shekuj shkon e vjen
***
betohesh nė vulen e lumturisė e ajo venitet
betohesh nė jetė e ajo shuhet
betohesh nė diten qė shn'dritet
nė fatin qė zhgėnjimi i shkruhet
***
ja pra un jam ai vet
qė jam betuar
nė secilen vulė tė dashurisė ,secilen vulė tė gjerė e kisha sa njė det
e tash po vdes duke dyshuar
***
po vdes nga e pėrgjithshmja e pėrjetuar
***

se gjithqka qenka kalimtare
gjithqka nė botė ėsht e shkruar
sa kushtetutė mashtrimtare
..............................................
.................................................. .
---------------------------------------------

Autori Xhelal Ferizi
****************
---------------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:08
Ju qė ndėrtoni gjithqka mbi baza krahinore
*********************************

Autori Xhelal Ferizi
*******************
------------------------------
ju qė mbi baza tė zhurmave me fjalė aktore e falltore
pėshpėritsa fjalėsh si kurvat e liga lavire
nuk ndahet nė krahina jo toka arbrore
shqipnija etnike ėsht njė zemer e lashtė ilire
***
ju qė hasmit i rrinit gati deri dje he legena
kur ai villte vrerin antishqiptarė
sot mbi kalanė shqiptare dukeni si dyftyrsha bedena
por jeni grryersa krahinarė tradhtarė mashtrimtarė
***
sytė e kohes ua dijnė juve djallzinė
stina nga afėr ju ka vrojtuar
kur ju bashk me hasmin keni ngritur dollinė
e sot mbi pjerdhat tuaja rrini tė lartsuar
***
por kot e keni se secila kokėrr dhe
e tokes tonė etnike
e ka shqip njė zemer e kan shqip njė fe
nuk ndahen pse ju doni o hiena armike
***
mbi baza krahinore e ndėrtoni partinė
mbi pėshpėrimat djallzore pa meritė
ju doni ta coptoni etninė
uritha jeni naten e lavire pėr qdo ditė
***
atdheu nuk njeh krahinė
atdheu njeh tokė e dhe shqip
secili pip nėnė e ka etnike shqipėrinė
vatani nga ju ėsht nė zgrip
***
a thua cilat kurva ju linden ju o krahinorė
ju tė pa ndjenja kombtare
pse ju dha gji etnija e gjorė
o grryesa nėn dhe dalshi fare
***
po thonė s e numri i juaj nuk ėsht i vogel
nė rrezik nga ju ėsht etnija
edhe pse ju mendjen e keni tė errt sa njė gogel
nė rrezik nga ju ėsht lirija
***
mbi baza krahinash flisni po ju a jeni bijė shkine
nga erdhėt ju nga cila bretkosė
qė me gjuhė tė sajė nėpėr kneta krahine
atdheun doni me e sakatosė
***
ikni zuzarė tė bijtė e katranit
tė zier kurvrisht nėpėr orgji tė vjellave spermash kopile
ju nuk jeni as gjaku as damarė i vatanit
shqipėria etnike ėsht njė karajfile
***
mos e prekni nėnen etnike shqipni mos e flliqni ju flliqarė
ju nuk e njihini fare konceptin atdhe
ju jeni tė bijt' e jargve tė ndasive krahinarė
tradhtinė e ndasinė hilen e keni kult e fe
***
shqipėria etnike njė shpirtė e ka
nji gjak njė gjen njė qelizė
ikni zuzarė ikni shkoni te kumara shkja
na e leni tė qetė eren atdhetare flladin me puhizė
***
se zemrat tuaja nuk jan shqiptare
ju flet ju vet ndasija
se kombinim i keni nga ndasitė gjithfare
nga e ndyra mbarsuesja e juaj kafshrija
***
ikni primitiv humbni nė shkretira
larg duart nga e bukura e dheut shqipėri etnike
toka e jonė mėmė ėsht mbi dhe ma e mira
e ju e ndani me hile armike
***
e gruponi me krahinė partiake me ndasi e fe
e gruponi me banda grabitqare
shqipnija etnike ėsht nėn diell e qiell nji dhe
njė zemer e lashtė shqiptare
***
ikni ju qena primitiv krahinarė
e pandashme ėsht etnike shqipėria
deri sa tė ket diell e mbi dhe atdhetarė
me rreze do tė gjallroj shqiptaria
***
ikni he qena tė bijtė e qenit he bėrlloga
shqipėrija etnike nuk ėsht e juaj pronė
coptues krahinarė parazit llafolloga
ikni nga shqipni nana e jonė
***
se ne tė gjith tė barkut tė saj jemi
me nji gjak na ushqeu ajo me mundim
e ju me ndasi o virusa veremi
mundohni ta ndani me hile e aktrim
***
qeni e kudra u ka pjellė ju jeni tė pa ndjenja kombtare
shqipnia etnike ėsht gjaku qė nuk falet
e ju me myk zemre e katarane krahinare
po i coptoni me dhimbja fusha etnike e malet
***
ndasi klanore ju vetėm nė ndasi vraponi
ndasija ju intreson coptimet shqiptare
ju jeni zagarė tė mbarsuar nga demoni
me gjuhen tuaj tė gjarprit fund e krye tradhtare
***
por pa u shemb yjet nuk shembet shqipnija
se vllezer e motra jan krahinat
e feja e jonė shqiptare ėsht atdhetdashurija
ikni se ju vesin ua kan pjellur shkinat
***
tė ligj jeni sa tė duash mbi dhe
atdhe ju nuk ndjeni nė zemer
pėr ju ndasitė jan ėmbėlsirė e fe
shqipėri etnike tė mos ket me emer
***
po ju mij' a uritha a qka dreqin jeni
ikni he dalshi fare
pse mbledhė jan me pėrqa jeni ju gjithfar legeni
kala ėsht e pathyeshme ėsht shqipnija etnike tokė e lashtė shqiptare
================================================== ======

Autori xhelal ferizi poeti mėrgimtarė i mohuar
nga ish regjimi komunist i ndaluar ne ish jugosllavi
gjat viteve dhe i lanun nė harresė edhe nga vet populli i vet
-------------------------------------------------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:08
U mundova ta mbuloj nji koder dhimbje
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''
u mundova njeher nje koder dhimbje ta mbuloj
me qka ta mbuloj mendova
kur papritmash emocion shekulli im nga shpirtsia lotoj
dhe koder dhimbjen e mbulova
--------
askush as ekspertėt e ndjenjave nuk e diti
perse loti im ishte sa nje koder
pėrse nga qerpiku aq dhimbshėm rreshqiti
e kohes ju duk si loder
'''''''''''''
se koha nuk ta beson
se nuk e ndjenė nė vete
se kot indiferencave te moteve dhimbja ua spjegon
prandaj fol me dhimbjet vet me vete
'''''''''''''
bota nuk ndjenė per nje koder lot
kur lotet i derdhen vuajterisht dikujė tjeter
si e ndertove ket materie o zot
ku te zgerdheshurat mbi dhe jan mbreter

'''''''''''
ku arti ma i lartė esht paraja
ku ndjenja ma e bukur esht interesi
ku kult esht lakmija per maja
ku koha perkulet kah vesi
-----------
dhe loti im mbuloj koder
por dhimbjen nuk e ndjeu toka
e jeta mu duk si nje loder
e ndarė me ftoftesi ne epoka

------------------------------------
Autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:08
A e dini ju perse ju turrren poetit
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
a e dini ju pse ju sulen poetit
me ulurima bishe
me mėri te ndyra si furtuna e detit
po ti o shekull o njerzi ku ishe
--------
poetit ju turren sa gojė qakalle
e shum te zeza pjella
zvarraniket hije mbi dhe e mbi zalle
me i pshty mbi vargjet me rreze te mbjella
'''''''''''''''
poetit ju sulen edhe disa poet
poeteit ju sulen edhe pseudo krijimtarė
ju sulen edhe hijenat e veshura me pushtet
e kanibal qė hanė shqiptarė
''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
liriku mergimtarė me vargje ne kohra te ndryshme

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:13
Se un do i marr me art hjeshije

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
--------------
do valė tė bukura tė ndjenjes time
e me at mallė prej dashurie
ty tė uroj oj toka ime
-------
e me gjuhen qehlibare
nxjerrė prej palces prej vyrtyti
tė uroj fat oj tokė shqiptare
ktu nga largi un biri i yti
----------
edhe ju o zogj nė atdhe kah jeni
tė gjith mbi degė tė dardanisė
vargun tim nė shpirtė ta ndjeni
e t'flutroni n' qiell t' lirisė
-----------

atje ju paqja u kndoftė prore
qielli i juaj ju past' bekue
kahdo shqip n' kodra e bregore
fusha e male u ndejshin gzue
-----------
ua uroj vitin e ri
edhe vite tjera tė reja
me pendė time plot mirsi
shqip qė i derdhet ngjyra e feja
---------
ah ju dua porsi si vet malli
qė del shpirti e damarit
e kahdo shqip flet dheu e zalli
po u dhuroj vargje t' shqiptarit
----------
qė ju ti ndjeni tė gjith me emer
germė e varg si ato barkusha
qė mbajnė nė puls tė shtrejten zemer
ashtu mbani o male e fusha
--------
ashtu mbani o ju nė etni
madhėshtore o lugje e prroje
me plot shije e dashuri

ndjeni nė gjak si tė ėmblat hoje
---------

le tė shkojnė si gurgullima
gurra'nisė pėrthye damarve
arti im lirika e rima
qė u shpirtzue nė gjuhė t' shqiptarve
----------
e kahdo era pėrthyhet
nė lehtesi kahdo tue lmue
vargu im pėr ju do tė shtyhet
porsi vala tue rimue
---------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i mėrgimit
---------------------

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:14
Djeg'ja e nji pendtari nė shekull
----------------
xhelal ferizi
------------------
--------------------
u dogj nė nji shekull njiher nji shpirtė qiellorė
qė mbante tė gjitha oqeanet nė varg
dhe zbriste sa her dėshironte yjet me dorė
dhe pinte nji glob ujė bukuri pėr art

u dogj se e lan shpuztarėt nė flakė
thingijt e zi hijanet
ai ishte penda nė cak
qe donte lumturi pėr njerzoren jetė

e lan tė digjet pshtymtartė
e lan te shkrumbet nė dėshirė
me penden e tij tė artė
qė e mbajten gjithmonė nė zingjirė
---------------------------
autori xhelal ferizi autori ne mergim

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:14
Paqja me fjalė
'''''''''''''''''''''''''''''''
shkruan xhelal ferizi autori ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
paqen e bėjnė me fjalė,e mbshtjellin ,me shkėlqim
vizllimė,qė tė merr sytė,urtsi e mjeshtri oratore
magji e shekullmendjes mbledhur nė aktrim
e mbjellin me optikė,nėpėr konferenca botrore

plot mėditje e stolisur,honorare me fjalė
fitim prrallorė i mashtrimit
sa her me lot dielli prej gzimit ka dalė
e ka ikė i mashtruar perėndimit

duar qė premtojnė e shtrėngohen pėr paqe
me fjalė me rrėnjėt nė zemėr ferri
me thika mbėshtjellur n' piktura si manushaqe
me qėllime e shkolla terri

me at qeshje vizllimė qė me i lakmu dielli
dhuratė thua qiellore mbi bina
paqja me fjalė thue se ėngjull qielli
e solli ndėr ne e shejta stina

por ajo n' mbrendi thikė kryq pėrmbanė
fe e krime me maskė
me fjalė ndėrton shpresa ,e me vepėr thanė
ne fytyrė ėngjull nė zemėr laraskė

pikturė vėrrtetė danajsh me gjarprij nga mbrenda
me bolla qė lidhin glob
o paqja me fjalė ,sa shum her ngarenda
me gjith boten ,bashk qė ,t' besojmė kėt kob

paqja kriminale me fjalė dogmė satane
pikturė qė nuk ngopet me gjak
ajo n' mashtrim,motesh thithė edhe dritė hane
e diellin e kurthon nė lak

paqja n' konferenca paqja n' pėr pazare
falltore fjalėsh estetike
ajo maskė fjalori me kode barbare
qė mbulohet me shtresa vizlluese etike

paqja me fjalė brejtse qė brenė asht e guri
nė thellsi me brejtje i shkon ajo drejtsisė
teater tragjik,fis e farė me uri
qė nėn dhe e mbi dhe i rrin pėrjetsisė

paqja me fjalė kala demagoge
themel qė mbahet nga mashtrimi
paqja me fjalė,teori analoge
qė mbanė e permbanė brum prej krimi

paqja me fjalė valle gėnjeshtare
me fjalė qė ndėrton shum rrudha
paqja me fjalė ,zbulimsi barbare
qė mbjellė dėshtimet kahdo e qet udha

paqja me fjalė fryt i mbjelljeve djallzore
korrtare e luftrave , t' biznesit
ajo gėnjen kokrrat tė dheut e zallinore
qelizat i ka tė interesit

paqja me fjalė lansim i demonve
qė shpon shekujt nė zemėr
pronė konferencash lavire e padronve
qe nuk dijmė se si quhet me emėr

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
xhelal ferizi autor i vargjeve me titull paqja me fjalė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:14
Kur fjalen e zbėrtheva
'''''''''''''''''
autori xhelal ferizi shqiptarė kosovarė nė mergim

kur fjalen e zbėrtheva nė planet
e zbėrtheva nė robėri
kur e zbėrtheva nė det
kur e zbėtheva nė liri
mė doli gurrė e pashterrur
mė doli sasi e madhe
mė doli sa her e therrur
mė doli lule nė livadhe
mė doli e pandalshme derdhur si ujė
mė doli burim i jetes
mė doli art qė shkruaj
mė doli nė pranga e lidhur
mė doli plumbi qė vret
mė doli enigmė e zgjidhur
e pazgjidhur robėreshė qė flet
mė doli shkollė e pėrsosur
mė doli art i lirisė
mė doli vulė e prangosur
mė doli yllė i hjeshisė
kur e zbėrtheva fjalen
nė shekuj tė menqurisė
edhe yjet u ndalen
nė kėt lidhse tė diturisė
ajo mė doli mahni
ajo mė doli shkollė
mė doli vet liri
mė doli mendjehollė
fjala mė doli nxitse
ajo mė doli luftare
ajo mė doli mahnitse
mbretreshė ndėrkombtare
ajo mė doli nė punė
ajo mė doli nė shkencė
mė doli e sertė nė dhunė
nė nxitje e nė violencė
fjala si lidhse botrore
fjala si lidhse e diturisė
si lidhse pėr zemėr vaje
si lidhse e dashurisė
fjalen o njeri mbaje
ajo ėsht vertetė
me krah qė fluturon
nga zemra nė zemėr flet
aj nga shpirti buron

ajo mė doli shkenctare
qė lidhet me shum ura
ajo mė doli magjistare
qė lidhė shum gjuhė e kultura
ajo ėsht nė fletore
ajo mė del nė qdo fletė
nė libra e akte shkollore
njeiun e lidhė nė jetė
ajo lidhet me gjak
ajo lidhet si rreze
ajo valon si bajrak
dhe nxitė motive ndėr breze
ajo e mahnitė poezinė
dhe artin a vargut lirik
ajo e don lirinė
dhe bluhet nėn mik e armik
fjala ėsht vet busolla
e gjuhes marrveshjes njerzore
ajo i lidhė dijet e holla
dhe kombet e gjuhė botrore
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:15
Un jam ai

xhelal ferizi autori ne mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
un jam ai qė shekujt do tė ua mbushi me fjalė
qė heshtjen e zymt do ta thej
ndėr ju me nji qiell ndjenja plot kam dalė
qė artin e ndjenjave tė ua zbėrthej

un do tė ju sjellė gjuhen e diellit
e tė hanes e tė bukurisė
un do tė ua zbres nė tokė emocionet e qiellit
do tė ua zbres poshtė qelsat e portave tė dashurisė

nė palcene yjeve qelsat jan
vargu im do ti arrijė
un do tė shkrihem si qiri mbi zandan
qė arti i fjales nė dhe etnik tė mbijė

un vet pra un a nuk mė besoni
qels e kam vargun pėr secilin nektarė
gjuhen e vargut tim kur do ta msoni
do tė kuptoni cicrimen e zogut shtegtarė

ju do tė kuptoni at'her tė rrezeve qeliza
a artin e gjuhes sė mbretrive duale
ju do tė mėsoni tė flisni me puhiza
qė lmohen fllad'sisht me fletėt nėpėr male

ju do tė mėsoni sekretin e ylberit
kur un tė ua zbres vulė shprehshėm zbėrthimet
kur un me gjuhė shije si palca e sheqerit
do ti nxis shėrbetshėm gjuhė ndjenj ėmbla vlimet

ju vet do ta kuptoni tė pa fund alfabetin
kur qehren e vales bardhsisht do ta pikturoj
un si curril do tė jem pėr detin
pėr tokė e pėr dhe kur ndjenjėsisht tė rigoj
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi ne mergim

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:16
Sa her jam kacafytė me lakminė
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
kushtuar lakmisė njrzore dhe njeriut

autori xhelal ferizi vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''
sa her jam kacafytė me lakminė
urrejtshėm bile edhe me kthetra me at shtytse tė pa mėshirė
sa her i kam thėnė pusho moj fundrrinė
se dua tė jem i vetvetes dua tė jem i mirė

her mė dilte njė joshje e her njė joshje tjetėr
zoti sikur i krijoj me qėllim
tė gjitha lakmitė i solli sikur don ta testoj njeriun e ta mas me milimeter
qė ta shoh se si bjen ky nė tė lakmisė pushtim

ka ndodhė qė un me lakminė jam pėrleshur pėrgjakshėm
duke e nxjerrė si mburojė karakterin
lakmia ishte njė joshje provokim i hatashėm
sa tė shpėrthyeshėm e kishte daljen si vullkanin kraterin

q' jan gjith kto lakmi provokime q' jan gjith kto kurtha pėr njeriun kto vizllime
q'jan gjith kto reklama oferta q'ė vijnė shpirtin e njeriut “me e ble
nganjiher i urrej thua se jan krime
se njerzit shakull po i rrėzon lakmia pėr dhe

edhe te zoti jam ankuar se na dha pak vetėdije
pak mbrojtje kundėr kti vullkani qė mbi dhe joshė e vėrrshon
gjith kto joshje mbi dhe gjith kto lloje lakmije
qfar arme normė njerzore ju pėrballon

lakmo andej e lakmo kėndej
lakmo pėr sa ma shum jetė
lakmo e turru e vrapo e blejė
mbas lakmive o njeri i shkretė

pėrse kshtu nė luftė gjithmonė jeta
lufto kunder rrezikut lufto kunder lakmisė
o njeri kėshtu qenka kjo e shkreta
lufta qenka fati i njerzisė

luhatu kėtu e luhatu aty
gjithqka duke e matė me shpirtė
lakmija qė vret sa joshje pė sy
sa njerzit nuk i len tė dlirtė

edhe mua shpaten sa her ma ka thye
dhe prap mė ėsht dashtė me mbrehė pėr beteja
ajo lakmija provokim ėsht fund e krye
tė vret pa pritur si rrufeja

o zot qfar lufte bėj me lakminė
a mjafton vetėm njė armė normė ndėrgjegje
sa her jam grindė nė imagjinatė me Perėndinė
se nga lakmija na ndante me njė pe aq tė hollė megje


sa her i kam ndejt lakmisė ftoft si akull
indiferent e me te jam pshty
sa her pėr njė fije gati m' rrėzoi shakull
gati nė shpirtė mė ka thy

dhe un qė njeri jam a thue paskam lindė me lakmi me u pėrleshė
e nė luftė gjithmonė me lakmi a kėshtu qenka jeta
qė ajo tė rrin gati n'kėrcnim prore me na gjveshė
me joshjet e tekat e veta

qe sa vite un me engjuj e zotin nė grindje pse
pse un kundėrshtarė
se si sot si nė tė ardhmen si dje
njeriu duhet jet me lakminė nė pėrleshje luftarė

por zoti ma mirė e din s e poeti
pėrse mbi dhe lėshoj lakminė joshse mbi dhe
aq tė ėmbėl provokuese e nė sasi sa deti
qė lėkundė prore mbi glob norma fise e fe

pėrse na e la mbrojtjen e armėn kaq tė ligė
mbi dhe pse na la tė luhatshėm perendija
kur lakmia verbuese qė duket si intrigė
kurthė mbi tė cilen hundė e buzė po bjen shpesher njerzia

a qėndrohet vetėm me njė mbrojtje ndėrgjegje e normė
pa njė murė tė fortė njerzorė qeliku
lakmija qka qenka kjo hajdute qė vjedh forcat nė kėt formė
sa mashtruese sa her prej kurthes sė sajė ka qa njerzori qerpiku

autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 08:19
Nė driten e margaritarit
'''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi nėpėr vite me vargje shqiptare
'''''''''''
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''
nė driten e margaritarit
u bėra ndjenjė kureshtarė
u bėra dritė doja tė njihja palcen e kėtij shkėlqimtarit
qė tė dijė ku e ka burimin ky mahnitarė

dhe u shėndrrova e u formėsova nė brumin e ti
u bė bėra sa njimijė poet
ta zbėrthej me qdo kusht deshta edhe poetikisht kėt bukuri
deshta tė bėhem si ai vet

nėpėr shum trajta margaritarisht u shpirtzova
u bėra nė imagjinatė ndriqimtarė
nė madhėshtinė e fenomenin e tijė u dashurova
i tijė u bėra pėrkushtimtarė

u brunsova si ai gjithmonė imagjinarisht
fillova edhe pėrbėhem sia nė pėrpunime
dhe u shkriva si ai imagjnueshėm u shpreha margaritarisht
margaritarė deshta tė bėhem i pendes time

tė dua margaritarė tė dua dehsta si ti tė ndjehem
mė le ashtu si ti dua tė rri i dehur nė kėt iluzionim
mos mė le nė njeri ma tė kthehem
se mė pėrfshiu dashurisht i yti shkėlqim
''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare nė kohra
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 15:22
Nepermes te dallgėve jetėsore kalova oqeane me lot
autori xhelal ferizi
nėpėr erėra dhimbjesh e mendime dialektike
neper valė fenomenesh me penden time not
art e varg per tė ju bė shqipėrisė etnikenotova me penden neper imagjinata
ndjenjat i bėra nėpėr detra shpirtrash caqe e rrėke

penden e kalita neper emocione e krajata

acaret po mė ngrijnė mbi dhe


notova neper shum djeg'je e kohore vullkane
gjak kur derdhen kohrat shqipe i kam pėrshkruar
neper ideale e iluzione vargjeve e mbi zandane
si qiri jam shkri duke ju kėnduar


si lule nuk qelem dot me metaforė
se kohrat nuk jan ma diell
i shurdhėr ėsht emocioni shekull e shpirti kohorė
paraja u bė mbret kohe e qiell


notova neper kohra ndjenjash nga deti nė det
sa her u bėra poemė e poetike valė
por enigmat e pa spjegueshme nuk mė lan tė bėhem poet
tė dal si nji diell me fjalė

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:36
Shesin pronė e pasuri

autori xhelal ferizi

per me ikė nė tjeter dhe

nė vend tė uj't me pi merzi

tjeter diell nuk ka me i nxeper veq diellit me ngjyrė tė arit

perveq tokes energjike

s'ka hjeshi si n' trojet t' parit

si n' shqipni ku i thonė etniketjetri dhe nė shpirtė s' t' shėron

as prej bari s' del magjia

si'q del ėmbėl e dheut tonė

nė ėmbėlsi ku rrin shqipnijakush ti l'mon brushat si era

plot shpirtsi kah ndjenja e ballit

si n' shqipni kur del pranvera

me valbardhat n' kullim t' zallitne preher te kuj't pushon ma i lirė

kujt i thua mėmė e at

kush ta njeh lotin ma mirė

se dheu yt qė t' ka rritė shtat

kush tė flet me gjuhė amtare

si natyra me atdhe

ku e gjenė token ma bujare

se nė tokė tenden ku je lee atje te ai dheu i huaj

nuk ti lmon dhimbjet merzia

te behet gjaku lot e ujė

se gji s' t' jep kush si shqipniatjeter nanė ma ledhatare

bij e bijat s' kan me gjetė

per veq tokes sė shtrejtė shqiptare

ku shqiprojnė malet me detedhe fśshat me bregore

gji ku te jep ajo vala e detit

e mbi harqet ylberore

ku lshon sharm rrezja e argjenditjo nuk ka si nė tokė shqiptare

qė me krah ti bėn barkushat

me flutrue per mbi behare

permbi maja e ku rrijn fushate ta mbushe zemren kullimi

si diamanti ata currila

si melos shkon gurgullimi

me ra ne fushė me karajfilapo ku ka si gurrat tona

po ku ka si a to ujvare

ku shndrijn yjt kah nett e vona

si ne magjiken toke shqiptarenga autori xhelal ferizi liriku i kohrave te mergimit

dhe i perndjekjeve burgjeve e kurbeteve

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:39
Nėse qeshni si dielliautori xhelal ferizi

Nėse qeshni si dielli retė e zeza do te ju ken zili

sterrat do tė mbulojnė artin tuaj te buz'qeshur pa hile

dhe re mizore qehret tuaja diellore kan me i nxi

rrezet do te ua k'pusin permbi karajfile

'''''''''''

nese qeshni si vet hana

hijet do tė ju vijnė errsira nata

se moden e zezė e ka ne dorė satana

ne afatet kohore te gjata

-------

nese qeshni si ylli

e i ngjani ne stil te padjallzisė se ndonje meteori

do te ju dalė ndonji shtrigė a shtrigarė nga pylli

te ju kėrkoj tė qeshni si djalli ma mizori

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:41
Zogjt e lirisėautori xhelal ferizizogjt e lirisė po ikun trishtueshėm nga hijenatpo ikun harabelat dallėndyshet e kanarinatse po vijnė me kokė krokodilash vlerėngrėnėse balenatpo ndjehen tė qakajve e ujqve ulurimat

ne degė shqipe nuk ka ma bilbila

po ikun ne dhena tjera

se zvarrė gjarpijt po bien mbi karajfila

e qanė e padjallzuara pranverapo vijnė gjithnji e ma shum qenje zvarranike

te prishura ushujza shpirtrore

kund gjak tė ėmbėl pėr tė mos lėnė nė shqipėri etnike

as qeshje tė ngjyrave mbi lulet gazmore

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:44
Drejtėsinė duke kėrkuarautori xhelal ferizi

mba s shum perpjekjeve e mundimeve

mbas shum lutjeve me fe

pas shum e shum vrapimeve

e mora globin me dhe

dhe po e rrrotulloja globin nėpėr duar

me shpejtsi kureshtare

gjithkah duke hulumtuar

nėpėr akte shekujsh nė sirtarepo e rrotulloja globin gjithkah

me sy shkencorė e magjik

pėr tė gjetė sė paku nė ndonjė krah

dikund drejtsinė sa nje pikėo zot sa shum globin e rrotullova

si nė oren e gjeografisė

kah detet e malet shkova

me penden bashk isha nisėkėrko gjithkah nėpėr vende mbi dhe

kontinente e nė qdo shtet

nė skutat me diell duke nxe

gjithkund ku kishte jetėpor kot e rrotullova

me shekuj me tė gjitha mjetet

sa kėrkimet pėrballova

kėrkova lule e fletėt

edhe drites e flladit e hijeve

gjithkah nėpėr ligje tė gjithqkajes

materjeve e tė gjitha dijeve

dhe shekujve mbi kohra shekuj majestė gjtha nė penden time kėrkimtare

i kisha intelgjencat bėrthamė e sisteme

dhe gjuhėt e kodet ndėrkombtare

dhe zbėrthimet pėr problemekėrkoja nėpėr vrima tė globit rrumbullak

edhe mikromilion vogėlsirat

nė tė planetit pėrbėrje rruza e gjak

nė vlerat ma tė miratmendoja se duke rrotulluar globin me mendje digitale

nė nji skutė dikund magnet

duke kaluar dhe e fusha e male

drejtsinė e imagjinuar kam me e gjetėdhe me penden time nė kėt rrotulim kozmik

e kahdo ku shtrihet jeta

kėrkova si nji fenomen mitik

por drejtsinė askund mbi glob nuk e gjeta

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:49
Bankes botroreshkruan autori xhelal ferizi

penda e mergimtarit

aman bankė oj bankė botrore

mi qetso fijet nervore

t’ fala ke nga vargje t’mija

jam nji djalė po nga shqipnija

me nji pendė e qė i thonė qelike

le e rritė n’ shqipni etnike

mbshtjellė me lot mbshtjellė me varfri

n' t’lashten t’bukuren dardani

ku ai hasmi n’ bajoneta

nuk na la me u gzua kah jeta

as ndoj gzim kurr me shiju

as,hare nė gjak me vlu,

nuk na la t’ ėmblen rini

as shijimet n’ cak me i mbrri

nuk na la as mbrėmje t’ qeta

as shetitje n ‘ fllade t’ lehta

as me dalė me u gzue me vasha

shum hamshorė e harambasha

neper shekuj krajli e pasha

mbret zaptues e’shum sulltana

qifligarė ,e kapetana

gjenerala e shum majora

mercenarė e puthadora

shum polic e shum ushtarė

shum ordi e shum gjandarė

shum sisteme antinjerzore

shum pushtuest ah kambė e dore

na kan lidhė n’ pranga e’ n’ lot

n’ t’ zi’ na ecen muaj e mot

vite e shekuj e epoka

na ka kndue qyqja te koka

Na i kan marrė po prona e toka

na kan kja po gurė e dhe

na kan nda n’ parti e fena kan nda ne kan lan gurė

na kan kputė qdo lidhje e urė

na kan mbyllė me gozhdė n' qivur

loti lotin s e ka pritė

kur ndoj gzim nder ne s’ ėsht rritė

kur ndoj zog as kanarinė

s, ka kndue lirshem mbi ledinėsot oj bankė oj nanė botrore

m ‘kan mbetė fushat djerrinore

m’ kan mbetė keq po fusha e ara

m’ ka mbetė keq po fisi e fara

m’ ka mbetė keq po nė anarki

shtet e komb ku i thonė shqipnigjithkah n’ fise n’ pėr etni

si n’ qamri e n’ myzeqeedhe n ‘kosovė n’ t’ dardanes dhe

si n’ malsi e nė at fushė shkoder

si ne mal ne vrri e koder

m’ ka mbetė shteti andej pa drita

mu ka nxanė po shtegu e prita

xhelal ferizi vazhdojne vargjet shqiptare

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:50
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
edhe toka m’ kjanė n’ qdo pore

xhelal ferizi penda mergimtarese e m’ kan lidhė me pranga dore

po m kjan mali e po m kjan fshati

dhe etnik ku shtrinė pėr s’ gjati

pėrmbi krye tu u ndejtė varfrija

sot n ‘pshtjellim , n’ mjegull shqipnija

nuk po ecė kah shkolla e,dija

un pėr ty i kam do lot

qė n’ qerpik po m’ pikun sot

e po m’ bien t’ nxehta me pika

pse un shqipja djem e qika

ne te lashtin n’ t’,ėmblin dhe

s ‘mund ti shoh pe r’ t’ gjallė tu u bre

kahdo sillen ,me harresė

mblue me pluhur pre ne besė

kur per t’ zi m’ ka mbetė n ‘pėr mjegull

pa gjetė shteg as pa gjetė rregull

se pėr besė ,nuk gjejnė ndoj shteg

rrugė mergimi po mi djeg

e kan marrė boten nė sy

n’ shpresė e shpirtė tash mė jan thy

djem,e vasha qe me besė

si harroj deri sa t vdes

se jan gjak e i imi fis

kem nji shqipe kem nji plis

kem nji gjuh kem nji kulturė

kem nji dhe nji lis e,gurė

kem nji mish e kem nji lkurė

kem nji mish e kem nji asht

kem nji kafk e gjuh te lashtė

kem nji tru e kem nji rrashtė

qe ajo nana lindė na i ka

bashk si moter edhe si vlla

prej nji zjarri na ka nda

prej nji lisi me shum degė

ku jetojmė sot toskė e gegė♪

por un sot mbi gurė e zallė

po e shkruaj ah ktu nji hall

ma ndegjo moj bankė botrore

po ta jap besen arbnore

nė dash me fjal n ,dash me qelike

jam tue lidh ktu si publike

Fjalen besen ilirike

hapur n faqe te internetit

le t’ sheh bota e dhe i detit

se un djali i i shqipnisė etnike

qe ish perlė e koh’ s antike

nji marrveshje e dua me ty

t’ mos mė rrijn gjith kta dy sy

tha e shterrė ne lot qerpiku

se tu u tallė po rrin,armiku

me at lojė prej meteliku

edhe korrupti i pa farė

shum kerdi ben ndėr shqiptarė

ma jep mua po i her at fron

ta lulzoj po at dheun tonė

un e ti t’ lidhim nji besė

pa ndoj hile e interes

autorė xhelal ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:56
Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

Titulli: Vargje Nga Poeti Lirik Xhelal Ferizi

Trojet tona gjithkombtare

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''

Nga autori Xhelal Ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

l-i-r-i-k-u- n-ė- m-ė-r-g-i-m

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''''''

trojet tona gjithkombtare

pėrmbi dhe ku vlon shqip jeta

do i bashkojmė e n' gjuhė shqiptare

do t' vloj shqipja n' troje t' veta

do tė ket shqipni etnike

sa tė ken shekujt ecje para

e pathyeshme si qelike

do tė rrin shqipni e mbara

nė mes europe njė lule prilli

qelur n' fletė me sharm mahnije

mbarė shqipnisė do i niset fillli

nė za do tė jet pėr punė e dije

nami i sajė edhe jehona

nė fise e fe do t' jet sa i qiellit

kahdo shqip mbi trojet tona

ka me nxe n' gzim rrezja e diellit

kan me vlue dijet shkencore

e flamujt me i mbajtė hjeshija

pėrmbi dheun e tok's arbnore

ka me shndritė n' shekuj liria

kan me vlue shum abetare

nė gjuhen shqip do t' kndojnė filizat

gjuha e jonė si qehlibare

ka me i joshė fllade e puhizat

e shqipnija e lashtė etnike

ka me vlue si vala e detit

gruri i sajė mbi tokė antike

pėrmbi ara t'bereqetit

kahdo tokes karajfilat

kan me qelė edhe nė degė shum pipe

kan me kndue gjithkah bilbilat

kahdo flitet gjuha shqipe

ka me lue shtati i kallirit

kahdo shtrihet bereqeti

shtati i sajė bija e ilirit

me tri fe n' nji aortė shteti

me tri fe do tė ket nji zemer

si kah deti e si kah toka

nji shqipri me t' bukurin emer

me shqiponjen me dy koka

me lavdi ndėr fise e fe

do t'permendet si dukati

porsi zonjė do t' rrin mbi dhe

do ti shndrisin puna e fati

do ti vloj gjuha magjike

nder ma t' vjetrat vlerė e motit

lart mbi fron do tė rrin etnike

si ma i bukuri yllė i zotit

edhe kohrat do e bekojnė

kahdo dheut e kah zallinat

mbi qiell t' sjaė gjith do t' flutrojnė

me dy krena gjeraqinat

do i permendet sqepekrruta

sa tė jet kanga e fjala e shkrola

do ti kndoj per jetė lahuta

pėr skendera e mic sokolambi ato male bjeshkė e suka

do t'permendet edhe vranina

mbi barot ai oso kuka

ku la nam edhe martina

edhe tjerė por si skyfteri

do t' pėrmenden kah trimnija

selam labi e jakup feri

do ti kndoj gjithmonė sharkija

por edhe trimin legjendarin

me shtat zemra prej qeliku

trim si rrfe adem jasharin

qė se trembi kurr armiku

--

e shqipni do tė ket mbi dhe

sa te ket diell e hanė e yje

nji etni qė i mbanė tri fe

me kreshnike kreshta e pyje

e me tė bukura ato lulzime

me plot drita ato qytete

do te kndoj shqipnia trime

n' za do t' jet nder kombe e shtete

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''

Autori xhelal Ferizi

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:58
Nė cilen fe

---------------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi

'''''''''''''''''''''''''''''''''''

------------------

nė cilen fe nė cilen pėjetėsi do tė jem

kur as zoti nuk ka mė mirkuptim pėr njerzinė

cilen fe ideale ta kem

kur bota po shkelė mbi dashurinė

---------------

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nė cilen fe tė lutem tė bie nė gjunj pėr dhe

nė cilen fe tė pi mėshirė

kur qielli dorė nuk na jep ne

e koha gjithnji po del ma e p'shtirė

-------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nė cilen fe tė kėrkoj uratė

nė cilen fe tė bėj vrap

kur koha sot u bė shpatė

e brryl i pėrgjashkshėm pėr zap

---------

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nė cilen fe kur ti nji jetė rroptesh mbi tokė

vrapon pėr popull e atdhe

e rrota e hiles tė shkelė pėrmbi kokė

tė len si shakull mbi dhe

---------

''''''''''''''''''''''''''''''''''''

nė cilen fe tė lutem

kur feja fesė i nxjerrė sytė

nga cila mekė a' romė kah tė ngutem !

kur maskat duan me na mbytė

-----'''''''''''''''''''''''''''''

nė cilen fe tė kėrkoj ndoj dritė

kush zemrat do i mbushė me vlerė

kur bota nė vrap si ujq me grabitė

po turren sot si tė mjerė

-------------

Nga Autori Xhelal Ferizi

zhgėnjimi
10-03-2010, 21:59
E nėse dua dikund ndoj fe

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''

kushtuar gjuhes shqipe

'''''''''''''''''''''''''''''''''

Autori xhelal ferizi

------------------

E nė se dua dikund ndoj fe

qė njeh zot e dashuri

e dua shqipen tė bukuren rrke

ku buron ku i thonė shqipni

''''''''''''''''''''''''

ku buron mbi gurė e dhe

qė i lmon zemrat fushė e malit

ajo ėsht ma e bukura fe

tue cicėrue shkoftė djal pas djalit

'''''''''''''''''''

e dua tė kthjellur porsi qielli

nė kaltėrsi kur qelet motit

ate e duan edhe hana e dielli

ėsht dhuratė e shejtė e zotit

'''''''''''''''''''''''''

i thonė shqipe asaj feje

kahdo rrin ajo me dy krena

porsi gjaku qė rrejdh n' deje

ajo mua mė rrejdhė ndėr vena

''''''''''''''''''''''''

e mos e shkruaj o i madhi zot

ndoj bizarė me ma shėmtue

e ma ruaj nder jetė e mot

porsi zogun tue ligjrue

''''''''''''''''''''''''''''

se ma e bukura ėsht ballkanit

se ma e bukura ėsht n' hapsira

qė buroj prej ilirianit

zogzė nė europė qė kndon ma e mira

'''''''''''''''''''''''

e na e mbanė gjallė sqepekrruta

ajo ėsht si rrfeja e motit

e ka folė me zjarrė teuta

edhe donika e kastriotit

'''''''''''''''''''''''''

prandaj fort ia dua hjeshinėse e ka folė ai skenderbe

ajo e joshė vet perendinė

kur ligjron ėmbėl mbi dhe

'''''''''''''''''''''''''''''''

veq pėr te mua m' derdhet loti

e nuk vdes per tjetėr fe

eh ma ruajshin stina e moti

sa tė ket diell e qiell e dhe

''''''''''''''''''''''''

edhe kur shqip mė dėnesė damari

ka hjeshi ndenja shqiptare

se ma nxjerrė lotin prej ari

ma bėn zemren gurrė kombtare

''''''''''''''''''

e sa tė jet mbi dhe qeliku

qė vringllon e ai baroti

nėpėr kambė se merr armiku

se ėsht ma e bukura fe prej zoti

'''''''''''''''''''

prandaj thuani fe shqiptare

ajo qoftė gjithmonė bekue

e si'q kndojnė zogjt n' pėr behare

i shkoftė moti tue ligjrue

'''''''''''''''''''''''

kahdo e para ajo nder yje

porsi e arit rrezanija

porsi ushtima e ndoj stuhije

e shtynė detin si duhija

''''''''''''''''''''

ajo ushtue ka nder beteja

si vullkanet me termete

kjo ėsht e shejta e imja feja

qė i ka dridhur tokė e dete

''''''''''''''''''''''

ėsht e bukur karajfile

si magjike ta lmon jeten

desht me e tha koha kopile

mu ne zemer me i ngulė zhgjeten

'''''''''''''''''''''

ah ma ruaj zot kėt ikonė

siq ja ruajte kastriotit

tė jet kushtrim i tokes tonė

sa tė jen prore stin't e motit

--------

e kahdo nė secilen rreze

porsi ndahen ato degė

damarė shqipje fe nder breze

rrjedhe nder deje si lang n' shegė

''''''''''''''''

kahdo shkofsh tue ėmbėlsue

ndjenjė tė bardhė tė lashtė prej t' parit

fe shejtnore nė gjak tue lmue

pėr atdhe ndjenjat t' shqiptarit

------------

kahdo mi lidhsh ti toskė e gegė

mu bėfsh farė nė shpirtė shqiptari

pėr ty zogjt kndofshin mbi degė

e mos tė shkeltė mbi dhe tradhtari

'''''''''''''''''''''''

se si gjamė je e atij deti

kur hidhrim tė qet armiku

nuk tė ka shtrue krajli as mbreti

e mos tė shtroftė kurr meteliku

''''''''''''''''''

ti je vulė per kah lashtsia

ti je e para e shejta fe

kur mbi dhe u nis njerzia

para diellit ti je le

''''''''''''''''

prandaj tjeter nuk e due

edhe zoti m' ndigjon n' hater

e mbarė etnija me ma rue

t' mos ja qet hasmi kryet n'sater

------------

se n' kėt gjuhė qė e buroj qielli

edhe ai dielli rrezatarė

ka me u njoftė bota kah filli

me kreni tue kenė shqiptarė

--------

ruane o fise ju shqiptare

siq ruan yjet stina e moti

neper kohra tė rrin krenare

porsi drita nė at ag zoti

----------

e mos e lenii kurrė me u tha

si ndoj krande a shkarpė pylli

rrini nė gaz gjith pa ja nda

si i rrin shėndritshėm hanes ylliprandaj hatrin t'ė ati zoti

pse o shqiptarė me e turbullue

mbajė kėt gjuhė si dritė ag' moti

n' kangė shejtrie tue ligjrue

---------

e trashigoja fmiut tė djepit

e deri sa t' enden ndjenjat prore

le tė ju shkrepė si rrfeja shkrepit

pėr liri tė tok's arbnore

---------

e nė gjuhė tjera s 'ėsht nevoja

si lypsari me lakmue

se as ma te bukurat tė botes shtroja

s' dijnė si shqipja me vizllue

--------

prandaj kndoja trashgimtarit

se muzikė kjo ėsht pėr yje

e kah dheu e toka e t' parit

do t' jehoj nder lugje e pyje

'''''''''''''''''''

e ma e bukur nuk do t' kndohet

damarė yjesh me que peshė

as mbi dhe kshtu s' do t' ligjrohet

porsi diell si kjo me u veshė

'''''''''''''''''''''

prandaj rrnoftė gjuha shqiptare

zemrat trime qė i ndezė n' mote

porsi e qiellit rrfe zhgjetare

porsi shpata kastriote

'''''''''''''''''''

e i mbajtė famen perendija

me te i lidhtė zemrat shqiptare

kahdo etnike shndrittė shqipnija

u bėft fe e dritė kombtare

--------------

vargje lirike artistike shqiptare

nga autori xhelal ferizi

liriku i harruar shqiptarė nė mėrgim - penda shqiptare

-----------------------------

Tė nderuar bashkatdhetarė

zhgėnjimi
11-03-2010, 05:46
Nė pafajsinė time do tė krijohen lot deti
nga autori xhelal ferizi
mbi tė cilat do tė notojnė anijet mėkatare
trekėndsh bermudesh aty do tė krijonė gjygjet e dhimbjet
do tė mbyten tė gjith ata qė e bėnė zemren time tė flas vet me veti
----------
nė pafajsinė time do tė mbijė zhgjėndėrr e re
pipat mbi zemren time tė ri do tė qelin
aty nuk do tė hyn ma myk i asnjė shekulli me bre
me vu pranga pėrjetsie e me gjemba dinak per tė dredhur telin
-------
nuk do tė lejoj i riu i menquri vegjetacioni
as i riu pip i zemrees se pafajshme me ideal
nė at zemer do tė mbijė pėrcaktues emocioni
qė tik takun jetes sė re do te ia fal
----------
mos provoni ma o kohra dinake zemra te pafajshme me vra
aty do tė ket te porta e sajė te kujdesshme roje
zhgėnjimet ma shpresa zemre nuk kan zemre pėr tė tha
nuk bėhet ma zemra objekt loje
---------
le ta dijnė tė gjith dinako mėkatarėt
qė kaluan pa u ndėshkuar nga ai det me lot
do tė vijnė nje dit aty kohra e gjyqtarėt
anijet e pamėshira nuk do kalojnė dot
------
se kohrat ndrrojnė e vijnė shtėrngata
secili do tė paguaj
do tė vie njė kohė kur vet as dita e as nata
nuk do tė pranojnė qė pafajsia tė vuaj

nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
11-03-2010, 05:55
Kush je ti liri
xhelal ferizi autori ne mergim
Kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
ti je mbretresha e qiellit e tokes
ti je nė secilen qeilizė nė secilin gjen
busolla e shpirtit e kokes

ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
ti je ma e bukur s e vet mahnija
ti je vet mbretresha pėrjetsisė
ty tė tė pėrkulet gjithsija

a e sheh sa tė duan te gjith gurė e dhe
secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
secila rreze qė del me ngazllim me nxe
secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

vtėm ti je je ajo qė ringjallė
vetėm ti je infuzion pėr yje
ti je ajo vetėm ti qė joshė ngazlim e mallė
ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
mbinė nė zemra tė galaktikes
nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
ti je rreztarja mė e vlueshme e dashurisė njerzore
ti je ujvara e shpresės qė derdhesh si rrėke
ti je je mbretresha qiellore

ti je mbretresha e tokes e detit
ti je ma e mira ma e bukura lule
o ti je arti ma i bukur i vullnetit
ti je pėr jetė tė njerzve kusht e diell vule

pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
pa ty o liri nuk qesh kund zemėr shqip
as mbi dhe pa ty nuk buzqeshė njerzia
xhelal ferizi autori ne merrgim

zhgėnjimi
11-03-2010, 06:06
Me heshtjen ushqehem
xhelal ferizi autori
Me heshtjen ushqehem duke e gjykuar nė bark pastaj e nė zemer
e gjykoj nėpėr secilin damarė tė shekullit tim
heshtjen e pėrbij detyrueshėm dhe e quaj ferr me emer
po ushqehem me heshtjen sa ironik ky fati im
---
heshtjen pse pėr mua ky specialitet
kur un dua tė ushqehem me hare
heshtja ushqimi im qė mė vret
un ushhqehem me te dytrueshėm ajo heshtė duke mė bre
---
kush han ksi lloj ushqimi pėrveq meje
ndoshta vetėm heshtja vet
heshtja qfar gjuhe qfar formule ėsht kjo q far feje
ushqim qė shpirtin ma vret
---
mua ma mbollen rrisqet e rruletave tė fatit lojtarė
u mbi me terrin dhe doli nė skenė
un heshtjen kam dashur ta shuaj si farė
por ajo pas hapave tė mi kahdo imponueshėm vjen
---
nuk e di si ta shėndrroj heshtjen nė fjalė
heshtjen nuk di si ta shėndrroj nė bėrtimė
pasthirrmas as me artin ma te perosur nuk po ja dal
kam mbetur i sajė viktimė
xhelal ferizi autori

zhgėnjimi
11-03-2010, 07:35
Tė veremosuri
autori xhelal ferizi penda mergimtare
Tė veremosurit nė shpirtė mė pėrqeshen
mė fyen ata qė tė veremosur jan nė gjenetikė
tė veremosurit qė nga gjithqka njerzore u gjveshen
mė fyen ata tė veremosurit nė etikė


mė fyen ata tė veremosurit qė jan tė veremosur nė gjak
mė fyen ata qė jan tė veremosur nė kokė
tė veremosurit me kan fyer ata qė nuk kan shėndet shpirti aspak
ata qė mundohen ti veremosin edhe qiell e tokė

mė fyen tė veremosurit mė fyen
mė fyen sepse kan ku do nė mendje e shpirtė verem
ata u munduan edhe engjujt ti perlyejn
ata mundohen ti perlyejn edhe lulet nė harlemgjithqka ata mundohen tė pėrlyejn
edhe zotin e engjujjt mundohen ti etiketojnė
ata mundohen edhe diellin nė verem tė ndryjnė
nga ata dheu e toka rėnkojnė

se ata edhe token me verem e duan
ata edhe driten mundohen ta bėjnė terr
nga ata liria e paqja kah do vuan
ata jan veremi qė u pollen nė ferr


po po ata veremosur mė kan fye
ata edhe mė kan kėrcnue
por shpata ime akoma kurrė nuk ėsht thye
as penda ime qė prore ka ligjėrue

ata tė veremosurit mė kan sha
edhe nėper faqet e forumet virtuale
ata jan shqipfolsa me verem grek e shkja
ata jan tė veremosurat hale

ata duan ti veremosin edhe yjet
vargun lirik e rimen
ata duan ti veremosin fushat e pyjet
ata nuk ua duan zogjve poetik cicėrimen

ata jan tė veremosur se kan pi tug shkja
kan pi prore tug rus e grek
ata jan tė veremosur vargjet duan me i vra
ata nga veremet shipirtėrore jan stėrmekė


verem ata kan nė shpirtė
verem kan ne maska e nė fe
ata jan verem i p'shtirtė
veremi jan vet mbi dhe
---------------
ata jan veremi me smirė
ata jan verem hijena
pshtyjnė nė vargun e lirė
se jan e veremosura gangrena


gangrenen veremosese e kan ne ide
ne sy ne gjak e ne mendje
ne cak e nė fjalė veremosur bėjn be
ata jan verem ku do ne ngarendje

ata me kan fye te veremosurit me meskine inate
ata me verem deshten te me trembin
ata jan vereme disa qyqe nate
ata boten e mirėsisė ku do duan ta shembin

-----
autori xhelal ferizi
..................................

zhgėnjimi
11-03-2010, 10:05
Guret e Heshtur

xhelal ferizi penda e mergimtarit

Po heshtin kudo gurėt , e nuk iu del fjala

edhe pse un me copa tė yjeve gjithkah ju bėj tė fala

a'thue i ka mbytė heshtja e vet ne ket mjegull

kur vargu im ,shkrinė qdo gurė e qdo,tjegull

e qajnė bilbilat kudo degė me degė

ne lot po shėndrrohet lėngu shegė mė shegė

e un kahdo me varg i biri i etnike shqipėrisė

turr po i thrras dijetarve e turr gjithkah me i,nisė

vargjet t' mija n' lot e kahdo kushtrimtare

por su gjet kund gjuhė e su gjet mshirė shqiptare

vargut tim nji lot as kund nji shpresė me ia falė

jo su gjet kund qikė e jo su gjet kund djalė

thue se ne gurė e nė heshtje te gjith,mė jan ndeshė

thue se me akull' heshtje neper gjak jan veshė

se loti i vargut s' po i duhet ma kuj'

ma shum po iu duhet urdhri i mjerė i huj'

se mund te digjen germat qė hėnen e kan tha

kund su gjet nje moter e kund su gjet nji vlla

me e puthė nė ballė germen time tė arit

nuk u gjet ndoj bi as ndoj' bir i shqiptarit

e kėshtu nė gurė u kthye gjithkah etnikja shqipėrija

gurė mbi gurė jan shtrue te ngrira fiset e mija

thua nuk kan ma rreze askund pak bujare

per veq ego te mgrira e vrapim per pare

per rreze ma kush ,nuk shprehė as gzim dehėtarė

jan dhėnė pas vrapit tė gjith si do gjahtarė

me i heshtje guri e me gjuhė qė ' s'merret vesh

vrapojnė kush ma parė me lakmi me u ndeshė

duke shkelė permbi vargje qė po qesin gjak

kush kendon si sorrė kush,qyqe nė ogjak

e , ,ecin,e ecin me thumba shpues mbi diell

disa me kokė poshtė disa ecin n' qiell

por kush ndoj fjalė nuk e merr qė ėsht falas me e ble

disa blejnė tallava e do tjerė blejnė fe

e kush ndoj vrap t' pandalur e turr si furija

qė shkelin mbi ato lule qė i ka mbjellė shqipėria

yrysh mbi ushkure e kush bjen n' litarė

disa bien si hutat me fat mbi thesarė

e turren disa tjerė me gri e me pre

pa kqyrė kund pėr gjak e per lot qe bien rrke

pa kqyrė pėr atdhe per shqiptarė me halle
shqiperinė etnike kahdo ne gurė e zalle

e un me varg tė urtė nga i her kur ju dal para

qė i thrras me mbjellė paqe e grurė nėper ara

me mbjellė rrush e mollė e qershi e dardhė

se dita sot shqipnisė ndoshta i ka ardhė

me qenė ma e vyeshme se kurr' ndonjiherė

me i qelė ndonji gaz me mbjell ndoj pranverė

e un kur me varg vrapoj' si bilbili

ata kurr s' m' dhurojnė ndoj fletė karajfili

mbi zallė as mbi dhe “s 'm' lanė me flutrue

as kurr ndonji krah ndoj filiz s' m' kan shtue

veq nxjerr' e tha mi kan mbi hapsirė

qe un ne flutrim te mos dukem i lirė

pse kshtu o orrla qė kend qiellit s' leni

mbi krye bilbil me pa nuk defreni

as kėngė e vargut s' ju shkrinė nėpėr mote

a thue bilbil kjo s' ėsht toka jote

ku me zbritė nė fole nuk t' lėnė gjeraqinat

per ty qajnė zymbylat e qajnė kanarinat

e loti sqepi yt i sqepit qė pikė nėpėr vija

biblil a thue ty pse nuk tė don shqipnija

pse qerdhes tende ike prej foleje

a thue dole kombi a thue dole feje

qe kėngėn s' ta duan e s 'ta duen as cicrrimen

as vargun e lotit as te shekullit riiemen

qe ti ne qdo germė i thrret per me u zgju

e ata nė gurė tash ma jan shėndrru

s' tė ndegjojnė me besė s' tė ndegjojnė me hall

vargu yt po qanė pėrmbi gurė e zallė


e at lot tėndin po e pin zallina

germat t' jan ba vuejtje qe po ti pin stina

ik o i mjerė poet e shterr dete e dhe

se t' jan mbulue gurėt e t' jan veshė me fe

dikush vrap tatpjetes e dikush drejt prronit

disa hije t' zymta disa brymė rreth ftonit

qe nuk ju bjen dielli as rrezja e askujė

disa n vend te gjakut tash jetojn me ujė

a thue kshtu n' ket gjuhė don me vdek shqipnija

se n' ket heshtje t' zymt vyshken fiset t' mija

e vargu im qe dnesė e udhė i lshon hapsira

nuk qendiset n' stiin as te ajo ma e,mira

ikni vargje t' mija ikni merrni dhe

pertej fundit t' fundit ku s' ka kombe e fe

se edhe me kja ju me bekim t' qiellit

se edhe me u veshė ju me rreze t' dielit

se udhė me ndrique ju vet n' shtat t' ylberit

se edhe me qenė ju vet shejtnija e nderit

veshin ma s' ta vejnė ata t' bijtė e gurit

se ti s' shkon nėn dhe siq shkojnė t' bijtė e urit

se kto vargje e germa qe flasin me qdo akull

ditėt kur te vijnė yj't kan me ra shakull

ne secilin varg kan me i falė lot ari

ksaj heshtje shqiptare qe se kan nga i pari

por do ti qortojn qe u veshen me ket petk

se i kan marrė kaparet e i kan marrė lek't

per tu kthye ne heshtje per tu kthye nė gurė

humben gaz e shend humben dritė e nurė

pse kėshtu u zbeh u venit shqipnija

e tash s' po ka mikpritje per vargjet e mija

askund nuk iu shtohet fleta as kercylli

as nuk i don fusha e as nuk i don pylli

se kund diell nuk nxenė n' t' heshtur klorofila

se nuk ndjehet kėngė nuk ligjrojnė bilbila

ikni vargje t 'mija shkoni n' tjera dhena

se nuk ka ma zemra se nuk ka ma krena

qe ju mbajnė ne gji qe ju duan krah,hapur

se gurėt me ferr ne valle jan kapur

e ksaj valle e vdekjes i thonė n' gjuhė tė mjerė

ikni vargje t mija gjeni bibil tjerė


se ktu n' ket fole s' flet kush per shqipni

se gzimi esht shterr se loti esht pi

e ju kur te shkoni kahdo n gjam tue kja

s keni me gjet moter s keni me gjet vlla

se n per dhena tjera gjuha s ju kupton

keni me u struk n skuta jeni lindur von

ah vargjet e mija pse doni me i tha

pse po u vyshk mjerimi a nuk keni vlla

a nuk keni nan a nuk keni shoq

m thueni vargje t mija keni mbetur troq

neper gur e dhena me mall tu u vardis

rreht hijeve t ftofta pa ndoj gaz t shqipnis

e per n fole rrug nuk jen tue gjet

atje s po ka rrenj atje s po ka flet

ku ju mund te gjeni ndoj ushqim a hije

as nuk keni shpres as nuk keni fije,

ku me u kap n ndoj kopsht a n ndoj trendafil

thue se gjuh e juaj kendon per tamil

mosni vargje t mija mos shtrydhni ma lot

mos kjani n per mue e mos kjani n per mot

se kur guret prap ,t behen me damar

gjak keni me qen e shpirt per shqiptar


vargjet i ka shkruar autori xhelal ferizi ish i burgosur poltik nga Mitrovica e kosoves ,ish student ne vitin 1981

kontakt me poetin autorin e vargjeve xhelal ferizin integro_fat@hotmail.com

zhgėnjimi
11-03-2010, 10:54
N' qoftė se ti m' jep ndoj besė dore
autori xhelal ferizi penda mergimtare
per me u lidhė per tokė arbnore
kam me marrė un me ndihmė t' zotit
tokė e dhe tė kastriotit
kam me lidhė bashtina e ura
me zhvillim e kah kultura
edhe projekte strtategjike
gjith ku i thone shqipni etnike

popullin tim kam me e que para
e jo mjeranėt he u humb't fara

qe sa e moren do pushtet
na i shkretuen po tokė e det

ata jan lan n' korrupt t' pa fe
se q na i dogjen gurė e dhe
bankė botrore lule ftue
bes e fjal ti i lidh me mue

ta dhash besen e shqiptarit
kam me rrjedhė si ngjyra e arit
plot burime me ide
me e luzue shqipninė mbi dhe

nė tokė arbnore me u lidhė vneshta
se shqipninė un gjith e deshta

me at erė qė ėsht pa hile
si e ka lulja karajfile

e jo si pleshta e disa morra
si hiena e disa vorra

si do kurva e zemer qorra
qe shqipninė po duan me e thye
me genjeshtra fund e krye
po premtojnė me fjalė te kota
tue mashtrue me do zallota

ata korruptin e kan emer
qe nuk kan as shpirt as zemer
as pak gjak ndoj pikė shqiptari
veq se shiten kah dinari
e un besoj kah shqiptaria
e un besoj se kah kredija
kur te marr per fise t mija

me vjen mbrapa e gjith shqipnija

se per bes e shpirt te qiellit
kam me i lidh si rrezja e diellit

edhe progresin e zhvilimin
kam me,i zhdukė korrupt e,krimin

se per tradhti un nuk ja le
veq se shqiop si diell me nxe
jo me nxe per rankoviqa
per ushujza e kok iriqa
jo me nxe per mercenarin
por ne drite me qitė shqiptarin

ka me mbajtė te gjallė si shtyllė
siq e,mbanė qielli at yllė

kombi im me besė e fe
me e ndertue nji shqipni t' re

pse n' dor t' keqe ra shqipnija
ka ra ligji e pasurija
kahdo mblue e ka varfria

qe kush hallin nuk ja qanė
po ja nxijne po diell e hanė

shtri per toke n' mshirė t' vujtrisė
te agjentures s e trinitrisė

aman zot t i m jep fuqi,
t' flutroj n' krah pėrmbi ajri
mbi tradhtarė e mercenarė
sabtues e ziliqarė
e te bej kra permbi dhe
at shqipni qe e kam n' tri fe
qe u plagos kjo gjeraqinė
ta bėj t 'lumtur n' mot e stinė

e ti gzoj po gurė,e dhe
e ti ndali grek e shkje
zvarranik e belaqorė
shum sherbyes e puthadorė
qe genjejnė driten per diell
qe na na i prishin tokė e qiell
e nuk lėnė shqipe kombtare
mbi at token qehlibare
me u punsue as me jetue
por kahd o e kan varfrue
e kan lene si iqyqe nate
pa ju mbjell qepė as patate
veq se shkret me do djerrina
ne skamje e lot shkojne moti e stina
prandaj bankė pak shpirte a e ke
ma ndegjo fjalen mbi dhe

ta marr n'dorė po at timon
ti largoj djaj e demon

se un besė kam n' t' madhin zot
se shqipnija qe kjanė n' lot
kan me m dashtė me muaj e mot,

kur t ju hapi front e punė
caqe t reja, e plan pa dhunė
ehde te jetes lumturi
kahdo te kendshme bukuri
gjith ku i thone te lashtit atdhe
por si rrezja kam me i nxe
me punsime e pasuri
me jetue me dashuri

ne mirsi tė,re mėlmesė
kur t' ju fali rreze e shpresė

ardhmerinė me shpresė te ballit
me i vizllue kokrrat e zallit

mos me pas ma qikė as djalė
n' perendim me ikė me dalė
por se ne toke medtireane
me lulzue fushat dardane
pemė perime e bujqsia
kaho perlė me qenė shqipnija

jo me i kė me u mbytė n' valė deti
per nji vizė e lojė kurbeti
qe kurdisė ja ka demoni
mbreti i zi edhe padroni
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit

vazhdim i lirikes popullore nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
11-03-2010, 10:56
Se nga satana e demoni
fort po vuan ky dhe i joni
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit
me ju prishė morali e gjeni
per nji udhė e vizė shengeni,

jo oj botė oj bankė botrore
un n' tri fe jam lidhė per dore
mbajtė me qiell e mbajtė me zot
kah po m' rjedhim mshirė e,lot
mbi ke t dhe,qe, e dha ai zot
nuk jam lindė pse m', thonė shqipnija
me u tallė dheu me halle t' mija

edhe rruzulli e gjith kah ka
rus sherrgji e grek e shkja,

se ,mua me thonė xhelal ferizi
s a,kan fleta lul'murrizi
edhe n' qiell kokrra kokrrizi

edhe pika shiu qiellore
do te i bėj ndjenja arbnore
lidh me mua besė shpirtrore

lidhe shpresen lidhe besen
per shqipni t' fillojmė jetesen

se nuk dua qe t' me mbloj futa
t' m' dalin vasha prostituata
veq pse duan grupet tradhtare
per me i shit ne trotoare

por e dua punen nderen
po e dua paqen e dua vleren
e dua prodhimin e etiken
po i dua t' paster djalė e qiken
kahdo jan rini shqiptare
jo me u shit ne treg per pare
veq pse don koha barbare

dua me botė fort me e lidhė uren
punė e paqe edhe kulturen
e jo te ndyra kohra zhgjyre
qe shkretojn pa kurfar ftyre
tue na e sjellrenen ekrimin
tue na e prish civilizimin

e jo prralla edhe krime
edhe tjera konzervime
ide te mjera fabnatike
fee gjak n shqipni etnike
me u perplasė te bijt e nji gjaku
e me fe me u nda bajaraku
e me halle e me hile
tue tunde lojen ne bisht me skile

e te zeza degjenerime
papunsi edhe mjerime
kahdo te mjeren anarki
tue na e mbell me shum “dredhi
edhe mashtrime tallavgjike
e do te t' pshtjellta elegjike

rrmuja e lamsha pu gjet fije
ne hi po i qesin vlera e dije
e varfria ne tokė ariane

vaje e,kob e fjalė mjerane
tue pshty diell tue pshty drit hane
tue germue neper do f e
prap me i kallė po gur e dhe

jo per besė oj bankė botrore
un nuk dua luft as llogore

as nuk dua krim e gjak
as tradhti as shpifje e lak,

as nuk shkeli n 'drrasė t'kalbsis
veq progres i dua shqipnisė
,
n' qoftė s e ti don me m , ba mik,
per me m' dhanė at metelik

un e kam nji plan madhor
dua me ba fshatra malorė

turistike e hekurudha
e metro per me u shndritė udha

si ne kosovė edhe n' malsi
deri te deti me kaltri
ne mbarė shqipninė po varg e vi

ma fal besen bankė botrore
edhe gjasat kreditore

mi jep mua ne besė t' qelikut
pare t' fort t' metelikut
ti bėj ballė ah qdo armikut

s epo m qanė toka n' ryshfet
m' kan mbetė arat djerrė e shkret
avreshta e pemė e kahdo vrrini
e ne fushe su mbjell shalqini
vazhdojne vargjet shqiptare
nga autori xhelal ferizi ne mergim
autorė i mohuar mbi tridhjet vite i lanun pas dore nga koha pluhur

zhgėnjimi
11-03-2010, 10:57
fushė kosova m ka mbetė djerrė
autori xhelal ferizi
myzeqeja mblue me therrė
e mbishkodra e torovica
ne fusha te gjera e mjer drenica
me varfri e kohe mjerane
saboton koha satane
e kahdo i lashti djep,
me malsi me mal e shkrep
me ka mbete ne errsirė pa drita
shala e shoshi e mirdita
fusha e male t' dukagjinit
llap gollak e ana e drinit

edhe malsija fshat me fshat
kahdo zona e mjerė krahthatė
korqė delvine e lazarat
kahdo shqipja me dy krena
libohova e tepelena
fusha e male e bjeshk malsore
ara e vrigje kodrinore
nuk i mbjellė mbi dhe askush
ara vreshta fiq e rrush

m' kan mbetė malet me kordele
edhe malsoret n' t,holla bele

n' flok preJ ari n' t' holla fije
m' kan mbetė rrudhė pa e zėnė at dije
izolue ne rreth varfrie
pa martue ne rreth zhgenjimi
ne vetmi e t shkreta male
me ju vyshk jeta ngadale
veq pse s' ka as rrugė as pare
shum po vuajn fiset shqiptare

se shum larg pertej me brigje
ju kan mbet shkollat nder shtigje
me do te humbura do shkretira
keq kan mbet vashat e dlira

un po dua moj bankė e vjeter
nji marrveshje me ty n' leter

ta dhash besen ,te diellit ,ballit
kam me i gzue kokrrat e zallit

jo me lėnė shqipninė n' pikė t' hallit
shihe i her oj bankė botrore

si m' shkretuan tokat arbnore
m' kan mbetė vreshtat pa hardhi

m 'kan mbetė djerrė fshatart e mi,

m 'kan mbetė qyqet neper therra
shum rrfashina ma kan mbetė djerra

ku patatja edhe agrumi
nuk jan mbjelle kah bregu e lumi

as nder ara as n' gejlbrime
nuk po qeshė shqipnija trime

shihe oj bankė shihni o shtete
m' leni mu se i lidh per jete

un i marr do djem petrita
kur ju mua t' m' jepni kredita

edhe i fus ne pun mizore
me prodhim qe qesin dore
edhe i marr do vasha te reja
qe punojn si e rrepta rrfeja
qe e i qendsin ato ara
me plantazhe e shege e nara
edhe gshtneja eperime
peme te bukura ne token time
kahdo i thone shqipni kah deti
ne ara e fusha bereqeti

n, vlim me vlue puna arbnore
e me i qeshė rrezet diellore

lidhu o j bankė ti me lirikun
e te plasim kahdo armkiun
grekun te zi e rus e shkja
toke e dhe qe duan me m' tha

e mashtruest nuk m kapin n gjah
se shqiptart t' fort i bej krah

kur ti bej nja treqind vetė
te leht si shqipja ne krah me fletė

e do tjera gjeraqina
kan me ece mire moti e stina
kahd ne bukuren tokė shqiptare
do te luzojn bimet kombtare

e mua trimat me nishana


ne mbrojtje e roje e djem azgana

do t me mbrojn me jatagana

do te me mbnroj po nga armiku
me pushkė zjarri e arm qeliku

qe ai hasmi i biri i shkines
t' mos thyej kraht e gjeraqines


mir me pret dhe shqipni nana

kan me u gzue dhe po dielli e hana

dejmt me besė i mbaj rreth veti
ka me u gzue po toka e deti

ka me u gzue qdo karajfil
kur t' prodhoj t' bukurin tekstil

edhe shtofrat me pelhurė
ka m u gzue qdo udhė e urė

mbar shqipnija n# dhe e gurė

n mergim s del ma djal as qikė
ndera abnore s ka me u lig

veq n dhe t' vet me ndejt krenare
jo me e shit nderen per pare

a ke mshir oj bankė botrore
a se sheh s e m ka dal dore

toka e dheu e bimė e shteti
veq po flas po vet me veti

tue shikju kah veq per t zi
qdo gja gjakun tue ma ngri

m ka mbulue koha rruspi


nga autori
xhelal ferizi ne mergim neper mote me penden shqiptare

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:27
Nese ma thua nje fjalė
autori xhelal ferizi
nėse ma thua nje fjalė
qė ėsht sa globi me peshė
sa qielli e gjerė
tė gjitha ngjyrat ajo i veshė
ajo esht ma e bukura vlerė
ma thuaj pra ma thuaj o kohė
ajo ėsht mė e bukura pranverė
mos i bini moh
ajo ėsht me e bukura manushaqe
ajo quhet me emer paqe
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:33
Kohrat e liga

autori xhelal ferizi

koha e ligė mė pshtyu
koha e pa besė mė tradhtoj
koha egoiste mė shtyu
koha mizore mė lėndoj
koha mjerane nė balt me la
koha hileqare mė spostoj
koha mizore me la nen shkja
koha e pa drejte mė la ne vargoj
koha e shemtuar me thau
koha kriminale mė vyshku
koha qorre nuk mė pau
koh e pamshirshme me ndryshku
koha e interesit me shfrytzoj
koha bisht perdredhur u zgerdhesh
koha karrieriste me anashkaloj
koha e maskes u gjvesh
koha qe quhet hile
koha lajkatare mu lepi
nuk me lan si lulė karajfile
mbi dheun e te parve me mbi
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:34
Oj ninelė
------------
Autori i vargjeve lirike artistike
xhelal feerizi nė mėrgim
---------------------
kushtuar vashes shqiptare
----------------------
Oj Ninelė pashė dinė e imanė
o pashė fis e farė e fe
ku i gjenė fjalėt si gjerdan
thue varg dielli nė art po i ke
--------
kush ta msoj at gjuhė magjike
qė din fort me dridhė ndjenjė bardhė
argjend shprehje romantike
cilit yllė n' gjen tėnd kan ardhė
-----------
se yllsisht ti n 'gjenetikė
dukesh me art e me fjalore
e ma e bardha dukesh qikė
kahdo nė' art tė tok' s' arbnore
---------
po ty zoti tė paska falė
burim fjale gurrė platine
me cicėrimė dridhė erė e valė
thue se zog je kanarine
---------
a thua ka edhe n' qiell burime
kaq mahnisht qė bien si rr-ke
si kto fjalė 't magjikshmes rime
rrezanisht qė bien tue nxe
--------
a thue ka edhe qielli krela
porsi brusha e ndoj zane
siq i ka plot art ninela
qė ja l'vizė era dardane
-----------------

Autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgi m
-------------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:35
Dy duar ari
-------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
dy duar ari kah freskija
nji shirit simbol kah zgjidhej
shkon njė flutur kah lirija
me krahė tė lirė mbi erė kah hidhej
--------------
zot i madh dheut qė i dhe ftyren
ktu bjeshkė'bardhat mbrrijkan nė hanė
kaltėr qielli si pasqyren
me re tė bardha artin mbanė
------------
po ma shend s' paska hapsira
s 'qenka pa pikturė ma e gjallė
as nder yjet ma tė mira
as vet nė diell me tė arit ballė
----------
si kėt art qė e mbanė hjeshija
me lulkuqe shtri n' gjelbrime
mbi re tė bardha rrezanija
me aq larmi tue shndritė shartime
---------------
sa tė mahnitshme kto simbole
nė cilen dritė i zgjodh selvija
porsi vetull me vi shkrole
duken shndritjet ka gjithsija
-----------
e me krah njė flutur'kuqe
shtatin lirė lėshua prej dore
kah flutron pėrmbi lulkuqe
drejt kah shkon mbi bjeshkė e rrmore

-----------
e poshtė luleve thue tė dehė bari
me ato lule e me ledina
pika sharmi qehlibari
dukej bjeshka me qetina
-------
veq nji zot qė din me shkrue
yjet tė qiellit e dritė hane
mu nė rrėzė bjeshke nė lutje shtrue
me dy duar njė vashė dardane
---------
ajo fluturen e la tė lirė
ah q ' belhollė me duar dukati
kthye kah qielli plot mėshirė
lutej lart pėr njė pikė fati
--------
por si zanė ma kish krahnorin
e flokt nė shtat si rrezja nė fletė
thue po e luste meteorin
me ja kthye shpresat pėr jetė
--------------
a thue e shtynte dashuria
a po e shtynte ndoj dėshirė
kshtu me u dehė nga bukurija
nė sharm natyre mbi hapsirė
--------------

autori xhelal ferizi
-----------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:38
Tue kėrkue nder viset tona
---------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------
tue kerkue nder viset tona
kahdo shtrihen bukuritė
kur qe i vajzė me emrin lona
nder lulkuqe ish tu u rritė
-------------
thonė se lulet me erė magjike
e ushqenin kėt bujare
thonė se dritat qiellorike
e shpirtzuan kėt vashė shqiptare
------------
thonė lakmi ja ka ylberi
e ngjyra e tij e estetika
edhe i ėmbli shend sheqeri
edhe yjt e galaktika
-----------
ajo thonė ka lindė si era
qė del hapur karajfilit
i shtrin shpresat kah pranvera
porsi kraht e larm t' bilbilit
-------------
porsi mjalta e qelė si ari
ma kish qehren magjistare
si ma e bukura lulė mbi bari
me shum fletė mbi tokė shqiptare
------------
thonė kjo vashė me emrin lona
rrallė ka pa kshtu hana e ylli
karajfile nė viset tona
nuk e ka kshtu fusha as pylli
-------------
art ma kishte bukurinė
nuk kish sharm askund mbi dhe
si kjo qehre n'shpirtė qė t'shkrinė
qė s' len shoqe n kombe e fe
--------------
autori xhelal ferizi
liriku shqiptarė
kėngė kushtuar vashave shqiptare shkruan poeti
i mallengjyer
nga mergimi
kėngė shqiptare
--------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:39
Buqe
-------------
Xhelal ferizi autori
------------------
buqe me kėt lule mė ke falė njė erė shege
mė ke falė njė miq'si ari
mė ke falė njė pip dege
tė qelur tė kthyer kah bari
----------
mė ke falė kuq e bardh njė qiltėrsi
ku rrin miqsija nė fletė
mė ke dhėnė nji shekull aromė me pi
qė mblodhe nder lule si bletė
--------------
mė ke dhėnė lule qehre “t' gzueshme fletė behari
shpresa tė qelura nė qehren e tyre simbolike
mė ke falė njė lule dhe shqiptari
ku e rritė e mahnitshmja shqipnija etnike
--------------
aty vertet qelsi rrin i botanikes
luletarė edhe ai “shpirtė i bimėsisė
aty qenka vet arti i gjenetikes
dhe mjeshtria botanike e perendisė
-----------------
prandaj mė pėrfshiu emocioni aq thell
deri nė shekullin ermirė ma shpirtrorė
ku prekja aromtare artin ma tė ndikueshėm e mbjell
pėrkulem para kti arti natyrorė
------------
vėrtetė si qenka kjo dhuratė magjike
thue se bima me emocion po flet
qfar lulje e mahnitshme me ngjyrė estetike
ndjenjat mi zgjeroj si det
-------------
e bukur qenka vertet por si fe
qė shpirtin e ushqen me mirėsi
lulja qė mbinė nė etnik tė' mahnitshmin dhe
copat e atdheut mi bashkoj nė nė njė shpirt'si
-----------------
e dua shum kėt dhuratė
mė duket si shpirtė natyre
un jam stėrvuajtsi i shekullit tė gjatė
rrudhat i kam fat fytyre
------------
prandaj dhurata jote mė qeli nė shpirtė
nė fytyrė nuk mė la rrudhė
ishte shpirti i lules qehretarė ma i dlirtė
qė nė zemer mė qeli udhė
----------
qenka dhuratė vertet madhėshtore
rritur nder troje etnike
qehren e paska magjike arbnore
ma e bukura bimė botanike
----------------------
Autori xhelal ferizi liriku i vargjeve shqiptare
--------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:39
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Porsi e bardha e bukura fllanzė krahlehta
***************
nga autori xhelal ferizi
***************
porsi i bardhi shpendė i fluturimit

porsi zogzė mbi troje tė veta

ma ke artin tė ligjėrimit

ligjėron e tė lehtė si lpener
ma ke fjalen me hjeshi

jetė tė quan qielli me emer

kah tė shkon fjala mbi ajri
-----------------
ty tė ardhshin orėt tė mira

ma tė bukurat kah lirija
tu plotsoftė ėmbėl dėshira
lmue tė ectė shpirtit dashurija
------------------------
tė ectė ėmbėl nė damarė jete
nė damarė gjaku e kahdo nė shije
dashurija si lule flete
tė qeltė nė ėndje e palcė ndjenjėsije
********
edhe nė fat e paq si vulė
ardhmėrinė ti plot me dritė
ma gzofsh jeten si njė lulė
nė bukuri qė shkon tu u rritė
------------
autori xhelal ferizi
kushtuar mikeshes bashkatdhetares
jeta vargje artistike shqiptare
nga autori nė mėrgim i harruar
xhelal ferizi liriku
i vargjeve shqiptare
-----------------------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:40
Pėrshendetjet moj mikeshė
********
autori xhelal ferizi
------------------------
me lang lulesh t i kam veshė
ti kam veshė me shum safire
kan me e shndritė token ilire
kan m shndritė si yllė e hanė
mbi shqipni e mbi dardanė
kahdo i thonė e bardhė etnike
kahdo i ka trojet antike
kan me shndritė mbi gurė e zalle
porsi ngjyra portokalle
deri te shkrihet nga knaqsija
gjithkah shqip ku rrin etnija
se un do i veshi edhe me diell
kahdo gjerė do i shtrij mbi qiell
veq me u dukė si argjentare
me shendritė mbi tokė shqiptare
me hjeshi artin me e veshė
veq pse ty un tė kam mikeshė
se ti shqip po flet si zana
tė falsha yje pėr nishana
tė falsha rreze e dekorata
qielli e dheu tė falshin uarata
se ti je mbi dhe madhore
art ma ke hjeshinė arbnore
ma ke artin karajfile
buza e gazit nuk te njeh hile
veq se qelė si ngjyrė mahnije
si pikturė pre bukurije
ti din qelur si lulė flete
me nis nė ag si ndoj dritė jete
siq nisi yllė mbi freski
mbi mėngjes nė mal e vrri
por se tash ku mė je a thue
penda ime tė ka kėrkue
n'pėr kullime e gurgullimė
edhe naten n'pėr vetimė
nėpėr shi e n' pėr rrebeshe
se ti je soj sokoleshe
se je shqipe e gjeraqinė
tė kam kėrku n' pėr mot e stinė
n'pėr natė tė errt e n'pėr dritė hane
se ti je lule dardane
kam dasht vleren me ta pa
nė art t' mirnjohjes me ta nda
kam dasht nė maja e piedestale
me tė ngritė si zanė nder male
por nuk dukesh kund mbi dhe
hanė e diell ka rrijn tue nxe
as ku ndzen ato yje
as ku rrijn qetina e pyje
as ku derdhen ato prroje
as ku ndjehet ndoj goje
ndoj kang sqepi a shpendė shtetgtarė
as ku rrin bjeshka me barė
as me fleta e dushkaja
as mbi kodra e suka e maja
prandaj penda po mė loton
malli i sajė gjithkah pervlon
neper ngjyra e neper vija
thue se u vyshk mbi dhe miqsija
thue se s' mbet ma gjurmė sa i fletė
mbasi ti dikah je tretė
nuk mbet gjurm askund vullneti
thue se tha jan toka deti
thue se tha jan shum liqej
ujra e vija jaze e prrej
edhe vulė s' mbet kund hjeshije
pėrmbi lule bukurije
se ti s le as lamtumirė
as nuk te pa ndoj fllanxė krahlirė
as ndoj zog as soj skyfteri
as nuk te pau jugu as veri
as nuk te pa kund stina e moti
prandaj pendes mi shkon loti
se ti askund nuk po bėn hije
as ndoj fjalė s' po tė del me shije
si dikurė porsi sheqeri
qė tė dilte drejt nga nderi
nga e bardha zemra jote
fjala e ėmbėl qė s la shoqe
as nder vargje as nder fjalore
po ku je mosj zanė arbnore
qė nuk del si diell me nxe
me i ringjallė zakone e fe
me i ringjallė ti ngjyrė e pendė
si dikur me dalė n' kuvend
e me vlue si sherbeti
gjerė e kalter por si deti
me ja falė fjalen mirsisė
porsi arti i bukurisė
dil se tė thrrasin tokė e dhe
dil e derdhe penden rrke
si me varg e me ato rima
si ma e bukura kanarina
mos ja thajė damarėt hanes
dil ligjro me gjuhė tė nanes
shqip e bukur si shend ari
ligjero me varg shqiptari
se mu tha penda e poetit
po i dridhė valė e brigjet t' detit
po dridhė lugje tue t' kėrkue
SHQIP ME GJAMė KJO TUE GJėMUE
dil ndegjoje oj zemer mirė
si po qan me varg tė lirė
veq pėr ty tu u pėrkushtue
ka nis zogj me permallue
ka nis eren me e thye e lisa
degė e rrema e qiparisa
se ti mshefė je nė ndoj degė
e nuk del me ngjyrė si shegė
me dhan fryte gjithkombtare
me lirikat vargatare
me ato strofa rima rima
si bilblbili me cicrima
me at gjuhė aq magjistare
shqip me kndue si zanė shqiptare
-------------------
autori xhelal ferizi
--------------------------
kushtuar Mikeshes time shqiptare nga dardania
e cila dikund esht ndry e nuk del ma
ndoshta e zhgenjyer nga hallet dhe jeta
ka kohė qe nuk duket ne forume shqiptare
e ftoj tash me anė te miqsisė se sinqert e vargut
te duket ne skenė si dikure me plot mirėsi
autori xhelal ferizi
-------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:40
Do Tė Vjen Dita Ardht E Lehtė
--------------------
xhelal ferizi
---------------
Pėr Ata Qė S 'M' Kan Pėrshndetė
Le Ta Dijnė s e Me Qortim
Kam Me I Gjue Me Varg e Shkrim
Se Pėr Kėt S' Paten Arsye
Prandaj Pak Besa Jam Fye
Se Pėrshndetja ėsht Njerzore
Pak Rrespket Pak Ndjenj Vllazrore
***********************
veq se sot mbi dhe s' ka ardhė
shpresė e re as ditė e bardhė

se shum kohra jan zymtue
s' lan bilbilin me ligjrue

se nji shpirtė tjeter ka mbrri
qe po i thanė shum zogj ne vrri

po i thanė lulet jorgovane
s' po len zog mbi tokė dardane

e pa helmue as dardhė as shegė
zog tė lirė s' po lėnė mbi degė

cicėrimen pa i mohue
nė shtiza helmi tu e qėllue

shum satan e tjerė me emer
nuk lan tė bardhė tė zogjve zemer

dikush gjuaj me helme rr'ke
kush si grek e kush si shkje

por disa kan pershendetė

shume zogjt i kan khhye n' jetė

shum e helmet me fjalė katrane
shum kan vyshkė lule dardane

nuk lan te lirė lule me qelė

thonė pamshirshėm i kan shkelė

shkelen lulet diellatare
veq pse jan me fe shqiptare

por se ne qiell thonė esht nji zot
qe vrojton ne sitnė e mot

ai nji gjygj nje ditė do e ndanė
helmatar't nė rrėnjė do i thanė

kush gjuan n zogj e kanarina
ne sketerrė do te bjen n' gremina

e zogu i lirė me fluturue
kah do shqipen tue ligjrue

kahdo ne male e ne bregdet
kahdo stint tue pershendetė

pasi me katet ti lajė bizari
qe ka gjuajt me flakė e zhari

e i ka djegė zemrat bilbile
kur kta rrinin nder karajfile

aq pa hile me emblin sqep

her mbi lis e her mbi plep

her ne ara e nen hije

tue kendue per drite lirije

por se dolen sa gjuetarė
hijanet e mercenarė

me e gjue zogun me shigjeta
qe t mos kndoj per troje t' veta

te ja ndryshojn shpirtin e lpener
qe te mos thrras shqipni me emer

me ja vra prore vullnetin
te mos i kndoj ma fushė e detin

doli i zi edhe fetari
agjentura e mercenari

edhe te mjera vegla tjera

ne te zi i shkoj zogut pranvera

bėhu o zog ti gjeraqinė
bjer mbi ata qe nuk kan dinė

as nuk kan shpirtesi as fe

si qakaj sillen mbi dhe

bjeru me kthetra ne fytyrė

kahdo jan kta djaj te ndyrė

bėhu zog i gjeraqines

ngjitja i her qarkut t' martines

se me kndue s' te len barbari
as mizori e hyzmeqari

eh ju stina eh ju mote
qe po ecni ju ksaj bote

perse zogjt si pershendesni
pse me gaz ju nuk i veshni

pse si leni ne kenge gazmore
me kendue mbi tokė arbnore
------------

autori xhelal ferizi
--------------------------

liriku i vargjeve shqiptare ne mergim

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:41
Turp
----------------
autori xhelal ferizi

------------
turp ėsht pėr ty qė u solle si djallė
e ti tjetri qė lehe si qen
edhe ti tjetri qė pėrtype zili nė dhėmballė
e ti tjetri zhgjyr e legen

edhe ti tjetri i biri i rruspisė i pjellur me moh
edhe ti tjetri bizarė mercenarė
edhe ti o katrane kohė
qė pjellė permbi dhe tradhtarė

por edhe ti o i zi kopil
e ti tjetri mizorė
edhe ti vrasėsi gjaksorė e katil
qe sulmuat bilbilin arbrorė

po ti i biri i komunistit tradhtarit
e ti tjetri melezo i shqiptaro shkines i perzier me gjak
perse e sulmove zogun e shqiptarit
pa faj pa hile pa hak

po ti tjetri i biri i territ
i zi me shpirtė o vampir
i dalur nga fundi i zi i ferrit

per se e sulmove zogun e lirė


kur ai po kendonte i lirė pėrmbi degė
shqip me tė bukuren cicėrimė
me zemren e padjallzuar si e ėmbla shegė
atdheut kah po i falte rimė


e ti i biri i i varrit e hijenes shartue
me hije tjera vorrėtare
nuk e le zogun nė gjuhė shqip me kendue
ne gjuhen e vet amtare


vargun ja sulmove e vullnetin
lirinė ja more mbi pip
kahdo e plagose edhe mbi dhe tė vetin
kėngen ja ndale tė mos kėndoj shqip

po ti tjetri qė vlla e fis ke spiunue
naten ke shkue nė hyqymet neper terr
pėr se zogun shqip kahdo e ke pengue
qė nė deg'ėt kombtare kendonte i pa sherr

e ti pjella e zezė e qetnikut
qė gra shqiptare udbashve u ke qitė
per se ja ke ndalė kėngen atij zog lirikut
e te bardhė nuk i le ndoj ditė

vetem pse liriku rrinte degė mė degė
e me sqep tė bukur rrinte tue cicerue
kan dalur tradhtarėt zemren me ja djegė
e shqipen me rimė per te ja cungue

dolen edhe sa e sa tjerė brejtsa te zi
qe brejnė me myk edhe gurin
e vargun deshten me i bre zogut t' ri
kur ky prore ciceronte per flamurin


pastaj dolen do qakaj fetarė
qė shpirtė as paqe nuk kan kund as fe
e disa tjerė kopila te pa fis e farė
qe zogun ta rrezojne pėr dhe


por prap neper degė shqipe po kendon bilbili
me kengen kengtare neper degė e pipe
me flatra te lehta si fletė karajfili
ne flutrim prore n' vargje tė arta shqipe
-------------
autori xhelal ferizi liriku ne kohra me mergime
----------------------------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:41
Ty shqiptare nga turqia
autori xhelal ferizi
do ti fali ato behare
vargjet shqip si rrrezanija
porsi lulet ne tokė shqiptare

-------------
aman zot ma fal nje ermirė
mė fal fjalė prej gjevahiri
ma bėn diell vargun e lirė
tė ligjėroj si zog ma i miri
---------
po ekėrkoj me stil prej ari
nepermote argjentare
por si ylli lozonjari
me ja shkrue me gjuhė shqiptare
-------------
ksaj shqiptarje prej turqije
qė ka ruajtru gjuhė e fe
ja dergoj me mallė etnije
eren shqip qe e ka mbi dhe
------------
e i bėj te fala me krah zane
le te ja sjell atje ne troje
prej kosves se lashte dardane
drejt prej zemre rrjedhė si hoje
-----
rjedhė aq ėmbėl nė gjuhė etnike
siq rrjedhė bletes mjalta e kuqe
po ti shkruaj vargjet lirike
mbshtjellė n' gjuhė shqipe me burbuqe
--------


e ti mbajė ne gji si mallin
e shtrengoj si at e amė
mos haro ti dheune zallin
kah shqipni i thonė me famė
---------
se aty vet shpirti i detit
shungullon e rrin kaltrija
i ka fushat te bereqetit
me at gjelbrim si vet mahnija
-------------
e aty ku i thonė shqipni
dallendyshet ku mbajnė fole
prej preveze ne dardani
ėsht nen diell ma i bukuri dhe
-------
duaje fort si sytė e ballit
merre e puthe nji grusht dhe
shuaje n' lot djeg'jen e mallit
diellin shqip thirre me t' nxe
-----------
duaje token e lirinė
anė e m'banė ku ėsht atnore
falja gjakun e dashurinė
kahdo i thonė etni arbnore
--------------------
AUTORI XHELAL FERIZI NGA MERGIMI
-------------------------------
ME KTO VARGJE T' PėRSHėNDES FLAKERISHT NGA MERGIMI

TE UROJ GZIM E MIRSI E ARGTIM TE KENDSHEM

DHE DUA TE LEHTESOJ SA DO PAK MALLIN PER
GJUHEN E ATDHEUN QE E KE NE DHE TE HUAJ

PUSHIM E KENDSHMERI TE DESHIROJ NE MESIN E SHQIPTARVE DHE TE VARGJEVE SHQIPTARE

TI E JONA MOTER E KURBETIT

E NDERUARA SHQIPTARE NGA S TURQIJA
-------------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:43
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Se Tash Zemra Me Ka Plasė Mue
------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------
Se Tash Zemra Mė Ka Plasė Mue
Tridhjet Vjet Jan Mohue Vlerat
Vargu Im Ky Tué Rėnkue
Tridhjet Vjet Tue Kja Pranverat
-----------------
E Zemrat Bloza E Katrane
Tue Pshty Akull Tue Pshty M'ni
Mohuan Vargjet Iliriane
Veq Pse Truri U Shartoj Zi
-----------
Kta S' Kan Pi Kurrė Nė Kroje Dielli
As Ndoj Tė Langshme Shije Hane
As Ndoj Tė Bardhė Hjeshi Prej Qielli
As Ndoj Ndjenjė Qė Vjen N' Gjuhė Nane
-----------
Veq Kan Pi Neper Zezona
Ngjyra Heshtje mohe Mizore
Kan Pi Vyshkje Tė Kohve Tė Vona
Per Me E Vyshkė Zemren Arbnore
-----------
E Nė Damarė u Ka Rrejdhė Errsira
Ngrirja Gjakut i Ka Mish'rue
Prandaj Rima afo o Art Mira
Aty Dritė S' Ka Mbrri Me Que
---
Qorret Zemra Nuk Kan Pa
Shpirti Qorr Nuk Ndjeu Tingllimė
Prandaj Vargu Mbet e u Tha
Tue Lotue Si i Mjerė Me Rimė


---------
Ajo Vyshkja Ne Zemer Zbehė
Por Si e Vdekura Qehre e Vorrit
Nuk Len Art Aty Me U Shprehė
Ku Rrin Prore Hieja E Qorrit
------------
Eh Medet vargjet e Mia
Qe Sa Stinė Me Vaj Po i Lani
Kurr Per Ju Nuk Qau Etnija
As n Qerpik Su Dridh Vatani
-------------------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
Vargje Shqiptare Neper Vite
Lirikė Artstike Shqiptare
-------------------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:44
TI NA QENKE ZANė SHQIPTARE
----------------------------------
AUTORI XHELAL FERIZI
L-I-R-I-K-U-
TI NA QENKE I VASHė SHQIPTARE
he ty tė pastė hije e verteta
por si lulja diellatare
qė rrin kthye me gaz kah jeta
---------
zemren njimend ma paske tė lartė
thue t' flutron si mbi kaltri
shqip si zogu i bardhė i artė
qė shkon nė joshje n' bukuri
-----------
EDHE E PASKE AT KULTUREN
porsi lidhen t' shndritshme rrezet
qė n- dy zemra e lidhin uren
porsi dielli nė qiell kur ndezet
-----------
edhe i lidhin me ato yje
zemrat nė fije e deje ari
ashtu ty tė paska hije
me i lidhė fjaltė me gjuhė shqiptari
-----------
edhe bukur qenke veshė
thue s e m' je e bija e hanes
nė dukje m' qenke sokoleshė
si mbretresha e ilirianes
-----------
tė ruajt zoti e bukuria
se m'a paske goj'n prej ari
si po t' shndritka fisnikria
porsi yllė kur del ma i pari
-----------
“po e kam dit se nder kto zhare
ku rrin flaka ndezė mbi dhe
ka me pasė shkndija shqiptare
qe ndriqojnė nder kombe e fe
------------
porse ty pashė amanetin
po ti jap do fjalė diellore
mbajė nė gji si toka detin
e mi ruaj n' shpirtsi arbnore
-----------
zgjedhu vet mbretreshė e tė parve
kahdo arbnisht flet andej turqia
kahdo rrin fara e shqiptarve
ligjro shqip kah fjala e dija
------------
se zanatė ti fort ja paske
porsi hana qė lmon valė
ashtu shpirti i yt po u haske
kahdo lmue me tė bardha fjalė
------
shko pra n' dijes lmoe shqiptarin
e shqiptaren me gjuhė nane
qoja germat shqip si arin
vargun tė lashtė me rimė dardane
--------
e dhe u thuaj si ai liriku
qė me varg po kndon mbi dhe
po e mbanė fjalen si qeliku
shqip pėr ju ka dalė me nxe
------------
e m' ju kndo ti porsi zanė
kėto vargje argjentare
ua dėrgo me gjuhen nanė
porsi zogzė me kangė shqiptare
--------
e mi kndo nė tel t' lahutes
vene plisin se tė ka hije
se qenke vet mbesa e teutes
zogzė e bardhė me krah etnije
---------
e mi thuaj andej shqiptarve
se nji zog lirik plague
po mundohet trashgimtarve
nė gjuhė shqip me ju ligjrue
-----------
porse e tijė s’ ndjehet cicrima
se plagosė ma kan shum mote
prandaj varg nė brusha e rima
nuk po i del nėpėr ag'zote
--------
nuk po i del as n’ pėr mėngjese
se e kan nda prej tokes t' parve
se nuk mbet kund ndoj mshirė bese
ndėr shum vese t’ bajraktarve
---------
prandaj mbetė ka me krah t’ mjerė
me cicrue don pėr dhe t' vet
ma kan nda si fluskė mbi erė
nda ma kan me tokė e det
------------------------------
Nga autori xhelal ferizi
liriku nė mėrgim
-----------------------------

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:45
E mbasi ti qenke zanė e malit
-----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------------
e mbasi ti qenke zanė e malit
e po mbajshe nė zemer rreze
dil le t' kndohen djalė mbas djalit
vargu e rima nėpėr breze
----------
e nė se cilen atje shqiptare
zogzė qė din kangen me e kndue
shqip me gjuhen e vet amtare
vargjet t 'mia me ja kndue
------------
e nė gjetsh ndoj far zengjini
tue kėrkue n' pėr viset tua
thuaj se jam si deti e drini
me varg tė lirė ku rri mėrgua
--------
e nuk shterrem as nuk thahem
thuaj nėse ka ai besė e fe
se me lot vargu po lahem
thuaj liriku s' ka atdhe
----------
SE DARDANJA E ETNIJA
tash kan ndrrue besė e adet
prandaj kjajnė vargjet e mia
porsi zogu pėrmbi det
----------
e thuaj zengjinit tė turqisė
kahdo shkon kah udha e huaj
pėr lirikun e shqipnisė
se me varg e rimė po vuaj
--------
edhe andej thuaj zanatlisė
edhe te shkathtit ndoj tregtari
le t' ja kndoj kto vargje fmisė
tue ja ndezė si flaka e zhari
--------
ndoshta ngjallet kund ndoj zemer
tė mos vdes fjala atdhe
ndoshta kund shqiptarė me emer
ngjallet shqipen tue pasė fe
--------
ndoshta kund ka mbetė ndoj zemer
fmisė qė din me ja palue
gjithkah shqip emėr per emėr
fjaltė kombtare tu i ligjrue
------------
e ti thot se pėrmbas sotit
si e duan diellin ta duan loken
ku rrijnė tė bijt e kastriotit
shqip mbi dhe tue gzue token
--------
edhe u thuaj zemrave tregtare
vargun nė zemer me i mbjellė fmisė
nė gjenerimė rima shqiptare
kangen tė shejtė nė shqip me e nisė
--------
tė ja palojnė nė emocione
kahdo vargjet e lirikut
porsi rrezet nė medaljone
tua bėjn zemren lot t' qerpikut
---------
qė me kja me lot shqiptare
her prej gzimi e her prej loti
e n' gjuhė t' lashten diellatare
gjith me u kndue zemrat drejt moti
--------
e u thuaj mos kqyr kurush e liren
as kusure e as bakshishe
por me u mbjellė rimen ma tė miren
nė gjuhė ilire tė shejtė ma tė shishme
---------
se nė kėt gjuhė zemra e violines
qerpik shpirti lvizė refrenit
porsi vrulli i i zogzė larmines
ndoj breg drini e breg t' erzenit
----------
ndoj breg bune e hije tė lume
ku rrjedhė uji nė ndjenjė biluri
qė t' lmon zemren si agrume
ku flet shqip ai dheu e guri
------------------
e thuaj zingjinve e thuaj shqiptarve
kahdo i ka mbi dhe turqia
se nė varg t' margaritarve
po ua fali ndnjeat t'mia
---------
E T' MOS HARROJNė VARGJET T' LIRIKUT
AS LIRIKUN AS ATA DJEPA
T' MOS RRIJN GJITH N' TERR T' METELIKUT
SIQ RRIN QYQJA NėPėR SHKREPA
------------
POR TUA UA KNDOJNė NJI KANGė SHQIPTARE
Qė ME DIELL UA QOJ N' VIZLLIMė
TA DIJNė BREZAT Nė GJUHė AMTARE
SI U KėNDON LIRIKU N 'RIMė
------------
e mos harroni mbjellni pra
atdhtare ndjenjė pa u ndalė
si ujvarė kullue me ra
me rimė vargu ndėr shqiptarė
--------------------------------
autori xhelal ferizi ne mergim te fala te gjith shqiptarve te turqisė
te gjitha shtresaave atje ne zanate e profsione
duke besuaar s evargjet e mia do ti kndohen rinisė djepave atje
per te shpetuar gjuhen elasht amtare
me qka tė ėsht e mundur
---------------------------------------------------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

zhgėnjimi
11-03-2010, 17:46
lirika popullore shqiptare nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
12-03-2010, 16:51
Kėrkojnė malet vargjet e mia
nga autori i penda mergimtare xhelal ferizi
kėrkon dheu kėrkon etnia
kėrkon toka etja e motit
kėrkon dheu i kastriotit
kėkojnė gurrat kėrkojnė krojet
fusha e ara e lugje e prrojet
kerkojnė fjerat e kėrkon bari
kėrkon ndjenja e qdo shqiptari
po i kėrkojnė edhe kanarinat
motet shekujt muaj e stinat
edhe kohrat ma bilbilet
trandefila e karajfilet
tuilipane e jorgovane
toka shqipe iliriane
edhe te gjitha te shqipeve fe
ne tokė shqiptare n' gure e dhe
por se ato si don tradhtari
mendjeziu e mercenari
ata qė dhe shesin tė parėve
shpirti i i lig e i zi i tregtarve
qe shqipninė e qesin ne treg
e i a mbyllin shpresė e shteg
nuk e lė kurr me buzqeshė
as me dukė si sokoleshė
mallkua qoftė shpirti iarmikut
qe se don vargun t' lirikut
veq zgerdheshjen t' metelikut
qofė mallkua ndjenja e tradhtarti
qė mbėshtillet n' zhgjyr t' dinarit
qė i lshon jarget kah kuleta
per me i shitė trojet e veta
per pak pak pare ato mizore
me shite dhe e tokė arbnore
prandaj vargjet per mbi dhe
por si diell gjith kan me nxe
me i nxe zemrat e shqiptarve
te mos bien n' kthetra t' gospodarve
per nji zhgjyr t' parasė lavire
me i shitė trojet gjevahire
prandaj vargun e kerkon moti
ndjenja e dheut e i qiellit loti
qė kullon por si currili
e bjen ne fletė prej kamomili
e i gjallron trojet si besa
rr'shqet mbi lule por si vesa
ne drite te diellit ne fletė kombtare
me plot arte vargatare
qė i jep lules sė bukuris
maja sharmi me u harlisė
prendaj lulet e e kuqja shega
kahdo shqip e kerkon dega
edhe degė tjera me bimė
e kerkojnė vargun me rimė
vargun te ndjenjes se xhelalit
ta cicerojn zogjt djal pas djalit
sa tė jet e bardhė shqipnija
por si e yjve bukuria
do tė kndohet edhe ne djepa
ne maja malesh ne lugje e shkrepa
se e kėrkojnė shkurmbardhat n 'prroje
kah do jan etniket troje
kahdo bletet me nektare
gjuha e lashtė e shejtė shqiptare
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit

zhgėnjimi
12-03-2010, 17:01
Vraponi nė himarė
autori xhelal ferizi
vraponi ne himarė o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarė si lisa
armiku po vjen me turra

vraponi o te bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
sternipt e kastriotit

guret atje ju thrrassin
e vales ndjeshmeria
dhe bjeshket po pelcasin
ka hy ne palcė trinitrija

shqiptar kaho me gjak
te fisit e fares s e vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker

dhe dilni te gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptar te granitit ma te fort se guri
vdis o shqiptar per token tande

himara si syt e ballit
si drita q e vjen shejtni
po o qajnė damaret e zallit
e guri po thrret per shqipni

shqiptar a jeni ne jetė
a thue Jeni per t’ gjall vdekė
ku jini o trima me fletė
himares mesyni ne shtek

kahdo shqiptarė qe rrezet
ju bijn ne sy te qerpikut
mos leni shqiptare brezet
ne pranga t’ perjetshme t’ armikut

dhe thuani tė pa fundmit qiell
e tė vullkanshmit zjarrė nėn dhe
tė zjarrtit tė shndritshmit diell
se jetė nuk ka pa atdhe

VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NEPER MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
NE KTHETRA ME RA SI NJI TJEGULL

SE TJEGULL NUK ESHT HIMARA
NDOJ SPIRRė E GURIT A FJERė
POR ėSHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERė MBI VLERė

TOKA O BURRA TOKA
E TE PARVE ESHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA

UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKUREN BUZEN E BREGUT FUSHAT'BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE

JO JO JU SHQIPTARė NUK E LESHONI HIMAREN
ATJE UJI ėSHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHTė ILIRE

ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA

KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARė
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALė HELEN E BARBAR

SHQIPTARė VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI TE HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE

MOS LENI AS SHEGEN E PJEKė
ME GJAK TE KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKė
AS UJIN ME VLERė SI ARI

MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Tė PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKė ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA

SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRTė JETE
SE TOKA E LASHTE ILIRIKE
ESHT ėNDJE MA E BUKUR JETE

O JU SHQIPėTARė MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISė Nė MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
12-03-2010, 19:39
Nuk do t' ket mbi dhe hjeshi
autori xhelal ferizi penda e mergimtarit

po nuk pat t' bukur shqipni
me ato male me ata lisa
me qetina e qiparisa

po nuk pat investitorė
gjak e gjuhė qė i kan arbrorė
qė e kan zemren fort bujare
qė e kan nderen atdhetare

biznesmen shqiptarė kah ka
tė gjith bashkohuni si nji vlla
nė forcė e mendje e kordinime
ta forconi shqipninė trime

se aty toka ėsht magjike
i ka fushat idilike

si ne vlorė si nė dardanė
tė mahnisin diell e hanė

prandaj zemres jepni zjarrė
tė gjith mbi dhe kah ka shqiptarė
kush dollarė e kush ndoj pare
ta shpetojmė token shqiptare

ti shpetojmė ne ato troje
qė jan tė ėmbla por si hoje
qohuni djem te kastriotit
per me e u lidhė me besė te zotit

kah ka zemra shqip qe flasin
hap e vrap sot le ti ngasin
kush ma i parė si e lehta era
te vrapojn neper tendera

se ne kthetra te varfrisė
na la skilja e pansllavisė
veq me humbė shqiptar't shpėrnda
me sundue leht grek e shkja

edhe europa shtriga e motit
qe se ka besen e zotit
por esht shtrigė e zezė vampire
qe i shemton trojet ilire

mandej kina mendjezezė

tjerė hindus e shum shpirtzez
edhe arab e tjerė mizorė
hileqarė sabotatorė

-
duan qe ne te jem varfnjak
me na i prishė gjenet ne gjak
ne luftra prore me na kallė
ne mergim t' vyshkem me mallė

ikė prej babe ikė prej nane
si n' shqipni si n' tokė dardane
lene tokė e trollė e voter
lene nuse lene moter


farė e fis e kalo detin
djerrė le ara e bereqetin
tue kendue do zogj e qyqe
e shqiptar't tue ndejtė ne udhkryqe

veq pse e don europa e zezė
me na e vyshkė prore qdo brez
me na u thye shpresa e qeliku
se kshtu lojen e don armiku

por nje bese ju shtrengue
te gjith shqiptart per me u bashkue
pa dallim n' krahinė e fe
shqip t' lulzojmė mbi gurė e dhe

-----------------------------
autori xhelal ferizi

kontakti me autorin

integro_fat@hotmail.com

te gjith te intresuarit qe jan te intresuarit

shqiptar qe kan mundsi paanik e biznesmen
te ndihmojn e ta sponzorojn autorin xhelal ferizi lirikun

le te lajmrohen
ne ket imeil adresė qe esht imeili i autorit
le te lajmrohen ne ket adresė

integro_fat@hotmail.com

kush e ndjen veten shqiptarė te vertet

per kontribut le te shkruan ne adresen e kti imeili

zhgėnjimi
12-03-2010, 20:09
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Kahdo qė kam shkuar

Shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

kahdo q ė kam ecė kahdo qė kam shkuar
kam,dashtė qė ta shėndrroj materjen nė varg
kullimin e valės,e zogun krashkruar
zenitin e kuqrremt tė qiellit nga larg

kahdo qė kam shkuar,kam dashtė qė ylberit
me i lidhė vargje,nė tė bukurin shtat
kahdo qė kam shkuar i kam kėnduar nderit
nė vargun tim tė peotik tė gjatė

kahdo qė kam shkuar kahdo qė jam tretė
me vargun tim nė gji
me varg krahėhapur mbi qdo dhe kam mbetė
poeti i huaj kalemgji


lakmo me i shkru gurit lakmo me i shkru hanes
lakmo nė qiellore kaltri
ti poetizij valbardhat n' ,gjuhė tė nanes
me shqipen, e ,lashtė ,plot larmi

kah do, q ė, kam shkruar kahdo qė, kam shkuar
kam dashtė me e njoftė thellimin
me do vargje e germa n, qdo gjė i pėrkushtuar
me e njoftė, fundin e te qenshmes e filimin

kahdo q ė,kam ecė me tė drojshmin hap
edhe me hapin e lirė
poet i ,mjerė gjithkah nė metaforė turr e vrap,
me nxjerrė artin ,me hirė e pahirė

me nxjerrė kuptimin e globit pėr tė nxjerr mahninė
qė e ka karajfili e lulet nė fletė
me e nxjerrė at vrull qė e shtynė dashurinė
me u mbjellė nė glob e nė jetė

me e,njoftė xixėllonjėn me e njoftė nektarin
e bletes cakun ,ėmbėlsinė
me e njoftė,tė huajin me e njoftė shqiptarin
me e njoftė ma thell dashurinė

me e njoftė sa ma shum me e,shėndrru nė varg
edhe fjalen e fletes kur dridhet
edhe ,armikun kur derdhė helm e jargė
e bollen pushtuese nėpėr trup kur lidhet

me i njoftė deshta caqet e cakun e prillit
qė i nxitė pranverat me ardhė
me e njoftė edhe,artin,t 'materjes t' zanafillit
e diten, kur ajo lindi e bardhė

deshta me i njoftė vallet e ligjet fenomenet
shpoirtestė e nyjet qė jan gordiane
deshta me i njoftė kahjet qė i kan nisur gjenet
me i shėndrru nė varg,me njė gjuhė vargane

o deshta me njoftė hijet qė ,e mbulojnė token
deshta m i shėndrru nė poemė me stil
nė vargjet e miaj qė ma mbulojnė koken
e vargun ta bėj cicerimė e bilbil

deshta dhe deshta shumqka deshta
mbasi me shpirtė e mistere i kam pa
me kriju vargje si rrushi nėpėr vneshta
por vargu poetik ma lot nuk po ka

deshta ta shterri vargun me gjak
ta shtrydhi deri nė tė,fundit fjalė e pikė
kur njė ditė, e pashė vajtueshėm,me lak
hanen e diellin nga koha tue ikė

mbas tyre besa e ndera ikte e maturija
e tjera vlera me varg
e un me vargjet e vrap kah bukurija
ti kthej u nisa nė ag

vrap me vargjet e mija andej e kėndej
gjithqka nė varg me i,shėndrru
kahdo nėpėr globe,deshta ti zbėrthej
kohrat qė nė mote jan ndrru


nė gjithsecilen fjalė nė gjithsecilin cak
deshta me mbjellė vargje,tjera
kėrkoja spjegimet nė qeliza e gjak
nė qehre ku shndriste pranvera

vrapova me njoftė gra,qupa e vasha e qiken
e djem e burra e milet
vrapova me vargje per artin etiken
me shterrė shum penda si det

vrapova kahdo qė ka qenėsore
qė bėn hije mbi dhe
me pendė e me varg e m e shkronja dore
vrapova ndė r ,kombe e fe


vrapova me qjerrė maska e vampira
shtihues lėpirsa mbi sahana
vrapova me varg tė shėndrroj, n'satira
nė naten kur ikte hana

vrapova mbas rimave tė operes tė muzikes
mbas tingujve qė i kan,aq mahni mister
notat e zėrin qė,nxjerret,mahnitės
qe dehė tė mrekullueshmen pranverė


vrapova mbas ngjarjeve mbas ,shkaqeve ,tė luftrave mizore
me hy nė thelbin me varg ,nė fenomen
nė qelizat gjakpirse deshta,me fletore
me shkru ditare nė refren


mbas gjygjeve gjykimeve e porot
gjykats e prokurorė
mbas mendjeve te globit ,nė pėr muaj e mot
me lapsin e leter ne dorė

deshta me njoftė mishin e njeriut pėrbėrjen strukturen
e lidhjen e krimit me krim
me ua njoftė holl fijen e lidhjen e uren
pėrse e duan kėt mallkim


deshta thell kah dijet me ecė ma tė shpejtė hapa
por shekujt po u dashka me i pi
me vargje e rrokje un n,pėr,mite u kapa,
n ,pėr shkencat varg e vi


vrap me njoftė bilbilin
vrap me e njoftė,edhe vesen
vrap me e njoft,currilin
vrap me e njoftė,mėlmesen

vrap me e

vrap me kthye nė varg
artin e vetimes
vrap me pa si ndjehet,
vala e gurgulllimes

turr e vrap me folė,me eren,me shegė
vrap me e shėndrru vargun ,bibil degė mė degė
vrap me pa kaltrinė si sharton me re
nisa vargje t' bardha nėpėr qiell pa fre

kahdo vargje t' mija vrapuan nėpėr pipa
kahdo n' pėr murrrane kahdo n' pėr tufane
nėpėr skuta e ,thepa mbi shkambij ku hipa
nėpėr shum humnera ,kam shartu n' gjuhė nane

kam shartu shum vargje ,me thelb n', hulumtime
kam shartu ,shum mendje,me,ambicje,, vlere
kam vrapu mbas motesh nėpėr cak t', qdo stine
si nji zog cicrime kur shkon, me cak ere


o un qė jam vet vrapi
i lindur mbi varg
kahdo qė vrapoj,kah do hap mbas hapi
nėpėr skuta t' botes n' qdo arqipelarg


deshta tė jem vargu i vargut me fletė
deshta tė njoh ,streset,e maskat, nė jetė
deshta tė njoh motet ,pėrse,stinve vijnė
nė varg t, shėndrroj,motet,n' fjalė kur n'ė ne rrijnė

deshta ti bėj dasmat varg e rresht poeti
deshta tė bėj,gzimet si nji poemė deti
deshta tė bėj lotin curril,prej kaltrije
deshta tė shkruaj,yllin nė pika mahnije

deshta tė shndrroj hanen nė secilin varg
dritqiell qė flet shndritshėm ,nga lartsitė aq larg
deshta qdo pikė shiu qė bjen me ,la, fletė
nė varg lulesh t, langut ,me,e bė varg e jetė

deshta me e bė vargun vargjet qė jan t' mija
gjithqka qė ka globi me e vargzu,fjalija
deshta me e shkri pyllin me at fllad t' lehtsisė
me e bė varg poeti,simbol tė knaqsisė


deshta me i marrė qiellit pikat n' diell , t .kuqrremė
deshta me shkru vargun nėpėr degė n' ,qdo pemė
deshte me e bė varg gurin me plot rrudha
deshta ta shkrijė vargun kahdo q ė,shkon udha

deshta me shkri vargje me njė mendje t' hollė
deshta me e shartue vargun me qdo shkollė
deshta me shartu vargun me shejtri
deshta me e pi globin e nė art me e shkri

ti je vet mahnija o varg qė hyn n' pore
kahdo n' fenomene ,n 'materje botrore
ti nxjerrė e shėndrron qdo gjė n, varg e fjalė
ti je varg qė n' ,vargje kurr nuk din me u ndalė

vargu im i vargut me ato vargje t' ,gjata
ti je vet theksimi,si ty un nuk pata
tjetėr dije ,e germė as fjalė tė eksponimit
me ja nxjerrė materjes palcen e kuptimit


shkruar nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

zhgėnjimi
13-03-2010, 06:12
Ti moj lulja e bukurisė

Autori Xhelal Ferizi liriku nė mėrgim

Ti moj lulja e bukurisė
mos je yllė i dashurisė
a mos je si balli i arit
a mos je lulja e beharit
a mos lindė je nė kopsht t' mahnisė
mos je ngjyra e rrezanisė
a mos je rreze prej shtati
a mos je ndoj lule shpati
se ty fjala tė del prej flete
a mos je ndoj lule jete
ndoshta nė brigje tė rrin kėrcylli
kah ndoj lum n' mes lugu a pylli
ndoshta je mu nė buzė tė zallit
tė lajnė currilat n' qehre t' ballit
mė thuaj moj lulja e qehre shendit
ti ma e bukura e atij vendit
a mos je ndoj curril hane
qė ke pikė mbi tokė dardane
se buzqeshje kshtu s' ėsht pa
qysh se shekujt nė tokė jan ra
qysh se nisė jan kohra e mote
s' ėsht pa art si qehreja e jote
nuk ėsht pa kso bukurije
nė art t' diellit as n' shend ingjije
as n'larmi įs n' lule tjera
kahdo nė vise shkon pranvera
kahdo shkojnė kto stinė t' beharit
kahdo jan trojet t' shqiptarit
kahdo shkojnė yjet gazmore
matanė harqeve ylberore
nuk ėsht pa lule freskije
as me gaz kshtu as me shije
as n ,mbretri tė karajfilit
as ndėr malet e bilbilit
nuk ėsht pa kso lule shtroje
thue se rritė e le ndėr kroje
aty dridhshėm ku bien biluret
vogėl bardhat valė e skurret
kahdo bjen ajo skurrjela
mbi fletė tua e kordela
po ti qenke e bija e hanes
me gjuhė shqipe gjuhė tė nanes
po ti qenke nėn degė e pipe
ma e bukura lule shqipe
po ti e mahnitke at currilorin
valabardha e zallinorin
kur ti nė breg po e kthen fletė allin
po i mahnitė currila e zallin
edhe bregun pran kullimit
za ujėbardhė tė gurgullimit
po ti qenke bardhafletė
qdo ujvare qė i jep jetė
ke zbritė yjet pran burimit
gurabardhtė kah vala e vlimit
qė si n 'vlim derdhen bardhore
me ra n' gurra zallinore
ti me tė hapura ato larmi
paske dalė sa yj me shkri
paske dalė gojė hapė me lanė
tokė e dhe e diell e hanė

autori xhelal ferizi liriku neper vite me vargje shqiptare
lirik nuk ėshtė nė linjė

zhgėnjimi
13-03-2010, 06:20
Vasha nė mendime

autori xhelal ferizi nė mėrgim

NėPėR LUM VALBARDHAT PO PėTHYHESHIN N'GURABARDHė
CURRILAS FJALėT PėRHAPUR E PėRTHYE SI ATLETE
SI ART MAHNIJE LUMBRADHIT TUE ARDHė
Qė NXISNIN MENDUESHėM AQ SHUM NDJENJA JETE

PRANDAJ VASHA KISHTE DALė Nė Kėt NATYRė
Nė VLIMIN E SAJė RINORė
ISHTE SI NJė HėNė KUR DEL N' QIELL ME FYTYRė
ME SHARMIN SI ARTI I' T' SHėNDRITSHMIT METEOR

MENDUESHėM MBėSHTETUR Nė KėT ART PEISAZHI
THELL DUKE KUNDRUAR E DUKE KUJTU MOTET
ME AQ SHUM DET NDJENJA E VLIME MARAZI
KU DėNESSHėM SHEKUJ' SHPIRTAS PO I SHPIRTZONTE LOTėTHJESHI PRRALLORE KY BREG SHEKULLNDJENJASH
KAHDO MAHNI MBI DHE
E BRIGJET Nė DY ANėT SI NGJYRė GėSHTENJASH
VALėT MELODISNIN Nė RRėKE

ATY VASHA MBSHTETė Nė NJI DRU Tė MOTIT
KėRKONTE NėPėR KOHRA KUJTIME
PO UJi SHPREH'VALėS SI BILUR I LOTIT
MBėSHTJELLEJ ME Tė MAHNITSHMET SHKUMBZIME

VASHA PO MENDONTE Tė DIKURSHMEN DASHURI
E HėNA Nė QIELL VETULLORE
KISHIN DALė NėPėR VALė BUKURINė ME E PI
Tė BUKURAT DHUNTI QIELLORE

SA THELL KISHTE HY Nė MENDIME HANA
Nė MES Tė SHPREHJEVE ME DRITė
KULLIMI E VALA KOKėRRBARDHA RANA
VALBARDHAT KAH GURėT TU I SITė

O ZOT QDO NJENJA SHPREHJE Nė VETE
SIKUR Tė FLISNIN BUKURITė PRRALLORE ME T' SHKRI
EDHE GJUHA E DRURIT E BUZė'LUMIT E QDO FLETE
KėRKONTE Nė KėT ART IDILIKė ME PI

VASHA SHEKUJT Nė ėNDRRA PO I PėRKDHELTE
PRAN BREGUT ME VALBARDHAT SI DIAMANTE LOT
Nė KTO BUKURI VIRGJRORE Qė ASKUSH NUK PO I SHKELTE
VEQ SYRIT Tė QIELLIT N' PėR MOT

VALBARDHAT SHEKUJNDJENJA NXISNIN ME MIJA MALLėNGJIME
GURėT VALBARDHSISHT NE BUKURI VALėSH PO LAHESHIN
VASHA E TRETUR THELLSISHT Nė MENDIME
VALBARDHAT NėPėR GURė NE SHIKIM SI NDAHESHIN

SHKUMBZIMI I VALVE SUMBULLONTE MELODISHT
SI UJI ASKUSH SHPIRTIN NUK E LMON
VASHA MEDITUESHėM Nė FLUTRIM EMOCIONI LARGSISHT
QDO GJė THUE MBI DHE ME MALLė PO E SHPIRT'ZON

THUA SE I SHPIRT'ZON EREN E VALBARDHAT UJVARORE
MELODI'SHT KAH BULZONIN MBI GURė
A THUA O ZOT KėT VASHė ARBNORE
KUSH E THURI Nė ART ME T' MAHN ITSHMIN NURė

AJO PO E KUJTONTE DIKUND LARG SI Nė MITOLOGJI
NJė DASHURI Tė PėRMALLSHME ME TIPARE
AJO Nė MėRGIM TASH DIKAH NDOSHTA U SHKRI
SI KTO SUMBLLA Tė KULLUARA Qė SHKRIHEN N' PėR UJVARE

PRANDAJ VASHA THELLUėSHėM NATYREN E KUNDRONTE
BUKURINė E VETMUAR E MBėSHTETUR PėR DRURI
AJO Nė MIJA DėNESJE SHPIRTIN PO E LOTONTE
KUR SYRI HėNEN KAH QIELLI IA ZURI

O HANė I THA NėPėRMES Tė LOTIT
TI Qė ENDESH NėPėR QIELL PA U NDALė
NėSE SHKON MėRGIMIT BASHK ME STINė Tė MOTIT
MI THUAJ Tė DASHURIT TIM SE KėTU KAM DALė

PRAN KėTI BURIMI KU LUMI PėRSHKON
VALėT BUKUROSHE MU Nė MES LEDINE
I THUAJ MėRGIMTARIT SE RREZANISHT M' PėRQON
KAH TI NJE E KALUAR PLOT ME MALLėNGJIME

I THUAJ SE TA RUAJ TY SHAMINė BEQARE
I THUAJ SE TA RUAJ ZEMREN SI KRISTALI
I THUAJ SE TA RUAJ AT T' SHTREJTė BESė SHQIPTARE
SI'Q' E RUAN BILBILI DASHURINė N' DEGė MALI

I THUAJ LE Tė VIJ I THUAJ Tė Mė KTHEHET
I THUAJ Tė Mė VJEN ME FLATRA NGA MėRGIMI
I THUAJ SIKUR VALA LOTI PO M' PėRTHEHET
I THUAJ SE ME SHKRIU MBI DHE MALLėNGJIMI

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

zhgėnjimi
13-03-2010, 07:09
Lirija mė doli ma e keqe se robėrija
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nga autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Mua liria
Mė doli ma e keqe
se
robėrija
sepse kahdo mbi dhe
u mboll
mercenaria shitja e atdheut
u mboll
shpirtngushtėsia
shum shpirta jan shitė e jan ble
nga euro e rubla e dhrahmija
e qau toka e skenderbeut
se jan nda me kisha e gjamija e me fe
e ndasi fisnore klanore krahinore
ja grryenin themelet atdheut
mė dukej sikur shqiptarė nuk mbeti mbi dhe
sikur u shua dashuria arbnore
pastaj lindi bizari perversi faqe zia
u lanė meritorėt pa dore
perfitoj gjithfar ushujze gjakpirse nder ne
hilja mizoria barbaria
egoja ndarja klasore
dolen pederast pedofil e prostituta
sikur u tha e u vyshk besnikėria
ne qeill nuk shihej ne flutrim shqiponja sqepekrruta
vetem do laraska te kqia
ne trojet qe i la agroni e teuta
u mboll wehabija trinitrija
u mbush me vnerė e zhgenjim edhe kupa
u mboll mbi dhe dinakėria
u lan atdhetarėt pas dore
pėr vjedhje lindi lakmija
u mboll edhe absurdi
tallava e pabesia
e hordhitė lakuriqe klanore
zhjgyri u mboll dhe orgjija
mos rrespekti e pandershmja dredhia
ankthi-
e u vra emocioni
u mboll kahdo papunsia
ne gara fitoj demoni
mjerimi u mboll e varfėria
u djallėzua njeri i joni
e vdiq mbi dhe dashuria
me ego doli padroni
u mboll kahdo ftoftėsia
u mboll edhe antivlera
shundi kiqi e veset
e fama me lavde tė pa vlera
u shtua mbi dhe pabesia
u mboll edhe ego mizoria
na u shiten fabrika e miniera
u mboll edhe hajdutria
mohimet kahdo e perbuzje
u mboll anti njerzia
u shiten me hile tendera
prandaj mė doli ma e keqe
ma e keqe liria se robėria
e dalur fare e ndere
se u mbollen edhe kohrat me leqe
u mboll edhe dyftyrsia
ma e ndryshkur se qdo teneqe
dolen disa zemrat te kqia
ajo qė aq shum e ėndrrova
me doli ma e keqe se roberia

liria liria liria
''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
13-03-2010, 07:10
Guri im

Autori Xhelal Ferizi

ah guri im,qė tė njoh,pėr qėndresė
si munde me pėrballu,shekuj,nėpėr rrudha
tė gurit e paske pasė at besė
e gurit vuajtja ime ,prej gurit,loti e udha

ah guri im qė ti je un
e un jam ti jam gurė
shpirti im gurė, sa ,peshen ia vunė
kur e lan pa kulm e pa murė


qėndrove pa ,shtyllė,pa,mbėshtejte pa vendė
qėndrove se, ti un je
gurė i paske pasė ato tė kafkes mendė
se shakull nuk re pėr dhe

sa shum tė kan ra nėpėr ballė e shpinė
o guri im i bardhė
por prap ti mbete gurė, mishi,nė qdo stinė
pse? dita ty akoma nuk t' ka ardhė

guri im guri gurė je gurė ke mbetė
sa shiu me lot e gjak tė kan mbulu
si njė prrua me valė,si njė lum si det
dhe prap s, je shkri me u tretė

ti i qėndrove ndryshkut,tinzares tradhtisė
vyshkjeve qė msynin mbi ty
i qėndrove ferrit edhe pabesisė
qė donte nė placeė me tė thy

guri im jam un i yti jam ti
sa shekujt i ke duru
tė gjith me akull me vullkane me shi
mbi ty e nėn ty kan buru

guri im qė driten qiellore
nuk ta lan pėr hise
ti je gurė mbi gurė ,qė nuk rrin n' gurore
por shkrihesh pėr kombe fe e fise

as nuk ta dijnė shpirtin as s, ta ndėgjojnė gjamen
as heshtjen s ,ta njohin as rrudhat nė ballė
tė kan mbshtjellė me mjegull, e mbi ty zukamen
po e l'shojnė shekujt me mallė

guri im o gurė sa motet ke me i shtjerrė
ti qė shtizen e mbajte,nė ballė me flamur
kahdo kraht e shpresės ,hilet ti kan herrė
ke mbetė i vetmuar ,kush tė kputi urė

ku peshon ti sot ,lpener n' ,vend tė huaj
ti je un,mėrgimtarė
kur tė vdes qėndresa ,mė nė fund mė thuaj
tė ,shpallim,thyerjen tėnde,nėpėr ,bajraktarė


shkruan xhelal ferizi nga Mitrovica
Qaste te kendshme ju uroj lexuesve

lexoni vargjet e autorit xhelal ferizi tregoni shokut shoqes te afermve

zhgėnjimi
13-03-2010, 07:14
Gjaku i maleve

xhelal ferizi autori


Fletet e qetinave dhe fletet e lisave gjak kan pikė,nėpėr male
shekujt e dhimbjeve kan qa kan dėnesė
ka dėnesė vet buzbardha e qdo shkumbė me gjak vale
e dridhur ka qa currili e vogla vesė

ka qa se neper male gjaku esht derdhė gjak i vajzerisė
aty nė secilen lule dėshmon nji thyerje dhimbshėm tu u dridhė
aty u derdh gjak i shqipeve i virgjersisė
dhunim i vashava tė dardanisė disa ne pranga lidhė

gjak shqipje motet rėnkojnė
nėpėr malet dardane
dhe shekujt qehren orė e qast e ndrrojnė
her qajnė her heshtesisht dėnesin nė gjuhė nane

gjaku i malave nėpėr shum fletė
gjaku i shprishur i virgjerisė
gjaku qė na then nė vullnet
gjaku i maleve tė etnisė


etni me me male me gjak
ne secilen kokerr te dheut ne mbrendesi
dhimbje kushtrim e cak
malet nuk duan kori

gjak neper malet tona
nė damarėt nė druj e levore
urrejtje hakmarrje nga thellsija ju ndihet jehona
shpagim kerkon ne ne qdo palcė edhe grimca ma e vogel e tok s 'Arbnore


gjak i kuq neper male
gjak i deshmorve te lirisė
stinė te pergjakura qė ecin ngadale
ringjallje e gjysem vdekura etni don me nisė


kori medet kori buqasin malet me gjak
kori e krenari edhe gjak deshmori
hakmarrje hakmarrje thrret i ri e plak
hakmarje neper shekuj do t 'kerkoj arbnori

gjaku i perzier me fletė dushku pa faj
shpernda neper barishte pylli
gajasur mbi zogza karpatiant qakaj
vdekur shpresat ne qiell te qdo ylli

malet me gjak e vra shpresash lisat
vashat te qthurura llahtari
pansllavt duke pshty duke shkelur plisat
perlye me kokė ulė grue e vashė shqiptari

sa dridhjet shpirtrore gjoksi i nji vashe
kapur per nji lisi ku floket po i nxjerrė
o zot si ka ikur nji shpend n krih larashe
kur nji vashė tjeter shnjerzu ne vaj tu u shterrė

bertima per nderin jehonte
ne palcė ne thellsi te qdo plasje mbi dhe
o zot nii gjamė tjeter njimij stinė po i shponte
e gjakosur dhune aty nji vashė e re

nji tjeter me dy sy mbuluar nji tjeter aty zogzė mjerane
hapur kembesh rrinte me thikė e detyruar
nen te mjerin shikim ne at prani nane
bertiste e shpurdhiste nga dhimbja e paduruar

vjelljet evashave gjak e tug e vnerė
bilbilat kahdo tue ikė
neper malet tona gjak po derdhej e po merrej nderė
ne nuse ne vashė e nė qikė

thikat serbiane tė mbrehta mizore
te ngulura nė nji vashė aty pranė
nji tjeter pershkye qė terheqej dore
nji tjeter me tė vjellura shpirtė ah duke dhanė

bertima perzie me dhimbje e thirrje nė zot
nė ndihmė qė nuk dukej kund
keshtu etnike shqipnija nė shekuj e mot
dhunime e poshtrime tė pa fund

ne nji lis tjeter qe ishte tmerrue nė qehre gjysėm vdekė
medet e mbeshtetur nji vashė si ai ylli
hjeshija e saj nėn dhunė ish stermekė
po qante pa shpresė nė mes pylli

o zot sa piskama nėnat nxirrnin flok
e lulet ishin vyshkė dardane
nuk kishte lulkuqe karajfil as borzilok
te mos qante e dėneste nė gjuhė nane

autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
13-03-2010, 07:16
Lidhja me dhe,
'''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''''''''''

lidhja me dhe apo,vet dheu jam
shpirti,me dhe sa ndjenjėsisht lidhet
dhe oh dhe ,dheun ma dha trupi
e trupin ma dha dheu,
q ,lidhje,kshtu,
dheu nuk me do, me la jasht,
e ndoshta s ,do,te,me le,as,mbrend,
sa per dheun njqind shekuj do t kisha shkrue
por edhe njiqind shekuj dheu te shkruaj per mua,
nuk mund ti,a themi njeri tjetrit,
at qe duam,
por edhe sikur t e duam nuk,mundemi,
as dheu,as,un ,nuk,kemi,fjalor,
as nuk jemi fajtor,
ai dhe e un dhe
as gjuh as shkrim nuk ka
ah sikur te kishte fjal
e fjala te kishte dhe
q,ka,do,te kisha shkruar,
dheu per dhe
po nuk mund te shkruej
mungojn fjalet
duhen miliona alfabete
e germa,
emrime te reja
por ja qe nuk jan
nuk ka ,
jo,
edhe sikur te huazoj prej te gjitha materjeve
nuk mund te zberthehet imagjinata
prandaj ,nuk,mund te shkruaj per dheun,
as,dheu nuk mund te shkruaj per trupin,
trup e dhe
te dy ndjehemi,
por nuk shprehemi,dot,
me kaq shum te pa thena,
qe nuk thuhen,
ato thuhen ,ne,nje gjuh te papershkruar,
kur ndoshta dielli yjet toka
te krijojn alfabet te vetin
neper qdo grimc
nė ne
enigma
pafundshmėri habije
enigmė e mbi fuqie
materje me dije
trupi me
dhe
aut
-------
AUTORI xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
13-03-2010, 07:17
Te pistat lojna
''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi
'''''''''''''''''''''''''''
nėpėr sa kohra kalova Nė sa vite e stina
tė pistat lojna sa kam pa e tė pista fytyra
si nuk iken yjet nga keto pamje shemtuese
si nuk u shua e globit kaptina
nga lojnat e pista tė ndyra
sa shum kan qa moti e stina
nga shekujt me dy fytyra
-----------

sa shum i stėrzgjaten nėpėr talljet neper moshat tona
ata qe mbjellin sadizėm te pa fund ah ne shkrumb ua pafsha trojet
me gra e fėmij e ma zi se fatet llahtare tona
ua pafshim nėpėr breza tė pafundme plojet
-----------
mbi ta as shekujt mos u ngopshin me bėrtima
tė thekshme e gjamė pa fund u ec't loti
nėpėr trupa tė tyre u pafshin plumba e vrima
e kurr ndoj ditė t' bardhė mos ju dhuroftė zoti
'''''''''''''''''''
ata shkrumb pifshin o zot e gjak
ujė mos paqin me pi as me u la
he u lafshin me lot
o zot i qiellit per ne pse s' merr hak
mbi ata qe u tallen me ne neper shekuj ather edhe sot
-----------
djepat e tyre u pafshim neper udhė te mundimshme mbi shpinė
neper male neper eksode mbi akull
mbetshin porsi qyqet mbi ara e ledinė
e mbi dhe nėpėr shekuj shakull
-----------
sa shum vuajtje i sollen shqiptarit
sa shum perhurje e varre te zeza
ata fisi e gjaku i zi i barbarit
u derdht neper troje te tyre neper breza
----------

pse kėshtu qenka bota kjo far bishe globale
shekujt me u tallė me tė dobtin e me e plasė per tė gjallė
le tė bien vullkanet mbi fusha e male
le tė digjet dheu me gurė e me zallė

----------
se nė padrejtesi qenka nė secilen grimė
q 'n a 'duhet ky glob mbushė me hileqarė
le tė bėhet shkrumb tė mos i mbetet kund bimė
nėse tė lirė mbi dhe nuk mbanė tė lashtė shqiptarė

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
xhelal ferizi autori ne mergim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
e shkruar ne nji rast deshpirmi neper vite e mote
te mundimeve e vuajtjeve shqiptare

zhgėnjimi
13-03-2010, 07:18
Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Po e marr nga qielli do ngjyrė

xhelal ferizi autori

Po marr ngjyrė me fjalė nga qeilli me besė e energji
Po i jap pastaj pendes time edhe pak lot jetike tė , pa' thėna
Prej gurit po thithi heshtje domethėnėse e fjala po thithė gji
Ku ėsht fshehur liria pse nuk tregon hėna

2
do tė shkoj penda ime deri n' palcė tė gurit
pėr ta nxitė edhe gurin me folė e me qitė lot
penda ime e lindur n' palcė tė flamurit
shekujmendje e ngjyrė me dritė hėne plot
3
kur caku i udhtimit te deshirave do tė dihet nė tė dashurat , vija
kam me i marrė gjelbrimet kohore prej bari n' qdo fije pėr fije
me ditė ku e kan cakun kėto vargje tė mija
zot i madh sa e largėt qenkan fundi e dija
4
shkallė mbi shkallė tė qeillit po rendisen fletėt
nė qdo njerėn fletė nji gjuhė joshje e pa shkrue
a thua ne nuk vdesim por na ndrrohen jetėt
pse nuk na flet qielli qė din me dėshmue
5
po kur e ndjekė vargu penden qė shkrinė ngjyrė
edhe hapi vulė shekull qė don trup me ra
kur e shikon vepren penda nė pasqyrė
ju thot me shtri dorė urat mos me i vra
''''''''''''''''''''''''''''
xhelal ferizi autori
''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:20
E di njė her si gjėmonte nji zog
----------------------------------

Autori xhelal ferizi
-----------------------
e di njėher si gjėmonte njė zog
ciu ciu sa dhimbshėm
syri i ishte tha kishte mbetur pa strofullog
shikonte pėr rreth vuajtur e mundimshėm
-----
shtegtarėt tjerė zogj kishin fluturuar
me krah mbi erė nėpėr shtigje
ky sėmundjes i ishte nėnshtruar
s' kalonte dot male e brigje
-----------
as me qa nuk kishte fuqi
i mbetur ishte ligė e tha
nuk kėndonte gjėmonte me pi
etshėm pėr shtegtim duke qa
------------
ai donte fluturim
tė kalonte male e dete
ai donte cicėrim
jo nė lėngim e dergjė jete
------------
as zemren nuk ja ndėgjoja duke i rrahur aspak
tik tak thua ma nuk kishte ishte stėrmekė
nuk i kishte mbetur thuajse as mish as gjak
a thua thash ky mundet me vdekė
-------------
o zot leht e pėrkgdhelja mirėsisht
flatrat i ishin tha
dhe qaja un si fėmi dėnes'tarisht
nga ai nuk deshta me u nda
--------
ciu ciu ishte gjuha e tij ankimore
shikimi lutės tė shtinte gjallė nė dhe
un leht e lėmoja me pėrgdhelje dore
me lotin tim e laja zogun si rrėke
-------
e mora mandej te zjarri pran te ogjaku
sqepin ja laga me ujė
deshta qė ti nxehet sa do pak shpresa e gjaku
nuk di si ta pėrshkruaj
--------------
e ai mė shikonte shpresė'risht
i lodhur si njė skelet
mė fliste nga njiher ciu ciu cicėrimsisht
sikur e ndjente se jam poet
-----------
nga pėrkdheljet e mia prehje sikur gjet
sqepin ja hapa e i kam dhėnė me pi
me ujė tė kulluar ja kam lagė at sqep
dhe ai ndjeu dashurinė pėr njeri
------------
ne ishim me pėrkatsi tė ndryshme grupore
un njeri ai zog qenje me ndryshim
por dhimbjet na e bashkonin mirkuptimet qenėsore
gjallesa me dhimbje nė tė natyrshmin kuptim
-------------
e kundroja dhimbshėm me gjak tė syve tė mi
si dridhej i tėri nė vuajtėri
nėpėr lot tė mi shekujdhimbje ndjeja
pėr zogun moshė 'njomė tė ri
------------
ah smundje kobzezė pėrse e lėngon
i thash qiellit e pastaj fola vet me vete
pėrse nuk e len tė lirė qė tė fluturon
tė kaloj me zogj tjerė fuisha e male e dete
------------------
Autori Xhelal Ferizi
--------------------------
lexoni nė vazhdim vargje nga autori Xhelal Ferizi
tregoni shokut shoqes
-----------------------------

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:20
itulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Njiher me gurgullimen
-----------------------
Autori xhelal ferizi
--------------------
Epokė e ndjekjes ishte at'her
un e ksiha kohen stinen e qiellin kulm
ishte e quditshme ajo pranverė
un mbijetoja si kujtesė me ngulm
----------------
dhe zemra ma kėrkoj valė gurgullimen
pran nji prroni shkum bardhsisht shkumbėtarė
vala pėrplasėse po e ndjenjėsonte rimen
prroni mu bė vargatarė
------------------
melos shqip mu bė e vales shkumbė udha
e ujit mbi gurė tė kullim ujėzuar
rima mė prekte nė nostalgjike rrudha
tė ballit tim tė shpirtzuar
----------------
shekulli aty shpirtėrisht mė thelloj
i tėri qė mė erdhi nė qast
dhe nisa mallėngjyeshem ta shpaloj
gurgullimen si shpirtė me valen pėrplast
------
mė doli gurgullues si gjaku im
kur vlonte pėr gurė e dhe
mė doli si dėnesja nė lotim
pėr token ku shqiptohet atdhe
----------------------------------
Xhelal Ferizi Autori i vargjeve shqiptare
lexoni vargje nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
tregoni shokut shoqes
-----------------------------------------------

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:20
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Si u bėra vlla me gurin
------------------------
Autori xhelal ferizi
------------------------
u bėra vlla me gurin se mė bashkoj detyrimi
shartimi i kohes gurėsisht mė shartoj
trurin ma dha shqip rrezistimi
si guri tash nder shekuj qėndroj
------------------------
e zemren ma gurėsoi shtytsi greminė tarė
kalitja mė dha gurė me pi
rrokullisja mė bėri gurė qėndrestarė
tash vllezer jemi gura'zi
------------
shekulli zemren ma transplatoi
ajo tash rrahė si gurė
si guri heshtur tash meditoj
me gurin lidhem si urė
-----------------------------
Autori xhelal ferizi --------------------------

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:21
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Emri im ėsht instikt
---------------
instikt ėsht emri im
emri im ėsht vrap
pas barkut e kafshates nė vrapim
jam emri qė nuk mbahet zap
-------

emri im ėsht bukngrėnės lakmiqarė
lakmoj nė buk e mish
emri im ėsht ziliqarė
njeri lloj i veqant bishė
---------
emri im mishjngrėnės ėsht vrastarė
luftrat i ndezi mbi glob
emri im ėsht lojtarė
qė luaj me zjarrin kob
-----------
emri im ėsht njeri
qė luftrat i kam nė gjak
interesin e quaj dashuri
e udhen e bėj me lak
-------
emri im ėsht grryes
un grryej nė gurė e dhe
jam luftnxitės zemerthyes
belaqorė ndėr kombe e fe
---------
njeri ėsht emri im
por globin e ha me buk
gjakun e pi nė njerzim
me luftra her me pambuk
--------
emri im ėsh lloj kafshe menqurie
un jam dominuesi mi tokė
jam vet kreatori i qdo nismėrie
djallzia mė mbinė nė kokė
----------------
un pamje i ndrroj natyres
un botes i derdhi lot
un njerzore i ngjajė fytyres
por shekujt i djegu n' barot
---------
un jam mbi qdo qenje mbi dhe
un jam grabits e servil
njeri mė quajn shum fe
mė mirė tė isha bilbil
-------------------------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------------

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:21
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Pėrvojen nuk e kam ble
--------------------------
Pėrvojen nuk e kam ble
e kam mbjellė vet nė shekujt e mundimit
pėrvoja qė blehet kurr nuk ka vle
e mbjellura qė korret ėsht pėrvojė e vulė m'simit
------------------------
autori Xhelal ferizi

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:22
itulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Symbyllurazi luajta me rriskun
----------------
un dhe rrisku luanim symbyllurazi
qfar loje nė dukje e pa djallzim
un kisha mbyllur sytė dryra'zi
ai po gatuante pelim
--------------
nuk luaj ma symbyllurazi asnjėher
edhe pse mbas shembjes po premtoj
symbylluraz kush luan ėsht i mjerė
tash me sy qelė po mėsoj e lotoj
--------------

Autori xhelal ferizi
vargje shqiptare tregoni shokutr shoqes
------------------------
----------------------
lirik nuk ėshtė nė linjė

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:22
Qeshen tė gjitha menquritė
----------------------------
xhelal ferizi autorė
--------------------
un duke kaluar me penden ne dorė te nji i menqur shtegkalim
po qeshnin me cinizėm menquritė
dhe i pyeta perse gajaseni me aq ironizim
mė than per shkak se ne skenė po dalin pa dituritė
--------
pastaj ju thash mos qeshni me u gajasė
se pėlcet mbi dhe njerzija
ato qeshen gati duke plasė
se timonin e ka marr pa dija
---
dhe eca neper te menqurin shteg me pendė
ato menquritė po qeshnin me grusht nė gojė
tė gjitha - e un e mora me mend
pse qeshnin
padituritė i kishin vu nė tallje e lojė
--------
humor mu duk ky cinik
menquritė po qeshnin me shpoti
qesh edhe ti o lirik
se bashku me menquri
-------
qesh edhe nga zori se me qeshė ėsh mė mirė
se ilaqė ėsht qeshja pėr zemer
por dijet kur i sheh tė lidhura nė zingjirė
llojin e lotit emroje me emer
'''''''''''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
-----------------------

zhgėnjimi
13-03-2010, 08:23
Pėrse e quani nganjiher tė zezen tė bardhė e tė bardhen tė zezė
''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''''
pėrse o kohė o pendė o ngjyrė
nganjiher ju e quani tė zezen tė bardhė tė bardhen tė zezė
sepse koha nganjiher ėsht e pa fytyrė
e globi ėsht i larėm
servil i shartuar nga brezi nė brez
mashtrimi nganjiher ėsht detyrė
i tillė ėsht i jetes ky t' tharėm
lajka ėsht lojė e ndyrė

qysh se dielli nė at qiell per njerzim u u ndez
e jeta filloj mbi dhe
nder shekuj eci hilja nga brezi ne brez
zgerdheshja lulzoi si menyrė

si dje si neser si sot
pshtirosjen e quajten zot
'''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi

----------------------

zhgėnjimi
13-03-2010, 20:26
Un jam i biri i heshtjes qė flet
---------------------------
autori xhelal ferizi
-----------------------
un jam i biri i fjales qė heshtė
un jam i biri i fjales jetė
un jam pėr armikun heshtė
--------------
un jam nė heshtjen fjalė
nė fjalen jam vulė
un jam pėr hasmin valė
pėr mikun jam fletė e lulė
---------
un jam pėr heshtjen armik
dhe mik jam pėr fjalen e mirė
un jam si pendė me qerpik
kur shoh kah fjala e lirė
----
heshtjen un nuk e dua
fjalen e dua burim
un shprehjen e dua si krua
tregoju o vargu im
------
un heshtjen e quaj qyqare
heshtet vetėm mbi varr
as qyqja nuk heshtė mbi qarre
ma mirė me zė se me barrė
---------
heshtjen e dua ather
kur fjala vdes e shuhet
e vlerė nuk ka asnjiher
e kur vlerė me dalė ajo druhet
--------
por heshtjen duhet thye
drejtsia ėsht fjalė fitimtare
ajo ka me ngadhnjye
por jo qyqaria heshttare
-----
autori xhelal ferizi
liriku i mėrgimit
------------------------

zhgėnjimi
14-03-2010, 08:51
Oh nėse lindė nji civilizim tjeter
nga autori xhelal ferizi penda mėrgimtare
ndonje tjeter e qytetrimit qelizė
edhe nėse lindė vet mrekullija
cilat ideale do tė jen burim energjie energji e prizė
kah do te merret shpirtesisht njerėzorė rrymimi
e te reja tipare
a do te ket edhe ne at jete lugeter
e vese te pa fundme tradhtare
a do te ket varfri e krizė
a do te jet perseri mbret padrejtesia e krimi
edhe nese ne at jetė lindė vet mahnija
edhe vet estetika e bukuria
jeta perseri a do te jet vetem nje leter
qe hargjohet nga shkrimet e mbushe e shkrihet
a do te jet aty mė e shenjta dashuria
dollia e kohes me qka do tė pihet
a do te ngritet perseri me hile e mashtrim dollija
dolli a do te jet servilia hipokrizia
vendi i drejtesisė ne ket civilizim ku do ti lihet
a do te ket ne at jetė hogjallarė e freter
a do te jen te ndarė njerzia me kisha e gjamija
ne fe e lugje e prroje
ne megja e kufij
e gjak e do te derdhet perseri neper glob e troje
a do te ket uritha dinak e gjarpij
a do te helmohet perseri harmonija
a do te ket dhunė e shkopij
a do te shkelet e drejta nga padrejtesia
a do tė ket shpėrgaj tė mėrisė
mbi urrejtjet e lajkat e do tė ndertohet e re mbreteria
ku do te jet vendi i lumturisė
nga smundjet e luftrat e vrasjet a do te qajnė perseri njerzia
nga loja dinake e pa besisė
rrethe a do tė ket vicioze
a do te hedhė valle teatri e zhgenjimsia
plaqkitjet aferat orgjijtė a do te jen skandaloze
a do te shkelet paqja nga pushtimi e tradhtia
a do te ket kohra bloze
si do tė quhet nė kėt qelizė tė re jete njerzia
nė damarėt e ri tė kėsajė jete a do tė ket sėmundje tromboze
qė gjakun e paster koha e mykur e nxinė
e udhėt e damarėve tė beses e jetes i pėrthurė
ku do ta ket njerzia fjalen e lirė e lirinė
a do te ket perseri diktaturė
e dhimbje a do tė ket nė at jetė
si do ta quajnė me emer at botė
cila superfuqi per seri do te jet

njerzin’ do ta sjell perseri cila rrotė
do ta sjellė boten pėrsėri pėrmbi dhe
cili komb do te diktoj kombet cila fe
a do te ket edhe atje fushė e luginė e mal
a do tė shkelet prore mbi etikė
mbi mėshiren per mbi vlerat
a do te shkelet mbi nderė e moral
si do te duken atje pranverat
cili zog poetik perseri do tė dal
qe me te te tallen kohra tė mjerat
cili lot do te ecė rrėke si val'
kush do ti ket perseri tenderat
e boten e tij' me fjalė
trimeritė e meritat pėrsėri do ti marrin erėrat
i ligu me fat atje a ka me dalė
nė gara me brryla e do te jenė tė parėt hakerat
ose kopilat me plot thasėt me fjalė
ose llaskucat me vula tė rrejshme nė dorė
mafiozėt grabitėsit gangsterat
lepirsa e tjerė puthadorė
trimat a do tė jenė tė humbur si qyqet mbi fjerat
herojt do ti mbuloj hiri kohorė
e fama do tė pėrcjellė antivlerat
poeti atje a do te mbetet i gjorė
e fushat me lule te gjerat
e do te jen te mbuluara me shkrumb hi e borė
te pergjakshme a do te jen perseri pranverat
horonjėt a do tė shtrijnė pėrseri si lypsarė at dorė
paranė a do ta ken hileqarėt
tregtarėt e pa mshirshėm mizorė
dhe perseri ne krye te vendit a do jen barėbarėt
cili do te jet motivi kohorė
nga autori ne mergim xhelal ferizi penda mergimtare ne mergim

zhgėnjimi
14-03-2010, 11:06
Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Titulli:
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi -
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''''
Gjamė kombtare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

shkruan autori xhelal ferizi-l-i-r.i-k-u- n-ė- mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon
''''''''''''''''''''''''''''

demoni po quhet ėngjull- mbrapshtija po quhet e mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjetėr pėrveq ndėr shqiptarė
hilja po bėhet pushtet-

'''''''''''''''''''''''''''

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urt'sija
''''''''''''''''''''''
dikush i madh' po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
e urė po quhet vigu
''''''''''''''''''''''''''''
kjo nuk ndodhė askund mbi dhe
pėr veq te nji komb antik
ku posti me brryla u ble
ku zoti ėsht metelik
'''''''''''''''
ku armik mbi degė quhet zogu
ku qyqja quhet gjeraqinė
ku yllė quhet demagogu
ku i ndershmi e pin mėrzinė

''''''''''''''''''
orgjija feston ktu gjithmonė
klani ėsht ligji i ksaj toke
merita vdes kjo ikonė
ktu kurva po quhet loke
'''''''''''''''''
ashti i prishur mbanė mishin
rrėnja e mykur mbanė fjalen
rrencari e dredhė kamishin
i drejti nė fyt e ka halen
''''''''''''''''''''''
pazaret i bėn puthadori
fatin e ka bizari
flamurin e mbanė sabotatori
paranė e ka mashtrimtari
''''''''''''''''''''''
k'tu buka hahet me hile
k'tu rrena ecė pėrpara
k'tu brryli mbi gara me skile
mbinė pėrmbi klan porsi fara
'''''''''''''''''''
tokė me garues mbijetese
ku harresa vret dijetarė
pshtjellimi ėsht kult n' maje bese
ktu trimi quhet tradhtarė

''''''''''''''''''
k'tu arti vdes pa buk nėpėr lot
k'tu i varfėr mbetet profesori
k'tu fe nuk ka s e tė gjith jan zot
i pari del puthadori
'''''''''''''
o k'tu vdes ati e atkija
k'tu e para del pela qorre
k'tu vdes e pa fjalė burrėrija
k'tu trimat kan shteg veq nė vorre
''''''''''''''''

k'tu i ligu ka shtigje e rrugė hapur
kah tė don me dalė me fjalė
k'tu hajni quhet i matur
k'tu kneta po quhet valė

'''''''''''''''
k'tu kurr drejtesi nuk ka
k'tu vallen e udhheq shtrembatari
k'tu armiku quhet vlla
e vlla nuk quhet shqiptari
'''''''''''''''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''

zhgėnjimi
14-03-2010, 11:09
Bukurija
Shkruan xhelal ferizi

n, penden time ka,hy gjithsija
kan hy ,yje e bukurija
kan hy fusha e bregore
male brigje ,e,lugje e rrmore,
vrrija e bjeshkė ,e,kodrinore

penda ime i kndon zallines
i,kndon zog,e,kanarines
shekuj muajve vit,e stines
e kto bashk tash jan vargisė
me i thurė artin bukurisė

bukuri,ah,m,thuej kush je
si u shartove n' kombee fe
a, thue dielli t' lshoj ,mbi dhe
a thue ne yll,kur u mbjell mahnija
a ne ylber,kur ra shejtnija

a ;n curril kur ,shndriti ingjija
kush t, krijoj ty n' dritė kristali
,a,thue,zanat,n' maja mali
qe ai yll artin ua fali
a thue arti a piktura

a vetull hana n 'hark ,a ura,
ura e ylberit ,kthye n' kupė,t'qiellit
a karajfil,i flladit t' prillit
a ndoj sharm qe bjen,me fije
mbi safire e dritė larmije
kush t' krijoj moj bukuri

meteort ,thonė kur jan shkri
udhve te rrezes,n; tokė kan mbrri
a thue bashk jan ba shum dete
a ,thue ,shegt e; ftu; prej flete

t' kan ba cak,e lakmi jete
qe sot bota,turren n, vrap
kush n,materje s' mbahet zap
kur ti tok s' e shtron at hap
bukuri ,a' thue magjija

t ka,dhanė,brum,nga melodija
qe ti n, t' folun e ,dehė hanen
qe me ballė , e joshė rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndritė,mbi shend refleksin
bukuri,kush;t pagzoj ne emer

diell e hana ,t ndertuan zemer
po at gjak qe t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojn lulet mbi bari
kush ta shkriu,me rrjedhė nder vena
a thue yjet me pes krena
sot ne glob ti je vet skena

ti je skena ,e je hjeshija
ti dridhė fllad per kah lehtsija
ti je shejt ku bien njerzija
kush t' krijoj mos gurė tė detit
me ngjyrė arti n' pendė t'poetit
kush t' krijoj ballin me lkurė
kan bashkue safiret nurė

lidh i kan rrezet si urė
lidh i kan lulet me fletė
ty t' kan dhanė shndritjen n' ket jetė
sot mbretreshė mbi dhe ke mbetė
ke mbet cak per vargje e art
ke mbetė joshje e diellit t' zjarrtė

ke mbetė joshje per sy t' qiellit
per qdo erė e lule t' prillit
ti je vet ne cak ma e'para
a thue gjak t' dha shega a nara
a qerrshija qe pjekė e para
ta ka dhan gjakun t' pranveres

e aromen lulja e veres
e'ata sy kush ti dha ballit
e ato faqe a lulja e allit
ti ndertoj anash si fletė
glob e qiellit me i dhanė jetė
cak njerzije ti me mbetė

tash nuk ka nder kombe e fe
as nder fise permbi dhe
qe nuk, t'lshon sy e lakminė
qe nuk vdes per bukurinė
edhe shtegtarė edhe poet
pendė qe shterrin ngjyrė si det
edhe ligj kod e adet

t' gjith te shtrohen edhe gjyqtarė
tagrambledhs e taksidarė
kokrra e ullirit ,me gjith farė
gjyqet dridhen para teje
zgjidhen nyje e zgjidhen,neje
kur ti del,n'kordele,kreje

lidh per floku si zambaku
para teje ndizet gjaku
para teje kputet laku
arma liget e penda shkrihet
dielli e hana,e qielli krihet

edhe shiu lshohet me pikė
yll dritsije s' don me u fikė
edhe mesnata kur t 'ket ikė
t' gjith kah ka mbi dhe gjahtarė
kombe e fise fe e farė
profesor e dijetarė

edhe mosha e t' gjith si rrke
lshojnė per ty lakmi e'be
thue aromen e ke pre
ashtu lshojnė lakmi trupore
si ajo hana nder bregore
kur lshon naten drit lakore

qe n, lakmi me u pa me gurra
kalon re e male n' turra
kalon fjerė e gllija e,shkurra
ashtu njerzit,n' bukuri
art e mund edhe lakmi
shkojnė me joshje n' ty me i,shkri

Xhelal Ferizi AUTORI Nė MėRGIM i kėndon bukurisė

zhgėnjimi
14-03-2010, 11:10
Loti i nji fėmiu
Vargje nga mėrgimtari xhelal ferizi
------------------------------
Loti i nji fėmiu
--------------
qante ai ...loti i tij tė gjitha qastet i dėrmonte
shekulli nė zemėr nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes po e kėrkonte
ai dėnesshm nė kolonė vajtueshėm kruspull mblidhej
---------
pėrkdheljet e tė tjerve nuk e ndihmonin
secila kokėrr dhe pėshpėriste e atdheut nė mjerim
gurėt e kosoves anė e mbanė gjėmonin
nė eksodin e vdekjes po ecte kombi im
----------
fėmiu pėr nėnėn qante pa ja nda
motren ia kishin nda nga kolona pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra
babai i kishte vdekur nė pushkatim
---------
kosovė e tmerrit tė luftes o tokė me magjike vlerė
tokė stėrgjyshore e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme e tė dhimbshme e ndjenė secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe liri e bajrak
----------
disa vyshkur jete disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara qė villnin vdekje
po ecte kokėulur i gjysėm vdekur kombi i jonė
me vdekjen pran e tė vyshkur tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin shok tė pa ndarė
rraskapitjen piknik tė dhunshėm hise
po qanin disa heshtur gra e fėmi shqiptarė
tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm tė fyer tė poshtruar kah adriatiku
---------
vaji pėrzihej nga njė her
vajzat e dhunuara kobshėm gjėmonin
qanin edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin edhe seciles fije bari
skuadronet e vdekjes ftoft tytat i mbanin
po qante dėnesshėm heshtur edhe njė bijė shqiptari
se pėr ta dhunuar nga kolona her mbas here e ndanin
---------
vaje e lot tė ndryshme kishte
dikush pėr nėnė qante e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė ishte
i pėrzier kahdo me gjak e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------
Lexoni vargje nga autori xhelal ferizi shoqe shokut
---------------------------------------------------
Tė drejtat e autorit ndalohen postimet neper forume tjera pa pėlqimin e autorit autori ka emrin dhe mbiem“rin ne secilen poezi
.-----------------------------------------------------------
kontakti me autorin integro_fat@hotmail.com
---------------------------------------------------

zhgėnjimi
14-03-2010, 11:11
Vargje nga mergimtari xhelal ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

Nėse nuk lindė
------

Shkruan Xhelal Ferizi
-------
*************************
nėse nuk lindė ajo qė tė lindė duhet
qė nuk po mund tė lindė as nuk shkruhet
nėse nuk lindė e dėshtohet
qielli e dheu do tė tjetėrsohet
nėse nuk lindė ajo gjithqka do tė shuhet
qe sa shekuj don tė lindė nuk po lindė po druhet
nėse nuk lindė jeta do tė quhet kob,
e' nėse fare nuk lindė
vaj halli pėr ju o shekuj
o kombe o fe e glob
--------------------------------
**************************......

Shkruar nga mėrgimtari Xhelal Ferizi
----------------------------------
LEXONI FALAS VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI
TREGONI SHOQES SHOKUT
----------------------------------
Tė drejtat e autorit :
ndalohet postimi ne forume tjera pa pėlqimin e autorit

zhgėnjimi
15-03-2010, 11:45
Biznesmenėt ti vrasin
autori xhelal ferizi
biznesmenet ti vrasin o etnike shqiperi
femijtė i lėnė jetima
vrasjet jan motive per t e ju lėnė ne varfri
trupin ua bėjnė me vrima

hall tė jesh i varfėr e hall tė jesh i pasur
e hall tė jeshė shqiptarė
atdheut zemra kah do i ka plasur
toka u mbush me vrastarė

u mbush shqiperia me vrasės me pagesa
paguan kah do armiku
u shua fjala e dhimbja e besa
ligj u bė meteliku

shteti ne gjumė e ligji e kujdesi
po flene edhe deputeti
kahdo permbi dheun shqip po mbjellet interesi
renkojne toka e deti

po vuan mėma e jonė e dashur e bukura shqipėri
mafiozi paguan e mbas shpine po vret
po veshen gra e nėna shqiptare me tė zi
vajto me varg o poet

edhe gurėt qajnė e malet gjėmojnė
lulet mbi fusha po vyshken nga krimi
nuk duan qe trojet tona te lulzojnė
te duan nė lėmoshė o dhe i dashur i imi

prandaj tė vrasin te shkathtit biznesmen
por heshtė e mjerė politika
mbi kala shqiptare nuk duan kund beden
o mėmė shqipėri per ty mbrehen thika

ti duan thikat te ngulura nė shpinė
duan ta frigsojnė njeriun e biznesit
ta duan litarin e ta duan varfrinė
te shesin nė treg t' interesit

por ju te gjith shqiptarė bij te kastriotit
mbledhni kahdo patriot
e trima te fjales e beses e barotit
mbrohuni ne shekuj e mot

gjurmet askund mos ja leni tradhtarit
percjellne ne qdo hap tradhtinė
si shqipja te vrojtojn dy sy t e shqiptarit
kahdo ne qdo hap dinakrinė

vrojtoni levizjet vrojtoni mercenarin
se kush me rubla punon e me plane
disa tjer paguhen me at shkja dinarin
per ta vyshkur jete mbi tokė iliriane

prandaj tė bėni ju tuaja sigurime
te pavararura kahdo informime e rrjeta
tradhtia te mos ket vend ne shqiperinė trime
mbi ato fole te rrijn shqipet e lehta

e jo te qelė gjarpri mbi troje kombtare
gjurmone kahdo tradhtinė
armikun embrendshem e te jashtem qitbne fare

perdoreni ku do mjeshtrinė

se tradhtari ku do na qiti fare
me vrasje mizore pas shpine
ti ruajm vlerat e bizneset shqiptare
te krijojm speciale sigurinė
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
15-03-2010, 19:57
Krijimtaria poetike e xhelal ferizit

--------------------------------------------------------------------------------

XHELAL FERIZI, POET DHE ATDHETAR
-- nga Hysen Ibrahimi*, Suedi-Förslöv, 11-09-2007

KRIJIMTARIJA POETIKE E XHELAL FERIZIT

Krijimtaria e Xhelal Ferizit, vėrtetė don njė vlerėsim real dhe mund tė merren si shembull duke e rėnditur nė njėrin ndėr poetėt mė tė mėdhenj tė kohės. Ato nxjerren nga shpirti i poetit pėrmes njė procesi akumulues tė shumė viteve qė poeti nuk pati mundėsinė qė tė shkruaj dhe botoj, pėr njė kohė shumė tė gjatė, pasi qė ato ishin me pėrmbajtje kombėtare dhe nė at kohė kanė qenė tėrėsisht tė ndaluara nga pushteti i shkjaut. Akumulimi i madh prej njė kohe shumė tė gjatė, u bė shkas kur poeti shpėrtheu si njė lumė i akumuluar prej dekadash. Bie nė sy tek poeti ajo dashuria e tij ndaj kombit, njerėzve tė kombit, veprimtarija e tyre, sakrifica e tyre, tek fushat, vendlindja, lumi, hapėsiar shqiptare, heronjėt… etj. E ku jo! Shpėrthim prej njė fuqije vullkanore.

Pas leximit tė krijimtarisė sė poetit dhe atdhetarit tonė tė shquar z. Xhelal Ferizi, pa hamendje, nga kurreshtja, nga isnpirimi i madh tė krijimtarisė sė tij, tė cilėn e lexova me qindra herė, vendosa qė nė njė mėnyrė tė jap opinionin tim (njė kontribut tė vogėl, e qė autori dhe veprimtari Ferizi e meriton shumė mė shumė), pa u lėshuar nė veprimtarinė e gjithėmbarshme dhe shumė tė begatshme kombėtare tė cilėn e posedon z. Ferizi.

Madje kur flasim pėr poezinė e poetit nė fjalė janė aq frymėzuese me preokupime poetike tė natyrės patriotike. Ideali i tij i vėrtetė paraqitet pėrmes poezisė prej impulseve tė thella shpirtėrore e patriotike, tė cilat nė poemėn e tij i paraqet aq tė mėdhaja, sepse nga dėshira e tij i don t’i ngritė nė piedestal, sa qė ato dalin shumė herė abstrakte qė vėshtirė se mund t’i prekėsh. Por jo tė pa realizueshme, sipas autorit.

Lexojmė strofėn nga poezia ”Do te shihni ju vet”

dikush neper rrugėn e keqe tė shpirtit
dikush nėpėr shkumbardhen rrugė lule langė aromtare
dhe kanė me gjuajtur me shtiza tė akullngrirtit
me gjuhė te nanės shqiptare

Poeti shpall dyluftim tė shėmtuarės, tė keqes, tradhėtisė. Ēka don tė thotė poeti Ferizi pėrmes poemės? Se ekziston njė lidhje e fortė mes temės poetike dhe formės sė realizuar nė praktikė.
Se poeti frymėzohet nga kategoritė patritike?! Me kėtė rast duhet pasur parasysh njė argument mjaft bindės. Se poeti ėshtė rritur nė gjiun e njė familje patriotike dhe as qė ka mundėsi tė i ik patriotizmit dhe t’i pėrkushtohet vetėm vargut artistik. Gjė qė tek shumė poet kėto janė paralele qė janė tė denuara qė asnjėherė nuk bashkohen nga binomet. Kurse tek poeti Xhelal Ferizi, janė tė dėnuara qė ato tė kenė njė pikė tė pėrbashkėt, e qė nė paraqitje janė tejet tė lidhura ngusht. Vargjet e vėrteta artistike tė poetit, kur i pėrkushtohet natyrės dhe ambijentit ku at e rrethojnė, shofim tė vėrtetėn e vullkanit prej njė artisti poetik qė ndjeshėm parqet nė poezi.

Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.

zhgėnjimi
15-03-2010, 19:58
Te poeti Xhelal Ferizi, nuk ka dekor nė poezinė e tij artistike. Lexuesi e gjen veten mbase pėr kėtė ėshtė disi vetvetja, ngjall emocionin sidomos kur nė poezi paraqitet ”Nėna”, dhe del shumė e fuqishme pėr nga intenziteti i ndjenjave. Kėtu preket edhe ironia, edhe dashuria dhe kalon kufijtė e njė poezie tė rėndomt nė poezi moderne.

Sot Shqypnija, n'dorė tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t'djallit, n'vjet e muej
si i thot' hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t'ia shkruajn at kushtetut'
e n'dy sy ta bejn te butė
mbshtjell n'europ ta lejn me i skutė
varun n'kurth varun n'cengel
n'uj e dhé t'mos ket' kah t'del
lidhur n'pranga lidhur n'tel
n'zinxhir hallke tue ndersye
ndoj pun' krimi kund me krye
besė tradit' per t'gjall' me thye
shqipni nana se c'esht' vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan' hudh' me ftyr per plehu
e cnjerzue i kan' ato zana
e kan zhvesh, shartue n'satana
i kan dhan hile me pi
n'kurs e n'shkoll, tue cue n'tinzri
e kan msue ne punė t'venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n'lak
deri n’serbi e n’ karadak.

Kėtu shofim se poeti paraqet poezi me mesazh tė kjart. Vet titulli ”Sot Shqypnija, n'dorė tė huej” mbanė mesazhin nė vetvete dhe se poeti jo vetėm se vazhdon kontiunitetin tematik e patriotik duke e shprehė thellėsisht brengosjen, por fiton vlerat me dimensione tė reja patriotike kur thotė: ”iu ka thye kombtarisht tehu” ! Kėtu prek nė palcė lexuesin dhe dimensioni patritik kalon vlerat artistike, i thyen dhe japin njė kahje krejtėsiht patriotike dhe rezistuese.
Poeti prej njė vjershe nė njė vjershė tjetėr, paraqet po thuajse tė njejtat mesazhe por me shprehje qė ”thumbon” ndjenjen kombėtare tek lexuesi.

Gjithnjė nė pėrpjekje qė ai tė zgjohet nga amullia. Bile me njė mjeshtėri tejet tė pėrsosur ngaxmon nervin lexuesit kur thot: ”shqipni nana se c'ėshtė vyshkė”, ”gjaku e loti iu kanė ndryshkė” ! Ky varg i gjason njė poemė tejet dramatike, qė gjason nė dramėn evidente tė njė Kombi.

Mirėpo shtrohet pyetja: ēfarė ėshtė ai kontaktimi i poetit nė mes poezisė patriotike dhe asaj konkrete apo e drejtėpėrdrejtė? Poeti Xhelal Ferizi e jeton jeten nė poezi mbase jo vetėm kėtė tė pėrditshmen, por edhe tė kaluarėn e kyq dhe nė mėnyrė tė pėrthort bėnė njė krahasim me dallim shumė tė vogėl pėr derisa arrihet ideali i poetit, qė e cekėm mė lart. Po e lexojmė: ”Sot Shqipnija n'dor te huej”, n'urdher t djallit, n'vjet e muej.

Nė poezinė e poetit ”Rraca” tė cilėn duhet lexuar me njė vėmendje tejet tė ngulitur dhe ja vlenė qė tė komentohet.

Rraca rrac njerzore, e prir per dukje e zhdukje
rrac njerzore me prirje per cnukje
rrac njerzore qe shkel permbi dhé
qe shkel parime e globin don me e pre
rrac njerzore qe shkel mbi parimin
qe don egon, qe e don ngatrrimin

Forma e ndėrtuar e poezisė se si poeti don ta paraqesė dhe mėnyra se si e formulon i pėrngjet, kemi me pa se krahasimi i mė hershėm qė folėm, poeti e paraqet tė tashmėn sikur tė ishim me miljona vjet mė parė. Bile kėtu poeti kishte me kompletuar edhe me njė fjalė qė pėr mendimin tim kishte me qenė ”kanibalizmi”. Poeti arrin aq mirė tė nxjerrė fjalėt mė tė pėrshtatshme qė kishin me hy nė rradhitje dhe pozicionin e tyre. Pra se raca njerėzore e prirė pėr dukje e zhdukje, prek ardhmėrinė e qenjes njerėzore, po qe se nuk bėhet njė ndryshim rrėnjėsor tek njeriu mund tė bėhet shumė vonė. Mesazh qė njeriu nė botėn e sotme tė ”qytetėruar” (po qe se mund tė themi, se mund tė biem ndesh me poetin dhe me poezinė), tė filloj e tė vlerėson njeriun pa dallim gjinie, rrace, religjoni, nacionaliteti, kontinenti etj. Poeti i zhgėnjyer vazhdon kur thotė:

qe mbshtjell koken me do paragjykime
qe vret diell e shekuj, ne menyr' t'perkryme
qe len gjurm e krim para e mbas bryme
rrac qe per kob tendin mendjen ke t, persosun

Poeti arrin qė tė prek edhe „Mitizmin“ e shumė popujve qė thirren nė te, e qė nė emrin e saj a kanė tė drejten qė vret me shekuj e duke i lėnė gjurmėt. Kėtu ėshtė nxjerrė me njė mjeshtėri tė rrallė. E tėrė poezia e poetit dhe patriotit Xhelal Ferizi paraqet njė mallkim tejet real, s’ėshtė gjė tjetėr pos njė padrejtėsi e njė fati tė kombeve qė ende gjenden nėn zgjedha tė pushteteve qė kanė robėruar mė tė vegjėlit.

Poeti dallon nė paraqitjen e tij me poezi tė ”fjetura” nga poet tė ndryshėm qė i paraqesin dhe janė tejet tė zgjuara dhe ngjallin edhe tė vdekurin po qe se ka mundėsi. Koha nuk premton pėr poetin. Ai din tė kombinon me thurjen e fjalėve nė poezi dhe radhitjen e bėnė nė mėnyrė fantastike, prej njė talenti tejet tė rrallė. Pra poeti Xhelal Ferizi, me radhitjen e tij nė vargje, dėshmon se ka njė prirje tė veēantė nė kombinime tė kėtilla nė poezi, qė kanė kuptim dhe gjithnjė lidhur me temen pa u shkoqitur nga titulli i vjershės. Poeti shkon aq larg sa qė nga parimi i tij pra i kombinimit tė fjalėve, arrin qė tė gjitha tė jenė kuptimplote dhe fuqinė e tij mendore shprehėse e zgjėron nė pėrmasa tė poetėve tė mėdhenjė. Sa pėr ilustrim po lexojmė dy vargje tė vjershės ”Mosni”:

”se baza e e njeriut esht shpirti e ndjesija”
”neper shkall shpirtore qe i zhvillon njerzija”

Vėrtetė se janė moderne nuk do koment. Poeti nė paraqitjen e tij me shprehje tejet tė njė niveli tė lartė, tradhton vetveten dhe bije ndeshė me vjershen e tij ”Rraca”, qė nė vetvete ka mesazh tė njerėzve mė primitiv, kurse poeti dallon nga ky ”njeri” kushtimisht ta themi. Shtrohet pyetja: a thua vallė, ku po jetojka kye poet me kėtė shtrirje tė gjėrė poetike mahnitėse!? E veēanta e poetit Ferizi ėshtė, kur poeti pėrqėndrohet me njė problem-ngjarje dhe atij i jep forcė, i jep kuptim dhe mbrenda pėrmbrenda e qėllon mesazhin, e nxjerr nė pah. Ka njė stil tejet mjeshtror kur fjalėt nė poezi i rreshton dhe pėrshteten. Ndėrtimi poetik i poetit vjenė si shkas i trashigimisė sė tij prej njė inidividi si shkrimtar respektivsht poet atdhetar. Ka njė ”brum” tė veēant kur bėhet fjalė pėr poezinė e Xhelal Ferizit, si produkt i njė imagjinate intelektuale dhe patriotike. Talenti i poetit arrinė qė pėrmes poezisė tė komunikoj me secilin, edhe me individin, edhe me shoqėrinė edhe me politikėn, me Kombin me secilin. Pra poti ka shkuar aq largė sa qė ka formuar ”brumin” e njė gjuhe poetike qė po ta kishim at tė drejtė nga autori, do ta kishim quajtur ”Brumi i gjuhės ferizijane poetike”. Po e themi ”ferizijane” si emėrtim i tė gjitha vjershave tė poetit tani mė tė shkruara dhe sė shpejti presin qė ta shofin dritėn pėrmes botimeve shkencore.

Ta marrim poezinė: ”Loti i yllit”

zhgėnjimi
15-03-2010, 19:59
Loti i yllit

lot qe bien prej yllit t'drites
kah ferkon eren n'hapsir'
a thue e sheh rrethin t'elites
qe e kan' lidh token n'zinxhir
qe e kan' lidh me fjal' planetin,
qe e kan' lidh lirin' mbi dhé,
qe e helmosin fush' e detin,
qe i helmosin kombe e fe.

Nė secilėn varg, poeti arrinė qė nga lartėsia, e mespėrmes erės arrinė deri te bllokimi i njė sfere, qė ajo kėrkon zgjedhje nga zingjirėt, kėrkon liri, kėrkon mjalt e jo helm dhe besimin e lirė tė njeriut. Duke komunikuar me poezinė, bie nė sy lartėsia e poetit. Kėtė e kemi potencuar edhe mė herėt, se nga dėshira autori prek imagjinatėn, abstraktitetin, e vetėm e vetėm qė ai don tė realizon idealin e tij, qė njeriu i sotėm kudo nė botė tė jetoj i lirė. Gajtė leximit tė kėtyre vargjeve , me njė njė vėmendje kemi me pa se poeti nga ndjenja dhe mendimi i tij qė paraqet nė poezi, paraqitet nė at mėnyrė sa qė mund tė pėrfiton lexuesin tėrsisht duke prekur shqisat e tija. Kjo ėshtė aq a fortė sa qė pėrmban ngarkesa kombėtare me tendenca pėr lirinė e njerzimit. Poezia e Xhelal Ferizit kryesisht qėndrohet nė kufij tė kėtyre tendencave, dhe se shumė vėshtirė mund tė largohet nga kjo fushė poetike.

Falė talentit dhe prirjes sė poetit Ferizi, gjatė ndėrtimit tė tij poetik, ka arritur qė nė mėnyrė tė drejtė pėrdrejtė t’u jap kahje motiveve, ideve tė cilat janė shtytėse pėr poetin dhe e bėjnė lėvrimin tek poeti. Nxjerrin mė tė mirėn e poezisė.

Shumė herė nė vargun e poetit kemi me vėrejtur se sa ka pėrjashtime njėri varg me tjetrin, aq ka edhe plotėsime. Asnjėherė nuk mund tė dal i pakuptimt, qak edhe njė varg. Duke u nisur nga kjo, deomos autori has nė kundėrshtit e realitetit njerėzor dhe polemizon me njerėz me mendim tė kundėrt, me ndjenja tė kundėrta dhe qė tek ta ka humbur kuptimin fjala ”LIRI”, e drejtė njerėzore pėr tė jetuar. Tė gjitha kėto vinė si rezultat i pėrjetimit tė thellė tė jetės tė cilėn e ka kaluar autori nėpėr kazamatet e shkjaut, pėr mendimin e tė shprehurit tė lirė pėr tė drejtatė e kombit tė tij.

Po nga e njejta vjersh ”Loti i yllit”, po citojmė:

eh ti lot i ylllit t'qiellit
a s'ma fal at gjuh qiellore
edhe at shprehje t'ballit t'diellit
t'i shkruaj hjeshem tok's arbnore

Leximi nė vetvete, nė njė ambient malor, e pse jo edhe fushor e pranė detit, kur njeriu nxjerr nga vetja at zėrin qė duhet kushtuar kėtyre vargjeve, e qė poeti e pikat me mjeshtėrin e tij poetike apo me gjuhėn poetike ”ferizijane”, do tė nxjerrė nga shpirti atė qė ėshtė dashtė qė moti t'i shkruhet tok’s arbnore. Vargjet janė tė njė stili thuase poeti Ferizi, ka njė rregullativ tė veēant e tė caktuar qė ka njė kujdes tejet meritor. Poeti nxjerr nga vetja aq let vargun me pėrplot cilėsi dhe vlerė. E bėnė shkrirjen e vargut dhe vargjeve tė tjera, duke e formuar mesazhin dhe kuptimin e poezisė. Vergjet e kėtij lloji tė poetit Ferizi, nxjerrin ”KUSHTRIM”.

Poeti, pėrveq ides artistike qė paraqet mundėsit e intonimit tė poezisė qė rezultojnė nė krijimin e ndjenjės sė tij, arrinė qė tu jap tematikė. Kanė tematika qė lexuesi nė lexim tė parė, ka mundėsi tė paraqet botėn e mbrendshme tė autorit. Prirja e tillė kur autori dinė me njė mjeshtri tejet precize, arrinė qė tė gjitha vargjet e njė poezie i vė pėrball dhe komunikon me to qofshin ato edhe tė pėrmasave tė zaknonshme.

Autorėt e krijimtarisė sė poezisė sė mirėfillt, dinė qė me vjershat e tyre tė dallohen pėr shumė prirje tė formave tė ndryshme gjatė paraqitjes sė tyre nė varg. Sikurse qė dallon poeti Xhelal Ferizi. Edhe Gjergj Fishta nė krijimtarinė e tij ka njė stil tė veēant nė paraqitje, kur thot:

Mos t’lshoj zemra as n’ditė t’sotit,
Ke thanė paska kenė prej Zotit,
Me mbetė ti nanė pa djalė,
Zemra ime t’u tha per t’gjallė

(Shih: Faqe 264, Lahuta e Malcis (origjinal) nga Gjergj Fishta. Botues: Fatmir Toqi)

Kėtu edhe poeti Ferizi, edhe poeti Fishta, kanė diq tė pėrbashkėt nė lidhjen e vargjeve, dhe nė gjallėrimin e tyre kushtimisht tė themi, duke ju dhėnė jetė secilit varg tė vjershes dhe me pėrmbajtje tė skajshme patriotike. Qė tė dy poetėt i pėrkushtohen tėrėsisht ēėshtjes kombėtare duke krijuar elementet karakterizuese me shtresė patriotike dhe njė pėrkushtim tė marrėzishėm kundėr okupatorit.

Ideja e madhėshtisė sė poetit Ferizi ėshtė se nė vargun e tij ka njė veēuri e cila dallon pėr kahė shpirtėzimi i poezisė. I shpirtėzon (kushtimisht) nė disa momente kurse nė fund shpirtėzimi e vargut hetohet tek lexuesi, sa qė e dyturon qė tė kėthehet pėrsėri nė lexim e vlerėsim.
Kėtu unė do ta kisha emėrtuar ngritjen dhe ramjen e prap ngritjen e poezisė sė autorit Xhelal Ferizi, si njė diagram poetik “ferizian”. Ky diagram lėvizė sipas disponimit tė autorit gjatė formimit tė vargjeve tė tija, here nė madhėshti, herė nė vėrejtje, herė nė dashuri e herė nė patriotizėm. Diagrami poetik “ferizian” ka krijuar tani mė njė gjallėri tė njė stili qė dallon edhe nga poetėt tjerė, po edhe nga ai i Fishtės, por jo nė thelbė. Sepse nė shumicėn e rasteve lexuesi arrin qė ta kuptoj, se njė pjesė e poezive tė poetit tė math Xhelal Ferizi, janė “binjake” me tė poetit tė madh Gjergj Fishta.

Poema “ferizjane” kategorizohet nė disa rrafshe dhe po ashtu shpirtėzohet nė disa rrafshe.
Ta zėmė, kur poezia e poetit Ferizi ka karakter kombėtar ka njė shpirtėzim shumė mė tė madh qė dallon nga poezitė e rrafsheve tė tjera qofshin ato kushtuar natyrės, detit, dashurisė, bukurisė etj. Kėto tė fundit kanė njė diagram mė pėrmbajtės, por qė kanė prap gjallėrinė nė mbrendi.

Po citojmė disa vargje nga poezia “Bukuria”

a ndoj sharm qė bjen me fije
mbi safire e dritė larmije
kush t'krijoj moj bukuri
meteort thonė kur janė shkri
udhėve t’rrezes, n’tokė kanė mbrri
a thue bashkė janė ba shumė dete

Kur autori i shkruan “Bukurisė” e qetėson shpirtin dhe me njė ledhatim artistik i thurė vargjet krahas krijimtarisė tė njė pėrvoje nga poezitė mė tė komplikuara pėr mendjen e lexuesit. Poezia e krijuar mban elemente tė reja, qė kur thuhet: “a ndoj sharm qė bjen me fije”,” mbi safire e dritė larmije”! Shiko se sa me kujdes poeti e fillon me sharmin, safiren dhe dritėn, e deri te shkrirja qė i sjell nė tokė. I sjell afėr vetes dhe mundėsive tė njeriut, qė “Bukurija” tė preket. Nuk e lenė lartė. Dhe hyjnia e kėtyre vargjeve ėshtė kur nga tė gjitha kėto elemente i bashkon me shumė dete. Prandaj pėr lexuesin dalin tė reja, sepse dallojnė nė diagram dhe kategorizim e po ashtu nė shpirtėzim. Motivi i vjershės e motivon vet aotorin Ferizi, qė ai patjetėr duhet ta mbanė pothuajse nė gjithė kohėn njė konstantė shpirtėzimi, qė vėrtetė autori e qėllon dhe ja pėrshtatė vetė poezisė „Bukuria“.

Cito me vėmendje duke i pėrsėritur disa here se ēfarė nxjerrė autori Ferizi:

qė ti n't'folun e dehė hanen
qė me ballė e joshė rrezanen
edhe diellit i shton oreksin
me ta shndritė, mbi shend refleksin

Fund e krye ėshtė bukuri artistike dhe pėr asnjė milimetėr autori nuk largohet nga vet titullimi i poezisė, „Bukuria“. Ēka nuk ka tė bukur...?! Asgjė. Lexuesi mbahet pikėrisht kur autori nė vargun e tija i jep njė „frymarrje“ qė tė mbanė kondicionin e leximit tė lexuesit po aq sa kuptimėsinė mė tė thellė. Vet imagjinata e autorit, arrinė aq lartė, sa qė bindet vet lexuesi se ka personazhin e krijuar nė varg qė quhet ”Bukuri”. A nė fakt, kėtu kemi tė bėjmė me imagjinatėn e krijuar tė vet autorit me ide tė temės dhe motivit. Lexo: „qė ti n't'folun e dehė hanen“ ! Vet bukuria, sipas fantazisė sė autorit ėshtė aq e bukur dhe ka njė talent tė rrallė nė t’folur, shkon aq largė, deri te „dehja“ e hėnės.
Imagjinatė e njė varianti mahnitės, tejet provokues gjė qė unė kisha pėr ta titulluar „Bukuria e shpirtėrores“. Po qe se i shtohet: ”edhe diellit i shton oreksin“. Krijimi i vizionit qė nė kėtė vargė janė „t’folunit“ dhe „oreksi“, qė janė kryefjalė tė vargut, e qė poeti me njė mjeshtri perfide i ik dimensionit moral nė tė shprehur. Por pa tjetėr don qė shpirtėrorja tė thuhet. Kėtė edhe ja arrinė.

Cito mė poshtė:

bukuri, kush t’pagzoj' nė emėr
diell e hana, n’dertuan zemėr
po at gjak qė t'rrjedhė prej ari
qė t'lakmojnė lulet mbi bari

Me kėtė rast, deomos duhet tė kihet parasysh fakti se krijuesi arrinė qė t’i bashkoj estetikėn dhe etikėn nė kėtė poezi pėrmes vergjeve.
Ēėshtje bėhet kur pėr „Bukurinė“ duhet shkruar, autori i vjershės, krijuesi, disi paraqet nė tendencė, se ja vlenė pėr t’u flijuar diēka pėr „Bukurinė“. Sa mė madhėshtore tė paraqitet fenomeni ”Bukurija”, koha dhe kėrkesat pėr „Bukurinė“ sa vinė e shtohen, kurse poeti Ferizi e favorizon kėtė poemė. Favorizuese ėshtė edhe pėr vet lexuesin, kur arrinė qė ta gjej vetveten nė kėtė poezi. Krijimi tematikė i kėsaj poezije, pėrmblidhet mbrenda gjinive, „i bukuri“ dhe „bukurija“ si njė koncept qė e identifikon artin e bukurisė.

Nė tė gjitha „Liriket“ e poetit Ferizi si: „Nė mes tuaj“, Kėrkimi“, „Bukurija“, „Do gjak mbi borė“, „Qė nuk mund tė thuhet“, „Nuk e dini“ “Pasqyrja“ “Hapi mbas kohe“ e shumė tė tjera, kanė konfiguracione me die qė prekun shumė fusha, tema tė larmishme.
Shpesh autori e bind lexuesin me krijimtarinė e tijė dhe formulimin e vargjeve, sikurse tani kur kemi tė bėjmė me poezinė „Bukurija“. Del shumė origjinal, thuase ky autor, poet apo edhe krijues, nuk merret me asnjė poezi tjetėr, pėrveq asaj tė Bukurisė. Thuase ju ka kushtuar tėrėsisht kėsaj fushe poetike nė krijimtari. Vet lartėsija e vargjeve dhe talenti i autorit bie ndesh me lexuesin pasi ta lexon kėtė poezi. Pse? Sepse e ka tė vėshtirė qė pasi tė lexohet poezia tė njoftohet lexuesi se poeti Ferizi shkruan pėr shumė fusha poezi. Pėr lexuesin kishte me qenė e pa kapshme dhe jo bindėse. Sepse poezija dhe mjeshtrija e formulimit tė vargjeve kalonė nė poezi moderne.

Po citojmė disa vargje nga poezia: „Qė nuk mund tė thuhet“

pse nuk thuhet
se gjuha nuk mund ta percjelllė se e mbytė
ate vetėm shpirti i stėrvuajtur e mban
ajo e pa thanun qe s'e shohin sytė
armet shpirtrore dot nuk e vranė

Shikuar nga pikėpamja e mbrendshme, lexuesi mund ta humbė busollėn dhe aspak poeti Ferizi nuk don qė tė paraqet ndjeshmėrinė pak mė hapur pėr lexuesin. Krenarija nė paraqitjen e poezisė kombėtare, dallon shumė me poezinė nė fjalė se kėtu tek krijuesi flet shpirti dhe tė gjitha dalin nga ndjenja e zemrės pa dashur qė tė paraqitet hapur. Bile arrinė mjeshtėrisht, qė t’i mbetet besnik vet titullimit tė poezisė. Autori, arrinė ta detyroj lexuesin qė ai tė futet nė vargje dhe tė analizoj vet, pikėrisht arrinė qė titulli i poezisė t’i pėrket pėrmbajtjes sė poezisė. Dhe nuk thot, apo siq e titullon autori: „Qė nuk mund tė thuhet“!

struk thell' nė pėrjetsi tė vetėdijes
apo nėn vetėdije fshehur vepron
sa do qė i kam thirrė qellimit e hijes
as pesha e loti nga zaptimi s'e largon

Vargu i poezisė kur thot: „struk thell nė pėrjetsi tė vetėdijes“ dėshmon qė ajo strukje e thellė dhe nė pėrjetėsi tė vetėdijės, tė mendjes, tregon thellėsi qė as pėr sė afėrmi nuk e ka mundėsinė qė tė dal. Aty do tė mbetet nė pėrjetėsi. Ėshtė njė „lajmė“ qė dikuj i drejtohet, e qė nuk thuhet! Apo kjo lidhet shumė bukur me vargun e dytė: „apo nėn vetėdije fshehur vepron“ kur qėllimisht poeti vihet nė pozitėn e njė besniku tani mė tė besatuar, edhe pse ka tendenca qė t’i thėrret arsyes por nėn „hije“ e ka me kot, cito: „as pesha e loti nga zaptimi se largon“! Del i tėri i robėruar pėr diq qė nuk mund ta thot, apo nuk don ta thot, qė mos t’i ik kuptimi i titullimit tė poezisė. Vėrtetė art i krijimtarisė, qė tani kėtė kisha me formuluar si njė ”Monolog”, kur vet autori ka hulumtuar pėr ta gjetur dhe zbutur zemėrimin e tij, e qė don tė monologoj nga largėsija, pa dashur qė ta potencoj! Jo rastėsisht poeti e titullon poezinė me kėtė emėrtim.

zaptim a thue pėr jetė cerdhe gjeti
si hyri aty u pėrvodh
dhe loti im me pasthirrmė i shkreti
sa her' tė pathanures iu drodh

Se autori me zgjuarėsinė e tijė, vė nė plan tė parė idetė dhe pėrmbajtjen e poezisė, tani mė u vėrtetue shumė kjartė. Kombinimi mjeshtėror dėshmon frymėzimin e tij poetik, qė poezija e tij e ruan freskinė dhe besnikėrinė nė lidhjet me jetėn, njerėzit dhe tė kaluarėn. Kėtu tėrthorazi del edhe dhimbja e cila buron nga vetėfakti kur autori mbetet anonim. Qortim nė vetvete kur nxjerret fjala nga thellėsia me motiv dashurije. Poeti arrinė qė pėrmes kėsaj poezia nxjerrė nė pah: ”se si duhet mbajtur sekretin”, ”mundėsinė e njeriut pėr t’u shprehur gjithėmonė duke u thirrur nė titullimin e poezisė”, ”Qė nuk mund tė thuhet”, a nė fakt nga mbrendėsia shpirtėrore e nxjerr emocionin. Kjo ngjanė nė filozofinė e tė shprehurit tė njė sokrati Amerikan qė quhet Stephen R. Covej, e qė nė librin e tij ”7 zakonet e njerėzve tė suksesshėm” pėrmes leksioneve tė fuqishme arrin nė ndryshimin personal nė jetėn e njeriut. I njejti poeti Ferizi arrinė qė pėrmes poezisė krijuese tė tijė, arrinė qė tė ndikoj nė personalitetin e njeriut e tė ndryshon nė jetėn e tij.

Poezia „Qė nuk mund tė thuhet“, ėshtė njė filozofi nė vetvete dhe tejet provokuese qė mund t’i japesh shumė dimensione, shumė kuptime dhe nuk mund ta anashkalosh pa u merr me te.
Kėtė ja arrinė nėpėrmes mendjemprehtėsisė, burimit tė pashterrshėm tė fjalėve, pasurinė e shprehjeve artistike, ideve fenomenale pėr ta kapur qėllimin, zgjuarsinė e lidhshmėrisė nė vargje dhe shpirtėzimin e poezive. Kėtu ėshtė bazamenti i tė drejtės sime, qė krijimtarinė e poetit dhe atdhetarit Xhelal Ferizi, ta quaj krijimtari ”FERIZIANE”.

Nė lirikėn ”Amaneti” po e lexojmė dhe kemi me pa se sa provokuese (me plotė tė drejtė nga autori) ėshtė poezia. E lexojmė:

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:11
jam liriku me i pendė t'lehtė
e kam lanė po amanet
vorr mbi dhé pėr mos me m'celė
mua gjallesat mos me m'shkelė
mos me ardh te vorri me letėr
me lexue gjithfarė lugetėr
veē pėr fjalė do farė madhore
me ma prishė qetsinė kohore
kur sa isha gjallė mbi dhé
me harresė n'shekuj m'ka bré
ka pas thanė dikur nji hallė
kėndoma kangen sa t'jem gjallė
se mbas vdekjes edhe macorri
din me cue pak bisht te vorri

Qysh nė vargun e parė, poezia mbanė njė modesti: ”jam liriku me i pendė t'lehtė” qė do tė thot se i lehtė po, por jo pėr anashkalim. Poezia mbanė njė mesazh nė mbrendėsinė e saj dhe i drejtohet njerėzve me pėrgjegjėsi, apo kritikė e drejtė-pėrdrejtė, qė ka subjektin nė vete. Kur thot: ”vorr mbi dhe pėr mos me m'qelė”,” mua gjallesat mos me m ' shkelė”! Kėtu poezia hap njė polemizim hapur me subjektin, qė varri afėr gjallesave (subjektin e quan gjallėsė, se nuk e meriton ndryshe), tė mos i hapet dhe tė mos e kanė at mundėsi pėr tė shkelė mbi varrė. Poeti me tė drejtė shprehė paknaqėsinė.

Kjo ėshtė fatale dhe ua merr tė drejtėn e subjektit (faktorit njeri), qė nė ditėn e amshimit tė vjen tek varri gjithėfar ”lugeter” me njė letėr. Kjo poezi ka tė bėjė me kritikėn, por sa bukur ėshtė nxjerrė nga autori nė mėnyrė artistike. Kjo poezi tematike midis poezive tė tjera, mund tė jetė njė prej poezive mė tė avansuara tė poetit, kur ka tė bėjė me subjektin i cili duhet tė dal me vlerėsime, ndaj atyre qė sakrifikuan. Por jo pas vdekjes, por sa njeriu ėshtė gjallė. Simbolika e poezisė, shkaqet dhe motivet janė tė shumta, qė poeti nuk ka dashur me qėllim tė lėshohet mė thellė. Kėtė e lėshon si njė sinjal tė parė pėr subjektin. Apo i jap njė rast subjektit pėr kėndellje. Poeti nuk ka shpėrthyer, sikur qė din vet tė shpėrthej, me shpresė se kjo do tė hasė nė drejtėsi njė ditė. Si rrethanė lehėsuese e merr kohėn nėpėr tė cilėn po kalon Kombi i tij, qė gjendet nė njė udhėkryq.

Aftėsia e autorit Ferizi ėshtė, kur pėrmes krijimtarisė poetikė tė tijė, arrinė qė botėn e tijė tė mbrendshme ta paraqes kahdo qė anon. Herė kah dashurija e her kah vėrejtja. Her kah lavdata e her kah kritika. Her kah ngritja e her kah ramja. Her kah bukurija e her kah e shėmtuara. Kjo e begaton poetin me aftėsinė e tijė me botėn e tij paqėsore, sepse tek shpirti i tijė gjenė edhe gėzimin edhe dėshpėrimin. Pikėrisht krijimtari ”FERIZIANE”.

Kemi me vėrejtur njė fenomen tekė poeti Ferizi, qė pėr tė arritur tė kap qėllimin e poezisė, shpėrthen vrullshėm dhe nga ai shpėrthim i shpejtė, pėr ta qitur nė faqen e fletės, fare nuk i pėrkushtohet drejtėshkrimit. Kėtu ēfaqet origjinaliteti i autorit, se nuk premton koha pėr njė drejtėshkrim gjuhėsor, se mund tė ik ideja dhe kuptimi i poezisė, apo tė dal nga ideja e cila posa ka lind dhe ėshtė nė shpėrthim e sipėr. Sikur doktori pėr ta nxjerr analizėn e njė sėmundje, pėrdor drejtėshkrim tejet tė palexuar dhe tė pakontrolluar.Me rėndėsi pėr te ėshtė qė analiza tė potencohet dhe kuptohet. Nė kėtė rast poetin Ferizi kisha me quajtur, ”doktorin e drejtėshkrimit poetik”. Rėndėsi ka pėr poetin nė fjalė, arritja e evidentimit tė poezisė, ides dhe kapjen e fantazisė nė poezi. Gjė qė i pėrkushtohet me tėrė ndjenjen e tijė shpirtėrore. Drejtėshkrimin e qet krejt nė rend tė dytė, pėr tė zėnė vargun artistik. Pėr autorin me rėndėsi ka poezia dhe ideja.

Po ta marrim poezinė e autorit e titulluar ”Shiu”. Ndėr thuhet:

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:13
Je Si Guri i Safirit
Rrumbullak kur Bjen Kallirit
Grurit t’Bardhė qė Valzon Nė Ara
Ku i Gjelbron Blerueshem Fara

Lexo edhe mė poshtė:

Ah O Shi Ti i Kėndshmėrisė
Si Currili Qė e Qendisė
Bimė Natyren e Bujqsisė
Ti Je Vet Arti i Qiellorit
Ti Je Ngjyra i Shejtnorit
Qe Bjen Langshem Mbshtjellė Me Dritė
Bimė e Bari Ti qė i Rritė

Poezitė e autorit sikurse nė kėtė poezi qė paraqitet varianti vertikal (i lartėsisė nga qielli) nė mbrendėsinė e shumė poezive preket edhe varianti horizontal (qė pėrfshinė rrafshin). Pra pėrfshirja e kėsaj poezije dhe poezitė tjera tė poetit pėrfshihen nė dy varjante: horizontale dhe vertikale. Varijante qė burojnė nga realiteti qė poeti inspirohet nga secili subjekt apo objekt qė ndodhet rreth neshė, del se poeti nė poezitė e tijė pėrveq varjanteve horizontale dhe vertikale, arrinė qė tė tė prekė edhe varjantin e mbrendėsisė (nė thellėsi), i shpirtėzon. Tė gjitha kėto varijante e bėjnė poetin tė begatshėm nė aftėsit e tija poetike. Lexo nė strofin mė lartė kur thot: ”Je Si Guri i Safirit”, ”Rrumbullak ;kur Bjen Kallirit”, ”Grurit t’Bardhė qė Valzon Nė Ara”, Ku i Gjelbron Blerueshem Fara”!

Poeti nė kėtė rastė e vlerėson nė mėnyrėn e vet mė tė ēmuar nė ”safir”. Ose ”rrumbullak kur bjen kallirit”. Kėtu ka ngjallje emocioni tek lexuesi. Prekė njė vizion thelbėsor qė i vėrtet i pėrkushtohet shiut. Lexo: ”Ah O Shi Ti i Kėndshmėrisė”, ”Si Currili Qė e Qendisė” ! ”Ah o shi” ėshtė diēka autentike qė del nga thellėsia drejt e te shija e kėndshme. Edhe ramjen e tij nė fjalė tė pėrkushtuar ”curril” qė e zbukuron me ramjen e tijė, apo e qėndisė…! Vėrtetė lexuesi mund tė hamendte nė lexim, po qe se futet nė thelbin e poezisė. Bėhet njė lidhshmėri e vargut dhe kuptohet se poeti ka njė pėrvojė nė thurjen e vargjeve.
Pėrpilimi i poezisė nga autori me njė pasuri shprehjesh ”ferizijane” ėshtė e pasur me shprehje tė pastėr poetike.


* * *
Ėshtė e pa mundur tė anashkalohet njė poezi, qė gjatė leximit, e tė mos ndalet pėr tė vlerėsuar strofėn e poezisė ”Shiu”, ku nė secilin vargė tė cilėn e ka shkruar poeti ka njė kuptim. Kuptimet e kėtilla, i japin esencėn e poezisė dhe mundėsit e veprimit nga shiu apo pikat e tijė. Autori thurė vargjet dhe tė gjithave u jap njė frymė poetike. Kėtu prekė emocionet e njė bujku mėrgimtar, qė ka kohė qė nuk ėshtė marrė me bujqėsinė. Lexuesi me profesion bujkė, apo edhe agronom, kishin me ditė shumė mė mirė pėr ta vlerėsuar poezinė e autorit ”Shiu”, se sa bukur e ka peårshkruar shiun, se sa shumė e ngritė dhe e vlerėson edhe njė pikė shi. Me poezinė ”Shiu” poeti done qė tė ngacmon shtresen e njerėzve qė punojnė me tokėn, sepse shiu ėshtė i bereqetshėm.

N'Gurė te Ujit, kur Ngjyr T'ket Shkri
Ashtu Shkrinė Ai Shi Tue Rrshqitė
N'Bim N'Pėr Kopshte Tue Flladitė
Qdo Shtat Bime Tue Ujit

Poeti Ferizi, nė duke u pėrpjekur qė poezia e tijė tė pėrfshihet edhe nė kuptimin e pezisė por edhe nė qėllimin e saj, arrinė qė tė dyave edhe kuptimit edhe qėllimit t’u domethėnje. Qėllimi i autorit ėshtė qė shiun ta rėnditė si njėra ndėr tematė mė prioritare qė duhet tė pėrfshihen nė krijimtarinė e tijė. Lexo: ”N'Gurė te Ujit, kur Ngjyr T'ket Shkri”, ”Ashtu Shkrinė Ai Shi Tue Rrshqitė” ! Kėtu autori e sjell shiun, shkrirjen e tij nė rrėshqitje. Po ashtu autori i jep edhe ngjyrė, sepse e shef diq tė bukur, arti e preferon ngjyrėn (kushtimisht). Nė sytė e autorit qė e shef ai aq bukur shiun, ai i jep ngjyrė shiut, sepse shpirti i autorit ėshtė ėshtė i mbushur nė shpirtin e tij ma artė, me tė bukurėn. Prandaj nė sytė e tijė shiu ka ngjyrė, ai shėndritė, ai ujit, ai flladitė dhe madhorja e autorit kemi ma pa se kur thotė aq bukur: ”N'Bim N'Pėr Kopshte Tue Flladitė”, ”Ēdo Shtat Bime Tue Ujit”! Po ta marrim edhe shkencėrisht, se shiu ėshtė uji i reshjeve qė formohet nė avuj nė atmosferė. Avujtė e krijuar nė atmosferė gjatė ftohjes krijohet nė gjendje tė lėngėt nė shi dhe pika-pika bie nė tokė. Ēka e tėrheq poetin?! Poeti inspirohet me pikat e shiut qė ujitė ēdo shtatė bime, kopshtet duke i flladitur, duke ju dhėnė njė pamje bukurije.

Lexojmė mė tutje poezinė ku ndėr tė tjera shkruan:

Shi O Shi O Shi, lotbardhė
Je Si Lėngu N'Ftue e Dardhė
Je Si Guri i Safirit
Rrumbullak kur Bjen Kallirit

Te njerėzimi, shiu sjell tė mira bimore, malore, fushore dhe shiu rritė gjithėēka qė mbihet mbi tokė dhe ėshtė e gjallėrueshme. Jo rastėsisht poeti e simbolizon shiun me lotin kur thotė:
“Shi O Shi O Shi;lotbardhė”! Simbolika e shiut nė lot, jap tjetėr vlerėsim tek poeti. Pėrveq lotit poeti pėr t’i dhėnė edhe shie simbolike shiut, ai formulon njė vargė shumė pėrshtatshėm duke e zbuluar tendencėn e tija pėr shiun kur thot po e citojmė: “Je Si Lėngu N' Ftue E Dardhė”! Duke e ditur se nga ēdo pemė bimore sidomos ato qė ne i pėrdorim si ftonin e dardhėn, kur ato shtrydhėn del njė lėngė pemėsh (frutash) qė shtė tejet i shijshėm, i freskėt.

Poeti ngadal por sigurtė arrinė qė formulimi i vargjeve ta kenė kuptimėsinė e saj kushtuar shiut. Kėtė edhe ja arinė me plot sukses. Asnjė vargė i poezisė nuk largohet nga shiu dhe shprehje pėr shiun. Kėtu qėndron aftėsija krijuese e autorit.

Pikėrisht dhe tejet origjinale shprehje poetike ”ferizijane”. Kjo arrihet falė nė formulimin poetik, falė aftėsive tė larta krijuese tė autorit.

Ne kemi me pa edhe nė poezinė e tij tė krijuar, e cila titullohet:

”MORA N’VARGJE ART PREJ HANE”

Vet titulli i poezisė, tė cilėn autori e titullon me qėlim qė tė pėrqėndrohet kryesisht nė artin futet nė pėrfshirje. Kurse nė artė hynė me bukurinė, dashurinė, hjeshinė...!
Ne do ta lexojmė ngadal e me vėmendje disa strofa, duke u ndalur nė disa vargje. Sa bukur nė shprehje poetike, poeti arrinė qė herė tė dal te vajza Diana, herė te motratė, herė te mikeshat, herė nė Dardanė e kėshtu me radhė. Larmi me pasuri tejet mjeshtrore qė arrinė tė lidhė vargjet duke e mbajtur lexuesin gjithnjė afėr.
Poeti bukurinė e emėrton me emrin Diana. I shkruan dhe i drejtohet Dianės. Lexo: ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”! Ēfar komunikim me hėnėn (sipas autorit hanen), sa bukur e stilizon hėnėn. Thuase vetėm nė hėnė ka artė, vetėm hėna jep vargje tė bukur prej arti! Poeti gjithėherė priret tė shef vetėm bukur gjatė krijimtarisė sė tijė, sidomos kur i pėrkushtohet kėsaj fushe.

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:16
itulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
germa drite nė gjuhė nane
mora vesen permbi bari
dhe shkėlqimin qe e ka ari
dhe pingulet rreze hana
me t'pėrshkrue ty moj Diana

Bukurija nga poeti nė kėtė poezi, identifikohet me ”Dianėn”. I kushtohet Dianės si simbolikė. Por po qe se e analizojmė mė mirė dhe futemi nė njė studim pakė mė reale, poezia nė vetvete i kushtohet subjektit dhe askuj tjetėr. Kėtu poeti nuk pėrdor indikacione, por shkon nė bazė tė njė mungese tė mbrendshme i pėrvujtun, pa lėnė asnjė dyshim tek njeriu qė parafrazohet dhe i kushtohet pėrmes poezisė! Sė paku poezia zbulon karakterin e saj tė mbrendshėm. Kėtu hudhet menjėanė friga. Disi vjenė nė shprehje trimėrija e paraqitjes, duke aluduar ”mjaftė pritėm e nuk shkrova”! Lexo: ”germa drite nė gjuhė nane”, mora vesen permbi bari”! Germa drite nė gjuhė nane. Kėtu ėshtė prirja e poetitė kur formulon bukur vargun nė “gjuhė nane“, gjuha kombėtare, shqipja. Lexuesi orjentohet qė nė fillim tė poezisė, duke dituer se ka tė bėjė me vlerėn e krijimtarisė. Apo mora vesen (lėngė qė bie mbi barin, livadhin, bar i vesuar, i lėngėt me vesė), pėrmbi bari.

Nė mungesė tė ngyrės pėr tė shkruar e qė ndodhet rastėsisht vet nė natyrė qė e inspiron tė dashurin e Dianės (poeti shumė bukur, arrinė qė i dashuruari pėr Dianėn edhe pse nė fushė dhe nga dėshira pėr t’i shkruar detyron tė marrė vesen), nė mungesė ngjyre e merr vesen qė i duket baras me shkėlqimin qė e ka ari. Shprehje vėrtetė poetike. Prekė thellėsisht nė shpirtė, dhe poezia merr kahjen e vet pėr t’u gjallėruar. Thuase ka ndodhė diqė e vėrtetė, dramė e vėrtetė. Kur shumė poet, nė mungesė ngjyre nė poezitė e tyre, kur i dashuruari pret gishtin dhe me gjakun e vet i shkruan tė dashurės! Kjo vesa e poetit Ferizi dallon dhe krijon njė antologji shumė mė tė kapshme pėr lexuesin e rėndomtė dhe ėshtė mė romantike.

Kurse nė dy vargjet e fundit ku shkruan: „dhe pingulet rreze hana”, ”me t'pėrshkrue ty moj Diana”! Punguluet (qė zbret nga lart posht, ose nga posht lartė. Rreze pingule nga hėna e nė tokė) paraqiten njė lidhshmėri nė kėtė poezi sipas poetit, qė vinė deri pėrshkrimi i Dianės.

qė at gaz ma ke si ylli
cehren fletė qė e mbanė kėrcyelli
ėmbėlsinė si shpirt ylberi
gazin e celė si ngjyrė sheqeri

Poezia e autorit Ferizi, ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”, lėnė mbresa pėr njė poezi tė shquar. Kėshtu qė autori nė tekstin e formuluar nė thurje tė vjershes, autori bėnė njė tematikė qė ėshtė nė zhvillim e sipėr. Ėshtė nė lidhje vlera e paraqitjes sė kontaktit me Dianėn, se si duhet komunikuar dhe hjek muret qė mund tė ndajnė gazin qė ėshtė si ylli. Apo qė shkonė mė tutje: „qehren fletė qė e mbanė kėrcyelli“, „ėmbėlsinė si shpirtė ylberi“, „gazin e qelė si ngjyrė sheqeri“!
Ėshtė njė shkallė a lartė krijuese e realiste prej njė autori siq ėshtė z. Ferizi. Pėrkatėsisht formatė e poezisė nė fjalė nė poezinė ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”, janė identifikue me bukurinė (qehren) e fletės qė e mbanė kėrcylli. Apo kur nė varg thuhet ėmbėlsinė si shpirtė ylberi, e menjėherė e lidhė bukur vargun kur thot: “gazin e qelė si ngjyrė sheqeri“! Cila mund tė jetė sipas autorit simbolika e ylberit dhe sheqerit. Mund tė themi lirisht se me futjen e ylberit, i cili simbolizon hjeshin e shtatė llojshe ngjyrash, harku nė qiell qė ka ngjyrat e spektrit tė dritės dhe hjeshon qiellin pėr kah bukurija. Sheqeri nė kėtė rastė paraqet ėmbėsinė e Dianės, mė shumė se sa ngjyra.

gjithė t’ue mbajt doren nėn faqe
siē mbanė fleten manushaqe
e at shikimin art natyre
diamant at shprehje ftyre

Poti pėrmes kėtyre vargjeve, mė tepėr ėshtė pėrqėndruar nė qė ta pėrshkruaj fėtyrėn e Dianės duke filluar qė nga mbajtja e saj doren nė faqe, shikimin e artė nė fėtyrė, leximi i saj prej nė diamanti me fėtyrėn e saj e kėshtu me radhė. Kėtu mė tėpėr ėshtė njė pėrqėndrim i leximit tė fėtyrės sė Dianės. Kėtu pėrdoret njė metodė me tendencė, se fėtyra nė shikimin e saj ka shprehje, mendime nė dashuri flet. Shprehja vjen qė nga dora e mbajtjes nė faqe, edhe kjo ka thėnjėn e vet, apo gjuhėn e vet qė Diana mund ta kishte thėnė. Poeti nė kėtė rastė Daianėn e lexon apo e qet nė pozicionin e tė dashuruarės, pėrmes qėndrimit tė saj. Arrinė shumė bukur qė tė kuptohet nė shikim tė parė. Ndėrsa fjala gojore e Dianės mbetet nė plan tė dytė, apo poeti e mbanė si statuj. Nxjerrja e kėtij reflektimi nga poeti Ferizi, e bėnė lexuesin tė thellohet, dhe pėrpara syve tė tij e paraqet Dianėn si njė vukuri tė rrallė. Tė dashuruar, e thelluar nė mendime e shumė vargje prej arti.

Lexo mė tutje:

mė fal se arti po mė nxitė
t'i pėrshkruaj ty bukuritė
me sy tė mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin ndėr zana

Ēfar thurje e mirė e vargjeve, dhe pėrshtatjen e saj tė pėrsosur. Ėshtė e rrallė te poetėt, qė e tėra poezia t’i pėrmbahet temes, sikurse qė ndodhė tek poeti Ferizi. Krahas kėsaj s’do mend se duhet tė veēohet ideja e strofės dhe e poezisė nė fjalė, qė fund e krye ėshtė art.

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:17
mė fal se arti po mė nxitė
t'i pėrshkruaj ty bukuritė
me sy tė mirė qė tė sheh hana
ti je sharm qė rrin ndėr zana

Ēfar thurje e mirė e vargjeve, dhe pėrshtatjen e saj tė pėrsosur. Ėshtė e rrallė te poetėt, qė e tėra poezia t’i pėrmbahet temes, sikurse qė ndodhė tek poeti Ferizi. Krahas kėsaj s’do mend se duhet tė veēohet ideja e strofės dhe e poezisė nė fjalė, qė fund e krye ėshtė art.

Ka vlera artisitke dhe prekun qelizat e ndjenjave shprirtėrore tė lexuesit dhe tė atyre qė merren me artin nė veēanti. Tė gjitha vargjet e poezisė lidhen me shprehje tė pėrshtatshme. Ēka don tė thot poeti kur thot nė vargun e parė: „mė fal se arti po mė nxitė“...! Vetė fjala mė falė, zėnė njė vend meritore dhe tejet tė kulturuar qė len mbresa tek gjinia, apo nė kėtė rast tek Diana. Poeti para Dianės ndėrton njė imazh, qė Diana ka tė bėjė me njė individ qė merret me artin, dhe pėrmes shprehjeve artisistke tė poezisė, dhe vet bukurija e Dianės, e detyron petin qė tė merren me bukuritė.

Apo fjala „nxitje“! Ēfar e nxitė autroin qė tė pėrshkruaj sytė e bukuritė, e gjer te vargu i funditė: „me sy tė mirė qė tė sheh hana“, „ti je sharm qė rrin ndėr zana“! Kryesisht kemi tė bėjmė me motivacionin, qė ėshtė bukurija, kurse nė kėtė rastė poeti arrinė qė pėr kryefjalė nė kėtė varg Dianėn ta paraqet me njė sharme qė rrinė ndėr mė tė bukurat.

Lexo mė tutje:

e unė kėngėn ta vargisi
me cicrrimė t'zogut n'majė lisi
me shpirt qiellė tė gjerė t'poetit
ty qė m'je si lulja e detit

Mesazhi pėr Dianėn, se pėrshkrimi i saj pėrveē vargjeve artistike nė poezi, i dashuruari (qė e cek edhe vet nė vargun e dytė poeti), donė qė tė paralajmėron, se pėr tė ka gadishmėri edhe tė kėndoj. Mund tė them pa fije mėdyshje se poeti me kėto vargje i jep shpirt poezisė kushtimisht tė themi, dhe e gjallėron. Poeti me sa shifet, ka dashur qė me ēdo kushtė, kėsaj poezija t’i jep emocione tė ndjenjave, kushtimish tė themi.

Ta marrim cilindo varg tė poezisė dhe do tė shohim se nė mbrendėsin e tyre lėnė tė kuptojnė nė qėndrueshmėri, besnikėri dhe dashuri. Kjo fiksohet nga poeti, i cili arrinė qė pėrmes shprehjeve (tė pasura qė posedon), tė fitojė iden kuptimore tė poezisė. Synin nė tė njejten kohė edhe saktėsinė e tė shprehurit pėr Dianėn, shprehje tė cilat tė jenė sa mė joshėsedhe tėrheqėse.

Nė dy vargjet e para qė thuhet: „e unė kėngėn ta vargisi“, „me cicrrimė t'zogut n' majė lisi“ ! Shpirtėsia e poetit paraqet, se pėr Ty Diana mund tė kėndoj nė ēdo vend, nė ēdo kohė dhe me ēdo lloj vegle (nė kėtė rast nė vend tė veglės, me cicrrimė t’zogut n’maj lisi). Apo kur thotė nė vazhdim: „me shpirt qiellė tė gjerė t'poetit“, „ty qė m'je si lulja e detit“! Shpirt qiell !? Ēka don tė thot poeti !? E thot, edhe me njė metodė perfide poetike „ferizijane“, ja arrinė qė tė kap qėllimin e poemės e titulluar ”MORA N’ VARGJE ART PREJ HANE”.
Me shpirt qielli, autori paraqet shpirtin e tij tė gjėrė qoft edhe duke e precizuar idenė nė varg.

Nė poezinė “Pse“ poeti e krijon njė imazh, i cili shoqėrohet me lidhėsen (pytėsen) “Pse“. Imazhe tė tilla tė krijuar nga poet tė aftė sikurse poeti Ferizi me ide sikurse nė kėtė rastė me kėtė poezi, bėhen bartėse tė besueshme ideore mbi njė ndėrtim ideor nė poezi. Gjatė leximit tė poezisė, duhet pasur gjithėmonė parasysh mundėsistė e tė shprehurit nė artin e poezisė. Atėherė do tė arrihet kapja e tendencės sė poetit Ferizi duke ditur dhe zbuluar imazhin e kėsaj poezie, e cila fund e krye ėshtė me vlerė artistike.

Po e lexojmė poezinė „Pse“:

po pse ti oj fort fletėbardha e gzume, nuk ma hodhe nji ylber
lidh pėr zemre ditėve t' lume, nė at Kosovė dikund n’pranverė
po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes, nuk ma hodhe k’ndej me nxe
ndoj copė dielli a ujė t’shkumbardhės, kah Shqipnisė i thonė Atėdhe
po pse ti oj fjalėbardha e motit, nuk ma qove njė tė falė me hije
a s’mi sheh qerpikt e lotit, kahė po m’pikun n’mallė etnije

Zbėrthimi i kėsaj poezije, lė tė kuptojė se poeti Ferizi, vėshtruar nga aspekti i tė formuarit poezi, tani mė ai ka ”brumin” poetik qė e ka krijuar sikurse qė e kemi cekur mė lartė, e qė unė e kam pagėzuar me: ”Brumi i gjuhės ferizijane poetike”! Kur lexohet poezija „ferizijane“, duhet ditur se kemi tė bėjmi me artin dhe ma larminė e fjalėve dhe tė gjitha me kuptim tė kjartė. Poeti nė kėtė poezi, personazh kryesor nxjerė pyetsen „Pse“. Me kėtė arrinė qė pėrmes pyetses “pse” tė cilėn e pėrdorė si „armė“ kryesore, tė polemizojė me „fletėbardhėn e gzueme“, me „shkrirja e ngjyrė bardhes“, me „fjalėbardha e motit“. Poezia „Pse“ trajton problemin e njė njeriu tė dashur pėr Atėdheun dhe mallin e pėrkushtuar tė tijė pėr vendin e tij tė lindjes, edhe ate nga mėrgimi i largėt qė ndodhet.

Poezia ndėrtohet nė frymėn mė patriotike dhe shumėēka vjen si rezultat i mungesės sė Atėdheut, vuajtjes pėr Atėdheun duke e krijuar sikurse qė e cekė poeti Ferizi: „a s’mi sheh qerpikt e lotit, kahė po m’pikun n’mallė etnije“ ! Loti ėshtė ngushėllimi, si shenja kryesore e mallėngjimit, pėrmallimit, vuajtjes dhe hidhėrimit nė mungesė tė Atėdheut Shqipėri. Tė lexojmė vargun e dytė dhe tretė:

„po pse ti oj shkrirja e ngjyrė bardhes, nuk ma hodhe k’ndej me nxe“
“ndoj copė dielli a ujė t’shkumbardhės, kah Shqipnisė i thonė Atėdhe“

Vazhdo lexo:
po ti shpirtė a ke zemėr, a ke gjak qė tė ecė n'damarė
po pėr Shqipni at lashtin emėr, digjem i mjeri mėrgimtar
po a se sheh ti oj oj dritėgzume, e ju tjerė o tė bijt e hirit
pash at rreze t'reflektueme, pse s'ēonė shndritje n'gjak t'ilirit

Sa bukur shprehet malli i pa shuar pėr Atėdheun. Mirėpo meritė edhe mė e veēantė e poetit Xhelal Ferizi ėshtė se tė gjitha fjalėt mė tė bukra tė mundhsme nė hapėsirėn e tijė tė aftėsisė artistike dhe poetike, i she nė njė rrafsh ”horizontal” dhe ”vertikal”. Kjo poezi e nxjerrė nga poeti, mund tė them lirisht se bazat i ka nė traditėn shqiptare, kulturėn shqiptare. Kurse forma e ndėrtimit tė poezisė i takon mjshtėrisė poetike ”ferizijane”.

po unė i lirė jam kėtu i mundimit, po unė jam vet nga i lashti dhe
nėn sa thundra tė sundimit, mbetė kam, shkelė ndėr kombe e fe
po ti ku e ke moj karajfilin, qė s' kėrkon nga ai ndoj fjalė
ku ma ke ti at bibilin, qė pin ujė mbi shkumbė e valė

Pa tjetėr se poezia nė vete ngėrthen shprehje tė tilla, qė lexuesin e bėnė pėr vete. E futė atje ku edhe e ka qėllimin autori i poezisė. Poeti me kėtė poezi tejet tė pasur me artė, e pasuron krijimtarinė e vet, duke e zėnė vendin ndėr poezitė mė tė mira.

po pse ti oj karajfile, kurr s' ma dhe ndoj shpresė vlimtare
po unė nė gjak n' mergim s' kam hile, pse kėtu vlon dhimbja shqiptare
mos ma qoni mos m' dėrgoni, se ju me djegė fort jeni m'su
por se kėtu gjemim i joni, nėpėr breza ka me ushtu

Poezia e autorit, fillim e mbarim e mbanė ngritur peshė, nė kėmbė lexuesin dhe pėr asnjė moment nė kėtė poezi nuk ka ramje dhe ngritje sipas diagramit poetik, qė nė shumė poezi autori e pėrdor. Kėtu diagrami poetike jo vetėm se nuk ka ramje, por ngritja e tij ėshtė nė maksimale. Ne e pamė edhe fillimin e poezisė nga njė pėrcaktim i qartė i temės.

Lexo vargjet e fundit:

e ju tjerė qė flisni arbnore, gjuhėn tė lashtė atje mbi baltė
lanė na keni fort mbas dorė, tue lpi lukset n'llump e mjaltė
veē ta dini mergimtari, nuk harron sa ju n'harresė
e ju, ai fieri edhe bari, do tė ju kajnė nė tė pikshmen vesė

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:21
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
Sa bukur e nxjerrė pėrfundimin autori. Nxjerrė fjalėt mė fenomenale kombėtare, edhe „kritike“ nėse mund tė themi, por disi nė butėsi, pėr harresen e mėrgatės shqiptare. Poeti dhe tendencat a tija, nuk kanė tė bėjnė vetėm me njė pjesė tė mėrgatės shqiptare, por arrinė njė pėrfishrje tė rrafshit „horizontal“ sikurse qė e cekėm mė lartė, prej kohėrave tė Skenderbeut, Qamėrinė, Arbėreshėt, Europė, Amerikė e Australi, e ēdo kund ku ndodhen shqiptarėt. Fakti kryesor pėr autorin, ka qenė qė tė u’a zgjon ndėrgjegjen e atyreve qė kanė lėnė pas dore mėrgimtarin. Mėrgimtarė tė cilėt kanė pėrdorur format mė elementare tė ekzistencės pėr tė mbijetuar dhe ruajtur nė shpirtė atdhedashurinė, gjuhėn, kulturėn dhe simbolet kombėtare, deri nė skajin nė vendin e tė njė trajtuari tė huaj. Mirėpi poeti me syrin e tij gjėrat i shef mė pėr sė afėrmi, duket se i ka prekur fenomenet e njė pakujdesije pėr mėrgimtarin, qė sipas autorit, nuk bėnė tė lehet anash. Duhet kėrkuar rrugė se pėrndryshe, po citojmė vargun e poetit: „e ju, ai fieri edhe bari, do tė ju kajnė nė tė pikshmen vesė“ ! I mallkon dhe ua thėrret ndėrgjegjen qė kjo shtresė e trungut ILIR duhet trajtuar ashtu siq e meriton. Pėrndryshe e cek nė varg: „veē ta dini mergimtari, nuk harron sa ju n' harresė” !

Kjo poezi dallon nga poezitė tė tjera, sepse poeti ka njė pėrqėndrim mė tė theksuar dhe ka njė spontanitet nė rrjedhen e poezisė. Ėshtė tejet i kujdesshėm nė fjalėt domethėnėse, qė ato tė mos reflektojnė pasqyrėn tėrėsisht kritike. Por qė ka njė qėllim, po se po. Si kishim mundur ta nxjerrim njė ”formulė” tė poezisė ”Pse”. Mendohet se kjo kishte me qenė:

”HISTORIJA KA ARGUMENTIN E SECILĖS KOHĖ NĖ SECILĖN PUNĖ TĖ VEPRIMIT TĖ NJERĖZIMIT”
Kėtė ka dashur autori ta thot, e t’ua bėnė me dije, atyreve qė duhet zgjohen nga amullija dhe tė largohen nga lakmija personale.

Kjo veēori e pasur e poetit e tė shprehurit nė krijimtari poetike e tij, na bėnė me dije se poeti Ferizi, me krijimtarinė e vet tė filluar me poezi do tė arrinė qė t’i josh njerėzit mė me infuelncė qė tė merren me te.

Nė tė gjitha poezitė e krijuesit Ferizi, preken fragmente nga problemet mė tė ndryshme qė i shtrohen jetės aktuale, tė cilat i klasifikon me njė disiplinė poetike. Kėto disiplina janė njohur qysh nga poetėt mė tė hershėm si nga Aristoteli, Bogdani e deri te poetėt aktual tė kohės, tė cilėt kanė prekur disiplinat e tyre poetike. Por asnjėher tė ngjajshme tėrėsisht njėra me tjetrėn, sikurse disiplina poetike e z. Ferizi qė dallon me tė tė tjerėt.

Shumė poetė thonė se dallimi i historisė dhe poezisė qėndron nė faktin se historia e tregon ngjarjen e kaluar, ndėrsa poezia tregon ngjarjen e mundshme, tė kaluar, aktuale dhe tė ardhme.
Ėshtė pė pėrshirėse, kėtu varet nga disponimi i poetit dhe stili i tijė i krijimtarisė sė tij poetike.

Ta marrim shembullin e poezisė tė poetit Xhelal Ferizi ”Dasma e Malsisė“, se si nė stilin e tijė aty pėr aty krijon dhe i kushtohet aktualitetit, i shkruan dhe krijon pėr aktualitetin, kur thot:

kur ndoj dasėm t’ban malsija
m' thirrni mua me vargje t'mija
unė me vargje ndėr malsorė
zbres ylberat ndėr dasmorė
kur unė n'vargje t'thirri hanen
e ta gzoj at Shqipni nanen
unė i nxis po gur e dhé
e nxis n’valle nusen t’re

Sa bukur bėhet ilistrimi i joshjes sė atyreve qė bėjnė dasėm, me njė paraqitje tė ideve me pikėpamje gazmore, se si kishte me qenė bukur prania e poetit. Nė funksionin tjetėr, poeti e thellon lexuesin duke i paraprirė paraprakisht se si duhet trajtuar njė dasėm pėrmes poezisė, pa e ditur dhėndrrin dhe nusen, arrinė qė tė krijon poezi duke thurur vargje kushtuar dasmės.
Poeti potencon Malėsinė nė kėtė poezi. Si justifikim e merr Malėsinė nga nostalgjija qė poeti ka pėr rajonin e Malėsisė dhe nivelin e lartė tė kėtyre trevave qė dinė tė organizojnė dasma tė fuqishme me njė kulturė jashtėzakonisht tė pasur kombėtare. Pasandej, poeti gjatė gjitha poezive tė tija, potencon Shqipėrinė, Malėsinė, Kosovėn dhe treva tė trungut ILIR, qė ėshtė i mishėruar poeti Xhelal Ferizi me kėta emra.

Lexo mė tutje:

unė i nxis malet mė folė kur t'ju them vargjet me shkrolė unė vallzojė se jam valltar jam poet e vargatar kur n' kullim ndoj krue t' kem pa vargu im nuk ka me u tha germa ime ua shton vlimin kur me varg e nisė kėndimin

Ky koncept i tė formuarit tė poezisė me stilin ”ferizijan”, pa dyshim se fle nė shpirtinė dhe mendjen e njeriut. Krijon imagjinatėn e tė gjithė atyreve qė janė nė prag tė organizimit tė dasmės nga njė distancė, vetėm pėrmes poezisė. Autori prekė kulturėn dhe nxitė ndjenjat e nikoqirit tė dasmės. E futė nė mendime se ka pasur nevojė pėr njė shpjegim, tani qė ka hasur apo e ka nė dorė fantazinė e dasmės, qė kishte me qenė e vetmja shprazėtirė e organizimit.

Lexo:
nė ato vrrije nė ato male
me gjuhė flete n'recitale
e kur vallja t'niset n'hapa,
vargjet t' mija si merr vapa,
se me fllad e kėngė dasmore
lidhen n'hije t'bjeshk's malsore
at'herė lmimi ju bjen n'gjak
ju dehė kėnga pak ngapak
edhe vargu e ēiftelija
unė me varg vij kah dollija

Kėshtu nė kėtė poezi, shumė fjalė nė vargje merren si elemnte gazmore, sidomos kur thotė:
”at'herė lmimi ju bjen n' gjak”, ”ju dehė kėnga pak ngapak”! Pra arrihet njė gėzim kulturor duke e shprehur edhe nė kėngėn qė poeti se shef para tijė dhe ka njė frymėzim.

Kjo poezi dhe poezitė tjera tė poetit Xhelal Ferizi, mbajnė nė vete njė frymėzim dhe qėllim tė fuqishėm dhe tejet tė kujdesshėm nė formėn e tė shprehurit.
Arrinė tė krijoj materjalė bazė tė mjafteshėm tė vargjeve poetike, qė pasandej poezia tė strukturohet nė formėn me tė cilėn autori don t’i jap kahje. Thėnė mė kjartė, se tėrėsija e krijimtarisė poetike tė z. Ferizi, janė poezi origjinale, tė frymėzuara nga ngjarjet e kohės sė mė parme, tė tashme dhe tė ardhmen.

Lexojmė mė tutje, gjithėnji nė vargje tė poezisė ”Dasma e Malėsisė”:

unė me krushqė me hapa dridhem
n'varg me rreze e tinguj lidhem
vargun tim si sherbet deti
shartoj valle n' kangė poeti
at'herė dasma merr at vlim
m' thirni pra o kombi im
kahdo n' dasėm kah Malsija
edhe ne troje kah etnija
m'thirrni n’dasėm o vise t'mija

Vargjet qė i cituam na bėjnė me dije, se poeti ndodhet nė dasėm dhe shprehė gadishmėrinė e tij pėr tė kėrcyer kur thot: ”unė me krushqė me hapa dridhem”, ”n 'varg me rreze e tinguj lidhem” ! Hynė me krushqit me hapa, nė varg (vargu i poezisė) duke u lidhur me rrezet e deri te: ”vargun tim si sherbet deti”, ”shartoj valle n' kangė poeti” ! Poeti me mjeshtėri bėnė evokimin e sė kaluarės me njė traditė etnike shqiptare e pse jo malėsore (sikurse ja ka kushtuar poezinė), i kontribuon ruajtjen e identitetit kombėtar.

Vargje nė vijim:

m'thirrni n'dasėm me tupana
ti Malsi e ti Dardana
kahdo, kahė dheu' e zalli
se n'mergim mua po m'djeg malli
me u mbajt n'valle dor pėr dore
n'tinguj t'kėngės t'lashtė arbnore

Me sa duket poeti me kėto vargje e prekė idenė e tijė kryesore tė poezisė qė pėrveq tė tjerave synime qė ka, prekė te lexuesi edhe ndjenjen e emocionit, sidomos lexuesin e mėrguar nė mėrgim me vite tė tėra. Nė vargun e parė: „m' thirrni n' dasėm me tupana” dhe tė dytin: ”ti Malsi e ti Dardana”, janė nė shenjė tė idesė qė tė hyhet nė mbrendėsinė emocionale tė lexuesit. Kėtė ja del me mjaft sukses poeti. Fjalėt qė i mėrguari mund t’i ket pėrjetuar me vit e vite tė tėra si veglen muzikore shqiptare tupanin, dhe ftesa e Malėsisė dhe e Dardanisė, vėrtetė janė mallėngjim. Kurse mė tutje e potencon: ”me u mbajt n'valle dor pėr dore”, dhe ”n'tinguj t'kėngės t'lashtė arbnore” , bėjnė ērregullimin e mbrendshėm tė qenies shpirtėror duke e ngacmuar dhe futur nė mendime lexuesin.

Vargjet e fundit tė poezisė:

zhgėnjimi
15-03-2010, 20:23
m'thirrni n'dasma fise t'mija
me kėto vargje germa e vija
m'thirrni se vargjet po ju thrrasin
ato nė art me ju do t flasin
se do t'flasin thanjet e mija
me ēdo kėngė qė e k’non Shqipnija

Gjuha poetike me tė cilėn artikulohet poezia, janė shumė tė lidhura ngushtė me titullimin e poezisė ”Dasma e Malsisė” dhe as qė largohet nga mendimi bazė i poezisė dhe si e tillė del se fillimi dhe mbarimi janė tė lidhura ngushtė me titullin. Prandaj kjo ėshtė poezi ”ferizijane” qė i reziston origjinalitetit tė vet.

Poeti Ferizi, ėshtė nė kohėn mė tė madhe tė ngritjes sė tijė nė krijimtari, nė vlugun mė tė madh tė krijimtarisė sė vet krijuese. Poeti ka njė elan tė madh pėr tė krijuar nė kėto kohėra. Diagrami poetik nė krijimtari tė poetit, ėshtė nė ngritje e sipėr.

Nė poezinė e tijė ”Nė mes Tuaj” duke e emituar tė madhin Naim Frashėri, do tė nxjerrim disa opinione nė vlerėsimin e kėsaj poezie. Poetit me siguri se stili i Naimit, ngjallė nostalgji nė krijimtari, e jo pėr ta emituar nė mungesė tė stilit tė tij nė krijimtari por thjesht poeti Ferizi vlerėson shumė lartė krijimtarinė e poetit tonė tė math Anim Frashėri. Tjetėr, kėtu dėshmohet se me prirjet qė posedon poeti, don tė dėshmon prirjet e tija tė mirėfillta krijuese me aftėsi edhe ”emitimi” !

Derisa poezia nė fjalė nuk mund ta kalon elementin personal, nė anėn tjetėr disi vuan nga largėsia dhe shifet njė shprazėtirė e tij.

nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė
nė mes tuaj kur me shihni, penden time ju ma krihni
e ma mbani gjallė nė jetė, nėpėr vleren e vėrtetė
kur t’ndegjoni se jam tretur, vargun tim ta keni gjetur
mos mendoni se kam vdekė, unė dua majen lart me e prekė
unė dua brezit me i ligjėru, si bilbil nė bli e ftu
unė jam qiri qė po shkrihem, nė mes tuaj dua tė ndihem
dua dritė me qenė pėr ju, dua n' shkrirje me u fliju

Vet titulli i poezisė ”Nė mes Tuaj”, i cili korrenspondon me eimitimin e vargjeve tė Naimit, ėshtė njė argument tejet bindės, se autori ka afėsi poseduese dhe e larmon krijimtarinė e tijė krijuese duke e pasuruar edhe me ”emitime” nė stile tė autorėve poet shqiptarė, por me tematikė tjetėr dhe shprehje tė tjera. Ka ndonjė fjalė nė varg qė i ngjanė vargjeve tė Naimit, gjė qė autori Ferizi me qėllim i pėrdor sa pėr tė kujtuar lezuesin se jemi nė stilin e poezisė ”naimjane”.
Nė kėtė temė tė kėsaj poezie, autori e trajton veten e tij, qė krijohet personazhi kryesor nė poemė. Poeti korrenspondon me vetveten, e po ashtu fitohet pėrshtypja se ėshtė nė komunikim edhe me tėrė shqiptarinė: ”nė mes tuaj tash qėndroj, shkrihem germave e nė shpresa vlojė”, me kėtė vargė i drejtohet horizontit njerėzor.

Tėrėsija e pėrmbledhjeve poetike tė personalitetit z. Xhelal Ferizi, do tė krijon njė vepėr madhore dhe pamėdyshje se do tė zen njė vend meritor nė krijimtarinė e letėrisė shqipe, krahas Pjetėr Bogdanit, Fishtės, De Radės, Asdrenit, Naimit, Mjedes, Serembes, Ēajupit, Nolit e deri te krijuesit mė tė rinjė. Kjo vepėr e tijė do tė tėrheq vėmendjen jo vetėm tė studiusve tė letėrsisė, por edhe tė atyre krijuesve letrar qė merren me botimin e poezisė shqipe. Po ashtu poeti Ferizi, do tė jet njė frymėzim pėr poetėt e ardhshėm, sidomos ata qė pretendojnė tė jenė poet bashkokėhorė.


FUND
*Vlerėsimi poetik.

Hysen Ibrahimi
11 shtator 2007
Suedi-Förslöv

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:01
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Poeti,Atdhetari artisti i vargjeve lirike me krijimtarinė ēė na ofronė lexuesėve tė forumit Dardania.de ka vėrė njė koloritė fotonėsh tė degėzuara nė lėgura tė ēmuara floriri.
Vargjet poetike pėr nga vėllimi janė kristalizimė marramendės tė njė mjeshtri-artisti ēė reflektonė njė strukturimė nė etapa tė evaluimit,pėrshkrimit tė fenomeneve sociale,kulturore,historike.
Poeti Xhelal Ferizi pėr mes vargjeve i kėndonė tė Bukurės,Atdheut,Sakrificave,Padrejtėsive Individuale dhe Kombėtare.

Nė vargjet nė vijim tek poezia Gjamė kombtare ,autori pėrshkruan anomalitė dhe padrejtėsit ēė ndodhin nė Hiriarkin pushtetare,etiken dhe moralin.gjėmojnė gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
i padituri po hyp mbi fron
po bėhet mbret pėrmbi dhe intriga
e engjulli po quhet demon

demoni po quhet engull mbrapshtija po quhet mbarė
plehu po quhet kualitet
kjo ndodhė askund tjeter perveq nder shqiptarė
hilja po bėhet pushtet

hero po bėhet llafatori
e trim mbi trima zhurmagjija
i famshėm po bėhet mizori
pa faj po shkelet urtsija

i madhi po quhet pa meritė
rrufe po quhet i ligu
nata po quhet ditė
urė po quhet viguMe respektė tė veqantė,i dėshirojė poetit sė pari Shėndet tė mirė dhe inspirimė tė pashtershėm nė krijimtarin Letrare.

Naki
__________________
Nė njė kuvend, ēdo fjalė ka vlerė.
Nuk duhet tė kundėrshtosh menjėherė as mendimet qė nuk pėrputhen me idenė tėnde.
Mendo se ato mund tė jenė shprehur lidhur me diēka tjetėr, duro gjer nė fund dhe dėgjo


mendime te forumeve tjera rreth poetit xhelal ferizi

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:03
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
Nderimet e mija me te larta miqsore, per autorin dhe poetin e njohur z.Xhelal Ferizi...
gjithnje me shtohet nuri,mbi vargjet tuja kur lexoi dhe aqe me shum kur mesoi per te bukuren...Dardani e Lashte...faktikishte per lexuesin duhet kohe per ti ren ne fund nje poezie shum te gjate.... te perbera me shum strofa,megjithate per lexuesin e vemendshem,e ben per t'mesuar dhe kuptuar,lashtesin e nje frymzimi te larte cilesor...krahas me Librin e shkrimtarit te Madh At Gjergj Fishtes ".
Citoi...
"O vargu yt"!
O vargu yt si kokerr gruri
nga i lexova sa ngusht ma pruri
ren me ren kah i lexova
lotet e mija s'mund i ndalova
se shum mir kete po e di
se q'ne halle, ke ra ti
kujt ti shkruash poezi?
kur lexohen me ironi,
larte e posht barten fjale,
ky autor nga ka ardhe?
hajt,se emrin paska shqiptar!


....kerkoi falje nga lexues te nderuar.
Mund t'jet qe dikush te preket nga keta rreshta qe krijova ne form poezie,por fatkeqsishte, kesaj radhe,eshte diqka mbi injorancat,nga disa shqiptar/e qe po trajtoin jashte dinjitetit dhe moralit te tyre,duke fyer,dhe ofenduar me fjale me brutale,po mbi autorin e njohur z.Xhelal Ferizi...a s'sehte per tu ardhur keqe a po jo?
Prandaj e tera eshte kjo qe me ka shtyre te beja publike,ne ket Forum dhe ku do neper faqe interneti,edhe po te ishte donji autor tjeter? une do ta beja ket zhurnal,mbi deshmi dhe fakte,
se si ni autor shqiptar po trajtohet nga anetar,dhe njerez te ndryshem,(te maskuar) po te forumeve shqiptare konkretisht nga vellezer shqipetar te Shqiperise...!
Fakt ky qe kam deshmi dhe po ua sjelli menihere ketu disa nga keto Website ku autori eshte i regjistruar dhe qe ka shkruar poezi duke u ndjekur, here ni forum e here ni tjeter,athua valle? do ia kan perkujtuar autorit te mjere, ditet kur po e ndiqte UDB-a ish,Jugosllave udheve te Kosoves...!
aqe me pak dhe kjo antishqipatre,(absurde)!,
ja ketu po i sjelli mbi forumet shqiptare...jen keto...
http//www.Zemra Shqiptare.net
Forumi
Esht tjetri Forumi Shqiptar ...shum lehte per ta gjetur ne google..prap tjetri ne Forumin Ferizaj.net
Do t'thot ne keta tre venda jen ku dhe une kam qen e anetarsuar...
fakti se dhe une dhe gjithe ai/o qe kemi dal ne mbrojtje te autorit na jen kundervu dhe ne, duke na fyer me fjale,dhe duke na i fshire komentet tona si dhe disa nga poezit..keto jen me se konkrete dhe te sakta...sa i perket autorit z.Xhelal Ferizi ka dhen Emrin dhe Mbiemrin e njohur ne qdo poezi dhe tem...me pseodonimin Lirik&Angerti(me germa te vogla)keto jen informata te sakta nga anetare "Natyra"....faleminderit ne mirekuptim...
ju pershendes...
ps..shkeputem nga keto larte,

Duke mos dalur nga tema,shfrytezoi rastin qe te jap me pak fjale, mbi autorin e njohur dhe shum te larte z.Xhelal Ferizin...
dhe tashme te konsideruar si mik te vjeter ku do neper Forume shqipatre...
Autori Xhelal ferizi ka ni cilesi te larte artistike dhe biografike te gjitha stineve dhe moteve gjate gjitha periudhave qe kaloi neper to,autori i shkruan vepres dhe jetes se vuajtur te tij,kur UDB-a ishe Jugosllave ia kaloi rinin burgjeve dh kalldremeve,te errta!
autori Xhelal Ferizi... me gjithe perkushtimin e tij te denjet, nuk pushoi duke shkruar jetes se tij,dhe torturat qe po beheshin mbi te dhe familjen Patriotike-Ferizi...
ku dhe bab e babgjysh,sakrifikuan jeterat e tyre,per vendin dhe Atedheun e dashur dhe te shtrenjten, Kosoven Martire...per tua perkujtuar brezit qe po vjen,dhe per ti mesuar ata/o se si duhet ruajtur Atedheun Traditen dhe kulturen gjithe shqiptare...ju mund ti gjeni dhe mesoni ku do neper vargjet e ketij autori me perspektive te larte te gjuhes dhe letersise shqiptare... vargjet e autorit "tipike lirike" mesoin mbi letersin,dhe gjuhen e paster te nanes,meson per Shqiperin etnike,qe aqe shum ia deshiroi ket fat,per te cilen ka sakrifikuar jeten e vet,qi ne femirin e tij.Vargjet e autorit te mesoin dhe tregoin per vuajtjen e tij,qe ka kaluar rinin neper burgje te errta te ishe Jugosllavise...duke u maltertuar ne menyra ma mizore nga UDBASHET DHE QETNIKET e ishe Jugosllavise...e pikerishte ne vitet e 1980-81-tes- e me radhe...me shum shok te vet shqiptar...!
Prandaj uroi qe autori te gjen rrugen me te drejte dhe me te avancuar,nga perkrahje te njerzve te respektuar,duke ndihmuar dhe ne menyra financiale,ne botimin e njemilion poezive.... per te cilat shkrini jeten dhe tere potencialin energjetik,me penen e pa shterruar duke ju shkruar trojeve nderetnike shqiptare pa dallime feje...!!!

Jufalemnderit
Natyra

Shtoi, nese autori don te publikoi ne ndonje, Gazet Shqiptare?eshte i lire nga une ti beje publike per krejt kete deshmi qka shkrova me eper...Flm

po me pseodonimin
Hajla

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:21
O enderuara bashkatdhetare paske dalė kėndej ne ket forum per te me lexuar dhe mbrojtur si dhe per te shpreh opinionin tend
por qetsohu mos u brengos per sulmuesit dhe sulmet qė mė bėhen nga pa ndershmit ne forume
se un jam msuar me kercnime e sulme qysh ne rini kur udba jugosllave
me thsohte ndali fjalėt dhe aktivitetitn kombėtarė se do ta psoosh keq
do te perfundosh i kalbur burgjeve mne rinine tende
s e edhe te qesim ne kufi te shqipėrisė e themi se deshi te ikte andej e di ti pastaj
keshtu kercnohej xhelal ferizi kur merrej ne pyetje ng udb ja ne rinin e tij per aktivitetin patriotik ne sherbim te atdheut
te gjith e dijn se ti pshtillesh andej po merr gazeta materiale patriotike
e ke lidhje prandaj dhe tamam te ekzekutojm e dhe te gjith besojne se ishe vbvet andej
dhe themi s e te ka vra ushtrija ne kufi
pasi qe ke dashtė me dalė andej me ik ne shqiperi

edhe tash ata kercnues qe dolen aty pisa dhe po me kercnojnė neper forume

le te llomotisin ata armniq te kombit se kshtu i nxitnin edhe ne burg
kunder meje shkoni ngacmojeni xhelal ferizin lirikun
nervozojeni ju thoshte udb ja kriminelve ne burg mos e leni te qetė
ai reagon pastaj e qojm neper podrume dhe qelija dhe eprovokojme e fajsojmėudba shpirtin e ka pas gjithmonė tė zi dhe jam tash e tridhjet vjet me ta nė armiqsi
sepse deshten te ma ndalin fjlaen e lirė
sepse te mjeret nuk e kuptojn qe edhe shqiptari duhet me jetue ne glob me fjalen
dhe lirin ata kan qef krejt globin me e pasė rus e serb adhe antarktikun
e arktikun se le ma token e fushat
medet qfar katastrofe te menduarit kan panslalvianet invadues oushtues grabites
primitiv barbar


por ti mos u merzit enderuar bashkatdhetare

se mua shum kercnime me kan ardhė edhe ne adresen privat por nuk me trembin ata

Veq kombi shqiptarė po e fiton lirinė tash po vjen pavarsia
e kosves vertet mrekulli kjo me gzon pa mas


SA I PERKET SJELLJEVE TE TIPAVE NEGATIV
kurgja nuk me befason ma dikurė nuk e kisha te kjart nuk me hynte ne kokė
thosha si more mundet shqiptari me qen tradhtarė
provokatorė ku ekziston kjo
por qebesa oj mikesha e shtrehte gjat jetes time jam befasuar

sidomos me provokatoret edhe ne luftė u gjeten edhe asi shqipfolsa
qe masakruan shqiptarė se bashku me serbin e punuan kunder kombit te tyre krahas serbit prandaj mos u befaso se tradhtarė ka
katastrofė vertet katastrofė por e verteta esgt e vertet dhe duhet te thuhate pa marr para sysh s ee sht e hidhur

tradhtarve nuk ka me ju shku gjithmonė kshtu

kombi shqiptar njė ditė ka me ishtrengu kriteret per tradhtarėt

kush tradhton atdheun vaj halli per te ,kombi shqiptarė ka me e forcue aq shum kontrollin,kombtarė e shtetrorė per secilin tradhtarė
shtrejt do ta paguajn tradhtarėt tradhtinė populli nuk duron gjithnji tradhti

kombtare qe te shemtohet atdheu i mjere
nga hijenat
mbi tradhtinė nuk do te ket mshire sa qe gjithqka ka me shkun neper birė t gjylpanes
mjaft e kan luajt atin tradhtarėt q e besa

sepse nuk pat organizata te shendosha kombtare qe percjellin tradhtinė dhe veprimet e tradhtarit

prandaj tradhtarėt jan que peshė dhe jan trimruar shum
por ja gati e kemi shtetin shqipria dhe kosova jan nji
dhe do te behen te forta ne nji qellim nji komb nji atdhe nji qendrim


do ta nxjerrin nji ligj se bashku per ata qe tradhtojnė atdheun dhe punonjn ne sherbim te armikut

se pasha buken tradhtari aq lirshem me vallzue e me lodrue neper trojeshqiptare
nuk shkon ma kshtu per hater te zotit e te tokes ete vuajtjeve te ktij kombi
ete femijve lotve gjakut e djepave
jo jo qe besa tradhtari nuk ka me vallzu siq ka vallzu si ka dasht pa u ndeshku
edhe ata q e me kercnuan dihet s e prej cilit kompjuter kan shkruar jan pjelle e
tradhise dhe provokimit

nji dit do t e zbulohen

gjat shkembimitt te disktuimeve ne mes te antarve te nje forumi dhe poetve
ku shkruan pergjegje ketu autori xhelal ferizi nje mikesheje patriote shqiptare
qe shfaqi brengat per poetin

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:26
autori xhelal ferizi u kercnua nga nji numer jo i vogel tradhtarėsh spiun
ne forumin dardania de ata ishin te dirigjuar nga sherbimet sekrete
antishqiptare me metoda per ta provokuar
autorin e vargjeve shqiptare xhelal ferizin me qellime te ndyra antishqiptare armiqsore
per shkak se te gjith edijm se poeti
vepron ne interes te qeshtjes shqiptare

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:31
Un dhe hiri
nga autori xhelal ferizi
un dhe hiri do tė bėhemi nji
kur ,un tė bėhem hi
un dhe hiri ,do tė bėhemi fli
kur,toka ,do tė kėrkoj,me pi
unė dhe hiri jemi,nji trup
mbi ne kalojnė shkrumbet,kohore
gjakun e,kemi,me dhe ,nji grup
tė lidhur ,hi,e hirėsisht dor pėr dore


hiri ,dhe un ,pluhurisht
do tė hyjmė,nėpėr ,qeliza toksore
do tė rrijmė nėpėr shekuj paqsisht
nė zemėr e fytyren toksore

une dhe hiri shkruar poezi shkruar nga autori xhelal feriziPerjashto vargun e fundit ne strofen e pare qe stonon teknikisht, e tere kjo poezi ka nje melodiozitet te ngritur kendshem mbi thellesine e dramacitetit te mendimit dhe vuajtjes.
Eshte shume veshtire(per te mos thene e pamundur) te trajtosh me melodiozitet vargu,
tema dramatike si kjo e te nderuarit Xhelal.
Besoj qe eshte tentative e sukseshme dhe mesim i mire per te gjithe ata qe dramacitetin duan ta shprehin me sllogane duke harruar qe poezi pa melodiozitet vargu nuk mund te kete,
pasi nuk eshte me poezi.
I uroj suksese ne vazhdimesi zotit Xhelal.

mendime nga i nderuari Ardian Dule per autorin xhelal ferizi

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:39
Kodra
Moderator

Avatari i Kodra

Anėtarėsuar: 05-05-05
Postime: 1,222
Kodra i njohur pėr tė gjithėKodra i njohur pėr tė gjithėKodra i njohur pėr tė gjithėKodra i njohur pėr tė gjithėKodra i njohur pėr tė gjithėKodra i njohur pėr tė gjithėKodra i njohur pėr tė gjithė

Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
**********
**********
**********


Me gjithė respektin qė kam ndaj vargjeve tė poetit Xhelal Ferizi, kam njė kritikė apo kėshillė tė madhe!.

I nderuari Xhelal Ferizi,

ndoshta jam i "vogėl" tė tė kėshillojė, kritikojė por pasi qė Tema ėshtė tė japim mendimin tonė rreth jush atėherė edhe po e jap atė.

Vargjeve tuaja tė bukura i mveshet njė acar i fortė kur tė shikojmė tė shkruarit e gjuhės shqipe nė ato vargje.

Fillon me shkronja normale, vazhdon me shkronja e parė e ēdo fjalie shkruhet me shkronjė tė madhe tė tjerat me normale veq kur te ndrron tė gjitha fjalitė me shkronja tė mėdha, hmmmm.

Ky ėshtė ai acari i cili po tė pėrcjellė nė ēdo hap, Pse????

Me kėtė plogėshtohet mendimi i lexuesit ndaj njė poeti tė madh.

Tė lutem mos e prano kėtė si " mosvet hiq ēka qenka bėrė", por si nxitje pėr tė punuar rreth Gjuhės Shqipe dhe Artit tė sė shkruarit tė Gjuhės Shqipe.

nji mendim i nji forumisti shqiptarė kosovarė ne nji forum rreth autorit xhelal ferizi


Tė dėshiron suksese


Kodra
__________________
Shteti Funksional ėshtė Alergjik ndaj Korrupcionit
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Kodra : 03-02-08 nė 12:21.
Kodra nuk ėshtė nė linjė Pėrgjigju Me Kuotė

xhelal ferizi ju pergjegj se nuk ka kohe te bej ku do permrisime shkronjash sepse nuk jemi ne kongrese drejtshkrimesh gabime ka ne drejtshkrim por ketu jemi ne forume
dhe duhet te shkruajm e jo te zvarritemi ne rastuin e librit dhe gazetes nuk mund te ket gabime
ndersa ne forume behen gabime

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:45
Lutje pėr jetė

Xhelal Ferizi autorė i diskriminuar
nga kohrat dinake servile te pa mshirshme

Neper lutje i shita tė gjitha fjalėt e mia fjalet e pendes
qka qenka lutja or mik
a thua qenka nji hiq kush nuk e ndėgjon
e shterra neper lutje fondin e mendjes

lutje pse lutje tė kalojmė nė veprim
kerkoj ilaq shpėtimtarė
se lutja qenka bjerrakohė mjerim
veprimi ma i mirė ėsht o shqiptarė
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
15-03-2010, 21:46
plateforme e ketyre vargjeve eshte LUTJA...! Ēuditerisht, gerthetim misteri mosnjohje/pranim dhe perpjekje mbi te gjitha paraqet aftesin komunikuese deri ne mosdorezim/triumf...!

Identifikim me te bukuren dhe idealen gjithemon...!
__________________

mendim i urates rreth ktyre vargjeve te autorit xhelal ferizi

zhgėnjimi
15-03-2010, 22:27
Populli im

AUTORI XHELAL FERIZI

Populli im me mjegull i mbuluar
me shi tė pėrgjakshėm
zemra nėpėr shekuj sa her i ėsht pėrvėluar
spjegimi ėsht i pakapshėm

nuk spjegohet dhimbja me asnji instrument melankolik
as me instrumente vajtuese
as me ndonje isntrument tragjik
as me shprehje imagjinuese

ky ėsht popull pėr dhimbjet e tė cilit nuk gjenden fjalė
bora ju skuq me gjak
diten e diellit demonėt ia kan ndalė
gjarpijt ja kan mbshtjellė rreth fyti si lak

pėr popullin tim nuk gjej fjalė as dėnesje
edhe sikur tė marr shprehje mu nė burim lot
nuk gjej pėr ndalesa askund pikė as presje
pėrjetimet mund tė ja pėrshkruaj vetėm i madhi zottėrmetet i ranė nė shpinė e peshat e tokes
peshat e mundimeve e tė robėrisė

me gjak e lot ja perzien gjinin e lokes
me gjak ja lanė kahdo dheun e etnisė

autori xhelal ferizi nė mėrgim

zhgėnjimi
16-03-2010, 09:00
Por se mė mbante e bukura shpresa
nga autori xhelal ferizi
e i pa hile loti si vesa
se nji ditė t' bukur diellore
do tė kthehem ne tokė arbrore

se do e shoh un prap vatanin
e do tė jem bashk me tupanin
me flamurin e me valle
do ' t'vallzoj mbi dhe e zalle

por kaluan shum vite e mote
por se shum jan derdhur lote
nuk u pa dhe i shtrejtė i nanes
nuk pat kthim mbi tokė t' dardanes
nuk jan pa ma ato fate
bjeshkė e vrrije as monopate
bungu e ahu bredhi as qarri
veq kurbet e heshtje varri

veq ku kndojnė tė huaja qyqe
ku nuk tė flet as toka as qielli
ku tė ndjekė malli n' vet gjygje
ku nuk t' qeshin hėna as dielli

ku nuk tė qeshin te huajat yje
nuk t' buzqeshė kurr karajfili
nuk te lmon flladi ne t' huaja pyje
as kund shqip nuk kndon bilbili
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
16-03-2010, 09:22
O Zot i madh ti qė m' krijove
shpirtė shqiptari qė ndėrtove
a pėr fat ja dhe kurbetin
nė lot me i mbushė t 'huaj lum e detin

me i mbushė rruget me ankesa
per me rrjedhė loti si vesa
veq pse hilja e nderkombtarve
luan n' per mot me fat t' shqiptarve

luan me toke e luan me dhe
tue pėrqa n' krahinė e fe
njerin vyshk tjetrin pėrndjek
le pa buk e le pa shtek

le nen qiell pa mshirė pa atdhe
qiti n' treg me i shitė e ble
ndajė me klane e me mashtrime
te mbesin te largt me permallime

te mos e ken as bereqetin
por ti msjynė shkretira e detin
kahdo te ikun si pa krye
te gjallė me shpresė mbi dhe tu i thye

pse o hilja e nderkombtarve
po q' borgj t' ka fara e shqiptarve
qė shpėrnda i ke kurbetit
s' ju le bimė kund t' bereqetit

e i ke nda me fis e farė
ne bajraqe e qifligarė
mirė po i mson si me puthė dorė
me u nenshtrue si qyqja e gjorė

kahdo e prore urdhrit te huaj
e ua bė re gjakun ujė
per me pi merzi n 'mergime
per me u mbjellė ne atdhe pshtjellime

me ua lėnė mbi koke nje sater
nje varfri e mjerim mbi vater
er pėr shteg kurbetin prore
rruge t' pa kthim te huaja mizore

thua se fara e shqiptarit
ka djegė glob me flakė te zharit
thua ka djegė sa fise e fe
thue dy gurė su a la mbi dhe

thua se u kan borgje sa m'kate
ju rrenuan sa monopate
bjeshke e male e kodrina
qė si lat kund fat mbi stina

as nder shekuj permbi dhe
tue shpernda ne klane e fe
tue nda te birin me mėmė e at
prej kosove n' lazarat

edhe kah jugu e qamerija
kah ulqini e kah malsija
ku nuk mbet kush pa u mergue
pllėmbė mbi dhe s' mbet pa vajtue

ku nuk mbet ndoj degė shqiptare
pa ja thye shpresen kombtare
as filiz as bimė as fletė
per pa u vyshkė e thye ne jetė

veq pse kshtu e don lojė e juaj
se kshtu e don rruletė e huaj
ne numer prore si kazin
me na ecė kshtu mot e stinė

si te ndyrat bixhoz n' kumare
thue se jem do trotoare
ku mund te shkelė gjith kalimtari
permbi shpresė e fat shqiptari

nga autori ne mergim xhelal ferizi
penda mergimtare

zhgėnjimi
16-03-2010, 09:45
Vargu nuk ėsht pėr krokodila

Shkruan autori xhelal ferizi shqiptarė nga mitrovica e kosoves

vargu nuk ėsht pėr krokodila
pėr tė pa ndjenja mizorė
vargu ėsht pė karajfila
nuk ėsht pėr puthadorė

nuk ėsht pėr rrogtarė tė armikut
nuk ėsht pėr zemrat qorre
nuk ėsht pėr shėrbtorė t 'metelikut
as pėr shpirta t' shartuar me vorre

Vargu ėsht pėr njeri
nuk ėsht pėr kanibal
nuk ėsht pėr tu mbjellė nė tradhti
por nė fushė nder lule e nė mal

vargu nuk ėsht pėr bizarė
nuk ėsht pėr akuj t' sibirit
por ėsht pėr shpirtgjerė dijetarė
me gjuhė e me gjak tė ilirit

vargu nuk ėsht pėr harbut
tė pa ndjenja perversa n' mėri
nuk ėsht per sherbtorė e hajdut
por pėr shpirta qė kan mirsi

nga autori xhelal feriziautori njiqind pėrqind shqiptar xhelal ferizi
--------------------------------------------poshte ketu esht mendimi i nje lexuesje per vargjet
e autorit

artikulim i dhembjes/zhgenjimit shpirterore....
qetesisht, kuptohet gjendja qe mbeshtetet ne procesin e keshillimit/porosis/amanetit...!
Fillim dhe mbarim klithme kuptimi/qartesie...!
__________________

zhgėnjimi
16-03-2010, 14:44
I Nderuar bashkatdhetarė te falenderoj publikisht pėr fjalėt tua te mira dhe te sinqerta

DHE PERVEQ SE JE NJI LEXUES KORREKT I VARGJEVE TE MIA
JE EDHE TI VET NJI KRIJUES I SHKELQYESHEM I VARGJEVE
JE EDHE VENDAS I IMI NGA MITROVICA
SHUM TE FALENDEROJ PER FJALėT E BUKURA PERKRAHJEN MORALE
E SHPIRTRORE

ASNJI USHQIM NE BOTė NUK ESHT SI PERKRAHJA MORALE E SHPIRTRORE

PRANDAJ SHQIPTARėT DUHET T ė VETėDIJSOHEN E TI RRIJNė MA PRAN NJERI TJETRIT

ME PERKRAHJE
KJO ESHT KULTURė DHE HUMANIZEM SI DHE NDIHMON SHPIRTERISHT

NJERIUN ėSHT VLERė E DYANSHME

SE JETA NUK SHKON PA NJERI TJETRIN TE GJITH NE JEMI GJAK DHE MISH NJERIU

ZOTI NGA KA KRIJUAR TE MVAREMI NGA GJITHQKA NGA AJRI UJI DIELLI NATYRA USHQIMI'NGA NJERI TJETRI

DHE DUKE QENė TE TILLė NE DUHET SHUM MA SHUM TE JEMI SOLIDARė
DHE SHUM TE AFERT ME NJERI TJETRIN
NJERIU MVARET NGA SHUM KUSHTE
NDERSA NJERIU PO ASHTU MVARET NGA NJERIU
KSHTU NA KRIJOJ NATYRA DHE PERENDIJA PRANDAJ DUHET T E JEMI SHUM MA TE ARSYESHEM
DHE MA TE KOMUNIKUAR ME MNJERI TJETRIN
SHKRIM OPINIION NGA AUTORI XHELAL FERIZI NGA NJE FORUM TJETER
KUR NJE BASHKATDHETAR E PERSHENDETI ME NJE PERKRAHJE MORALE

zhgėnjimi
16-03-2010, 15:01
Ju qė sytė k'ndej keni kthye
autori xhelal ferizi
zoti i madh ju pas't shpėrblye
se mua vitet mė kan krrusė fare
tridhjet vjet pa tokė shqiptare

tridhjet vjet pa trėndelinen
tridhjet vjet pa e pa ledinen
duaj mbi ara e dorzė korrtare
pa i ndje eren shege as nare

pa i pa pikat me currila
pa pa gongje as karajfila
pa e shijue eren mbi dhe
tridhjet vjet me lotin rrke

sepse lotin ma nxitė malli
per dhe te parve e guri e zalli
kur m' kujtohen degė e pipe
qehre e dheut mbi token shqipe

edhe fletė n per qiparisa
te bardha ngjyra permbi plisa
me gajtana ato kostume
gjuhė e ėmbėl si agrume

kahdo flitet aq magjike
mbi shqipni ku i thonė etnike
e vendlindja qė m' djegė n'shpirtė
po ma nxitė mallin e dlirtė


mi kujton kohrat rinore
harqet te kthyera ylberore
kah ai qielli e kah zeniti
ngjyrė kuqrremti e koloriti

permbi maja e male e fusha
rrin shqpnija engjellusha
me ato troje bukurije
ku e shendritė nji sharm mahnije

mbi tė gjera fusha e ara
e nė europė ėsht lule e para
per kah shendi e bukuria
qė mi shkrinė ndjenjat e mia

e ma nxitė mallin si qiri
me u shkri nė ėndje varg ma i miri
edhe poemė e mallengjimit
neper varg e art t' rimimit

Autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
16-03-2010, 15:40
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nderimet e mija me te larta miqsore, per autorin dhe poetin e njohur z.Xhelal Ferizi...

gjithnje me shtohet nuri,mbi vargjet tuja kur lexoi dhe aqe me shum kur mesoi per te bukuren...Dardani e Lashte...
faktikishte per lexuesin duhet kohe per ti ren ne fund nje poezie shum te gjate....
te perbera me shum strofa,
megjithate per lexuesin e vemendshem,e ben per t'mesuar dhe kuptuar,
lashtesin e nje frymzimi te larte cilesor...krahas me Librin e shkrimtarit te Madh At Gjergj Fishtes ".
Citoi...
"O vargu yt"!
O vargu yt si kokerr gruri
nga i lexova sa ngusht ma pruri
ren me ren kah i lexova
lotet e mija s'mund i ndalova
se shum mir kete po e di
se q'ne halle, ke ra ti
kujt ti shkruash poezi?
kur lexohen me ironi,
larte e posht barten fjale,
ky autor nga ka ardhe?
hajt,se emrin paska shqiptar!


....kerkoi falje nga lexues te nderuar.

Mund t'jet qe dikush te preket nga keta rreshta qe krijova ne form poezie,por

fatkeqsishte,
kesaj radhe,eshte diqka mbi injorancat,nga disa shqiptar/e
qe po trajtoin jashte dinjitetit dhe moralit te tyre,duke fyer,dhe ofenduar me fjale me brutale,po mbi autorin e njohur z.Xhelal Ferizi...
a s'sehte per tu ardhur keqe a po jo?

Prandaj e tera eshte kjo qe me ka shtyre te beja publike,ne ket Forum
dhe ku do neper faqe interneti,edhe po te ishte ndonji autor tjeter?
une do ta beja ket zhurnal,mbi deshmi dhe fakte,per shkak te pergjegjsis morale

se si ni autor shqiptar po trajtohet nga disa provokatorėanetarė te forumeve shqiptare
,dhe njerez te ndryshem,(te maskuar) me pseudonim

po te forumeve shqiptare konkretisht nga vellezer shqipetar te Shqiperisė etnike ...!
Fakt ky qe kam deshmi dhe po ua sjelli menihere ketu disa nga keto Website
ku autori eshte i regjistruar dhe qe ka shkruar poezi duke u ndjekur e perndjekur neper forume duke u fyer rėnd nga disa spiun e tradhtarė te kombit shqiptarė shqipfolsa

, here ni forum e here ni tjeter,athua valle? do ia kan perkujtuar autorit te mjere,
ditet kur po e ndiqte UDB-a ish,Jugosllave udheve te Kosoves...!dikurė si gjithnji xhelal ferizi i perndjekur deri kurė ky autorė i perbuzur e perndjekur ........? i sharė e i fyer nga degjenrikėt e dinakėt qė mshefen parapa psueodnimeve deri kurė i mohuar
edhe nga shtresat tjera e nuk merret nen mbrojtje ....... ? dhe q' komb qenkemi ne
me keto sjellje ndyj biri t tonė shqiptarė ndaj autorit te vargjeve tė kristalta
si mund te durohen keto trajtime mohime e sjellje banale ne forum sidomos ne forumin shqiptarė .com qe u bė qėllimisht nga albo fiori e shigjeta u lejua gjithqka
diskriminuese e fyese kunder ktij autori e poashtu ne disa forume tjera e sė fundi ne forumin dardania de me kaq poshtersi
e sjellje
aq' me pak dhe kjo sjellje antishqipatre,(absurde)!,

ja ketu po i sjelli mbi forumet shqiptare ku kercnues provokues tradhtarė shqipfolsa te mjerė te mshfeur prapa maskave te pseudinimit u sillen me provokime te ndyra te shemtuara ndaj autorit ...jen keto...
http//www.Zemra Shqiptare.net
Forumi shqiptarė com
ferizaj net
kosova de
dardania de
dhe forumi shqiptarė net i cili ja fshiu pastaj te gjitha gjurmet autorit shkrimet e
disa viteve qė ėsht munduar autri dhe ka bėrė mund ato u fshinė me njė barbari te pa shembullt vetem te ne shqiptarėt mund te ndodhin kso lloj krimesh perverese absurde
e diskriminime e sjellje te tilla ndaj autorve tanė vertetė jemi mosmirnjohs
ndaj atyre qe shkrinė gjithqka per ne dhe lirinė tonė kombtare
Esht tjetri Forumi Shqiptar ...shum lehte per ta gjetur ne google..
prap tjetri ne Forumin Ferizaj.net qe deshmonte per sjelljete pa rrespekt ndaja utorit te vargjeve si dhe kosova de e sidomos shquhet per padrejtesi forumi shqiptarė.com dhe dardania de .
Autori u diskriminua edhe ne tjerė forume
Do t'thot ne keta tre venda jen ku dhe une kam qen e anetarsuar...

fakti se dhe une dhe gjithe ai/o qe kemi dal ne mbrojtje te autorit
na jen kundervu edhe armiqt e kombit shqiptarė , duke na fyer me fjalė te rėnda
,dhe duke na i fshire komentet tona ne favor te autorit
si dhe disa nga poezitė ..keto jen me se konkrete dhe fakte te dhe te sakta...
sa i perket autorit z.Xhelal Ferizi ka dhen Emrin dhe Mbiemrin e njohur ne qdo poezi
dhe temė ...me pseodonimin Lirik&Angerti(me germa te vogla)
keto jen informata te sakta nga anetare "Natyra"....faleminderit ne mirekuptim...
ju pershendes...
ps..shkeputem nga keto larte,

Duke mos dalur nga tema,shfrytezoi rastin qe te jap me pak fjale, mbi autorin e njohur dhe shum te larte z.Xhelal Ferizin...

dhe tashme te konsideruar si mik te vjeter ku do neper Forume shqiptare...

Autori Xhelal ferizi ka ni cilesi te larte artistike dhe biografike te gjitha stineve
dhe moteve gjate gjitha periudhave qe kaloi neper to,
autori i shkruan vepres dhe jetes se vuajtur te tij te kombit te njerzve te rrethanave kohrave , dhe kohes kur UDB-a ishe Jugosllave ia kaloi rinin burgjeve dhe kalldremeve,te errta!ne kazamate ku ishte nji nder me te munduarit dhe te provokuarit
prej te gjith te burgosurve shqiptar ishte i denuar me vi te kuqe qe do te thot maltretim te veqant e trajtim te veqant nga te tjeret provokime te vazhdueshme ne burgje


autori Xhelal Ferizi... me gjithe perkushtimin e tij te denjė per atdhe per veprimtari te pa ndalur patriotike ,
nuk pushoi duke shkruar jetes se tij,dhe te tjerve e torturat qe po beheshin mbi tė e tė tjerėt si dhe familjen Patriotike-Ferizi...neper breza
ku dhe babė e babgjysh,sakrifikuan jeterat e tyre,per vendin dhe Atedheun e dashur
dhe te shtrenjten, Kosoven Martire... neper te gjith brezat e historisė
per tua perkujtuar brezit qe po vjen,dhe per ti mesuar ata/o se si duhet ruajtur Atedheun Traditen dhe kulturen gjithe shqiptare...
ju mund ti gjeni dhe mesoni ku do neper vargjet e ketij autori me perspektive te larte te gjuhes dhe letersise shqiptare...
vargjet e autorit "tipike lirike" mesoin mbi letersin,dhe gjuhen e paster te nanes,
meson per Shqiperin etnike,qe aqe shum ia deshiroi ket fat,per te cilen ka sakrifikuar jeten e vet,qi ne femirin e tij.
Vargjet e autorit te mesoin dhe tregoin per vuajtjen e tij,qe ka kaluar rinin neper burgje te errta te ishe Jugosllavise...duke u maltertuar ne menyra ma mizore nga UDBASHET DHE QETNIKET e ishe Jugosllavise...e pikerishte ne vitet e 1980-81-tes- e me radhe...me shum shok te vet shqiptar...!
Prandaj uroi qe autori te gjen rrugen me te drejte dhe me te avancuar,nga perkrahje te njerzve te respektuar,
duke ndihmuar dhe ne menyra financiale,ne botimin e njemilion poezive....
per te cilat shkrini jeten dhe tere potencialin energjik,me penen e pa shterruar
duke ju shkruar trojeve nderetnike shqiptare pa dallime krahine e feje...!!!

Ju falemnderit
Natyra antare e forumit dardania de antare e forumit zemra shqiptare
me nick name drenusha ndersa antare veterane e fporumit shqiptar .com
si hajla me pseudonim gjenerata e pare e forumit shqiptar.com
por ekeqatrajtuar nga albo grekofili qe edo ma teper janullatosin se babain e tij
poashtu fiori e shigjete me plot grekofili

Shtoi, se nese autori don te publikoi ne ndonjė, Gazetė Shqiptare?ėshte i lirė nga unė qė nė emer timin tė bėj publike per krejt kėto deshmi qka shkrova per autorin edhe pse
poashtu disa gazeta e diskriminuan autorin ...Flm

po me pseodonimin
Hajla

ishte kjo bi shqiptare e shquar rugovase ne forumin shqiptarė.com ishte ky nji koment opinion i antares veterane te forumit shqiptar.com
ku me pranine e saj ka dhene nje kontribut ne at forum si rrall kush

zhgėnjimi
16-03-2010, 19:54
Pse kjanė
------------------
Xhelal Ferizi autori nė mėrgim
-----------------------
Pse e kjanė kokrra e zallines
ujė e krue qė rrjedhė ledines
pse thonė shekujt gjak kan qitė
pse ėsht shue e bardha dritė
edhe verbt e,plast ka ra
se n 'shqipni ranė grek e shkja
ranė n' Kosovė e ranė n' qamėri
vasha e djepa pėr me gri
me dhunu me marrė at nderė
pėr me shkelė ēdo gja me vlerė
pse ranė yjet copa copa
pse nė mshirė su prek europa
a thue treg kėtu ish pėr mish
lojė e maska njiqind fish
ngreh mos kput nė shekuj t'motit
po ku ėsht pra feja e,zotit
ku ėsht besa e dheut t' globit
n' qiell,po siilen koh ,tė kobit
pse kalue kan normat ,n' horre
pse jan shtrue ndėr ligje qorre
nuk ka dheu ma ideal
nuk ka kush krimin me e ndalė
nuk ka t' bardha t' gzueme mote
nuk don hana me u sjellė toke
e ka humbė ,ēdo gja kuptimin
se n' ēdo pllmambė e,kan mbjellė krimin
nė pėr modė nėpėr saksija
mish pėr loj ėsht ba shqipnija
pėr arena e gladiatorė
shum jan gjetė kryqtarė shėrbtorė
me lue lojė me thikė nė dorė
her me thikė e her me shpatė
jan tu e therrė shqipninė e ngratė
tu i therr vashat tu i therrė gratė
mbasi i her ti ken dhunue
mbasi epshet t'ken qetsue
foshnjet n' gjak kur t' jen skurrrue
kur t 'ken dalė diellit t' dy sytė
hanes shpresen ia kan mbytė
yjzve e shpresen ju a kan pre
thonė se kurr ma s' kan me nxe
as pėr grek po as pėr shkje
as pėr ata q ė lujten lojė
qė mbas perdje than me gojė
pėr me e shndrrue shqipninė nė plojė
vasha t' bukura at brum prej ylli
pėr me i gjveshė ndėr fjera pylli
me u coptue zemrat e nanes
t' fikt me i ra diellit e hanes
sa her qelė mi kan dy sytė
kur shkjau foshnjet n' thikė tu i mbytė
kush e shkrou kė t lojė tė ndytė
me ja pre shpresat e stines
me i humbė kėngėn kanarines
me vra tokėn pėr gjith jetė
bes' a s shpresė ma mos me mbet'
veē me mbetė shekujt n 'bela
nė sherr me mbetė me grek e shkja
me e humbė dielli at vullnet
e mos me u ndje toka me det
s e lumnojn ndėr shekuj n' jetė
se n' pėr gjaqe mbesin n' dhe
n' jetė tė jetve kombe e fe
ka humbė ndera ka humbė kanu
vasha a gra jan tu u dhunu
kod as norm pa u rrespektu
as nji ligj n' konventė as n' leter
luhet n' thikė tash lojė e,vjetėr
ka mbetė prona nėn lugeter
prona e zotit tokė me dorė
qė me shi me lule e borė
e mbaroj zoti madhorė
por nė norma e pat shkrue
kush po i shkelė mor zot a thue
kush po knaqet tue zezue
dhunė e gjak e lot pa nda
kush po shkelė etikė me gra
si gjithmonė veē grek e shkja
si gjithmonė ai rus shergjija
qė i lshon cubat kah shqipnija
kur europa plakė me thija
nėpėr lozhe dredhė do flok
nuk na u gjet njiher si shok
as si mik por as si vlla
me e ndalė turrin n' grek e shkja
vashat tona s' jan striptiz
ndigjo moskė ndigjo pariz
ndigjo romė ndigjo berlin
nuk pėrlyhet kombi trim
qė pat erz e qė pat nderė
kod ka pas shqipnija e,mjerė
buk as uj ah mos mė pasė
drit as diell as miell,n' pėr thasė
as n' pėr magje bukė as kore
ėsht ushqye me ndere arbnore
pse europė nuk ja besove
grek e shkja mbi shpinė ja lshove
un pėr ty n flak isha mbyt
t' kisha fal po vesh e syt
un europė ty tė kam vlla
pse pa mshirė mė ke lanė nėn shkja
keq moralin ma ke tha
vasha e cuca m' jan dhunue
diell e hanė pse me i verbue
pse me shti urrjetjen n' guri
n' kob mbi glob tash rrin qivuri
se urrejtja m' vlon nė gji
m' jan prekė dritė m' jan prekė ingji
m' jan pėrlye vashat nė gji
nderi jonė ah kushton shtrejtė
pse sllavianit si a ndale frejtė
epshet tė egra e at turr barbari
s' ėsht pėr dhunė gjithmonė shqiptari
shpi publike me u shkarkue
grek e sllav me e kalirue
n' shpinė tė gruas e qik's shqiptare
tue pasė norma ndėrkombtare
qė pa hjeshėm ti po i shkelė
mi ke lidhė udhėt me tel
normė as besė ma s' ka kah del
as nuk dalin norma e besa
as urtsija as pajtesa
drue s e n' morte rrin ngatrresa

flaka e zharit ndezur n' mni
ka me djeg' gjith qytetni
ka me djeg' n' civilizim
se sot shkollat jan ba krim
norma e letra mos me vle
hilet lirė po jan tu u ble
thue pazaret shkurt jan pre
paskan dalė pėr qytetni
n' institute paskan mbi
paskan nisė n' banka shkollore
kso etike ndėr oborre
me marrė rrugė ndėr kryqe qorre
jo europ se ne s' jem le
as me u shitė e as me u ble
pėr dy pare mos mė vle
se un jam e gjallė shqipnija
n' gegė e toskė ku m' rrin etnija
m' kan rrethue me norma t' kqija
edhe m' sillen si qakalli
me m' marrė dhe e kokrra zalli
me mi prishė po djem e vasha
e ti m' luen me lojna t 'trasha
her me turk qė ish dikurė
her rme grek me sllav si urė
tue lidh prore nji miqsi
ma ke veshė shqipninė me t' zi
mi ke veshė me gjamė kėto troje
jepi fund pra ti ksaj loje
ma lidh besėn me fjalė goje
edhe me besė qė ta dha zoti
me kėt tokė qė kastrioti
amanet ta la me shkrepa
me mi kqyrė si fmijt tu n' djepa
mos mi le ti ato bolla
me mi mbshtjellė vashat belholla
me i helmue pėr t' gjallė nė zemėr
se ai zot ty t'len pa emėr
t' len pa tok e pa dy sy
t 'len ,nder shekuj mbyll me dry
dit as nat ti mos me pa
n' dhun me mbet nėn grek e shkja
ti permbysė djepat nder prroje
te lshon gjam e gjak pėr goje
shum gjarpij ti lshon n 'pėr hoje
sot europ ti mendja e motit
mbaje fort beesen e zotit
me kėta djem te kastriotit
me kėto vasha gjeraqina
s e nuk jan po ruse e shkina
pėr me u zan gjallė si robina
por se dije n' mote qė vijnė
me duar kryq jo ma nuk rrijnė
kan me u djegė siē u djeg osa
bashk me vllazen djem fatosa
e ty flaka do t' pėrpinė
do t'merr shkja do t' merr latin
grek e,shkja po rus e shkinė
se kur ne t' lshohem kah turri
ke me pa ti qėndresė burri
grueje e vashe e sokoleshe
kur te dla flaka mbi sheshe
as ndėr mendė ma mos tė shkon
se ndėr ne gjaku s a t' vlon
ka me mbetė ma vashė a grue
ndėr kambė t 'shkjjaut e nėn dhunė shtrue
se kėto jan do zana t' sukes
jan stėrmbesa tė oso kukes
do t ' shih'sh flaK' s e,jo mahi
pėrmbi qiell e dheun,e zi
sot ma mir' ma shkruaj at leter
lene hilen lojnė e vjeter
por ku bjen nė det tivari
kah presheva e gostivari
deri n' prevezė nė ato grigje
n' sukė t' gusisė nė pllaja e brigje
n 'tuz n' malsi e n fushė dardane
fort mi lidh me at gjuhė nane
nji shqipni t,rrin nėn dritė hane
fort etnike nėn dritė dielli
tė ket liri kah toka e qielli
sa ma parė me hy nė europė
mos ja luej lojnat me copė
tash ku r t 'vjen sivjet janari
n' tokė dardani rend ma i pari
pamvarsija me u lulzu
n' kushtetutė europė me e shkru
mandej nisu n' troje tjera
kah preshevė medvegjė e mjera
kumanovė e manastiri
n' strugė e ohėr n' tokė iliri
n' mal tė zi ku ka shqiptarė
m' liro rrugė e m' len tė parė
se n' europė jam hisedarė
jam ma mi pari me perrija
kah ēdo ligj e qytetnija
kam pasė fatin blozė e,hi
ma kthe shpresen nė saksi
ma kthe fleten n' ftue e n' bli
ma lulzo tokėn me punė
mi largo varfri e dhunė
m' vesh n' qelik e m' vesh n' ushtri
ballė ti bėj ah malit t' zi
shkjaut e tjetrit rus shergji
mos mė kqyr n' durbi me fe
jam shqipnij a n' nji fole
n' toskė e,gegė un kshtu jam le
un jam lindė s e m' ka lindė nana
me tri fe me shum nishana
por pėr dhe pėr gurė e hise
bashk i kam po farė e fise
sia ajo flaka me shpėrthye
nuk ka turr q ė mund me i thye
se shqipninė bashk e kan nanė
si kryqtarė e musliman
dinė shqipnin e kan e imanė
e kan shpirtė e,kan mbėshtetje
si pėr ujė pėr te kan etje
si pėr shi qė ka etja n' bari
pėrvlon n' fletė siē pėrvlon zjari
si pa gjak q ė vyshket damari
ashtu vyshken pa shqipni
gegė e toskė e dardani
iliridė edhe malsi
follorinė e qamėri
pra ta dijshė “ ti n' mot e vjet
kqyr shqipninė nė fushė e det
n' lidhje kombesh zonjė le tė jet
me ato troje me ato ara
n 'punė e dritė me kenė ma e para
e t'mos m' sillen ktej ballkanit
ujq e tigra tė car dushanit
pėretej larg andej karpati
larg mi qo mos i ndjekt fati
se kta dhunė m' kan dhanė me,pi
trembdhjet shekuj mi kan nxi
-------------------------------------
*********************************
Autori xhelal ferizi komponues i ksaj kėnge lirike shqiptare
autori xhelal ferizi ish stuident dhe ish i burgosur politik i vitit 1981 jeton ne mergim me vite si emigrant politik i pernedjekur
nga regjimi shovenist i ish jugosllavis antishqiptare
-------------------------------

zhgėnjimi
16-03-2010, 19:55
Vargu i lotit
***************

Autori xhelal ferizi poeti nė mėrgim
-------------------------------
***************************

Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n'lot si curril ari
prekė,n,pėr gjak,tė,ēdo,damari,
thrret,,n,pėr,krena,e,n,pėr,ndėrgjegje
rrokllis,lotin,,gurė,prej,megje,
kėrkon,dritė,e,kėrkon,shtegje,
ju kėrkon,bijve ,t,shqipnisė,
n'gjuhė,amtare,tė lashtsisė
nji themel,tė ri,me,e,nisė
me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qė,i,lshon,qielli,
me,erė,t,freskt,prej,karajfili,
me,dy,krah,e,me,dy,kokė
te mbesin vllezer miq e shokė
,e,t,mos,k'putet,gaku,e,fija,
as,,aortė,qė,lidhė,shqipnija,
rruge ,e,zemrės,n'fise,t'mija
lidhnu,prore n,fjalė t'qelikut
n'besė,e,shend,t',adriatikut
si ai diell qė lidhė ,bregore
nė,rreze,e,dritė,qė,i,mbanė,pėr,dore
edhe,ylberi,si,qafore
qė lidhė,qiellin e bjen me pi
tu i,shėndritė,currilat,n'shi
edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė mė degė
jo shqipninė pėr t' gjallė, me e djegė
veē pse don kshtu i far padroni
me u nda copash dhe i joni
mbledhni gegė,lidhjet pėr vlla
t- gjith damart,gjaku ku i ka
lidhni bashk,siē,lidhet,ari
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjalė,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,pėr,,me,mbetė,
n,hartė,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,pėr,ēdo,pip,
n,yj,largpams,,e, n * gjuhėn shqip
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n'nji,shtet
,s,ka,q ' na,ban,as,krajl,as,mbret
shkrueni n 'qiell,kėto vargje t,mija
ti,lexoj,kur,t,lindet,fmija,
ti,mbajė,sytė,pėr,kah,shqipnija
jo kah greku e kah armiku
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku
na,kjanė,dheu,,e,na,kjanė,shkolla
na,shkretohen,shegė e,mollla
na,lidhė,hasmi,n' pranga e bolla
na,i,nxinė,ditėt,qė,i ka,moti
na,largon,prej,jete,,,e,zoti
e na djegė,me,flakė,,baroti
kur,njiher,n'copė t,na,ket,nda
n' tre,gishtrijė,me,grek,e,shkja
kur nė zemėr ,trinitrinė
te na e ngulė,,e,t'therrė,shqipninė
me shtizė,hasmi,n'dy,barkusha
kan me kja po mali e fusha
myzeqeja e dardanija
fusha e shkodrės e qamėrija
mosni ,mosni,toskė,e,gegė
gjaku juaj qė vlon n'dy degė
prej nji nane e nji rremė,mishi
besėn tuaj vallė,kush e prishi
e ka prishė thonė trinitrija
mos me mbetė nji brum vllazrija
lot me ra nėpėr saksija
e jo ujė qė lshon curili
e jo shqip me kndue bilbili
me e gzue fleten karajfili
me lidhė n,gjuhė e, n' komb,krahinen
dialektin e mot e stinen
bashk me e mbajtė shqiptart kaptinen
at kaptinė me dy kokė,nane
tė shqiponjės iliriane
vargu im qė pikė nė vrri
majes t' pendes,n'ftue e,bli
shkon tue pikė po fletė mė fletė
tue mbledhė ngjyrė ndėr hoje e bletė
don shqipninė me e,kthye nė jetė
gegė e toskė me i ėmbėlsue
shkon tue marrė currila n' krue
tue thirrė vashė e tue thirrė grue
tu marrė,ari gurrė mė gurrė
tu prekė, gjakut djalė,e burrė
kah rrijnė moshat i ri e plak
vargu im tue pikue n' gjak
tu i rrshqitė ngjyra porsi shegė
sharton ėmbėl toskė e gegė
pajton fmijt,t' nji nane djegė
edhe moshat,lidhė nė ylbera
vargun tim qė e mbanė ndera
e qielli i shqipes nė krah ere
qė thrret diell e yllė pranvere
qė thrret shqipet,nė cak,ndere
nė,lidhje e punė,e nė ashtė t' skeletit
n,pėr,kallij tė bereqetit
bardh me qeshė si vala e detit
nanė shqipnisė me i mbajtė at dinė
kryq e fe edhe krahinė
mbaj karrshi sllav e latin
toskė e gegė ju jeni vlla
mos ndėgjoni grek as shkja
as gjarpij qė,u,flasin n'vesh
tokė e dhe qė u bėjnė pėrshesh
sa pėr dinė e pėr krahinė
leni pllumba e kanarinė
le tė kndojnė nė gjuhė tė vet
leni valėt bardh mbi det
lidhni gjuhė lidhni adet
lidhni gjuhėn shekujt n'cak
shqipja jonė e ka nji gjak
lidhni shpresat,nxet si flakė
e mos ndigjoni fjalė turrece
kah shpėrdajnė shtrigat kasnece
anė e mban' me kryq t' ballkanit
akingjiJė tė car dushanit
jeniqerė tė helenisė
rus e vlleh tė trinitrisė
mbani,n' cak kren't e shqipnisė
mbani thumbin mirė nė sy
hasmi n,tokė,kur don me msy
me tri fe,qė i keni n ',kry
me dy krena e me dy,krah
mos u bėni mish pėr gjah
se pėr gjah e mni u kan nda
mish t' nji nane pėr me tha
bėhuni djem tė urtė pėr nanen
pėr shqipnin qė e,mahnitė,hanen
qe din bashk me ndejtė n,tri fe
qe i gzon tokes gurė e dhe
por qė gjakut ia njeh eren
se e kan nanė shqipni pranveren
prandaj kryqi kurr si ndanė
sa tė ket lulja qelė mbi thanė
ngjyren tė bardhė,e gjaku i ftonit
forcė e shqipes nė krah t' drangonit
kurr shqipnija s' bėhet dy
se nji zemėr e ka nė sy
se e,ka tė nanes veē nji mish
nuk ėsht tym qė del n' kamish

por ėsht gjak qė,vlon.n'nji vlla.
kot e,keni grek e shkja
gegė e toskė kurr s' kan me u tha
sa tė jet gjallė,moti me dhe
gurė e zalle e diell me nxe
as n' tri fe s' mbanė mni etnija
se at gji ju a dha shqipnija
ata vrap bien n' prehen t' nanes
kur ti thrret shkėlqimi i hanes
ashti i vjetėr i ilirianes
kur ti thrret nji grup i gjakut
vargu im e shekujt t'cakut
turr e vrap po kan me vlue
gegė e toskė kan me vėrrshue
n' dashuri,shqipninė me e shtrue
deri n' dardanė e n' mollė,tė kuqe
kan me i lidhė moza e burbuqe
kan me lidhė ara e ledina
fletė ndėr shegė lisa e qetina
kan me lidhė po mote e,stina
me gjak t' kuq qė ju dha nana
me at ballė,qė u shndritė si hana
fara e lashtė ah pellazgiana
kah ka fis e kah ka farė
gegė e toskė qė jan shqiptarė
qam dardan edhe malsorė
kan me i lidhė n damarė arbnorė
siē lidhė besa gjak e dorė
ka me u lidhė e fortė etnija
nė det e tokė Ku rrin shqipnija

--------------------------------
*****************************
kėngė lirike shqiptare e komponuar nga poeti xhelal ferizi nė mėrgim
----------------------------------------------------------

zhgėnjimi
16-03-2010, 19:57
Autori i titullit tė vargjeve shqiptare
xhelal ferizi
nga Mitrovica
------------------
Protestė
----------------

protestoj oj botė,e lotit
nė emėr t' qiellit nė emėr t' zotit
pasha at diell,qė ,bashk me hanen
e nxejnė prore shqipni nanen
e ato rreze ia lmojnė ashtin
gurė e dhe e at trollė t' lashtin
kam me e ngritė zanin t' poetit
permbi dhe e faqe t' detit
pėrmbi fusha t' bereqetit
kam me e ngritė shkronjen pėrpjetė
deri nė yje e n' kometė
deri te zoti i vėrrtetė
me E ndėgju britmen me shkrim
pėr nji komb qė ėsht jetim
ku i jan lshue mashtruest me krim
kush me thikė e kush n' barot
nat e dit ,po nxisin lot
n' gjak e gjuhė, e n' trollė,tue bre
n,besė, e n, cak,gjithmonė tue pre
kurr pa e lanė tė qetė n' fole
pa e gzue jetėn gjeraqinat
zog as flutra e kanarinat
fjerė as bari e as ledinat
pse ,kahdo sillen ,vandal
mos mė e lanė n' veti me dalė
as si shtet me pamvarsi
as sovrane n' qytetni
kosovė t' mjeren,me etni
mbasi e lanė nė lot e gjak
mbasi i prenė,mishin ngapak
mbasi e varen n' krim e lak
edhe e mbuluan me i' varfri t' mjerė
mbasi e preken nė erz e nderė
e i' lan gjamen mbi pranverė
edhe i grinė shum bij'e bija
tash s' po i njihet pamvarsija
ka mbetė zvarrė ah dardanija
her me lajka tue shytė para
q' kan mbetė djerrė po fusha e ara
shum e kombet tu i dalė para
kush me cunga e me pengesa
kush tue mblue n' pluhur me shpresa
kush tue lidhė me interesa
e un kėtu me varg tė diellit
qė i shpon dhe e kupė tė qiellit
kam me mbledhė rreze e shi
gjak e zalle e lashtsi
pėr me i lidhė me plot hjeshi
varg kurore n' formė t' gjerdanes
kam me i varė krahrorit,t' hanes
yllė mė yllė me i lidhė n' kordele
n' gjethe lisash n' pėr zabele
kam mė me e mbushė germa ēdo kokerr
edhe atyre qė me dokerr
e me lajka po pėrpiqen
e si miq qė po na hiqen
kam me u vra dokrrat t' ēdo moti
germa e ankim kur t' lshoj te zoti
kur tu a nami gurė e dhe
plane e krime mbshtjellė me fe
qe po i gjuajn me kryq mbi ne
bashk me plane;e me intriga
me sllavian e soje t' liga
pansllavisht ,me u drejtue biga
e ne mbetė lidhė pėr atij tregu
me na,shitė si dhitė kah shtegu
rus e shkja me na mbikqyrė
kshtu europa e luen kėt ftyrė
me na shkri marrin detyrė
por n' qoftė zoti n 'qiell ma i madhi
n' kėt pleqni nuk bjen livadhi
as ajo fusha e Kosovės
rrafshi i pejės e i gjakoves
male e lugje veriore
kahdo i thonė kosovė arbnore
pllambė pėr pllambė me gurė e dhe
kahdo shqip ka diell tue nxe
male e vrrije e lugje e grixhe
qė kjo botė i don pa ligje
mbushė n' do letra me valigje
kah po endet ,rreth e rrotull
gjiith tue sjellė vėrdallė nji popull
thue se t' drejtė po ka me nene
me e sjellė vet at pip antene
her alarmi e her sirene
tu dredhė rrenen kah stambolla
moskė paris kah ia don shkolla
por pėr zot pėr krisht e fe
pėr tė lashtin gurė dhe
pėr ēdo shejt e pejgamer
edhe pėr engjuj e shejt tjerė
pasha at bibel e kuran
pasha yje e diell e hanė
pasha tokėn me dhe e det
pasha at krisht e muhamet
edhe tjerė qė i shėrbyen zotit
pasha kohė e stinė tė motit
edhe flaken e barotit
gjalėl pa u djegė nuk mbetet gurė
o n' merdarė do t' ket flamur
ose bota nė qivur
se pėr t' gjallė ma t' mos mendohet
se shqiptari gjallė skllavrohet
kot e kan kombet me shtete
gjak me ra do t' bjen si dete
ka me pasė gjithmon tėrmete
n' qoftė se sot rodit,t shqiptarit
ja len fiset, n ,shtet t' barbarit
ja vejn kambene barbarit
glob e dhe kan me u djegė zharit
nuk i dihet si bjen rrfeja
si do t' vjen lufta e beteja
ndoshta vijnė taktika t' reja
ndoshta bjen koha pėr ne
ndoj mjeshtri kund pėr me e ble
zjarrė tė madh me lshue mbi dhe
qė me e kapė flaka ballkanin
rus e grek e serbijanin
se ma ushkuri i qik's shqiptare
s' ka me u zgjedhė n' fise barbare
as me ra si dhitė n' batare
veē me dalė kan djem petrita
gra e vasha nėpėr prita
keq moj botė me tu shkrue dita
s' ka me t' mbetė ma shpresė nė jetė
as shqiptarė mbi dhe me mbetė
por as bari a s fije fletė
as nė dushk as mbi pranverė
ka me u dukė bota e,mjerė
kur tė shkon shqiptari nė erė
siē ka shkue ai oso kuka
kur pat ndjekė po do hajduka
me barot kur hahej buka
m' duket botė ti ke harrue
se shqiptari gjalėl s' ėsht shtrue
se e ka lindė nana drangue
veē po e pret po do drejtsi
po pret gjyq po pret mirsi
pėr me i dhanė at pamvarsi
se dardanen se merr ai shkja
gur e zallė me gjak pa u la
por se lufta si ather'
nuk do t jet ma asnjiher'
tejetėr luftė tjetėr taktikė
shum kend besa kem me e fikė
ma mir krejt ne t' gjith me ikė
prej ksaj botė t' padrejtsisė
se me mbetė nėn shkja t' ,serbisė
kombe e fe me na u vardisė
kush ma herėt, t' gjith tue msy
vashat n' spermė me na i pėrly
thue se jem ndoj shpi publike
e jo e lashtė nji tokė antike
edhe ai shqiptar po kjoftė mallkue
qė mendon jetė me vazhdue
qė mendon,me u integrue
nė robri ndėr kambė e shkelė
ma mirė n' gjak pėr me u pervjelė
se me u lidhė me pranga e tel
e me i pa gratė e vashat para
kah u grahin nėpėr ara
kah ju derdhen sperma,e fara
e barbarit n' britmė e dhunė
nėpėr tym nėpėr furtunė
fmi e djepa tu i perkunė
deshė,e zbathė tue kja n' pėr male
me qeshė kombet n' fjalė banale
e ai shkja gjith me u gajasė
gjith mbi dhe shqiptart me plasė
se mollė sherri jem per glob
prandaj botė mos luaj me kob

me fis tonė me far e gjak
ma mir shqipja me ra nė lak
se si qyqe mbi ogjak
ma mir vdis pi varakinė
se me mbetė nėn shkja e,shkinė
n' rus e grek e ukrain
veē s e bota le ta din
se nuk shkon ma siē ka shkue
uj e dhe pa pėr pa u flakrue
pa u perzie flaka kah qeilli
deri sa t' preket hana e dielli
edhe botės ti humbė filli
ma shqiptari nuk mashtrohet
as me lajka nuk qetsohet
as me spermė e farė s' shartohet
as me grek jo as me shkja
glob e dhe ne dysh pa u nda
veē pse don kryqi i europes
se nuk mbajmė ne briena t' lopes
por se gji ne pijmė tė lokes
jem shqiptarė nji rracė ylberi
t' gjith do t' ngritemi pėr njiheri
do t'kndon bomba e maliheri
edhe do t' fikemi deri n' djepa
n' flakė do t' bien po vrrije e shkrepa
do t' shkon flaka lart mbi plepa
pėr mbi maja druje lisa
pėrmbi dushk e qiparisa
edhe qielli me tymnaja
ndoshta keq prej armve t' mdhaja
mbi europ do t' bjen hataja
se shqiptari i gjallė me dorė
ma nuk lidhet me u ba horė
kush ma n' paqe s' do t' ven dorė
e do te dridhen male e suka
te gjith do te shkojn si oso kuka
o me pasė liri shqiptare
o do te ndizen kombet n 'zhare
--------------------------------
shkruar
nga autori xhelal ferizi penda mergimtare
****************************************

zhgėnjimi
18-03-2010, 11:00
Po vjen dora tradhtare
Po vjen dora tradhtare
——————–
autori xhelal ferizi
………………..
po vjen dora tradhtare
ik o vargu im
ik
po vjen smira barbare

ik ti ik

po vjen maska bizare

ik e mbi dhe mos pik

o vargu im

ik

se te fshijnė te perpijnė

smirat e zeza vrastare

kahdo e ku do te fshijnė

te urrejnė ashiqare

ik

o vargu im ik

nga duart hileaqare

se i ziu kanibal armik

i han kanibalisht vargjet shqiptare
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
18-03-2010, 11:01
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------
Vendi u mbush me tradhtarė
'''''''''''''''''''''''''
autori xhelal ferizi
vendi u mbushė me tradhtarė
gurė e dhe te shqiperisė etnike po renkojnė-
armėt e vyshkura po rrijnė mbi gozhda varė
nuset shqiptare armiqt e kombit tonė po i gėzojnė


toka e jonė po loton
nga barku i kuajve po dalin ne skenė serb e grek
shqiperia etnike kahdo po gjėmon
shqiptari po shitet lirė per pak lek
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
18-03-2010, 11:02
K UR LISAT BIEN PREJ HILEVE PRE

autori xhelal ferizi

KUR GURėT BIEN PREJ LOTIT PLAST PERMBI DHE

E FLOKT I ZBARDHEN SHEKUJVE PER NJe DITė

E LOTI PIKė PREJ QIELLIT QE RRESHQET Nė QERPIK

PLISAT KUR SKUQEN PREJ GJAKUT ME KRIM
VIGAJT ME TURR KUR BIEN ME FURI Nė KUSHTRIM
PLUMBAT ;QE SHPOJN;JETEN TEJ PER TEJ
GJAKU KUR DERDHET E NUK RRIN NEPER DEJ

TRIMNIJA KUR VLON ; E SHPEJTON ME VRULL DAMARIT
E KRISMEN ; E PERCJELL ;N' JEHONė PUSHKA E SHQIPTARIT

BALLI KUR QENDISET ;E SKUQET E I NIS RRJEDHA
ASHTIN E MISHIN PAMSHIRSHEM KUR E SHPON PREDHA

E BRITMAT KUR PERZIHEN NE PSHTJELLIM GJITHFARE
KUR NDIHET USHTIMA E QENDRESA SHQIPTARE

E TOKA QE DRIDHET E ZJARRI NE QDO PLLėMBė
KUFOMAT E PERGJAKURA KUR SHKELEN ME KėMBė

KUR NUK SHIHET DIELLI PREJ MJEGULLES T BAROTIT
KUR BIEN MBI ARMIQ TE BIJT E KASTRIOTIT

VARGJE NGA AUTORI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA E;KOSOVES

zhgėnjimi
18-03-2010, 11:05
O at Gjergj Fishta

-------------
nga autori ne mergim xhelal ferizi
-----------------------
o at Gjergj fishta
sikur te ishte ti gjalle e penda e jote
ne ket bote me kaq gara e mizori

ne absurdet tash kohore grabitėse tė kėsaj bote
ti qe linde nga vet mjeshtria e pendes

sa zogj't do te curronin vesht neper ahishta

duke te ndegjuar ty o simbol i vargut e i mendjes

sepse bota ėsht duke shkuar mbas nje te ligė mjerane rrote
ego e qthurje rrotė qė i thone e pa princip

ku esht imponuar kahdo mbi dhe gara e ngarendjes

nuk po ka ma zog te lire ne asnji pip

te gjith jan turrur mbas ndonje paraje zallote

thue nuk mbet ma ndonje engjull shqip

vrapojne te gjith mbijetesave brryltare
e turren si bishat me vrap pas te mjerė kafshate

bota e hileve ėsht ne nje te quditshem zgrip

e afer shembjes pran nje te zeze gremine

sa shum po ka tash vet lavdata kokorizje e qyqe nate

qe vetem penda gjeniale e jote

do te mund te zberthente e spjegonte

se si nga magripi deri ne mazhgrip

e nga uashingtona deri ne paris

nga moska e pekini deri te londona

e ne secilen fe e fis

ego te pa para esht mbushur bote e jona

kahdo neper farė e fise nderkombtare

ėsht mbushur vrapime mbijetesash ego e padrona

e neper fise te trojeve shqiptare

e kahdo neper maja e pllaja e neper piemonte
kan hypur meritat me brryla hileqare


kan hypur me vrap pas egoje shqiptarė te pa plis

e bota qe dikurė ma pa djalluzeshėm lulzonte

so rrallė i pa djallzueshem i gjendet nodj pip

dikur bilbili sinqerisht ligjeronte

e sot me pare tallavave ju kendohet shqip

te gjitha degėt lulzojnė me pare e qelin

vetem per ndonje te zhgjyrosur metelik

hilet e paratė vrapojnė brrylas

mashtrimet e hilet kahdo vjelen

si dijet dikurė etshėm neper shkolla

zemrat jan mbyllur neper ego drynas

meritat e vlerat permbi dhe po shkelen

vyshken talentėt e talentet e holla

prirjet jetime po ngelen

fitojnė o at kahdo gjaksorėt hileqarėt e gjarpij e bolla

puthadorve tė dikurshėm po ua mbajne kohrat tash ombrellen

te parėt po dalin kahdo gjarpij e bolla


prandaj o at tash ku do sheh vetem renkime neper karajfile

e nuk e di si i thohet kesaj te pa te shfrenuare hileqare rrote

ah sikur te ishte sot gjalle penda e jote

ti me dijet mbrehtesine e saj

do ta spjegoje ket bote me ujq e me lot maskash krokodile

qe yjet po i zhgrehė kjo ne vaj

ket bote te vrapit qe vrapon pas egoje

ku ne ket glob vrapojne sa e sa hamshrorė

disa e kan vrapin si skile e disa si pela e kuaj

disa si te mjere puthadorė

thue se nuk mbet ma kund ndonje zemer e qelikut

disa vrapojnė te pa kurriz e tė gjorė

jan turr shum garėtarė mbijetese prapa metelikut

nuk po ma kuptim jeta permbi dheun arberorė

e jan rreshtuar shum mercenarė nė anen e armikut

fetarė ekstrem e centrist

dikush pas mullahve e dikush pas munafikut

disa permbas krimit e orgji e sampist

thue se nuk mbet ma ndonje djalė i ilirianit

vrapojne disa mba krimit te pist


e disa te tjere pas pagave te talibanit

fetarė klanorė e krahinarist

u mbush me hile toka e ilirianit

poetit ja lan per kafshate satanit

e yjet po qajne ne heshtje neper net

guret e kti dheu tash jan tjetersue

nuk don kush poeme veq para e zgerdheshje

bythdredhura perdredhse valle te pa kualitete

gjithqka ka ra ne nje far ego e gjvevshje

nuk ka ma varg as rimė as art kenge e jete

tallet me poetet edhe ministria

e keputen emocionet e kahdo kulturat

mbi dhe po mbine hajduteria

i shemeben poetet kenget emocioninale urat

lidhje u be tash tregtija

spotet e pa vlera kahdo ne reklama

liber e mbretereshė u bė pasurialibrin askush nuk e merr nė dorė

askush nuk edon poetin

po shkelen kahdo kėnga e arti e dija

tallava i la permbi dhe tė gjorė

tallet me ne tash edhe qeveria

poetet jan permbysur permbi dheun arbrore

se kahdo po vertasin buka buk buka
tallava tallava paraja
kan dalur si mbreter po sillen do hajduka
neprdisa bina me do fjalė te mdhaja
nuk esht ma i gjerė as i dkurshmi det
as lulet si dikure ma nuk jan duke lulzue

shqiptari te afermin e vetveten po e vret
o at qe vetem ti din me pershkrue

qe penda e jote vdiq e mbet shkret
qe ti edhe ajo keni dite me kendue
mjeshtrise e trimerise e kenges arbnore
nuk esht ma jo koha e krenarise

shuqmka mbi ket dhe ka perendue
as zogjt ma si dikurė nper deget e arberisė

me gjuhe atdhetare nuk jan duke kendue

shum te verber po shkojne prapa klani e parisė

si e verbti pas shkopi neper mjerani
pa e ditur se kah po i qon koha qorre

disa jan vetvra disa jan pendue
toka esht mbushur me varfri e vorre

paraja gjithkah globin zymt esht tue sundue

mbaroj o at besa e iku dashurija
mbi dhe tash busollė u bė koha qorre

e kahdo mbas paraja vrapon etnike shqiperia
as yjet pa hile ma nuk jan tue ndrique

po mbine kahdo permbi dhe kajtja e vesi
po shkelet pa mshirshem burrnija e liria

atin klanet e hilet fort jan tue lodrue

kult po behet kahdo interesi

kurtha po mbushet jeta e llogore

po vyshket e sinqerta njrzore dashuria


zogjt tash vajtueshem i ndegjon tue cicerue

kahdo paraja mbi troje arbnore

ligjet mbi dhe i ka shtrue
---
vasha as gra nuk jan ma si dikurė
burra as mosha as te vjeter

edhe ndenjat njerzore jan bė akuj jan bė gur
nga paraja kjo lavire leter

qe shum njertzit i shtroj e sa shum ka shthurur ushkure

paraja paraja egoja e kush tjeter

qė kohen e shtroj te mjeren vyshkur per mbi dhe

e shumqka tjeter e shtroj ne qivure

dhe nuk la as emocion te dashur as fe

as diellin nuk e la me nxe

pusho o Gjergj Fishta pusho ne paqe
se kjo esht kohe e trishtimit
se kan humbur emnocionete kohrat manushaqe

lulzon tash egoja e mashtrimit

paraja kahdo ben ngatrresa e gjaqe

e prishė sa shpirtra mbi dhe
luftrat po nisen kahdo drejt marrshimit

po qthuren kombe e fe

pas vrapit e turr e permbas tregtije
neper pyje e male vrapon edhe bilbili

per te kenduar e krrokatur sa shum sorra te pa dije

se me para ne dorė tash po i joshė kopili

koha per poetin tash ka perendue
nuk dalin ma nė qiell emocione te meteorve

as endrrat e bukura si dikur me endrrue

u shtrue ne ego edhe dheu i abrorve

laraskat kah do shihen tue fluturue

mbaroj mbaroj fole e autorve

e zogjt kahdo ikun mbi dhe tue renkue

nuk sheh ma rrepsekt as ne pendė e ne dije

libri nuk lexohet as kund as poeti
po e mbulojnė me akull token do far hije

qe ekan ngri ne kto kohra tokė e dhe e detin
se vargu nuk ka ma askund atdhe

as shkronja ciceruese me at rimė lirike
sot tregtari i hiles qe shet e din me ble
ėsht mbret i kohrave tė zeza vampirike
pusho pra ne paqe se krojet nuk po kendellen
as re te qiellit ne qiell nuk po kthjellen
se kohrat jan mbi dhe e hijet kopile
toka ne vend te gjelbrimit esht mbushur me hile

autori xhelal ferizi ne mergim me penden shqiptare neper vite kohore
--------------------------

zhgėnjimi
18-03-2010, 11:13
Nuk duam vetėm shtet dhe pamvarsi

Xhelal ferizi

nuk duam vetėm pamvarsi shtet pushtetarė
deputet parlamente kravata
duam buk e punsime pėr secilin shqiptarė
nuk duam shum llafe tė gjata

duam hise nė atdhe
duam tė drejtėn pėr pronė
nuk duam tė shkelni mbi ne
hajdut satan e demon

duam edhe ne me shiju pak jetė
sado pak barazi
nuk duam jasht atdheut me mbetė
tė veshur me lot e mėrzi

duam nė token e tė parve
mbėshtetje tė drejt legjitime
nuk duam perbuzjet e trutharve
nuk duam ma mohime

mjaft ma pa punė
mjaft ma me tradhti
mjaft ma krim e dhunė
mjaft ma nė ankth duke u gdhi

duam edhe ne pak dritė
duam te ndjehemi tė dikujė
tė dijmė ku lindem e ku jemi rritė
perse ne gjithmonė tė huaj

q’ėsh ky ligj bizarė
llahtare demokraci
qė trishton kahdo shqiptarė
i vret me mohim e varfri

ligj ky per krokodila
por jo per njeriun e gjallė
a e shihni o bilbila
po vdesim pėr punė me malllė

punė nuk na japin
kahdo po na degdisin
shqiptarė ku e ndalni vrapin
e shekujt me ikė po ju nxisin

si ikė njeriu nga atdheu si pa krye
te kujt qenkemi ne
pėr se kemi lindur me u thye
me u shitė si treg e me u ble

pse mall qenka shqiptari
pse ky qenka ligj i planetit
per ne varfria e litari
per tė tjerėt kurorat e mbretit

motivi qenka ky nė jetė
tė vuajm u dashka me ardhė
mbi dhe ku ka ujė e det
ku ditė nuk ka tė bardhė

varfri varfri papunsi
gėnjeshtra mashtrim e vrap
genjeshtra e paudhsi
lėpirirje servile me llapė

rend na qenka ky mizorė
dikush te lahet ne ari
shqiptari tė vuaj i gjorė
mbi dhe qysh se la i pari

i ndrrohen miq e zotri
padron qe e kalirojnė
me zgjedha moderne n’ skllavri
me copa te vogla e mashtrojnė

vrapon i mjerė qytetari
fshatari per buken e gojes
ndermjet ju hyn bizari
me djallzore pafundėsinė e lojes

vuan edhe i riu mjeran
nuk din se ku te mbahet
kah krimet joshen mbas padronve pran
mandej ne gjak kafshata ju lahet

nderi nuk ėsht askund
as djersa merita e buka
s’ paguhet asnji mund
do tė shemben male e suka

duart shtrengohen vrastare
e qorbat perzihen sabotatore
medet do jargė qe shiten n’ pazare
sa lojė e pa fund njerėzore

aman qfar brrylash sa shtyhen
kafshrorė pėr mbi jetesė
por shpitrta t’ pafajshem po thyhen
e globi po mbetet pa besė

buka buka puna
ėndrra e qytetarit
fabrika bujqsia o quna
o breza tė djegur t’ shqiptarit

pse vuajm perse njeriun po e shkatrroni
pėrse po prishni sa qenje mbi dhe
perse qdo ndjenj nga trupi e largoni
nuk leni kund mshirė as fe

zhgenjim kahdo i brezit zhgėnjim
secila moshė ankohet
nuk ėsht sistem jo ky ėsht krim
demokracia po aktrohet

skllavri quhet kjo
garė instikt krokodilash
ngritu o njeri e dallo
kėt garė hajdutsh e kopilash

kjo ėsht feudalizem
e rend skllavopronarė
mashtrim kriminalizėm
i mbushur me mercenarė

botė fodulle me prirje
mashtruese e krimogjene
kjo ėsht nji jetė nxirje
qė kohrat do i bėn legene

tė shkelė kėmba e padronit
femra shitet per buk e kafshore
njeriu si pėrmbahet zakonit
por turrjeve jo parimore

u vra u vra njerzia
e vrau gjithkah mashtrimi
vrasėsja pseudodemokracia
kjo maskė ku mshefet krimi

hajduti e vjedh fabriken
hajduti e vjedh trezorin
hajduti e paraqet etiken
ne ballė e kemė puthadorin

burra nuk ka ma as gra
nuk mbahet ma kund princip
mbas vrapi e kafshate shpernda
vetrvrasjet po bėhen shqip

na vrau pseudo mashtrimi
na vrau pseudosistemi
na vrau pseudo njerzimi
na vrau pseudo kalemi

na vrau psuedoligji
na vrau psuedo rendi
na vrau pseudo imigji
na vrau edhe pseudokuvendi

na vrau pseudo buzqeshja
na vrau pseudo norma
na vrau edhe zgjerdheshja
ne mija lavirosėse forma

na vrau e famshmja kravata
vizlliima e rrejshme e hajdutit
na vranėedhe llafet e gjata
e koka shkurtpamse e hutit

na vranė na vranė na vranė
na shanė na than tradhtorė
me ligje mbi kokė na ranė
grabitsa e puthadorė

kurvarėt nė anėn tjeter
hafijet mbi foristrada me rrota
sa bosa mafioz e lugeter
na vrau i yni e bota

na vrau pseudomiqsia
gjuhėt satane rrencare
na vrau premtimo rrencėria
e ftyrat me mallkime bizare

diten tė qajnė natėn tė vrasin
nė punė per pesė lek tė duan moter e grua
por ankueshem prore me faj bėrtasin
qka dreqin paskan a thua

dukush dridhet per pak lek
dikush mbi zare e kazina
disa pran poshtrimit rrijnė jan stermekė
me duart lypsare kah stina

q’ drejtesi bizare ėsht kjo
poshtė kjo botė grabitqare
njeri kurr per kend mos voto
vdekshin mashtrimet tradhtare

poshtė bizariteti
poshtė shkolla e mashtrimit
e loti i aktrimit sa deti
poshtė kjo botė e zhgenjimit

poshtė ore dyftyrsia
poshtė edhe gjuha e intriges prej tuli
poshtė ore e gjith pa besia
poshtė se globin na e shkuli

toka po qanė me dhe
mashtrimi gjithkah po mbjellet
na vranė njez duke ble
mbi rrrena ligji po mbshtjellet

duam jetė punė dashuri
besė po duam pėrkushtim
mjaft me hajdutri
ngrihuni njerzimi im

xhelal ferizi autori shqiptarė nga mitrovica e kosoves
ne mergim shumvjeqarė

zhgėnjimi
18-03-2010, 11:25
Nga varfėria linde komunizėm
autore e ktyre vargjeve te ksaj vjershe te bukur
lindita dragusha
Tokė e premtuar dhuratė pėr tė varfėrit
Kurth i fuqishėm qė mbretėr nga froni rrėzove.
Dhe me tė pasurit mbret tė mbretėrve
vetvehten kurorėzove.
Tė paaftėt debilet e xhahilet gjysmake
e dėshtakė
zagarė tė zėllshėm
Pararendės tė tu bashkėudhėtarė
Shkėlqimi i njė mediokriteti llahtar
Dinakėri qė tėrheq zvarrė gjithė kėtė
padituri
Paaftėsi qė kundėrmon erė mjopi
Verbėri triumf i antijetės ironi
Pirgje kufomash pėr sė gjalli groposur
Nga varri i ngrite e nė varr sėrish i
vėrvite
Se nė endėr tu bė sikur ishin tė gjallė
Tė gjallė a tė vdekur tė pakallė
Qeli errėsirash tė akullta viktimash
nė zingjirė mbėrtheve
Kamzhikėsh t’pashpirt mbi trupa
Lakuriqe
Kėrkėllime kockash lebetitje misherash
prerė ēika ēikė
dekor madhėshtor i skenarit
Terror thikė
Solemn krimi feston origjitė e gjakut
E dhuna e paepur
Bėn kryq e falet
Para perendisė hekur
Pėr kurorėn e perdhosur e pallatin e
Fildishtė
Pėr qetėsinė e brishtė e kuiten e ēelniktė
Mburojė
Mijra ranė theror
Pėr ty i paskrupull diktator
Vetėm pėr njė ksapriē a tek nervor
Prangat janė kthetrat e zilisė pėrbindėshe
Aliazhe tė fuqishme tė dhunės nė
Hekurin
Me gjak tė pastėr mbushe kupėn e
Buzės ia avite
Mė fund krimit dollinė ja ngrite
Komunizėm i Delir i shtypjes mbi lirinė
Apotheozė e gėnjshtrės sė sofistikuar
Barbari e qytetrimeve cinike
Sarkazėm e sundimeve ēelike.
Kllapi e mashtrimit tė botės
Ngėrdheshje e tėrbimit tė shqotės
Neveri e pėrparimit
Fyrje xhelat i gjithė njerzimit
Vdekja pėr ty s’ėshtė muzg a lodėr e jetės
Por garniturė alegori e ekzistencės
Netėt asnjėherė nuk gdhinė dhe dita nuk
Zbardhi kurrė
Ligėsitė tė gryen e gjumin e natės ta
Shqyen
E “bėmat” emer tė madh e tmerr tė dhanė
Krimet shekuj tė plaken tė zbardhen
Por lotėt e mijėra shami zezave
Sta shuan etjen pėr sundim tė
Pėrjetshėm
Vargonj tlirisė tė poshtėrimit njerzor
Njė tmerr i vėrtetė derdhur nė vrer
I shurdhėr nga zėri vrigėllonjės i arsyes
I pagojė nga ligjėrimi mahnitės i sė
Vėrtetės
I verbėr nga drita marramendėse e besimit
I mefshėt e lepur i pėrkryer nga pėrmasa
Pėrbindėshe e krimit
O djall i kuq qė botėn ēorodite e solle
Vėrdallė
Dhe shpresėn buzėqeshjen rrėnove
Durimin e mendjen shkallove
Deri gjithėsinė shpėrfytyrove
Me dogma absurde e sofizma tė pėrdala
Perėndinė deshe nė tokė ta zbrinje
Pėr ndėshkim
Por ajo u rebelua e lėshoi pėr ty mallkim
Dragua
Si shpagim
Me gjakun sė toku ndave ngjyrėn
Tė kuqen
Me duar tė gjakosura lave fytyrėn
Erėrat e ngrohta tė lirisė me rrėmbim
Vėrshuan
Rrėnjėt pėr tė ti shkulur
Dhe ja si rrufe pėr dhe tė rrėzuan
O lis shekullor i sundimit kockor
Mėkatet nė shtratin e vdekjes tė mbėrthyen
Dhe koka si plumb tu derdh mbi jastekun
E butė prej puplash
Ku truri yt i ēlodhur thurte dikur
Prapėsitė e sė nesėrmes
E me dhėmbje vėshtron trupin e dėrmuar
Nga plagėt e sundimit tė gjatė
E ashtu i kapitur i cfilitur
rėnkon e ēirresh me tė madhe
Ja pra u ngrita dhe botėn prap zap do ta
Baj
E menjėherė kėputesh si trung pėrdhe o i pafe
Ėshtė revolta ndaj nėnshtrimit
instikt barbar i revanshit i atokonservimit
sfida mė e fuqishme ndaj dorzimit
mjerisht kėmbanat bjenė sot edhe pėr ty
satrap
Janė kėmbanat e fundit qė paralajmėrojnė
Fundin e pushtetit totalitar
Janė kėmbanat e pavdekshme
Tė sundimtarėve tė vdekshėm
Ėshtė zėri tmerronjės i botės pėrtej varri
Ai qė tė fton nė duelin e dhimbshėm me
Drejtėsinė hėnore.
Ėshtė fryma e fundit qė heq komunizėm
Ėshtė ndėshkimi eter i ferri demodesk
Qė heq shpirti mbi tokė
Duke lėnė pas vehtes
universin e lotėve tė pashterrė
Brengat e parrėfyera tė supertragjedisė
Njerzore
Metastazet e pvadekshme tė sundimit tė kuq
Sundim tragjik tė mallkimit Hynor
Rrėnojat e qytetėrimeve tė madhėrishme
Dhe duke marrė me vehte
Drejtėsinė e padrejtėsisė
Mallkimin e brezave qė u shuan
Mohimin e sė drejtės pėr tė qenė njeri
Sakrilegjin ndaj lirisė
Tempull i frymėmarrjes njerzore
Aureolė i ndjesive qiellore
Kaltersi e brilanteve toksore

LINDITA DRAGUSHA

ketu po i sjellim edhe keto vargje te ksaj vjershe te bukur te poetes se nderuar nga lindita dragusha

poetet shqiptarė alarmojne neper kohra poetet shqiptarė gjithmone te shkrire si qiri per atdheun
alarmues pararoje vargjet jan pushket e tyre te kushtrimit shqiptarė
duajini poetet tuaj o shqiptarė

zhgėnjimi
18-03-2010, 11:35
Plava e Gucia
autori xhelal ferizi
------------
ndjej moj kohe kto vargje te lira
qe po dalin prej vullneti
kah po i shtyne e zjarte deshira

me vargzue si valė prej deti

per me i kndue plavė e gucisė
sot kam dalė n' lahutė dardane
per kto vise te bukurise
maja te larta iliriane

ku hjeshia si kurora
i mbanė malet aq kreshnike
neper pllaja ku rrin bora
ku madheshtojne majat alpike

ku jan fiset legjendare
ku ka vasha gjeraqina
ku bijn gurrat qehlibare
nė gurgullimė neper lugina


plave guci si gurė graniti
ku i shpalosė dy krah skyfteri
ali pasha i zog petriti
shqipe mali jakup feri

atje krojet jan magjike
vashat jan si zana te malit
fole shqipesh tokė kreshnike
kndohet shqipja djal pas djalit

e do te kndohet sa te jet jeta
gjuha e lashtė e jonė amtare
do te vallzojnė tirq e xhubleta
sa tė jen gjallė malet shqiptare

gjuha e jone por si mahnija
maleve tona ka me ushtue
neper shekuj plave gucija
ne valle shqipesh me vallzue

sa te jet gjalle ajo drita e diellit
sa te jen prore kohrat t' motit
ne plavė guci shqiponja e qiellit
do t' valoj n' stemė t' kastriotit
autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi
nga mitrovica e kosoves mergimtarė shumvjeqarė

zhgėnjimi
18-03-2010, 13:28
populli shqiptarė nėse don te jetoj mbi ket dhe
e te ket ardhmeri te ndritur
duhet ti percjellė tradhtarėt hap pas hapi
ne qdo hap ne qdo milimeter
dhe te ua tregoj vendin atyre
perndryshe shum tradhtarė ne sherbime te ndyra te huaja
antikombtare grryejn themelet e atdheut
ata jan te ndyre dhe nuk kan dhimbje per atdhe
as nuk i tremben askuj dhe veprojne te lirshem sepse nuk ka organizata te forta patriotike qe ua ndalin turrin e q e merren me ta per ti kontrolluar
e per te ua thyer hundet e dhembet qe te mos u bie ndermend ma asnjiher per ti sherbyer armikut ata livadhisin si te duan me poshtersi e bejne qka te duan ata
sepse nuk kemi shtet qe i percjell hap pas hapi tradhtarėt

tradhtaret veprojne ne dėm te atdheut si te ua do qejfi
pa ju trembur askuj dhe veprojne ne dem te interesave shqiptare
po nuk u krijuan organizata te veqanta patriotike qe percjellin sakt aktivitetin e secilit me shum syqeltesi e fakte e qe ua ndalin turrin tradhtarve
kombi yne do te mbushet me tradhtarė sepse numri i tyre lirshem do te shtohet
kur nuk i tremben askuj

zhgėnjimi
19-03-2010, 07:49
Vala valen
-----------------
shkruan xhelal ferizi
-----------------
vala valen do ta shtyjė
shekulli shekullin do e ndjekė pas
varur qiellit do tė rrijnė yj
e tėrmetet tu u pėrplasė
---------------
do tė lulzojnė gjithė fusha e male
era do tė lkundė gjith druj e lisa
do tė ecin stin't ngadale
por do tė mbes shqipnija n’plisa
----------------
e nėse motet ikun n’ breza
ecin detet me ujė e zalle
mbushet toka me varreza
e ’s’ mbarojn t’ dheut brenga e halle
-----------------
e dhe qyqet ‘t’ndrrojnė fole
karajfilat qehre ndrrojnė
sa tė ket gjak ndėr kombe e fe
mallė e lot pėr ty do t’ m’ vlojnė
----------------
do t’ mė vlojnė pėr ty shqipni
ku t’ rrijnė t’ bardhat pllaja e vrrije
kahdo gjuhė e t' vjeter etni
shqip ku t’ bjen flladi me hije
------------
e sa tė ket trupa qiellore
qė tu u endė rrijnė n’kupė gjithsije
do tė buroj gjuha arbnore
si e pashtershmja gurrė mahnije
-----------------
qoftė mallkue ai nė fis e farė
gjuhen tė lashtė si mjaltė nder hoje
qė e mohon tue kenė shqiptarė
thue se e ndrron ndoj gogel loje
----------
Shkruar nga autori xhelal ferizi nė mėrgim
--------------------------------------------
kėngė shqiptare
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

zhgėnjimi
19-03-2010, 07:53
NėSE MALLė PėR MUA KENI
----------------------------
Auori xhelal ferizi nė mėrgim liriku
-----------------------------
nėse mallė pėr mua keni
e mbi dhe nėse m’ kėrkoni
n’ karajfil mua do t’ mė’ gjeni
e nė brushė bari kur ta lmoni
----------
nėse pėr mua ju joshė loti
a ndoj stinė e bukurisė
mė gjeni n’kujtime nė palcė moti
mu nė kalanė e dashurisė
----------
mė kėrkoni nė za t’bilbilit
o nėn hije tė qetines
o nė driten e kandilit
o nė shpirtė nota t’ violines
--------
edhe nė shekuj mė kėrkoni
edhe n’ pėr glob nėpėr humbtira
dikund larg nga dhe i joni
tue ligjrue me vargje t’ lira
“-------
ose mė gjeni nė gji t’ kurbetit
dėnes’shėm gjith tue fshi qerpike
gjith tue derdhė si gurra t’detit
vargje tė bardha nė rimė lirike
-----------
un jam tretė nėse m’ kėrkoni
un po shkrihem kudo t’ m’ gjeni
kur sa i qiell tė dashuroni
aty jam me varg refreni
--------
nėse e thoni at fjalė goje
emrin tim dikund me mallė
mė kėrkoni nėpėr hoje
bletėt art t’ shijes m’ kan shpallė
---------
Mė kėrkoni nė gji tė ylberit
nė art tė fjalės mu nė pendė
mu n ‘lulkuqe e nė fije t’ fjerit
bashk me yjet nė kuvend
-------
mė kėrkoni nėpėr vlime
a’ ku rrin palca e mahnisė
nė art tė mallit plot kujtime
Nė mbretrinė e dashurisė
------------
autori xhelal ferizi nė mėrgim
liriku nėpėr vite me vargje shqiptare
-------------------------------

zhgėnjimi
19-03-2010, 20:41
Ngjarje Lufte ne Kosov

Tregimi i njė femre gjat luftes

Jeta e saj pėrfundoi nė valėt e Adriatikut

Ditėn qė ishin dėbuar nga shtėpia, ajo kishte qarė aq shumė, sa tė gjithė tė pranishmit kishin thėnė se do t'i pėlciste zemra.
"A do t'i takoj mė vėllezėrit, a do bėhemi bashkė

ndonjėherė mė nė tokėn e Kosovės", - kishte pyetur ajo dhjetėra herė. Kur iu kishin afruar kufirit maqedon, e kishte ndalur veturėn dhe iu kishte bashkangjitur kolonės. Edhe kur tė gjithė po flinin nė veturė, ajo rrinte zgjuar dhe herė pas here dilte tė tymoste cigare. Tė nesėrmen e ėma e kishte qortuar pse dilte jashtė e vetmuar dhe ajo vetėm e kishte shikuar, pastaj me zėrin e qetė i kishte thėnė:
"Moj nėnė, kjo ikje po mė duket si vdekje, andaj s'ėshtė gjė edhe po tė mė marrė ndonjė plumb". I ati, qė ishte i plagosur, i thoshte:
"Bija ime, unė nuk do tė qėndroj edhe gjatė. Ti duhet tė kujdesesh pėr
familjen. Mos rri jashtė shumė, se po tė panė shkijet, vaj halli. Do tė tė
marrin. Je aq e bukur dhe u bie nė sy". Edhe ditėn e dytė prapė H.S. nuk
futi gjė nė gojė. Ishte buzėmbrėmje. Policėt serbė filluan t'ua grabisin
veturat shqiptarėve. H.S., nuk brengosej pėr veturėn, por pėr babanė e
plagosur. Kur asaj i erdhi radha t'i nxirrte njerėzit jashtė, sikur u
trimėrua. "Nuk e jap veturėn, kam njeriun e sėmurė brenda", - tha ajo. Kurse njėri nga policėt urdhėroi: "merreni bashkė me veturė". E kotė ishte tani pėrpjekja e saj qė tė dilte jashtė. Aty hynė dy policė qė ia nxorrėn
familjarėt jashtė. Derisa familjarėt mbetėn jashtė, atė e dėrguan nė njė
shtėpi nė Kaēanik, dhe ia lidhėn duart e kėmbėt. Tė nesėrmen nė mėngjes ajo pa si i vranė dy tė rinjė mu nė atė oborr. "Sė paku nuk do tė pėrfundoj nė duart e tyre", - tha me vete, duke menduar se do ta vrasin. Nuk vonoi shumė dhe i erdhėn po ata tė dy qė e morėn me veturė. "Do tė lindėsh fėmijė serbi, moj shqiptare", - i kishte thėnė njėri nga policėt. Ndėrsa tjetri filloi t'ia prekė flokėt qė iu kishin shprishur nė atė dhomė tė ftohtė. Ajo deshi t'i ikė, por dora e tij e fortė e tėrhoqi pėr flokė afėr vetes dhe, si
gjarpėr i ftohtė, filloi t'ia prekė trupin e njomė. Kot u pėrpoq t'i bėjė
rezistencė. Ata ishin dy, ndėrsa kjo duart i kishte tė lidhura me pranga.
Ata e ēnderuan derisa u ngopėn, kurse ajo fytyrėn e kishte tė pėrgjakur,
sepse e kishin grushtuar disaherė nė kokė dhe nga hundėt i rridhte gjak. Kur policėt po dilnin nga dhoma, ajo i pėshtyu, por njėri nga ata e tėrhoqi
zvarrė dhe i tha: "Kėshtu do ta kesh ēdo natė, derisa tė ma lindėsh fėmijėn. Mos provo tė bėsh diēka, se familjen tėnde e kam nė dorė, a e ke harruar kėtė". Ishte dita e pestė qė ajo s'kishte futur asgjė nė gojė dhe shpresonte tė vdiste sa mė shpejtė. Kur po errėsohej, barbarėt i erdhėn prapė. Ajo e luste zotin tė vdiste. Ata prapė e dhunuan. Dhe sėrish, para se tė dilnin, i thanė se do tė lindė fėmijėn e serbit. "Ndoshta edhe do ta lindi, por ai do t'mė ngjajė mua, e do t'ju vrasė juve", - u kishte thėnė ajo. Njėri nga ata ishte kėthyer me rrėmbim dhe thikėn e tij ia kishte futur nė bark. Asaj i kishte humbur vetėdija, por nuk kishte vdekur. Mė vonė e hetoi se ishte e zhveshur dhe e mbėshtjellė me njė batanije. Vetėm pasi i hapi sytė disa herė, dikush i tha se ishin nė autobus dhe se udhėtonrin pėr nė Shqipėri. Kur kishin hyrė nė Shqipėri, me helikopter e kishin dėrguar nė spitalin e Tiranės. Pasiqė e kishte tė lėnduar shumė pjesėn e barkut, ku ia kishin ngulur thikėn, ajo duhej tė dėrgohej pėr shėrim nė Itali. Atė natė, kur e dėrguan nė Durrės prej nga duhej tė nisej pėr nė Itali, ajo nuk fjeti. Tė nesėrmen e gjetėn tė vdekur nė valėt e Adriatikut.


Nje Vajzė qė ka pėrjetu Tmerrin rrefen

Rrėfim i njė vajze shqiptare qė nuk sheh ardhmėri. 17 vjeēarja e traumatizuar nga rrethi i Deēanit qė sė bashku me motra u kidnapuan nga paramilitarėt serb.
Arkiv- ZiK/ 21 gusht 1999
Ishim mėse 150 persona qė ishim strehuar gjithandej nė fshat. Vetėm dy katunde mė larg zhvillohej njė luftė ēuditėse. Krismat e armėve dėgjoheshin aq mirė dhe aq afėr sa qė ta merrte mednja se vetėm njė livadh mėtej po zhvillohet kjo luftė. Kishim kaluar katėr ditė nė atė vend pak sa mė tė sigurtė nga tė tjerėt. Fshati ishte buzė malit dhe ne mendonim se mund tė iknim mė lehtė. Une isha vetė e katėrta motėr, me babain dhe nėnen time. Ishin edhe tė afėrmit e tjerė aty. Kishte nga katunde tė ndryshme qė ishin strehuar nė tė njėjtin vend. Mė parė ishim nė njė fshat tjetėr tė strehuar, por kur morrėm vesh se serbėt kishin mėsyerė atė fshatė pėr ta sulmuar, plaēkitur dhe djegur vendosėm qė tė largohemi edhe pse kishim qėndruar aty pothuajse qė nga fillimi i luftės. U larguam disa fshtara mė larg. Menduam se jemi mė tė sigurtė. Por siguria jonė ishte vetėm katėr ditė. Tri ditė mė vonė filloi njė betejė e cila vazhdoi disa ditė. Shpėrthimet qė dėgjoheshin afėr, por nuk na trembnin. Ishim mėsuar me ato krisma, ishim mėsuar tė vuajmė... Rreth orės 20 nė mbrėmje erdhėn disa fėmijė, dhe na treguan pak mė larg nga ne vėreheshin disa persona, qė duket se nuk janė shqiptarė. S’dinim se ēka tė bėjmė. S’dinim kah tė mbajmė. Vendosėm tė gjithė qė tė rrijmė aty. U pėshendetėm me njėri-tjetrin. U pėrshednetėm pėr sė gjalli. Ish vėshtirė, shumė vėshtirė tė pėrshendetėsh me motra, me nėnėn, me babain e me tė tjerėt, pėr sė gjalli. E dinim se jemi tė vdekur. Tė gjtihė. Pak mė vonė arritėn paramilitarėt. Kishte edhe rusė. Dhe kishte edhe disa qė flisnin shqip, por nuk mundeshim tė vėrejmė se kush ishin ata dhe se a ishin shqiptarė, sepse bartnin edhe maskat. Na nxorėn nė oborr dhe na ndanė tė gjithėve. Burrat me njė anė. Vajzat me njė anė. Gratė me njė anė dhe fėmijėt e pleqtė me njė anė. Pasi na ndanė atėherė kėrkuan nga tė gjithė qė tė japim ēdo gjė qė kishim me vlerė. Kemi dhėnė gjithė ēka patėm. Njėra nga vajzat qė ishte nė rendin tonė qė na ndanė, hezitoi tė jipte njė shenjė qė kishte nė qafė. I thanė hiqe. Ajo kundėrshtoi. Tha, mė vritni se nuk e heq kėtė. Ne pakėz ēuditeshim me vendosmėrinė e saj. Njėri nga paramilitarėt ia hoqi me zor nga qafa atė shenjė dhe ajo pėrsėri ia mori nga dora: "Kėtė shenjė pėr sa tė jam gjallė nuk e merrni dot!". Njė tjetėr paramilitar nuk hezitoi qė ta vrasė nė sy tė tė gjithėve. Ne u stepėm dhe nuk guxonim tė lėviznim as kokėn. Ai qė e vrau atė vajzė mė parė i tha diēka nė vesh atij tjetrit dhe pastaj e vrau. Pasi e vrau e tėrhoqi zvarrė mėtutje, e zhveshi dhe e preu me thikė, kėtu ndėrpret rrėfimin e saj kjo vajzė duke marrur frymė thellė dhe shton: "Tmerr....i mbyllė sytė pėr njė kohė tė gjatė dhe pastaj vazhdon me lotėt e saj qė ia mbushin faqet pėrplot... edhe babain ma kanė vrarė, thotė ajo dhe vazhdon... na lanė ashtu pėr katėr orė. Nuk guxonim as tė uleshim dhe as tė lėviznim. Gjatė kohės kur ne qėndronim nė kėmbė ata i vranė burrat. Ma vranė babain... vranė fėmijėt... Nė sytė e kėsaj vajze vėrehej pasiguria... vėrehėshin ende traumat qė kishte dhe pėr kėtė arsye ndėrpret rrėfimin e saj pėrsėri pėr disa minuta... pastaj vazhdon pėrsėri me kėto fjalė: "Jo vetėm tė rriturit qė i vrisnin, e i shkruanin nė trup shenjėn e tyre me katėr "S" pėr sė vdekuri, por edhe fėmijėt dhe nėnat qė ishin aty... pėrsėri ndėrpret rrėfimin e saj dhe ngritet nė kėmbė...

Gjatė rrėfimit tė saj ndėrhyra dhe e pyeta se ē’ndodhi mė pastaj me ata njerėz qė u ndanė nė grupe tė ndryshme? -Ēka pat tė bėhet... u bė mė e keqja, dhunuan, masakruan, vranė, prenė, varėn nėpėr litare... s’lan gjė pa bėrė.!Rrėfimin e saj e vazhdon pėrsėri duke rrėfyer pėr kohėn kur kėto vajza ishin tė rrėmbyera dhe tė ndara nga mė tė dashurit e tyre.Na morėn tė gjitha vajzave dhe na quan me njė shtėpi. Shtėpia ku na dėrguan u duk se ishte e njohur pėr ta. Muret e brendshme tė saj ishin tė lyera me gjak. Gjithēka, duke filluar nga hyrja e asaj shtėpie, nėpėr mure, oborr e dhoma tė tjera... Na futėn me njė dhomė pasi na ndanė nė katėr grupe. Mua mė ndanė me tri motrat e mia. Pėr njė ēast na lan tė vetmuara dhe atė ēast e shfrytėzuam qė tė bisedojmė edhe njėherė mes vete. U pėrshendetėm edhe njėherė. Gjatė bisedės qė bėnim sė bashku, nė tė njėjten kohė kemi dėgjuar britma tė ndryshme nga dhomat tjera... Ishin britma tė vajzave qė ishin ndarė dhe me siguri se ishin prerė pėr sė gjalli. disa minuta mė vonė erdhėn... Kėtu ndėrpret pėrsėri rrėfimin e saj vajza qė nuk mund t’iu pėrmbahet lotėve tė saj... Pasi erdhėn e morėn motrėn time tė madhe dhe shkuan nė njė dhomė tjetėr, pas 5minutave dėgjuam zėrin e saj, britmėn e saj... dėgjuam edhe njė krismė tė armės... Ne llogaritėm se e vranė. Pas pak dėgjuan ca zėra. Njėri zė ishte i njėrit nga ēetnikėt kurse zėri tjetėr ishte i motrės tonė. Nga dhoma jonė ka dalur ēetniku tjetėr qė vetėm rrinte aty dhe asgjė nuk fliste, vetėm pinte cigare. Ėshtė bėrė njė gjurullti... ka hyrė njėri nga ēetnikėt nė dhomėn tonė dhe na tha: "Motra juaj ka vrarė shokun tonė" tash do tė hakmerremi ne nė Ju... Me sigruri se motra e jonė ka ditur se ē’do tė ndodhė me tė, dhe pėr kėtė arsye ka vepruar ashtu siē veproi, pėr tė vdekur e lumtur dhe pėr tė mos jetuar kėshtu siē jam unė, siē jemi ne siē janė ndoshta edhe mijėra tė tjera nė Kosovė. Nuk e di mund tė ketė ndodhur ngjarja. Si mund ta ketė vrarė motra ēetnikun, apo edhe ka mund tė ndodhė diēka tjetėr pėr tė cilėn nuk di gjė. Po tė kishm ditur se do tė ndodhte ajo qė ndodhi me ne, me siguri se do tė kishim vepruar edhe ne nė tė njėjten mėnyrė. Motra qė vrau ēetnikun, nuk duroi as qė tė maltretohet pėr sė gjalli. Zėrin e motrės mė nuk e dėgjova...

Pėrgatituni na thanė kur erdhėn nė dhomėn tonė... s’ditėm se pėr ēfarė tė pėrgatiteshim. Hyrėn pėrsėri nė dhomėn tonė dhe pyetėn: "Cila deshiron e para? Nuk flisnim asgjė. Cila?... pyetėn edhe njėherė! Pėrsėri nuk folėm. Dhe pastaj morėn motrėn time tė tretė. Pastaj e morėn edhe motrėn tjetėr. Mua mė lanė vetėm. S’disha se si tė veprojė. Mendjen e kisha pėr tė vepruar ashtu siē kishte vepruar motra ime e madhe, por nuk kisha se si, sepse shpresoja se sėpaku mua do tė mė lėjnė tė lirė... dhe kėtu ndėrpret vajza pėrsėri rrėfimin e saj duke qajtur me gjysmė zėri dhe duke i fshirė lotėt qė nuk e lenin ti hapė sytė... Ka hyrė njėri nga ata ēetnikė nė dhomėn ku isha unė dhe mė ka pyetur se sa vjeēare jam... gjashtėmbėdhjetė ithashė. Pėr habi dhe ēudi mė ka shikuar gati njė minutė nė sy pandėrprerė dhe mė ka thėnė.... Edhe une e kam njė motėr 16 vjeēare dhe se kam parė qė nga fillimi i luftės. Doli sėrish nga dhoma. Pastaj kam dėgjuar njė zhurmė nė korridorin e asaj shtėpie. Kam dėgjuar edhe njė zė shqip. Nuk i besoja veshėve, sidomos kur dėgjoja duke thėnė "dhunoje se ėshtė e bukur" nuk isha e sigurtė se a mendonte pėr mua apo pėr ndonjė tjetėr, nė atė moment kam dėgjuar zėrin e atij shqiptari duke thėnė nė serbishte "Nemoj brate" dhe ėshtė zbrazur njė rrafall automatiku. Pastaj ēetnikėt kanė qeshė pėr njė kohė tė gjatė. Mė vonė ka ardhur pėrsėri personi i mėparshėm dhe mė ka thėnė se, vetėm njė motėr e kam tė vrarė dhe se dy motrat tjera janė gjallė dhe gjallė do tė mbesin. Nuk flisja asgjė, sepse nuk guxoja dhe nuk kisha fjalė nga frika. Mė tha tė pres pak aty se sė shpejti do tė mė lirojnė. Sapo doli jasht u dėgjua njė krismė tjetėr. Me gjasė kishin dėgjuar llafet e tij qė mė kishte thėnė mua dhe e kishin vrarė shokun e tyre.

Pasi vranė shokun e tyre donin tė hakmerreshin nė mua dhe kanė hyrė katėr tė tjerė brenda duke mė thėnė qė tė zhvishem dhe tė mos provojė asgjė, pėrndryshe do tė mė vrasin. Kam refuzuar duke qarė dhe kėtu pėrsėri ndėrpret fjalėt e saj... pas disa minutave vazhdon pėrsėri rrėfimin... Pasi refuzova kanė hyrė pėr dere edhe katėr persona tjerė me maska, nuk e di se a ishin tė njėjtit persona qė mė herėt kur na morrėn nga vendi ku ishim strehuar folėn shqip dhe jan munduar qė tė mė zhveshin, por pasi vendosa se me ēdo kusht tė vdesė dhe tė mos zhvishem mė kan rėnė me Grykė automatiku pas koke, pastaj nuk di asgjė mė se ēka kanė bėrė me mua... Dikur vonė mu ka kthyer vetėdija dhe aty kam parė disa persona qė edhe sot mė kujtohen duke pirė duhan, duke qeshur dhe duke marrė "Shprica" nėpėr duar. Se a kam fjetur pėrsėri nuk e dijė... Mė duket se gati pas dy ditėve kur mė kaloi ajo tronditje kam hapur sytė dhe kam parė se jam e rrethuar nga dy motrat tjera dhe mė thoshin se ēdo gjė do tė rregullohet. Ishin tė lodhura dhe ēdo herė kur i mbylli sytė, mė rrinė ajo pamje tė motrave, gjė qė mė shqetėson rregullisht. Pas disa orėve mė ka ardhur vetėdija dhe jemi larguar nėpėr disa ara e livadhe tė trijat sė bashku. Binte Shi pa ndėrprerė...s’kishim ngrėnė tri ditė me radhė. Ishim tė lodhura e tė rraskapitura... vendosėm tė shkojmė nė vendin ku na morėn tri ditė mė parė. Kur shkuam aty, nuk ishte askush i gjallė. Ishin vetėm trupat e tė vrarėve dhe tė masakruarve. Trupi i vajzės qė ishte vrarė nė atė moment kur na morrėn, pėr ēudi nuk ishte mė aty. E kėrkuam babain, nėnėn e i kėrkuam tė tjerėt qė i kishim lėnė aty. Askush nuk mundi ti gjejė. Edhe sot nuk dijmė pėr trupin e babait qė u vra atė ditė kur na morėn ne nga ai vend. Nėna thotė se pasi e kanė vrarė ata dhe disa tė tjerė kanė ardhur me njė kamion dhe i kanė larguar nga aty, por ne shpresojmė se sė paku gjendet i gjallė diku nėpėr burgje, pasiqė nuk ėshtė lajmėruar deri sot, gjė qė po tė ishte i lirė nuk do tė lente kurrė pa u lajmėruar. Aty, nė vendin e ngjarjes kemi qėndruar gati dy orė, kemi kėrkuar nė ēdo skaj tė asaj shtėpie, trupat e tė vdekurve, masakruarve ose tė gjallėve qė mendonim se ishin strehuar diku nga frika. Por e gjithė kjo ishte e kotė.

Pas dhunimit i luta tė mė vrisnin
L.B. 16vjeēare nga komuna e Shtimjes.
Nuk dėshiroj tė flas me emėr pėr ngjarjen mė tė hidhur tė jetės sime. Ndonjėherė nuk kam dėshirė tė jem nė mesin e tė gjallėve. Vetėm diēka mė mban nė jetė. Fare pak njerėz dinė se mua mė kanė dhunuar. Edhe ata qė kanė njohuri se atė ditė mė datėn 22 prill 99, mė kanė dhunuar, nuk janė njerėz tė rrethit tim. Nė mėngjes, jemi nisur tė shkonim pėr nė Shqipėri disa vetura qė kishim mbetur nė rrethinėn e qytezėts. Policia ndėr tė cilėt shumė paramilitarė, na kanė ndalur nė rrugė, posa kemi arritur nė afėrsi tė Qafės sė Dulės. Katėr vetura janė ndalur dhe pasi janė keqtrajtuar fizikisht njerėzit e tyre, nga ato, janė ndalur tri femra. Unė kam qenė mė e reja, njėra, mė duket se ishte mė e pjekur se unė, dhe tjetra mė duket se eka qenė nuse pa fėmijė. Dy tė tjerat, duket se kishin qėndruar rreth njėzet ditė nė njė fshat afėr Shtimjes, pasi kishin arritur nga Prishtina nė fund tė muajit mars, kur serbėt i kishin dėbuar nga Kryeqyteti. Na kanė ngarkuar tė triave nė njė pizgauerė dhe na kanė nisur pėr nė Shtimje. Asnjėrėn, nuk na kanė rrahur, por kemi pasur shumė kėrcėnime. Na kanė zbritur nga pizgaueri nė hyrje tė Shqimjes dhe na kanė vendosur nga pizgaueri nė hyrje tė Shqimjes dhe na kanė vendosur nė njė shtėpi dykatėshe. Mua, mė kanė dėrguar nė njė bodrum, dy tė tjerat nė katin e pėrdhesė. Fillimisht na kanė thėnė se do tė na pyetnin pėr guerilėn shqiptare dhe pastaj do tė na lironin, duke na dėrguar deri nė kufirin shqiptar.

Nė bodrum, kam qėndruar deri nė mbrėmje, pastaj kanė ardhur tre paramilitarė, njėri prej tė cilėve mbante maskė nė fytyrė. E kisha shumė tė qartė se ēfarė do tė ndodhte. Njėri mi ka prerė nė tė gjitha pullat e kėmishės me njė bajonetė tė gjatė. Mė janė kėrcėnuar se nėse bėrtas do tė mė vėnin nė damarė shricė droge. Nuk kam mundur tė mos bėrtas dhe njėri prej tyre m’i ka vendosur gjunjėt nė tė dy duart, ndėrsa tjetri m’i ka zhveshur egėrsisht pantollonat dhe veshjet e brendshme. Njėri prej tyre ka dalė jashtė. Mė kanė dhnuar tė dytė me rend, kude mė fyer kombėtarisht. Madje, ankoheshin se nuk mė kishin gjetur tė virgjėr dhe pėr kėtė shkak deshėn tė meØvrisnin. Kah mesnata, kur unė isha strukur nė njė kėnd tė bodrumit ku kishte disa batanije ushtarake, ata filluan tė pinin alkool. E mbaja nė prehėr njė batanije dhe atėherė mė britėn se nėse nuk e heq batanijen nga gjunjėt, vėrtet do do tė mė vrisnin. Unė qaja, ndėrsa ata pinin dhe kėndonin dhe thoshin se jne jemi kėtu pėr t’ju detyruar tė lotoni, pasi nuk e pranoni Serbinė. Para mėngjesit, derisa ata flinin, kanė hyrė edhe dy paramilitarė tė tjerė, njėri prej tė cilėve i maskuar. Mė kanė dhunuar deri nė mėngjes, ndėrsa ai me maskė nė fytyrė edhe mė ka rrahur. Kur ėshtė hapur dera e bodrumit, i kam dėgjuar britmat e femrave tė tjera qė po i rrahnin e me siguri edhe po i dhunonin. Unė kam mbetur nė bodrum edhe dy net tė tjera dhe nė ēdo natė mė kanė dhunuar nga katėr paramilitarė. Ditėn mė jepnin bukė dhe ndonjė pashtetė dhe mė detyronin ta merrja ushqimin me dhunė. I kuptoja kur bisedoja se thoshin qė duhet tė mė dėrgonin nė njė kamp ushtarak ku kishte qindra femra shqiptare qė po mbaheshin pengje dhe kryesisht pėr shkaqe teØtilla. Mė kanė dhunuar pamėshirshėm disa net rresht. Megjithatė, fare pak njerėz dinė se mua mė kanė dhunuar. Kam edhe offerta nga djemtė, por nuk kam guxim tė vendos pėr fatin e jetės sime, meqė, unė kam trauma dhe herėt a vonė njė gjė e tikkė do tė dihet. Po pėrpiqem ta mbaj dhunshėm freskinė trupore, por shpesh mė mbulojnė djersėt dhe tretem nė mendice. Ndryshe nga shumė femra tė tjera tė dhunuara, unė kam menduar pėr vetėvrasje dhe kam bindjen se meshkujt duhet tė mė ofrohen mua, sikur edhe femrave tė tjera tė dhunuara tė cilat pa dashjen e tyre janė gjetur nė kthetrat e armikut qė ka ardhur pėr tė na shkatėruar kombėtarisht. Ne, megjithatė, nuk do tė jemi nėna tė liga e tė pandjenja. Do tė jemi nėnat mė tė mira qė do tė dimė ēfarė t’u lėmė amanet fėmijėve tanė. Besoj se do tė kenė mėshirė ndaj nesh qė mezi u kemi shpėtuar ekzekutimit, pasi jemi dhunuar dhe nė tė vėrtetė, pėr ne edhe jeta nuk ka kuptim. Morali ėshtė shtylla e jetės, por neve nuk mund tė na quajnė femra pa moral.

Nėna dhunohej nė prani tė fėmijėve

N.D 19 jeton nė Prishtinė
Por nuk jam nga kėtu. Shtėpinė na e kanė djegur tėrėsisht, tash e kemi zėnė njė banesė serbe dhe nuk do ta lėshoj, pa u takuar me pronarin e saj edhe po tė vijė njė mijė KFOR-a. Mė kanė ndarė nga grupi i bashkėvendėsve tė mi, shumica nga tė cilėt kanė qenė femra. Burrat ishin nė front dhe ne ishim krejtėsisht pa mbrojtje. Na kanė zgjedhur nga grupi katėrmbdhjetė femra dhe na kanė ndarė e na kanė dėrguar nė njė pėrrockė. Na kanė komanduar tė ulemi dhe na kanė pyetur, mos kemi ndihmuar ndonjėra prej nesh UĒK-nė. Ne u thamė se vetėm ikim nga granatimet dhe shkojmė nė vend mė tė sigurt. Pastaj, rend na kanė ngritur nė kėmbė dhe ēdonjėrit paramilitar udhėheqėsi i tyre i ka dhėnė nga jė femėr. Na kanė largura vetėm nga pesė a gjashtė metra larg njėra tjetrės dhe na kanė zhveshur tė gjtihave. Mė vjen turp tė shprehem tėrėsisht se ēfarė ka ndodhur me ne gjatė dhunimit. Dy nga grupi edhe i kanė vrarė, pasi kanė kundėrshtuyar tė zhvishen sipas urdhrave. Ne kemi britur tė madhe kur i kanė pushkatuar dhe kemi menduar se asnjėra nuk do tė shpėtojmė nga plumbei i automatikut. Kemi shpėtuar nga predhat, por nuk kemi shpėtuar nga rrahjet dhe dhunimet. E dimė se ka qenė luftė, por lufta nuk bėhet pėr dhunime. Kam parė pėr tė parėn herė nė jetė si qajnė fėmijėt qė britnin pranė kėrcėnimeve qė bėnin paramilitarėt e tjerė qė vėzhgonin vendin e krimit moral nė pėrrockėn ku e ekzekutuan dy femra, pasi refuzuan tė dhunoheshin nga serbėt. Problemin e dhunimit tim e di familja ime dhe shumė tė tjerė. Unė kam vendosur tė mos shkoj mė nė fshat dhe dua tė lirohem nga rrethi im, vetėm e vetėm tė mos traumatizohem. Do tė preferoja tė bisedoja me aktivistet e Forumit tė Gruas, tė cilat do tė kuptojnė me dhimbje problemin e femrave tė dhunuara dhe tė dalin nė lėkurėn tonė. Ēfarė tė them pėr perspektvėn? Nuk mė jetohet aq, mendoj se jam e nėnēmuar pse nuk kam kėrkuar tė mė vrasin, por sėrish nuk jam fajtore.

Fėmijėt dėgjonin britmat e nėnave

N.L 34 nga rrethi i Prizrenit
Nuk mundem tėrėsisht tė tregoi se ēfarė ka ndodhur atė ditė kur na kanė dėbuar pėr neØShqipėri. Burrat vėrtet i kishim nė front dhe vetėm ne femrat,m ishim nė fshat. Kur kanė filluar tė na granatojnė, i kemi marrė vetėm fėmijėt dhe kemi qenė tė detyruara ta shfrytėzojmė vetėm korridorin qė na drejtonte pėr kufirin e Shqipėrisė. Na kanė detyruar tė ecim kėmbė nė drejtim tė Zhurit dhe kemi ecur derisa ka filluar tė errėsohet. Njė grup policėsh serbė na kanė pritur nė hyrje tė Zhurit dhe fillimisht na kanė ulur nė baltė. Pėr tė na i marrė shėnimet e para pėr gjendjen tonė dhe pėr rrugėn ku ishim nisur. Ata e dinin se nee vinim nga njė fshat i Prizrenit, sepse komunikonin me paramilitarėt e atjeshėm pėrmes radio-lidhjeve lokale. Na kanė theØnė pastaj se duhej tėktheheshim patjetėr nė njė fshat tė afėrt nga vendi ku ishim, sepse, nata nuk ishte e sigurt pėr udhėtim. Ishim qindra femra, nė mesin tonė kishet edhe plaka, gra, nuse, vajza por edhe tė mitura. Njė plakė, e cila nuk mundi tė ecte mė tej, e vranė aty pėr aty dhe tė tjerave, na e bėnė tė ditur se kushdo qė mund tė ndihet e lodhur dhe mbetet nė rrugė, do tė vritet. Kemi udhėtuar edhe disa orė tė tėra, nėn pėrcjelljen e policisė dhe paramilitarėve bashkė, derisa na kanė dėrguar diku shumė mė larg se qė na premtuan. Na kanė vendosur nėpėr shtėpi tė zbrazėta dhe na kanė renditur si kanė dashur vetė. Nė dhomėn timei kanė futur tri vajza dhe dy gra tė reja, tė cilat kishin nė duar fėmijė, tė cilėt qanin pa rreshtur. Pastaj, nuk kanė lejuar qė ne tė gjitha tė flenim nė atė dhomė, me pretekst se do ta kishim ngushtė. Ishim shumė tė lodhura, por nuk flinim, sepse paramilitarėt dhe policėt pinin alkool dhe kėndonin kėngėn ēetnike. Nuk ka vonuar shumė dhe janė futur nė dhomat tona. I kanė marrė dy vajza dhe i kanė futur nė njė dhomė, ndėrsa njėren nga gratė e reja nė banjė. Tė gtjiha kemi dėgjuar britmat e femrave. Kundėrshtimet janė pėrshkruar me brutalitetin paramilitarė mbi viktimat. E kemi ditur se4 ēfarė po ndodh dhe tė gtjiha kemi qenė dakord qė tė vriteshim menjėherė pėr ta ruajtur nderin. I kanė dhunuar pėr disa orė rersht, pastaj, janė ndėrruar me tė tjerėt dhe mė vjen rėndė ta shpjegoj tėrė gjendjen dhe ta pėrkujtoj rastin. E gjtiha mė duket njė ėdnėrr. Ne kemi heshutr, ndėrsa fėmijėt s’ndaleshin duke qarė. Njė tjetėr fėmijė qė e kemi patur aty me vete ishte strukur, sepse, dinte tė frikėsohej. Mė dhimbsen fėmijėt qė kanė patur rast tė kalojnė nėpėr gjendje tė tilla, duke dėgjuar britmat e nėnave apo tė motrave.Pastaj, na kanė marrė edhe neve, fillon tė qajė gruaja e dhunuar dhe pėr shumė momente ndėrpret rėffimi. “Po e shihni vjehrrin tim, ėshtė i sėmurė rėndė prej kur ka dėgjuar krimin mbi mua, ndėrsa, njė plakė, tė cilės i ėshtė dhunuar shumė brutalisht, vajza, ėshtė ēmendur dhe ja ku ėhstė nė tendėn pranė nesh. Nuk besoj se mund tė flitni em tė. Mua, mė kanė detyruar tė futem nė njė dhomė, ku njė polic i uniformuar po e dhunonte njė vajzė. Tmerr mė dukej skena. Serbi, as qė mė ka urdhėruar tė zhvishem. Ai pėrnjėherė ka nxjerrė bajonetėn dhe mi ka prerė tė gjtiha rrobat e veshura. E kam kundėrshtuar me tėrė forcėn dhe i kam britur tė mė vriste. Ata nuk mė vranė, sepse, qėllimi i tyre ishte qė ne tė traumatizoheshim. Njėri prej tyre fliste tė madhe dhe thoshet po mė kujtohet Bosnja, por kėtu duket edhe mė mirė. Na kanė mbajtur deri nė mėngjes dhe tė pakta janė atofemra, tė cilat nuk janeØdhunuar,. Nuk kemi patur ēfarė tė fshemim e as ēfarė tė shpjegojmė. Disi, ēdonjėra, shumė spontanisht, e di se po pėrpiqet ta minimizojė rastin, duke paraqitur sikur ka shpėtuar e paprekur. E di se nuk ėshtė ashtu, sepse, kam qenė pjesėmarrėse okulare e dhunimeve, por edje e dhunuar. Nuk besoj se jemi turpėruar, kjo ka ndoshur jashtė dėshirės sonė, kjo ka ndodhur nė momentin kur plumbin e kemi kėrkuar mė shumė se shpeØtimin. Nuk flasin me askė. Na kanė ardhur italianet dhe na kanė pyetur se ēfarė kemi pėrjetuar, asnjėra nuk tregon asgjė, sepse mendojnė qė do tė pasojė shkurprėzimi, ndėra asnjėra prej nesh, nuk dime ku I kemi burrat dhe a kanė shpėtuar, apo kanė vekur nė luftė.Kemi ardhur nė kėmbė nė Shqipėri pas katėr ditėsh udhėtimi, duke na transferuar fshat mė fshat, me nga njė grime bukė qė na e jepnin ēdo mėngjes. Jetojmė shumė tė brengosura dhe nuk mund tė takohem me bashkėshortin.

Kam gjurmė dhėmbėsh nėpėr trup!
M. 29 nga I njėjti grup femrash
Dita kritike e pesėmbdhjetė majit, kurrė nuk do tė harrohet. Krejt afėrnesh, derisa nuk jemi largura, ka goditur NATO-ja nė Korish, opr nuk kemi vdekur. Mė mirė tė kishim vdekur atje, me nder e me fytyrė. Kam dėgjuar gjithēka dhe nuk mund t’i pėrkujtoj tė gjtiha skenat e trishtuara. Plumbei ėshtė i pastėrt, dhunimi ėshtė plumb mbi plumbea qė tė shpon gjithė jetėn. Posaēėrisht kur e dhunuara e di se pėr rastin dinė shumė tė tjerė. Mė kanė rrahur derisa humba vetėdijėn, mė kanė pėrgjakur, sepse, kam kėrkuar tė mė vrisnin, nuk kisha armė ta vrisja veten. Unė kam qenė nė katin e dytė tė njė shtėpie tė rregulluar bukur. Nė parket kishet gjak dhe kutėmonte erė e rėndė. Mė kanė lidhur pėr strati. Njėri prej tyre, ka dashur tė mė shpojė me njė injeksion, pėr tė cilin thoshte se posedonte drogė dhe nėse do tė ma jepte, mė pas, do tė mė dėrgonin nė njė kamp ku kishte vetėm femra. Mė thoshin se atje, femrat shqitpare, janė tė destinuara vetėm pėr qėllime seksuale dhe do tė pėrdoreshin nė fund tė fundit si mburoja kundėr trupave tė kombėsorisė sė NATO-s, nėse ata, do tė futeshin pėrmes invazionit nė Kosovė. Tash, na vjen turp tė shihemi me njėra-tjetrėn, por, mundohemi ta humbim escila tragjedinė e vet. Ndoshta kėshtu mbijetojmė mė lehtė tragjedinė e dhunimit. Sidoqoftė, nuk jemi fajtore, besoj se bashkėshortėt tanė, do tė jenė shumė tė mriė, vetėm duke na kuptuar se ēka kemi pėrjetuar e ēka kemi parė, derisa kemi arritur nė Kukės.


Gjyshja ka kėrcyer nga dritarja


L.Xh. 18 nga njė fshat afėr Prishtinės
Pasi i kanė dėbuar tė gjtihė tė afėrmit tanė, babi, nuk deshi ta braktiset shtėpinė. Por, paramilitarėt, kanė ardhur menjėherė dhe na kanė largura nga shtėpia, sepse, plani i tyre ishte qė tė vendoseshin pikėrisht nė shtėpinė tonė. Pas gjashtė ditėsh, kanė urdhėruar qė ne tė ktheheshim nė shtėpitė tona, por me kusht qė tė kishim lėvizje tė kuizuara. Vinin ata ēdo ditė dhe na vizitonin, kėrkonin alkool dhe mbi tė gjitha kėrkonin nga ne qė tė fotografoheshim me paramilitarėt. Na preknin ēdo ditė ngapak, por ne, tėrhiqeshim me shpresė se kjo do tė kalonte. Ishte aty babai dhe gjyshja, por kishte edhe fqinjė tė tjerė qė pėrgatiteshin tė dilnin nė Macedoni, sepse ndryshe nuk do tė kalonim mir. Kanė ardhur njė mesditė disa paramilitarė tė dehur dhe pa mė pyetur, mė kanė marrė mua dhe motrėn time dhe na kanė ngujuar nė njė dhomė tė shtėpisė. Ėshtė ditur se ēfarė do tė kėrkonin nga ne, sep’se dy tir ditė mė parė, e njėjta kishte ndodhur nė afėrsi tonėn, por askush, nuk kishe pohuar e as pranuar rastin, sepse ne do tė iknim. Na kanė detyruar dhunshėm tė zhvishemi dhe kur ne kemi bėrtitur, gjyshja, nga pamundėsia t’i dėgjojė britmat tona, ka kėrcyer nga dritarja dhe ka rėnė nė tokė. E kishte thyer kurrizin dhe paramilitarėt e kanė tėrhequr zvarrė, derisa, ajo ka hyrė nė dhomėn prej nga kishte kėrcyer. Duket se e kishin sjellė tė ndjerėn, vetėm e vetėm tė dėgjonet britmat tona. E kanė mbajtur nė atė gjendje derisa e kanė kryer dhunimin, kurse gjyshės, nuk i kanė ofruar kurrfarė ndihme mjekėsore. Ajo, ka vdekur pas dy ditėsh, nga lėndimet nė boshtin e kurrizit, pasi kishte mbetur e paralizuar nė vend. Mė vjen turp tė pranoj se njėra prej nesh ka patur njeØshtatzėni rasti, tė cilėn e kemi pastruar posa kemi kuptuar. Babi ėshtė shumė i traumatizuar, gjyshja ka vdekur, ndėrja ne jetojmė disi tė heshtura dhe mundohemi qė me babin tė sillemi krejt normalisht, sikur nuk ka ndodhur asgjė. Babi ka propozuar ta ndėrrojmė shtėpinė, sepse, nuk i hiqet nga menda skena e ditės kobėtare, ndėrkaq, ne ngulim kėmbė se ajo ditė harrohet sa mė shpejtė tė jetė e mudnur. Na kanė dhunuar dhe na kanė rrahur pa mėshirė. Nuk jemi tė vetmet, pajtohemi se ka qenė luftė, pajtohemi se do tė kishim pranuar tė vriteshim, sepse, nuk kem ipranuar ta braktisim shtėpinė, as me kusht tė vrasjes dhe tė likuidimit tė tėrė familjes. Jemi tė lėnduara shpirtėrisht dhe kemi nevojė pėr t’u rehabilituar, nėse diēka e tillė do tė organizohet nė Kosovė.

Si ėshtė gjetur viktima e dhunuar dhe e prerė me thikė?

Xh.G. 32 farkatar nė Prishtinė
Derisa po trupoja rrugėn e asfaltit, pėr tė kaluar nė pjesėn e Gallapit, kali, nuk donte tė ecte me tej. Vinte erė kufomash, por unė, nuk i kisha muhatur, meqė nxitoja t’I shmangėsha sa mė shpejt trevės sė rrezikshme. Jam ndalur dhe i kam kėrkuar viktimat. Ishin pesė trupa tė pajetė tė shqiptarėve, pak mė tej dy femra. Njėra ishte e veshur, tjetra ishte krejtėsisht lakuriq dhe me gjoksa tė prerė. Ishte prerė me thikė edhe nė organin gjenital dhe ksihte njė kryq tė prerė nė abdomen. Ishte shumė e qarte se ishte e masakruar. E kam zhveshur pallton dhe ia kam vėnė pėrmbi dhe kam vazhduar rrugėn, pa patur mundėsi tė bėja mė tepėr, meqė isha i vetėm nė rrugė. Shqiptarėt e kėsaj ane tė Gallapit, rrėfejnė se tė dy femrat, kufomat e tė clave janė gjetur aty, janė dhunuar mė 22 prill, kur ishin kapur nga forcat serbe, nė ppėrpjekje tė kalonin pėr nė Prishtinė. Meshkujt, kanė qenė tė ekzekutuar me nga njė predhė automatiku pas koke.

zhgėnjimi
19-03-2010, 21:42
kenget e xhelalit nuk jan vetem kenget te gjith i njohin edhe vargjet e tij poetike
prandaj mos shpifni e nese je ti ai genci qe premtove e the un kam firmen dhe vet do e sponzorizoj xhelalin perse nuk u lajmrove ne emailin privat te xhelalit
as gega as askush nuk esht lajmruar ne emailin privat qe dihet qe xhelali e ka dhene
gjithmone hapur neper forume kontakti me autorin xhelal ferizi
intergo_fat@hotmail.com
lene tash mos u merrni me pallavrat tuaja e llafet propagandistike te pa verteta
sikur te ishit ju te ndihmes ete siolidaritetit ndryshe do ishit por bota po qesh me ne me kulturen tone ''bujarine'' tone dhe mentalitetitn tonė por jemi msuar te koritemi ne
lexo pak se qka ka ndodhur me femrat tona shqiptare gjat luftes ne kosove nga egoizmi i mallkuar e interedagjinjvve q e vetem per bythene tyre kujdesen ndersa femrat i lan ne duar te serbve motrat nėnat vajzat mos embulo ket turp te gjevshur
qe edin gjith bota dhe bota ne shef me tallje ata nuk te thone ndersa po ne me styre flasin per ne sigurisht habiten me ne dhe egoizmin tone makaber

zhgėnjimi
19-03-2010, 23:14
» Opcionet pėr artikullin
Bėj favorit kėtė artikull
Pritoje kėtė artikull
Dėrgo tek shoku/shoqja
Shto koment kėtė artikull


tregim

Nė fushėgropėn e rrethuar me kodra e male gjendet njė fshat i djegur, tė cilėn fashistėt serbė e dogjėn. Nė krye tė fshatit duken muret e larta me tė vetmin oxhak, janė muret e shtėpisė sė djegur. Tani jemi nė pranverė dhe zogjtė fare nuk fluturojnė. Kjo ndodh pėr shkak tė shkrumbimit qė kundėrmojnė shtėpitė e djegura. Njė tank i shkatėrruar serb pushon nė oborrin e shkollės fillore, ėshtė njė pėrmendore e zezė qė ka mbetur nga lufta. Nga shpati i malit, mbi fshat, trimat e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės me dylbi e kishin vrojtuar tankun serb qė po shkonte nė drejtim tė shkollės: mu nė klasėn ku fėmijėt mėsonin abetaren. Ushtarėt e kuptuan qėllimin e tankut serb, ndaj e vėzhguan me kujdes dhe e qėlluan me granatė. Ashtu siē ngordhė bisha e tėrbuar, ngordhėn tankistėt serbė nė kabinė, dhe tanku u ndalė nė vend. Kush mund ta ndalte tankun e tėrbuar serb qė shkonte drejt shkollės plotė me nxėnės tė etur pėr dituri, pos ushtarėve trima shqiptarė tė Kosovės?!

Nė pėrrua, ku vazhdimisht laheshin patat dhe gagaritnin nė kupė tė qiellit, janė dy lopė me njė viē tė ngordhur pranė. Viēi i ka ngritur kėmbėt nė drejtim tė qiellit, kurse koka i ka mbetur nėn gjinjtė e lopės, mėmės sė vet. Matanė shpatit gjinden dhjetėra varreza tė fshatarėve tė vrarė nga fashistėt serbė. Kjo tė pėrkujton "Gernikėn" e piktorit spanjoll, megjithėse Gernika spanjolle ėshtė episod i tragjedisė nė krahasim me tragjedinė e tmerrshme tė mbarė Kosovės.

Papritmas njė krismė e fuqishme ushtoi dhe dy kuajt e fshatarit, qė po lėronte arėn buzė xhadesė, shkundulluan nga frika. Ėshtė krismė e ndonjė mine qė ka shkelur njė fėmijė tek po luante me top. Krismėn e minės sė shpėrthyer e dėgjoi tėrė fshati, ndaj tė gjithė fshatarėt vrapuan nė drejtim tė krismės. Ėshtė krismė qė sjellė vdekjen e kurdisur nga paramilitarėt serbė, tė cilėt gjatė pushtimit tė hekurt ēdo pėllėmbė tė Kosovės e kanė mbushur me predha dhe me mina pėr vrasjen e njerėzve. Pas pak ambulanca e fshatit mbushet me pacientė tė vegjėl tė plagosur nga shpėrthimi i minave, qė dikur i ka vendosur ushtria kriminale serbe, nergut pėr kėtė qėllim, nė mėnyrė qė sa mė shumė fėmijė shqiptarė tė vriten. Oborri i ambulancės u mbushė plotė me fshatarė, luteshin dhe pritnin lajmin e shpėtimit tė fėmijėve nga mjeku. Tė gjithė janė bėrė ankth nga tmerri i luftės qė kurrė nuk ndalet.

Doktrina serbe pėr shfarosjen e shqiptarėve gjendet diku nė arkivat e Beogradit, tė cilėn aeroplanėt e forcave atlantike nuk arritėn dot ta asgjėsojnė. Njė fėmijė kishte vdekur nė vend, kurse tre tė tjerė janė plagosur. Kuptohet qė pėr kėtė lajm, kriminelėt serbė ngėrdheshėn fytyrat, meqė ata dėshirojnė qė sa mė shumė fėmijė shqiptarė tė shkelin nė mina dhe tė vriten. Dėshira e popullit shqiptar bie nė kundėrshtim me dėshirėn e popullit serb, meqė shqiptarėt mė shumė ua dėshirojnė vdekjen vrastarėve serbė qė e kanė pėrgjakur Kosovėn.

Ushtari rus i Kforit mban dėgjimin e radios nė vesh, sipas ritmit tė muzikės luhat kokėn. Ai ėshtė indiferent dhe as qė donė tė dijė pėr ēunat e vrarė nga minat serbe. Nėna klith, nga tronditja donė t“i shkulė flokėt prej kresė; sepse djali i vetėm i saj qė kishte shpėtuar nga lufta vitin e kaluar, u vra nga minat qė ka vendosur ushtria serbe. Bashkėsia Ndėrkombėtare gėnjen se liria u fitua, derisa minat serbe vazhdimisht vrasin shqiptarė, qė do tė thotė se lufta verbale serbe vazhdon. Kjo vrasje me anėn e minave tė vendosura nė dhe i pėlqen vetėm serbit dhe rusit. Nėna fatkeqe ofshan dhe i shan sojin e stėrsojit tė serbit dhe rusit.

- Mjera unė, e mjera! - ankohet nėna e tronditur nga pikėllimi, duke shikuar shtėpinė e djegur, - mė vranė burrin, fėmijėt, vėllezėrit dhe motrat… Tani kam mbetur porsi ai oxhaku i vetėm mbi shtėpinė e djegur.

Vjehrri i gruas sė ve tė mbetur me duar nė gji u vra nė atė shtėpi me tė vetmin oxhak pa ēati dhe pa dritare. Ushtarėt serbė hynin nėpėr shtėpia dhe i futnin flakėn, aty digjeshin njerėzit qė nuk i bindeshin pushtuesit dhe qė nuk arrinin tė iknin prej flakės. Kafshėt bėrtisnin nga pasojat e zjarrit qė i shkrumbonte, kėrkonin ndihmė prej tė zotit. Tė gjorat kafshė nuk dinin qė bashkė me ta po digjeshin edhe njerėzit edhe ushqimi, edhe fusha me zogj. Pėr tė ndalė britmėn padurueshme tė kafshėve pėr ndihmė, njė ushtar serb ua futi granatėn nė stallė dhe iku. Pas pak granata eksplodoi dhe britma e madhe e kafshėve u shua.

Vjehrri kishte marrė njė vendim tė ashpėr, nuk deshi t“a braktiste shtėpinė dhe tė shkojė nė Shqipėri, ku i detyronte ushtria serbe. Ai u kthye nė shtėpinė e tij kala tė fortė. Mblodhi arin - stolitė e rejave tė tij dhe u ul nė qyshe tė odės tradicionale shqiptare. Oda ishte e bukur, e shtruar me qilim persian dhe dukej sikur plaku po priste dasmorėt shqiptarė. Nė prehėr mbante shportėn me bomba, por tė mbuluar me ari dhe stolitė e rejave. E dinte qė serbėt lakmojnė dukatin, sepse shkaktare e tė gjitha tmerreve ishte dukati i Trepēės. Pėr dukat serbi po lufton, mendonte plaku, ndaj kėshtu do ta pres armikun. E kishte mėsuar pėrvoja e luftės vite me radhė, por edhe historia e trimit legjendar, Oso Kuka, nė Kullėn e Vraninės, i cili duke flijuar veten vrau me qindra malazezė.

Kriminelėt serbė kur kishin parė shtėpinė e bukur me dhoma tė pajisura, fluturimthi kishin hyrė pėr tė plaēkitur. Posa e panė plakun nė qyshe tė odės, iu kėrcėnuan pėr ta vrarė, mirėpo shkėlqimi i arit dhe stolive ua mori sytė, dhe me dhjetėra serbė iu vėrsulėn pėr t“ia gllabėruar nga duart. Pas njė ēasti shtėpia, siē ishte e bukur me shumė dritare dhe kulmin e lartė, i doli flaka nė drejtim tė qiellit. Kjo grua kishte parė flakėn mbi shtėpinė e vet tek po largohej nga fshati nė drejtim tė kufirit shqiptaro-shqiptar. E dinte qėllimin konspirativ tė vjehrrit dhe kishte bėrtitur:

- Lavdi tė qoftė, vjehrri im! Emni yt u bėftė dritė! Sė shpejti do kthehemi dhe do tė vejmė kurorė mbi varrin tėnd. Ti hyre nė mitin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės!

Beqir Elshani

zhgėnjimi
19-03-2010, 23:18
Belgjika ua dorėzon vrasėsin e Enver Hadrit, Veselin vukotiq


Vrasėsi Veselin Vukotiq, i cili akuzohet pėr vrasjen e veprimtarit Enver Hadri nė Bruksel, mė 1990, me urdhėr tė Shėrbimit tė Sigurimit tė shtetit (DB) tė Serbisė, pas dy vjete burgu nė Belgjikė mbrėmė iu ėshtė dorėzuar autoriteteve serbe nė Beograd.

Sikurse mėson gazeta "Blic", nėn masa speciale tė sigurisė, Vukotiq, i cili ėshtė nė mandat-arrestin e Interpolit tė Malit tė Zi, pėr shkak tė vrasjes sė Dushko Boshkoviqit, marinar nga Kotorri, nė aerodromin e Beogradit ėshtė transferuar mbrėmė (e enjte) nė ora 20:30, me linjėn e rregullt ajrore nga Brukseli.

Dorėzimin-pranimin, nė fshehtėsi dhe masa tė mėdha sigurie, e kanė kryer pjesėtarėt e njėsive speciale tė policisė belge dhe serbe, shkruan gazeta. Vrasėsi Vukotiq me pranga nė dorė ėshtė dėrguar nė Burgun e qarkut nė Beograd, i njohur si CZ (centralni zatvor).

"Blic" shkruan se Vukotiq ka qenė bashkėpunėtor i policisė sekrete serbe pėr tė cilėn nė Evropė ka krye detyra me "interes mė tė lartė shtetėror". Ai nė burgun e Belgjikės ka qenė nga shkurti i vitit 2006, pas arrestimit nė aeroportin e Madridit, kur po kthehej nga Parisi. Nga Spanja ėshtė transferuar menjėherė nė Belgjikė, e cila kundėr tij po e zhvillon procedimin pėr shkak tė vrasjes sė Enver Hadrit, ish drejtues i Komitetit pėr Mbrojtjen e tė Drejtave tė Njeriut.

Hadri ėshtė varė nė automobil me targa diplomatike, mė 26 shkurt tė vitit 1990, afėr hotelit "Sheraton" kur dy plumba, tė shkrepur nga automobili nė lėvizje, e kanė goditur nė kokė. Kjo vrasje pat tėrhequr vėmendje tė madhe mediatike sepse, siē thotė gazeta Blic, Hadri ka pasur me vete listėn me 32 emra tė njerėzve qė i ka vrarė policia serbe gjatė demonstratave "pro-demokratike" nė Kosovė. Atė listė gjoja ėshtė dashur t'ia dorėzojė Komisionit tė KB pėr tė Drejtat e Njeriut.

Njė muaj pas kėsaj vrasje, nė klubin "Nana" nė Beograd ėshtė vrarė boksieri Andrija Lakoniq, njeriu i cili ka qenė e prirė tė flas haptas se ēka ka bėrė UDB-a nėpėr Evropė. Nė ēastin e vrasjes nė klub kanė qenė Vukotiq, Darko Ashanin dhe inspektori i policisė sė Beogradit, Mirosllav Bizhiq- Bixha.

Natėn tjetėr Vukotiq ka ikur nė Amerikė, ndėrsa Ashanini ka pėrfunduar nė burg, i cili mė pas lirohet nga akuza pėr vrasje. Ndėrkohė, Bizhiq, i cili ėshtė akuzuar si njeri i cili me kriminelėt ka shkuar nė aksione, ėshtė vrarė mė 21 maj tė vitit 1996, kurse Ashanin mė 30 qershor tė vitit 1998, nė kopshtin shtėpisė sė tij, nė Dedinje tė Beogradit. Ndėrsa, ndaj Vukotiqit, pėr shkak tė vrasjes, ėshtė lėshuar mandat-arresti i cili ėshtė aktivizuar tek nė vitin 2000, kur Rade Markjoviq, ish shef i DB tė Serbisė, ėshtė larguar nga ky post.

Tė themi se pėr likuidimin e Enver Hadrit shkruan nė librin e tij "Bukla e artė" (2000) edhe ish inspektori i lartė i policisė jugosllave, Bozho Spasiq, i cili thotė se organizator tė kėsaj vrasje ka qenė Shėrbimi Sekret jugosllav dhe i ka raportuar sekretarit tė atėhershėm Federativ tė Punėve tė Brendshme Graēaninit, se detyra ėshtė kryer me sukses, nė ēka ai i ėshtė pėrgjigjur: "Kėshtu duhet ta pėrfundojnė tė gjithė armiqtė e shtetit".

Duhet tė theksohet se as pas pranimeve tė tilla tė zyrtarit serb, asnjė organizatė joqeveritare pėr tė drejtat e njeriut, grup apo individ nuk e kanė parė tė udhės tė iniciojnė procedurėn gjyqėsore kundėr Shėrbimit sekret tė Serbisė!

F. Musliu
RTK

zhgėnjimi
19-03-2010, 23:20
SERBIA KA PUNUAR SHUME...QE EDHE PAS PAVARESISE TE BEJE LIGJIN NE REPUBLIKEN E KOSOVES!!!
Kategoria: Opinione
» Opcionet pėr artikullin
Bėj favorit kėtė artikull
Pritoje kėtė artikull
Dėrgo tek shoku/shoqja
Shto koment kėtė artikull
Shkruan: Faridin Tafallari

Nuk ka se si tė shpjegohet ndryshe, pos asaj;qe Serbia shkinė ka punuar shumė pėr tė arritur ate, qė edhe pas shpalljes sė pavarėsise te bėjė ligjin nė Republikėn e Kosovės! Populli ynė kurrė nuk rreshti sė pėrpjekuri, nuk rreshti sė luftuari, pėr t'u ēliruar e per t'u bashkuar nė njė shtet te vetem tė quajtur Shqipėri! Mjerisht nuk e arriti kėtė deri mė sot, dhe siē po duket ka pėr tė kaluar kohė shumė e gjatė, deri sa tė zhduket kjo pjellė e titizmit dhe e rugovizmit, deri sa tė largohen tė kėqinjtė e tė paaftit nga skena politike. Nuk mund tė ketė bashkim, kur nga ata qė duhet ta ngrejnė zėrin atje ku duhet nuk guxojnė!? Ata ,qė janė nė krye tė vendit nuk guxojnė as tė flasin e tė kundėrshtojnė qoftė edhe njė pikė, apo sė paku sa pėr tė treguar, se edhe ata hanė bukė e pinė ujė, sa pėr tė treguar, se janė gjallė e marrin frymė!? . E merre me mend kur, nuk guxojnė ta ngrenė zėrin, duke qenė tė vetėdijshėm ,se nė Kosovė jetojnė mbi 95% popullsi shqiptare!?... Bėjnė lėshime dhe lėshime tė tmerrshme, ku i shkėpusin nga trupi Kosovės elementet mė sė tė nevojshme!? Dhe kjo pėr t'i kėnaqur ata tė 5%!!! Dhe e lanė krejt anash Kosovėn Lindore, ku luftėtarėt e UĒPMB pasi luftuan nė Kosovė krahė UĒK-sė, u radhitėn edhe krahė UĒPMB-..., dhe sot heshtet, plotėsisht heshtet e nuk bėjnė zė udhėheqėsit e Republikės sė Kosovės!? Heshtin edhe sot, kur xhandėrmėria sėrbe sa herė do dhe kur t'i dojė qejfi, shkon dhe i bastisė shtėpitė e shqiptarėve nė ēdo kohe!? I rrėmben dhe i arreston djemtė tanė, duke i tėrhequr zvarrė, nėpėr rrugėt e qyteteve si mos mė keq!!! I akuzon pėr vepra nga mė tė rėndat, pėr t'i treguar botės, se ja, kėta janė terrorista, kriminelė e e...! Po.CILĖT janė terroristė, CILĖT janė kriminelė!? DJEMTĖ E KOSOVĖS!?! Ata,qė luftuan e nuk u tuten prej askujt!? Ata, qė nuk ju dhims as jeta pėr LIRINĖ, nė lulen e rinisė!? CILĖT jane terroristė, ATA qė luftuan bri teje o Hashim Thaci? O Jakup Krasniqi? O Agim Ceku? A e ndjeni ju bre "burrat" e kombit tėrmetin e nėndheshėm qė po e tronditė Kosovėn, qė po e tronditė kombin shqiptar?!....PO jo mor jo,e kam thėnė dhe mė parė, ju jeni nė gjumė, nė gjumin e ariut polar!!!
Eu, kėshtu ju ka leverdisė e ju leverdisė tė heshtni, ndaj heshtni tė vetėdijshėm!!! Del Gjenerali ynė, duke ju marrė goja e me shumė mundim, si i frikėsuar, mezi thotė, se i vjen keq pėr atė qė po ndodh...!? Tė tjerėt heshtin dhe i numėrojnė orėt, qė kjo qė po ndodhė, sa mė parė tė harrohet...
Kėshtu janė mėsuar, duke e ditur se e nesėrmja do tė sjellė edhe diē mė tė tmerrshme dhe kjo do "harrohet" si shumė tė tjera, qė po ndodhin dhe po „harrohen“....
Kryeministri ynė, nė njė bisedė, para njė muaji nė RTK, tha se nuk do mė gjak, qė tė derdhet nė Kosovė!? Po kjo; mor zoti kryeminister, qė po ndodhė nė trojet e ndara e tė dhunuara, nuk ėshtė Kosovė, a nuk janė keto toka shqiptare? Jo, me siguri pėr ty jo!!!... Pėr kryeministrin jooooo...... se ai di vetėm Drenicėn (nėse e di?1). Vaj ,medet!... Kėta vet po deklarohen, se nuk ju duhet patriotizmi..... kėshtu po thonė udhėheqėsit tanė, kėshtu tha edhe Kryeparlamentari i Kuvendit Jakup Krasniqi:...." nuk na duhet patriotizmi......!?1- e tha para 500 pjesmarrėsėve nė akademinė pėrkujtimore tė vėllezėrve Gėrvalla dhe Kadri Zeka, mbajtur nė janar 2007, nė Bitikheim tė Gjermanisė, afėr Shtutgardit…Serbia po punon shumė, ajo po ngutet, se i ka bėrė planet qė herėt dhe po i zbaton. Krerėt serbė po ecin lirshėm nėpėr Kosovė, pa lejen e askujt, pa ju futur asnjė therrė nė kėmbė!?. Mbajne tubime nėpėr enklavat e “tyre”, flasin se nuk e njohin Kosovėn! Ata asnjė herė nuk harrojnė ta quajne Kosovėn, Kosovo i Metohiju. Kurse tanėt i minimizojnė vetė pjesėt e tyre..... e quajnė Kosovėn Lindore, Lugina e Preshevės! Tek ne i quajnė lugina Prrockat, ata lumej tė vegjėl, qė rrjedhin nga malet e Sharrit.!.

Rreth nesh janė dhe dy republika sllave, njėra me emrin Maqedoni. Pothuajse gjysmen e trojeve shqiptare,kjo republike e morri peshqesh.... dhe sot e kėsaj dite akoma grabit toka tė trojeve shqiptare, ku popullsia eshte mbi 90% shqiptare?!?. Mali i Zi po ashtu, dhe Kosova lindore me mbi 80% me popullatė shqiptare!?. Edhe ne Republikėn e Malit tė Zi janė te okupuara vendet mė tė bukura e mė tė begatė tė trojeve shqiptare!? Kudo shqiptarėt janė pothuajse nėn trysninė e egėr barbare sllave, jane tė kėrcnuar, tė persekutuar, tė vrarė e tė injoruar nga shkijet sllavo-ortodoks. Ah medet, qė edhe sot e kėsaj dite trojet shqiptare lėngojne nga ēizmja e gjakatarėve serbo-malazeze-sllave dhe sllavo- maqedone!!!!. A nuk ėshtė mjaftė mė, pėr popullin shqiptar kjo vuajtje kaq e gjatė e me shumė sakrifica?
Vallė ende nuk i gjeti bijtė e tij tė vėrtetė ky popull, pėr nė krye te vendit e t'i dalin ZOT dhe ta mbrojne kėtė popull e kėtė tokė, kėtė mini fitore tė arritur me shumė sakrifica e gjak.???.... Jo po shihet sheshit, ėshtė shumė e qartė, se ata qė nuk ju dhimset Kosova, ata qė nuk e dėgjojne zėrin e popullit, ata dalin nė krye.!? Ndaj kėshtu po na gjen pėr herė e zeza1!!. Atė qė po e fitojmė, po e japim prap nėpėr tryezat e mbajtura nė Evropė e botė. Dhe sa herė na e bėri me hile kjo Evropa plakė dhe ende nuk po dimė, se kur ėshtė me ne shqiptarėt kjo kurvė!. Sa e sa herė na coptoi dhe po na copton!!! Vallė si ka mundėsi, qė politikanėt tanė, ta ulin veten aq poshtė, kur janė nėpėr tryeza tė atilla, ku copėzohen tokat tona!? Vallė si nuk kanė kurajo tė mbrojnė gjėnė mė tė shenjtė e mė tė shtrejtė?
Si nuk kanė guxim t'i thonėJO;JOOOOO....JO tė fortė!. Pėrse ? Pėrse?! E dinė tė thonė vetėm..... po...... kėta frikacakė!!!. Qoftė larg tė thonė.... se kjo tokė ėshtė e jona, dhe ne jemi ZOT kėtu.!... Kurse shkijet qoftė dhe njiemije herė nė se e pėrmendin Kosovėn, ata i thonė Kosovo (i) dhe Metohiju!
Vallė si ka mundėsi qė krerėt tanė aq shpejt tė harrojnė gjithė atė mundin shekullor, e aq mė e trishtuar ėshtė kur shkelin mbi gjakun e shokut, mikut, vėllaut, motrės, qė para tij ėshtė vrarė e i ka mbyllur sytė, duke qenė i sigurtė se ai, shoku i tij, do ta vazhdojė deri nė fitore luftėn, do ta qojė deri nė flijim amanetin!
Ashtu do tė duhej tė ishte, por jo sa keq, sa turp!.
Pikėrisht ata, shokėt e tė rėnėve tash po bėjnė pazarllėqe te mbrapshta1? Si u ulėn nė kolltuqet qeveritare e harruan gjakun e vėllezėrve e tė motrave, i cili gjak vaditi kėtė tokė sa e sa herė1. Ne mburremi se jemi shqiptarė, ne mburremi se jemi gjaku i Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, qė luftoi me trimėri jo vetėm pėr Shqipėrinė, por edhe pėr Evropėn.! Ai bėri emėr nė mbarė Evropėn pėr trimėri e guxim dhe ne edhe pas 550 vjetėve ende tė ndarė e tė coptuar?!. Me siguri , me veprimet e prijesave tanė, pacifistė e qyqarė, po e turpėrojmė dhe Skėnderbeun dhe luftrat heroike tė tė parėve tanė.!!!

E sot me ēfarė tė mburremi, tė mburremi me gjitha ato parti qė janė krijuar si kėpurdhat mbas shiut......dhe nuk i dimė se sa janė!? Apo me organizata, shoqata, lėvizje e te tjera, e te tjera, qė gjoja janė pėr bashkimin e trojeve shqiptare!?!. Po kėta zotėrinj si do t'i bashkojnė trojet shqiptare, kur akoma vet nuk janė tė bashkuar, kur akoma ėndėrrojnė pėr bajraktarizėm, pėr karierizėm, kur akoma nuk e treguan askund forcėn e tyre?
Ndaj pa u bashkuar sė pari ju krerėt politikė e pastaj dhe forcat politike, nuk ka bashkim, nuk ka pėrparim, nuk ka as fitore!!!!!. Lėvizja Vetėvendosja po del hapur dhe me njė program shumė tė qartė, e cila kėrkon mu nė qender tė Prishtinės aty ku e ke gjithė Evropėn, ate skile EVROPE; aty ku i ke tė gjitha pėrfaqėsitė e shumicės sė vendeve tė botės, tė cilat luajnė rol tė madh nė politikat botėrore!

Ne pėrfundim tė kėtij shkrimi, do t'i bėja thirrje mbarė kombit shqiptar,qe t'u kerkojė llogari politikanėve tė vet,qė janė nė krye, sepse ata janė fajtorė pėr tė gjitha kėto tolerime qė po bėhen nė kurriz tė tij, tė kėtij populli tė maltretuar nė shekuj.
Po lejohet tė luhet me gjakun e derdhur pėr kėtė tokė e pėr kėtė liri! . Tė huajit nuk i dhimbset gjaku ynė! Shkjau ėshtė mėsuar ta mbajė Kosovėn, me tė cilėn ka bėrė ēfarė ka dashtė, me gjakprishurit e sė kaluarės dhe tė tashmes.
Dhe sot manipulon me ata tė sė djeshmes, tė cilėve u ėshtė bėrė gjaku ujė! Ata janė edhe sot nė vendet mė tė rėndėsishme dhe mė VENDIMTARE pėr ne! Mesa duket kanė qenė dhe janė udbashė, dhe sot janė ulur kėmbėkryq nė pushtet e nė qeveri !!!
......Sa i zymtė e me mjegull ky fundi i vitit mė tė rėndėsishėm tė historisė sė kombit tim!!!
Viti i pavarėsisė...!

zhgėnjimi
19-03-2010, 23:22
» Opcionet pėr artikullin
Bėj favorit kėtė artikull
Pritoje kėtė artikull
Dėrgo tek shoku/shoqja
Shto koment kėtė artikull
Kryeministri Hashim Thaēi e ka paralajmėruar Serbinė se sė shpejti do tė befasohet me numrin e shteteve tė reja qė do ta njohin pavarėsinė e Kosovės. Ai e ka bėrė kėtė koment si kundėrpėrgjigje ndaj deklaratave tė ministrit tė Jashtėm serb, Jeremiq, se disa vende do ta tėrheqin vendimin e njohjes, nėse gjykata ndėrkombėtare vendosė se me pavarėsinė e Kosovės ėshtė shkelur e drejta ndėrkombėtare. Ndėrkohė njoftohet se Portugalia tė martėn diskuton njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Portugalia do tė vendosė tė martėn pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės

Burime nga Lisbona bėjnė tė ditur se kjo ēėshtje do tė diskutohet nė mbledhjen e Qeverisė sė Portugalisė, me 7 tetor edhe pėrkundėr faktit se ka shumė presion, veēmas nga Spanja qė tė mos e bėj kėtė.
Zatėn Spanja ka shfrytėzuar ndikimin e saj edhe tek njė numėr i vendeve tė Amerikės Latine, nė mėnyrė qė ato tė mos e njohin Kosovės – shtet tė pavarur e sovran.

Njohjen e Kosovės e ka paralajmėruar edhe Maqedonia pėrmes presidentit Branko Cėrvenkovksi. Ndėrkaq Libia ka deklaruar se do tė votoj kundėr rezolutės serbe nė OKB.

zhgėnjimi
19-03-2010, 23:26
Omonia” kėrcėnon: Nėse digjet tjetėr flamur grek do tė reagojmė me mėnyra tė tjera
» Opcionet pėr artikullin
Bėj favorit kėtė artikull
Pritoje kėtė artikull
Dėrgo tek shoku/shoqja
Shto koment kėtė artikull

Organizata „Bashkimi demokratik i Minoritetit Etnik Grek Omonia” nepermjet nje deklarate per median ka reaguar ne lidhje me aktet demostrative te djegies se flamujve greke ne disa qytete te vendit.

Ne deklarate thuhet se keto akte fyejne ndjenjat kombetare te nje popull. „Duam te theksojme se aktet e diteve te fundit dhe sidomos ato ne Sarande, qe mesa duket nxiten nga forcat e padukshme dhe nga qarqet ultranacionaliste antigreke, kane si synim te cenojne bashkejetesen e shembullore te komunitet tone me qytetaret e tjere si edhe te prishin marredheniet e mira qe ekzistojne mes dy vendeve fqinje. Nuk duam qe akte te tilla te na cojne ne situata te konfrontueshme etnike” thuhet ne deklaraten e shoqates Omonia. Kjo shoqate paralajmeron me tej se nuk do toleroje, ndersa shton se neqoftese keto akte do vazhdojne do te reagojne ne menyra te tjera.

Shoqata i ben apel qeverise, faktoreve politike konstruktive si dhe medias te distancohen nga akte te tilla dhe te tregojne se nuk jane indiferente kur nje pjese e qytetareve te ketij vendi fyhet masivishit dhe nepermkembet dinjiteti i tyre kombetar.o,omia organizata armiqsore antishqiptare qe me nennshkrimine president ramiz alise u lejua te ushtroj aktivitet anti shqiptarė ne shqiperi
ashtu si famkeqi janullatosi qe don te shkombtarizoj kombin shqiptarė

zhgėnjimi
19-03-2010, 23:46
Oh moj tokė moj tokė arbrore
xhelal ferizi kenge shqiptare nga mergimi
shum kuaj druri me hile
me sa helme e kokė gjarprore
te kan hy n' token karajfile

te ka pre gzimet shpata e kosa
her andarti e her qetniku
pop gjandar janullatosa
sa shum zhgjyri e meteliku

te kan hy kahdo me te pre
me sa shpata e sa shigjeta
me tradhti kan shitė e ble
ne gjak e lot te ka shkue jeta

por se je njė qendrestare
permbi shkrumb qelė tulipane
sa shum plagė ti lan barbare
e ti mbete iliriane

tokė shqiptare e bukurisė
plaget tua i sheron dielli
ti je vet dheu i magjisė
je bekue nga deti e qielli

e nuk bjen dot me u gjunjzue
se je tokė skenderbegiane
shekujt prap kan me t' lulzue
prej qamerie ne tokė dardane

e prej durrsi e myzeqeje
prej tropoje e kah delvina
ty t' shkrepė pushka si flakė rrfeje
te ruajn zanat n' mote e stina

e nuk te preket kurrė ai dhe
se shkelė greku as pansllaviani
se shqipnija e ka nji fe
qe i vlon shqip porsi vullkani

zjarrė e ka at fe shqiptare
hyjnė shqiptar't ne kullė t' barotit
i madh e i vogel pa dalė fare
s' merret toka e kastriotit


nga autori ne mergim xhelal ferizi

zhgėnjimi
20-03-2010, 00:11
E thekshmja bėrtimė
E thekshmja bėrtimė
*******************
———————————

Shkruan Xhelal Ferizi nga Mitrovica
————————————–
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
—————————————————
kushtuar vashave tė dhunuara shqiptare
nga bishat serbe
——————————————

E thekshmja ,bėrtimė
ka rr’qethė nė damarė qdo gurė e bimė
ka shpue pėrtej,qdo kohė e stinė
ka prekė,nė sytė, e nė mendje tė diellit
nė dhembje tė kafkės nė kapak tė qiellit
kur bėrtima ,e thirrja pėr tė shpėtuar nderin
ka prekė,ah,thekshėm,detit tu i lue vnerin
ka rrėnue fijet qė lidhin,ylberin
ka vra zogun n’gushė,tu k’ndue kangė pėr nanen
ka tha n’ dritė shkėlqimin,qė po e mbante hanen
ka pre n ‘pėr damarė,shekujt,e,ngazllimit
kan tha mu n’ kullim,ujrat e burimit
kan prekė dhimbjen n’ palcė yllit shkėlqimtarė
kan dalė lot qerpikut qiellit me i mbetė varė
kan kalue caqe,kan lanė gjurmė n’ndėrgjegje
kan shkue pėrtej caqesh,pėrtej,qdo qiell megje
britma e thekshmja britma,nėn dhunė e nėn shkja
qė femren shqiptare,prej gzimi e ka nda
e ka nda ,prej lules,e ka nda prej flete
ia ,ka, nda shpresat qė i ka lidhė pėr jete
i ‘ ka,pre shikimet,pėr,tė,ardhmen,vlerė
pėr ėndrrat,t’dashurisė,t’mbjellura me erė
e ka,nda,prej,ere .e ka nda arome
ah e thekshmja,britma,tue therrė kromozome
tue therrė n’pėr ,qeliza,qdo,gjen tė lirisė
birtma shum e thekshme ,e,vashes,t’dardanisė
britma shum e thekshme ka prekė ,thell nė yllė
i ka thye skeletet e drujve n’qdo pyllė
i ka thye eshtrat i ka thy skeletet
i ka thye kthjelltsinat qė i kan buru detet
britma e qik’s shqiptare,qė ka mbetė nėn shkja
hanen,e ka vyshkė e diellin e ka tha
e , ka shpue damarve n’ dhimbje qdo curril
e ka prekė,me d’nesje,boten n’ karajfil
bota e karajfilit,qė lidhet n’ shum deje
ka ra,me lot paqeje,tue prekė n’pore feje
nėpėr pore feje nėpėr pore dini
nėpėr,pore kombi turku e latini
e qik’s shqiptare ka thye amerikė
ka ,shpue pėlhurė drite yjet i ka fikė
britma shum,e thekshme,po shkon drejt gjithsisė
pėr me prekė shum stina,e zemra t’ galaksisė
ajo gjymtoj detin ajo gjymtoj dhe
ka prekė n’pėr gjuhė kombesh ka prekė n’ pėr qdo fe
ka prekė nėpėr zemra nė mushkri botrore
kur ka ra nė shkja vasha e dlirtė arbnore
ka me prekė me shekuj ,ka,me thirrė.n’ qdo vesh
deri sa tė del gjyqi i zotit n’ shesh
deri sa tė, bie,kometa mbi shkja
deri sa gjak yjesh me lot kan me ra
deri sa gjygjsitė,drejt kan me pleqnu
mos me pre pazare kobe mos me shkru
mos me pasė shqipnija as n ‘gurė e as n’ dhe
hajmali tė djajve,token qė i kan pre
mos me pasė kosova britma t’thekshme n’ gjak
mos me u dhunue vasha n’shkje e n’ karadak

Xhelal Ferizi autori neper vite me vargje shqiptare
*****************************************

zhgėnjimi
20-03-2010, 00:18
Liderėt politikė tė Kosovės duhet t'ia tregojnė dhe tė mos ia fshehin realitetin e hidhur popullit tė Kosovės. Kėto rrethana janė tė disfavorshme dhe vendin e kanė rikthyer shumė prapa. Tė gjithė liderėt politikė tė Kosovės, qė sot janė ulur nė karriget e Kuvendit tė Kosovės, nuk duhet tė harrojnė se nuk e kanė mandatin e popullit shqiptar tė Kosovės pėr tė vendosur pėr fatet e Kosovės. Gafurr Adili, zėdhėnės politik i FBKSH-sė, flet pėr Express.

Nga Nebih Maxhuni,

Do ta mbrojmė popullin e pambrojtur shqiptar, kudo qė ai ndodhet, dhe mbi tė gjitha nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, nėse njė gjė tė tillė nuk do ta bėjnė institucionet e Republikės sė Kosovės dhe KFOR-i, tė cilat deri mė tash nuk i kanė kryer detyrat e tyre. Gafurr Adili, zėdhėnės politik i Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), flet pėr Express.

EXPRESS: JENI TE INFORMUAR ME SITUATĖN E KRIJUAR NĖ KOSOVĖ, KUR PO DISKUTOHET PĖR PLANIN GJASHTĖPIKĖSH TĖ BAN KI MOONIT. ĒKA KONKRETISHT ĖSHTĖ DUKE BĖRĖ ARMATA KOMBĖTARE SHQIPTARE (AKSH) NĖ KĖTO MOMENTE?

Gafurr Adili: Plani gjashtėpikėsh i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, z. Ban Ki Monn, i cili edhe u miratua nga Kėshilli i Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, pas ndarjes "de facto", jo vetėm pėrmes Planit Ahtisaari, por edhe tė Marrėveshjes sė Kumanovės Jackson-Pavkovic, (me miratimin edhe tė ish-komandantit Agim Ēeku, nga ku u urdhėrua qė UĒK-ja dhe konkretisht UĒK-ja e Zonės sė Shalė-Bajgorės tė mos futej nė Mitrovicė, por tė vinte nė Prishtinė, edhe "de jure" po e ndan Kosovėn. Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) nė Zonėn Nr. 2 (Kosova Historike), dhe konkretisht Nėnzona Nr. 2 (Mitrovica) qė nė vetvete pėrfshin gjithė Mitrovicėn (atė jugore dhe veriore), si dhe gjithė Drenicėn dhe Shalėn e Bajgorės, janė duke i pėrcjellė situatat e krijuara nė terren dhe janė nė pėrfundimin e pėrgatitjeve tė veprimeve konkrete, fillimisht politiko-diplomatike dhe mė pas edhe... Bashkė me vėllezėrit e shokėt tanė tė idealit, prej kohėsh atje ndodhet edhe kryetari i FBKSH-sė, Prof. Dr. Bashkim Mitrovica, i cili ėshtė edhe Komandant Suprem i AKSH-sė.

EXPRESS: KA PASUR ZĖRA SE DUHET TĖ RISHIKOHET MARRĖVESHJA E KUMANOVĖS. CILI ĖSHTĖ REAGIMI I FBKSH-SĖ NĖ LIDHJE ME KĖTĖ ĒĖSHTJE?

Gafurr Adili: Marrėveshja e Kumanovės realisht edhe ėshtė rishikuar, por kjo gjė, ashtu si pėrmbajtja e saj (edhe pse e njohur nga ish-komandanti i UĒK-sė, z. Agim Ēeku dhe ish-lideri politik i UĒK-sė, z. Hashim Thaēi) ashtu si Plani 6-pikėsh i Ban Ki Moonit, opinionit kombėtar shqiptar dhe mbi tė gjitha UĒK-sė. Si shumė marrėveshje tė tjera antishqiptare, kurrėn e kurrės ato nuk i janė shpalosur opinionit kombėtar shqiptar dhe mbi tė gjitha shqiptarėve tė Kosovės, sepse po tė ishin shpalosur me kohė, as nuk do tė ishim nė kėtė gjendje ku edhe jemi tani. Dhe, pėr kėtė qė po ju them, mjafton t'ju rikujtoj letrėn qė Ban Ki Moon (nė qershor 2008) ia dėrgoi presidentit tė Kosovės, z. Fatmir Sejdiu, dhe zotėria nė fjalė e ka mbajtur nė sirtarėt e tij dhe jo vetėm nuk e ka bėrė publike, por as nuk ia ka dėrguar pėr diskutim Kuvendit tė Kosovės. Pse? Sepse, kjo ka qenė dhe kjo ėshtė forma mė manipuluese e politikanėve tė korruptuar tė Prishtinės, tė cilėt nuk kanė qenė dhe nuk janė asgjė tjetėr, pėrveēse politikanė marioneta tė atyre qė kanė bėrė dhe bėjnė politikėn dhe ligjin nė Kosovė. Pra, Marrėveshja e Kumanovės do tė rishikohet, sepse diplomacia dhe politika e Serbisė tanimė ėshtė nė njė avantazh, si kurrė ndonjėherė mė parė, pėrballė politikės (gjumashe e servile) tė Prishtinės. Por, ne kemi deklaruar se atėherė do tė shpėrthejė lufta.

EXPRESS: NĖ RAST TĖ NDARJES SĖ KOSOVĖS ( VERIU I MITROVICĖS), ĒKA DO TĖ BĖJĖ FBKSH-JA ME KĖTĖ RAST?

Gafurr Adili: FBKSH-ja dhe strukturat e saj, ndėr tė cilat ka qenė dhe ėshtė edhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), kurrėn e kurrės nuk do tė pranojnė qė Kosovės t'i merret Mitrovica veriore. Ne tė FBKSH-sė, dhe konkretisht unė, prej kohėsh kemi deklaruar qė Leposaviēi dhe Zubin Potoku, qė Kosovės i janė bashkangjitur nė vitin 1952 pėr tė rritur popullsinė serbe nė Kosovė, dhe Kosovės i janė grabitur Presheva, Medvegja dhe Bujanofci, qė i janė aneksuar Serbisė, le t'i rikthehen Serbisė, ashtu siē Presheva, Medvegja dhe Bujanofci duhet t'i rikthehen Kosovės. Pastaj, po vitin e kaluar (2007), unė kam deklaruar se ndarja e Kosovės ėshtė loja domino.

EXPRESS: CILAT JANĖ AKTIVITETET E AKSH-SĖ DHE NĖ CILAT ZONA TĖ KOSOVĖS OPERON AJO?

Gafurr Adili: Kemi deklaruar se AKSH-ja as nuk ka vepruar dhe as nuk vepron aty ku vepron uniforma shqiptare dhe uniforma e aleatėve tanė, nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė Republikėn e Kosovės. Dhe, ky ka qenė njė nga vendimet e shumta tė Kuvendit tė Dytė Kombėtar tė FBKSH-sė, tė mbajtur mė 16 shtator 2006 nė Prizren, por vitin e kaluar vepruam aty ku nuk vepronte as TMK-ja dhe as KFOR-i (nė krahinėn e Besianės dhe tė Dardanės). Popullsia shqiptare rrezikohej, jo vetėm nga bandat kriminale tė "Car Llazarėve", por edhe nga xhandarmėria e rregullt e Serbisė. Dhe ky veprim politiko-ushtarak i FBKSH-sė, dalja nė skenė e AKSH-sė (tetor 2007), nė kohėn kur Serbia, Kosovėn e kėrcėnonte pėrmes bandave kriminale tė saj, me emrin "Car Llazarėt", pati efekte shume pozitive pėr Kosovėn dhe pėrshpejtoi pėrcaktimin e statusit tė Kosovės, sepse nė KS tė OKB-sė (dhjetor 2007), z. Ban Ki Moon deklaroi: "Lufta nė Kosovė ėshtė nė prag, sepse nga njėra anė nė Serbi kanė dalė "Car Llazarėt", tė cilėt kėrcėnojnė me sulm mbi Kosovė, dhe nga ana tjetėr nė Kosovė ka dalė AKSH-ja, e cila gjithashtu paralajmėron pėr mbrojtjen e Kosovės nga Serbia, prandaj sa mė parė duhet tė pėrcaktohet statusi i Kosovės dhe tė evitojmė konfliktin e ri ne Ballkan". Pra, ky veprim i AKSH-sė (vitin e kaluar- 2007) ishte baras me 10 beteja luftarake tė terrenit ushtarak.

EXPRESS: PSE MENDONI KĖSHTU?

Gafurr Adili: Sepse AKSH-ja politikisht udhėhiqet nga FBKSH-ja, e cila ka njė platformė politike (tė miratuar mė 2002) dhe njė program taktik e strategjik tė ribashkimit kombėtar shqiptar (tė miratuar nė shtator 2006), tė cilat i zbaton Sekretariati Vendimmarrės (truri politik) i Kryesisė Qendrore tė FBKSH-sė, dhe aty (truri politik), tė cilin e drejton kryetari i FBKSH-sė e Komandanti Suprem i AKSH-sė, z. Bashkim Mitrovica, ku jam edhe unė zėdhėnės politik dhe shef i Departamentit tė Diplomacisė sė FBKSH-sė, AKSH-ja pėrfaqėsohet pėrmes shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė AKSH-sė.

EXPRESS: CILAT JANĖ PLANET E AKSH-SĖ PĖR VERIUN E KOSOVĖS, KONKRETISHT, ĒKA DO TĖ MUND TĖ BĖNI?

Gafurr Adili: Do ta mbrojmė popullin e pambrojtur shqiptar, nėse njė gjė tė tillė kudo qė ai ndodhet dhe mbi tė gjitha nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, nuk do ta bėjnė institucionet e Republikės sė Kosovės dhe KFOR-it, tė cilat deri mė tash nuk i kanė kryer detyrat e tyre. Le tė jetė ky njė paralajmėrim, por jo (kurrsesi) njė kėrcėnim, pėr tė gjithė ata qė nuk i kryejnė detyrat e tyre, qoftė kjo pėr institucionet e Kosovės, apo edhe pėr ata qė e kanė ledhatuar dhe vazhdojnė ta ledhatojnė Serbinė dhe po e dėmtojnė Kosovėn.
Liderėt politikė tė Kosovės duhet t'ia tregojnė dhe tė mos ia fshehin realitetin e hidhur popullit tė Kosovės, rrethana tė disfavorshme kėto qė vendin e kanė rikthyer shumė prapa. Tė gjithė liderėt politikė tė Kosovės, tė cilėt sot janė ulur nė karriget e Kuvendit tė Kosovės, nuk duhet tė harrojnė se nuk e kanė mandatin e popullit shqiptar tė Kosovės pėr tė vendosur pėr fatet e Kosovės, sepse nė zgjedhjet e fundit as 45 pėr qind e popullit (sipas raportit te OSBE-sė) nuk doli nė zgjedhje, por realisht vetėm 27 pėr qind e popullit doli nė kėto zgjedhje, sepse populli pėrkrahu thirrjen e FBKSH-sė dhe tė Lėvizjes Vetėvendosje pėr bojkotimin e kėtyre zgjedhjeve parlamentare nė Kosovė. Kurse, mesazhi i FBKSH-sė pėr popullin shqiptar tė Kosovės ėshtė qė tė bashkohet me protestat qė po organizohen nė Prishtinė, protesta kėto qė duhet tė jenė sa mė masovike si deri mė tani, sepse vėrtet Kosova dhe gjithė ēėshtja jonė kombėtare po rrezikohet seriozisht.

EXPRESS: CILAT JANĖ RAPORTET E AKSH-SĖ ME STRUKTURAT E SIGURISĖ NĖ KOSOVĖ, FJALA ĖSHTĖ PĖR KFOR-IN, POLICINĖ...?

Gafurr Adili: Nuk kemi pasur dhe as nuk kemi, as raporte tė mira dhe as raporte tė kėqija me Policinė e Kosovės, TMK-nė dhe KFOR-in, sepse nuk kemi pasur nevojė pėr raporte tė tilla, qofshin ato tė mira apo tė kėqija. Pra, AKSH-ja ka vepruar dhe do tė veprojė vetėm atje ku nuk vepron uniforma shqiptare si dhe uniforma e aleatėve tanė, me emrin KFOR.

EXPRESS: ĒKA MENDON AKSH-JA PĖR KRIJIMIN E FORCĖS SĖ RE TĖ SIGURISĖ SĖ KOSOVĖS (FSK)?

Gafurr Adili: Akoma nuk kemi informacione tė detajuara pėr kėtė problem, prandaj pėr momentin nuk mund t'ju pėrgjigjem. Ju jap fjalėn se shumė shpejt edhe pėr kėtė ēėshtje do ta merrni qėndrimin tonė, sepse struktura inteligjente e FBKSH-sė, Sigurimi Kombėtar Shqiptar (SKSH) po punon nė drejtim tė grumbullimit tė fakteve dhe tė provave materiale, ndėr tė cilat janė edhe ato, nėse nė kėtė FSK nuk do tė ketė vend pėr djemtė dhe cucat atdhetare tė UĒK-sė, si dhe as pėr ata djelmosha dhe vasha shqiptare qė prejardhjet e tyre i kanė nga familjet patriotike shqiptare tė Kosovės, qė do tė thotė se kjo (FSK) do tė jetė njė strukturė tjetėr multietnike, krahas Policisė sė Kosovės dhe qė do tė drejtohet nga ata shqipfolės, qė ata apo familjet e tyre, edhe nė tė kaluarėn dhe tani mė shumė se Shqipėrinė e kanė dashur dhe e duan Serbinė

zhgėnjimi
20-03-2010, 07:05
Shtohen tė papunėt, shqiptarėt te varfer


Viti 2008 duket se i ka lėnė shqiptarėt tė papunė dhe mė tė varfėr.
Shumica e punėkėrkuesve ende nuk kanė gjetur njė tė tillė dhe rrugėzgjidhja e vetme nė kėtė rast
ka qenė emigrimi ndersa disa kan vendosur per vetvrasje nga varfria sidomos njihet kosova per nje ekstrem varfrie dhe vetvrasje nga varfria skamja mjerimi e papunsia
kur te tjeret amerika europa dhe te huajt tallen me varfrine e kosves .
Kėtė vit numri i atyre qė nuk kanė njė punė ka shkuar deri nė 13162,
njė shifėr e lartė kjo kur bėhet fjalė vetėm pėr Tiranėn.
Nė Drejorinė Rajonale tė Punėsimit nė Tiranė shifrat bėhen edhe mė reale.
Ndryshe nga viti 2007 kur regjistroheshin vetėm 12747 tė papunė kėtė vit shifrat janė rritur, duke shkuar afėrsisht nė 14000,
njė e dhėnė negative kjo, ēka do tė thotė se shifrat po vijnė nė rritje.
Statistikat tregojnė se ato qė interesohen mė shumė pėr njė vend pune janė femrat. Numri i atyre qė janė regjistruar kėtė vit ka qėnė 7898, ndėrsa numri i meshkujve ka qenė mė i vogėl 4320.
Pėr punėkėrkuesit zyra e punės mbetet njė shpresė dhe nė tė trokasin ata qė shpresojnė se tė nesėrmen do tė kenė njė punė.
Grupmoshat qė interesohen mė tepėr janė tė moshės 35 e lart,
numri i tyre ėshtė 5852, por nė njė numėr tė konsiderueshėm janė edhe ata tė grupmoshave tė tjera duke filluar qė nga mosha 16 vjeē.
Megjithėsė vitet e fundit po i kushtohet njė vėmendje e madhe arsimit tė lartė, sėrish ka njė numėr tė madh punėkėrkuesish qė kanė vetėm arsimin e detyrueshėm 8-vjeēar dhe tė tillė janė 6823, ndėrsa me arsim tė mesėm janė 3052.
Numri mė i pakėt qė i drejtohet zyrave tė punėsimit janė ata me shkollė tė lartė.
Pėr vitin 2008 numri i atyre qė kanė njė diplomė dhe shpresojnė pėr sigurimin e ndonje pune me anė tė ndėrmjetėsimit tė zyrave tė punėsimit ka qėnė 1149.
Pėrgjegjėsja e sektorit tė statistikave, Eleonora Domi shprehet se kėto janė vetėm shifrat e punėkėrkuesve tė papunė qė e kanė bėrė njė regjistrim nė Drejtorinė Rajonale tė Punėsimit,
por numri mund tė jetė edhe mė i madh, pasi shumica nuk janė tė regjistruar.
Pra, shifra reale nuk dihet, pasi njė numėr i konsiderueshėm punojnė nė tė zezė.

Ja shifrat
Katėr kategoritė e tė papunėve

Grupi i tė papunėve i pėrket katėr kategorive qė janė: tė papunė qė pėrfitojnė pagesė papunėsie 1368 persona tė regjistruar, tė papunė qė pėrfitojnė nga skema tė tjera, tė papunė qė pėrfitojnė ndihmė ekonomike dhe kėtu shėnohet njė numėr prej 7362 personash. Njė kategori tjetėr ėshtė dhe ajo qė trokasin pėr herė tė parė nė zyrat e punėsimit ndėrsa punėkėrkuesit afatgjatė janė mė tė shumtė nė numėr afėrsisht 6848. Ndryshe nga viti 2007 kėtė vit nė Zyrėn e Punėsimit janė regjistruar kategori tė veēanta njerėzish dhe me njė numėr mė tė madh se vitin e kaluar. Vihet re njė interesim i popullsisė rome pėr punė, numri i tė regjistruarve ėshtė 1138, njė kategori tjetėr ėshtė dhe ajo e personave me aftėsi tė kufizuar dhe numri i tyre ka qenė 62. Punėt qė ofron zyra e punėsimit janė nė bazė tė aftėsive tė punėkėrkuesve, tė cilėt mė parė duhet qė tė bėjnė njė kėrkesė, tė hapin njė kartelė me tė dhėnat se ēfarė aftėsish kanė dhe ēfarė janė tė aftė tė bėjnė. Ata qė janė tė arsimuar dhe kanė njė diplomė tė shkollės sė lartė ose kanė kualifikime tė llojeve tė ndryshme duhet t i dorėzojnė bashkė mė kėrkėsėn pėr punė.

Programet
Pėr meshkujt ofrohen punė nė ndėrtim

Punėt qė ofrohen pėr meshkujt janė mė tepėr nė ndėrtim ndėrsa pėr gratė ofrohen punė nė industrinė pėrpunuese. Pėr tė rinjtė ofrohen kurse trajnimi dhe programe nxitėse pėr punėsim. Tė dhėnat nga zyrat e punės tregojnė se vetėm 2381 nga kėrkesat e tė papunėve janė plotėsuar pėr vitin 2008, ndėrsa tė papunė vazhdojnė tė jenė rreth 12000 mijė persona dhe kjo shifėr vetėm pėrsa i pėrket qytetit tė Tiranės. Kėshtu ky vit do ti lėrė shqiptarėt me njė numėr tė madh tė papunėsh dhe mė shumė tė varfėr. Ndihma ekonomike qė i jepet shumė familjeve nuk i plotėson as nevojat mė minimale. Por ajo qė vihet re ėshtė se tė papunė nė numėr tė madh nuk janė vetėm tė paarsimuarit , por gjithashtu edhe tė arsimuarit. Diploma e njė shkolle tė lartė shpesh herė nuk ėshtė mjeti me anė tė cilės mund tė sigurosh njė punė. Me mijėra tė rinjve iu duhet tė qėndrojnė nė pritje ndoshta edhe pėr shumė vjet.
Nderkombtarėt instaluan ket mjerim dhe mafiozitet duke i bllokuar shqiptarėt qellimisht per tu varur be qafe perjetsisht gurin e varfrisė e vetvarsejeve zhgenjimeve
nga skamja e mjeruar skamja ėsht tejet antinjerzore dhe krim antishqiptarė qe instalohet nga agjenturat e huaja qellimisht ne trojet shqiptare ne qdo cep
ndersa qeveria shqiptare detyrimisht duket si e ndegjueshme
dhe e pa fquqishme e montuar aty
me kushte dhe esht kukull qe zbaton projektet agjentureske
urdhruese ne funksion te sabozimeve qe kerkojhne te huajt pra agjenturat e huaja
sepse nuk kan si te quhen ndryshe ato vende vetem agjentura qe sabotojne
trojet etnike shqiptare duke i bllokuar me varfri ne menyre qe varfria te mos i hiqet asnjiher shqiptarve neper shekuj duke e gjunjzuar ket popull dhe duke e detyruar te marr boten ne sy ne ket menyre demtohen interesat kombėtare te atdheut dhe populli po demtohet me nji traumatizim te ri dhe pikrisht esht ky plan i agjenturave te huaja qe ta ken neper kembe nji
komb te tille per tu tallur me traumat e tij neper shekuj ne menyren ma sadiste kriminale
siq po veprojne

zhgėnjimi
20-03-2010, 07:21
Qanė veriu medet qe sa vjet
autori xhelal ferizi
mbetė i ndarė andej kah kalaja
fusha te mdha e tokė me bereqet
kah luginat e malet me pllaja
kah bjen maja e larta sokolica
ndaj jan trojet e arta shqiptare
mes per mes u nda mitrovica
veq pse deshten hilet nderkombtare
mendja e zezė e frances mizore
nxori ushtri e armė aty vrastare
mu nė urė ne ballė t' shqipnisė arbrore
ja ndau ballin tokes atdhetare
e la ne vuajtje ibrin la me lot
qė rrjedhė gurėve si margaritari
mbet qyteti i perlotur ne mot
u nda per se gjalli shqiptari nga shqiptari
se hilja ishte buka e frances prore
edhe e te tjerve ne europen qe esht tallė
e i ka la ne gjak trojet arbnore
ne n serbian i ndau e i la me mallė
per te ra mbi ne dhuna e ferrit
njiqind vjet pa nderpre sa thika
mbyllja e gojes edhe hieja e territ
e dhunua jan sa gra e qika
eh sa shum lumej jan skuqė nga gjaku
sa shum gurėta kan pelcitė vuajtėrie
sa shum therrat jan mbulua sa praku
sa shum qyqet jan pa n 'kulm qatije
sa vajtimet jan ndje neper troje
sa shum lulet jan pergjakė mbi dhe
gjak ka dalė e bertimė per goje
ne trojet tona kur ranė grek e shkje
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
20-03-2010, 07:41
Por se nuk esht askund siguria
autori xhelal ferizi
kot e kan qendrat nderkombtare
se per se gjalli nuk ndahet shqipnija
se veriu esht nje toke shqiptare
deri te lugjet ku bjen albaniku
ku frynė era e lehte kah lugina
le te din pansllaviani armiku
se nder mote nder shekuj e stina
ne dore armike trojet iliriane
nnuk do te mbesin vendet e teutes
sa te jen gjallė shqiponjat albaniane
edhe kraht e lehte te sqepekrrutes
bijt t shqiponjas e sokola te malit
kan me ra si rrufeja mbi leshak
nuk do te ndalet pushka djal pas djalit
ka me u skuq gjith ibri me gjak
se nuk i falet toka tė mėrdhirit
akull ziut qe erdhi prej rusije
thue se hise e pat i biri i vampirit
ne ket mesdhe ardh prej siberie
po pse serbit duhet falur troje
pak nga pak siq ja jep europa
me i far kryqi ajo me i far loje
jap jep ne mote disi copa copa
trojet tona qe jan te trashgimit
qe bardhyli i la e iliria
deri sa ne gjak te jet deshira e vlimit
nuk i lshon jo trojet rinia
sa te jen pushket me ato rrethatore
mbi kala do te ushtojne bataret
kan me dalė sa ushtri arbnore
flakė do te ndizen barotet e zharet
se me falė tokė nuk ka shqipnija
gjithfar shkelsi qe vjen ardhacaku
ne albanik do te shkelqej liria
me dy kren do t 'ngritet bajraku
do te ngriten zanat n 'bjeshkė shqiptare
per liri me gjak do te vloj djelmnija
ne tokė t' parėve s' do t' ket farė barbare
sa t' jet gjallė per mbi dhe shqipnija

nga autori ne mergim xhelal ferizi

zhgėnjimi
20-03-2010, 08:15
Populli ynė nė shkelje pushtime prore
autori xhelal ferizi
lojė per manovrat botrore e rajonale
ne lojrat pansllave te pa kufi
po dridhen kahdo fusha e male
gryka lugina e bjeshkė kodrinore
por kahdo ne shkumbardha vale
shifen sa e sa atdhetare dashuri
qe ecin mbi gurė kullueshėm ngadale
e shqip valėzojnė bardh me melodi
duken kah do me dashuri patriote
kullimeve zemres e shpirtit te bjeshkve qe dalin
ecin derjt detit neper tokė kastriote
valen neper ecje nuk e ndalin
sa bukur flasin per etnike shqipėri
sa bukur neper sa e sa prroje bien
me emrin kah do liri
sa zogjt krahshkruar kan pi tė pa djallzuar
sa bukur e kan ligjėruar cicėrimen
sa zogjt shekujt armiq na i kan trazuar
sa zogza e ka nxjerrė bertimen
ne dheun ete parve dhunuar
a e shef o zot viktimen
a i shef lulet ebukura arbrore
neper shekuj duke i poshtruar
ne hset e tyre toksore
kanibalėt e malkuar
me fisete tyre hamshore
qe vijne ne ballkanin ilir
saidstqe per tu argtuar
qajė o fjala e lirė
qajė
se nuk do te keshė as ngjyrė per ta pershkruar
secilin djallė e vampir
qe vjen ne trojet tona dhune e pedofili per te ushtruar
e per te na lidhur me zingjirė
vetem pse jemi zogj te lirė
e te lirė dėshironim, per te flutururar
por na bėnė me vaj
kengen tonė te padjallzuar
ujq e skile e qakaj
qe vijne te uritur per sadizem
ne troje te huaja
duke uluritur
me bertimen per pansllavizem
shqiperinė etnike pėr ta bė me dėnesje e vajė
me varfri per ta rraskapitur
me coptime e kanibalizem
kahdo me kuaj druri tradhtia
me gjarpij te babzitur
me plane barbare kah e lashta etnija
kombin e vjeter neper shekuj duke e merzitur
ku krimi ju mboll e padrejtesia
e konferencat e tredhura zgerdhiheshin
tredhaket e qoroditur
prenin modele me hile
duke u zgerdhi me hater kah pansllavia
e shemtojne token karajfile
e mbi dhe ma e bukuria shqipnija
po qane nder shekuj nga keto hile
jo kurr kurr jo nuk do te lulzeoj qetsia
deri sa te ket dhelpra e skile
ne europe nuk do te jet siguria
deri sa edhe prrojet ma te vogla me lugina
albanik leshak e tutin
sjenice preshevė e novi pazare
sagnjaku e lojana me lugine
nishi e vranja e leskoci
ti kthehen shqipnise shqiptare
qe nji shqipni etnike neper mot e stine
te lulzoj ne bashkime kombtare
qe kurr ma shkja e grek e shkine
te mos msyjne
e ketu gjuha elire shqipe amtare
te ligjeroj me bukurine
merreni vesh ju o agjenturat nderkombtare
pushka shqiptare nuk do te ndalet
deri sa te jen hilet tradhtare
as nj cope toke nuk falet
e mjaft ma me drdhi bizare
se o dielli ne qiell do te ndalet
e trojet do i kthejem gjithkombtare
nga autori xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
21-03-2010, 14:58
Deri Sa N' Qiell Hapur Rrin Gjithsija'

Autori Xhelal Ferizi

Deri sa Yjet Tė Enden E Hana
Mua n'Vyrtyt Do T' M 'rrin Miqsija
Se N' Gjak Traditė Ma La Dardana

Edhe Gjuha Do T 'm' Rrin Shqiptare
Por Si Kanga E Bilbilit
E Dashuria Ajo Kombtare
Si E Ka Gjaku I Karajfilit

Edhe Mallkimi Per Tradhtarin
Nė Qdo Qelizė M' Rrin E Rruzė Tė Gjakut
Do Ta Dua Gjith Atdhetarin
Qe Rrin Nė Ballė Trim I Bajrakut

E Perqarsin Do Ta Mallkoj
Sa Tė Jen Motet Qė Mbajnė Kujtesa
Me Gjuhė Shqipe Do T' Ligjroj
Nė Varg Tue Thirrė Kah Fjala E Besa

Do T'nderoj Gjithmon Puntorin
Progresistin E Dijetarin
Do T' Mallkoj Gjith Puthadorin
Qe Tue Puthė Rrin Gospodarin

Do Ti Jap Gjith Varg Lavdije
Atij Biri Me Rrethatore
Qe Rrin Gati Me Gjak Trimnije
Per Me I Mbrojt Tokat Arbnore

Do T' Mallkoj Gjith Llafazanat
Edhe Pėr Jetė Sabotatorin
Edhe Mashtrues E Sharlatanat
Qė Atdheut Ia Shpojnė Krahnorin

Autori Xhelal Ferizi

zhgėnjimi
21-03-2010, 16:03
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu

Martir ishe,
martir je,
martir do jesh,
dhe neser,
edhe pasneser,
edhe kur,
une te mos jem,
ai qe jam,
vargeshkrues,
martiresh, te kombit martir.
Poet jam,
poet do jem,
dhe neser,
edhe pasneser,
ne nje varr do ndryhemi,
perqafimtas mes nesh,
poezite e mia,
te tua,
vuajtjet e tua,
te miat.
(poezi per veten dhe Xhelal Ferizin)Adrian Dule

zhgėnjimi
21-03-2010, 16:25
06-02-08, 21:44 #92
natyra
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 862
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Kushtuar poetit Atdhedashas z.Xhelal Ferizi

Ti Hero i Dardanise
Bukur po i kendon Lashtesise
Penda jote s'din te ndalur
Vuajtja jote e pa parur,
Ti Hero permbi shkrepa
Po ju kendon trojeve t'vjetra
Dhe nese zeri nuk te shkon,
E ke penden qe t'ndihmon
Qe nga dora kurr se l'shon
Sa pa pertim ajo qe shkruan
S'ka maqin qe ja muan
Sa me zelle dhe krenari
Eshte e bukur per stoli
Oh,sa shum po ia kan zili
Penda jote si ujevara
Nder penda tjera, eshte e para
Shkruna zi dhe shkruan bardh
Por gjithnje shkruan real
Ti bre penda e Xhelalit
Gur e shkemb e qelibarit
Rrofshe ti pend sa motet shekull
Paske qen gur e hekur
Se qyshe duhet t,jesh poet
Njemije vargje ne nje flet
Sikur t'jen o vale me det
Sikur t'jen o bjeshk me bore
Qka nuk ben o mendja e holle
Mendja e holle me aktivitetin
Sikur valet qe shperndain detin.

T'pershendes o i larte Xhelal...
shkruaj o vella
vargun kurr mos e ndal

Gjithnje me respekt
nga mike e juaj
natyra

zhgėnjimi
21-03-2010, 19:23
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Dalllėndyshe
----------------

Kushtuar Dallėndyshes Sė Ardhur
Nga Autori Xhelal Ferizi Liriku I Vargjeve Shqiptare
---------------------------

Po I Them Hanes Bė Hu Ndryshe
Qele Ballin E Mahnisė
Se Po T'vjen Nji Dallėndyshe
Kdnej Kah Toka E Dardanisė
-------
Po I Them Diellit Me Ngjyrė Ari
Jepi Qehre Ksajė T' Flutrimit
Zogzė E Qiellit Nė Tokė Shqiptari
Le Tė Ulet Nė Qerdhe T' Gzimit
----------
E Le Tė Rrin Si'q Rrin Pranvera
Nė Mes Luleve Kur Harlisin
Si Bilbilat Nė Kangė Kah Vera
Shteg Mė Shteg Nga I Kangė Ta Nisin
-------
Le Ta Nisin Le Ta Kndojnė
Veq Pėr Hater Tė Zogzes T' Mirė
Kahdo Zogjt N' Shqip Le T' Ligjrojnė
Pėr Rreth Sajė Me Krah Tė Lirė
--------
Ku Lirisht Ra Kjo Krahshkruar
Nė Qerdhe Vllezrish E Ku Ka Motra
Mirseardhje I Ka Uruar
E Lasht' Dardane Trolli E Votra
---------
Le Tė Na Sjellė Gzimin Si Tė Drites
Mu Nė Me S Fushash Gjelbrim' Gjera
Ku Rrin Qielli I Kolorites
I Larmuem Me Shum Ylbera
---------
E Si Gaz Margaritari
Kan Me Dalė Qehret Me E Pritė
Por Si Del Vizllueshėm Ari
Kur Te Gjenė E Bardha Dritė
--------
Se Kosova Sy Laryshe
Pret Me Zemer Diellatare
Sa Shqiponja E Dallendyshe
Qė Flutrojnė Mbi Tokė Shqiptare
------
E Pra Eja Nė Mes Neshė
Porsi E Bija E Diell E Hanes
N' Larmi Lulesh Ke Me E U Veshė
Si Princeshė Mbi Tokė T' Dardanes
-----------
T' Falim Gaz E Qehre Ylli
T' Qeshim ėmbėl Porsi Hoje
Tė Falim Fllade E Aromė Pylli
Kullim Gurrash N' T' Bardha Kroje
---------
Se Ktu E Bardhė I Thonė Fushore
E Lashtė E Gjerė Si Vet Mahnija
E Lavdishmja Tokė Arbnore
Nė Gji Qė E Mbanė Kjo Nanė Shqipnija
--------------
Autori Xhelal Ferizi Lirku I Vargjeve Shqiptare
-------------------------------------------------------------------------

Kushtuar Dallendyshes Se Ardhur Nga Malsija Ne Trojet Te Kosoves Dardane Shqiptare
Mga Autori I Vargjeve Lirke Shqiptare Kėngė Shqiptare Ne Strofa E Cila Besoj Se Do Te Ju Pelqen Publikut
Lexuesit Dardan
--------------------------------------

zhgėnjimi
21-03-2010, 19:25
Ata po mė nxisin
----------------
Autori Xhelal Ferizi
liriku i ankimeve shqiptare ne vargje
----------------------
oh ata po mė nxisinė ata tė pa fe
ata qė mbi atdhe kan pshty
ankimet shikimet e rėnkimeve mbi gurė e dhe
ajo tokė qė sa her nga rėnkimet u thy
----------
mos ma nxen per te madhe uratė e mirė
se un bėrtas deri nė qiellė
se vargu im im i lirė
kėrkon drejtėsi e diell
----------
ata vetėm ata po mė detyrojnė
tė bėrtas deri nė shekullin mė tė largėt nė mjegullimė
ata tradhtarėt qė sot sot po pseudoligjėrojnė
lotin po ma derdhin gurgullimė
----------
un i njoh ata dyftyrsha zagarė
ata kan pallė gjithmonė pėr armikun
ata ishin antishqiptarė
ata shqipėrisė etnike ja kan lotuar qerpikun
----------
e sot kan dalė si hero madheshtorė
ata jan ushkuri i i hasmit lakuriqa
ata jan lavire tė armikut shėrbėtorė puthadorė
tė regjimeve pjella dobiq e dobiqe
-------------
prandaj sot kur pallin mbi karriga
e shtihohen me famė pėr atdhe
o zot na ruaj nga eliga
si nuk del vullkani mbi dhe
----------
mė fal o populli im qė nuk mund tė pėrmbahem
se po dalin mbi dhe ujrat ezeza
pėr sė gjalli mbi tokė po thahem
qė i vėrteti tė lulzoj nder breza
-----------
e jo prostitutat e regjimeve dje e sot
gjithmonė mbi frone duke kthyer dyftyrsisht astare
jo se deti toka qielli na u mbush me lot
e gjak po pikojn dhimbjet shqiptare
-----------
nuk durohet nuk i gjemohet ma ksaj padrejtesie
prandaj fjala rrembyeshem po me zgjidhet
zbrit nga karriga o qen bir qeni o bir tradhtije rruspije
se vargu im i gjallė nuk lidhet
-------------
deri sa te jet e gjallė penda ime
edhe ather kur nė kthetra mė kishit ju kam thanė
do tė nxej per drejtesi per atdhe me drita kombtare e shkrime
si dielli me yj e hanė
--------
Autori Xhelal Ferizi
----------------------------
nga autori nė mėrgim xhelal ferizi

zhgėnjimi
21-03-2010, 19:25
O varre flisni o gurė

----------------------
Autori xhelal ferizi
-------------------
Flisni o varre flsni krijoni gjuhė toke
qė tė marrin vesh edhe akujt e errsira
qė tė merr vesh dheu e gjithqka e shqipnisė etnike loke
se drejtėsia mbi dhe ėsht ma e mira
----------------
flisni o heshtje o tė vdekur
tregoni o ju tė vdekur tjerė nga padrejtėsia
pse rrini o varrre heshtur e ju kohra stėrmekur
thuani se nuk durohet ma tradhtia
--------
po vdesin edhe varret tash nga krimi e errsira
edhe i vdekuri dy her po vdes
po vdesin edhe gurėt nga fjalėt e pshtira
asgjė e gjallė mbi dhe nuk do mbes
--------
servilija po vret shekuj e qast
nuk ka ma qeshje me zemer
brryli nuk po lshon mbi dhe asnji rast
lufta po bė bėhet pėr karrigė e emer
--------
dhe vuani o tė vdekur qė vdisni nga dy her
se fajtore ėsht pa shpirtėsia
tė drejtit jan gjithmonė tė mjerė
mbi dhe mbijeton mashtrimsia
---------
pse heshtni o varre pse heshtni o gurė
kush i kputi shekujt nė mes
kush nuk la lidhur nga zemra nė zemer asnji urė
kush vrau fjalė e besė
---------
i vrau gjithmonė brrylatari
i vrau gjithmonė e liga
i vrau i njerzve tugjari
i vrau lakmija e karriga
---------
pse heshtni o varre kur gjahtarėt kah ju kalojnė
kur varrosin ktu naten dinakėrinė
pse heshtni kur dhimbjet kahdo lotojnė e rėnkojnė
e ju e mbani heshtėrinė
------------
Autori Xhelal Ferizi nga Mitrovica
e kosoves
--------------------------------

zhgėnjimi
21-03-2010, 19:26
Kosovė o mėmėdhe atdhe
----------
Autori Xhelal Ferizi
-------------------
kosovė o atdhe pėr ty lulet e prillit mė kan tregue
kosovė o atdhe pėr ty vet prilli mė ka nxitė
dimri vera vjeshta pėr ty mė kan thanė me shkrue
pėr ty kosovė mė ka mallėnngjye secila ditė
--------
pėr ty o atdhe secila fletė vjeshtore
me qehre tė vet mė ka folė
pėr ty oj nanė shqipni etnike arbnore
ndjenjė mė ėsht bė secila shkrolė

---------------
pėr ty atdhe mė ka ndje secila fije bari
pėr ty mė ka ndje secila qelizė e diellit
pėr ty kam derdhė lot zemre e prej pende ari
kam shqiprue gjithkah edhe qelizat e qiellit
--------
pėr ty kam folė me shekuj e lule gzime
per ty kam kja hall me lule vajtimi
per ty jam dridhė nėpėr pėrmallime
dėnesshėm me lot kujtimi
------
pėr ty o i dashur mėmė dhe u bėra harrim
pėr ty u bėra pėr sė gjalli mėrgim varr
pėr ty o mėmėdhe u bėra mėrgim i gjallė murim
e din secili dru ah e bung e qarr
-------
e din secila lule qė e kam njomsue me lot
e din se cila fije bari
e din secili yllė nga qielli dje e sot
qė mė ka pa nė dorė me pendė shqiptari
----------
a e sheh kosovė nė secilen shkronjė time ka zemer
nė secilen shkronjė ka qelizė me dashuri
nė secilen shpirtė'shkronjė ka shqiptarė me emer
ka ndjenjė nė secilen shkronjė ka qelizė etnike shqipėri
-----------
Autori Xhelal Ferizi

zhgėnjimi
22-03-2010, 19:42
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
1.XHELAL FERIZI
05/03/2008 ne oren 17:
Himara tokė e bekuar shqiptare- bukuria e shqipėrisė- por duhet ta mbrojmė nga qakajt grek-
2.qė i sillen rrotull-
3.prandaj duhet prezencė ma e madhe e shqiptarve andej .
4.
Duhet te vrojtohet e tė pėrgjohet me kujdes secila lėvizja e grekve
qe synojne marrjen e kalase shqiperi nga mbrenda dhe coptimine himares -
5.bollanos dhe e organizates pan helene omonia duhet ti ndalohet veprimtaria ne trojet shqiptare -
6.andej kah himara tė mos lejojmė nė asnji mėnyrė ndikimin grek
7.qė grekėt tė fusin hundėt aty kjo nuk duhet te lejohet nga shqiptarėt e gjith botes ne asnji menyre -
8.
por tė merren masa energjike antigreke
9.pė ndryshime ne favor te shqiptarve nė at zonė shqiptare.

10.dhe himaren e jugun ta popullzojnė sa ma teper shqiptarėt patriot at zonė
shqiptare
ne menyrė qe pronat te ju ndahen prona patriotve andej atdhetarve
te mos dominojn grekofilet qe i sherbejne greqizmes dhe armiqve te kombit shqiptar
1.
Kti viti turistik
2.do tė ishte mirė qė nė himarė
3.tė organizohen festa pėr pavarsinė e kosoves
4.me muzikė shqiptare dhe takime te bashkatdhetarve patriot nga e gjith bota vendet e jugut duhet te vihen nen kontroll te atdhetarve sepse jan ne rrezik nga krymbja e grekofilise socialistet shqiptarė te dekompozohen ata perbejne rrezik per kombin -
5. te organizoohen kenge patriotike me motive te jugut dhe veriut nė himarė
6.
shqiptarėt bashk tė bashkuar shqiptarė
nji komb nji atdhe nji qendrim
20 miljon shqiptarė te botes bashk ne nji qellim gjithkombtarė
7.rrnoftė himara e bukur shqiptare poshtė tradhtia greke

rrnofte shqipera e bashkuar etnike
apel per unitet te gjith shqiptarve
ku do qe jan ne sherbim te trojeve dhe interesave kombtare
rrnofte kordinimi i shendetshem patriotik shqiptarė dhe lidhjet shqiptare per interesat tona te shpetimit kombtarė dhe te forcimit te atdheut tone te dashur
memes shqiperi etnike

apel nga autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi --------------------------------------------------------------------------------
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 28-10-09 nė 03:02.

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:41
xhelal ferizi
29/07/2007 ne oren 15:2
VRAPONI NE HIMARė
SHKRUAN XHELAL FERIZI
vraponi ne himarė o plisa
vraponi e dilni nga gurra
o burra shqiptarė si lisa
armiku po vjen me turra
vraponi o te bijt e guximit
vraponi si rrufeja e motit
ajka shqiptare e trimit
sternipt e kastriotit
guret atje ju thrrassin
e vales ndjeshmeria
dhe bjeshket po pelcasin
ka hy ne palcė trinitrija
shqiptar kaho me gjak
te fisit e fares s e vjeter
himaren po ua lidhin me lak
danajt e quajtur greker
dhe dilni te gjith si grejzit prej zguri
nga lisat kur ngucen me krande
shqiptar te granitit ma te fort se guri
vdis o shqiptar per token tande
himara si syt e ballit
si drita q e vjen shejtni
po o qajnė damaret e zallit
e guri po thrret per shqipni
shqiptar a jeni ne jetė
a thue Jeni per t’ gjall vdekė
ku jini o trima me fletė
himares mesyni ne shtek
kahdo shqiptarė qe rrezet
ju bijn ne sy te qerpikut
mos leni shqiptare brezet
ne pranga t’ perjetshme t’ armikut
DHE THUANI TE PAFUNDMIT QIELL
E TE VULLKANSHMIT ZJARR NEN DHE
TE ZJARTIT TE SHNDRITSHMIT DIELL
SE JETė NUK KA PA ATDHE
VRAPONI VRAPONI DREJT HIMARE
SE UJQIT KAN RA NEPER MJEGULL
MOS LENI PERLEN SHQIPTARE
NE KTHERA ME RA SI NJI TJEGULL
SE TJEGULL NUK ESHT HIMARA
NDOJ SPIRR E GURIT E FJERė
POR ESHT ME FUSHA E ME ARA
E MAHNITSHMJA VLERė MBI VLERė
TOKA O BURRA TOKA
E TE PARVE ESHT HIMARA
SHQIPONJA ATJE ME DY KOKA
KA LINDUR MBI DHE E PARA
UJVARAT NA I DUAN E GURET E DETTIT
VATRAT E LASHTA STERGJYSHORE
TE BUKREN BUZEN E BREGUT FUSHAT E BEREQETIT
HIMAREN MA TE BUKUREN ARBNORE
JO JO JU NUK E LESHONI HIMAREN
ATJE UJI ESHT ME SAFIRE
ATJE ME SHEGEN E NAREN
GAZMON QEHRJA E LASHT ILIRE
ATJE KA HY KALI I DRURIT
DANAJT ME PLOT DHURATA
A I NDJENI JU DHEMBJET E GURIT
DHE QYQET ME VAJE TE GJATA
KOBI PO SILLET MBI KRYE
VRAPONI SOT O SHQIPTARė
SE NJI NGA NJI ME NA THYE
KAN DALė HELEN E BARBAR
SHQIPTAR VRAPONI O BURRA
O GRA O VASHA SORKADHE
MOS LENI TE HIMARES GURRA
ARA BASHTINA E LIVADHE
MOS LENI AS SHEGEN E PJEKė
ME GJAK TE KUQ SHQIPTARI
MOS LENI PIPAT ME VDEKė
AS UJIN ME VLERė SI ARI
MBRONI KROJE E LAJTHIJA
E KUMBULLEN ME Tė PAPRSHKRUSHMEN SHIJE
MOS LENI ME VDEKė ETNIJA
HIMARA VALA E KALTRIJA
SE VALA ATJE ESHT MAGJIKE
SE UJI ATJE ESHT SHPIRT JETE
SE TOKA E LASHTė ILIRIKE
ESHT ėNDJE MA E BUKUR JETE
O JU SHQIPTARė MBI DHE
KOSOVA E HIMARA SOT
KAN NISė NE MISH ME U BRE
VRAPONI PASH T’ GZUEMIN ZOT
shkruar nga xhelal ferizi ne mergim

zhgėnjimi
22-03-2010, 22:47
Po sot shqipni pa mė thuaj si je
e shkruar sipas kujtese se vargjeve e ngjarjeve
per vitin 1997 ne shqiperi nga autori xhelal ferizi
kur atdheune dogj anarkia
ja disa vargje te mia vajtuese e te dhimshme
qe i shkrova ather kur nuk kisha mundsi te hyj ne at vit ne shqiperi
e shkova ne itali te vllezrit e gruas -
ku i kam shkruar e po qaja me lot per fatin e kombit
vargjet e mia ather nuk kishin se si me dalė ne siperfaqe

te gazetave mendjemdha injoruese e te televizionit hund perpjetė
poashtu injorues

...........
si gjithmonė me lotin rrke
vuajtje e gjak tue derdhė mbi dhe
gjithmonė gjak t' del prej damari
veq pse shkurt po sheh shqiptari
---
pėr dy pare vret e pret
e len votren nė zi e shkret

e shet vashen shqipe tė re
nanė shqipnin gjithkah tue bre

breje nė akte e pislleqe
gjithkah mbjellet punė e keqe

e nuk mbjellen jo kopshtije
as nuk mbjellet shkollė as dije

por ma shum po mbjellen fe
djaj e skile pėrmbi dhe

po kush tė qiti me kry e nė hi
po kush tė dha hile me pi

e katran kush tė dha si ngjyrė
kush ti humbi besė e ftyrė

kush tė la pa nderė e plis
kush tė rrxoi mbi dhe si lis

po ti ishe e burrave nanė
nė ty betue jan diell e hanė

nė ty betue jan edhe tjerė
besė kanu e erz e nderė

por ti sot mė thuaj si je
kush tė la rrxue kshtu mbi dhe

kush ti preu ty ligje e shpresa
kush tė ndrroj me interesa
---
kush ta solli anarkinė
kush te mbloj me trinitrinė

tre gishtrij kush t' ngriti n' vlorė
kush te la mbi dhe te gjorė-

qani ju vasha qani ju gra
se jan qua n' kėmbė grek e shkja

te huaj te tjerė e te pa fe
mos me lanė shqipni mbi dhe
autori xhelal ferizi kombinim kohrash ne vargje shqiptare

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:19
Nuk do te ket mbi dhe hjeshi
autori xhelal ferizi
liriku ne mergim
po nuk pat t' bukur shqipni
me ato male me ata lisa
me qetina e qiparisa

po nuk pat investitorė
gjak e gjuhė qe i kan arbnorė
qe e kan zemren fort bujare
qe e kan nderen atdhetare

biznesmen shqiptarė kah ka
te gjith bashkohuni si nji vlla
forcė e mendje e kordinime
ta forconi shqipnin trime

se aty toka esht magjike
i ka fushat idilike
si ne vlorė si ne dardanė
te mahnisin diell e hanė

prandaj zemres jepni zjarė
te gjith mbi dhe kah ka shqiptarė
kush dollarė e kush ndoj pare
ta shpetojmė token shqiptare

ti shpetojmė ne ato troje
qė jan te ėmbla por si hoje
qohuni djem te kastriotit
per me e u lidhė me besė te zotit

kah ka zemra shqip qe flasin
hap e vrap sot le ti ngasin
kush ma i parė si e lehta era
te vrapojn neper tendera

se ne kthetra te varfrisė
na la skilja e pan sllavisė
veq me humbė shqiptart shpernda
me sundue leht grek e shkja

edhe europa shtriga e motit
qe se ka besen e zotit
por esht shtrigė e zezė vampire
qe i shemton trojet ilire

mandej kina mendjezezė

tjerė hindus e shum kryezez
edhe arab e tjerė mizorė
hileqarė sabotatorė

-
duan qe ne te jem varfnjak
me na i prishė gjenet ne gjak
ne luftra prore me na kallė
ne mergim t' vyshkem me mallė

ikė prej babe ikė prej nane
si n' shqipni si ne tokė dardane
lene tokė e trollė e voter
lene nuse lene moter


farė e fis e kalo detin
djerrė le ara e bereqetin
tue kendue do zogj e qyqe
e shqiptart tue ndejt ne udhkryqe

veq pse e don europa e zezė
me na e vyshkė prore qdo brez
me na u thye shpresa e qeliku
se kshtu lojen e don armiku

por nje bese ju shtrengue
te gjith shqiptart per me u bashkue
pa dallim n' krahinė e fe
shqip t' lulzojmė mbi gurė e dhe

-----------------------------
autori xhelal ferizi

kontakti me autorin

integro_fat@hotmail.com

te gjith te intresuarit qe jan te intresuarit

shqiptar qe kan mundsi paanik e biznesmen
te ndihmojn e ta sponzorojn autorin xhelal ferizi lirikun

le te lajmrohen
ne ket imeil adresė qe esht imeili i autorit
le te lajmrohen ne ket adresė

integro_fat@hotmail.com

kush e ndjen veten shqiptarė te vertet

per kontribut le te shkruan ne adresen e kti imeili

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:24
Lexo:
“Kujdes lulja e bukurisė”

Shkruan: Xhelal Ferizi

kujdes’ lulja e bukurisė
mos ja fal zemren tradhtarit
se ti je arti i hjeshisė
shpirti vet i ngjyres sė arit

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t’ shpirtsisė


Lexoje rreshtin e parė, ”kujdes’ lulja e bukurisė”, ēfar titulli dhe ēfar mesazhi pėr „lulen“, qė autori nė kėtė rast citon apo pėrshkruan njė ngjarje qė vėrtetė ka ndodhur, e qė bėnė me dije pėr njė kujdes mė tė veēant pėr lulen dhe lulet tjera qė mos tė bien pre nė boshllėkun e ndonjė tradhtari tregėtar apo pasanik. Se „lulja“ ka ra nė kurthin e kėsaj tradhėtije, po se po, dhe ėshtė krijuar njė situatė e cila ka shkaktuar lėndime. Autori, ngritė lartė ”lulen” dhe shifet vet nė vargje:
”kujdes’ lulja e bukurisė, ”mos ja fal zemren tradhtarit”, ”se ti je arti i hjeshisė”, ”shpirti vet i ngjyres sė arit”. Kėtu poeti nuk nxjerr nė pahė problemin e tradhtarit, por krijon pėrshtypjen se ”lulja” vėrtetė ėshtė hjeshme prej arti, dhe ka njė shpirt prej ari. Po pse poeti e ngritė aq lart ”lulen” e cila sombolizon njeriun femėr. A mos vallė ”lulja” ka gabuar dhe ėshtė bėrė pre e premtimeve nga vet tradhėtari, ose ”mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė”, e qė ajo ka rrėnuar njė zemėr dashurije. Kėto poeti nuk len tė kuptohet krejtėsisht.
Nė radhė tė parė, merret parasysh vet ”lulja” e cila dominon mbrenda pėrmbrenda poezisė dhe qė poti me krijimtarinė e vet nė kėtė poezi, bėhet njė kėshilltar me njė frikė se prap ”lulja” mund tė bie pre e tradhėtarit dhe vazhdon me poezinė :

mos gabo ndoj shpirtė me i lidhė
zemres tande tė dashurisė
mos gabo ndjenja me mblidhė
mos lidh tregtarė nė palcė t’ shpirtsisė

palcen ruaja ndoj bujari
djalė shqiptarė porsi kullimi
mos lidh ndjenja pėr tradhtari
se me lot tė mblon pėrvlimi

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:24
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Shqetėsimi i mbrendshėm i autorit i cili merr shumė seriozisht me poezinė, me njė bindje tejet serioze, lexuesi do tė vėren, se ”lulja” nuk njeh kufirin e dashurisė apo nuk dallon tragjikėn e mundshme, midis tradhėtarit dhe dashurisė shpirtėrore. Kėtu pa tjetėr se duhet tė vihet kufiri i dallimit mes dashurisė shpirtėrore dhe asaj avantirjere.

Poeti arrinė shumė bukur t’i pėrkushtohet me njė stil modern poezisė dhe hap kapitullin e tė menduarit pėr vet ”Lulen” si simbolikė qė prekė ndjeshėm ndjenjen e lexuesit kur e dimė se lulja ėshtė njė bimė barishtore zbukuruese dhe ka njė aromė tejet tė mirė dhe me ngjyra tė lloj-llojshme.

Pasi qė ne kemi lloje tė ndryshme tė luleve, si lule behari, lule blete, lule maji, lule bore, lule dielli, lule floriri e shumė lloje tė luleve, poeti nuk dallon lulen nė kėtė rast, sepse lulen do ta simbilozon me secilėn lulė qė mund t’i pėrshtatet personazhit nė fjalė.


Ne do tė shofim mė poshtė nė pozinė e poetit Ferizi e cila quhet ”Nė grepin e bukurisė”


“Nė grepin e bukurisė”

Shkruan: Xhelal Ferizi

Po citojmė:
duke kėrkuar nėpėr valėt e jetes
duke kėrkuar nėpėr mbretėrinė e luleve
nėpėr shekujt e caqet e erlehtes
bukurinė kėrkova nėpėr pėrralla e fabuleve
nėpėr vargje tė poetėve e nėpėr mbretėri pagane
nėpėr proza e tregime e urata
kėrkova nėpėr dritė xixillonjash e nėpėr dritė hane
nėpėr kohra ėndrrash nėpėr netė tė gjata


Se sa poeti i talentuar Xhelal Ferizi, me pėrvojėn e tij tė traditės poetike shqiptare, arrinė tė kap nga mbrendėsia qė prekė idenė kryesore tė “grepit tė bukurisė” pėr njė stilizim sa mė tė kapshėm pėr vet lexuesin. Mbrendėsia e poezisė e titulluar “Nė grepin e bukurisė”, ka tė ngjarė me ate sikur do tė thoshim ; “Nė grepin e dashurisė”! Kjo gjithėsesi se vjen pas “grepit tė bukurisė” e din mirė autori dhe pėrshkruan ngjarje qė elimonon kufirin e tė dashuruarit. Pse ?! Sepse vet poezia kur thot: “duke kėrkuar nėpėr valėt e jetes”, “duke kėrkuar nėpėr mbretėrinė e luleve”, dhe qė vazhdon mė tutje, “nėpėr shekujt e caqet e erlehtes”,
”bukurinė kėrkova nėpėr pėrralla e fabuleve”. Nė kėtė poezi, vėrtetė kemi njė vėllim tė tė krijuarit me vlerė poetike tė autorit Ferizi, dhe me shprehje qė korrespondojnė me ngjerjen qė kėrkon nė “valet e jetės” nė “mbretėrinė e luleve” e shkon pėrtej “erėlehtes” e deri te “fabula”. Ka njė kombinim tė qind pėrqind me vet titullimin e poezisė, kurė njeriu bjen nė “grepin e bukurisė”. “Grepi i bukurisė” !? Ēka don tė thot poeti nė kuptimin e mirėfillt tė fjalės?! A nuk mund tė thuhet se kjo ėshtė sa filozofike, sa poetike, sa artistike, sa universale, gjė qė lexuesi, e po ashtu edhe studiuesi mund tė i jap kahje nė forma tė ndryshme poetike.Citojmė mė tutje:

“nėpėr vargje tė poetėve e nėpėr mbretėri pagane”, “nėpėr proza e tregime e urata”,
”kėrkova nėpėr dritė xixillonjash e nėpėr dritė hane”, “nėpėr kohra ėndrrash nėpėr netė tė gjata” !
Vargjet qė i cituam na bėjnė tė ditur se kėtu kemi tė bėjmė me njė shprazėtirė tė thellė shpirtėrore, kur kėrkimi shkonė nėpėr detin poetikė tė gjėrė tė shprehjeve poetike qė ka vet poeti Ferizi, kur citohen: “nėpėr mbretėri pagane”,”urata”, kėrkimi nė “dritėn e hėnės” apo kur thot: “nėpėr kohėra ėndrrash nėpėr netė tė gjata” ! Tejet poetike, me njė motiv tė arsyeshėm e bėnė dhe autori arrinė tė arsyeton titullimin e poezisė. Duhet besuar se poeti ka tė bėjė me njė realitet tė ngjarė, dhe krijon imagjinatėn e vet tejet krijuese pėr njė pėrshkrim tė ndodhisė.

Aftėsia e poetit Ferizi, arrinė qė pėrmes krijimtarisė sė tijė tė gjėrė poetike, realitetin ta shėndėrroj nė diqka nė in-egzistente, por edhe tė kundėrten, in-realitetin nė egzitencė dhe ngjarje.

Po citojmė mė tutje:

“kėrkova nė vrrije kėrkova nė shkrep", “kėrkova nė yje me shtigje”, “dhe rashė njė ditė si peshku nė grep”, “tėrhequr nga bukurija nėpėr shekuj’brigje”!
Shprehimisht nė kėtė poezi, dominon realitet i hidhur i ngjarjes, nė mos arritjen e njė braktisje. Grepi ėshtė diq qė mund tė mashtron, dhe pa dashtas njeriu mund tė bie nė kėtė kurthė. Pėr zėnjen e peshkut, njeriu zbuloi grepin, si kurthė tejet e pėrsosur nė zėnjen e tij. Prandaj, autori Ferizi pėrdorė me njė mjeshtri tė rrallė fjalėn “grep” qė njeriu mund tė bie, qė simbolikėn nė kėtė rast nė vend tė peshkut pėrdoret “bukurija”. A mund tė pėrdoret “bukurija” si grep pėr joshjen e njė personi? Pa tjetėr se nė kėtė rast ėshtė tejet identike. Prandaj kjo poezi buron nga esenca e njė realiteti tė hidhur.

Poeti deri nė vargjet e fundit tė poezisė ”Nė grepin e bukurisė”, arrinė qė t’i ikė shprehjeve mė konkrete dhe mė pėrmbajtėsore, pėrderisa sa nė vargjet e fundit, qet nė pah realitetin;Lexo :
si peshk i pafajshėm me zemer biluri
nėpėr valėt e kėrkimit
ku arti i notit e syri im zuri
njė biondinė me pamje tė gjevahirit

Kush dual nė pah ? Bjondina, ajo pėr ēfar cekėm mė lartė, se aftėsia e tė kriuarit nė poezi nga poeti Xhelal Ferizi, ka rrugė tė shumta pėr t’i ikur kuptimėsisė sė ngjarjes, dhe nė tė shumtėn e rasteve, arrinė njė krijimtari sa poetike aq edhe filozofike.

Poeti Ferizi, disponon njė diapazan tė madh shprehjeve poetike gjė qė kjo nuk ndodhė tek tė gjithė krijuesit.

Lexojmė me vėmendje: “si peshk i pafajshėm me zemer biluri”, “nėpėr valėt e kėrkimit”, “ku arti i notit e syri im zuri”, “njė biondinė me pamje tė gjevahirit”. Se syri ka zėnė “biondinėn” dhe se bjondina me bukurinė e saj arrinė tė shėndėrrohet nė “grep”, aspak nuk do mend. Kjo ėshtė dashuri e fatit tė individit, qė rastėsisht bjen nė grepin e bukurisė. Por edhe aftėsi e poetit nė njė pėrshtatje “shabllon”, qė arrinė nė pėrshkrim, p.sh. poezia nė fjalė ”Nė grepin e bukurisė”, shihen kufijtė e shtrirjes kur thuhet: “nėpėr valėt e kėrkimit”. Shtrirje detare si peshk i pafajshėm (simbolika, si njeri i pafajshėm), por gjithėsesi nė kėrkim e qė rastėsisht bie nė “Grepin e bukurisė”.
Poeti, si kriter nė kėtė poezi, mer realitetin dhe korektėsinė totale tė ngjarjes, qė pėrbėjnė materjen e poezisė nė fjalė. Edhe kjo vjershė, sikurse shumė vjersha tė tjera tė poetit Ferizi, kanė njė kuptimėsi mė reale dhe mė kuptimplote pėr lexuesin, e qė nė shumė poezi, hasim nė njė pakuptimėsi si afėsi e poetit qė pėrdor kriterin “mos ta kuptoi lexuesi” por inspiron nė futje mė tė thellė nė mbrendėsi tė poezisė.
Qka motivon poetin kjo poezi ?! Pse del konkret dhe ėshtė tejet mė pėrkufizues i kėsaj
vjershe ?!

Lexo:
“dhe mbeta nė grep i varur pėr jetė”, “kahdo thumbi i sajė me lak”, “nėpėr brigje e udhė rob i sajė jam tretė”, “me i zjarrė e prush nė tė dashuruarin gjak”.
Se poeti zbulon njė tė vėrtetė kur thot: “dhe mbeta nė grep i varur pėr jetė”, “kahdo thumbi i sajė me lak”, ėshtė shumė e vėrtetė, pasi e pohon vet nė vargje. Poezia trajtohet si e vėrtetė dhe korrespondon me “bukurinė” pėrmes poezisė, qė paraqet njė mesazh se “bukurija” ka bėrė jo vetėm pėrshtypje, por ėshtė krijuar krijes qė vlenė tė sakrifikosh, kur thot ;
“nėpėr brigje e udhė rob i sajė jam tretė”, “me i zjarrė e prush nė tė dashuruarin gjak”.


Poezia e Xhelal Ferizit, dhe tė krijuarit e tij nė poezi, lė tė kutojė se ka njė pasuri tejet brilante nė ide fjalėsh dhe ide formuluese nė pėrputhshmėri tė afėrta tė ngjarjes.

Prirje tė jashtėzakonshme nė kombinacionin kuptimor tė fjalėve nė poezi, ka njė stil tė veēant poetik nė pėrshkrimin e ngjarjes nė poezi. Pėrshtatje identike me vlera esenciale dhe kuptime tė drejta apo mė tėrthorazi, mahnitė lexusit, sidomos ata qė dinė tė kuptojnė se ēfar do tė thotė krijimtaria poetike apo vlerė poetike.

Po ilustrojmė me njė vjershė qė quhet “Valėt e lotit:

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:25
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Lexo :
Valėt e lotit
Shkruan: Xhelal Ferizi

nėpėr valėt e lotit secili shekull’dridhje qė vret
nėpėr dridhjet e tyre dėnestare
nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret
po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare

Ka tė ngjarė se poeti Ferizi, kėsaj radhe ka shkruar pranė detit, apo detin e parafrazon para syve tė tijė. Kurse “dridhjet nė shekuj” (shekull’dridhje) i quan vrastare. Pse ?! Pėr arsye tė pėrforcimit tė ides se vuajtja e shqiptarėve e kombit tė tij, qė nuk pėrkufizohet me vite, as me dekadė, por janė kohėt e gjata me shekujt qė kanė vrarė, kanė mėrguar, kanė vujatur nė pritje tė lirisė. Fjala “shekull’dridhje” ėshtė fjalė e re nė poezi, e qė kėso fjalėsh tė ideuara mund tė gjeshė vetėm tek poetėt e mėdhenjė tė kohės moderne, e nė kėtė rast sikurse qė ėshtė poeti Xhelal Ferizi. Fjalė, qė ka njė kuptim tejet tė kompletuar nė pėrshtatje tė vuajtjeve tė kombit me kohė aq tė gjatė. Shih: “nėpėr valėt e lotit secili shekull’dridhje qė vret” , “nėpėr dridhjet e tyre dėnestare” dhe “nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret”, “ po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare”, e tėrė strofa ėshtė me tė reja kuptimore.

Kjo dėshmon poetin pėr aftėsinė e tij nė poezi, i cil ka njė prirje tė thellė poetike qė prek emocionin e lexuesit.


Loti nė kuptimin e gjuhės sė sotme ka njė kuptim, qė ėshtė njė lėngė pa ngjyrė, i tejdukshėm dhe me shije tė kripur. Ai del nė raste tė veēanta nga syri i njeriut, sidomos nė rastet e hidhėrimit, mallėngjimit, pėrmallimit e po ashtu edhe tė gėzimit. Autori Ferizi, nė kėtė rast, pėrjashton lotin e gėzimit, ai nuk ka ven nė poezinė e autorit “Valėt e lotit” . Autori nė kėtė poezi lotin e paraqet si tė hidhėrimit, mallėngjimit, pėrmallimit. Lotėt e shekujve, qė shėndrohen nė valė, rrėke lotėsh qė shėndrohen nė valė, qė pėrfshijnė vuajtjet e mėdhaja tė popullit tė tij. Ne e kemi edhe nė rreshtin e dytė tė kėsaj strofe kur thot: “nėpėr dridhjet e tyre dėnestare”, qė edhe fjala dėnesė (dėnestare) ka kuptimin kur njeriu qanė pėrmallshėm, qanė nga thellėsia e shpirtit tė lėnduar, qanė me “dėnes” qanė me ngulqim.

Pastaj vazhdon nė rreshtin e tretė dhe tė katėrt: “nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret”, “po qajė dhimbshmėrisht me ankime shqiptare”. Autori Ferizi, jo rastėsisht potencon epokėn. Epokė, duhet ditur se ka kuptimin e njė pėrfshirje tė rėndėsishme nė periudha tė ndryshme historike tė njerėzimit. Epoka lidhet me ngjarjet e mėdha tė zhvillimit tė njerėzimit dhe bėnė kėthesa tė rėndėsishme. Prandaj, poeti i talentuar Xhelal Ferizi, gjatė gjitha kėtyre epokave kur thot: “nėpė rrugė tė huaja tė epokave shkret”, populli ynė ka qenė i ndarė nė kėto pėrfshirje, i pėrjashtuar dhe i lėnė pėr anash, i shtypur. Prandaj poeti i quan me plotė tė drejtė “epokave shkret”.


Duke e marrė parasysh kėtė formulim tejet kuptimor nė pėrfshirjen edhe tė vuajtjes edhe tė shekullit edhe tė epokės, autori ja arrinė qėllimit.


Por ai vazhdon edhe mė tutje nė strofėn e dytė:


Lexo:

jam shekull’ziu i monotonisė,
ku secili ēast ėsht epokė,
a thua nuk jam ma i etnisė,
e gurėt e ftoft’huaj i kam shokė,


Nė secilin rresht duke filluar nga i pari: “jam shekull’ziu i monotonisė”, qė tani edhe kėtu poeti pėrdorė njė fjalė tė re “shekull ziu”. Pse ? Ka arsye poeti kur e pėrdor kėtė fjalė ? Pa tjetėr se po. Bile ėshtė nxjerrė me njė mjeshtri artistike. Ose: “ku secili qast ėsht epokė”, “a thua nuk jam ma i etnisė”, “e gurėt e ftoft’huaj i kam shokė”! Vėrtet ka njė motiv duke reflektuar njė realitet tė hidhur, por tė sakt edhe nė pėrfshirje nė kohė, me njė pėrshtatshmėri vėrtetė poetike.

Autori, Xhelal Ferizi, nė kėtė rast ėshtė faktor relevant nė krijimin e ideve, fakteve dhe koherencės.

Duhet kuptuar se poeti e personifikon vetveten, nė shumicėn e poezive sikurse edhe nė kėtė strofė, sė paku kuptimi ėshtė i tillė, edhe pse kjo mund tė jet kushtuar tjetėr kuj. Kjo dėshmon me vet poezinė e cila vazhdon:

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:25
Lexo:


Dridhur’dnesjet e mia e luajnė fundin e vullkanit
luajnė shpirt’fundin e detiti
nė secilen’dridhje valė loti i vatanit
dhe vdeksija zymtare e kurbetit

E veēanta e tė menduarit nga poeti, do tė shofim nė kėtė strofė se sa me mjeshtėri fikson gurbetin. Nė kėtė rast titullimi i poezisė “Valėt e lotit”, na kujton krijimtarinė poetit tė math Jeronim Derada, i cili vėrtetė ka shkruar nga mėrgimi pranė detit me sy kahė vendi i tij, vendi i tė parėve tė tij, i gjakut tė tij. Krijimtari mallėngjyese dhe prekėse.

Kėtė poezi tė poetit Xhelal Ferizi, kisha me quajtur “Metaforė letrare” prej njė ngjashmėrie identike tė ngjarjes por me shprehje moderne tė formuluarit.Po e lexojmė deri nė fund poezinė “Valėt e lotit”, dhe kemi me hasur nė shumė shprehje.

Thurja e vargjeve tė poetit Xhelal Ferizi, ēfaqin kuptimin e mbrendshėm shpirtėror tė vuajtjes.

Lexo:
me kodėr vuajtjet tė mėdha si pllaja
Qė shėndrrohen nė peshė tė shpirtit tim
mė vijnė vala vala oqean’kujtim’largta tė mdhaja
dridh’tare secila me valen pėrthyese mallėngjim
shekull’tare tė tej’zgjatura kujtesa qė dėrmojnė
secila me artin e tė kaluares qė nxitė mallė e lot
gurė’qėndresen ato e thėrmojnė
kur e sjellin nė shpirt’kujtesė secilin tė largtin mot


Sintaksa poetike e poetit Xhelal Ferizi, prej njė metode tė formuluarit tė poezisė ēfaqin interesimin pėr studim mė profesional tė mundshėm.* * *

Nė poezinė e poetit Xhelal Ferizi, “Ura e kėputur e dashurisė” (mė poshtė-shkruajtur) pikėrisht aktualizon njė problem tė lidhur ngushtė pėrmes “urės sė lidhjes sė dashurisė”, e qė po e njejta dashuri prap trajton “urėn e kėputur tė dashurisė” si ndarje. Poezia ka njė dimension dashurie, por mėnyra e tė formuluarit nė poezi, ėshtė tejet artistike e specifikuar pėr dashurinė e kėputur tė dashurisė sė “egzistuar”.
Po e lexojmė me vėmendje poezinė dhe do tė shofim se nė mbrendėsinė e saj, kemi me hasur “realitet” tė hidhur, apo pabesi dashurie. Po shkojmė nė katėr rreshtatė e parė tė poezisė, pėr tė kuptuar me motivin.

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:26
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Ura e kėputur e dashurisė
Shkruan: Xhelal Ferizi

Pėrse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me diell
ishe ti ajo qė me lute
nuk jam ma i gjerė si qiell

Vet titullimi i poezisė “Ura e kėputur r dashurisė”, lė tė kuptoj pėr njė pėrfundim tė pa kthyre, por jo tė pa dashuruar dhe pa pendesė.
Autori krijon dy personazhe nė kėtė poezi, personazhin X (iks) dhe Y (ypsilon), apo djalin dhe vajzėn. Kur djali i drejtohet vajzės me njė shprehje artistike : “Pėrse uren e jetes e kėpute”, “kur ajo ishte e lidhur me diell”.
Ura ka njė kuptim tejet domethėnės nė lidhje. Urė qė lidhė brigje, qė lidh dy anėt e njė lumi, qė lidh dy anėt e njė pėrroi. Po ashtu kemi ura tė llojeve tė ndryshme, tė gurit, tė drurit, tė hekurit, tė cimentuara. Kemi edhe ura me profile tė ndryshme, tė drejta apo nė formė tė harkut. Kėto ura ndėrtohen, por edhe rrenohen me kohen. Kanė, ngritjen dhe ramjen. Pse autori Ferizi, e gjenė urėn si pretekst tė kėsaj ngjarje? Apo ndoshta pikėrisht ėshtė ura qė ka ndodhur rastėsisht nė lidhjen e tyre dashurore, apo qė ėshtė lidhur dashurija por edhe ėshtė rrėnuar nga vajza apo personazhi Y ?! Pse autori nė poezi nuk pėrcakton llojin e urės, gjė qė nė kėtė rast, kishte me qenė “urė prej druri”, duke pasur parasysh vet rrėnimin e dashurisė qė kishte me qenė nė pėrshtatje. Lexojmė dy rreshtat e fundit tė strofės : “ishe ti ajo qė me lute”
”nuk jam ma i gjerė si qiell”, qė djali del mė i avansuar dhe paska qenė i gjėrė si “qielli” nė lutjen e parė tė vajzės. Kurse rreshti i fundit : “nuk jam ma i gjerė si qiell”, djali nuk pranon lutjen apo pendesėn e vajzės. Autori nuk don tė detalizon mė hollėsisht ngjarjen, qė pėr lexuesin len pezull lidhjen dhe ndarjen.Nė kėtė rast, sipas poetit nė rreshtatė me sa vijon:


Lexo :

pėrse uren e jetes e kėpute
kur ajo ishte e lidhur me zemer
pėrse nuk ndriqove me dritė ēdo lloj skute
pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer


Vajza ėshtė vet rrėnuesja, ajo e cila “urėn e jetės” e ka kėputur, kur ajo ishte e lidhur me zemėr. Apo shkojmė mė tutje: “pėrse nuk ndriqove me dritė ēdo lloj skute”, “pėrse kalin e trojes e lakmove nė themer”, prap vajza merr vėrejtjet duke mos ndriquar nėpėr ēdo llojė skute, duke e lakmuar “kalin e trojes”.
Poeti nuk pėrdorė rastėsisht “kalin e trojės”, por ja arrinė qėllimit dhe bėnė njė pėrshtatje identike me shkatėrrimin. Duke e ditur romancėn e “Kalit tė trojės” qė ėshtė e vetmja metodė pėr t’u futur mbrenda kundėrshtarit nė mbrendėsi dhe pėr ta shkatėrruar duka dalė nga mbrendėsia e “kalit tė trojės”.

Nė momente tė caktuara, poeti Ferizi, nė strofėn e parė ėshtė mė intensiv, kurse nė mes tė poezisė aktivizon fuqinė e poezisė, pėr derisa pėrfundon dhimbshėm nė rreshtat e fundit tė poezisė. Kjo ėshtė njė mjeshtėri e ndėrtimit tė poezisė sė Xhelal Ferizit, qė e kam quajtur edhe nė opinion tim tė parė, poezia “feriziane”.
Aftėsia e tė krijuarit nga poeti Ferizi, arrinė qė ngjarjen ta shėndėrron edhe nė legjendė pėrmes poezisė, madje edhe me motive tė llojeve tė ndryshme.

Poeti Xhelal Ferizi, arrinė shkallėn e poetit me pėrvojė artistike, tė lakmueshme nė krijim poetik individual duke aktivizuar fjalė tė rralla poetike.

Poezia “Ura e kėputur e dashurisė”, nė mbrendėsinė e saj ka pendesė, dashuri, qė nuk kishte guxuar tė ndodhė. Lexojmė poezinė deri nė fund.
Lexo :


pėrse u’a kėpute fijet yjeve
infuzion ky i dashurisė jetik
pėrse i lidhė psehet nyjeve
pėrse dashurinė e bėre armik
pėrse uren e kėpute tė harkut
qė lidhej nga arti nė art
pėrse tash i dhe kaq shum dhimbje vargut
qė nė palcen qiellit prekė e ndihet lart
pėrse i zgjidhe besatimet
qė lidhė i kishim pėr bese
pėrse i ke ngri vlimet
e gzimet nėpėr mėngjese
pėrse gzimet i vrave
pėrse urat me i djegė
si krande ndjenjat i thave
e cicrimen e bilbilit nė degė


Katėr rreshtatė e parė kur thot: “pėrse u’a kėpute fijet yjeve”, “infuzion ky i dashurisė jetik”,
”pėrse i lidhė psehet nyjeve”, “pėrse dashurinė e bėre armik”. Korrenspondim poetik, shpirtėror, qė autori gjenė elementet shprehėse tė fjalėvė. “Kėputja e fijeve tė yjeve”, “infuzioni i dashurisė jetike” janė mėse artistike dhe kuptimplote. Fijet sipas autorit kanė qenė tė lidhura gjatė deri nė yje, gjė qė nuk kanė qenė letė tė shkėputen pa ndonjė pėrpjekje serioze “urrejtje”. Vet kuptimi i gjatėsisė sė rrėnjėve deri nė yje, le tė kuptojė se dashuria paska qenė shpirtėrore, mbrenda pėr mbrenda zemrės me njė shtrirje deri tek yjet. Megjithėse poeti gjenė shprehjen autentike kur thot: “infuzion ky i dashurisė jetik”. Lidhjet e dashurisė deri nė yje, kanė qenė njė “infuzion” i dashurisė jetike. Vėrtetė poeti e piketon me kėtė shprehje. “Infuzioni”, ėshtė fjalė mė tepėr medicinale, kur gjatė infektimit, duhet marrė infuzionin kundėr infetkimit. Infuzioni tė mbronė fuqishėm kundėr infektimit, tė mbanė tė qėndrueshėm.
Nė mbarimin e poezisė, po citojmė: ”pėrse gzimet i vrave”, “pėrse urat me i djegė”,
”si krande ndjenjat i thave”, “e cicrimen e bilbilit nė degė”.

Janė disa momente qė pėrcaktojnė kahet e poezisė, qė kanė njė strukturim tejet profesional. Vet struktura e ndėrtuar e krijimtarisė sė poetit Ferizi ėshtė mjaft origjinale, dhe ndėrhyrja eventuale e ndonjė gjuhėtari apo kritiku letrar, nuk kishte me pasė arsye pėr ndryshim ndėrtues (me pėrjashtim tė lektorimit).
Po qe se shkojmė mė tutje nė vlerėsimin e ndėrtimit tė krijimtarisė “feriziane” qė del me njė prirje fenomenale, e qė bie ndeshė me formulimin e tekstit drejtė-shkrimor, del nė pah, sikur ta kishim marrė dramaturgun e legjendes botėrore Aleksandėr Mojsiun. Ai, nė jetėn e tij as qė ka pretenduar nė shkrime tė dramave, dhe nė drejtėshkrim. Por e ka mahnitur botėn me aktrimin e tij. Gjė qė ėshtė identike me poetin Xhelal Ferizin. Po tė kishte asistentė pėr tė shkruajtur, Xhelal Ferizi duke i cituar poezitė edhe pėrmes aktrimit, del si njė maragaritar poetik.

Poeti Xhelal Ferizi, fundi i fundit, i paraqitet opinionit si poet e jo si shkrimtar.* * *

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:26
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Poezia “Mė gdhendėni nė gurė” e poeti Xhelal Ferizi, me rreth 600 vargjeve, gjė qė do njė analizė mė tė thellė pėr t’u ndalur varg pėr varg.
Natyrisht se poeti nė kėtė poezi i bėnė disa gėrshetime nė kuptime duke filluar nga personifikimi e deri nė pėrkushtim, me njė tematikė kombėtare, resistuese nė qėndrim tė drejtė tė frymės patriotike.Kjo lirikė e shkruar nga poeti Xhelal Ferizi, paraqet sakrificėn e atdhetarit me rėnditjen e vargjeve duke dėshmuar prirje tė vlerave poetike.

Lexo :
Mė gdhendni nė gurė
Shkruan: Xhelal Ferizi

jo jo nuk mė largoni ju
e bukura shoqėri
miq tė dashur qė mė keni ftu
me tė pafundmen dashuri
se unė e kam pėrbuzė arin
kam prekė flakė e zharin
se unė nuk kam llogaritė
as superfuqitė
as nuk kam kqyrė pazarin
se i del tregu jetes time
pėr atdhe nėpėr krajata mundime
e kam pėrbuzė mercenarin tradhtarin
qė me ftonte
pėr tė shkelė
pėr tė shkelė lulet shqiptare e barin
pėr tė shkelė mbi liri mbi shqiptarin

“Jo jo nuk mė largoni ju”, “e bukura shoqėri”, “miq tė dashur qė mė keni ftu”, “me tė pafundmen dashuri”, kujt i drejtohet poetime kėtė lirikė, me kend komunikon, pse komunikon pėrmes lirikės. Pa dyshim se poeti gjenė gjuhėn poetike dhe nuk len asgjė pa potencuar vėrejtjet dhe tė mirat e shoqėrisė. Ėshtė roje e shoqėrisė Kombėtare, ėshtė roje e Kombit qė e ruan tė mirėn e saj nga e keqja qė i pėrgaditet. Nuk e thot rastėsish poeti :
“Jo jo nuk mė largoni ju”, “e bukura shoqėri”! Kėtu shifen tendenca edhe nga njerėz tė tillė pėr ta larguar nga fjala e lirė poetike qė poeti me poezinė e vet krijuese i bėnė roje Kombit. Bili bile, kėtu tėrthorazi len tė kuptoj se ka zėra edhe nga “e bukura shoqėri”, qė bien pre nėn trysnin e tė ligėve. Me tė drejtė poeti Xhelal Ferizi nė kėtė rast mund ta ket marrė veten si personazh i poezisė e qė vazhdon: “se unė e kam pėrbuzė arin”, “kam prekė flakė e zharin”, “se unė nuk kam llogaritė”, “as superfuqitė”, “as nuk kam kqyrė pazarin”,
”se i del tregu jetes time”. Poeti arrinė tė paraqes shumė pak nė kėtė poezi lirike, duke thurur vargjet me idenė e sakrificės. Ndėrsa thurė bukur lirikėn nė tė shkruar dhe nė paraqitje. Lexuesi, i bindur thellėsisht, mbi njė realitet tė hidhur, tė anashkaluar nė kohė njerėz tė sakrificės duke rėnė nėn individėt qė kanė “kqyrė pazarin”, kanė bėrė pazare me interesat e Kombit, kanė llogaritur nė interesat e tyre tė pėrfitimit.

Krijimi i bindjes tek lexuesi, arrihet nė saje tė aftėsisė sė shpirtėzimit tė poezisė, gjė kjo nuk i mungon poeti Xhelal Ferizi.

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:27
Postime: 9,005
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Poeti mė tutje shkruan: “As nuk kam kqyrė pazarin”, “se i del tregu jetes time”, “pėr atdhe nėpėr krajata mundime”,”e kam pėrbuzė mercenarin tradhtarin”. Kjo ėshtė ajo qė e cekėm mė lartė pėr qėndresėn e pa lėkundur tė atdhetarit, i cili fiksohet vetėm pėr ēėshtjen Kombėtare Shqiptare. Nuk bie ndeshė me lakmit e sundimtarit, okupatorėve ndyrėsira.
Jo rastėsisht poeti Ferizi, pėrdorė fjalėn merecenar. Mercenarė kanė qenė tė gjithė ata njerėz qė kanė qenė tė inkuadruar si ushtarė me pagė tė paguar nga njė shtet apo ushtri e huaj, e cila e ka okupuar vendin duke kolonizuar vende tė huaja me metodat mė shtazarake tė kohėrave. Kėta njerėz, viheshin nėn urdhėrat tė armiqėve, tė pushtuesve tė Kombit, me pėrfitime tejet tė ulėta, e shumė herė edhe falas, pa e ditur dėmin qė i kanė shkaktuar Kombit tė vet. Kanė qenė njerėz vetjak, tė ulėt, njerėz tė shitur apo njerėz “mercenarė” sikurse e thot nė poezi poeti Xhelal Ferizi. Pėrbuzja e “mercenarėve dhe tradhėtarėve” nė kohėt kur ata kanė qenė nė shėrbimin e armiqėve tė vendit, ka qenė ndeshje direkte me armikun.
Armiku gjithėmonė ka gjetur “mercenarė” e mė pastaj e ka okupuar vendin. Kėtė e cekė nė poezi shumė mirė poeti : “qė me ftonte”, “pėr tė shkelė”, “pėr tė shkelė lulet shqiptare e barin”, “pėr tė shkelė mbi liri mbi shqiptarinė”.

Tėrėsia e lirikės, nė poezinė “Mė gdhendėni nė gurė”, arrihet nga diferencimi i “mercenarėve” pėr tė dal nė shesh se edhe sot e kėsaj dite ata “mercenarė” ndodhen nė mesin e njė pjese tė shoqėrisė qė po mbyllė sytė pėr interesa tė tyre personale.

Mirėpo pėrmes parimit qė ka poeti Ferizi, pikėrisht mbėshtetė figurat patriotike qė sakrifikuan dhe ishin tė gatshėm tė sakrifikojnė deri nė jetėn sublimetė tyre, qė ishin me njė unitet Kombėtar, kurse nuk kursen “mercenarėt” dhe tradhėtarėt”, qė penguan tė drejtėn e njė Kombi pėr t’u liruar dhe pavarėsuar.

Lexo:

pėr paqe e liri, pėr mal e pėr vrri
pėr Nėnėn Shqipėri,
a e shihni si qajė, sa gurė e dhe ndajė,
duke mos lėnė kund glob,duke mos lėnė kund kob,
pėrmbi ju me ra, ju s’ keni me mė nda,
nga dheu i Nanes, nga hisja e Dardanes,
as e magjikes etni, ku i thonė Mėmė Shqipėri

Do tė ishte e sakt, po tė thoshim se nė kėta rreshta nuk ka aq e pasuri fjalėsh tė reja sikurse qė jemi mėsuar nga poeti Ferizi, por ka njė larmi tė mrekullushme nė kombinimin e vargjeve. Krijon njė emocion tek lexuesi kur thot: “pėrmbi ju me ra, ju s’ keni me mė nda”,
“nga dheu i Nanes, nga hisja e Dardanes”, “as e magjikes etni, ku i thonė Mėmė Shqipėri”.
Megjithatė, marrė nė tėrėsi, poezia “Mė gdhendni nė gurė”, fund e krye ėshtė dedikuar njerėzve atedhetarė.
Po qe se i qasemi njė analize mė tė mbrendshme, kemi me pa se ėshtė tejet imponuese dhe se autori ēfaq nė pah problemin qė duhet dal nga shpirti i sinqert i atdhetarit. Ka pėrplot imazhe lirike, qė krijon njė vlerė poetike dhe gjallėruse, e po ashtu edhe emocionale.

Po shkėputim disa vargje nga kjo lirikė tė kasaj poezie:


Lexo :
qė tė mos ju quajnė tė ult
e punėn ta keni kult
e dijet shkollore
si hyjnitė qiellore
e lidhjet pėr dore
te gjithė nėpėr fije
si damarė etnije
si zingjirė etnik tė Mėmė Shqipėrije

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:27
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Ēfar lidhshmėrije tė fjalėve, qė kanė njė kuptim dhe mesazh nė vetvete. Gjallėrim i vėrtetė i poezisė, qė ndryshon nė hyrje tė poezisė por ėshtė nė lidhshmėri tė plotė me vet titullin e poezisė “Mė gdhendni nė gurė”.

Pėrputhja e vargjeve tė krijimtarisė sė poetit Xhelal Ferizi, kapin njė horizont tė madh kuptimesh.

Shife: “qė tė mos ju quajnė tė ult”, “e punėn ta keni kult”. Kulti nė kuptimin fetar qė do tė thot: “shėrbesė fetare pėr nderė tė njė hyjnie, apo edhe adhurim a nderim i tepruar ndaj dikujt, qė ka njė cilėsi dhe veti tė jashtėzakonshme”, qė poeti pretendon qė puna pėr Kombin tė ket kult hyjnor.Ose kur thot: “e dijet shkollore”, “si hyjnitė qiellore”, “e lidhjet pėr dore”,
”tė gjithė nėpėr fije”, “si damarė etnije”, “si zingjirė etnik tė Mėmė Shqipėrije”.
Se autori ka njė dispilinė tė tė krijuarit nė krijimtarinė kombėtare, se ka qenė i etur pėr dijen e ēėshtjes kombėtare qė populli tė shkollohet sa mė tepėr, tregojnė vargjet e lirikės, kur shkruan, “e dijet shkollore”, “si yjni qiellore”, “lidhjet pėr dore”.......... e kėshtu me radhė deri te “si zingjirė etnik tė Mėmė Shqipėrije”. Kėshtu qė kjo lirikė del nga rrafshi personal nė at universal Kombėtar. Paraqet diagramin poetik tė shtrirjes nė poezi dhe nė pėrfshirjen e gjithėmbarshme.

Po marrim disa vargje nga mesi i lirikės po tė njejtes lirikė “Mė gdhendni nė gurė”, ku ndėr tė tjera citohet ;

Lexo :

Ju nuk mė largoni o shoqri shqiptare
se unė i marr shekujt nėpėr gjuhė amtare
edhe i nxis n’ pėr ju nėpėr thelb e gjak
me folė drejt e mirė pa hile e pa lak
e ju sjellė dobi gjithkah shpirtit tuaj
duke ju mbjellė vargje nga ky dhe i huaj
ku kam mbetė i tretur si njė gurė me halle
unė ju mbloj me vargje nga kto anė me zalle
unė ju dėrgoj shprehje me mote e lotit
njėmijė dashuri nėpėr qiell tė Zotit


Secili varg ka kuptimin dhe lidhet me secilin varg tjetėr. Kėtu qėndron aftėsia e vet autorit, qė ka njė pasuri tė pashterrshme fjalėsh nė ndėrtimin e poezisė. Lirika, nė fjalė, do tė kishte me mbet e mangėt nga poeti, pot tė ishte mbetur nė lirikėn individuale apo mbrenda suazave tė individit.

Poeti Xhelal Ferizi, e nuhatė qysh nė fillim se kjo lirikė duhet tė ketė njė shtrirje mė tė gjėrė nė rrafshin horizontal dhe Kombėtar.

Sa e fuqishme ėshtė shprehja: “Ju nuk mė largoni o shoqri shqiptare”, “se unė i marr shekujt nėpėr gjuhė amtare”, ku tendenca e autorit pėr lexuesin del se poeti nuk dorėzohet, nuk largohet, por pėr motiv e ka Kombin, qė nė krijimtarinė e tij do t’i futė ngjarjet mė madhore me vlera patriotike nė poezinė e vet.
Ose : “edhe i nxis n’ pėr ju nėpėr thelb e gjak”, “me folė drejt e mirė pa hile e pa lak”,
”e ju sjellė dobi gjithkah shpirtit tuaj”, “duke ju mbjellė vargje nga ky dhe i huaj”,
”ku kam mbetė i tretur si njė gurė me halle”, “unė ju mbloj me vargje nga kto anė me zalle”,
”unė ju dėrgoj shprehje me motet e lotit”, “njėmijė dashuri nėpėr qiell tė Zotit”. Shumė artistike dhe emocionale. Shifet se identitetit Kombėtar, e ka okupuar thellėsisht autorin, qė pėrveē tjerash kur thot: “unė ju dėrgoj shprehje me motet e lotit”, “njėmijė dashuri nėpėr qiell tė Zotit”.
Kėshtu qė lirika mbrenda saj merr kuptim tjetėr hapsinor, kuptim mė tė fuqishėm. Kėtu autori i lirikės Ferizi, vetėdisohet nė momentin e caktuar dhe i pėrshtatet titullit tė vet lirikės, qė kultivon dashuri pėr vendėlindjen, duke dėrguar “shprehje” “lot” “njėmijė dashuri” nėpėr “qiell tė Zotit”.

Marrė parasysh idealin e lirisė tė poetit Xhelal Ferizi, i cili i pėrkushtohet tė mirės, e nuk len venė pėr tė keqen, has nė mospajtim me rendin e gjėrave tė pavlera nė botė.

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:27
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Poeti Xhelal Ferizi, nė krijimtarinė e tij, arrinė qė tė pėrfshij, periudhat kohore, ngjarjet e periudhave tė ndryshme, dėshmorėve dhe patriotėve qė derdhen gjakun pėr popullin Shqiptar tė tė gjitha kohėrave, aspak nuk i shmanget problemeve sociale e Kombėtare. Poeti arrinė qė secilėn poezi ta tiullon me njė pėrshtatje identike tė ngjarjes dhe i jap kuptimin e plotė. Shumicėn, apo pjesėn mė tė madhe tė poezive tė poetit nė fjalė nė mbrendėsin dhe pėrmbajtjen e saj, mund t’i kupton vetėm me anė tė titullit tė saj. Nė secilėn poezi do tė hasim se poeti nė cilėn formė e fikson ngjarjen. Po qe e fikson poezinė me personazh pozitiv, ja del qė personazhin e poezisė ta nxjerr si hero tė poezisė. Por aftėsia e poetit Ferizi, ėshtė tejet kritik gjatė fiksimit nė poezinė e kundėrt me ate si hero i poezisė, ja del qė tė kap qėllimin me njė objektivitet tejet real.

Poeti Ferizi, gjithnjė ndeshet me tė pa vėrteten, tradhėtinė dhe montimet. Kėtu ai nuk toleron, duke e ditur dėmin e tyre. Ideali i tij, ėshtė i krijuar mbi njė bazament tė fortė tė traditės Kombėtare dhe atdhetare. Ka lindur i till duke rezistuar ekzistencen shoqėroro-politike, me njė botėkuptim tė shtrirjes sė gjėrė atdhetare.


Poeti, ėshtė mase insistiv pėr arritjen e pėrfshirjes sė ngjarjes nė poezi, dhe identifikimin poetik. Kjo ėshtė vėrejtur me kohė.

Shofim nė poezinė “At ditė nė Mitrovicė”, do tė thot se poeti nuk i shmanget ngjarjes, pėrkundrazi futet nė ngjarje dhe pėrmes poezisė identifikon edhe ngjarjen, herė herė tėrthorazi, e herė herė drejtė pėrsėdrejti, duke nxjerr subjektin (njeri) nė sipėrfaqe, nė anėn tjetėr synon ngjarjen dhe nė fund i jep karakterin. Po marrim dy strofat e para tė kėsaj poezie kushtuar dėshmorit tė Kombit, Isak Ibrahimi :

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:28
Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

--------------------------------------------------------------------------------
Lexo :

At ditė nė Mitrovicė
Shkruan: Xhelal Ferizi
Kushtuar dėshmorit Mitrovicas Isak Ibrahimi


At ditė Ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi
Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari
Mbi dhe ra dėshmor i lirisė Isak Ibrahimi
I shqiponjes nji zog shqiptari

At ditė lulet pėr sė gjalli janė vyshkė
Atdheu mbeti pa djalė
At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare janė ndryshkė
E Ibri ka dėnesė me valė


Qysh nė fillim kur shkruan: “At ditė Ibrit i rrodhėn lotėt nga kullimi”, Pėrgjakshėm qau e vajtoj secila fije bari”, “Mbi dhe ra dėshmor i lirisė Isak Ibrahimi”, “I shqiponjes nji zog shqiptari”, vimė nė pėrfundim, se poeti inspiron lexuesin, ngacmon thellė qenien shpirtėrore, sidomos kur prekė : “lotin e kullimit”, pastaj vazhdon kur thot: “pėrgjakshėm qau e vajtojė secila fije bari”. Simbolika e vajtimit tė secilės fije bari, ėshtė diēka qė nė botėn poetike rrallė mund tė takosh kėso shprehje poetike, me njė kutpim tė gjėrė dhe pėrfshirje tė madhe. A thua, poezia “feriziane”, tani nuk i shpirtėzoi edhe fijet e barit, pėrmes njė poeme sa artistike, e njė kushtrimi kushtuar dėshmorit !? Jo se i kanė dhėnė njė shpirtė, por qojnė peshė secilin lexues tė vėmendshėm, duke pėrdorur gjuhėn poetike nė pėrshkrimin e ngjarjes, kushtuar heroit dhe fatin e tij tragjik. Poeti vazhdon : “Mbi dhe ra dėshmor i lirisė Isak Ibrahimi”, “I shqiponjes nji zog shqiptari” ! Nė kėtė poezi, poeti Ferizi, arrinė shkallėn mė tė lartė tė kuptimėsisė, me njė pėrpjekje shprehjesh mė tė pėrsosura dhe shifet se ka qenė i inspiruar nga vet vepra e dėshmorit nė fjalė. “Mbi dhe ra dėshmori i lirisė”, “I shqiponjės njė zog shqiptari”! Ēka ėshtė kryesore pėr poetin? Tė arrijė besnikėrisht fillimin e drejtė duke filluar nga lartėsia e diagramit poetik “ferizian”.
Pastaj vazhdon : “At ditė lulet pėr sė gjalli janė vyshkė”, “Atdheu mbeti pa djalė”, “At ditė thonė edhe hekurat e ures shqiptare janė ndryshkė”, “E Ibri ka dėnesė me valė” !
Fjala “vyshkė” ėshtė diq qė i mungon uji, gjaku, thatėsirė e vėrtetė, e qė poeti lulet nė mungesė “gjaku” shqiptari qė janė vyshkė, e thot : “Atėdheu mbeti pa djal” !


Xhelal Ferizi, si poet me imagjinatė tė avansuar qė i ngjanė poetėve tė mėdhenjė, gjenė emocionin prekės dhe fjalėt gjithnjė nė funksion tė poezisė.

Poezia “At ditė nė Mitrovicė”, nė strofėn e tretė dhe katėrt, shkruan :


Lexo :

Ka qa thonė edhe e shėndritshmja hana
Yjet me qerpik nė lot janė stėrmekė
Njė varr tė ri po e hapte Dardana
Nji yllė i qiellit tė lirisė ka vdekė

Nga larg nji plumb ra nė njė zemer
Goditi mu nė aorten trime arbnore
Aty ku i thonė Shqipni dheut tė lashtė me emer
Do tė kemi tė lirisė pėrmendore

Lirisht mund tė themi, se poezia ėshtė temė konkrete, e kushtuar pėr dėshmorin, me emėr dhe mbiemėr. Madje edhe vendin, ngjarjen, urėn, kohėn e cek poeti me njė saktėsi shumė tė sakt. Poeti mobilizohet edhe mė fuqishėm kur e din se nė kėto vende ėshtė vendlindja e tij, e rritės dhe e veprimtarisė patriotike. Ngjallė emocione rinore, ngjallė ndjenjen shpirtėrore tė pėrjetimeve rinore, nga njė distancė e madhe me njė statut mėrgimtari.

Nė strofat nė vijim shkruan poeti :


Lexo :
At ditė yjet e qielli e kanė pa gjakun
Kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull’borė
Kur plumbi mu nė zemer e goditi Isakun
Ra me nji oh mbi dheun arbėror


U errsua atė ditė edhe dielli
E ēielli e qau i etnisė
Pranvera shum qau e prilli
Pėr lulen e kuqe t’ lirisė


Imagjinata poetike e ndėrtuar nga poeti, ngulitet thellė nė kokėn e lexuesit : “At ditė yjet e qielli e kanė pa gjakun”, “Kur gjuajti armiku pansllav me prejardhje akull’borė”, “Kur plumbi mu nė zemer e goditi Isakun”, “Me njė oh ra trimi mbi dheun e lashtė arbėror” ! Dėshmori Isaku, goditet me plumb nė zemėr, nga gjuajtja e armikut pansllav. Pėrshkrim identik me ngjarjen, thuase poeti ka qenė nė ngjarje, ka qenė i pranishėm nė kėto protesta kundėr dhunės serbe e cila i detyroi 4 fėmijė tė vdesin nė lumin Ibėr, e veē mos tė bien nė dorėn e tyre gjakatare. Gjakun e dėshmorėve e shofin edhe yjet e qiellit, sepse ka qenė gjak “lirije”. Poeti gjithnjė zbulon dimensionin dhe kuptimin e ngjarjes. Pėrceptimi poetik i poetit Ferizi, ėshtė tejet origjinal, ka njė pėrshtatje reale nė formulimet e tij poetike. Strofa nė vijim : “U errsua atė ditė edhe dielli”, “E ēielli qau i etnisė”, “Pranvera shum qau e prilli”, “Pėr lulen e kuqe t’ lirisė” ! Produkti kryesor i ndėrtimit tė imagjinatės sė poezisė, “At ditė nė Mitrovicė”, janė ngjarjet e 17 marsit 2004 nė Mitrovicė. Poeti inspirohet nga kjo rezistencė e fuqishme, qė ka njė mesazh, se shqiptarėt nuk do tė heshtin nė padrejtėsit qė u bėhen, kushdo ēoft ai. E aq mė pak nga njė anmik shekullor siq ėshtė serbi. Dėmi i tyre shekullor mbi popullatėn shqiptare, ėshtė i skajshėm, i pa kursyer nė ēdo metodė tė shfarosjes etnike. Por dėshmorėt e Kombit, e mbrojten Atėdheun e tyre, sikurse rasti nė fjalė, janė me qindra e qindra raste. Dėshmori kur bie pėr liri e thot poeti : “U errsua atė ditė edhe dielli” ! Pa tjetėr se errėsohet dielli. Ose : “E ēielli qau i etnisė” , “Pranvera shum qau e prilli”, “Pėr lulen e kuqe t’ lirisė” !
Janė tė fuqishme dhe tejet artistike.

Lexojmė mė tutje:


Lexo :


Shupkovci ēau e Tavniku
Ka dėnesė Kosova Shqiptare
E vrau Isakun armiku
At ditė ra zija kombėtare

At ditė thonė kanė qa rrezet e shkėlqimit
Trishtueshėm edhe zogjt kanė cicrue
At ditė gjaku i kuq i Isak Ibrahimit
Mbi dhe pėr liri ka vlue

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:29
Mbrenda pėrmbrenda poezisė, ka vlerė poetike dhe ėshtė tejet ideore dhe e fuqishme nė interpretim. “Shupkofci ēau e Tavniku”, “Ka dėnesė Kosova Shqiptare”, “E vrau Isakun armiku”, “At ditė ra zija kombėtare” ! Shupkovci (vendėlindja e dėshmorit Isak Ibrahimi), qau e Tavniku (Ilirida), Kosova Shqiptare, armiku dhe zija Kombėtare, qė mbėshteten nė titullimin e vet poezisė nė instancė tė lartė. Tė gjitha elementet tė inkorporuara nė poezi, kompletojnė ditėn e ngjarjes, me njė formulim bashkokėhorė. Zija Kombėtare e shpallur ditė zie nga Presidenti i parė historik dhe shpirtėror i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, ishte vėrtetė ditė zije pėr tė gjithė tė rėnit e ngjarjeve tė marsit 2004, e po ashtu edhe pėr dėshmorin e Kombit Isak Ibrahimin. Jo rastėsish poeti Ferizi, qet nė pahė ditėn e zisė Kombėtare.
Kėtu poeti prekė pikat mė delikate tė ngjarjes qė i qet nė tablon poetike. Priret pėr kahė modernizimi i poezisė qė kėtė metodė tė thurjes nė vargje, unė e kam quajtur dhe e quaj, metodė poetike “feriziane”.
Shofim nė dy strofat e fundit ēfar ideje tė formulimit qė vargu nga vargu nuk dallojnė pėrveēse kuptimit:


Lexo :


Ai ra pėr dritė lirije
Ai ra pėr tė lashtin atdhe
Ai ra pėr tokė Dardanije
Pėr tokėn e t’ parve me dhe

Ai ra pėr trollin etnik
Ai ra, ishte i bukur i degė’s shqiptare pip
Ai ra pėr, pėr trollin Ilirik
Pėr gjuhen amtare shqip.


Tė gjitha mbaresat e vargjeve nė fjalė, janė tė zgjedhura me kujdes dhe me kuptim poetik e Kombėtar. Pėr ēfar ra dėshmori: Pėr dritė lirije, pėr tė lashtin atėdhe, pėr tokė Dardanije, pėr tokėn e t’parėve me dhe, pėr trollin etnik, pėr degėn shqiptare pip, pėr trollin Ilirik dhe sė fundi poeti gjenė shprehjen emocionale pėr secilin lexues kur thot: Pėr gjuhėn amtare shqip.

Ky variant i poetit Xhelal Ferizi, i tė formuluarit dhe ilistruarit nė vargje poetike, kultivon vleratė mė tė larta poetike dhe Kombėtare, qė pasurojnė krijimtarinė poetike tė mirėfillt shqiptare.Se temat pėrgjedhėse tė poetit, nuk janė tė tijat, kėtė e kemi vėrejtur me kohė, sepse poeti diktohet nga koha dhe ngjarjet e ēėshtjes Kombėtare, qė ai i pėrjeton me shpirt, dhe reagon nė poezi, kjo qėndron. Poetin Xhelal Ferizi, e dikton ngjarja, situata e mbi tė gjitha ēėshtja Kombėtare shqiptare, tė cilat i pėrjeton denjėsisht ku pastaj ai Ai i nėnshtrohet pėrmes poezisė arritjeve tė mėdha shqiptare qė kanė ndikuar dukshėm nė arritjen e rezultatit tė krijimtarisė. Poezia tek poeti Ferizi, nuk ėshtė thjesht vetėm poezi, por ka edhe kritikė indirekte dhe direkte. Kjo dėshmon nė shumė lirika dhe poezi tė krijimtarisė sė tij.

I gjithė ky poetncial i madh i tė krijuarit tė poetit Xhelal Ferizi, i preokupuar me jetėn dhe veprėn poetike, do tė shtyjė shumė kritik pėr t’u marr me poezinė “feriziane”.

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:29
Imagjinata e poetit, ėshtė e pasur me ide pėr tė krijuar, e qė shumė prej tyre na bien nė sy e qė ėshtė njė numėr i madh i poezive, numėr ky i konsiderueshėm e krijimtarisė, na bėnė me dije se poeti ėshtė i preokupuar me jetėn nė forma tė ndryshme dhe dėshirėn e tij tė jetuarit.

Ne kemi me pa nė poezinė e imagjinuar nga poeti Ferizi, e cila ėshtė titulluar nga poeti:
“Kur shkova nė diell”, e qė mendohet se ėshtė njėra ndėr imagjinata mė e pėrsosur e tė formuluarit nė poezi. Poezia ka karakter ankimi, nė instancėn mė tė lartė planetore, pra tek “dielli”.


Lexo :
Kur shkova nė diell
Shkruan: Xhelal Ferizi

nga etja pėr dritė shkova drejt e nė diell
duke ecė me flatra duke ikė nga errėsira
dhe sa mė lart, duke ikur flutrim, nėpėr ēiell
mė doli para rrezėtarja, krahėlira
u quente kėshtu pėrcjell’sja e miqve, ajo shoqėruese diellore
qė kishte trup rrezje zemėr rrezje, e strukturė
si nė shpirtė si nė gjak rrreze ishte, ajo rrezatore
ma shkriu vuajtjen tė tokes, dhe lotin si gurė.


Poeti, futet lirshėm nė spektrin e imagjinatės, i motivuar nga dėshira, qė ndokun tė gjej mbėshtetjen e tij, tė vuajtjeve, dhe nga njė etje e madhe pėr dritė qė thot nė dy rreshtatė e parė; “nga etja pėr dritė shkova drejt e nė diell”, “duke ecė me flatra duke ikė nga errėsira”. Tė imagjinuarit e poezisė ėshtė e njė lloji tė veēant, sidomos kur autori kėtė botė nė planetin e kėsaj toke e quan “errėsirė”, e ikja nga kjo “errėsirė” me flatra drejt diellit, poetin e bėnė tė lumtur se mė nė fund e gjeti “rrugėn” e tij.

“Dėshira e madhe drejtė diellit, nėnkupton tek poeti urrejtjen e madhe tė errėsirės nga toka”.


Kėtu ndėrlidhen dy komponente qė i paraqet poeti e qė bien ndeshė njėra me tjetrėn, dėshira e dritės qė nėnkupton diellin, dhe errėsirėn qė nėnkupton tokėn. Kėtu shifet njė pėrvojė e poetit nė ndėrlidhjen dhe kuptimin e poezisė, qė pėr lexuesin ėshtė mė e kuptueshme, edhe pse poezia ka tė bėjė me imagjinatėn.
“Dhe sa mė lart, duke ikur flutrim, nėpėr ēiell”, mė doli para rrezėtarja, krahėlira”, tani poeti krijon edhe personazhin qė e quan “rrezėtarja”. Sa bukur poeti i jep kuptimin e kėsaj imagjinate, qė futė personazhe nė krijimin e fatntazisė tek lexuesi, qė realizon mjaft me pėrpikėri hyrjen e poezisė nė njė ngritje. Pėrqėndrohemi me vėmendje tek katėr rreshtatė epoezisė : “u quente kėshtu pėrcjell’sja e miqve, ajo shoqėruese diellore”, “qė kishte trup rrezje zemėr rrezje, e strukturė”, “si nė shpirtė si nė gjak rrreze ishte, ajo rrezatore”,
”ma shkriu vuajtjen tė tokes, dhe lotin si gurė”. Teksti poetik nga njė pėrvojė e tė krijuarit merr njė shtrirje tė gjėrė tė kuptimeve dhe karakterit tė imagjinatės nė poezinė “Kur shkova nė diell”, krijon imazhin jetėsor tė njeriut nė tokė, i cili kishte me qenė sikurse ai nė diell. Poezia, ka karakter tė gjėrė kuptimor, trajton tė drejten e njeriut pėr tė jetuar, trajton tė drejten pėr egzitencė si fakt i sėndėrtimit tė rrugės objektive.

Njeriu, shumė herė ėndėrron jetėn pėrmes njė imagjinate qė krijon shpikje pėr njė botė mė tė mirė, mė tė begatshme. Aftėsia e tė krijuarit, tė ndėrtuarit, tė jetuarit, varet nga vet njeriu nė vetėdijen e vet duke e parė botėn mė tė ndryshuar, mė tė begatuar qė paraftyron botėn e lirė dhe tė qytetėruar, sikurse nė rastin e kėsaj poezie qė ėshtė e ndėrtuar mbi imagjinatėn e poetit Ferizi. Thjeshtė, imagjinata kėrkon aftėsi tė tė menduarit nė paraftyrime, kėrkon zotėsi pėr tė krijuar, pėr tė zbuluar ose pėr tė shpikur diq tė re, e qė mund tė hyj nė punė njeriut tė ditėve tė sotme. Pėrveē kėtyre, ajo kėrkon pėrvojė tė njohurive tė reja, nė imagjinatėn me mendje tė shėndosh, duke i trajtuar si tė mundshme. Poeti ja del kėsaj me sukses, sidomos nė poezinė nė fjalė, ku nė vazhdim shkruan:

Lexo :


kur hyra nė mbretėri me njė dėnesje dheu nė ēerpik
me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim
mendova se mė shohin urrejtshėm si armik
mė sollėn njė engjėllushė n’pėrkthim
e cila diellit ankesat e mija ia pėrkthen
pėrse unė nė tokė nisa e thash pėrse nėpėr krim
pse o diell me ecė po na len
pse o diell, pėrse po na nxenė

Shtrirja e poezisė “Kur shkova nė diell”, nė rreshtat e mė sipėrpėrmendur, qė shkruan :
“kur hyra nė mbretėri me njė dėnesje dheu nė ēerpik”, “me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim”, “mendova se mė shohin urrejtshėm si armik”, “mė sollėn njė engjėllushė n’pėrkthim”, ka njė kuptim tejet real tė trajtimit tė njeriut me tė drejta tė cunguara tė lirive tė tij. Se autori arrinė bukur nė paraqitjen e kėsaj poezie pėr tė drejten e popullit shqiptar, ėshtė e pa diskutim. Kėtu nxirret nė pah, padrejtėsia e popullit shqiptar, kur autori gjenė fjalėt shumė tė pėrshtatura : “kur hyra nė mbretėri me njė dėnesje dheu nė ēerpik”, “me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim”, sepse hyrja e njeriut nė zyrat e okupatorėve, ka qenė vėrtetė dėnesje, me njė frikė nga gjykimet e mundshme tė diskriminimit. Po pse autori nė poezinė e tij e cekė: “me ligj tė tokes sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim” ! Kjo nuk ėshtė ideuar vetėm sa pėr ta mbushur me njė varg poezinė. Por nė mbrendėsinė e saj, ka njė kuptim kritik ndaj padrejtėsive tė njerėzve qė u shtrohen, ndaj diskriminimit tė se drejtės sė tij, e qė poeti e trajton si “ligj” tė tokės sė ftoft, me gjuhė tė pakuptim. Moskuptimi i gjuhės, pėr poetin, mendohet tė jet se popujtė e kėtij planeti janė tė pakuptueshėm, shprehimisht janė njerėz qė u duhet edukata, kultura njerėzore.
Poeti kur shkruan : “atje gjithėēka ishte e arit”, “si kroni si ujė si ato pika”, “si shiu dhe rrushi ngjyrė ari”, “me rreze ishte antika” , e ka nė mendje imagjinaten e njė bote prej ari, nga njė fantazi motivore, i motivuar nga ndjenja e formėsimit poetik. Tė gjitha, si shiu, si uji, si kroni, si rrushi ngjyrė ari, me rreze ishte antike. Imagjinata e autorit tė poezisė, prekė antikėn, qė simbolizon vjetėrsinė e punimeve tė rralla artistike, qė kanė vlerėn dhe ēmohen pėr kah lartėsia, nė kėtė rast sikurse rrezja e diellit.

Nė rreshtatė nė vijim thot: “dhe mė shtruan nė shtrat dukati me fjetė”, “do lule plot diell e qė pėshpėrisnin”, “dhe vuajtje nuk pashė nė at jetė”, “veq drita qė ēdo gjė qėndisnin” ! Se autori pandehė, qė shumė popujve nė jetėn e tyre nė tokė, ju mungon edhe shtrati i fjetjes, mungonė gjuha e luleve aromtare, vuajtje e tyre e cila ėshtė prezente nė tė gjitha poret e jetės tė popujve e mbi tė gjitha mungesa e dritės. Mbrenda kėtyre rreshtave hetohet nė shpirtin e poetit, i cili shpreh pa rezervė mendimin e tij, qė nė imagjinatė sė paku e gjeti knaqėsinė, e gjeti pėr ate qė duhej tė ishte edhe nė tokė, tė drejta tė cilat janė privuar nga popujt barbarė mbi popujtė e vegjėl, qė janė mė tė pėrfshirė nė rreshtat nė vijim:


Lexo :

nuk ka kund manushaqe

zhgėnjimi
22-03-2010, 23:40
Mos u befasoni

xhelal ferizi

Mos u befasoni nese nji ditė
hėna as dieli nuk do te dalin me nxe
as yjet me xixillue
se prishė jan stinet ,fise e kombe e fe
e vlerat jan mjegullue
mos u befasoni nese rrezet ikun
edhe bilbilat nuk duken neper degė
as qiellėt ma shi n' qerpik nuk pikun
e dheu te nisė me u djegė
tradhtija lajka e servilija kan faj
pabesija e llasa e pangopur
prodhimi qe prodhon ma shum dhimbje e djaj
yjet i ka perlotur
prandaj mos u befasoni
nėse nji ditė as ylberat me larmi
lakueshem ne shendritje nuk do ti shikoni
se ne dhimbje nuk duan me pi

xhelal ferizi

zhgėnjimi
23-03-2010, 06:24
sikur te kishte nderė dhe burrni
etikė meshire njerzore mirkuptim dashuri dhe mirnjohje
njohje merirash rrespekt kjo kohe
do ti kishin thėnė autorit xhelal ferizi
urdhro ti je i joni
je nga keto anė jan pronat tuaja te pareve tu
qe ua mori dikure regjimi dhe pamshirshem ju shpronsoj

ne ju j njohim e dijme ju jeni te ktyre aneve
jeni diskriminuar me te vertet
dhe te perndjekur
dhe keni vuajtur jeni bllokuar e varfruar
keto ishin pronat tuaja kur ju u shpronsuat dhe vuajtet tuaja njihen

por jo kjo kohe es ht kohe bishė e pandershme
kohe eposhter ku ka vetem grabitje dhe per te fituar edhe nji milimeter drejtesi kerkohet mund i madh
sepse e sht kohe e haramave dhe mosmirnjohsve
kohe qe ta merr aren tende shtepine pronen nder sy kohe qe e kerkon vetem pushken e jo penden
kohe qe e kerkon ti rishe me pushke ares kopshtit oborrit se sa per fytyre qe kan ta marrin nder sy
perkundrzi mendojne e thone le te ngordhe atje ne perendim
ne kurbet le te zhduket te mos na vijn kurr kendej ,te mos ua shohim syte e sa per pronat le te na mbesin ne ato
ata le te qajne atje te mjere te varfer te humbur te tretur pa atdhe pa prona
keshtu mendojne mosmirnjohsit keshtu vepron edhe qeveria me plot mosmirnjohje ndaj mergimtarve vetem i mjeli si lopet sa pat inetres per para dhe kontributete tyre e tash i perbuze pamshirshem edhe pse e ka gjysmen e ma teper te popullit jasht
qka ti thaush kesaj sjellje barbarve te njerzve qe te hane per se gjalli te vrasin per nje pllembe toke qe ta ka lene stergjyshi qka ti thush per veq se barbari tradhti pa besi pa ligjshmeri mosmirnjohje nuk te njeh drejtesi as trashgimi as vuajtje as se ishe me letra e me adrese gjysh pas gjyshi aty qka te thuash tjeter vetem se te poshter me plot kuptimine fjales prandaj serbi arriti me propaganden e tij qe te binde gjithmonė europen duke na prezentuar kahdo neper bote prandaj


ja pra qfar poshtersie
qohet ai qe kurr nuk ka kene kurfar faktori as nuk ka pas hise aty dhe merr prona merr pasuri merr dyqane grabite vjedh rrene pervetson
te bijt dhe ata pjella e disa ve nga ata q eju kan sherbye armiqve
dhe thone te mos ua shohim syte mergimtarve ktu
qfar pronash qfar hisje kerkojne ata ktu
ata jan te huaj ata nuk ajn te askundit le te thyejn qafen kah te duan
ata jan te asnji adrese te asnji toke te asnji gjurme
te asnji adrese bij te askujt
prandaj xhelal ferizi dhe shum kush esht zhgenjyer nga sjllejet e poshtra dhe mosminjohse prona dhe pasuria jan te dhimbshme
ndersa perzenja nga atdheu poa ashtu te vret shpirtin
dhe te nxite ne veprime me e kap pushken ndaj tradhtarve
prandaj mergimtarėve nuk ju mbetet tjeter veq se ta kapin pushken dhe te lajnė hesapet me pushkė me disa njerz te poshter e te pa fytyre qe ua grabiten pronat
dhe pasurine mergimtarve

zhgėnjimi
23-03-2010, 07:18
Sikur te kishte nderė dhe burrni
etikė meshire njerzore mirkuptim dashuri dhe mirnjohje
njohje meritash rrespekt kjo kohe
do ti kishin thėnė autorit xhelal ferizi
urdhro ti je i joni
je nga keto anė jan pronat tuaja te parėve tu te diksriminuar

qe ua mori dikurė pasurine arat livadhet dhe ju kan perndjeku
ai regjimi i ish rankoviqit dhe pamshirshem ju shpronsoj

ne ju j njohim e dijme jemi deshmitarė ju jeni te ktyre aneve
jeni diskriminuar me te vertet

dhe te perndjekur urdhroni ne gjirin dhe vatrat tuaja
ne do te bejme qmos qe te zgjidhim punen me drejtesi
dhe keni vuajtur jeni bllokuar e varfruar
keto ishin pronat tuaja kur ju u shpronsuat dhe vuajtet tuaja njihen
ne kto ane

por jo kjo kohe esht kohe bishė e pandershme

kohe e poshter ku ka vetem grabitje dhe per te fituar edhe nji milimeter drejtesi kerkohet mund i madh kerkohet para dhe korrupcion qe te kushtojne me shtrejt se prona e stergjyshve

ndersa dyqanet tokat shtepi te mallrave pompa benzine
u grabiten nga njerz qe as nuk ishin vendas te komunave
aty as qe kishin kontribuar ndonjeher per rrethinen
ku erdhen
ku u leshuan si bishat per grabitje
prandaj q' te quajm ne at vend DREJTESI e rrespekt
per veq ligj i gjungles pandershmerise dhe grabitjeve
kafshrore mosmirnjohse keshtu sillet edhe qeveria
me padrejtesi
gjithqka vetem padrejtesi
ndersa ne komuna kan hy edhe shum njerz ose te aferm te tyre qe i kan sherbyer ish regjimit serb me spiunime ku nga ata jan spiunuar komshinjte farefisi te afermit jan spiunuar te serbi

ky esht realiteti i hidhur ne kosove privilegje kan shum nga ata ne keto kohra dhe kjo qeveri duhet te jap llogari per keto privilegje te disa njerzve te dyshimt per pse perndjeken keshtu familjet atdhetare e privilegjohen disa familje te dyshimta

privilegjohen sepse e sht kohe e haramave dhe mosmirnjohsve pshtyrsve shkelsve perbuzsve

kohe qe ta merr buken nga goja aren tende shtepine pronen

nder sy ta merr oborrin megjen nes eje vetem pak qyqarė
kohe qe e kerkon vetem pushken dhe vetmbrojtjen e jo penden

kohe qe e kerkon ti rrishe pasurise tende gati me pushke
ares kopshtit oborrit
se sa per fytyre qe kan ta marrin nder sy
perkundrazi mendojne e thone le te ngordhe atje ne perendim
ne kurbet
le te zhduket te mos na vijn kurr kendej ,
te mos ua shohim syte sa patem nevoje i kemi mjelur si lopen tash nuk kemi nevoj per ta e sa per pronat le te na mbesin ne
ato


ata le te qajne atje te mjere te varfer te humbur te tretur ne kurbet
pa atdhe pa prona pa adrese ata jan te askuj pune emadhe per ta
rendesi ka qe te na mbes ne ketu pasuria
ata le te rrijne andej
pa adresa te humbur mergimtarėt
te tretur
keshtu mendon edhe qeveria indiferente ndaj popullit te vet
e cila nuk esht e aft te krijoj nji ambasade
ose nje banke shqiptare qe te ju jep kredi bujqve dhe bisznesmenve
por kan krijuar nje raifeisen bank qe u pin gjakun popullit me fajde e
kamata perse behgjet pacollet dhe kapitalistet shqiptarė nuk ekrijojne nje banke kombtare q epopulli te marr kredi per biznese e punime toke e firma e bujqsi por ata rrijn e mbi pasahallekun evet e qifligarizmit dhe me llafe kozmetike rrejne popullin

rendesi ka qe ata kan dhe qeveria ka ndersa shum nga mergimtaret jan perzane jasht jan perndjekur pa mshirshem
prandaj mergimtaret jan te zhgenjyer
jan te zhgenjyer nga gjithqka dhe nuk kan vullnet per asgje
por kush e qane koken per ta kush i pyet ata per diqka apsak dhe hiq

keshtu mendojne mosmirnjohsit keshtu vepron edhe qeveria me plot mosmirnjohje
ndaj mergimtarve shqiptarė ne diaspore
asnji ligj nuk ka per ta asnji drejtesi per ndarjen e ish pronave
dhe pasurise vetem i mjeli si lopet sa pat inetres per para dhe kontributete tyre e tash i perbuze pamshirshem
kjo esht sjellja dhe ndergjegjja
edhe pse e ka gjysmen e ma teper te popullit jasht ne mergim

qka ti thaush kesaj sjellje te barbarve
te njerzve qe te hane per se gjalli
te vrasin per nje pllembe toke grabisin token qe ta ka lene stergjyshi
qka ti thuash ksaj poshtersie per veq se barbari tradhti
mizori bizare pa besi pa ligjshmeri mosmirnjohje
dhe sjelje e pa edukate njerzore pa drejtesi
ku secili milimeter i asaj toke permbane padrejtesi dhe korrupcion lidhje mafioze
ku shkelet merita ndersa perfiton dikush tjeter
qe kurr nuk ka pasur merita
toke qe nuk te njeh drejtesi as trashgimi as vuajtje
as prone as adrese
nuk te thone urdhro biri yne se ketu ishe me letra e me adrese
gjysh pas gjyshi ne keto troje ti nuk je i gjermanit as italianit as franqezit por je i yni
qka te thuash tjeter vetem se te poshter dhe te pa drejte
me plot kuptimin e fjales te pa fytyra jan keto kohra
ligje mafioze te mbijeteses gjungel dhe poshtersi
klanesh degjenrim
prandaj serbi arriti me propaganden e tij qe te binde gjithmonė europen duke na prezentuar kahdo neper bote prandaj srbi e arriti ket sukses


ja pra qfar poshtersie ka

qohet ai qe kurr nuk ka qene kurfar faktori as nuk ka pas hise aty
dhe merr prona merr pasuri merr dyqane grabite vjedh rrene pervetson
me hile nuk ka ligj ka vetem njoftesi dhe korrupsion

ne shum raste perfitojne kan perfituar me hile me korrupision
te bijt dhe ata pjella e disa ve nga ata q e ju kan sherbye armiqve
shekullore
dhe thone te mos ua shohim syte mergimtarve ktu

qfar pronash qfar hisje kerkojne ata ktu

ata jan te huaj ata nuk ajn te askundit
le te thyejn qafen kah te duan
ata jan te asnji adrese te asnji toke te asnji gjurme
te asnji adrese bij te askujt dhe ua marrin nga njiqnd euro kur hyjne ne atdhe ne token etyre qka mergmtaret duhet te kerkojne llogari me gjygje nderkombtare perse behen keto veprime plaqkiqtse kur mergimtari qytetar me pasaporte te kosves hyn ne token e vet plaqkitet zhvatet

prandaj xhelal ferizi dhe shum kush esht zhgenjyer
nga sjellejet e poshtra dhe mosminjohse tradhtare
prona dhe pasuria jan te dhimbshme
ndersa perzenja nga atdheu po ashtu te vret shpirtin

dhe te nxite ne veprime me e kap pushken ndaj tradhtarve

prandaj mergimtarėve nuk ju mbetet tjeter veq se ta kapin pushken
dhe te lajnė hesapet me pushkė
me disa njerz te poshter e te pa fytyre
qe ua grabiten pronat dhe i zhvatin pamshirshem mergimtarėt
dhe pasurine mergimtarve

zhgėnjimi
23-03-2010, 21:36
Nuhė Sejdia
-----------
autori xhelal ferizi
----------------
nuhė sejdia neper male
thonė po i prinė njisisė speciale
nė at shalė nė majė bajgore
mir po i rrijkan arm't mizore
-------
nuhė sejdia i trim shaljan
ma kish rritė shqipja dardan
mi kish armet gulinove
po lufton nė at majė kosove

nė majė tė shales gjeraqinė
holl po qet nuha n' martinė
thue mi ka plumbat me rrfe
shum serbiant po i rrxon per dhe

se atdhetarė e kish falė zoti
hije i kish trimit baroti
kur e ndezte me shkpreptima
si vullkani e bubullima

krisma e tij n' per lugje e prroje
ka jehue ne male e troje
ne shalė shqiptare ne kreshtat tona
lug me lug tue i shkue jehona

po nji mend nuha i djalė sokoli
mu ne betej ai priti e foli
bini shalė ushtrisė barbare
per liri e tokė shqiptare

bini o djem bini armikut
flakė po qet tyta e qelikut
po i del fjala por si zhari
ne betejė delte ma i pari

delte trimi i zog shaljani
ballė per ballė ne mes mejdani
zemra e tij zemer shqiptare
pushka i ti nji rr'fe batare

por si flakė ma kish trimrinė
sytė si zanė e gjeraqinė
kahdo jep gajret n' llogore
mirė tu e mbajtė at rrethatore

------------
gjaku i arbrit ne damarė
se q'po i vlon trimit si zharė
ballė per ballė me tremij shkje
si duhija pėrmbi dhe

aq e madhe thonė ish beteja
derdhej gjaku por si rr'keja
ndrrohen plumbat me armikun
por se nuha s' luan qerpikun

se ai zot ja dha shtat zemra
kurr nji her si luajti themra
as me ikė e me kthye shpinė
po u pėrlesh si gjeraqinė

se ma kish gjakun t' shqiptarit
e trimerinė qe i rrjedhė damarit
e flakė ndjenjen patriote
ndezė e mbajti ne kohra e mote

djalė student e trim shkollarė
qysh kur krisi pushka e parė
ai ne shalė bashk me djelmninė
dualen n' mal per t 'sjellė lirinė

te lumtė pushka o nuhė sejdia
ta njeh vepren dardania
sa me nderė i ke pri njisisė
si sokol nė ballė t' trimrisė

me at zemer qe e ke qelike
per liri t shqipnisė etnike
hero i gjallė je sokol mali
te kndoftė shqipja djal pas djali

ne male te shales je tregue
se si duhet me luftue
e si duhet si bajrak
per me pri e me derdhė gjak

ty bekue te ka e shqipes toka
e shqiponja me dy koka
toga e jote me luana
si djemt te oses me tagana

qe dikurė jan ra n 'vraninė
kush per fushė kush per luginė
me u perpjekė ne luftė mizore
ballė per ballė me cernagore

ashtu djemt qe ti u ke pri
kan luftue ne mal e vrri
per liri te tok's t shqiptarve
qe e trashguen brezat prej t' parve

ty te kndoftė gjithmonė lavdija
qe te ndejti ne shpirtė lirija
gjallė hero sot je nder ne
nderė i kombit permbi dhe
-----------
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
25-03-2010, 12:33
--------------------------------------------------------------------------------
Sahit Muja gjak malsori
porsi ylli e meteori
e ndihmoj qeshtjen kombtare
po e kish zemren argjentare

por si gurrė qė del prej mali
at kullim atdheut ia fali
kaloj shtete nderkombtare
tue ndjekė hijet ziliqare

kush me e gri e kush me e pre
veq pse i thonė shqiptarė me fe

lindė e rrit ė n 'male kreshnike
ne shqipninė e lashtė etnike

po i ka ndjenjat patriote
e don token kastriote

kue kan lindur mėmė e at
prej tropoje n' lazarat

prej kosove nė qameri
gjith ku i thonė vendit shqipni

i kish ndjenjat atdhetare

----------
ndihmoj luften qlirimtare

si sokol ai si zog zane
e ka ndihmue ushtrinė dardane

zemra e tij zemer malsore
gjith tue dashtė token arbnore

fort i shkath't thonė si rrymė rr'feje
gjaku shqip po i rrjedhė nder deje

po ma kish zemren bujare
e i ka hapė ato thesare

si e hapė dielli driten tė arit
ashtu e qelė qehren t' dollarit

me i ndihmue prore shqiptarit

pėr biznes mjeshter i rrallė

vargu im yllė e ka shpallė

patriot me shenj' t' simbolit

ky stėrnip i Mic Sokolit

fort i njohur pėr suksese
i leht si zog flutron n' biznese

ja hjeshon artin zanatit

por si zog shkon n' maja t' shpatit

lart e ma lart u njit sahiti

gjak shqiptari e zog petriti

mori famė e mori emer
plot me dritė ma kish at zemer

po ma kish zemren bujare
pėrkushtue pėr troje t' parve

shquhet n' punė por si vizllima
lindė n' malsi e u rrit me trima

vlera e mallit kapitale
ka shkue lart sa i bjeshkė me male

depertues esht por si zh'gjeta
lidhė me shpirtė per troje t' veta
------------------------
Nga autori xhelal ferizi autori i dy miljon vargjeve shqiptare
ne mergim

zhgėnjimi
26-03-2010, 08:07
Na ėsht mbushė toka tregtarė
autori xhelal ferizi
---
egoist e hileqarė


plot me shpirta te ftoft me te meta
keq etnike po shkon jeta

-------
edhe ka nisė dielli me kja
nisė shqiptart per me u vetvra
se muaj buken s' po ja qet
andaj veten ai po e vret

--------
po ja ven fytit litarin
qka ma parė as fis as te parin
nuk e kish ne ket dobsi
as s esht njoftė kjo dukuri


nuk esht njoft po kjo hata
ne litarė shqipja me ra
me u vetvra e me u vet varė
kurr ė adet s 'ish nder shqiptarė

prej se u nis ai dhe i joni
nuk ka kenė i tillė zakoni
as nder fise e te parve fe
qysh se jan shqiptart mbi dhe
--------
por se erdhi koha shtrigė
gjak e besė po ua ka ligė
edhe zemren si qeliku
me varfria ua theu armiku

ua theu te mjerė shqiptarve
vepra e ndyrė e nderkombtarve
nuk ju la ne magje as miell
ua ka tha pranveren ne prillė
-------
stinė e mot e ua vrau veren
e ia humben jetes vleren
pa buk goje e gjap e tlyen
ne depresion kan ra e u thyen

se varfrie esht aq mizore
ka thye boshtet kurrizore
edhe ma te fortit qendrestarit
kur i edh radha shqiptarit

ne provė e qiti te mjerė shqiptarin
si shteg per veq litarin
koha e ndyrė zhgjyr e e pa besė
plot me krim e interes

qe na e sollen te huaj barbaret
sanksionues e nderkombtaret
me i varfrue te lashta trojet
per me i tha edhe lule e hojet

----------
me mbetė djerrė edhe tooka e qielli
mos me u gjet as buka as mielli
as per fmi per sa antarė
na u shendrrue shqipja ne lypsarė

ja pra armiku ashiqare
i varfroj tokat shqiptare
s la me shit po as me ble
djerrė na i la arat mbi dhe

me bujsi e industri
veq se lot e gjak me pi
nuk i la kuj tjeter hise
me i shue shqipet ne per fise

neper fe e neper farė
gjith kah ka mbi dhe shqiptarė
nuk la buk kund as ndoj kore
me i nenshtrue fiset arbnore

e i gjymtoj ne shpirtė pa mshirė
nisi jeta te kushtoj lirė
per te gjorė t varfer shqiptarė
nji kkė njeri sa i litarė

se na erdhen kombe e fe
per me luejt me u tallė me ne

kfori e djalli e unmiku
gjithfar djalli e munafiku
shpirtin te zi e mendjet krime
veq per kob e sabotime

me e nenshtrue token shqiptare
tue mos dhanė as punė as pare
pasi shkjjau i dogji e iku
mbeti i huji e i zi armiku

qe veq zi me pjellė s din tjeter
regruton disa lugeter

per dredhi e ndoj kurthė mjerane
per pak pare e kurvihane


me nji plan ma te zi se djalli
fort renkojshin toka e zalli
ser kur qumsht kerkonte fmija


------
me nji plan po ai daltė fare
i nen shtroj fiset shqiptare
edhe i la pa buk me fmi
shum jan kthye nuse n gjini
--------
shum e fmijtė kan mbetė jetima
shum jan thye sa burra e trima
se armiku urith nen dhe
shum shqiptarė kan lanė shtre

---
lodhė urije e bojkoti
pa u u frue mshiren as zoti
varur shpresat ne duar mizore
shum jan shembė shpresat arbnore-

----------

vazhdon nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
26-03-2010, 16:50
Poshtersia nuk fiton kurre

Ti i nderuar lexues je i/e bukur i sjellshem dhe habitesh pse te tjeret te nenvleresojne. Per mendimin tim te kane zili dhe kjo zilia qenka ndjenje e poshter. Zilia eshte ne gjendje te shkaterroi njerez, qytete dhe ndoshta shtete e Principata te begatshme.

E cili eshte qellimi yt ne jete?E kuptova qe paske me teper se nje synim per te arritur. Ti je ambicioz/e dhe krejt natyrshem i do te gjitha gjerat njekohesisht. Ketu fillon disfata jote sepse s’ke force dhe as kohe matematike t’i arrish te gjitha njekohesisht. Pra, fillo t’i besh gjerat nje e nga nje e ēoi deri ne fund. Perfundo njerin nga synimet dhe pastaj fillo me tjetren. Me kalimin e viteve do ta kuptosh se jeta eshte shume e shkurter per te realizuar gjithēka por mos u merzit sepse edhe te tjeret para teje nuk kane bere me shume se ty.Tani ka ardhur momenti me i veshtire per ty. Ke ngelur vetem, por ti nuk je asnjehere vetem. Brenda teje ke nje bote te pasur ne shpirtin tend. Gjate jetes te tjeret do te te genjejne, do te te mashtrojne, vjedhin e ofendojne, por ti mos u dorezo. Ne njefare menyre do te rivendosesh ne vend dinjitetin tend, jo me hakmarrje por me zgjuarsi. “Hakmarrja” jote do te jete suksesi yt modest, ne pune, dashuri, apo art e sport. Tregohu i shkathet.

Ki besim dhe respekt per vetveten pa i zene shume bese te tjereve. Ne ditet tona besa ka rene ne duart e keqberesve.Jeto e argetohu sadopak. A te kujtohet ajo vajza qe te buzeqeshi ne rruge? A te kujtohet se si te ngulnin syte vajzat ne plazh? Ja pra ti lexues je i pashem ose keshtu i dukesh dikujt, prandaj bej qejf pavaresisht nga zilia apo keqdashja e te tjereve.Ti lexuese mundet te jesh e re dhe shume terheqese. A te kujtohet se si te vardisen djemte? Por ti kerkon princin e kalter si ne perralla. Princi i imagjinates tende nuk ekziston por prapeseprape ti do zgjedhesh nje nga me te bukurit e qytetit tend.Gjate jetes mund te ndodhi te te tradhetojne shoket e te afermit. Per fat te keq mund te ndodhi edhe kjo, por ti mos u merzit. Trego klas dhe largohu nga ata. Kryesorja eshte qe ti ta kesh ndergjegjen e paster. Kur e ke ndergjegjen e qete atehere edhe dhimbja e pamase qe te shkakton tradhetia, mund te shnderrohet ne qetesi shpirterore. Jo te gjithe e meritojne miresine tende te tepruar. Asgje nuk kthehet mbrapsht keshtu qe nuk te ngelet tjeter veēse te ecesh perpara.Miresia jote ndoshta e tepruar kthehet ne dehje per te tjeret. Atyre do u erresohen syte dhe nuk e besojne se ti mund te ndryshosh karakterin tend te bute, te embel, bujar. Dhe ketu bejne gabimin fatal. Te dehur ne menyre te papare nga “suksesi” i poshtersise se tyre, do te fillojne te gabojne dhe do te bien ne gracke me kembet e tyre. Ti je njeri fisnik e bej jeten tende, po mos u bej keq. Njerezit e poshter shkaterrojne vetveten me duart e tyre.Mos i perserit gabimet e vogla qe me kalimin e kohes shtojne volumin e tyre duke u bere gjigante. Mos u beso lajkave te te tjereve pasi e kane gjithmone nje qellim te fshehte. Lajkat jane strategjia kryesore e mashtruesve.Ne jemi te pafuqishem per te ndryshuar te tjeret, dhe perdite duhet te gjejme forcen per te ecur perpara dhe per te arritur ate qe duam. Pa harruar se sukseset e ndershme edhe pse jane shume modeste kane tjeter shije dhe jetegjatesi po t’i krahasojme me ate qe arrijne njerezit e poshter. Ata arrijne t’i marrin shume gjera pa sakrifica, gjera te cilat jane te destinuara tu dalin per hundesh. E gjithe kjo me shume dhimbje.Ti lexues je djale ose vajze fisnike. Tregohu i mire dhe i vendosur gjate jetes. Kur ti do te dalesh ne rruge do ecesh me kryelart . Kur ti do te futesh ne shtratin tend te ngrohte, do flesh gjume i qete. Edhe pse te tjeret mendojne se ti po vuan miresine tende shpirterore. Shsshtttt , hesht! Mos i trego asnjeriu qe ti je ne kulmin e qejfit:)


Erion Selmani


e gjetem ket shkrim te erion selmanit dhe vendosem ta postojme ketu e te japim shembull se q ndjenje e poshter dhe barbaree sht zilija smira dhe ku qon ajo ne qfar shkatrrimi barbar dhe sa e poshter e sht ajo e sa ezeze ne shpirte e qfar pasojash sjell zilija e ndyre zilija esht ndjenje shkatrrimtare dhe e poshter bastarde
kriminale te mos themi desktruktive qe prishe dhe shkatrron shpirtine njeriut

zhgėnjimi
27-03-2010, 11:02
Si ajo rrezja bashk me shi
si ajo era fletė kur lmon
si shkelqimi n' bukuri
hajla germat po mi qon

un shendet i uroj si moter
pse kullim e ka at shpirtė

me ata fmij e t' ngrohten voter
e past jeten gjitmonė t' dlirtė
vargje dhe kohra ne forum
nga autori xhelal ferizi kujtime me mallengjime
ne mes te miqve te sinqerte e diskutuesve
ku pastaj nderhyrnte shpata e pa mshirshme
e cenzures per ti lenduar zemrat e miqsite shqiptare

zhgėnjimi
28-03-2010, 22:21
Atdheut thonė se i kemi borxh
e brezave neper kohra
autori xhelal ferizi
por shumkush harron

se atdheun duhet te ua lėmė nė rregull

e pa anarki e korrupcion

me shprehi pune dhe principe edukuese

nu bėhet atdheu vetem me emocion

askujt nuk i duhet atdheu pa shprehinė e punes ,perkushtuese

ardheu do pune kahdo atdhe i thonė

e jo fjalė demagoge lulzuese

e vallet te hidhen me demon

vetem shprehia e punes quhet atdhe

si japonezė t gjermanėt “duhet te jemi puntorė


e si tjera e kombe e fe permbi dhe

e ne si punojmė o arbrorė!


si punuam si dje e pardje

perse na shtron varfria e gjorė

e secili komb e e secila fe

per nje grusht pare kush te qohet na bėn horė

si plaqke tregu lirė duke na ble

atyre qė nuk jan puntorė q’ ju duhet atdheu

atdhe pa punė nuk ka

ndegjoni o sternipa te atij te madhi skenderbeu

punoni punoni

se ju shkelin rus e grek e shkja

pastaj neper shekuj renkoni

pushtimeve te huaja mbeteni

e nen kemben e padronit

me lot nepe r shekuj pa ja nda

varfria ju hyn ne gjak

prisheni me fis e me farė e me vlla

e nuk doni as atdhe e bajrak

mbeteni mbi zallė si peshku tha

toka ju lahet ne lot e gjak

mergimi ka me ju nda

qyqet ju kendojne mbi ogjak

arat ju mbeten djerrė

vendin e mbulon anarkia

perse te mbetet toka e mbuluar me ferrė

e te sundoj dembelia

kur toke e bekuar esht magjike

kahdo etnike shqiperia

mosni mos e leni ne varfri tragjike

punoni o fiset e mija

te mos behet lypsare toka ilirike

le te lulzoj bujqsia

arat e gjelbrimet kahdo e perime

puna kahdo e dashuria

le te jet perla mbi dhe shqiperia ime

jo ta mbuloj anarkia

kahdo nga kosova ne qameri e lazarat

kahdo bijė e bija

bėhuni progresiv demokrat

le te fitoj puna e liria

e jo tradhtarė anarkist

kėmbė tradhtari te mos ket shqipnija

as djaj te nbrendshem as socialist

le te bekoj te bukuren engjellushe perendija

pa fashist e stalinist

puna le te jet kult i sajė e dija

e progresi i qelur kombtarė

si lulet e lulzuara te lulzoj bukuria

punoni punoni o shqiptarė

arat ti bėni si kutija

djerrinė nje pllembe kund mos leni

tri fe le ti lidhe dashuria

mos ndegjoni harbut e tradhtarė

e gjithfar shpirtshituri e legeni

bashkim kekron shqiperia

duajeni te shejtin dhe

mos u s hitni per qmim

mos u ndani me fe

nji komb mbani nji qendrim

jetoni me fjalen atdhe

mos mbani syte ne mergim

punoni me djersen e ballit

mos rrini si komb jetim

se qdo kokerr dhe e zallit

esht vlere ne ket toke me gjelbrim

mos rrini ne pike te hallit

mos vuani ne varfri e zhgenjim

e loti kah do i mallit

te ju ndjeke ne ikje e pendim

per se o vetem per se

kur e bukur esht shqiperia

me fusha e male te gjera

perse te vyshkeni mbi dhe

e renkime te ju sjell pranvera

armiqt mos i ndegjoni

bėhuni te lehte si era

ne pune si zogj fluturoni

kah dija e puna e vlera

atdheun o shqiptarė ta shpetoni

per se te renkoj shqiperia

nga te zi e laro e tradhtarė

per se te na ndjek ironia

e fati i zi pran deti

perse te ju lene te pa larė

djalli e lugati e naleti

ju vyshkun me fis e me farė

mos shkoni pas demoni

pshtyni mbi ata falltorė

qe u joshin pas greminave

e ju lėnė mbi dhe te gjorė

gjithfar sulltani e faraoni

te huaj e te mbrendshėm tradhėtorė

se qanė kahdo dhe i joni

nga tė pa farė mizorė

vraponi s e na mori demoni

shpetoni dheun arbrorė

autori xhelal ferizi penda mergimtare

zhgėnjimi
04-04-2010, 10:53
Nė mendime
----------------
autori xhelal ferizi
''''''''''''''''''''''''''''
Sot po shkruaj un e po dridhem
Thue n' pėr ndjenja,n,trup po lidhem
Se,q,po m, vijnė do ndjenja t'kqija
Kur n,kujtim po,m'del rinija
E pa fat,e plot me rrėmujė
E nuk di si ta pėrshkruaj
vinte armiku porsi hije
e mi kpuste shkollė e dije
e me ndiqte nė troje t'mija
e m' rrethonte me t' kuqe vija
e mė merrte n' pyetje prore
pse un doja tokė arbrore
me qonte jeten ne burgime
veq pse e doja token time
at dardanė ku i thonė etni
veq pse thrrisja per liri
me burgosi e m' ndjeku armiku
edhe tradhtari e munafiku
Ktu kam mbetė tash n' dheun e huaj
Veq me pendė me dorė po shkruaj
Kjo ka mbetė nje shpresė per mue

xhelal ferizi autori

zhgėnjimi
04-04-2010, 10:56
sa shum thell po m,shkojnė nder mendė
autori xhelal ferizi
shum kujtime n ,pėr qdo vendė
kah ka shkelė ,kjo kemba ime
kah kam pasė po pėrjetime
se,q,po,m,vijn nė krye si valė
kur nė at kohė un isha djalė
n,moshė tė re e pa e ditė vleren
si nji zog tue kcye pranveren
degė mė degė e duke kndue
pėr ditė t' vshtira tu u mendue
ndoshta edhe n' mendje un s' kam ditė
me mendue se kshtu ndoj ditė
do tė shterren sytė e mi
neper ferre mbi dhe t 'zi
ku i thonė mergim i vyshkur
ku te bėhet gjaku i ndryshkur
te humbė gjuha e kombi e fara
mbetesh ne udhė ne fusha e ara
e ne qytete te huaja prore
neper tretje gjithkohore
autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
05-04-2010, 10:15
dihet si fakt qe ky qe shkruante nuk ishte liriku por qekiqi megjithat keta te dardanis klani i majmunve provokator poshtersite mundohen tė ja lėnė lirikut edhe pse dihet se liriku esht i perjashtuar dhe nuk hyn ne at forum sepse e ka ban dhe nuk hyn
dot ata fundrrinat e dardanis e kan perjashtuar me qellim
si rracisto krahinor qe jan taliban e ndytsira karrieriste pjelal e titizmit
e komunstve te ali shkris pasrahdst e tyre pra klane mizerabel
bandita ziliqar shpifsa

zhgėnjimi
06-04-2010, 06:23
Luftrat botrore
---
Oh luftrat botrore
jan nisur nga qenjet kanibale
luftrat botrore ne per kohra te motit
sa shum jan pergjakur fusha e ara e male
sa luftrat jan bė ne emer te zotit

----
vazhdon neper strofa nga autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
06-04-2010, 06:25
Tradhtia
..........
Vraponi o burra e gra
vraponi o kohra e shekuj te lirisė
vraponi ku do mbi dhe se tradhtia na ra
zaptoj kahdo shtigjet e njerzisė
-------------
autori xhelal ferizi vazhdon neper strofat tjera

zhgėnjimi
06-04-2010, 06:35
Tradhtia e forumeve
tradhti mė bėri forumi shqiptarė net

tradhi me bėri dardania de

tradhti mė bėri forumi shqiptar com sa nji det

tradhti me bėri kosova de pėrmbi dhe

---
tradhti tradhti e forumet quhen shqiptare
tradhti tradhti pas shpine
tradhti tradhti ku do e intriga bizare
ne kohra e mot te qdo stine

vargjet kahdo mi fshinė
tradhti mė bėri tradhtari
tradhtari me dinakėrinė
qe e msoj i huaj gospodari

i lindur ėsht i pa besė
qė vret e pret qdo kulturė
gjithqka shet per interes
mbi dhe e kėputė qdo urė

qdo urė e kėputė per pare
vret e pret farė e fis
e shet qdo vlerė kombtare
pėrgjakė per para qdo plis


thyen qdo shprrese kombėtare
shkelė mbi qdo poet
per pare dhe vetem per pare
qdo dritė e diell e vret

nga autori mergimtar xhelal ferizi

zhgėnjimi
06-04-2010, 06:39
Koha u mbush me tradhtarė
stinet u mbsuhen me dinak
te shitur kahdo rrogtarė
e shekujt me lot e gjak
autori i tradhtuar sa e sa her pas shpine ne pabesi
mergimtari xhelal ferizi vargje shqiptare

zhgėnjimi
06-04-2010, 07:05
Koha u mbush me tradhtarė
stinet u mbushen me dinak
te shitur kahdo rrogtarė
e shekujt me lot e gjak
autori i tradhtuar sa e sa her pas shpine ne pabesi
mergimtari xhelal ferizi vargje shqiptare

zhgėnjimi
06-04-2010, 07:06
ti na vret o kohė
ti na vret o kohė
sa her te duash ne besė na pret
se mashtrimin armė e ke
ti sa her te duash ne bjen moh
se hile po mbjell mbi dhe

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
06-04-2010, 07:14
Paratė qė merren ne kufij te kosoves gjoja si siguracion makine

flitet se mbajnė pijanecėt serb dembel
dhe rom qe nuk punojn asgjė e jan parazit kjo esht pa besia ma e madhe q e u esht bė ndonjeher mergimtarve shqiptar nga qeveria dhe ky ligj kriminal i cuberise dhe haraqit barbar
me mire te kishin hapur ndonje konto ku ne do ti ndihmonim me tre
perqind kombin shqiptar ne kosov se sa te na bejn kso plaqkitjesh mashtruese ku agjencia qe merr keto para nuk ka adrese ne kosove por luan rrol plaqke ajo agjenci eshte dyshimt dhe kurr nuk dihen se ku shkojn ato para revolucioni i pergjakshem esht i pa shmangeshem sepse vjen nga padrejtesit e mdha shkeljet ete drejtave te njeriut perbuzjet mos perfilljet krizat ekonomike trajtimi me mohiom i njerzve me mendjemadhsi
pa besia tradhtare dinake kriminale bizare qmimet e larta sjellja harbute ndaj mergimtarve

zhgėnjimi
06-04-2010, 08:04
Pas e di rames mos shkoni
autori xhelal ferizi
mos shkoni pas edi rames mos shkoni
ai nuk ėsht shpėtimtari
shqiptarė mos u shėmtoni
mbahuni me besė shqiptari

mos shkoni kah loja e mashtrimit
e rrena qė nuk ju sjellė shpėtim
ikni nga loja e krimit
ikni o kombi im

aktrimi tė mos ju mashtroj
e fjala demagoge e pa besė
demonėt tė mos ju fusin nė lojė
se mbesni mbi dhe tė pa shpresė

besoni vetėm xhelalit
ai kurrė nuk ju zhgėnjen
se ky ju djalė pas djalit
mirėsinė trashigim ua len

xhelali ua flet tė verteten
se kohrat do tė ju tradhtojnė
ato ua marrin jeten
premtime t' mallkuara ju thonė

ju rjepin sa tė vijnė nė pushtet
ata vrapojnė kah kuleta
lotin ua derdhin si det
e ju e zezė ju shkon jeta

ata ju vrasin me qmime
besoni gjithmonė xhelalit
ata ju mbjellin krime
e vuani ju djalė pas djalit

besoni xhelalit besoni
e pshtyni mbi intrigat prore
mos rrini me sy kah demoni
qė j u thanė trojet arbrore

xhelali qe tridhjet vjet
ju thrret o shqiptarė mbi dhe
mirqenje tė keni nė jetė
shqiptarė te jeni me fe

te tjerėt po ju mashtrojnė
sa vijnė e hypin n' pushtet
stinėt po ju gjėmojnė
arat ju mbesin shkret

xhelali e do bujqsinė
xhelali e do nderen
xhelali e do shqipėrinė
si zog cicėron pėr pranveren

mos shkoni pas vrastarėve t' shqipėrisė
qė thrrasin me derdhė gjak shqiptari
ndėgjoni ket varg tė lirisė
qė thrret me shpirtė atdhetari

mos shkoni nė prishje t' shqipėrisė etnike
mbani e ruani atdhe
ju thrret penda feriziane etike
mos shkoni me grek e shkje

mos shkoni pas hiles sė huaj
se arat ju mbesin djerrė
e gjaku ju derdhet si ujė
e dyert aua mbyllin me ferrė

e tallet bota me ju prore

e prishet etnike shqiperia

pshtyni agjenturat botrore

ju thrret me varg liria

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
06-04-2010, 08:27
Rusėt vrapojnė pėr oborre
autori xhelal ferizi
rusėt vrapojnė kahdo botes pėr oborre
ata duan ta vendosin skllalvėrinė
idetė i kan qorre
e duan ta vrasin lirinė

ata robėrojnė qdo dhe
e turren si ujq kah europa
nuk duan komb tė lirė mbi dhe
me dhėmb duan te shkyejnė copa


qėllimet i kan mizore
te etur jan per gjak
e sillen kah trojet arbnore
ti bėjnė shkje e karadak

ata duan tė skllavėrojnė
boten e kohrat e lirisė
njerzinė duan ta shėmtojnė
pėr hirė tė pansllavisė

ata nuk duan tjeter fe
per veq fesė pansllaviane
nder kombe kahdo mbi dhe
skena duan demoniane

ata kekrojn vetėm gjak
se jan te bijt e gjaksorve
botene duan ne lak
nėn thundėr tė egėr t' hamshorve

Autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
06-04-2010, 08:56
Ka ardhė nje kohė e ligė

autori xhelal ferizi
pushtetet vajtojn me lot krokodili
bashkue jan skile e shtrigė
kahdo po qanė bilbili

shqiperine e dashur etnike
e mori ujku e qakalli
po qajnė vargjet lirike
se u thanė dheu e zalli

e thau mbi dhe deputeti
a vrau demagogu e tradhtija
po qajnė toka e deti
shqiperinė e mbuloj varfria

po qajnė ata me intriga
demonė me lot krokodili
po qajnė per poste e karriga
po qanė n'shqipni karajfili

po qajnė te vyshkura lulkuqet
nga hijet mbi dhe tė mashtrimit
po qajnė gongje e burbuqet
nga loja e shėmtuar e krimit

po qanė dhe penda e xhelalit
po qane kjo feriziane
se qyqe mbi drujt e malit
po qajn per toke iliriane

se token e mbuluan me hile
kohrat e postet mizore
sa gojė e hanė krokodile
token e lashtė arbrore

sa modat i veshen me dhunė
e skenat ja luajn ne teater
e lan te gjore e pa pune
me koken gjithmonė nėn sater

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
06-04-2010, 14:12
Ne kosovė po mbinė perseri behari
autori xhelal ferizi
mire s e vini ne ket te shejt dhe
ne aeroportin adem jashari
madheshtor qe rrin nder ne

mire se vini ju vlorė
sarandė e shkoder e tiranė
o durrsi i lashtė arbnorė
ju pret e bukura dardanė

gjakun ne nji e kemi
na vlon i kuq damarit
shqiptaret si gurė bedemi
do te rrijnė ne trojet e te parit

do te rrijnė ne kala kombtare
keta bij te te lasht te qendreses
ne shqipni te bashkuar kombtare
me shqipen e bukur te beses

do te vijnė edhe kuksi e kanina
korqa e lezha e tropoja
ulqini preveza e janina
e kruja e voskopoja

do te behet nje dasem e madhe
do te bien sa daulle kombtare
do te hedhen sa valle ne livadhe
n' dardanen e bukur shqiptare

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
06-04-2010, 21:17
Sot Shqypnija, n'dorė tė huej
Xhelal Ferizi nga Mitrovica

Sot Shqipnija n'dor te huej
n'urdher t'djallit, n'vjet e muej
si i thot' hasmi duhet t'shkruaj
si i thonė djajt e kontinentit
vepron urdhri i parlamentit
si t'ia shkruajn at kushtetut'
e n'dy sy ta bejn te butė
mbshtjell n'europ ta lėnė me i skutė
varun n'kurthė varun n'cengel
n'uj e dhé t'mos ket' kah t'del
lidhur n'pranga lidhur n'tel
n'zinxhir hallke tue ndersye
ndoj pun' krimi kund me krye
besė traditė' per t'gjall' me thye
shqipni nana se c'esht' vyshkė
gjaku e loti iu kan ndryshkė
iu ka thye kombtarisht tehu
e kan' hudh' me ftyr per plehu
e cnjerzue i kan' ato zana
e kan zhvesh, shartue n'satana
i kan dhan hile me pi
n'kurs e n'shkoll, tue cue n'tinzri
e kan msue ne punė t'venusit
tu i ngul thika si kaktusit
me ia pi ata pak gjak
mandej zvarr me terheq n'lak
deri n’serbi e n’ karadak.

autori xhelal ferizi

zhgėnjimi
07-04-2010, 06:07
o zot mergimtari vjen nga larg
autori xhelal ferizi
shqiptar me gjak e me fe
para nje zyre pret ne varg
e perbuzjet e presin mbi dhe

dhe kerkon takim me palė
kerkon takim me zyrtarė
e ka ndonje hall si valė
mohohet si mergimtarė

perbuzet i mohuar prore
nuk merret per bazė as largsia
te mergimit lihen pas dore
zakon e beri shqiperia

i len pas dore mergimtarėt
per ta nderton mohime
te kujt jan ata te shperndarėt
tė kujt o nėna ime

te kujt jan keta zogj mergimsie
a kan kund mėmė dhe at
ai i njef kjo toke etnije

a i njef guri i thatė


ata perbuzen ne troje
ata perbuzen mohohen
ata jan vktima loje
t, zhgenjyer me lot largohen

kohen ua humbe anarkiste zyra
kohen ua humb zyrtari
e kohrat mosmirnjohse te pa ftyra
mohohet kahdo mergimtari

dhe te zhgenjyer po thehen
po i len ngadal vullneti
shqiptarėt kahdo po zhgenjehen
me lot mergimi sa deti

se moda te reja e zakone
i nisi mbi dhe qeveria
lojra te pa fundme demone
mohuese per fiset e mia

mohohet mbi dhe puntori
mohohet mbi dhe merrgimtari
nderohet gjithmone puthadori
i pa vleshmi mbi dhe e tradhtari

por kurrė jo patrioti
as kurrė mbi dhe i verteti
shqipnisė sa mbrapsht i shkoj moti
renkuan toka e deti

renkojne edhe fusha e malet
renkojn sa shum bilbila
mohimi mbi dhe nuk po ndalet
o qani e shkrinu o kandila

vyshkuni o mergimtarė
se kurrė nuk patėt atdhe
as shtet as tokė as farė
se vuajtjet jan fatet per ne

-------
autoir xhelal ferizi

zhgėnjimi
07-04-2010, 06:16
deshten te na fshijne
autori xhelal ferizi
deshten te na thajnė
deshten te na shkrijne
nen kembe te na mbajnė

sllavet e ardhur nga stepat
te na hanė deshten tė gjallė
na i vranė foshnjet e djepat
dheun e lashte na e kan kallė

pse jemi shqiptarė vendorė
pse jemi me rrėnjė ilire
deshten tė na lėnė tė gjorė
pa trojet gjavahire

pa tokė pa fis e dhe
si qyqet me na shpėrnda
tė tallet bota me ne
mizori grek e shkja
autori xhelal ferizi