PDA

Shiko versionin e plotė : Shtohen tė rinjtė e papunė nė Evropė


Complete
22-11-2009, 19:47
Shtohen tė rinjtė e papunė nė Evropė

Mėsohet se nė tremujorin e parė tė vitit nė BE kanė ngelur pa punė 5 milionė tė rinj.

Kriza ekonomike globale preku edhe tė rinjtė e Evropės. Ėshtė bėrė e ditur se nė ēerekun e parė tė vitit nė Bashkimin Evropian kanė ngelur pa punė 5 milionė tė rinj.

Sipas tė dhėnave tė Institucionit Evropian tė Statistikave Eurostat, papunėsia nė moshat 15-24 qė nė pjesėn e parė tė vitit tė kaluar ishte 16,6%, kėtė vit arriti nė 18,3%.

Brenda Bashkimit Evropian papunėsia mė e lartė ėshtė nė vende si Spanja, Letonia, Italia e Estonia.

Ndėrsa vendet me mė pak papunėsi janė Holanda, Danimarka e Austria./trt

tvsh
14-12-2009, 19:31
Complete kjo qe thua ti nuk eshte gje fare. greqia, italia jane bere pishman qe nderruan monedhen ne euro.

eshte per te qeshur kur disa thone euro me e forte se dollari. ve bast se kancelaret europiane po shkulin qimet e kokes pse monedha e tyre e re po del monedha me e forte ne bote. kjo eshte parathenie e nje katastrofe te ardhshme.

malli me i shitur ne bote nafta dhe commodities e tjera shiten me dollare

Diamanta
14-12-2009, 23:23
Complete kjo qe thua ti nuk eshte gje fare. greqia, italia jane bere pishman qe nderruan monedhen ne euro.

eshte per te qeshur kur disa thone euro me e forte se dollari. ve bast se kancelaret europiane po shkulin qimet e kokes pse monedha e tyre e re po del monedha me e forte ne bote. kjo eshte parathenie e nje katastrofe te ardhshme.

malli me i shitur ne bote nafta dhe commodities e tjera shiten me dollare


E paske dredhur! Siduket ja u kuptove lojen Amerikaneve se si dalin ne maje e groposin te tjeret!

tvsh
15-12-2009, 01:08
E paske dredhur! Siduket ja u kuptove lojen Amerikaneve se si dalin ne maje e groposin te tjeret!dredhur? shpjego me teper

Diamanta
15-12-2009, 01:19
dredhur? shpjego me teperTi vdiqe duke bertitur.Amerika ne gremin.Kush te lexonte cuditej per zotin!

tvsh
15-12-2009, 02:34
Ti vdiqe duke bertitur.Amerika ne gremin.Kush te lexonte cuditej per zotin!pse kujton se amerika eshte shume mire? akoma ne buze te gremines eshte.

po te krahasosh me te tjeret amerika eshte mrekulli. kete nuk e shkruajta.

Diamanta
15-12-2009, 02:36
pse kujton se amerika eshte shume mire? akoma ne buze te gremines eshte.

po te krahasosh me te tjeret amerika eshte mrekulli. kete nuk e shkruajta.


Mos i fut te gjithe ne nje grup !!!.Edhe ne Amerik ka shumellojshmeri ne te gjitha drejtimet!!.

tvsh
15-12-2009, 02:47
Njerezit vdesin per buke, ndersa ju talleni neper forume, qelbesirerera.po tallet njeri? pikesepari cfare ndryshimi kane ata nga une,amerikanet? ne te njejten toke ecim, te njejtin ajer thithim, te njejtin diell shikojme etj etj

kam avantazhe me teper une dhe amerikanet? po sepse para-ardhesit e mi ndryshe nga te atyre punuan,menduan per te ardhnen e pasardheve te tyre. jo se te tyret nuk punuan.menduan po jo aq sa te mite. ka te beje cilesia etj etj plus shanci

tvsh
15-12-2009, 02:57
Mos i fut te gjithe ne nje grup !!!.Edhe ne Amerik ka shumellojshmeri ne te gjitha drejtimet!!.ok mbase e vertete

pikpamjet e mia jane celikosur duke degjuar limbaugh, mark levin, hannity, etj

Star
16-12-2009, 00:09
po tallet njeri? pikesepari cfare ndryshimi kane ata nga une,amerikanet? ne te njejten toke ecim, te njejtin ajer thithim, te njejtin diell shikojme etj etj

kam avantazhe me teper une dhe amerikanet? po sepse para-ardhesit e mi ndryshe nga te atyre punuan,menduan per te ardhnen e pasardheve te tyre. jo se te tyret nuk punuan.menduan po jo aq sa te mite. ka te beje cilesia etj etj plus shanci

nuk varet vetem nga paraardhesit , por qe ndihmon kjo dihet .. e ben me te lehte per ty suksesin .. por nese do tja dalesh vete edhe ndodh me shume sakrifica ..
nga trendafili del gjemb .. dhe anasjelltas

Princess
16-12-2009, 06:08
Po keta sikur ishin mire?! Cfare u ndodhi?! lol :pershendetje:

Si perfundim kush e drejtone ekonomine e botes?!

tvsh
16-12-2009, 19:14
Po keta sikur ishin mire?! Cfare u ndodhi?! lol :pershendetje:

Si perfundim kush e drejtone ekonomine e botes?!keta jane me mire se te tjeret por jo aq mire per veten e tyre ne mos keq

kush drejton ekonomine e botes? si thua ti?

ne nutshell konsumatori. konsumatori eshte gjaku i ekonomise po nuk levizi gjaku shume organet,qelizat plaken,vdesin por ne te vertete jane ata qe reklamojne,detyrojne etj konsumatorin te bleje.

psh. nqs konsumatoret e gjithe botes mbyllin tv per nje vit bota do kete nje krize ekonomike shume here me te madhe sesa kemi sot

tvsh
16-12-2009, 19:22
nuk varet vetem nga paraardhesit , por qe ndihmon kjo dihet .. e ben me te lehte per ty suksesin .. por nese do tja dalesh vete edhe ndodh me shume sakrifica ..
nga trendafili del gjemb .. dhe anasjelltasnje trendafil mbin nga 10 milion gjemba. fati te bjere thua ti? pse nuk krijohet fati? sigurisht po.

Star
16-12-2009, 19:49
keta jane me mire se te tjeret por jo aq mire per veten e tyre ne mos keq

kush drejton ekonomine e botes? si thua ti?

ne nutshell konsumatori. konsumatori eshte gjaku i ekonomise po nuk levizi gjaku shume organet,qelizat plaken,vdesin por ne te vertete jane ata qe reklamojne,detyrojne etj konsumatorin te bleje.

psh. nqs konsumatoret e gjithe botes mbyllin tv per nje vit bota do kete nje krize ekonomike shume here me te madhe sesa kemi sot

couldnt agree more !

brainwashed consumers .. I beg to differ .. at least I try !

tvsh
17-12-2009, 02:24
couldnt agree more !

brainwashed consumers .. I beg to differ .. at least I try !kam harruar te them me larte edhe faktorin qeveri me politikanet sepse kontrollojne me shume se te gjithe.

Princess
17-12-2009, 02:30
keta jane me mire se te tjeret por jo aq mire per veten e tyre ne mos keq

kush drejton ekonomine e botes? si thua ti?

ne nutshell konsumatori. konsumatori eshte gjaku i ekonomise po nuk levizi gjaku shume organet,qelizat plaken,vdesin por ne te vertete jane ata qe reklamojne,detyrojne etj konsumatorin te bleje.

psh. nqs konsumatoret e gjithe botes mbyllin tv per nje vit bota do kete nje krize ekonomike shume here me te madhe sesa kemi sot


E kisha me ironi postimin. Nuk e kisha fjalen per individin, por per shtetet/kontinentet. Nejse...

tvsh
17-12-2009, 15:04
E kisha me ironi postimin. Nuk e kisha fjalen per individin, por per shtetet/kontinentet. Nejse...ironi? jo aspak,

tvsh
17-12-2009, 15:10
harrova

papunesia eshte bere fenomen global keshtu te mos qahen europianet se po iu rritet papunesia. ne amerike javen qe shkoi kane humbur punen rreth 500mije vete.

http://finance.yahoo.com/news/Stocks-fall-on-weak-jobs-data-apf-2002806456.html?x=0&sec=topStories&pos=main&asset=&ccode=

j&g
17-12-2009, 15:15
mesa po degjoj europa eshte ne fillimin e krizes. greqia & spanja jane dy vende ne zonen e euro qe kane shume probleme te medha biles per greqin po behet fjale qe pa ndihmen e EU mund te file bankruptcy. pink sipas analistve monedha dominuese se shpejti do jete perseri dollari por te shofim se ka kohe qe edhe leku u be me i forte se dollari lol. deri ne 2001 ishte dollari dominues, por ne 2001 u be euro edhe ka filluar te tregoj shenja dobesuese kundrejt dollarit kete muaj. une po lutem te forcohet dollari qe te blej nje shtepi ne shqiperi sepse atje vetem me euro flasin tani per tani lol. i miss that time kur triumfonte dollari.

tvsh
17-12-2009, 22:24
j&g ngritja e euro's me ngjan si bubble gritje artificiale pa substance se dollari dominon ne tregjet e commodieties, tregjet financiare etj

ne ne amerike e dime se bubble sjell kriza dhe ne europe kriza sjell lufte. te shohim.