PDA

Shiko versionin e plotė : Librat qe ju kan pelqyer me shume


Fukarai
02-11-2009, 12:59
Cili liber ju ka lene mbresa te medha dhe ju ka pelqyer me shume?

Athere po e filloj un me vetem nje liber ne fillim.

Nje nga librat qe mua me kane pelqyer shume eshte "Te mjerėt" me Kozeten e shkrimtarit te madh Francez Victor Hugo.
Per mendimin tim ky shkrimtar rradhitet ne nje nga shkrimtaret qe ta prek shpirtin kur lexon veprat e tij. Kush nuk e ka lexuar "Te mjeret" me Kozeten dhe me Zhan Valzhanin te cilin e ndiqnin nga mbrapa gjate gjithe jetes se tij le ta lexoje sa me shpejt se megjithmend eshte nje liber kryeveper.

Vlera
03-11-2009, 11:03
SEcili liber e ka veqantine e tij,dhe normalisht qe s'gjene liber t'keq!!
Por do i veqoja librat e DAniell Steel,veqanersht ''Nje yll plot drite''!!

HIM
03-11-2009, 13:01
I huaji - Kamy.
Qe kur e lexova ndryshoi komplet formimin tim psikologjik. U ndjeva i lehtesuar tek pashe qe kishte njerez me te cmendur se une :p.

Fukarai
03-11-2009, 15:50
Nje kryeveper tjeter e madhe eshte ajo e shkrimtarit te madh Rus Fjodor Dostojevski "Denimi dhe ndeshkimi". Per mua shkrimtari me i madh ne bote, mbas Shekspirit. Librat e tij jane nje ushqim dhe mesim i vlefshem per psikologjine e njeriut.

Iluv
04-11-2009, 01:41
Nje kryeveper tjeter e madhe eshte ajo e shkrimtarit te madh Rus Fjodor Dostojevski "Denimi dhe ndeshkimi". Per mua shkrimtari me i madh ne bote, mbas Shekspirit. Librat e tij jane nje ushqim dhe mesim i vlefshem per psikologjine e njeriut.Krim dhe Ndeshkim jo denim e ndeshkim :P

Star
08-11-2009, 17:56
Nje kryeveper tjeter e madhe eshte ajo e shkrimtarit te madh Rus Fjodor Dostojevski "Denimi dhe ndeshkimi". Per mua shkrimtari me i madh ne bote, mbas Shekspirit. Librat e tij jane nje ushqim dhe mesim i vlefshem per psikologjine e njeriut.

E kam lexuar e me ka pelqyer ... por piket e mia i shkojne librit te tij "Idioti"
:lulja:

Marsi
21-11-2009, 22:30
Une kam shume libra te pelqyer:), po se fundmi `Une jam e kuqja`, `Bora` e `Jete e re` nga Orhan Pamuk.Me teper se per permbajtjen, ja vlen ti lexosh per stilin, menyren si jepen ngjarjet,personazhet, situatat..Jua keshilloj:)

pink_angel
24-11-2009, 13:45
Me ka pelqyer shume "Ana me sy te gjelber" nga Sveva Casati Modignani dhe "Gjuetari i balonave" nga Khaled Husein,, jane shume perfshires te rrembejne me fabulen e tyre dhe te bejne te perjetosh cdo ngjarje ne liber,,,,

xhidi
24-11-2009, 14:56
Me ka pelqyer shume "Ana me sy te gjelber" nga Sveva Casati Modignani dhe "Gjuetari i balonave" nga Khaled Husein,, jane shume perfshires te rrembejne me fabulen e tyre dhe te bejne te perjetosh cdo ngjarje ne liber,,,,

Angel i kam lexuar te dy , por dua te shtoj qe khaled eshte fenomen ne pershkrimin e realitetit oriental , ndersa svevsa casati me teper me jep pershtypjen e autoreve te telenovelave... mgjithate libra te mire jane te dy

Fukarai
18-12-2009, 17:04
E kam lexuar e me ka pelqyer ... por piket e mia i shkojne librit te tij "Idioti"
:lulja:

Jam dakort...edhe mua me pelqen me shume Idioti dhe me falni qe e kam shkruajtur titullin e librit te pare "Krimi dhe ndeshkimi" gabim. Thjesht gabim shkrimi.

Athere libra te tjere qe me pelqejne jane "Vellezerit Karamazov" te Dostojevskit, "Udhetimet e Guliverit" te Jonathan Swift dhe gjithashtu edhe "Oliver Twist" te Charles Dickens.

Tash jam duke kerkuar per te lexuar edhe njehere librin me "Fra Diavolon, ose Banditi" te atij Gerard Corstanze qe e lexova dikur para 20 viteve kur isha ne moshen adolishence... Nuk po e gjej me, pervec se ne gjuhen Franceze te cilen un nuk e di aspak.

Me pelqejn shume librat qe shkruajne rreth mjerimit absoulut...

HIM
18-12-2009, 18:34
Xhim kopsa dhe Lukas-makinisti

Albanian
19-12-2009, 04:01
Cdo liber ka vecantine dhe bukurine e tij nuk mund te hedhesh dicka poshte se ju nuk e pelqeni apo nuk ju le mbresa, te lexosh nje liber eshte pasuri dhe dituri, e te meson te gjesh rrugezgjidhje te ndryshme ne shume aspekte te jetes.


Libri i fundit qe me ka lene mbresa eshte:
Saga e forsajteve - The forsyte saga i cili eshte dhe romani i fundit qe kam lexuar dhe me ka pelqyer goxha ndersa sot fillova te lexoja romanin "ju keshilloj te mos shkoni ne parajse" :)

Star
19-12-2009, 04:02
Saga e forsajteve - The forsyte saga ka qene romani i fundit qe kam lexuar dhe me ka pelqyer goxha ndersa sot fillova te lexoja romanin "ju keshilloj te mos shkoni ne parajse" :)

per cfare bente fjale ?

Albanian
21-12-2009, 16:07
Star lexo se pak a shume te jep permbledhjen e librit ketu: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Forsyte_Saga

Dea_Rei
21-12-2009, 16:13
librat e fundit qe lexova ishin Twilight Saga. Lexova 3 te parat se te 4 nuk e kam. Mezi pres te me dali kohen e te shkoj ta blej.

HIM
21-12-2009, 16:21
Saga e Forsajteve e kam lexuar kur kam qene ne tetevjecare. E mbaj mend qe e kishte kopertinen e bukur, :). Atehere lexoja cdo liber qe me dilte perpara. Nje tragjedi amerikane dhe Boset e Dollarit. Libra po nga tetevjecarja. Eh ca kohesh.....

SystemA
23-12-2009, 14:49
Saga e Forsajteve e kam lexuar kur kam qene ne tetevjecare. E mbaj mend qe e kishte kopertinen e bukur, :). Atehere lexoja cdo liber qe me dilte perpara. Nje tragjedi amerikane dhe Boset e Dollarit. Libra po nga tetevjecarja. Eh ca kohesh.....
Ishin kohe te tjera,tamam c'far kohesh....dhe Boset e Dollarit???
Te lutem ma kujto se eshte kohe e larget.
Lexoj me kenaqesi gjithmone:Tolle Männer nga Olivia Goldsmith.
Behet fjale per nje djale te ndershem,qe nje shoqe i meson te gjitha tricket per te mashtruar te tjerat!
Derisa vete bie brenda,shoqja.
Autorja e librit eshte edhe skenariste e filmit:klubi i shtrigave.
Vdiq ne sall operacioni per bukuri.
@HIM
Ku mund ta gjej Boset e Dollarit shqip.
Ju pershendes.

Fukarai
27-12-2009, 11:49
Nje tjeter liber qe mua me pelqen shume eshte "Pride and Prejudice" (nuk e di si perkthehet ne Shqip) te Jane Austen.

Nuk e prisja qe edhe grate te shkruajne libra kaq te bukur dhe kaq inteligjente. Me behet qefi qe ka edhe gra te squta....hahaha...., un qesh, por ne te njejten kohe e kam shume seriozisht. Nje liber shume i vlefshem per mendimin tim; nje liber qe te ben te zgjuar ... hahahaha... nga nje grua e ndricuar qe te detyron te kesh shume rrespekt per te dhe per shkrimet e saj (rahmet i paste shpirti) ... Dialoget, origjinaliteti dhe thellesia dhe analiza e mendjes dhe sjelljes te njeriut. ah....ta kisha lexuar shume kohe me pare kte liber....me ka habitur megjithmend per inteligjencen e madhe ....

iNa-BoBiNa
27-12-2009, 12:31
Fukarai, paske shije... lol (Cdo liber i Jane Austen eshte fantastik...)

Gjithashtu dhe mua me ka pelqyer libri "Te mjeret" qe permende me siper, ndersa ne shqip do vecoja librat e Fatos Kongolit dhe Vath Koreshit. Eshte e pamundur te vecoje dhe ndonje titull libri pasi me pelqejne te gjitha ato qe kane shkruar keta dy shkrimtaret.

Tipiku
27-12-2009, 12:42
Kodi DaVinēit

Albanian
27-12-2009, 18:47
Kodi DaVinēit e ke lexuar apo e ke pare ne film hahahha :p une per veten time skam lexuar shume kur kam qene adoloshent (libra me perralla apo me gjeagjeza i vdisja) po keto kohet e fundit kam filluar se skam ca bej gjithe diten ne pune.

Ore po kete "Shkendija e jetes" nga shkrimtari gjerman ERIH MARIA REMARCH e ka lexuar njeri se sapo me ra ne duar?

Crazie
28-12-2009, 00:08
lol ca teme , as skam lexu naj her naj liber me pelqen me shum ti shum movies sesa te lexoj

Tipiku
28-12-2009, 09:13
e ke lexuar apo e ke pare ne film hahahha :p une per veten time skam lexuar shume kur kam qene adoloshent (libra me perralla apo me gjeagjeza i vdisja) po keto kohet e fundit kam filluar se skam ca bej gjithe diten ne pune.

Ore po kete "Shkendija e jetes" nga shkrimtari gjerman ERIH MARIA REMARCH e ka lexuar njeri se sapo me ra ne duar?

E kam lexu mer dak edhe eshte 100 here me i bukur se filmi ta sygjeroj ta lexosh.

Fukarai
28-12-2009, 11:38
Faleminderit iNa-BoBiNa.
Jam akoma duke e lexuar Jane Austen dhe e kam ndermend ti lexoj te gjitha librat e saj; jam habitur komplet, sepse nuk e prisja nje inteligjence kaq te madhe....madje jam tronditur nga kenaqsia qe paska njerez kaq te zgjuar. hahahaha....

..............................
Nje liber tjeter i bukur eshte ai Tolstoj: "Lufte dhe Paqe".

Ne fillim nuk i kisha qef librat qe pershkruajne psikologjine dhe sjelljen e aristokracise gjate fazave te ndryshme te jetes, por me kalimin e kohes fillova ti lexoj. Dhe "Lufte e Paqe" sa me shume qe lexoja, aq me interesant behej si liber. Mbasi e mbarova mbeta shume i kenaqur dhe i lumtur qe e lexova.

Do te doja te vecoja ne kte liber figuren e Pierre Bezukov i cili eshte mjaft interesant, sepse eshte shume misterioz per mendimin tim. Pierre rritet dalengadale shpirterisht gjate kryevepres se Tolsoj.
Edhe Natasha me pelqen, por megjithate aventurat e saj jane me te pakta se sa te Pierres.
Edhe pershkrimi i luftrave, heronjve te saj dhe psikologjise te njeriut para, gjate dhe mbas luftrave eshte grandioz. Kam lexuar shume libra rreth luftrave, por menyren aq te thjesht, aq te mprehte dhe origjinale qe pershkruan Tolstoj nuk e kam gjetur asgjekund.

Megjithmend nje liber qe ta zhvillon trurin....hahahaha

iNa-BoBiNa
28-12-2009, 12:02
Fukarai, me keto preferenca qe ke behem kurioze te di nese ke lexuar "Zonja Bovari" apo akoma?

Fukarai
28-12-2009, 12:19
Fukarai, me keto preferenca qe ke behem kurioze te di nese ke lexuar "Zonja Bovari" apo akoma?

Jo, por jam ne bibliotek tani dhe sapo e mora per ta lexuar sa me shpejt kte liber te "Gustave Flaubert", sepse mu duk shum interesant pershkrimi i vockel rreth ketij libri, prandaj. Faleminderit shume Ina; un tani keto kohet e fundit kam filluar te lexoj rromane perseri, pas kam qen shume i zene me librat e shkolles dikur, apo me aventurat e shumta me mbas.

iNa-BoBiNa
28-12-2009, 12:40
Eshte shume i bukur, pas tij, ver ne listen tende te librave edhe Anna Kareninen te Tolstoy. Keto jane "classics" :)

elvisi
28-12-2009, 19:14
Shumicen e librave tuaj edhe pse nuk i kam lexuar, i di ngjarjet kryesore ne to, ndersa ka kohe qe skam lexuar diqka.
Librat e mi te preferuar jane, te Zhyl Vernit: Kapiteni pesembedhjete vjeqar, Bijte e kapitenit Grant, pastaj Lulja e Kujtimit, Foqion Postoli, Gruaja e pyllit, Theresa Tamlinson etj.

ARTINA
20-01-2010, 14:00
" Gjuetari i balonave" dhe " Njemij diej vezullues" - Khaled Huseini.
Ngjarje qe te kaperthejne dhe mundohesh te i lexosh me nje fryme. Keto i kam lexuar se fundmi

bens
20-01-2010, 16:09
libri me i mire eshte " Beni s'ecen vetem " :P

ndersa ai qe me ka pilcyer eshte "gjarprinjet e gjakut " nga Adem Demaci

iNa-BoBiNa
23-01-2010, 12:44
" Gjuetari i balonave" dhe " Njemij diej vezullues" - Khaled Huseini.
Ngjarje qe te kaperthejne dhe mundohesh te i lexosh me nje fryme. Keto i kam lexuar se fundmi

I kam lexuar te dy... Kam mbetur pa fjale... Qenka perkthyer dhe ne shqip ky njemij diej vezullues? Sa mire. Me kane pelqyer jashte mase! Biles sa here me thone "Cfare libri na sygjeron?" keto i them te parat...

Edhe libri A land Remembered me ka pelqyer shume.

Carpe Diem
03-02-2010, 15:56
E kam permendur gje 'Memories of a Geisha' ?! :)

elvisi
10-02-2010, 20:42
Ka aq shume saqe nuk di cilin te e zgjedh.

Ok, ja disa: Gruaja e pyllit, Lulja e Kujtimit, Verorja, Kapiteni pesembedhjetevjeqar, Bijte e Kapitenit Grant, e shume te tjera.

Fukarai
20-02-2010, 09:23
Eshte shume i bukur, pas tij, ver ne listen tende te librave edhe Anna Kareninen te Tolstoy. Keto jane "classics" :)


Athere Ina... kishe te drejte....Zonja Bovari nuk e kisha lexuar. E lexova.

Dhe me ne fund e kuptova qe perse nuk e kisha lexuar me pare... Para shume kohesh, dikur, un fillova te lexoj vepren e Tolstoj "Ana Kareninen" dhe andej nga gjysma e mbylla librin per mos ta lexuar me dhe e ktheva mbrapsh ne bibliotek. Pra Tolsoj e njoh shume kohe para se te me thonje, mirepo G. Flaubert nuk e njihja dhe kjo ka te bej ngaqe shpirti dhe instikti im jane kundra nihilizmit (hiē). Un mendoj qe nihilizmi, me perjashtim te Niēes i cili per mendimin tim nuk eshte nihilist ashtu sikur dojne ta bejne injorantet dhe armiqte e tij fetare, e ka prejardhjen ke feja, apo ke filozofia Sokratjane dhe vecanerisht ke besimi ne nje Zot. Pra ne fillim simbas nihilisteve duhet nje tragjedi e madhe, nje humbje komplet e jetes dhe pastaj vjen ai momenti supreme a la paradiza, ferri, etj...etj...bla...bla....

Pra kjo ishte arsyje qe pse shpirti im nuk donte ta lexonte G. Flaubert... Por ja qe e lexova edhe pesimismin e tij per jeten ...Gracie... tash mjaft mo me kto "classics" depresiv per mua....Lexova boll cmendurira dhe dekadente te tilla te cilat jane thjesht nje ushqim vdekprures.

Pra per mua nuk jane aspak libra te medhenj ... jane thjesht libra qe njeriu duhet ti ket lexuar per nje kritike te shendetshme....por keto libra mund te asgjesohen vetem kur ke investuar shume kohe neper libra dhe kur ke arritur moshen e duhur, per nje kuptim korrekt...

Carpe Diem
20-02-2010, 11:45
Lexove gjysmen e nje romani te Tolstoit dhe e njohe zotrote ..?! Pastaj njohe Flaubert-in...bravo te qofte.
Dhe pastaj nxore perfundimin per nihilistet...sa i shkathet. hahahahaha

iNa-BoBiNa
20-02-2010, 17:02
E kam permendur gje 'Memories of a Geisha' ?! :)

E rekomandon?

Fukarai
21-02-2010, 12:43
Lexove gjysmen e nje romani te Tolstoit dhe e njohe zotrote ..?! Pastaj njohe Flaubert-in...bravo te qofte.
Dhe pastaj nxore perfundimin per nihilistet...sa i shkathet. hahahahaha


Athere le te zbresim pak me poshte e te flasim pak me qarte per shpirtrat ne pusin e thelle.

Jo, nuk nxorra konkluzion kaq shpejt, por shkruajta qe ne fillim para disa kohesh kur fillova te lexoj librin e Tolsoj "Ana Kareninen" un nuk munda ta lexoj dot deri ne fund. Arsyjen un ne ate moment akoma nuk e dija.
Thjesht nuk munda ta lexoj dot deri ne fund.

Me vone mbas nje kohe dhe mbas nje bagazhi me te madh njohurie un arrita ta kuptoj qe pse dikur un nuk e lexova dot Ana Kareninen deri ne fund dhe arsyjen e shpjegova pak me lart. Pra me vone un, shume kohe me vone, nxorra konkluzion qe mua nuk me pelqen Karenina. Eshte shume ulet per shpirtin tim. Kam kohe qe e kam lene mbrapa pusin... dikur isha ne erresire...me vone me hodhen nje litar dhe dola nga pusi, leshova litarin dhe nisa te fluturoj....hahahaha....
Pra c'me intereson mua pusi ku eshte Karenina kur un kam pare vet me syte e mi puse me te thella? Pra nuk mesoj gje un prej ketyre puseve....thjesht jane irritante per mua... Karenina la jeten...un pata me shume fat dhe shpetova e u bera me i forte dhe me i zgjuar prej ksaj prove....kaq e thjesht eshte...

Sa per qartesi nuk me pelqejne vetem Karenina dhe zonja Bovari, por ja rekomandoj gjithkujt qe ti lexoj, ashtu sic lexova edhe un me vone libra te tjere dekadent si "Lufte dhe Paqe" te Tolsoj, "Mizerablet"te Viktor Hygo's... etj...etj...shkrimtare rromantik dhe nihilist....
Shpirtit filozofik i duhet patjeter Hamlet, apo Victor Hugo, apo Tolsoj, Dostojevskin, apo Shopenhauer, Kant (dhelpra kristjane), etj...etj....

Dua te them dhe te vecantoj menjehere qe per Dostojevskin un kam rrespekt shume te madh, pasi jeta e tij eshte pertej idealit, pertej te mires dhe te keqes...vuajti shume dhe per kte gje ishte per mendimin tim edhe nje psikolog i madh, ne fillim te vetvetes se tij dhe pastaj edhe per te tjeret. Dostojevski nuk ju dorezua idealit qe fshihet mbas fese, apo mbas genjeshtres dhe hipokrizise, etj...etj... Le ta lej me kaq pasi sa me shume qe shkruaj aq me i paqarte do te behesha per ju shpirtat e pusit...hahaha..... duhet te prisni ndoshta deri sa te nxjerr librin tim per shpjegime me te hollesishme...nuk ka rendesi qe nuk e dini se a eshte libri i im , apo jo...shpirtit filozofik i duhet mbi te gjitha ngjarja dhe mesimet e kunkluzionet e jo emri, mbiemri, etj...etj ..
Studjoni "Hamlet" te Shekspirit, apo edhe Niēen qe ta kuptoni se ku e kam fjalen dhe qe ta kuptoni se sa e veshtire eshte qe te kuptosh te verteten. Ai qe flet te verteten nuk kuptohet per momentin aq sa duhet....duket i marre....duhet ta kaloj nje kohe e gjate, ndoshta vite e shekuj qe te kuptohet qe nuk i ishte i marre, por qe ishte nje shpirt qe shume kishte vuajtur...ishte nje shpirt qe kishte luftuar me dhe kundra gjigandeve qe donin ta shtypnin si nje mize....ishte pra shume i zgjuar naqe shume kishte vuajtur...ishte aq i zgjuar sa shpesh ai tallej me zgjuarsine e tij.....kamoflazhe.....vetem ne internet un shkruaj gjera te tilla....a e kuptoni se ku e kam fjalen? Per ate qe nuk kuptojne dhe qe ngrihen kundra shkrimeve te mija "arrogante", apo te "shkathta", etj...etj... nuk ka gje...un ju dua te gjithve se un prej armikut dhe prej vuajtjes mesova me shume...

P.S. Nderhyra ketu per hir te shkrimtarve per te bere te qarte qe duhet ti lexoni dhe ti rrespektoni ata....por vazhdoni me tutje...mos rrini ke ta pasi rrezik qe te mbesni ke idealet....mos idealizoni....pasi ideali eshte fillimi i genjeshtres dhe hipokrizise...

Edhe un mund te quhem arrogant, apo idealist, por te pakten un e dij kte gje... e dij qe shpirti im eshte shiprt filozofik dhe nuk kam me kohe qe te merrem me shpirta idealist, apo fetar, apo me shpirta qe nuk kan vuajtur deri ne kulm....

Pra un nuk fshihem...ky eshte dallimi midis meje dhe atyre qe fshihen mbas hipokrizise dhe idealizmit...

Carpe Diem
23-02-2010, 13:47
E rekomandon?

Qe cke me te e rekomandoj 'Memories of a Geisha'. Ke per te mbetur super e kenaqur. :)

Carpe Diem
23-02-2010, 13:56
Athere le te zbresim pak me poshte e te flasim pak me qarte per shpirtrat ne pusin e thelle.

Jo, nuk nxorra konkluzion kaq shpejt, por shkruajta qe ne fillim para disa kohesh kur fillova te lexoj librin e Tolsoj "Ana Kareninen" un nuk munda ta lexoj dot deri ne fund. Arsyjen un ne ate moment akoma nuk e dija.
Thjesht nuk munda ta lexoj dot deri ne fund.

Me vone mbas nje kohe dhe mbas nje bagazhi me te madh njohurie un arrita ta kuptoj qe pse dikur un nuk e lexova dot Ana Kareninen deri ne fund dhe arsyjen e shpjegova pak me lart. Pra me vone un, shume kohe me vone, nxorra konkluzion qe mua nuk me pelqen Karenina. Eshte shume ulet per shpirtin tim. Kam kohe qe e kam lene mbrapa pusin... dikur isha ne erresire...me vone me hodhen nje litar dhe dola nga pusi, leshova litarin dhe nisa te fluturoj....hahahaha....
Pra c'me intereson mua pusi ku eshte Karenina kur un kam pare vet me syte e mi puse me te thella? Pra nuk mesoj gje un prej ketyre puseve....thjesht jane irritante per mua... Karenina la jeten...un pata me shume fat dhe shpetova e u bera me i forte dhe me i zgjuar prej ksaj prove....kaq e thjesht eshte...

Sa per qartesi nuk me pelqejne vetem Karenina dhe zonja Bovari, por ja rekomandoj gjithkujt qe ti lexoj, ashtu sic lexova edhe un me vone libra te tjere dekadent si "Lufte dhe Paqe" te Tolsoj, "Mizerablet"te Viktor Hygo's... etj...etj...shkrimtare rromantik dhe nihilist....
Shpirtit filozofik i duhet patjeter Hamlet, apo Victor Hugo, apo Tolsoj, Dostojevskin, apo Shopenhauer, Kant (dhelpra kristjane), etj...etj....

Dua te them dhe te vecantoj menjehere qe per Dostojevskin un kam rrespekt shume te madh, pasi jeta e tij eshte pertej idealit, pertej te mires dhe te keqes...vuajti shume dhe per kte gje ishte per mendimin tim edhe nje psikolog i madh, ne fillim te vetvetes se tij dhe pastaj edhe per te tjeret. Dostojevski nuk ju dorezua idealit qe fshihet mbas fese, apo mbas genjeshtres dhe hipokrizise, etj...etj... Le ta lej me kaq pasi sa me shume qe shkruaj aq me i paqarte do te behesha per ju shpirtat e pusit...hahaha..... duhet te prisni ndoshta deri sa te nxjerr librin tim per shpjegime me te hollesishme...nuk ka rendesi qe nuk e dini se a eshte libri i im , apo jo...shpirtit filozofik i duhet mbi te gjitha ngjarja dhe mesimet e kunkluzionet e jo emri, mbiemri, etj...etj ..
Studjoni "Hamlet" te Shekspirit, apo edhe Niēen qe ta kuptoni se ku e kam fjalen dhe qe ta kuptoni se sa e veshtire eshte qe te kuptosh te verteten. Ai qe flet te verteten nuk kuptohet per momentin aq sa duhet....duket i marre....duhet ta kaloj nje kohe e gjate, ndoshta vite e shekuj qe te kuptohet qe nuk i ishte i marre, por qe ishte nje shpirt qe shume kishte vuajtur...ishte nje shpirt qe kishte luftuar me dhe kundra gjigandeve qe donin ta shtypnin si nje mize....ishte pra shume i zgjuar naqe shume kishte vuajtur...ishte aq i zgjuar sa shpesh ai tallej me zgjuarsine e tij.....kamoflazhe.....vetem ne internet un shkruaj gjera te tilla....a e kuptoni se ku e kam fjalen? Per ate qe nuk kuptojne dhe qe ngrihen kundra shkrimeve te mija "arrogante", apo te "shkathta", etj...etj... nuk ka gje...un ju dua te gjithve se un prej armikut dhe prej vuajtjes mesova me shume...

P.S. Nderhyra ketu per hir te shkrimtarve per te bere te qarte qe duhet ti lexoni dhe ti rrespektoni ata....por vazhdoni me tutje...mos rrini ke ta pasi rrezik qe te mbesni ke idealet....mos idealizoni....pasi ideali eshte fillimi i genjeshtres dhe hipokrizise...

Edhe un mund te quhem arrogant, apo idealist, por te pakten un e dij kte gje... e dij qe shpirti im eshte shiprt filozofik dhe nuk kam me kohe qe te merrem me shpirta idealist, apo fetar, apo me shpirta qe nuk kan vuajtur deri ne kulm....

Pra un nuk fshihem...ky eshte dallimi midis meje dhe atyre qe fshihen mbas hipokrizise dhe idealizmit...

ehe... kot u haxhove po hajt mo, u perpoqe.

Me fal o fukara, po ti qeke rende. :)

Fukarai
25-02-2010, 12:55
Friedrich Wilhem Nietzsche (Niēe)

"Pertej se mires dhe se keqes" dhe "Njerezor, teper njerezor"


Voltaire (Volteri)

Correspondim (shkembim letrash) 1736-1778 ndermjet Volterit dhe Frederikut te madh (Frederik II, mbret i Prusisė) .

Amajla
25-02-2010, 18:29
E kam permendur gje 'Memories of a Geisha' ?! :)

Dhe mua me ka pelqyer ky liber ...megjithse kam ca kohe qe e kam lexuar,por ka qene i fundit sepse nuk kam shume kohe te lire.
Ndersa libri tjeter qe kam lexuar keto dy vitet e fundit dhe qe vertet me ka pelqyer eshte "Lamtumire arm"Heminguej ne versionin anglishte ne fakte sepse na duhej per shkolle,por me ka pelqeyer shume nderthurja e dashurise me luften.

Carpe Diem
03-03-2010, 15:06
Kete te fundit nuk e kam lexuar (te Heminguejit) Amalja, por di qe filmi biografik i Heminguejit eshte ky liber. Duhet te jete i bukur, pasi filmi me pelqen.

I fundit ka qene "Kronike e nje vrasjeje te paralajmeruar" - G.G. Markez.
Nje rrjete merimange personazhet aq te shumte ne ate novele pak te shkurter, dhe mbyllja e shemtuar me detaje e shtjelluar ( e fantazia e zhvilluar te demton ne te tilla raste).

Carpe Diem
07-05-2010, 07:53
Midis atyre qe pelqej patjeter dhe "Gjeniu".
Nepermjet nje hulumtimi te vogel, del se Gjeniu ne te vertet eshte nje liber autobiografik i vete Teodorit Drajzer. Disi ngushelluese qe, ne realitet perafrojne njerez me Gjeniun.